Hranice Jizerských hor a Krkonoš – běžky

Jako "Jizerské hory východ" jsme měli původně pojmenovanou lyžařsky méně známou oblast na hranici Jizerských hor a Krkonoš. Někteří lyžaři sem ale umisťovali zprávy, které správně patří do východní části Jizerské magistrály, proto jsme oblast přejmenovali. Patří sem běžkařské trasy jižně od Kořenova, zejména v okolí vrcholu Hvěz…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 21.1.2022 16:16
Z Tesařova Famberkou pod Hromovku, nahoru na Kapradník a pár okruhů. Zimní pohádka, sice pod mrakem, ale nádherně, -5 stupňů. Všude nové vyřezané stopy, málo lidí. Vzal jsem si kameňačky, ale zbytečně.
Vloženo 17.1.2022 13:09
Sněží, napadlo možná 10 cm, ráno to projela rolba, ale furt padá a na návětrných stranách je to zafoukané. Sem tam projede člověk, takže stopa je, na bruslení to jde taky. Za mě podmínky pro rekreačního běžkaře perfektní, mnohem lepší než v sobotu. Vichr nesnesitelný asi jenom nad Pašerákem.
Vloženo 16.1.2022 13:25
Vnitřní okruh okolo kapradniku perfektní, stará silnice zdupana a rozjezdena něčím pásovým, co vyhazovali místy kamínky. Farmberka dotvrda zmrzlá, ale v pohodě, akorát bacha na vytátý flek v zatáčce nad závorou na Bosně.
Dotaz Vloženo 16.1.2022 18:31
Zdravím,
chystám se do Kořenova, prosím o info, jak to vypadá z Martinského údolí Jizerskou cestou nahoru na Jizerku?
Díky
Honza
Zodpovědět
Vloženo 15.1.2022 14:07
Štěpánka, nad Pasekami a Famberka naprosto ok start a cil Parking Kravín, cca 13km v pohodě.
Vloženo 15.1.2022 13:24
Ahoj, dnes okolo 8 hodin jsem jel od Mořiny, přes Promenadni, potom Smedava, nahoru na knajpu a zpět. Musím rict, že je to hodně primrzle, ale dá se to jet. Užívejte, snad něco ještě případne.
Vloženo 12.1.2022 21:10
Ve vyssich polohach krasna stopa, dole umydleno, presto krasne svezeni....
jen bacha Flamberkou dolu jsou za Bosnou dve mista kde tece potok( takze tam je vytato na asfalt/ sotolinu je to docela prekvapko .. 🤯
Vloženo 13.1.2022 10:57
vytáté místo na Farmberce je jedno u předposlední chalupy (tam to bývá každou zimu), a je to na rovině, a tak není problém zastavit (a dá se to objet, ale přes živý plot ze smrčků, který tam je zřejmě proto, aby se to neobjíždělo, a proto s rozumem.
druhé místo je poměrně netypicky v místě závory hned na kraji lesa (asi uaktuálně cpaný propustek), a tam je to v kopci a v zatáčce, a tam problém zastavit může být značný.

mimochodem, cesta se nejmenuje Flamberka ani Famberka, vede po úbočí kopce Kapradníku, který je na starých mapách označen jako Farmberg. cesta je tedy Farmbergweg, Farmberka nebo případně otrocky přeloženo Kapradníkovová cesta nebo Kapradnice.

a pak samozřejmě je tradičně vydřená křižovatka nad Pašerákem a zejména kamenitý kousek úvozu směrem k Paseckým sjezdovkám.
Vloženo 8.1.2022 22:39
S opatrností dnes odpoledne na skinových lyžích (klasika). Tradiční místa, kde to bylo horší: nad Pašerákem, v kopci od Pašeráka na Hvězdu je více míst, kde jsou kamínky nebo hlína, hlavně v zatáčkách, pak pod Turnovskou chatou. Jinak vrstva sněhu sice nízká, ale dostatečná. My jsme jeli ale jen horní okruhy. Včera upraveno válcem jen do hladka, bez stopy. Takové rekreační ťapkání, z kopců to jelo ale pěkně (uhlazený prašan). Na to, že napadlo sněhu poměrně málo, tak to nebylo špatné, když člověk nečeká žádný zázrak. Navíc nefoukalo a bylo příjemně oblačno.
(Odpověď na dotaz uživatele Šimi z 7.1.: Zdravím, jak se jezdí na běžeckých tratích Paseky- Štěpánka? Děkuji za info.)
Vloženo 1.1.2022 9:32
Ahoj, parkovistě otevřené neni. Stopa po Knížecí je ale i v době oblevy výborná.
(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 1.1.: Skol,nevite někdo jestli je otevřené parkoviště na louce v Polubném?)
Vloženo 23.12.2021 8:46
Knížecí dle Bílých stop upravena zatím není.

(Odpověď na dotaz uživatele Vladik z 21.12.: Zdravím,
nevíte někdo zda je upravená Knížecí cesta z horního Polubného?

Díky za odpověď!)
Vloženo 23.12.2021 19:28
Odpověď na dotaz. Knížecí od Václavíkovy studánky včera nebyla upravena strojově. Parkoviště už bylo otevřeno.
Vloženo 15.12.2021 22:01
Skatem od Pašeráka všechny trasy kolem Štěpánky, pár stupňů nad nulou, těžká mlha, 100% vlhkost a drobné mrholení. Na dnešek čerstvě upraveno a velké díky za to! Nečekaně dobré svezení. Místy to i jelo a obecně se to moc nebořilo. V lesích dostatek sněhu (viz 2. foto), např. Flamberka byla parádní, projel jsem ji 3x. Na loukách nad Kořenovem, Příchovicemi a Pasekami už leze poměrně hodně trávy (viz 1. foto). Ve sjezdu od Vystrkova po Staré silnici na Prdek je pod stromy asi 10 metrů úplně bez sněhu, lze snadno objet. Měl jsem béčkové lyže a byl jsem za to rád.
K úpravě mám jen jednu výhradu: ve stoupání od Závršku na rozcestí Pod Červeným kopečkem jela rolba asi půl kilometru bez přítlačné desky. Je to totální voranice, téhle trase se doporučuji vyhnout a hlavně ji nejezdit dolů.
10:08
10:27
Vloženo 7.12.2021 22:44
Korenov - Flamberka a tak nejak okolo 27km. Snehu dost a uprava par hodin pred jizdou. Po nekterych kouskach jsem jel prvni. Jenom na par mistech koukaj vetve nebo hlina. Snih je dost mekky a tupy, moc rychle to nejelo. Ale jinak super prvni sklouznuti. Priste uz Jizerky
Vloženo 6.12.2021 0:17
Mockrát děkujeme za úpravu tratí kolem Štěpánky. Projeli jsme skoro všechny :-) Vzhledem k tomu, že od Bedřichova až po Jizerku zatím úprava žádná, bylo kolem Štěpánky opravdu HODNĚ lidí. Všude upraveno pro skate i klasiku. Na začátek prosince naprosto parádní svezení!
Vloženo 5.12.2021 17:39
Kolem Kořenova, na skate i klasiku bezva. Dal jsem 20km, sněhu skoro všude dost, jen místy koukala tráva + sjezdy, kde se pluží, byly občas vydřené. Úprava stop dobrá, jen trochu nasněžilo přes to. Příjemné svezení.
Vloženo 5.12.2021 14:39
25 ks skatem kolem Štěpánky. Díky, díky, díky. Trasa přesto, že v noci chumelilo, na skate perfektní. Je smutné, že Míra z kiosku musí suplovat práci Jizerské ops. Tato organizace byla zřízena pro účel úpravy a údržby stop. Je to JEJICH PRÁCE ZA ÚPLATU. Nevěřím, že v dnešní době nelze zavolat z pozice ředitele ops řediteli Lesů, a normálně se domluvit, kde nebudou jezdit, naložit skůtr na vlek, a zabezpečit např ze Smědavy to, co dělá nadšenec z kiosku. Takže doufám, že si to někdo z J ops přečte, chytí se za nos, a místo hlášek typu už se strašně těšíme, až se potkáme ve stopě, zvedne zadek, a začne improvizovat. Nejsou to jednotky nadšenců, ale stovky lidí, kteří už se ve stopách pohybují. Děkuji.P.S. pro rýpaly -také ops přispívám.
Vloženo 4.12.2021 23:57
Trasy z Kořenova směrem na Paseky bezvadně upraveny na skate + jedna stopa na klasiku. Na několika místech se trochu objevoval podklad, a sjezdy to ještě chtělo jet zvolna, ale jelikož právě chumelí, tak to bude po další úpravě super.
Vloženo 4.12.2021 15:08
Skol. Sobota dopo: nakrouženo kolem štěpánky cca 20 km, klasika, fialový swix. Start z Kořenova (parkáč pro cca 40 aut, zatím zadax). 200 m do stopy: Flamberka spíš na SK, stopa první 2 km kousek je a kousek není, ale dá se soupažit, pak už parádní stopa, byť občas zrcátková a ustřelovalo to. Přes Bosnu koleje od auta, 300 m, ale průjezdné, tak pozor, Dále čím výše, tím lépe na klasiku. Nejlepší jsou "horní" dvě kolečka: od Turnovské chaty směr Kapradník a Hromovka. Zde fakt luxus, jak na KL i na SK. Celkově úprava 1, podmínka 1-.
Howgh Ben
Vloženo 3.12.2021 19:33
Kolem Štěpánky BOMBA. Jak už bylo zmíněno, od Chaty Hvězda po Staré silnici k Pašerákovi je to brutus na klasiku stopa je. Jen bych napsal postřeh: parkoviště za Pašerákem bylo dnes odpol. asi ze 70% plné. Zítra bude ještě plnější. Ale kdo si sebou vezme lopatu, může si vyházet místo nad Rejdickou sjezdovkou u silnice. Bohužel není rejdické parkovací stání zatím vyklizené.
Vloženo 3.12.2021 18:33
Okolo Štěpánky (tj. mezi Kořenovem a Pasekami) je upraveno přes 20 km tratí. GPSka Bílých stop místy nebyla zapnutá a já projel vše, takže co vše je upravené je vidět na mém GPS záznamu na https://www.strava.com/activities/6338729581. Že v mém záznamu chybí sjezd z rozcestí Pod Červeným kopečkem na Závršek je správně, jistě významný kus cesty jela rolba jen "nahrubo", tak jsem to otočil (a ze spoda už nezkoumal, kam až se dá dojet po manšestru. Stopa na klasiku chybí jen na minimu míst, kde by dávala smysl.

Lyže jsem vzal své nejlepší, teda pro lépe vybavené lyžaře to jsou dvojkové a to je asi správná volba, i když při troše opatrnosti je to i na nové lyže. Vyloženě mizerné úseky nejsou žádné, slabší tyto: od Pasek po Staré silnici ke Hvězdě/Turnovské chatě doporučuji jen na klasiku a jen směrem nahoru (pás pro bruslení je dost rozdupaný). Asi 500 m od Závršku směrem na Kořenov je projeté autem, viz foto. A kdo bude sjíždět od Hvězdy ke Kořenovu po loukách a pojede do zatáčky před ohradou v plné rychlosti, tak asi půjde k zemi, pač tam je pár metrů projetých rolbou jen nahrubo. A nahrubo je dle očekávání i bažina na okraji Kořenova, ale přejet se dá v pohodě.

Parkoviště v Kořenově s polohou viz 1. fotka na mapě je zatím zadarmo, automat (50 Kč na den, bere jen mince, vrací) je zatím mimo provoz.
10:14
11:14
11:14
12:25

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7) + jejich polohy na mapě

Vloženo 3.12.2021 16:26
1. běžkování po 1. úpravě mezi Pasekami n. J. a Štěpánkou - zmrzlý sníh, pěkná stopa pro klasiky a manšestr pro bruslaře.
Vloženo 3.12.2021 11:10
Tratě okolo Štěpánky: po prvních 5 km jsem z úpravy ve čtvrtek večer nadšen. Stopa na klasiku zatím skoro všude je, na skate pohledem klasika krásně tvrdé na to, že jde o první úpravu.

Parkoviště v Kořenově odhrabáno dnes v době mého příjezdu.

Další info večer.
10:14
10:28
10:51

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 2.12.2021 18:50
Ahoj, koukám podle map, že je upraveno kolem Štěpánky. Dejte někdo info jak to vypadá. Pokud to půjde, zítra si tam sjedu.
Vloženo 30.11.2021 14:17
Smědava ve 12 hodin minus 2, 15cm navlhlého prašanu, ve stopě po skútru k Montanii a zpět na začátek dobré sklouznutí, hůlky se propadaly na asfalt ale jinak bez problémů, mimo tuto trasu jen stopy od pěšáků nebo čtyřkolek

Aktuality ze sezóny 2020/2021, popř. starších

Vloženo 9.5.2021 17:55
Na Sousske silnici je misty jeste 50cm snehu...

(Odpověď na dotaz uživatele Vodoca z 9.5.: Nevíte, zda se dá někudy projet na kole (v pondělé) z Liberce do Harrachova, třeba kolem přehrady Souš? Ta cykolstezka 320 Hřebenovka a Jezdecká cesta jsou asi ještě komplet pod sněhem?)
Vloženo 29.3.2021 10:01
farmberka mezi bosnou a vrškem stoupání (rozcestí pod hromovkou) se stometrovou vytátinou nad Havírenskou cestou, dál s dvěma krátkými přenášecími místy, farmberka až k závoře u tesařova zcela famozní a ještě určitě týden vydrží. kapradníky zezadu i rovná cesta to samé, rejdická cesta vzadu dobré, od hájenky k pašeráku už mizérie, u pašeráka asi 100m přenášení. u Pizárské lanovky to včera bylo ještě sjízdné, ale mizí před očima, lesní esíčko nad bosnou ještě vydrží.
Vloženo 29.3.2021 1:01
Štěpánka - nad Pašerákem už hodně přenášení. U Spálené hájenky se jede přes louku, od hájenky na Kapradník již parádní cesta. Tetřeví, Rovná cesta, kolem Kapradníku a ke Spálené h., jsou asi nejlepší cesty. Spojovací esíčko na Famberku zatím v pohodě, ale nejel jsem ho celé až dolů. Pod Turnovskou se již téměř nedá a mezi Hvězdou a Pašerákem také ne. Famberku jsem nejel.
Vloženo 28.3.2021 20:53
Kolečko u Hvězdy vinikající, upravené rolbou a ráno umrzlý manšesrt.
Vloženo 28.3.2021 16:22
Panský Dům by měl mít otevřené okénko na víkend. https://www.jizerka.cz/2021/02/13/okenkove-menu/
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 28.3.: Zdravím všechny. Je možné si na Jizerce dát něco k jídlu? Díky, J)

O oblasti

Jako "Jizerské hory východ" jsme měli původně pojmenovanou lyžařsky méně známou oblast na hranici Jizerských hor a Krkonoš. Někteří lyžaři sem ale umisťovali zprávy, které správně patří do východní části Jizerské magistrály, proto jsme oblast přejmenovali. Patří sem běžkařské trasy jižně od Kořenova, zejména v okolí vrcholu Hvězda a rozhledny Štěpánka. Dojet se však dá až do Vysokého nad Jizerou, kde se nachází i závodní běžecké tratě.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory