Jeseníky – běžky

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hr…

Číst celý text

Členění oblasti Jeseníky

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 1.2.2023 17:15
Skřítek - Alfrédka - super podmínky, jen si nezapomeňte vzít s sebou vosk, teplota byla těsně nad nulou, tedy strašně se to lepilo...a to i na šupiny...
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 31.1.2023 12:01
Nebyl jste dnes někdo v okolí Černohorského sedla je to tam na skate?

Díky.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2023 17:16
Ovcarna VysokaHole Jelenka Alfredka Karlov az na hvezdu Moravka. Hreben pohoda, pod Jelenkou uzke tak radeji zout bezky rovnez cast koryta,pak jiz ideal,kolem Meavencovky a dolu na Karlov. Nad sjezdovkama v lese mene snehu,opatrne kaminky od rolby! Karlov ze zacatku kaminky pak jiz krasny ideal az na Hvezdu (kyvadlovy bus na Ovcarnu). Dojezd do Koutu luxus v rolbe po Pelikana. Da se na bezkach az k nadrazi Kouty.
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 30.1.2023 12:33
Ahoj Jardo.Snad máš zpět Tvé běžky.Paràdní podmínky v Nové Vsi = i na nové lyže?Díky za odpověď.Jirka.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 29.1.2023 19:59
Podmínky parádní.Někdo mi vyměnil před hospodou v Nové Vsi běžky. Sporten Perun skin 182cm.Kontakt na mne 724110472.Ty co mám jsou z Přerova a já to tam mám kousek.Nebude někdo vědět?
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.1.2023 15:09
Dnes Paprsek, parádní jízda. Start Petříkov od dolního parkoviště, původní plán byl na Smrk a Lesní bar a přes Ramzovou zpět, ale vzhledem k tomu, že včera okolo Paprsku pršelo a namrzalo to, tak stopy byly hodně ledové, tak nový plán byl jet tam, kde bude čerstvá úprava, což byla dobrá volba. Takže trasa Petříkov, po magistrále na Palaš, okruh Pralinka, chata Paprsek a zpět po Magistrále do Petříkova, vše v čerstvé ranní úpravě. Sněhové podmínky dobré, jen velký pozor ve sjezdu od rozcestí Černý potok dolů do Petříkova, na několika vyplužených místech lezou výrazně kameny. Ráno lidí velice málo, na Pralince skoro nikdo, potom po pivní pauze na Paprsku už davy, běžkaři, pěší, psi, jeden kočár bez lyžin a jeden cyklista. Celkově velmi dobré, leč pár cm sněhu navíc by to chtělo...
9:25
9:25
10:28
10:38

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 30.1.2023 17:11
Ramzova ChS Praded Ovcarna. Od Cernavy po cervene po Serak v lese hodne ledovate,dale na Keprnik jiz pohoda. Pozor na sjezdu pod Keprnik smer Vresovka spadane vrsky stromu a trosku krusta. Vresovka az Praded a Ovcarna pohoda vse v rolbe,luxus :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.1.2023 22:26
I přes mrazivé mrholení luxusní stopy z Horní Lipové od Kovárny na Smrk,Lesni bar,Ramzovou, stačí si jen vybrat. Spousta spadaných větví i špiček stromů,ale dopoledne vzorně uklizeno rolbaři,za což jim patří obrovský dík.Děkujeme, že se tak vzorně staráte! Ale pod tíhou ledu vše padá dál, dejte pozor! Jinak neskutečně krásná zima. Užili jsme si to.
Rychlebské hory
Vloženo 28.1.2023 19:44
Guntramovice, Oderské vrchy, mezi Budišovem a Mor. Berounem.
Super. Stopa upravená. Modrý vosk. Zajímavá cesta. Dost sněhu.
Nízký Jeseník
Vloženo 28.1.2023 17:39
Skřítek - na Hvězdu a Rabštejn nesjízdné, málo sněhu a těží tam lesáci...Směrem na Alfrédku jsou první 2 km lepší pěšky, dá se i na běžkách, ale sněhu málo - občas kořeny, kameny a bordel na cestě. Pak už krásná stopa a směrem k Alfrédce a dál už i 2 stopy a uprostřed na bruslení, sníh parádní, tam už je ho dost a dál po Jesenické magistrále také super podmínky.
9:34
10:01
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.1.2023 7:32
Včera odpoledne Skřítek - Alfrédka a zpět. Ze Skřítku pod kopec špinavé a ledové, ale jet se dá, nahoru pod Ztracené kameny pěšky, dolů určitě nejezdit, na mnoha místech lezou kořeny a kameny. Potom od rozcestí už v pohodě sjízdné, ke zvoničce ledové a nic moc, od zvoničky a Alfrédce už OK. Jel jsem i okruh Ostružná, zde sněhu hodně, ale stopa spíš turistická, úprava už moc nebyla znát, bruslit nemožno, v zadní straně okruhu dva potoky přes cestu, nutno přenést, druhý se dá i přejet. Celkově vcelku OK, ale sněhové podmínky na Paprsku, kde jsem jezdil v týdnu, mnohem lepší.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.1.2023 20:43
Dnes jsme jeli od parkoviště u rozhledny v Nové Vsi na Alfrédku. Od parkoviště k Mravencovce místy stopa ujetá lyžaři , jelo se celkem dobře. U Mravencovky rozježďěno lesní technikou, ale byl to jen kousek, pak pěkná strojová stopa až k rozcestníku U Malého kotle a k Alfrédce, sjezd k ní dost rychlý, sníh ujetý a přemrzlý. Zpět pozor na sjez od Malého kotle, v horní část jsou ledové plotny, několik desítek metrů, pak se jede dobře. Tak ať se všem dobře jede.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.1.2023 23:03
Dnes Paprsek, hezké běžkování a projeto dosti km. Mrazivo zataženo bezvětří. Určitě stojí za to vyrazit a snad ještě trochu případne ať se horší místa vylepší. Užívejme si návrat sněhu a zimy
Rychlebské hory
Vloženo 26.1.2023 19:32
Azuro se nekonalo, na některých úsecích starší stopy, ale během dne najížděla rolba z Paprsku trasy ,tak to bude zítra top. Kolem Ramzové bez stopy jen na hladko, ale dál od rozcestí Pod větrolamem parádní stopy ze včerejška. Cca do 850 mnm je ledová krusta, tak to dost smeká, výš už prašan.
9:59
10:18
11:10
12:03

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Rychlebské hory
Vloženo 25.1.2023 23:14
Ahoj :)
Dnes po trase Ramzová - Smrk - Pod Klínem - Horní Lipová. Nástup na Ramzové v mrazivé mlze, slunce poprvé vykoukne nad Petříkovem. Krásně upravený povrch, stopa pro klasiku místy mizí v prudších pasážích poblíž vrcholu, bruslení možné. Jak slunce získává sílu, postupně odtává námraza na stromech a padá dolů na trasu, takže dávat pozor na hlavu i na běžky.
Na Smrku máme krásný výhled (nejen) na sousední Kralický Sněžník. Slunce, čisté modré nebe a bílá krajina byly jako z pohádky. Dolů směrem na Horní Lipovou krásný lehký sjezd, pevná a rychlá stopa. Mezi stromy lze zahlédnout údolí zakryté mlhou, do které vjíždíme poblíž rozcestí Pod Klínem. Při sjezdu je třeba dávat pozor hlavně na spadené větve nebo stromy, trasa byla ale až do cíle v Horní Lipové všude průjezdná.
Po celé trase jsme potkali cca 30 běžkařů, nic strašného, takže krásný zážitek, ještě jednou díky MartinM za tip. ;)
Počasí: Zpočátku hustá mlha, kolem -2°C. Postupně téměř jasno a na slunci určitě nad 0°C. S mlhou se ke konci trasy vrací i slabší mráz.
Užívejte perfektní podmínky,
Martin. :)
Rychlebské hory
Vloženo 25.1.2023 18:59
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka a zpět přes Žlutý Potok - Skřítek

Nástup od Skřítku (-2C) doslova špatný, jehličí, zmrazky, boule - nejlépe bez lyží.
Nahoře po horizontále nádhera, krásné stopy bez nečistot, taky skate o.k.
Azuro , teplota pod nulou , výhledy a bezvětří.
Sjezd ke Žlutému potoku už slabší , někde namrzlo, méně sněhu a odtud na Skřítek opět nic moc.
Chtělo by to pár cm sněhu, uvidíme.
Parking na Skřítku v pohodě, nevybírali parkovné - navýšení na 100 Kč ,kasírovat budou určitě o víkendu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.1.2023 14:01
Dnes dopoledne z Horní Lipové přes Luční vrch na Smrk, odtud na Paprsek, zpátky přes Císařskou boudu, Černý potok, Petříkov do Lipové.

Stopa perfektně upravená, bez problémů sjízdná po celé délce, je ale třeba počítat s tím že chybí podklad, místy se hůlky dost boří. Velká pochvala rolbaři, který v úseku z Lipové na Luční vrch natáhl stopu pro klasiku v dostatečném odstupu od škarpy, takže se dalo odpíchnout. Na zmíněném úseku také sem tam leží docela velké větve z buků, co se dalo jsem odstranila.
Králický Sněžník
Dotaz Vloženo 25.1.2023 21:04
Ahoj, chci se zeptat jak to vypadá s množstvím sněhu na nástupních místech - přemýšlím o Petříkově nebo Červenohorským sedle. Předpokládám že ve vyšších polohách bez problému, spíš řeším, zda je to na áčkový či béčkový lyže.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2023 23:24
Dnes lehčí projížďka přes Lesní bar a rozcestí Pod Klínem zpět do Horní Lipové. Od Lesního baru až do Horní Lipové čerstvě upraveno rolbou, krásné dvě stopy pro klasiku, i bruslení bylo možné. Sem tam nějaká větvička na cestě, zřejmě po projetí rolby. U Pyšné louky byl nicméně na trase v podstatě kus stromu (čti opravdu velká větev) téměř přes celou šířku, šlo s opatrností objet, nezkoušeli jsme s tím hnout, bylo by to tak pro dva chlapy. Tuším ale, že to už někdo silnější odstranil, takže to zítra bude už v pořádku. Dále dolů směrem do Horní Lipové výborné, od viaduktu směrem dál do obce ale někdo po trase přejel autem, takže zrušil obě stopy, nicméně průjezdné to je bez problémů. Po cestě jsme potkali 3 běžkaře, jinak naprostý mrazivý klid. :)
Počasí: zataženo, převážně bezvětří, od rozcestí Pod Klínem mlha a více větru, teplota kolem 0°C.
A děkuji MartinM za tip na trasu Ramzová - Smrk - Lipová, zítra zřejmě vyzkoušíme. :)
Martin
Rychlebské hory
Vloženo 24.1.2023 22:57
Zdravím, dnes jsme projížděli trasu od Lesního baru směrem přes rozcestí Pod Klínem a dolů do Horní Lipové. Naše trasa byla čerstvě projetá rolbou, dvě stopy pro klasiku (místy jedna stopa), dalo se ale i bruslit. Povrch pevný, pokud v noci ještě přimrzne, bude i rychlý.
Podobnou úpravu trasy jsme zahlédli u rozcestí Pod Klínem i směrem nahoru na Horní bar. Vaši trasu jsme tedy neprojížděli, ale předpokládám, že by měla být upravená podobně jako ta, kterou jsme využili my :)
Jinak doporučuji web jdemenabezky.cz, dá se tam najít, po jaké trase a kdy projížděla rolba. Není to stoprocentní záruka perfektní stopy, ale pro výběr trasy určitě užitečné ;)
Martin
(Odpověď na dotaz uživatele Anežka z 24.1.: Prosím, víte někdo, jestli se dá na běžkách proniknout z Horní Lipové na Smrk (od rozcestí Pod Klínem a pak přes Horní bar a útulnu Mates)? Nebo je to na backcountry?

S díky za každou odpověď, Anežka.)
Rychlebské hory
Vloženo 24.1.2023 17:42
Jak jinak nez idealne pripravene stopy,velike pochvaly pro Mikovo snehove kralovstvi 😄 Velke Vrbno lom zleva na Paprsek, Maly Schengen, Travna Hora, Cisarska a Milirema zpet na parkink. Super 20km upravenych stop,pohadka, vyuzijte idealni snehove podminky 👉⛷️
Rychlebské hory
Vloženo 24.1.2023 14:42
Dobry den, je to lesni cesta - pohodlne svezeni dolu, ale v zime neudrzovana. Tj. muzou byt preveje, potazmo horsi brzdeni v hlubokem snehu v prudsich usecich - nicmene za soucasnych podminek asi bez problemu. Trasu z Ramzove pres Smrk a do Lipove-Lazne jste zvazovali?
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 23.1.: Ještě jednou ahoj. Prosím o radu, vybírám mezi trasami Šerák - Pod Šumným - Bystrý potok - Keprnický potok - Bělá pod Pradědem - Jeseník a Ramzová - Pod Obřími skalami - Sněhulákova cesta - Miroslav - Lipová-lázně. Projížděl někdo v poslední době některou z těchto tras nebo máte aspoň tušení, v jakém stavu mohou být, i třeba podle dřívějších zkušeností? :)
Nejsme tolik zdatní běžkaři, tak abychom se nepřecenili.
Díky moc,
Martin.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.1.2023 11:33
vcera jsem to zkusil cca 1km od hospody a na skate to bylo OK, ale o stopu v pravem slova smyslu se nejedna, stopa tam neexistuje, je to format "cesta pevny podklad, nerozryto od pesaku", rekl bych ze na skate dokonce lepsi nez to co je aktualne na stadionu, ale zkusil sem jen 1km nez prisla tma takze tezko rict jestli to takhle bylo az na Mravencovku
(Odpověď na dotaz uživatele JirkaH z 25.1.: Ahoj,
nemáte někdo představu jak vypadá stopa od rozhledny v Nové Vsi (Štěrkovec) k Mravencovce? Je to sjízdné, nebo raději nastoupit na Karlově? Chci jet dnes odpoledne směrem Mravencovka, Alfrédka, případně k rozc. Pod ztracenými kameny a zpět.
Díky JirkaH)
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2023 12:51
Skřítek - do 20 cm sněhu , a potom Hvězda - Pod Viničnou horou -Prameny Oskavy- Skřítek

Celkem dobrý, ale potřebovalo by ještě pár cm sněhu. Stopa vyjetá od běžkařů.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.1.2023 23:45
Ahoj, dnes jsme projížděli trasu od Lesního baru přes Pyšnou louku a do Ramzové. Od Pyšné louky směrem do Horní Lipové se stopa zdála solidní, podle map je projetá i strojově, nicméně my jsme jeli od Pyšné louky na Ramzovou. Hezká stopa je mezi Pyšnou loukou a rozcestím u viaduktu, byť není projetá strojem. Okolo rozcestí Pod Větrolamem se ale začala stopa ztrácet, zavál ji vítr, takže bylo třeba ji v podstatě projet znova načisto.
(Odpověď na dotaz uživatele garret z 23.1.: Ahoj, nevíte jak vypadá stopa z Ramzové do Petříkova, případně z Ramzové o Horní Lipové?)
Rychlebské hory
Vloženo 23.1.2023 23:27
Dnes jsme projeli trasu Horní Lipová - Lesní bar - Pod Klínem - U Pyšné louky - Ramzová. Z Horní Lipové po cestě na ujetém sněhu, stopa žádná, zdatnější by zvládli bruslení. Od Lesního baru už projetá stopa, okolo spíše měkký sníh, takže lepší pro klasiku. Stopa projetá strojem a běžkaři až k Pyšné louce, směrem na Ramzovou už projeto pouze lidskou silou. Poblíž rozcestí u ramzovského viaduktu se stopa téměř ztrácí (vinou větru), nutné projíždět hlubším sněhem v podstatě znova. Pod vrstvou horních cca 10cm sněhu je tenká ledová krusta, což může být nepříjemné při občasných sjezdech nebo při vyřezávání nové stopy v hlubším sněhu.
Celou cestu mlha, slabé mrholení či sněžení, vítr silnější až mimo lesy poblíž Ramzové, kolem 0°C.
Martin
Rychlebské hory
Vloženo 23.1.2023 20:10
Dneska Ramzová - Smrk - Velký Šengen - Paprsek - Ramzová.
Naprostá pohádka , a to i mimo Pohádku, sněhu dosti, strojová stopa zatím nebyla na Petříkovem ani z Černého Potoka na Smrk, prošlpané běžkaři a místy se to bořilo, jinak Velký Šengen čerstvě projeté a poté i magistrála zpět dolů z Paprsku do Petříkova. Jako vždy je zde poskytován běžkařům naprostý komfort, že se i v pondělí ráno projíždí stopy, klobouk dolů a moc děkuju.
Lidí naprosté minimum, jen kolem Parpsku sem tam nějaký běžkař, takže prostě paráda, sníh čerstvý občas ještě málo ujetý, že se bořily hůlky, ale to je tím, že napadlo 30 cm sněhu za víkend, a ne úplně nejrychlejší; dopoledne lehce pod nulou a drobně sněžilo, odpoledne se rozfoukal vítr a oteplilo se nad nulu a vytvořili se při zemi husté mlhy a drobně mrholilo. Mazal jsem modrý swix V30. Skol!
Rychlebské hory
Vloženo 23.1.2023 18:29
Jel jsem dopoledne na bruslich ze Slamenky horem Nad zatacku a spodem zpet. Bylo to cerstve protazeny, trochu mekci, ale spica. Pri trochu pozornosti na jednicky bretle.
Králický Sněžník
Vloženo 23.1.2023 18:01
Horní bouda - kolečka kolem Pohořan: celkem pěkné svezení, do dokonalosti něco chybělo. Na loukách byla stopa brzo zafoukaná. V lese to bylo pěkné, ale zespodu to místy dost provlhalo. V kopci pod Jedlinou tekl přes cestu potůček.
15:53
16:18

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Nízký Jeseník
Vloženo 23.1.2023 13:32
Z Paprsku vyjela rolba až ráno těsně před běžkaři. Stopy tedy měkké, od spousty lyžařů hned rozježděné. Byl ale upraven Velký Schenghen, tak se dalo dostat do Polska. Zde bylo upraveno již večer. Stopy tedy byly vymrzlé a lidí málo. Super!
11:14
12:01

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 22.1.2023 20:32
Konečně krásná zima! Jeli jsme dole od parkoviště přes Paprsek, Velký Schengen, pauza v Paprsku (fronta 30 minut) a pak přes Smrk a Milíře zpět k autu. Sněhu dostatek. Akorát ten čerstvý sníh je trochu pomalejší, ale to neva.
10:14
10:37
11:39
12:33

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Rychlebské hory
Vloženo 22.1.2023 20:29
Vlastně jen musím potvrdit předchozí Martinovu zprávu. Napadlo mrtě sněhu a během dne připadával další. Na klasiku paráda, bruslaři si mákli. Sníh je sypký, stopa nestihne vymrznout, takže ji pár lidí rozjezdí.
Rychlebské hory
Vloženo 22.1.2023 16:13
Přes Milíře včerejší stopou na Císařskou, ve stopě pěkný a rychlejší než v čerstvé stopě. Ostatní stopy kolem Paprsku dnes opět projety kolem poledne. Vsude krásný svezení. Na bruslení je to ale měkké, proste napadlo 30 cm prašanu😉
Rychlebské hory
Vloženo 22.1.2023 14:40
Dnes trasa z Velkého Vrbna - Paprsek - Medvědi bouda. Stopa většinou neupravená a když byl kousek projetý rolbou tak se dost bořil. Rolba netihala dělat stopu. Nového sněhu kolem 30 cm. Dnes to byla spíše dřina než zážitek. Snad jak si sníh trochu sedne pojede se líp. Jinak zde by to chtělo více zpráv od běžkařů aby si člověk udělal představu jak to na horách vypadá . Díky 👍
Rychlebské hory
Vloženo 23.1.2023 10:07
Nema chybu, nazehlene pod ztracajy>Alfredka> Karlov super :)
(Odpověď na dotaz uživatele Zbyněk z 22.1.: Nevíte jak vypadá stopa od Skřítku na Alfrédku ?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2023 17:02
Hrebenovka Skritek >Alfredka soupacka lesem na Jelenku a hreben na Praded dolu Petrovka do Koutu, pod dratama na lyzich az do vlaku nadrazi :) Konecne nasnezeno od skritku pod ztracaky se da v pohode, opacnym smerem ale koreny, ibcas kamen. Pod Ztracaky >Alfredka (zrejme az do Karlova) super narolbovano. V lese dosti zaveje jsem tlapal, hreben luxus. Po sjezdovce v pohode dolu k Ovcarne. Vcera bylo dosti pesaku tak se spatne jelo, od zatacky pod Pradedem pak jazyky/zaveje tlapalisti hruza :( pak od zatacky dolu kolem Svicarny nadhera k Petrovce (jiste i na Cervenak) v rolbe dojonale. Od Petrovky vyjeta stopa az k Pelikanovi. Dale po dratama 400vky az k nadrazi. Super podminky >> vyuzijte
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2023 8:02
Skřítek a okolí od 11.30 do 15.00, noční sněžení poněkud vylepšilo lednovou mizérii. Projeli jsme si horní červený okruh kolem Závory, pak po modré značce lesem k asfaltce k Hvězdě. Po té to celkem rovněž jde (díky tomu asfaltu). Na jednom místě lezou nějaké větve po neuklizené těžbě. Z Hvězdy stejbou cestou zpět, ke Skřítku jsem se vrátili částí modrého okruhu. Nakonec vcelku pěkný výlet.
11:57
12:11
12:56
12:56

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Hrubý Jeseník

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hrubém Jeseníku. V této nejznámější a nejrozlehlejší části Jesenické hornatiny tj. Jeseníků najdete i největší množství dalších běžkařských tras.

Členění oblasti Jeseníky