Jeseníky – běžky

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Členění oblasti Jeseníky

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 22.3.2019 22:46
Nová Ves -> Mravencovka: led, jehličí, sníh. Několik vytátých míst se musí přenášet. Ale pořád se dá.
Mravencovka -> Pod Malým kotlem -> Alfrédka -> Pod Ztracenými kameny, Ostružná: super svezení, rolbař to v pátek večer protáhl, takže čistej sníh a rychlá stopa. Zítra ráno to bude super.
Bude se protahovat zřejmě i příští víkend.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.3.2019 17:08
ČHS - Praděd - Ovčárna. Paráda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2019 21:18
Dnes po měsíci opět ve stopě. Z Nové Vsi na Mravencovku nic moc. Málo sněhu s ledem a špínou. První kilometr je už na hraně (tady to do víkendu určitě nevydrží). Dál k Mravencovce přece jen lepší. Odtud po zelené TZ pěkná vyřízlá stopa, občas špinavá (ale nic hrozného) s tradičním vytátým místem v polovině stoupání. Od Alfrédky okruh Ostružná i směr Zelené kameny skvělé podmínky jak na klasiku tak především na bruslení. Díky klesající teplotě (po čtvrté hodině na Alfrédce těsně pod nulou) byly tratě tvrdé a rychlé. Sjezd kolem Malého kotle rychlé mimo stopu, ve stopě pomalejší a cukavé. Sníh se během výletu měnil několikrát, ale bylo to celé na tuhý vosk. Lidí jsme potkali asi sedm.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2019 20:10
Ovčárna - Švýcárna a zpět. Výborné podmínky, krásná stopa. Lidí minimum.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.3.2019 11:43
ČHS -Praded-ČHS. Ráno v 9 projeto rolbou, ideální stopa, od Švýcárnu již hodně pevný podklad a kolem Pradědu čistý led, tzn pro s běžkaře náročné. Podmínky ideální. ..
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.3.2019 10:02
Dolní Morava od závory to úplně nejde, ale hned po sto metrech už je to na pohodu. Pak údolím mokrý, ale v pohodě..Od zatáčky luxusní sníh, tvrdej, pohoda a krása. Doporučuju.
Králický Sněžník
Vloženo 17.3.2019 8:03
Ze Skritku pesky pod Ztracene kameny, jen kvuli tomu, ze jsem mel zavodni lyze, dnes uz ale na kamenacky. Pod Ztracenymi kameny - Mravenci sedlo - okruh Ostruzna - U Maleho kotle perfektni, docela rychla a uplne cista stopa. Nahore obrovske mnozstvi vlhkeho snehu, odpoledne +1,5°C polojasno, vecer -1,5°C zatazeno, mlha. Vyborne podminky a na polovinu brezna zcela perfektni. Obsluha na Alfredce jako vzdy usmevava, velke dekuji i panu rolbari.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2019 12:21
Byli jsme tam min. Týden, stopa byla dobrá, v horní části krásně výhledy, ale zpátky když přituhne, musí se opatrně, aby se to moc nerozjelo.
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 18.3.: Prosím o informaci jak to vypadá na trase ČHS- Vřesová studánka, jsem začátečník, nikdy jsem tu trasu nejel a rád bych dne 20.3 vyzkoušel.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2019 21:04
Dnes ČHS - Švýcárna - Praděd a zpět. Podmínky dobré, cca 15 cm nového sněhu, pod ním u ČHS tenký zmrzlý základ, ve vyšších polohách pak celkem přes metr sněhu. Stopa neupravená vyjetá běžkaři. Na závěr sezóny to byl pro mě luxus.
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 15.3.2019 17:58
Nebyl někdo na Skřítku? Jak to tam vypadá. Díky za informaci.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2019 17:26
Co udělat těm co vědomě ničí stopu. Nakopat je do zadku. Hotovo.
(Odpověď na dotaz uživatele Stopař z 5.3.: Zdravím vsechny běžkaře-tak jako mně, tak určitě i další štve, když se po stojově upravených cestách procházejí lidi bez lyží.Dokonce s dětmi v kočárku a volně pobihajícími psy-Nová Ves-Mravencovka-ale i jinde.K tomu ještě přibývá nový bum kolaři. Bohužel je málo "cedulek" které vystižně upozorňují, že na těchto cestách nemají co dělat. Myslím si, že je třeba s tím něco dělat...POMOŽTE !!!!!)
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.3.2019 12:38
Niceni stop vadi urcite vsem, jen nikdo nic nedela. Kdyz jim bude kazdy bezkar nadavat, tak jim to zneprijemni a treba toho casem nechaji.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.3.2019 9:42
Zdravím-plně souhlasím s názorem -nakopat do zadku-na problém ničení stop bezohlednýmí chodci-bohužel je nás asi málo kterým to vadí. Nejvice by to mělo vadit těm, kteří tyto cesty upravují -dík za názor.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2019 19:22
Odpovím si sám, jel jsem ze Skřítku na Mravecovku s okruhem kolem Ostružné a zpět. Hustě sněžilo, jehličí většinou pod sněhem, kolem 16 začalo ještě hustěji pršet. Skřítek - Pod Ztracenými kameny spíš bez sněhu. Stopy na vrstevnici docela projeté, ale rychle se ztrácely pod novým sněhem. Bruslení bylo dnes za trest kvůli vrstvě nového sněhu, kdo vzal namazané lyže nebo zvládne soupaž, udělal lépe. Trasa Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka na tom byla o poznání hůř než zbytek. Snad po dnešním slejváku ještě nějaký sníh zůstane.

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 9.3.: Ahoj, nemáte prosím aktuální, tedy sobotní, zprávy z trati Mravencovka - Pod Ztracenými kameny? Je tam po sněžení upravená stopa? Dá se bruslit? Mám to na Paprsek o dost dál, tak se ptám. Děkuji za odpověď.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2019 17:26
na ČHS jsem čekal pár cm čerstvého, ale byl tam jen symbolický poprašek, na horu se to nelepšilo, pro bruslaře a soupažníky asi dobrý, ale pro mne nic moc, tak jsem to otočil přes Petrovku dolů a se zavřenýma očima sjel až k Pelikánovi
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2019 12:53
Paprsek: Palaš - V mokřinách - Pralinka - Splaw - Travná hora - a zpět, co udělá pár cm sněhu pro klasiku, paráda, dolů na parkoviště skoro nesjízdné - měkké a jehličí, raději obětujte peníze
Rychlebské hory
Vloženo 10.3.2019 0:08
Dnes přejezd Ostružná - Smrk - tratěma kolem Paprsku - magistrálou Kladské sedlo - Návrší - Vojtíškov.
Dopoledne trochu nasněžilo, akorát aby překrylo špínu a jehličí, mokré, takže to na čerstvém sněhu moc nejelo. Stopy ale všude pěkně projeté, od Ostružníku (kam se musí pěšky, případně po horní sjezdovce, kde ještě byl sníh). Klesání na Kladské sedlo už mizerné, kouká už docela hlína, ale dalo se. Jestli nepřipadne, asi poslední úprava přejezdu. Nad Vojtíškov upraveno tak do půlky, ale dalo se sjet ještě dál, někam cca na kótu 800m.n.m.
Králický Sněžník
Vloženo 9.3.2019 16:04
Dnes od závory k Vilemince a dále po magistrále. Dole déšť od Vilemínky husté sněžení. Cca od 1100 mnm silný vítr tak jsem to otočil. Až na to počasí pěkné svezení.
Králický Sněžník
Vloženo 8.3.2019 0:10
Nová ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Ztracenými kameny:
Dole led a jehličí, nahoře 3 cm čerstvého těžkého sněhu.
Na klasiku to bylo pomalé, na skate trošku lepší. Mohli by to protáhnout.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.3.2019 20:23
Skřítek - Alfredka a nadreny jak kůň, na klasiku už to není. Po Žlutý potok les plny jehličí, klistr se totálně zaspini a pak se s tím nedá jet.

Po včerejším sněžení na promocene podložce 5 cm nového sněhu, skate mnohem lepší, ac taky pomalé.

Chata na Alfredce otevrena středa až neděle 10-16.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.3.2019 19:03
Z Horní Lipové s běžkami v ruce na Lesní Bar (silnice už holá) a z Lesního Baru už na lyžích cestou naokolo. Páe cm prašanu přikrylo jehličí, sněhu spousta ale byl změklý, moc to nejelo
Kolem. Smrku sněhu určitě ještě metr, od minula před asi 3 týdny odtálo podle Hraničníku jen asi 10 cm. Sjezd zod Císařské boudy do Petříkova bídnější, sněhu dost až nad ves ale jehličí. Když jsme nasedali do auta, začalo pršet. Ale krásné jarní běžkování. Musela.jsem se podělit, ať tu nejsou jen samé Jizerky.
Rychlebské hory
Vloženo 7.3.2019 15:24
Včera jsme se ženou prošlápli stopu z Videlského Kříže směrem na ČHS t. zv. milionovou cestu (modrá cyklo). Ráno 5cm prašanu na V45. Cesta je hodně zničená od pěšáků, ale bokem to jde. Čím výš, tím líp. V oblasti nad
Vysokým vodopádem se již jedná o extrémní běžkování pro téměř nesjízdné obrovské návěje, nicméně je to velmi fotogenická oblast. Po překonání sněhových dun zimní pohádka a dále na sedlo super svezení. Dost tam fučelo a byla zima, rozhodně žádný jaro, fukýráky se hodily. Trasa je hodně ve stínu a severně orientovaná. Sjezd k zpět k autu na Videlský Kříž přes duny nad Vysokým vodopádem je adrenalinový zážitek. Informace na holidayinfo o sjízdnosti této trasy je dost zavádějící. V popisu této trasy se píše, že když si chcete odpočinout od davů běžkařů, tak zde nikoho, protože zde není hospoda, nepotkáte a opravdu jsme nikoho nepotkali.
Jirka
https://horlo.rajce.idnes.cz/Milionova_cesta_Videlsky_Kriz_CHS#milion_cesta2.jpg
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.3.2019 10:03
Dolní Morava - včera přes poledne od závory nahoru na Slaměnku, super svezení, pár centimetrů nového sněhu, takže schovaný jehličí, trochu pomalejší, ale na skate ideální. Zpátky dole už to bylo hodně měkký, i ta vrstva pod novým sněhem, ale dalo se.
Králický Sněžník
Vloženo 5.3.2019 12:34
Okruh Žďárský potok - Nová Ves - Nad Karlovem - Mravencovka - U Malého kotle - Alfrédka - Žďárský potok
Žlutá turistická trasa ze Žďárského potoka do Nové vsi a úsek mezi Jelení a Nad Karlovem již s minimem sněhu (jsou to přece jenom jižní svahy). Ostatní úseky okruhu s velice slušným množstvím sněhu a perfektně upravenou stopou, na kterou už několik týdnů nezasněžilo (je trochu špinavá od jehličí). Závodní areál v okolí Nové vsi upraven, ačkoliv sníh už i tam řídne. Sjezd z Alfrédky do Žďárského potoka je lahoda, jen až na samém konci trochu zledovatělé.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.3.2019 20:50
Ovčárna - Jelení studánka hodně zmrzlé, vyfoukané, ale sjízdné
dále na Alfrédku docela dobře sjízdné
Alfrédka-Mravencovka přes Malý kotel krásná stopa.
Mravencovka-Karlov po zelene většina cesty jehličí a led, některé úseky jsme vyzouvali
Karlov-Hvězda začátek místy úplně bez sněhu, ale asi po 2 km potom krásná stopa až na Hvězdu
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.3.2019 19:59
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Pod Zelenými kameny - okruh kolem Ostružné - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka, zpět na Skřítek jsem to vzal přes Žlutý potok. Bruslení a soupaž, na klasiku to už spíš není. Úprava po celé trase skvělá, bruslení i stopa, jen místy hodně jehličí, jak se dá očekávat když nesněží. Pod Ztracené kameny jsem to sundal, ale s dvojkovými lyžemi by to asi šlo. Zelená z Mravencovky na Alfrédku je na hraně, takže je lepší to vzít přes Malý kotel. Ze Žlutého potoka na Skřítek místy divoké, ale šlo to. Jinak dobré, skluznice to vzala. Lidí docela dost, bufet na Alfrédce otevřen.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.3.2019 18:31
Parkoviště restaurace na Hvězdě pod Ovčárnou - Jelení cesta.
Upraveno rolbou v pátek 1.3.2019, 1 stopa + skate.
Stav v sobotu: Na Hvězdě zledovatělé, směrem nahoru to měklo, od cca 965 n.m. bílý, čistý namrzlý sníh, klasika fantazie. Sjezdy bezpečné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.3.2019 12:35
Dolní Morava - Zbojnicky okruh
V 9:00 - 1, stopa zmrzlA ve spodní části víc jehličí ale nijak to neomezovalo, v horní čas cca 1cm poprasek čerstvého sněhu, v 11:00 jsem odjížděl a bylo stále pod nulou ale pod mrakem
Minimum lidi za mě max spokojenost
Králický Sněžník
Vloženo 27.2.2019 23:31
* Žďárský potok -> Žlutý potok: na slunku měkké, ve stínu tvrdé. Pěkná stopa.
* Žlutý potok -> Zelené kameny: pěkná stopa
* vrstevnice: pěkná stopa
* Pod Ztracenými kameny -> hřeben: tvrdé, ušlapaná cestička. Jet se to moc nedá, pěšky se to neboří.
* hřeben: tvrdé
* Jelení studánka -> Alfrédka: dobré, ani ne moc rozbité. Spodek dokonce protažen rolbou.
* Alfrédka -> Žďárský potok: dost jehličí. Poslední kilometr protažen traktorem - bez stopy, ale dá se jet.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2019 14:35
U Nové Vsi u Rýmařova je na tratích sněhu dost, ale také dost jehličí. Účastníci závodů v lyžařském orientačním běhu, které se tam budou konat o víkendu, mají zvážit použití dvojkových lyží - "Pořadatelé po dnešní práci v terénu konstatují, že závody se uskuteční dle rozpisu. Sněhu je v prostoru dostatek, nicméně teplé počasí posledních dnů značně zašpinilo sníh jehličím, což je místy problematické. Proto si pro jistotu připravte i dvojkové (horší) lyže" - zdroj: http://www.ski-o.cz/novinky-sekce-lob/posledni-zavodni-vikend-bude-dle-planu
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2019 9:17
Skřítek- Zelené Kamney-Alfredka-Žlutý Potok-Skřítek
Místy už hodně špinavé, ake jinak to šlo. Jarní lyžování, na slunci cukr v lese je to ještě ráno trochu namrzlé. Sjezd na Žlutý Potok PARÁDA.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2019 11:22
Stav tras sjizdne po ranu zmrzle odpoledne jarni lyzovani dle predpovedi asi podobny stav i v breznu.upozorneni na vikend 2.3.3.so,ne budou probihat zavody kolem paprsku cast trati bude uzavrena ostruzna,ramzova,cisarska bouda,tzv.magistrala paprsek asi prujezdne.pekny den horalum zdar a snih az do velikonoc.
Rychlebské hory
Vloženo 24.2.2019 23:48
červený, zelený a modrý okruh u Skřítku: poprašek čerstvého sněhu vylepšil stopu zejména v lese, kam se nedostala rolba a zmírnil ledovatost stopy. Kde mohla projet rolba (zejména větší část zeleného okruhu na Hvězdu a zpět) byla krásná, tvrdá, rychlá stopa na soupaž a skvělé podmínky na bruslení. Díky všem, kdo zajišťují rolbování.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2019 22:41
Dnes přejezd z Hvězdy do Rýmařova, zřejmě poslední v letošní sezóně.

Vyráželi jsme za teploty cca 0°C. Stopa zmrzlá, pod stromy hodně znečištěné jehličím. Mimo vysoký smrkový les čisté a super na skluz i odraz. Sjezd na rozcestí Karlov/M. Morávka příjemný, vcelku rychlý a jelo to dobře i po jehličí. Poslední kilometr klesání do Karlova problematický - málo sněhu, led, špína... Asi dvacet nejhorších metrů jsem raději přenesl. Karlovem k vodárně se musí asi 1 km pěšky, silnice je ledovatá, je to nepříjemné. Od vodárny na Mravencovku ledovaté a špinavé nicméně stříbrný červený swix v kombinaci s nalepeným jehličím fungoval, takže jsem to zvladl celé ve stopě. Dolů to ale tudy nedoporučuji... Od Mravencovky kolem Malého kotle už poměrně čisté a sněhové, sníh se ale postupně měnil, takže jsem musel přemazávat. K Alfrédce super sníh, od Alfrédky (+ 1,5°C) k Zeleným kamenům tvrdé, rychlé, umydlené, na odraz nic moc, takže většinou soupaž. Na bruslení ale výborné a platí to v podstatě o celé trase... Sjezd ke Žlutému potoku rychlý ale bezpečný. Kolem potoka ke Škaredé jedli velmi příjemné (i tady stále 30-50 cm), Žďárský potok - Ptáčník - Stará Ves už sníh poměrně mokrý, ale stopa tvrdá. Sníh zatím drží i na jižních svazích. Přes Janovický les špinavější, ale dá se, z Nového Pole do Rýmařova občas vykukuje hlína, ale zatím překvapivě souvislé, takže jsme dojeli až k nemocnici bez sundávání. Nakonec lepší, jak jsem čekal a od Malého kotle vyjma Janovický les stopa víceméně čistá. Kopce na opačné straně k Ondřejovu a Stránskému z pola bez sněhu, a směrem na Jamartice, Štáhle a Břidličnou sníh zmizel docela. Oblevu příští týden určitě nepřežije Nové Pole a osluněné svahy kolem Staré Vsi, od Žďárského potoka by to mohlo vydržet.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2019 21:18
Žďárský potok - Pod Zelenými kameny, lehce nad nulou, sníh byl přemrzlý i na vrstevnici na Alfrédku, ale klistr jsem nemazal, takže bruslení nebo soupaž. Stopa nicméně strojová, docela dost jehličí, trochu to působilo jako konec března.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2019 20:00
Včera a dnes se jel z Paprsku závod Jelyman. V sobotu skate na okruhu Růžovka, v neděli klasika na trasách Pohádka, Šengen, Pralinka, Medvědí bouda. Vše čerstvě upraveno, perfektní stopa, tvrdá, lehce rozsolená (fialový klistr). Místy je sice ve stopě (i kolem stopy) jehličí, ale kupodivu se na vosk vůbec nelepilo. I ostatní trasy upraveny a bez problémů sjízdné. Perfektní lyžování. Jen sjezd přes sedlo Větrov k parkovišti u dolní stanice sjezdovky ve Velkém Vrbně už je dost vyplužen až na led (hlavně spodní část, vrchní je celkem OK).
Rychlebské hory
Vloženo 23.2.2019 20:27
Jeli jsme z červenohorskeho sedla přes švycarnu na kurzovni a ovcarnu luxusně upravena stopa kvalitní sníh super počasí mrzlo že švycarny na sedlo už více lidí a že sedla na kurzovni zástupy nazpět už davy pominuly celkové nádherné bezkovani korunován výhledy až někam k Orlický horám se sluníčkem
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2019 19:59
Ramzová -> Lanovka na Šerák -> Keprník-> nazpět na Šerák a po sjezdovce do Ramzové na vlak.
Z tohoto hřebene zde dost chybí reference a proto mi dost vrtala hlavou, a není divu - není tu běžkařská stopa, o které by se dalo mluvit. Povrch sněhu přemrzlý, na jižní straně popuštěné a s plotnama, všechno rozdupané od pěšáků. Jízda se podobá spíše skialpinismu a freeridingu mezi stromkama podél cesty, a v závěru sjezdovému lyžování (strašné vyjeté plotny na sjezdovce - sjízdná běžkama jen částečně), ale zkoušet tohle na obyč běžkách není zrovna výhra. Rovná stopa nahoře stejně ani nejde udělat kvůli navátým vlnám sněhu mezi stromky. Na Šeráku víceméně brněnské ceny, dá se slušně najíst po vymrznutí na lanovce. Běžkový zážitek to moc nebyl, ale myslím že letošní zimu můžu s klidem uložit k ledu. Díky všem co vyšlapují a upravují stopy, doufám že do nich znovu vyrazím již letos.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2019 16:58
Ráno nádherné počasí, krásně upravená stopa. Bohužel se v upravených tratích někdo prošel, takže skate ze Sedélka přes Švýcarnu na Červenohorské sedlo nepříjemné. Zpáteční cesta ze Švýcarny na Ovčárnu velice nepříjemné díky chodcům kteří neuhnou, jdou vedle sebe a když se zeptám proč ničí stopu tak mi začnou vyhrožovat. Zvláštní Praděd. Zase dlouho ne.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.2.2019 10:32
Odpoledne 13-17h ČervenohorskéSedlo>Praded zpět 13-17h , 1den staré vyrolbované krásně pevná stopa.
Ze sedla trošku měkké a drobné sněžení, >1100m drobné sněžení, Praděd klasicky vánice, cca 3cm nový sníh, jistě sněžilo i přes noc. Mělo by být 10cm nového. Chystám se na sobotu hřeben Skřítek-Praděd a do Koutů co půjde dojet :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2019 14:50
Z Nové Vsi na Mravencovku zledovatělá, špinavá stopa s jehličím. Dál na Alfrédku nový sníh cca. 7 cm. Trasy po obědě krásně upravené rolbou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.2.2019 23:14
Skřítek-Mravencovka klasika i skate 😉 Po rozcestník Pod Ztracenými kameny jen skate nebo sundat běžky ☺️ Dále už parádička zejména bruslení - byli jsme včera
(Odpověď na dotaz uživatele Vašek z 21.2.: Ahoj, rolbuje se v oblasti Skřítek - Karlov pod Pradědem jen na klasiku nebo i na skate? Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.2.2019 18:33
Ahoj, byli jsme předevčírem a dalo se až z Ramzové/Ostružné.
(Odpověď na dotaz uživatele Lukas z 20.2.: Jsem v Horni lipove, da se bezkovat z nadrazi smer Ramzova? Nebo uz mam jet rovnou k Ramzove nebo k Ostruzne? A tam zacit ... popripade kde? tam to neznam. Moc dekuji za odpoveď)
Rychlebské hory

O oblasti

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Členění oblasti Jeseníky