Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně – běžky

Archiv zpráv zimy 2022/2023

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně ze zimní sezóny 2022/2023. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně - aktuální zprávy

Vloženo 11.4.2023 19:39
Z Plani na Rozcestí, sice mokrý snih, ale zas to neklouzalo. Souvislá pokrývka, pouze na louce na Klinovkama asi dvakrat nutno jít metr přes trávu. Jinak super
Vloženo 10.4.2023 8:54
Na Pláni se dá malý okruh dobře lyžovat bez klasické stopy. Uprava není cerstvá, dopoledne docela pevný a čistý podklad. Nástup jen po Červené sjezdovce z Hromovky a pak pokračovat nahoru Modrou sjezdovkou. Jízdenka přes lanovku nahoru 290 CZK. Oba směry za 500 Kč, zaparkovaní zdarma. Na cestě nad Klínovkami na Rozcestí téměř souvislá vrstva sněhu. Odpoledne břečka mezi Rozcestí a Výrovkou. Dál přes Luční boudu až na Sněžku teměř bez sundání lyží, dolu z vrcholu pěšky. Jen na Obřiím sedle malo sněhu. Na běžecke trati přes Krasný Plan do Spindlu jak se zdá nic moc.


(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 9.4.: Nevíte, jak to vypadá z Plani směrem na Klinovky a Rozcestí? Případně pak zpět dolu do Spindlu tou okružní svaznici? Diky)
11:47
13:04
13:13
13:26

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 8.4.2023 19:08
Dnes jsem udělal tečku za zimní sezónou. Dopoledne jsem dal sjezdovky na Černé hoře, odpoledne jsem vyjel kabinkou na Černou horu s běžkama. Běžel jsem částečně po malém okruhu, dále na rozcestí Pod Kolínskou boudou, Václavák, dál po velkém okruhu k místu, kde protíná sjezdovky. Dál již není sníh. Pak zpět, k vysílači a k lanovce. Celkem 12 km. Části trasy byly se stopama, části rozšlapané a špinavé beze stop, jen pár míst se přenášelo. Odpolede bylo nad nulou i na vrcholu, takže sníh byl mokrý, místy dost rozbředlý. Ale na to, že je duben, tak jsem si to užil.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 7.4.2023 21:51
Dnes od Husovy boudy pres Liščí horu k Památníku obětem hor a zpět. Na to jaká byla zima a poslední týdny, stále dobrý. Celá trasa bez sundání lyží. Od Husovky k Lesní místy ledové, místy asfalt, ale kličkováním to šlo. Dále k Lyžařské místy potůčky, místy asfalt, opět kličkování zachránilo, od lesa nahoru měkký mokrý sníh. Pro skalní velikonoční lyžaře paráda. Samozřejmě ideál na kameňačky, které umí jezdit i po trávě:)
Vloženo 7.4.2023 13:23
Ačkoli mapy.cz nic neukazují, tak malý okruh na Černé hoře upraven (skate i klasika). Dá se sjet az ke Kolínské (tam už je sucho). Po Václaváku zpět, či na Signál na Světlé, je to neupravené a spíše pro skalní! Svážnice super, Švédský val jen na půl upraven. Zbytek se dá projet. Na 20 km skatem jsem přenášel jen 2x! Stoupání pod Černou boudou ledovaté. Jinak celkem na měknoucím ledu 1 cm prašanu.
10:39
Vloženo 3.4.2023 9:35
Pec-Výrovka-Luční bouda-zpět Rozcestí-liščí jora-Lyžařská-Hnědý vrch-po červené sjezdovce dolů. Souvislý sníh na cestě na Výrovku začíná u Richtrovek a pak už je ho hodně. Tvrdé, zmrzlé s popraškem nového. Prudká část cesty na Výrovku koryto rozježděné od čtyřkolek, ve zmírnění pod Výrovkou začíná úprava rolbou s hladítkem (bez stopovače), která pokračuje až na Luční boudu. Z Výrovky směr Rozcestí bez úpravy, zmrzlé stopy od lidí. Přes Liščí horu OK. Sjezd z Lıščí na Lyžařskou ve spodní části dost rozrytý, ve zmrzlém stavu opatrně. Na louce u Lyžařské už přerušovaný sníh, potůčky, občas tráva. Lze ovšem souvisle po sněhu vytraverzovat směr Hnědý vrch a sjet dolů do Pece po sjezdovce, dost umělého sněhu až dolů k parkovišti Zelený potok.
Vloženo 2.4.2023 22:14
Špindlerova bouda, Moravská bouda, Brádlerovy boudy, Medvědí bouda, Špindlerův mlýn- máme back country, takže stopu moc neřešíme, toto je stejně trasa na ski alpy. Sněhu nahoře dost, mlhy také, ale hodně zledovatělé. Od Medvědí boudy bez sněhu(kdyby jsme vybrali dolů jinou trasu, asi by jsme se dostali na lyžích níže).Sníh bohužel i v Krkonoších jen ve vyšších polohách.
Vloženo 2.4.2023 20:34
Dnes jsem vyrazila z Pece pod Sněžkou, což nedoporučuji, protože sníh začíná až v lese za Kolínskou boudou, takže lepší je vyjet lanovkou z Jánek. Nejlepší úsek: rozcestí Pod Kolínskou boudou až rozcestí pod Černou boudou (ta delší cesta), sněhu dost (je tu jen v jedné zatáčce asi 5 metrů vytáto), cesta není rozdupaná, naopak je pěkné hladká. Stopa na klasiku tu spíš není, ale na bruslení je to super. Malý okruh na Černé hoře - začínala jsem na straně blíž k Peci, proti směru hodinových ručiček: stopa na klasiku celkem dobrá, ze začátku je v lese dost bordel, sjezd je docela v pohodě, je to hezky upluženo, ale na konci chybí asi na 10 metrech sníh, jakmile se pokračuje po vrstevnici vlevo směrem k lanovce, tak to je druhý nejhezčí úsek - dost sněhu, bez špíny, tady to jelo pěkně až k lanovce.
Kolem vleků je oranice rozdupaná od pěších. Okruh k vysílači můžu doporučit, dost sněhu, téměř žádná špína ani stopy od pěších. Úsek kolem Černé boudy je dost rozdupaný a místy je to čistý led, takže tady jsem šla pěšky. Sníh - lehce přimrzlý firn. Ve dvě odpoledne byly nahoře mínus tři stupně. Kdyby bylo nad nulou, tak by to bylo lepší, protože sjezdy by byly víc v pohodě a přes jehličí by se dalo také lépe projet.
Vloženo 19.3.2023 20:21
Na vrcholu Černé Hory jsou podmínky dobré jak na klasiku, tak na skate. Magistrála také upravená. Sjezd do Janských Lázní je možný pouze po sjezdovce. Asfaltky jsou již z velké části holé.
Vloženo 17.3.2023 15:53
Ještě pro úplnost - u Pražské boudy klasické místo s minimem sněhu. Dnes ráno ještě sjizdné po sněhovém pásu o šířce asi 2 m, ale okolo už je hlína, takže to bude rychle odtávat a bude se muset asi kousíček přenášet.
Vloženo 17.3.2023 15:40
Jih už bude vytátý, volil bych raději zjezd z Černé hory na sever do Pece, tam je sněhu ještě dost. Liščí hora je v super podmínce. Z Pece lze zpět do Jánek skibusem.
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 17.3.: Zdar, nemáte prosím někdo aktuální info, jak to vypadá kolem ČERNÉ HORY? Na vrcholu sníh dle webky je, přes Zrcadlovky do Jánských předpokládám už nesjízdné (horní partie na sluníčku).
Ale pojede to ještě aspoň přes Lučiny k Lišce? Půjde to zpátky do Jánských po Černohorské silnici a Lobkowitzově cestě?
Chci ještě vytáhnout děcka na poslední sníh, neočekávám vzhledem k počasí krásné stopy ani tvrdý podklad, ale aby tam byla aspoň souvislá vrstva bez šutrů)
Vloženo 17.3.2023 15:36
Pec-Výrovka-Rozcestí-Dvorská-Liščí cesta-Hrnčířské-Pražská-Kolínská-Zrcadla-Václavák-Lyžařská-Liščí hora-Výrovka-Pec. Všude dost sněhu, sjezdy z Rozcestí dolů na Přední Rennerovky a z Výrovky dolů do Pece klasicky rozježděné od roleb a skůtrů, ale doměkka a dobře sjízdné. Liščí cesta-Kolínská-Černá hora upraveno na klasiku i bruslení, místy velmi tvrdý podklad. Od Lyžařské přes vrchol Liščí hory udusáno skoro do hladka, pevný nezledovatělý sníh. Na hřebenech celodenní mráz, níže na slunci odpoledne kaše. Na cestě z Výrovky do Pece výtátá jedna zatáčka (Andělské schody), jinak sjízdné až dolů.
Vloženo 15.3.2023 13:04
Jánky - po svážnici na Černou, po velkém okruhu ke Kolínské a stejně zpátky. Svážnice do první zatáčky na hraně, leze asfalt, špína - dalo se objet po tenké slupce ledu nebo okrajem pangejtu, z kopce už o ústa. Z první zatáčky až k okruhu dobré, ujeto od sjezdařů, stopa pro klasiky samozřejmě žádná. Okruh neupravený, není tam ani žádný provoz skútrů, takže měkké a pomalé, stopa opět žádná (déšť ji zahladil). Nelze říct nic jiného, než že skiareál na běžkaře kašle, ačkoli sníh nahoře je a podmínky by byly na klistr ideální. Není divu, že v posledních letech v Krkonoších častěji potkáte lyžaře na skialpech, než na běžkách...
Vloženo 4.3.2023 18:12
Černá hora téměř výborné podmínky na tu bídu se sněhem. Trasa 20km z Jánek viz mapa. Na Černohorské silnici je pár vytátějších míst,ale dá se objet😉 Nahoře výborné podmínky,je to ještě prašan. Sjezd kolem Zrcadlovek kupodivu taky dobrý,i když se víc jak týden neupravovalo, spodní část horší, hodně pošlapané od pěšáků a střídání měkkého, ledovatého a prašanu, od Zrcadlovek v obvyklých místech vytáté, na kameňačkách to lze i projet,já jsem to radši sundala.
9:42
10:11
10:41
11:56

» Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Vloženo 23.2.2023 19:03
Vyvezení kabinkou nahoru byl dobrý nápad. Pak jsem objel okruh kolem čisté hory. Na severní straně i přes vyšší teplotu stopa celkem fajn. Na jižní straně to byla už dost čvachtanice. Pod Pardubickymi boudami jednou nutno přenášet. Zbytek ušel. Sluníčko potěšilo.
14:37
14:57
14:57

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 21.2.2023 16:37
Dneska z Janských Lázní nahoru, kdy cílem měla být Luční Svážnice. Tam až jsem nedojel. Nejdřív mrholí, pak nahoře i déšť. Sněhu málo. Všechno mokrý. Jehličí kam se člověk podíval. Stopa přesně na to udělat z Béčkových běžek Céčkové. Mno snaha byla, ale dokud nepripadne uz tam nepojedu.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 19.2.2023 19:32
Z Hofmanek nahoru po cernohorske silnilci a druhou stranou zpatky. Snehove to neni uplne havarka. Ve spodni casti hodne spinavy snih nahore je par cm noveho snehu. Uprava bohuzel zadna. Diky plusovym teplotam mekke tak vcelku rozjezdeno od skutru, ctyrkolek a pesich. Letos je uprava trati slabsi oproti tomu jak to bylo drive. Nicmene chapu, ze je to finanacne narocne a ve snaze usetrit se nekona uprava tak pravidelne. Pro co ale moc pochopeni nemam, je spatne informavatelnost o akltualni stavu. GPS v rolbach nejsou zapnute. Na webu / informacim mailu casto uvadi, ze je upraveno ale kdyz tam clovek dorazi je to ryzi motokros.
Vloženo 16.2.2023 16:23
Okruh Světlá hora (po smeru hodinových ručičiek) +Malý okruh Černá hora (proti s.h.r.): stopa pre klasiku i sk8 kvalitne vykrojená, ikeď staršieho data. Severná časť okruhu SH zmrznutý sneh,pevná podložka, južná časť vplyvom teplôt a slnka začíná povolovať. V lese ihličie a vetvičky- viac ako týždeň nenapadol ani 1 cm snehu. Okruh SH ľudoprázdny, profil však turistike na bežkách nesvedčí: striedajú sa úseky dlhých tiahlych pomerne príkrych stúpaní s dlhými zjazdmi, miestami tiež strmšími. Okruh tak je zaujímavý pre kondičných bežcov, ale turistom ani rozhľadmi nič moc nedá. Najväčšie negatívum je tristné značenie- bez mapy.cz v mobile s GPS je veľmi ľahké zablúdiť pre množstvo križujúcich stôp. Pre Skiresort jednoznačne palec dole.
9:54
9:59
10:18
10:34

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 9.2.2023 18:17
Ze Strážného na Klínovky celkem slušný podmínky i na skate. I cestou nahoru na bufáč a Liščí sice neupraveno, ale pevný sníh takže to šlo pěkně. Ale suverénně nejlepší svezení - ač to tak podle Mapy.cz nevypadá - byla magistrála mezi Tetřevíma boudama a Rennerovkama - 2 stopy na klasiku a krásně ujeto i na skate.
Díky všem kdo se v Krkonoších o úpravu snaží!
Vloženo 1.2.2023 10:50
V neděli krásné svezení v areálu Pěnkavčí vrch - Velká Úpa. Nový manšestr a vypadá to, že to tam chvíli vydrží, protože lidí tam jezdí málo. Doporučuji vyjet lanovkou na Portášky než stoupat z údolí s ohledem na množství sněhu v nižších polohách.
Vloženo 29.1.2023 8:28
Černá Hora. Černohorská silnice z Hoffmanek sjízdná, ale místy leze led, od otáčky na Zrcadlovky lepší. Severní část velkého okruhu (svážnice) od sjezdovky má dostatek sněhu, nový manžestr, celkem měkké, ale moc hezké svezení, tam už je to i na závodní lyže. Dolů směrem ke Kolínské jsme nezajížděli, ale z doslechu je to tam dobré. Část velkého okruhu přes Zrcadlovky prý ještě není úplně OK, tam bych byl při sjezdech opatrný. Skol!
Vloženo 21.1.2023 15:54
Černá hora. Nahoře do 12h napadlo asi 15cm, dole na Hofmankach jen zhruba 5. Vrchní partie sněhu dost, silně foukalo, tak občas zavej. Nahoru i dolů stále pouze po sjezdovce. Na sjezdovce Hofmanky rolba rozhrnula nastrikany technický sníh, ale neupravila, s obtížemi sjízdné jen po kraji.
Vloženo 30.12.2022 13:33
Na svaznicich na vrcholu Černé Hory dnes docela dobré svezení. Při teplotě nad nulou podklad trochu zmekl a nerovnosti se částečně srovnaly, takže na bruslení docela slušně podmínky. Sníh po 11.hodine už pomalejší. Je potřeba dát pozor ve sjezdu od Černý boudy k rozcestí nad Vaclavakem a ke koleni na magistrále na Zrcadlech, kde několik metrů jiz chybí sníh.
Vloženo 29.12.2022 14:47
Svaznice na Černé hore stale dobre sjizdne. Po ranu moc pekne, v noci zrejme napadlo par mm. S postupujicim dnem mirne zhorseni.
Na pocitovku dobre!
Vloženo 28.12.2022 14:12
Svaznice na Černé hoře sjízdné. Tvrdý nerovný podklad, navrchu cca 2cm čerstvého. Na sk8 jakž takž, nejlepší asi na soupaz. Stopa částečně jen k vysílači a paraglidu. Nahoru nutno pěšky, nebo ráno vybruslit po sjezdovce, nebo lanovkou.
Vloženo 27.12.2022 14:25
Info přímo od skirezortu že dneska: běžecké stopy se nyní bohužel strojově neupravují. Je tam však zmrzlý sníh, s velkou opatrností je to sjízdné.


(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 26.12.: Nevíte někdo, jak to vypadá nahoře na Černé hoře? Dá se to? Půjde to zítra? Kolik cm sněhu asi je? Díky.)
Vloženo 13.12.2022 19:42
Lobkovicova cesta na Černou Horu na bruslení perfektní, po 17 h již nikde nikdo, ani zima nevadila
Vloženo 11.12.2022 9:21
V okolí Černé hory je upraveno cca 10 km běžeckých tratí.

Zdroj: info od skiareálu, viz https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/krkonose/cerna-hora-janske-lazne. GPSka v rolbě zapnutá zjevně nebyla, protože záznam úpravy se nikde najít nedá.
Vloženo 27.11.2022 20:13
Černá hora: Asi 10 cm sněhu, na trati krásných 5 cm uježděného, což bohatě stačilo na první svezení. Od lanovky přes Sokolku až na vysílač (1km) by se dalo i bruslit. Zbytek už hodně rozšlapané, i tak se na svážnici dalo pěkně zatrénovat. Potkal jsem za 2 hodiny asi 3 bežkaře. Od kolene dolů ke Kolínské jsem už neriskoval. Lanovka zase pojede až příští víkend. Sněhu určitě přibude. Sezonka pro bežkaře je za 2.700. Jednosměrná jízda za 270, zpáteční 330.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně