Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této…
Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně…
» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě
Skvělé podmínky okolo Černé hory mohu jen potvrdit a doplnit, že na klasiku zůstávaly podmínky skvělé i do pozdního odpoledne. Na skate byla některá místa mírně podupaná od pěších, ale nic hrozného. Od lyžařů vyšláplá spojka mezi upravenými úseku (část malého okruhu Černá hora) průměrná, nejprudší sjezd o hubu.
Tím ovšem upravené úseky nekončily. Něco je urolbované i na Lučinách (byť po tom místy jezdí zásobovací rolby) a pak hlavně trasa přes Hrnčířské boudy (tento úsek spíš na horší lyže) k Lesní boudě a dál k Tetřevím boudám (a možná ještě dál, možná se to nějak zpátky vrací na Hrnčířské boudy?) Toto pouze na hladko bez stopy na klasiku, no aspoň jsem ocenil, že jsem vzal kombi lyže. Naopak Vodovodní cesta před jedenáctou dopoledne netknutá viz foto, tak jsem to otočil, ale tipuji že to brzy po mně někdo aspoň trochu prošlápl.
Od Lyžařské boudy nahoru jsou ideální výbavou skialpy nebo sněžice (za poslední dny tam napadly desítky cm prašanu), ale na běžkách mě to taky bavilo. Pěkná vyjetá stopa je od chalupy na Rozcestí směrem na Pláně - ta horní, s "letní" turistickou značkou je pro běžkaře mnohem lepší, než spodní přes Klínovky (ta je naopak lepší pro pěší). V okolí Plání nějakou zásobovací rolbou projetý jen úsek mezi Pláněmi a Stohem, tam by se dalo i bruslit, ale proč vlastně, jak by se tam ten bruslař dostal :-) Zbytek ve stopách od lyžařů.
S nižší nadmořskou výškou sníh rychle klesá, v 700 m n. m. je jen nesouvislý poprašek, i okolo 900 m n. m. ve sjezdu na Hoffmanky se podmínky večer oproti ránu spíš zhoršily, tam to chce hodně opatrnosti nebo lépe kameňačky.
Parkoviště na Hoffmankách letos za 130 Kč, jdu to aktualizovat v článku https://www.kamzasnehem.cz/video/cerna-hora-svetla-hora-2014-12 + pro mě jako bonus nutnost koupit nové rukavice na běžky, protože pravá černá rukavice Swix nejspíš zůstala ležet někde tam...
» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (16)
Aktuality ze sezóny 2023/2024, popř. starších
Nebo lze z Tetrevich vyrazit na magistrálu (liščí cesta). Po už cca kilometru je snehu dost, lze dojet směr Friesovy, Zadní rennerovky a dal výš Dvorská, na rozcestí tam už je to backcountry paradise :)
» Zobrazit polohy fotek na mapě
Trasa: Pec, Zahrádky, Lesní b., Lyžařská b., Liščí hora, chata Na Rozcestí, Výrovka, Luční b. Slezský dům, Sněžka. Zpět stejnou trasou.
Z Pece na vršek Zahrádek po silnici pěšky, kolem Lesní boudy cca 400m na běžkách (kameňačky), od Lesní k Lyžařské opět pěšky (na silnici byl asfalt). U Lyžařské boudy jsem bežky už nandal, dál už byl všude (až na Sněžku) souvislý sníh. Od Lyžařské na Liščí horu to bylo dost rozdupané od chodců a jak to bylo zmrzlé víceméně na led, tak to nebylo moc příjemné. Z Liščí h. na Rozcestí zase tvrdé, ale dalo se. Od Rozcestí k Výrovce taky ok. Jediné nepříjemné místo bylo nejprudší místo výstupu od Výrovky nahoru ke Kapličce (směrem na Luční b.) - šel jsem tou širokou cestou úplně vlevo, u které je tyčové značení a byl to led (i na cestě i mimo cestu). Nějak jsem se tam vyškrabal, ale při zpáteční cestě jsem zjistil, že kdybych šel naopak širokou cestou úplně vpravo (jezdí tamtudy rolby na Luční b.), tak ta je zaprvé pozvolnější, ale hlavně na ní není led, ale příjemný sníh. Cesta dál kolem Luční b. ke Slezskému domu v pohodě. Od Slezského domu na Sněžku sníh nebyl, až na posledních cca 50 metrech byl led (bez nesmeků velmi nebezpečné).
Netuším, jak to tam vypadá teď, sice v neděli a následující noc napadl čerstvý sníh, ale pak bylo zase trochu tepleji... Tak snad i tahle starší informace někomu pomůže.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin Sajal z 24.3.: Uvítám jakékoliv zprávy z období neděle - úterý z míst jako úsek mezi Kolínskou boudou a Zahrádkami, Liščí cesta, okolí Dvorské boudy, příp. úsek přes Liščí horu k Lesní boudě. Info z dalších blízkých míst taky potěší, i když tam je to líp odhadnutelné - vyšší polohy na hřebenech budou v pohodě a okolí Černé hory se odhadne podle aktivity rolby. Díky.)
bus Šp.mlýn - Špindlerova bouda-Polední kámen-Luční- Kaplička-Výrovka-Rozcestí "buffét"-Klínky- horní stanice Lanovky Na pláni-modrá sjezdovka-Hromovka park.
Terén byl včera cca 10h zmrzlý, běžky starší, odolné, kameňačky IV. třídy, se šupinami, zvyklé na všechno ....
Ráno polojasno, během dne skoro jasno, nahoře na hřebenech určitě pod nulou, studený lehčí vítr od SZ.
Z důvodu uzávěry cesty přes Čertovu louku se musí obcházet směr Luční bouda přes Polsko. Překvapivě sníh i na této polské straně, že je rozdupáno od /také polských/ pěšáků netřeba popisovat blíže. Jezdit se dá později za Poledním kamenem vedle cesty kde se jede pěkně po zmrzlých plochách. Luční bouda - zastávku na jídlo kulajda + maxi rohlík ale kdo chce dát za ohřátou svíčkovou 380,-kč....to je fakt zářez.
Kaplička nahoře nad Luční b. je téměř po střechu zapadaná sněhem.
Cestu využívá rolba z Luční takže sjezd dolů na Výrovku v nejprudší části /tak 200m/ jsme na polozmrzlém a rozbitém podkladu vzdali a sešli pěšky bez lyží pod levotočivou zatáčku.
Návštěva Výrovky neplánovaně ale o to příjemnější překvapení - milá obsluha, lepší ceny než na Luční, maxi borůvkový koláč, výborné espreso+americano.
Dále cesta kolem bufáče na Rozcestí, dolů na Klínovky trochu tvrdší podklad. Další cesta od býv.klínové boudy lesem nedoporučuji- rozdupáno botami, přitom v minulosti jsem tam pěšáky nikdy neviděl....Nicméně v této části na cestě pod Klín.boudami, která na jaře bývá kritická, sněhu stále dost.
Připojení na Krk.magistrálu a takto pohodlně na lyžích až k lanovkám Na Pláni.
Sjezd po modré /nic moc zážitek/ až k rukávu k parkovišti Hromovka a pěšky bez lyží dolů k parkingu.
Mě se výlet moc líbil!
No a teď ta poznámka. Nikdy v minulosti jsem neviděl v zimních podmínkách na hřebenech Krkonoš tolik chodců a běžců. Mluvím o české straně hor. Výsledek jejich pohybu je znát na podložce, zejména na cestách ve svahu a většinou tam, kde terén není jednoduchý. Takovým pravidlem je, že kde je rozdupaný příkrý svah se moc variant objezdů se nenabízí a tam si jízdu dle mého neužijí ani skialpinisti. Já vím, že hory jsou pro všechny ale nechápu proč skupiny mladých lidí běhají v trailových botách po zimních cestách pokrytých sněhem a v podstatě "vyautovávají" zájemce o jízdu na úzkých prkýnkách/back country aj/. Ach jo.
Možná je to následek péče /spíše nepéče/ o stopy rolbami, možná jsou to trendy liberalizace všeho, nejlépe bez pravidel a hlavně, když je nasyceno ego jednotlivce/ů/. Bez ohledu na logiku, že v zimě se na cestách lyžuje.....
Skol
(Odpověď na dotaz uživatele Honza1994 z 12.3.: Ahoj, má někdo info, jak to vypadá kolem Černé hory, příp. nad Pecí (Magistrála - Liščí cesta, či kolem Výrovky a Luční boudy? Předem díky)
Sněhu dostatek (akorát posledních cca 200 m ke Kolínské boudě se musely běžky nést), ale poměrně špinavý, hlavně v úseku kolem Václaváku. Celkově ale celkem příjemné svezení. Za Kolínskou boudou směr Pec už souvislá vrstva sněhu nebyla. Lidí celkem málo jak na běžkách, tak pěších.
Teploty kolem nuly, sníh se střídá umrzlý a měkký, celkově rychlejší svezení než předevčírem. Pod boudou Rozhled nutné kličkování po loukách. Liščí cesta výborná kvalita. Černý potok - jeden potok 2 m bez sněhu, druhý o 100 m dál jde objet, pak se dá jet až k vysílači na Zahrádkách. Tam sníh asi 50 m prakticky už chybí, dal je to velmi špinavé a místy ledové plotny, pod Pražskou boudou už nejde dojet až k boudě Helena , ale přerušeno na 2 místech u Slovanky. Za Pražskou směr Kolínská 200 m zcela bez sněhu, pak úzký pás, ale s opatrností jde dojet kolem Kolínské do lesa a pak dál směr Černá hora už OK.
Nejlepší je krátký okruh k vysílači, dobře se jede po magistrále kolem Zrcadel, dobře se dá i Malý okruh (pozor ale u zatáčky za paraglidingem, tam je to v prudkém kopci dost sježděné, takže doporučuji jet ve směru Sokolská - paragliding - tohle stoupání - rozcestí pod Černou boudou a ne obráceně). Vše čerstvá úprava se stopou a širokým pásem na bruslení.
Zpět přes Liščí horu velmi příjemná cesta bez zádrhelů.
Velmi pěkně, téměř bez větru, chvílemi slunce, chvílemi mraky. Sníh ráno lehce přimrzlý , odpoledne už opět měkký. Na Výrovku super, Koňská cesta v zatáčce ve sjezdu to rolbař prohnal až na trávu a hlínu, takže nezbytné sundat, pozor kdo pojede dolů! Cesty v Polsku klasicky bez stop, ale dá se v pohodě, česká část se stopou a lepší, pozor od Malého Šišáku v údolí takové trochu kličkování mezi klečí a vytatými místy u potoka, ale jde bez sundání (v opačném směru od Luční to může být trochu divočina). U Slaskeho domu končí sníh, dál na Sněžku kamení a hlína.
Celkově velmi pěkná projížďka.
Zpět přes Liščí horu - cesta úplně v pohodě, sněhu dost, místy pod stromy víc jehličí, ale často to jde objet.
V noci déšť, přes den teplota 2-3 stupně nad nulou.
Ze Strážného sníh začíná kdesi v lese pod Lahrovými boudami, díky potokům lze ale rozumně jet až od křižovatky s magistrálou nad nimi. Pak až na Výrovku velmi pěkná cesta i s měkkou mělkou stopou. Sjezd z Rozcestí na Klínovku trochu horší, jedno vytáté místo jde objet. My pokračovali vrchem po modré a pak doleva (tedy ne k lavinovce úbočím Stohu), ale tam je to složité ve sjezdu kvůli potokům a nedoporučuji (v opačném směru pro výstup nahoru je to OK, nějací běžkaři - děti se tam bavili slalomem). Kolem Pláně sníh všude v pohodě, místy ale dost špinavé, od Boudy na Pláni směrem na Krásnou Pláň sníh ubývá a jet tam nedoporučuji. Naopak slepá spojka ke sjezdovce Stohu je velmi příjemná a čistý sníh.
Po Krkonošské magistrále na Klínovku naprosto OK, pak kolem horní stanice vleku na Friesovkách taky velmi slušná cesta.
Sněhu - nahoře na hřebeni rozhodně přes metr, v 1150-1200 m okolo Pláně tak 50 cm a horší kvalita.
Je to takové dubnové ježdění, ale rozhodně doporučuji.
Nesmysl.
(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 1.3.: Jako doopravdy je realne usporadat Krkonosskou 70 (teda 32) pristi sobotu? Byl nekdo nahore z Plani na Prazskou? Podle mapy se cast trasy uz tydny neupravovala.)
Celkově kromě prvního úseku ráno slušné lyžování, víceméně v jarním duchu. Jen by bylo fajn, kdyby úprava neprobíhala asi podle nějakého pevného plánu (tipuji út / pá), ale i s ohledem na počasí - sobotní večer si o to úplně říkal, stopy mohly krásně přes noc konečně pořádně vymrznout a cesty by se srovnaly.
» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)
- snih je cca od 900 metru, nahoru lze jen po sjezdovce nebo lanovkou. Okolo Cerne hory - co nebylo upraveno na dnesek bylo silene - zmrzle, horsi dolu jak nahoru. Nad Peci ok. Pres Lisci horu +- ok, od Rozcesti na Lucni pomerne dobry. Vsechny rovinate useky na hrebenech super. Klesani v lese/kleci s lyzema v rukou casto, kde to bylo zmrzle neslo moc brzdit. Nad Rokytnici prekvapive hezka stopa, ale od Rucicek naprosto zapadana jehlicim.
https://www.bilestopy.cz/cs/nordic/cz/krkonose?lat=50.66598681121221&lng=15.743395852568824
(Odpověď na dotaz uživatele Honza1994 z 16.2.: Ahoj, má někdo info, jak to vypadá kolem Černé hory a nad Pecí? Lze se někde slušně svézt?)
Sněhové podmínky od Špindlerovky až na Krásnou Pláň skvostné, závěrečných cca 7 km do Špindlu z Kr. Pláně už bída, jehličí, přenášecí úseky, poslední 3 km zcela nesjízdné (asfalt)
Trasa samotná mezi Špindlerovkou a Luční boudou náročná, velké stoupání (400 m), na cestě k Čertovu návrší pro méně zdatné lepší sundat běžky a prudký kopec vyšlápnout vzhledem k nerovnému terénu, značnému stoupání a úzké cestě
Od Luční na Krásnou Pláň skvělé, kvanta sněhu, široká cesta, někdy i se stopou, všechny občerstvovny otevřené
Lidí relativně málo
O oblasti
Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této oblasti Krkonošská magistrála. Ta se postupně přiblíží k několika významným obcím a místům ve východních Krkonoších, ale zpravidla je mine - nejprve Strážné, pak Pec pod Sněžkou, vystoupá kus pod vrchol Černé hory, mine Jánské Lázně a v Horním Maršově překročí údolí a zamíří do sousední oblasti u nás nazývané Úpa a Rýchory, tedy do “nejvýchodnějších” Krkonoš. Zde hranice oblastí vede údolím řeky Úpy až do Pece pod Sněžkou, a na hřebeni můžeme považovat za hraniční bod Sněžku - hřebenové pasáže mezi Sněžkou, Luční boudou a Špindlerovkou patří milovníkům horských túr po strojově neupravených trasách.
Donedávna jsme ještě řadili tratě vedoucí ze Špindlu-Svatého Petra či Strážného až někam na Klínovky do centrálních Krkonoš, ale to měníme - prostě vše, kudy vede i závod Krkonošská 70, patří už do východních Krkonoš.
Podívejte se na video a popis výletu v okolí Černé hory a Světlé hory.