Jeseníky – běžky

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hr…

Číst celý text

Členění oblasti Jeseníky

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.3.2024 18:28
Dnes v 9 hodin autobusem na Ovčárnu. Myslím, že poprvé v životě se nám stalo, že jsme na Praděd a Švýcárnu jeli úplně sami, v panenské stopě. Stopy byly ráno zcela v pohodě, skoro bych řekl na jedničkové lyže. Ze Švýcárny také, ale ze sedélka už to stačil někdo sem tam rozšlapat. Ale jen místy. Pak 5 km okruh kolem Kurzáku ( už docela měkký a upraven pouze na skate, ale docela dobrý. Následně krásným firnem výšlap pod Vysokou holi a horním okrajem obou kotlů na Jelení studánku a zpět, opět zcela sami. Po hřebeni to už nejde, musí se jet takto. Ale je to zatím v pohodě. Kolem Jelení studánky a
Břidličné ale už skoro bez sněhu, pokud byste chtěli až na Pecný, nutno kolem studánky přenést. Tož víc se toho momentálně v Jeseníkách projet nedá.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2024 13:50
Ovčárna, tratě pod Kurzovní chatou - krásně upraveno na klasiku i skate a málo lyžníků. Pak Švýcárna a směr ČhS. Upraveno,ale hodně pěších, na které je třeba dávat pozor. Stopa končila za Slatěma. V prudkém sjezdu už málo sněhu, spíše led, nebezpečné pro sjíždění a také jsem nechtěl ničit běžky. Na Švýcárně mnoho lidí. Dostal jsem informaci, že od rána chodí zástupy Poláků. A ti, jak mám zkušenost z Jakuszyc ,nerespektují upravené stopy. Takže to je asi důvod včerejšího postesknutí Johanky o Dementu Jesenicku.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2024 9:51
Jeli jsme z Ovčárny na Praděd a pak Švýcárna a zpět.Sníh zrnitý, trochu poprašek ve stopě,takže jelo se dobře,Na Pradědu mlha a docela pořádný vítr.Vyrojil se ale nový zimní druh DEMENT JESENICKÝ Je extrémně škodlivý,rozrývá běžkařské stopy a naprosto nic nerespektuje. Neumí číst cedulky,že nemá chodit v běžkařských stopách....Včera jich tam bylo obrovské množství...katastrofa!!!!
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.3.2024 7:27
Na Praděd v pohodě. Sníh mokrý, u vysílače led. Na Švycarnu už bída. Sníh samé jehličí, místy prohlubně s vodou. Pokud napadne pár cm, tak stále o.k.
(Odpověď na dotaz uživatele Sibyla z 6.3.: Také uvítám info o trase Ovčárna - Praděd - Švýcárna, hlavně s výhledem na příští týden, kdy máme jarní prázdniny. Moc děkuji.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.2.2024 7:29
Natěšený na nový sníh, kterého nakonec moc nebylo, a na lyže po 3 týdnech. Nakonec to zas bylo na klistry, ale nějak se nám za celý den nepodařilo trefit ten správný na ty ledovaté úseky. Hodně musela pococt soupaž takže jako trénink na Vasák ideální. Sjezdy rychlé a vzhledem k davům pěšáků je nutné být opatrný, dá se od nich čekat cokoli. Okruhy pod Kurzovní dost nerovné, sněhu je tam dost, ale hezké svezení to není
10:33
10:34
10:34
13:47

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2024 16:25
Ještě jsem dnes ráno na Paprsku odroutil na úseku Rampa-Císaŕská bouda rovných 20km, ale už to jde vážně dost do háje i zde a je to spíš už pro skalní a na starší lyže.
Rychlebské hory
Vloženo 23.2.2024 19:02
Po nočním dešti dostaly i poslední zbytky stop na Paprsku pořádně zabrat. Pokud nenasněží, nemá už moc smysl sem zatím jezdit.
Rychlebské hory
Vloženo 22.2.2024 15:51
Na Paprsku 0°C, celodenní sněžení. Ve stopě uježděné, poměrně rychlé mejdlo. Přestože neproběhla úprava, byly dnes na magistrále dobré podmínky i pro skate.
11:43
12:03
Rychlebské hory
Vloženo 21.2.2024 16:31
Dnes na Paprsku celý den seděl mrak a mírně sněžilo. Stopa bez úpravy při sněžení zpomalovala, ale jede se dál!
10:36
13:24
Rychlebské hory
Vloženo 21.2.2024 7:32
Včera na Paprsku bylo po úpravě nejlepší svezení tohoto týdne. Stále dobře sjízdný zůstává úsek Palaš - Císařská bouda, trasa přes Kuncův chodník na Rampu už pěje labutí píseň.
Znovu palec nahoru rolbařovi za snahu udržet pro klasiky i bruslaře co nejlepší podminky!
11:08
Rychlebské hory
Vloženo 19.2.2024 22:10
Paprsek. Navzdory mírnému sněžení stopy ráno zmrzlé, později rozbředlé. Víceméně už jen pro skalní, ale vzhledem k podmínkám díky za každý den, kdy to ještě půjde.
14:06
14:51
Rychlebské hory
Vloženo 18.2.2024 21:38
Ze Slaměnky na Mokřiny a zpět. Upraveno v pátek v noci, ale vzhledem k tomu, že tam běžkaři téměř nejezdí, místy stopa jak nová. Vzhledem k tomu, že ze soboty na neděli mírně mrzlo, byla stopa místy hodně tvrdá, tam, kde svítilo slunce, zase docela pěkný firn. Táhlý kopec v části k Mokřinám hodně tvrdý, sjíždět dolů chtělo jistou opatrnost. Jinak ovšem pohodová jízda, vzhledem k zmrzlým částem stopy možná pěkná soupaž i do kopců.. Ovšem při současném stavu bych si tak tipl ještě dva či tři dny, a bude to na mnoha místech nesjízdné. Odpoledne sjezd od nástupu na stopu ke Slaměnce zcela v pohodě, dopoledne by to asi moc nešlo, sjezdovka byla hodně umrzlá. Počasí po několika dnes mimořádně pěkné (slunečno, max. 4 stupně nad, vítr v normě.
Králický Sněžník
Vloženo 18.2.2024 20:02
Paprsek. Polojasno, 0° - 5°C. Po ránu tratě totální led, který se během dopoledne měnil na jarní kaši. Kvalita stop je dubnová, upravované je už jen kolečko z Palaše přes Císařskou boudu, Kuncův chodník a zpět na Palaš.
Před obědem odměklou trasu opět nažehlila rolba. Moc děkujeme rolbařovi za manžestr i stopy, snaží se pro nás i v současné kritické situaci vykouzlit z nemožného možné!
11:20
11:41
12:45
Rychlebské hory
Vloženo 15.2.2024 19:33
Ahoj .Dnes Ovčárna a asi kilák za Švýcárnu. Pak už jehličí, tak to nesjížděl.

Sníh již měkký. ale pořád to jede. Zlatý Praděd.. A myslím jediné místo, kde to ještě jde.
Busem s Hvězdy, sníh začíná až kousek před Ovčárnou.
Palis
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2024 9:17
Na to jaká je zima jsou zde podmínky velmi dobré :-) není to tak ledovaté jako směrem na Švýcárnu. Bylo to rychlé, mimo míst kde je jehličí (krátky úsek v nižsí partii). Nikde nic nelezlo, ale otázka co s tím udělá víkendová obleva. Celkově je to nahoru stoupání dolů sešup - pro průměrné běžkaře v pohodě, děti a začátečníky bych vzal někam více na rovinu (Teď asi jenom Praděd).
Vyražte dokud to jde.

(Odpověď na dotaz uživatele Palis z 14.2.: A ještě jeden dotaz. Nikdy jsem nebyl okruh ze sedla na Vřesovou studánku.
Jaký je tam terén? nemyslím teď sněhové podmínky, i když rolba z 13.2.2024 říká, že stav skvělý.
Děkuji.
Palis)

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2024 13:16
Z ČHS na Švýcárnu je to špatné, sníh ještě byl, ale spousta jehličí, místy vydřené, víc hnědé než bílé. Lépe pěšky než běžky. Od Švýcárny na Praděd/Ovčárnu už dobré. Okruh u Kurzovní je top.

(Odpověď na dotaz uživatele Palis z 14.2.: Ahoj. A jde to z Čer . sedla? chci jet zítra ráno.
Palis)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2024 7:52
Včera Ovčárna-Praded-Svycarna-zavodni okruh-Ovčárna. Sněhu všude dost, od Ovčárny ke Kurzovní dost rozjezdene skutry, dál už pěkně upravené, u Pradědu i tvrdé, jinde to bylo na bruslení docela náročné, lehce rozbředlý sníh. Klasika by šla asi dobře. Žádná hitparáda ale asi pořád nejlepší v celé republice.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2024 13:30
Paprsek bouda dobre .
Rychlebské hory
Vloženo 10.2.2024 18:31
Z Bielice na Dukt nad Splawami s běžkami v ruce. Pak jsme je na sadili a jeli na Paprsek. Podmínky jak na jaře. Místy v pohodě a místy jehličí a led. Některé úseky na sundání běžek. Rolbovano v pátek, ale déšť udělal svoje.
10:53
11:36
11:43
12:09

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 7.2.2024 22:05
Z Ostružné pěšky téměř až k rozcestí Pod Hřebeňákem (převážně nesjízdné). Úsek od Hřebeňáku k Císařské sjízdný, sníh na mnoha místech plný jehličí. Dále okruh směr Travná Hora-Paprsek-Císařská v pohodě.
Rychlebské hory
Vloženo 5.2.2024 18:22
Z Petříkova levým údolím přes Císařskou na Paprsek. Výstup k Císařské většinou sjízdný, ale sníh hodně špinavý, na dvou úsecích se přenášelo. Od Císařské na Paprsek z ohledem na aktuální počasí fajne svezení, sníh mokrý a pomalejší.
Rychlebské hory
Vloženo 3.2.2024 15:38
Ostružník - Smrk - Malý Šengen - Kuncův chodník - Trkač a zpět do Ostružné, klasika-soupaž.

Dole ráno +5°C, nahoře taky teplo, na hřebeni dost foukalo, ale nepršelo.

Tam kde projela rolba a nebylo to pod stromy pořád pěkné a vcelku rychlé stopy (Magistrála, Kuncův chodník - Travná - Smrk apod.)

Mezi hustšími stromy a níž v lese už hodně špinavé (za Ostružníkem, část Malého Šengenu) tak opatrně hlavně ve sjezdech, drhne to.

Ostružník - Řetězárna už je lepší sundat, po loukách pod Stráž se pořád sjet dá.

Celkově pěkné jarní ježdění, díky za úpravu!
9:47
9:48
10:18
10:26

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Rychlebské hory
Vloženo 2.2.2024 19:38
Dole v Ostružné ráno mrholení, nahoře vše od včera přimrzlo, téměř bez větru, odpoledne nahoře začalo foukat, přišla mlha a drobně sněžilo.

Vše upraveno, stopy rychlé, pevné, vymrzlé, ideální na soupaž. Jen pár špinavějších míst s jehličím v lesních úsecích.

- na hřebeni a úsek na Smrk top stav
- v prudších sjezdech už jsou ledové plotny tak pozor (na Trkač, k Mokřinám apod.)
- od Ostružníku dolů k Řetězárně už dost špinavé a umydlené, ke konci už jen led, lepší sundat
- louky nad Ostružnou umrzlé, místy vyfoukané na led
9:42
9:46
10:08
10:18

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Rychlebské hory
Vloženo 2.2.2024 15:03
Ahoj. Dnes klasika z Ovcarny na Sedlo a zpet. Nazpatky jsem to vzal na Kamzik 1.5km turistickou modrou a dobre jsem udelal. Snih tam byl dobrej oproti okruhu klasikou po bezkarske dolu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.2.2024 9:55
Ahoj, byl jsem tam dnes ráno - viz můj zápis. Co se týče okruhu kolem Ostružné, tam je stopa jen od lidí, ale dnes ráno byla zafoukaná.


(Odpověď na dotaz uživatele Honza M. z 31.1.: Věděl byste někdo aktuální stav stopy:
- mezi Ztracenými kameny a Alfrédkou? (https://en.mapy.cz/s/kadedabuka)
- na okruhu kolem Ostružné? (https://en.mapy.cz/s/lasehocuse)

Díky moc!)
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.2.2024 9:53
Skřítek - rozc. Žlutý potok - Zelené kameny - Alfrédka: dnes překvapivě dobré podmínky. Čekal jsem led a jehličí, ale napadl na to cca 1 cm sněhu, takže vše špatné bylo překryto:-). Nahoře bylo -2°. Mazal jsem klistry.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.2.2024 19:46
Nahoře přes den kolem 0, mlha, dopoledne nasněžilo 1 - 3 cm nového, který zakryl špinavý podklad.

- nástup z Ostružné po zelené - pěšky, v lese na cestě udupaná vrstva sněhu, ale leze tam kamení
- pod Ostružníkem už se dá nasadit, ze začátku špinavé, od točny rolby překvapivě dobré
- Pod Hřebeňákem - Císařská - Magistrála - top, jen tu a tam šiška
- Malý Šengen - celkem dobrý, akorát pozor na šišky a trochu špinavější stopu mezi hustšími smrčky
- Velký Šengen - dobrý jen začátek k útulně pod Rudawcem - dál je to čím dál slabší, v zadní části už je místy jen tenká vrstva ledu poprášená sněhem, občas vyhozené šutry - dá se to s opatrností projet soupaž, ale je to na hraně průjezdnosti
- pak je hezký až úsek V Mokřinách - Kunčický hřbet - Sedlo Suchá - tam je už sněhu zase dost
- spodní část Pralinky špinavější ale dobře průjezdná
- od Řetězárny se dá po loukách kolem Stráže sjet s opatrností až do Ostružné k nádraží

- stopy se starší úpravou, tam kde projelo víc lidí umydlené a rychlé, nový sníh mimo stopy pomalý
8:54
9:02
9:12
9:23

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (12)

Rychlebské hory
Vloženo 30.1.2024 22:22
Na sněžníce v pohodě, nesmeky se hodí maximálně na sjezdovku a na Keprník (ale jen návětrný vrchol). Nicméně Keprník byl vcelku OK, není tam hladký led, ale hrubý led, navíc v sobotu i s jemným popraškem. Nicméně jen kousek na vrcholu. Vše jsem to jel na běžkách (sobota) včetně výlezu na kamenný vrchol Keprníku. V lese je sníh na hřebenu povětšinou měkký, rozježdený/rozšlapaný od lidi. Rozhodně doporučuji směr Ramzová -> ČHS, z Šeráku to jde dolů blbě všemi směry a Na Vřesovku to vzít spodem, přes Kamenné okno to je taky ledovaté, ale taky to není nějak dlouhé.
27.1. 12:21
27.1. 12:21
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2024 12:37
Na běžky tento úsek nedoporučuji vůbec, šli jsme v pondělí v nesmekách. Vše silně zledovatělé, pár běžkařů jsme potkali, dle jejich slov se trápili. Kdyby napadlo 5-10 cm,bylo by to jiné.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 30.1.: Honzo, jak to prosím vypadá konkrétně na trase Šerák - ČHS? Je to na běžky?Nesmeky? Sněžnice? Díky za odpověď)
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2024 13:19
Dvoudenní přejezd Jeseníků: Z Ostružné přes Keprník, Červenohorské sedlo a Praděd až na Skřítek. Sněhu je ještě všude dost, jen by to chtělo nějaký nový - povrchový sníh je často přemrzlý a v místech, kde nesvítí slunce, je místy led. Upravené stopy od Vřesové studánky až na Ovčárnu velmi kvalitní (na klasiku), jen pozor na nebezpečný strmý úsek pod Švýcárnou, kde zmíněný led komplikuje sjezd všem běžkařům. Vrcholové nezalesněné partie (Keprník, Vysoká Hole, Velký Máj) jsou kompletně zledovatělé a to bez ohledu na to, zda jedete po cestě nebo volným terénem - silně nedoporučuji. Tam se dá chodit s nadsázkou jen s mačkami (urval jsem si tam na ledu okraj skluznice). Vrstevnice od Alfrédky pod Ztracené kameny jako vždy skvělá, upravená. Dá se v pohodě sjet i na Žlutý potok. Finální úsek u Skřítku téměř holý led.
Hrubý Jeseník

O oblasti

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hrubém Jeseníku. V této nejznámější a nejrozlehlejší části Jesenické hornatiny tj. Jeseníků najdete i největší množství dalších běžkařských tras.

Členění oblasti Jeseníky