Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně – běžky

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 22.3.2019 21:03
Skate Špindl -> Struhadlo -> Přední Planina -> Klínovky -> Liščí cesta -> Lesní bouda -> Hnědý vrch -> Liščí hora (přes ní klasikou) -> Špindl
Povrch měkký, přesto překvapivě dobré svezení. Část u Špindlu upravena asi až od K70, zas tak to ale nevadilo. Zbytek upraven čerstvě.
Problém oblasti jsou nákladní rolby bez zadní přítlačné desky a skútry, které místy hodne ničí trasy. Skútry navíc často jezdí i nebezpečně rychle a volně terénem, obvykle se jedná jen o zábavné jízdy a ne zásobování, nechápu, jak to může KRNAP povolit.
Jinak to bylo ale krásné jarní svezení se super výhledy.
Sněhu zatím všude dost a většinou je i úplně bílý, čistší než na konci února.
Vloženo 19.3.2019 18:53
Odpoledne jsem jela z Hoffmanek přes Zrcadla na ČH, horní okruh a stejnou cestou zpět. Sněhu je i dole pořád dost, zrolbováno, stopa na klasiku začíná na Vendlovce - trochu zapadaná a zafoukaná, nahoře pak v pohodě (tradičně rozšmajdáno mezi Sokolskou a Černou boudou). Nikde není led ani jehličí, všechno zakryté novým sněhem. Pozdně odpolední sjezd k Hoffmankám byl v dolních partiích nepříjemný, střídaly se tvrdší a rozbředlé úseky.
(Mazání bylo zrádný - dole je to čvachta na klistr, po asi 3 km to začalo lepit, všechno dolů a tuhý vosk, červený.)
Vloženo 17.3.2019 17:52
Od Lesního domu nutno vyjít pěšky skoro až k Modrokamenkám (po sjezdovce by to šlo s běžkama, ale bylo to měkké a bořilo se to), odtud okruh kolem Světlé hory. Bylo upraveno, sněhu hodně, čisto, jehličí minimálně, žádné spadané větve nebo stromy, úprava proběhla, ale odpoledne sjezd od Pardubických bud ke Krausovkám hodně zrytý, jak to změklo a bořilo se to, takže jestli to zmrzle, bude to o ústa ;-) Na Černé h. už je víc pěšáků než běžkařů, takže taky poměrně rozdupané. Jinak ráno ve stínu ledovaté, tak pozor na sjezdy. Na skate upraveno všude, stopa často chyběla, naprosto bez stopy od odbočky na Pardubické boudy až ke Krausovkám.
P.S. nástup z Maršova je bez sněhu, takže tam bude nutné také jít nějaký kus pěšky, v lese už to bude asi lepší.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 17.3.2019 18:13
Celá trasa Krkonošské 70 ze Špindlu k Černé hoře v sobotu krásně upravena - tvrdý podklad, jelo to rychle. Otázka ale je, co s tím udělalo nedělní sluníčko a teplo.

Z rozhovoru s kamarádem, který se závodu účastnil. Kdo chce znát přesnou trasu, najde ji třeba na tomto GPS záznamu - https://www.strava.com/activities/2216778503
Vloženo 12.3.2019 16:59
Hrncirske boudy, Lisci vrch, Vyrovka a zpet. Cerstvy snih, rano upravene stopy, pres Lisci vrch stopa od lyzaru, kolem Vyrovky rozslapane, ale jelo se krasne.
Vloženo 11.3.2019 12:30
Dnes z Hofmanek přes Zrcadla na Krausovky a přes Pard. boudy zpět. Úprava proběhla, ale na bilestopy.cz se nezobrazena ani dnes. Od dopoledne sněžilo. Otázkou je, jak vypadá úprava po včerejším a dnešním sněžení. Jinak nový sníh schoval jehličí a nepořádek, takže krásný svezení a vypadá to i tento týden, že i přes vítr, budou tratě poměrně čisté.
Vloženo 11.3.2019 9:23
Špindl, kolem Stohu, horem na Rozcestí, Rennerovky, Pražská bouda, Zdrcadlovky. Neupraveno, trochu nového sněhu, podklad zmrzlý. Celkem příjemné svezení proti páteční zmrzlé trati.
Vloženo 10.3.2019 19:27
Placali jsme se dnes nad Peci, Hrncirske boudy, Hnedy vrch, Luciny, kousek po magistrale od Lesni boudy, do 14h snezilo, cerstvy snih, stopy neupravene, ale vyjete od lyzaru, kolem Lucin chodci, sane, boby, psi, skutry, klasicky rozbite, ale zapadane snehem. Rano jsme mazali klistr na stoupani, pak uz to jelo i na holo.
Vloženo 5.3.2019 22:42
Ze Špindlu do Jánek po krk. magistrále. Napadlo tak 7cm sněhu, takže to zakrylo všechen nepořádek a led. Stará stopa na klasiku na většině trasy. Až to utáhne rolba, bude to na chvíli super.
Vloženo 5.3.2019 15:32
Zaváté ledové cesty...sice padá prašan..ale na traverz to rozhodně není...jen cesty v lesích schůdné nebo v závětří
Vloženo 25.2.2019 9:34
Pomezky - Jelenka - Svorová hora - Sněžka - Luční b. - stoupání, u Sněžky zmrzlý, k Luční b. namrzlý
Luční b. - Rozcestí - Liščí hora - Lesní b. na běžky nejlepší úsek cesty.
Lesni b. - Kolínská b. - starší namrzlý sníh + někde jehličí
Kolínská b. - Zrcadlovky - Janské l. - šlo to ale namrzlý úseky
Vloženo 15.2.2019 20:51
Některé úseky mezi Špindlerovou boudou a Sněžkou jsou nebezpečně zledovatělé - až tak, že tam došlo ke zranění, o kterém píší i zpravodajské weby: "muž na běžkách v pátek před polednem uklouzl během traversu pod Malým Šišákem a sjel asi sto metrů z prudkého srázu. ... před několika dny se vytvořil mokrý sníh, který však dnes v noci umrzl a na mnoha místech jsou tak cesty silně zledovatělé, varoval náčelník Pavel Jirsa."

Zdroj: https://krkonossky.denik.cz/nehody/bezkar-na-zledovatele-ceste-uklouzl-a-tezce-se-zranil-20190215.html

Že se stane něco právě na této cestě mě ani nepřekvapuje, jde o neupravovanou trasu a to místo je zrádné. Loni v březnu mě tam zastihly podobné podmínky.
Vloženo 6.2.2019 18:55
Černá hora - lanovkou nahoru. Stopa začíná po cca 200m u Sokolské boudy a dál jsou upravené trasy kolem celé Černé hory, dolů všemi směry, buď přes Václavák na Pec, na Krausovy boudy nebo do Janských Lázní. Nevýhodou kolečka je přejezd přes 2 velké sjezdovky a výšlap sáňkařskou dráhou, ale dá se oběma vyhnout. Kolem celého okruhu hodně lidí, ale stopa pěkná. Panoramata při dnešní inverzi nádherné.
Vloženo 6.2.2019 18:54
Všechny trasy na Černé hoře luxusně upravené - malý i velký okruh kolem Černé i Světlé hory čerstvě upraveny. Dle webu bilestopy to sedí, upravují pravidelně. K Vlašským boudám pouze pár lidí. Rolba z Pece asi neupravuje, od Kolínské k Lesní b. již tak týden neupraveno. Sníh luxusní, stopa tvrdá,jen tam, kde nejezdí lidi, tak trošku pomalejší, měkký manšestr mimo stopu. Nad 800 m azuro, v údolích např. u Kolínské se válela mlha.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 23.1.2019 20:51
Bohuzel stopy veskere zadne, jel jsem ze Strazneho na Lyzarskou chatu. Bylo videt ze to bylo upraveno, nicmene rolby a skutry vozici turisty na chalupy stopu a cestu rozoraly. Na klasiku stopa malokde, na skate hrozna oranice. Pro vyletniky asi fajn, na sportovni svezeni spatny. Skoda, vyhledy nadhera i trasa by byla krasne narocna.
Vloženo 22.1.2019 21:30
Letos by se příznivcům klasiky v Krkonoších hodily služby indiánského stopaře. Žádný se sem ale otužovat nepřijel, takže jsem po dlouhém marném vyhlížení stopy od Hoffmanek zavolala na turistické informace a takto jsem pochodila: 1) Stopa je na krkonošské magistrále, jinak spíš ne. 2) Je to možná proto, že mají nové(ho) rolbaře a ti nechtějí nebo neumějí používat stopovač. (??) 3) Hlavně se o to ani moc nesnaží, protože, cituji, "z běžkařů skiresort nic nemá". (Co parkování? Občerstvení?) Tak ze mě dnes měli, když bylo třeba dostat se nějak rozumně stopě blíž. Mé hrdosti ani peněžence cesta lanovkou nijak smrtelně neublížila. Nahoře všechno rozryté rolbami a lidmi, dál už ale samá pozitiva a sociální jistoty. Na Magistrále pod Černou boudou se vlnila pěkná stopa. Směrem na Kolínskou boudu a Liščí hřeben už to bylo luxusní svezení. Mrzí mě jen, že jsem si nevzala nůši, dal by se z trasy nasbírat materiál na zátop. Snad to ještě zapadá. A snad se kluci z Krkonoš zeptají v Orlických horách, jak tam zvládají udržovat pro neperspektivní šílence desítky kilometrů stop. Ale i tak to bylo dneska moc hezký.
Vloženo 19.1.2019 19:44
Všeobecně upraveno bez stopovače , hodně vyplužené, sáňkaři v místech kde jsou boudy a vleky. Na to kde všude se dá dnes běžkovat , tak paradoxně žádná sláva.
Vloženo 19.1.2019 15:39
Upraveno, jen jsem si nevšim, jestli tam je i vyříznutá stopa. Míjel jsem jen odbočku na Struhadla.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 17.1.: Ahoj, měl bych dotaz, v jakém stavu jsou STRUHADLA (u Strážného/Špindlu)? Bilestopy.cz mi nějak nefungují a ikdyž fungovaly, tak na tomto úseku nebyla vyznačena žádná úprava. Předem díky.)
Vloženo 15.1.2019 15:47
je viz http://bilestopy.cz/cs/krkonose/cernahora
(Odpověď na dotaz uživatele Iva z 15.1.: Nevíte, zda jsou upravované stopy z Horního Maršova - Rudolfova cesta a malé 4km kolečko a 10km přes Krausovy boudy.Děkuji)
Vloženo 5.1.2019 15:48
Ze Špindlu na Bufet a zpět. Ráno ve Špindlu jsem hned pořádně zmoknul, celý den něco padalo, výš spíš sníh, ale nicmoc. Stopa většinou dobře prošláplá běžkaři, kterých tam bylo přes nepřízeň počasí docela dost.
Vosk V60 (červeny red silver) mi pokluzoval a měkčí jsem neměl. Odpoledne ještě mokřejší než ráno. Ve Špindlu břečka a hluboké kaluže vody.
Vloženo 4.1.2019 19:20
Trasa ze Strážného pod Husími boudy, Hanapetrovou pasekou na Tetřeví boudy, vodovodní (Liščí cesta) a dolu přes Hříběcí boudu. Nebylo to vůbec protažené. Na klasiku jsem neměla ani metr stopy. Jestli na to kašlou když sněží, nevím. Pod Hanapetrovou pasekou byl úsek 3 km vydřený na asfalt od lesáků. Tam jsem to nesla. Jinak rozbité od rolb a skútrů. Ale jinak padalo a padalo.
Vloženo 30.12.2018 18:47
Strážné - trasy že Strážného upraveny až na Pláň ,trasa trochu horší prvních cca 3km, pak super.
Vloženo 30.12.2018 9:35
Jeli jsme trasu z Černé hory do Pece pod Sněžkou. Stopy upravené, dobře se jelo po Pražskou boudu. Sjezd do Pece katastrofa. S klesající nadmořskou výškou sníh měkl, byla to rozbředlá kaše rozdupaná od pěšáků a sáňkařů. Tedy žádný požitek z lyžování.
Vloženo 29.12.2018 20:51
Tak jsem to dnes zkusil, urolbovany to bylo pred nejakou dobou, takze podklad je pevny, ale jinak uz to nikdo neudrzuje. Projet se to da uplne v pohode, ale zadny pekny sportovani to neni. Spis turistika na bezkach
(Odpověď na dotaz uživatele Syky z 27.12.: Nevi nekdo, jestli je to protazeny na bezky od Sv. Petra (Plan) na Klinovky?)
Vloženo 26.12.2018 21:51
Start v 10:00 z Hoffmanek, Černohorská silnice - upravené, na skate dobre, ale místy se borilo, bez stopy na klasiku. Odbočka na Zrcadlovky byla ráno zapadaná asi 10cm, ale vypadalo to na včerejší úpravu. Východní úbočí černé hory nad Pardubky měkčí a přemrzlý tupý. Stopa parádní. Sjezd přes Pardubky ke krausovkam čerstvý mansestr, žádný lidi, dolů pěkný tvrdý. Od krausovek nahoru pěkný tvrdší ale tupý. Vrstevnice na signál na slunci měkký a hluboký, parádní stopa na klasiku. Od signálu na Václavak přemrzle a tupe, stopa super. Na odbočce to vypadalo i na úpravu k vlašským boudam. Kolem kolínské boudy marast. Zpátky na černou po magistrále, tupe a přemrzlé, stopa vypadala ok. Malý okruh taky pěkně svezení. Odbočka do železného dolu a pak i z druhé strany od Černohorske silnice na Zrcadlovky byla odpoledne upravena. Celkově super úprava v maximálním rozsahu, jen ten sníh ještě není pořádně spojeny a je pěkně tupy, místy je to hlubší a mekkci a moc to nejede. Je vidět, že to upravují každý den, nicméně je těžke z webu vyčíst co je aktuálně upraveno. U informace není uvedena aktuálnost.
Vloženo 26.12.2018 20:44
Malý okruh Černá hora upraven asi před několika dny,ale sníh měkký prašan,na kterém se dobře manévruje.Tam, kde bývá stopa, nyní nebyla.Magistrála upravena na skate i klasiku,od Kolínské ve 12hod vyjela rolba, která projela magistrálu k Lesní b., vodovod i okruh zpět kolem Hrnčířských bud (pro skate i klasiku).Sněhu dost na nové lyže i při sjezdu do Jánek. Úsek kolem Zracadlovek nebyl čerstvě upraven, ale přesto krásně sjízdný.
Fotky zde: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/1103969219774663/
Vloženo 26.12.2018 19:58
asi to protažené nebude, Labská je v rekonstrukci tak jejich rolba nejezdí. Na hřebenech je stále silnbý vítr a vytváří se rozsáhlé navěje, navic je celkem pravidelně stálá mlha.

(Odpověď na dotaz uživatele Vlček z 15.12.: Děkuji za odpovědi. Neví ještě někdo, jak vypadají stopy nahoře - kolem Vosecké boudy, dál na Labskou boudu, Martinovku, Špinderovu boudu, Luční boudu, Rennerovky, Přední Planinu a Špindl? I částečná odpověď dobrá:)))
Vloženo 26.12.2018 16:45
Start Hoffmannova bouda 9:30h hod sjezdovky Černohorská silnice upraveno od rána, včera jsem tam také byl a také upraveno, celkově kolem Černé hory většina upravena rolbou od rána (vodovod, Liščí cesta), u Hrnčířských bud jsem potkal rolbu kolem 13h. Škoda, ze nefunguje aktuální upravenost na bilestopy.cz. Hledal jsem i v aktualitách skiresortu o plánovaných úpravách a bohužel jsem nenašel žádné info.
Jinak dávám 5* za upravenost a všude na Ačkové lyže :-)
Vloženo 15.12.2018 19:40
(Odpověď na dotaz uživatele Vlček z 15.12.:
Ahoj dnes byla upravená 5ka na klasiku (stopa uprostřed) a svážnice smerem k Labskému dolu - ke sjezdovkám i se stopou na kraji, dál už bez.
Plus cesta nahoru na Zlaté návrší, to pouze na bruslení a není jisté jak vysoko - viz.jeden z předchozích příspěvků.
Vloženo 15.12.2018 17:31
Z Hofmanek projeto rolbou na brusleni super. Kolinska, Lesni, Tetrevi, vodovod vsude krasne projeto.
Vloženo 13.12.2018 12:10
Z Černé hory jela včera večer rolba až na Pražskou boudu (přes Václavák i přes Zrcadla), dál už to upravené nebylo. Trochu měkké, spíš na klasiku. Pod Černou boudou svážnice až ke sjezdovkám, ta už je tvrdší.
Vloženo 11.12.2018 7:58
Z webu skiarealu Cerna hora:
"Běžecké tratě upraveny na vrcholu Černé hory v délce cca 5km (svážnice za Sokolskou boudou, k vysílači a pod Černou boudou). I nadále sněžení, dnes mohou být tratě během dne zapadané sněhem."

O oblasti

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této oblasti Krkonošská magistrála. Ta se postupně přiblíží k několika významným obcím a místům ve východních Krkonoších, ale zpravidla je mine - nejprve Strážné, pak Pec pod Sněžkou, vystoupá kus pod vrchol Černé hory, mine Jánské Lázně a v Horním Maršově překročí údolí a zamíří do sousední oblasti u nás nazývané Úpa a Rýchory, tedy do “nejvýchodnějších” Krkonoš. Zde hranice oblastí vede údolím řeky Úpy až do Pece pod Sněžkou, a na hřebeni můžeme považovat za hraniční bod Sněžku - hřebenové pasáže mezi Sněžkou, Luční boudou a Špindlerovkou patří milovníkům horských túr po strojově neupravených trasách.

Donedávna jsme ještě řadili tratě vedoucí ze Špindlu-Svatého Petra či Strážného až někam na Klínovky do centrálních Krkonoš, ale to měníme - prostě vše, kudy vede i závod Krkonošská 70, řadíme už do východních Krkonoš.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Černé hory a Světlé hory.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše