Jakuszyce a okolí – běžky

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 14.3.2020 19:23
Opravdu uz upraveno nebylo - naposledy minuly tyden, v patek jen Dukty a Enervit na Samolotu. I tak to bylo sjizdne dobre, jen misty lehce krkolomne. Kdyby bylo upraveno, byl by to asi nejlepsi den zimy. Bohuzel to byl zaroven posledni den pro Cechy v Jakuszycich. Od nedele jsou zavrene hranice, takze se tam uz nedostanete. A uprava stejne jiz probihat nebude. Hodne smutny konec, ale co se da delat.
11:21
11:21
11:30
11:43
Vloženo 14.3.2020 18:20
Dnesni pojezdeni v Jakuzsycich bylo nejlepsi za celou zimu, temer prazdne stopy luxusne upravene stopy posypane prasanem. Bohuzel uz vim, proc nechtej, aby se tam jezdilo. V lomu Stanislaw totiz sidli slavnej Corona a pozval si na navstevu Krtka, Rumcajse a Manku ;)
Vloženo 13.3.2020 15:54
Z důvodu pandemie je provoz,údržba tratí,-tím i sezona ukončena .Ještě o víkendu bude zajištěna lékařská péče a potom vše na vlastní riziko.Vlaky do jakuszyc a tím i do Szklarskej Poreby nejezdí,Spoje končí v Harrachově. Všem přeji zdraví a brzké úmrtí tomu svinskému viru.Snad bude brzy po něm.
Vloženo 13.3.2020 11:56
Podle FB stránek Biegu Piastow je ukončená sezona v Jakuszycích. Tratě se přestávají upravovat a je tam výzva nejezdit.
Vloženo 8.3.2020 18:26
Okruh kolem lomu směr Sklářská Poreba parádní (ten úplně největší okruh nebyl upraven), pak ještě pidiokruh přes Cicha Rownia, kde bylo už míň lidí a krásně upraveno. Sněhu dost, jen odpoledne u stadionu občas špinavé.Sníh odpoledne místy dost měkký, mokrý, ale ve stopě se pořád jelo parádně. Ráno davy vyrazily ze stadionu na rozcestí pod Cichou Rowniou, ale tam už se to rozdělilo a lidí akorát. Trasa viz mapa - 19km. Parkování v půl desáté na pohodu, míst ještě dost.
10:24
10:45
11:09
11:41
13:10
13:20

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 7.3.2020 10:10
Na včerejší úpravu napdaly přes noc tak 3 cm sněhu a dál chumelí. Rolby vyrazily po ránu, po čerstvě upraveném to jede mnohem rychleji, ale jízda ve včerejších stopách byla taky fajn. Sněhu dostatek, problematická místa žádná, snad jen trocha špíny v okolí stadionu v Jakuszycích. Jel jsem tuto trasu https://strava.app.link/wAIYlheNE4
Vloženo 7.3.2020 9:11
Cesta Jakuszyce - Orle byla ráno průjezdná a čerstvě upravená. Průjezdná by měla být i v průběhu dne, start a cíl závodů je na Orle a myslím, že závod se jede po tamních loukách a vedlejších cestách.

(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 6.3.: Dobrý den, koukal jsem že zítra 7.3.se mají na Orle konat nějaké retro závody. Tak to znamená že se z Jakuszyc nepujde dostat na běžkách na Orle a zpět? :-( Díky za jakékoliv info)
Vloženo 5.3.2020 9:15
Vyrazil jsem moc brzo - rolbu jsem potkal na okruhu od Orle k Harrachovu (na mapě https://www.kamzasnehem.cz/clanky/mapa-bezeckych-trati-jakuszyce to je mezi rozcestími 3,4,5,6,7) někdy okolo 8h, ale i před jejím průjezdem byla trať s den starou úpravou v dobrém stavu. Na pár místech blízko rozcestí 4 u Harrachova je třeba vyskočit ze stopy, protože v ní uz je štěrkový podklad, pár set metrů je vrstva sněhu/ledu tak tenká, že se stopy nedaly vyriznout, ale všude sjízdné a na většině míst pěkné. Tohle je jeden z nejnižších okruhů, na výše položených to bude paráda.

Spojka z Harrachova od biatlonového areálu (Misarova cesta) sice projeta rolbou někdy o víkendu až k podjezdu pod tratí, ale teď už by tam asi rolba neprojela. 2x obkročmo překračování potoka, kličkováni atd., já to sice sjel i dolů bez sundání, ale to rozhodně nedoporučuji. Horní část v Polsku upravena plužením od lyžařů, pěšími podupadno spíš mírně. Ta spojka není pro každého, pro mě už asi taky ne.
Vloženo 4.3.2020 21:48
Dnes skatem v Jakuszycich v odpolednich hodinach. Skvele upravene trate. Snehu dost i kdyz samozrejme odpoledne mekky. V podvecer zacalo docela slusne snezit, tak cca 5 cm noveho snehu
Vloženo 27.2.2020 19:14
Od rána jezdí rolby a připravují vše na Bieg Piastow,prostory u vlakové zastávky jsou zastavěny stany pro závodníky,pozor na vlaky v následných třech dnech ,bude výluka a budou jezdit náhradou autobusy ,ale neobsluhují přímo Harrachov -nádraží a vůbec ne Szklarskou Porebu -Huta.Dnes dost nasněžilo i do upravených tras,ale jinak super den.Na naší straně není udržována trasa z Jizerky do Kořenova-Mart.údolí a jsou tam spadlé stromy a dole i asfaltová zrcadla.Mám zveřejnit pozvání od majitele chaty na Orle,pana Stanislawa Kornafeila,abych pozval přátele lyží a zimních radovánek na příští sobotu na RETRO Bieg v historických úborech. Začátek v 11.00 na ORLE.Tak všem SKOL a zdar,Blíží se konec sezony,tak aby byly další lepší.
Vloženo 26.2.2020 16:34
Jedu až zítra a dovoluji si upozornit-- na další dny se areálu v Jakuszycích raději vyhněte a to tak,že od pátku si zde asi nevrznete. V tomto místě bude třídenní maraton běhů -Biegu Piastow- tratě budou uzavřeny a vzhledem k podmínkám i dobře hlídány.Prostě vrchol sezony pro cca.6000 běžkařů a je třeba to respektovat.Stadion je uzavřen plotem ve staveništi,místa je málo a bude zde opravdu blázinec pro závodníky a diváky.Na parkování lze zapomenout rovněž.
Vloženo 23.2.2020 14:49
od Harrachovského nádraží stačí popojít 200m a pak už na lyžích kousek do perfektní stopy, v Jakuszycích hodně lidí, navíc závody, nad Szklarsku Porebu slušná stopa, ale se snižující se nadmořskou výškou ubývá sněhu, pak velký pozor při začátku stoupání směr lom, prvních 200m lezou uprostřed kameny a pak ještě po trase cca 2 místa - nahoru celkem bez problému, ale dolů bych to fakt jet nechtěl, vyhněte se tomu (byť je to upraveno rolbou), lom-Orle nádhera, na Orle sice hodně lidí, ale v horním baru za 5 minut obsloužen(ještě že všichni čekají frontu dole:-), z Orle na chatu Gorzystow rozšmajdané od pěších, stopa žádná, pak na Polanu Izersku ve stopách po pásových vozidlech ale totálně rozhamtané od pěších-pocitově nejhorší úsek (dost stoupání, aby to člověk soupažil, z lyží se na tom hrbolatém terénu nejde odrazit), z Polany do sedla mezi Stogem a Smrkem hezká stopa od turistů - člověk si spraví náladu, zpět je to z kopce, tak to rychle uteče ... ale jako celek to není moc lyžování :-(, bohužel Poláci na tuto oblast kašlou s úpravou a je to škoda. Z Orle k Jizeře hezky uprveno i se stopou (jenom jeden potůček je potřeba přeskočit), od mostu na Jizerku také upraveno, Předěl příjemný a bez lidí, Knajpa, panelka, Kristiánov, Mariánskohorské boudy a i sjezd do Josefova Dolu k vlaku perfektní ... ke konci sjezdu už sníh trochu vyplužen, jak do toho dneska prší, tak to dole už může být horší. Krakonoš v hospodě u nádraží výborný, bohužel již neměli nic k jídlu, sušenka to spravila.
Vloženo 21.2.2020 17:50
Dneska paráda! Pravá zima, jak má být, lehce pod nulou a hodně nového sněhu. Ráno jsem se nad skimapou rozhodoval mezi Souší a Jakuszycemi a rozhodl se pro Polsko. 95% tratí čerstvě upraveno, takže se jelo skvěle. Vzal jsem to dolů k trati a podél ní směr Sklářská Poreba, těsně před ní nahoru k lomu a pak zadem okruh Orle a po vrstevnici zpět. V odlehlejších částech jsme byli skoro sami, haldy prasanu a prorizle stopy, nádhera 😀
Vloženo 21.2.2020 9:20
20.2. Jsem jel (bruslení) od Rozdrože pod Cicharovna právě doprava směrem na Velký kámen a Sklarskou porebu a byla to jedna báseň. Zpočátku již v půl jedenácté manšestr mírně opotřebovaný, ale kousek výš už zase nádhera. Jinak nejfrekventovanější úseky z Jakušic na Rozdrože, sjezd do Orle a zejména trasa Orle - Jakušice beznadějně ušlapana, uklouzaná.
Vloženo 20.2.2020 23:26
Upraveno skoro všechno, stopa výborná na jedničkové lyže. Jel jsem i směrem ke Szklarske Porebě, ale to nebyla žádná sláva. Lepší je držet se Jakuszyc, Orle a Tiché Rovné. Okruhů je tam stejně hodně, Pro mě dnes nejlepší lyžování v sezoně.
Vloženo 16.2.2020 14:30
Stadion v Jakuszycích je celý oplocený, musí se buď objet po závodních tratích nebo jít pěšky po silnici.:-( Krásná stopa ze vlakovézastávky přes křižovatku 21, Czerwony Potok (25), dul Stanislaw, Rozdrozie po Cicha rownia (22) téměř po celou dobu prašan (!), stopa z Rozdrozie pod Cicha rownia (22) na křižovatku 22 bez úpravy. Ale cesta z Orle na Chatku Gorzystow ujela rolba, spojka k hraničnímu mostu ujeli krásně úzkou rolbou, ale posledních 100m před mostem se to musí nést, potok.... Sjezd z Jizerky k Jizeře ujela rolba- bacha na posledních cca 300m koukají šutry! Poláci trasy Biegu Piastow opečovávají, doporučuji mrknout na novou trasu http://bieg-piastow.pl/img/files/44/mapy/A4_50km_CT_45k%20(1).jpg a vyrazit.
Vloženo 16.2.2020 21:09
Jakuszyce - Terex. Pokud by někoho zajímalo jak se dostat z Jakuszyckých tratí na Terex a vyhnout se při tom sjezdu do Harrachova, tak v sobotu jsem šel od prvního železničního přejezdu v Jakuszycích směrem CZ. Asi pět set metrů se dalo jet po příkopě, pět set metrů jsem nesl. Od bývalé české celnice vede vyšlapaná stezka přímo na rozcestí s přiléhavým názvem Celnice (asi 100 m). Odtud možno pokračovat směr Vosecká apod. Oproti Jizerkám minimum lidí, ale samozřejmě náročnější profil. Pokud vychytáte úpravu rolbou, tak krásné svezení.
Vloženo 15.2.2020 19:13
V Jakuszycích celkově parádní lyžování, pěkně upraveno a davům se dá docela dobře vyhnout, i když nejznámější trasy jsou plné lyžařů. Cca pod 900 m n.m. (tj. Orle, Jakuszyce, odtud na Porebu) je sníh výrazně vlhčí a pomalejší, výše byly poslední srážky sněhové a podmínky jsou víc zimní. Slabší jsou některá z těch míst, kde poslední úprava proběhla už v noci na pátek. Na okruhu směrem na Porebu je vyloženě špatný protože hodně rozdupaný úsek mezi rozcestími 41 - 40, kličkovat na tom ve sjezdu mezi protijedoucími lyžaři bylo složité. Stejnak tam za den dva něco vytaje. Docela podupaný je i úsek ze 40 na 21 podél železnice, ale do stop na klasiku nikdo nedupal. Horší je i stoupání z Rozdroże Pod Działem Izerskim nahoru k Samolotu (3 - 10), křížení s potůčky mohou být v dalších dnech problematická. Naopak v okolí bodu 11 (Sepik) vše pěkné, přestože upravené dříve. Vrstevnicová cesta mezi Jakuszycemi a Orle překvapivě i po poledni ve slušném stavu, lidí samozřejmě mraky.

Kdo potřebuje nápovědu ke zmíněným číslům, tak mapka s legendou je zde https://www.kamzasnehem.cz/clanky/mapa-bezeckych-trati-jakuszyce, v nejbližších dnech ji ještě vylepším ;-)

Přejezd z Jizerky na Orle lepší, než jsem čekal, upravený a i na skate vhodný. Na české straně pozor posledních cca 100 metrů sjezdu před tradičním koncem úpravy, jinak úplně v pohodě. Z Polska taky čerstvě upraveno pro oba styly (na Bílých stopách to není zaznamenáno), chce to opatrnost v mírném sjezdu k mostu přes Jizeru, kde se na jednom místě 5m přenáší, viz poslední z fotek. V pondělí tipuju, že už to bude 100m.

GPS záznam, možná s polohou některých fotek https://strava.app.link/3CnT7NDE63
10:21
10:37
11:32
11:39
13:10

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 14.2.2020 20:00
Čerstvý sníh a dost těžký,ale ve stopě dobrý. Od rána makají rolby , v podstatě upraveno do 10.00 veškeré hlavní tratě,později sníh stále vlhčí.Magistrála na Orle a okolí centra Jakuszyc už v 11.00 mnoho lidí.Hold prázdniny i v PL.Zítra to bude plné.Trasa na Harrachov a okruh na Orle -voda ve stopě.Nejlépe je jet na lom a okruh nad Porebu.Zdar.
Vloženo 14.2.2020 19:47
(Odpověď na dotaz uživatele Vit z 14.2.: Ahoj, chystam se v nedeli vyrazit na otocku do Jakusz. a mam dva dotazy.

1) Jak je to s parkovanim? V kolik tam musi clovek byt, aby v pohode zaparkoval? Driv to bylo v pohode i v 10. Dlouho jsem tam nebyl a po zkusenostech z Bedova, kdy po 8 je problem, se radsi ptam...
2) jsou v Jakusz. tuto nedeli nejake zavody?
Odpověď dle dnešní zkušenosti- 1/Když tam budeš v 8.00,tak naděje je ,na později zapomeň- V Polsku jsou taky prázdniny a už dnes to okolo stavby a zastávky vlaku bylo plné z rána. Můj typ zní-nech auto v Kořenově a projeď se tam vlakem . Jede každou nebo skoro každou hodinu a zpátky můžeš taky nebo na prknech přes Orle. Na vlak dáš pár korun,za auto v Polsku 3x tolik.Bude tam ale nábuch .Viz. IDOS.
Predem diky!) 2/Závody nejsou,až za 14 dní Bieg Piastow-- info viz.Jakuszyce. info--nebo Bieg Piastow.
Vloženo 12.2.2020 11:04
Zde je original web ,z kterého jsou mapy pro Jakuszyce,je to pěkně udělané,možno i ve 3D verzi.
Jen sem tam taky nikde nenašel ty popisky číselných pointů.
https://www.jelkart.pl/jakuszyce.html
Nechápu proč v Jakuszycích zvládnou úpravu prakticky obden a jen o pár kilometrů vedle v Harrachově, je to takový utrpení a narazit na čerstvou úpravu je tak trochu otázka náhody.
Navíc teď je celá magistrála projeta jen malou-úzkou rolbou,kde zbývá pro skate jen 2m pás a člověk je nucen neustále bruslit i přes stopu pro klasiku o nějakém vyhýbaní na frekventovaných místech ani nemluvě. Pokud je to ta nová rolba ,která byla zakoupena na úpravu tras,tak je to teda velký krok zpět...:-(
Rád bych se mýlil , třeba to bylo vynuceno nějakými tech.důvody a příští úprava bude zase standartně v celé šíři.
Vloženo 11.2.2020 17:18
Trochu foukalo, ve vyšších polohách prašan s klesáním se oteplovalo ve stopě zrcátka. Stopy dobré . Orle přeplněno lyžaři.
Vloženo 12.2.2020 9:09
Mapu tratí s názvy jednotlivých rozcestí se mi na internetu najít nepodařilo. Našel jsem ji ale mezi svými fotkami z lyžování a protože názvy rozcestí nejsou moc čitelné, tak jsem je ručně přepsal. Beta verze zde https://www.kamzasnehem.cz/clanky/mapa-bezeckych-trati-jakuszyce. Po doladění zveřejním víc viditelně na https://www.kamzasnehem.cz/bezky/jizerske-hory/jakuszyce/trasy. Zatím jsou pojmenována ta rozcestí, jejichž jména byla v té mapě, nebo je znám i bez toho. I některé další body budou asi mít své jméno podle popisů tras na https://www.jakuszyce.info.pl/trasybiegowe.php (to je ten zdroj, který zmiňovali Luděk a Pavel), ale je asi třeba ověřit v terénu :-)

(Odpověď na dotaz uživatele Nyvla z 11.2.: Take jsem kdysi hledal legendu, ktera by popisovala ciselne body na mape, ale dodnes se me ji nepodarilo najit. Pokud ji nekdo objevil, tak prosim o info, kde je mozne ji stahnout. Dekuji)
Vloženo 9.2.2020 22:48
Odpověď na dotaz- celková mapa areálu s názvy tras a číslováním je na str. Jakuszyce.info- tam najdete veškeré potřebné údaje. Skol.
Vloženo 10.2.2020 21:44
Nepíšu podruhé o své cestě na polské straně, ale děkuju Luďkovi za návod, kde najít podrobnější mapu lyžařských tratí u Jakuszyc !!!
Vloženo 9.2.2020 21:11
Už jsem se tu o mé cestě zmínil brzy po túře. Ale rád bych se zeptal někoho z vás - Kde bych sehnal mapu běžkařských tratí v okolí Jakuszyc ? Umím si na www.mapy.cz zobrazit "zimní" mapu, kde jsou zakresleny trasy, ale chybí mi tam názvy rozcestí a hlavních bodů jako je Samolot nebo Cicha Rownia atd. Na mapě, kterou doporučil někomu kolega Pavel (7.2.) jsou třeba čísla těch hlavních bodů, ale chybí mi k nim legenda - co které číslo znamená. Už tam jezdím několik let, znám ty hlavní trasy, ale nikdy jsem si nezapamatoval všechny názvy, jen třeba Samolot, nebo Dzial Izerski či Cekolada. Díky za tip.
Vloženo 8.2.2020 20:36
Ahoj,
zkuste vyrazit z Jakuszyc Dolnym Duktem na Rozdroże pod Cichą Równią, pak na Orle, pak k hraničnímu přechodu Harrachov Mýtiny a pak zpět do Jakuszyc. Pěkná trasa. Na mapě: http://www.jakuszyce.info.pl/mapa-onbib.pdf je to 1b -> 20a -> 22 -> 7 -> 5 -> 4 -> 3 -> 1b
Ať to vyjde!

(Odpověď na dotaz uživatele Natálie z 8.2.: Dobrý den, vyrážím s rodinou na běžky. Jsme mírně pokročilí, jedeme na celý den, ideálně bychom chtěli jet tak do 20km. Máte nějaké tipy na pěknou okružní trasu s dobrým terénem? Děkuji)
Vloženo 7.2.2020 22:21
Dnes to bylo dost dobré, ale odpoledne se na některých místech vytlačovala voda zdola. Nic strašného, ale pokud bude dál nad nulou, tak to bude mít J50 trochu složité. Jinak na polské straně opět vynikající úprava stop - Harrachov-Orle- Horní Dukt- Rozdrozie pod Cicha Rownia- Jakuszyce a zpět přes Dzial Izerski opravdu překvapivě dobré. Mazal jsem modrý swix, ale asi by na stoupačkách neškodilo přimáznout červený. Nicméně okolo Jakuszyc zase o něco víc "bambinotů" = přeskakování ze stopy doprostřed a zpátky - trochu jsem z toho rozmrzelý. Ale polská strana už mě získala doživotně
Vloženo 6.2.2020 21:23
Dnes z Harrachova Missárovou cestou na Jakuszycké okruhy( Missárova cesta od biatlonového parkoviště pro pěší, po 1 km jakás takás stopa. Za železniční tratí začíná běžkařský ráj. Strojové 2 stopy, dálnice na bruslení. Na Jakuszyce, pak na Orle a z orle na Harrachov. Krásné. Jako vždy sjezd k nádraží o ústa....
Vloženo 5.2.2020 11:43
Na trasách nový sníh od 30 cm až k půl metru,jak píší na stránkách Bieg Piastow.pl a rolby vyjely upravovat až předpokládaných cca .80km tratí. Doporučuji k dopravě vlak,parking bude plný . Vlakem z Tanvaldu,Jablonce,Brodu atd, bez starostí,bez problémů - pak je možností spousta k návratu přes Harrachov,Kořenov,Josef.Důl až třeba do Liberce nebo i do Szklarske Poreby-Huty- žádné vracení k autu.

O oblasti

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v okolí Jakuszyc na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory