Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně – běžky

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 20.1.2021 19:30
Cesta z parkoviště pod Medvědínem do Labského dolu. Na začátku jedna stopa, od rozcestí Pod Dívčí Strání už stopy 2, sem tam větvička, jinak dobra stopa!
16:16
16:16
16:17
Vloženo 19.1.2021 19:00
Trasa z Černé hory-Pražská bouda dále po "Krkonošské magistrále" na Chalupu na rozcestí, Výrovku a Pec. Ostuda těch, kteří se o magistrálu mají starat. Je to nesrovnatelné s tím jak perfektní práci odvádí Jizerská ops. v Jizerkách. Krkonošské trasy jsou zklamáním. Vedou úžasnými místy, ale tím, že se o to nikdo nestará, jsou tato místa jen velmi těžko přístupná!!! Snad bude líp.
Vloženo 16.1.2021 18:29
Dnes trasa Jánské lázně, pres Zrcadla (mraky snehu, neupraveno, proslapnuta uzka cesta), na rozcestí pod Václavák, pak směr Kolinska, Oddech, Lesni a zpet pres Zahradky (tohle kolecko bylo jedine, kde byly vyrezane stopy). Nahoru pres velky okruh Černá hora (taky neupravené), k lanovce a sjezd dolů do Janek (usek se sankarskou drahou jen pro otrl, same skokanky a vlny) zbytek v pohode. Takže letos na upravu stop totálně kašlou.
Vloženo 16.1.2021 18:15
(Odpověď na dotaz uživatele Dudmenn z 15.1.: Zdravim vsechny. Mam netradicni dotaz ohledne vydejnich okenek. Je otevreno a maji teple jidlo nekde z tohoto seznamu: Vyrovka, bufet na lisci hore, Lucni,Lesni,bufet na cerne hore,Kolinska,Oddech,Husova,Prazska,Modrokamenna. Predem diky za info.)
Vloženo 16.1.2021 17:49
Špindl - Pláň - Rozcestí - Lučina - ČH - Horní Maršov. Upravené mezi Č. Potokem a Kolínskou (ale taky plno lidí), totální hlubočák jen na Pláni, jinak tak nějak projeté. Sněhu mraky. Kolem Klínovek peší a zejména skuteční horalé se sněžnicemi systematicky likvidující vyjetou stopu (asi ty sněžnice na sníh nefungujou).
Vloženo 16.1.2021 6:47
(Odpověď na dotaz uživatele Michaela z 15.1.: Dobrý den, jsou tratě kolem Černé hory upravené i na bruslení? Děkuji)

Na Černou horu nejezdit, Skiresort upravuje jen vršek Č-H aby lidi donutil si koupit lístek na lanovku a oproti jiným rokům je tras málo, a ani se nechystá upravovat více, dokud se nespustí lyžování, viz bíléstopy.cz
Vloženo 14.1.2021 11:27
Pátek až neděle se tam platí 200 Kč za den (Parking Hromovka a Medvědín).
(Odpověď na dotaz uživatele Aleš z 13.1.: Nevíte někdo, jaké jsou podmínky parkování ve Špindlu (když pro sjezdaře lanovky nejsou), prosím?)
Vloženo 15.1.2021 7:55
(Odpověď na dotaz uživatele Klara z 14.1.: Zdravím, prosím, máte někdo tip, kam vyrazit v okolí Pece pod Sněžkou? Nemám s touto lokalitou zkušenosti. Dekuji.)

Dobrý den.
Vyvezte se lanovkou na Hnědý vrch a pokračujte na běžkách. Nebo si zajeďte autobusem do Janských Lázní, lanovkou se nechte vyvézt na Černou horu a odtud se vydejte na běžkách do Pece pod Sněžkou. Je to nenáročná trasa s nádhernými výhledy na Sněžku - nebudete litovat. Trasa je dobře značená.
Vloženo 11.1.2021 22:18
Zdravím, dnes Světlá a Černá hora. Začátek okruhu kolem Světlé hory trochu projetý (bohužel také autem) kus za Pardubické boudy, ale je to úzké a bez stopy. Stoupání od Krausovek bez úpravy, asi 3 km před Václavákem je stopa od lidí, bohužel hůlky musí do vysoké vrstvy sněhu. Na skejt to tam není vůbec. Malý okruh kolem ČH vypadal hodně podobně, ani jsem ho nezkoušela. Od Václaváku kolem Černé boudy nahoru je to umydlené, sjezd jen pro zdatné a duševně odolné běžkaře. Jediné, kde je to pěkné, je ten kousíček cesty k vysílači. Resort uvádí na stránkách, že upravuje, ale bohužel. Sněhu je přitom dost. V podstatě to dnes byly vyhozené peníze za parkování a lanovku, protože tak jako na ČH to vypadá na kdejakých polích pod horama - mám zprávu, že např. v okolí Hostinného se dá docela dobře zajezdit.
11:43
12:21
Vloženo 10.1.2021 22:49
Zdravím. Vyjel jsem dnes odpoledne z Hoffmanek na Černou horu. Cesta dole pevná na skate slušný, čím více jsme se blížil k vrcholu, tím to bylo horší. rozježdění od sáněk a častokrát mezi navátejma muldama koukala silnice. Nechápu, že to prostě nestáhnou po tý zpevněný. Stačí jednou projet, sakra. Dále jsme se vydal přes Václavák směr Kolínská, tam jsem ani nedojel a na rozcestí před Kolínskou jsme to vzal na Zrcadla a zpět na Hoffmanky. Já si teda upřímně myslím, že projet by se to už dalo v podstatě celém, ale jestli jim to někdo zakazuje (KRNAP??). Takže dneska velké zklamání až ...... Zlatý Orlický hory, kde to jde na horu každým rokem.
Vloženo 10.1.2021 9:39
Jak psala výše Tereza, akorát já to měl v protisměru - šel jsem ze Špindlu přes Hromovku, Pláň, Klínovku a Výrovku na Luční s radostí, pak na Špindlerovku mordor (ztracená aspoň hodina a skoro všechen morál), pak přes Moravskou až k Davidovkám super, k Medvědím komplikované, potom dolů v pohodě.
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 8.1.: Jak to vypadá na běžky ze Špindlu nahoru na klínovku nebo výrovku až k horní stanici hlavní lanovky (směr přední pomezí)?
Díky za rady :))
Vloženo 10.1.2021 8:09
9:00 Spindlerovka-lucni bouda, polskou stranou: obrovská jamy od chodců Po kterých se nedá jít, později proslapane kdoví proč po kleci která jízdu znemožňuje úplně. Sem tam se dá nasadit když má člověk štěstí a jde za někým kdo mu to na lyžích ujede.
12:00 Lucni bouda - vyrovka - klinovka - pohoda, jen je člověk vyčerpaný z toho předchozího pekla.
14:30 Od klinovky po Krkonošske magistrále krásná stopa až dolu.
Vloženo 8.1.2021 23:04
díky za info @mbp! Už se těšíme :)
Vloženo 8.1.2021 10:32
od Hoffmanky sněhu relativně dost (30-40), stopu jsem Ti přes zrcadla prošlapal...
(Odpověď na dotaz uživatele Zuzana z 7.1.: Dobrý den, nevíte jak to aktuálně vypadá s běžkařskými tratěmi v okolí Jánských Lázní? Děkuji :))
Vloženo 4.1.2021 20:57
4.1. kolem 4. odpoledne. Z Maršova pěšourem na Pražačku. Tam cca 5 - 7 cm mokrého sněhu, do kterého jemně mrholilo. S přibývající výškou ale dosti rychle sněhu přibývalo, na Krausovkách už tak kolem 15 cm a nezavadil jsem o jediný kamínek. Pod Krausovkama bruslit nešlo, nad nima cesta na Pardubky trochu ujetá od skůtru, takže alespoň místy lepší. Na Černé kolem 30 cm, stromy v bílém kabátě; projet to rolba, byla by to paráda. Chleba se láme kolem těch 800 m n.m.
Vloženo 3.1.2021 23:00
Strazne - Krásný Plan - Magistrála
dolu malo a mokry snih ale da se, zavodni lyze bych nevzal...od struhadla powder - parada, magistrala fresh track - selfmade 20cm novy snih
Vloženo 2.1.2021 19:20
Lanovka na Černou horu ještě tento víkend funguje, zpáteční za 250 a před půl 11 tam ještě nebylo tolik lidí, kabinky prázdné.
Na Černé je na cestách tak 10+ cm udupaného sněhu. Místy lezou kameny, hlavně v kopcích.
Kolem poledne začalo jezdit docela dost sáňkařů a bobařů.
Dalo se docela dobře jet klasiku po Lyžařskou boudu, před Kolínskou to bylo trochu rozbité. Šlo by to i dál směrem na Bufet a tím směrem.
Stopa spíše není, ale jezdit šlo. Nové lyže bych nebral.
Trochu mrholilo a padal drobný sníh, ale myslím, že ho nového moc nenapadlo.
Vloženo 2.1.2021 19:00
Po vcerejsim peskovyletu jsme se nechali zlakat na Pomezky na bezky. Okruh Haida byl dost hruza. Lysecinsky hreben byl lepsi. V hornich partiich vic snehu a mene lidi. Na silnicce od kostela na Lysecinskou boudu byli asi 3cm snehu, ale dalo se. Nejlepsi to bylo na ceste od sjezdovek U kostela k rozcesti pod Lysecinskou horou.
Vloženo 1.1.2021 19:07
Dnes jsme byli pesky na Pomezkach. Snehu vyrazne vic nez v okoli. Myslim, ze hreben na Lyseciny by mohl byt pekny na bezky. Snih lezel i na silnicce ke kostelu.
Vloženo 30.12.2020 21:40
Dnes behani kolem Cerne hory. Severni svah v pohode. 5-10cm uslapaneho snehu. Jizni svah mekky, tajici, hodne sutru a trava. Cim vys, tim lepe.
Vloženo 30.12.2020 18:30
Dnes od Hofmanek na černou horu. K odbočce na zrcadlovky nejdřív pěšky a odtamtud na běžkách. Sníh postupně přibejval ale dobře sjízdný je to až na hoře. Chce to starý běžky. Z černý hory na malý a velký okruh a přes zrcadlovky zpět. Kousek před zrcadlovkama už nesjízdný, tak zase pěšky až k hofmankám.
10:38
11:39
11:51
13:03
13:15

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 30.12.2020 15:30
Ze Zahrádek na rozcestí a zpátky kolem Hrnčířských. Z Pece jsme se nechali vyvézt lanovkou na Zahrádky odtud po mírně avšak dostatečně vysněženém ledovém povrchu směrem na Lyžařskou boudu. Odtamtud dál na po hřebenu Liščí hory až na rozcestí perfektní podmínky - jemný sníh, mazání zabíralo, nádhera. Zpátky stejnou cestou ještě kolem Hrnčířských bud, tam už bylo sněhu o trochu míň, ale pořád se dalo. Sjezd po loukách do Pece byl dobrodružný. Jediné mínusy, které nám nezkazili krásný výlet, byly, že nerudný vlekař nás nepochopitelně donutil si sundat běžky a parkoviště nás skáslo o 240.
Vloženo 29.12.2020 19:22
Dnes ze Strážného na Klinovky. Nesli jsme až po rozcestí na Krásnou pláň, pak už se dalo, občas kamínek a jen pár cm sněhu. Od Srubu po Stoh mistama rozbité, ledové krusty a vyfoukano, dál slalom mezi trsy trávy, nic moc, ale ani jednou jsme nesundávali. Chce to aby ještě něco napadlo a bude to dobrý
Vloženo 29.12.2020 16:45
Dnes jsem vyšel na Černou s pásy a pokračoval do Pece. Tam kde je mírný svah je to v pohodě, kde jezdí lidi na sáňkách nebo se brzdí je to na šutry.
(Odpověď na dotaz uživatele Pepa z 29.12.: Zdravím, nevíte někdo, jak to vypadá z Hofmanek k Zrcadlovkám a dál? Dá se na běžkách? Každému díky za info.)
Vloženo 29.12.2020 16:37
viz níže
Vloženo 29.12.2020 16:34
Po ránu z Hofmanek až na vrstevnici a přes vrchol ČH zase dolů. Dole na parkovišti bez sněhu, cestou nahoru sice sněhu více, ale na Béčkové lyže pouze opravdu jen nahoře. Pokud něco nepřipadne, tak nedoporučuji. Navíc všude pěšáci.
Vloženo 28.12.2020 9:36
Sli jsme vcera trasu pesky, snih je i pod rozcestim u krasne plane (pri pohledu od rozcesti smerem ke straznemu az k obzoru dolu kolem jezernich domku, my jsme sli ale po zelene na rybnicni, takze presne nevim jak je to bliz straznemu) a na Klinovky se na kamenackach urcite dostanes. Obcas vrstva ledu pod snehem, ale da se sklouznout, trochu mi bylo lito ze jsem jen pesky.

(Odpověď na dotaz uživatele Jimbo z 27.12.: Zdravíčko, nevíte někdo jak to vypadá ze Strážného na Klinovku? Dá se to? Diky)
Vloženo 28.12.2020 9:04
Na Černé hoře je jedna jistota - kdyby nešlo lyžovat na přírodním sněhu, pořád je tu technický sníh na sjezdovce Anděl, která je v horní části poměrně mírná (jinak další střediska s technickým sněhem se nachází v seznamu https://www.kamzasnehem.cz/clanky/lyzarska-strediska-s-technickym-snehem). Na webu Skiresortu je zmíněno, že sněhu pro strojovou úpravu je ještě málo - "Jakmile to podmínky umožní a připadne sníh, upravíme také běžeckou trasu okolo Černé hory." - nicméně dá se očekávat, že na starších lyžích zde nějak lyžovat půjde...

(Odpověď na dotaz uživatele K. z 27.12.: Zdravím, je možné vyrazit na běžky na Černé hoře (nad Jánskými lázněmi). Jak to tam je se stopami? Aspoň pár km pro nenáročné lyžníky...Díky Kamila)
Vloženo 10.12.2020 13:31
V letošním speciálu časopisu SNOW o lyžích to tuším Tom Řepík zmiňoval, číslo bohužel již netuším. Bude to hádám 60-65 mm. Možná na webu bezky.net nebo podobném to lze dohledat...
Sorry za off-topic odpověď, ale to byl i dotaz.
(Odpověď na dotaz uživatele Jenda z 3.12.: Nevite prosim jak je siroka kolej pro lyzi ve stope? Chlel bych backcountry bezky poridit, ale aby se vesly i do stopy, kdyz by byla moznost. Je to nejak standardizovane, nebo je to jak kde?)
Vloženo 5.12.2020 12:21
Ahoj, jestli jste ještě nevyjeli, tak radši zůstaňte :-) Obleva se sněhem celkem zamávala, nejhorší to bude snad ještě v pondělí. Na skialpy to nebylo ani předtím. V lese málo sněhu, na cestách taky. Největší problém vidím u sjezdů. Já čekám, až poprvé rozvoraj sjezdovky a vyrážím. Ale tenhle další týden má padat, tak snad to bude co nejdřív.
(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 2.12.: Dotaz: Ahoj, jedeme přes víkend do Špindlu na skialp, má to smysl - je tam dost sněhu ? Kam byste doporučili vyrazit? Predem mockrát díky:) Jarda)

O oblasti

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této oblasti Krkonošská magistrála. Ta se postupně přiblíží k několika významným obcím a místům ve východních Krkonoších, ale zpravidla je mine - nejprve Strážné, pak Pec pod Sněžkou, vystoupá kus pod vrchol Černé hory, mine Jánské Lázně a v Horním Maršově překročí údolí a zamíří do sousední oblasti u nás nazývané Úpa a Rýchory, tedy do “nejvýchodnějších” Krkonoš. Zde hranice oblastí vede údolím řeky Úpy až do Pece pod Sněžkou, a na hřebeni můžeme považovat za hraniční bod Sněžku - hřebenové pasáže mezi Sněžkou, Luční boudou a Špindlerovkou patří milovníkům horských túr po strojově neupravených trasách.

Donedávna jsme ještě řadili tratě vedoucí ze Špindlu-Svatého Petra či Strážného až někam na Klínovky do centrálních Krkonoš, ale to měníme - prostě vše, kudy vede i závod Krkonošská 70, řadíme už do východních Krkonoš.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Černé hory a Světlé hory.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše