Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Dotaz Vloženo 8.12.2021 7:32
Dobrý den, úprava na soušské silnici nebude nebo je to jen chyba na bilestopy.cz? Děkuji.
Zodpovědět
Vloženo 7.12.2021 16:42
Dobra zprava,to jsem vubec necekal,po dohode s LCR je na zitra prvni uprava trati, cca 70km, hlavne po trati padesatky Bedrichov - Jizerka a zpet plus nastup ze Souse.Pojedou dve "setrne" rolby s gumovymi pasy. Tak hura do stopy.
Vloženo 7.12.2021 14:59
Na Smědavě -4o, hezky.Parkoviště uklizené, silnice vypluhovaná a posypaná.Na trati Smědava-Mořina jen 10 lyřařů, stopa na klasiku pořád jde, ale lepší by byla úprava.Po poledni se vyjasnilo a byla to paráda.
Tak jezděte
11:34
11:51
12:25
12:37

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8) + jejich polohy na mapě

Vloženo 6.12.2021 14:13
Na Smědavě na parkovišti jen 4 auta, přibylo 3cm sněhu, teplota -5o.Na trati Smědava-Mořina jsem potkal celkem 8 lyžařů, včerejší stopa na klasiku je dobrá i když jemně sněžilo.
Tak jezděte, kdo můžete.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 5.12.2021 21:21
Dnes jsem v rádiu slyšel info, že příští týden má jednat OPS s lesy ČR o ukončení těžby, lesy ČR musí dát povolení k úpravě tratí, tak snad brzy bude vše upraveno. Jinak na skate to je z Bedrichova na Novou Louku, z Nové Louky na Hřebínek to jde ale je to boj, vyjete koleje od aut, z Hrebinku po Nové cestě do Kristianova je vyslapana stopa na klasiku, skate nejde vůbec.
Vloženo 5.12.2021 15:56
V poledne klasicky okruh Bedřichov - Knajpa a přes Hřebínek zpět. Sněhu fůra, nahoře chumelenice. Od Kristiánova 1 vyšlapaná stopa, za Máří až na Novou Louku rozryto od aut.

Knajpa i Hřebínek zatím zavřeno.
Vloženo 5.12.2021 15:31
Ráno v 6.00 výjezd z Bedřichova - Nová Louka - Kristiánov - Točna Hřebínek - Bedřichov. Krásně jsem si klasikou prošlápnul stopu - sněhu hromada, nikde nešly hůlky na podklad. Mezi točnou a Hřebínkem trochu rozryto od lesáků jinak to po celé délce mohl krásně najet alespoň skútr!
Vloženo 5.12.2021 14:24
Jak psala Petra, tak Míra z kiosku projel dnes opět několikrát na skůtru Smědava-Mořina a udělal 2 pěkné stopy.Bylo to třeba, protože napadlo dalších 5cm sněhu.Dnes bylo více lyžařů než včera a všichni ocenili bezvadné podmínky na klasiku.Teplota -1o, jemné sněžení.Je pravda, že v minulých letech byly tratě projížděny skůtrem , což bylo méně finančně náročné a stačilo to při malé vrsrtvě sněhu.
Vloženo 5.12.2021 13:52
Z Jizerky na Smědavu upravena krásná dvoustopa skútrem. Dál se dá taky- Předěl atd vyjetá stopa. Nádhera ! Děkujeme obsluze z kiosku.
Vloženo 5.12.2021 13:29
Dopoledne z Bedřichova. Sněhu všude dostatek, úprava žádná. Za těchto podmínek jezdíval minimálně skútr. Na skimapě se to zelení i ve sněhově chudších oblastech a Jizerská ops mlčí a dává prostor spekulacím. Např. že jí úpravy nemohou povolit Lesy. Bylo by pro Bureše nepříjemné, kdyby jeho tatry se dřevem ničili později stopy? Je to škoda, tento sníh mohl posloužit alespoň někde jako dobrý základ do Vánoc. I krátká obleva může vrátit sníh na nulu..
Vloženo 4.12.2021 21:14
Odpoledne klasicky, ze Stadionu přes Novou louku na Blatný rybník, sněhu jakž takž, stopa rozbitá, ale dalo se. Od Kristiánova přes Rozmezí na Čihadla sněhu mraky, ale neupravené, hůlky se bořily fest, ve vyšlapané stopě to skoro nešlo. Dál na Žďárek jedna použitelná stopa, trochu adrenalin při sjezdu na Oldřichovskou silnici, tam opět jedna stopa, naštěstí sněhu míň a ztvrdlý, takže šla soupaž přes Točnu na Hřebínek. Na Novou Louku jedna stopa uprostřed /díky! všem, co mě nechali projet/ se ztvrdlou vrstvou na hůlky. Zpět Stadion. Bez klistru to nejde, Swix Nero 0 až -7 byl fajn. Ale aspoň něco!
Vloženo 4.12.2021 13:39
Jizerka-Smědava, sněhu dost, CLA ok, SKA jen s obtížemi. oranice, neupravená.
Vloženo 4.12.2021 13:18
Opět ideální podmínky na lyžování.Na Smědavě v 11hod. volné , uklizené parkoviště, teplota -3o, bezvětří , nesněžilo.Kupodivu málo lyžařú ,což je škoda, že lidi nejezdí více.
Vzhledem k výborně upravené Promenádní jsem jel ze Smědavy po Promenádní na Mořinu,Trať je široká, jako by tam projela rolba, většinou 2 stopy, ale možné i bruslení .Zkoušel jsem jet z Mořiny k Panskému domu, ale je to špatné, je tam málo sněhu, tak jsem se vrátil zpět na Mořinu a po stejné cestě na Smědavu.
Na trati jen usměvaví lyžaři, se kterými jsem se zdravil a mnozí mi děkovali , že je informuji o situaci na trati.
Tak hlavně jezděte, jak můžete a neseďte doma.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 3.12.2021 20:41
Dnes Bedřichov-Hřebínek-Máří-Kasárenská-Hraniční-Promenádní-Jizerka. Na Hřebínek OK, akorát od Nové louky koleje od lesáků. Téměř celý úsek Máří-U Studánky je sice vyšláplá stopa, ale v hlubokém sněhu. Bruslení / soupaž jen pro otrlé povahy. Milovníci romantiky a oldschoolový pravověrní klasici s bambusovejma holema a talířema místo košíčků si ale budou chrochtat. Pak už tvrdší podklad (projeto skútrem), Promenáda parádní.
Vloženo 3.12.2021 18:55
No dnes od 13.00 h. jsem se musel přesvědčit, podle předchozí zprávy zde, jak na Promenádní. Fakt je to na CL paráda.Míra z kiosku to ještě po Promenádní projížděl od kiosku do půlky mezi bunkrem a Mořinou vedle stopy.Jestli tam nevyhrál stopu tak to taky půjne na skate.👍
Jináč je projetá luxusně cesta Flamberka kolem Štěpánky ( od Vyhlídky v Kořenově směr Paseky) a to jak na Skejt tak i CL. Tak si užívejte.🤓
Vloženo 3.12.2021 13:47
Dnes to nemělo chybu.Na Smědavě -5o, jasno, slunečno, bezvětří.Parkoviště vzorně uklizené , obsazeno z poloviny.Míra z kiosku z Promenádní upravil strojově stopu ze Smědavy po Promenádní na Jizerku a odbočku na Jezdeckou.Poděkujte mu až půjdete k němu do kiosku.Má otevřeno , Smědava je zatím zavřená.
Jel jsem okruh Smědava-Promenádní-spojka na Jezdeckou-Jezdecká-cesta pod Černým vrchem-Hraniční-silnice na Smědavu.
Jak jsem psal tak perfektní stopa po Promenádní směr Jizerka je stopa vlevo, ale při sjezdu i když jsem byl v protisměru, tak mi všichni s úsměvem uhýbali, protože věděli, že je problém opouštět stopu.Sjezd po Jezdecké obtížnější a dále po cestě pod Černým vrchem nepravidelná stopa uprostřed, ale vzhledem, že povrch byl tvrdý, tak se dalo jet po kraji a nebořilo se to.Pokud přejede více lyžařů, tak to bude lepší.Na silnici na Smědavu je stopa vpravo.
Bezvadné , zatím nejlepší letošní lyžování, tak jezděte, i když se má zítra počasí pokazit.
10:46
10:46
11:06
11:06

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 2.12.2021 18:31
Stadion-Louka-Hrebinek-Točna-Kristianov a zpět na stadion.
Na Louku ok, z Louky na Hřebínek jsem prošlapaval stopu uprostřed, po krajích vyjeto od kol těžařů. Hřebínek až Kristiánov stopa jakž takž, dá se to, ale svezení moc ne, spíš boj. Na Kristianove jsem hodil držku, projížděl tam týpek v SUV - povodí Labe. Hůlky jdou na asfalt. Počkám až připadne. Na dvojky lyže klasikou ano, skate vůbec.
Vloženo 2.12.2021 17:28
Stadion > Kristiánov > Knajpa > Souš.
Ze stadionu na Kristiánov stopa hodně rozbitá, u Blaťáku občas ze spoda taje. Z Kristiánova na Knajpu luxusní svezení. Z Knajpy na Soušskou silnici jsem to produpal, ale skrz ledovou krustu to nešlo moc rovně. Tímto děkuji, že to Honza 1949 zarovnal. Na Souš ve stopě po skútru docela fajn. Zítra znovu, první sklouznutí nebylo vůbec špatný. :)
Vloženo 2.12.2021 17:15
Dnes odpoledne z Jizerky po Promenádni kolem kiosku"otevřeno"na Smědavu a zpět krásná stopa 😊
13:33
13:33
Vloženo 2.12.2021 15:50
Dnes bylo podstatně lépe než včera.Na Smědavu čistá silnice posypaná.Na Smědavě -0,5o, polojasno, na parkovišti 4 auta.Parkoviště ještě neupravené, doporučuji si vzít s sebou lopatu.
Jel jsem po silnici a poté po Kasárenské na Knejpu.Kasárenskou jsem musel prošlapovat celou cestu,byla tam jen neppravidelná stopa po 1 lyžaři, kterého jsem potkal.Z Knejpy poté parádní stopa na Rozmezí a pokračovala stopa směr Bedřichov.Při zpáteční cestě jsem se nechal zlákat od Knejpy stopou po skůtru na Smědavu.První část byla bezvadná , ale problém byl v závěru cca 1/3 sjezdu, kdy stopa po skůtru je velmi ůzká na plužení a vedle stopy byla zmrzlá krusta, tak byl problém zbrzdit lyže,Je lepší vystoupat příště nejdříve zs Smědavy na Knejpu a poté se vrátit po Kasárenské.
Hlavně jezděte lyžaři, sněhu je dost a pomozte se stopami.
11:17
11:46
12:27
12:27

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Dotaz Vloženo 2.12.2021 21:07
Prosím, jak to vypadá na Stěpánce ? Je už prý upraveno 😊 Nemá někdo info ?
Zodpovědět
Vloženo 1.12.2021 15:02
(Odpověď na dotaz uživatele David z 30.11.: Zdravím , mohu se zeptat opsky, jestli je nějaká šance na strojovou úpravu na víkend, popřipadě už v pátek? Ptám se jako bruslař, tak jsem zbědavý, zda bude úprava možná jak kvůli dostatku sněhu i případných lesnických prací? A případně kde? Moc děkuji za odpověď , i kdyby byla negativní. :))
S úpravou na tento víkend určitě nepočítejte, max projedou stadion a kolem něj. Ale Jakuszyce vyhlásili nějakou menší úpravu na sobotu.
Vloženo 1.12.2021 13:54
Dobrý den,
pokud jste zvykly na Jeseníky, tak převýšení nemusíte skoro vůbec řešit. Jizerky jsou 1. mírnější, 2. skvěle upravované. Já sám jsem z Moravy a Jeseníky znám na běžkách dobře včetně lokality Paprsek, ale Jizerky jsou někde úplně jinde. Je to ráj běžkařů v ČR. Celkem pěkné nástupní místo je nádrž Souš, ale dá se i Bedřichov. Myslím, že je to asi jedno. JIZ 50 bych se nebál. 1.otázka zda bude. 2. hlavní tratě jsou zavřeny sobota a neděle. Vy tam jste do pátku. SKOL
(Odpověď na dotaz uživatele IV z 1.12.: Dobrý den všem,
potřebovala bych poradit kam na jarní prázdniny (4.-10.2.)na běžky s dětmi v Jizerkách. Jsme z druhého konce Moravy, Jeseníků už máme celkem dost, chceme zkusit jiný kraj. Kluk 8let, druhý borec 13let, jsou závodní cyklisti a stáli na tom loni podruhé, ale bylia jsou nadšení, najeto tak 150km. Termín prázdnin těsně předchází Jizerské 50, má tam smyls jezdit v tento čas a kde se dá dobře pojezdit bez nějakých velkých převýšení? Kdyby náhodou, máte typ i na Krkonoše ve stejném duchu?
Mockrát děkuji a sportu zdar!)
Vloženo 1.12.2021 12:48
Na Smědavě v 11hod pod nulou, silné sněžení , na parkovišti jedno auto.
Sněhu je dost, přes 25cm, ale chybí lyžaři, aby ušlápli stopy.Sám jsem to nesvedl, jel jsem po vyjetých kolejích ke kiosku na Promenádní a dále po Promenádní jsem nepokračoval, je tam přes 30cm prašanu a je třeba více lidí na úpravu.Jezdil jsem několikrát jen úsek Smědava -Promenádní a snad se zítra objeví více lyžařů, aby pomohli se stopami.
Tak jezděte lyžovat.
10:30
10:31
10:55
10:56

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Dotaz Vloženo 1.12.2021 23:46
a výhodou jizeriek je prepojenie s jakuszycami, kde je prevýšenie ešte slabšie, počet trás parádny a spojenie vlakom nemá chybu..kto chce byť kdesi v strede cz-pl ,tak si nájde ubytko napr. v korenove...
verím že lockdown mi nezabráni prísť v prosinci aspoň na týždeň...
Zodpovědět
Vloženo 1.12.2021 10:43
Noční lyžovačka 21:30 - 23:00 z Nové Louky, až na Kristiánov ujeté autem, nahoru na Pod sedlo Holubníku pěkná ochotnická stopa, Panelku až na Točnu jsem si prošlápnul, na Hřebínek ochotnická stopa a z Hřebínku ujeté autem. Byl to vlhnoucí prašan, jen na klasiku, bralo to modré sádlo. Děsně fičelo. Sníh na ničem neleží, při dynamičtějším odšlápnutí riziko úpravy hrany lyže asfaltem :-). Parkoviště v Bedřichově zatím jede za taxu 100Kč/den.
Vloženo 1.12.2021 10:30
V 16 hodin z Bedřichova na Novou louku, Hřebínek a Točnu.
Překvapivě hodně sněhu, lyže neodnesly ani 1 škrábanec. Mezi NL a Hřebínkem probíhá těžba dřeva - potkal jsem harvestor. Z Hřebínku na Točnu už téměř nikdo, z Točny na Bílé Buky (malý okruh) nebylo projeto vůbec. Sníh byl spíše mokrý a jel jsem na skinech. Myslím, že nahoře to už vydrží i současnou menší oblevu, a pokud dostatečně připadne, první úprava alespoň na skate by mohla být za rohem. Stadion byl navíc utažen na skate.
Vloženo 30.11.2021 21:03
z Louky -2 °C asi 15 cm skoro prašanu výše možná 20 cm, vzal jsem skate, ale to byl omyl, částečně soupaž v kolejích od lesáckých aut, od Hřebínku na Máří už jen prošláplo, skate šel jen místy a u mě to bylo o třísla... ideální na klasiku.Myslím , že by to šlo utáhnout rolbou na placato, nebo aspoň skutrem, ale lesáci sváží dřevo, takže máme smůlu.
Vloženo 30.11.2021 21:02
Na první lyžování super podmínka cca 15-20 cm sněhu. Z Nové louky na Hřebínek projeto lesáckým autem, takže stopa spíš žádná, ale jet se dá (na bruslení hoodně hluboké, i když nějaký odvážlivec se našel), z Hřebínku pod Žďárek už jen stopa od lyžaře ze začátku lepší, pak hodně zafoukané.. Pod Žďárkem jsem to otočila - nahoru už stopa úplně zavátá.. Z Točny na směrem Panelku žádná stopa nebyla.. Do rána to ale asi hodně zafouká a zapadá a je otázka, jestli bude zítra spíš pršet nebo sněžit..
Vloženo 30.11.2021 14:10
Zdravím kamarádky a kamarády, nadšence úzkých prkének.Tak dnes ráno od 08 první prašanková vlašťovka ze Souše. Teplota -3 na Knajpě -4. Je to klidně na 1 lyže klasičky.Po silnici 20 čísel ,na Kasárenské 30 cm.A padá,padá.Ráno ke Studánce již po zapadané stopě z večera nějakého běžkaře v prvém sledu.Na Kasárenské jsem potkal proti jedoucí les.auto. Sice mě pak kotníky o sebe občas škrtaly a s rovnováhou taky na štíru,ale stopa po vozidle skluznější.Při spáteční cestě po mě již zapadáno, ale od Studánky k Montánii projeto jejich zásobovacími saněmi.Tak dobrý. Tímto taky zdravím Honzu 1949.Všem pevné zdraví.Tak vyražte.Čus
7:54
8:27
8:41
9:09

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 30.11.2021 9:56
Ahoj, tak take koukam na kamery, myslim ze uz to jde z Bedova, cekam na prvni zpravy z magistraly, uvidime, kde budou lesaci a co si zase projedou. Bohuzel dva dny bude obleva ale na vikend a dale to vypada dobre. Tak do stopy, piste, sezona zacala.
Vloženo 30.11.2021 9:31
koukám na kamery jizerské ops http://webkamery.gc-system.cz/camera.php?img=_data/bedrichov5/bedr5.jpg&koment=Bedrichov%20-%20stadion a první běžkaři jsou ve stopě, už se těším na víkend
Vloženo 29.11.2021 20:53
Rozmezí ukazuje 15 cm, tak o víkendu něco zkusíme :-)
(Odpověď na dotaz uživatele Pritel hor z 29.11.: Hola,hola, nová běžecká sezóna volá..)

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory