Vysočina – běžky

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se…

Číst celý text

Členění oblasti Vysočina

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 7.3.2024 14:24
Ahoj, v aréně se dá pořád ještě dobře běžkovat. Prakticky jsou ode dneška dvě možnosti kde se dá jezdit - buď pouze stadion z velblouda po modřiňák a zpět (bohužel není to již okruh, musí se jezdit mezi odtátými úseky tam a zpět), nebo úsek nad tunely směrem k zásobníku sněhu. Včera s trochou opatrností šlo jezdit ještě celé kolo ze stadionu k tunelům, nad tunely k zásobníku sněhu a zpátky na stadion. Bohužel po dalším tání jsou jednotlivé úseky přerušovány holými místy v asfaltové ploše a tak jsem je přecházel se staršími lyžemi. Nevím, zda by někdo z arény ty odtáté úseky (většinou jde o několik metrů) nepřehrnul rolbou, dalo by se tak jezdit po tunely i nad ještě alespoň týden.
Pozor, tratě jsou bez údržby, bez klasické stopy, nerovné, s místy propadlým sněhem (zasekávají se hůlky do děr). Nicméně pro skalní lyžaře to ještě tak na 1-2 týdny bude sjízdné podle počasí.
Poprosil bych správce areálu, zda by mohl rolbu u zásobníku postavit kousek stranou, je příliš v dráze, kudy jezdí běžkaři. Díky.
Skol
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 6.3.2024 20:30
Tak dnešní kontrolní čůč mě naplnil mírným optimismem. 5 už je sice fuč, 3 z půlky a půjde, ale 2 by mohla do víkendu vydržet. https://mapy.cz/s/mosuvucapu
I ten výjezd nad tunely vpravo zatím drží...

(Odpověď na dotaz uživatele petrxp z 5.3.: Tak o tom uvažovaném SP v klasickém lyžování jsem už také něco zachytil. To by mi ani nevadilo, naopak bych se rád přijel podívat (jako několikrát v minulosti). Upřednostňuji totiž klasiku před biatlonem. Pořád by se jednalo o dva víkendy místo letošních dvou týdnů (samozřejmě vždy prodlouženo o přípravu a úklid). Hlavní opravdu to počasí, aby přálo. Nejlépe, aby sníh nějakou dobu vydržel v krajině a daly se upravovat trasy i mimo Vysočina arénu.)
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 5.3.2024 21:23
Tak mimo biatlonu v březnu se mluví i o klasickém lyžování (ale zatím asi nepotvrzeno), uvidíme. Ale to asi jedno, hlavně aby zas nebylo půl zimy +10°

(Odpověď na dotaz uživatele petrxp z 5.3.: Johny:
Navíc by se v NMNM neměla pořádat žádná akce rozsahem srovnatelná s letošním biatlonovým MS, tak snad zbyde více prostoru pro lyžování veřejnosti.)
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 5.3.2024 11:49
Na ten víkend bych moc nesázel.

Stadion se nechá jezdit takto
https://mapy.cz/s/mosuvucapu
Ale spíš jen po horizont 4, bod 5 asi už zítra nepůjde. Bodům 3 a 2 dávám o den dva víc. Ale dnes hezké svezení.

Další sjízdná a rozumně čistá část je
https://mapy.cz/s/dodocasono
Opravdu pěkný je úsek 2-cíl. Průjezd pod gabionkou (2) už dnes špatný, výjezd (tunel-omega) 1-2 dny.
Resp. toto nějakou dobu půjde pěkně. https://mapy.cz/s/kamaceremu

Jinak co se týká přístupnosti, ano ale - pořád probíhají úklidové práce po MS a 4kolkou to po sněhu sváží. Vyráží po 8. ráno. Po ránu to je přimrzlé, ale jakmile to přejedou a načechrají... Ale dle jejich slov jim nevadíme.

(Odpověď na dotaz uživatele petrxp z 4.3.: Také jsem zrovna zaregistroval neblahou zprávu ohledně Nového Města. Je to škoda, o víkendu jsem tam chtěl ještě zajet, ale nyní jsou plány bohužel nabourané. Pokud by měl někdo z místních v příštích dnech nějaké čerstvé zasvěcené zprávy, byl bych za ně rád. Zda i po ukončení úprav budou tratě volně přístupné bez problémů se správou areálu. A zda ještě budou tratě nějak rozumně sjízdné, alespoň stadion. Abych neriskoval cestu naslepo zdaleka a případné fiasko. Dík.
P.S. Jihlava už přes víkend roztála.)
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 5.3.2024 10:03
Po ranu zmrzle a rychle, pres den to vyrazne talo a potucky - dva dny tepleho a slunecneho pocasi, a okruh se rozdeli na dva az tri useky.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 4.3.2024 12:29
Asi to ještě bude chvíli sjízdné, ale bohužel už bez úprav. Oficiálně konec sezóny. Na webu visí "Konec sezóny a úpravy tratí"
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 3.3.2024 23:56
Ahoj, Vysočina aréna pořad dobré svezení. Místy už je vrstva tenká tak otázka jak dlouho to vydrží. Pořad se dá objet kolo, ze stadionu Modříňák, pozor před tunelem už potůček, dá se vlevo projet, nad tubusy směr k zásobníku (Omega nesjízdná), zpět kolem lesíku do tubusů sjezd až k potoku ( Plačkovec nesjízdný) stoupání na stadion a stadion. Stadion po návozu sněhu v týdnu pěkný. Snad to ještě vydrží, a půjde to aspoň do půlky března, loni jsem zde dal poslední běžky 21.3. Mějte se hezky
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 28.2.2024 11:06
Tak dnes po docela teplé noci (5+) sice docela dobře utaženo, ale vylezl z toho dost bordel - Plačkovec tradičně a trochu překvapivě i výjezd na stadion na skluz docela bída (skate). Na stadionu pokračuje navážení, dala se jet jen cílová rovinka, ale ta byla parádní - člověk měl pocit že se snad musí i zout. Modříňák opraven, zásobník už uzavřen. Upraveno v rozsahu dle gpx. Jinak by občas neškodilo to projít s lopatou a ty největší nečistoty odklidit (zejm. hlínu), ale to se evidentně obtěžují jen při MS.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 27.2.2024 12:41
Dneska stadion uzavřen (tratě otevřeny) z důvodu navážení sněhu. Takže evidentně to plánují ještě ty 3 týdny na závody udržet.
Jinak ráno hezké svezení, po noci zmrzlé. Průjezd nad tunely opraven. Čerstvá úprava rolbou už trochu omezená, jen po omegu a točka okolo lesíka zpět do tunelu. Pořád přiměřeně čisté. Něco budou muset udělat s modříňákem, v jednom místě vyřízli stopu už do hlíny.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 26.2.2024 0:42
Okruh v Jihlavě stále v provozu, i když se již zřejmě blíží svému konci. Proti situaci před 2 týdny o kousek zkrácený (aktuálně 600 m) a zmizely sněhové kopečky. Na pár místech již minimum sněhu a hodně špíny, tam to již zřejmě během příštího týdne odtaje úplně. Většina okruhu však stále solidní (relativně čistá a s vyšší vrstvou sněhu). Ve střední části, kde se oba směry stýkají již poněkud úzké. Pouze jedna stopa uprostřed pro oba směry a na bruslení po stranách příliš malá šířka. Na většině okruhu se však lze stále při bruslení pohodlně vejít a po většině délky probíhá vpravo stopa. Sníh odpoledne bohužel mokrý a povolený, většinou to ještě šlo, ale místy už poněkud hlubší než je záhodno. Každopádně sníh mazlavý neskluzný, pro bruslení žádná sláva, ani stopa nebyla moc rychlá. Později však trať začla opět přimrzat a znatelně zrychlila. Potom se již bruslilo dobře, s výjimkou těch hlubších míst, kde to bylo přílišné oraniště. Lidí se za dobu mého pobytu objevilo jen několik. Další návštěvu již letos zřejmě nestihnu, tedy doufám, že příští zimu budou v Jihlavě v nadějně započaté tradici pokračovat.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 25.2.2024 23:06
Ahoj, tratě v NM jak bylo popsáno detailně v předchozím příspěvku platí, pořad hezké svezení i když dřina, jen stadion oproti čtvrtku co jsem byl tak více horších míst a dostal po pátečním dešti na frak ale i tak ho udržují vpoho sjízdný, tratě dobré . Jinak dnes ještě před zavíračkou to přituhovalo a zrychlovalo. Před šestou už to rolba upravovala tak nezbývá než se těšit na zítřek..
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 25.2.2024 0:03
Vysočina aréna po skončení biatlonového MS opět přístupná veřejnosti. Stav tratí pochopitelně již není takový jak bylo vidět v TV přenosech, ale poplatný aktuálním předčasně jarním podmínkám. Nicméně na tu současnou bídu pořád solidní a sjízdné v plném rozsahu. Sněhu sice evidentně ubývá, ale zatím všude dostatek. Pár vytátých míst na stadionu a především problematické místo přímo nahoře nad výjezdem z tunelů (nutná opatrnost při průjezdu od Omegy). Samozřejmě také špína, ale většinou minimálně či málo. Některé úseky špinavé více, na několika místech hodně.

Hlavní problém konzistence tratí. V teplém počasí je sníh mokrý a rozježděný, pro bruslení žádná sláva. Místy tratě ještě jakžtakž držely, ale jinak dost povolené. Bohužel tedy žádná velká rychlost a požitek ze skluzu, spíš větší dřina. Zejména do prudších kopců (obzvlášť při mé mizerné letošní kondici). Ve sjezdech zas problém s vyplužením a vyhrnutým sněhem, tedy náročnější a vyžadující opatrnost i když jinak relativně pomalé.

Úprava tradičně nahrávající spíše bruslení, i když aspoň mělká stopa vpravo se na většině míst vyskytovala. Nicméně vzhledem k rozměklému povrchu jsem poněkud zalitoval, že jsem klasiku nezvolil, za takových podmínek mi subjektivně vyhovuje poněkud lépe.

Stadion více rozježděný, jinak dobré. Zatáčka pod Modříňákem tentokrát dobře sjízdná. Horší sjezd do tunelů, náročná klesavá zatáčka směrem k sjezdovce a Omega (vypluženo, vyhrnuto). Plačkovec výjezd lepší, sjezd dost špíny a podmáčené, ale stále sjízdné. Relativně pěkný úsek okolo a nad sněhovým zásobníkem.

Parkoviště skoro plné, ale lidí na stadionu a tratích méně, část z toho trénující mládež z oddílů. V dalších týdnech jsou ještě v programu nějaké závody, tedy bude o víkendech pro veřejnost opět omezeno, ale aspoň bude snaha tratě udržovat v provozu. Tedy stále trvá šance na lyžování, i když přírodní sníh široko daleko není.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 14.2.2024 9:40
lyžařský okruh v Jihlavě u Českého mlýna stále perfektní, ráno upravená stopa jak na klasiku, tak na skate. Dnes se dokonce brzy ráno i ještě zasněžovalo. Přikládám fotky ze dneška a minulého týdne dokreslující atmosféru okruhu........
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 11.2.2024 0:13
Umělý okruh v Jihlavě stále funguje a přes aktuálně nepříznivé počasí (vysoké teploty) poskytuje překvapivě kvalitní podmínky. V provozu okruh o délce 700 m, pro klasiku (stopa vpravo) i skate (proměnlivá šířka pruhu, někde luxusně široké, někde tak akorát). Výška sněhu rovněž proměnlivá, někde poměrně dost, někde nic moc, ale v zásobě je dost sněhu zatím přítomného v podobě několika kopečků. Trať není jen prostý ovál na rovině, ale poněkud členitější. Povrch mírně zvlněný, několik prudších krátkých stoupání a sjezdů, ostrá zatáčka na opačném konci. Tedy pro lyžaře žádná nuda, ale stále nějaká změna a nutnost změny stylu při klasice i bruslení. Sníh samozřejmě technický, aktuálně v konzistenci mokrého firnu, ovšem tratě překvapivě kompaktní, žádná hluboká břečka, pouze mírně rozježděný povrch (více či méně dle místa). Místy také nějaká špína, ale celkově nic hrozného a na tu aktuální bídu velmi slušné polyžování. Přitom lidí poskrovnu a se soumrakem nezbyl skoro nikdo, zrovna když trať začala zrychlovat. Vzhledem k nynějšímu biatlonovému MS v Novém Městě zřejmě jediná možnost na běžky po celé Vysočině. Jak se mi tamní podmínky jevily, trať by se měla ještě nějakou dobu udržet v provozu. Tedy škoda nevyužít.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 6.2.2024 10:24
dnes ráno v areálu Českého mlýna v Jihlavě u řeky Jihlavy v 490 m.n.v. vynikající podmínky; skvěle upravený téměř 750 metrů dlouhý okruh na umělém sněhu, brzy ráno povrch lehce tvrdý a tedy rychlý, najeto 25 km; https://kamery.lyzarskejihlavsko.cz/webkamera_amfiteatr/
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 25.1.2024 19:53
Ahoj, kdo by si chtěl ještě zalyžovat, tak na ledovci u Fryšavy to stále jde. Podle lesa je dostatek sněhu, 1200m kolo jak na skate, tak i klasika. Jen si musíte dojít pěšky:))
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 14.1.2024 15:07
Jihlava se připravuje na "světový pohár" v běhu na lyžích. Až 4 metry vysoké hromady umělého sněhu čekají na rozhrnutí, části okruhu dlouhého cca 800 m jsou už využívány sportovci. A teď vážně. Vše je pravda, jen ten svěťák nám chybí... Už od prosince byl k dispozici asi 200 metrový okruh na umělém sněhu, který vydržel teploty nad 10 stupňů i celodenní deště. Okruh byl a je pravidelně upravován, na části je vyfrézovaná stopa na klasiku, a většina povrchu je upravována pro skate. A nyní spolek Lyžařské jihlavsko rozšiřuje trať až na v úvodu zmiňovaných cca 800 m..., to vše ani ne 500 metrů nad mořem. Zkrátka, Jihlava, to je dobrej oddíl.
9:13
9:15
10:06
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 14.1.2024 0:53
Nové Město, Vysočina aréna, odpolední lyžování pro veřejnost. Podmínky velice dobré, pěkné svezení. Takový obvyklý stav, co tam znám z minulosti. Tedy pro sportovce spíš vhodné na skate, pro klasiku ne zcela optimální (stopy pouze někde a ne moc kvalitní). Ovšem klasika (turistická) u návštěvníku přesto převažuje viz. dále.

Co se mazání týče zřejmě spíš na klistr. Osobně jsem bruslil, ale kolega jel klasiku s Rex páskou a ta nedržela optimálně, tedy by se zřejmě tuhé vosky chytaly ještě hůře. V jednom stoupání jsem vyslechl rozhovor dvou lyžařů, ten kterému to perfektně drželo do kopce si pochvaloval klistr (ovšem také sděloval, že mu místy příliš lepil a drhnul).

Sníh samozřejmě technický, ovšem zřejmě s příměsí přírodního, místy starší (jemnozrnný), ale místy zřejmě čerstvě dosněžený (připomínající prašan), tedy podmínky nestejnorodé. Povrch tratí měkký rozježděný, ale nijak moc do hloubky. Nepříjemná sem tam vydřená místa na zmrzlý podklad. Nejhorší tradičně zatáčka pod sjezdem v lesíku u stadionu (vypluženo téměř v celé šířce). Obecně tratě dost rychlé.

V provozu krátký okruh po tunely bez následné smyčky směrem nahoru k silnici (cca 1,6 km). Překvapivě však již fungovalo prodloužení trasy dále za tunely, ale tam jsem nezajižděl a nezkoumal.

Návštěvnost poměrně vysoká, ale přeci jen lidí přiměřeně, dalo se jezdit celkem volně bez většího překážení. Většina přítomných turistická klasika, což nepřekvapuje, když je momentálně VA široko daleko jediným místem se sněhem a lidi se tak nemohou přirozeně rozptýlit na turistické tratě do přírody.

Ještě týden bude mít veřejnost do areálu přístup, poté bude VA na delší dobu uzavřena kvůli MS v biatlonu. https://www.vysocina-arena.cz/rozpishodin/
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 24.12.2023 10:06
Novoměstsko sice dělalo co mohlo a ještě v 11 jezdila rolba, ale dnes ráno už to byla jen totální břečka. Byl bych překvapený, kdyby to do zítřka vydrželo. Jel jsem z Tří Studní na ledovec a zpátky a trvalo mi to hodinu :D Před ledovcem už je v podstatě jen jeden velký rybník, za chvíli to nepůjde projet už vůbec. Doporučuju jen absolutním srdcařům.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 23.12.2023 15:45
Fryšavský ledovec byl dnes ráno urolbován (pruh na bruslení+2 stopy), nicméně postupně zase zapadával novým sněhem, přesto slušné lyžování. Rolba dále jela na Tři Studně, Sklené a k Vlachovicím.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 12.12.2023 19:16
Okolí Vlachovic. Dnes kolem 5 st nad nulou a sluníčko, stopy hrozně rychle odtávají, směr Skelné se ještě dalo, i když v lese opravdu moc sněhu není a i na polích je to místy vytáté. Rozhodně na horší běžky. Jestli bude oteplení trvat, za chvilku tam nebude nic.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 10.12.2023 19:50
Klasický styl
Tři Studně - Fryšavský ledovec - Fryšavské hájenky - Blatky - Samotín - Krátká - Kuklík - Studnice - U Martina - Sedlo - Sykovec - zpět na Tři Studně
Ze Tří Studní na Fryšavský ledovec dvě stopy na klasiku, ledovec stopy v TOP stavu, z Fryšavy přes Blatky na Samotín a Krátkou jedna stopa na klasiku, přes les vyhrnutá cesta, ale dostatek sněhu. Z Krátké přes Kuklík a Studnice dvě stopy na klasiku. Ze Studnic kolem Martina přes Sedlo a Sykovec převážně jedná stopa na klasiku.
Sněhu bylo dost, ale po poledni to začalo povolovat a stopy se začali náporem lyžařů a teplot kolem 0 °C ničit, bořil se i prostřední pás pro bruslení.
Jinak sněhu bylo dost, sem tam krtinec. Takže za mě určitě na "A"-lyže. Průjezdy přes lesy s dostatkem sněhu. Pozor při oblevě na padající sníh a hlavně větve!
Problém byla dnes máza, protože se měnila teplota z -2 °do + 2°C, tuhý modrý nebyl ideální řešení ani pro dopoledne, takže jsem vzal nakonec lyže s Rex Tape grip a páska fungovala stejně na novém sněhu jako na mokrém po poledni. Stoupání z Kuklíku na Studnice s páskou bylo v pohodě. Jen sjezdy s Tape grip byly citelně pomalejší. Jinak dnes díky změně teploty nad nulu mnoho lyžařů přemazávalo během dne.
Tak snad tratě po oblevě vydrží.
Zopakuji jednoduché pravidla, která nám Všem ulehčí život ve stopě:
Pravidlo dvou stop
POHYBUJTE SE VŽDY V PRAVÉ STOPĚ, POKUD JSOU DVĚ
Pravidlo jedné stopy
POKUD JE JEDNA STOPA PŘEDNOST MÁ SJÍŽDĚJÍCÍ LYŽAŘ (JE JEDNO JESTLI JEDNA STOPA JE VPRAVO ČI VLEVO OD PÁSU PRO SKATE - UVOLNĚTE MU STOPU)
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 10.12.2023 13:14
Na Novém Hojkově byl ve středu rolbou upraven okruh 5,5 km, na něj v noci na dnešek napadlo několik cm nového mokrého sněhu, ale množství aktivních lyžařů to docela rychle ujezdilo, podklad je pevný. Sněhu je dost.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 9.12.2023 20:35
Dnes z Bystřice n.P. od Penny směrem na Borovinku a dále na Skalák... zpátky přes Domaňák po cyklostezce k nádraží. Krásných 15 km, stopa na klasiku super, bez velkých krtinců, modrý vosk byl pro dnešek ideální. RS Borovinka otevřené, výborný hovězí vývar. Zkusíme to i zítra, ale tím to asi bohužel skončí.
Východní Vysočina
Vloženo 9.12.2023 20:30
Dneska jsme se na zaklad Leosova info servisu vydali s rodinou do arealu ve Svratce. Cesta pres hodinu se nam bohate vyplatila. Naprosto luxusni priprava trati, skvele bezkovani jak na skejt tak klasiku. Areal srovnatelny s alpskymi stredisky. Lepsi bezkovani nez minuly vikend v Jakuszycich. Prejeme co nejlepsi zimu a zasilame prispevek na upravu, klobouk dolu.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 9.12.2023 18:56
-2°, zataženo, mlha, místy až bílá tma, odpoledne do toho začalo ještě lehce mrholit, naštěstí moc nefučelo. V podstatě budu opakovat to, co napsali přispěvatelé přede mnou: kde jela rolba, je úprava super, i když místama vyorá nějaký ten krtičák a některé strouhy a mokřady ještě nejsou zamrzlé, tak je potřeba se vyhnout. Úprava čtyřkolkou kolem Studnic je prostě mizerná, stopa křivá, boří se a nedrží, projede pár lidí a je rozbitá. Na turistiku asi dobrý, ale skútr udělá stejnou práci. Jinak lidí na místní poměry snesitelně, jen v hospodách je to přes poledne dost krize, takže doporučuju si na jídlo zajet někam mimo ty hlavní trasy.
13:29
14:05
14:10

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 9.12.2023 8:01
Technika vyráží dnes rano na trať. Ve Svratce mírně sněží A alespoň dole tolik nefouká…
Tedy trate na skejt i klasiku jsiu dnes čerstvé najety, tak si užijte lyzovacku.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 8.12.2023 21:40
Mělo by to být najeté, nejspíš skútrem: https://www.korunavysociny.cz/bila-magistrala/
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 8.12.: Nevíte prosím někdo jak to vypadá se stavem sněhu a stopami na trase Rovné - Bystřice nad Pernštejnem ? Díky.)
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 8.12.2023 20:52
Ahoj dnes jsem to dal, ale bylo to peklo. Namlsal mě ten úvodní úsek Rataje - Pešava... Stopa, manšestr jen místy zafoukáno, ale to je tomhle počasí normálka. Dál od vysílače už to bylo horší a od Dědové už absolutně beze stopy, velmi velmi silný vítr, takže to co jsem tam vytvořil je už jistojistě fuč. Nejelo to ani z kopce U oběšeného dolu, protože fakt vítr a závěje... Chtěl jsem pokračovat přes Fryšavu až do Škrdlovic na bus, ale vzdal jsem to a raději zůstal ve Svrateckém areálu, nakroužil si 25 km tam a jel busem ze Svratky.
Asi jsem nepotěšil, ale taková je moje dnešní zkušenost. Ahoj Kendy
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 8.12.: Ahoj, je zde někdo znalý situace na trase Svratka - Filipov - Hlinsko?
M.)
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 8.12.2023 17:44
Soupaž od zastávky v NMnM - Sedlo - Rokytno - Studnice - Kuklík - Kadov - Fryšava - Tři Studně - Vlachovice - Sklené - Tři Studně a zpět Medlovským údolím přes Bělisko na nádraží v NMnM.
Všude pod nulou, mlha, větrno. Kolem NMnM, v lesních úsecích a dole u Kuklíku ještě jakási viditelnost, od Sedla výš na pláních bílá tma, silný vítr, arktické podmínky = pravá Vysočina.
Od NMnM zhruba k odbočce na Maršovice tu a tam leze z úpravy hlína, případně to místy prosakuje, výš už je sněhu dost.
Pozor akorát v lesních úsecích, třeba ve sjezdu Studnice - Kuklík z cesty vyčuhuje kdeco.
Úprava rolbou luxus - pevný podklad, dobrý odpich, většinou už 2 stopy na klasiku s bruslicím pásem uprostřed a dokonce ani u toho Rokytna to ještě moc nezafoukalo.
Rokytno - Studnice upraveno čtyřkolkou, tam už je ale hromada sněhu a čtyřkolka to neutlačí - škoda že tam nemůže vyjet rolba. Kuklík - Kadov ze začátku taky dost divoké (stopa se musí vyhýbat cestě která je projetá traktorem), od Kadova dál už vyrolbováno, paráda. Propojka Kadůvek - Fryšava už notně zafoukaná, ale dala se ještě najít :-) Potěšilo i protažení od Běliska nahoru mezi domy, dá se pak přejet na Maršovskou a na lyžích až k vlaku.
10:30
10:51
11:12

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Žďárské vrchy a Novoměstsko

O oblasti

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se dá i jinde.

Členění oblasti Vysočina