Jeseníky – běžky

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hr…

Číst celý text

Členění oblasti Jeseníky

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 30.11.2023 17:07
Dnes letošní premiéra. Na otevřených prostranstvích kolem deseti cm sněhu bez podkladu. Na zasetých polích lyže chytají o podklad, tam, kde je řepka, je to lepší. Na loukách zase prosakuje do stopy voda, jelikož zem není pod sněhem zmrzlá. Několikrát jsem musel seškrabávat přilepený mokrý sníh. Celkově teda nic moc. Dojel jsem nakonec až na Prabábu k lesu, byť sníh byl už dost tupý.

Na chodníčku pod Novou zatáčkou jsou před křížením cest spadené stromy a budou tam nejspíš celou zimu. Se sundanými lyžemi se dají ale lehce překročit. Kolem Lipinské křižovatky klasicky rozježděno teréňáky a čtyřkolkami všemi možnými směry.

Smysluplnější běžkování vidím až po další nadílce, což by mohlo být v neděli. Dnes to bylo spíš provětrání na čerstvém vzduchu v zasněžené krajině. Vzhledem k datu ale super.
Nízký Jeseník
Vloženo 30.11.2023 10:15
Nová Ves - Mravencovka: na silnici vyjeté koleje od traktoru, ale dá se.
Mravencovka - Alfrédka po modré: hodně sněhu, vyšláplá stopa, cestu křižují tři potoky (pozor při sjezdu)
Vrstevnice: pěkná vyšláplá stopa, ráno zapadaná sněhem
Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka: nahoře dva stromy přes cestu. Sněhu hodně, dost se to bořilo. Od posedu k Mravencovce projeté traktorem (ale dá se v pohodě)
7:17
7:19
7:28
7:28

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 28.11.2023 17:30
Zdarec.Pokud pojedete 29.11.Skřítek motorest - Rabštejn přes Hvězdu,prosím o info.Diky,Jirka.
Zodpovědět Nízký Jeseník
Vloženo 27.11.2023 8:26
Pozoruhodně dobré podmínky na listopadové běžky.
Karlova Studánka, Hvězda - Kapitánská cesta - Temná - Nad Velkým Kotlem - Ovčárna - Švýcárna - Kouty nad Desnou k vlaku.
Na béčkových lyžích (kvůli hustě zalesněným úsekům, kde to místy ještě není tolik prosněžené) prakticky celé sjízdné, první sypký prašan, už mnoho let jsem se v listopadu takhle hezky nesvezl.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.11.2023 12:40
ČHS - Švýcárna, prašan cca 30cm sice bez základu, ale šutr jsem nechytl, stopu jen od lidí bohužel úspěšně likvidovali pěšáci.
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.11.2023 17:13
ČHS - Skalní tabule - Petrovka a zpět: Leží 20–30 cm sněhu, stále připadává. Pouze nožní úprava stopy. Směrem od ČHS vpravo jezdili běžkaři, vlevo ve vyšlapané cestičce pěšáci. Všichni to spořádaně dodržovali až na skupinku polských turistů :-( Takže zpátky byla již z vyjeté stopy oranice. Směrem od Petrovky na Švýcárnu pouze vyšlapáno pěšáky, tak jsem to obrátil. Škoda, že rolby mají ještě podzimní spánek, neuškodilo by to utáhnout, aby se člověk nebořil. Raději béčkové lyže, na dvou místech (200 m nad ČHS, před Skalní tabulí) jsem škrtl kámen. Do rána nasype dalších 10–15 cm.
Hrubý Jeseník

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 8.4.2023 20:46
Trasa Nova Ves - Mravencovka - U Maleho Kotle - Alfredka - Mravencovka - Nova Ves uz na bezky moc neni ani po vcerejsim snezeni, tak jsem si vzal radsi kolo. Potkal jsem tam vsak bezkare, kteri jeli na bezkach trasu Pod Ztracenymi kameny - Alfredka :-).
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.3.2023 20:04
Dnešní dopoledne na trase Ovčárna-Praděd-Švýcárna-Petrovka + okruhy pod Kurzovní vše naprosto famózní, lepší to snad nemohlo být. Vše krásně upraveno, sníh super kvalita, -5C, mírný vítr, skoro jasno. Celkově lidí velmi málo na zdejší poměry a pěšáků naštěstí ještě méně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.3.2023 21:24
Sníh tak nad 1100 m.n.m., kolem Vozky rano drobný poprasek nového snehu, celkově spíš pro skalní, ale kupodivu s pár přenášení se dalo sjet na CHS, dal na svycarnu viz predchozi, poslední blbá místa jsou ve stoupání od Petrovky ke Kamziku, pak až na Ovcarnu pěkné. Vysoká hole holá, pár to k Jelení studance šlo. Sjezd na Alfredku kupodivu šel také včetně kličkování mezi stromy po bývalé sjezdovce:)). Dal se dalo s 2 přenášeními dojet skoro až před Ztracené kameny, kde sníh končil. Poslední úprava byla vidět, i v ní jet, ale bylo to pomalé. Občas padal sníh, tak by to do příštího víkendu mohlo podle predpovedi aspoň nějak tak vydržet.
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.3.2023 22:11
ČHS - Švýcárna. Dnes už vyloženě pro fajnšmekry na práskačkách. První kilometr jsme z ČHS šli pěšky, pak ještě asi 4 úseky, kde už je nutno přenášet, ale na závěr sezóny pěkná projížďka.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.3.2023 19:27
Autem na Palaš, pak krátký pokus o skate, po hodince ježdění tam a zpátky na jednom kilometru směrem na císařskou chatu jsem šla na borůvkový knedlík 😃
Rychlebské hory
Vloženo 20.3.2023 10:52
Souhlas s předchozím příspěvek, okruhy kolem Paprsku ve velmi slušném stavu a zejména dopoledne mezi 9-11 bylo skvělé lyžování na upravených tvrdých tratích. V nejhorším stavu byl okruh Velký Šengen, kdy již bylo nutné přenášení. Kolem Smrku (pod Brousek) na hraně, bude nutné již přenášet pravděpodobně zítra. Zbytek tratí by mohl ještě týden vydržet.
Rychlebské hory
Vloženo 19.3.2023 23:05
Dnes Velké Vrbno, krajem sjezdovky na Paprsek.. trasa magistrála až k Černému potoku( asi šlo jet až k Petřikovu opatrně, horní část bez problému dal sem nejel) zpět na Palaš, po Pralince na Polskou horu a na Malý Šengen, Travná hora( po hranici na Smrk už hodně špatný, to už bych nejel) sjezd na Kuncův chodník a na magistrálu, k císařské boudě a odtud na Travnou horu a po hranici na Palaš. Hezké jarní ježdění, úseky parádní s pevnou stopou se střídají s horšími úseky (jehličí šišky ). V pozdním odpolední stopy i místy tuhly. Celkově bych řekl že moc fajn, čekal sem to horší. Akorát místy vrstva sněhu slabá tak si netroufám hodnotit jak dlouho to vydrží, loni mě přišlo sněhu víc a jezdilo se ještě v dubnu… pokud někdo váháte určitě stoji za to vyrazit ještě dobré svezení…
Rychlebské hory
Vloženo 19.3.2023 19:41
Presne po roku identická trasa- D. Morava- smer na Slamník a späť. Oproti minulému roku je o 10 cm snehu menej, o +5 st. viac, a za celú trasu iba 2 bežkári. Pred rokom ich boli desiatky. A novinka- rovno 100 Kč za parking ( asi potreba strediska odradiť návštevníkov- na parkovisku sme stále 10 OA dokopy) .
Kvalita trasy podľa stránok ski strediska DM je skvelá a rolba upravovala naposledy 16.3. večer v celom rozsahu. Mám silné pochybnosti o serioznosti ich stránok, pretože podľa vzhľadu úprava stopy skôr zo začiatku týždňa, miestami je asfalt, tak neviem ako rolba mohla na asfalte upravovať stopu - vis foto.Poporiadku - bežky šlo obuť asi 300m za závorou. Údolím/ v lese špinavý sneh veľmi - dané počasím predošlé dni+ prebiehajúca ťažba dreva + odstraňovanie popadaných stromov. Miestami mokrý sneh, miestami ľadové platne. Na vrstevnici slušná kvalita, pevne ududsaný podklad, takže rozmrza iba tenká vrstva snehu a neborím sa, ako pred rokom. Na 2 miestach treba lyže prenášať a pred Slamníkom asi 1 km už súvislejšie miesto bez snehu úplne- to bol asi dôvod pustej stopy. Dnes to bolo asi naposledy možné sa zviezť na bežkách s dobrým pocitom v jarných podmienkach.
11:28
11:58
12:31
12:52

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Králický Sněžník
Vloženo 19.3.2023 19:40
Víkendový přejezd hřebene se spaním na Pradědu. V sobotu ráno nás zachránila lenost a to, že jsem na Ramzovou dorazili vlakem až o půl desáté. Dole nám nerudná obsluha ohlásila, že lanovka kvůli větru jezdí celý den jen na Černavu, jeli jsme tedy alespoň tam, zatímco jiní běžkaři smutně vyrazili po červené značce na Šerák, tak my jsem navštívili WC, což byla druhá záchrana. Když jsem vyšli, tak jsem si všimli, že obsluha dělá koridor ze zábradlí u turniketu, borec byl ještě nerudnější než jeho kolega dole, ale po křížovém výslechu z něj vypadlo, že snad za půl hodiny až hodinu by se mohlo jet, lanovka se rozjela za tři minuty... Nahoře tomu nasadil korunu poslední borec, který při výstupu lanovku ještě zrychli a málem nás vzal na druhé kolo. Dál už nádhera v mezích jarního lyžování, hlavně firn, na Keprníku vymrzlo, k Vřesovce zase firn. Od Vřesovky celkem obstojná úprava, která do sedla rychle měkla. Ze sedla vzhůru zase trasa hezky tvrdla, ale davy z ní dělaly oraniště. V neděli jsme pokračovali přes Vysokou Holi, kde pomalu měknula ledová krusta (sněhu hodně málo, za pár dní už asi začne přenášení). Za Holí už byly sněhu opět hromady a krásně se jelo po lehce změknutém povrchu s celkem obstojným podkladem. Od Jelení studánky na Alfrédku už bylo v lese dost špíny, ale dalo se až k bývalému vleku, tam jsme narazili na polom a raději to vzali pěšky. Od Alfrédky už na to jaké bylo teplo hezká úprava, a to až Pod Ztracené Kameny, kde jsme to opět přenášeli. Nad Skřítekm jsme to ještě obuli, abychom to ukončili stylově, ale už to bylo o lyže. Za celý víkend jsem nikde lyže neškrábli, ale hlavně kolem Skřítku už to bylo dost štěstí.
18.3. 15:31
10:28
10:28
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.3.2023 21:40
V 7 ráno jsem vyrážel z Červenohorského sedla a jel přes Praděd na Ovčárnu a zpět. Spolu se stovkami lidí jsem si užil super běžkování. Pak jsem vyrazil na opačnou stranu a dojel na Vřesovou studánku. V lese u sjezdovek už jsou slabší místa, ale stále souvislý sníh/led, netřeba přenášet. Pak jsem přejel do sedla Skřítek a jel na Alfrédku. Nejdřív jsem šel rovně nahoru tím prudkým výstupem pod Ztracené kameny. Mapy.cz ukazovaly, že tam ráno jela rolba, ale to teda jela po hlíně. Nesl jsem lyže až na to rozcestí pod Ztracené kameny. Pak už bylo sněhu dost a jelo se krásně včetně okruhu kolem Ostružné. Zpátky jsem od Zelených kamenů jel dolů ke Žlutému potoku a tam je sníh souvislý. Od potoka na Skřítek nicmoc, ale dalo se.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.3.2023 21:28
Dnes jsem jel Skřítek - Alfrédka. Nejdřív jsem to zkusil rovně nahoru tím prudkým výstupem pod Ztracené kameny. Nesl jsem lyže až na to rozcestí pod Ztracené kameny. Pak už bylo sněhu dost a jelo se krásně včetně okruhu kolem Ostružné. Zpátky jsem od Zelených kamenů jel dolů ke Žlutému potoku a tak je sníh souvislý, byl to super sjezd.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 17.3.: Ahoj, jel někdo Skřítek-Alfredka-Mravencovka?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.3.2023 8:45
Udoli Moravy po Vileminku ledova plytka stopa, na skate dobre, od Vileminky po Panoramaticke dobra stopa i pas na skate, jeden kratky usek s prenesenim lyzi na Panoramaticke. Od sjezdovky po rozcesti u Sedmi cest zatim velmi dobry stav.
Sjezd pres Ctyri rohy, Jasani ke kaskadam Prudkeho potoka s opatrnosti sjizdny, rolba tam jiz nejela, od kaskad pesky na vojenskou silnici a dale pesky po vojenske silnici az do zatacky pod Susinou. Odsud k rozcesti u Sedmi cest pekna stopa i skate.
Králický Sněžník
Vloženo 17.3.2023 20:43
čhs - švýcárna - kurzovní
Dnes jsem byl naposledy a je vidět, že už sezona končí. Jel jsem klasiku a mazal jsem klistr a musel jsem několikrát domazávat. Ráno zrmzlé a zledovatělé, rozbité stopy a často hodně listů a jehličí. Mimo cestu zejména kolem čhs už často chybí sníh a tečou potoky. Nejkritičtější to bylo kolem Petrovky, kde často byli souvislé ledové plotny, na tom nepatrný poprašek. S roustoucí výškou se to zlepšovalo, ale jarní firn už byl všude. Mezi švýcárnou a ovčárnou nejlepší sníh, ale zase nebyla jedinná stopa a rozdupané od pěšáků a lyže na tom tvrdém firnu moc nedržely směr. Zkoušel jsem i okruhy pod kruzovní a tam aní nemá cenu chodit, hodně rozbité, stopy zledovatělé. Cestou zpět stoupla teplota dnes nad nulu a led postupně roztávala, takže cesta sjezd ze Švýcárny se již dal sjet, ale i tak to bylo hodně náročné a začátečníkům rozhodně nedoporučuju. Odpoledne na njenižších pasážích kolem čhs už hodně měkké, zejména ve sjezdu přechody slunce stín byly občas jako by v autě docházelo palivo - o hubu.
Tento víkend by sníh ještě měl stačit, ale vzhledem k podmínkám (ráno zmrzlé, odpoledne mokrý těžký sníh) asi nelze čekat žádné zázraky. Při těchto teplotách k mému překvapení i docela dost běžkařů by v kritických pasážích kolem čhs už mohla začít po víkendu vylézat hlína. Kolem švýcárny a ovčárny sněhu dostatek...
Skol!
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.3.2023 20:20
Ahoj, byl jsem dnes po obědě. Dost tvrdé až na pár míst na slunci, kde to měklo. Ve stopě hodně ledové. Jinak sněhu dost. Dále na Ovčárnu hodně ledové.
(Odpověď na dotaz uživatele Dominik z 17.3.: Dobrý den,
jaká je aktuální situace z ČHS na Švýcárnu? Zítra se chystám.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.3.2023 13:51
Včera 16.3. projeli až k Černému potoku viz. mapy.cz nebo https://jdemenabezky.cz/?x=17.023128877589045&y=50.215552752689185&z=14&layers=1044,624,600, hlásili skvěle, ale tvrdý firn, čili níž už to bude špatné a je třeba se tam dostat vetšinou po svých. Petrikov je přes den kolem 4 jen v noci chvíli mrzne čili co neroztálo bude led. Nahore naopak vetsinou mrzne jen chvíli nad nulou takže ještě by mělo byt ok ale bez další úpravy bude tvrdý rychlý povrch tak opatrně
(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 16.3.: Poradíte prosím někdo, v jakém stavu budou v sobotu ještě stopy z Ostružné na Paprsek kolem Travné hory a dál? Projeto rolbou 14.3..
děkuji)
Králický Sněžník
Vloženo 15.3.2023 23:57
Ad. dotaz na podmínky na trase Šerák - Vřesovka, dle meteo z webkamery viz. obr bylo v úterý nad nulou až 3 stupně, navíc pršelo, dnes mrzne -6, předpověď je spíše stále pod nulou jen výjimečně na chvilku k nule v pátek odpo. čili pokud tam byl do té doby nějaký prašan, ted už určitě není a výhled na nový je nulový. Souhlasím s tím že to bude na běžkách v zásadě o hubu. Je to nahoru dolů a na tvrdém podkladu nic co by si člověk užil. Muselo by to buď dost změknout nebo připadnout peřina, je třeba sledovat v pátek meteo ale moc nevěřím že to tam nahoře zásadně změkne
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2023 9:41
Myslím, že lepší bude jet až z ČHS, strojová stopa sice bude už od Vřesovky, ale z Ramzové na lyžích se nahoru na Šerák dostanete jen krajem sjezdovky a na stoupaní by se hodilo mít na běžkách stoupací pásy jinak je to trápení...můžete se ještě nechat vyvézt lanovkou:)...na hřebenu je ještě sněhu dost, může být o víkendu umrzlo a pak to bude o hubu...
(Odpověď na dotaz uživatele Jedle z 14.3.: Ahoj, myslíte že je o víkendu reálné pro středně zkušené běžkaře jet z Šeráku na Ovčárnu, nebo to máme raději zkrátit a jet až od ČHS, kde už je strojová úprava?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.3.2023 18:41
Dnes v 8.30 od vlaku z Ramzové, do Petříková a půl obchvatu jen pro otrlé. Nad Petřikovem cerstve upraveno. Mokrý pomalý sníh. Z Palaš Velký Šengen neupraveno dřina, v půlce jsem potkal rolbou a bylo to mnohem lepší. Z Palse pak zpět do Ramzové. Poslední kilometr a půl pěšo. Během 4 hodín odtalo téměř vše. Máza červený skivo a dobrý. Mlhy, vítr a ke konci déšť.
Rychlebské hory
Vloženo 16.3.2023 16:34
Dobrý den Iveto, dojela jsem tam v neděli později odpoledne (17,30h) a sníh byl až k parkovišti. Vzhledem k mínusovým nočním teplotám tam snad ještě něco zbylo:) Těžko posoudit, snad někdo podá úplně čerstvé info.
Krásný víkend, Kamila

(Odpověď na dotaz uživatele Iveta H z 16.3.: Nevíte, prosím, někdo, jak to vypadá na Dolní Moravě - Zbojnický okruh? Je od parkoviště na Klepáči ještě sníh?
Vím, že rolba upravovala v neděli 12.3., ale to je už dlouhá doba vzhledem k počasí. Díky moc.)
Králický Sněžník
Vloženo 13.3.2023 18:35
Trasa z Nowe Morawy (PL) přes Przełęcz Sucha - Czarny dukt a po Pralince na Paprsek. Z Paprsku po Velkém Šengenu zpět. Spodní část sjezdu do Nowe Morawy přestože projeto rolbou tak již málo sněhu.
15:32
16:07

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 12.3.2023 18:48
Ze sedla na Praděd a zpět, pak ještě na Šindelnou a Vřesovou studánky. Hromada čerstvého prašanu, parádně upravené a jelikož už večer vyřízlé, tak i vymrzlé stopy, počasí jak z obrázku, na Švýcárně v poledne -5°, takže volba V40 blue extra jasná. Prostě skvělé podmínky, tak nebylo divu, že vyrazily davy. Tomu odpovídal i stav stop odpoledne, hlavně ty vyplužené sjezdy. Navíc ve spodních partiích kolem tabulí už do stopy šla místy voda. Naopak směrem na Vřesku stopa na klasiku úplně neporušená i odpoledne, tam zas ale pás na bruslení rozdupaný od pěšáků. Vzhledem k avizovanému oteplení za mě letos naposled, aspoň to takto stálo za to.
11:57
12:57
12:57
13:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Hrubý Jeseník
Vloženo 12.3.2023 14:03
Dnes ráno z Petříkova Levým údolím k Císařské chatě, poté nahoru směr Smrk, okruh Velký Šengen, dolů k Medvědí boudě, zpět nahoru na Paprsek a po magistrále zpět do Petříkova k dolnímu parkovišti. Podmínky ráno téměř ideální, jedny z nejlepších za sezonu, včerejší úprava mírně zapadaná, dnes ráno čerstvě upravena magistrála plus některé menší okruhy, to co jsem jel já moc ne :) Spojka z dolního parkoviště na magistrálu taky sjízdní, jen ten sjezd dolů už jsem nejel, občas koukaly kamínky, ale někteří jeli až dolů. Kolem poledne už na slunci sníh tál, navíc na magistrále mraky lidí, tak už to nebylo ono, ale od začátku po příjezd na Paprsek luxus.
8:47
8:48
8:52
8:52

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 11.3.2023 18:17
Zbojnicky okruh po vydatném sněžení sněhu dost. Bohužel stopa jen vyšlapnutá od běžkařů. Nerozumím tomu, proč rolba projela kompletní okruhy na Dolní Moravě včera, když bylo jasné, že má hodně napadnout. Skoda nafty, a víkendu bez protažených tratí😔
Králický Sněžník
Vloženo 10.3.2023 12:45
Rolbař psal na facebooku, že podmínky jsou ok. Info ze čtvrtka 9.3.
Info tady (i bez prihálšení):
https://www.facebook.com/jesenikbezky/?locale=cs_CZ

(Odpověď na dotaz uživatele Pepa z 10.3.: Zdravím chtěl bych v neděli z cervenohorskeho sedla na svycarnu neví někdo jesli je dost sněhu.dekuji.)
Hrubý Jeseník

O oblasti

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hrubém Jeseníku. V této nejznámější a nejrozlehlejší části Jesenické hornatiny tj. Jeseníků najdete i největší množství dalších běžkařských tras.

Členění oblasti Jeseníky