Orlické hory - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Hřeben Orlických Hor
Dnes ráno ze Šerlichu na Homoli kameňačky dostály svého názvu aneb asi poslední sklouznutí. Napadlo zhruba 5 - 10 cm jemného prašanu, -5°C, jasno, na pohled idylka. Ale zdání klame. Podklad chybí už na poměrně dost místech, což je zrádné. V první části od Šerlichu k rozdvojce v podstatě bez tvrdého podkladu, potom jižní cestou na Velkou Deštnou je to s přibývajícími výškovými metry ve stinných pasážích něco lepší. Sjezd k Jelence zrádný, na dvou místech asfalt, který není moc vidět a ani ve zbytku si člověk není moc jistý, kde zadrhne. Potom až na Homoli (i kousek dál dolů směrem na OZ) to šlo, ale vytátých míst kvapem přibývá. Řekl bych, že následující slunné dny definitivně zakončí tuhle nakonec celkem vydařenou sezónu.
Hřeben Orlických Hor
@Petr Hoppan: jj, máš pravdu. Jen Bedřichov nazval ono nařízení kraje trochu nešťastně jako, cituji doslova: "Nařízení uzavření Jizerské Magistrály a parkovišť", ve skutečnosti není vysloveně zakázán pohyb lyžařů, akorát zrušili skibusy, zakázali úpravu tratí a uzavřeli parkoviště... Jinak zima se ještě nevzdává, aspoň v Orličkách... :)
Hřeben Orlických Hor
my jsme dneska vyrazeli kolem treti smer Destna a na parkovisti bylo cca 10 aut,vojaci nikde.asi hlidaj jen rano....my sme potkali jen cestou kdyz s autem sjeli do skarpy a narvali to do svodidla. jinak dneska podminky lepsi a lepsi,zase pripadlo...
Hřeben Orlických Hor
Ano, zřejmě to byla smůla. Špatné načasování a špatné nástupní místo. Příště budu chytřejší :-) Dnes se mi je už nechtělo provokovat. Ale jinak naprosto souhlasím, s minimem chalupářů a bez turistů z měst a Polska je tu božský klid. Takových období by mohlo být během roku více :-)
Hřeben Orlických Hor
Karl: v Jizerkách nikdo nic nezakázal. Jen uzavřeli všechna parkoviště a přestali upravovat. Místní jako já, stále jezdí, ale taky sem nikoho nezvu a budu rád když zůstanou Pražáci v Praze. Je to tu bez nich super, uměl bych si představit takto celou příští zimu :)
Hřeben Orlických Hor
Tak to jsi měl asi jen smůlu, protože tolik výsadkářů v Chrudimi nemají, aby hlídali všechny cesty a parkoviště v Orlických... ale třeba se pletu a jako jediná složka u nás to mají zmáknuté, i když nejsme na Taiwanu...
Hřeben Orlických Hor
Bohužel mě hlídali, jestli opravdu sjedu zpátky dolů do Deštného a nezahnu někam jinam. A u odbočky na Šerlišský mlýn jelo další vojenské auto.
Hřeben Orlických Hor
Fanda mi to vzal z pusy. Asi bych se otočil a zkusil to z Louisenthalu nebo Geiersgraben... stejně musis tak i tak par set metru pesky...
Hřeben Orlických Hor
Taky jsem chtěl vyrazit, ale kvůli počasí to asi nechám na zítra. Kvůli pár běžkařům to asi nedělají, spíše mají obavu z davů směr rozhledna, ale na to je dnes podle mě moc zima. Každopádně Šerlich snad není jediné nástupní místo ;-)
Hřeben Orlických Hor
Také mě to hodně překvapilo, hlavně, když to bylo ráno a kromě nich v autě, nikdo nikde nebyl. Podmínky tam jsou téměř ideální, přestalo foukat, teplota -7°C, několik cm nového prašanu. Tam, kde zůstal starý podklad, by to určitě šlo krásně. Ale bohužel.... možná jediná šance pro místní, dojít tam z domu pěšky. Že by mělo být parkoviště uzavřeno se nikde nepíše. Nevím, jak by se zachovali, kdyby tam dojel někdo linkovým autobusem. Ten přijel ale prázdný.
Hřeben Orlických Hor
Dík za zprávu. Lákalo mě dnes vyrazit a to bych, věru, neměl radost... Chápu, že v Jizerkách to zakázal kraj, ale u nás takové nařízení nepadlo. Mám pocit, že jsou lampasáci zase papežtější než papež, o žádném plošném vycházení do přírody jsem nečetl ani neslyšel. Každopádně sportování uprostřed hor na čerstvém vzduchu bez kontaktu s jinými lidmi je to nejlepší, co teď mohu pro zdraví udělat. Ostatně mnoho doktorů se v podobném duchu vyjádřilo. Jinak fajn, při celoplošném zákazu vycházení by to bylo adekvátní, ale Šerlich v žádné karanténě není...
Hřeben Orlických Hor
Parkoviste na Serlichu hlidaji vojaci a nikomu nedovoli jit na bezky. Pry se smi jen na nakup nebo za doktorem. Nepomuze ani to, ze mate rousku, jste mistni a jdete sam do prirody sportovat. Nikdo jiny tam siroko daleko nebyl. Takze kdo byste chtel vyrazit, usetrete si cestu.
Hřeben Orlických Hor
nejlepsi usek velka destna - pod homoli,az na vyjimky snehu dost.z parkoviste na velkou destnou,bud na kamenacky anebo cast peso,sice napadlo ale asfalt a kameny se obcas ozvou...jinak parada,bylo nas (tam) pet :-)
Hřeben Orlických Hor
V cine,evrope,cr zasahla vyyssi moc.v cr nouzovy stav.ukoncena sezona.snad v pristi se opet setkame ve stope.
Hřeben Orlických Hor
Klasická trasa Šerlich - Pěticestí a zpět cestou po pruské straně. K mému překvapení moc pěkné svezení klasikou, vyjma prvních cca 500 m od Šerlichu, kde je to jeden led a zvláště jízda dolů je na otrhání hran, takže je lepší sejít pěšky. Ani cesta doporučenou levou stranou kolem Velké Deštné nebyla moc příjemná, chybělo projetí rolbou, ale nedivím se, moc sněhu zde už není. Ovšem z VD dolů pod Jelenku a dále k Homoli a Pěticestí byla odměna a paráda za krásného počasí s vyfrézovanou stopou. Nemusel jsem ani jednou sundávat jedničkové lyže, ale bez pochyb to bylo mnohde na hraně a příští týden tipuji crosscountry s častým přenášením. Ale nejspíš to bylo tento víkend poslední svezení. Děkuji rolbařům za jejich práci, zvláště letos s nedostatkem sněhu mnohdy nedoceněnou. A všem nám běžkařům do příští sezony přeji více sněhu a vyjasnění podmínek soužití s pěšáky! (děkuji za letošní snahu oddělit pěšáky kolem VD). SKOL!
Další zprávy od běžkařů

Další členění

Poslední zpráva
Hřeben Orlických Hor
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Broumovsko a Náchodsko
Podorlicko

Nejen stav sněhu

O Orlických horách

Takové nadmořské výšky jako sousední Krkonoše a Jeseníky sice nedosahují, ale přesto jsou Orlické hory vysoké dost na to, aby v zimě mohly nabízet kvalitní podmínky pro lyžování. Běžkaři si oblíbili zejména trasy na hlavním hřebeni Orlických hor. K tomu mají blízko i nejznámější střediska sjezdového lyžování v Orlických horách. Ale za dobrých sněhových podmínek se lyžuje i v podhůří a okolních oblastech, které zde na KamZaSněhem.cz pod Orlické hory také řadíme. Jako například Podorlicko nebo Broumovsko a Náchodsko.

Rady a tipy - Orlické hory

Lyžaři radí lyžařům

Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Dobry den,chtela bych se zeptat,jestli se da primo z Cenkovic vyrazit na upravovane trate? Predem dekuji za odpoved.
Přečíst odpověď

+ dalších 15 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Říčky v Orlických horách - -
Zdobnice - -
Deštné v Orlických horách - -
Česká Třebová - Peklák - -
České Petrovice - -

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Říčky v Orlických horách
Super dopolední lyžovačka, málo lidí, skvěle upravená modrá i červená. Žádné fronty. Občerstvení u horní stanice na Zakletým také příjemná. Nemělo to chybu.
Čenkovice
Sjezdovka ok , upraveno, po obědě sněžení, tři jízdy s vnukem.Na sjezdovce překvapivě dost sněhu.L
Deštné v Orlických horách
Běžně jsem spokojený. Ale dnes 3.1.2020 jsem zažil jedno z mých nejhorších lyžování. 1) přeplněná sjezdovka - čekání u turniketu déle jak 10 min Fungovala pouze Marta II a to jen 2/3 sjezdovky. 2) zasněžování při provozu sjezdovek přímo na ně. Je to nebezpečné! Nechápu proč bylo zapnuté zasněžování na sjezdovce a zasněžování vedle sjezdovky bylo vypnuté. Díky zasněžování se v místech fungujících děl udělaly do hodiny muldy. Po hodině lyžování jsem odjel znechucen domu.

Doporučujeme

Nejnovější články

Kdy začne a jaká bude zima?

Jaká bude zima 2020/2021? Kdy se bude poprvé lyžovat? Předpovídá se to skoro stejně těžko jako to, jaké dopady bude mít na podzim a v zimě koronavirus. Termín, kdy půjde poprvé vyrazit na běžky, se nám ale přeci jen odhaduje líp. Máme totiž lepší podkladová data - statistiky, kdy se začalo lyžovat v předchozích 11 sezónách provozu KamZaSněhem.cz.

Lyžařská sezóna se blíží ke konci

Invaze koronaviru rozhodla o tom, že konec letošní lyžařské sezóny přichází rychleji, než by odpovídalo množství sněhu na horách. Skiareály budou od soboty 14. března mimo provoz. Projeví se to nějak i na běžkařských trasách? Článek z pátečního večera byl do neděle průběžně aktualizován, dál už to asi nemá cenu...

Z Bedřichova skoro až pod Smrk

Přestože nejde o nejznámější trasu Jizerské magistrály, pro většinu místních by ji nebylo třeba popisovat. Ale i do Jizerek přijíždějí někteří lyžaři poprvé. Navíc máme z dávného výletu z Bedřichova přes Knajpu až skoro pod Smrk sestříhané video.

Další novinky a články

Obecná diskuse

Přejít do obecné diskuze