Jeseníky – běžky

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Členění oblasti Jeseníky

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 4 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 24.1.2020 14:24
Nové Dvorce - Dálov
Dnes "sibiř" (mráz, vítr, mlha), ale jinak excelentní podmínky. Stopa vydržela a taky trochu vymrzla, takže na skluz paráda a ve stoupáních taky drží. Nejlepší je úsek kolem silnice, jak je cíl Ecce Homo. Za tři hodiny jsem ujel lehce přes třicet km, což normálně nedám ani ve strojových stopách :-). Kdyby to takhle vypadalo příští týden na Šumavě, byl bych spokojený na 100%... No, kdo to o víkendu nezkusí, je u mě blázen :-).
Nízký Jeseník
Dotaz Vloženo 24.1.2020 16:00
Dobry den,
netusite prosim, jak jsou na tom stopy nad ski arealem Premyslov?
Dekuji a pekny den
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 23.1.2020 19:22
Dnes odpoledne ČHS Švýcárna ČHS, pár set metrů od sedla podmínky dobré, nad prvním stoupáním potom vynikající. Nahoře modro, lehce pod nulou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.1.2020 13:42
Vrbno - Paprsek - Travná hora - Smrk - Petříkov - Paprsek - Císařská chata - Vrbno, ráno jasno -4 pak postupně skoro k nule, o severu přišla deka lehké sněžení až siholení. Z Vrbna přes Větrov na Paprsek, snídaně v prázdné chatě krása. Hřeben ještě s výhledy, od severu už se zatahovalo. Sjezd do Petříkova fajn, jen snad jednou dva kamínky uprostřed cesty. SportGrill měl bohužel zavřeno, v prázdném H&P odmítli i jen polévku, ve stresu že jim na nachystané stoly přijdou výcviky a nebudo stíhat. Tragédie. Za 20Kč vlekem rychle pryč odtamtud. Oběd na Paprsku vyborný, obsluha velmi přátelská. Bylo skoro plno ale dalo se, po 14h už rychlý ústup osazenstva. Welzl 11 se pil moc dobře. Při dojezdu Vrbno bylo vidět že se tvoří krusta. Na BC už to bude další dny asi horší v nižších polohách. Foto vid viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/5955733 gps trasa https://mapy.cz/s/metuzomote
Rychlebské hory
Vloženo 23.1.2020 8:04
Rýmařov-běžecký areál v parku použitelný na bruslení, stopa na klasiku není-málo sněhu. Dál směr Janovice-Stará ves množství sněhu max.na staré lyže (Extrémně malá vrstva sněhu-nepokryje větší kameny,často i menší,trávu a hroudy na poli. Stopa na klasiku není,použitelné na občasné bruslení, někde je vhodnější přenášet).
Nízký Jeseník
Vloženo 22.1.2020 22:18
Skřítek alfredka.. nastoupani na vrstevníci je led.. odtata místa a derouci se kameny.. takže jsme sundali lyže.. nahoře premrzly snih..hodně vyhlazeno a udusano od lyžařů.. takze skate casto odkluzovala hrana.. stopa byla upravena asi uz davno.. nebyl to ideál ale šlo to..
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2020 18:26
Stopy dnes částečně zafoukané (hlavně kolem Jezírka pěkně protahovalo), ale za těchhle podmínek není problém si bez většího úsilí vyjet novou. Jinak na tu letošní bídu super běžkování, lepší než mnohde na horách. Jestli vydrží teploty pod nulou, tak to půjde i o víkendu. Stejně jako včera, i dnes mlhavo.
Nízký Jeseník
Vloženo 21.1.2020 23:31
Kouty - Petrovka - Skalní tabule - sešup Koutským žlebem - Kouty vlak.
Protože jsou v Šumperku nějaké nepořádky s rekonstrukcí autobusáku, bus na ČHS nezastavil u žst jak měl, a tak sem se svezla vlakem do Koutů. A bývala sem si raději měla počkat na další bus za 2 hodiny. Od vlaku se dá na hřeben s minimem sundávání lyží, ale až po napojení Hladové cesty je to jakási vyplužená hladká plotna, nedá se mluvit o stopě a navíc furt do kopce. Od Petrovky dál už ale jde o slušnou stopu pro klasiku, navíc dnes s krásným výhledem na inverzi v západu slunce. Od ČHS do Koutů nejkratší trasou dost prašanu, aby sešup nebyl nebezpečnej. Nebejt mrzutosti s busem, mohla to bejt best projížďka ever, ale aspoň sem posloužila mnoha protijedoucím lyžařům informací, jak to vypadá níž.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2020 20:36
Paprsek. Ze spodního parkoviště přes Milíře k Císařské boudě.Upraveno zřejmě včera, ale téměř netknuté dokonalé stopy. Je vidět,že tudy se moc lidí nevydává. Dále okruh Pohádka, trochu horší a více rozbité, větší množství běžkařů je druhý den po úpravě stopy znát. Po pivu na Paprsku ještě Pralinka. I tady dostatek sněhu a skvělé svezení. Sjezd trasou Milíře k parkovišti bez problémů, otázkou je, jak dlouho to s předpokládanými teplými dny vydrží...
Dnes lehce pod nulou, fialový vosk byla trefa. Pár záběrů z 35-i kilometrů té dnešní inverzní nádhery viz odkaz:
https://youtu.be/7l2S48WzvyI
Rychlebské hory
Vloženo 21.1.2020 20:13
Z Červeňáku na Švýcárnu strojovka, podmínky téměř ideální, azuro, prašánek. Zpět přes Petrovku do Koutů. Od Petrovky po první vracečku sněhu dost, projeto od běžkařů. Od vracečky až k Pelikánovi odhrnutý sníh lesáky, ale sjel jsem až dolů. Otázka, jako to bude vypadat za dva dny. Pozor na cestě lesáci s lanovkou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2020 17:55
Jestli si chce někdo zaběžkovat, tak docela slušné podmínky jsou od cíle Ecce Homo po Dálovské jezírko. Sněhu sice není moc, ale na sklouznutí to stačí. Nejlepší jsou zavláčená pole, kde je pod sněhem zmrzlý podklad. Opticky pěkně to vypadalo i dál směr Kukaččí les nebo Vrtule, tam jsem ale nejezdil. Celý den lehce pod nulou, mlhavo.
Nízký Jeseník
Vloženo 21.1.2020 17:00
Dolní Morava po magistrále - dá se skoro od závory, ale první kilometr je potřeba hodně ale opravdu hodně opatrně. Od Vilémky už úplně v pohodě jen na dvou místech lezou kameny: nahoře na magistrále (tam, kde vždycky) a 200 m za Sedmi cestama směrem na Mokřiny. Letos asi nejlepší podmínky.
Králický Sněžník
Vloženo 21.1.2020 12:50
Po víkendu ve sněhové nadílce mi to nedalo a musel jsem vyrazit. Trasa Červenohorské sedlo – Švýcárna – Praděd – a zpět. Teplota lehce pod nulou, nefoukalo, dokonce ani na Pradědu, vyšel jsem jenom v triku. Letos jednoznačně nejlepší počasí. Stopa je projeta běžkařema, jednoznačně na A lyže.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2020 11:07
Psali, že se nebude upravovat, protože se tam těží.
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 21.1.2020 16:13
Ahoj.Pokud to někdo vzhledem ke sněhovým podmínkám riskne na běžkách 22.1.2020 na trase Pohořany - Jívová, nebo Skřítek - Rabštejn přes Hvězdu, budu tentýž večer vděčný za zprávu.Jirka.
Zodpovědět Nízký Jeseník
Vloženo 21.1.2020 10:52
Trasa Čvnh. sedlo - Praděd, nádhera, od Kamzíku slunečno, na Švýcárně -6 st.Stopa upravena, jen tak dál :-).L
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2020 19:02
Klasicka magistrala Cervenohor.sedlo >Praded a zpet. Nejuzasnejsi podminky, diky rolbarum, diky prirode, bezvetri, maly mraz, krasne prosluneno
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2020 18:34
Okruhy upravené dle bíléstopy.cz okolo Skřítku: dá se na skate s horšími běžkami, občas nějaký ten šutřík vykoukne. Směrem na Hvězdu je to pouze ušlapané/ujeté běžkaři, ale taky to šlo. Tvrdý podklad, takže to jede. Na klasiku bych se nevydával, není moc v čem ji provozovat. Každopádně sněhu je tak přesně na hraně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2020 9:06
Nová Ves -> Mravencovka: malá vrstva sněhu na ledovém podkladu
Mravencovka -> Alfrédka po zelené: málo sněhu, plno kamenů. Nahoru se dalo jít s opatrností na starých lyžích, dolů jedině pěšky.
