Zahraničí - Alpy – běžky

Lyžařská sezóna v Alpách bývá i pro běžkaře zpravidla mnohem delší než u nás doma. Stále více lyžařů vyráží občas na běžky i do zahraničí, nebo to alespoň zvažují. Proto rozšiřujeme doposud výhradně na lyžování v ČR zaměřený web Kamzasněhem.cz o část věnovanou běžkám v Alpách.

Lyžování v Alpách znamená pro každého něco jiného.…

Číst celý text

Členění oblasti Zahraničí - Alpy

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 20.3.2024 9:42
Rakousko - Korutany/Štýrsko - Turracher Hohe
Otevřené a upravené 2 trasy - kolem Černého jezera /Schwarzsee/ a Weitentalská. Jsou ve výšce cca 1850 m nm., sněhové podmínky vynikající. Středisko je bude udržovat a upravovat do 14.4.,kdy končí sezónu.
Vstupné 3€.
https://www.turracherhoehe.at/en/winter/cross-country-skiing-more
Trasy nejsou značeny na zimní verzi mapy.cz. Začínají v okolí horní stanice sedačky Wildkopfbahn. Kam se dostanete buď touto sedačkou nebo po modré sjezdovce č. 18, která je i oficiální přístupovou cestou a je i vytrasována pro běžky. Od dolní stanice je potřeba sledovat modré šípky "Zur Loipe"
Večer jsou na trase povoleny jízdy sněžným skútrem, což je kolem Černého jezera znát-je to rozježděné a rozšlapané.
17.3. 12:27
17.3. 13:03

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Rakousko
Vloženo 19.3.2024 23:31
Korutany- Falkertsee/ HeidiAlm (děkuji Petrovi za tip!)
Upravovaná trasa vede tam a zpět a má délku 2,75 km v jednom směru, je lehká, s minimem převýšení (je značená na zimní verzi mapy.cz). Začátek trasy je těsně u Familien Hotel Schneekonig - parkoviště č. 1. Na konci zakončena dvojitou smyčkou. Vede ve výšce 1850 m nm. Při pěkném počasí nádherné výhledy do okolí. Pozor -hodně tady fouká. Sněhu je zde ještě dost (a o víkendu má připadnout dalších minim. 30 cm). Cca v polovině trasy se nachází mnohasetletý modřín, kde se dá posadit na lavičce a koukat do okolí. Vynikající zážitky při té letošní mizerii.
Heidi Alm udržuje tuto trasu do 1.4.,kdy končí sezónu.
Pozor - trasa je současně značená i jako chodník pro pěší, a tak bývá trochu rozšlapaná.
16.3. 15:22
17.3. 10:36

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Rakousko
Vloženo 25.2.2024 16:10
V Toblachu po patecnim snezeni opet zimni podminka. Za slusneho snezeni jsme vyrazili ze stadionu ve smeru na Cortinu. Dost se to mydlilo, ale snehu dost, stejne jako lidi!
Itálie
Vloženo 24.2.2024 20:48
Stubai = teplota -7”C, na dnesek 80cm prasanu.
Rakousko
Vloženo 20.2.2024 11:33
LIVIGNO - kdo z kvanta Čechů mířících do Livigna bere běžky, rozhodně neprohloupí. Obzvlášť při té bídě, která je tady u nás. Krásné stopy denně upravované, dostatek sněhu a pokud pojedete od centra směrem na Passo Forcola, budete tam odpoledne skoro sami. Jo a cena je letos 10 EUR / den, ale nikoho jsme za celý týden nepotkali, kdo by kontroloval...
14.2. 11:16
15.2. 17:23
15.2. 17:24
Itálie
Vloženo 17.2.2024 20:29
Seefeld tento tyden. I pres neprizen pocasi bezkarsky raj. S tim malem snehu tam kouzlili zazraky - trate udrzovali prujezdne (i kdyz propojky na Leutasch byly zavrene). Znaceni cest podle obtiznosti a kazdych 500m ukazatel, kolik jeste zbyva. Podjezdy a nadjezdy nad silnicemi, takze clovek nemusi sundavat lyze jako treba v Ramsau. Za tydenni kartu jen 29eur. Nocni 3km okruh. Super znaceni a jednosmerne trate - a nikdo v protismeru, zadni pesaci nebo bezohledni pejskari - ti maji sve vlastni trasy pro pesi. Proste pohoda - nesrovnatelne s Ceskem, kde je vsechno zadarmo, ale kvalita pokulhava. Jenom ti pluzari jsou tam take - ale kdyz clovek jezdi brzo rano, tak se jeste da uzit i sjezdy ma cernych tratich…
Rakousko
Vloženo 13.2.2024 20:25
Obertilliach-Leithen-Kartitsch Skating und klassisch

Früh waren die Spuren fest und eisig. Vorsicht beim fahren bergab. Die Klassikspuren waren den ganzen Tag perfekt. Es war ein schönes Fahren anspruchsvoll mit steilen Anstiegen und Abfahrten in großartiger Landschaft. Im Wald war Pulverschnee,in der Sonne war der Schnee weich und manchmal auch Eis.
12:04
12:04
14:10
Rakousko
Vloženo 13.2.2024 13:51
Toblach - Cortina a zpět
Sněhu tak akorát, kompletně upraveno každý den. Cena denní 12 eur a kontrola všude
Itálie
Vloženo 13.2.2024 20:12
Gestern Toblach Cortina und zurück

Wir fuhren gestern Toblach Cortina und zurück. Früh war der Schnee sauber und die Spuren frisch und fest. Die Strecke endet 8 km vor Cortina. Man kann nicht durch die Tunnel fahren. Dort ist zu wenig Schnee. Nachmittags Richtung Toblach waren die Spuren für Klassik zerstört von vielen Skiläufern. Man kennt es von den Jizerske Hory.
12:25
13:17
14:19
Itálie
Vloženo 11.2.2024 21:13
Pertisau u Achensee - na to jak to vypadá všude kolem tak tady to ještě jde celkem solidně. Celá trasa GramaiAlm slušná, sice velmi mokrý sníh, ale dostatek, tady to asi vydrží. Trasa na Gern Alm o kus horší ale zatím celá sjízdná, pak míst bylo díky dešti už hraniční.
14:32
14:40
14:56
15:25

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Rakousko
Vloženo 10.2.2024 13:57
Lavaze. Val Di Fiemne. Krásné počasí i stopy. Poplatek 12 eur/OS.
Itálie
Vloženo 29.1.2024 21:27
Toblach. Nádherný den, počasí i stopy. Oblast, kam se vyplatí vyrazit aspoň na týden. Kvalitní stopy všech obtížností, vždy perfektní úprava, cena za den 10-12 Euro.
Dnes teplota ráno mínus, odpoledne lehce plus, stopa tvrdá a pevná.
Obrázky z dnešního dne:
https://youtu.be/yS_YUr7lVkg?si=92gF6lQnjAH0VQ7E
Itálie
Vloženo 28.1.2024 19:38
Korutany - Falkert - Heidi Alm. Neplánovaně i na běžkách. Od loňska se Korutanech nezměnilo nic, kromě cen. Parkování vždy zdarma, poplatky za běžecké stopy mírně zdražily.
Odměnou jsou perfektně upravené stopy a minimum lidí. Dnes jsem jel Falkert, v týdnu Bad Kleinkirchheim, který využívá možnost zasněžování běžecké tratě na golfovém hřišti, a Turracher Hoehe. Všude perfektní podmínky, pouze sníh bez nebezpečí poškození lyží. Poslední 2 týdny převážně jasno, slunečná předpověď platí i pro následujících 14 dnů.
Obrázky z dnešního dne:
https://youtube.com/shorts/4SBaZ7smqrA?si=GZmXz_f0kVkv-CXh
Rakousko
Vloženo 9.1.2024 11:22
4 roky jsem žil ve Francii. Běžkařské tratě bývají zpoplatněné, ceny se značně liší podle dne v týdnu nebo jde-li o jednodenní či vícedenní pas. Úprava bývá dokonalá, lyžařů oproti Jizerkám minimum. Krásné jsou Vogézy u Štrasburku, bukovo-jedlové hory. Vysoké jako Krkonoše, ale obecně trpí na nedostatek sněhu. Zde doporučuji středisko Lac Blanc na hřebenové túry, překrásné. Dále La Bresse-Lispach, odkud je náročný výstup na hřeben s krásnými výhledy. Jsou i další střediska s výhledy na vrcholky Alp (Balon d'alsace).
Překrásná je Jura - jezdil jsem do střediska Les Rousses (skoro u Ženevy, z francouzské strany) - rozsáhlé stopy pro sněžnice, skate i klasiku - jako dálnice, nádherné počasí často, překrásné výhledy, božské jídlo, i pro psí spřežení (vše samostatné, oddělené, značené), parkoviště zdarma ale platí se, stopy zavírají v 17h a pak dělají úpravu, začíná se u vstupů, kde se kupují pasy, ty občas namátkově ve stopě kontrolují. Bezvadná infrastruktura, ve stopách bývají chatky pro lyžaře s vodou a mikrovlnkou a WC, kde si lidé ohřívají jídlo z pytlíku.
Alpy jsou také nádherné na běžky, třeba v okolí La Clusaz je několik areálů v údolích, jen bývají náročnější. Nádherné výhledy, vč. Mont Blancu...
Všude vždy byla naprosto dokonalá úprava a minimum lidí. Pro mě ráj, hlavně ta Jura..lze jet i tzv. transjurassienne - cca 200 km přechod hor
Francie
Vloženo 28.12.2023 18:13
Ramsau, sněhu méně, ale tak 20cm leží i mimo stopy na celé nahorni plošině. Stopy na množství sněhu upraveny perfektně. Večer upraví a přes noc zmrzne...azuro k tomu. Super.
Rakousko

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 10.4.2023 23:14
Korutany - Gerlitzen - Turracher Hoehe. Vlastně jsem už ani žádný příspěvek dávat nechtěl. Ale po dvou zcela rozdílných dnech na lyžích a snowboardu to myslím stojí za to. Minimálně jako důkaz toho, že se najdou střediska, kde se dá jezdit na běžkách, lyžích a snowboardech od začátku zimní sezóny až do poloviny jara. A nad Turrachem ještě déle.
Dnes ráno lehce přimrznuté s popraškem 3 cm nočního sněhu. Stopy upraveny a bez běžkařů. Během dne teplo, v údolí (1750m) dokonce takové, že jsem běžky zrušil a dal přednost slunci, pivu a sjezdovkám... Ahoj v příští sezóně!
Odkaz na pár dnešních záběrů:
https://youtu.be/-ZNX1tiBAfQ
Rakousko
Vloženo 9.3.2023 21:04
Planica. Byl jsem se minulý týden podívat na Mistrovství světa v klasickém lyžování a když jsem viděl ty hromady sněhu a úžasné stopy, věděl jsem, že se sem vrátím. Proti letošnímu lednu, kdy jsem tady byl naposledy, přibylo sněhu, technického i přírodního. Dopoledne ještě pevné, odpoledne už sníh trpěl sluncem. Ve vyšších polohách (Tamar) to bylo samozřejmě lepší, ve stinu stromů prakticky nestálo. Stopy perfektní, sice už ne 4-5 vedle sebe jako při závodech, ale stejně nebylo s kým závodit, lyžaře bych dokázal spočítat a žádná velká matematika by to nebyla. Parkování v Rateče, cesta do Nordic Centra je ještě uzavřená, protože se bourá a demontuje zázemí z MS. Přidal jsem ještě i okruhy v Rateče a podíval se i na italskou stranu. Dnes se neplatilo nikde nic a předpokládám, že tak už to tuto sezónu zůstane.
Přidávám odkaz na pár obrázků z dnešní nádherné lyžovačky:
https://youtu.be/p5VRRdZHKmM
Slovinsko
Vloženo 20.2.2023 23:59
Falkert/Heidi Alm. Středisko, u kterého se vyplatí počkat na to správné počasí. Hlavně nesmí foukat vítr, protože to tam bývá jak na větrné hůrce. Co taky čekat od otevřeného kopce. Řídký modřínový porost žádnou ochranu neposkytuje a tak nezbývá, než čekat. Ranní stopa upravená, tvrdá po nočním mrazu a neskutečně rychlá. Rolbař některé zatáčky snad ani nemohl myslet vážně, takže místy i nebezpečná. Pro jistotu jednou nohou ve stopě a druhou připravenou plužit. Přežil jsem. Sněhu dostatek, stopa čistá a pevná. Potkal jsem 3 běžkaře, ale až v momentě, kdy jsem končil a přecházel na snowboard. I ten jsem po dvou hodinách vyměnil za skialpy. Proto říkám : 3 v jednom!
A tak nějak to vypafalo:
https://youtu.be/6vFwC_bULJ0
Rakousko
Vloženo 19.2.2023 14:21
Ossiacher See. Dnes jen zkouška, jak to vypadá na pláních u jezera cca 500 metrů nad mořem. Tady se už dávno nic neupravuje, takže jen ve starých stopách, případně skate na čistých neposkvrnenych pláních. Ano, i takové se tady najdou. Nepotkal jsem ani nohu, ale ani já jsem se dlouho nezdrzel a dal tentokrát přednost opalovačce na terase (ve stínu 16, na slunci moc🤔) s výhledem do údolí a trojkombinaci televizní biatlon - slalom - knížka.
Rakousko
Vloženo 18.2.2023 14:06
Gnesau. Měl to být den odpočinku. V rádiu říkali +12 a v noci určitě žádný mínus a tak se mi do nějaké měkoty ani moc nechtělo. Jenže ráno se zase vyazurovalo a tak jsem vše přehodnotil a nakonec se rozhodl pro domácí Gnesau. Jen 13 km od domu, blizko hlavní cesty na Turrach a hlavně je to mrazová kotlina, kde rozhlasové předpověďi tak úplně neplatí. A dobře jsrm udělal. V deset ještě krásně tvrdý podklad pro skate, sluníčko, lidi=0! Za hodinu a půl jsem měl přes 20km i s focením a přechody přes cesty. V zimě mají na křižovatkách s místními komunikacemu přednost lyžaři a všude mají sněhový pruh pro snadný přechod. Jenže slunce se neptá, a tak ubývá sněhu (na přechodech už není) a přibývá hromad hnoje. Holt jaro se blíží. Trochu jsem vyměkl I já a přidal sněhulákovi do kasičky cca 2 eura. Cca proto, že to bylo v těch jejich hooodne drobných centech, které mají větší hmotnost než hodnotu a kterými si pokladní v marketu obtěžovat netroufnete.
V závěru jsem ještě potkal s kamarády, kteří se po pěti letech nechali přesvědčit, že se vyplatí do Rakouska přibalit i běžky - učůrávali blahem. A to jsou z Liberce a nikdy nedali na Jizerky dopustit. Já ostatně taky ne, ale musí být stále nejlépe slunečné počasí, hodně sněhu, samozřejmě upraveného, bez skútrů, čtyřkolek, psího h...a ve stopě a hulváta pár metrů za ním....(trochu jsem se zasnil😊).
Přidávám pár dnešních fotek i odkaz, jak to vypadá v Gnesau v zimě:
https://youtu.be/d1-nWrenQZU
10:11
10:18
10:30
10:33

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Rakousko
Vloženo 18.2.2023 14:27
Galtür, nádhera, upravené stopy, pěší vedle na rolbou upraveném terénu, je to výš, tak se sníh drží i přes oteplování
Rakousko
Vloženo 18.2.2023 9:18
Mallnitz. Další dobrodružství cca 100 km daleko. Vlastně nikoli dobrodružství, ale jistota. Mallnitz nabízí 26 km tratí proplétajících se městečkem, odkud zamíří do dvou údolí. Západní Tauerntal má modrou a červenou trať, severní Seebachtal zase nádhernou modrou, klikatící se v zprvu širokém údolí, které se od jezera Stappitzersee zužuje až po hradbu vysokých hor. Obě údolí spojuje 3,5 km dlouhá červená stopa vedoucí podél železniční trati, která zakrátko mizí v tunelu, aby se po pár kilometrech vynořila na druhé straně Taur v údolí Gastein. Tunel je jen železniční, auta najíždějí na speciální vagóny a za pár minut jsou na druhé straně hor. Červená stopa pak pokračuje nad silnicí kolem stanice lanovky na Ankogel dál na sever.
Úprava stop probíhá denně, 6 Euro/den jsem zaplatil dědovi hlídkujícího na parkovišti. Dědek se dal obejít a platit bych tedy nemusel, ale proč? Výhodný je kombiticket Sauna/laufen, kde za 21 Euro můžete do vyčerpání běžkovat a pak do 21 hodin plavat v bazénu nebo relaxovat v saunách!! Zkuste si to přepočítat na koruny, či dokonce představit v českých podmínkách. Nejde to! Stejně jako dvě termosky s čajem od provozovatele stop jen tak zapíchnuté do sněhu v lese uprostřed trati. U nás už by termosky pravděpodobně měly nové(ho) majitele.
JÁ jsem to opět kombinovat, dopoledne lyže na Ankoglu (2600m cca) a od jedné běžky. A to už byla dřina. Ale pokud ještě stále dávám přednost sjezdu na ranní tvrdé a perfektně upravené pistě , nezbývá než si na běžkách máknout. Ranní skate tady je úžasný, já už jsem raději zvolil klasiku na skinech.
Je tady teplo a sníh je v nižších pasážích těžký a mokrý, nejnižší okruh je už mimo provoz. Noční mráz pomalu ale jistě boj se sluncem prohrává, alespoň pro letošní zimu. Ale napřesrok....
Jinak naprostý souhlas a palec nahoru s dnešním komentářem od Pavise.
A ještě odkaz na obrázky z Mallnitz:
https://youtu.be/eJc32LfPmGY
Rakousko
Vloženo 16.2.2023 18:23
Bodental. Krátká zastávka při návratu ze slovinskeho Krvavce (lyže). Bodental leží pod Loiblpas v nadmořské výšce pouhých cca 1000 m a přesto je zárukou spousty sněhu. To platilo i dnes, teplota minus 2, na slunku samozřejmě plus a měkčí, ale kolem 16 hodiny už to zase tuhlo. Ve stopě od rána jelo víc lidí než je tady zvykem (Korutany mají prázdniny), přesto stopa drží a pěkně vede. Pruh pro skate pevný, nikde se to nebořilo. Polovina okruhu vede lesem a proti včerejší Pokljuce je tady sníh čistý. Asi ty šišky a jehličí lepí na stromy lepším lepidlem😂.
Jezdí se tu za 7 Euro, ale dnes nic - kasa schovaná (fajront). Stopy se tady upravují denně a při čtení komentářů z domova si neodpustím poznámku - nebylo by dobré například v Jizerkach platit cca 2 Eura (50 Kč) /den, což je jedna točená Plzeň nebo půl krabičky cigaret (.. a kdo na to má?!?) a mít jistotu, že většina hlavních tratí bude na jedničku? Při pouhých 200 lidech by to pokrylo náklady na úpravu 50, možná i 100 kilometrů tratí, což by běžkaři určitě uvítali... Ale nevím, přece jen nejsem v Čechách.
Tak aspoň pro lepší náladu přidávám odkaz na krásu v Bodental:
https://youtu.be/rLzQDHr3qtc
14:32
14:32
14:46
14:48

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Rakousko
Vloženo 15.2.2023 21:46
Pokljuka. Ještě nikdy jsem tu nebyl a tak sem byl hodně zvědavý, co toto vyhlášené středisko nabízí a jak si stojí ve srovnání s konkurencí v Planici.
Teplota nad nulou, slunce jak u nás v létě, ještě že tratě vedou pod třicetimetrovymi smrky, jejichž sníh brání měknutí sněhu. Ale i tak to bylo hodně těžký a po absolvování závodního okruhu jsem raději přezul že skejtů na klasiku. Větrná smršť, která se před 14i dny přehnala Evropou nevynechala ani Pokljuku. Polámané stromy, spousty větví, šišek a jehličí kvalitě tratí taky moc nepřidá. A taky jsem si myslel, že středisko je podstatně větší. Píšou 30, ale dnes bylo upraveno s bídou 20 kilometrů. Je zřejmé, že ta pravá zima je tady v prosinci a v lednu. Vyšší datum znamená vyšší teploty a dnešek to jen potvrdil. Ale i tak bylo vidět hodně sportovních skupin, klubů, tříd či jak to nazvat, kteří trénovali a makali. Středisko je zašité daleko od civilizace a nic jiného než běžkovat se tady stejně nedá. A dilema z úvodu? Za mě vyhrává Planica. A to jednoznačně.
V Pokljuce to dnes vypadalo takto:
https://youtu.be/5ZwMK0-kzNE
Slovinsko
Vloženo 13.2.2023 12:05
Korutany - Gerlitzen a Gnesau . Ráno pár rychlých okruhů u parkoviště na severní straně areálu a taky v Gnesau Perfektně upraveno, příjemně tvrdý podklady pro skate a klasiku. Úplně sám, protože v Maďarsku, Slovinsku i ve Wídni skončily prázdniny a lidí ze stop i sjezdovek zmizeli. Ne všichni, samozřejmě. Teplota lehce pod nulou se drží celý den, na sluníčku teď v poledne v 1500 m.nm.ukazuje plus 10, +3(1700). Všude spousta přírodního sněhu, to platí pro celé Korutany. Stopy denně upraveny, tady zdarma, jinde za mírný poplatek. A tak to tady je s výjimkou pár dnů stále. Doporučuji vyzkoušet, jak vypadá pravá zima. Třeba tady viz odkaz:
https://youtu.be/vDdHqnbGwkU
Rakousko
Vloženo 6.2.2023 23:18
Flattnitz v Korutanech. Menší středisko uprostřed hor. Mám to cca 40 km od baráku, ale pocit, že jsem na konci světa. Lanovka tady už leccos pamatuje a další dva vleky jsou také z řady veteránů. Včera sněžilo a foukalo a část stop byla zavátá. Naštěstí hned ráno vyjela rolba a upravila okruhy na skate. To úplně stačilo, protože se tady běhá téměř po rovině a bylo to tedy jen lehké vyklusání po dopoledni na sjezdovkách. Azuro, minus pět, lehký vítr, bez lidí. Asi tak:
https://youtu.be/35PGF39Bye0
Rakousko
Vloženo 4.2.2023 22:53
Valbruna a Val Saisera. Je to Itálie, kousíček za Tarvisiem, ale klidně by to mohlo být ještě i Rakousko. A nebo taky Slovinsko. Pohybuji se na Trojmezí a toto údolí se zařezává do stejného skalního masívu jako pár kilometrů vzdálená Planica. Oproti větrnému dopolední ve Villachu se tady nehne ani list. Ne proto, že všechno listí opadalo, ale proto, že toto hluboké údolí je před větrem dokonale chráněno. A dál se už budu opakovat, spousta sněhu, perfektní stopy, slunce, usměvaví lidé (převážně už Italové). Pohodových necelých 20 kilometrů, I když zadarmo to tady není. Nemám tím na mysli 5 euro za vstup, spíše zpočátku prudce stoupající údolí Valbruna, kde to bez funění při stromečku nešlo. Navazující Val Saisera je už přívětivější hodně široké údolí. Hodnotím jako veliké velmi příjemné překvapení...
A tak nějak to vypadalo:
https://youtu.be/Qpm1rln0rGE
Itálie
Vloženo 4.2.2023 20:08
Alpen Arena Villach. Malá ukázka toho, jak vypadá běžkování v šedesátitisícovém městě na hranici Rakouska, Itálie a Slovinska. Alpen Arena může být trochou zavádějící název, protože se tady věnují výhradně severské kombinaci skoky - běh. Perfektní každodenní úprava tratí, půjčovna vybavení, osvětlení pro večerní provoz, prostě dokonalost v každém detailu. Cena 8 euro za den se týká osvětlených okruhů, které jsou zasněžovány technickým sněhem, a zahrnuje i parkování a socialky. Přírodní tratě jsou zdarma.
Dnes teplota vystoupala nad nulu a bruslení díky měkčímu sněhu více bolelo, ale celodenní slunce jsme brali jako polečující okolnost. I tady včera a dnes hodně foukalo, některé okolní skiarealy dokonce museli omezit provoz lanovek, ale ve stopě to znát nebylo. Lidí sice více než bývá zvykem, ale v těchto pevných stopách a neuvěřitelně širokých skate pruzích se s nikým do konfliktu dostat nemůžete. A tady v Rakousku to snad ani nejde, protože ohleduplnost a tolerance jsou tady až neuvěřitelné.
Dal jsem si několik okruhů a samozřejmě si udělal čas i na pár obrázků. Tady jsou:
https://youtu.be/5CMzOOOkg2w
Rakousko
Vloženo 3.2.2023 12:39
Kolem Toblachu špičkově upraveno, scenérie nádherné. Byli jsme tam do 25.1., píši se zpožděním, ale podmínky se od té doby jen zlepšovaly.
25.1. 11:26
Itálie
Vloženo 29.1.2023 22:18
Za sluníčkem do Rakouska netucha, že bude azuro i v Jeseníkách. Start z Steyersberger Schwaig, všude dokonalé stopy, parádně vymrzlé. Dokonalé to ale nebylo - jelikož jsou stopy vedené převážně po sv úbočí, tak si toho sluníčka při jízdě člověk moc neužije, a na pár místech vyorala rolba kamínky, tak se musí dávat pozor. Bohužel často mizel signál, takže se mi vybil telefon a je zaznamenaná jen půlka trasy. K večeru se teda začala pořádná kosa, dojezd k autu byl hodně na morál.
10:27
10:31
10:53
10:59

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Rakousko

O oblasti

Lyžařská sezóna v Alpách bývá i pro běžkaře zpravidla mnohem delší než u nás doma. Stále více lyžařů vyráží občas na běžky i do zahraničí, nebo to alespoň zvažují. Proto rozšiřujeme doposud výhradně na lyžování v ČR zaměřený web Kamzasněhem.cz o část věnovanou běžkám v Alpách.

Lyžování v Alpách znamená pro každého něco jiného. Někteří závodníci vyrážejí do Alp i v létě a připravují se na zimní sezónu na ledovcích. I první přírodní sníh většinou napadne v Alpách dříve a nedočkaví lyžaři sem vyrážejí za prvními kilometry na běžkách. To platí nejvíce pro závodníky, ale když se zimě na českých a moravských horách vůbec nedaří, začíná uvažovat o Alpách i větší množství rekreačních lyžařů. Někteří sem dokonce vyrážejí na organizované běžkařské zájezdy. A jsou i tací, kteří si potrpí na vždy perfektně upravené tratě, na nichž si některá alpská střediska zakládají. Ovšem na druhou stranu to něco stojí – za vstup do běžkařských stop v Alpách se zpravidla platí.

Členění oblasti Zahraničí - Alpy