Hranice Jizerských hor a Krkonoš – běžky

Jako "Jizerské hory východ" jsme měli původně pojmenovanou lyžařsky méně známou oblast na hranici Jizerských hor a Krkonoš. Někteří lyžaři sem ale umisťovali zprávy, které správně patří do východní části Jizerské magistrály, proto jsme oblast přejmenovali. Patří sem běžkařské trasy jižně od Kořenova, zejména v okolí vrcholu Hvěz…

Číst celý text

Jako "Jizerské hory východ" jsme měli původně pojmenovanou lyžařsky méně známou oblast na…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.2.2024 9:51
Od parkoviště k Bunkru nic moc - led, jehličí rozkvrdlaná stopa...ale od Bunkru po Promenádní už celkem hezké svezení až ke Kiosku. Od Kiosku na Smědavu už spíš vrstvička ledu na asfaltu ...a po včerejším odpoledním dešti bůh ví.
(Odpověď na dotaz uživatele Marty z 15.2.: Ahoj, nevite nekdo jak to vypada z Jizerky smer promenadni do Smedavy na běžkách.)
Vloženo 29.1.2024 13:57
Jenom 10 km "kolečko" Rejdicka cesta, kolem Kapradníku, Rovná cesta, Rejdicka cesta. Stopy krásně vyřízlý, prostředek ráno pevný. Od Vystrkova k Pašeráku spíš na brusle, ale pak dál už dobrý. Jehličí asi podobně jako v pátek. Dneska skate lyže z půjčovny (asi měkčí než bych potřebovala) a chytalo mě to za nohy mnohem víc než na mých klasičkách. A nebyla jsem sama, pár méně připosra.ých bruslařů, než jsem já, šlo na ústa, když je nějaká větev chytla.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 29.1.2024 8:36
Nástup z Kořenova směr Paseky po Faberce ve srovnání s bezkovanim predchozi den v okoli Promenádní výrazně více jehličí a vetvicek. Pote co cesta zacala vic stoupat, tak se stavala vic cistou. Nad Pasekama (poté co minete vleky) ledovka a pak po Rejdické krasný sníh bez problemovych vetvicek. Nejužší okruh kolem Kapradníku nádhera. Celkově moc hezké běžkování, určitě nejsou problelém áčkové lyže, protože kamínky nejsou nikde, kde jsme byli.
11:48
Vloženo 28.1.2024 10:57
Příchovice - Horní Polubný - Václavíkova studánka a dál na magistrálu. Úsek Příchovice - Horní Polubný bědný: místy sice manšestr od rolby, ale polovinu cesty zmrzlá rozšlapaná oranice s jehličím a bahnem, která se nedá jet. Přenášel jsem asi 15x a šel půlku cesty. Dál od Polubenského kostela dobré (na tu bídu), je v tom trochu jehličí, ale překvapivě málo.
Vloženo 27.1.2024 16:37
Potvrzuju jehličí kolem Kapradníku, zbytek cest velmi dobrý, bordelu mnohem míň. Občas namrzlá krusta na povrchu. Měl jsem horší lyže, lepší bych nebral.
Vloženo 26.1.2024 14:09
Jehličí jenom na cestě kolem Kapradníku, jinak krásně upraveno.
11:24
11:24

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 22.1.2024 16:10
Upozornění na past pro běžkaře!
Sjezd polubenské louky k pile Kořenov: ve stopě před sjezdem k pile, kde se pase dobytek je natažený provaz!!! Bývá upraveno, ale bohužel není.
Vloženo 21.1.2024 10:42
ráno okolo osmé čerstvě upraveno prakticky komplet (asi nezapnutá gps - na mapě úprava není vidět). okolo desáté se to už začalo dost plnit.
bogužel se moc nerolbuje Havírenská cesta (o Planýrce nemluvě), a tak chci poděkovatr sousedovi se skůtrem, že Havírenskou cestu ujezdí (několikrát nahoru a dolů po cfelé šířce cesty), na sjezd a nakonec i na výjezd (kdo to dá) nebo na pěší výstup s lyžema v rukou to dost pomůže.
Vloženo 20.1.2024 20:04
včerejší úprava vymrzla a nabídla ideálí podmínky (skate nepříliš erudovaného mazače). asi budu směšnej,ale už zase nejlepší podmínky sezony. rychlé, tvrdé, nezákeřné. za dvě hodiny kroužení zralej na nejeden grog a zastlání do peřin.
Vloženo 19.1.2024 18:27
Další skvostný den, na Famberce i kolem Kapradníku stopy čerstvě vyřezané. Dopoledne modro a sluníčko, naprostá zimní pohádka. Jelo to na modrý extra, jiným voskem stejně mazat neumím, to jsem radši doma.
11:24
11:46

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 17.1.2024 16:26
Na Famberce i na Tetřevce jsou stopy pravděpodobně od včerejška, dnes asi 5 cm nového sněhu a projeté lyžaři. Pro turistiku perfektní. Vzal jsem si kameňačky, ale zbytečně, celá cesta na áčkové lyže. Dopoledne sluníčko, ale i později lehce pod mrakem byly krásně ojíněné stromy.
10:36
12:20

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 29.12.2023 20:23
Slušné to bylo jen nahoře kolem Kapradníku a pak spojka mezi Pod Tetřeví boudou a Pod Červeným kopečkem, jinak cesty částečně odtáté, plno jehličí a větviček, několik přenášení.
Vloženo 28.12.2023 13:16
Včera večer okolo Štěpánky Martin řípa urolboval co vůbec šlo; farmberka je slušná ve střední části, na Pasecké straně několik vytatych míst tam, kde to obvykle výstava. Nejlepší je část vnitřního okruhu - smyčka okolo posedu, na smyčce okolo kapradniku několik pasti na mamuta, slušná je rovná cesta, na Rejdice ceste nad pašerákem dlouhé přenášení.
Vloženo 28.12.2023 7:31
(Odpověď na dotaz uživatele Jitka z 27.12.: Dá se sjet Martinským údolím? Je sníh aspoň k žel. mostu?)

Odhad je, že to bude přinejlepším o ústa. Upravovalo se tam 23. prosince - ve stejný den, jako trasa od Václavíkovy studánky podél silnice na Jizerku. Ta vypadala nevábně, zmrzle, hned jsem si to rozmyslel, a to jsem zvažoval směr nahoru. Když jsem na odbočku z Jizerky do Martinského údolí koukal z druhé strany parkoviště, mířili tam jen pěší.
Vloženo 5.12.2023 16:52
Jel jsem od Vyhlídky po Famberce pod Hromovku, nahoru na okruhy a přes Příchovice zpátky na Tesařov. Vyřezané stopy, málo lidí, nahoře "polomodro". Jelo to krásně na klasický modrý extra. Dole na Famberce ve stopách občas tráva, ale dá se to objet středem.
Kéž by to vydrželo.
Vloženo 2.12.2023 18:24
(Odpověď na dotaz uživatele Dan z 1.12.: Neví někdo, proč se neupravuje Famberka z Kořenova? Díky.)

Farmberka je níž a na asfaltu je podklad promoceny, a hlavně je blbá ta bažina směrem k motorestu. A je sotva začátek prosince, lyžařů je pár, za tři hodiny kroužení jsem nepotkal víc než 15 lyzniku. Ale už je projeta!
Vloženo 2.12.2023 11:48
a nově na klíčových rozcestrích přibyli břibité (zajím,avá pravopisná hříčka) cedule s "pravidly" - jízda vpravo je bez diskuse.
Vloženo 2.12.2023 11:45
úžasné.dnes okolo deváté upraveno, nahoře letos 4. (!) úprava, nově projetá farnberka a sjezd od červeného kopečku na bosnu.
Vloženo 28.11.2023 8:52
Projel jsem velký okruh kolem Štěpánky na klasičkách. Na bruslení to ještě ve spodní části není, není ani upraveno. Vrchní část je pecka......Hezky upraveno i na Skate. Celkově jsem potkal málo lyžníků, což je škoda.
Vloženo 27.11.2023 20:24
Dnes okolo Štěpánky…. Na první lyžovačku paráda!! :) Na skate místama měkčí ale i tak to jelo pěkně. Do zítra napadne a když to utáhnou a udělají i větší kolečko tak to bude v topu i na pěkný lyže!:) Skol!!
Vloženo 26.11.2023 12:25
Foto
9:05
9:24
Vloženo 26.11.2023 12:22
Rolba projela úplně všechny stopy kolem Bílé Skály a vleků. Asi 20 cm sněhu, na Bckovy lyže super.
Vloženo 25.11.2023 20:47
V sobotu 25.11.2023 jsme z Příchovic projeli většinu lyžařských cest okolo Štěpánky. Cca 20 až 25 cm nového prašanu. Stopy neupravené, většinu jsme prošlapali v neporušeném sněhu.Byl to pravý zimní den s čerstvým sněhem, sněžením a výhledy do Jizerských hor z luk nad Příchovicemi. Chata Hvězda je otevřená.
Vloženo 24.11.2023 18:54
po včerejším mrznoucím mrholení (a ledových kamenech a ledovém asfaltu) dneska napadlo 5 cm mokrého mýdla (620 mnm), teď už mrzne a zítra (dle předpovědi) bude padat. možná to už bude na kameňačky. možná ne zítra, ale dejmetomu od středy. (a já bych zrovna letos potřeboval oblevu a klempíře na střeše....)

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 29.3.2023 22:11
Dnes odpoledne ze Souše, Kůrovec, cesta pod Černým vrchem ke stoupání na Vlašák a zpět. Díky OPS za úpravu, kterou zvládli během noci při převozu rolby z Jizerky a zajeli i k Souši. Po sobotním lyžování s přenášením v dešti to byl balzám na běžkařskou duši. Někde už je opravdu minimální vrstva sněhu, takže raději Béčkové lyže. Pokud nebude hodně pršet, tak tady by to mohlo do víkendu vydržet.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 12.3.2023 15:12
Na to, že je půlka března a jaké bylo počasí přes víkend, byl krásný sníh i tratě. Po Famberce pod Hromovku a na Tetřevku bez problémů na modrý extra, horší už je sjezd z Hvězdy na Tesařov, místy to je zledovatělé a občas hlína. Podle předpovědi počasí jsem možná už vyrazil naposled.
Znovu jsem se dnes setkal s neznalostí pravidel pohybu ve stopách, proto přikládám pár bodů ze stránky Jizerské ops, která se bezvadně stará o stopy.
Vloženo 11.3.2023 0:31
Martinské údolí - Jizerská cesta, pod Bukovec. Rád bych upozornil, že z Martinského údolí pod Bukovec se upravuje s jednou stopou a bruslícím pásem, stopa je dále od kraje, takže na klasiku perfektní. Na skate to může být pro někoho trochu užší. Chodí tam hodně pěších, takže je to často rozšlapané, ale stopa bez poskvrny. Při sjezdu bacha jen úplně nahoře asi na 2 strouhy, naposledy jsem tu větší přeskakoval, ale možná už jsou ještě horší.

Také chci upozornit, že ve stopě má přednost běžec jedoucí nahoru směrek k Bukovci, ten co sjíždí dolů si musí vystoupit, jelikož je vedle upravená/ujetá cesta pro bruslení. Sice rozšlpaná, ale pokud to není zmrzlé na kámen, tak je to vedle stopy vždy sjízdné. A proto neremcejte při sjezdu dolů a naučte se pravidla, přednost má ten co jede ve své pravé stopě nahoru. V celých horách je snad jen jediné místo z Maliníku kanálem, když je upraveno 1 stopou, kde platí přednost jedoucího z kopce, ale to je tak vše, nikde jinde se to uplatnit nedá, snad jen ještě na neupravovaných cestách. Např. Údolí Naděje (mezi Harrachovským nádražím a Martinským údolím) je teď neupraveno, ale byla tam 1 dobrá stopa, občas se tam upravilo, teď si myslím, že tam již Kořenovská rolba nezajede.
Vloženo 10.3.2023 23:07
Kolem Souše překvapivě slušné, bez jehličí.
Díky moc tomu, kdo nad Montanií našel naši ztracenou růžovou čepici a neodvezl si ji domů.
Vloženo 10.3.2023 19:07
Díky Honzo, jsme rádi, že přidáváš pravidelně info. Díky tobě jsme zítra ve stopě. Možná, že se zítra potkáme na Jizerce. Jsme v Polubným.
Vloženo 3.3.2023 15:52
Včera bez problému. Horní partie ideální, nižší na slnku pomalý sníh, místami ve stínu přimrzlý.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 3.3.: Zdravím, nebyl jste někdo dnes na okruzích kolem Štěpánky? Je tam ještě dostatek sněhu? Díky)

O oblasti

Jako "Jizerské hory východ" jsme měli původně pojmenovanou lyžařsky méně známou oblast na hranici Jizerských hor a Krkonoš. Někteří lyžaři sem ale umisťovali zprávy, které správně patří do východní části Jizerské magistrály, proto jsme oblast přejmenovali. Patří sem běžkařské trasy jižně od Kořenova, zejména v okolí vrcholu Hvězda a rozhledny Štěpánka. Dojet se však dá až do Vysokého nad Jizerou, kde se nachází i závodní běžecké tratě.

Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory