Jakuszyce a okolí – běžky

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše…

Číst celý text

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Ja…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.2.2024 14:41
Jakuszyce- Stadion 11:00 4° a mrholí - na stadionu je to spíš na brusle než na lyže. Gornym Duktem směrem na Garby - všechno měkké a hodně jehličí. Jakmile jsou stromy nad stopou, tak prakticky zapadané. V jednom místě už odtáté či ledovaté přes celou šířku cesty. Obdivuji instruktory co se snaží lidi naučit plužit - ono to totiž směrem z kopce prakticky nejede, takže jak si stoupnete tak stojíte. Na té horní páteři není sice tolik jehličí ale vše je pořád měkké a skoro to mizí před očima. Dolním Duktom na stadion - prostě skvěle potrenujete styl, protože to nejde a musí se makat. Tady už stopa místy úplně mizí, hodně jehličí a vody. Do toho skupinky němců (nějaké lyžařské kurzy), co se zastaví a stojí přes celou cestu. Naše Promenádní byla včera v lepší kondici. Navíc narozdíl od CZ bruslařů, tady se prostě na stopy nekouká :-( když se nevejdu mezi ně, tak prostě zničím tu vpravo.
Vloženo 14.2.2024 20:06
Dnes jsme jeli s dětmi z Jakuszyce směrem ke kamenolomu, lze klasika i skate, od kamenolomu zpět, protože dále to už nebylo nic moc. Ráno bylo docela chladno, tak sníh držel, po 12h déšť. Celkem 12 km bez nutnosti sundání lyží.
(Odpověď na dotaz uživatele Libor z 13.2.: Ahoj, neměl byste někdo zprávu jak to vypadá na polské straně v Jakuszycích? Dle webkamer to žádná extra hitparáda není, ale asi to bude jedno z míst, kde by to ještě mohlo jít jak na bruslení i na klasiku. Díky moc za zprávu.)
Vloženo 13.2.2024 15:47
Poláci poctivě upravují a mají firn v podkladu, ale už žádný úsek tratě není bez problémů hlavně s jehličím. Projel jsem celou páteř od Orle na Garby. Prudší stoupání nad Orle je problematické kvůli jehličí nikoli kvůli strmosti, ale jehličí je i ve vyšších partiích významné. Z Jakušic na Orle je kus cesty v délce desítek metrů už vytátý na asfalt.
Teď tu závody být nemůžou, Piastow je ohrožen velmi vážně. Restart zimy z důrazným nasněžením je nutný.
Vloženo 10.2.2024 13:47
Místy, hlavně v okolí stadionu, se jezdilo hlavně po jehličí a ledu. Zato nahoře to bylo moc pěkné. Rolba jela někdy předevčírem, vše rovné, upravené, jen místy malinko měkčí. Ostatně fotky řeknou nejvíce 😀
10:01
10:01
10:09
10:40

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 9.2.2024 10:14
Včera (8.2.) skvělé sklouznutí. Dneska ráno sice tratě protažené, ale u stadionu jsou 4°C a vytrvale prší, takže za mě nic a zabalil jsem to. Řekl bych, že ani výš pod Zwaliskem to nebude lepší.
Vloženo 7.2.2024 11:08
V sobotu vecer uz to u Orle bylo spatny. Nahore v Jakuskach lepsi - Horni/Dolni Dukt a Lom Stanislav nahoru. Od te doby nepripadlo.

(Odpověď na dotaz uživatele Karolína z 7.2.: Zdravím, nevíte někdo, jak to vypadá v okolí chat Orle a Górzystów?)
Vloženo 4.2.2024 19:36
Cesta z Jakuszyc na Orle je vyloženě turistickozásobovací a nelze tedy vyžadovat nějaké omezení jen pro běžkaře,nebo jindy pro cyklisty- je to blbý, ale prostě to tak je.Nejlépe je jet z Harrachova a po trase nad Jizerou a máte pokoj,
Vloženo 4.2.2024 12:03
Od ctvrtka do soboty Jakuszky. Snih dost odtava a vecer primrza. Jehlici hlavne v lese. Nejlepsi horni a dolni dukt a na lom Stanislav (jenom nahoru a zpet stejnou cestou, ten okruh dolu byl strasny - cely cerny). Nejhorsi okolo Orle - jezdi tam ctyrkolkou, takze na ceste hluboke koleje. A vsude sami pesaci. Bylo tam zrovna ME junioru v Biatlonu, tak Stadak uzavrenej. Celkove OK, ale dnes uz treba ten okruh dolu na Kozi hrbet uz nepujde. Jinak Jizerky porad lepsi, neni tam na hlavnich trasach tolik pesaku a tolik alkoholiku (videl jsem 3 lidi valet se v potoce v pangejtu).
Vloženo 2.2.2024 20:58
(Odpověď na dotaz uživatele Mar z 2.2.: Dobrý den, doporucil by mi někdo nějaký okruch v Jakuszycich do 25km? Děkuji) zo štadiona smer pod cicha rownia, tak vpravo pod kopalnia, smer biala dolina, dá sa pokračovať dole na czerw.skalki a kolečko na križ.huty, ale ideal sa vrátiť a z X pod cich.rownia po szklarskej droge smer orle či až hore smer pod kopa...na týchto trasách je menej ľudí..okolo orle je blázinec..veľmi pekná trasa je aj stadion-pod dzial.izerskim a smer mýtiny, ak tam nenafúka ihličie..
Vloženo 30.1.2024 14:44
Dnes podobně jako včera - Polana Jakuszycka - Lom Stanisław - Rozdroże pod Cichą Równią - Rozdroże pod Działem Izerskim - Harrachov. Počasí super, tratě zatím v pohodě, bez přenášení, jen místy jehličí a šišky, sníh ubývá a předpověď není moc příznivá.
11:11
11:12
Vloženo 29.1.2024 17:05
Dneska nádhera - čtyři a půl hodiny z Polany k lomu, na Orle, různě po okolí a zpět na vlak - stopy upravené, sluníčko, prostě paráda!!!!
11:29
11:32
11:32
11:32
Vloženo 29.1.2024 16:20
Polední výjezd ze stadionu přes Mýtiny na Orle a zpět. Okruh přes Mýtiny vyleštěný, místy natátý sníh, místy namrzlo. V jehličnatých úsecích plno jehličí a šišek. Pokud nenapadne, tak už je to spíše k vzteku, těch míst kde to drhne je hodně. Hlavní trasa na Orle takový písečná. Tratě nahoře lepší, stadion perfektní. Jinak hezký den!
Vloženo 28.1.2024 11:09
Příchovice - Polubný - Václavíkova Studánka - Knížecí a přes Vlašský Hřeben na Jizerku - kolem Bukovce k Medvědímu koutu - Karlovský most - Orle - Jakuszyce. Úsek Příchovice - Polubný: bídné; místy manšestr, ale půlku cesty se musí jít: zmrzlá oranice, led, bahno. Úseky na magistrále od Polubného až k Medvědímu koutu upravené, tvrdé, trochu jehličí, ale poměrně málo. Celkově překvapivě dobré. Kolem Václavíkovy studánky je lepší asi 100 metrů přenést. Medvědí kout - Orle: místy tak zmrzlé, že to jde ztuha i pěšky, jinde jde krátké úseky i bruslit, ale s kopce je to teď až nebezpečné, jak je to umrzlé. Sem tam chybí v půlce cesty sníh. Asi 30m úsek podmáčený tak, že se musí obejít mimo cestu. Celkově jsem měl lyže tak půlku cesty. Od Orle dál dobré, i když hodně lidí a je to více rozšlapané a rozježděné než magistrála.
Vloženo 26.1.2024 14:57
Trať Bedřichov Vítkovice. Brusličky. Ráno celé Jizerky prostě bomba. Hoši s rolbama to přejeli včera odpoledne a s tim průjmem co je všude udělali hotové kouzlo. V úsecíchv lese jsou šišky a jehličí ale maličko. Sníh jsou takové malé ledové hrudky, ale jefe to po nich jak blázen. Úprava končí na Jizerce, dál ke Královskému mostu je to ledový brutál, ale jel jsem skoro až dolů. Pak jsem zastavil zadkem a dál pěšky za mostem po zelené až na Orle. Polská strana dnes stojí za prd. Ledovaté, měkké a rozježděné multikárou. Od Izerskeho dzialu k nádraží už úplný brutál na ledu a mezi šiškama, ale jetelné. Misarova cesta doHarrachova na Nový svět byla těžká i během bez lyží. Led, propadání. V Harrachově vlekem na Čertovu horu za 160,-. Dolů do Studenova a dál na Ručičky dobrá úprava, jehliči nevadilo a mezi šiškama se dalo kličkovat. Z Ručiček nahoru až na Dvoračky super sníh a super úprava. Ale krpál je to hrůza. Na Dvoračkách dobře upravená sjezdovka, dalo se dobře plužit a nehodil jsem masku. Pod sjezdovkou jsem jel Vlčí cestou až dolů na hlavní silnici. Pozor sem nejezděte. Je to sice upravené, ale podklad jsou 2cm hroudy ledu. Je to hodně o ústa. Běžkaři v Jeruzalémě na Rezku říkali, že východní Exkluzivní cesta je parádně upravená. Z Rezku do Vítkovic je to jen na klasiku a k tomu ofroud. Tak jsem to vzal během do Vítkovic.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 26.1.2024 14:35
vlak jakuszyce, tak smer huty, ešte sa dá, otočka nazad , vrchom na walonski kamien, cich.rownia-pod kopalniu-biala dolina- pod cicha r- szklarska droga-orle-stadion, veľmi dobré podmienky, pocit.teplota -4C, slabý vietor a menej pešiakov v trase...verím že zajtra to dám cez karlov most do bedrichova, ako to vyzerá z knajpy smer stadion? ktorá trasa je teraz lepšia?
Vloženo 25.1.2024 19:40
ráno z jakuszyc smer orle -pod dzial.izersk.-mýtiny, zač. ok, v druhej polovici ihličie...tak nazad rovnako na orle,potom hore samalot a okolie, parada, čisté. sneh trochu mokrý ale vzhľadom na počasie ok...určite lepšie ako z bedrichova hore na hrebeňovku...ak nebude fúkať zajtra, tak to dám stadion jakusz-stadion bedrich...jo a v peknom vlaku LB-JAK je provozní teplota 13-14 C aj s dph...
Vloženo 23.1.2024 15:11
ráno od 8.45 na jakusz.polane, ratrak behal ako divý,lebo medzi 5-7.00 spadlo asi 6 cm mokrého snehu..
orle -mytiny- pod dzialem izerskim-orle-stadion...do 10.30 skoro sám, paráda, stopa trochu makšia..tak nabehlo
512 ks / m2..nasadil som slalom pomedzi nich...od stadionu václavákom prvé 3 km -pod kopielnu už super tam je stopa tvrdšia, trochu ladová...oplatí sa íst vlakom ak je čas na mýtiny a tam nabehnút do stopy medzi orle a dzial.izerskim, určite tam bude len pár ludí...skúsim vo štvrtok../ zajtra skontrolujem knajpu/
Vloženo 25.1.2024 1:14
Ne, v Krkonosich se v Polsku plati jenom vstupenku do narodniho parku, polske Jizerky jsou mimo jeho uzemi a proto jsou volne pristupne.
(Odpověď na dotaz uživatele Zdenek z 25.1.: Zajímalo by mne jestli se za Jakuszyce platí nějaký poplatek jako za polské Krkonoše v létě jsme museli platit poplatek)
Vloženo 21.1.2024 21:38
Jakuszyce i dnes velmi dobré. Kvalita sněhu vydržela, dobře "jetelné" byly jak cesta podél železnice směrem na Porenbu, tak kolem Jizery mezi chatkami. A čím výš, tím lépe !
(na hřebenovku by ale bylo moc větrno, to jsme ani nezkoušeli - nejvýš tedy výhledy pod lomem)
Jen dnes přišel i výběrčí za parkovné při silnici .. (tak jsme si aspoň vyžádali paragon .. a platili ve zlotých :)
Vloženo 20.1.2024 21:27
Jakuszyce dnes prima, dokonce i návratová z Gorzystowu k Orle atd. Objížděli jsme závody, takže na Czerwone Skalki, k lomu a z Rozdroze ubocim turisticky na Zielonu Drogu a přes chatky zpět. Jedeme i zitra, ale to uz s modrym voskem jistě nevystačíme. Jdu mazat něco fialovýho :(
Tak snad se ještě nějaká zima ozve !!
Jak tam parkujete? My dnes při silnici (jako za starých časů) a dokonce nepřišel výběrčí parkovného - nezlobili jsme se.. Je k dispozici i parkování v nové budově?? - nestihli jsme to prověřit.
Vloženo 19.1.2024 9:50
Ahoj. Jel jsem včera z Orle na Jizerku, vše prujezdne ale neupravené, od mostu nahoru stopy od pěšáků a krusta, dal to bylo lepší, jet se dalo, z polské strany krusta a pod tím náznak stoly, zřejmě to bylo ve středu upravené ale taky to šlo.
(Odpověď na dotaz uživatele david z 18.1.: nejel nahodou ted nekdo usek Orle - Jizerka. Jak to vypada? Upravuje se letos vubec? Diky)
Vloženo 16.1.2024 14:27
Milí lyžníci a lyžnice, vyrážela jsem v neděli ráno z Harrachova N. Svět po Misarově cestě směr hranice, a Trasou Doliny Izery na Orle. Tam nebylo v neděli ráno ještě upraveno a sněhu tak akorát aby nečouhaly kameny, od Orle ke Karlovskému mostu málo sněhu, a po žluté na Jizerku jakžtakž. Ve sjezdu by to bylo horší, nahoru se dalo jít na lyžích a kemenům se vyhnout. Dál po Jizerkách fajné, nakoukla jsem na Předěl, tam to též chtělo ještě trochu zachumelit aby se dalo příp. i něco upravit. Kritická místa na Kristianově až k Blaťálu byla sjízdná i z kopce, louka u Šámalky s opatrností, do Bedřichova na stadion se též dalo, bylo dobré sledovat výšku sněhu která je ku dnešku už určitě o něčem jiném :) Pěkné poježdění v celodenním prašanu, od cca 15,30 padala mrznoucí mlha tak se zrychlily stopy a promoklo oblečení :)
Vloženo 15.1.2024 8:46
Jakuszyce - Stanislaw - Orle - Mýtiny - Nádraží Harrachov. Trasy solidně upravené spíš na klasiku, přiměřeně lidí. Úsek Orle - Mýtiny pouze vyjetá stopa, bez úpravy, ale v pohodě, téměř bez lidí. Těch pár cm nového sněhu tam tomu hodně pomohlo, jinak by tento úsek byl dost ouvej - místy jsem píchal do asfaltu...
Vloženo 13.1.2024 18:49
Jakuszyce krásně upravené, sníh tvrdý, led není. Krásné svezení.
Vloženo 13.1.2024 18:44
Jakuszyce upraveno celkem dobře, jehličí téměř žádné, sněhu dost. Led nikde neleze ven. Cesta na Orle spousta lidí, ale dalo se jít v pohodě. Zpátky okruhem nahoru tolik lidi nebylo.
Zaparkovat v Jakuczycich šlo ještě v 10.30, kdy jsme přijeli
Vloženo 12.1.2024 18:55
Na to, že už dlouho nepadal sníh, tak stopa na klasiku v dobrém stavu.
Vloženo 11.1.2024 17:34
Dojel jsem vlakem do Jakuszyc a šel na Orle. Na tuto dobu krásné sněhové podmínky, stopy jak vyfrézované, žádný problém. Ale potom na cestě zpátky jsem udělal osudovou chybu - z rozcestí Dzial Izerski jsem chtěl jet na nádraží do Harrachova přes hraniční přechod nad nádražím a...tam V TÉTO DOBĚ NIKDY NEJEZDĚTE !!! Každých 100 metrů od první zatáčky je led nebo hlína !!! Během oblevy asi tekly potůčky z pravé strany silnice doleva a vytvořily šíleně kluzká jezírka. Sundal jsem lyže a šel pěšky, ale na jednom z těch "jezírek" mi ujela levá noha a pravým kolenem jsem dopadl na ostrý kámen a mám asi na nějaký čas "po žížalkách". Cesty od Jakuszyc k Orle a výše jsou asi kvalitní, dost sněhu a hezky upravené stopy, ale tato cesta a asi i ta přímá - podle hranic k hraničnímu přechodu bude podobně poškozena táním.
Vloženo 9.1.2024 20:10
Polana Jakuszycka - Lom Stanisław - Rozdroże pod Cichą Równią - Orle - Polana Jakuszycka.
Dnes ráno asi 4 cm nového prašanu na starém ledovém podkladu. Jezdit se dalo jen tam, kde to bylo upraveno předtím než to zmrzlo a jen tam to dnes znovu upravovala rolba. Pěkné lyžování, i když na některých sjezdech už uklouzané, nového sněhu je málo. Byla menší zima než jsem čekal.
Vloženo 9.1.2024 18:10
Polana Jakuszycka - Rozdroże pod Działem Izerskim - Orle - Rozdroże pod Cichą Równią - Lom Stanisław - Rozdroże pod Cichą Równią - Polana Jakuszycka. Nádhera, krásně upravené stopy, sluníčko.
13:38
13:38
13:38
13:39
Vloženo 7.1.2024 16:00
Upravene stopy, nejspis dnes rano, nahore paradni snih, stalo to za to.

O oblasti

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory