Nízký Jeseník – běžky

Nízký Jeseník se rozkládá jihovýchodně od Hrubého Jeseníku, přičemž za jakési hraniční města budeme považovat Rýmařov, Bruntál a Vrbno pod Pradědem. Dosahuje výšky pouze do 800 m nad mořem a proto přitahuje výrazně nižší pozornost, než vyšší Hrubý Jeseník. Součástí Nízkého Jeseníku jsou i Oderské vrchy.

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 21.1.2021 10:23
Pohořany - Jívová: Přes den sníh trochu potál a k večeru zmrzl, takže stopa byla parádně rychlá. Stopy byly snad na všech lesních cestách a hodně i na polích a kupodivu byly relativně pěkné, takže super svezení.
Vloženo 20.1.2021 14:11
Lipina - Kukačka - Modrá studánka - po žluté zpět na Kukačku - Prabába - Kiosek

Ráno sníh mokrý, těžký. Louky zafoukané. V lese překvapivě ještě dobré, byť stopa pomalá. Nahoře o něco lepší sníh. nelepilo se to, ani nestřílelo (měl jsem ze včerejška modrý extra). Ještě jsem dojel až ke Kiosku bez sundávání. Nakonec teda docela dobrá a na nějaký čas poslední lyžovačka nad Šternberkem. V poledne ve městě + 4°C.
Vloženo 19.1.2021 19:09
Přes noc připadly další 3-4 cm sněhu. Podařilo se mi vyjet celkem slušnou stopu kolem Kukačky, akorát je to měkké, jak je to při kraji cesty těsně u příkopy. Sníh trochu vlhký, tupější. Kolem Modré studánky kvalita sněhu lepší nicméně při poledni už taky lehce začal lepit. Okolo Břízek a přes Prabábu stále udržované stopy běžkaři. Nakonec jsem sjel bez přenášení až ke Kiosku.
Vloženo 20.1.2021 8:35
Dalov od vodárny směrem Huzová. -5°C, zataženo, drobné sněžení. Ke kříži část stopy projel i nějaký "Manfred Kokot" se čtyřkolkou. Okruh za křížem docela slušný. Od kříže napříč loukou dolů směrem k spodní části Dalova stopa projetá. Za humny kolem nové cesty zpět nahoru jsem to musel natrasovat u vrchu napojit na šikmou stopu od horizontu spodní cyklotrasy. Sníh ještě dobrý a sypký. Večer sněžení - nový cca 2 cm.
19.1.2021 v Lipině odpoledne již sníh zvlhlý a lepí se, sesedá. -0,5°C, nízká oblačnost, na poli vítr 2 m/s. Dobře by se tvořily nové stopy, ale já byl na sjezdovce to ušlápnout, před doufám dalším sněžením, protože v lese je toho na minimálce. Spodní polovina a pole má dobrý tvrdší podklad s 3cm novým vlhčím sněhem. Snad to vydrží ve slušném stavu nadcházející oblevu :-( .
Vloženo 17.1.2021 23:14
Horní Guntramovice - desítky km upravených stop od sjezdovky v H. Guntramovicích směrem ke kapličce čs-německého porozumění, Zlaté lípě, Červené hoře, Podlesí, případně od kapličky opačným směrem na Rajchartice, Dvorce, D.Guntramovice. Někdy lepší asi klasika než bruslení, stopa dobrá, na bruslení místy odklon svahu, což je náročnější na techniku. Doporučil bych dvojkové lyže - jen občas vyleze hlina nebo tráva ve stopě, nemá to základ, ale moje lyže bez škrábnutí. Lidé žádní, parádní výhledy. Jiný svět proti přeplněným horám. Cca 25-30 cm prašanu/ slunečno/ -13 st C/ bezvětří/ zelený vosk. Poděkování rolbařům.
Vloženo 17.1.2021 22:56
Večer světla zapíná pan Lolek - správce chaty SKP Olomouc (chata u parkoviště).
Vloženo 17.1.2021 21:37
Opravuji, není to od cíle Ecce Homo, ale cca 100m od poslední serpentiny.
Vloženo 17.1.2021 21:34
Od cíle Ecce Homo k posedu skvělá stopa. Dále kolem Lipinky směrem k Modré studánce. Pouze pod smrky trochu méně jinde 25cm sněhu. Od studánky po cestě k jezírku vyšmajdáno pěšími. Za jezírkem ke hřišti trochu divočina - rozježděno čtyřkolkou a Navarou (magoři) a dále pod vodárnou ke kříži již 30 cm prachového sněhu a luxusní stopa. Zde okruh podél lesa. Trasa do Huzové údajně projetá, ale dvě podmáčená místa na sundání lyží. Od kříže možno sjet šikmo směrem na spodní souběžnou cestu a za humny se vrátit zpět nahoru k Lípě a pokračovat pod barabiznou přes hřiště zpět k jezírku. Od tud projeto kolem lesa směr Loděnice. Od cípu lesa nahoru k modré značené OK. dále cca 300m souběžně 2 stopy ale podklad orba - lezou hroudy. Od rohu lesa směrem k posedu již OK.
Vloženo 17.1.2021 18:51
Dnes z Lipiny kolem Kukačky k silnici, nahoru k Modré studánce, dvě kolečka a zpět po loukách kolem Břízek.

Ke Kukačce umydlené, na odraz horší. Od Kukačky k silnici stopa zničená autem. V druhé polovině tohoto úseku se mi podařilo vyjet novou stopu kolel příkopy. Když se to zedvakrát projede, bude to dobré. Na spojovačce ke Studánce koleje od auta, tak jsem raději odbočil na louku a prorazil novou stopu podél lesa. Mezi Modrou studánkou, chatou Lipinka a posedem stopy poznamenané víkendem, ale stále použitelné. Rozšlapané nebo rozježděné tady není nic. Celkem slušná stopa je na poli podél lesa (od modré TZ) a dál přes louku do Nové zatáčky. Stopy jsou vyjeté až k lesu nad Šternberk. Se dvěma krátkými přenášeními jsem sjel až na Kiosek. Vycházková cesta k Zelené budce s minimem sněhu, ale jak je to ušlapané a uježděné od bob, dá se projet a kameny jdou dobře vidět.

Jinak ideální podmínky. Ráno -8°C, téměř nefoukalo, slunečno, sníh prachový. A tolik běžkařů jsem naposledy v těchhle končinách potkal v minulém tisíciletí :-).
Vloženo 18.1.2021 15:58
Potvrzuji chválu Rádi níže - v Guntramovicích u Budišova nad Budišovkou parádní upravené stopy téměř bez lidí, Červená hora nebo kaplička Smíření jako cíl mohu doporučit. Parkoviště u ski areálu v Guntramovicích dostačující, do stopy se dá najet i v Dolních Guntramovicích u kostela.
Vloženo 16.1.2021 14:33
Pohorany - Jivova, snehu dost, stopa od Pohoran temer zadna (chodci, bruslari, sankari) , pred Jivovou uz stopa je.
Vloženo 15.1.2021 19:52
Ve stopách 1-2 cm, nahoře i 3. Stopy na otevřených prostranstvích částečně zafoukané, ale daly se obnovit. Ke Kukačce trochu pošlapané a poněkud rozmydlené. Dál lepší. Slušné je to kolem Lipinky. Studená cesta také prošláplá, stopa spíš průměr. Nějaké stopy jsou i přes Prabábu, ale jak už nejezdí Standa Tesař, tak to není ono. Jinak na Prabábě tak 15 cm. Foukalo (únosně) jen nahoře. Celkově pěkné zimní podmínky.
Vloženo 14.1.2021 15:41
Dnes po 9h od Horní Boudy kolem Jívové až za vesnici, sněhu 10-20cm stopa prošláplá, celkem velmi pěkné, na Pohořanech 10-15cm
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel, Hrubá Voda z 13.1.: Zdravím, tušíte někdo, jaká je sjízdnost na běžkách kolem Pohořan popř Jívové. Předem děkuji)
Vloženo 14.1.2021 15:39
Nad Šternberkem připadlo 5-10 cm sněhu. Prošlápli jsme Kukaččí cestu, dále pak propojku k Modré studánce, okruh kolem Lipinky a po loukách zpět ke Šternberku.

Kolem Kukačky se píchá do asfaltu, jinak ale stopa dobrá. Nahoře 15-20 cm sněhu, takže jsou sjízdné i lesní cesty, dokonce jsme projeli i pěšinu pod Novou zatáčkou. Jen na polích to stále dře - chybí podklad. Jinak konečně pořádné zimní podmínky.
Vloženo 13.1.2021 13:01
Po omrknutí situace dnes dopoledne to vypadá nad Šternberkem následovně:

Na otevřených prostranstvích větrno, stopy, které jsem projížděl v pondělí jsou zafoukané. Vzhledem k tomu, že připadlo jen 1-2 cm, jsou lesní úseky stále nesjízdné. Na Kukaččí cestě leží cca 3 cm sněhu a pod tím 1 cm firnu. Zámecká cesta je na tom ještě hůř - 2 cm bez podkladu. Pokud nepřipadne, nemá moc smysl za současného stavu vyjíždět. Na běhání je počasí ale parádní :-).
Vloženo 10.1.2021 20:27
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka
Ráno nutno být na vyhlídce do 8:30, později problém zaparkovat. Trasa na Mravencovku - bruslením sjízdné, klasická stopa slabší, ale dá se. Sněhu málo, ale zatím bez kamínků atd. Dá se i na slušných lyžích. Mravencovka - Alfrédka - strojově upraveno, hezké, sněhu více, bez problémů i na závodkách... Alfrédka - výdejní okno, takže není problém se občerstvit.
Vloženo 10.1.2021 18:11
Z Prabáby do Dálova a zpět.

Ráno lehce pod nulou, na Prabábě promrzlé a překvapivě dobré i na těch 5 cm. Na Lipinské křižovatce mraky lidí (převážně sánkující děti s rodiči) a to bylo teprve půl desáté. Za Břízkami už klid. Projel jsem stopu zprava kolem silnice - celkem dobré. Lesní propojka do Nové zatáčky pěšky, pak kolečko na loukách paráda - nejlepší úsek trasy. Dál k Jezírku už rozglajdané a leze podklad. Celkově už ty partie přes pole nejsou nic moc a kromě hlíny občas lezou i kameny. Na loukách je to ale zatím dobré a místy i pěkné sklouznutí. K poledni sníh zvlhl a začal "tahat". Kdo vyjel odpoledne, asi si moc nezajezdil.Mohlo by konečně trochu víc mrznout, jak nám slibují meteorologové už asi tři dny. Mimo rodinek a omladiny u Jezírka jsem potkal jen jednu běžkařku.
Vloženo 10.1.2021 16:36
Dole a v lese 5 🙈a na andelske cca 15cm.

(Odpověď na dotaz uživatele Libor z 10.1.: Skol! Jel někdo 10.1. 2021 z Vrbna p.P. na Anenský vrch? Dík za odpověď.)
Vloženo 10.1.2021 11:51
Trasa kolem Pusté Polomi, se musí dobře vybrat na loukách 10cm sněhu v lesni cesty nesjízdné. Doporučuji méně známé běžecké trasy bez lidí. Kolem slunečné v nízkém Jeseníku.
Vloženo 10.1.2021 8:56
Příjezd v sobotu v 9:00 - parkoviště u rozhledny plné a už se začalo parkovat na cestě u první zatáčky pod rozhlednou. Někteří jednotlivci v tuto dobu ještě parkovali i před restaurací, někteří pak dojeli až k parkovišti u cvičné louky.
Odjezd po poledni, to nahoře byla jednotlivá volná místa, jinak auta parkovala podél serpentin prakticky až dolů ke kostelu. Sjezd/výjezd komplikovanější, auta se musela navzájem pouštět..
Mirek

(Odpověď na dotaz uživatele Jaroslav Filip z 9.1.: Ahojte. Nebyl dnes nekdo na Nove Vsi? Zajima mne v kolik tam nejpozdeji dojet, aby se jeste dalo zaparkovat. Rikal jsem si, ze pul devata by byla fajn, ale jak vidim prispevek ze Skritku, tak si nejsem jist. Diky.)
Vloženo 9.1.2021 14:46
Ahoj. V Lipině na cestě k vagónu tak 3cm sněhu - nesjízné, na louce sjezdovky 10cm. Od spodu země sníh vlhne, jinak je sníh sypký. Kolem vrtulí 10cm. Jel jsem na běžkách nad sjezdovkou k vysílači. Na spojovací cestě jsem potkal běžkaře, že jede nad vrtulema od Těšíkova. Stopa od spodu lehce podtává, ale lepí se to na lyže a vytrhává se to až na trávu. Kolem kořenovýho stromu k vrtuli cesta kdysi projetá traktorem na tom tak 2cm sněhu - tak to jelo docela slušně, když je zhutněný podklad. Cesty mezi vrtulema shrnuté a trochu štěrku= nepoužitelné. Stopa vedla dál asi Za Slunečnou a do Těšíkova. Od první vrtule zpět do Lipiny po kraj lesa projeto traktorem= s lepším pojezdem, dále pak vlastní stopa z kopce, místy přeryté divočáky a 3 místa, kde prosakuje voda. Ve spodním remízku u sjezdovky až na hlínu. stopa končí pod sjezdovkou u potoka pod úly. Na staré lyže s pocitem jako jízdy to stačí. Pro více je potřeba dojet někam nad 800mnm.
Mirek
Vloženo 8.1.2021 18:10
Ráno autobusem 8:40 od nemocnice, zpět po poledni z Dálova.

Na otevřených prostranstvích sněhu cca 10 cm. Zem není zmrzlá, takže na polích se sem tam škrtá o hlínu. Na pár místech pod sněhem voda. Políčko nad Novými Dvorci špatné - moc velké hroudy, pole mezi Jezírkem a Loděnickým rybníkem celkem OK. Docela dobrá i louka mezi Novou zatáčkou a cílem Ecce Homo. Lesní cesty nesjízdné.
Na první běžkování to celkem šlo, ale chtělo by, aby zem promzla a napadly 2-3 cm, pak to bude dobré. Zatím na horší lyže.

Vyjetá stopa tady: https://mapy.cz/s/mepogukesu
Vloženo 5.1.2021 11:29
Pohořany: opravdu málo sněhu, téměř vůbec. Na běžky určitě ne, pouze pro pěší.

Aktuality ze sezóny 2019/2020, popř. starších

Vloženo 24.1.2020 14:24
Nové Dvorce - Dálov
Dnes "sibiř" (mráz, vítr, mlha), ale jinak excelentní podmínky. Stopa vydržela a taky trochu vymrzla, takže na skluz paráda a ve stoupáních taky drží. Nejlepší je úsek kolem silnice, jak je cíl Ecce Homo. Za tři hodiny jsem ujel lehce přes třicet km, což normálně nedám ani ve strojových stopách :-). Kdyby to takhle vypadalo příští týden na Šumavě, byl bych spokojený na 100%... No, kdo to o víkendu nezkusí, je u mě blázen :-).
Vloženo 23.1.2020 8:04
Rýmařov-běžecký areál v parku použitelný na bruslení, stopa na klasiku není-málo sněhu. Dál směr Janovice-Stará ves množství sněhu max.na staré lyže (Extrémně malá vrstva sněhu-nepokryje větší kameny,často i menší,trávu a hroudy na poli. Stopa na klasiku není,použitelné na občasné bruslení, někde je vhodnější přenášet).
Vloženo 22.1.2020 18:26
Stopy dnes částečně zafoukané (hlavně kolem Jezírka pěkně protahovalo), ale za těchhle podmínek není problém si bez většího úsilí vyjet novou. Jinak na tu letošní bídu super běžkování, lepší než mnohde na horách. Jestli vydrží teploty pod nulou, tak to půjde i o víkendu. Stejně jako včera, i dnes mlhavo.
Vloženo 21.1.2020 17:55
Jestli si chce někdo zaběžkovat, tak docela slušné podmínky jsou od cíle Ecce Homo po Dálovské jezírko. Sněhu sice není moc, ale na sklouznutí to stačí. Nejlepší jsou zavláčená pole, kde je pod sněhem zmrzlý podklad. Opticky pěkně to vypadalo i dál směr Kukaččí les nebo Vrtule, tam jsem ale nejezdil. Celý den lehce pod nulou, mlhavo.
Vloženo 7.1.2020 9:06
Dobrý den, zkuste třeba Paprsek. MK

(Odpověď na dotaz uživatele Dana z 6.1.: Dobrý den, mám dotaz, kam doporučíte na běžky (ne moc náročnou trasu pro seniory) na zimní dovolenou i s ubytováním. Moc děkuji)
Vloženo 5.1.2020 20:49
Dnes ráno:
Louky pod Oldřichovským kopcem - 5 cm prašanu na zmrzlé zemi bez podkladu. Lipina cca 3 cm, Prabába louka - 2cm, les 1 cm. Na běžky je to zatím ještě málo. V Rýmařově údajně připadlo 10 cm.
Vloženo 4.1.2020 13:33
Jídlo luxusní a obsluha na Rabštejně výborná. Stopa slabá, místy kamení.
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 29.12.: Čau.Jak to,prosím,vypadá na trase Skřítek - Hvězda - chata Rabštejn? Dá se cestou domů, samozřejmě autem,kvalitně odpoledne najíst? Před dvěma lety na Skřítku obsluha mizerná a záměna objednaného!!!
Díky, Jirka)

O oblasti

Nízký Jeseník se rozkládá jihovýchodně od Hrubého Jeseníku, přičemž za jakési hraniční města budeme považovat Rýmařov, Bruntál a Vrbno pod Pradědem. Dosahuje výšky pouze do 800 m nad mořem a proto přitahuje výrazně nižší pozornost, než vyšší Hrubý Jeseník. Součástí Nízkého Jeseníku jsou i Oderské vrchy.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky