Okruh Světlá hora

Toto video je záznamem z lyžování v okolí Černé hory, zejména pak po okruhu Světlá hora, ze soboty 27.12.2014.

Video je doplňkem ke zprávě o aktuálních sněhových podmínkách pro běžkaře ve východní části Krkonoš v okolí Černé hory. Video je natočeno s použitím kamery primárně určené pro umístění na helmě (tady ale byla připevněna na opasku).

Komentář k trase zaznamenané na videu

Výlet se dá zahájit třeba u horní stanice kabinové lanovky Černohorský Express Skiareálu Černá hora, ale kameru jsme zapnuli až u Černé boudy. Na okruh Světlá hora se jsme se napojili kousek od ní, na rozcestí pod Černou boudou.

Okruh jsme projeli po směru hodinových ručiček, hned na začátku nás tedy čekal sjezd zakončený obávaným padákem jménem Václavák. Tam se dá spadnout velmi jednoduše.

Těsně pod Václavákem se odpojuje okruh Světlá hora směrem doprava a brzy začíná další, tentokrát už výrazně pozvolnější sjezd až ke křižovatce Pěticestí. Zde je možné si cestu zkrátit po víceméně rovné a také upravované Thámově cestě směrem na jihovýchod, ale trasa okruhu Světlá hora zahýbá ostře na jihozápad a dále klesá. Mineme Thámovy boudy, za dobrého počasí si můžeme vychutnat výhledy na louky, sjezdovky a chaty na druhé straně Javořího dolu, a dojedeme až na louku, kde se nacházejí Vlašské boudy neboli Valšovky.

Z Valšovek se začíná opět stoupat, po čase se napojí zkratka Thámovou cestou (která nabízí i možnost návratu, pokud se nám po trase okruhu Světlá hora pokračovat nechce) a stoupání končí až u vrcholu Signál. Zde přichází zase sjezd, nejprve docela pozvolný, až před Krausovými boudami si většina lyžařů raději vystoupí ze stopy.

Krausovy boudy v nadmořské výšce 945 metrů jsou nejníže položeným místem celého okruhu a tím pádem asi i místem, kde jsou většinou sněhové podmínky nejhorší. Alespoň v našem případě to tak bylo. Úsek odtud přes Pardubické boudy byl koncem prosince 2014 jedinou částí okruhu, která nemohla být kvůli nedostatku sněhu upravena dokonale.

Okruh Světlá hora jsme opustili kus nad Pardubickými boudami, kde jsme se napojili na běžeckou trať vedoucí ke sjezdovce Černohorská. Právě v tomto úseku se dalo lyžovat nejlépe.

GPS záznam trasy tentokrát nebude, ale aspoň je tu natočený a popsaný úsek naklikán na zimní mapě od mapy.cz.