Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně – běžky

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 6.12.2021 16:52
Zůstaly krásné stopy z víkendu. Dnes stejná trasa jako včera plus nahoru i dolů z Janských na Černou horu po cernohorske silnici. Vše projeto od víkendu, od Zineckerovy boudy dokonce kousek čerstvý mansestr nahoru na Černou. A cely den trošku sněží, takže ve stopě malinko čerstvého prašanu. Takže luxus!!!
Vloženo 5.12.2021 17:01
Dnes z Černé Hory přes Velký okruh ke Kolínské (odpovídá gps z rolby), dobře průjezdná, sněhu dost, od Kolínské dál přes Lučiny, Zahrádky, k Lesní boudě všude upraveno i na klasiku. Trasa Jánské lázně-vrchol Černé Hory taky protažený, sice bez stopy, ale v pohodě sjízdné.
Vloženo 3.12.2021 20:21
Z Janek na Černou, snehu dost ale kvalita bídná. Rozjezdeno autem a skutrama az pod horni sjedovky...odtud urolbovano a krasa. Snih premrzlej.
Vloženo 3.12.2021 17:49
Dnes z Pece na Černou horu. Kladenska cesta vyjeta od roleb. Uprava zacina za Kolínskou a odpovídá záznamu rolby na bilestopy.cz. Bohužel bez vyřízlé stopy na klasiku (vsude), ale i tak si to dnes člověk nadmíru užil.
Vloženo 27.11.2021 23:15
Dnes 27.11 přes Lisci hrbet se občas dalo nasadit s rizikem poškrábání skluznice. K večeru zpět přes lisci cestu souvisla vrstva zatuhleho sněhu, pro klasiku po rovince a do kopce ok, sjezd jedine bez pluzeni.

Aktuality ze sezóny 2020/2021, popř. starších

Vloženo 13.5.2021 14:47
Ahoj, se skvelou sezonou jsem se byl rozloucit v utery: Spindlerova bouda - Slonecznik - Lucni bouda - Vyrovka - Klinovky - Plane - Spindleruv Mlyn.
Na temer pulku kvetna paradni svezeni: nasadit bezky slo jiz 200 m nad Spindlerovkou, pak az po Lucni jen jedno prenaseni, cca 100 m kousek za rozcestim se zimni cestou na Lucni. Mezi Lucni a Vyrovkou jiz vyfrezovano na asfalt, ale temer cely usek lze jet vedle mantinelu. Stejne tak usek Vyrovka - Na Rozcesti. Na Klinovkach jiz jaro, ale dalo se dojet az k utulnam, pak 100 m prenest do lesa, dalsi prenaseni jiz 500 m pres paseky, nasledne 50 m u srubu, pak jeste 50 m pred Planemi a Hromovka sla sklouznout az do 2/3 bez prenaseni, pak uz sebehnout pesky k autu.
Shrnurti: po Klinovky na pulku kvetna vyborne, pak uz s kompromisy, se kterymi jsem ale pocital.
Vloženo 27.4.2021 21:36
Vzkaz pro Tomáše a Milana . Ahoj tady ta paní co se tak divila , že to nejede z Černé bd do Pardubických bd. Ok, Super svět je malej. Na Černé hoře krásné, sněhu dost. Zdravím
Vloženo 27.4.2021 19:07
Dnes pěšky z Janek, cca 6 km až za Zrcadlovky. Tam se za zatáčkou objeví sníh. Stojí za to nasadit lyže, byť budete ještě 2x sundavat před Železným dolem. Pak už ke Kolinské ok. Odtud na Č. horu taky v pohodě. Dolů do JN po sjezdovkách zase po svých. Je to teda už spíš pro nadšence,jezdím na BC lyžích. Nahoře sněhu dost, ale ta cesta tam...Na druhou stranu máte hory pro sebe.
Vloženo 27.4.2021 18:59
Vzkaz pro Tomáše viz jeho příspěvek 25.4. Dotyčné paní, která se divila,proč najedete z Pardub. boud jsem Vaši odpověď předal:-) Jsme tady v J. Lázních a nějak jsme se bavili o běžkách a ona mi vaše setkání líčila. Takže vyřízeno:-) Svět je malej...
Vloženo 25.4.2021 22:46
Putování pěško-běžkařské na počest setkávání československých a polských disidentů na ČS/PL hranici. Z Pomezek (Horní Malá Úpa) přes Jelenku a Sněžku sněhu dost, ale tam je to samozřejmě kvůli převášení buď na skialpy nebo (v mém případě) na běžky na rameno a pořádné boty s sebou (měl jsem je), protože sejít tu ledárnu ze Sněžky v běžařských botách fakt není dobrý nápad. Poté směr Luční bd., odtud na Výrovku (z Výrovky byl dokonce najetý pás na bruslení), obě místa měla v neděli sněhu opravdu dost, ale zmrzlého, takže nejefektivnější bylo bruslit na otevřené pláni. Část sjezdu k Výrovce jsem radší šel, protože jsem nepřišel na to, jak to na té kombinaci ledu a fašírky od rolby sjet bez zabití. Od Výrovky přes Rozcestí až k Lyžařské bd. sněhu dost, ale tam už byl naopak dost měkký, nicméně se mi podařilo to celé odbruslit, vzhledem k počtu lyžníků je to tam docela slušně uplácané. Od Lyžařské přes Mír na Pražskou velký problém, na mnoha místech sníh už není a v lese připadá na jeden gram sněhu jedna tuna jehličí. Od Pražské na Kolínskou už jen štráfek sněhu a nutnost párkrát přenášet, projel jsem, ale odteď už to nepůjde. Černá hora má sněhu dost na západní straně (úsek Kolínská bd.- Zrcadla-Černá bd po magistrále je v pohodě, jenže východní strana je špatná-chtěl jsem sjet okolo Pardubických bd. na Krausovy a to rozhodně nejde nijak a vůbec. Ano, pro tu paní, co se tak divila, že to nejedu, ještě jednou: nejde to nijak a vůbec. Takže já nad Pard.bd. sundal lyže a výlet zakončil pochoďákem v pohorkách po zelené značce do Svobody na vlak. Mmch, ta zelená trasa je fakt pěkná, vlastně jsem ani nelitoval, že to tak dopadlo. Resumé: zapomeňte, že by někde (vyjma Luční) byly stopy, je to zmrzlina nebo naopak oranice prošláplá skialpinisty (těch je tam hodně), ale v okolí Luční a Výrovky je to pořád dosti dobré, otázkou je, jak se tam dostat a jak tam něco namotat. Zřejmě bude OK i úsek Špindlerovka-Luční, každopádně já to letos balím, tak se mějte prima.
Vloženo 24.4.2021 22:49
z Hofmanek přes Zrcadlovky, nasadit šlo kousek za Zrcadlovkami a až na 1 přenášení ok, ještě zítra půjde, kolem Pražské trochu kličkování, ale pořád se dalo. Na hřebenech od Lyžařské přes Luční a dál kolem Martinovky k prameni Labe a směr Harrachov spousta sněhu, žádná břečka, pěkné svezení... Kládová cesta někde v půlce se objevují vytátá místa, ale jinak dále sjezd k Mumlavě ok a dojezd až skoro k vodopádům. Otevřená Chalupa na rozcestí, Výrovka, Martinovka, zavřená Luční, Labská (otevírá tuším od 1.5.), Vosecká.
Vloženo 24.4.2021 14:17
Magistrala - Zahradky - Tetrovy Boudy - okruh svetla hora, není upravené ale sněhu jeste dost, jenom kolem kolínské bouda se sundanim, svetla hory byli stopy jinak jezdily skutry, celkem hezký jarní bezkovani
18:40
19:07
19:18
Vloženo 17.4.2021 19:08
Okoli Cerne hory,
Valsovky,
Vaclavak,Cerna bouda,
Kolinska bouda min. 15 cm snehu.dobre snehove podminky.stopy proslaple od bezkaru a skialpinistu.vetsinou pouze na klasiku, na brusleni je to vetsinou hluboke a mekke,ale na vylet bohate staci.okenka otevrena na Cerne i Kolinska boude
Vloženo 14.4.2021 19:57
Pec-Růžohorky-Sněžka-Luční bouda-Výrovka-Na Rozcestí-Liščí louka-Pražská bouda-Pec
V Peci jen poprašek, takže s lyžemi po zelené na Růžohorky, odtud na lyžích až téměř na vrchol Sněžky. Neupraveno, ale docela pěkné. Ze Sněžky na Luční sněhu sice dost, ale kombinace ledových ploten a závějí, takže jízda nic moc. Z Luční na Výrovku krásně upraveno na skate. Upraveny obě cesty, jel jsem po úbočí nad modrým dolem, ale vzhledem k množství nafoukaného sněhu mám určité pochybnosti, jestli je to z lavinového hlediska úplně bezpečné. Dále až na Liščí louku neupraveno, ale dalo se. Z Liščí louky dolů už částečně prohrnuto a sněhu hodně málo. Projel jsem, ale kolem Pražské boudy už jsem píchal do asfaltu. Do pece pak po sjezdovce, tam je sněhu dost.
Celkově se dá říct, že sněhu je dost nad 1100 m. Je to v podstatě led rozšlapaný od pěšáků, ale tím, že mi v noci případlo asi 10 cm prašanu, tak se to docela dalo. Problém je, že dole není nic a lanovky nejezdí, takže kdo se chce projet musí si dát pár hodinový výšlap buď po sjezdovce nebo s lyžemi v ruce. A doporučuji jet pouze v případě, že napadne alespoň nějaký čerstvý sníh. Jinak okénka pouze na Sněžce na Poštovně a na Výrovce.
Vloženo 10.4.2021 15:52
Z centra Strážného 1km pěšky, bouda Klinovka pripravovala trate na brusleni rolbou od zadních Struhadel, okruh kolem Plane az na Roscesti, od krásné pláně sněhu dost.
Vloženo 4.4.2021 19:50
Trasa jako minule viz mapa z centra Strážného 2km pěšky, nasazovala jsem u Zadních Struhadel, odpo už více vytátých míst na asfalt.Od Krásné pláně sněhu dost. Připadlo od 3 do 15cm prašanu,který se dost lepil. Odpoledne Bouda Klínovka upravila tratě rolbou a čtyřkolkou se stopou z Plání až k Chalupě na rozcestí a pouze stopařem pak od Srubu po magistrále na Krásnou pláň a nahoru na Pláně.K Výrovce ráno asi upraveno, odpo rozdupáno pěšáky.Svážnice nad Klínovku projeta lidmi.
12:16
13:28
13:37
13:57

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 31.3.2021 19:47
Z parkoviště Jezerní domky Strážné přes Krásnou pláň na Pláně a nad Klínovku, svážnicí na Stoh a po magistrále zpět.Na Krásnou pláň jsme to vyšli po zelené,sníh tam je,ale bylo to na pár místech vytáté a ledovaté,nahoře všude sněhu dost a čistý.Bouda Klínovka má otevřené okénko i v týdnu a okolní tratě v pátek upravila čtyřkolkou,takže se to nebořilo,jen měkké.
11:02
11:41
13:17
13:44

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 21.2.2021 10:06
(Odpověď na dotaz uživatele David z 12.2.: Zdravím, plánujeme se dvěma přáteli poprvé jednodenní výlet na běžky ke konci února, kde budem všichni na tom stát téměř poprvé (v 15 jsem se na běžkách učil, ale od té doby na ně nestoupl) a mám problém s náplánováním trasy. Rozhodli jsme se jet do Špindlu, protože tam to známe všichni asi nejlépe, ale tím, že jsem nikdy na podobném výletu nebyl tak nevím jak dlouhou trať zvolit, aby nebyla moc krátká ale ani moc dlouhá. Všichni tři jsme sportovně zdatní, ale tím že na běžkách tolik neumíme tak nevím jak by měla vypadat přiměřeně dlouhá trasa na začátek nebo jak je to třeba se stopami (kde jsou, kde ne, kde tyto informaci najít a pod.).

Díky za jakoukoliv případnou odpověď, radu, či návrh! :))

Nejsem si úplně jistý, jestli je Špindl vhodný pro začátek. Ale pokud mám něco vybrat:

1) pro úplné začátečníky - trasa "Buď fit" v Labském dole. Od Dívčí lávky 3,5 km (a to samé zpět, tedy 7 km). Upravováno jen na klasiku, mírně stoupající až rovinaté. Přiložená fotka je odtud. Aktuální info o úpravě se zjišťuje blbě. K těm 7 km lze připočíst vzdálenost od parkoviště pod Medvědínem k Dívčí lávce. To se speciálně pro běžkaře neupravovalo, ale sjízdné bývá dobře. Všude jinde jsou docela kopce.
2) Ze Svatého Petra na Pláně a dál dle libosti. Součástí GPS záznamu https://www.strava.com/activities/1456151677. Zásadním otazníkem je úprava tratí. Ať už té ze Svatého Petra na Pláně, nebo i okruhů nahoře. Dle zkušeností z minulých let probíhala úprava silně nepravidelně a obvykle se nedá nic moc zjistit.
3) Když tam proběhne úprava, pěkná bývá trasa z Horních Míseček na Rovinku - je to okruh bez prudších kopců. Doporučoval bych nejvíc, nebýt toho, že je potřeba se nějak dostat ze Špindlu na Mísečky, což pro začátečníky není žádný med, nahoru po modré sjezdovce, nebo po jiné jen zřídka upravované trase.

Psáno dle zkušeností z minulých let, bez znalosti detailů o úpravě v sezóně pod vlivem pandemie, a jako dlouhodobá rada, bez ohledu na některá platná omezení.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 11.2.2021 7:29
Dobrý den.
Sedněte na autobus, nechte se vyvézt na Pomezní boudy a odtud jeďte k Červenému kostelu, na Lysečinskou boudu a pak máte možnost jet z Lysečinské boudy na Rýchorskou boudu a nebo dolů Albeřicemi do Horního Maršova a domů autobusem.
Doporučuji, jsou to obě krásné trasy s nádhernými výhledy na Krkonoše.
Otázkou je, jestli jsou alespoň trochu projeté stopy. Obě trasy jsou dost dlouhé a náročné, tak to by byla "zabíračka". A.
(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 10.2.: Ahoj, poradil by nám někdo trať, kde pojedeme i lesem. Jsme tu poprvé a nebaví nás jezdit okruh 4km. Poraďte kudy jet aby to bylo opravdu krásné, sportovně jsme zdatní, ale neznáme terén...)
Vloženo 8.2.2021 12:16
V sobotu z Hoffmanek okolo Zinneckerovek na ČH. Pak okolo Kolínské až po Lesní boudu a přes Zrcadlovky zase zpět. Bruslení žádná velká radost, nic není upravené. Škoda že alespoň těch pár km, kde se v té oblasti na běžkách jezdí, nelze rolbou alespoň občas po sněžení ujet (za parkování člověk zaplatí jako vždy).
Vloženo 28.1.2021 16:35
Zdravím, do Janek se běžně z Pece dostanete klasickym linkovym autobusem. Viz Idos jízdní řády.
(Odpověď na dotaz uživatele Marie z 24.1.: Chtěla bych se zeptat jak vypadá trasa Černá Hora - Pec a nevíte někdo jestli se dá z Pece dostat k lanovce na Černou Horu nějakým autobusem atd. Normálně jezdí skibus ale ten je teď mimo provoz, tak jestli je nějaká alternativa. A pak ještě, nějaký typ na nenáročný běžkovýlet se sedmiletým lyžařem přímo z Pece? Nebo kam zajet? Děkuji)
Vloženo 26.1.2021 15:37
Černá hora - Pec - Jánky. Napadly 4cm nového prašánku, úprava sedí dle bilestopy.cz, většina malého i velkého okruhu kolem Černé hory projeta včera, kolem Zrcadlovek pár dní zpět - hlubší sníh. Dnes vše zapadáno, ale stopa projeta běžkaři přede mnou. Podklad tvrdý, na něm měkký prašan, tupější, moc to nejelo, ale pro klasiky parádní svezení, dobře se na tom manévrovalo, na skate to musela být makačka;-) Pozor na vytátou svodnici pod Zrcadlovkama, při jízdě z kopce dolů není vidět, tak ať tam nezahučíte ;-) viz poslední foto. Novinkou je stopa na Černohorské silnici, aspoň nějaká výhoda zavřených skiareálů :-) Parkování Jánky letos za 100Kč a když chcete jet lanovkou, tak pouze obousměrná jízdenka za 250 Kč, pouze nahoru koupit nejde.
Vloženo 23.1.2021 18:37
Dnes velká pochvala pro rolbaře, kteří projeli páteřní cesty. Krásné svezení i ve stopě z Janských lázní, po cestě a pak velký okruh přes Zrcadlovky. Pěších, sáňkařů i bobistů bylo dost, ale díky úpravě rolbou jsme se nějak všichni vešli a nebyla ani moc podupaná stopa. Díky.
Vloženo 20.1.2021 19:30
Cesta z parkoviště pod Medvědínem do Labského dolu. Na začátku jedna stopa, od rozcestí Pod Dívčí Strání už stopy 2, sem tam větvička, jinak dobra stopa!
Vloženo 19.1.2021 19:00
Trasa z Černé hory-Pražská bouda dále po "Krkonošské magistrále" na Chalupu na rozcestí, Výrovku a Pec. Ostuda těch, kteří se o magistrálu mají starat. Je to nesrovnatelné s tím jak perfektní práci odvádí Jizerská ops. v Jizerkách. Krkonošské trasy jsou zklamáním. Vedou úžasnými místy, ale tím, že se o to nikdo nestará, jsou tato místa jen velmi těžko přístupná!!! Snad bude líp.
Vloženo 16.1.2021 18:29
Dnes trasa Jánské lázně, pres Zrcadla (mraky snehu, neupraveno, proslapnuta uzka cesta), na rozcestí pod Václavák, pak směr Kolinska, Oddech, Lesni a zpet pres Zahradky (tohle kolecko bylo jedine, kde byly vyrezane stopy). Nahoru pres velky okruh Černá hora (taky neupravené), k lanovce a sjezd dolů do Janek (usek se sankarskou drahou jen pro otrl, same skokanky a vlny) zbytek v pohode. Takže letos na upravu stop totálně kašlou.
Vloženo 16.1.2021 18:15
(Odpověď na dotaz uživatele Dudmenn z 15.1.: Zdravim vsechny. Mam netradicni dotaz ohledne vydejnich okenek. Je otevreno a maji teple jidlo nekde z tohoto seznamu: Vyrovka, bufet na lisci hore, Lucni,Lesni,bufet na cerne hore,Kolinska,Oddech,Husova,Prazska,Modrokamenna. Predem diky za info.)
Vloženo 16.1.2021 17:49
Špindl - Pláň - Rozcestí - Lučina - ČH - Horní Maršov. Upravené mezi Č. Potokem a Kolínskou (ale taky plno lidí), totální hlubočák jen na Pláni, jinak tak nějak projeté. Sněhu mraky. Kolem Klínovek peší a zejména skuteční horalé se sněžnicemi systematicky likvidující vyjetou stopu (asi ty sněžnice na sníh nefungujou).
Vloženo 16.1.2021 6:47
(Odpověď na dotaz uživatele Michaela z 15.1.: Dobrý den, jsou tratě kolem Černé hory upravené i na bruslení? Děkuji)

Na Černou horu nejezdit, Skiresort upravuje jen vršek Č-H aby lidi donutil si koupit lístek na lanovku a oproti jiným rokům je tras málo, a ani se nechystá upravovat více, dokud se nespustí lyžování, viz bíléstopy.cz
Vloženo 14.1.2021 11:27
Pátek až neděle se tam platí 200 Kč za den (Parking Hromovka a Medvědín).
(Odpověď na dotaz uživatele Aleš z 13.1.: Nevíte někdo, jaké jsou podmínky parkování ve Špindlu (když pro sjezdaře lanovky nejsou), prosím?)

O oblasti

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této oblasti Krkonošská magistrála. Ta se postupně přiblíží k několika významným obcím a místům ve východních Krkonoších, ale zpravidla je mine - nejprve Strážné, pak Pec pod Sněžkou, vystoupá kus pod vrchol Černé hory, mine Jánské Lázně a v Horním Maršově překročí údolí a zamíří do sousední oblasti u nás nazývané Úpa a Rýchory, tedy do “nejvýchodnějších” Krkonoš. Zde hranice oblastí vede údolím řeky Úpy až do Pece pod Sněžkou, a na hřebeni můžeme považovat za hraniční bod Sněžku - hřebenové pasáže mezi Sněžkou, Luční boudou a Špindlerovkou patří milovníkům horských túr po strojově neupravených trasách.

Donedávna jsme ještě řadili tratě vedoucí ze Špindlu-Svatého Petra či Strážného až někam na Klínovky do centrálních Krkonoš, ale to měníme - prostě vše, kudy vede i závod Krkonošská 70, řadíme už do východních Krkonoš.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Černé hory a Světlé hory.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše