Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně – běžky

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této…

Číst celý text

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 25.4.2024 13:26
Paradni podminky nahore. Sla jsem skialp ale na klasiku pohoda. Upravene samozrejme nic neni, alee jak v pohadce :) od 1250 snehu spousta - Lyzarna, Liska Rozcesti, Lucni k hranicich a zpet ale videt ze jde krasne polsou stranou do spindlu
Vloženo 1.4.2024 21:19
Špidlerovka bez sněhu, po asi 2 km se dalo nasadit, po asi 3 krátkých suchých úsecích přes Luční, Výrovku, Rozcestí, Klínovky. Tam je to holý, ale dál na Planinu to zase jde. Do Spindlu jsme sešli po sjezdovce, ta je tak z poloviny bez sněhu.
Vloženo 29.3.2024 16:51
Od Tetřevích boud je to za sněhem nejblíž buď k Lyžařské boudě, tam začíná souvislá vrstva sněhu. Po cestě kolem Lesní b. lze pár set metrů jet, ale asfalt sníh užírá velkou rychlostí :(

Nebo lze z Tetrevich vyrazit na magistrálu (liščí cesta). Po už cca kilometru je snehu dost, lze dojet směr Friesovy, Zadní rennerovky a dal výš Dvorská, na rozcestí tam už je to backcountry paradise :)
11:10
11:52
14:42
14:53

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 28.3.2024 13:44
Byl jsem na běžkách už v neděli, ale jsou tady dva stále nezodpovězené dotazy na tuto oblast, tak se zpožděním přidám svojí zkušenost z neděle. Upozorňuji, že většina mého výletu byla ještě na starém sněhu, odpoledne některá místa sice už vypadala díky čerstvě padajícímu sněhu lépe, ale jak to tam vypadá od té doby netuším.

Trasa: Pec, Zahrádky, Lesní b., Lyžařská b., Liščí hora, chata Na Rozcestí, Výrovka, Luční b. Slezský dům, Sněžka. Zpět stejnou trasou.
Z Pece na vršek Zahrádek po silnici pěšky, kolem Lesní boudy cca 400m na běžkách (kameňačky), od Lesní k Lyžařské opět pěšky (na silnici byl asfalt). U Lyžařské boudy jsem bežky už nandal, dál už byl všude (až na Sněžku) souvislý sníh. Od Lyžařské na Liščí horu to bylo dost rozdupané od chodců a jak to bylo zmrzlé víceméně na led, tak to nebylo moc příjemné. Z Liščí h. na Rozcestí zase tvrdé, ale dalo se. Od Rozcestí k Výrovce taky ok. Jediné nepříjemné místo bylo nejprudší místo výstupu od Výrovky nahoru ke Kapličce (směrem na Luční b.) - šel jsem tou širokou cestou úplně vlevo, u které je tyčové značení a byl to led (i na cestě i mimo cestu). Nějak jsem se tam vyškrabal, ale při zpáteční cestě jsem zjistil, že kdybych šel naopak širokou cestou úplně vpravo (jezdí tamtudy rolby na Luční b.), tak ta je zaprvé pozvolnější, ale hlavně na ní není led, ale příjemný sníh. Cesta dál kolem Luční b. ke Slezskému domu v pohodě. Od Slezského domu na Sněžku sníh nebyl, až na posledních cca 50 metrech byl led (bez nesmeků velmi nebezpečné).

Netuším, jak to tam vypadá teď, sice v neděli a následující noc napadl čerstvý sníh, ale pak bylo zase trochu tepleji... Tak snad i tahle starší informace někomu pomůže.

(Odpověď na dotaz uživatele Martin Sajal z 24.3.: Uvítám jakékoliv zprávy z období neděle - úterý z míst jako úsek mezi Kolínskou boudou a Zahrádkami, Liščí cesta, okolí Dvorské boudy, příp. úsek přes Liščí horu k Lesní boudě. Info z dalších blízkých míst taky potěší, i když tam je to líp odhadnutelné - vyšší polohy na hřebenech budou v pohodě a okolí Černé hory se odhadne podle aktivity rolby. Díky.)
Vloženo 18.3.2024 17:37
Moje poznámka dole asi patří do obecné diskuse ale protože se zpráva též týká aktuálních možností běžkařské cesty ze Špindlerovy boudy tak jí doplním i popisem cesty.
bus Šp.mlýn - Špindlerova bouda-Polední kámen-Luční- Kaplička-Výrovka-Rozcestí "buffét"-Klínky- horní stanice Lanovky Na pláni-modrá sjezdovka-Hromovka park.
Terén byl včera cca 10h zmrzlý, běžky starší, odolné, kameňačky IV. třídy, se šupinami, zvyklé na všechno ....
Ráno polojasno, během dne skoro jasno, nahoře na hřebenech určitě pod nulou, studený lehčí vítr od SZ.

Z důvodu uzávěry cesty přes Čertovu louku se musí obcházet směr Luční bouda přes Polsko. Překvapivě sníh i na této polské straně, že je rozdupáno od /také polských/ pěšáků netřeba popisovat blíže. Jezdit se dá později za Poledním kamenem vedle cesty kde se jede pěkně po zmrzlých plochách. Luční bouda - zastávku na jídlo kulajda + maxi rohlík ale kdo chce dát za ohřátou svíčkovou 380,-kč....to je fakt zářez.
Kaplička nahoře nad Luční b. je téměř po střechu zapadaná sněhem.
Cestu využívá rolba z Luční takže sjezd dolů na Výrovku v nejprudší části /tak 200m/ jsme na polozmrzlém a rozbitém podkladu vzdali a sešli pěšky bez lyží pod levotočivou zatáčku.
Návštěva Výrovky neplánovaně ale o to příjemnější překvapení - milá obsluha, lepší ceny než na Luční, maxi borůvkový koláč, výborné espreso+americano.
Dále cesta kolem bufáče na Rozcestí, dolů na Klínovky trochu tvrdší podklad. Další cesta od býv.klínové boudy lesem nedoporučuji- rozdupáno botami, přitom v minulosti jsem tam pěšáky nikdy neviděl....Nicméně v této části na cestě pod Klín.boudami, která na jaře bývá kritická, sněhu stále dost.
Připojení na Krk.magistrálu a takto pohodlně na lyžích až k lanovkám Na Pláni.
Sjezd po modré /nic moc zážitek/ až k rukávu k parkovišti Hromovka a pěšky bez lyží dolů k parkingu.
Mě se výlet moc líbil!
No a teď ta poznámka. Nikdy v minulosti jsem neviděl v zimních podmínkách na hřebenech Krkonoš tolik chodců a běžců. Mluvím o české straně hor. Výsledek jejich pohybu je znát na podložce, zejména na cestách ve svahu a většinou tam, kde terén není jednoduchý. Takovým pravidlem je, že kde je rozdupaný příkrý svah se moc variant objezdů se nenabízí a tam si jízdu dle mého neužijí ani skialpinisti. Já vím, že hory jsou pro všechny ale nechápu proč skupiny mladých lidí běhají v trailových botách po zimních cestách pokrytých sněhem a v podstatě "vyautovávají" zájemce o jízdu na úzkých prkýnkách/back country aj/. Ach jo.
Možná je to následek péče /spíše nepéče/ o stopy rolbami, možná jsou to trendy liberalizace všeho, nejlépe bez pravidel a hlavně, když je nasyceno ego jednotlivce/ů/. Bez ohledu na logiku, že v zimě se na cestách lyžuje.....
Skol
Vloženo 17.3.2024 20:23
Ahoj, vrchní stanice Zahrádek-Kolinska bouda téměř bez sněhu, jet se dá asi jen kousek na začátku, kolem černé hory různé podmínky, ve stínu tvrdo, na slunci měklo, malý okruh špinavý a v prudkém svahu již vytaty. Pak směrem na Liščí horu, přes louku kolem Lyžařské již na hraně, pak na Rozcestí se dá. Dolů kolem rennerovek poslední km magistrály bez sněhu, pak kus protažen na asfalt. Liščí cesta jedno přenášení cca 250 m, jinak to šlo. Plynovod a dojezd k Zahrádkám již na hraně. Za mě letos -pokud nenapadne pěkně rozloučení se sezónou.
Vloženo 15.3.2024 13:46
Z Pece po lyžařské spojnici přes sjezdovku Smrk, v půlce jsem uhnul na Husovu boudu (vytátá místa jsem přeťapal po měkké trávě bez sundání lyží), od Husovy boudy směr horní stanice Zahrádky par stovek metru spinavy snih,ale bez kamenů, pak jiz přes Liščí až na Výrovku OK. Neni na bruslení, spíše klasika bez vyjeté stopy.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza1994 z 12.3.: Ahoj, má někdo info, jak to vypadá kolem Černé hory, příp. nad Pecí (Magistrála - Liščí cesta, či kolem Výrovky a Luční boudy? Předem díky)
Vloženo 14.3.2024 16:13
Lanovkou na Černou horu, kolem Černé boudy, poté po magistrále ke Kolínské boudě a zpět přes Václavák.
Sněhu dostatek (akorát posledních cca 200 m ke Kolínské boudě se musely běžky nést), ale poměrně špinavý, hlavně v úseku kolem Václaváku. Celkově ale celkem příjemné svezení. Za Kolínskou boudou směr Pec už souvislá vrstva sněhu nebyla. Lidí celkem málo jak na běžkách, tak pěších.
Vloženo 5.3.2024 18:23
Dvorská bouda - rozcestí Nad Lahrovými boudami - Liščí cesta - Černý potok - Lučiny - Václavák - Černá hora - zpět po magistrále a přes Liščí horu.
Teploty kolem nuly, sníh se střídá umrzlý a měkký, celkově rychlejší svezení než předevčírem. Pod boudou Rozhled nutné kličkování po loukách. Liščí cesta výborná kvalita. Černý potok - jeden potok 2 m bez sněhu, druhý o 100 m dál jde objet, pak se dá jet až k vysílači na Zahrádkách. Tam sníh asi 50 m prakticky už chybí, dal je to velmi špinavé a místy ledové plotny, pod Pražskou boudou už nejde dojet až k boudě Helena , ale přerušeno na 2 místech u Slovanky. Za Pražskou směr Kolínská 200 m zcela bez sněhu, pak úzký pás, ale s opatrností jde dojet kolem Kolínské do lesa a pak dál směr Černá hora už OK.
Nejlepší je krátký okruh k vysílači, dobře se jede po magistrále kolem Zrcadel, dobře se dá i Malý okruh (pozor ale u zatáčky za paraglidingem, tam je to v prudkém kopci dost sježděné, takže doporučuji jet ve směru Sokolská - paragliding - tohle stoupání - rozcestí pod Černou boudou a ne obráceně). Vše čerstvá úprava se stopou a širokým pásem na bruslení.
Zpět přes Liščí horu velmi příjemná cesta bez zádrhelů.
Vloženo 4.3.2024 17:04
Dvorská bouda - Výrovka - Koňská cesta ,- Luční bouda - Jantarová cesta - Polední kameny - Malý Šišák - zimní cestou zpět na Luční - Slaski dom - Polskem přes Jantarovou cestu na Luční a zpět přes Výrovku.
Velmi pěkně, téměř bez větru, chvílemi slunce, chvílemi mraky. Sníh ráno lehce přimrzlý , odpoledne už opět měkký. Na Výrovku super, Koňská cesta v zatáčce ve sjezdu to rolbař prohnal až na trávu a hlínu, takže nezbytné sundat, pozor kdo pojede dolů! Cesty v Polsku klasicky bez stop, ale dá se v pohodě, česká část se stopou a lepší, pozor od Malého Šišáku v údolí takové trochu kličkování mezi klečí a vytatými místy u potoka, ale jde bez sundání (v opačném směru od Luční to může být trochu divočina). U Slaskeho domu končí sníh, dál na Sněžku kamení a hlína.
Celkově velmi pěkná projížďka.
Vloženo 4.3.2024 16:54
Liščí cesta od rozcestí Nad Lahrovými boudami k Černému potoku naprosto OK a kromě místy špinavého sněhu bez problémů sjízdná. Na rozcestí Černý potok opatrně nutno přejít potok a pak ještě opatrně o 100 metrů dál jeden. Zbytek se dá "vykličkovat". Nejhorší podmínky jsou od Zahrádek od vysílače dál, v lese ledové plotny s jehličím (lze přeťapat), od Boudy Helena cca 50 m pod Pražskou úplně chybí sníh, nutno přenést.
Zpět přes Liščí horu - cesta úplně v pohodě, sněhu dost, místy pod stromy víc jehličí, ale často to jde objet.
Vloženo 3.3.2024 22:51
Ahoj, z Pece nahoru pěšky Zahrádky, dále na běžkách směr Pražská bouda, jak už bylo zmíněno hodně jehličí a ledu, cca 300 m úsek nutno přenést (nebo horší lyže), před Pražskou na hraně sjízdnosti, za Pražskou směr Kolínská nutné přenášení min. 200m, před Kolínskou jakžtakž sjízdné po zbytcích sněhu, od Kolínské cca 300m, hodně špinavé, pak Vaclavák a nahoru k Černé hoře velmi slušné, sem tam špína. Malý okruh Černá hora dobrý, jen semtam dost špinavé, kus Velkého okruhu jsem sjel kousek za Zinneckrovy boudy, těsně před křížení se sjezdovkami, zde už asfalt. Poté návrat po magistrále zpět na Kolínskou, dále na Hnědý vrch od restaurace svornost velmi pěkné svezení, pak dále po magistrále Liščí cestou až na Friesovy boudy, ok až na dva potoky u odbočky k Černému potoku, ale ty lze obejít, zpátky jsem jel spodem, jakoby kolem Tetřevích bud, a tam je to na přenášení cca 150m. Počasí teplé, takže samozřejmě všude měkko a jarní podmínky. Lidí hodně, několik lyžařských kurzů zejména v okolí Černé hory. Celkově ale pěkný výlet, tak ještě vyražte, než to roztaje...
Vloženo 3.3.2024 2:11
(Strážné lom -) Dvorská bouda - Rozcestí - Výrovka - Rozcestí - Pláň - Bouda na Pláni Pláň - Stoh - zpět na Dvorskou přes Klínovku a horem kolem horní stanice vleku na Friesovkách
V noci déšť, přes den teplota 2-3 stupně nad nulou.
Ze Strážného sníh začíná kdesi v lese pod Lahrovými boudami, díky potokům lze ale rozumně jet až od křižovatky s magistrálou nad nimi. Pak až na Výrovku velmi pěkná cesta i s měkkou mělkou stopou. Sjezd z Rozcestí na Klínovku trochu horší, jedno vytáté místo jde objet. My pokračovali vrchem po modré a pak doleva (tedy ne k lavinovce úbočím Stohu), ale tam je to složité ve sjezdu kvůli potokům a nedoporučuji (v opačném směru pro výstup nahoru je to OK, nějací běžkaři - děti se tam bavili slalomem). Kolem Pláně sníh všude v pohodě, místy ale dost špinavé, od Boudy na Pláni směrem na Krásnou Pláň sníh ubývá a jet tam nedoporučuji. Naopak slepá spojka ke sjezdovce Stohu je velmi příjemná a čistý sníh.
Po Krkonošské magistrále na Klínovku naprosto OK, pak kolem horní stanice vleku na Friesovkách taky velmi slušná cesta.
Sněhu - nahoře na hřebeni rozhodně přes metr, v 1150-1200 m okolo Pláně tak 50 cm a horší kvalita.
Je to takové dubnové ježdění, ale rozhodně doporučuji.
Vloženo 1.3.2024 18:18
My jsme chtěli jet, ale absolutne to nedává smysl. Jednak je to brutálně zkraceny a realne si myslím, že tam bude málo sněhu. Predpoved je porad vysoko nad nulou a i nějaký déšť.
Nesmysl.
(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 1.3.: Jako doopravdy je realne usporadat Krkonosskou 70 (teda 32) pristi sobotu? Byl nekdo nahore z Plani na Prazskou? Podle mapy se cast trasy uz tydny neupravovala.)
Vloženo 27.2.2024 8:22
Trasa kolonáda Janské Lázně - Černá hora - Pražská bouda - Lesní bouda - Hnědý vrch - Liščí hora - Dvorská bouda - Na Rozcestí - Klínovka - Klínové boudy - Pláň - Svatý Petr - Špindl. Doporučuji s keckami na přezutí, jak jsem měl já. Sníh za Jánkami začal někde u odbočky na Zrcadla, do té doby nepřekvapivě pouze asfalt. Vzhledem ke stoupání a typu sněhu jsem šel až k Sokolské bd. pěšky a nazul až tam (z kolonády v Jánkách je to 7 km, prima výlet). Na Černé hoře velmi dobré podmínky až ke Kolínské, dále přes Pražskou a Lesní trochu šlichta, v lese už na hraně kvůli tenké slupce a jehličí. Z Liščí louky na Hnědý vrch naprostá paráda, škoda, že odtud nejde legálně nikam pokračovat. Z Liščí louky na Rozcestí tradiční umejdlená šílenost, kterou je za mně lepší jít buď pěšky, trochu stranou nebo aspoň se hodit do naprosté pohody, tady si to prostě neužijete. Z Rozcestí na Klínovky a dále na Pláň pohoda, sněhu dost, jen tedy dost umejdlený a asi lepší jet skejtem, klasika jde blbě, není vyřízlá ani vyšláplá žádná slušná stopa. Jelikož jsem netušil, jak jsou na tom se sněhem cesty z Pláně do Špindlu (Věřina, Dřevařská), raději jsem na Pláni kus sjel po sjezdovce-modré turistické na Hromovku. I za ní se mi ještě podařilo sjet směr Sv. Petr pár set metrů, pak už to kvůli odpoledním muldám nešlo (alespoň já už nejsem takový borec, abych to bezpečně sjel) a zbytek (tak půlkilometr?) chtěl dojít pěšky. Pro mne překvapivě mne sám od sebe vzal na skútr jeden místní borec, takže mi nejen ušetřil energii a čas, ale navíc dopřál nádherný zážitek. Za vše mu děkuji! Výlet doporučuji, až na ten přechod Liščí hory, asi jeďte raději Liščí cestou, ale její stav neznám.
Vloženo 25.2.2024 16:39
Tratě na vrcholu Černé hory a desítka z Pece upraveny, pěkná stopa. Od Kolínské výš promichany starý firn a nový vlhký snih, na desítce jen firn. Stojí za to vyrazit, zvlášť po ránu hezký lyžování. Jen kolem Pražské boudy a Zahrádek už je to bída - hodně špinavé.
Vloženo 19.2.2024 15:34
Černá hora - Lučiny - Plynovod - Liščí cesta - Friesovy boudy a zpět. V neděli jsem vyjel lanovkou nahoru na Černou h. - jelikož poslední úprava proběhla už v pátek, kdy poté v sobotu v rozměklých stopách proběhlo a prošlo spoustu lidí a zároveň přišel po 14 dnech první výraznější mráz v noci, tak toto oraniště se změnilo v nedělní ráno na tvrdou a extrémně nerovnou plochu. Tudíž první kilometry po malém okruhu kolem ČH a dále poté část velkého okruhu kolem Zrcadel až téměř po Kolínskou b. byly naprosto šílené a ve sjezdech lyže velmi špatně ovladatelné. Většina lidí i velmi mírné sjezdy raději scházela pěšky. Od Kolínské dále už sníh i díky slunci povolil v jarní firn a dalo se už celkem dobře bruslit. Lučiny až po rozcestí pod Lesní boudou se daly přejet bez přenášení (i když kolem Pražské je to již kvůli potůčkům na hraně), jen 2 úseky v lese kolem vysílače jsou naprosto plné jehličí. Plynovod celkem jde, ale potřeboval by již srovnat. Nejlepší úsek určitě Liščí cesta, která je krásně široká na bruslení a díky malému vytížení od lyžařů, pěšáků a zásobování je pořád ve velmi dobrém stavu. Poslední úsek Krkonošské magistrály na Friesovy boudy překvapivě také ve velmi dobrém stavu. Poté zpět na Černou h. a dolů lanovkou - sjezd dolů jsem neriskoval, údajně se dá sjet s opatrností dolů někam cca do serpentiny k odbočce na Zrcadlovky, pak už jedině pěšky na Hoffmannky.
Celkově kromě prvního úseku ráno slušné lyžování, víceméně v jarním duchu. Jen by bylo fajn, kdyby úprava neprobíhala asi podle nějakého pevného plánu (tipuji út / pá), ale i s ohledem na počasí - sobotní večer si o to úplně říkal, stopy mohly krásně přes noc konečně pořádně vymrznout a cesty by se srovnaly.
10:56
11:13
11:18
11:41

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 18.2.2024 22:49
Janky - Nad Peci - Vyrovka - Lucni - Spindlerovka - Snezne Jamy - Lysa - Harrachov.
- snih je cca od 900 metru, nahoru lze jen po sjezdovce nebo lanovkou. Okolo Cerne hory - co nebylo upraveno na dnesek bylo silene - zmrzle, horsi dolu jak nahoru. Nad Peci ok. Pres Lisci horu +- ok, od Rozcesti na Lucni pomerne dobry. Vsechny rovinate useky na hrebenech super. Klesani v lese/kleci s lyzema v rukou casto, kde to bylo zmrzle neslo moc brzdit. Nad Rokytnici prekvapive hezka stopa, ale od Rucicek naprosto zapadana jehlicim.
Vloženo 18.2.2024 13:21
Je super, že se nám starají jiní o tratě. Škoda, že od Černé až po Pec a dále si nikdo nevšiml, že v noci bude mrznout. Prostě nechali tam úpravu z pátku (kdy upravovali až pěkně za tepla v poledne) a tak dnes jsme si krásně zajezdili po zmrzlé rozdupané trati! Jasně, že já to přímo neplatím, ale někdo platí za to,aby tam rolby jezdili zbytečně a když je to potřeba, tak to prostě neudělají. Je to rok od roku horší a je to velká škoda,neb v republice je těch běžkařských příležitosti méně a méně! Pokud si dnes někdo něco nezlomil,tak to bude zázrak.
Vloženo 18.2.2024 19:32
Ahoj, z Pece nahoru pěšky sjezdovkou Zahrádky, dále magistrálou na Hnědý vrch, zpět na magistrálu, pod Předními Rennerovkami doprava směr Bufet na rozcestí, Luční bouda a zpět. Nad Pecí hodně rozježděno skútry a rozšlapáno chodci, úprava jakž takž, ale žádný zázrak. Od Rennerovek nahoru prošlapáno, běžkaři a skialpinisty, celkem slušné svezení na turistické běžkování. Mezi Výrovkou a Luční na zimní cestě (té vrchní) pro mě nepochopitelně rolba vyhrabala povrch až na kameny. Část sjezdu od památníků obětem hor na výrovku tedy jen obtížně sjízdný. Jinak sněhové podmínky velmi dobré, jen kolem Hrnčířských bud je to hodně zasypáno jehličím (cca 200 m), tento úsek je spíše na přenesení. Škoda, že úprava v této části Krkonoš není na lepší úrovni. Celkově ale fajn svezení.
Vloženo 16.2.2024 14:26
Ahoj, tohle bylo upraveno včera v noci, zelené čáry. Takže tam to půjde...

https://www.bilestopy.cz/cs/nordic/cz/krkonose?lat=50.66598681121221&lng=15.743395852568824


(Odpověď na dotaz uživatele Honza1994 z 16.2.: Ahoj, má někdo info, jak to vypadá kolem Černé hory a nad Pecí? Lze se někde slušně svézt?)
Vloženo 14.2.2024 17:47
Dnes běžky Špindlerova bouda - Luční bouda - Výrovka - Na Rozcestí - Klínovky - U srubu - Krásná Pláň - Špindlerův Mlýn (cca 25 km)
Sněhové podmínky od Špindlerovky až na Krásnou Pláň skvostné, závěrečných cca 7 km do Špindlu z Kr. Pláně už bída, jehličí, přenášecí úseky, poslední 3 km zcela nesjízdné (asfalt)
Trasa samotná mezi Špindlerovkou a Luční boudou náročná, velké stoupání (400 m), na cestě k Čertovu návrší pro méně zdatné lepší sundat běžky a prudký kopec vyšlápnout vzhledem k nerovnému terénu, značnému stoupání a úzké cestě
Od Luční na Krásnou Pláň skvělé, kvanta sněhu, široká cesta, někdy i se stopou, všechny občerstvovny otevřené
Lidí relativně málo
Vloženo 14.2.2024 13:53
Z Černé hory až na Bramberk i otočku desítky ještě dopoledne 1-2 dny stará, lehce zasypaná trasa, takže super. Drží to a je to zatím rychlé. Lepší a čistčí než v sobotu. Na áckové lyže kromě úseku těsně nad Hrnčířskými boudami směrem k Oddechu, ale dá se to kousek přenést, na horších lyžích i projet. Lidí, tedy turistů, mraky. Parkoviště na Černé bylo dopoledne plné, fronta na lanovku už v 8:30 na 20 minut!
Vloženo 14.2.2024 10:09
Ahoj,

nekde na FB jsem videl fotky z nedele. Je to tam totalne zablaceny a plny jehlici. Od vyssich poloh pak uz prej lepsi.(Odpověď na dotaz uživatele Pepa z 13.2.: Zdravim všechny,nevíte jak vypada cesta z Hofmanek nahoru?Je možnost ještě na běžky?
Diky)
Vloženo 10.2.2024 17:15
Okruhy na vrcholu Černé hory upravené, upravena i desítka z Péče, krásný jarní lyžování, jen datum nesedí. Okruh Světlá hora upraven v týdnu a sjizdny jen obtížně, sněhu dost, ale hodne spiny a jehličí a velmi pomalé- brzdicka na povrchu.
Vloženo 8.2.2024 18:31
Liščí traverz, Pražská, Kolínská, cikcak na Černou horu, malý okruh přes Sokolskou, Václavák. Všude skvělá podmínka, včera večer s ochlazením upraveno, do rána to ztvrdlo a spojilo se s 3 cm nového sněhu. Jak to bývá v Krkonoších s úpravou leckdy všelijaké, tak tohle se fakt povedlo, díky! Krásná hluboká stopa + rovný střed na bruslení, vše pevné. Zatim všude sněhu dost, ale zítra do toho má pršet a vrátit se obleva.
Vloženo 2.2.2024 21:26
Pozdě odpoledne skatem z Jánek po svážnici na velký okruh vpravo od sjezdovek a kousek malým okruhem. Dole napadly 1-2 cm vlhké brzdy, decentně zakryly špínu, svážnice bez stopy pro klasiky, ta je až na okruzích. Od cca 1000 m byl sníh skluznější, ani nevadilo, že okruhy nebyly čerstvě upravené (tam za 2 dny připadlo 5 cm na pevný podklad). Snad to upraví před nedělním deštěm, aby nevzniklo oraniště.
Vloženo 28.1.2024 21:41
Pozdní odpoledne/podvečer - skatem z Jánek po svážnici na velký okruh vpravo od sjezdovek a delší trasou na rozcestí nad Kolínskou a stejně zpátky. Stopa pro klasiky je až nahoře, svážnice dost ledovatá, obecně sjezdy vyplužené na led a dost o ústa. Bylo by dobré provést úpravu a ledový podklad rozbít, jinak hrozí nebezpečné pády.
Vloženo 28.1.2024 19:40
Z Hoffmanek na Lučiny a pak dál okolo Lesní boudy po magistrále směrem na Strážné a zpět. Rozporuplné pocity, parkoviště na Hoffmankách jedno velké kluziště, snažit se přejít je o ústa. Cesta okolo Vendlovky plná ledových ploten, na bruslení to úplně není, člověk to musí urvat hlavně rukama. Cestou zpět dolů, zvlášť úsek pod Vendlovkou dát bacha aby se to moc nerozjelo a člověk zvládnul vybrat zatáčky a nedobrovolně si nedal freeride lesem směrem Černý důl. Člověk nečeká v Krkonoších zázraky a podmínky jako v Jizerkách, ale nešlo by alespoň těch pár páteřních tras na běžky trochu pravidelněji upravovat?
Vloženo 27.1.2024 18:20
Hoffmanky-Zrcadlovky-Lučiny (Kolínská)-Pod Lesní Plynovod-Pod Rennerovkama. Tam byla otočka a zpátky, jen ne přes Zrcadlovky, ale přes Černou.

Úprava stopy na klasiku na magistrále vypadala čerstvě, na bruslení to z dneška nebylo, ale žádný problém. Magistrála byla pěkná, převážně starý sníh, místy hodně slabý, na tvrdém podkladu. Někde foukalo a tam byl nový poprašek, který moc nejel. Na prudších sjezdech led, v lesních úsecích občas jehličí. Od Hoffmanek k odbočce na Zrcadlovky trochu led, ale bruslit se na tom s trochou snahy dalo. To se nedá říct o kousku přes Zrcadlovky až k magistrále nad Kolínskou (část Velkého okruhu) ten stál za pendrek - buď jehličí, nebo led, nebo oboje, zpátky jsem jel od Kolínské nahoru přes Černou a dolů na Hoffmanky po silnici.

Obecně, čím výš, tím lepší.

O oblasti

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této oblasti Krkonošská magistrála. Ta se postupně přiblíží k několika významným obcím a místům ve východních Krkonoších, ale zpravidla je mine - nejprve Strážné, pak Pec pod Sněžkou, vystoupá kus pod vrchol Černé hory, mine Jánské Lázně a v Horním Maršově překročí údolí a zamíří do sousední oblasti u nás nazývané Úpa a Rýchory, tedy do “nejvýchodnějších” Krkonoš. Zde hranice oblastí vede údolím řeky Úpy až do Pece pod Sněžkou, a na hřebeni můžeme považovat za hraniční bod Sněžku - hřebenové pasáže mezi Sněžkou, Luční boudou a Špindlerovkou patří milovníkům horských túr po strojově neupravených trasách.

Donedávna jsme ještě řadili tratě vedoucí ze Špindlu-Svatého Petra či Strážného až někam na Klínovky do centrálních Krkonoš, ale to měníme - prostě vše, kudy vede i závod Krkonošská 70, patří už do východních Krkonoš.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Černé hory a Světlé hory.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše