Nízký Jeseník – běžky

Archiv zpráv zimy 2021/2022

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Nízký Jeseník ze zimní sezóny 2021/2022. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Nízký Jeseník - aktuální zprávy

Vloženo 12.2.2022 19:38
Dnes jsem ráno běžel trasu Těšíkov - Oldřichovský kopec - Lipina a sníh zmizel i z vrcholových partií kolem vrtulí. I pohled na hřeben H. Petrovice - Jívová ukazuje hnědou barvu. Přestože ráno lehce přimrzlo, v některých místech prosakuje voda. Sníh zůstává nesouvisle pouze při krajích lesa a mezi remízky. Nejvíc ho je od vrtulí k rybníčku za Lipinou.

Pro Miru:
Pokud si chceš zasjezdovat, tak je to stále možné akorát v průjezdu remízkem (u horních včel) si musíš nahodit asi 10 metrů - leze podloží. Jinak do pondělka večer by to mělo vydržet.
Vloženo 10.2.2022 16:24
Při pohledu z okna směr Roudná:
První, druhé a třetí pole vytáté, čtvrté pole (louky kolem Chabičova) roztály během dne. Louky pod Ostrou horou zatím opticky zasněžené.

V terénu:
Louka od Rasovny po Stachovský kravín vytátá, krávy na pastvě. Louky pod Oldřichovským kopcem vytáté. Trochu sněhu se drží jen při kraji lesa a mezi remízky. U vrtulí asi sníh zatím bude, ale nebyl jsem tam. Na Prabábě podle očekávání ani flíček. Teplota ve městě během dne 10°C, v Lipině dopoledne 4,5°C.

Jestli ví někdo, jak to vypadá nahoře na pláních (Dálov, Petrovice, Jívová), tak sem napište.
Vloženo 10.2.2022 9:08
Skřítek-Hvězda-Rabštejn-Skřítek. Ve středu rolba nevyjela kvůli mokrému sněhu a dešťovým přeháňkám. Stopy tedy byly upraveny z předchozích dní. Na klasiku krásně sjízdné, ale skate byl dřina. Těžký mokrý sníh a místy se pěkně propadal. Snad brzy teploty spadnou zase pod nulu 🙂.
Vloženo 8.2.2022 20:53
Dnes jsem po delší pauze vyrazil opět z Nových Dvorců. Pláně pokryté odhadem 15 cm silnou krustou, na ní do jednoho cm prašanu. Lyže na tom ale držely překvapivě dobře a povětšinou se dala vytlačit mělká stopa. Lesní cesty u Modré studánky rozježděné a rozšlapané a všechno zmrzlé. Stopa se tu vyjížděla blbě, tak jsem se držel raději na loukách a polích. Zde jsem běžkoval bez většího úsilí. Návrat do Šternberka po ose. Do Nové zatáčky bez problémů, chodníček pod silnicí na hraně, ale projel jsem. Louka k Břízkám vysněžená dobře, dál už padesát na padesát. Prabába (louka) z 90% bez sněhu. Podařilo se mi ale krajem po zbytcích sněhu dojet až pod vysílač. Posledních sto metrů po louce a zbytek cesty do města pěšky.
Teplota nahoře kolem nuly, dole odměk. Trochu foukalo, ale nic hrozného. U Jezírka jsem zkoušel i bruslení a docela to šlo, jen to trochu brzdil občasný nafoukaný poprašek.
Možná šlo o poslední letošní lyžovačku (klasikou) u nás. Vzhledem k přicházejícímu oteplení sníh pod 500 m n.m. s jistotou nevydrží. Jestli něco zůstane nahoře, toť otázka.
Vloženo 8.2.2022 9:47
Skřítek-Rabštejn-Skřítek, nahoře -2, dole +2, sněhové přeháňky. Úprava z předchozího večera zasypaná 5cm sněhu, ale pěkné lyžování na klasiku, na skejt asi dřina. Složitější mazání vhledem k teplotnímu gradientu. Na Rabštejně dostatek sněhu a pěkná umydlená stopa.
Vloženo 6.2.2022 22:50
Skřítek okruh a okruh Hvězda Rabštejn Skřítek. Dnes napadlo asi 15 cm nového sněhu, takže trošku oranice na skate, ale 2 stopy skoro všude projeté. Sněhu dostatek, zima jako z pohádky. Parking Skřítek 60kc/D.
Vloženo 4.2.2022 15:45
Dost všemi směry, jel jsem Skřítek - Rabštejn a sněhu všude moc.
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 4.2.: Jak to vypadá se sněhem na skřítků. Je ho tam dost nebo tam nemá cenu jezdit? Diky)
Vloženo 4.2.2022 11:35
Dobrý den, včera to bylo super. RB
(Odpověď na dotaz uživatele Hana z 3.2.: Dobrý den, jak to vypadá aktuálně na Jívové - Ponořený. Děkuji)
Vloženo 29.1.2022 23:52
Jestli to bylo na mě, tak jsem byl do dneška v Krušných horách. Jakmile to půjde, pokusím se dodat aktuální info.
(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 23.1.: Zbyňku, co je s tebou? Ozvi se!)
Vloženo 29.12.2021 17:03
Pohořany: kolečko Pohořany - Na Bahnách - Bahna - Dědičná. Překvapivě dobré podmínky, na ledovatých cestách 5 cm mokrého čertsvého sněhu. Občas jsem škrtl o kamínek, ale žádná hrůza. Červený klistr držel dobře.
Vloženo 17.12.2021 18:19
Stará Ves - na běžky zledovatělé...tvrdé.. možná výš je to lepší...
Vloženo 16.12.2021 11:36
Dnes dopoledne jsem udělal průzkum terénu.

Prabába les - nesouvislé zbytky rozbředlého sněhu. Prabába louka - sníh pouze ve středové ušlapané cestě a nesouvisle kolem remízků. Louka od křižovatky k Břízkám bez sněhu. Západní svah Oldřichovského kopce už se taky začíná zelenat. Nahoře ještě sníh bude v souvislé vrstvě, ale jelikož se má ochladit až v pondělí, tak to přes víkend zřejmě všechno roztaje. Letošní Vánoce tak pravděpodobně budou i ve výškách kolem 600 m n.m. bez sněhu.
Vloženo 15.12.2021 9:31
Na běžkách z Moravského Berouna na Sv. Kopeček, už horší kvalita sněhu.
Vloženo 13.12.2021 17:56
Nové Dvorce
Ráno na loukách vlhnoucí prašan, postupem času se kvalita zhoršovala. Sníh nelepil, ale ani to extra nejelo (mazal jsem fialový swix). Stopy zatím v ucházející kvalitě a sněhu stále dost (nahoře cca 15 cm). V lese kolem Modré studánky cesty rozježděné auty. O stopě se tu moc mluvit nedá, je to ale poměrně tvrdé. Na cestě kolem Lipinky to vypadalo, že se stopa prozatím zachovala, ale nejel jsem tudy. Sjet se dá v pohodě k bývalé lesní školce byť přes Prabábu sníh už hodně těžký a v poloviční vrstvě, co nahoře. Pokud přes noc trochu přimrzne, tak to zítra ještě půjde.
Vloženo 12.12.2021 18:39
Dnes na loukách mezi Dálovem a Novými Dvorci paráda. Téměř bezvětří, slunečno, prašan. Sněhu stále 20 cm. Člověk ani nemusí do hor. Sněhu tam stejně o moc víc není a stopy máme taky vcelku slušné. Škoda jen, že se má oteplit.
Vloženo 12.12.2021 16:24
Dnes Domasov, Jivova, Pohorany, Posluchov. Na zacatku v mistech pod stromy nic moc, nasledne na planich luxusni, +- 15 cm. Od Jivove uz prakticky beze stopy - udusane. Posluchov +- 8 cm. Jestli nastane otepleni jak slibuji tak si nejsem dalsim vikendem jisty.
Vloženo 12.12.2021 15:54
Na běžkách lze z MB i z Domašova, dnes ideální podmínky azuro, slunce, bezvětří a krásný sníh.
(Odpověď na dotaz uživatele M. Berounská z 10.12.: Ahoj, prosím má někdo informaci jak vypadají pole z Moravského Berouna/Domašova směr Jívová - určitě je nás více, co přivítáme nějaké sněhové hlášení.
Děkuji moc.)
Vloženo 11.12.2021 10:27
Dnes ráno klasikou okolo Jívové a Pohořan. Sněhové podmínky na hanácké poměry skvělé - výjimečně leze tráva; stopy od množství lyžařů projeté, nezafoukané. Takže komu se nechce do Jeseníků, může v klidu na Jívovsko vyrazit (na klasiku, ne na bruslení).
Vloženo 10.12.2021 20:10
Lipina - Kukačka - Modrá studánka a po loukách na Šternberk

Během včerejška připadlo 5-10 cm. Prošlápl jsem stopu kolem svodidel do Černé zatáčky a pokračoval po Kukaččí cestě. Zde podmínky horší, než jsem čekal. Koleje od aut, prostředek většinou nerovný a méně sněhu (tak 10 cm) bez podkladu, takže se celou dobu píchá do asfaltu. Stopa ale použitelná je. Za Kukačkou už sněhu víc. Od vyústění cesty na silnici jsem pokračoval propojkou a po louce k Modré studánce. Na loukách a polích čtvrt metru sněhu. Ještě byly patrné stopy ze středy, tak jsem toho využil a prošlápl menší okruh mezi Modrou studánkou a Novou zatáčkou a pokračoval kolem Břízek a přes Prabábu. Sníh vlhčí prašan, po jedenácté a s klesající výškou rychle vlhl, na Prabábě kolem poledne už těžký sněhulákový sníh. Dojel jsem až za Tři duby. Zde se pokrývka rychle tenčí. Potkal jsem letos prvního lyžaře. Tímto ještě jednou zdravím Aleše.
Vloženo 8.12.2021 18:42
Dnes to správné zimní počasí: kolem - 5°C, azuro, prašan. Stopy ze včerejška v dobrém stavu (zafoukaný částečně pouze úsek od posedu k Nové zatáčce. Jelo to pěkně. Pár čísel navíc a dal bych jedničku s hvězdičkou. Zítra má sněžit a každý centimetr se bude hodit.
Vloženo 7.12.2021 13:42
Na loukách mezi Novými Dvorci a Dálovem 10-15 cm, na chráněných místech kolem lesa a remízků i víc. Stopa se dělala trochu hůř, neboť pod sypkou vrstvou je méně kompaktní prolamující se krusta. Jako podklad ale lepší, jak nic. Sníh tupý. Dá se i po poli, pokud není hluboká orba, na pěkně zavláčených rovných polích i lepší, jak na loukách. Zkusil jsem i lesem kolem Lipinky, ale nic moc. Koleje od aut a prostředek velmi nerovný. Na pár místech lezou kameny. Jiné lesní cesty jsem raději ani nezkoušel. Kolem jedenácté to začalo "tahat" za nohy, tak jsem to vzal na Šternberk. Opatrně jsem projel traverz pod Novou zatáčkou, dál na loukách k Břízkám sněhu pořád dost, od Břízek ke křižovatce a přes Prabábu do 10 cm bez podkladu, ale dojet se dá až k bývalé lesní školce.

Zítra slibují nižší teploty, tak pokud se stopy nezafoukají, bude to fajn.

Na mapě je vyznačeno, kde jsem navrchu prošlápl stopu: https://mapy.cz/s/huloturuza
Vloženo 6.12.2021 22:22
Nad Lipinou se základem pěkná peřina cm15+ . Do rána to vymrzne a bude se to sypat. V 18:00 teplota -2,5•C. Kdo si vyjede kolečko někde na loukách , nemusí nikam na hřebeny za pěkným svezením.
Vloženo 5.12.2021 19:38
Nad Šternberkem napadlo přes noc 6-7 cm (měřeno odborně prstem) vlhkého vatovitého sněhu. Do cca 530 m n.m. bez základu, výše slabá nesouvislá vrstva firnu. Přes den spíš tálo, takže sněhu bude zítra méně. Pokud půjdou teploty pod nulu, tak to nahoře asi bude sjízdné. Jinak je to zatím pořád lepší na běhání.
Vloženo 5.12.2021 14:55
Nová Ves-Mravencovka-Alfredka-Skritek dostatek sněhu strojově projeto.
Vloženo 5.12.2021 1:07
Louky kolem Oldřichovské ho kopce 6-8cm přimrzleho tupého ztuhlého staršího sněhu. Pod smrky i bez pokrývky. Na otevřeném terénu, kde je jen tráva vespod, tak na starší lyže to půjde. Kolem 17 hod již 1 cm nového jemného sněhu a dále připadává. Teplota stále pod nulou.
Vloženo 30.11.2021 18:02
Dnes na loukách větrno, včerejší stopy částečně zafoukané. Celkově o stupeň horší, jak v pondělí. Sníh víc vlhne odspodu a po desáté dopoledne začal i díky drobnému sněžení lepit. Sněhu zatím stále dost (např. u Břízek 15 cm). Odpoledne asi něco připadlo, zítra a ve čtvrtek zase roztaje, ale nahoře by to mohlo vydržet. Stejně jako včera nikde nikdo.
P.S.: sněhové podmínky plus mínus stejné jako na fotkách u příspěvků z Drahanské vysočiny.
Vloženo 29.11.2021 20:08
Nové Dvorce - Jezírko
Na loukách ráno 20 cm prašanu. Odspoda to trochu taje, ale celkově dobré. V lese kolem Modré studánky vytáté koleje od aut, prostředek nerovný, pod zbytky porostu sněhu málo - lezou kameny. Nazpět jsem se rozhodl zkusit to od Studánky po žluté kolem Kukačky a nebyl to nejlepší nápad. Hned pod MS leze makadam, spojovačka mezi asfaltkami ušlapaná od pěších, kde sníh okamžitě taje až na podloží, zbytek cesty zarostlý trávou - nějak jsem projel, ale nic moc. Od Kukačky na Ecce Homo rozšlapaná a nerovná slabá vrstva těžkého sněhu, mnohdy jen 2-3 cm, leze asfalt. Tudy rozhodně nedoporučuji. Přepajdal jsem to k silnici, pak pěšky na křižovatku a přes Prabábu k lesu zase na běžkách. Tady 10-15 cm a celkem to šlo, byť díky mokrému sněhu to moc nejelo ani z kopce.
Zítra to bude nahoře asi dobré, tak kdo může, vyrazte před oblevou.

Na závěr si neodpustím jednu úvahu:
Když jsem jedinkrát v životě vyrazil na běžky v listopadu, tak zima pak nebyla nic extra... tak doufejme, že letos to bude lepší.
Vloženo 27.11.2021 20:17
Nad Šternberkem napadlo 7-10 cm mokrého sněhu, na Dálově asi víc. Během dne sníh odtával, hlavně odspodu, jak zem není ještě zmrzlá. V lese nesjízdné - lezou kameny a hlína. Na loukách pro skalní lyžaře s odřenýma ušima by se běžkovat dalo nicméně stopy jsem neviděl.
Vloženo 12.2.2022 19:38
Dnes jsem ráno běžel trasu Těšíkov - Oldřichovský kopec - Lipina a sníh zmizel i z vrcholových partií kolem vrtulí. I pohled na hřeben H. Petrovice - Jívová ukazuje hnědou barvu. Přestože ráno lehce přimrzlo, v některých místech prosakuje voda. Sníh zůstává nesouvisle pouze při krajích lesa a mezi remízky. Nejvíc ho je od vrtulí k rybníčku za Lipinou.

Pro Miru:
Pokud si chceš zasjezdovat, tak je to stále možné akorát v průjezdu remízkem (u horních včel) si musíš nahodit asi 10 metrů - leze podloží. Jinak do pondělka večer by to mělo vydržet.
Vloženo 10.2.2022 16:24
Při pohledu z okna směr Roudná:
První, druhé a třetí pole vytáté, čtvrté pole (louky kolem Chabičova) roztály během dne. Louky pod Ostrou horou zatím opticky zasněžené.

V terénu:
Louka od Rasovny po Stachovský kravín vytátá, krávy na pastvě. Louky pod Oldřichovským kopcem vytáté. Trochu sněhu se drží jen při kraji lesa a mezi remízky. U vrtulí asi sníh zatím bude, ale nebyl jsem tam. Na Prabábě podle očekávání ani flíček. Teplota ve městě během dne 10°C, v Lipině dopoledne 4,5°C.

Jestli ví někdo, jak to vypadá nahoře na pláních (Dálov, Petrovice, Jívová), tak sem napište.
Vloženo 10.2.2022 9:08
Skřítek-Hvězda-Rabštejn-Skřítek. Ve středu rolba nevyjela kvůli mokrému sněhu a dešťovým přeháňkám. Stopy tedy byly upraveny z předchozích dní. Na klasiku krásně sjízdné, ale skate byl dřina. Těžký mokrý sníh a místy se pěkně propadal. Snad brzy teploty spadnou zase pod nulu 🙂.
Vloženo 8.2.2022 20:53
Dnes jsem po delší pauze vyrazil opět z Nových Dvorců. Pláně pokryté odhadem 15 cm silnou krustou, na ní do jednoho cm prašanu. Lyže na tom ale držely překvapivě dobře a povětšinou se dala vytlačit mělká stopa. Lesní cesty u Modré studánky rozježděné a rozšlapané a všechno zmrzlé. Stopa se tu vyjížděla blbě, tak jsem se držel raději na loukách a polích. Zde jsem běžkoval bez většího úsilí. Návrat do Šternberka po ose. Do Nové zatáčky bez problémů, chodníček pod silnicí na hraně, ale projel jsem. Louka k Břízkám vysněžená dobře, dál už padesát na padesát. Prabába (louka) z 90% bez sněhu. Podařilo se mi ale krajem po zbytcích sněhu dojet až pod vysílač. Posledních sto metrů po louce a zbytek cesty do města pěšky.
Teplota nahoře kolem nuly, dole odměk. Trochu foukalo, ale nic hrozného. U Jezírka jsem zkoušel i bruslení a docela to šlo, jen to trochu brzdil občasný nafoukaný poprašek.
Možná šlo o poslední letošní lyžovačku (klasikou) u nás. Vzhledem k přicházejícímu oteplení sníh pod 500 m n.m. s jistotou nevydrží. Jestli něco zůstane nahoře, toť otázka.
Vloženo 8.2.2022 9:47
Skřítek-Rabštejn-Skřítek, nahoře -2, dole +2, sněhové přeháňky. Úprava z předchozího večera zasypaná 5cm sněhu, ale pěkné lyžování na klasiku, na skejt asi dřina. Složitější mazání vhledem k teplotnímu gradientu. Na Rabštejně dostatek sněhu a pěkná umydlená stopa.
Vloženo 6.2.2022 22:50
Skřítek okruh a okruh Hvězda Rabštejn Skřítek. Dnes napadlo asi 15 cm nového sněhu, takže trošku oranice na skate, ale 2 stopy skoro všude projeté. Sněhu dostatek, zima jako z pohádky. Parking Skřítek 60kc/D.
Vloženo 4.2.2022 15:45
Dost všemi směry, jel jsem Skřítek - Rabštejn a sněhu všude moc.
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 4.2.: Jak to vypadá se sněhem na skřítků. Je ho tam dost nebo tam nemá cenu jezdit? Diky)
Vloženo 4.2.2022 11:35
Dobrý den, včera to bylo super. RB
(Odpověď na dotaz uživatele Hana z 3.2.: Dobrý den, jak to vypadá aktuálně na Jívové - Ponořený. Děkuji)
Vloženo 29.1.2022 23:52
Jestli to bylo na mě, tak jsem byl do dneška v Krušných horách. Jakmile to půjde, pokusím se dodat aktuální info.
(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 23.1.: Zbyňku, co je s tebou? Ozvi se!)
Vloženo 29.12.2021 17:03
Pohořany: kolečko Pohořany - Na Bahnách - Bahna - Dědičná. Překvapivě dobré podmínky, na ledovatých cestách 5 cm mokrého čertsvého sněhu. Občas jsem škrtl o kamínek, ale žádná hrůza. Červený klistr držel dobře.
Vloženo 17.12.2021 18:19
Stará Ves - na běžky zledovatělé...tvrdé.. možná výš je to lepší...
Vloženo 16.12.2021 11:36
Dnes dopoledne jsem udělal průzkum terénu.

Prabába les - nesouvislé zbytky rozbředlého sněhu. Prabába louka - sníh pouze ve středové ušlapané cestě a nesouvisle kolem remízků. Louka od křižovatky k Břízkám bez sněhu. Západní svah Oldřichovského kopce už se taky začíná zelenat. Nahoře ještě sníh bude v souvislé vrstvě, ale jelikož se má ochladit až v pondělí, tak to přes víkend zřejmě všechno roztaje. Letošní Vánoce tak pravděpodobně budou i ve výškách kolem 600 m n.m. bez sněhu.
Vloženo 15.12.2021 9:31
Na běžkách z Moravského Berouna na Sv. Kopeček, už horší kvalita sněhu.
Vloženo 13.12.2021 17:56
Nové Dvorce
Ráno na loukách vlhnoucí prašan, postupem času se kvalita zhoršovala. Sníh nelepil, ale ani to extra nejelo (mazal jsem fialový swix). Stopy zatím v ucházející kvalitě a sněhu stále dost (nahoře cca 15 cm). V lese kolem Modré studánky cesty rozježděné auty. O stopě se tu moc mluvit nedá, je to ale poměrně tvrdé. Na cestě kolem Lipinky to vypadalo, že se stopa prozatím zachovala, ale nejel jsem tudy. Sjet se dá v pohodě k bývalé lesní školce byť přes Prabábu sníh už hodně těžký a v poloviční vrstvě, co nahoře. Pokud přes noc trochu přimrzne, tak to zítra ještě půjde.
Vloženo 12.12.2021 18:39
Dnes na loukách mezi Dálovem a Novými Dvorci paráda. Téměř bezvětří, slunečno, prašan. Sněhu stále 20 cm. Člověk ani nemusí do hor. Sněhu tam stejně o moc víc není a stopy máme taky vcelku slušné. Škoda jen, že se má oteplit.
Vloženo 12.12.2021 16:24
Dnes Domasov, Jivova, Pohorany, Posluchov. Na zacatku v mistech pod stromy nic moc, nasledne na planich luxusni, +- 15 cm. Od Jivove uz prakticky beze stopy - udusane. Posluchov +- 8 cm. Jestli nastane otepleni jak slibuji tak si nejsem dalsim vikendem jisty.
Vloženo 12.12.2021 15:54
Na běžkách lze z MB i z Domašova, dnes ideální podmínky azuro, slunce, bezvětří a krásný sníh.
(Odpověď na dotaz uživatele M. Berounská z 10.12.: Ahoj, prosím má někdo informaci jak vypadají pole z Moravského Berouna/Domašova směr Jívová - určitě je nás více, co přivítáme nějaké sněhové hlášení.
Děkuji moc.)
Vloženo 11.12.2021 10:27
Dnes ráno klasikou okolo Jívové a Pohořan. Sněhové podmínky na hanácké poměry skvělé - výjimečně leze tráva; stopy od množství lyžařů projeté, nezafoukané. Takže komu se nechce do Jeseníků, může v klidu na Jívovsko vyrazit (na klasiku, ne na bruslení).
Vloženo 10.12.2021 20:10
Lipina - Kukačka - Modrá studánka a po loukách na Šternberk

Během včerejška připadlo 5-10 cm. Prošlápl jsem stopu kolem svodidel do Černé zatáčky a pokračoval po Kukaččí cestě. Zde podmínky horší, než jsem čekal. Koleje od aut, prostředek většinou nerovný a méně sněhu (tak 10 cm) bez podkladu, takže se celou dobu píchá do asfaltu. Stopa ale použitelná je. Za Kukačkou už sněhu víc. Od vyústění cesty na silnici jsem pokračoval propojkou a po louce k Modré studánce. Na loukách a polích čtvrt metru sněhu. Ještě byly patrné stopy ze středy, tak jsem toho využil a prošlápl menší okruh mezi Modrou studánkou a Novou zatáčkou a pokračoval kolem Břízek a přes Prabábu. Sníh vlhčí prašan, po jedenácté a s klesající výškou rychle vlhl, na Prabábě kolem poledne už těžký sněhulákový sníh. Dojel jsem až za Tři duby. Zde se pokrývka rychle tenčí. Potkal jsem letos prvního lyžaře. Tímto ještě jednou zdravím Aleše.
Vloženo 8.12.2021 18:42
Dnes to správné zimní počasí: kolem - 5°C, azuro, prašan. Stopy ze včerejška v dobrém stavu (zafoukaný částečně pouze úsek od posedu k Nové zatáčce. Jelo to pěkně. Pár čísel navíc a dal bych jedničku s hvězdičkou. Zítra má sněžit a každý centimetr se bude hodit.
Vloženo 7.12.2021 13:42
Na loukách mezi Novými Dvorci a Dálovem 10-15 cm, na chráněných místech kolem lesa a remízků i víc. Stopa se dělala trochu hůř, neboť pod sypkou vrstvou je méně kompaktní prolamující se krusta. Jako podklad ale lepší, jak nic. Sníh tupý. Dá se i po poli, pokud není hluboká orba, na pěkně zavláčených rovných polích i lepší, jak na loukách. Zkusil jsem i lesem kolem Lipinky, ale nic moc. Koleje od aut a prostředek velmi nerovný. Na pár místech lezou kameny. Jiné lesní cesty jsem raději ani nezkoušel. Kolem jedenácté to začalo "tahat" za nohy, tak jsem to vzal na Šternberk. Opatrně jsem projel traverz pod Novou zatáčkou, dál na loukách k Břízkám sněhu pořád dost, od Břízek ke křižovatce a přes Prabábu do 10 cm bez podkladu, ale dojet se dá až k bývalé lesní školce.

Zítra slibují nižší teploty, tak pokud se stopy nezafoukají, bude to fajn.

Na mapě je vyznačeno, kde jsem navrchu prošlápl stopu: https://mapy.cz/s/huloturuza
Vloženo 6.12.2021 22:22
Nad Lipinou se základem pěkná peřina cm15+ . Do rána to vymrzne a bude se to sypat. V 18:00 teplota -2,5•C. Kdo si vyjede kolečko někde na loukách , nemusí nikam na hřebeny za pěkným svezením.
Vloženo 5.12.2021 19:38
Nad Šternberkem napadlo přes noc 6-7 cm (měřeno odborně prstem) vlhkého vatovitého sněhu. Do cca 530 m n.m. bez základu, výše slabá nesouvislá vrstva firnu. Přes den spíš tálo, takže sněhu bude zítra méně. Pokud půjdou teploty pod nulu, tak to nahoře asi bude sjízdné. Jinak je to zatím pořád lepší na běhání.
Vloženo 5.12.2021 14:55
Nová Ves-Mravencovka-Alfredka-Skritek dostatek sněhu strojově projeto.
Vloženo 5.12.2021 1:07
Louky kolem Oldřichovské ho kopce 6-8cm přimrzleho tupého ztuhlého staršího sněhu. Pod smrky i bez pokrývky. Na otevřeném terénu, kde je jen tráva vespod, tak na starší lyže to půjde. Kolem 17 hod již 1 cm nového jemného sněhu a dále připadává. Teplota stále pod nulou.
Vloženo 30.11.2021 18:02
Dnes na loukách větrno, včerejší stopy částečně zafoukané. Celkově o stupeň horší, jak v pondělí. Sníh víc vlhne odspodu a po desáté dopoledne začal i díky drobnému sněžení lepit. Sněhu zatím stále dost (např. u Břízek 15 cm). Odpoledne asi něco připadlo, zítra a ve čtvrtek zase roztaje, ale nahoře by to mohlo vydržet. Stejně jako včera nikde nikdo.
P.S.: sněhové podmínky plus mínus stejné jako na fotkách u příspěvků z Drahanské vysočiny.
Vloženo 29.11.2021 20:08
Nové Dvorce - Jezírko
Na loukách ráno 20 cm prašanu. Odspoda to trochu taje, ale celkově dobré. V lese kolem Modré studánky vytáté koleje od aut, prostředek nerovný, pod zbytky porostu sněhu málo - lezou kameny. Nazpět jsem se rozhodl zkusit to od Studánky po žluté kolem Kukačky a nebyl to nejlepší nápad. Hned pod MS leze makadam, spojovačka mezi asfaltkami ušlapaná od pěších, kde sníh okamžitě taje až na podloží, zbytek cesty zarostlý trávou - nějak jsem projel, ale nic moc. Od Kukačky na Ecce Homo rozšlapaná a nerovná slabá vrstva těžkého sněhu, mnohdy jen 2-3 cm, leze asfalt. Tudy rozhodně nedoporučuji. Přepajdal jsem to k silnici, pak pěšky na křižovatku a přes Prabábu k lesu zase na běžkách. Tady 10-15 cm a celkem to šlo, byť díky mokrému sněhu to moc nejelo ani z kopce.
Zítra to bude nahoře asi dobré, tak kdo může, vyrazte před oblevou.

Na závěr si neodpustím jednu úvahu:
Když jsem jedinkrát v životě vyrazil na běžky v listopadu, tak zima pak nebyla nic extra... tak doufejme, že letos to bude lepší.
Vloženo 27.11.2021 20:17
Nad Šternberkem napadlo 7-10 cm mokrého sněhu, na Dálově asi víc. Během dne sníh odtával, hlavně odspodu, jak zem není ještě zmrzlá. V lese nesjízdné - lezou kameny a hlína. Na loukách pro skalní lyžaře s odřenýma ušima by se běžkovat dalo nicméně stopy jsem neviděl.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Nízký Jeseník