Rakousko – běžky

Pro lyžaře, kteří chtějí vyrazit na běžky do Alp a nechtějí jezdit moc daleko, je Rakousko jasná volba. Nejen tím, že je Rakousko nejbližší alpskou zemí, ale i nabídkou lyžařských možností pro každou příležitost. Zejména závodníci ocení možnost letní lyžařské přípravy na ledovci jako je Dachstein. Za prvním přírodním sněhem se…

Číst celý text

Pro lyžaře, kteří chtějí vyrazit na běžky do Alp a nechtějí jezdit moc daleko, je Rakousko jasn…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 20.3.2024 9:42
Rakousko - Korutany/Štýrsko - Turracher Hohe
Otevřené a upravené 2 trasy - kolem Černého jezera /Schwarzsee/ a Weitentalská. Jsou ve výšce cca 1850 m nm., sněhové podmínky vynikající. Středisko je bude udržovat a upravovat do 14.4.,kdy končí sezónu.
Vstupné 3€.
https://www.turracherhoehe.at/en/winter/cross-country-skiing-more
Trasy nejsou značeny na zimní verzi mapy.cz. Začínají v okolí horní stanice sedačky Wildkopfbahn. Kam se dostanete buď touto sedačkou nebo po modré sjezdovce č. 18, která je i oficiální přístupovou cestou a je i vytrasována pro běžky. Od dolní stanice je potřeba sledovat modré šípky "Zur Loipe"
Večer jsou na trase povoleny jízdy sněžným skútrem, což je kolem Černého jezera znát-je to rozježděné a rozšlapané.
17.3. 12:27
17.3. 13:03

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 19.3.2024 23:31
Korutany- Falkertsee/ HeidiAlm (děkuji Petrovi za tip!)
Upravovaná trasa vede tam a zpět a má délku 2,75 km v jednom směru, je lehká, s minimem převýšení (je značená na zimní verzi mapy.cz). Začátek trasy je těsně u Familien Hotel Schneekonig - parkoviště č. 1. Na konci zakončena dvojitou smyčkou. Vede ve výšce 1850 m nm. Při pěkném počasí nádherné výhledy do okolí. Pozor -hodně tady fouká. Sněhu je zde ještě dost (a o víkendu má připadnout dalších minim. 30 cm). Cca v polovině trasy se nachází mnohasetletý modřín, kde se dá posadit na lavičce a koukat do okolí. Vynikající zážitky při té letošní mizerii.
Heidi Alm udržuje tuto trasu do 1.4.,kdy končí sezónu.
Pozor - trasa je současně značená i jako chodník pro pěší, a tak bývá trochu rozšlapaná.
16.3. 15:22
17.3. 10:36

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 24.2.2024 20:48
Stubai = teplota -7”C, na dnesek 80cm prasanu.
Vloženo 17.2.2024 20:29
Seefeld tento tyden. I pres neprizen pocasi bezkarsky raj. S tim malem snehu tam kouzlili zazraky - trate udrzovali prujezdne (i kdyz propojky na Leutasch byly zavrene). Znaceni cest podle obtiznosti a kazdych 500m ukazatel, kolik jeste zbyva. Podjezdy a nadjezdy nad silnicemi, takze clovek nemusi sundavat lyze jako treba v Ramsau. Za tydenni kartu jen 29eur. Nocni 3km okruh. Super znaceni a jednosmerne trate - a nikdo v protismeru, zadni pesaci nebo bezohledni pejskari - ti maji sve vlastni trasy pro pesi. Proste pohoda - nesrovnatelne s Ceskem, kde je vsechno zadarmo, ale kvalita pokulhava. Jenom ti pluzari jsou tam take - ale kdyz clovek jezdi brzo rano, tak se jeste da uzit i sjezdy ma cernych tratich…
Vloženo 13.2.2024 20:25
Obertilliach-Leithen-Kartitsch Skating und klassisch

Früh waren die Spuren fest und eisig. Vorsicht beim fahren bergab. Die Klassikspuren waren den ganzen Tag perfekt. Es war ein schönes Fahren anspruchsvoll mit steilen Anstiegen und Abfahrten in großartiger Landschaft. Im Wald war Pulverschnee,in der Sonne war der Schnee weich und manchmal auch Eis.
12:04
12:04
14:10
Vloženo 11.2.2024 21:13
Pertisau u Achensee - na to jak to vypadá všude kolem tak tady to ještě jde celkem solidně. Celá trasa GramaiAlm slušná, sice velmi mokrý sníh, ale dostatek, tady to asi vydrží. Trasa na Gern Alm o kus horší ale zatím celá sjízdná, pak míst bylo díky dešti už hraniční.
14:32
14:40
14:56
15:25

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 28.1.2024 19:38
Korutany - Falkert - Heidi Alm. Neplánovaně i na běžkách. Od loňska se Korutanech nezměnilo nic, kromě cen. Parkování vždy zdarma, poplatky za běžecké stopy mírně zdražily.
Odměnou jsou perfektně upravené stopy a minimum lidí. Dnes jsem jel Falkert, v týdnu Bad Kleinkirchheim, který využívá možnost zasněžování běžecké tratě na golfovém hřišti, a Turracher Hoehe. Všude perfektní podmínky, pouze sníh bez nebezpečí poškození lyží. Poslední 2 týdny převážně jasno, slunečná předpověď platí i pro následujících 14 dnů.
Obrázky z dnešního dne:
https://youtube.com/shorts/4SBaZ7smqrA?si=GZmXz_f0kVkv-CXh
Vloženo 28.12.2023 18:13
Ramsau, sněhu méně, ale tak 20cm leží i mimo stopy na celé nahorni plošině. Stopy na množství sněhu upraveny perfektně. Večer upraví a přes noc zmrzne...azuro k tomu. Super.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 10.4.2023 23:14
Korutany - Gerlitzen - Turracher Hoehe. Vlastně jsem už ani žádný příspěvek dávat nechtěl. Ale po dvou zcela rozdílných dnech na lyžích a snowboardu to myslím stojí za to. Minimálně jako důkaz toho, že se najdou střediska, kde se dá jezdit na běžkách, lyžích a snowboardech od začátku zimní sezóny až do poloviny jara. A nad Turrachem ještě déle.
Dnes ráno lehce přimrznuté s popraškem 3 cm nočního sněhu. Stopy upraveny a bez běžkařů. Během dne teplo, v údolí (1750m) dokonce takové, že jsem běžky zrušil a dal přednost slunci, pivu a sjezdovkám... Ahoj v příští sezóně!
Odkaz na pár dnešních záběrů:
https://youtu.be/-ZNX1tiBAfQ
Vloženo 20.2.2023 23:59
Falkert/Heidi Alm. Středisko, u kterého se vyplatí počkat na to správné počasí. Hlavně nesmí foukat vítr, protože to tam bývá jak na větrné hůrce. Co taky čekat od otevřeného kopce. Řídký modřínový porost žádnou ochranu neposkytuje a tak nezbývá, než čekat. Ranní stopa upravená, tvrdá po nočním mrazu a neskutečně rychlá. Rolbař některé zatáčky snad ani nemohl myslet vážně, takže místy i nebezpečná. Pro jistotu jednou nohou ve stopě a druhou připravenou plužit. Přežil jsem. Sněhu dostatek, stopa čistá a pevná. Potkal jsem 3 běžkaře, ale až v momentě, kdy jsem končil a přecházel na snowboard. I ten jsem po dvou hodinách vyměnil za skialpy. Proto říkám : 3 v jednom!
A tak nějak to vypafalo:
https://youtu.be/6vFwC_bULJ0
Vloženo 19.2.2023 14:21
Ossiacher See. Dnes jen zkouška, jak to vypadá na pláních u jezera cca 500 metrů nad mořem. Tady se už dávno nic neupravuje, takže jen ve starých stopách, případně skate na čistých neposkvrnenych pláních. Ano, i takové se tady najdou. Nepotkal jsem ani nohu, ale ani já jsem se dlouho nezdrzel a dal tentokrát přednost opalovačce na terase (ve stínu 16, na slunci moc🤔) s výhledem do údolí a trojkombinaci televizní biatlon - slalom - knížka.
Vloženo 18.2.2023 14:06
Gnesau. Měl to být den odpočinku. V rádiu říkali +12 a v noci určitě žádný mínus a tak se mi do nějaké měkoty ani moc nechtělo. Jenže ráno se zase vyazurovalo a tak jsem vše přehodnotil a nakonec se rozhodl pro domácí Gnesau. Jen 13 km od domu, blizko hlavní cesty na Turrach a hlavně je to mrazová kotlina, kde rozhlasové předpověďi tak úplně neplatí. A dobře jsrm udělal. V deset ještě krásně tvrdý podklad pro skate, sluníčko, lidi=0! Za hodinu a půl jsem měl přes 20km i s focením a přechody přes cesty. V zimě mají na křižovatkách s místními komunikacemu přednost lyžaři a všude mají sněhový pruh pro snadný přechod. Jenže slunce se neptá, a tak ubývá sněhu (na přechodech už není) a přibývá hromad hnoje. Holt jaro se blíží. Trochu jsem vyměkl I já a přidal sněhulákovi do kasičky cca 2 eura. Cca proto, že to bylo v těch jejich hooodne drobných centech, které mají větší hmotnost než hodnotu a kterými si pokladní v marketu obtěžovat netroufnete.
V závěru jsem ještě potkal s kamarády, kteří se po pěti letech nechali přesvědčit, že se vyplatí do Rakouska přibalit i běžky - učůrávali blahem. A to jsou z Liberce a nikdy nedali na Jizerky dopustit. Já ostatně taky ne, ale musí být stále nejlépe slunečné počasí, hodně sněhu, samozřejmě upraveného, bez skútrů, čtyřkolek, psího h...a ve stopě a hulváta pár metrů za ním....(trochu jsem se zasnil😊).
Přidávám pár dnešních fotek i odkaz, jak to vypadá v Gnesau v zimě:
https://youtu.be/d1-nWrenQZU
10:11
10:18
10:30
10:33

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 18.2.2023 14:27
Galtür, nádhera, upravené stopy, pěší vedle na rolbou upraveném terénu, je to výš, tak se sníh drží i přes oteplování
Vloženo 18.2.2023 9:18
Mallnitz. Další dobrodružství cca 100 km daleko. Vlastně nikoli dobrodružství, ale jistota. Mallnitz nabízí 26 km tratí proplétajících se městečkem, odkud zamíří do dvou údolí. Západní Tauerntal má modrou a červenou trať, severní Seebachtal zase nádhernou modrou, klikatící se v zprvu širokém údolí, které se od jezera Stappitzersee zužuje až po hradbu vysokých hor. Obě údolí spojuje 3,5 km dlouhá červená stopa vedoucí podél železniční trati, která zakrátko mizí v tunelu, aby se po pár kilometrech vynořila na druhé straně Taur v údolí Gastein. Tunel je jen železniční, auta najíždějí na speciální vagóny a za pár minut jsou na druhé straně hor. Červená stopa pak pokračuje nad silnicí kolem stanice lanovky na Ankogel dál na sever.
Úprava stop probíhá denně, 6 Euro/den jsem zaplatil dědovi hlídkujícího na parkovišti. Dědek se dal obejít a platit bych tedy nemusel, ale proč? Výhodný je kombiticket Sauna/laufen, kde za 21 Euro můžete do vyčerpání běžkovat a pak do 21 hodin plavat v bazénu nebo relaxovat v saunách!! Zkuste si to přepočítat na koruny, či dokonce představit v českých podmínkách. Nejde to! Stejně jako dvě termosky s čajem od provozovatele stop jen tak zapíchnuté do sněhu v lese uprostřed trati. U nás už by termosky pravděpodobně měly nové(ho) majitele.
JÁ jsem to opět kombinovat, dopoledne lyže na Ankoglu (2600m cca) a od jedné běžky. A to už byla dřina. Ale pokud ještě stále dávám přednost sjezdu na ranní tvrdé a perfektně upravené pistě , nezbývá než si na běžkách máknout. Ranní skate tady je úžasný, já už jsem raději zvolil klasiku na skinech.
Je tady teplo a sníh je v nižších pasážích těžký a mokrý, nejnižší okruh je už mimo provoz. Noční mráz pomalu ale jistě boj se sluncem prohrává, alespoň pro letošní zimu. Ale napřesrok....
Jinak naprostý souhlas a palec nahoru s dnešním komentářem od Pavise.
A ještě odkaz na obrázky z Mallnitz:
https://youtu.be/eJc32LfPmGY
Vloženo 16.2.2023 18:23
Bodental. Krátká zastávka při návratu ze slovinskeho Krvavce (lyže). Bodental leží pod Loiblpas v nadmořské výšce pouhých cca 1000 m a přesto je zárukou spousty sněhu. To platilo i dnes, teplota minus 2, na slunku samozřejmě plus a měkčí, ale kolem 16 hodiny už to zase tuhlo. Ve stopě od rána jelo víc lidí než je tady zvykem (Korutany mají prázdniny), přesto stopa drží a pěkně vede. Pruh pro skate pevný, nikde se to nebořilo. Polovina okruhu vede lesem a proti včerejší Pokljuce je tady sníh čistý. Asi ty šišky a jehličí lepí na stromy lepším lepidlem😂.
Jezdí se tu za 7 Euro, ale dnes nic - kasa schovaná (fajront). Stopy se tady upravují denně a při čtení komentářů z domova si neodpustím poznámku - nebylo by dobré například v Jizerkach platit cca 2 Eura (50 Kč) /den, což je jedna točená Plzeň nebo půl krabičky cigaret (.. a kdo na to má?!?) a mít jistotu, že většina hlavních tratí bude na jedničku? Při pouhých 200 lidech by to pokrylo náklady na úpravu 50, možná i 100 kilometrů tratí, což by běžkaři určitě uvítali... Ale nevím, přece jen nejsem v Čechách.
Tak aspoň pro lepší náladu přidávám odkaz na krásu v Bodental:
https://youtu.be/rLzQDHr3qtc
14:32
14:32
14:46
14:48

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 13.2.2023 12:05
Korutany - Gerlitzen a Gnesau . Ráno pár rychlých okruhů u parkoviště na severní straně areálu a taky v Gnesau Perfektně upraveno, příjemně tvrdý podklady pro skate a klasiku. Úplně sám, protože v Maďarsku, Slovinsku i ve Wídni skončily prázdniny a lidí ze stop i sjezdovek zmizeli. Ne všichni, samozřejmě. Teplota lehce pod nulou se drží celý den, na sluníčku teď v poledne v 1500 m.nm.ukazuje plus 10, +3(1700). Všude spousta přírodního sněhu, to platí pro celé Korutany. Stopy denně upraveny, tady zdarma, jinde za mírný poplatek. A tak to tady je s výjimkou pár dnů stále. Doporučuji vyzkoušet, jak vypadá pravá zima. Třeba tady viz odkaz:
https://youtu.be/vDdHqnbGwkU
Vloženo 6.2.2023 23:18
Flattnitz v Korutanech. Menší středisko uprostřed hor. Mám to cca 40 km od baráku, ale pocit, že jsem na konci světa. Lanovka tady už leccos pamatuje a další dva vleky jsou také z řady veteránů. Včera sněžilo a foukalo a část stop byla zavátá. Naštěstí hned ráno vyjela rolba a upravila okruhy na skate. To úplně stačilo, protože se tady běhá téměř po rovině a bylo to tedy jen lehké vyklusání po dopoledni na sjezdovkách. Azuro, minus pět, lehký vítr, bez lidí. Asi tak:
https://youtu.be/35PGF39Bye0
Vloženo 4.2.2023 20:08
Alpen Arena Villach. Malá ukázka toho, jak vypadá běžkování v šedesátitisícovém městě na hranici Rakouska, Itálie a Slovinska. Alpen Arena může být trochou zavádějící název, protože se tady věnují výhradně severské kombinaci skoky - běh. Perfektní každodenní úprava tratí, půjčovna vybavení, osvětlení pro večerní provoz, prostě dokonalost v každém detailu. Cena 8 euro za den se týká osvětlených okruhů, které jsou zasněžovány technickým sněhem, a zahrnuje i parkování a socialky. Přírodní tratě jsou zdarma.
Dnes teplota vystoupala nad nulu a bruslení díky měkčímu sněhu více bolelo, ale celodenní slunce jsme brali jako polečující okolnost. I tady včera a dnes hodně foukalo, některé okolní skiarealy dokonce museli omezit provoz lanovek, ale ve stopě to znát nebylo. Lidí sice více než bývá zvykem, ale v těchto pevných stopách a neuvěřitelně širokých skate pruzích se s nikým do konfliktu dostat nemůžete. A tady v Rakousku to snad ani nejde, protože ohleduplnost a tolerance jsou tady až neuvěřitelné.
Dal jsem si několik okruhů a samozřejmě si udělal čas i na pár obrázků. Tady jsou:
https://youtu.be/5CMzOOOkg2w
Vloženo 29.1.2023 22:18
Za sluníčkem do Rakouska netucha, že bude azuro i v Jeseníkách. Start z Steyersberger Schwaig, všude dokonalé stopy, parádně vymrzlé. Dokonalé to ale nebylo - jelikož jsou stopy vedené převážně po sv úbočí, tak si toho sluníčka při jízdě člověk moc neužije, a na pár místech vyorala rolba kamínky, tak se musí dávat pozor. Bohužel často mizel signál, takže se mi vybil telefon a je zaznamenaná jen půlka trasy. K večeru se teda začala pořádná kosa, dojezd k autu byl hodně na morál.
10:27
10:31
10:53
10:59

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 28.1.2023 10:34
Běžecké tratě pod Gerlitzenem v Korutanech. Mínus pět stupňů, bezvětří, potkal jsem jednoho běžkaře!!! I když tady je to taky tím, že Gerlitzen je rájem pro touren ski, jak tady říkají výletům na skialpech. Nebe a dudy ve srovnání se sněhovou bídou v Čechách a na Moravě. Mimořádně bohatá sněhová nadílka i perfektní úpravy stop jsou balzámem na duši každého běžkaře. Upraveno je skutečně všude - Gerlitzen, Bad Kleinkirchheim, Turracher Hoehe, Haidi Alm, Hochrindl....a mohl bych pokračovat. Tak nezbývá doufat, že se to zlepší i doma.
Odkaz na obrázky z dnešního dne:
https://youtu.be/vDdHqnbGwkU
Vloženo 24.1.2023 19:33
Bad Kleinkirchheim v Korutanech. Během posledních dnů v této oblasti napadlo 35-50 cm nového sněhu a ještě stále, i když jen drobně, sněží. Teplota lehce pod nulou, bezvětří, bez lidí. Běžecká trať vede údolím z Bad Kleinkirchheim východním směrem a dále pak po golfovém hřišti. Dvě luxusní stopy na každé straně a čtyři metry široký pruh na skate, denně upravovany. Poplatek 10€/den se platí v automatu nebo v Infocentru. Zahrnuje stopu, parkování i toalety (tady nemají rádi obechcávání čehokoli). Pohodových 30 kilometrů a těším se na další... A tady je pár obrázků:
https://youtu.be/Gu22kJB-Ooo
Vloženo 14.1.2023 17:28
Prosecco a běžky. Že to nejde dohromady? To jsem si dříve taky myslel. Jenže v korutanském Turracher Hoehe to vidí jinak.
Dnes opět čerstvě vyřezaná stopa plus pruh na skate. Čerstvý sníh se proti předpovědi nekonal, ten malý poprašek ani nepočítám. Minus pět, slunečno a bezvětří. Sjezdovky plné, ale ve stopě zase téměř sám. Tedy stále to samé. Hlavním důvodem, proč tady píšu je nakonec hlavně ten chlast ve stopě a na sjezdovce. Viz odkaz:
https://youtu.be/-8BKdIY76m4
Vloženo 13.1.2023 0:39
Turracher Hoehe. Středisko na hranici Korutan a Štýrska. Běžecké tratě leží ve výšce okolo 1700-1900 m.n.m., na cca patnácti kilometrech jsrm nasbíral 500 výškových metrů nahoru, to samé dolů. Teplota lehce pod nulou, tratě strojově upraveny, běžkaři počítání na prstech jedné ruky. Tady je jistota sněhu po celou sezónu, středisko každý rok zavírá jako poslední až po Velikonočních svátcích, v době, kdy se lyžuje už jen na ledovci.
Skvěle jsou samozřejmě i sjezdovky, teď poloprázdné. A tentokrát jsem měl radost i z toho, že se odpoledne slunko občas schovalo za mraky. Co kdyby v nich byl sníh?
...přidávám odkaz na dnešní obrázky
https://youtu.be/JJnbAM1Df9c
Vloženo 8.1.2023 21:28
Přidávám ještě pár informací z okolí na základě toho, co jsem viděl nebo co viděli moji místní kamarádi :
Bad Kleinkirchheim, 1100 m.n.m, 6 km denně upravených stop, mix technický/přírodní sníh, 10 €/den (automat)
Gnesau, 950 m.n.m, 20 km stop upravených na začátku roku, jen přírodní sníh, ráno premrzle a rychlé, později teploty kolem nuly, 2€ dobrovolně do kasičky
Tauplitz pouze plošina Tauplitz Alm, 1600 m.n.m, ale ne všechny tratě, dole v Tauplitz od můstku v Kulm přes Bad Mitterndorf do Kanisch jsou ty nejhezčí tratě, ale tady je momentálně jaro
Planica (Slovinsko), tady je přírodní sníh a denně upravováno více než 25 km stop. Zaparkovat se dá hned u silnice v Rateče a vybrat si stopu k italským hranicím nebo nahoru do Nordic centra (ke skokanskym můstkům) a dál nahoru až ke skalam u chaty Tamar 1150 m.n.m , tam otočit a zpátky dolů, 8€/den (královský výběrčí daní na parkovišti nebo v NC)
Pokljuka podobné, ale méně tratí a horší dostupnost.
Vloženo 8.1.2023 20:56
Vidím zprávy od Martina podle webu či televize a tak přidávám aktuální info z Korutan. Sníh tady je většinou technický jako např. v Bad Kleinkirchheim, kde stopy nemají chybu (pokud přehlednu 10 Euro/den). Ale dá se jezdit i na přírodním sněhu, který napadl před vanocemi - Gnesau má upraveno okruh 20 km. To jen z mého nejbližšího okolí. Předpověď říká 15-30 cm v příštím týdnu, což odpovídá předchozím zimám - loni napadlo 5.ledna více než 50cm. Já jsem dnes dal přednost sjezdovkám - končí tady zimní prázdniny a hory budou dalších 14 dnů prázdné. Kdo si umí udělat volno, ať neváhá, Slunečné Korutany jsou tajný tip pouhých 400 km od českých hranic.
A ještě přidávám odkaz na obrázky z dnešního dne, jen tak pro inspiraci (moje děti říkají PRO nasrání😂)
https://youtu.be/2AhIyPRdNJk
https://youtu.be/YfRblWvBH3s
Vloženo 8.1.2023 17:01
Ani v Rakousku to není žádný zázrak - situaci můžou dokreslit informace o osudu plánovaných závodů v lyžařském orienťáku: "i v Rakousku po vánoční oblevě zmizel všechen sníh až do výšky asi 1.500 m. Ve středisku Ramsau, které je hostitelským centrem SP, zbyl jen asi 1,5 km dlouhý okruh z umělého sněhu. A tak plánované místo pro Světový pohár muselo být změněno. Jako nouzové řešení byla zvolena náhorní plošina Tauplitzalm, kde zůstala souvislá sněhová pokrývka a uspořádání závodů umožní." Zdroj: https://www.ski-o.cz/novinky-sekce-lob/svetovy-pohar-zacina-pristi-tyden-v-rakousku. Doplním, že stadion v Ramsau se nachází ve výšce cca 1100 m , Tauplitzalm má cca 1600 m.

Další závody, které se mají konat za 2 týdny v Abtenau nedaleko Salzburgu (výška od 800 m), jsou už zrušeny. Z důvodu úplné absence sněhu a nepříznivému výhledu.

Z Alp sem lyžaři píšou výjimečně, tak aspoň info z ne úplně profláklých internetových zdrojů ...

(Odpověď na dotaz uživatele Hanačík z 6.1.: Zdravím, nový sníh v nedohlednu, ...nezkoušel zatím někdo ve vyšších polohách u sousedů, Rakousko, Slovensko? snad napadne v dalších týdnech na horách i u nás. :))
Vloženo 21.3.2022 10:56
Korutany, závěr uplynulého týdne. Níže položená střediska už sezónu ukončila - Dreilanderek (750-1500 mnm.) a Hochrindl (1540-1800mnm), ale část běžeckých okruhů se stále ještě dá. Sice se už strojově neupravuje, protože by nebylo pro koho, ale svezení zvláště dopoledne je perfektní. Odpoledne už to skoroitalské slunce vyhrává na celé čáře.
Gerlitzen (1150-1911mnm). Tady by se taky ještě dalo, okruh na severní straně (1200mnm) má sněhu stále dost, ale není už upravovaný a díky tomu, že vede lesem, přibývá i hodně jehličí. Takže tady jsem nepotkal ani nohu!
Turracher Hoehe (1400-2200) má podmínky stále vynikající a strojově upravované, hlavně kolem Černého jezera (1850mnm). Platí stejné - nikde ani noha! Tady sezóna končí o Velikonocích a myslím, že do té doby běžky stále pojedou.
Tentokrát už jsem ani nic nefotil, tak jen pro představu o stavu sněhu a vytíženosti areálů přidávám odkaz na pár záběrů z 17-18.3.
https://www.youtube.com/watch?v=4jd3tRetpxk
Vloženo 14.2.2022 20:05
Arnoldstein. Údolí pod Dreilanderek - trojmezí Rakouska, Slovinska a Itálie. Teplota pod nulou, slunečno, bezvětří... Omlouvám se, že se stále opakuji, ale opět bezchybně. Až mě mrzí, když čtu komentáře z českých hor. Často se objevují výrazy jako např. neupravené, pěšáci, čtyřkolky, málo sněhu, bruslaři ve stopě pro klasiky, psi, večerní jezdci bez čelovky, obsazená parkoviště....
Jsem v Rakousku od 3.ledna a s ničím takovým jsem se ještě nesetkal. Někde bude asi chyba. Ale na rakouské straně to nebude...
Ale dost bylo nářků. Pro spravení nálady i jako tip na zimní dovolenou přidávám již třicátý odkaz na další středisko v Korutanech.
https://youtu.be/uDCkq2yPA-s
Vloženo 10.2.2022 18:58
Gnesau - Gerlitzen. Nádherné počasí v Korutanech pokračuje. Sněžilo naposledy 5.ledna, ale spadlo tolik sněhu, že to vydrží ještě dlouho. Stopy upravené a pevné, teplota na lehkou bundu. Náhled je zde:
https://youtu.be/WzKOCdN5qH0
...a pokud je to z běžek málo, pak platí i odkaz z minulého měsíce, podmínky se tady fakt nemění :
https://youtu.be/d1-nWrenQZU
Vloženo 10.2.2022 13:41
Weissensee. Lyžování, běžkování a bruslení na největší přírodní dráze v Evropě. Jako vždy perfektní úprava a jedinečný zážitek. Slunce už má sílu, ale do údolí se dostane jen na pár hodin. Teplota minus, pocitově hooodně plus. Více viz odkaz
https://youtu.be/KRFWdgpsTG0

O oblasti

Pro lyžaře, kteří chtějí vyrazit na běžky do Alp a nechtějí jezdit moc daleko, je Rakousko jasná volba. Nejen tím, že je Rakousko nejbližší alpskou zemí, ale i nabídkou lyžařských možností pro každou příležitost. Zejména závodníci ocení možnost letní lyžařské přípravy na ledovci jako je Dachstein. Za prvním přírodním sněhem se dá zpravidla vyrazit do některých výše položených míst, poměrně blízko ČR se nachází třeba Tauplitz. A když se zima rozběhne naplno, najde se v Rakousku míst s běžeckými stopami nespočetně. Z konkrétních středisek můžeme jmenovat třeba dějiště mistrovství světa v klasickém lyžování. V roce 2019 se konalo v Seefeldu. Do Rakouska se vrátilo přesně po 20 letech, kdy se závodilo v Ramsau.

Lyžování v Rakousku, to nejsou jen Alpy, ale i stopy nedaleko česko-rakouských hranic. Zprávy odtud prosím stále pište na stránky příslušných českých pohoří, kterými jsou zejména Šumava, ale i Novohradské hory a Česká Kanada.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Zahraničí - Alpy