Hranice Jizerských hor a Krkonoš – běžky

Jako "Jizerské hory východ" jsme měli původně pojmenovanou lyžařsky méně známou oblast na hranici Jizerských hor a Krkonoš. Někteří lyžaři sem ale umisťovali zprávy, které správně patří do východní části Jizerské magistrály, proto jsme oblast přejmenovali. Patří sem běžkařské trasy jižně od Kořenova, zejména v okolí vrcholu Hvěz…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 22.3.2022 10:10
Včera večer 21.3. upravila rolba z Kořenova tu trasu vedoucí vedle silničky na Jizerku. Takže to tam určitě v pohodě půjde. My jsme jeli kolem této trasy v sobotu autem na Mořinu, sněhu tam bylo ještě hodně, jen mi místama připadal špinavější, ale lidi tam jezdili. Pozor, parkoviště Pralinka je už ale zavřené, musí se parkovat v Kořenově u kostela. Směrem na Hvězdu bych asi už nejezdila, myslím, že po větru co byl o víkendu, už to tam bude hodně zapadané jehličím.
(Odpověď na dotaz uživatele Michala z 21.3.: Jsou v okolí Kořenova ještě podmínky na běžky? Děkuji)
Vloženo 17.3.2022 21:54
Pěkně upravené stopy, i na Bílou skálu, projeto vše klasikou, horší skluz, jehličí pouze místy, pozor jen dole na Bosně u chalup.
Vloženo 11.3.2022 8:51
Ahoj,
včera po 16 hodině okruh kolem Bílé skály a kolem Kapradníku. Tratě tvrdé, upravené. pěkné svezení. Sluníčko ještě moc tratím "neškodí". Potkal jsem víc pěšáků (i se psy) než běžkařů.
L.
Vloženo 8.3.2022 19:25
V pondělí večer tam kroužila rolba…
(Odpověď na dotaz uživatele Hana Kušiaková z 8.3.: Dobrý den, nenašel někdo klíče od auta? Tel 604801929. Děkujeme)
Vloženo 8.3.2022 19:22
Perfektně upravené trasy v celé oblasti od Kořenova až na Paseky.
Vloženo 2.3.2022 20:50
Okruh z Pasek nad Jizerou přes Kořenov, včera večer upraveno. Velká paráda, rychlý sníh, sluníčko. Na tenkou vrstvu iceklisteru jsem zakorkoval modrý extra a drželo perfektně.
Vloženo 27.2.2022 13:58
Z Příchovic od parkoviště ráno zničená celá úprava rolbou až k lesu. Ne, že by někdo jen přejel čtyřkolkou, ale v celém pásu jezdil a smykoval tak dlouho, až ho v celé šíři zlikvidoval. Nadávající a nechápající běžkaři v celém úseku.
Vloženo 26.2.2022 22:36
Paseky - okruhy kolem Bílé Skály - všecny čerstvě projeté, sněhu je dostatek, takže perfektní lyžování.
Vloženo 26.2.2022 13:39
z Havírny po Farmberce na Kořenovské sedlo, podél silnice ke Granátu a podél silnice na Jizerku, Promenádní na Smědavu, levotočivě okolo Jizery, Knížecí a zpátky ke Granátu (velmi příjemný lesácký bufet, Lesu zdar!), a přes Štěpánku a vnitřním okruhem zpět na Havírnu. ráno vše projeté rolbami, ale chvílemi padalo cosi bílé mokré, tak to jelo trošku tupě, ale krása!
jo a děkuji sousedovi se skůtrem za nádhernou úpravu Havírenské cesty! (projeto nahoru a dolů tak, že je uválcováno asi 1,5 m šířky, takže se dá v pododě zplužit)
Vloženo 13.2.2022 19:06
Perfektní sníh a perfektně upraveno (rolba měla asi vypnutou gpsku, na bilestopy.cz nebyla nedělní ranní úprava vidět).

Hatch: to jsme se tam asi potkali (lehce po desáté?). To nebyla úplně slečna, byl to párek důchodců, potkali jsme se na korenovskem konci farmberky a přátelský jsme pokecali, a vyjeli pár vteřin dřív než já, a paní jela levou stopou a pokřikoval na protijedoucí aby uhnuli. Vysvětloval jsem jim aktuální pravidla, divili se, ale už to vědí, a byl jím incident líto.

No a pak jsem potkal uprostřed farmberky párek rozšlapavaćů, na prosbu aby, když už musí chodit po cestě která nevede k hospodě, nevede tam turistická značka a nejsou tam vyhledy chodili husím pochodem po okraji reagoval týpek velmi arogantně. Nebuďte líní a vysvětluje, když jim to řekne ten den 200 lidí, tak jim to možná dojde a přestanou nicit v plné šíři.
Vloženo 13.2.2022 17:58
Dnes jsem v Kořenově potkal slečnu, která upozorňovala na přednost lyžaře jedoucího směrem dolů, a to i v protisměru. Není tomu tak, lyžař má jezdit vždy vpravo a takový má přednost i ve stoupání. Viz https://www.jizerskaops.cz/magistrala/pravidla-pohybu/ Snad si to tu přečte :)
Vloženo 12.2.2022 16:57
Zimní pohádka - sluníčko, prašan, bílé stromy, pěkné stopy, fotky jak do kalendáře. Klasický modrý extra. Nedá se tomu nic vytknout, ani lidí nebylo na sobotu moc. V Kořenově Tesařově nebylo ani jedno místo na parkovištích, musel jsem zajet ke známým. Ale skoro všichni asi zamířili na Jizerku.
Vloženo 29.1.2022 15:45
10 hod, mínus 2, sněžilo, stopy projeté ale starší úprava strojem, zimní idylka, hodně lyžařů, placené parkoviště v Rejdicích plné
Vloženo 25.1.2022 14:04
Kořenov-Famberka-Pod červeným kopečkem-Bílá skála-Kořenov, teplota těsně pod nulou, sníh dokonalý, stopy jako dnešní (úprava včera ráno), mazáno starým fialovým voskem :-)
Vloženo 24.1.2022 16:26
Docela dobře jsem se dnes svezl na RODE VIOLA MULTIGRADE. Ale byla to oblast Štěpánka, Bosna, Famberka a bylo to dopoledne.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza Šotola z 24.1.: Zmiňované počasí "stridalo se snezeni s mrholenim, teploty mezi -1 až +1" vydrží asi i do zítřka...
Čím jste mazali na klasiku? A drželo to?

Prosím jen o skutečnou odpověď, jaké vosky jste použili. Toto fóru uznává jen jednu odpověď a pak dotaz zmizí (důvody chápu). Tedy odpověď typu "mám skiny a drželo to" by sice byla zajímavá po mě třeba pro příští sezónu, ale sebrala by místo pro další odpověď na mou aktuální otázku "čím namazat zítra".)
Vloženo 21.1.2022 16:16
Z Tesařova Famberkou pod Hromovku, nahoru na Kapradník a pár okruhů. Zimní pohádka, sice pod mrakem, ale nádherně, -5 stupňů. Všude nové vyřezané stopy, málo lidí. Vzal jsem si kameňačky, ale zbytečně.
Vloženo 17.1.2022 13:09
Sněží, napadlo možná 10 cm, ráno to projela rolba, ale furt padá a na návětrných stranách je to zafoukané. Sem tam projede člověk, takže stopa je, na bruslení to jde taky. Za mě podmínky pro rekreačního běžkaře perfektní, mnohem lepší než v sobotu. Vichr nesnesitelný asi jenom nad Pašerákem.
Vloženo 16.1.2022 13:25
Vnitřní okruh okolo kapradniku perfektní, stará silnice zdupana a rozjezdena něčím pásovým, co vyhazovali místy kamínky. Farmberka dotvrda zmrzlá, ale v pohodě, akorát bacha na vytátý flek v zatáčce nad závorou na Bosně.
Vloženo 15.1.2022 14:07
Štěpánka, nad Pasekami a Famberka naprosto ok start a cil Parking Kravín, cca 13km v pohodě.
Vloženo 15.1.2022 13:24
Ahoj, dnes okolo 8 hodin jsem jel od Mořiny, přes Promenadni, potom Smedava, nahoru na knajpu a zpět. Musím rict, že je to hodně primrzle, ale dá se to jet. Užívejte, snad něco ještě případne.
Vloženo 12.1.2022 21:10
Ve vyssich polohach krasna stopa, dole umydleno, presto krasne svezeni....
jen bacha Flamberkou dolu jsou za Bosnou dve mista kde tece potok( takze tam je vytato na asfalt/ sotolinu je to docela prekvapko .. 🤯
Vloženo 13.1.2022 10:57
vytáté místo na Farmberce je jedno u předposlední chalupy (tam to bývá každou zimu), a je to na rovině, a tak není problém zastavit (a dá se to objet, ale přes živý plot ze smrčků, který tam je zřejmě proto, aby se to neobjíždělo, a proto s rozumem.
druhé místo je poměrně netypicky v místě závory hned na kraji lesa (asi uaktuálně cpaný propustek), a tam je to v kopci a v zatáčce, a tam problém zastavit může být značný.

mimochodem, cesta se nejmenuje Flamberka ani Famberka, vede po úbočí kopce Kapradníku, který je na starých mapách označen jako Farmberg. cesta je tedy Farmbergweg, Farmberka nebo případně otrocky přeloženo Kapradníkovová cesta nebo Kapradnice.

a pak samozřejmě je tradičně vydřená křižovatka nad Pašerákem a zejména kamenitý kousek úvozu směrem k Paseckým sjezdovkám.
Vloženo 8.1.2022 22:39
S opatrností dnes odpoledne na skinových lyžích (klasika). Tradiční místa, kde to bylo horší: nad Pašerákem, v kopci od Pašeráka na Hvězdu je více míst, kde jsou kamínky nebo hlína, hlavně v zatáčkách, pak pod Turnovskou chatou. Jinak vrstva sněhu sice nízká, ale dostatečná. My jsme jeli ale jen horní okruhy. Včera upraveno válcem jen do hladka, bez stopy. Takové rekreační ťapkání, z kopců to jelo ale pěkně (uhlazený prašan). Na to, že napadlo sněhu poměrně málo, tak to nebylo špatné, když člověk nečeká žádný zázrak. Navíc nefoukalo a bylo příjemně oblačno.
(Odpověď na dotaz uživatele Šimi z 7.1.: Zdravím, jak se jezdí na běžeckých tratích Paseky- Štěpánka? Děkuji za info.)
Vloženo 1.1.2022 9:32
Ahoj, parkovistě otevřené neni. Stopa po Knížecí je ale i v době oblevy výborná.
(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 1.1.: Skol,nevite někdo jestli je otevřené parkoviště na louce v Polubném?)
Vloženo 23.12.2021 8:46
Knížecí dle Bílých stop upravena zatím není.

(Odpověď na dotaz uživatele Vladik z 21.12.: Zdravím,
nevíte někdo zda je upravená Knížecí cesta z horního Polubného?

Díky za odpověď!)
Vloženo 23.12.2021 19:28
Odpověď na dotaz. Knížecí od Václavíkovy studánky včera nebyla upravena strojově. Parkoviště už bylo otevřeno.
Vloženo 15.12.2021 22:01
Skatem od Pašeráka všechny trasy kolem Štěpánky, pár stupňů nad nulou, těžká mlha, 100% vlhkost a drobné mrholení. Na dnešek čerstvě upraveno a velké díky za to! Nečekaně dobré svezení. Místy to i jelo a obecně se to moc nebořilo. V lesích dostatek sněhu (viz 2. foto), např. Flamberka byla parádní, projel jsem ji 3x. Na loukách nad Kořenovem, Příchovicemi a Pasekami už leze poměrně hodně trávy (viz 1. foto). Ve sjezdu od Vystrkova po Staré silnici na Prdek je pod stromy asi 10 metrů úplně bez sněhu, lze snadno objet. Měl jsem béčkové lyže a byl jsem za to rád.
K úpravě mám jen jednu výhradu: ve stoupání od Závršku na rozcestí Pod Červeným kopečkem jela rolba asi půl kilometru bez přítlačné desky. Je to totální voranice, téhle trase se doporučuji vyhnout a hlavně ji nejezdit dolů.
10:08
10:27
Vloženo 7.12.2021 22:44
Korenov - Flamberka a tak nejak okolo 27km. Snehu dost a uprava par hodin pred jizdou. Po nekterych kouskach jsem jel prvni. Jenom na par mistech koukaj vetve nebo hlina. Snih je dost mekky a tupy, moc rychle to nejelo. Ale jinak super prvni sklouznuti. Priste uz Jizerky
Vloženo 6.12.2021 0:17
Mockrát děkujeme za úpravu tratí kolem Štěpánky. Projeli jsme skoro všechny :-) Vzhledem k tomu, že od Bedřichova až po Jizerku zatím úprava žádná, bylo kolem Štěpánky opravdu HODNĚ lidí. Všude upraveno pro skate i klasiku. Na začátek prosince naprosto parádní svezení!
Vloženo 5.12.2021 17:39
Kolem Kořenova, na skate i klasiku bezva. Dal jsem 20km, sněhu skoro všude dost, jen místy koukala tráva + sjezdy, kde se pluží, byly občas vydřené. Úprava stop dobrá, jen trochu nasněžilo přes to. Příjemné svezení.

O oblasti

Jako "Jizerské hory východ" jsme měli původně pojmenovanou lyžařsky méně známou oblast na hranici Jizerských hor a Krkonoš. Někteří lyžaři sem ale umisťovali zprávy, které správně patří do východní části Jizerské magistrály, proto jsme oblast přejmenovali. Patří sem běžkařské trasy jižně od Kořenova, zejména v okolí vrcholu Hvězda a rozhledny Štěpánka. Dojet se však dá až do Vysokého nad Jizerou, kde se nachází i závodní běžecké tratě.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory