Jeseníky – běžky

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hr…

Číst celý text

Členění oblasti Jeseníky

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 12.4.2021 18:20
(Odpověď na dotaz uživatele Ilouš z 12.4.: Dobrý den, chtěli bychom na běžky ještě tento víkend, myslíte, že to někde půjde? Nečekám zázraky, klidně to párkrát sundám. Sedlo bude tutovka? Díky za jakoukoli odpověď.)

Včera ČHS-Ovčárna krásně sjízdné. Sníh sice firnový a ubýval, přes týden však čekám, že by tak 30cm mohlo připadnout. Co vím, upraveno je i na Paprsku. Vůbec bych se o sníh nebál. Taková zima tady už nebyla několik let.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.4.2021 8:46
ČHS - švýcárna - Kouty: trochu se to lepilo, ale potkal jen asi 20 běžkařů, Z Petrovky do Kout jsem asi 6x sundával běžky, ale 90% cesty se dalo jet - dokonce až k závoře u chaty Pelikán v Koutech - možná , že to s určitými omezeními půjde i tento týden, jestli připadne..
Vláďa
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 11.4.2021 21:39
Jak prosím vypadají stopy v okolí Paprsku po víkendovém tání? Je něco ještě sjízdné? Děkuji.
Zodpovědět Rychlebské hory
Vloženo 9.4.2021 19:59
Autem nebo na kole určitě ne: https://www.facebook.com/SkiPraded/
P.S. Nebyl jsem tam, systém mě ale nutí uvést datum návštěvy...

(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 9.4.: Je možno projet z Ovčárny na Praděd popřípadě švýcárnu?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.4.2021 7:08
Z Petříkova na Císařskou louku, po cca 200metrech nad Petříkovem už bylo sněhu dost, ale dost se lepil. Projeto jen běžkaři, ne strojově. Přesto stále sněžilo, takže dnes nebo o víkendu bude stopa lepší.
Rychlebské hory
Vloženo 3.4.2021 21:36
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 3.4.: Pomáhá a chrání policie na ČHS ?)
Ano, na parkovisti stoji hlidka, ale spis pro okrasu - nase auto s prazskou znackou a 3 lidmi v aute nekontrolovala. Alespon ta dnesni hlidka byla uplne v pohode
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.4.2021 12:14
A je to urolbovane 😃
12:13
12:13
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.4.2021 11:17
Bila sobota opravdu bila. Z Cervenohorskeho Sedla na Svycarnu 5-10cm noveho snehu. Rolbou ujetou stopu necekejte, ale slapnuta je krasna a porad sype a sype
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.4.2021 0:04
Jel jsem z Petrikova nahoru na Paprsek a zase zpatky. Dole v Petrikove uz neni snih, lyze se daji nasadit asi kilometr za obci. Snih misty taje, je zapadany jehlicim, ale porad je to nadherne svezeni. Snad to jeste chvili vydrzi.
Rychlebské hory
Vloženo 2.4.2021 18:41
Ráno klasicky ze Skřítku na Alfrédku, pěšky tentokrát ještě kousek za rozcestí Pod ztracenými kameny (ke studánce), odtud s opatrností sjízdné až na Alfrédku, zpět už jsem jednou nesl, asi 10 metrů u Zvoničky. Jinak se střídaly úseky na hraně sjízdnosti a lepší místa. Čerstvá ranní úprava od Zvoničky po Alfrédku. Ve stínu to jelo dobře, na sluníčku měkké, ale na duben velmi solidní. Bufet na Alfrédce v provozu. Počasí ☀️. Lidí žádní, kromě nás dva běžkaři a asi čtyři pěší.
9:53
9:53
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.4.2021 8:29
Díky pravidelné úpravě na Paprsku se stále dá lyžovat. Na trasách v lese - Pralinka apod. je místy hodně jehličí, ale magistrála je stále ve slušném stavu. Za mne pěkné podvečerní skouznutí s dubnovým datumem!
Výjezd nahoru od Kunčic - místy hodně hluboké koleje. Bez 4x4 je to na hraně.
Rychlebské hory
Vloženo 28.3.2021 16:33
Ráno Skřítek - Alfrédka - Skřítek. Pod Ztracené kameny pěšky, potom až na Alfrédku sněhu dost, bylo to hodně zmrzlé, takže ideální na soupaž, postupně na sluníčku trochu měklo, ale jelo se soupaží pěkně i zpět. Bufet na Alfrédce v provozu. Zásoby sněhu určitě i na příští víkend.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.3.2021 18:52
ČHS - Švýcárna - ČHS v podvečerním sluníčku, od sedla cca po Petrovku měkké a vodnaté, potom čím dál tvrdší, od Kamzíku spíše led, teplota určitě pod nulou. Sněhu hodně ubývá, ale zatím celé v pohodě sjízdné, úprava parádní.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.3.2021 11:26
Ceevenohorske Sedlo - Petrovka - rano krasne upravena stopa, zmrzla a v prubehu dne taje. Krasne lyzovani. Uz na CHS na parkovisti ani nebyla policejni hlidka.
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.3.2021 14:57
Včera upravené stopy z Petříkova na Paprsek. Upravovali i některé okruhy. Výborné sněhové podmínky !
Rychlebské hory
Vloženo 23.3.2021 18:25
ČHS - Praděd - ČHS. Výborná včerejší úprava, mraky sněhu, lidí tak možná 15 na 25 km, okno na Švýcárně v provozu. Jen trochu divné podmínky, všude mlha, na ČHS 0 stupňů a mrholilo, hned za prvním stoupáním mrznoucí mrholení a cca od Kamzíku prašan, na Švýcárně -5. Měj jsem modrý extra a že začátku jsem musel soupaž, od Kamzíku držel parádně a dolů to svištělo samo, takže vcelku OK volba.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.3.2021 9:29
Zima v okrese Sumperk jeste nekonci. Skritek - je tu policejni hlidka, ale stopy krasne upravene a cca 5-10cm noveho snehu, takze parada.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.3.2021 19:08
Paprsek absolutní nádhera, hromady prašanu, zimní pohádka. Najeto 20 km na kterých jsem potkal snad 15 lidí. Na zítřek bude upraveno ještě více tratí, to jediné mi nevyšlo.
Rychlebské hory
Vloženo 20.3.2021 20:00
Je-li jsme magistrálu, pohádku, velký sengen, pralinku a vše super. Milíře jsou jen kousek z císařské. Z Velkého Vrbna se na lyžích nedá. Jeďte až na paprsek. Díky za dnešní úpravu. Sněhu je tam nejvíc za letošní zimu.
Rychlebské hory
Vloženo 20.3.2021 14:28
Alfrédka a okolí - 100 % TOP stav.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.3.2021 9:09
Konečně sníh i v našem kraji a k tomu parádní ranní úprava. Magistrála, milíře a jedeme dál
Rychlebské hory
Vloženo 15.3.2021 22:42
Karlov-Mravencovka-okruh Ostružná a zpět. Nižší polohy u Karlova problematické od Mravencovky už pěkná stopa a sněhu dostatek.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2021 19:38
Při použití autobusu z Koutů n/D zastavíte na zastávce směr Jeseník na Červenohorském sedle. Po modré značce přes heliport nadjíždíte stanoviště policie při vejezdu na parkoviště.Nikdo si Vás všímat nebude, jen nad nimi prosvištíte až k nástupu na modrou značku směr Skalní tabule a Švýcárna. Sjezd do Koutů na vlak přes Petrovku rovněž bezpečný, bez dozoru.)) Autem na ČHS nedoporučuji, u vjezdu Vás lapnou.
(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 15.3.: Ahojte,
má hezky sněžit, tak přemýšlíme ještě nad asi posledními běžkami - Červenohorské sedlo - Švýcárna(...).
Nezajímají mě ani tolik sněhové podmínky, jako spíše vstřícnost kontrolních hlídek vzhledem k tomu že ČVH sedlo je zrovna na hranici?
Takže jsou tam hlídky? A nepošlou mě rovnou zpět, když se jim tam budu promenádovat s běžkama?
Máte někdo aktuální zkušenost?
Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2021 22:07
Naprosto luxusni stopa Červenohorske sedlo-Petrovka-Praded ,Diky rolbari
Sdružení CR Jeseniky! Zkratka U Vyrovky-Kamzik dobře sjizdna, Hladove okno Svycarna otevřeno na zvonek,polévka 75 Kc. Praded - uzavřeno včetně ohrivarny.Jasno,-3C,bezvětří,ideální podminky.Téměř bez lidí,pesaci vubec.Sjezd z Petrovky do Koutů k mostu bez problémů,pouze 3 krátké useky 20 m nutno obejít. Pod dráty se dá dojet až k bývalé poště s krátkými useky,kde je nutné sundat.
Poznámka:Policie hlídkuje u vjezdu na parkoviště, od autobusu přes heliport upraveno a bez potíží☺
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.3.2021 12:57
Ovčárna-Praděd-Švýcárna-běžecký okruh u Kurzovní, vše ráno výborně upravené, stopy čisté, rolba jezdila kolem 8hod.Nádherné počasí s dohledností až na Sněžku.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 19:31
V sobotu ráno několik centimetrů nového sněhu, z toho kde jsme byli čerstvě upraveno na magistrále, na hřebeni od Smrku a komplet Velký Šengen + velmi pěkně upraveno i na polské straně na Przełęcz Sucha a dál směr Wielkie Rozdrože. Promíchaný čerstvý sníh a starý vlhký sníh, v lesních úsecích víc jehličí a v průběhu dne i odkrytého ledu. Na otevřených úsecích nahoře čistý sníh a paráda. Pod 950 metrů v lese sněhu ubývalo, pod 900 už to na cestách byl spíš led. Večerní sjezd po Milířích do Velkého Vrbna už byl ve více pasážíchza hranicí sjízdnosti. Celý den spíš zamračeno a lehce pod nulou, takže to celkem drželo a netálo.

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 27.2.: Jak to dnes vypadalo na Paprsku?)
Rychlebské hory
Vloženo 28.2.2021 17:10
Ze Skřítku na Alfrédku a zpět. Pod Ztracené kameny pěšky, potom na Alfrédku hodně zmrzlá a hezky rychlá stopa (předběhli jsme rolbu), okruh Ostružná už v čerstvé úpravě, až na pár známých úseků ve velmi dobrém stavu. Zpět na Skřítek už to začalo hodně měknout a přibývat lidí. Jel jsem celé soupaž na hladkých lyžích.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 16:22
Červenohorsdké sedlo - Praděd. V cca 8.30 stopa krásně vyžehlená a zmrzlá (klístr zakrytý voskem dřžel jistě) - díky za skvělou úpravu a rozloučení za letošní sezónou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 15:47
Klasická trasa ČHS – Praděd – a zpět. Vyrazili jsme relativně brzy v 8:00, mazali jsme modrý a na to trochu klistru abychom vůbec vyjeli první kopec. Od odpočívadla už to bylo dobré, a od Švýcárny přímo skvělé. Hladové okno na Švýcárně funguje. Počasí super azúro, lidí jak nasraných. Cestou zpět už se každý každému motal pod nohy. Ve 12:00 už jsme byli zpět na parkovišti, někteří zoufalci se tam ještě snažili zaparkovat – bezúspěšně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 7:24
V sobotu Skritek-Alfredka-Skřítek. K rozcestníku Pod Ztraceným kameny jsme museli pěšky, potom ve stopě. Je v ní místy jehličí, je i zledovatělá, ale sněhu zatím dost, dalo se a ani nebylo příliš lidí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2021 21:47
Urolbovano v pátek večer, ale poté na to v noci připadlo asi 5-7 cm sněhu. Z Dolní Moravy údolím to bylo nejdříve na mokrém prekrystalizovanem sněhu, s narůstající výškou pak už byla mokrá vata a nakonec nahoře prašan. Ve stopě umydleno, na mazání určitě oříšek. Stopa byla všude dobrá, na bruslení o něco horší, vrstvičku nového sněhu lyžaři ujezdili tak jet se dalo bez problémů
15:19
15:26
15:30
16:59
Králický Sněžník
Vloženo 27.2.2021 21:37
Ahoj dnes Zbojnicka...asi vcera upraveno a pres noc do toho napadlo cca do 5cm lepivyho snehu...mistama dobry jinde na hraně...cim vys tim lip...na skate bo bylo...ale dost rozslapano od pěších...jaro prichazi no..🙂
(Odpověď na dotaz uživatele Mich z 26.2.: Ahojte, nevite jak vypadaji ted trasy kolem Kralickeho Snezniku na brusleni?dekuji)
Králický Sněžník
Vloženo 27.2.2021 21:00
(Odpověď na dotaz uživatele Vladimír Jonáš z 27.2.: Jaké jsou podmínky na běžky ze Sedla na Ovčárnu??)
Dnes jsem jel ČHS- Ovčárna a zpět. Za Sedlem trošku jehličí a zledovatělá stopa, ale v pohodě na A lyže. Nejlepší Petrovka přes Kamzík na Švýcarnu. Za Švýcarnou dnes nejela rolba, takže po nočním sněžení byl hlubší sníh na skate, na klasiku vyjeté stopy. Sněhu je zatím dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2021 14:42
Dnes brzy ráno z Koutů od Pelikána pod Petrovku, poté po Hladové cestě k dolní nádrži Dlouhé Stráně a zpět. Od Pelikána k odbočce na Hladovou cestu asi tři úseky hodně špatné (špinavý led) jinak v pohodě sjízdné. Hladová cesta celá v top stavu. Lidí minimálně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2021 20:26
Dnes večer v čerstvé úpravě Skřítek - Hvězda - Skřítek + červený okruh. Dost špatné (ale sjízdné) je to v lese hned za Skřítkem, jinak jsou tam dvě tři horší místa a mimo ně pěkné svezení. Bruslil jsem, potkal jsem dvě srnky, člověka žádného.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2021 19:49
Z Ostružné jsem musel pěšky až na Ostružník. Na Cisařskou b. Palaš, Růžová b. velmi dobrý, Pak V.Šengen hodně špinavý. Bruslil jsem a jakž takž se to dalo.
Rychlebské hory
Vloženo 26.2.2021 0:47
Byl jsem už ráno v 7.30 Parkoviště pod Petříkovem - obchvat Petříkova (polovina nepoužitelná, led, tráva, druhá polovina špatná, jehličí) - od horní části Petříkova luxusní nová stopa - Trkač - Travná hora - potom do Polska směr Schengen, ale od rozcestí Pod Bruskiem špatná stopa plná jehličí, tak jsem to otočil zpět (ačkoli podle mapy měla být taky čerstvě upravená) - Smrk - Kuncův chodník - Rampa - Petříkov. Až do desáté jsem nepotkal ani nohu, pak se začali lidi trousit. Sníh ráno pevný umrzlý, časem měkne, ale luxusní jarní lyžování. Kdo chce klasiku, je to jednoznačně na klistr.
Rychlebské hory
Vloženo 25.2.2021 21:31
Po vybruslení z Karlovy Studánky jsem zkusil Kapitánskou cestu. Sněhu tam už moc nezbývá, plácal jsem se po tenkém ledě nebo špíně a jehličí. Trošku lepší je to až v nadm. výšce nad 1000 m. Od altánku jsem zkusil horem po Jelení cestě. Sníh tam poničily hluboké šlápoty, občas jsem málem zlámal lyže. Ve sjezdu zpět na Kapitánskou cestu už vykukují šutry a kořeny. Už bych tam nejezdil.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 7:46
Nad 1000m je sněhu dost. Z Ovčárny se dá i po hřebenu na Skřítek. Trasa není zrušená, nýbrž neudržovaná. Je moc krásná, chodí/jezdí ji spousty lidí. Chce si ovšem pohlídat počasí (vítr, mlha...).
Ad Karlov - trasy které se upravují jsou f pohodě (i když ne zcela ideální).
(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 27.2.: Dobrý den, mám trochu hloupy dotaz. Jaka je v tomto počasí snehove nejjistejsi trasa v Jesenikach? Je to CHS - Svycarna? Lze z Ovcarny jet jinam nez na Praded a Svycarnu? Az nyni jsem se dopatral, ze hrebenovka z Ovcarny na Skritek je zrusena. Nebo lze se dostat k Tetrevi chate (kdyz nejezdi lanovka v Koutech) a jet okruh kolem Mravenecniku?
Z Karlova mam strach, ze to bude spatne, kvuli nizsi vysce.
Diky moc)
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2021 22:10
Nová Ves -> Mravencovka: ve stopě místy voda, hodně jehličí. V tom krátkém kopci vylézá hlína - nahoru se to dá, směrem dolů je třeba jít pěšky.
Mravencovka -> Alfrédka -> Pod Ztracenými kameny: stopa je výborná, relativně čistá
Ztracené kameny -> Jelení studánka -> Vysoká hole: na hřebeni to bylo dost rozměklé, hůlka se mi občas probořila do půlky délky.
70kový chodník -> Pod Malým kotlem: místy se lyže dost bořily, byla to ťapačka.
Mazal jsem KX75 a KN44, drželo to dobře na celé trase.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2021 18:50
Jezdím nahoru se 4x4, ale řetězy nasazuju i tak - na zledovatělé cestě dolů s autem do protivky to je jistota, tam je mi 4motion platnej jak mrtvýmu zimník. S odvahou, zkušenostmi a štěstím tam ale vyjede i předokolka, ale dle mého názoru to je zbytečný risk - zasekne to pak cestu všem ostatním.
(Odpověď na dotaz uživatele K.cz z 24.2.: Zdravím,
mohu poprosit o nějaké objektivní info, zdali se dá vyjet se 4x4 bez řetězů aktuálně na Paprsek? Normálně bych toto neřešil a mířil klasicky pod sjezdovku do Vrbna, ale kolegové na zítřejší běžkování nejsou až v takové kondici... Děkuji.)
Rychlebské hory

O oblasti

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hrubém Jeseníku. V této nejznámější a nejrozlehlejší části Jesenické hornatiny tj. Jeseníků najdete i největší množství dalších běžkařských tras.

Členění oblasti Jeseníky