Nízký Jeseník – běžky

Nízký Jeseník se rozkládá jihovýchodně od Hrubého Jeseníku, přičemž za jakési hraniční města budeme považovat Rýmařov, Bruntál a Vrbno pod Pradědem. Dosahuje výšky pouze do 800 m nad mořem a proto přitahuje výrazně nižší pozornost, než vyšší Hrubý Jeseník. Součástí Nízkého Jeseníku jsou i Oderské vrchy.

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 20.2.2021 20:01
Dnes ráno opět bruslení po pláních. Z Nových Dvorců jsem jel ke hřišti, pak dokola kolem rybníčků přes Dálovský ledovec, následně výběžek louky směr Dětřichov a kolem Kukaččího lesa zpět do Dálova a Dvorců. Za státní silnicí jsem pokračoval kolem vrtulí a Oldřichovského kopce na Lipinu.

Celkově to hodnotím lepší, jak včera. Ráno bylo cca - 3°C a krusta byla krásně promrzlá a k tomu inverzní počasí (nad 500 m n.m. azuro) a bezvětří. Hlavně na "ledovci" to bylo parádní a jako bonus výhledy na hřeben Jeseníků, Roudnou nebo Suchý vrch. Pár problematických míst (za Jezírkem, Dvorce - vrtule - Ol. kopec) se našlo, ale přenášet jsem nemusel nikde. Firn vydržel zmrzlý zhruba do desáté, pak to začalo měknout. V Lipině v 10:30 + 2°C. Na Prabábě už pouze zbytky rozbředlého sněhu. Tady to asi zítra sleze úplně.
Vloženo 20.2.2021 11:24
Dnes rano 8:00-10:00, po loukach Tvrdkov pres Jasny vrch do Horniho mesta, Dobrecov, Dobrecovska hora a zpet pres Spicak do Tvrdkova. Parada! -2C, bezvetri, azuro. Tvrdy zmrzly snih, od Hornaku vyjeta stopa (tvrda, hluboka). Na brusleni krasne vedle stopy po tvrde louce. Nadhera. Kolem 9:30 to zacalo meknout, behem dne to bude maglajz.
Vloženo 19.2.2021 13:43
Po shlédnití předpovědi jsem se rozhodl ještě to jednou zkusit, a to tentokrát bruslením.

Vyjel jsem z Nových Dvorců na Dálov, pak směr Dětřichov a objel Kukaččí les. Sníh (co do výšky i konzistence) tak na hraně, ale krusta zatím držela a jelo to hezky.

Za Kukaččím lesem pole po obou stranách cesty. Zprava se nejprve opatrně dalo jet, pak kousek louky a hluboká oranice. Tu jsem objel zleva a kolem potůčku dojel do Horní Loděnice. Hned za mostkem vlevo na polní cestu a přes zavláčené pole na křižovatku Bruntál x Opava. Potud to šlo.

Za křižovatkou podél statkové cesty směr Petrovice ale bída. Málo sněhu, leze tráva a hroudy. Sjel jsem k lesu vlevo, a dál k lesíku u přejezdu a vrátil se na statkovou cestu. Odtud na Hraničné Petrovice ještě horší. Vpravo oranice, kde je víc hlíny, jak sněhu = nesjízdné, vlevo pole za zmrzla na hranici sjízdnosti pro otrlé. Přejezd z Ondrášova na Jívovou tudy už nedoporučuji. Já pokračoval na opačnou stranu. Kolem remízku ke statku v Loděnici sníh naštěstí byl,

Následně jsem to vzal od hřiště zadem kolem vrtulí. Sníh tu rychle mizel a taky měkl, tak jsem byl nucen přejít z bruslení na klasiku a využíval přitom zasněžených kolejí. Za lesáckou chatou slušná vrstva nafoukaného sněhu a vysněžené až k turistickému rozcestníku. Pak opět lesk a bída kurtizán. Částečně se dá využít statková cesta (šutry nelezou), zbytek pajdání mezi hroudami. Louky kolem Oldřichovského kopce o stupeň lepší. Nová terexovka odtátá, dá se příkopou, pak už dobré. Sjezd do Lipiny k chatám bez problému. Na Prabábě víc sněhu, jak na pláních nad Loděnicí, takže jsem sjel celou louku v pohodě a na půl cesty ke Třem dubům to zabalil.

Pokud přes noc trochu přimrzne a přes den bude podobně jak dnes, dalo by se i zítra. Chce to ale zvolit trošku jinou a kratší trasu nebo vyjet dřív. Dnes po desáté sníh už hodně mokrý, ačkoliv v jedenáct v Lipině ukazoval teploměr pouze půl stupně nad nulou.

Experimentální trasa zde: https://mapy.cz/s/logukotupo
Vloženo 17.2.2021 13:47
Prošlápli jsme okruh mezi Dálovským jezírkem, hřištěm a rybníkem. Sníh zmrzlý a na něm trochu čerstvého prašanu. U Jezírka mlha, že by se tu bál i Rákosníček. Drobné mrznoucí mrholení kolem jedenácté přešlo v husté sněžení. Nahoře se teplota držela pod nulou a jelo to parádně. V nižších polohách (Břízky, Prabába) sníh už vatovitý, ale i tak pěkné loučení s letošní "domácí" sezónou.
Vloženo 16.2.2021 18:19
Nové Dvorce

Zataženo, mlha, vítr. Stopy zapadamé dvěma cm sněhu a na většině míst zafoukané. V prašanu se ale jezdilo i tak pěkně. Zpět po Studené cestě plítká stopa na nerovném podkladu, jelo to ale vcelku dobře. Na pár místech lezou kameny. Louky u Břízek a přes Prabábu díky novému sněhu lepší, jak včera. Dnes ještě poctivý zimní den s teplotami pod nulou.
Vloženo 16.2.2021 9:01
Pohořany: rychlý tvrdý sníh, parádní svezení. Na většine trasy byla plytká stopa.
Vloženo 15.2.2021 21:45
Dnes ještě lepší, jak včera. Jel jsem až na Dálovský ledovec krajem kolem lesa k Březince. Vrcholová partie sfoukaná, jinak ale paráda, sněhu dost. Azuro a bezvětří. Ráno cca -12°C, pocitově lehce pod nulou. Od Modré studánky na Šternberk (po loukách) už celkem bída. Stopa rozšmatlaná, sníh v odpoledním slunci měkl (ač bylo pořád dost pod nulou) a objevují se hroudy a tráva. V Nové zatáčce jsem nakoukl kousek do lesa. Stopa je tu plítká a nerovná, ale tvrdá a vymrzlá - dobré na soupaž. Kolem Lipinské křižovatky a přes Prabábu stopa drnovka. Po víkendu asi vše zmizí.
Vloženo 14.2.2021 21:41
Trasa Moravský Beroun- Hraničné Petrovice- Jívova-Pohořany-Svatý Kopeček byla dnes i včera sjízdná. Opatrně v úseku sjezdu z Pohořan. Ke konci doporučuji jet k Radíkovské věži a poté uhnout na Kopeček k zoo. Na cestě leží sníh, tak se dá dojet bruslením až k zoo. Otevřená okna s občerstvením na Jívové Masné Krámy, Střelnice, Pohořany i Kopeček. Vidím to ,podle předpovědi, že se bude dát celá trasa zopakovat do středy 17.2.2021.
Vloženo 14.2.2021 20:18
Ještě pár ilustračních fotek z dnešního běžkování u Dálova.
Vloženo 14.2.2021 18:09
Trasa z Přemyslovského sedla okolo Ucháče, projeto běžkaři, dostatek sněhu, nepřelidněno, pohoda
Vloženo 14.2.2021 17:41
Jívová- celá oblast dobře sjízdná, asi 3 cm jiskřivého prašanu na ledovém podkladě, nejlépe se jede volným
terénem, max počasí ,jasno jen lehce vane východ, najeté stopy docela rychlé.
Vloženo 14.2.2021 14:39
Nové Dvorce - Dálov

Včera připadly asi 2 cm sněhu a navrch námraza, což stačilo na to, aby se stav stop zlepšil o 100%. Sníh pokryl krustu, led a nerovnosti, dala se vytlačit i mělčí stopa akorát se rychleji rozšmatle. Tam, kde je oranice, stále lezou hroudy a kameny. Nejhorší je to mezi Jezírkem a vysílačem. Louky v pohodě. Pěkná stopa se podařila od hřiště k rybníku a dál ke Dvorcům. Páteřní cesta od posedu k Modré studánce projeta traktorem, stopa mělčí rozmydlená, ale celkem rychlá.
V Nové zatáčce stálo 8 aut, nějak zvlášť super mi to tam ale nepřišlo. Jinak jsem potkal asi 10 běžkařů, vesměs až po jedenácté hodině. Jezdil jsem jen na loukách.
Pokud jde o počasí, tak dnes asi nejhezčí zimní den z letošního roku.
Vloženo 13.2.2021 6:36
(Odpověď na dotaz uživatele JirkaH z 11.2.: Přeji pěkný den. Má někdo informaci zda lze z Hrubé Vody na Svatý Kopeček (nebo někde kolem Domašova). Díky moc.)
Ahoj, to by mě taky moc zajímalo, budem to muset vyzkoušet. Vlakem do Jivové a potom někam nahoru?
Vloženo 13.2.2021 21:33
Krásná projížďka..... Začátek točna busu Horní Guntramovice, dále směr Zlatá lípa, kaplička, větrné elektrárny, ve stopě na Dvorce, zpět podél silnice na točnu...... děkujeme rolbaři....
Vloženo 13.2.2021 7:37
Vyrazili jsme do Jívové. zmrzlý zledovatělý sníh, a na louce už pod lyžemi šouraly kamínky a hlína. Zima a ostrý větřík. tak jsme to vzdali a jeli domů.
Vloženo 11.2.2021 20:35
Dnes dopoledne 9:00-11:00, Horni Mesto-Dobrecovska hora-Kamenna hora-Pod Vyhledy a zpet. Zima -10C a silnejsi vitr s jemnym snezenim, zadna strojova stopa. Misto toho projizdeni nove stopy na zmrzlem podkladu s 1-3cm premrzleho prasanu. Nikde nikdo. Zima jak cyp, ale krasna zima :)
Vloženo 11.2.2021 19:26
Tak jsem byl prubnout to naše ledové království.
Vyrážel jsem z Lipiny od hřbitova. Krajem podél plotu to jde přepajdat na křižovatku. Louka je jinak zledovatělá a skoro bez sněhu. Další plán byl jet kolem Kukačky, ale silnice je vyplužená a posypaná až ke krajnici, tak jsem to vzal nahoru kolem Břízek. Po hranu jen tráva a led, dál už byl i sníh. Propojovací chodníček do Nové zatáčky paradoxně průjezdný. Dál po Studené cestě k Modré studánce mělká stopa v rámci podmínek. Alespoň tu byl sníh a občas se dalo i hezky sklouznout. Je nutné ale překonat 4 nebo 5 kratších zledovatělých úseků. Páteřní cesta od Studánky k posedu vypadala sjízdně, já to vzal ale kolem lesa, kde se střídaly plotny se sněhovými úseky. U průchozího remízku jsem jel směrem k rybníku a kolem dalšího remízku k Novým Dvorcům a zpět k průchozímu remízku. Tady to celkem šlo, tak jsem to dal ještě dvakrát. Pak jsem pokračoval kolem lesa. K modré TZ jakž takž, dál bída - málo sněhu, lezou hroudy. Za rohem lesa překvapivě dobré, louka od posedu k Nové zatáčce naopak špatná, ledovatá skoro bez sněhu. Kolem Břízek tentokrát druhou stranou blíže silnici, ale moc jsem si nepomohl. Klesání na křižovatku ve znamení hledání alespoň trochy sněhu mezi trávou ledem a hroudami - jen pro otrlé. Ke hřbitovu kolem plotu a přes Prabábu krajem lesa. Docela bída, ale dojel jsem až k vysílači. Ještě jsem zkusil pokračovat ke Třem dubům, ale v polovině to zabalil - lezlo kamení.

Celkově tedy nic extra, ale vzhledem k tomu, že jsem podobný stav čekal, mi to až tak hrozné nepřišlo. Prostě taková běžkařská turistika na čerstvém vzduchu. Mám obavu, že lepší to tuto zimu už nebude.
Vloženo 11.2.2021 12:29
Guntramovice, právě čerstvě upraveno, ale fučí, tak budou stopy zas hned zaváté. Stopy jsou dělané válcem za traktorem, na klasiku nic moc, takové nepravidelné, ale pás na bruslení vypadá dobře.
Vloženo 10.2.2021 20:34
Tak v předchozím příspěvku Matěj píše, že jo a tady: http://www.skiguntramovice.cz/aktualita/20/ píšou totéž, tak proč ne?...Zítra tama pojedu okolo, tak to zkusím.
(Odpověď na dotaz uživatele Ilona z 10.2.: Ty Guntramovice nejsou na stopě označeny jako upravené, tak se tam opravdu dá?)
Vloženo 9.2.2021 20:35
Dnes upravené stopy Budišov nad Budišovkou Guntramovice
Vloženo 9.2.2021 15:33
Trasa Pohořany - Jívová bez problémů. Pastviny směr střelnice - Jívová sjízdné, i když to na první pohled nevypadá. Vykukuje tráva, ale jelo to super.
Vloženo 8.2.2021 19:47
Na svých stránkách mají info z 6.2., že jsou tratě nesjízdné. Otevřená prostranství budou pravděpodobně sfoukaná.
(Odpověď na dotaz uživatele Ika z 8.2.: Zdar
Nevíte zdali je upravena stopa u areálu v Budisove-Guntramovicich? Dik)
Vloženo 7.2.2021 19:20
Dnes odpoledne pěšky.

Lesní cesty nad Šternberkem (Zámecká, Kukaččí, Prabába) posypané 1-3 cm sněhu, místy sfoukané na led. Hodně nečistot (obaly od bukvic, drobné větvičky). Mezi Lipinskou křižovatkou a hřbitovem silný vichr, že byl problém vůbec jít. Všechen sníh je smetený, louky jsou holé. Pokud nenapadne tak 10cm a nepřestane foukat, nemá smysl o běžkování vůbec uvažovat.
Vloženo 2.2.2021 18:01
Po včerejší trase.
Lehce pod nulou, mlha, větrno, občasné namzající mrholení. Stopám to ale neuškodilo, spíš naopak - ztvrdly a jelo to hezky. Fialový speciál bral vyjma dvou nejprudších úseků hezky i ve stoupáních. Nebýt debilních kolejí všude možně, tak dnes za jedna. Nad Šternberkem v letošní zimě zatím asi nejlepší sklouznutí.
Vloženo 1.2.2021 21:15
Lipina - Oldřichovský kopec - vrtule - Slunečná a zpět

Na povrchu zmrzlá centimetrová krusta, pod kterou je přemrzlý sypký sníh, tedy přesně opačně, než by člověk potřeboval. Na bruslení měkké, na klasiku se obtížněji vytlačuje stopa, ale vyšlápnout se přece jen dá. Celková výška sněhu asi 10 cm. Vyjel jsem dvě menší kolečka - kolem Oldřichovského kopce a na loukách za Slunečnou. Přejezd mezi nimi po poli moc ideální není - lezou hroudy. Další problém je přejíždění vyplužených cest u vrtulí a kolejí od všech možných strojů. Dvě místa jsou i nebezpečná. Na louce za poslední vrtulí nad prameništěm Sprchového potoka je napříč hluboká zledovatělá kolej a u ptačích hnízd pod Oldřichovským kopcem je na cestě vytátá odvodňovací srážka a na ni navazující hluboká příkopa - nelze přejet, nutno překročit! Sjezd do Lipiny k chatám na tomhle sněhu taky dost problematický, ale nakonec jsem to zvládl bez pádu. Jinak paráda včetně počasí (slunečno, skoro bezvětří), že se mi ani nechtělo domů. Zítra to ještě půjde, pak asi konečná.
Vloženo 31.1.2021 20:21
Jívová celá oblast dobře sjízdná. cca 15 cm umrzlého sněhu ,max. počasí
Vloženo 31.1.2021 8:30
Pohorany-Jivova,louky okolo Jivove a zpet na Pohorany druhou stranou pres Domsky les celkem spatne,popis vpodstate odpovida tomu co pise Mirek D z 25.1,snehu pomerne malo,hodne ledovky,stopy rozjezdene a umrzle,svezeni leda pro opravdu nenarocne bezkare kteri si chteji mermomoci zajezdit blizko Olomouce,jinak nedoporucuji.
Vloženo 30.1.2021 7:49
Na Pohoranech od brzkého rána prší, včerejší nový sníh tak značně taje, podmínky spatne...
Vloženo 28.1.2021 9:07
Pro Jindru, Pohorany, plus minus 5 cm, mlha, stopy jsem nevidel.Dnes asi bez sance ale pokud zitra pripadne jak slibuji tak i ten maly zaklad co tam nyni je hodne pomuze. Zitra to ma byt na hrane, mozna snih/mozna dest.Pokud budete mit nekdo dalsi info dejte vedet.
Vloženo 28.1.2021 9:37
Na běžkách z Domašova nad B. do Jívové nedoporučuji. Vrstva cca 7 cm sněhu, žádné vyjeté stopy a řádění lesní techniky zaručily poničené skluznice ze zledovatělé blátivé cesty kolem kapličky v Domašově, trošku "klouzání " po travnatých loukách a ťapání po hroudách hlíny v polích... Musíme počkat, jestli ještě napadne!

O oblasti

Nízký Jeseník se rozkládá jihovýchodně od Hrubého Jeseníku, přičemž za jakési hraniční města budeme považovat Rýmařov, Bruntál a Vrbno pod Pradědem. Dosahuje výšky pouze do 800 m nad mořem a proto přitahuje výrazně nižší pozornost, než vyšší Hrubý Jeseník. Součástí Nízkého Jeseníku jsou i Oderské vrchy.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky