Orlické hory - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Hřeben Orlických Hor
Deštné - Šerlich - Velká deštná - Deštné. Po ranní úpravě v podstatě dokonalé. Manšestr skoro v celé délce. Až na pár krátkých míst (níže) na jedničkové lyže. Díky chlapům a ženám v rolbě!
Hřeben Orlických Hor
@Pavel: neupravený úsek mezi Jelenkou a Homolí? No, to je trochu nepříjemnost, na kterou se snažím upozorňovat několik let. Bohužel, každé ze středisek si tak trochu hraje jen na svém písečku, ikdyž jsou čestné výjimky a občas si vypomůžou. Ano, vím, tento úsek "patří" do trasy upravované Záhoráky. Ale ti mohou vyjet jen když mají dole pod kopcem dostatek sněhu, což je o 2-3 týdny kratší dobu než by mohl být úsek upraven. Nabízí se v mezidobí např. střídat úpravu sudý/lichý týden mezi Říčkami a Deštnou. Ale nikomu se zřejmě nechce do zvýšených nákladů. Pravdou však je, že z mého pohledu mě mnohem více trápí nevyřešené kolize s pěšími. Naštěstí trasa mezi Jelenkou a Homolí je hodně frekventovaná a alespoň amatérsky prošlápnutá je většinu sezóny.. :)
Hřeben Orlických Hor
Trasa od parkoviště u Masaryčky na Pěticestí. Sněhu dost, upraveno od pátka, jen mezi sedly Pod Jelenkou a pod Homolí - lidová tvořivost, sjízdné jen na klasiku, sjezdy docela riskantní. Opět se opakující situace, kdy jedna rolba skončí Pod Jelenkou a druhá začne až Pod Homolí, to rozum nebere. Škoda. :-(
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Zdravím, na Sucháku jsem na běžkách každý den počínaje 29.11. Rolba zatím nevyjela, co jsem viděl tak za úpravu tratí doposud vděčíme Klubu biatlonu v Letohradě, který stopy upravuje patrně pro své sportovce. Díky! Hobik Petr
Hřeben Orlických Hor
Trasa Národní dům - Sedloňovský Červený kříž - Údolí Bělé - Šerlich - Velká Deštná - Lousino údolí - Studený vrch - Kozí chlívek - celkem 22 km. Stopa prošlápnutá celou trasu (viditelně po úpravě rolbou v předchozím dní), ale po nočním sněžení. Super část od ND až na Údolí Bělé, potom jakžtakž až k Lousinu údolí, poslední část nic moc. Na začátek prosince skvělé podmínky! Přikládám odkaz trasy + pár foto... https://mapy.cz/s/nasuponaku
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
I když počasí úplně nelákalo do stopy, bylo to nakonec parádní mikulášské svezení na ukázkovém mejdle. Moc děkujeme rolbařům za úpravu, doufám, že jim to všichni milovníci bílé stopy vrátí(me) i v podobě příspěvku. Lepší volbou dnes byla spíše klasika - tou se dalo ve stopách jet v pohodě jak na straně Sucháku, tak i kolem Bukovky. Na skate byl dobrý tvrdý podklad jen na Bukové hoře, a to hlavně na čenkovické straně (trasa Okolo Bukové hory od sedla přes Náměstíčko). Bruslení na Suchý vrch bylo výživnější, většinou v hlubším, čerstvě napadaném sněhu. Nejvýživnější byl ale dnes určitě sjezd ze sedla do Červené Vody...
Hřeben Orlických Hor
Okruh na Záhoří není upraven.
Hřeben Orlických Hor
Dnes Mezivrší směr Hanička super podmínky. Ale problém s parkováním. Automat na placení zaseklý a nešlo zaplatit a vjet. Takže proto se parkovalo na krajnici, takže pozor na zapadané okraje.
Hřeben Orlických Hor
Po nočním sněžení jsem to riskl z Haničky, ale chyba lávky - cesta z parkoviště až k pevnosti vyhrnutá až na šutry. Asi tam ještě budou těžit... Takže příště z Mezivrší. Kapacita parkoviště dostatečná, ale určitě raději zaplaťte, dnes tam zase 2 borci šetřili a zapadli do pangejtu, jak tam je tradicí..
Hřeben Orlických Hor
Doplňuji report níže o fotky - busem na Šerlich od Nároďáku v 9:49 (v buse do 10 lidí). Trasa Šerlich - okruh kolem Velký Deštný a pak směr Vrchmezí a dolů bunkrovkou - všude na Áčkový lyže. Na klasiku perfektní, na skate asi horší, moc to nejelo. V noci napadl prašan (měkčí, pomalejší, ale svezla jsem se hezky), hezky uježděné od lidí, stopa vyjetá. Úprava proběhla v pátek. Na začátek prosince naprosto fantastické podmínky, i když celý den mlha ;-)
Hřeben Orlických Hor
Od Narodili k Bukacce, do Mlýna a na Vrchmezí....super na skate i klasiku, 5 cm nového na páteční úpravě... žádný pěšák a jen 2 psi....Na horách v zimě nechoď pěšky, vem si radši běžky. Ty tvoje šlápoty, to jsou jen trampoty, nediv se pak běžkaři, že vezme te sukovici po palici 😀😀
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Dobrý den Petře, rolba upravovala v pátek odpoledne/večer. Asi jste se s ní zrovna minul. V sobotu večer to pak zapadalo čerstvým. Jestli si to biatlonisti znovu upravovali nevím. Ale když upravovali, tak jenom část okruhu okolo Bukové hory.
Hřeben Orlických Hor
Ze střediska v Říčkách směr Mezivrší a dále na Haničku, dolu z kopce už ne. Sněhu dost i na jedničkové lyže, klasika i skate. Jako obvykle rozšlapáno od pěšáků, ale dá se.
Hřeben Orlických Hor
Parkování pod Masarykovou chatou okolo 7hodiny bez problémů, kolem 12 hodiny bez šance, směrem na VD je stopa jak pro skate, tak pro klasiku, tak to pokračuje až k Jelence, ale k Homoli je to neupravené, je tam projeto od 4kolky a nechalo se jet ve stopě 4kolky ) ale bylo to dost o ničem ) až k Homoli a tam je upraveno, až k Pěticestí a zpět takové kolečko.Sněhu je dost, jel jsem áčkový lyže. SKOL
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Na jednickovy lyže to ještě není, místy lezou kameny. Od Třech pánů směr Techoninsky les jela rolba jen asi m 300 pak to otočila, dal k Boudě se dá jet jen po prostredku cesty mezi kolejema od auta, zaver rozorane od těžby.
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Hřeben Orlických Hor
Zdravím,funguje už letos běžecký okruh v Orlickém Záhoří?
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Hřeben Orlických Hor
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Broumovsko a Náchodsko
Podorlicko

Nejen stav sněhu

O Orlických horách

Takové nadmořské výšky jako sousední Krkonoše a Jeseníky sice nedosahují, ale přesto jsou Orlické hory vysoké dost na to, aby v zimě mohly nabízet kvalitní podmínky pro lyžování. Běžkaři si oblíbili zejména trasy na hlavním hřebeni Orlických hor. K tomu mají blízko i nejznámější střediska sjezdového lyžování v Orlických horách. Ale za dobrých sněhových podmínek se lyžuje i v podhůří a okolních oblastech, které zde na KamZaSněhem.cz pod Orlické hory také řadíme. Jako například Podorlicko nebo Broumovsko a Náchodsko.

Rady a tipy - Orlické hory

Mezi Haničkou, Říčkami a bunkry

Jižní část hřebenovky Orlických hor je běžkaři vyhledávána o něco méně, než trasy v centrální části hřebene. Pokud ale o něco nižší nadmořskou výšku vykompenzují slušné sněhové podmínky, dá se na trase mezi Haničkou a Říčkami pěkně lyžovat. A také spatřit množství bunkrů, jak ukazuje i video připojené k článku.

Lyžaři radí lyžařům

Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Dobry den,chtela bych se zeptat,jestli se da primo z Cenkovic vyrazit na upravovane trate? Predem dekuji za odpoved.
Přečíst odpověď

+ dalších 15 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Deštné v Orlických horách 40-60 cm 5 cm
Říčky v Orlických horách 30-80 cm -
Zdobnice 20 cm -
Čenkovice 10-20 cm 5 cm
Červená Voda 10-20 cm 5 cm

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Deštné v Orlických horách
Na sjezdovkách 10-15 cm sněhu z posledních dní, modrá dobře sjízdná i na běžkách. Vhodné např. pro učení/blbnutí dětí, skákání na překážkách snowparku atd. WC dole pod lanovkou otevřeno.
Říčky v Orlických horách
V Říčkách se v poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. lyžovalo na 1200 m dlouhé červené sjezdovce.
Deštné v Orlických horách
V Deštném se v poslední den provozu v roce 2020 tj. 26.12. lyžovalo na modré sjezdovce Marta dlouhé 900 m + na výukovém hřišti.

Nejnovější články

Co chystáme nového na zimu?

Nově umožňujeme lyžařům upravovat své zprávy o sněhových podmínkách, např. pro dodatečné doplnění fotek nebo opravy překlepů. Zároveň začínáme zobrazovat polohu fotek na mapě. A to není všechno. Jaká další vylepšení jsme připravili a na co se ještě v průběhu 13. sezóny provozu KamZaSněhem.cz můžete těšit?

Kdy začne a jaká bude zima?

Jaká bude zima 2021/2022? Kdy se bude poprvé lyžovat? Dlouhodobé předpovědi počasí nemívají vysokou úspěšnost, tak zkusíme termín, kdy půjde poprvé vyrazit na běžky, odhadnout jinak. Statistiky za předchozích 12 sezón provozu KamZaSněhem.cz říkají, že se v průměru začíná lyžovat 9. listopadu. Jak jsme k tomu došli a jak velká bývá odchylka?

Nové členění zpráv dle okresů!

KamZaSněhem.cz mění po 12 zimách provozu strukturu webu. Rozdělení ČR na 12 hlavních lyžařských oblastí je minulostí. Zprávy o sněhových podmínkách budou nově členěny dle okresů.

Další novinky a články

Obecná diskuse

7 příspěvků za posledních 14 dní. Nejnovější z 4.12.:

Zdravím všechny. Dnes jsem byl na běžkách na Dolní Moravě. Upravené běžecké stopy, perfektní sníh.

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak namazat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz

Vybíráte vybavení na běžky?

Běžky = lyže

Boty na běžky

Hůlky na běžky

Vše pro běžecké lyžování - porovnávejte na Heurece