Jeseníky - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Nízký Jeseník
Na loukách mezi Novými Dvorci a Dálovem 10-15 cm, na chráněných místech kolem lesa a remízků i víc. Stopa se dělala trochu hůř, neboť pod sypkou vrstvou je méně kompaktní prolamující se krusta. Jako podklad ale lepší, jak nic. Sníh tupý. Dá se i po poli, pokud není hluboká orba, na pěkně zavláčených rovných polích i lepší, jak na loukách. Zkusil jsem i lesem kolem Lipinky, ale nic moc. Koleje od aut a prostředek velmi nerovný. Na pár místech lezou kameny. Jiné lesní cesty jsem raději ani nezkoušel. Kolem jedenácté to začalo "tahat" za nohy, tak jsem to vzal na Šternberk. Opatrně jsem projel traverz pod Novou zatáčkou, dál na loukách k Břízkám sněhu pořád dost, od Břízek ke křižovatce a přes Prabábu do 10 cm bez podkladu, ale dojet se dá až k bývalé lesní školce. Zítra slibují nižší... více
Nízký Jeseník
Nad Lipinou se základem pěkná peřina cm15+ . Do rána to vymrzne a bude se to sypat. V 18:00 teplota -2,5•C. Kdo si vyjede kolečko někde na loukách , nemusí nikam na hřebeny za pěkným svezením.
Hrubý Jeseník
Skřítek - Pod Malým kotlem, úsek od Žlutého potoka až Pod Zelené kameny má bohužel odhrnutý základ, takže tam lezou kameny, také stopa na klasiku není vyřezaná. Rovněž sjezd lesem z Pod Ztracených kamenů začíná být vydřený na kameny. Jinak podmínky výborné.
Hrubý Jeseník
Nová Ves - Mravencovka - Alfredka - okruh Ostružná , strojově upraveno ze soboty , sněhu dost , nám se teda trošku sníh lepil na běžky ,dopoledne běžkařů málo , skvělá neděle 😀
Nízký Jeseník
Nad Šternberkem napadlo přes noc 6-7 cm (měřeno odborně prstem) vlhkého vatovitého sněhu. Do cca 530 m n.m. bez základu, výše slabá nesouvislá vrstva firnu. Přes den spíš tálo, takže sněhu bude zítra méně. Pokud půjdou teploty pod nulu, tak to nahoře asi bude sjízdné. Jinak je to zatím pořád lepší na běhání.
Hrubý Jeseník
Skřítek - Alfrédka - Skřítek. Ráno minimálně 10 cm prašanu na včerejší úpravě, sněhu dost už od Skřítku, dalo se jet oběma směry i kopec pod Ztracené kameny, nahoře sněhu plno. Alfrédka zavřená, podle stránek až po vánocích. Lidí ráno málo, když jsme se vraceli tak už horší, ale žádné davy.
Nízký Jeseník
Nová Ves-Mravencovka-Alfredka-Skritek dostatek sněhu strojově projeto.
Rychlebské hory
Na Paprsku napadlo přes noc 10 cm vlhkého prašanu, všechny okruhy jsou čerstvě upraveny, lidí pomálu, parkoviště ve Velkém Vrbně ještě není upravené, tak nejlépe s rozjezdem až k dolní stanici lanovky
Nízký Jeseník
Louky kolem Oldřichovské ho kopce 6-8cm přimrzleho tupého ztuhlého staršího sněhu. Pod smrky i bez pokrývky. Na otevřeném terénu, kde je jen tráva vespod, tak na starší lyže to půjde. Kolem 17 hod již 1 cm nového jemného sněhu a dále připadává. Teplota stále pod nulou.
Králický Sněžník
Od Kaskád krásně upravená stopa, od Johanese rozbitý od traktoru až po 7 cest. Dál dobrý, ale při bruslení se to bořilo.
Hrubý Jeseník
Dnes ČHS - Švýcárna - ČHS, sněhové podmínky TOP téměř 100 % už ze Sedla, na klasiku i bruslení. Počasí nic moc, -5 stupňů, velmi silný vítr a sněžilo, ale na začátek prosince super jízda. Lidí po 15. hodině už celkem málo, tak 50 % běžky a 50 % skialpy, pěšáci, psi , ale všichni se v pohodě vlezli.
Králický Sněžník
Ze Slaměnky po Mokřiny super. Na klasiku lepší. Skate se boří. Sjezd k Zatáčce smrti ledovatý ale dá se. Odtud po Návrší od lesáků vypluhováno na kameny. Škoda!
Hrubý Jeseník
Nová Ves louky s dětma Podmínky výborné. Upraveno jak pro klasiku tak pro skate. Sněhu dost.
Rychlebské hory
Paprsek - dnes ráno stopy projíždí rolba. Na dostatečnén podkladu je asi 5cm prašanu nad 900mnm, níže umrzlé a trochu jehličí, jak to natálo. Z Petříkova asi 300m pěšky, pak už se dá jet od rozcestí Nad Petříkovem, od rozcestí Brousek projeté rolbou. Z Ramzové od vlaku se to jít nedá, louka je obehnaná 3 úrovňovým el. drátem...A je tam zatím málo sněhu.
Hrubý Jeseník
Foto k předchozímu příspěvku
Další zprávy od běžkařů

Další členění

Poslední zpráva
Hrubý Jeseník
Nízký Jeseník
Králický Sněžník
Rychlebské hory

Nejen stav sněhu

O Jeseníkách

Nejen že jsou nejvyššími horami na Moravě. Jeseníky se mohou pyšnit několika lyžařskými primáty v rámci celé republiky. Trasa ze Švýcárny na Ovčárnu je nejvýše položenou upravovanou běžkařskou tratí v ČR. Mezi skiareály pak dosahuje nejvyšší nadmořské výšky Praděd. V obou případech navíc často platí, že se zde začíná na začátku zimy lyžovat nejdříve, nebo že zde vydrží sníh nejdéle do jara. Ale Jeseníky jsou velmi rozlehlé a míst vhodných k lyžování je tu mnohem víc. Zvlášť když v našem členění řadíme pod Jeseníky i místa, která sem čistě geograficky úplně nepatří. Jako třeba Kralický Sněžník nebo kopečky kousek od Olomouce.

Rady a tipy - Jeseníky

Paprsek = běžkařská jistota Jeseníků

Kam na běžky na Moravě, když níže na horách neleží dost sněhu? Slušná nadmořská výška, desítky kilometrů upravovaných tratí i jejich pravidelná úprava znamenají, že Paprsek určitě patří do nejužšího výběru míst. A nejen v době s nedostatkem sněhu.

Z Červenohorského sedla k Pradědu

Nejvýše položená upravovaná trasa v ČR se nachází pod Pradědem mezi Ovčárnou a Švýcárnou. Prodloužíme-li ji dál na Červenohorské sedlo, dostaneme se do nižší nadmořské výšky, ale už je z toho slušný výlet. A zároveň tip pro období, kdy sníh leží jen na pár místech na Moravě.

Lyžaři radí lyžařům

Hrubý Jeseník
Ahoj prosim o radu. Jeseníky a bežky. Ktorá oblast sa pravidelne upravuje a je velká šanca že tam je alebo bude sneh? Tipoval som Praděd a okolie. Zaroveň aby som mal blizko zjazdovky pre decka. Idealne na jednom mieste. Plus radu na lokalitu ubytovani. Aby som nemusel jazdit pol dňa autom ale na bežkach.
Ak to niekto takto kombinuje tak to pozná co myslím. Ja poznam JIzerky a Krkonoše + Jakušice. Chcem skúsit Jeseníky pretože tu je problém - není sneh. A býva až po sviatkoch.
Inak Jizerky a Jakusice uprava - dialnica.
Dik za info.
Přečíst odpověď

+ dalších 8 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Ostružná 30-50 cm 5 cm
Dolní Morava 15-50 cm -
Praděd 35-50 cm 5 cm
Ramzová 30-40 cm -
Přemyslov 20-35 cm -

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Hrubá Voda
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na červené sjezdovce "Sportovní" o délce 500 m.
Branná
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na modré sjezdovce dlouhé 560 m.
Kopřivná
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na sjezdovkách Kopřivná I. a Kopřivná II. Delší z nich měří 1350 m.
Karlov - Malá Morávka
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na sjezdovkách Sportovní, Slunečná a Family. Dohromady cca 3 km sjezdovek.

Nejnovější články

Co chystáme nového na zimu?

Nově umožňujeme lyžařům upravovat své zprávy o sněhových podmínkách, např. pro dodatečné doplnění fotek nebo opravy překlepů. Zároveň začínáme zobrazovat polohu fotek na mapě. A to není všechno. Jaká další vylepšení jsme připravili a na co se ještě v průběhu 13. sezóny provozu KamZaSněhem.cz můžete těšit?

Kdy začne a jaká bude zima?

Jaká bude zima 2021/2022? Kdy se bude poprvé lyžovat? Dlouhodobé předpovědi počasí nemívají vysokou úspěšnost, tak zkusíme termín, kdy půjde poprvé vyrazit na běžky, odhadnout jinak. Statistiky za předchozích 12 sezón provozu KamZaSněhem.cz říkají, že se v průměru začíná lyžovat 9. listopadu. Jak jsme k tomu došli a jak velká bývá odchylka?

Nové členění zpráv dle okresů!

KamZaSněhem.cz mění po 12 zimách provozu strukturu webu. Rozdělení ČR na 12 hlavních lyžařských oblastí je minulostí. Zprávy o sněhových podmínkách budou nově členěny dle okresů.

Další novinky a články

Obecná diskuse

7 příspěvků za posledních 14 dní. Nejnovější z 4.12.:

Zdravím všechny. Dnes jsem byl na běžkách na Dolní Moravě. Upravené běžecké stopy, perfektní sníh.

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak namazat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz

Vybíráte vybavení na běžky?

Běžky = lyže

Boty na běžky

Hůlky na běžky

Vše pro běžecké lyžování - porovnávejte na Heurece