Alfrédka -> Zelené kameny: luxusní svezení, dobrá stopa v čerstvém sněhu
Alfrédka -> Mravencovka přes Malý kotel: v horní části dobré, ve spodní lezly kameny, s velkou opatrností sjídné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2020 0:20
v neděli Ostružná - Kladské sedlo - Návrší - Sedmicestí - Dolní Morava. konečně sněží, prašan, ale pořád místy málo - tam kde nebyl vespod zmrzlý základ nebo z něk koukalo kamení, na Ostružník pěšky, pak tratě kolem Paprsku super všechny upraveny, přes Kladské sedlo mizerné, pak bacha na horní cestě před připojením na vojenskou pod Mokřinami, sice projeto rolbou, ale bída, přenášení. Pak už dobré až na Slaměnku, sjezd po sjezdovkách na přemrzlém, umělém sněhu nicmoc, hlavně večer za šera:). spodek sáňkářské dráhy hodně špatný. Určitě je to na kameňačky, i ty dostaly dost zabrat.
Králický Sněžník
Vloženo 19.1.2020 21:56
Dnes ČHS - Petrovka - Švýcárna a zpět, na starem zmrzlem snehu cca 10 cm vrstva noveho prasanu, takze to jelo dobre. Stopa nebyla cerstve upravena ale v pohode. Porad snezilo a mlha, ale dalo se. Celkove paradni ;-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.1.2020 19:52
Paprsek ideální podmínky. Ze So na Ne min. 10 cm nového sněhu. Většina tras upravena. V pohodě i na BC běžky ve volném terénu.
Rychlebské hory
Vloženo 19.1.2020 18:09
Z Ostružné se do Petříkova dá i po silnici, dál na Paprsek už v pohodě i na jedničkové lyže. V úseku Petříkov - Paprsek velmi dobré i na skate (prostředek široký a rovný), na okruzích Pohádka a Velký Šengen lepší zvolit klasiku, má parádní stopy. Na skate se to odpoledne bořilo, zajedno sněžilo, zadruhé bylo málo bruslařů, takže to nikdo neuplácal. Celkově skoro nic skoro nikde nečouhá, bílá pohádka.
Rychlebské hory
Vloženo 19.1.2020 17:48
Dnes ráno Skřítek - Hvězda - Rabštejn - a zpět pod bílými kameny na Skřítek. Ráno to po včerejším sněžení šlo dobře, byli jsme asi první na Ráblu, ale jinak pořád hodně málo sněhu, místy stopa od hlíny a kamínků, někde ledová (pod stromy kde nenapadlo). Přes den to začalo odtávat a obávám se, že od zítřka to bude na hraně sjízdnosti, takže asi lépe vyrazit že Skřítku přes cestu nahoru...
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.1.2020 14:30
Dnes ze Skřítku - Alfrédka - Malý Kotel - Mravencovka a zpět. Stopa rolbou začínala na Ztracených Kamenech, před Mravencovkou stopa končí na mýtince s posedem, dále jen uhlazené, vzhledem ke spoustě kamenů dá se projet jen s velkou opatrností. Ze zelených kamenů kolem k žlutému potoku rolba projela pasáž s prudším stupáním. Podmínky stále bídné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2020 21:00
Jeli jsme jen z Kurzaku na Svycarnu a zpet. Pres den malinko padal snih takze ledovka neni ale stopy po krajich jsou hodne mizerne. Detem v nich lyze nedrzi. Na skate to musi byt super tvrdy podklad a na tom trocha cerstveho snehu. Jinak dnes bylo kolem nuly. Zitra ma drobne snezeni pokracovat.
(Odpověď na dotaz uživatele Anna z 18.1.: Ahoj, nejeli jste dnes někdo trasu ČHS - Petrovka - Švýcárna - Praděd? Jaké jsou podmínky?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2020 19:03
Auto jsem nechal na zadnim dolnim parkovišti a šel nahoru k lanovce (nechtělo se mě pěšky až k Vilemince). Pěšky pod černou sjezdovku kde jsem nasadil lyže a jel k vyhlídce a dál ke stezce v oblacích. Docela makačka po ránu, ale dalo se. Bylo 8 hodin tak sjezdaři moc nejezdili (cca 4 proti mě). Byl manžestr tak to jelo dobře. Dále dvakrát na Mokřiny a zpět ke sjezdovce a pak kolem laviček a dolů přes Vileminku. Cestou chumelilo tak se dalo bezpečně dojet cca 300 metrů k závoře. Za sedmi cestami lezou kameny, za lavičkama potok o 500 metrů dál je potřeba přenést 150 metrů. Jinak rozhodně na A lyže. Užil jsem si to a doufám, že napadne dost sněhu a podmínky nám to hodně vylepší
Králický Sněžník
Dotaz Vloženo 17.1.2020 13:50
Dobrý den. Jaký je stav tratě z Hynčic p. S.? Podle bilestopy.cz to tam projela rolba. Je lepší skate nebo klasika? Díky
Zodpovědět Králický Sněžník
Vloženo 17.1.2020 10:36
ČHS - Petrovka - Švýcárna - Praděd - Ovčárna - Vysoká hole a zpět: Taková jarní (dubnová) lyžovačka. Nad ČHS v pravé stopě ve 2 zatáčkách vyorané kamínky, větší kameny vykukují ve sjezdu ze Švýcárny na Kamzík. Áčkové lyže bych nebral. Stopa celkem kvalitní zejména v úseku ČHS - Petrovka. Ze Švýcárny nahoru sice široká dálnice, ale stopa hodně "archivní", spíš podmínky na skate. Na klasiku doporučuji točit dokola úsek ČHS - Petrovka. Okolo Pradědu tradičně horší stopa a dost pěšáků, někteří (v mlze) přes celou šíři cesty :-( Z Ovčárny na Vysokou holi takové backcountry, ale nahoře na hřebeni celkem pěkná stopa směrem k Jelení studánce. Sjezd na Ovčárnu doporučuji po sjezdovce u Petrových kamenů nebo pěšky. Snad o víkendu připadne.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2020 20:44
Dnes odpoledne lanovkou nahoru, od Sněženky k Mokřinám. Jel jsem ještě kus za ně, ale ve sjezdu došel sníh, byl jen asfalt. Končila i stopa, tak jsem se otočil. Zpátky kolem Laviček a dolů k závoře. Nahoře to bylo výborný, na sluníčku trochu měkkčí vrch, většinou ale krásně tvrdý. Vyjímečně leze kamen (kousek za Sedmi cestami) a mimo asi 200 m v první zatáčce za Lavičkami směrem dolů, kde je to holý. Dá se to ale projet po kraji bez sundání lyží. Spodní části hodně ledovatý, ale sjet se to dá. Nahoru by to bylo horší, bruslit by se dalo až tak 3 km za závorou. Dneska krásný počasí, když jsem sjížděl od Laviček, tak jsem předjel rolbu, takže budou i lepší sjezdy, nebude to tak zmrzlý.
Králický Sněžník
Dotaz Vloženo 16.1.2020 17:57
Zdravím, někde na běžky kolem Karlovy Studánky? Díky za info
Zodpovědět Nízký Jeseník
Vloženo 15.1.2020 18:45
Žďárský Potok-U Huberta je
odtáta cesta a nebezpečná ledová pole.Okruhy na Skřítku souvislé ledové plotny s napadaným jehličí. Lyžování jen pro skalní fandy a otrlé.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2020 6:38
Žďárský Potok-Skřítek-směr Hvězda a zpět.
S opatrnosti sjízdné, na cestě ze Žďarského Potoka k Žlutému Potoku nutno někde sundat lyže
Hrubý Jeseník

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Členění oblasti Jeseníky