Jeseníky - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Rychlebské hory
Ahoj..snehu dost..odhaduji nahore tak 70cm...urcite to vydrzi..primo na parking na Paprsek se musi brzo rano..cca 8-9h..pozdeji se tam nedalo dostat...v cca 12h v sobotu jsem se musel otocit a jet do Velkeho Vrbna a odtud pesky nahoru k Parsku cca 1km proti sjezdovce (Odpověď na dotaz uživatele Honza z 18.4.: Je možné zaparkovat přímo nahoře na Paprsku, případně kolik je parkovné? A má někdo aktuálně info, jak to vypadá se sněhem? Myslíte, že do příštího víkendu 24.-25.4. vydrží na běžky a případně, že bude ještě upraveno? Nejsem místní, tak budu rád, za jakékoliv info.)
Hrubý Jeseník
Dnes ČHS - Švýcárna - ČHS, ráno parádní sněhové podmínky, včerejší úprava v dobrém stavu, TOP lyžování, Švýcárna okno otevřeno. Cesta zpět už horší, sníh měkčí a mraky lidí. Nahoře na Švýcárně 0, na sedle +4, ale pár dní a možná i příští víkend to ještě půjde.
Rychlebské hory
Díky moc rolbařům za úpravu tratí okolí Paprsku! Myslím, že všichni, kdo se tento víkend vydali na "jarní hory", nemohli absolutně litovat. Cevaromp a JirkaH, díky za vaše příspěvky, lopata se hodila.
Hrubý Jeseník
Dnes z Petříkova na Paprsek s dětma. Urolbováno sníh mokrý sněhu dostatek prostě paráda.
Hrubý Jeseník
Dnes ráno zelený okruh na Skřítku, sněhu dost, počasí jako v lednu, stopa prošláplá běžkaři ze včera, na tom poprašek. Od parkoviště na Skřítku k chatě Alice parádní jízda v prašanu, top stav, kolem Vinné hory probíhá těžba dřeva, cca 100 m jsem nesl, pak spojka na Hvězdu sjízdná s velkou opatrností, leze hodně kamení, na Rabštejn od pohledu sjízdné možná na kole, na lyžích určitě ne :) Kopec od Hvězdy směr Skřítek nesjízdný, leze asfalt, kdo by jel směrem dolů pozor na to. Po cca 200 m jsem nasadil a odtud až na Skřítek většinou naprosto bez problému. Počasí kolem nuly, sněžilo, a to chvilkama dost, takže minimálně zítra ještě v pohodě sjízdné. Foto je z těch lepších úseků :)
Rychlebské hory
Paprsek - včera krásně upraveno viz. bilestopy.cz. Sněhu dostatek (nového cca 40cm). Určitě to půjde ještě příští víkend. Parkování ve Velkém Vrbně a pak pěšky nahoru.
Hrubý Jeseník
Okruhy na Rejvízu: sněhu dostatek 40-50 cm. Sníh mokrý, rychle odtávajíci, ale přes víkend určitě vydrží.
Hrubý Jeseník
(Odpověď na dotaz uživatele Marta z 16.4.: Dá se ještě na běžky v Petříkově ?) Dnes: Petříkov - Smrk - malý šengen - Paprsek - císařská louka - Ostružná. Sněhu jsou hromady, nádherná zima. Bohužel už sníh začínal měknout, ale i když se oteplí, podmínky budou dobré. Sjezd na ostružnou je jen prošláplý.
Rychlebské hory
Lopata se hodí i pod vlekem ve Velkém Vrbně. Z Paprsku svezení dokonalé, díky za stopy. Hodí se vetší talířky u hůlek, docela se boří. Větší teplo než jsem čekal, sjezd v rozbředlém sněhu z Paprsku zpět do Vrbna byl docela výživný. Ale jinak lze jen doporučit! O víkendu to jistě vydrží.
Rychlebské hory
Na Paprsku krásně udělané stopy, okýnko otevřeno. Na parkovišti před Petříkovem 30 cm sněhu, vemte si do auta lopatu, jinak nezaparkujete.
Hrubý Jeseník
Ze ČHS na Praděd a zpět, teplota ráno -3°C, odpoledne 0°C, na Pradědu furt pod nulou. Od pondělí stále sněží, na magistrále může být tak 50cm nového sněhu. Bohužel, rolba stále nevyjela, avšak stopa byla prošlapaná běškaři. Špatně se píchá, hůlky se boří. Pouze na klasiku. Potkali jsme cca 30 nadšenců. Okénko na Švýcárně v provozu. Od pátku se očekává oteplení, takže z ČHS to už nebude ideální, ale nahoře sníh vydrží min. 2 týdny.
Hrubý Jeseník
Ze Sedla na Praděd, -3 až -5st. celou dobu sněžilo, takže rolba zatím nevyjela. Stopa prošlapaná, nestabilní, od rozcestí nad Švýcárnou k Pradědu naváté duny ze sněhu střídavě s ledovými plotnami. Výhodou na sjezd jsou brýle.
Hrubý Jeseník
(Odpověď na dotaz uživatele Ilouš z 12.4.: Dobrý den, chtěli bychom na běžky ještě tento víkend, myslíte, že to někde půjde? Nečekám zázraky, klidně to párkrát sundám. Sedlo bude tutovka? Díky za jakoukoli odpověď.) Včera ČHS-Ovčárna krásně sjízdné. Sníh sice firnový a ubýval, přes týden však čekám, že by tak 30cm mohlo připadnout. Co vím, upraveno je i na Paprsku. Vůbec bych se o sníh nebál. Taková zima tady už nebyla několik let.
Hrubý Jeseník
ČHS - švýcárna - Kouty: trochu se to lepilo, ale potkal jen asi 20 běžkařů, Z Petrovky do Kout jsem asi 6x sundával běžky, ale 90% cesty se dalo jet - dokonce až k závoře u chaty Pelikán v Koutech - možná , že to s určitými omezeními půjde i tento týden, jestli připadne.. Vláďa
Hrubý Jeseník
Autem nebo na kole určitě ne: https://www.facebook.com/SkiPraded/ P.S. Nebyl jsem tam, systém mě ale nutí uvést datum návštěvy... (Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 9.4.: Je možno projet z Ovčárny na Praděd popřípadě švýcárnu?)
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Hrubý Jeseník
Dobrý den, jaký je prosím nyní příjezd na parkoviště Skřítek? Zda je tam dobrý dojezd i bez... více
Hrubý Jeseník
Ahoj, Je snih jeste v Nove vsi prosim? Diky
Hrubý Jeseník
Dobry den, je vyslapana nejaka pesinka pro pesi CHS-Vresova studanka nebo je to na horach porad... více
Hrubý Jeseník
Nevíte někdo jak vypadá trasa Karlov, Mravencovka, Alfredka, Jelení studánka, Švýcárna, Petrovka,... více
Rychlebské hory
Jak prosím vypadají stopy v okolí Paprsku po víkendovém tání? Je něco ještě sjízdné? Děkuji.
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Hrubý Jeseník
Nízký Jeseník
Králický Sněžník
Rychlebské hory

Nejen stav sněhu

O Jeseníkách

Nejen že jsou nejvyššími horami na Moravě. Jeseníky se mohou pyšnit několika lyžařskými primáty v rámci celé republiky. Trasa ze Švýcárny na Ovčárnu je nejvýše položenou upravovanou běžkařskou tratí v ČR. Mezi skiareály pak dosahuje nejvyšší nadmořské výšky Praděd. V obou případech navíc často platí, že se zde začíná na začátku zimy lyžovat nejdříve, nebo že zde vydrží sníh nejdéle do jara. Ale Jeseníky jsou velmi rozlehlé a míst vhodných k lyžování je tu mnohem víc. Zvlášť když v našem členění řadíme pod Jeseníky i místa, která sem čistě geograficky úplně nepatří. Jako třeba Kralický Sněžník nebo kopečky kousek od Olomouce.

Rady a tipy - Jeseníky

Paprsek = běžkařská jistota Jeseníků

Kam na běžky na Moravě, když níže na horách neleží dost sněhu? Slušná nadmořská výška, desítky kilometrů upravovaných tratí i jejich pravidelná úprava znamenají, že Paprsek určitě patří do nejužšího výběru míst. A nejen v době s nedostatkem sněhu.

Z Červenohorského sedla k Pradědu

Nejvýše položená upravovaná trasa v ČR se nachází pod Pradědem mezi Ovčárnou a Švýcárnou. Prodloužíme-li ji dál na Červenohorské sedlo, dostaneme se do nižší nadmořské výšky, ale už je z toho slušný výlet. A zároveň tip pro období, kdy sníh leží jen na pár místech na Moravě.

Lyžaři radí lyžařům

Hrubý Jeseník
Ahoj prosim o radu. Jeseníky a bežky. Ktorá oblast sa pravidelne upravuje a je velká šanca že tam je alebo bude sneh? Tipoval som Praděd a okolie. Zaroveň aby som mal blizko zjazdovky pre decka. Idealne na jednom mieste. Plus radu na lokalitu ubytovani. Aby som nemusel jazdit pol dňa autom ale na bežkach.
Ak to niekto takto kombinuje tak to pozná co myslím. Ja poznam JIzerky a Krkonoše + Jakušice. Chcem skúsit Jeseníky pretože tu je problém - není sneh. A býva až po sviatkoch.
Inak Jizerky a Jakusice uprava - dialnica.
Dik za info.
Přečíst odpověď

+ dalších 8 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Praděd 145-300 cm -
Ostružná 50-100 cm -
Hlubočky 60-70 cm 5 cm
Karlov - Malá Morávka 20-40 cm -
Dolní Morava 20-40 cm -

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Hrubá Voda
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na červené sjezdovce "Sportovní" o délce 500 m.
Branná
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na modré sjezdovce dlouhé 560 m.
Kopřivná
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na sjezdovkách Kopřivná I. a Kopřivná II. Delší z nich měří 1350 m.
Karlov - Malá Morávka
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na sjezdovkách Sportovní, Slunečná a Family. Dohromady cca 3 km sjezdovek.
Praděd
Ráno přimrzlé, jasno, modro, fronty na pomě jako před 30 let, ostatně všechno je to absolutně "retro". Pro děti úžasný zážitek, protože tohle už nikde nezažijí. Bohudíky ale za tuto možnost, že se někde dá ještě lyžovat v koronasezóně, se zavřenými hranicemi. Odpoledne pár lidí ve frontě, rozměklé, krásné jarní lyžování.

Doporučujeme

Nejnovější články

Nové členění zpráv dle okresů!

KamZaSněhem.cz mění po 12 zimách provozu strukturu webu. Rozdělení ČR na 12 hlavních lyžařských oblastí je minulostí. Zprávy o sněhových podmínkách budou nově členěny dle okresů.

Kam z Harrachova po upravených tratích

Harrachov je známý hlavně skokanskými můstky a skiareálem. Běžeckých tratí se však v okolí nachází snad ještě víc, než sjezdovek. Nastoupit na běžky můžete na více místech na okrajích města. Kam až můžete dojet z Harrachova po upravovaných tratích?

Stožec a okolí: méně známá Šumava

Stožecko v jihovýchodní části Šumavy zůstává stranou pozornosti většiny lyžařů. Je pravda, že častěji bojuje s nedostatkem sněhu. Když ale přijde bohatší zima, míst s tolika různorodými možnostmi výletů na běžkách v ČR moc nenajdete.

Další novinky a články

Obecná diskuse

40 příspěvků za posledních 14 dní. Nejnovější z 15.4.:

Vzkaz pro Markéta aj., co zmiňují chybějící přímý spoj Praha - Bedřichov (v Jizerkách). Většinou jezdím autem sám, což v pandemii určitě výhoda...

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak namazat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz