Jeseníky - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Nízký Jeseník
Pohořany - Jívová: Přes den sníh trochu potál a k večeru zmrzl, takže stopa byla parádně rychlá. Stopy byly snad na všech lesních cestách a hodně i na polích a kupodivu byly relativně pěkné, takže super svezení.
Hrubý Jeseník
Dnes odpoledne Nová Ves, Mravencovka, Alfrédka a zpět. Až k Mravencovce umydlená stopa, místy s jehličím, těžký mokrý sníh, lehce nad nulou, fialový vosk moc nedržel, klouzalo to. Od Mravencovky už paráda, nádherné svezeni, nikde nikdo. Parkoviště na Nové Vsi prázdné.
Nízký Jeseník
Lipina - Kukačka - Modrá studánka - po žluté zpět na Kukačku - Prabába - Kiosek Ráno sníh mokrý, těžký. Louky zafoukané. V lese překvapivě ještě dobré, byť stopa pomalá. Nahoře o něco lepší sníh. nelepilo se to, ani nestřílelo (měl jsem ze včerejška modrý extra). Ještě jsem dojel až ke Kiosku bez sundávání. Nakonec teda docela dobrá a na nějaký čas poslední lyžovačka nad Šternberkem. V poledne ve městě + 4°C.
Nízký Jeseník
Přes noc připadly další 3-4 cm sněhu. Podařilo se mi vyjet celkem slušnou stopu kolem Kukačky, akorát je to měkké, jak je to při kraji cesty těsně u příkopy. Sníh trochu vlhký, tupější. Kolem Modré studánky kvalita sněhu lepší nicméně při poledni už taky lehce začal lepit. Okolo Břízek a přes Prabábu stále udržované stopy běžkaři. Nakonec jsem sjel bez přenášení až ke Kiosku.
Nízký Jeseník
Dalov od vodárny směrem Huzová. -5°C, zataženo, drobné sněžení. Ke kříži část stopy projel i nějaký "Manfred Kokot" se čtyřkolkou. Okruh za křížem docela slušný. Od kříže napříč loukou dolů směrem k spodní části Dalova stopa projetá. Za humny kolem nové cesty zpět nahoru jsem to musel natrasovat u vrchu napojit na šikmou stopu od horizontu spodní cyklotrasy. Sníh ještě dobrý a sypký. Večer sněžení - nový cca 2 cm. 19.1.2021 v Lipině odpoledne již sníh zvlhlý a lepí se, sesedá. -0,5°C, nízká oblačnost, na poli vítr 2 m/s. Dobře by se tvořily nové stopy, ale já byl na sjezdovce to ušlápnout, před doufám dalším sněžením, protože v lese je toho na minimálce. Spodní polovina a pole má dobrý tvrdší podklad s 3cm novým vlhčím sněhem. Snad to vydrží ve slušném stavu nadcházející oblevu :-( .
Hrubý Jeseník
Odpověď na běžky kolem Přemyslova na uchač na stopu .V sobotu jsme jeli s Bukovice na velký uchač přes Pekařov jelo nás kolem 20 bežkařu a v neděli jsem tam potkal cca 10 bežkařu .Stopa je projeta běžkaři ne rolbou, ale super počasí a podmínky jedna báseň
Nízký Jeseník
Horní Guntramovice - desítky km upravených stop od sjezdovky v H. Guntramovicích směrem ke kapličce čs-německého porozumění, Zlaté lípě, Červené hoře, Podlesí, případně od kapličky opačným směrem na Rajchartice, Dvorce, D.Guntramovice. Někdy lepší asi klasika než bruslení, stopa dobrá, na bruslení místy odklon svahu, což je náročnější na techniku. Doporučil bych dvojkové lyže - jen občas vyleze hlina nebo tráva ve stopě, nemá to základ, ale moje lyže bez škrábnutí. Lidé žádní, parádní výhledy. Jiný svět proti přeplněným horám. Cca 25-30 cm prašanu/ slunečno/ -13 st C/ bezvětří/ zelený vosk. Poděkování rolbařům.
Nízký Jeseník
Večer světla zapíná pan Lolek - správce chaty SKP Olomouc (chata u parkoviště).
Nízký Jeseník
Opravuji, není to od cíle Ecce Homo, ale cca 100m od poslední serpentiny.
Nízký Jeseník
Od cíle Ecce Homo k posedu skvělá stopa. Dále kolem Lipinky směrem k Modré studánce. Pouze pod smrky trochu méně jinde 25cm sněhu. Od studánky po cestě k jezírku vyšmajdáno pěšími. Za jezírkem ke hřišti trochu divočina - rozježděno čtyřkolkou a Navarou (magoři) a dále pod vodárnou ke kříži již 30 cm prachového sněhu a luxusní stopa. Zde okruh podél lesa. Trasa do Huzové údajně projetá, ale dvě podmáčená místa na sundání lyží. Od kříže možno sjet šikmo směrem na spodní souběžnou cestu a za humny se vrátit zpět nahoru k Lípě a pokračovat pod barabiznou přes hřiště zpět k jezírku. Od tud projeto kolem lesa směr Loděnice. Od cípu lesa nahoru k modré značené OK. dále cca 300m souběžně 2 stopy ale podklad orba - lezou hroudy. Od rohu lesa směrem k posedu již OK.
Hrubý Jeseník
Dnes Šumperk, nástup do stopy přímo ve městě za temenickým Penny Marketem, poté nahoru k hájovně, na polích okolo mnoho vyšlapaných stop, občas leze hrubo zoraný podklad, dolů jsem si díky tomu střihl i gymnastiku, pěkné salto :) Od hájovny možno doleva na Bludoveček, rovně směr Kostelíček, nebo doprava ke smetišti. Vše sjízdné vyšlapanou (místy rozšlapanou) stopou. Běžkařů, chodců, běžců, psů i cyklistů mnoho.
Hrubý Jeseník
Nové Pole - Kamenná hora: stopa jen prošlapána, ačkoli Skiklub Rýmařov na svém webu uváděl, že to v pátek projeli strojem. Od té doby zřejmě tak nasněžilo, že už to nešlo poznat. Večer to ale projel nějakej kretén s traktorem, který vzal své děti na "výlet". Nejdřív blbl na loukách kolem Kamenné hory, pak ničil stopy v lese. Kamenná hora - Stříbrné hory: krásná strojovka, místy i 4 stopy vedle sebe:-) Níže u vesnice kamínky ve stopě.
Nízký Jeseník
Dnes z Lipiny kolem Kukačky k silnici, nahoru k Modré studánce, dvě kolečka a zpět po loukách kolem Břízek. Ke Kukačce umydlené, na odraz horší. Od Kukačky k silnici stopa zničená autem. V druhé polovině tohoto úseku se mi podařilo vyjet novou stopu kolel příkopy. Když se to zedvakrát projede, bude to dobré. Na spojovačce ke Studánce koleje od auta, tak jsem raději odbočil na louku a prorazil novou stopu podél lesa. Mezi Modrou studánkou, chatou Lipinka a posedem stopy poznamenané víkendem, ale stále použitelné. Rozšlapané nebo rozježděné tady není nic. Celkem slušná stopa je na poli podél lesa (od modré TZ) a dál přes louku do Nové zatáčky. Stopy jsou vyjeté až k lesu nad Šternberk. Se dvěma krátkými přenášeními jsem sjel až na Kiosek. Vycházková cesta k Zelené budce s minimem sněhu, ale jak je to ušlapané a uježděné od bob, dá se projet a kameny jdou dobře vidět. Jinak ideální podmínky. Ráno -8°C, téměř nefoukalo, slunečno, sníh prachový. A tolik běžkařů jsem naposledy v těchhle končinách potkal v minulém tisíciletí :-).
Hrubý Jeseník
Omlouvám se, neupravená část zeleného okruhu je od Sedla Skřítek k rozc. Pod bilým kamenem,
Hrubý Jeseník
Dnes zelený okruh na Skřítku, výborné, sníh cca 50 cm, vyřezané stopy až na poslední úsek necelé 2 km od rozc. Pod bílým kamenem k motorestu Skřítek. Nádherná příroda, -10 st., pohádka. Parkoviště v 10 hod. ještě plně neobsazeno. Lidí na okruhu spíše méně.
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Hrubý Jeseník
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda v okolí Suché Rudné jsou nějaké trasy vhodné na běžky typu... více
Hrubý Jeseník
Prosim kdo mate zkusenost moznosti projet. Skritek> Hvezda >>Tratovka toto by melo bez problemu... více
Hrubý Jeseník
nevíte jak to vypadá kolem Ucháče (nad Ski Přemyslov), dříve se tam upravovalo rolbou z... více
Hrubý Jeseník
Ahoj. Nevíte jak to vypadá na Rejvízu? Jsou stopy ještě v pohodě? Díky za odpověď
Králický Sněžník
zdravím, jak je to se sněhem a běžkařskými tratěmi u Králík, Dolní Hedeč okolí Jeřábu a na Šanov... více
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Hrubý Jeseník
Nízký Jeseník
Králický Sněžník
Rychlebské hory

Nejen stav sněhu

O Jeseníkách

Nejen že jsou nejvyššími horami na Moravě. Jeseníky se mohou pyšnit několika lyžařskými primáty v rámci celé republiky. Trasa ze Švýcárny na Ovčárnu je nejvýše položenou upravovanou běžkařskou tratí v ČR. Mezi skiareály pak dosahuje nejvyšší nadmořské výšky Praděd. V obou případech navíc často platí, že se zde začíná na začátku zimy lyžovat nejdříve, nebo že zde vydrží sníh nejdéle do jara. Ale Jeseníky jsou velmi rozlehlé a míst vhodných k lyžování je tu mnohem víc. Zvlášť když v našem členění řadíme pod Jeseníky i místa, která sem čistě geograficky úplně nepatří. Jako třeba Kralický Sněžník nebo kopečky kousek od Olomouce.

Rady a tipy - Jeseníky

Paprsek = běžkařská jistota Jeseníků

Kam na běžky na Moravě, když níže na horách neleží dost sněhu? Slušná nadmořská výška, desítky kilometrů upravovaných tratí i jejich pravidelná úprava znamenají, že Paprsek určitě patří do nejužšího výběru míst. A nejen v době s nedostatkem sněhu.

Z Červenohorského sedla k Pradědu

Nejvýše položená upravovaná trasa v ČR se nachází pod Pradědem mezi Ovčárnou a Švýcárnou. Prodloužíme-li ji dál na Červenohorské sedlo, dostaneme se do nižší nadmořské výšky, ale už je z toho slušný výlet. A zároveň tip pro období, kdy sníh leží jen na pár místech na Moravě.

Lyžaři radí lyžařům

Hrubý Jeseník
Ahoj prosim o radu. Jeseníky a bežky. Ktorá oblast sa pravidelne upravuje a je velká šanca že tam je alebo bude sneh? Tipoval som Praděd a okolie. Zaroveň aby som mal blizko zjazdovky pre decka. Idealne na jednom mieste. Plus radu na lokalitu ubytovani. Aby som nemusel jazdit pol dňa autom ale na bežkach.
Ak to niekto takto kombinuje tak to pozná co myslím. Ja poznam JIzerky a Krkonoše + Jakušice. Chcem skúsit Jeseníky pretože tu je problém - není sneh. A býva až po sviatkoch.
Inak Jizerky a Jakusice uprava - dialnica.
Dik za info.
Přečíst odpověď

+ dalších 8 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Praděd 80-100 cm -
Kopřivná 85-125 cm -
Ostružná 60-100 cm -
Přemyslov 50-100 cm -
Karlov - Malá Morávka 50-80 cm -

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Hrubá Voda
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na červené sjezdovce "Sportovní" o délce 500 m.
Branná
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na modré sjezdovce dlouhé 560 m.
Kopřivná
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na sjezdovkách Kopřivná I. a Kopřivná II. Delší z nich měří 1350 m.
Karlov - Malá Morávka
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na sjezdovkách Sportovní, Slunečná a Family. Dohromady cca 3 km sjezdovek.
Praděd
Ráno přimrzlé, jasno, modro, fronty na pomě jako před 30 let, ostatně všechno je to absolutně "retro". Pro děti úžasný zážitek, protože tohle už nikde nezažijí. Bohudíky ale za tuto možnost, že se někde dá ještě lyžovat v koronasezóně, se zavřenými hranicemi. Odpoledne pár lidí ve frontě, rozměklé, krásné jarní lyžování.

Doporučujeme

Nejnovější články

Mezi Haničkou, Říčkami a bunkry

Jižní část hřebenovky Orlických hor je běžkaři vyhledávána o něco méně, než trasy v centrální části hřebene. Pokud ale o něco nižší nadmořskou výšku vykompenzují slušné sněhové podmínky, dá se na trase mezi Haničkou a Říčkami pěkně lyžovat. A také spatřit množství bunkrů, jak ukazuje i video připojené k článku.

Novinky pro 12. sezónu KamZaSněhem.cz

Méně reklam zobrazovaných registrovaným uživatelům, kteří aktivně píší zprávy o aktuálních podmínkách. K tomu vylepšené vkládání a zobrazování fotek. To jsou hlavní novinky na KamZaSněhem.cz pro startující zimní sezónu. Přečtěte si o nich více.

Spouštíme poradnu pro lyžaře

Potřebujete radu při výběru vybavení pro běžecké lyžování? Hodí se vám tipy na mazání běžek? Nebo chcete vědět více o nejnovějších trendech? V nové poradně se dočtete mimo jiné o vhodném oblečení na běžky.

Další novinky a články

Obecná diskuse

112 příspěvků za posledních 14 dní. Nejnovější z 21.1.:

Souhlas s Lukášem, Joséém i ehmmm - ohleduplnost a slušnost by měla být na prvním místě. Že je cesta úzká je fakt, tomuhle faktu bychom se měli...

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak vybrat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz