Jakuszyce a okolí – běžky

Archiv zpráv zimy 2010/2011

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jakuszyce a okolí ze zimní sezóny 2010/2011. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jakuszyce a okolí - aktuální zprávy

Vloženo 19.3.2011 20:19
V Jakuszycích naprosto luxusní lyžování - velká část tratí byla čerstvě upravena poté, co napadly cca 3 cm sněhu. Krásně vyfrézované stopy na klasiku o něco lepší v západnější části (ve východní mají taky krásně vyfrézované, ale místy špinavé a ledovaté), na bruslení trochu lepší ve východní části (jezdí tam míň lidí). Ale celkově úžasné a rychlé.

Cesta z Jakuszyc na Orle takovou kvalitu nemá. Standardně neupravovaná trasa z Orle k chatě Górzystów je rozdupadná, místy ledovatá, s nekvalitní vyšlapanou stopou. Technicky náročné, polští turisté které jsme předjížděli často padali... Sněhu (místy spíš ledu) je tam dost, až na závěrečný úsek na loukách, kde se jednou přes potok musí přenášet a brzy sníh roztaje na celé louce. Stoupání od chaty po žluté značce nahoru celkem bez problémů, dolů o držku a o lyže (jsou tam šutry), vrtevnicová cesta vedoucí na vršek Jakuszyckých tratí je slušná.

GPS záznam z výletu pro lepší orientaci: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=42807#pos=50.82887|15.41373|13
Vloženo 13.3.2011 22:55
Ani v Jakuszycích sníh jen tak nezmizí. Tratě jsou zde v průměru v lepším stavu než v české části Jizerek - asi proto, že jsou víc schované v lese a hlavně tam jezdí výrazně míň lidí. Naopak je tam místy víc jehličí. Projel jsem ale jen 13km okruh směrem na východ, o kterém jsem tu psal 12.2., tam jezdí lyžařů nejmíň - cesta na Orle asi bude vypadat jinak... Že tu sníh není tak rozměklý neznamená, že je nějak rychlý - co jsem jel před měsícem o "ledovém víkendu" za 1:14, mi teď trvalo 1:50.
Vloženo 12.2.2011 17:27
V Jakuszycích je sněhu hodně a významná část tratí je čerstvě upravena, což je nejdůležitější - včera tam totiž pršelo, pak to zmrzlo a na to napadl tak milimetr sněhu. Na upravených tratích se lyžuje velmi slušně a hodně rychle, asi to bude o něco lepší na bruslení, stopa na klasiku je místy docela mělká a ledovatá, ale špatné to rozhodně není. Tam, kde čerstvě upraveno není (to jsou třeba tratě nejbíž městu Szklarska Poreba), se bruslit nedá - je tam led, starší klasické stopy tam zpravidla použitelné jsou, pokud je tam tedy rovina a dá se jet ve stopě mimo led.

Z Jakuszyc směrem na východ je upraven asi 13km okruh (nejvzdálenějším místem je rozcestí 25), více tratí okolo kopce Krogulec (tam jsem potkal pány rozmísťující cedule "Uwaga Závody", tak jsem jel pryč), trasy směrem Orle jsou taky upravené. Cesta z Orle směr Hala Izerska je upravena jen k odbočce na Jizerku. Dále vhodné jen pro dobrodruhy - cesta rozdupaná od pěších se stopu od lyžařů taky místy podupanou (to je běžné), ale to vše navíc zmrzlé. Dokud se jede po rovině, tak se to nějak dá, ale na rozcestí 29 jsem to raději otočil a k chatě Górzystów jsem už radši nepokračoval - nechtěl jsem dopadnout jako paní, pro kterou přiletěl na Orle vrtulník, tipoval bych že se jí něco stalo na ledovaté cestě z Orle do Harrachova v úbočí nad Jizerou...

GPS záznam mé trasy je zde http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=40836#pos=50.82446|15.41807|13 - kromě cesty směrem Hala Izerská a jedné krátké spojky ve střední části bylo vše upravené.
Vloženo 5.2.2011 18:22
Upravené všechny cesty jak na klasiku tak na bruslení.
Vloženo 6.12.2010 14:51
Výborné podmínky jak na klasiku, tak na bruslení, projety všechny cesty na Orle - zleva, "přes kopec" i zprava a i některé další.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jakuszyce a okolí