Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně – běžky

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Dotaz Vloženo 6.2.2023 11:45
Ahoj, nevíte někdo, jak vypadá běžecký areál v Trutnově?
Zodpovědět
Vloženo 1.2.2023 10:50
V neděli krásné svezení v areálu Pěnkavčí vrch - Velká Úpa. Nový manšestr a vypadá to, že to tam chvíli vydrží, protože lidí tam jezdí málo. Doporučuji vyjet lanovkou na Portášky než stoupat z údolí s ohledem na množství sněhu v nižších polohách.
Vloženo 29.1.2023 8:28
Černá Hora. Černohorská silnice z Hoffmanek sjízdná, ale místy leze led, od otáčky na Zrcadlovky lepší. Severní část velkého okruhu (svážnice) od sjezdovky má dostatek sněhu, nový manžestr, celkem měkké, ale moc hezké svezení, tam už je to i na závodní lyže. Dolů směrem ke Kolínské jsme nezajížděli, ale z doslechu je to tam dobré. Část velkého okruhu přes Zrcadlovky prý ještě není úplně OK, tam bych byl při sjezdech opatrný. Skol!
Vloženo 21.1.2023 15:54
Černá hora. Nahoře do 12h napadlo asi 15cm, dole na Hofmankach jen zhruba 5. Vrchní partie sněhu dost, silně foukalo, tak občas zavej. Nahoru i dolů stále pouze po sjezdovce. Na sjezdovce Hofmanky rolba rozhrnula nastrikany technický sníh, ale neupravila, s obtížemi sjízdné jen po kraji.
Vloženo 30.12.2022 13:33
Na svaznicich na vrcholu Černé Hory dnes docela dobré svezení. Při teplotě nad nulou podklad trochu zmekl a nerovnosti se částečně srovnaly, takže na bruslení docela slušně podmínky. Sníh po 11.hodine už pomalejší. Je potřeba dát pozor ve sjezdu od Černý boudy k rozcestí nad Vaclavakem a ke koleni na magistrále na Zrcadlech, kde několik metrů jiz chybí sníh.
Vloženo 29.12.2022 14:47
Svaznice na Černé hore stale dobre sjizdne. Po ranu moc pekne, v noci zrejme napadlo par mm. S postupujicim dnem mirne zhorseni.
Na pocitovku dobre!
Vloženo 28.12.2022 14:12
Svaznice na Černé hoře sjízdné. Tvrdý nerovný podklad, navrchu cca 2cm čerstvého. Na sk8 jakž takž, nejlepší asi na soupaz. Stopa částečně jen k vysílači a paraglidu. Nahoru nutno pěšky, nebo ráno vybruslit po sjezdovce, nebo lanovkou.
Vloženo 27.12.2022 14:25
Info přímo od skirezortu že dneska: běžecké stopy se nyní bohužel strojově neupravují. Je tam však zmrzlý sníh, s velkou opatrností je to sjízdné.


(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 26.12.: Nevíte někdo, jak to vypadá nahoře na Černé hoře? Dá se to? Půjde to zítra? Kolik cm sněhu asi je? Díky.)
Vloženo 13.12.2022 19:42
Lobkovicova cesta na Černou Horu na bruslení perfektní, po 17 h již nikde nikdo, ani zima nevadila
Vloženo 11.12.2022 9:21
V okolí Černé hory je upraveno cca 10 km běžeckých tratí.

Zdroj: info od skiareálu, viz https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/krkonose/cerna-hora-janske-lazne. GPSka v rolbě zapnutá zjevně nebyla, protože záznam úpravy se nikde najít nedá.
Vloženo 27.11.2022 20:13
Černá hora: Asi 10 cm sněhu, na trati krásných 5 cm uježděného, což bohatě stačilo na první svezení. Od lanovky přes Sokolku až na vysílač (1km) by se dalo i bruslit. Zbytek už hodně rozšlapané, i tak se na svážnici dalo pěkně zatrénovat. Potkal jsem za 2 hodiny asi 3 bežkaře. Od kolene dolů ke Kolínské jsem už neriskoval. Lanovka zase pojede až příští víkend. Sněhu určitě přibude. Sezonka pro bežkaře je za 2.700. Jednosměrná jízda za 270, zpáteční 330.

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 22.4.2022 23:01
Okruh kolem Černý hory paráda potom ještě na chatu na Rozcestí úplně bez lidí místy krásně upraveno
Vloženo 22.4.2022 20:43
Bruslení, Strážného na Lucni boudu, od parkoviště v Lomu ca. 1,5km pěšky pak rano hezký upravený, jenom trosku rozzjezdeny skutrama, kolem rozcestí novy mokry snih, kolem Klinovky smerem Plan čerstve urolbovany, dekuju Klinovce 🙂👍🌞
9:11
10:19
10:39
11:03
Vloženo 17.4.2022 9:10
Horní část Černé hory od lanovky krásné upraveno, ještě hodné sněhu (50 cm - 1,5m) a docela hodne pěších...asi lidi už necekali takový podminky na běžkách :D
13:33
13:48
14:00
Vloženo 9.4.2022 20:51
Po týdnu zase upravené stopy od Černé až na Hnědý vrch, jak přes Zahrádky, tak i Hrnčířské. Z desítky jen první 1,5 km, nad Tetřevky. Vše na Áčkové lyže, všude vyříznutá stopa dokonce na obou stranách. Sněhu dost, ale středně měkký podklad, bořily se místy dost hůlky i skrz místy zdánlivě ledový podklad, tak opatrně. Jen na Černé už v 10 hod. byla trať opět slabě zasněžená. Bylo to pomalé, ale krásné. Jen pozor, lanovka na Černou sice jede jen o víkendu, ale vždy po 30 minutách. K vysílači neupraveno. Stoupání kolem Černé boudy překvapivě hezké.
Vloženo 28.3.2022 21:41
Zakončení sezóny na Černé hoře. Nahoře sněhu dost,ale v lese jehličí a občas špinavé.Jela jsem až nad Pec.Nejlepší úsek je magistrála přes svážnici s vyhlídkou Pod Kolínskou a pak druhá část svážnice v rámci velkého okruhu.Malý okruh dost špinavý a k vysílači zmrzlé.Bez sundání lyží lze dojet za Zrcadlovky, svodnice nevytáté,ale za zatáčkou první sundání,dál po silnici, už je to hodně špatné-špinavé, vytátá místa.Nad Hofmanka jsem to vzdala a došla pod lanovku pěšky lesem.Kolem Zrcadlovek uz dlouho neupraveno,takže se to docela bořilo a byl tam ledový úsek.Ale výhledy to vynahradily😍
11:49
12:06
12:20
12:49

» Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Vloženo 24.3.2022 17:54
Strážné, Klinovka, Výrovka, Luční bouda a zpět, nahoře sněhu dostatek, ve Strážném se asi 50 m přenáší, po 2 km už není ani moc jehličí ve "stopě" , asi jednodušší pro klasiku, bílý Universal klistr a žlutý parafín dobrá volba, nezapomeňte tričko s krátkým rukávem, dnes sluneční lázně.
Vloženo 14.3.2022 9:44
Včera Strážné-Klínovka-Jezerní domky. Kvalita slušná, občas hodně zmrzlé nebo rozježděné rolbou..
6:58
7:10
8:59
9:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 4.3.2022 17:46
vcera cesta z rozcesti dolu na odbocku k friesovkam. stopa na klasiku zledovatela a stred jiz rozorany rolbou.
od anduly na klinovku pas na brusleni totalne rozbity rolbou (rolba z klinovky to byla) - takze tragedie.
ale dnes rano napadlo a bylo cerstve upraveno. takze sjezd rozcesti - klinovka - srub - strazne naprosto nadherny i pro nekamikaze bezkare. pod rozcestim na krasne plani uz bylo vic ledu, ale sjezd az do strazneho v pohode.
Vloženo 2.3.2022 14:15
vcera certovy schody ze spindlu na vyrovku.
nesmysl na bezkach, navic s plnou polni.
je to skialpova cesta.
dnes z dvorske boudy sjezd po predni rennerovky.
coz o to, je to protazene a krasna stopa na klasiku, ale je to krpal takze nahoru vetsina lidi ve stope nejede, neb jim to klouze a smrdla stredem/bokem tu tam rozoranym rolbou ci skutrem.
no a dolu se zas vetsina boji to pustit stopou.
je to prudke, takze spis pluzi uprostred.
lisci cesta od rennerovek k lesni boude - stopa na klasiku chvili zadna chvili vyjeta lyzarema.
je to fakt skoda, zde je to idealni na klasiku.
na brusleni bych rekl ze dobre, ale bruslare sem nepotkal. teda vlastne pet a pul lidi celkem asi. skol.
pocasi ale krasne a vramci moznosti pekne pojezdeni
Vloženo 27.2.2022 19:24
Dovolím si napravit reputaci Černé hoře, když jezdíte od lanovky přes Václavák po Kolínskou, tak je jasné, že tam si hezky nezaběžkujete - je to sdílená cesta pro rolby, sjezdaře i pěší. I kdyby tam rolba jezdila dvakrát za den, tak to nepomůže. Cesta od Velkých Pardubických bud ke Krausovkám bývá vždy také v horším stavu. Ale všechny okolní tratě upravuje Skiresort výtečně. Úprava souhlasí s údaji na bilestopy.cz.
Dnes okruh kolem Světlé hory - perfektní podmínky. Od Lesního domu jsem šla k chatě Modrokamenek pěšo, i když po louce lze nandat už dole. Zadní Thámovou cestou nahoru, pak okruh k Vlašských boudám - všude stopa i skate, v jedné části netradičně i stopy dvě:-o Přes Václavák nahoru k rozcestí (celkem rovné) k Velkým Pardubickým boudám - sjezd k nim trošku horší, je to tam teď takové houpavé, ale nebylo to rozdupané, sjezd dolů ke Krausovkám v pohodě, hladké, ale pod prašánkem je zmrzlý podklad, občas tam byla cítit ledová plotna při hranění.
Za mě parádní běžky, i když se to občas lepilo, někde to nejelo a jinde to fičelo - zhruba 3 druhy sněhu za celý den.
10:22
10:52
11:12
11:58

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Vloženo 26.2.2022 13:00
Objeta třicítka skatem z Pražské boudy kolem Černé hory. I přes označenou úpravu většiny tras se nějaké pěkné lyžování nekonalo. Rolba projela až dopoledne, kdy už je hrubě nad nulou, po projetí pár desítek šmajdalů po nějaké stopě ani památky. Když připočtu neskutečný provoz (úroveň kolem Bedřichova), naprostou pěší demenci od lanovky přes václavák a desítky rolb valící se po magistrále, je tahle část Krkonoš na bežky dost nevhodná
Vloženo 23.2.2022 21:57
Černá hora - Světlá hora: Také přidávám chválu, dnešní úprava okruhu kolem Světlé hory se opravdu vydařila! Škoda, že okruh není rolbován pravidelně, sněhu je tam všude mraky, lidí málo - většina "sporťáků" co vyjedou lanovkou naštěstí ujede maximálně malý okruh a pěšáci tak daleko nedojdou (za to cesta přes Václavák je opravdové česko-polsko-německé panoptikum anti-horalů, tam je třeba se obrnit trpělivostí, dále už odpoledne ani noha).
Vloženo 23.2.2022 20:16
Jsem tu na dovolené od neděle, první dny jsem byl dost nepříjemně překvapen žalostným stavem různých tratí, takže jsem včera raději jel do Jizerek. Dnes mě ovšem velmi příjemně překvapili v oblasti Černé Hory, bylo čerstvě urolbováno a tratě opravdu pěkné. Výjimkou bylo pár cest v blízkosti sjezdovek, kde veškerou úpravu zlikvidovali sjezdaři, dále tzv. sáňkařská cesta, ale tam se to dalo čekat, a cesta od Václaváku nahoru na Černou Horu, kde navíc chodí spousta pěších. Na některých jinak dobře upravených cestách chyběla z nepochopitelného důvodu stopa pro klasiku (např. od Pardubických bud k rozcestí pod Černou Horou, ca 500 metrů).
Čili abych to shrnul: dnes příjemné překvapení, nicméně oproti jiným českým pohořím je tady dost co dohánět.
Vloženo 21.2.2022 9:37
Okruh světla hora neupravený, pouze prošlápnute, ale kupodivu super svezení. Sníh se lepit asi jen v jednom úseku. Pod kolinskou začínala úprava, nicméně po obědě stopy totálně zafoukane. Takže krásný čerstvý sníh, ale mlha, sněžení, ale i tak dobré.
Vloženo 20.2.2022 20:17
Dnes jsem jel odpoledne ze Strážnýho ke Srubu a zpět. Ráno to projela rolba, ale nahoře už to bylo zase zasypaný a dole to nějakej debil rozoral nespíš čtyřkolkou na pásech, pokračoval na Špind, takže jízda pro zábavu…
Vloženo 19.2.2022 18:12
Z Pece nahoru směr Lesní bouda po cestě po žluté značce, sněhu od Javoru všude dost, pak na chalupu na Rozcestí přes Lišči horu, tady už foukalo a zmrzly sníh. Dal Výrovka, na Luční hoře jsem to otočila pro silný vítr. Zpět od Rozcestí a na Strážné, Přední Renerovky a vlevo zpět pod Lesní boudu. Tento úsek místy zmrzla krupice a hrboly, čím níže, tím lepší měkčí sníh. Strojova úprava nikde. Krom větru dobré svezení.
Vloženo 18.2.2022 16:06
Dopoledne na Pomeznich Boudach slunečno, lehce větrno. Po 12. hodině začalo sněžit a foukat. Čerstvý sníh se lepil.
Vítr nabíral na síle. Dnes bezkovani nic moc. Raději jsme nepokracovali, protože jsme byli autem.
Vloženo 14.2.2022 17:54
Černá hora měla asi 3dny starou úpravu,ale nevadilo to-paráda na všech tratích.Jen nechápu, proč neřežou stopu na části Malého okruhu,kde vždy byla-zřejmě moc úzké.I když mrzne,tak díry po slonech tam jsou pořád😕,ale sjízdné. Bylo to přemrzlé a z kopce to fičelo😊 Pec na úpravu dlabe, ani na magistrále a okruhu desítka žádná strojová stopa,jen od lidí a celkove nerovné-rozježděné od skútrů a čtyřkolek. Přitom před Covidem, to byla běžkařská dálnice se 2stopama a vodovod míval i 4stopy 😕Sice je označeno jako běžkařská,ale dneska se tam proháněly kromě pěších i čtyřkolky😕Chápu,že s množstvím pěšáků a skútrů to nemá moc smysl,ale stačilo by to říznout a srovnat 1týdně, aby nevznikaly ty hupy nebo označit cesty a dávat pokuty těm-co si tam jezdí jen zajezdit na 4kolkách. Chudáci Ti, co se tam dnes učili běžkovat.Jet na dovču do Pece na sjezd i běžky,tak budu naštvaná.
10:29
10:33
10:37
10:37

» Zobrazit všechny fotky (celkem 11)

Vloženo 14.2.2022 11:12
Bruslení z Hoffmanek okolo Zrcadlovek až po Kolínskou příjemné (Jizerky to nejsou ale bývá hůř :) ). Potom dál okolo Lesní boudy horší, pěšáci a rolby, nebo co to tam všechno jezdí, se na tom podepsaly. Nejlepší část magistrály začíná od přístřešku u Černého potoka, široké, super povrch. Otáčel jsem to v zatáčce pod Rennerovkama. Na to jaké vyšlo počasí a sněhové podmínky, dopoledne kupodivu celkem málo lidí.

O oblasti

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této oblasti Krkonošská magistrála. Ta se postupně přiblíží k několika významným obcím a místům ve východních Krkonoších, ale zpravidla je mine - nejprve Strážné, pak Pec pod Sněžkou, vystoupá kus pod vrchol Černé hory, mine Jánské Lázně a v Horním Maršově překročí údolí a zamíří do sousední oblasti u nás nazývané Úpa a Rýchory, tedy do “nejvýchodnějších” Krkonoš. Zde hranice oblastí vede údolím řeky Úpy až do Pece pod Sněžkou, a na hřebeni můžeme považovat za hraniční bod Sněžku - hřebenové pasáže mezi Sněžkou, Luční boudou a Špindlerovkou patří milovníkům horských túr po strojově neupravených trasách.

Donedávna jsme ještě řadili tratě vedoucí ze Špindlu-Svatého Petra či Strážného až někam na Klínovky do centrálních Krkonoš, ale to měníme - prostě vše, kudy vede i závod Krkonošská 70, patří už do východních Krkonoš.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Černé hory a Světlé hory.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše