Jakuszyce a okolí – běžky

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 7.2.2023 22:20
Lidičky ! Dnes jsem si zajel takovou důchodcovskou trasu : Hraniční přechod nad nádražím Harrachov - rozcestí Pod Dzialem Izerskim - Orle - Jakuszyce - rozcestí Pod Dzialem Izerskim - nádraží Harrachov. Vynikající stopy, minimum nečistot na sněhu, krásně klouzavý sníh, ale jen spousta "bambinotů" a příliš pomalých běžkařů. Jinak překrásný zážitek, ideální počasí a obrovská pohoda. Ani ti občasní ničitelé stop - pěšáci - se nechovali neukázněně - vždycky šli mezi stopami pro klasiku. Nádherný den !!!
Vloženo 4.2.2023 21:34
Dnes v Jakuszycích na klasiku - modrý Rode -2° až -6° na čerstvý sníh. Bylo hodně sněhu, čerstvě napadaný prašan, mimo stopu měkké. Stoupal pěkně.
(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 4.2.: Prosím co jste dnes mazali na klasiku. Bylo to asi zmrzlé. Děkuji za info.....)
Vloženo 28.1.2023 9:05
Včera návštěva Polska.
Dolů k Jizeře nesjízdné úseky - lezou kameny. Za mostem prvních cca 200 m vytátá cesta, výše sjízdné byť občas leze podklad. Na Orle rozšmajdaná stopa, dále na Jakuszyce úpraveno rolbou, ale velmi špinavé s hlínou a kamínky. Zde bych nevzal ani horší lyže. My jeli vlevo po Stara droga celna. Stopa jen od lidí a hodně poničená, v horní partii už celkem OK. Od vrcholu stoupání strojová stopa. Jeli jsme k lomu, oba dukty a následně přes Cicha Rownia a Samolot zpět na Orle. Pozor ve sjezdu v serpentinách lezou kameny, s opatrností jde ale sjet až na Orle. Celkově v Polsku sněhové podmínky horší, než na české straně. Musí se vyskakovat ze stopy kvůli vylézajícímu podkladu, ale zajezdit se v horních partiích dá, zejména oba dukty jsou slušné.

Lidí hodně včetně pěších, mlha mrazivo. Stoupání od řeky zpět na Jizeru se dalo překvapivě celé na běžkách.
Vloženo 22.1.2023 17:33
Projete rolbou oba dukty, cesta k lomu, a přes jelení louku traverz pod letadlo, a přes kopec z jakusic na Orle (okolo dzialu nevím). Na Skejt mekké, ve stopách tu a tam kamínky a borůvčí, spousty lidu, a ti zatracení rozslapavaci v petistupech.
Vloženo 18.12.2022 8:05
Ahoj, ja tam byla včera. Upravených je většina těch hlavních tras, ale sněhu na klasiku je fakt málo. Na skate to jde , ale na klasiku hodně bordelu ve stopě. Ta hlavní trasa z Jakuszyc na Orle, tak tam chodí dost lidí pěšky, tlačí kočárky apod.. osobně bych se jí vyhnula. Jinak zázemí v Jakuszycích je super! Parkovné 30 zlotych, ale hezky si to tam udělali!


(Odpověď na dotaz uživatele Daniela z 17.12.: Nejel jste někdo prosím z Jakuszyc hlavní trasou na Orle? Podle map.cz to tam nebylo dnes upraveno. Jak to tam vypadalo? Díky.)
Vloženo 16.12.2022 12:12
Jakuszyce super, ale kdyby bylo navíc 15 cm sněhu, tak by to bylo lepší, navíc mi na některých oblíbených úsecích chyběla úprava... pokud by se někdo chystal na klasiku, tak pěkný lyže určitě nebrat, stopy jsou často plné větviček, trávy, borůvek a dalšího bordelu, okolo nového stadionu je špína na všechny směry a místy vytahaná hlína, to samé různě po trasách hlavně v místech, kde je třeba nějaký terénní zlom... na skate se to na "A" lyžích s opatrností dá, pokud člověk při jízdě kouká před sebe a trochu přemýšlí, ale na spoustě míst to zkrátka bezstarostná jízda není...
Vloženo 12.12.2022 11:04
Sněhu dost, upravený stadion Jakuszyce, Dolny Dukt na toto období nadstandardní, cesta k Lomu OK. Cesta kolem hranice k Orle v pohodě na bruslení. Od Orle ještě nutno jet zase zpět stejnou cestou, přes prostředek k Duktům zatím neupraveno. Horní Dukt neupraveno. Celkově na toto období super svezení.
Vloženo 11.12.2022 16:43
Dnes z Harrachova- Mýtin přes Orle na Gorzystow. Sněhu dost, po odbočku na Orle ve směru od Mýtin na Jakušice jen stopa, kameny nikde - sníh už je bezpečně schoval. Od odbočky zrolbováno od Jakušic po Orle. Kameny nikde, trocha nasekaného borůvčí. Od Orle po chatku Gorzystow pravá zima ve stopě . Dva kameny jen ve sjezdu k mostku před Gorzystowem. Dneska skvělé a sníh padal.
Vloženo 10.12.2022 18:56
Vyjel jsem vlakem do Harrachova, stavěl se v U mašinky a hospodský mě povzbudil zprávou, že Poláci snad už upravili stopy. Dojdu na hranici a ... stopa jen vyšlápnutá odhaduju 3-4 běžkaři před mnou. Cestou k Orle byla místa, kde zdola prosakovala voda, nebo byl ještě ne úplně zledovatělý sníh, v úsecích pod stromy sněhu jen tak tak, lépe řečeno - píchal jsem do asfaltu pod stěží 5 cm sněhu, ale v úsecích vedle pasek bylo sněhu dost, cca 15 cm. Ale vzhledem ke stavu mého stařeckého kolena, které vůbec nemá rádo zadrhávání o kamínky nebo větvičky, jsem to před Orle otočil a jel zpátky. Cestou jsem potkal "celou jednu běžkařku" , sympatickou babičku, určitě o hodně mladší než jsem já a pak proti mě přicházela od nádraží v Harrachově asi čtyřka anglicky mluvících běžkařských turistů, jinak tam asi nebyla ani noha. Musíme být trpěliví a počkat si na další příděl sněhu. Neškodilo by, kdyby v první fázi spadl trochu mokrý, aby se vytvořil lepší podklad. Jinak ale fajn počasí a sníh na tuto dobu dost dobrý.
Vloženo 9.12.2022 13:40
RATRAK WYJECHAŁ NA TRASY (viz bieg-piastov.pl). bohužel s růstem cen všeho roste i cena parkování, 30 zlotek na den - ale může nás hřát svědomí, že placením parkování přímo přispíváme na ratrakování stopy.

o víkendu je plánována také úprava kolem štěpánky.
Vloženo 22.11.2022 20:42
dneska jsem jel autem okolo stadionu a pár lidí tam bruslilo na běžkách, nedokážu odhadnout, kolik tam je sněhu, vidím to max na cca 7-10 cm, parkoviště bylo prohrnuté

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 24.4.2022 20:50
Od parkoviště po Dolnem Duktu přes Rozdrozie k lomu bez sundání lyží (kousek od parkoviště 2 mezery šly projet po sněhu okolo, Dolny Dukt souvislý sníh). V lese k lomu hodně jehličí, ale ještě to jede slušně. Vytáto až nahoře u lomu. Od Rozdrozie směr Orle - pár vytátých míst kolem Michelsbaude, něco přenést, něco objet. Směrem k Samolotu všechno dobré kromě dvou přenášení. Nahoře Samolot - Cicha Rownia úplně super stejně jako okruh Enervit. Celkově nad očekávání - přenášení je pořád málo oproti Jizerkám a stojí to pořád za pěkné sklouznutí. Díky poslední úpravě na Velikonoční pondělí jsou většinou celkem slušné i stopy na klasiku, které pořád odkazují na strojovou úpravu. Na bruslení je to celkem fajn, jen někde je to od pěšáků celkem rozhamtané.
Vloženo 24.4.2022 12:31
Dnes brzy ráno závěrečné slunečné Jakuszyce. Dolní i horní Dukt parádní. Jedno nebo dvě místa, které je potřeba objet nebo přenést. Do lomu to taky šlo, ale bylo to už dost špinavé a tolik to nejelo. Dal jsem si to několikrát, za 3 hodiny jsem nepotkal žádného lyžaře, jen dva běžce. Ještě to určitě půjde, ale po předpovězeném dešti už bude více přenášení.
Vloženo 25.4.2022 16:02
Od vlaku v Jakušicích bylo třeba kousek nést k přejezdu (směr Harrachov) a za ním to šlo po severních svazích (Konna stezka) až k lomu. Tam to končilo. Sněhu dost, na překračování byla asi jen dvě místa, po většinu doby stopa. Lidí málo.
Vloženo 23.4.2022 20:38
Ráno cca 7:45 příjemně umrzlé, cca po hodině začíná měknout a je pomalejší. Na Dolní Dukt Konsky stále poměrně tvrdo a dvě lidmi projete stopy. Směrem ke stadionu nutné přenášet asi 2x. Celkem hezký kolečko na 23.dubna. Na nové lyže to fakt není, místy hromada jehličí které drhne
Vloženo 22.4.2022 16:49
Hlavní trasy jako Dukty nebo Samolot jsou uprostřed dost rozdupané. Ve čtvrtek nejlepší mezi Rozdrožem a Samolotem, ale to se může každý den změnit. Gorní dukt je lepší než Dolní dukt. V sobotu doporučuju ráno na klasiku. Stopy jsou stále tam. Na Spacerowce jsem nebyla, tradičně méně sněhu.
Vloženo 20.4.2022 19:04
V Jakuszycích začalo sněžit v12h po celou dobu. Na začátku firn dobře klouzal na Dolným Duktě a k lomu taky pěkně nahoru i dolu. Chtěla jsem vědět, jak vypadají trasy pod lomem - Niematematyczna, Dzielne Klapki a Zimowa. Přes lom níc moc, takže jsem odbočila u punktu 28a. Tohle je můj oblíbený úsek. Nevím, proč už není upraven. Prvních 500 metrů ne příliš příjemných. Pak jen krásná příroda a hluboký sníh. Z punktu 27a jsem viděla stopu z poslední úpravy. Ale nemělo moc smysl tam pokračovat, spousta větviček a šišek, částečně zmrzlá, částečně měkká a jednou přerušení. Tak jsem jezdila zpátky stejnou cestou. Nevadilo mi, že sněžilo. Mohla jsem jezdit víc než 5 hodin. Další pěkný trénink mezi stadionem a lomem. Překvapení, co bude zítřek.
Vloženo 19.4.2022 18:19
Jsem stále v Harrachově. Tak jsem se rozhodla znovu vyzkoušet tratě v Jakuszycích po včerejší úpravě. Start 11h při +1 stupni. Na Gorny Dukt se jelo dobře, i když hodně sněžilo. Potkala jsem 10 lyžníků a trať byla dostatečně prošlapaná. K lomu taky v pohodě. Na Samolot a Cicha Rownia se odpoledne stávala měkčí a měkčí. Chtěla jsem jezdit dříve. Na trase před Jelení Lakou jsem musela sundat lyže jen jednou. K překvapení byly oba dukty ještě odpoledne přimrzlé, jak již popsáno. Tak hezke svezení. Udělala jsem další dvě kolečka a opět velká spokojenost.
Vloženo 19.4.2022 12:34
Pozor Samolot je dole přerušený. Při sjezdu po namrzlém bacha, s maximálkou pod 50 jsem to ubrzdil v pohodě, ale podruhé jsem to rozjel nahoře na max. 54 kmh a už jsem musel hodně brzdit. Při měkkém sněhu v pohodě. Potom bacha od Cicha Rownia směrem na Orle, po sjezdu je to tam také přerušené, ještě před odbočkou na Samolot. Jinak dolní Dukt bejvá přimrzlý skoro po celý den. Oba Dukty maj hodně sněhu.
Vloženo 19.4.2022 8:39
18.4. 10.30 - 14 hod , za stadionu nahoru lesem (asi 200m jehličí, pak lepší a lepší) serpentinami k 15b, 15 a pak opakovaně různé okruhy, "přilepené" u Samolotu (číselně mezi 11a - 11 - 12 - 13a 14, 16, 16a, 15, 15b , ze Samolotu na závěr domů po 13 - 24 - 23a - 23 - 22 - 20a - 1b.
Stopy se rolbami projíždějí a je to na pocitu při jízdě znát (oproti neupravovaná Jizer.magistrála). Měkký firn, polojasno, pár stupňů nad nulou, "trochu vítr" na stadionu, jinak na tratích velmi příjemné jarní (a přitom lyžařské) počasí.
Velikonoční pondělí na běžkách = velká relaxace a spokojenost !
Vloženo 18.4.2022 16:49
Jakuszyce: moc hezké běžkovaní, přenášení asi 10m + kolečko kolem vrcholu Krogulec: stopa není příliš vyšláplá, ale jelo se dobře (asi 100m přenášení v jednom místě)

dnešní trasa: https://mapy.cz/s/lumogebasa
Vloženo 17.4.2022 22:18
Jakuszyce: dnes nádherné počasí, dopoledne krásný sníh, odpoledne některá místa melou z posledního, na naší trase jsme nemuseli přenášet.

https://mapy.cz/s/mofonufudo
14:30
Vloženo 17.4.2022 17:38
Ještě to jde, ale dnes či zítra asi naposledy. Hodně jehličí, odtátých míst. Ale na půlku dubna jediné ježdění široko daleko.
Vloženo 17.4.2022 13:23
Do 10h zmrzlé a rychlé, pak už to na sluníčku změklo a nejelo. Je potřeba si všude dávat pozir na překvapivě horší místečka, kdy najednou je ve stopě šutr či hlína. A to i na zatím dobrých trasách jako: K lomu nebo Dolny dukt. Cestu Orle - Rozdrozie od Cicha Rovnia má smysl jet jen nahoru, je tam cca 700m špatných, zatím se nějak objet dají, zítra to už nepůjde. Kolem Orle místy na cestě z Jakuszyc už jen asfalt. Motanice kolem Samolotu zatím dobré až výborné. Prostě jarní lyžování se vším všudy a určitě vyražte, možná už ne áčkové lyže... Nafta 7,14 zl. Skol
Vloženo 17.4.2022 20:33
Jakuszyce sobota na večer. Upraveno,zmrzlé, jelo to rychle. Jen to moc nedrželo do kopce a na skate to bylo často rozdupané od pěšáků. Dnes a zítra tipuji to ještě půjde, zvlášť, když má mrznout.
(Odpověď na dotaz uživatele kimina z 16.4.: někdo zkušenost s jakušicema ??
děkuji)
Vloženo 16.4.2022 21:39
Doplním jinak velmi výstiřné zprávy z dneška.
1) Cesta Elektrowni Turów z Orle nahoru už je (hlavně v první části) hodně použitá. Dnes ještě bez přenášení, ale nedoporučuji jezdit dolů (štěrčík překvapí). Viz foto 4. Sněhu je tam tak málo, že už to asi rolba neprojede.
2) Z Orle jsme se vydali na Jizerku a bylo to trochu dobrodružnější. Cesta k Jizeře je zmrzlá, špinavá a na několika místech se musí přenášet. Viz foto 1. Od mostu nahoru jsme přenášeli jen jednou a s trochou funění to šlo vylézt (a odpoledne celkem dobře i sjet dolů). Viz foto 3. Na Jizerce sníh není, museli jsme ji celou přejít až k louce nad Panským domem. Promenádní už byla dobrá, zvládli jsme bez přenášení a celkem se svezli.
3) Odpoledne už to měklo všude. I zmiňované Dukty byly pomalejší. Jestli to Poláci ráno upraví, bude neděle i pondělí zase kvalitní svezení.
11:50
12:18
14:14
14:50

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 16.4.2022 19:59
Bydlíme v trojzemí, tak proč bychom nejeli do Polska? Přijeli jsme v 10h, mlha na Polaně, teplota -1. Nejlepší přistup je na Gorny Dukt. Tam jsem viděla perfektní trať a také manchester. Stopy byly tvrdé a rychlé a ještě jednou jsem si mohla užít rychlost. O Velikonocích bohužel až na pár milimetrů krupice žádný nový sníh nenapadl. Alespoň máme opět zimní teploty. To je velmi dobré, jinak jsou oba dukty brzy měkké. Si dala jsem několik koleček na Dolnym a Gornym Duktě a odpoledne na Samolot a Cicha Rownia. Na stromech byla hrubá námraza, později vysvitlo slunce a stromy vypadaly sklenĕne. Potkala jsem desítky běžkařů, pěsaky bylo poměrně málo. Byl to pěkný den.
11:31
12:08
12:09
13:03

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 16.4.2022 19:57
Perfektní lyžovačka. Ráno v 10 přimrzlé, ale všechno perfektně upravené. Zvlášť cesty kolem Cichy dobré, dobrý byl i sjezd po té přímé cestě na Orle. Orle- Jakuszyce už byl horší, asi dvakrát se muselo přesnášet. Jinak podmínky perfektní, teplota kolem nuly, sluníčko. Zkuste to ještě, do pondělí budou upravovat.
11:26
11:26
11:31
13:52
Vloženo 16.4.2022 16:55
V noci na sobotu krásně upraveno cca 25 km tratí. Které to jsou, je vidět z mého GPS záznamu - projel jsem vše upravené a k tomu něco navíc, co bylo upraveno na pátek. A těmi úseky upravenými jen na pátek jsou cesta do lomu (tj. úsek 22 - 28 dle mapy https://www.kamzasnehem.cz/clanky/mapa-bezeckych-trati-jakuszyce, ten teda není moc dobrý - na skate bych tam nejezdil vůbec, na klasiku se dá, jenom ten nejprudší sjezd je u hubu, stopa těsně pod sjezdem moc zatáčí, takže se to ve stopě nedá pustit a střed byl rozdupaný zmrzlý) a pak 15 - 11a - 11 a pak přímá z 16 na 15a, ty byly celkem v pohodě.

Sněhu všude dostatek až na vrstevnicovou cestu Orle - Jakuszyce (8a - 3 -1), kde se přenáší 60 m (s lepšími lyžemi i víc) + 5 m + dalších 50 m na "obchvatu" rozestavěného areálu v Jakuszycích. Všude jinde sněhu dost, na duben naprostá paráda. Tratě se udržovaly v dobré stavu i po poledni, ale samozřejmě závisí, kolik tam odpo vyrazí pěších dupáků, v tu dobu už by škodu udělali...
10:30
10:44
11:10
11:32

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Vloženo 16.4.2022 16:24
Dnes od 10:00 zataženo a mrzlo, později odpoledne sluníčko a teplo, krásně upravené, rychle, nejlepší horní a dolní dukt, cesta k lomu jeden velký ledovec, pěkné upravené tratě na náhorní plošině, ale sjezd na Orle či cesta k Harrachově přibývají odtávající místa, nicméně vše sjízdné.

O oblasti

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v okolí Jakuszyc na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory