Jakuszyce a okolí – běžky

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 7.4.2018 14:02
Horním duktem nahoru a pak projeto vše na Cícha rownaja. Ty přímý a otevřený tratě čistší než okruhy, tam místama více jehličí. Stále cca 20-40 cm sněhu a nikde jsme nemuseli přenášet. Pěkná lyžovačka - šlo to jak na klasiku, tak bruslením. Lidí málo. Vyjeli jsme na klistrech a návrat na mohéru :-)
Vloženo 4.4.2018 7:16
Na duben je v nejvyšších partiích areálu ještě solidní svezení.Rychle to bude mizet,doporučuji skalním jet ze stadionu horním duktem na Sasmolot a tam si pojezdit,ještě to jde na Orle,ale k Harrachovu již budete muset část pěšky a v mokru.Dolu k nádraží ledové koryto-lámač kostí.Samozřejmě místy i jehličí ve větším množství.Je to takové rozloučení se sezonou 17/18.Všem pěkné léto.
Vloženo 3.4.2018 9:05
Na velikonoční pondělí klasicky - klasicky Jakuszyce. Krása střídala nádheru, nahoře okolo Samalotu nové stopy v čerstvém prašanu. Různé sněhy - prašan, vlhký prašan, mokrá sůl, popř. prasátka ve stopě. Byly projety stopy na Orle a kompletně vršek "Cicha" plus oba dukty. Sněhu dost, dole na klistry, nahoře kde to bylo ve stínu zamáznout tuhým.
Vloženo 31.3.2018 0:40
Ze stadionu na Orle, na rozcestí pod Cichou a dál k lomu v pohodě na klasiku i skate. Na slunci měkčí, ve stínu i lehce namrzlý. Pak po hřebeni přes Vysokou kopu pár míst bez sněhu, ale v pohodě. Zpět traversem na rozcestí pod Cichou jen vyšlápnutá stopa. No a dolu na stadion paráda. Krásná jarní lyžovačka, jen pár lidí. Hlavní tratě ze stadionu vypadaly velmi dobře, lépe než samotný stadion.
Vloženo 25.3.2018 13:48
Hlavní tratě ze stadionu velmi slušné, hlavně v okolí Samalotu. Z rozcestí 22 směr Gorzistov jenom prošlápnuté, odbočka a napojení na trať směr Orle neupravené. Ale hlavní směr Orle upravené. Krása díky počasí...
Vloženo 26.3.2018 10:28
Jen drobné upozornění - pozor v Jakuszycích, při výjezdu ze stadionu směrem Orle v cestě nejvíc vlevo jsou kameny. I když jsem je viděl a dával jsem pozor, tak jsem si pořídil o jednu drážku na lyži navíc :-(
Jinak bylo super upraveno, ujetý prašan, který na většině tratě z vrchu vlhnul, takže to nebylo úplně rychlý. Jako super se už po několikáté ukazuje ten pytel kolem Kozího hřbetu (směr k Harrachovu), protože tam jezdí jen málo lidí (Poláci se asi tak daleko bojej :-) a máte široký tratě v podstatě jen pro sebe.
Vloženo 26.3.2018 0:24
Info od Ivety:
Dnes Jakuszyce..Orle...Harrachov....stále paráda...

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/896773237160930/
Vloženo 22.3.2018 20:11
http://www.pzn.pl/biegi-narciarskie/aktualnosci/art1725,mistrzostwa-polski-w-jakuszycach-komunikat-organizacyjny.html, žádnou uzavírku bych nečekal, akorát budou oplůtkovaný závodní tratě (což je asi tak kilák kolem stadionu), mapa závodních tratí je pak na Bieg Piastow

(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej Mlecka z 21.3.: Máte někdo prosím info o chystaném mistrovství tento víkend? Nemůžu to nikde najít. Chystám se do Jakuszyc ve čtvrtek a nevím, jestli to má smysl kvůli případným uzavírkám apod. Díky.)
Vloženo 21.3.2018 21:09
Ještě drobné upozornění, v Jakuszycích se jede od pátku polský mistrovství, stadion asi bude zavřený, ale i třicítka v pátek se jede na pětce, takže bude se stačit dostat na Dolny Dukt a pak to nahoru půjde.
Vloženo 21.3.2018 15:50
V noci trochu nasněžilo, znovu to Bieg Piastow celý upravil. Nahoře k úplnýmu luxusu chybí aby ten sníh byl rychlejší. Spodek t.j. Spacerowa, kolo nad Harrachov kolem Koziego, začátek Elektrowni Turow od Orle je místama horší (větvičky, špína ve stopě).
Vloženo 20.3.2018 20:36
Vyjel jsem vlakem,v 9:43 z Vratislavic a po 11.hodině jsem vystoupil v Jakuszycích. Jako na objednávku mě zleva předjel rolbař a vyryl absolutně nové stopy. Takže i díky této šťastné náhodě to bylo fantastické. Trefil jsem i mázu a tak jsem jel do Orle jako s vrtulkou na zádech. Sníh parádní,lehce zmrzlý = jelo to opravdu fantasticky. Z Orle nahoru na Samolot, dále na Rozdrozie pod Cicha Rownia a dolů na stadion. NEMĚLO TO CHYBU. Ujel jsem tu trasu asi o 15% rychleji než kdykoliv před tím. Z Jakuszyc ještě znovu na rozcestí mezi Jakuszycemi a Orle a pak dolů na nádraží v Harrachově. Sjezd skoro až do konce dobrý,s ubývající nadmořskou výškou přibývalo jehličí a větviček ve stopě a před hranicí už to jelo na každém metru jinak. Jednou to dřelo,po pár metrech mi lyže ujížděly pod nohama.Ale celkový dojem - vynikající závěrečná jízda této sezóny. Kdo si to ještě včas nezkusí,toho mi bude líto. Podstatný faktor spokojenosti - předjel jsem asi 10 lidí,potkal stěží 20 a prakticky žádné "brzdy běžkařského provozu".
Vloženo 20.3.2018 16:15
Všechno čerstvě upraveno. Přemrzlý a tupý. Na pár místech sfoukaný jehličí ze stromů, ale furt to je na áčka.
Vloženo 20.3.2018 16:13
Vyrazil jsem od nádraží v Harrachově lesni cestou k trati na Orle. Ledova krusta rozbita a upravená s vubirnou stopou. Z orle pak dale k mostu pres jizeru a nahoru na Jizerku. slo to i na lyzich. Z Jizerky po jezdecké ke sv. Kryštofovi a po promenadni zpátky. uprava byla vzorna. Z Jizerky do Harachova zpátky stejnou cestou, jelo to samo. Krásné počasí dopoledne. Snehu nahoře dostatek, zima bude na hřebenech i nadále
Vloženo 20.3.2018 14:29
Byli jsme v pondeli. Slunecno, stopy cerstve pripraveny, foukalo mene nez o vikendu, lidi malo, idyla. Mohlo by vydrzet do vikendu. Sli jsme Dukt gorny, Cichu, Samolot, Orle. Kazde rano davaji info i na FB https://cs-cz.facebook.com/biegpiastow/


(Odpověď na dotaz uživatele Tom33 z 20.3.: Ahoj. Nebyl jste někdo v Jakuszycich od 19.3.? Chystáme se tam 22.3., tak budeme vděční za info o stavu tratí. Díky)
Vloženo 18.3.2018 19:57
Ne, jizlivy dotaz to nebyl. Mel jsem pocit, ze to je nazev nejake konkretni oblasti jakuszyc. Tak pardon :-)
Vloženo 18.3.2018 19:55
(Odpověď na dotaz uživatele newli z 18.3.: dotaz na V.K. ... co je ski?)Mezi lyžaři se tak říká lyžím.Tento výraz se používal běžně v prvopočátcích lyžování.Je-li tento dotaz výrazem neznalosti ,či jízlivosti ,tak lyže jsou to,co si dávají na nohy sportovci a spouštějí se na nich ze zasněžených kopců,nebo na nich běží přírodou po sněhu,sníh je to bílé,studené co někdy v zimě padá z oblohy,to bílé co vidíš jen z okna.
Vloženo 18.3.2018 13:00
Dnes dopo super lyžovačka. Bylo mínus 14 st. a foukal vítr, ale k lomu to nemělo chybu. Doporučuji jít na ski. Tady je upraveno vždy a za každého počasí a to perfektně.
Vloženo 17.3.2018 21:29
Jakuszyce měly dnes takové podmínky jaké nebyly celou letošní zimu. Čerstvý prašan na pevném podkladu měl jedinou drobnou chybičku - nebyl strojově upravený do stop, ale i tak se na něm jezdilo téměř samo. Podle předpovědi se zdá, že podmínky budou vynikající celý nastávající týden - všem vřele doporučuji.
Vloženo 16.3.2018 19:16
(Odpověď na dotaz uživatele Jarka z 16.3.: Dobrý den, nevíte prosím někdo, jak to vypadá aktuálně v Jakuszycích? Rádi bychom v sobotu, případně v neděli na běžky a máme to celkem daleko. Děkuji Jarka)

Bude to v pohodě:
Zima... Dziś do pięciu stopni mrozu, powieje do 5 m/s, aż do jutra ma prószyć śnieg. Ratrak przygotuje trasy: Spacerową na Orle, Elektrowni Turów, Samolot, Dolny Dukt. Jutro ma być znacznie zimniej, nawet 11 stopni poniżej zera. Prosimy o odpowiednie ubranie się na narty, zwłaszcza, jeśli planujecie spacery, a nie szybkie treningi :-) Zdjęcie z wczoraj. Zapraszamy!
Vloženo 14.3.2018 12:30
Jel jsem z Harrachova-Nový Svět a projel jsem + - celou polskou část. Nahoře dostatek sněhu, pro turistu celkem kvalitní, ale samo mokrý. V nižších vzdálenějších částech (od Jakuszyce) už méně upravované a tím i špinavější (jehličí). Nejhorší část byla směr Sklarska Poreba (od Jakuszych na severo-východ), od tratě nahoru už to nešlo, málo sněhu (tam jsem musel otočit).
Vloženo 11.3.2018 14:14
Liduprázdné ,upravené tratě ráno od 08.00,trochu mrholen,í ale v celé oblasti Tiché roviny od Samolotu až k lomu super svezení.V poledne na Orle retro závody s nádhernou účastí i z Čech,dost kibiců a skvělá nálada jakoby s ukončením sezony.Avizovaná tepla tomu nasvědčují.Tak na další sezonu Skol a Ať to frčí a do Jakuszyc poděkování za krásnou péči o tratě a hodně zdaru s budováním nového areálu v Jakuszycích .
Vloženo 10.3.2018 23:46
Dnes projeto z Jakuszyce přes Orle a dále na Jizerku a Bedřichov. Všude dost sněhu, projeté stopy. Sníh mokrý, na klasiku jsem mazal univerzální klistr Swix a fungoval dobře.
Vloženo 9.3.2018 17:50
V noci významně připadlo, ráno vyrazily rolby a prakticky všude bylo perfektně upraveno. Podmínky ideální, sněhu hodně, pohádkové počasí i příroda. Ve srovnání se včerejškem, kdy jsem byl v Bedřichově, je to neskutečný rozdíl.
Vloženo 7.3.2018 7:46
Jakuszyce-rozcestí Cíchy-Orle-Harrachov. Tradičně upraveno na bruslení + 3 stopy na klasiku. Krásný prašan, jen nepříjemné drobné sněžení píchalo do obličeje. Jen pár lidí na trase U chaty Orle (i v chatě) bylo hodně dětí - asi mají prázdniny. Posledních 20m sjezdu k vlaku koukají kameny.
Vloženo 6.3.2018 19:06
Drobné sněžení zasypává i upravené stopy,nicméně od rána rolby v provozu a zejména okruh k lomu super svezení za mírného vánku a sněžení .Vzhledem k takřka liduprázdným stopám a hnus počasí v nížinách -parádní svezení -tak neváhat a vyrazit do Gor Izerskich dokud je na čem.
Vloženo 4.3.2018 20:56
Polské Jakuszyce (asi víte, že je upraveno vše na klasiku): probíhaly tam závody, takže dost rozježděné, ale některé úseky perfektně upravené (neznám to tam, tak nevím přesné názvy). Nejlepší úprava na klasiku kolem Orle a směr ke stadionu. Jinak přemrzlé, tvrdé, ale rozhodně ne ledovatelé.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/885065788331675/
Vloženo 27.2.2018 15:57
Všude upraveno jak na klasiku tak na bruslení, dole paráda i to pěkně jelo, nahoře super pomalý. Na parkovišti vichr z hor :-) V lese pak překvapivě pohoda.
Vloženo 24.2.2018 20:40
Větrno ,zimno,sněžení-dnes spíš přidám varování a to dost vážné,Na neupravené cestě -necestě od Orle ke Karlovskému mostu přes Jizeru je několik ledových ploten a kamenitých polí.Opravdu raději pěšky od začátku klesání k mostu-cca 200metrů.Teď pod sněhovou vrstvičkou není led vidět a je to na zlámání něčeho.Rovněž pak schody z mostu.Rovněž pozor při stoupání k Jizerce.Nevychovaní jedinci ,sjíždějící od Jizerky k mostu,naprosto nerespektují stoupající k Jizerce.Dnes tam vlítnul hovad mezi rodinu s dětmi,aniž by se omluvil tak zpěvavým nářečím ještě drškoval-ps.nářečí od Vltavy.
Vloženo 23.2.2018 13:08
Včera jsem si to byl projet v Jakuszycích. Směr Orle a k Mýtinám led, jehličí, větvičky a šišky. Od Orle směrem nahoru je to lepší, pravá strana od nádraží je celkem slušná. Ale ledové plotny jsou výš všude. Vlevo od nádraží po cestě co vede u kolejí jsem sedřel skluznici a vůbec jsem neviděl o co, tak se této cestě raději vyhněte.
Vloženo 22.2.2018 15:48
Info pro Jezek, lyžař, pavel68 a další - doporučuji polské Jakuszyce - v případě příznivých sněhových podmínek, a ty teď jsou, tam upravují prakticky každý den. Jezdím z Prahy do Liberce busem a pak vlakem. Cesta sice trvá tři hodiny, ale rozhodně to za to stojí. Dá se jet i busem přes Jablonec n/N, což je kratší, ale nemám k dochvilnosti těchto autobusů moc důvěru (vlastní zkušenost). Pokud jste z okolí Liberce nebo jezdíte autem, tak bych vůbec neváhala. Nejvíc lidí bývá na trase Stadion - Orle a na zbytku tras (cca 50 km) není skoro nikdo a stopy, hlavně v horní části areálu, jsou luxusní.

O oblasti

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v okolí Jakuszyc na Skimapě.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory