Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně – běžky

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 7.4.2020 21:22
(Odpověď na dotaz uživatele Vlček z 3.4.: Prosím, je možné zajet na Špindlerovu boudu a zaparkovat tam? Dík!

A ještě prosím, nevíte někdo, jaké jsou teď podmínky pro běžkaření v širokém okolí Špindlerovy boudy? Díky!)

Na Špindlerovku se bez povolení autem nedostaneš. V okolí je to spíš pro turisty, stopy nic moc, ale pokud nepotřebuješ závodit, tak projít se tam na nich dá:)
Vloženo 13.3.2020 17:08
V okolí Černé hory je upraveno cca 15 km tratí. Provoz kabinkové lanové dráhy z Janských Lázní na Černou horu bude zachován do neděle 15. 3. 2020. Kabinková lanovka bude o víkendu přepravovat pouze pěší a běžkaře. (provoz skiareálu pro sjezdaře bude stejně jako na jiných místech s ohledem na vyhlášená opatření proti koronaviru počínaje sobotou ukončen). Zdroj: https://www.skiresort.cz/informace/novinky/lyzarsky-provoz-konci-kabinkova-lanovka-jezdi-do-n_96/
Vloženo 4.3.2020 19:47
Z Maršova přes Světlou na Černou a okolí. Na Pražačku procházka s lyžema v ruce po trávě. Tam rolba, čerstvě upravená, přes noc zledovatělá slabší vrstva sněhu, ale až na pár rozjetých šišek dobrý. Od Krausovek už začínaly bělat sněhem i stromy a cca od 1000 m n. m. hotová zimní pohádka. Všude nový mančestr, modré nebe a do toho jarní slunce. Nádhera.
Vloženo 2.3.2020 18:19
Z Hoffmanek pres Zrcadla na ČH, svaznici a po c.h.silnici dolu - snehu dost i dole, akorat pred Vendlovkou neprijemna mista hlavne pro sjezd, viz fotka. S mazanim horor, jinak super.
14:09
15:55
Vloženo 29.2.2020 8:57
Rolba vyjela odpoledne a vše upraveno od Špindlu přes Krásnou Pláň přes Klínové Boudy, ještě kus dále, ale tam jsem nedojel. Sice mám v sobotu sněžit, ale je to utažený.
Vloženo 27.2.2020 22:14
Černá hora a okolí - sněhu hromada, kolem poledne začala řádit rolba i se stopovačem, takže to bude na víkend hezký. Konečně je už protažený celý malý okruh. Podle množství sněhu v Jánkách zřejmě bude v pohodě i nástup na Hoffmankách.
Vloženo 20.2.2020 21:11
Cesta klasikou z Dvorské okolo Výrovky, pravým úbočím k památníku , pak Luční, okruh pod Snezku ( výstup zakázaný) a polskou stranou zpet k Luční a zpět na Dvorskou...
Dopoledne krásné výhledy s azurem, ale po 13h utrum a jeden byl rád, kdyz viděl 2 tyče u cesty...taková mlha a fuják...o stopách nema cenu psát, vitr vsechno zavane...
Vloženo 20.2.2020 7:00
Dneska klasikou z Dvorské, Klínovka, Přední planina a zpět. Sem tam bezkaři výletníci. Cesty občas se stopou, ale rychle se zafoukají novym sněhem.Dopoledne viditelnost 30m, odpo uz 100-200.
Vloženo 18.2.2020 21:18
V úterý menší okruh- Dvorská, sjezd k Andule( rolbové oranište, stopa rozježděná...) a po magistrále na Klínovku, ( zbytky stop ničí skialpinisti, sáňkaři, snowboardisti...), a k Rozcestí a Dvorské...Na pláních dost fukot, mlha, občas sněžení.
Vloženo 17.2.2020 20:54
Dnes klasika - Dvorská(sjezdem ke křížení)- odbočka a dále po Krkonošské magistrále( v mapě take jako Liščí cesta) na Lesní boudu, výstup na Liščí horu...
Magistrala jela dobře, místy i stopa, jeli i Bruslaři...Liščí hora jen pro otrlé( hodně muld, sjezd z Liščí na Lesní obstojně ok, byl mokrý a mekký sníh.
Vloženo 16.2.2020 20:53
Nekdo se ptal na stav cesty kolem Friese a Dvorské...Stav v 15h
Cesta od dolniho parkoviště rozjeta (oraniste)rolbami a skútry, jak vozí lidi na boudy...cestou dolů pár nadšenců na běžkách...
Stopy nikde...
Večer pokus na Liščí horu od Dvorske .POZOR! všude naváté velké hroudy, od Rozcestí,blbě se tomu jeden vyhne.Sníh namrzlý, velký vítr.
Vloženo 15.2.2020 22:04
Harrachov-Mumlava-Vosecka-Labska-Martinovka-Spindlerovka-Lucni-Vyrovka-Na Rozcestí-Lyz.bouda-Pec: s výjimkou úseků z Harr. na Voseckou, z Petrovky na Spindlerovku a z Luční na Rozcestí je to poměrně brutál backcountry, i kvůli náročnému terénu tam zas až tak moc běžkařů, co by vyšlapali stopu, nebylo (stejně je to velmi často na stromeček), spíše je hodně skialpů a sněžnic. Na hřebenech je přes metr sněhu, místy se hůlky boří nepříjemně moc. Přesto úplná nádhera, ale poté, co jsem protrpěl ta místa plná úzkých zatáček i sjezdů (kde plužit s 2m běžkami prostě nejde) a úseků, kde jsem vysloveně jen pochodoval, musím říci, že v úseku Vosecká-Petrovka a Spindlerovka-Lucni jsou asi skialpy rozumnější volbou.
Vloženo 15.2.2020 19:19
Dnes cesta z Hofmanek, přes Zrcadla, Kolínskou, Tetřevky, Liščí cestou po magistrále na Klínovky,Xrubu a přes Krásnou pláň na Strážné. Upraveno na skate i stopa.Lidi skoro žádný. Paráda
Vloženo 9.2.2020 22:06
Ze Strážného (Jezerní domky) - Dvorská bouda - Luční bouda - Klínová bouda - Strážné: už od parkoviště souvislá vrstva sněhu, stopa žádná, ale je to celkem hezky uježděné od zásobovacích roleb, takže se jelo hezky. Dole trochu ledovaté, o kousek výše už pěkný sníh. Vrcholek nad Luční Boudu je vyfoukaný na led jen asi na 50 m, jinak v pohodě.
Louka kolem Klínové boudy: vyježděno jen od lyžařů, takže stopa nic moc.
Na druhé straně louky konečně začala stopa, ale už je dost stará. K Strážnému se dá dojet jen k první chatě u Šestidomí, dál už je to buď vytálé nebo led.
Vloženo 9.2.2020 21:57
Výjezd lanovkou na Černou horu. Černá hora - část po Velkém okruhu - Václavák - Vlaššké boudy - Krausovy boudy - Na Pražačce - Janské lázně
Všude čerstvě upravené stopy
Nahoře na Černé hoře: perfektní sníh
kolem Vlašských bud byly stopy rozšlapané od lidí (stihli je od rána rozšlapat :-( , ale na klasiku v pohodě.
V nižších částech (Vlašské boudy, Krausovy boudy) je souvislá vrstva sněhu, ale jen asi 15 cm a horší kvality než nahoře. Místy je to vyklouzané na led. Pěkné stopy až Na Pražačku. Od Pražačky dál nejsou stopy upravené ani jedním směrem, je to tam rozryté, ale sníh byl skoro až do Jánek.
Vloženo 9.2.2020 10:50
Sobota odpoledne z Hoffmanek na Černou horu a okruh okolo Světlé. Ideální na skate, nahoře většinou stopa. Sněhu dost. V místě souběhu se sáňkařskou tratí hodně lidí, ale jinak to šlo. Večer vyjížděla rolba z Janek.
Vloženo 3.2.2020 17:50
Cerna hora a Svetla hora: Svetelsky okruh sjizdny od Vaclavaku ke Krausovym boudam. Krome 1. kilometru, kde je obcas jehlici a sisky, pekne. U Krausovek konci snih. Cerna ok. Vsude starsi uprava.
Vloženo 1.2.2020 22:28
Ve středu a čtvrtek nasněžilo a jelo se relativně dobře, dokonce se zase dalo nazout už ve Strážném u vleku, jako by byla normální zima a ne až na Šestidomí, jak tomu bylo počátkem týdne. V noci na pátek ale pršelo a oteplilo se. Strážné se proměnilo v brouzdaliště, mimo sjezdovku tečou potoky vody a vykukují louky. Jel jsem ze Strážného z Lomu po tratích kolem Hříběcí boudy. Cesta je rozježděná nejen od skútrů a zásobovacích rolb, ale ve spodní části i od aut (poslední parkoviště je ještě hodný kus nad Hříběcí boudou). Cesta na Bufet na rozcestí je oraniště, ale jet se dá. Čím výše, tím lépe. Den stará úprava je k ničemu, částečně obleva, ale hlavně zásobovači vykonaly své. Z bufetu sjezd po tratích, kolem Srubu na Krásnou pláň a do Strážného. Projel jsem až na sjezdovku, ale jen proto, že jsem vzal starší lyže a byl ochoten riskovat. Celkem dobře sjízdné to bylo až k Šestidomí, když pominu pár míst, kde opadaly kamínky z kol nějakému "jinak smýšlejícímu uživateli hor", který jel autem na Krásnou pláň a s nímž jsem se střetl v tom nejprudším svahu, těsně nad odbočkou na Struhadla. Sníh velmi mokrý, těžký a pomalý a to i úplně nahoře (Bufet, Klínová louka).
Vloženo 26.1.2020 12:59
Špindlerovka - Luční po polské straně. Na běžkách schudne ale nikoliv ideální. Je to tvrdé udupane. Pesaci se pohybují rychleji než běžkaři. Terén není ledovaty. Sněhu akorát. Od Luční to už vypadalo dobře. Stopa žádná skate od Luční na Vyrovku možný
Vloženo 24.1.2020 9:28
Ahoj Pavle,
šel jsem od Špindlerovky na Luční po polský straně tam a po český straně zpět. Část obou úseků se musí jít pěšky. A taky pozor na počasí. Mě začalo foukat s deštěm a místo po sněhu jsem klouzal po ledě. Od Špindlerovky dál nevím, ale je tam širší cesta, takže snad vpohodě.
Good luck

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 23.1.: Nevíte někdo, jak vypadá hřebenovka od Luční až po Tvarožník. Půjde o víkendu na běžky? Nebo je to vyfoukané?)
Vloženo 22.1.2020 20:08
Ze Špindlu na Černou h. a zpět.
Hnus, sníh za poslední 3 týdny buď zmizel nebo totálně zledovatěl. Nad Špindlem ke Krásné pláni (rozc.) spousta kamenů kouká.
Pláň nad Klínovkami jak na jaře. Sjezd z Liščí hory horor, čistý led. Kolem Pražské b. v podstatě už není souvislá pokrývka.
Cesta od Hrnčířských bud na Klínovky sice většinou bez kamenů, ale většinou zledovatělé.
Kdo měl s sebou klister, asi měl lepší zážitek. Já mazal fialový a červený tuhý a ten nevydržel moc dlouho.
Vloženo 21.1.2020 13:15
Vcera dopoledne skate od horni stanice lanovky na Plani pres Rozcesti na Lucni boudu, zpatky odpoledne pres Krasnou plan do Spindlu. Prvni cast bez problemu, pred Klinovkou v lese muldy, ale snehu tak akorat. Zbytek krasa, od bufetu slunce (dole inverze), sjezd od kaplicky precizne upraven rolbou, ale snehu jen milimetry. Na Lucni rekonstrukce podlahy 8-) ale funguje. Pri navratu nad Krasnou plani smerem k Hromovce par kaminku, ale pak uz to slo kupodivu az dolu bez problemu. Na letosni pomery nadhera!
Vloženo 21.1.2020 11:10
V neděli jsem vyjel lanovkou na Černou horu. Okruh okolo Světlé hory směrem z Václaváku ušel, místy celkem ledovaté. Nejel jsem až ke Krausovým boudám, cca 1km před nimi jsem to otočil, hodně ledu, z kopce o ústa. Cestou přes Lučiny směr Lesní bouda opět místy hodně ledovaté. Nejlepší část podle mne po magistrále okolo Liščí hory směr Strážné. Krom toho dobrý úsek tradičně svážnice nad Pardubkama. Bruslil jsem, stopy někde více, někde méně upravené, přeci jen to nejsou Jizerky.
Vloženo 19.1.2020 15:18
Z Hofmanek pres Vendlovku na Cernou.Pres lzi metereologu nic nenapadlo!Led a misty i po sutrech az na Vendlovku.Odtud jakz takz stopa i brusleni. Cim vys,tim lip.Okolo Svetly supr.Nahore v zatacce nad Krausovkama sem to sundal a sebeh pres Modry kameny do Janek.Bal sem se ledu.Nahoru na Pardubky snad dobry.Tvrdej firn,kerej pri brusleni ustreluje.
Vloženo 21.1.2020 15:33
Nadherny skate na ceste mezi konecnou lanovky Stoh a Sv.Petr, 5km tam a zpet. Vyskrabal jsem se tam ze Strazneho, 30min pesky, nahoru bezky ok, dolu ledovka.
Vloženo 16.1.2020 17:01
Ze Špindlu jezdí autobus na Špindlerovu boudu - 50 Kč dospělý - 10 km, 20 min. auta tam nemuzou. jsou i zastavky mezitím. Dá se zaparkovat napr. na parkovišti Hromovka. ve st 15. 1. zdarma.

Nahoře sníh je, není ho moc a na nějaké extra lyžování to není;( spíš turistické.... na Moravskou boudu struže... takze jen tak tak se prejede lyzema...;( ale výhledy jsou uzasne;)!!! Krásné počasí je tyto dny...
12:26
12:26
15:03
Vloženo 15.1.2020 0:59
Špindlerův Mlýn
Medvědín, možné parkování v pondělí v pohodě a ZDARMA
Běžky šlo nasadit téměř hned, hodně ledovaté, ale jde to a pak možnost trasy Buď fit. Tam uz cim dal lepsi, mene ledu... Je to 800 m od dolní stanice lanovky Medvědín proti proudu řeky Labe směrem do Labského dolu. 4km nahoru a 4 km dolů. Trasa tedy dlouhá 8km + prijezd, odjezd cca 9,6 km celkem.
Ve Vrchlabí sníh není tak úžasné, že zde je;)!
Vloženo 11.1.2020 21:39
Vodovod (Liščí cesta) upraven v pátek dopo, ve stopě trocha čerstvého sněhu = paráda až k napojení asfaltky ze Strážného. Odtud přijely zásobovací rolby a vytvořily tu zmzlou oranici, která končí směrem nahoru někde u Rennerovek. Směrem nahoru se dalo, dolů bych si to neužil. Dál k bufetu Na rozcestí už slušné. Neupravovaná cesta přes Liščí horu slušná (hodně pěších, ale povrch je tvrdý a neboří se). U lyžařské upraven okruh na nějakou firemní akci = lepší jet po něm, než přímo, odtud dál nad Pec upraveno.

Přejezd lesem a přes Lučiny bývá za takovýhle podmínek nejhorší části vždy, za mě byl kousnutelný, okolo Pražské někteří lyžaři (jako třeba Borek spatřený v protisměru :-) kousek zouvají, ale jsou v menšině. Na Valšovky pokud sjíždět tak tou cestou z východu, ta je parádní, západní 2x přenášení a celkově nic moc, jinak jsem to na okruhu Světlá hora otočil taky na Signálu, abych si užil jen to dobré, všude byla i stopa na klasiku, upraveno dnes dopo.

Magistrála okolo Černé hory i prodloužení ke sjezdovce taky výborné. Dál dolů kvůli ubývajícímu sněhu slabší - na sáňkařské dráze pozor na asfaltová místa, dál po Černohorské silnici do zatáčky ještě docela dobré, odtud dolů na Hoffmanky dle očekávání nejhorší viz zpráva z rána + fotka teď, je z nejhoršího místa. Pro 80 % lyžařů doporučuji nahoru i dolů lanovkou, skiresort si ty peníze za dnešní úpravu zaslouží.

GPS záznam pro lepší pochopení: https://strava.app.link/1GAUD2YEa3
9:43
10:14
12:33
13:40
15:13

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 11.1.2020 20:21
Z Friesovek přes Lahrovky na Dřevařskou zmrzlá oranice. Na Lahrovkách už je to na přenášení. Vodovod upravený, po jedné straně i vyřízlá stopa. Od vysílače za křižovatku pod Kolínskou je to bída. Dál směrem na Pěticestí a na Signál je sněhu dost. Dolů na Valšovky jsem se raději nepouštěl, začátek cesty z Pěticestí vypadá špatně, dole to bude asi ještě horší.
Vloženo 11.1.2020 10:58
Z Hoffmanek sjízdné bez přenášení, stará strojová stopa místy vytata na asfalt. Dolů to zkusím, ale bude to technicky náročný, přes noc napadl jen poprasek a je to ledovate.

Ze zatáčky na Zrcadlovky jsem sundal 2x na pár metrů, někteří kameňačky nesundali. Dolů nedoporučuji, led a o hubu.

Dál od Zrcadlovek upravila okolo 10h rolba, jela tam a zpátky, bezpečnosti rozhodně pomohla a stopu na klasiku udělala, díky.

I dál to vypadá líp než před vánoci viz moje zpráva někde dole. Více večer.

O oblasti

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této oblasti Krkonošská magistrála. Ta se postupně přiblíží k několika významným obcím a místům ve východních Krkonoších, ale zpravidla je mine - nejprve Strážné, pak Pec pod Sněžkou, vystoupá kus pod vrchol Černé hory, mine Jánské Lázně a v Horním Maršově překročí údolí a zamíří do sousední oblasti u nás nazývané Úpa a Rýchory, tedy do “nejvýchodnějších” Krkonoš. Zde hranice oblastí vede údolím řeky Úpy až do Pece pod Sněžkou, a na hřebeni můžeme považovat za hraniční bod Sněžku - hřebenové pasáže mezi Sněžkou, Luční boudou a Špindlerovkou patří milovníkům horských túr po strojově neupravených trasách.

Donedávna jsme ještě řadili tratě vedoucí ze Špindlu-Svatého Petra či Strážného až někam na Klínovky do centrálních Krkonoš, ale to měníme - prostě vše, kudy vede i závod Krkonošská 70, řadíme už do východních Krkonoš.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Černé hory a Světlé hory.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše