Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní…

Číst celý text

» Jak přispět na úpravu stop?

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro…

Číst celý text

» Jak přispět na úpravu stop?

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
1 zpráva byla přesunuta do obecné diskuse
Vloženo 4.3.2024 22:54
Tak když se sajtna jmenuje "kam za sněhem", šel (vlastně jel) jsem to dnes ošahat z druhé strany (jak sportovní- na kole, tak světové - od jihu). Vyrazil jsem z Jedlového lesa a přes Desnou - k bývalému polesí a vodárně jsem směřoval ke studánce Gute Born. Tedy vlastně cesta, která vede západním úbočím Desenského hřebene. Abych to tam na kole projel začátkem vřezna, to nepamatuji. V pohodě jsem dojel k Tetřevce (Desenské, neplést s Tetřevkami "near" Krásné Máří). Pak na křižovatku s cestou od Darrské silnice. Zkusil jsem jet kousek po Pašerácké směrem k Hráznému, ale brzy začal sněho led a tak jsem se vrátil. Dojel jsem na Protržku, bufet byl otevřen, kouřilo se z komína a docela dost pěšoňů. I když jsem očekával sněholed, vyrazil jsem po silnici na Mariánskohorské boudy. Očekávaně celý pytel přes Spadlý most po sněholedu, ale i když nejsem Kopka, skoro 90% jsem na kole zvládnul - bylo to tvrdé a nebořilo se to. Z MHB jsem ještě vyjel tu krátkou stojku po Kyselovodké cestě, ale hned v lese - tedy ještě před odbočkpou ke Kammhütte zase začal sněho led a tak jsem to otočil a jel domů na kávu - do Josefáče už po čistém asfaltu - ten standard 60Km/h. Ale ten sníh co jsem viděl a projel (myslím pytel kolem Spadlého mostu) na lyžování není. A bojím se, že podobné to bude i nahpře. Ptal jsem se turistů na Protržce, co přišli od Darrské silnice, - tam už prý potkali i bruslaře. Takže na lyže už to asi momentálně není a na kole jen ošahat ty přístupy. Takže pro hory (a tetřívky) ideální kombinace- klid a ticho a skoro žádnej "Verkehr". A dobrá zpráva - Gute Born je plná vody -vloni byla v létě vyschlá. Lyžařům se omlouvám - já jsem sice taky lyžař - ale Old School- tedy na lyže jedu jen když se maže modrej extráč.
Vloženo 4.3.2024 19:39
Na Smědavě v 12hod již +10°C, azuro, paráda jen sníh chyběl.Protože Jizerskohorští tučňáci již odešli, tak jsem vzal na procházku Jizerskohorské medvědy.
Chtěl jsem zjistit, jak to vypadá se sněhem v jiné oblasti.Šli jsme od Smědavy, přes Černou Smědou na Zelený kámen a přes rezervaci na Pytlácké kameny , dolů na Jizerskou silnici a zpět na Smědavu.Souhrně musím říct, že celá tato cesta je již úplně holá bez sněhu, když nepočítám občas 3m sněhová místečka.Z Pytláckých kamenů je vidět, že celá Velká jizerská louka na polské straně je bez sněhu.Jen na Jizerské silnici jsou občas delší ledové plotny, ale nic na lyžování.
Na Pytláckých kamenech jsme viděli Jizerinku, zkamenělou ještěrku, které jsem před léty dal šém, abych ji oživil, tak se na ní podívejte, až tam zavítáte.Pytlácké kameny jsou jedny z nejkrásnějších v Jizerkách, chystal jsem se tam i na lyžích, ale počasí mi nepřálo.Před lety dva naší Jizerskohorští medvědi se vydrápali na vrchol Pytláckých kamenů.
Tak to vypadá, že si letos už asi lyžování neužijeme, i když podle norských meterologů by měla přijít zima, ale pokud nebudou vydatné sněhové srážky, tak z toho nic nebude, protože chybí základ.
Lyže mám pořád za dveřmi.
13:53
13:53
13:59
14:03

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 3.3.2024 22:44
Od Montanie pěšky až k rozc. U studánky. Po přenášení na Kasárenské pak Knejpa - Čihadla - Rozmezí - Jägerova smrt, kde cesta končí a zpět.
Vloženo 3.3.2024 19:07
Ještě dnes jsem vyrazil rozloučit se s letošní lyžařskou sezonou, která byla nejkratší za posledních 7 let, od kdy to sleduji.Byl jsem sice v letošní sezoně cca 100x na běžkách, ale podmínky byly daleko horší , bylo méně sněhu a méně azuro dnů ( napočítal jsem jich 16 za celou sezonu).Lyžníci, kteří začínali v nižších polohách byli na tom hůře.
Dnes jsem jel ze Smědavy jediné kolečko, které ještě šlo jet a to pěšky ke Studánce, poté po Kasárenské s 8x přenášení nebo obcházení.Při stoupání to ještě šlo a při sjezdu jsem měl dojem, že jakmile se to rozjelo, hned jsem zastavoval.Mezi Studánkou a odbočkou na Pašeráckou je trať dosti zledovatělá.Od Knejpy okolo tetřívků je to dobré, ale hned se musí zastavovat na křižovatce Čihadla, kde to v pátek ještě bylo sjízdné.Čihadla -Rozmezí ještě jdou, ale už v některých místech je trať zledovatělá.Ke křížku jsem už nejel, protože už včera první část byla zledovatělá.Z Čihadel ke Knejpě okolo tučňáků , kteří již odešli , je též větší úsek na přenesení,
Na trati jsem potkal více lyžníků než v minulých dnech, kteří se též přišli rozloučit s letošní sezonou.Lyže nechávám v pohotovosti, kdyby se náhodou stal zázrak a napadlo aspoň 10cm sněhu, i když předpověď zatím ukazuje jen ochlazení , ale bez srážek.
Když jsem byl mladší , tak jsme říkali: Nemožnosti ihned , zázraky do tří dnů, tak nevím jestli to ještě platí, když jsem starší.
Tak zatím se loučím a poslední dnešní fotku z tratě, která vypadá optimisticky.
Vloženo 3.3.2024 1:34
Nedalo mi to a vyrazil jsem na zřejmě letošní poslední návštěvu do Jizerek na rozloučení se sezónou. Bez větších ambic, s nouzovou výbavou (lyže kameňačky klasika nowax, turistické boty). Stav ještě horší než jsem čekal, situace se mění prudce k horšímu každým dnem a nyní už je 5 min před 12 či spíše po 12. Soušská silnice od Montanie holá se zbytky ledu (vyjímečně sněhu) až nahoru ke Kasáresnké. Ta již v dost špatném stavu, dolní úsek hodně špíny, dále řada problémových (ledovatých a vytátých míst). Většina mi nestála za přenášení, přeťapáno po trávě či asfaltu (těm lyžím je to dávno jedno), sundával jsem pouze na delší úseky. Na částech Kasárenské ještě uspokojivý stav sněhu a stop. Na Knajpě celá křižovatka vytátá, včetně začátku Kasárenské. Na Čihadlech už také vylézá podklad. Horem z K. na Č. pěkné, ale oběma směry končí sjezd ledovatým a vytátým. Spodem ledovatá křižovatka na Peklo, dále ke Knajpě delší vytátý úsek. Mezi Čihadly a Rozmezím relativně nejlepší (i nejčistší) úsek, ale i tam už se to výrazně horší. Okolo Rozmezí více podmáčených ledovatých míst (některá již částečně odtátá). Dále ve sjezdu na Kristiánov (od začátku lesa) opět hodně špíny. U Jägerovy smrti konec sněhu. Dále vytáto, rovněž tak od Čihadel na Žďárek. Nebylo to zcela tragické, stále ještě šlo se na řadě míst solidně klasicky sklouznout. Ale ty dobré úseky nyní dělají v součtu sotva pár km a problémových míst je již příliš. Postupuje to rychle, již zítra může být situace zase horší. Tedy i dotyčný poslední dosud sjízdný úsek v Jizerkách zřejmě již nebude mít dlouhého trvání. Toto je dle mého definitivní konec. Pokud se ještě zima neslituje a něco více nenapadne, aby bylo možno znovu upravit. To by mě ještě zlákalo k návratu, ale předpověď počasí stále nic moc neslibuje.
Vloženo 2.3.2024 15:05
Na Smědavě v 11hod +6°C, oblačno, ale ne už mlhy a bez srážek.Na dnešek asi dosti mrzlo, protože tratě byly zmzlé a tvrdé a místy zledovatělé.Ze Smědavy stačí dojít ke Studánce na Kasárenskou cca 20min a poté již začíná sněhové království.Kasárenská oproti včerejšku trochu horší již 6 x menší přenášení a místy menší ledové plochy, které v dalších dnech odtajou.Od Knejpy přes tetřívky na Rozmezí a jede se až ke ,ke křížku. Zatím sníh drží, jen je vytátá křižovatka Čihadla jak psal i Radek 96 a za Rozmezím k mostíku ke křížku též pár menších ledových úseků.Situace se mění velmi rychle, tak hlavně pozor po setmění.Málo lyžníků , je to spíše pro skalní lyžníky, kteří se zatím nechtějí rozloučit s lyžováním.Doufám, že to vydrží ještě i příští týden.
Tak jezděte.
Vloženo 2.3.2024 13:00
Dnes pulnocni dobrodruzna klasika z Smedavy na Knajpu a Rozmezi. Misty mlha, 5 stupnu. Nastup je stále od odbocky na Sous. Kasarenska nekolik prenaseni (asi 5..), kontinualni slusna jizda byla od rozcestniku "u Knejpy" az na Rozmezi. To jsem dal nekolikrat :) Celkove snih jarni, misty spinavy i led. Z Rozmezi se da jeste jet dale smer Kristianov, ale netestoval jsem kam az... Z Knejpy vrchem smer na Cihadla pozor, na rozcesti "Cihadlech" je vytaty pruh a pri jizde od Tetrivku se musi se brzdit a prenaset ! Zkousel jsem i kus z Cihadel na Zdarek, ale je tam led, zadny snih a dal jsem se nepoustel. Nekolik useku okolo Rozmezi je uz na hrane, castecne vytatych a jestli se nekdo chce jeste svezt, nevahejte - snih rychle taje.. Vytahl jsem 25let stare bezky i hole a docela pekne svezeni, prevazne soupaz. :)
Vloženo 1.3.2024 15:32
Na Smědavě v poledne +8°C, bez srážek, bez mlhy, teplý větřík, který rozpouští ledy na silnici.
Silnice ze Smědavy až na začátek Kasárenské již pouze na pěší přiblížení, je to jen cca 20min, tak se toho nebojte.Poté již na Kasárenské sníh v pohodě, sice nové tři asi 5m místa na obejití po trávě, jinak to jede slušně, i když je trochu víc špinavá od jehličí.Od Knejpy přes tetřívky na Rozmezí a křížku je hezké poježdění.Jen pozor na křižovatce Čihadla, zítra už tam bude menší písková skvrna.
Snad nám to ještě chvíli vydrží, tak jezděte.
Vloženo 29.2.2024 21:09
Z Pekla kus pěšky, pod Čihadly už jedeš, Knejpa, Rozmezi a Kasarenskou az ke Studance, pak na Smědavu asfajt pěšky, ale stalo to za to! I bez slunce.
Vloženo 29.2.2024 15:38
Na Smědavě v 12hod +3°C, zataženo, bez srážek.Po Soušské silnici je třeba přenést lyže k odbočce za Kůrovcem ( střídá se led,sníh a asfalt) cca 15 minut a poté již bez problému po Kasárenské na Knejpu, tetřívci, Rozmezí, křížek a zpět okolo tučňáků ( už zbývá jen jeden, ostatní odešli) na Knejpu a po Kasárenské .Kasárenská zatím v pohodě jen před Knepou již na 5m asfalt a stejně na křižovatce na Čihadlech.Někde již slabší místa,která se mohou změnit.Štolpišskou ze Smědavy nedoporučuji, je v dolních částech zledovatělá.
Okruh Knejpa-Rozmezí - zatím čistý a bez problému.
Tak jezděte
12:46
13:21
Vloženo 29.2.2024 15:01
Dnes ráno před osmou skatem z Jizerky, bylo lehce nad nulou, trochu přimrzlo. Od Mořiny k bunkru jedno cca 100m přenášení, na Promenádní ještě asi dvakrát, jinak ale super sklouznutí. Pak od bufíku ke Kůrovci tak třetina bez sněhu nebo málo sněhu. Kasárenská na Knajpu super a nahoře až Rozmezí i dál směr Kristiánov pár míst na hraně, ale zatím dobrý. Zpátky Jezdeckou přes Vlašský hřeben, tam se sice skoro nepřináší, ale je to více špinavé. Sjezd z Vlašského hřebenu skoro bez sněhu. Celkově tak 500-800m pěšky. Díky za reporty!
8:00
8:15
8:56
9:09

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7) + jejich polohy na mapě

Vloženo 28.2.2024 16:11
Na Smědavě ve 12 hod +1,5°C, mlha , trochu mžilo , ale na trati již přestalo mžení , občas mlha, takže pohoda.Jeden lyžník z Polubného si na dnešek přivezl plastovou lopatu a pár kritických míst na Kasárenské zahazoval, což je záslužná činnost.
Ze Smědavy je Soušská silnice již ve špatném stavu a dobrá je až za odbočkou ke Kůrovci, a poté jsou v pohodě stopy až na Knejpu. tetřívci, Rozmezí a ke křížku.
Na trati bylo dnes prázdno, potkal jsem jen 6 lyžníků a 6 tučňáků, kteří byli již na odchodu, jak pomalu roztávali.Mluvil jsem s jedním lyžníkem, co jede na Vasův běh do Švédska a má informaci, že i tam je nad nulou a prší, takže počasí je vyjímečně na únor špatné všude.
Snad nám to ještě vydrží.Pár lyžníků , kteří dnes přijeli z Mořiny, tak řekli, že tam to bylo špatné a pořád platí, že oblast okolo Knejpy je nejlepší, včetně Kasárenské, i když malá vytátá místa se pomalu objevují, ale není to zatím kritické.Nutno to brát jako jarní lyžování Zítra má být lepší počasí.
Mimo tučňáků jsou i na trati hezká děvčata.
Tak jezděte.
13:17
13:41
Vloženo 28.2.2024 14:43
Rano po pulnoci klasika z Smedavy, teplota 2 stupne nad nulou. Postupne - potupne dest a mlha :(
Jel jsem dle Honzy a jinych nadsencu nejlepsi trasu po Kasarenske na Knajpu, Rozmezi a par useku Knajpa-Rozmezi. Nastup az +- u odbocky na Sous, snih mokry a spinavy, prselo a jen na Knajpu 4x prenaseni + nahore u Knajpy je uz odhalena silnice v prijezdu, pak kousek spodem smerem na Cihadla a dale je už na hrane krizovatka na Čihadlech. Kdyby par mist ke Knajpe a nahoře nejaka šikovná dobrá duše naházela lopatou, bude se lyznikovat jeste nekolik dnu. Jsem optimista, ale chtelo se mi brecet :-) Vetru a desti jsme porucili, snehu ne a ne...
Vloženo 29.2.2024 13:48
Z Pekla asi 1km s lyzema v ruce a pak asi 500m jehličí. Pak už ale krásné lyžování směr Knajpa, kasárenská a zpatky na Knajpu a spojkou nad ni na Čihadla a pak zpet na Peklo. Krásné ježdění, chvilkama i se slunickem. Akorát je šílené, jak se všude těží a jak jsou lesy rozježděné od harvesterů.
Vloženo 27.2.2024 20:39
Říkal jsem, že už nepůjdu. V podvečer z Mořiny na Promenádní, zpět s odbočkou na Vlašský hřeben. Na trase Mořiny na Promenádní 3 přenášení, 200, 400 a 50m. Další se chystají. Cesta na Vlašák na hraně sjízdnosti po zbytcích sněhu. Bohužel konec.
Vloženo 27.2.2024 15:08
Na Smědavě v 10.30 +2°C, polojasno, na trati i chvílemi slunečno, velký rozdíl oproti Frýdlantsku, kde byla silná mlha, která odpoledne byla i na Smědavě, když jsem ve 14 hod odjížděl .
Na trati opět málo lyžníků, což byla škoda, protože bylo velmi pěkné lyžování.
Ze Smědavy již špatná cesta po Štolpišské na Knejpu, lepší jít po Soušské ke Kůrovci s malým přenášením a od Kůrovce po Kasárenské ( 1 přenášení ) na Knejpu a poté buď okolo tetřívků nebo okolo tučňáků na Rozmezí a ke křížku.Zde je stále bezvadná lyžovačka , stopy na dnešek nebyly zmrzlé jako včera, jely sice pomaleji, ale všude rovnoměrně,Stále platí , že zde jsou nejlepší podmínky a mnozí lyžníci,si jedou horní cca 6km kolečko vícekrát a užívají si to.
Tučňáci stále na vás čekají ve stejné lokalitě( do Zoo ani do kina neodešli), tak jezděte.
11:36
11:37
12:06
Vloženo 29.2.2024 12:37
Ahoj, jel jsem to v pondělí. Nástup až tak 300m za Montanií, muselo se 5x přenášel, ale dalo se. Možná už to bude horší.

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 29.2.: Ahoj.
Mám dotaz.
Silnice od Souše na Smědavu je otevřená nebo ne?
Chtěli bychom zkusit běžky než to úplně sleze. Budem bydlet v Albrechticích, tak hledáme nejbližší nástup do stopy.
Díky)
Vloženo 27.2.2024 14:04
Souš - U studánky - Knajpa - Smědava, nástup cca 300m za Montanií, mezi Souší a rozc. U studánky 5x přenášení, ale dalo se, překvapivě horší podmínky byly mezi Knajpou a Smědavou po Štolpišťské. Celkově pěkné lyžování.
Vloženo 26.2.2024 15:10
Na Smědavě před 11hod +4°C, slunečno, perfektní počasí, odpoledne již oblačnost.Toto krásné dnešní počasí využila jen hrstka lyžníků, asi 20 jsem jich potkal během 2 hodin , což bylo škoda, protože byla dnes opět hezká, jarní lyžovačka. V noci dosti mrzlo, tak tratě ve stínu byly velmi rychlé, tvrdé stopy, ale na sluníčku již měkly.
Pár lyžníků mi řekli, že využili mé doporučení a přijeli na Smědavu, aby mohli nastoupit do stopy a nemuseli stoupat ze spodních partiích pěšky
Jel jsem ze Smědavy po Soušské silnici s 2x krátkým přenesením a od Kůrovce je to jen přenášení nebo obejití potůčku na Kasárenské.Po Kasárenské na Knejpu, horem okolo tetřívků na Rozmezí , ke křížku a zpět na Čihadla a spodem okolo tučňáků na Knejpu a po Kasárenské zpět na Smědavu.
Odborníci rozlišují 18 recentních druhů tučňáků a asi nepočítali Jizerskohorské tučňáky, kteří se vyskytují v této době poblíž rozcesti U Knejpy-viz foto.
Vzpomněl jsem si na starý vtip, když jsem dnes potkal tučňáky.
Dva policajti potkají na Václaváku tučňáka a jdou se poradit s velitelem , co mají dělat.Velitel jim řekne, aby s ním šli do Zoo.Druhý den jde velitel po Václaváku a potká opět stejné policajty s tučňákem.Ptá se jich kam s ním jdou, že jim včera řekl, aby s ním šli do Zoo.Oni mu odpoví, že jdou do kina, protože v Zoo byli s ním včera
Tak jezděte, tato trasa je nejlepší a když nepotkáte tetřívky, tak aspoň tučňáky.
11:10
11:41
12:03
12:03

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 26.2.2024 11:59
Morina - bunkr - Cimrman (podstatne lepsi nez spojka po Jezdecké) - Pod cernym vrchem - Kurovec - Kasarenska - Čihadla - Jägrova smrt: krasne jarni lyzovani, na trase celkem asi 6 přenášení, par mist mele z posledniho. V nedeli podstatne mene lyzniku nez v sobotu.
Vloženo 25.2.2024 20:46
Horší než včera, ale byl jsem o 1h dříve odpoledne, což i podle zpráv ostatních hraje značnou roli. Zrychluje se to významně k setmění. Přes den je to už jarní silovka. Z plánku je vidět kudy to stále jde. Za den se znatelně prodloužila vytátá místa, ale celkově se to moc nezhoršilo co do souvislosti od včera. Od půlky Promenádní už to jde a druhá strana Pod Černým vrchem je souvislejší. Soušská silnice na Smědavu hned 1/2km od rozcestí U Studánky dlouhý souvislý asfalt, tam už asi ne. Pršet sice nemá a další 3 dni noční teploty kolem 0, ale sněžit taky ne a noční teploty potom vyšší. Takže doporučuju jezdit teď. Za týden už to bude moc dlouhé na chození, než se člověk dostane do oblasti možná kontinuálního sněhu. Plánek plus kus směrem na Peklo od Knajpy půjde. Nelze se ale řídit podle rolby z Mapy.cz, to co vypadá projetě už je mnohdy velmi fragmentované. Nejlepší jako vždy Rozmezí a okolí, Kasárenská relativně super.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 25.2.2024 15:06
Na Smědavě v 11.30 +3°C, střídalo se oblačno se slunečném počasí.Na parkovišti jen 40% obsazenost, na trati jen pár lyžníků, což bylo škoda, protože i dnes byly sice jarní podmínky, ale bylo bezvadné lyžování.
Jel jsem ze Smědavy po Štolpišské silnici na Knejpu (několik menších přenášení nebo obcházení), ale od odbočky na Jizeru již v pohodě.Trať Knejpa-tetřívci-Rozmezí-kříž stále bezvadná , nejlepší , jak jsme všichni i včera psali.Jel jsem toto kolečko dvakrát a zde jsem potkal jen 5 lyžníků, kteří to jezdili stejně a užívali si to.
Zpět po Kasárenské, která stále drží až na Soušskou.Silnice od Kůrovce na Smědavu je na více místech bez sněhu,
Klára nehlásí zatím žádné velké deště na příští týden , tak doufám , že další týden bude v této oblasti pěkné ježdění.
Tento týden mi dva lyžníci na trati řekli, že pojedou příští týden na Vasův běh, tak jim držíme palce.Lyžníka Libora jsem požádal, aby nám poslal fotky z běhu, abychom věděli za 2 týdny "Kam za sněhem ".
Tak jezděte
11:49
12:04
12:04
12:17

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 25.2.2024 15:00
Jizerka - Smědava a zpět. Z Jizerky se asi 500m lyze nesou, pak uz to jde. Cestou 2x přenášeni, jednou na Promenádní asi 300m a potom z kiosku Promenáda směr Smědava. Jinak přes noc pod nulou, takže to ještě šlo, ale smutný pohled v únoru...Pokud chcete jet kolečko a cestou pod Černým Vrchem, budete lyze prenaset asi 8x uz...
7:43
8:12
Vloženo 25.2.2024 8:29
Souš, Knajpa, Rozmezí, ke kříži a zpět. Za závorou cca 300m pěšky, poté 6 x přenášení na Kůrovec. Jel jsem odpoledne - místy jen vodní kaše, dalšími místy skutečně mokrý sníh který vůbec nejede. Kasárenský nejlepší, stopa + skluz. Ze Souše více pěšáků než lyžařů. Tohle byla poslední. 14x sundavat a nasazovat lyže je vážně moc.
Vloženo 25.2.2024 0:25
Oproti pozdním jarním podmínkám stále skvělé skluzné podmínky, pevná trať pro lyže, občas měkčí pro odraz holemi, ale celkově pevná. Kdo má rád skluz a trochu jízdu na koštěti, stojí to za to. Přerušení se prodlužují na řady desítek metrů a větší počty v první půli Promenádní. Z Mořiny na Kůrovec je to intervalový trénink, se dvěma kilometrovými a jedním dvoukilometrovým souvislým úsekem. Z Kůrovce na Rozmezí v podstatě souvislé. Problematizuje se noční jízda kvůli nutnosti rychlého vyhýbání se vytátým plotýnkám, které se vyskytují i v oblasti Knajpy i když méně než v oblasti Jizerky. Z Kůrovce k Jezdecké úbočí relativně souvislé v porovnání s Promenádní. Vytáté ploténky se dají objíždět. Stále je to 1.5h solidního, do značné míry intervalového, tréninku a 25km jízdy. Příští víkend už to nevidím.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 24.2.2024 19:39
Z Mořiny po Promenádní na Kiosek, přes Hraniční a Soušskou na Kasárenskou, Kneipa, horem Čihadla, Rozmezí, Jägerúv kříž, otočná a zpět na Mořinu po Knížecí. Po ránu obstojně, po poledni rychle zhoršující se podmínky, více a prodlužující se vytátá místa k přenášení. Nejlepší úsek Kasárenská-Rozmezí. S ohledem na počasí je to v podstatě zázrak, že se dá ještě jezdit. Velké diky OPS.
Dnes příjemný den, který jsem si zkazil ztrátou Garmin Fénix. Nenašel někdo na parkovišti či na silnici z Mořiny (zůstaly na střeše auta)???
Vloženo 24.2.2024 15:18
Na Smědavě v poledne +1°C,Na noc na dnešek Klára slíbila sněžení a na dnešní den jasno a to splnila i když po ránu byla ještě velká oblačnost.DíkyOPS za úpravu.Na Smědavě ,parkoviště obsazené jen na 60%.,na Mořině plné. Pěkné počasí a sněhová nadílka přilákaly velké množství lyžníků, kteří přijeli a nezaváhali.Připadlo pár cm sněhu a aspoň tratě byly pocukrované a nebylo moc vidět jehličí.Nechal jsem se zlákat jet jinam než v minulých dnech, kdy jsem jezdil trať Knejpa-Rozmezí ale nebyla to dobrá volba.
Ze Smědavy jsem šel po asfaltu po Jizerské silnici až ke kiosku na Promenádní, většina silnice bez sněhu.Promenádní sice měla již velmi měkké stopy , ale jela slušně jen poslední stoupání před Cimrmanem má místa bez sněhu.Neodbočil jsem k Cimrmanovi, což byla chyba.Jel jsem po Jezdecké od bunkru, a zde je trať velmi špatná až na vrchol.Sjezd ke Knížecí je na hraně, už jsou vidět kamínky.Cesta pod Černým vrchem je po nadílce sice bílá, ale ve střední části je hodně kamínků , stopy mokré a jedno přenášení v polovině tratě.Hraniční má též přenášení, ale je lepší než Jizerská silnice.Tak jsem jel ještě po Kasárenské na Knejpu, abych si užil lepší podmínky, což bylo daleko lepší.V dalších dnech raději budu jezdit Kasárenská-Knejpa-tetřívci-Rozmezí, je to výše položené a kvalita ježdění je nesrovatelná s dnešním kolečkem Promenádní-Jezdecká-cesta pod Černým vrchem.
Tak jezděte.
22.2. 21:45
11:59
12:27
13:14
Vloženo 24.2.2024 14:25
Ráno z Mořiny po Promenádní ke kiosku. Díky pár cm nového sněhu a noční úpravě to na tu bídu docela šlo, s jedním přenášením a na horších lyžích. Od kiosku jsem dal pokus ke Smědavě, ale po 100 metrech a druhém šutru jsem to vzdal a zůstal jako spousta jiných lyžařů na Promenádní. Nejlepší místo, jak jinak, na nejvyšším bodě - viz foto. V poledne beznadějně plné parkoviště, z Polubného to uzavírali.
Vloženo 23.2.2024 19:12
Včera jsem vynechal, protože pršelo 22 hodin a nechtěl jsem vypadat jako vodník,dal jsem raději přednost včerejšímu bezvadnému koncertu Depešáků v Praze.
Dnes na Smědavě +5°C, dopoledne i sluníčko, po obědě se zatáhlo.Včerejší déšť se podepsal na stavu tratí, ale zatím to není kritické, že by nešlo jezdit.
Štolpišskácesta ke Knejpě má vytátá místa o trochu větší v porovnání se středou (5 x kratší přenášení nebo obcházení).Na cestě je více ledových ploch a pro výstup to jde , ale ne pro sjezd.Od Knejpy na Rozmezí horem okolo tetřívků stále čistá stopa, do 11hod tvrdší později měkla) .Stopy na klasiku stále slušné.K Jagerovu pomníčku je stopa dobrá jen je lepší to otočit o 200m dříve než začne jehličí.Před Knejpou menší led a dále i menší led na křižovatce Čihadla.Spodní cesta z Čihadel na Knejpu jde, ale je horší než okolo teřívků.
Kasárenská stále sjízdná, ale po dešti více jehličí a dvě přenášení přes potůčky na stejných místech jako dříve.Já raději nesundávám lyže, ale jdu opatrně přes trávu, protože boty bych měl totálně promočené.
Soušská cesta má mezi Kasárenskou a Smědavou na několika místech již asfalt nebo jen 1-2 cm ledu, tak opatrně.
Kamarádi, co přjeli z Josefáče mi řekli, že muselí jít cca 2km pěšky a poté mohli nasadit lyže, aby dojeli na okruh na Knejpu.
Stále platí, že cca 6km okruh Knejpa-tetřívci-Rozmezí-Jager je asi nejlepší a dnes jsem toto kolečko jel 3x a někteří lyžníci to jeli i vícekrát a byli spokojeni.
Některé servery hlásí na zítřek jasno a na dnešní noc ochlazení a sněžení, tak bych si přál, aby jim to vyšlo a mohli bychom si všichni užít hezký weekend na běžkách.
Na trati jsem potkal hodně pěšáků z Liberecké strany, kteří se nepodívali na web Kam zasněhem a hotelech nedostali potřebné informace a byli překvapeni, že v horních partiích jsou stále slušné podmínky.
Tak jezděte.
22.2. 21:01
22.2. 21:49
11:59
12:07
Dotaz Vloženo 23.2.2024 17:37
Dnes jsme nejeli nikam,protože nám Honza nenapsal,jestli byla báječná stopa a co bylo k obědu na Smědavě.Tak piš.
Zodpovědět

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

» Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory