Vysočina – běžky

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se…

Číst celý text

Členění oblasti Vysočina

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 1.5.2021 10:58
Stylové rozloučení na prvního máje. Asi poslední šance si zalyžovat - aktuálně je stále sjízdný cca 500 m úsek nad tunely. Za mnoho let, co jezdím do Vysočina arény se nestalo, že by se dalo lyžovat ještě 1. května.
Díky moc Lyžařskému Novoměstsku.
Těším se na příští sezónu.
SKOL
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 28.4.2021 8:28
Pro skalní lyžaře - Vysočina aréna - lyžovat se stále dá pouze nad tunely, ale je to pro zkušené lyžaře. Úsek se neudržuje rolbami, takže je tu spousta míst roztátých a celkově nerovných. Je tu sjízdný 1 km okruh, který by mohl vydržet snad do koce týdne a to díky nasazení lidí, kteří v jednom roztátém místě nahazují ručně sníh pro přejetí asfaltu alespoň jednou úzkou stopou. Odhaduji, že to může vydržet do konce víkendu. Ráno to bylo hodně přimrzlé, rychlé a ve sjezdech i dost nebezpečné, objevují se kaverny. Dopoledne rychle sníh povoluje a výrazně zpomaluje. Na konec dubna ještě pořád dobré podmínky. Chci poděkovat dobrovolníkům z okolí Nového Města na Moravě, kteří se snaží za každou cenu tento úsek udržet sjízdný. Díky Vám všem.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 19.4.2021 19:38
Vysočina aréna - aréna není upravovaná, ale lyžovat se stále dá. Na stadionu je prošlápnutá jedna klasická stopa. Jinak je to na bruslení. V lese místy tratě přimrzlé, stadion a místa kde svítí slunce rozbředlé.
Kolem poledne už to začalo opět měknout. Ideální lyžovačka brzy ráno. Sníh pomalu ubývá, ale nepamatuji v dubnu tak dobré podmínky jako tento rok. Na dvou místech roztál sníh až na asfalt. Provizorně jsem upravil pomocí geotextílie, takže se roztátá místa dají přejít a není třeba brousit asfalt :) Pořád je tu k dispozici cca 3 km dlouhý okruh! Na druhou půlku dubna ještě pořád dobré podmínky. Chci poděkovat všem, kteří se o arénu starají. Zaslouží si naše poděkování, protože tento rok je tu svezení skvělé. Díky Vám všem.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 3.4.2021 12:11
Ahoj, arena bez omezení, každý den upravovaná - díky Vám
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 25.3.2021 10:15
Heulos aréna v Jihlavě -poslední rozloučení se zimou; v noci mrzlo, dráha zledovatělá se zbytky stopy na klasiku, jen soupaž, ale díky tvrdému povrchu hodně rychlé. Dnes asi opravdu poslední běžkování, ale kdo by to čekal na konci března v 480 m.n.v. Ještě jednou díky Lyžařskému Jihlavsku a podpoře města Jihlava.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 20.3.2021 13:17
Parkoviste k Devet skal- Devet skal utvar a lesy okolo. Snehu do 10 cm, misty vyslapla stopa od lidi, ale casto rozjezdena autama a rozslapana lidma, zvlaste odbocka ke skale. Nekde odtate, trci kameny a vetvicky. Tohle jdu jen pesky, takze charakter svezeni nevim. Zatim docela huste snezi.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 20.3.2021 12:16
Trate tady nejsou, neni je v cem rezat. Sklene: bilo, ale ven zjevne lezou hroudy a trava. Imho to nema cenu, ale na vysocina arene vidim ze nekdo jezdi. No, nekdo to zjistit musel.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 19.3.2021 19:41
Heulos aréna v Jihlavě opravdu vzkříšena; dnes ráno a odpoledne celkem 25 km na okruhu cca 250 m; ráno upravené na bruslení, odpoledne napadlo dalších cca 7 cm sněhu, tak vyjeta vlastní stopa na klasiku; absťák po běžkách zažehnán. Pochváleno buď Lyžařské Jihlavsko.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 11.3.2021 10:01
Heulos aréna v Jihlavě stále nabízí dobré podmínky; trasa je už týden zkrácená jen na dvě plus výběrová prostřední délka; na pár místech zledovatělé, ale jinak dobrý sníh, na klasiku to dnes ráno úplně nebylo, stopa je jen lehce vyježděná, ale i tak se dá; na bruslení až na dvě ledové plotny vynikající; v noci zatím mrzlo, takže po ránu velmi rychlé povrchy; vrstva je většinou 10 až 30 cm upěchovaného sněhu, tak se třeba stane zázrak a ještě to vydrží.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 10.3.2021 18:43
Na ledovci se stále ještě dá. Já jsem bruslil, jsou tam ale i stopy na klasiku. Pěkné rozloučení s letošní vydařenou sezónou.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 3.3.2021 11:21
dnes ráno Heulos aréna, zledovatělá, na dvou krátkých místech trochu lezla půda(dá se objet), ale jinak skvělé na soupaž, tak jako všechny předcházející dny; prý to dnes budou trochu rozhrnovat, tak to třeba ještě půjde.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 23.2.2021 20:24
Nad očekávání dobře podmínky. Vlachovice - Rokytno - Tři Studně tvrdý firm dalo se bruslit na polích. Tři Studně dozadu k Fryšavě rozmoklé, na polích již místy nesjízdné. Fryšavský ledovec v perfektní kondici, kol Skleného sjízdné. Ještě pár dnů to určitě půjde. Nutné vyjet ráno, po o již dost měkké. https://strava.app.link/dk8K9Fyn7db
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 22.2.2021 17:10
Zdravím, dnes Tři Studně - Fryšava a zpět, dále na Sklené. Firn, občas led, všude taje, vystupuje ve velkém hlína, na polích drny a rostliny, všude voda. Na loukách ještě zachované stopy. Obecně velmi špatné... :-(

(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 22.2.: Jak myslíte, že to bude se sněhem na běžky od středy?0)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 20.2.2021 20:06
Rokytno - Tři Studně - Medlov a zpět. Mnohem lepší podmínky, než jsme čekali. Na loukách sněhu dost, dá se i bruslit, stopa je zatím všude. K odpoledni hodně mokro, ale ničemu to nevadilo. V lese a ve stínu místy hodně ledovaté. Lidí dost, ale ta trasách se to rozptýlí, a dá se jezdit i mimo stopy, takže pohoda. Ještě tak 1-3 dny to nejspíš bude sjízdné, pak má definitivně přijít obleva :-(.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 20.2.2021 17:59
Dneska trasa: Fryšava-Ledovec-Tři studně-Sykovec-Sedlo-Rokytno-Restaurace u Martina-Sedlo-Tři studně-Medlov-Nad Kadůvkem-Fryšava = 18km.
Jela jsem skejt, sníh skvělý, později ho sluníčko začalo hodně rozehřívat a bylo to spíše tancování mezi dírami od hůlek. Na zítra nejspíš podmínky ještě vydrží, jen bych zpět volila cestu ze Třech studní rovnou na Fryšavu (trasa Medlov a Kadůvek bylo mokro, díry, hlína...).
Zbytek party jela klasiku, stopa dobrá jen později od sluníčka mokrá a již pomalá.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 19.2.2021 19:16
Dopoledne, soupaž. Skihotel - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšavský ledovec - pár okruhů a zpět stejnou cestou.

Ráno stopa přimrzlá, rychlá, kolem poledne už to začalo opět měknout a místy odspodu promokat. Sníh pomalu ubývá, ale na oblevu zatím slušné podmínky, stopy zůstaly z poslední úpravy.

Na tradičních místech při stoupání od Skihotelu už je to ledovaté, ale hlína zatím neleze. Vlachovický hřben pěkný, dokonce včetně slušného průjezdu lesem. Slalom mezi hroudami je to až na poli u Skleného a potom při přejezdu od Třech Studní k ledovci. Na okruhu na ledovci paráda.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 19.2.2021 16:49
Ze tří studní na ten Fryšavskej ledovec nájezd už dneska dost horší samotnej okruh super, na sk8 dneska lepší po okruhu jak ve stopě.
(Odpověď na dotaz uživatele Anna z 19.2.: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli ještě zůstal nějaký sníh na klasiku/Skejt v okolí tři studně a Fryšava :) děkuji)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 19.2.2021 16:47
Sníh mokrý, stopy naopak často na mnhoa místech přemrzlý, na polich a loukách už z toho leze často tráva a hlína. Dneska nejlepší byl okrun na Fryšavskej ledovec, ale nájezd k němu ze Třech Studní bylo kličkování mezi hlínou. Jak vypadaj stopy v lese a na louce na fotce
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 18.2.2021 17:28
Trhová Kamenice už dnes byla špatná. Nemá to smysl :-(
Železné hory
Vloženo 17.2.2021 21:09
Tvrdá stopa už v okolí nebude, teplota zda se v noci vůbec neklesne pod nulu. Na to už jedině hory nad 1000m nebo Beskydy cca do vikendu, pak to rozbředne i tam. Nejbližší rozumné svezení snad ještě Novoměstský okruh který by měl byt trochu udusaný, zaparkovat na Třech studnich a pak okruh směr Fryšava možná půjde jakž takž i směr Sklené a Vlachovice. Čím dřív ráno tím lépe. Bude ale 6stupnu a na slunci ještě víc. V lese to bude asi pevnější, pokud nevykouknou větvičky. Obvyklé stopy zhruba mapy.cz nebo viz. lyzovani.nmnm.cz
(Odpověď na dotaz uživatele Štěpánka z 17.2.: Ahoj, prosím pěkně, dáte typ na tvrdou stopu na klasiku cca 10 km okruh v blízkosti Nového Jimramova,kde to ještě zítra nebude úplně téct? Neznáme to tady,tak prosím o info,kde parkovat a nastoupit do stopy .. jsme na chalupě v Novém Jimramově. Děkuju.)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 17.2.2021 1:49
Bystřicko: okruh Písečné - Vítochov - Dalečín sjezdovka - Lísek - Janovičky. Teplota -1, stopy pouze mezi Dalečínem a Lískem a pak sem tam nad Janovičkami, ale dalo se na tvrdém povrchu a nepravidelné vrstvě prašanu vpodstatě kdekoli a to i bruslit. Spíš ale tam kde byla vrstva prašanu menší, na výše položených vyfoukaných místech. Nad Lískem kolem Pletenice je nutné objíždět rozorané pole či pár desítek metrú i přes. Zítra dopo ledovka, přichází obleva tak tyto polohy letos asi naposled...
trasa viz. https://mapy.cz/s/pedurefufa
foto https://www.zonerama.com/esence77/Album/7028948
Ostatní Vysočina
Vloženo 16.2.2021 19:26
https://strava.app.link/8ZXyUzcHVdb
Sklené-Medin super nová stopa ale měkká, Medin-Pod Maršovice - Sedlo špatná-rozbitá, Rokytno, 3Studně a okruh kol Fryšava krásná upravená tvrdá stopa i na skate. Kolem Fr. ledovce luxus!!! Skvěle jídlo v Penzion u Martina, jídelníček viz Strava. K večeru začalo mrholit..
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.2.2021 18:34
Dneska dopoledne ve Svratce luxusně upravené na skejt! Krásný i kopcovitý okruh. Byli jsme moc spokojeni! 👌
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.2.2021 17:38
Ano verim v to pokud vám nevadi pocasi
(Odpověď na dotaz uživatele Nikola z 16.2.: Dobrý den, myslíte, že zítra ještě budou na Novoměstsku vhodné podmínky na běžkování? K ránu hlásí smíšené přeháňky, zřejmě i mrznoucí déšť.. Chtěli bychom vyrazit než bude úplná obleva. Děkuji za odpověď.)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 17.2.2021 0:26
Jestli myslíte příspěvek na úpravu novoměstských okruhů tak mají na stránkách https://lyzovani.nmnm.cz/
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 15.2.: Dobrý den, v minulých příspěvcích zde někdo zmiňoval možnost přispět na tento projekt. Mohla bych poprosit o číslo účtu? Rada bych tak podekovala za dnešní super podminky.)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.2.2021 11:56
Trasa krouživá okolo Javorného,Lupoměch a Hodonína.Luxusní slunce,stopa dobrá ale bude to za pár dní pryč.
Železné hory
Vloženo 15.2.2021 20:24
nástup i parkování na cca 8km okruh na bruslení i klasiku je zde (konec ulice Hlavní): https://mapy.cz/s/ketanuheze
(Odpověď na dotaz uživatele Anna z 15.2.: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat (ideálně pana Leoše) o kterých trasách ve Svratce mluví. Dnes jsme byli z ulice Komenského nástup na stopu a žádné upravené stopy na ideální na Skejt nebo strojovou stopu na klasiku jsme nenašly... :()
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 15.2.2021 11:21
Tomáš dnes rano upravil ve Svratce komplet vše na skejt.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 15.2.2021 11:28
Trasa:Krásné-Ústupky-Seč-Kovářov-Pohled-Chrudim. Úsek Krásné-Ústupky hodně málo sněhu, situace lepší od kempu "U Letadla". Kovářov paráda, pak malinko horší les mezi Hrbokovem a Pohledem (pluhovali cestu), ale od Pohledu pecka. Čím blíže k Chrudimi, tím sněhu více a lidí méně. Celou dobu(vyjma přehrady) krásně prošlapaná stopa. Škoda, že zase všechno roztaje.
Železné hory
Vloženo 15.2.2021 10:32
Na skate se toho dá celkem dost. Základ je psí kolo cca 12 km, v odkazu je obkrouženo hned ze začátku (není na mapách seznamu).
Pak se většinou nechá skvěle jet dálnice z NMNM na Vlachovice (v linku nejeto) a přes louku směr Sklené (tři smrky - hodačky - k lesu) .
A když je kupa stop jako bylo teď, tak se nechá objet skajtem toto celé, což je ze včerejška
https://mapy.cz/s/mucugejubo

(Odpověď na dotaz uživatele Petra E. z 14.2.: Dobrý den. Mohu poprosit o radu, kam na skate na Novomestsku? chtěli bychom vyrazit zítra, když by nemuselo být tolik lidí. Je tady třeba nějaký okruh? Jezdime hlavně orlické hory a rádi bychom něco noveho na bruslení.
Děkuji moc.
Petra)
Žďárské vrchy - Novoměstsko

O oblasti

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se dá i jinde.

Členění oblasti Vysočina