Nízký Jeseník – běžky

Nízký Jeseník se rozkládá jihovýchodně od Hrubého Jeseníku, přičemž za jakési hraniční města budeme považovat Rýmařov, Bruntál a Vrbno pod Pradědem. Dosahuje výšky pouze do 800 m nad mořem a proto přitahuje výrazně nižší pozornost, než vyšší Hrubý Jeseník. Součástí Nízkého Jeseníku jsou i Oderské vrchy.

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.2.2023 16:13
Přes noc trochu přimrzlo, tak jsem zkusil bruslení po pláních. Jel jsem z Lipiny kolem vrtulí do Horní Loděnice, dále Hraničné Petrovice, variantou kolem rybníčku, Hamberku a Orlího vrchu k Jívové a nakonec okruh kolem Jívové (k rybníku, za hřbitovem, Střelnice).

Sněhu všude zatím dost tj 10-15 cm firnu. Některá místa jsou ale špatně promrzlá a lyže (a hlavně hůlky) se víc boří, někde to bylo parádně tvrdé. Nejlepší úsek asi pláně nad Loděnicí směr Petrovice, Jívová. Obecně kolem lesa a remízků je to měkčí. Přes oranici hrbolatější (hroudy lezou jen symbolicky).

Celý výlet pod mrakem, místy s mlhou (kolem Petrovic orientace docela obtížná). Díky tomu zůstala ale teplota těsně pod nulou až do 11 hodin. Zítra to ještě půjde, ale chce to vyrazit brzo.
Vloženo 10.2.2023 17:39
Dnes ve včerejších stopách. Slunečno, -5°C, skoro bezvětří, stopy zafoukané jen na pár kratších úsecích. Akorát na loukách asi na deseti místech stopy přejeté napříč traktorem. Jinak skoro ideál. Člověk ani nemusí jezdit na hory.

Níže už to taková sláva není. Louka kolem Břízek rozježděná auty a na Prabábě ve středových partiích začíná vykukovat tráva. Tady sníh vydrží maximálně do neděle. Nahoře je pořád minimálně čtvrt metru, tak snad zůstane alespoň něco jako základ.
Vloženo 9.2.2023 20:28
Nové Dvorce - Dálov

Azuro,cca minus 5°C. Stopy ze včerejška vydržely a trochu i vymrzly. Dnes to bylo za odměnu
9:42
10:15
10:19
10:27

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Vloženo 9.2.2023 20:29
Stopy z Rýmařova směrem ke Žďárskému Potoku , nahoru na Čerťák vyfrézované. Zpět po loukách na Horní Město a Stříbrné Hory občas místy zafoukané ale taky v pohodě. Super běžkování.
Vloženo 8.2.2023 22:21
Nové Dvorce - Dálov
Po větrných dnech stopy na pláních zafoukané a musí se znovu prošlápnout. Sypkého sněhu už moc nezbylo, ale hlavně při kraji lesa a remízků se dá vyšlápnout slušná stopa. Projel jsem okruh mezi hřištěm u Dálova a Loděnickým rybníkem, a pak od rybníka k Novým Dvorcům. Snad to chviličku vydrží. Okruh v lese kolem Lipinky částečně poničený od aut a traktoru, ale svézt se dá. Ve středních partiích obou cest je stopa stále slušná. Prabába stále sjízdná až na okraj lesa.
Vloženo 6.2.2023 17:06
Domašov n/B. - Jívová - Pohořany (golf)
Celé sjízdné,20-40cm sněhu,dojezd po
Pohořany golf.
Vloženo 5.2.2023 17:19
Z Nových Dvorců kolem lesa k Modré studánce, okruh Lipinka, po louce do Nové zatáčky a kolem Břízek na Šternberk.

Sněhu nahoře podle očekávání dost. Na loukách a polích 25-30 cm, z toho 2-7 cm prašanu, pod kterým je zfirnovatělý sníh různé konzistence. Dá se poměrně lehce vyšlápnout plytká stopa. Cesta od Jezírka k Modré studánce rozježděná od aut, na povrchu krusta - nic moc. Od odbočky na Nové Dvorce bez kolejí od aut. Sníh různorodý, místy na povrchu krusta, místy i 20 cm kyprého sněhu. Toho je někde ke 40 cm celkem. Na cestě k Lipince na dvou místech spadené stromy (lze objet), jinak dobré.
Výška cca 500 m n.m. byla zřejmě hraniční mezi sněhem a deštěm při pátečních srážkách, takže sněhu rychle ubývá. Kolem Hřbitova jen 5-7 čísel půl na půl firn a nahoře prašan. Otázkou tedy je, jak vypadá např asfaltka kolem Kukačky. Prabába (louka) nicmeně jde sjet v pohodě až k bývalé školce a kolem lesa je celkem slušná stopa. Do čtvrtka budou nejspíš podmínky dobré, pak se uvidí dle vývoje počasí (prognózy momentálně teda nic moc).
Vloženo 28.1.2023 19:44
Guntramovice, Oderské vrchy, mezi Budišovem a Mor. Berounem.
Super. Stopa upravená. Modrý vosk. Zajímavá cesta. Dost sněhu.
Vloženo 23.1.2023 18:01
Horní bouda - kolečka kolem Pohořan: celkem pěkné svezení, do dokonalosti něco chybělo. Na loukách byla stopa brzo zafoukaná. V lese to bylo pěkné, ale zespodu to místy dost provlhalo. V kopci pod Jedlinou tekl přes cestu potůček.
15:53
16:18

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 22.12.2022 10:53
Horní bouda-Jívová 0'C,ledová krusta,sněhu stále dost,netaje,hodně rychlé,mlha na 2 metry
Vloženo 21.12.2022 17:30
Lipina - Kukačka - Modrá studánka - chata Lipinka a zpět se zakončením u Třech dubů

Ke křižovatce pěkná stopa kolem zahrad, dál kolem svodidel trochu krokolomné, ale dalo se projet celé. Stopa po vrstevnici ke Kukačce částečně rozbitá auty (hlavně v zatáčkách), větší část ale hezká stopa, tak 3:1 ve prospěch pěkných úseků. Spojnice po žluté TZ k Modré studánce pošlapaná od zvěře, ale celkem pevná. Do kopce OK, dolů přiměřeně rychlé. Studená cesta ke Studánce - stopa pěkná. Nahoře hustá mlha a větrno. Stopy na loukách zafoukané. Okruh kolem Lipinky v dobrém stavu. Návrat stejnou cestou.

V horních partiích padá do stop občas námraza ze stromů, stopám to ale neuškodilo, spíš naopak. Někde napadané listí a obaly od bukvic, jak je to ale namrzlé, nemá to na jízdu příliš vliv. Kdo se nenechal odradit vizuálně nevlídným počasím, byl odměněn parádní lyžovačkou, o stupeň lepší, jak v pondělí. Sníh stále suchý, teplota něco pod nulou celou dobu. Mazal jsem fialový mínus 1 - mínus 3.

Trasu doporučuji i proto, že kolem Kukačky vůbec nefoukalo. Na Prabábě vítr taky slabší, takže stopy se zachovaly i na louce.
Vloženo 19.12.2022 17:21
Dnes zatím nejlepší svezení letošní zimy. Stopy tvrdší, rychlejší. Kolem Lipinky překvapivě dobré, přímá trasa od Modré studánky znovu trochu poničena auty. Po loukách kolem lesa taky dobré. To je ale nejspíš minulost. Kolem jedenácté hodiny se zvedl silný nárazový vítr a stopy na otevřených místech začínaly brát za své. Na Prabábě foukalo jen slabě a stopy zůstaly netknuté.

-10°C, pod mrakem a ani živáčka.
Vloženo 19.12.2022 16:41
Moravský Beroun-Hraničné Petrovice-Jívová-Pohořany-Radíkov-Sv.Kopeček ZOO (sundání běžek) 22km
M.Beroun-Hr.Petrovice-Jívová
Ráno -10°C,silný nárazový vítr,
Celou část trasy prošlapávám,hned
zafoukáno,beze stopy až na Jívovou.
Jívová-Pohořany-Radíkov-Sv.Kopeček ZOO
Nejlepší část trasy,stopy sjízdné i lesní
úseky.Dřeva sundávám,až u východu ze
ZOO.
Určitě vzít starší běžky.
Vloženo 18.12.2022 21:40
Pohořany - Jívová - Domašov: V lese kolem Pohořan naprostý luxus - tvrdá stopa, dostatek sněhu. Dál za Jívovou je na loukách a polích sněhu trochu méně a taky se více boří hůlky (jezdí tu méně lidí). Ale i tak je to dobré, jen to není na nové lyže.
15:14
15:14

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 18.12.2022 18:13
Dnes jsem prošlápl stopu z Nových Dvorců kolem lesa k posedu. Stopu kolem chaty Lipinka zničilo auto a nová se nedá pořádně vytlačit kvůli utaženému sněhu podvozkem. Sjízdné to ale je. Páteřní trasa od Modré studánky poničena jen na pár místech. V dobrém stavu je louka do Nové zatáčky. Odtud k Lipinskému hřbitovu kolem Břízek stopa rozšlapaná, ale jak je to tvrdší než včera, tak se v tom jakž takž dá jet. Přes Prabábu k vysílači vlevo dobré a od vysílače ke Třem dubům vyjma kousku rozrytého od prasat překvapivě pěkná stopa. Takhle jsem se tam nesvezl už roky.

