Jeseníky - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Hrubý Jeseník
Z ČHS na Švýcárnu se musí od kopce nad parkovištěm asi 1.5km úplně pěšky - bez sněhu. Od Výrovky na Kamzík se dá jet poměrně hezky, místy přenášení. Hladový důl, Slatě a dál je sněhu stále hodně...
Hrubý Jeseník
Trasa Skřítek - Ovčárna. Od Pece se dalo nasadit běžky. Kolem tyčí ale prošlapané od pěších, takže občas kličkování mezi kosodřevinou. Vrchol Vysoké hole už tráva, nutný traverz nad Velkým kotlem. Sníh dopoledne lehce přimrzlý. Sjezdovky nad Ovčárnou samozřejmě neupravené, ale sněhu dost.
Hrubý Jeseník
dnes to ještě od vřesovky až na ČHS šlo sjet, vytátá místa se dala objet, v dalších dnech to bude s přenášením, ale ještě by se mělo dát celkem víc jet než jít. Z ČHS směr Švýcárna je to horší, 2km bylo už střídavě na přenášení dneska, během pár dní asi úplně pěšky, náběhy na asi 2 fleky už jsou i dál směrem pod Kamzík. Nahoře ještě mraky sněhu:)
Rychlebské hory
Lyže se dají nasadit za Petříkovem, na Smrk bez problémů, kolem Brousku asi 500 m místy bez sněhu - nutné přenést, do polské Bielice luxusní stopa - krásně drží, ráno brutálně zmrzlá, posledních 500 m horších. Šengeny Ok, jen na velkém Š. asi 2 místa na přenos, magistrála pod císařskou rozjetá od lesáků, asi 100 m bez sněhu. Podmínky velmi dobré, pár dní to ještě vydrží. Teď začalo sněžit. https://strava.app.link/9NSytSzbKfb
Hrubý Jeseník
K sobotní úpravě ještě doplním, že na Pradědu byla rolba těsně po 9h ráno, těsně po 10h pak dorazila na Červenohorské sedlo. To lze vyčíst z mapy.cz, z BS to uživatel nepozná. Obecně tyto systémy fungují následovně: - GPS zařízení v rolbě zároveň disponuje SIM kartou a datovým tarifem = záznam úpravy se může dostat na internet v daném čase - GPS během úpravy na internet připojena není a na internet se údaje dostanou až při synchronizaci po úpravě (což je asi případ poslední akce na Pradědu) - GPS v rolbě chybí, nebo ji nikdo nezapne = záznam se na mapové systémy nedostane. Alespoň před pár lety, kdy jsem se ještě v používaných systémech dobře orientoval, Bílé Stopy neuměly zveřejnit manuálně zadanou informaci o úpravě. Skimapa to uměla. Z aktuálnějšího příspěvku od lyžaře Michala je stejnak poznat, že informace o průjezdu rolby nejsou všespásné. Zaznamená se i průjezd po úseku bez sněhu. Čím nechci tyto technologie kritizovat, jen je vhodné informace z nich doplňovat zprávami od lyžařů :-) (Odpověď na dotaz uživatele d z 24.4.: Chci se zeptat na věrohodnost záznamů na adrese: bilestopy.cz/map/area/jeseniky/praded Dnes (24.4.2021) jsem se kolem 11:00 hod na adresu díval a mapa zela zcela prázdnotou. V 21:35 hod jsem se díval znovu a na mapě byl zeleně vyznačen úsek CHS - Švýcárna - Praděd. Zajímalo by mne, kdy se tedy reálný stav dostane na mapu. V reálném čase to dnes myslím nebylo. Dále to dle mapy v 21:35 hod vypadalo, že úsek Ovčárna - rozcestník na Pradědu nebyl dnes ani několik dní nazpět projetý rolbou vůbec. Tedy co za loterii rozhoduje o tom, kdy a kde se bude rolbovat.)
Hrubý Jeseník
Zkuste se zeptat na FB skupina “Běžky na Červenohorském sedle”, píšou tam většinou aktuální stav. (Odpověď na dotaz uživatele d z 24.4.: Chci se zeptat na věrohodnost záznamů na adrese: https://bilestopy.cz/map/area/jeseniky/praded Dnes (24.4.2021) jsem se kolem 11:00 hod na adresu díval a mapa zela zcela prázdnotou. V 21:35 hod jsem se díval znovu a na mapě byl zeleně vyznačen úsek CHS - Švýcárna - Praděd. Zajímalo by mne, kdy se tedy reálný stav dostane na mapu. V reálném čase to dnes myslím nebylo. Dále to dle mapy v 21:35 hod vypadalo, že úsek Ovčárna - rozcestník na Pradědu nebyl dnes ani několik dní nazpět projetý rolbou vůbec. Tedy co za loterii rozhoduje o tom, kdy a kde se bude rolbovat.)
Hrubý Jeseník
ČHS-Švýcárna. Start v 7:15 z parkoviště na ČHS, které bylo skoro prázdné. Stopa ráno vymrzlá, upravená rolbou, lidí minimum nikde nikdo. První km místy horší, dvě až tři místa, kde je potřeba kousek přenášet, dále už nádhera. Na Švýcárně +1C, polojasno. Po 9.h se rolba vracela dolů na ČHS a tak byl i sjezd na manšestru a ve stopě. Kolem 10h už znatelně více lidí, což bylo vidět i na zaplněném parkovišti. Celkově hodnotím velmi vysoko a děkuji rolbaři.
Rychlebské hory
Dnes 6:30 výjezd autem na Paprsek, silnice už skoro suchá jen místy nepříjemné hluboké zmrzlé koleje. Odjížděl jsem po deváté a místo k zaparkování ještě bylo. Trasy parádní, zmrzlý firn, sněhu dost až na kousek kolem vrcholku Brousku, občas šlápoty od pěšáků (nejhorší při stoupání na Smrk). Nejlepší část je asi mezi Travnou horou a Malým Šengenem, parádně střižené stopy pro klasiku pak podél potoka směrem na Bielice. Velké díky Paprsku za úpravu!!
Hrubý Jeseník
Včera výjezd z ČHS k Červené hoře. Cesta k bílému sloupu poslední zbytky sněhu, zmrzlé, stopa rozslapana, na pár místech už se jde po trávě. Dal bylo více sněhu, ale stopa chybí. Z ČHS směrem na Švýcárnu. Stopa pěkná, namrzla, místy už se také šlape po trávě, ve vyšších polohách je ještě pěkné lyžování, sjezdy po zledovatelem sněhu jsou nic moc.
Hrubý Jeseník
Dneska na skialpech: Ovčárna -> Švýcarna -> Petrovka -> Červenohorské sedlo. Od Pod Hřbety dolů na sedlo, už byl vidět místami asfalt. Ale celkem to ještě šlo. Zpátky jsem zvolil trasu po červené turistické: Klínovec -> Výrovka -> Malý Jezerník -> Švýcarna -> Ovčárna. Cesta zpátky byla lepší, hodně sněhu.
Rychlebské hory
Bohužel jsem po cestě nejel, ale úplně nahoře byla holá, takže předpokládám že by měla být bez problémů sjízdná. Popřípadě se dá vyrazit z Petříkova, otázka kolik tam bude sněhu. (Odpověď na dotaz uživatele Mišous z 23.4.: Petře, díky za info z tras v okolí Paprsku. Jak je to s výjezdem k chatě? Je mi jasné, že jediná šance je brzké ráno, ale jaký je stav cesty? Díky.)
Rychlebské hory
Parkuje až nahoře u Paprsku, na kopci není sníh a musí se výšlap at pěšky. Trasy kolem Paprsku super, sněhu dost, přes den mokrý a pomalý, ale ráno a navečer super. Trasa na Smrk podél hranic pěkná.
Hrubý Jeseník
Skřítek-Alfrédka. Ze Skřítku pod Ztracené kameny bez sněhu, nutné jit pěšky v bahně a ledu. Na magistrále podmínky relativně dobré, sníh ale dost mokry a podmáčený, bořil se, stopa pouze vyjetá lyžaři, pouze na klasiku. Kol Ostružné ok. Ve středu na mag asi bude dále sjízdné, ale už začínají místa bez sněhu. https://strava.app.link/Va1AVvDpCfb
Rychlebské hory
(Odpověď na dotaz uživatele Veronika z 18.4.: Ahoj, dobrý den přicházím s technickým dotazem :) Bude v následujícím týdnu (od 19.4) reálná trasa Ostružná, případně Ramzová vlaková zastávka - Paprsek - Ostružná/Ramzová? Přijedeme totiž vlakem, tak kudy je nejlepší jet. Nejsem místní, budu ráda za tipy. Předem děkuji. :)) Dobrý den, na Paprsku okruhy vzhledem k množství sněhu určitě sjízdné budou. Aktuální info najdete na Mapy.cz v zimní verzi, přiblížíte-li si tuto lokalitu zoomem. Pokud vlakem, určitě se docela projdete až za Petříkov, kde je sněhu dostatek. Raději bych jel autem do Velkého Vrbna (ze strany St. Města).
Rychlebské hory
Ahoj..snehu dost..odhaduji nahore tak 70cm...urcite to vydrzi..primo na parking na Paprsek se musi brzo rano..cca 8-9h..pozdeji se tam nedalo dostat...v cca 12h v sobotu jsem se musel otocit a jet do Velkeho Vrbna a odtud pesky nahoru k Parsku cca 1km proti sjezdovce (Odpověď na dotaz uživatele Honza z 18.4.: Je možné zaparkovat přímo nahoře na Paprsku, případně kolik je parkovné? A má někdo aktuálně info, jak to vypadá se sněhem? Myslíte, že do příštího víkendu 24.-25.4. vydrží na běžky a případně, že bude ještě upraveno? Nejsem místní, tak budu rád, za jakékoliv info.)
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Hrubý Jeseník
Dobrý den, jaký je prosím nyní příjezd na parkoviště Skřítek? Zda je tam dobrý dojezd i bez... více
Hrubý Jeseník
Ahoj, Je snih jeste v Nove vsi prosim? Diky
Hrubý Jeseník
Dobry den, je vyslapana nejaka pesinka pro pesi CHS-Vresova studanka nebo je to na horach porad... více
Hrubý Jeseník
Nevíte někdo jak vypadá trasa Karlov, Mravencovka, Alfredka, Jelení studánka, Švýcárna, Petrovka,... více
Rychlebské hory
Jak prosím vypadají stopy v okolí Paprsku po víkendovém tání? Je něco ještě sjízdné? Děkuji.
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Hrubý Jeseník
Nízký Jeseník
Králický Sněžník
Rychlebské hory

Nejen stav sněhu

O Jeseníkách

Nejen že jsou nejvyššími horami na Moravě. Jeseníky se mohou pyšnit několika lyžařskými primáty v rámci celé republiky. Trasa ze Švýcárny na Ovčárnu je nejvýše položenou upravovanou běžkařskou tratí v ČR. Mezi skiareály pak dosahuje nejvyšší nadmořské výšky Praděd. V obou případech navíc často platí, že se zde začíná na začátku zimy lyžovat nejdříve, nebo že zde vydrží sníh nejdéle do jara. Ale Jeseníky jsou velmi rozlehlé a míst vhodných k lyžování je tu mnohem víc. Zvlášť když v našem členění řadíme pod Jeseníky i místa, která sem čistě geograficky úplně nepatří. Jako třeba Kralický Sněžník nebo kopečky kousek od Olomouce.

Rady a tipy - Jeseníky

Paprsek = běžkařská jistota Jeseníků

Kam na běžky na Moravě, když níže na horách neleží dost sněhu? Slušná nadmořská výška, desítky kilometrů upravovaných tratí i jejich pravidelná úprava znamenají, že Paprsek určitě patří do nejužšího výběru míst. A nejen v době s nedostatkem sněhu.

Z Červenohorského sedla k Pradědu

Nejvýše položená upravovaná trasa v ČR se nachází pod Pradědem mezi Ovčárnou a Švýcárnou. Prodloužíme-li ji dál na Červenohorské sedlo, dostaneme se do nižší nadmořské výšky, ale už je z toho slušný výlet. A zároveň tip pro období, kdy sníh leží jen na pár místech na Moravě.

Lyžaři radí lyžařům

Hrubý Jeseník
Ahoj prosim o radu. Jeseníky a bežky. Ktorá oblast sa pravidelne upravuje a je velká šanca že tam je alebo bude sneh? Tipoval som Praděd a okolie. Zaroveň aby som mal blizko zjazdovky pre decka. Idealne na jednom mieste. Plus radu na lokalitu ubytovani. Aby som nemusel jazdit pol dňa autom ale na bežkach.
Ak to niekto takto kombinuje tak to pozná co myslím. Ja poznam JIzerky a Krkonoše + Jakušice. Chcem skúsit Jeseníky pretože tu je problém - není sneh. A býva až po sviatkoch.
Inak Jizerky a Jakusice uprava - dialnica.
Dik za info.
Přečíst odpověď

+ dalších 8 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Šindelná - Kouty nad Desnou - -
Kraličák (Hynčice pod Sušinou) - -
Skalka family park Ostrava - -
Petříkov - -
Přemyslov - -

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Hrubá Voda
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na červené sjezdovce "Sportovní" o délce 500 m.
Branná
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na modré sjezdovce dlouhé 560 m.
Kopřivná
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na sjezdovkách Kopřivná I. a Kopřivná II. Delší z nich měří 1350 m.
Karlov - Malá Morávka
V poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. se lyžovalo na sjezdovkách Sportovní, Slunečná a Family. Dohromady cca 3 km sjezdovek.

Nejnovější články

Kdy začne a jaká bude zima?

Jaká bude zima 2021/2022? Kdy se bude poprvé lyžovat? Dlouhodobé předpovědi počasí nemívají vysokou úspěšnost, tak zkusíme termín, kdy půjde poprvé vyrazit na běžky, odhadnout jinak. Statistiky za předchozích 12 sezón provozu KamZaSněhem.cz říkají, že se v průměru začíná lyžovat 9. listopadu. Jak jsme k tomu došli a jak velká bývá odchylka?

Nové členění zpráv dle okresů!

KamZaSněhem.cz mění po 12 zimách provozu strukturu webu. Rozdělení ČR na 12 hlavních lyžařských oblastí je minulostí. Zprávy o sněhových podmínkách budou nově členěny dle okresů.

Kam z Harrachova po upravených tratích

Harrachov je známý hlavně skokanskými můstky a skiareálem. Běžeckých tratí se však v okolí nachází snad ještě víc, než sjezdovek. Nastoupit na běžky můžete na více místech na okrajích města. Kam až můžete dojet z Harrachova po upravovaných tratích?

Další novinky a články

Obecná diskuse

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak namazat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz