Jakuszyce a okolí – běžky

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 14.4.2019 17:21
Upravene stejne trasy jako vcera, podminky paradni na klasiku i na skate. Byl jsem az odpoledne, bylo to mekci, ale porad v pohode, cely den zatazeno a teplota do 5 stupnu. Na webu tvrdi, ze upravili cerstve vcera 13.4.
http://bilestopy.cz/pl/jakuszyce
Vloženo 14.4.2019 0:19
Přijel jsem dnes az v pet vecer a Gorny Dukt a pak do lomu a zpet pres Dolny Dukt, to cele 2x. Bylo vzorne upraveno, 2 stopy na klasiku a krasne to bylo i na skate. Potkal jsem jen 3 bezkare, ale bohuzel dost pesich. Pres noc to zmrzne a od chodcu je to trochu rozdupane, takze to bude rano hrbolate. Zitra tedy na skate radeji az po obede az to trochu zmekne, na klasiku to bude zase paradni hned od rana. Nema cenu jezdit mimo upravene cesty http://bilestopy.cz/pl/jakuszyce
Uprava, o ktere psal Martin ve ctvrtek 11.4. se nezmenila a drzte se pouze tam. Ostatni cesty jsou hrbolate od pesich a od toho jak to mekne pres den a mrzne v noci a je tam na nekterych mistech spousta jehlici (dnes jsem zkusil i 28a-27a-27-28, ale nic moc, uprava je tam z patku 5.4.). Snehu je vsude i na techto neupravovanych cestach fura, ale holt se uz setri, coz se vzhledem k pokrocilemu jaru da pochopit, a upravene je jen to co jsem popsal vyse plus jeste usek Jakuszyce - Orle pres Samolot s odbockami 15b-16a-15 a taky 16-14-13a-12. Dekujeme ze to ! Vzhledem k predpovedi by melo byt paradni lyzovani az do stredy, ale na Bieg Piastow psali, ze uz upravovat nebudou, tak uvidime.
Vloženo 11.4.2019 20:32
V Jakuszycích dnes proběhla úprava tratí - dle zprávy http://bieg-piastow.pl/bieg-piastow-jakuszyce-polana-jakuszycka-513/n se oproti poslední úpravě (např. viz GPS záznam mé předchozí úpravy) už neuprovovalo na trasách, kde se to dalo očekávat, protože tam už v sobotu bylo sněhu méně - tedy upraveno nebude směrem na Porebu (jediná upravená trasa směrem na východ vede do lomu), ani vrstevnicovka Jakuszyce - Orle, ani "klikatice" přes rozcestí 10 a 11a.
Vloženo 6.4.2019 17:37
V Jakuszycích je upraveno necelých 40 km tratí z páteční dopolední úpravy. Lyžařů celkem málo (potkal jsem pod 5 lyžařů na ujetý kilometr :-), takže stopy na klasiku opotřebovává jen sluníčko a i v neděli pokud neupraví budou v relativně slušném stavu. Naopak na skate bych sem asi nejezdil, nebude-li upraveno, vypadalo by to asi jako týden zpátky, když to tu popisoval Petr - tratě jsou často podupané od pěších a nejde jen o trasy na Orle, ale i oba dukty či cestu do lomu. Do stop naštěstí téměř nedupou.

Projel jsem vše a bylo to v podstatě bez přenášení, protože zouvání lyží při přecházení železnice se nepočítá a přenášení ze stadionu na Dolní Dukt taky ne. Horší místa - vrstevnicová cesta Jakuszyce - Orle: dost rozdupáno, místy špína, na jednom místě se už v neděli bude určitě přenášet. Dále je špatná klikatící se cesta jižně od nejkratší trasy Jakuszyce - Orle přes kopec, tedy ta přes rozcestí 10 a 11a - příliš jehličí (jedna z fotek ukazuje jedno z nejhorších míst). Více jehličí je i ve sjezdu k železnici na okruhu směrem na Porebu, jinde mi přišlo množství jehličí snesitelné, alespoň z pohledu klasika, protože ve stopě nebylo. V nejlepším stavu stopy na trase Jakuszyce - Orle přes kopec (mezi rozcestími 15 - 8), tam se sluníčko nedostane, takže i v sobodtu odpo skoro jako nové.

Moje trasa je vidět na https://www.strava.com/activities/2269405352, odpovídá upravenému + k tomu něco málo se starší úpravou, kde byly stopy ještě ve velmi slušném stavu - např. taková trasa 14 - 14a upravená snad ve středu je určitě lepší než 13 - 14a upravená v pátek (tam je místy taky dost jehličí). Parkovné se nevybíralo.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 11)

Vloženo 4.4.2019 18:20
Jaro útočí i zde a tak podle polského Biegu Piastow budou se snažit udržovat tratě do 14.4. a to zejména okolí Samolotu a oba Duky.Vyšší partie mají sněhu ještě dost,ale už se trhají kraje a dost jehličí.Je to spíš na ohřátí oleje v běžkách a vypustit.Dobře se opaluje a je to opravdu závěrečná ,ale na závěr-zima byla solidní,úprava tratí v polské části Jizerek na vynikající úrovni a tak si myslím,že se sluší Biegu Piastow poděkovat a popřát rychlé stavební tempo na novém areálu. Takže po lyžařsku SKOL do Polski,do dyrektoriatu v Jakuszycach.
Vloženo 31.3.2019 8:37
Neupravené!!!! A po včerejšku rozryte jak od divokých sviní! Vždy jsem to tady jen chválil, ale dnes ani omylem. Dole závody klasik, uzavřené. Ostatní klasik ujde, ale skate hnus, snad až to trochu změně...
Vloženo 30.3.2019 18:39
V 5:30 určitě nevyjíždím, v sedm stačí. Vše upraveno, ráno zmrzlé a rychlé, během dne slunce a teplo udělalo své. Jehličí nejvíce u odbočky na Harrachov, jinak krásné jarní lyžování, téměř 50 km skate včetně charitativních 6 km Biegu Piastow.
Přidávám pár pohyblivých obrázků
https://m.youtube.com/watch?v=CawXNodNduQ
Vloženo 27.3.2019 17:53
Už v osm ráno perfektně upravené stopy z Jakuszyc na Orle, na Jizerskou magistrálu celý den rolba nevyjela, místy opravdu hnus.
Vloženo 26.3.2019 20:51
Úplně super, zřejmě po ránu projela rolba (skoro) celý biathlonový areál, takže všude 2 stopy na klasiku a bruslení. Skoro žádný lidi, na starým firnu asi 5 cm skoro prašanu, jelo to bezva ve stopě i mimo stopu. Teplota kolem 0C, k večeru to přimrzlo. Z Orle jsme projeli přes chatu Gorzystow (v rekonstrukci ale otevřeno) a zpět po traverzu pod Wysokou Kopou a do Jakuszyc po okruzích. Sněhu je tam kolem metru.
Vloženo 22.3.2019 10:36
mario a DANe - díky za zprávu ohledně stavu vozovky v Bedřichově. DANe - vzhledem k tomu, že přes den mělo být kolem 10 stupňů, tak nevidím problém jet v březnu na hory na letňákách. Nebo je snad nějaký rozdíl mezi 10 stupni v březnu a v květnu, kdy již má každý přezuto? Pokud by se očekávalo náledí nebo sněžení, tak by mě to samozřejmě nenapadlo jet autem. Tak blbá blondýna fakt nejsem. Obávala jsem se pouze ráno úseku Jablonec - Bedřichov. Pro Váš klid, nakonec jsem vyrazila vlakem do Jakuszyc. Za celý den jsem potkala cca 20 lidí, azuro a všude mraky sněhu. Stopy na klasiku i přes starší úpravu byly ve velmi dobré kondici. Pás na bruslení (dle mého laického pohledu) se mi zdál také v pohodě (kromě úseku Orle - nádraží Harrachov - zde projeto skútrem, ale stopy na klasiku byly v pořádku). Trasa: Jakuszyce - Górny Dukt - lom Stanislaw - zpět do Jakuszyc přes Dólny Dukt - výšlap na Samolot - zde projet celý vršek křížem krážem - sjezd na Orle - nádraží Harrachov. Před odbočkou na nádraží Harrachov je cca 200 m úsek, kde je hodně špíny a větviček přes celou šířku cesty, jinak bez problémů.
Vloženo 17.3.2019 17:32
Stopa byla měkká, ale rolbaři upravovali,pochvala:) Projezdili jsme traťě křížem krážem.
Škoda, že pěšáci polaci nechápou,že je stále dost sněhu na lyžování a vyrazí si na tratě na procházku.
Vloženo 16.3.2019 20:23
Super dopolední svezení po čerstvě upravených tratích, málo lidí, slunce, bez vichřice.
Vloženo 16.3.2019 13:17
Jakuszyce, dopoledne. Zřejmě proběhla úprava, luxus stopy. K polednímu to jelo trochu míň, začali najíždět další bežkaři a bohužel i pěšáci. Okruhy kolem Cicha Rownia perfektní? Trochu horši část (měkčí ) směr kopalnia Stanislaw. Skol
Vloženo 15.3.2019 20:24
Po ranních kilometrech jsem oblékl suché nepropocené svršky, přezul na skate a přidal ještě 15 km kolem Červených skal. V noci připadlo 15-20 cm, ale klobouk dolů, rolby byly slyšet celý den a Poláci upravili všechny tratě, jako poslední Orle👍👍. Dole cca 800 m.n.m. znatelné oteplení, nahoře spousta sněhu. Zřejmě tím, že to upravují denně a zjevně to umí, bylo i skate vynikající. Za mě jednoznačně nejlepší úprava a zážitek za 4 dny v Jizerkach...
a pár postřehů :
https://m.youtube.com/watch?v=xH9YtFd2lrk
Vloženo 15.3.2019 11:30
Ráno v 8, prázdné parkoviště, rolby v provozu, upraveno prvních cca 20 km, v 11 hodin přibylo spousta dalších upravených kilometrů a ukázalo se i slunce. Bezkonkurenční!!!
Vloženo 14.3.2019 19:58
Dopoledne opět od nádraží v Harrachově do Jakuszyce stadion. Cesta zapadana ale sjízdná, od stadionu tratě okolo cichy rownije a krogulce projete. Kolečko pres Krogulec na Orle a zpátky do Harrachov. V zapadanych castech snih místy lepil jinak se jelo dobre. Zima pokračuje i zde.
Vloženo 13.3.2019 19:18
Nástup od nádraží Harrachově pěšky k tratím, dále na Jakuszyce obratem na Role a zpátky k nádraží. Upraveno dokonale s dvěma stopama. Sníh měkký, ale jelo se plynule. Zítra má odpoledne padat tak o víkendu bude asi ideální ježdění.
Vloženo 11.3.2019 8:01
V neděli kolem poledne Nádraží Harrachov - Mýtiny - Orle - Hala Izerska - Dzial Izerski - Nádraží Harrachov; drobný sněhodéšť se postupně změnil na regulérní sněžení, takže na červený swix to vcelku jelo. Stopy už od Mýtin upravené ještě od Biegu Piastów. Příjemné jarní svezení.
Vloženo 6.3.2019 21:11
Skate přejezd Jizerek z Jakuszyc do Bedřichova. Na stadioně v Jakuszycích leželo ještě zázemí z víkendového závodu Bieg Piastow, nicméně od železniční zastávky už nově vyříznuté stopy až k Orle a po celém přilehlém běžeckém areálu a jeho vrších. Od Orle dál neupravováno.
Vloženo 27.2.2019 21:04
Od pátku do neděle je Bieg Piastov.
Vloženo 26.2.2019 18:41
Veškeré úpravy tratí jen k večeru,logicky když přes den je ze sněhu kaše,ráno tedy dnes upraveno k lomu a nad Porebu ,vše směřuje k víkendu a závodům Bieg Piastow a proto doporučuji o víkendu tento areál považovat za uzavřený pro amatéry,nikoliv pro fanoušky závodníků a samozřejmě přihlášené závodníky.
Vloženo 24.2.2019 12:08
Z Jakuszyc na Orle upravené, stopy ledovate, rychlé. Z Orle na chatu Gorzystow stopy rozšlapané, velmi ledovate, nepříjemné.
Vloženo 22.2.2019 21:57
Dle Bilestopy.cz by mělo být upraveno. O víkendu na mrznout až praštět...
http://bilestopy.cz/pl/jakuszyce

(Odpověď na dotaz uživatele Nikola z 22.2.: Ahoj! Máte, prosím, někdo aktuální informace o stavu sněhu a stop? Mám trochu obavy vzhledem k tomu, že bylo dlouho nad nulou :( Díky moc!)
Vloženo 21.2.2019 20:58
Ahoj Láďo, pokud pojedeš na Jizerku autem, je lepší rovnou zajet autem do Jakuszyc. Parkovat se tam dá za 100,-kč a berou i české koruny. Hlavní je, že parkuješ přímo na nástupním místě bílých stop. V případě, kdy bys chtěl přejet do Jakuszyc z Jizerky na běžkách, tak jedině přes Karlovský most, dle mapy je to cca 9km, viz odkazy níže. Ale musíš se trmácet přes Jizeru (Karlovský most), což bys stejně musel cca 1,5 - 2km jít s běžkami v ruce.
Varianta 1) https://mapy.cz/zimni?planovani-trasy&x=15.3856525&y=50.8125998&z=14&rc=9i5o3xaCw3fJfi499iphSbNC5WHhH35DIhaN&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&mrp=%7B%22c%22%3A141%7D&rt=&rt=&rt=&rt=&rt=&xc=%5B%5D
Varianta 2) https://mapy.cz/zimni?planovani-trasy&x=15.3893490&y=50.8145141&z=14&rc=9i59vxaCxU9i9hvg.q&rs=coor&rs=coor&ri=&ri=&mrp=%7B%22c%22%3A141%7D&rt=&rt=&xc=%5B%5D

Za mě, zajeď autem nebo i přímým vlakem (z Liberce) přímo do Jakuszyc.

(Odpověď na dotaz uživatele Láďa z 21.2.: Ahoj, nevíte prosím někdo zda se dá projet z Jizerky do Polska? Chtěl by jsem si objet okruh Jakuszyce. Od kamaráda mám info, že to tam je moc pěkné. Díky Láďa)
Vloženo 17.2.2019 18:09
Bratři Poláci se dnes na jakoukoliv úpravu totátně vykašlali. Takže na klasiku velmi špatné. Stopy špatné, zmrzlé, místy nepoužitelné. Bruslení naopak díky tvrdému podkladu dobré.
Valké parkoviště u trati je díky vyhrnutým sněhovým bariérám zmenšené a výběrčí kromě poplatku vůbec nezajímalo, že se už na parkoviště nikdo nevejde, takže tam docházelo ke kolizním situacím.
Po včerejším velkém okruhu z Bedřichova mohu srovnávat.Za mne dnes Polsko veké zklamání, zlatá Jops.
Vloženo 12.2.2019 20:57
Mýtiny - Dzial projeto od lidí,ale dá se.Na Ciechu a pak na Orle upraveno.Při troše opatrnosti se dá dojet až ke Karlovskému mostu i přes most včetně sjezdu z mostu bez sundání lyží.
Vloženo 10.2.2019 21:50
Hlavní trasy upravené, rolbu jsme potkali dopoledne od lomu, no ale hned prošli i pěší, smyčka k harrachovskému nádraží upravena.
Vloženo 8.2.2019 20:35
Opět velmi dobře upravené stopy,kromě okolí Jakuszyc i docela klidný provoz - docela málo lidí. Vyjel jsem z hranice nad nádražím Harrachov,na Dzial Izerski a pak pokračoval rovně na vrcholky. Okolo chatky pod Cichou Rowniou,výšlap nahoru a přes Samolot na Rozdrozie pod Cicha Rownia. Odtud do jakuszyc aa zpátky na nádraží Harrachov.V Mašince jsem si dal výborný Krkonošský guláš a v pohodě se vrátil do Vratislavic vlakem. Ale ve stopách příliš hodně "smetí" - drobných jehliček z modřínů a smrků = zalepené lyže v prostoru stoupacích vosků. A nedá se s tím nic dělat. Vítr patrně setřásl všechny oschlé a slabší větvičky a není v silách žádné služby to smetí odstranit. Každopádně Poláci opět nezklamali v úpravě stop,ale 5 km před a 2 km za Jakuszycemi několik lyžařských kurzů a tak slušná "proplétačka" mezi dětmi.
Vloženo 31.1.2019 19:03
Super,super,super,-nebudu hodnotit stopy-prostě co upravují vždy,upraveno.Dnes jsem volil okruh pod Vysokou kopou na Chatku Gorzystow a zpět po Velké jizerské louce na Orle a Harrachov. Okruh pro milovníky přírody,.fotografy., skituristy,-slunečno,bezvětří,hrůzně namrzlé stromy- omluva ortodoxním běžcům.Opravdu den D pro toho,kdo se rád kochá přírodou,ale dnes pastva spíš pro oči než jen běh.
Vloženo 2.2.2019 17:08
Bylo to opravdu super. Krásně upravené stopy. Paráda.

O oblasti

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v okolí Jakuszyc na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory