Rakousko – běžky

Pro lyžaře, kteří chtějí vyrazit na běžky do Alp a nechtějí jezdit moc daleko, je Rakousko jasná volba. Nejen tím, že je Rakousko nejbližší alpskou zemí, ale i nabídkou lyžařských možností pro každou příležitost. Zejména závodníci ocení možnost letní lyžařské přípravy na ledovci jako je Dachstein. Za prvním přírodním sněhem se…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 29.1.2023 22:18
Za sluníčkem do Rakouska netucha, že bude azuro i v Jeseníkách. Start z Steyersberger Schwaig, všude dokonalé stopy, parádně vymrzlé. Dokonalé to ale nebylo - jelikož jsou stopy vedené převážně po sv úbočí, tak si toho sluníčka při jízdě člověk moc neužije, a na pár místech vyorala rolba kamínky, tak se musí dávat pozor. Bohužel často mizel signál, takže se mi vybil telefon a je zaznamenaná jen půlka trasy. K večeru se teda začala pořádná kosa, dojezd k autu byl hodně na morál.
10:27
10:31
10:53
10:59

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 28.1.2023 10:34
Běžecké tratě pod Gerlitzenem v Korutanech. Mínus pět stupňů, bezvětří, potkal jsem jednoho běžkaře!!! I když tady je to taky tím, že Gerlitzen je rájem pro touren ski, jak tady říkají výletům na skialpech. Nebe a dudy ve srovnání se sněhovou bídou v Čechách a na Moravě. Mimořádně bohatá sněhová nadílka i perfektní úpravy stop jsou balzámem na duši každého běžkaře. Upraveno je skutečně všude - Gerlitzen, Bad Kleinkirchheim, Turracher Hoehe, Haidi Alm, Hochrindl....a mohl bych pokračovat. Tak nezbývá doufat, že se to zlepší i doma.
Odkaz na obrázky z dnešního dne:
https://youtu.be/vDdHqnbGwkU
Vloženo 24.1.2023 19:33
Bad Kleinkirchheim v Korutanech. Během posledních dnů v této oblasti napadlo 35-50 cm nového sněhu a ještě stále, i když jen drobně, sněží. Teplota lehce pod nulou, bezvětří, bez lidí. Běžecká trať vede údolím z Bad Kleinkirchheim východním směrem a dále pak po golfovém hřišti. Dvě luxusní stopy na každé straně a čtyři metry široký pruh na skate, denně upravovany. Poplatek 10€/den se platí v automatu nebo v Infocentru. Zahrnuje stopu, parkování i toalety (tady nemají rádi obechcávání čehokoli). Pohodových 30 kilometrů a těším se na další... A tady je pár obrázků:
https://youtu.be/Gu22kJB-Ooo
Vloženo 14.1.2023 17:28
Prosecco a běžky. Že to nejde dohromady? To jsem si dříve taky myslel. Jenže v korutanském Turracher Hoehe to vidí jinak.
Dnes opět čerstvě vyřezaná stopa plus pruh na skate. Čerstvý sníh se proti předpovědi nekonal, ten malý poprašek ani nepočítám. Minus pět, slunečno a bezvětří. Sjezdovky plné, ale ve stopě zase téměř sám. Tedy stále to samé. Hlavním důvodem, proč tady píšu je nakonec hlavně ten chlast ve stopě a na sjezdovce. Viz odkaz:
https://youtu.be/-8BKdIY76m4
Vloženo 13.1.2023 0:39
Turracher Hoehe. Středisko na hranici Korutan a Štýrska. Běžecké tratě leží ve výšce okolo 1700-1900 m.n.m., na cca patnácti kilometrech jsrm nasbíral 500 výškových metrů nahoru, to samé dolů. Teplota lehce pod nulou, tratě strojově upraveny, běžkaři počítání na prstech jedné ruky. Tady je jistota sněhu po celou sezónu, středisko každý rok zavírá jako poslední až po Velikonočních svátcích, v době, kdy se lyžuje už jen na ledovci.
Skvěle jsou samozřejmě i sjezdovky, teď poloprázdné. A tentokrát jsem měl radost i z toho, že se odpoledne slunko občas schovalo za mraky. Co kdyby v nich byl sníh?
...přidávám odkaz na dnešní obrázky
https://youtu.be/JJnbAM1Df9c
Vloženo 8.1.2023 21:28
Přidávám ještě pár informací z okolí na základě toho, co jsem viděl nebo co viděli moji místní kamarádi :
Bad Kleinkirchheim, 1100 m.n.m, 6 km denně upravených stop, mix technický/přírodní sníh, 10 €/den (automat)
Gnesau, 950 m.n.m, 20 km stop upravených na začátku roku, jen přírodní sníh, ráno premrzle a rychlé, později teploty kolem nuly, 2€ dobrovolně do kasičky
Tauplitz pouze plošina Tauplitz Alm, 1600 m.n.m, ale ne všechny tratě, dole v Tauplitz od můstku v Kulm přes Bad Mitterndorf do Kanisch jsou ty nejhezčí tratě, ale tady je momentálně jaro
Planica (Slovinsko), tady je přírodní sníh a denně upravováno více než 25 km stop. Zaparkovat se dá hned u silnice v Rateče a vybrat si stopu k italským hranicím nebo nahoru do Nordic centra (ke skokanskym můstkům) a dál nahoru až ke skalam u chaty Tamar 1150 m.n.m , tam otočit a zpátky dolů, 8€/den (královský výběrčí daní na parkovišti nebo v NC)
Pokljuka podobné, ale méně tratí a horší dostupnost.
Vloženo 8.1.2023 20:56
Vidím zprávy od Martina podle webu či televize a tak přidávám aktuální info z Korutan. Sníh tady je většinou technický jako např. v Bad Kleinkirchheim, kde stopy nemají chybu (pokud přehlednu 10 Euro/den). Ale dá se jezdit i na přírodním sněhu, který napadl před vanocemi - Gnesau má upraveno okruh 20 km. To jen z mého nejbližšího okolí. Předpověď říká 15-30 cm v příštím týdnu, což odpovídá předchozím zimám - loni napadlo 5.ledna více než 50cm. Já jsem dnes dal přednost sjezdovkám - končí tady zimní prázdniny a hory budou dalších 14 dnů prázdné. Kdo si umí udělat volno, ať neváhá, Slunečné Korutany jsou tajný tip pouhých 400 km od českých hranic.
A ještě přidávám odkaz na obrázky z dnešního dne, jen tak pro inspiraci (moje děti říkají PRO nasrání😂)
https://youtu.be/2AhIyPRdNJk
https://youtu.be/YfRblWvBH3s
Vloženo 8.1.2023 17:01
Ani v Rakousku to není žádný zázrak - situaci můžou dokreslit informace o osudu plánovaných závodů v lyžařském orienťáku: "i v Rakousku po vánoční oblevě zmizel všechen sníh až do výšky asi 1.500 m. Ve středisku Ramsau, které je hostitelským centrem SP, zbyl jen asi 1,5 km dlouhý okruh z umělého sněhu. A tak plánované místo pro Světový pohár muselo být změněno. Jako nouzové řešení byla zvolena náhorní plošina Tauplitzalm, kde zůstala souvislá sněhová pokrývka a uspořádání závodů umožní." Zdroj: https://www.ski-o.cz/novinky-sekce-lob/svetovy-pohar-zacina-pristi-tyden-v-rakousku. Doplním, že stadion v Ramsau se nachází ve výšce cca 1100 m , Tauplitzalm má cca 1600 m.

Další závody, které se mají konat za 2 týdny v Abtenau nedaleko Salzburgu (výška od 800 m), jsou už zrušeny. Z důvodu úplné absence sněhu a nepříznivému výhledu.

Z Alp sem lyžaři píšou výjimečně, tak aspoň info z ne úplně profláklých internetových zdrojů ...

(Odpověď na dotaz uživatele Hanačík z 6.1.: Zdravím, nový sníh v nedohlednu, ...nezkoušel zatím někdo ve vyšších polohách u sousedů, Rakousko, Slovensko? snad napadne v dalších týdnech na horách i u nás. :))

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 21.3.2022 10:56
Korutany, závěr uplynulého týdne. Níže položená střediska už sezónu ukončila - Dreilanderek (750-1500 mnm.) a Hochrindl (1540-1800mnm), ale část běžeckých okruhů se stále ještě dá. Sice se už strojově neupravuje, protože by nebylo pro koho, ale svezení zvláště dopoledne je perfektní. Odpoledne už to skoroitalské slunce vyhrává na celé čáře.
Gerlitzen (1150-1911mnm). Tady by se taky ještě dalo, okruh na severní straně (1200mnm) má sněhu stále dost, ale není už upravovaný a díky tomu, že vede lesem, přibývá i hodně jehličí. Takže tady jsem nepotkal ani nohu!
Turracher Hoehe (1400-2200) má podmínky stále vynikající a strojově upravované, hlavně kolem Černého jezera (1850mnm). Platí stejné - nikde ani noha! Tady sezóna končí o Velikonocích a myslím, že do té doby běžky stále pojedou.
Tentokrát už jsem ani nic nefotil, tak jen pro představu o stavu sněhu a vytíženosti areálů přidávám odkaz na pár záběrů z 17-18.3.
https://www.youtube.com/watch?v=4jd3tRetpxk
Vloženo 14.2.2022 20:05
Arnoldstein. Údolí pod Dreilanderek - trojmezí Rakouska, Slovinska a Itálie. Teplota pod nulou, slunečno, bezvětří... Omlouvám se, že se stále opakuji, ale opět bezchybně. Až mě mrzí, když čtu komentáře z českých hor. Často se objevují výrazy jako např. neupravené, pěšáci, čtyřkolky, málo sněhu, bruslaři ve stopě pro klasiky, psi, večerní jezdci bez čelovky, obsazená parkoviště....
Jsem v Rakousku od 3.ledna a s ničím takovým jsem se ještě nesetkal. Někde bude asi chyba. Ale na rakouské straně to nebude...
Ale dost bylo nářků. Pro spravení nálady i jako tip na zimní dovolenou přidávám již třicátý odkaz na další středisko v Korutanech.
https://youtu.be/uDCkq2yPA-s
Vloženo 10.2.2022 18:58
Gnesau - Gerlitzen. Nádherné počasí v Korutanech pokračuje. Sněžilo naposledy 5.ledna, ale spadlo tolik sněhu, že to vydrží ještě dlouho. Stopy upravené a pevné, teplota na lehkou bundu. Náhled je zde:
https://youtu.be/WzKOCdN5qH0
...a pokud je to z běžek málo, pak platí i odkaz z minulého měsíce, podmínky se tady fakt nemění :
https://youtu.be/d1-nWrenQZU
Vloženo 10.2.2022 13:41
Weissensee. Lyžování, běžkování a bruslení na největší přírodní dráze v Evropě. Jako vždy perfektní úprava a jedinečný zážitek. Slunce už má sílu, ale do údolí se dostane jen na pár hodin. Teplota minus, pocitově hooodně plus. Více viz odkaz
https://youtu.be/KRFWdgpsTG0
Vloženo 22.1.2022 17:16
Ossiacher See. Rovina mezi Feldkirchen a jezerem. Upravený okruh pro oba styly, perfektní. I v nadmořské výšce 500 metrů nad mořem je stále ještě 30 cm sněhu, který tady padal 5.ledna. Lidí minimum, jasno, - 6°, bezvětří. Obrázky viz odkaz:
https://youtu.be/u2mI0Hs0FQM
Vloženo 21.1.2022 15:44
Heidi Alm. I v Rakousku vždy všechno nemusí vyjít. Třeba jako dnes vítr. Ale to se dalo na hoře bez stromů očekávat. I tak pěkné svezení v malém středisku v 1800 metrech nad mořem s výhledem jaký doma nemám. Více ve videu
https://youtu.be/-F96ja-JGVU
Vloženo 21.1.2022 15:37
Turracher Hoehe. Další tip pro ty, kterým se do auta vejdou kromě sjezdovek i běžky. Platí, co minule - podmínky stoprocentní.
https://youtu.be/-Kt6_adeE8w
Vloženo 18.1.2022 21:41
Tropolach je místo, odkud se zvedá lanovka Millenium Express na Nassfeld. A právě v okolí Tropolachu je několik tratí jako součást nekonečného údolí Gailtal (cca 100km), které začíná kousek od Silianu na západě a končí v Hermagoru. Sněhu neskutečně moc, teplota odhadem 5-7 pod nulou (ve stinu to fakt bylo znát). A úprava tratí? Posuďte sami:
https://youtu.be/PlfkkKEMljw
Vloženo 16.1.2022 21:01
Hochrindl. Malé středisko nad Feldkirchenem. Předpisově upravené tratě různých obtížností a vedle nich upravený chodník pro pěší (wanderveg). Furt se ještě máme co učit. Jinak spousta sněhu, teplota ve stinu minus, na slunci dooost plus, dal jsem okruhy skate i klasicky, nadřený jak Bulhar, ale nešlo nevyužít tu nádheru....
Prostě jen další tip pro ty, co v jarní prázdniny zamíří na jih. Třeba i sem:
https://youtu.be/GnaNa0a-Js8
Vloženo 11.1.2022 21:21
Bodental. Super, bomba, TOP! Jiné slovo mě nenapadá. Více v popisku videa
https://youtu.be/rLzQDHr3qtc
Vloženo 10.1.2022 21:16
Pattergassen. Ráno skate, odpoledne klasika. Opět pěkné a bez připomínek. Sice kratší než obvykle, ale jako bonus cca kilometrový okruh hned na okraji vesnice. Romantika v zapadajícím slunci.
https://youtu.be/3Nd6Fs_qRTs
Vloženo 10.1.2022 18:47
Gnesau. Přidávám další prověřený tip pro případný výlet do Rakous. Spešl na běžky sem pravděpodobně nikdo z Česka nepojede, protože doma máme tratí nespočet. Horší je to však se sněhem. A toho je teď v Rakousku více než dost. Proto by bylo chybou nepřibalit k sjezdovkám i běžky a třeba zkusit některý z tipů.
Gnesau jsem na netu nikde nenašel. Asi proto, že jsem ten název neznal a nebylo co guglit. Ale ani tak nic moc nenajdete. Ovšem stačí se dívat během jízdy autem kolem sebe. To pak nejde si nevšimnout krásné trati u silnice.....a druhý den ji vyzkoušet tak, jako já. Jasno, pod nulou, bezvětří, upraveno 20 km stop v krásné přírodě...nevím, co dodat.
Stačí kliknout na odkaz, tam je toho vice:
https://youtu.be/d1-nWrenQZU
Vloženo 9.1.2022 21:10
Bad Kleinkirchheim. Zkusil jsem další středisko a v něm samozřejmě i běžecké tratě. Kromě toho, že před třemi dny tady napadlo cca 60cm nového sněhu, mají zdejší tratě už připravený solidní základ, takže teď se jezdí na cca 1 metr vysokém náspu, který vyčnívá nad okolní krajinu. To proto, aby tratě dlouho vydržely a přečkaly výkyvy počasí. Tady není okruh, vlastně jen trasa tam a zpět (6,7 km). Jednou klasika, jednou skate. 6 €/den, parking zdarma, takže připočteno stejně jako u nás v Česku. Nádherné podmínky. Takže jako tip pro zpestření dovolené určitě doporučuji.
Obrázky pod odkazem :
https://youtu.be/ygcVBHWI3X8
Vloženo 8.1.2022 22:58
Spittal na Drávě, chcete-li Spittal a.d. Drau. Pod střediskem Goldek na kraji města jsem objevil krásný nenáročný okruh a přezutí ze sjezdovek na běžky, které do zahraničí vždycky vozím s sebou, trvalo jen pár minut...
Jasno, bezvětří, 30 cm přemrzlého sněhu, to skoro zní jako provokace. Ale byly to letos konečně první běžky, tak si to snad zasloužím...
Pár obrázků najdete tady:
https://youtu.be/bEa3M6SD6FQ
Vloženo 2.3.2020 8:21
Tradicne bereme do Rakouska mimo sjezdovek i bezecke lyze a radi poznavame nove oblasti. Tentokrat okoli Kitzbuehelu. O vikendu 21.-22.2. doslo k obleve nejen v CR, ale i ve velke casti Rakouska, po silnych destich nezustal prirodni snih pod 1000 mnm, proto jsme vyrazili na Pass Thurn ( 1240mnm), kde se nachazi tzv. Hochmoorloipe, bylo cele podmacene, neupravene, presto sel skate i klasika. Celkova delka dle pruvodce je 9 km, z duvodu pocasi bylo v provozu pouze 2,3 +4,5 km okruhy.
Vyzkouseli jsme i okruh na golfovem hristi Kitzbuehel Schwarzsee s umelym osvetlenim i snehem a tomu odpovidala i kvalit trati.
Pri odjezdu domu jsme jeste zajeli do Hochfilzenu ( Pillerseetal), kde se nachazi pres 100km nadherne upravenych trati, spise mensi narocnosti. Toto porucuji jako alternativu k Ramsau, nadm vysky 900-1000mnm, diky okolnim horam i misto, kde byva dlouho snih. Oblast na pomezi Tyrolska a Salcburska je zpoplatnena (6€ dospela osoba/den), ale urcite se vyplati. Skol a brzo v Jizerkach!
Vloženo 28.2.2020 19:45
Ramsau:
Napadlo tu hodně čerstvého sněhu, cca 30 cm. Některé stopy neupravené, ale většina ano.
Vloženo 24.2.2020 22:17
Ramsau
Nejezděte sem! Sníh mokrý, občas hluboké louže. Teplo, přes den nejmíň 5st C. Sníh tu pořádně nepadal děsně dlouho. Na měřáku na stadionu asi 10 cm. V lese se pro spadlé jehličí a větvičky nedá jet.
Nejhorší je, že se tu neustále musí sundavat lyže a přecházet přes silnici. Nevím, jestli to jindy při více sněhu jde přejet. Dneska jsem přenášel přes silnici snad 30x / 34km.
Vloženo 26.1.2020 20:38
Ramsau
Paráda, sice mistama už vykukuje tráva,ale kromě jedné tratě nejnižší všude super.poprve jsme vyrazili za hranice na běžky a příště zase.sice placeno,ale lidi narozdíl od Jizerek poprazdnu.3 dny bezva lyžování
Vloženo 19.1.2020 19:36
Poprvé nás situace na oblíbené Šumavě a českých horách donutila vyjet za hranice. Inspiroval nás Petr a volba padla na Rakousko. Podle aktuálního stavu sněhu a nejvíce projetých km tras jsme vybrali Ramsau. Dovolená 15.1. - 19.1.20 vyšla nad očekávání. Slunečno, teplo, dostatek pěkného sněhu a stopy projeté denně, málo lidí. Ze soboty na neděli připadlo 25 cm prašanu. V pátek najelo i dost Čechů, ale žádná masová návštěvnost. Není co vytknout. 3-4 dny na lyžích jsou na Ramsau optimální. Trasy jsou placené, ale zalyžujete si.
Vloženo 9.1.2020 0:33
Při té vší bídě, kterou mám zatím letošní zima v našich horách nadělila, mám skoro strach podělit se o zážitky z dalšího úžasného dne v Rakousku, bohužel posledniho (i já si totiž musím taky někdy vydělávat na chléb vezdejší). Ale nepodělit se, by bylo mnohem horší.
Pragraten leží na samém konci údolí Virgental cca 1500 mnm. Za ním už je jen hřeben a na jeho druhé, italské straně začíná údolí Ahrntal se středisky Klausberg a Spikeboden a samozřejmě i desítkami běžeckých tratí, které jsem už před lety vyzkoušel. Pragraten nabízí cca 30 km tratí všech obtížností kroutících se podél řeky resp tady ještě potoka Isel. Teplota 5 pod nulou, polojasno, bezvětří, metr sněhu....ani noha, ostatně více na krátkém videu.
https://youtu.be/3H94lkWzYGI
Vloženo 5.1.2020 23:47
Dnes St. Jakob in Defereggentall. Je to údolí řeky Swarzach a začíná pod hřebenem, který je odděluje od italské Anterselvy, známé především biatlonem.
Silný vítr odstavil lanovky a původní plán sjezdovky jsme změnili na běžky. Opět se běhá podél potoka a některé trasy míří i výše. Na výběr modré, červené i černé obtížnosti, všude čerstvě upraveno pro oba styly. V údolí je cca 50 km tratí v nadmořské výšce 1200 - 1550m, jedna černá se ve dvou kilometrech nad mořem kroutí přes hranici na italskou stranu. Jistota sněhu je tady téměř 100%, strach z poškrábání skluznice tady neznají,
ceny přijatelné. Dali jsme 17 km s převýšením necelých 300 metrů a zbytek dne si užívali v nepochopitelném bezvětří na snowboardech
Video viz odkaz
https://youtu.be/y4qYBJHHnDI
11:22
23:44
Vloženo 4.1.2020 17:47
Vypadá to, že doma se jen tak sněhu nedočkáme a proto jsem využil ponovoročního odlivu turistů z hor a vyrazil opět do Rakouska. Dalším místem na mapě s označením "VYZKOUŠENO" byly Vysoké Taury, přesně Virgen ve stejnojmenném údolí. Okruhy třech obtížností kolem říčky Isel byly perfektně upraveny skate/klasik, teplota lehce pod nulou, bohužel nízké lednové slunce se do těchto hluboce zaříznutých údolí téměř nedostane. Přesto maximální spokojenost i vyčerpání.. :-)
Odkaz na video:
https://youtu.be/KrVF-ekf380
13:06

O oblasti

Pro lyžaře, kteří chtějí vyrazit na běžky do Alp a nechtějí jezdit moc daleko, je Rakousko jasná volba. Nejen tím, že je Rakousko nejbližší alpskou zemí, ale i nabídkou lyžařských možností pro každou příležitost. Zejména závodníci ocení možnost letní lyžařské přípravy na ledovci jako je Dachstein. Za prvním přírodním sněhem se dá zpravidla vyrazit do některých výše položených míst, poměrně blízko ČR se nachází třeba Tauplitz. A když se zima rozběhne naplno, najde se v Rakousku míst s běžeckými stopami nespočetně. Z konkrétních středisek můžeme jmenovat třeba dějiště mistrovství světa v klasickém lyžování. V roce 2019 se konalo v Seefeldu. Do Rakouska se vrátilo přesně po 20 letech, kdy se závodilo v Ramsau.

Lyžování v Rakousku, to nejsou jen Alpy, ale i stopy nedaleko česko-rakouských hranic. Zprávy odtud prosím stále pište na stránky příslušných českých pohoří, kterými jsou zejména Šumava, ale i Novohradské hory a Česká Kanada.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Zahraničí - Alpy