Bez slunce, mlhavo, vítr mírný, teplota optimální okolo mínus 5°C.
Vloženo 17.12.2022 20:14
Ráno start z Lipiny kolem hřitova, dolů kolem svodidel po nahrnutém sněhu od pluhu (celkem to šlo) a dále kolem Kukačky, po žluté k Modré studánce a zpět vrchem do Nové zatáčky a po loukách na Šternberk.

V Lipině 20 cm, nahoře čtvrt metru. V lese méně, ale i tak dost. Ke Kukačce to jelo dobře, bohužel kousek před chatou proti mně téréňák, tak nevím, co z té stopy nakonec zbylo. To samé auto projelo i vrstevnici z Nové zatáčky ke Studánce a směr Dálov. Vyšlapal jsem ještě okruh kolem Lipinky a po louce od posedu k Nové zatáčce. Na loukách podmínky těžké. Nahoře větrem utužená krustička, pod ní prašan a vespod vlhký sníh. Stopu jsem razil až ke Třem dubům (v lese trochu záměty a rozryté od prasat, ale dalo se projet). Sjel jsem v pohodě až do půli cesty ke Kiosku, dál jsem si netroufl. Ještě u Třech dubů dobře 15 čísel. Na to, že je sobota a tolik sněhu bylo naposledy někdy v únoru 2021, jsem nepotkal ani jednoho běžkaře. Připadal jsem si jak někde na Yukonu v Kanadě :-).
Vloženo 17.12.2022 18:19
Olomouc Poděbrady- louky kolem jezera parádně sjízdné- 30 cm velmi kvalitního sněhu, razíme stopu ,kolem 12 hod to trochu lepí, slunečno nebývalá zimní konstalace.
Vloženo 15.12.2022 18:35
Dnes první testovací jízda.
Na otevřených plochách kolem Modré studánky cca 12-15 cm prašanu, v lese méně. Je to ale bez podkladu, takže se co chvíli škrtne na poli o hlínu, v lese o kamení. Na loukách celkem dobré. Nejlepší úsek od posedu k Nové zatáčce a louka nad Novými Dvorci. Sjízdné jsou i louky v nižších polohách (Břízky, Prabába) byť sněhu je tam méně. Končil jsem na kraji lesa u bývalé lesní školky, dál jsem si netroufl. Jinak pěkný zimní den s teplotou něco pod nulou. Pokud zítra něco připadne, bude víkend na běžkování OK.
Vloženo 15.12.2022 17:13
Po 15h od Horní boudy,-3'C,pěkná stopa středem cesty,od střelnice k Jivové leze tráva,na starší lyže v pohodě

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 12.2.2022 19:38
Dnes jsem ráno běžel trasu Těšíkov - Oldřichovský kopec - Lipina a sníh zmizel i z vrcholových partií kolem vrtulí. I pohled na hřeben H. Petrovice - Jívová ukazuje hnědou barvu. Přestože ráno lehce přimrzlo, v některých místech prosakuje voda. Sníh zůstává nesouvisle pouze při krajích lesa a mezi remízky. Nejvíc ho je od vrtulí k rybníčku za Lipinou.

Pro Miru:
Pokud si chceš zasjezdovat, tak je to stále možné akorát v průjezdu remízkem (u horních včel) si musíš nahodit asi 10 metrů - leze podloží. Jinak do pondělka večer by to mělo vydržet.
Vloženo 10.2.2022 16:24
Při pohledu z okna směr Roudná:
První, druhé a třetí pole vytáté, čtvrté pole (louky kolem Chabičova) roztály během dne. Louky pod Ostrou horou zatím opticky zasněžené.

V terénu:
Louka od Rasovny po Stachovský kravín vytátá, krávy na pastvě. Louky pod Oldřichovským kopcem vytáté. Trochu sněhu se drží jen při kraji lesa a mezi remízky. U vrtulí asi sníh zatím bude, ale nebyl jsem tam. Na Prabábě podle očekávání ani flíček. Teplota ve městě během dne 10°C, v Lipině dopoledne 4,5°C.

Jestli ví někdo, jak to vypadá nahoře na pláních (Dálov, Petrovice, Jívová), tak sem napište.
Vloženo 10.2.2022 9:08
Skřítek-Hvězda-Rabštejn-Skřítek. Ve středu rolba nevyjela kvůli mokrému sněhu a dešťovým přeháňkám. Stopy tedy byly upraveny z předchozích dní. Na klasiku krásně sjízdné, ale skate byl dřina. Těžký mokrý sníh a místy se pěkně propadal. Snad brzy teploty spadnou zase pod nulu 🙂.
Vloženo 8.2.2022 20:53
Dnes jsem po delší pauze vyrazil opět z Nových Dvorců. Pláně pokryté odhadem 15 cm silnou krustou, na ní do jednoho cm prašanu. Lyže na tom ale držely překvapivě dobře a povětšinou se dala vytlačit mělká stopa. Lesní cesty u Modré studánky rozježděné a rozšlapané a všechno zmrzlé. Stopa se tu vyjížděla blbě, tak jsem se držel raději na loukách a polích. Zde jsem běžkoval bez většího úsilí. Návrat do Šternberka po ose. Do Nové zatáčky bez problémů, chodníček pod silnicí na hraně, ale projel jsem. Louka k Břízkám vysněžená dobře, dál už padesát na padesát. Prabába (louka) z 90% bez sněhu. Podařilo se mi ale krajem po zbytcích sněhu dojet až pod vysílač. Posledních sto metrů po louce a zbytek cesty do města pěšky.
Teplota nahoře kolem nuly, dole odměk. Trochu foukalo, ale nic hrozného. U Jezírka jsem zkoušel i bruslení a docela to šlo, jen to trochu brzdil občasný nafoukaný poprašek.
Možná šlo o poslední letošní lyžovačku (klasikou) u nás. Vzhledem k přicházejícímu oteplení sníh pod 500 m n.m. s jistotou nevydrží. Jestli něco zůstane nahoře, toť otázka.
Vloženo 8.2.2022 9:47
Skřítek-Rabštejn-Skřítek, nahoře -2, dole +2, sněhové přeháňky. Úprava z předchozího večera zasypaná 5cm sněhu, ale pěkné lyžování na klasiku, na skejt asi dřina. Složitější mazání vhledem k teplotnímu gradientu. Na Rabštejně dostatek sněhu a pěkná umydlená stopa.
Vloženo 6.2.2022 22:50
Skřítek okruh a okruh Hvězda Rabštejn Skřítek. Dnes napadlo asi 15 cm nového sněhu, takže trošku oranice na skate, ale 2 stopy skoro všude projeté. Sněhu dostatek, zima jako z pohádky. Parking Skřítek 60kc/D.
Vloženo 4.2.2022 15:45
Dost všemi směry, jel jsem Skřítek - Rabštejn a sněhu všude moc.
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 4.2.: Jak to vypadá se sněhem na skřítků. Je ho tam dost nebo tam nemá cenu jezdit? Diky)
Vloženo 4.2.2022 11:35
Dobrý den, včera to bylo super. RB
(Odpověď na dotaz uživatele Hana z 3.2.: Dobrý den, jak to vypadá aktuálně na Jívové - Ponořený. Děkuji)
Vloženo 29.1.2022 23:52
Jestli to bylo na mě, tak jsem byl do dneška v Krušných horách. Jakmile to půjde, pokusím se dodat aktuální info.
(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 23.1.: Zbyňku, co je s tebou? Ozvi se!)
Vloženo 29.12.2021 17:03
Pohořany: kolečko Pohořany - Na Bahnách - Bahna - Dědičná. Překvapivě dobré podmínky, na ledovatých cestách 5 cm mokrého čertsvého sněhu. Občas jsem škrtl o kamínek, ale žádná hrůza. Červený klistr držel dobře.
Vloženo 17.12.2021 18:19
Stará Ves - na běžky zledovatělé...tvrdé.. možná výš je to lepší...

O oblasti

Nízký Jeseník se rozkládá jihovýchodně od Hrubého Jeseníku, přičemž za jakési hraniční města budeme považovat Rýmařov, Bruntál a Vrbno pod Pradědem. Dosahuje výšky pouze do 800 m nad mořem a proto přitahuje výrazně nižší pozornost, než vyšší Hrubý Jeseník. Součástí Nízkého Jeseníku jsou i Oderské vrchy.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky