Itálie – běžky

Itálie má všechno. Pro všestranně zaměřeného turistu města, moře i hory. Pro lyžaře spoustu možností na sjezdovkách i na běžkách. Pro běžkaře pak různá místa pro různé příležitosti. Před sezónou vyráží množství českých (zejména těch trénujících) lyžařů směr Livigno, kde většinou sníh padá ochotně, ale pomáhá tam i umělé…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali

V této sezóně zatím nebyla k dané oblasti vložena žádná zpráva.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 4.2.2023 22:53
Valbruna a Val Saisera. Je to Itálie, kousíček za Tarvisiem, ale klidně by to mohlo být ještě i Rakousko. A nebo taky Slovinsko. Pohybuji se na Trojmezí a toto údolí se zařezává do stejného skalního masívu jako pár kilometrů vzdálená Planica. Oproti větrnému dopolední ve Villachu se tady nehne ani list. Ne proto, že všechno listí opadalo, ale proto, že toto hluboké údolí je před větrem dokonale chráněno. A dál se už budu opakovat, spousta sněhu, perfektní stopy, slunce, usměvaví lidé (převážně už Italové). Pohodových necelých 20 kilometrů, I když zadarmo to tady není. Nemám tím na mysli 5 euro za vstup, spíše zpočátku prudce stoupající údolí Valbruna, kde to bez funění při stromečku nešlo. Navazující Val Saisera je už přívětivější hodně široké údolí. Hodnotím jako veliké velmi příjemné překvapení...
A tak nějak to vypadalo:
https://youtu.be/Qpm1rln0rGE
Vloženo 3.2.2023 12:39
Kolem Toblachu špičkově upraveno, scenérie nádherné. Byli jsme tam do 25.1., píši se zpožděním, ale podmínky se od té doby jen zlepšovaly.
25.1. 11:26
Vloženo 8.1.2023 17:08
Ve Val di Fiemme se lyžuje na technickém sněhu. To platí jak pro závodní tratě (Lago di Tesero) v nadmořské výšce 900-1000 metrů, tak pro úsek tratě Marcialongy z Lago di Tesero pod Alpe Cermis. Na stejnojmenné sjezdovce je taky technický sníh. Televizní kamery ukazovaly, že mimo tratě sice nějaký sníh leží, ale je to spíš zbytková a nesouvislá sněhová pokrývka. Zdroj: koukání na Tour de Ski v TV.
Vloženo 31.1.2020 20:11
Livigno. Týden v oblasti na sjezdovkách i na běžkách. Pět dnů azuro a slunce, jeden den zamračeno a jeden den sněžení, připadlo cca 15 cm sněhu. Vždy perfektní úprava stop, okruh má většinou 1-2 klasické stopy a široký pruh na luxusní skate s pevným podkladem. Pouze po sněžení jsem zvolil klasiku na kratších běžkách mé drahé polovičky, ale i to se vyplatilo. Na trase 25 km s převýšením cca 200 m jsem klasicky držel tempo se dvěmi bruslaři, jejichž outfity hrály barvami a nápisy Ski firem, tedy zkušenými borci. Bylo vidět, že stále se sypající sníh jim nic nedá zadarmo.... Ale ani tento počasím ne zrovna ideální den nemusí končit špatně, jak lze vidět z obrázků v odkazu:
https://youtu.be/pP8VGDbTDTc

A pro zlepšení nálady z letošní tragické české zimy přidávám i pár obrázků ze sjezdovek. Uznávám, že je to slabá náplast, ale kdo ví, jestli to už nebude letos vše...
https://youtu.be/_fztZ9p_ask
Vloženo 29.1.2020 8:54
Santa Caterina. Další středisko, které jsem znal jen ze sjezdovek. Teď je třeba vyzkoušet i běžecké tratě. Ráno na poloprázdných sjezdovkách opět nemělo chybu. Santa Caterina leží "na konci světa" s jedinou přístupovou cestou z Bormia, horská cesta přes Passo Fabia je v zimě zasypána metry sněhu podobně jako Passo Stelvio a Forcola. Poloze střediska odpovídá i nízký počet lyžařů.
A stejné je to i na běžkách. Běžecký areál leží v údolí a stopy se kroutí kolem potoka Gavia. Profily tratí se výrazně liší od Livigna, dokonce i modré okruhy nejsou vyložené placky a mají znatelné převýšení. Červená stopa je ještě výživnější a černou jsem úplně vynechal. Za těch pár dní už mám něco v nohách a na skate lyžích by to byla sebevražda. Podmínky opět více než ideální, perfektní úprava i počasí, poplatek 7€/den. Dvacet kilometrů muselo stačit abychom stihli ještě poslední disciplínu dne - relax v úžasných starých Bagni Vecchi nad Bormiem...
Pár obrázků viz odkaz:
https://youtu.be/m0UfWMK-0GM
Vloženo 29.1.2020 10:37
Dolomiti, Val Gardena - Seiser Alm

Placená stopa - já si koupil permici za 35e na týden. Zatím rozhodně nelituji. Počasí krásné, výhledy boží, stopa trochu měkčí, ale úprava úžasná. Většinou široký pruh na bruslení a dvě stopy na klasičky. Provoz probíhá v jednosměrných okruzích značených podle obtížnosti. Co mě nadchlo je řešení "soužití" běžkařů, pěších, sáňkařů, sjezdařů. Samozřejmě, že běžkařské cesty jsou jen pro běžkaře a pro pěší jsou dobře značené vlastní cesty. Neexistuje aby si překáželi nebo se protínali cesty s sjezdařema, jako například u nás úplně dementně na Černé Hoře.

Asi těžko to jde srovnávat, ty podmínky přírodní jsou tu úplně jinde. Nicméně řešení v podobě úpravy a značení zvlášť trast pro běžky a pěší bych v Čechách ocenil. Rád bych si za to i zaplatil.
Vloženo 26.1.2020 13:40
Livigno. Není co dodat... Perfektní
https://youtu.be/h3J5KC5ubT0
Vloženo 24.10.2019 18:30
V Livignu je od soboty 19. října v provozu 2,5 dlouhý okruh, na který byl navezen sníh uchovaný z předchozí zimy. V tiskové zprávě se píše, že trať je denně otevřena od 7.30 do 17.30 hod. s tím, že od rána do půl jedné je plně vyhrazena tréninkům profesionálních běžců na lyžích. Jak je vidět z fotek nejspíš ze středečního rána, které byly dodány společně s tiskovou zprávou, na okruhu se dá bruslit i jet klasikou.

Další zajímavosti o lyžování v Livignu na začátku sezóny jsou v článku - https://www.kamzasnehem.cz/clanky/livigno-prvni-snih
8:09
8:19
8:28
8:43

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 12.2.2019 17:59
Take pridam zpravu ze zahranici, neb informace o bezkovani jinde nez v CR se tezko hledaji.

Stredisko Monte Bondone, spis pro rodiny s detmi na sjezdovky, ale na nahorni plosine Viote najeto 30 km stop, ktere se motaji po "planine" -- ty tezsi okruhy jsou trochu jako MIsecky, porad nahoru a dolu, na odpocinek neni kdy, stojky kratke, ale prudke. Kazde rano cersvy bezchybny mansestr, plati se 6 Euro.

Nejak me prechazi chut platit v Cechach, kde je na zalozeno na dobrovolnosti. Jedu na Dlouhou louku, zaplatim znamku 250,- (i za deti) a potom se doctu, ze dekuji, ze za vikend vybrali 3000,-. Pripadam si jako blbec, protoze ja tam potkal lidi stovky a parkoviste bylo plne k prasknuti.
Vloženo 6.1.2019 22:05
Přestože třeba v rakouských Alpách je sněhu někde až moc, ve Val di Fiemme neleží v údolí vůbec žádný přírodní sníh. Při Tour de Ski se závodilo na umělém sněhu - na stadionu se kroužilo na okruhu dlouhém 2,5 km + vysněžena je trasa odtud pod sjezdovku Alpe Cermis dlouhá necelých 5 km.
Vloženo 3.12.2018 11:36
Italské Livigno je teď asi jedním z míst s nejlepšími podmínkami pro lyžování v Evropě:

- v pátek a neděli tam byl zahájen seriál Ski Classics, závodníci kroužili na 6 km okruhu
- sobotní závod hobíků se ale konal na delším okruhu
- v tiskové zprávě se píše o běžkařských tratích: Na začátku listopadu se okruh zvětšil na 22 km a od prosince se rozroste na 30 km. Běžecké tratě začínají v centru města a vedou do oblastí oblastí Forcola a Alpe Vago.
- z pohledu v televizi to vypadalo, že tam skutečně je bílo. Někde jsem viděl číslo 26 cm, To by mohlo odpovídat množství sněhu v údolí.
Vloženo 4.12.2018 9:03
Ahoj, mohu potvrdit, v Livignu jsem byl do 26.11. a podmínky byly ideální. 30 centimetrů prachového sněhu, 25 kilometrů tratí pro klasiku i bruslení upravených každé ráno které vedou celým údolím.
Vloženo 28.3.2017 14:47
Rien in Taufers, Kasern. Maličký kousek z běžkařského ráje Dolomiti Classics v severní Itálii, která už sice nepatří k Dolomitům, ale spíše k tyrolským Alpám a k Riesenfernergruppe. Nad Brunneckem se do skal zakusují dvě údolí - díky biatlonu populární Anterselva a námi vybrané Ahrntal. Bylo to spíše jen takové vyklusání po dopoledním nenažraném polykání kilometrů na perfektních sjezdovkách v Klausbergu a Spikebodenu. I navzdory jarnímu počasí a teplotám vysoko přes deset stupňů se tady dá perfektně běžkovat. Určitě je to bomba po ránu, kdy v 1600 m,n,m teplota padala pod nulu a 5km a 10 km stopy byly upravené, pevné a rychlé. Nicméně za dva dny jsme potkali 4 běžkaře, nezaplatili ani Euro (Pay a Park automaty už byly odvezeny), v odpoledním mokré stopě neřešili mazání a prostě jen jezdili a jezdili. Určitě se sem vyplatí vyrazit, ceny za bydlení od 20Euro/os/noc, běžky 6Euro/den + další slevy. Desítky kilometrů stop (v sezonu, nejlépe únor) s mírným profilem. Běhá se tu výhradně po trasách lemujících údolní cesty a jen občas některá stopa zamíří výš než je obvyklé. Pro běžce odkojené Jeseníky a Beskydami je to tady jako na Hané a denní nájezdy se dají počítat v desítkách kilometrů. Horká tip pro příští sezónu!!!
Vloženo 10.1.2017 8:01
Ve Val di Fiemme (cca 900 m n.m.) přírodní sníh není. Při poslední etapě Tour de Ski jeli lyžaři ze stadionu Lago di Tesero pod sjezdovku Alpe Cermis po pásu umělého sněhu a i sjezdovka byla jen nastříkaná, vedle ní v lese žádný sníh nebyl.
Vloženo 3.12.2016 10:46
V Livignu je sněhu rozhodně méně než v severovýchodní části ČR, přírodní tam není v podstatě žádný. Při dnešním závodě La Sgambeda závodníci krouží na uměle nastříkaném 6km dlouhém okruhu. Sníh na něm vypadá ale kvalitně, v některých místech je trať dost široká a stop vedle sebe opravdu hodně.

O oblasti

Itálie má všechno. Pro všestranně zaměřeného turistu města, moře i hory. Pro lyžaře spoustu možností na sjezdovkách i na běžkách. Pro běžkaře pak různá místa pro různé příležitosti. Před sezónou vyráží množství českých (zejména těch trénujících) lyžařů směr Livigno, kde většinou sníh padá ochotně, ale pomáhá tam i umělé zasněžování běžkařských tratí. Dalším vysoko položeným místem s relativní jistotou sněhu jsou tratě mezi Alpe di Suisi a Val Gardenou v Dolomitech. Závodníci zas budou znát nejvíce Val di Fiemme, kde se několikrát konalo MS v klasickém lyžování, pravidelně tam končí Tour de Ski výjezdem do sjezdovky Alpe Cermis a taktéž se tam jezdí známý lauf Marcialonga. Hodně je v posledních letech slyšet i o závodech v Toblachu a na trase CortinaToblach.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Zahraničí - Alpy