Jeseníky - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Hrubý Jeseník
Na uzavreni sezony paradni. Je treba si privstat, protoze po 11 uz je stopa rozslapana pesimi davy.
Hrubý Jeseník
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 16.4.: Dá se na trase Ovčárna-Praděd bruslit nebo jsou stopy pouze na klasiku? Díky) V tu něděli, kdy jsem byla já, tedy 14.4. , tam byli i "bruslaři", takže se určitě dalo.
Hrubý Jeseník
Ovčárna - Švýcárna ....na Švýcárnu dobrá upravená stopa, jela jsem dále za Švýcárnu, ale po cca 2 km už málo sněhu, kameny, sem tam jehličí, tak jsem to otočila. Pak výstup na Praděd, taky pěkná stopa. Na poslední běžkování moc pěkné. Jen turisti by více mohli dávat pozor na stopy a nelézt do nich.
Hrubý Jeseník
Dneska taky paráda, zatím sluníčko, čerstvě upravená stopa Praděd-Švýcárna, mírně nad nulou :)
Hrubý Jeseník
ČHS-Švýcárna-Praděd teplota cca -4°C ráno slabé sněžení, které během dne zesílilo, původně nesjízdné úseky(ČHS-u Výrovky) díky novému sněhu v odpoledních hodinách opět sjízdné na starších lyžích. Od Švýcárny dál zafoukaná novým sněhem strojová úprava. Rozhodně pro mě bylo překvapení že pravděpodobně při posledním běžkování se ještě sklouznu na prašanu a bez jehličí ve stopě.
Hrubý Jeseník
Mezi Ovčárnou a Švýcárnou se nakonec ještě upravuje: "10.4.strojově upravená běžecká stopa na Švýcárnu.Budeme i dále upravovat" - to se píše v přebíraných zprávách od skiareálu Praděd, viz https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded
Hrubý Jeseník
Tak z Červenohorského sedla už nepoužitelné. Ke Skalní tabuli více pěšky než na lyžích (jsou tam dva souvislé cca 500metrové úseky se sněhem, jinak se to střídá natolik, že se nevyplatí sundavat a nandávat lyže), dál jsem to vzdal.
Hrubý Jeseník
Ovčárna-Švýcárna-Petrovka-ČHS. Dle infa se v sobotu konala poslední úprava této trasy. Po Švýcárnu super svezení,100cm sněhu, stopa pěkně upravená, pěšáci cesty ji ještě nestihli rozdupat, od jehličí v rámci možností většina úseků čistá.Sníh firn s ledovým podkladem, takže to jelo celkem rychle.(mazáno klistr hnědý Rex+na skluz žlutý parafín) Klesání směr na kamzík, i když se evidentně rolba snažila tak nejprudší část byla dost zasypaná jehličím a bylo potřeba na krátký úsek sundat běžky, jinak až ke Skalní tabuli to bylo velmi dobře sjízdné. Dále na ČHS už to se sněhem bylo dost proměnlivé někde až 50cm, jinde už sníh zmizel a bylo nutné přenášet (takových úseků bylo cca 5, ale byly naštěstí krátké), ale přesto stopa upravena až k silnici na ČHS. Jinak koukal jsem ještě, jak vypadá cesta směr Vřesová studánka a souvislý sníh na cestě začíná od sjezdovky a vypadá to že to bude taky sjízdné ale už neupravené a zašpiněné.
Hrubý Jeseník
Záleží na tom, jestli jsi masochista nebo ne. Jak to vypadá od Skřítku nahoru, nevím (stejně to asi člověk musí pěšky). Hřebenovka (Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - U Malého kotle) byla dneska dopoledne umrzlá, sněhu celkem dost, ovšem místy docela hustě, jinde méně, pokrytá jehličím, což moc jízdu neulehčuje. Samozřejmě už to taky trochu zdupali pěšáci. Skatem to jakž takž šlo, ve stopě jsem soupaž místy taky docela frčel, ovšem pokud bych měl něco namazáno, tak bych stál hned.... (Odpověď na dotaz uživatele Radomír z 2.4.: zdravím, dá se ještě ze Skřítku na hřebenovku (Ztracené kameny,jelení st. atd),děkuji Radek.)
Rychlebské hory
Sobotní trasa Petříkov-Císařská bouda-Paprsek-Pralinka-malý šengen- Travná hora-Petříkov. Běžky se už dají nasadit na konci Petříkova, ale je zde to dost zapadané jehličím, od zatáčky u černého potoka, už paráda, trasa dobře upravená ještě z pátku až na Paprsek, ale vysoké teploty již odpoledně udělaly své. Dále pokračování po pralince bylo ještě plně sjízdné(zde již úprava byla o dost starší), ale po cestě napadáno v lesní úsecích dost jehličí, nicméně ve "stopě" se to na většině úseků dalo projet bez sundávání běžek. Nejlépe na tom byl úsek Smrk-Travná hora-Trkač, kde v sobotu odpoledne byla čerstvá úprava rolbou. Vzhledem ke stavu sněhu (30cm, kolem Smrku až 50 cm) věřím, že min.1-2 týdny to bude ještě sjízné, i když pouze na kamenačkách, bez nových úprav tras a s do 12.4 zavřeným Paprskem. (níže fotky z vedlejších tras - Rozcestí v mokřinách+stoupání na travnou horu z polské strany)
Králický Sněžník
DM - od Slamníku-U laviček jsem jel zhruba 6 km směr Vilemínka a zpět. Moc pěkné svezení. Na druhou stranu k Sedmi cestám se už konají pochoďáky takže rozdupaný, Pod Babuší jsem to otočil. Škoda, sněhu je ještě docela dost.
Rychlebské hory
Petříkov - směr Návrší - Malý Šengen a dalši okruhy. Zlákala nás skutečnost, že celá tzv. Jesenická magistrála byla čerstvě vyjeta rolbou. Tak to také bylo až za Medvědí boudu. Stopa z Petříkova sice byla trochu špinavá, ale po ránu ještě zmrzlá, takže to docela odjíždělo (také díky fialovému Rexu, který je totiž v těchto podmínkách mnohem lepší, než Swix. Později se tam přimázlo jen trochu aqua červeného. Skluzný HF Marathon černý). Za Paprskem, již bylo vidět, že stopu dělali předcházející den dopoledne, slunko s ní udělalo své, ale stále to jelo velmi pěkně. Celkem brutální stromečkové více než kilometrové stoupání na hřeben ještě bylo v pořádku, ale na pohraničním hřebeni bylo ve stopě i mimo ni tolik jehličí, že jsme to po dvou kilometrech vzdali...Tedy, pravda, vyjeto to bylo, ale ve svém důsledku zcela nesjízdné. Řekl bych, docela zbytečná práce (byť jinak práci zdejších rolbařů lze jen ocenit, a klidně bych za ni i platil). Tož jsme se po složitém rozhodování vrátili na Parsek a kroužili tam po místních pěkných a dlouhých okruzích. Z tzv. Velkého Šengenu jsme se nakonec ale také vrátili, protože vypadal podobně, jako výše zmíněný pohraniční hřeben. Zbytek ale byl v krásném firnu a trocha toho jehličí se vždy dala přejet. Slunko místy peklo tak, že obočí nestíhalo pot udržet, ale to patří k jarní lyžovačce. Navíc: kdo zná trasy na Paprsku ve vrcholné sezóně, tak ví, že je tam množství běžkařů často jen těžce snesitelné. My ale např. za hodinu nepotkali žádného.... Celkově to bylo nějakých 43,5 km s 950 m převýšení. Tedy lze zatím doporučit.
Hrubý Jeseník
Skřítek - Alfrédka, 10 nad nulou, hodně měkké, po Zelené kameny hodně jehličí, pod Ztracené kameny pěšky. Skate, nebylo to špatné, spousta lidí jela klasiku. Pokud počasí potrvá, asi poslední běžky.
Rychlebské hory
Petříkov - Smrk - Malý Šengen - Paprsek - Petříkov. Až na několik úseků, kde už bylo víc jehličí než sněhu, to bylo super.
Hrubý Jeseník
Nová Ves -> Mravencovka: led, jehličí, sníh. Několik vytátých míst se musí přenášet. Ale pořád se dá. Mravencovka -> Pod Malým kotlem -> Alfrédka -> Pod Ztracenými kameny, Ostružná: super svezení, rolbař to v pátek večer protáhl, takže čistej sníh a rychlá stopa. Zítra ráno to bude super. Bude se protahovat zřejmě i příští víkend.
Další zprávy od běžkařů

Další členění

Poslední zpráva
Hrubý Jeseník
Nízký Jeseník
Králický Sněžník
Rychlebské hory

Nejen stav sněhu

O Jeseníkách

Nejen že jsou nejvyššími horami na Moravě. Jeseníky se mohou pyšnit několika lyžařskými primáty v rámci celé republiky. Trasa ze Švýcárny na Ovčárnu je nejvýše položenou upravovanou běžkařskou tratí v ČR. Mezi skiareály pak dosahuje nejvyšší nadmořské výšky Praděd. V obou případech navíc často platí, že se zde začíná na začátku zimy lyžovat nejdříve, nebo že zde vydrží sníh nejdéle do jara. Ale Jeseníky jsou velmi rozlehlé a míst vhodných k lyžování je tu mnohem víc. Zvlášť když v našem členění řadíme pod Jeseníky i místa, která sem čistě geograficky úplně nepatří. Jako třeba Kralický Sněžník nebo kopečky kousek od Olomouce.

Rady a tipy - Jeseníky

Z Červenohorského sedla k Pradědu

Nejvýše položená upravovaná trasa v ČR se nachází pod Pradědem mezi Ovčárnou a Švýcárnou. Prodloužíme-li ji dál na Červenohorské sedlo, dostaneme se do nižší nadmořské výšky, ale už je z toho slušný výlet. A zároveň tip pro období, kdy sníh leží jen na pár místech na Moravě.

Lyžaři radí lyžařům

Hrubý Jeseník
Dobrý den, mohli byste doporučit začátečníkovi běžkařský okruh se stejným místem výjezdu i dojezdu?
Předem děkuji :)
Přečíst odpověď

+ dalších 6 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Přemyslov 20-70 cm -
Karlov - Malá Morávka 15-50 cm 5 cm
Branná 20-40 cm 10 cm
Ramzová 20-40 cm 5 cm
Ostružná 15-35 cm 10 cm

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Červenohorské sedlo
Bylo super lyžování. Bude se ještě od 1.4.2019 . Lyžovat? Díky. M. L.
Dolní Morava
Silný vítr převíval nový sníh 5-10 cm, kam chtěl, neurolbováno. Sněžník cca v 10 hod zastaven provoz, totéž Slamník. Sjezdovka B v 10 hod již hromady i při malém počtu lyžařů. V provozu zůstala pomalá lanovka U Slona. Pod ní pěknej freeride. Sněžení se střídalo se slunečním svitem. Zalidněnost malá. Kdyby to ráno ujely rolby, tak mohl přírodní sníh zůstat na sjezdovkách a nemusely se odkrývat plotny. Tak ho odnesl vítr. Asi je levnější vyrobit technický děly. Však si to zaplatí lyžaři za plné jízdné i když můžete pouze tak na půl areálu.
Kraličák (Hynčice pod Sušinou)
Zdravím,dostali nás,vzhledem k počasí/vítr,sníh/ jsme chtěli zakoupit jednotlivé jízdy,ač je měli v nabídce,na pokladně nebyly k dispozici,přidal se i déšť,to lyžovat už nešlo,a tím nás na osobu stála jedna jízda lanovkou víc jak 100 Kč,to neumí ,dle mých zkušeností, ani rakušáci.Vše pro spokojenost návševníků,pardon vlastní kapsy.Jen tak dál !!!!
Dolní Morava
Z 30 na 31 snezilo a sjezdovky nebyly 31 vůbec upravene, byla na nich vrstva sněhu. Takže už kolem 10hodiny to bylo voraniste plne bouli a ledových ploten. Přitom to stačilo ráno ujet.

Doporučujeme

Nejnovější články

10 důvodů, proč si pro zimní dovolenou vybrat Itálii

Zima klepe na dveře a vy stále váháte, kam letos vyrazit na zimní dovolenou? Rozhodně mezi své favority zařaďte Itálii. Nabízí totiž nádherné a dlouhé sjezdovky k lyžování, ale i obrovské vyžití. Přečtěte si našich 10 tipů, proč zvolit právě Itálii a už nebudete chtít jinam.

Spouštíme sekci Rady a tipy

KamZaSněhem.cz dosud lyžařům pomáhalo primárně zprávami o aktuálních podmínkách. Nyní rozšiřujeme web o sekci "Rady a tipy". Ta obsahuje takové informace o běžkařských tratích, jejichž užitečnost nesníží vydatné sněžení ani déšť. Tedy platné dlouhodobě.

V Livignu se začalo lyžovat

Zatímco u nás ještě vládlo babí léto, v italském Livignu se od 19. října dá lyžovat. Běžkařský okruh dlouhý 2,5 km využívá sníh uchovaný z minulé sezóny.

Další novinky a články

Obecná diskuse

Přejít do obecné diskuze