Vysočina – běžky

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se…

Číst celý text

Členění oblasti Vysočina

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 8.12.2023 21:40
Mělo by to být najeté, nejspíš skútrem: https://www.korunavysociny.cz/bila-magistrala/
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 8.12.: Nevíte prosím někdo jak to vypadá se stavem sněhu a stopami na trase Rovné - Bystřice nad Pernštejnem ? Díky.)
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 8.12.2023 20:52
Ahoj dnes jsem to dal, ale bylo to peklo. Namlsal mě ten úvodní úsek Rataje - Pešava... Stopa, manšestr jen místy zafoukáno, ale to je tomhle počasí normálka. Dál od vysílače už to bylo horší a od Dědové už absolutně beze stopy, velmi velmi silný vítr, takže to co jsem tam vytvořil je už jistojistě fuč. Nejelo to ani z kopce U oběšeného dolu, protože fakt vítr a závěje... Chtěl jsem pokračovat přes Fryšavu až do Škrdlovic na bus, ale vzdal jsem to a raději zůstal ve Svrateckém areálu, nakroužil si 25 km tam a jel busem ze Svratky.
Asi jsem nepotěšil, ale taková je moje dnešní zkušenost. Ahoj Kendy
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 8.12.: Ahoj, je zde někdo znalý situace na trase Svratka - Filipov - Hlinsko?
M.)
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 8.12.2023 17:44
Soupaž od zastávky v NMnM - Sedlo - Rokytno - Studnice - Kuklík - Kadov - Fryšava - Tři Studně - Vlachovice - Sklené - Tři Studně a zpět Medlovským údolím přes Bělisko na nádraží v NMnM.
Všude pod nulou, mlha, větrno. Kolem NMnM, v lesních úsecích a dole u Kuklíku ještě jakási viditelnost, od Sedla výš na pláních bílá tma, silný vítr, arktické podmínky = pravá Vysočina.
Od NMnM zhruba k odbočce na Maršovice tu a tam leze z úpravy hlína, případně to místy prosakuje, výš už je sněhu dost.
Pozor akorát v lesních úsecích, třeba ve sjezdu Studnice - Kuklík z cesty vyčuhuje kdeco.
Úprava rolbou luxus - pevný podklad, dobrý odpich, většinou už 2 stopy na klasiku s bruslicím pásem uprostřed a dokonce ani u toho Rokytna to ještě moc nezafoukalo.
Rokytno - Studnice upraveno čtyřkolkou, tam už je ale hromada sněhu a čtyřkolka to neutlačí - škoda že tam nemůže vyjet rolba. Kuklík - Kadov ze začátku taky dost divoké (stopa se musí vyhýbat cestě která je projetá traktorem), od Kadova dál už vyrolbováno, paráda. Propojka Kadůvek - Fryšava už notně zafoukaná, ale dala se ještě najít :-) Potěšilo i protažení od Běliska nahoru mezi domy, dá se pak přejet na Maršovskou a na lyžích až k vlaku.
10:30
10:51
11:12

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 8.12.2023 15:55
Ahoj, byl jsem dnes odpoledne na Krásném, stopa byla projetá skůtrem, ale už o víkendu. Včera obleva, dnes přimrzlé. Stopa špatná, místy tráva a krtiny, často s ledem. Když pojedete tak doporučuji dvojkové lyže. Ale tak jako tak, jedno z prvních bežkování, takže OK. Slavič
Železné hory
Vloženo 8.12.2023 10:56
Protože je předpověď na příští dny ne zcela příznivá, je třeba využít každého dne. Na dnesek jsme proto najeli fungl novou stopu na klasiku a oživili středový manšestr na skejt. Udělejte si víkend už dnes 😜
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 8.12.2023 14:57
7.12. odpoledne trasa Kuklík-Samotín-Fryšava-Sklené-Studnice-Kuklík. Obrovský rozdíl mezi úpravou rolbou a úpravou čtyřkolkou se stopovačem-tam je stopa většinou měkká a hrbolatá. V celém prohrnutém úseku Samotín-Fryšavské hájenky bohužel opravdu leze kamení. Úsek Ledovec-Sklené-Rokytno je parádní. Sjezd lesem ze Studnic na Kuklík překvapivě slušný.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 8.12.2023 13:01
Matějovec - silnice na Stalkov protažená pro lesní techniku, ale na běžkách sjizdná. Pro menší asi nejlépe na loukách SZ od Stojecina . Tam je dost snehu i nekolik ovalnych okruhů.
Česká Kanada
Vloženo 8.12.2023 7:46
Trasa Hodonín-Tarabka-Kubatka-Polom-Křemenice-Barovice-Horní Vestec-Polom-Hroní Bradlo-Krásné-Hodonín Trasu jsem vyšlapal z Tarabky až na Polom sníh v pohodě od rozcestí na polomu až na Horní Vestec už byla pěkná stopa před několika dny zjevně projetá stopovačem, na pár místech v tom byla voda, ale to už jistě zmrzlo. Do tohoto úseku Polom - Vestec bych se nebál vzít pěkné lyže. Otřesná byla stopa v okolí Horního Bradla a zejména úsek z Bradla na Krásné. Někdo to zjevně projel stopovačem, ale pozdě a tak se mu to lepilo, místy krtince, kameny, prostě extrém a litoval jsem i moje starší lyže... Stále sjízdný je úsek od silnice na konci obce Krásné (směr Javorné) přes Lupoměchy až do Hodonína. To jsem prošlápl v něděli, stopovač do toho nevlítl a tak je to stále v pohodě. Hospoda na krásném už funguje vaří, pivko super, ale všední dny otvevírá až v 18h, o víkendu tuším od 11h.
Železné hory
Vloženo 7.12.2023 21:14
Dnes ve 14 hod. okruh na golfu Nová Bystřice projeta nová souběžná stopa. Parádní svezeni (klasika),
i původní stopa stále dobrá, místy listí, ale to nevadilo.
Česká Kanada
Vloženo 7.12.2023 17:57
Okruh ze Sněžného po čerstvě urolbované trase na Samotín, Fryšavu, Kadov a zpět. - 1, pošmourno. No, úplný Eldorádo to teda nebylo - místy lezou krtince, místy prosakuje voda (hlavně v mokřinách u Fryšávky), místy se to boří a taky dřevaři nezklamali a vyhrnuli celý lesní úsek od Samotína až nad Fryšavu, kde tomu nasadil korunu "ohleduplný" lakatošista, který samozřejmě nejel po těch vyhrnutých cestách, ale vzal to v tom nejprudším a nejrychlejším úseku sjezdu do Fryšavy přímo po stopách...až to do rána zmrzne, všichni si to tam náležitě "užijí". :-(
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 7.12.2023 1:28
Hlinsko-na Ratajich:
Stopy dnes staly za prd, od vychoziste bez.stop nahoru po louce trapeni,pred par dny projeto skutrem,dnes stopa nepatrna, lepsi stopa byla nahore-okruh na louce u horniho lomu. Celkove pro nenarocne amatery pro chuzi na bezkach dobre, snehu dostatek, pro sportovnejsi beh na lyzich spatne podminky.
14:36
14:36
14:36
14:36

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 6.12.2023 16:27
Dnes a včera kolem Jiřic poměrně slušné svezení!
Humpolecko
Vloženo 6.12.2023 13:17
SVRATKA :
Mimořádně široký a pěkný manšestr bude ráno 7.12.2023 čekat na všechny skejťáky. Stopa na klasiku zůstala po dnešku pěkná, přes noc by měla více vymrznout.
Díky významnému rozšíření tratí tímto žádám skejťáky, aby nenajížděli špičkama do stopy na klásu.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 6.12.2023 9:22
Městský úřad v HB spustil odkaz s aktuálními informacemi.
https://www.tshb.cz/zimni-bezecka-stopa/
Havlíčkobrodsko
Vloženo 6.12.2023 7:29
SVRATKA - louky U Samopalu :
Tak se nám po všech slunečních a sněhových a větrných bouřích podařilo rozchodit techniku a opět najíždíme. Víkendový příval sněhu jsme umáčkli starou rolbou, včera se projíždělo opět, ale vše brzy zafoukalo, takže dnes je čerstvě projeto vše na skejt i klasiku. Podklad je stále měkčí, počítejte s tím hlavně v zatáčkách ve sjezdech…😉
5.12. 23:36
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 5.12.2023 0:11
Začali jsme na parkovišti Tři studně (za pade na den, odhrnuté) směrem Sykovec, teplota asi -8°C. Nádhera, slunečný den, ale v otevřené krajině velmi větrno. Sněhu dostatek, ale stopa dost zavátá, což platí pro podstatnou část trasy. Sníh prašan, který se valil po loukách jak písek po poušti. Za Studnicí jsme to vzali zkratkou po asfaltce směr Kadov. Silnice je neupravená, jde po ní sjet a nebyl tam provoz, ale při sjezdu se párkrát ozvalo hrůzné zip zip (nějaké kamínky). Pak jsme se opět napojili na stopu u Kadova na Medlov a odtud zpět k parkovišti. Krásné, nicméně vzhledem k větru poněkud náročné běžkování.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 4.12.2023 21:52
Okruh od Skleného k Blatinám.
Kochačka katalog! 👌
Jen mezi Samotínem a Fryšavou vyhrnutá cesta.
11:26
12:02
12:02
12:44

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 7.12.2023 9:48
Dle FB okruh okolo nove Bystrice upraveny. O víkendu uvidíme kolik shonu tam zbylo.

https://www.facebook.com/groups/1035745090244988/
Česká Kanada
Vloženo 4.12.2023 21:41
Na BC lyžích přes pláně z Deblína do Maršova a zpět. Na hřebeni kolem 500 m.n.m sněhu všude přes 20 cm, na polních cestách hlubší závěje, prašan.
Místy hluboká orba, tam na lyže pozor, mimo orbu na BC bez problémů.
13:37
14:46
Východní Vysočina
Vloženo 3.12.2023 20:17
Z Okrouhlice od stare vodárny směr Valecov-rybnik-propopojeni na Valecov a Chlum, kde už je projektový a další napojení na Pekestrov.
Havlíčkobrodsko
Vloženo 3.12.2023 19:23
Z Nasavrk od Keltů do Krásného, stopa jen prošlápnutá, občas se mokrý podklad lepil na skluznici, takže škrabku sebou. V Krásném otevřená hospůdka s výborným pivkem i jidlem, potěšilo nás to.
Železné hory
Vloženo 3.12.2023 18:12
Dnes dopoledne najetá jedna stopa pro klasiku z BÍLKU od nádraží pod tratí směr Sobíňov až k Hlíně stopa ledovatá, druhá stopa od mostu přes Doubravu a podél. lesa do Sopot je mnohem lepší.
Havlíčkobrodsko
Vloženo 3.12.2023 18:04
Krásné - projeté 2 okruhy na klasiku. Je to fajn. Více info o projetých trasách v okolí na https://www.czh.cz/tema/tema.phtml?id=11660
Železné hory
Vloženo 3.12.2023 13:24
Chrudimské městské lesy - Podhůra, podmínky velmi těžké, navzdory snaze zaměstnanců ML o protažení stopy. Vlhký sníh se hodně lepí a místy vykukuje mokrý podklad.
Železné hory
Vloženo 3.12.2023 12:46
U Nového Hojkova byl rolbou upraven 5,6 km okruh - pruh na skate i stopa na klasiku, místy se zafoukává, takže stopa není všude, je to pochopitelně ještě docela měkké, ale hezké lyžování, sněhu víc než dost.
10:37
11:14
11:20

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 2.12.2023 21:08
Aktuálně protažena stopa hřbitov -Perknov-Pelestrovske lesy. Večerní výlet s čelovkou byl super..
Havlíčkobrodsko
Vloženo 1.12.2023 20:52
Odpoledne, první inspečkní výlet na obhlédnutí situace.
Soupaž od zastávky v NMnM - Sedlo - Rokytno - Tři Studně - Fryšava - zpět přes Sklené - Vlachovice - Tři Smrky - projížďka po vlachovickém hřebeni a zpět do NMnM kolem Arény.
Zpočátku drobně sněžilo, později odpoledne už pěkná chumelenice. Teplota lehce pod nulou, vlhký, lepivý sníh.
Měl jsem namazáno HS7 na skluz, což byla chyba, skoro to nejelo, chce to něco teplejšího.
Jel jsem po trasách, které byly v týdnu utaženy válcem, což pomohlo a bylo to znát. Podklad většinou celkem pevný, stopa jen 1 prošlápnutá od lidí.
Nejvíc sněhu nahoře u Rokytna a u Skleného, dole u NMnM na příměstském okruhu horší.
Problematická místa:
- U potoka pod Medinem probíhají nějaké dřevorubecké práce, takže kolem mostku je to trochu rozježděné od techniky
- U vodárny v Medlovském údolí bacha, jestli pojedete zhora, na cestě jsou tam na jednom místě výmoly vysypané hodně hrubým štěrkem
- U Sykovce je na krátkém úseku cesta rozježděná po stahování dřeva
Jinak průjezdy lesem byly překvapivě ok, sněhu méně, ale vše se dalo projet.

Celkově dobrý základ, jestli do toho ještě nasype a podaří se to srovnat rolbou, bude to luxus :-) Do té doby hezké podmínky na BC :-)
12:40
12:54
14:01
14:49

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 1.12.2023 19:28
Pilák, okruh Martina Koukala uválcován pro skate, na první svezení dobrý, ale rolba je rolba. Na tu to však určitě není, snad v noci něco připadne. Já Áčkové lyže, možná proto, že jiné nemám, místy jsem musel být opatrný. Celkem cca 9 km. Ještě jednou díky za úpravu. :-)
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 29.11.2023 21:18
U Vysoké u Jihlavy byl dnes 5 km okruh projet malým a velkým válcem. Sněhové podmínky se zlepšily, tráva leze jen na několika málo místech, skate je velmi dobrý, stopa na klasiku je vyježděná jen místy a je mělká. Viz. též foto na http://www.lyzarskejihlavsko.cz
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 29.11.2023 12:27
Odkaz na aktuální info: https://lyzovani.nmnm.cz/streda-29-listopadu/
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Dotaz Vloženo 28.11.2023 20:35
Ahoj prosím tě Leoši, budete to upravovat i dnes vecer?
Zodpovědět Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 28.11.2023 8:43
Zdravime všechny nadšence, běžkaře. Ve Svratce jsou upraveny tratě na skejt. Kdo má chuť, nechť vyrazí.
23:49
23:49
Žďárské vrchy a Novoměstsko

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se dá i jinde.

Členění oblasti Vysočina