Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně – běžky

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této…

Číst celý text

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 19.2.2024 15:34
Černá hora - Lučiny - Plynovod - Liščí cesta - Friesovy boudy a zpět. V neděli jsem vyjel lanovkou nahoru na Černou h. - jelikož poslední úprava proběhla už v pátek, kdy poté v sobotu v rozměklých stopách proběhlo a prošlo spoustu lidí a zároveň přišel po 14 dnech první výraznější mráz v noci, tak toto oraniště se změnilo v nedělní ráno na tvrdou a extrémně nerovnou plochu. Tudíž první kilometry po malém okruhu kolem ČH a dále poté část velkého okruhu kolem Zrcadel až téměř po Kolínskou b. byly naprosto šílené a ve sjezdech lyže velmi špatně ovladatelné. Většina lidí i velmi mírné sjezdy raději scházela pěšky. Od Kolínské dále už sníh i díky slunci povolil v jarní firn a dalo se už celkem dobře bruslit. Lučiny až po rozcestí pod Lesní boudou se daly přejet bez přenášení (i když kolem Pražské je to již kvůli potůčkům na hraně), jen 2 úseky v lese kolem vysílače jsou naprosto plné jehličí. Plynovod celkem jde, ale potřeboval by již srovnat. Nejlepší úsek určitě Liščí cesta, která je krásně široká na bruslení a díky malému vytížení od lyžařů, pěšáků a zásobování je pořád ve velmi dobrém stavu. Poslední úsek Krkonošské magistrály na Friesovy boudy překvapivě také ve velmi dobrém stavu. Poté zpět na Černou h. a dolů lanovkou - sjezd dolů jsem neriskoval, údajně se dá sjet s opatrností dolů někam cca do serpentiny k odbočce na Zrcadlovky, pak už jedině pěšky na Hoffmannky.
Celkově kromě prvního úseku ráno slušné lyžování, víceméně v jarním duchu. Jen by bylo fajn, kdyby úprava neprobíhala asi podle nějakého pevného plánu (tipuji út / pá), ale i s ohledem na počasí - sobotní večer si o to úplně říkal, stopy mohly krásně přes noc konečně pořádně vymrznout a cesty by se srovnaly.
10:56
11:13
11:18
11:41

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 18.2.2024 22:49
Janky - Nad Peci - Vyrovka - Lucni - Spindlerovka - Snezne Jamy - Lysa - Harrachov.
- snih je cca od 900 metru, nahoru lze jen po sjezdovce nebo lanovkou. Okolo Cerne hory - co nebylo upraveno na dnesek bylo silene - zmrzle, horsi dolu jak nahoru. Nad Peci ok. Pres Lisci horu +- ok, od Rozcesti na Lucni pomerne dobry. Vsechny rovinate useky na hrebenech super. Klesani v lese/kleci s lyzema v rukou casto, kde to bylo zmrzle neslo moc brzdit. Nad Rokytnici prekvapive hezka stopa, ale od Rucicek naprosto zapadana jehlicim.
Vloženo 18.2.2024 13:21
Je super, že se nám starají jiní o tratě. Škoda, že od Černé až po Pec a dále si nikdo nevšiml, že v noci bude mrznout. Prostě nechali tam úpravu z pátku (kdy upravovali až pěkně za tepla v poledne) a tak dnes jsme si krásně zajezdili po zmrzlé rozdupané trati! Jasně, že já to přímo neplatím, ale někdo platí za to,aby tam rolby jezdili zbytečně a když je to potřeba, tak to prostě neudělají. Je to rok od roku horší a je to velká škoda,neb v republice je těch běžkařských příležitosti méně a méně! Pokud si dnes někdo něco nezlomil,tak to bude zázrak.
Vloženo 18.2.2024 19:32
Ahoj, z Pece nahoru pěšky sjezdovkou Zahrádky, dále magistrálou na Hnědý vrch, zpět na magistrálu, pod Předními Rennerovkami doprava směr Bufet na rozcestí, Luční bouda a zpět. Nad Pecí hodně rozježděno skútry a rozšlapáno chodci, úprava jakž takž, ale žádný zázrak. Od Rennerovek nahoru prošlapáno, běžkaři a skialpinisty, celkem slušné svezení na turistické běžkování. Mezi Výrovkou a Luční na zimní cestě (té vrchní) pro mě nepochopitelně rolba vyhrabala povrch až na kameny. Část sjezdu od památníků obětem hor na výrovku tedy jen obtížně sjízdný. Jinak sněhové podmínky velmi dobré, jen kolem Hrnčířských bud je to hodně zasypáno jehličím (cca 200 m), tento úsek je spíše na přenesení. Škoda, že úprava v této části Krkonoš není na lepší úrovni. Celkově ale fajn svezení.
Vloženo 16.2.2024 14:26
Ahoj, tohle bylo upraveno včera v noci, zelené čáry. Takže tam to půjde...

https://www.bilestopy.cz/cs/nordic/cz/krkonose?lat=50.66598681121221&lng=15.743395852568824


(Odpověď na dotaz uživatele Honza1994 z 16.2.: Ahoj, má někdo info, jak to vypadá kolem Černé hory a nad Pecí? Lze se někde slušně svézt?)
Vloženo 14.2.2024 17:47
Dnes běžky Špindlerova bouda - Luční bouda - Výrovka - Na Rozcestí - Klínovky - U srubu - Krásná Pláň - Špindlerův Mlýn (cca 25 km)
Sněhové podmínky od Špindlerovky až na Krásnou Pláň skvostné, závěrečných cca 7 km do Špindlu z Kr. Pláně už bída, jehličí, přenášecí úseky, poslední 3 km zcela nesjízdné (asfalt)
Trasa samotná mezi Špindlerovkou a Luční boudou náročná, velké stoupání (400 m), na cestě k Čertovu návrší pro méně zdatné lepší sundat běžky a prudký kopec vyšlápnout vzhledem k nerovnému terénu, značnému stoupání a úzké cestě
Od Luční na Krásnou Pláň skvělé, kvanta sněhu, široká cesta, někdy i se stopou, všechny občerstvovny otevřené
Lidí relativně málo
Vloženo 14.2.2024 13:53
Z Černé hory až na Bramberk i otočku desítky ještě dopoledne 1-2 dny stará, lehce zasypaná trasa, takže super. Drží to a je to zatím rychlé. Lepší a čistčí než v sobotu. Na áckové lyže kromě úseku těsně nad Hrnčířskými boudami směrem k Oddechu, ale dá se to kousek přenést, na horších lyžích i projet. Lidí, tedy turistů, mraky. Parkoviště na Černé bylo dopoledne plné, fronta na lanovku už v 8:30 na 20 minut!
Vloženo 14.2.2024 10:09
Ahoj,

nekde na FB jsem videl fotky z nedele. Je to tam totalne zablaceny a plny jehlici. Od vyssich poloh pak uz prej lepsi.(Odpověď na dotaz uživatele Pepa z 13.2.: Zdravim všechny,nevíte jak vypada cesta z Hofmanek nahoru?Je možnost ještě na běžky?
Diky)
Vloženo 10.2.2024 17:15
Okruhy na vrcholu Černé hory upravené, upravena i desítka z Péče, krásný jarní lyžování, jen datum nesedí. Okruh Světlá hora upraven v týdnu a sjizdny jen obtížně, sněhu dost, ale hodne spiny a jehličí a velmi pomalé- brzdicka na povrchu.
Vloženo 8.2.2024 18:31
Liščí traverz, Pražská, Kolínská, cikcak na Černou horu, malý okruh přes Sokolskou, Václavák. Všude skvělá podmínka, včera večer s ochlazením upraveno, do rána to ztvrdlo a spojilo se s 3 cm nového sněhu. Jak to bývá v Krkonoších s úpravou leckdy všelijaké, tak tohle se fakt povedlo, díky! Krásná hluboká stopa + rovný střed na bruslení, vše pevné. Zatim všude sněhu dost, ale zítra do toho má pršet a vrátit se obleva.
Vloženo 2.2.2024 21:26
Pozdě odpoledne skatem z Jánek po svážnici na velký okruh vpravo od sjezdovek a kousek malým okruhem. Dole napadly 1-2 cm vlhké brzdy, decentně zakryly špínu, svážnice bez stopy pro klasiky, ta je až na okruzích. Od cca 1000 m byl sníh skluznější, ani nevadilo, že okruhy nebyly čerstvě upravené (tam za 2 dny připadlo 5 cm na pevný podklad). Snad to upraví před nedělním deštěm, aby nevzniklo oraniště.
Vloženo 28.1.2024 21:41
Pozdní odpoledne/podvečer - skatem z Jánek po svážnici na velký okruh vpravo od sjezdovek a delší trasou na rozcestí nad Kolínskou a stejně zpátky. Stopa pro klasiky je až nahoře, svážnice dost ledovatá, obecně sjezdy vyplužené na led a dost o ústa. Bylo by dobré provést úpravu a ledový podklad rozbít, jinak hrozí nebezpečné pády.
Vloženo 28.1.2024 19:40
Z Hoffmanek na Lučiny a pak dál okolo Lesní boudy po magistrále směrem na Strážné a zpět. Rozporuplné pocity, parkoviště na Hoffmankách jedno velké kluziště, snažit se přejít je o ústa. Cesta okolo Vendlovky plná ledových ploten, na bruslení to úplně není, člověk to musí urvat hlavně rukama. Cestou zpět dolů, zvlášť úsek pod Vendlovkou dát bacha aby se to moc nerozjelo a člověk zvládnul vybrat zatáčky a nedobrovolně si nedal freeride lesem směrem Černý důl. Člověk nečeká v Krkonoších zázraky a podmínky jako v Jizerkách, ale nešlo by alespoň těch pár páteřních tras na běžky trochu pravidelněji upravovat?
Vloženo 27.1.2024 18:20
Hoffmanky-Zrcadlovky-Lučiny (Kolínská)-Pod Lesní Plynovod-Pod Rennerovkama. Tam byla otočka a zpátky, jen ne přes Zrcadlovky, ale přes Černou.

Úprava stopy na klasiku na magistrále vypadala čerstvě, na bruslení to z dneška nebylo, ale žádný problém. Magistrála byla pěkná, převážně starý sníh, místy hodně slabý, na tvrdém podkladu. Někde foukalo a tam byl nový poprašek, který moc nejel. Na prudších sjezdech led, v lesních úsecích občas jehličí. Od Hoffmanek k odbočce na Zrcadlovky trochu led, ale bruslit se na tom s trochou snahy dalo. To se nedá říct o kousku přes Zrcadlovky až k magistrále nad Kolínskou (část Velkého okruhu) ten stál za pendrek - buď jehličí, nebo led, nebo oboje, zpátky jsem jel od Kolínské nahoru přes Černou a dolů na Hoffmanky po silnici.

Obecně, čím výš, tím lepší.
Vloženo 22.1.2024 9:34
Běžky ze Strážného na Pláň, Klínové boudy, chalupa Na Rozcestí, Výrovka, Luční bouda a zpět na Výrovku, chalupa Na Rozcestí a odtud dlouhý sjezd na parkoviště pod Strážným. Pak pěšky po silnici do Strážného. Skvělé podmínky. Dopoledne azuro, odpoledne přišly mraky. Cesta z Výrovky na Luční boudu je pro běžky dost nepříjemná - prudké stoupání, nahoře pak vyfoukaný sníh na ledový podklad.
10:41
11:24
11:33
11:55

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 21.1.2024 16:05
Pec-Pražská-Lesní-Tetřeví-Klínovka-Stoh-Pláně-Strážný-Vrchlabí. Od Lesní b. na Liščí cestu fantastická stopa i prostředek. Kolem Plání manchester bez stopy na klasiku. Sjezd do Strážného dobrý. Okruhy pod Strážným pěkné. Sjezd na Rumovku hrozný, bořící se přemrzlý sníh s krustou. Do Vrchlabí pěkně upraveno rolbou. Až do odpoledne jasno, mrazivo, bez větru. Lidí málo
9:47
11:10
11:50
12:21
Vloženo 20.1.2024 20:19
Janova chata, Spálený mlýn, Rennerovky, Pomezní boudy, Lesní hřeben, Jelenka, Svorová hora, Sněžka, Luční bouda, Výrovka, Richterovky, Pec. Z Pomezních až k Výrovce většinou běžky na zádech. Mezi Svorovou a Sněžkou extrémní vichřice a ledový terén, který se naštěstí dal většinou prokopnout. Bylo to ale bez nesmeků nebo maček na hranici bezpečnosti. Strana od Luční (a pravděpodobně z Růžové) nesrovnatelně bezpečnější. Krásné strojové stopy byly na Pomezkách. Sjezd z Výrovky do Pece místy hodně nepříjemný, umydlený. Jasno, dost pod nulou
11:38
14:03
Vloženo 19.1.2024 21:10
Chata Jana, Portášky, Růžová hora, okruh Pěnkavčí vrch, okruh Červený vrch. Hlavní cesta projeta večer rolbou bez klasické stopy, okruhy pak se stopou. Nad Růžovou horou prošláplá stezka od pěšáků. Pěkné. Večer cca -8°C, poletující vločky, skoro jasno.
Vloženo 16.1.2024 18:06
Dnes od Slezskeho domu polskou stranou k Chate na rozcesti a zpet. Snezilo a foukalo. Polska strana spatna. Odpoledne uz ale projeta. K zatacce nad Vyrovkou zafoukano a turistika. Pak chvili manzestr az k Chate na rozcesti. V poledne tam jela rolba dolu k Rennerovkam s 1 stopovacem. Na ceste Vyrovka - Lucni spousta zaveji, ale jde to.
11:26
12:32
Vloženo 8.1.2024 20:28
Dnes na Černé hoře po včerejší polední úpravě stále pěkně sjízdné. I když je manžestr již rozježděný, vzhledem ke sněhovému základu to dobře drží, ale zase je to pomalé, což bylo cítit hlavně ve stopě. Hodně zřídka jehličí vzhledem k velkému větru kromě posledních asi 500 metrů tzv. Svážnice, kde to bylo pro jehličí nesjízdné.
Vloženo 5.1.2024 17:05
Nahoře na Černé h. napadlo okolo 5cm nového sněhu, podmínky by byly ideální, ale chybí tomu jediné - úprava v rozsahu té minulé. Před víkendem a hlášenými mrazy by to bylo super.
Vloženo 4.1.2024 18:53
Na Černé včera ráno proběhla (překvapivě) úprava, odpoledne stopa vypadala velmi dobře, pás na bruslení úplně rovný nebyl - vrstvu mokrého těžkého sněhu se nepovedlo ideálně srovnat. Před hlášeným ochlazením by to chtělo ještě jednou utáhnout, navíc nejspíš ještě něco připadne.
Pod 1200m pršelo, jen úplně nahoře to byla voda se sněhem.
Vloženo 31.12.2023 19:35
Tak dnes na Černé super podminka na skate i klasiku vzhledem k noční úpravě. Tedy pro ty, co včas zaparkovali. Od Kolínské dál to bylo upraveno včera dopolko a taky o dost horší, ale na místní podmínky vlastně dobrý. Dostat se od Lesní na Desítku(Vodovod) už bylo peklo. Co nebylo rozjetý skutrama, tak bylo rozšlapané. Nevěřím, že ty pěšáci si to v tom měkkém sněhu užili. Ale věřím, že po tomto šíleném víkendu, kdy to tady bylo horší než na Václaváku, bude zase dobrý. Další info až příští rok😉
Vloženo 29.12.2023 18:45
Z Hoffmanek na Černou horu, odtud nad Pec a po Vodovodní cestě až k asfaltce ze Strážného směrem ke Dvorské. Sněhu dost, středeční/čtvrteční úprava většinou zůstává ve velmi slušném stavu. O něco lepší je skate než klasika, protože místy chybí stopa na klasiku. Plus vítr a teplé počasí zařídily, že se místy vyskytuje jehličí.

Svážnice z Hoffmanek na Černou horu bez stopy na klasiku. Místy špinavější, asi 2 místa, která by při pokračování současného počasí za 1-2 dny vytála. Nahoře už sněhu habaděj.

Lesní část malého okruhu na Černé hoře horší - bez stopy na klasiku, podupáno, jehličí. Magistrála u Černé hory výborná. Dlouho neupravená trasa přes Zrcadlovky pohledem na odbočky hodně nevábná. Přejezd přes Lučiny nad Pec až k lesní chatě většinu času bez stopy na klasiku, ale jinak dobrý. Chtěl jsem zkusit trasu na Jelení vrch, ale po upravené trati jsem dojel jen nad Tetřeví boudy. Dál rozježděno od zásobovací techniky, tak jsem to z plánu škrtnul.

Vodovodní cesta parádní na klasiku (často 2 stopy) i skate. A to až k napojení na asfaltku ze Strážného směrem ke Dvorské. Ta je rozježděná od zásobovacích roleb a skútrů. Zkusil jsem vylézt až k odbočce na Friesovy boudy, ale tam bylo ujeto jen rolbou nahrubo, tak jsem to otočil. Ale sněhu je tam dost.

Na závěr jsem projel okruh Světlá hora, ten je slabší. Spodní pasáž většinou hodně špinavá od jehličí, bez stopy na klasiku. Mezi vytátými místy (nejhorší viz foto) se dá ale v pohodě prokličkovat, ani zde jsem lyže nemusel ani jednou sundat.
11:05
11:45
11:56
12:24

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (9)

Vloženo 28.12.2023 16:54
Malý okruh na Černé hoře a okruh Světlá hora upraven, ráno pěkné rychlé na klasiku i skate, postupně cca od 10h tratě mekly. Lyže lze nasadit hned nad Hofmankami a vyjet silnici, ale bez stopy. Příliš nedoporučuji jen okruh na Vlašské boudy, rozjeté ctyrkolkou, často bez stopy, a hodně jehličí.
Vloženo 18.12.2023 19:29
Jasny vzkaz pro bezkare od skiarealu Cerna hora: nakrmte nas 300kc za vyjezd lanovkou a 100kc za parkovne a my se na vas pak nahore totalne vyserem! Na klasiku total katastrofa! Misty by byly lepsi brusle, stopa jeden led, posledni uprava v pulce min.tydne! 3 druhy swixu nedrzely, klister sjety po trech km! Sjezd pres zrcadlovky usel, dve vytate strouhy pod zrcadlovkama. Tady me dlouho neuvidite!
Vloženo 27.11.2023 17:30
Silnice z Hofmanek na Černou horu krasne sjízdná bruslením. Stopa na klasiku tady není ani v zimě, ale ťapat se dá.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 11.4.2023 19:39
Z Plani na Rozcestí, sice mokrý snih, ale zas to neklouzalo. Souvislá pokrývka, pouze na louce na Klinovkama asi dvakrat nutno jít metr přes trávu. Jinak super
Vloženo 10.4.2023 8:54
Na Pláni se dá malý okruh dobře lyžovat bez klasické stopy. Uprava není cerstvá, dopoledne docela pevný a čistý podklad. Nástup jen po Červené sjezdovce z Hromovky a pak pokračovat nahoru Modrou sjezdovkou. Jízdenka přes lanovku nahoru 290 CZK. Oba směry za 500 Kč, zaparkovaní zdarma. Na cestě nad Klínovkami na Rozcestí téměř souvislá vrstva sněhu. Odpoledne břečka mezi Rozcestí a Výrovkou. Dál přes Luční boudu až na Sněžku teměř bez sundání lyží, dolu z vrcholu pěšky. Jen na Obřiím sedle malo sněhu. Na běžecke trati přes Krasný Plan do Spindlu jak se zdá nic moc.


(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 9.4.: Nevíte, jak to vypadá z Plani směrem na Klinovky a Rozcestí? Případně pak zpět dolu do Spindlu tou okružní svaznici? Diky)
11:47
13:04
13:13
13:26

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 8.4.2023 19:08
Dnes jsem udělal tečku za zimní sezónou. Dopoledne jsem dal sjezdovky na Černé hoře, odpoledne jsem vyjel kabinkou na Černou horu s běžkama. Běžel jsem částečně po malém okruhu, dále na rozcestí Pod Kolínskou boudou, Václavák, dál po velkém okruhu k místu, kde protíná sjezdovky. Dál již není sníh. Pak zpět, k vysílači a k lanovce. Celkem 12 km. Části trasy byly se stopama, části rozšlapané a špinavé beze stop, jen pár míst se přenášelo. Odpolede bylo nad nulou i na vrcholu, takže sníh byl mokrý, místy dost rozbředlý. Ale na to, že je duben, tak jsem si to užil.

» Zobrazit GPX záznam trasy

O oblasti

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této oblasti Krkonošská magistrála. Ta se postupně přiblíží k několika významným obcím a místům ve východních Krkonoších, ale zpravidla je mine - nejprve Strážné, pak Pec pod Sněžkou, vystoupá kus pod vrchol Černé hory, mine Jánské Lázně a v Horním Maršově překročí údolí a zamíří do sousední oblasti u nás nazývané Úpa a Rýchory, tedy do “nejvýchodnějších” Krkonoš. Zde hranice oblastí vede údolím řeky Úpy až do Pece pod Sněžkou, a na hřebeni můžeme považovat za hraniční bod Sněžku - hřebenové pasáže mezi Sněžkou, Luční boudou a Špindlerovkou patří milovníkům horských túr po strojově neupravených trasách.

Donedávna jsme ještě řadili tratě vedoucí ze Špindlu-Svatého Petra či Strážného až někam na Klínovky do centrálních Krkonoš, ale to měníme - prostě vše, kudy vede i závod Krkonošská 70, patří už do východních Krkonoš.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Černé hory a Světlé hory.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše