Vysočina – běžky

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se…

Číst celý text

Členění oblasti Vysočina

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 7.4.2023 15:13
už fakt naposledy tuto zimu z Vysočiny, z Jihlavy, z Českého mlýna. V minulých dnech došlo k rozhrnutí sněhu pro lepší odtávání a zároveň byla na lokální poměry luxusně upravena zadní část okruhu, na délku zhruba 125 metrů. Postupně to odtává a dnes už byly potřeba nějaké další drobné úpravy, ale i tak se dalo pro skalní běžkaře, co jim nevadí se pořád otáčet, najezdit pár slušných kilometrů. Po ránu namrzlo a rychlé, pak to logicky změkne. Dnes najeto cca 20 km s 160 otáčkami,..... ale fakt už naposledy..... První dvě fotky jsou ze středy ráno, poslední z dnešního rána.
5.4. 7:03
5.4. 7:30
9:09
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 31.3.2023 10:15
Dovolím si přerušit zprávy z Krkonoš a Jizerek a přináším jednu z Vysočiny, opět od Českého mlýna v Jihlavě. Okruh s umělým sněhem zase trochu odtál, souvislých a sjízdných je jen zhruba 130 metrů délky v zadní části, ale díky za ně. I když včera tady bylo 13 stupňů a dvě hodiny lilo, dnes po ránu byl lehce umrzlý, rychlý povrch, zprvu na klasiku po částečně vyjeté stopě a když to povolilo i na bruslení. Třeba to ještě chvíli vydrží, i když zase hlásí dost deštivé počasí.....
7:14
7:33
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 26.3.2023 12:55
běžkařský areál u Českého mlýna v Jihlavě stále ještě neřekl poslední slovo. Včera i dnes ráno se dal na jeho zkrácené zadní části stále provozovat běh na lyžích. Na délku asi jen 170 metrů, šířka od 1 do 3 metrů, občas je nutné vzít lopatu a zaházet odtáté místo, ale nadšencům to nevadí. Včera i dnes najeto klasikou okolo 10 km. Navíc se má ochladit.........
8:50
8:50
9:07
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 22.3.2023 20:32
běžkařský areál u Českého mlýna v Jihlavě oslavil třetí měsíc nepřetržitého provozu. Dnes ale zřejmě naposledy téměř 800 metrů umělého sněhu díky skvělé práci dobrovolníků z SK Lyžařského Jihlavska poskytlo radost z běžek mě a dalším nadšencům. Už to bylo sice jen na části okruhu, na špinavém sněhu a jen z části i s klasickou stopou, ale i tak ten zázrak ani ne v 500 m. n.v. a v podmínkách hodně mírné zimy trval tak úžasně dlouho. Díky, díky.
7:32
7:35
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 21.3.2023 22:37
Ahoj, dnes Vysočina aréna, podle rozpisu večerní lyžování. Celá trať ještě se sněhem, dá se projet celé, ale už to taky začíná mizet a v lese špinavé. Svezení ale ještě dobré, jarní okruhy:)). Oficiálně do konce měsíce má být ve vyhrazený čas přístupný areal veřejnosti, otázka jestli sníh po trati vydrží do příštího týdne… pár dní to ještě půjde. Rozpis viz web Vysočina arény, kalendář..
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 11.3.2023 6:39
(Odpověď na dotaz uživatele Kavka z 9.3.: Zdravím, nevíte někdo prosím, kolik km okruh je na vysočina areně upraven ?)

Dle aktuálních informací k závodům, které se tento víkend ve Vysočina areně konají, to vychází na okruh 3,3 km. Viz https://www.stopaprozivot.cz/zavody/balikovna-ve-stope-zlate-lyze/propozice. I pro biatlon konaný minulý víkend, který byl z hlediska udržení sněhu prioritou, vychází tato délka jako dostačující. Pozor, arena je tento víkend pro veřejnost uzavřena, viz https://www.vysocina-arena.cz/kalendar/
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 28.2.2023 9:33
Podle zpráv na webu Novoměstska a webkamer jen na Frysavskem ledovci pro skalní, a to radši na horších lyžích, upraveno nebude nic. https://lyzovani.nmnm.cz/webove-kamery/
Teď je lépe jet do hor nad 900mnm

(Odpověď na dotaz uživatele Iva z 26.2.: Byl prosím někdo dnes aspoň na Fryšavě?Dá se aspoň trošku svézt?)
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 25.2.2023 7:22
(Odpověď na dotaz uživatele Štěpánka z 24.2.: Ahoj, prosím o info, dá se teď o víkendu v okolí Telecí na běžky, kde ještě je sníh? Díky.)

Leda kdyby napadl dostatek sněhu teď o víkendu. Na Vysočině sníh během tohoto týdne roztál a lyžovat se nedá.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 16.2.2023 21:22
Sklené - Studnice. Stále velmi slušné. 👍
15:35
15:47
17:41
17:42

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Žďársko
Vloženo 16.2.2023 19:17
Dnes po 15h hodině krásná stopa Tři Studně-Rokytno.Kolem 17h opět stopa přituhlá.Místy trochu hlíny. SLUNÍČKO
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 16.2.2023 18:13
Dnes ráno z NMNM od zastávky po stopách poslední úpravy, na hladkých, soupaž.
Trasa NMNM - Medlovské údolí - Rokytno - Studnice - Kuklík - Kadov - Tři Studně - Sklené - Fryšava a přes Kadov pak stejnou cestou zpět.
Ráno mrzlo, kolem NMNM mlha, od Jelení skalky vylezlo slunce a vydrželo celý den. Do 12 hod sníh umrzlý, stopy pevné, rychlé, sjezdy rozbité a nepříjemné, odpoledne už to začalo povolovat, sjezdy už byly v pohodě. Na exponovaných místech kde prosakuje voda nebo leze hlína sníh rychle odtával, kde ho je víc nebo je ve stínu, tak držel.
Až do Sedla se v Medlovském údolí střídají hezké úseky, kde dost pomohla úprava skůtrem, s pasážemi kde už lezou krtiny nebo tráva a je potřeba je prokličkovat. Je třeba dávat pozor. Od Sedla ke Studnici sněhu víc, vytátá místa tu jsou taky, ale ne tolik. Bruslící pás je cestou dost poničený pásy od čtyřkolky, která se tu při úpravě bořila. Tak bacha při plužení, jsou tam rygoly. Ve první části sjezdu ke Kuklíku překvapivě dostatek sněhu v lesní části, nahoře dokonce celkem čistý sníh, dál už špinavý, ale sjet se to s opatrností dalo. Když jsem to jel zpátky nahoru, stopa v lese pořád držela a dokonce se ani nebořily hole.
Na loukách nad Kuklíkem a dál ke Kadovu je nejhorší pasáž. Pár hezkých úseků se střídá s kličkováním v hluboké orbě a co chvíli vás i v upravené stopě může kromě krtince nebo trávy překvapit i vytátý šutr. Tak bacha.
Od Kadova dál ke Studním se podmínky opět zlepšují a stopa vcelku pěkně drží. Nahoře u Skleného bylo najeto dokonce několik paralelních stop na klasiku, na Ledovci taky.
Celkově to bylo takové jarní lyžování, pokud chcete jezdit ve stopách, vyplatí se držet se v prostoru Vlachovice - Sklené - Fryšava - Kadov - Tři Studně - Rokytno. Níž už je to jen pro odvážné :-)
9:35
9:35
9:46
9:57

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (13)

Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 16.2.2023 9:41
Na dnešek je najetý středový pás na skate na celém 5 kilometrovém okruhu u lesa. Sněhu je málo, takže stopu na klasiku jsme museli nechat původní, ale na většině trati je obstojná.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 16.2.2023 5:06
Včera z NM-Medlovské údolí-Sykovec-3Studně-Fryšava. Medlovské údolí špatné, lezou krtinec, voda, led. Na křížení silnice z Rokytna zničeno těžkou technikou cca 200m trasy. Od Sykovce sněhu dost, spíš zmrzlého, ovšem na Ledovci parádní svezení, sněhu dost jen by to chtělo už upravit. Stopa na klasiku tak nějak je, scate je rozryto.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 15.2.2023 9:55
Už je to na hraně, ale ještě se dá na Kadov a na Studnici, případně se dá vyrazit i ze Skleného, sníh je tvrdý, zmrzlý, obleva posledních dní je už dost znát, myslím, že zítra bude poslední den, kdy to půjde.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 15.2.: Ahoj jak to vypadá v okolí Třech Studních a Frýšavskem ledovci chci tam 16.2 vyrazit s dětmi, diky)
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 14.2.2023 22:23
V neděli pohledem z auta už situace špatná, ze Sněžného přes Podlesí stopa byla, na Podlesí se již ztrácela. Úsek Podlesí - Mílovy v lese neprůjezdné, dole po loukách mezi Mílovy a Křižánky to ještě jakž takž šlo, ale čím blíže ke Svratce, tím sněhu méně a méně. Vzhledem k teplu si myslím, že již nebude průjezdné.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavlína z 14.2.: Prosím nevíte, jak vypadají podmínky ve Svratce, směrem na Milovy a Sněžné? Děkuji..)
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 12.2.2023 22:51
Klasika, backcountry, odpoledne. Veselíčko - Lhotka - Čtvrtě - Sklené - Sykovec - Medlovským údolím do NMNM.
U Veselíčka lehký déšť, kolem poledne se to roztrhalo a vylezlo slunce, odpoledne teplo, už bez srážek. Mokrý těžký sníh, na odraz ideální šupiny.
Mezi Veselíčkem a Lhotkou sněhu už na hraně, kde je pooráno už se nedá, lezou hroudy. Potkal jsem pozůstatky starší strojové úpravy. Na sever od Lhotky už na pláních sněhu dost a dalo se nouzově projíždět i lesem, kde je sníh už dost špinavý. Na lesní cestě ze Čtvrtí na hřeben ke Sklenému sněhu pořád dost ale hodně se boří. Ze strojové úpravy Světnov - Sklené už mnoho nezbylo a nikdo tudy dlouho nejel. Naopak směrem ke Třem Studním i Vlachovicím panoval ve stopách čilý provoz, i když už dostaly oteplením zabrat. Průjezd kolem Sykovce už byl na hraně. Medlovské údolí a pláně nad NMNN naopak mají sněhu ještě dost, i když ve stopě už leze hlína a průjezd lesem je na hraně. Na lyžích se dalo dojet až do města.
12:12
12:46
13:04
13:26

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (8)

Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 12.2.2023 22:15
Dnes ze Sněžného-Kuklík-Studnice-Rokytno-Tři Studně a zpět. Ze Sněžného až na rozcestí pod Krátkou je trasa mizerná, okolo hnoje na kopci, se domnívám, že zítra již bude neprůjezdná. Odpoledne už byla víc hlína než sníh. Sjezd ke Kuklíku také mizérie, místní traktorista dole lehce upravil cestu :-(
Od Kuklíku se situace lepší, ale nejlepší sníh je od Studnice ke Třem Studním.
Lesní úseky plné jehličí a větviček, ale dalo se. Obávám se však, že sníh okolo Kuklíku a ke Sněžnému vydrží tak 1-2 dny a bude konec. Díky moc všem za úpravu tras.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 12.2.2023 21:37
Zdarec kakanec, dnes jsem švihnul trasu Sněžné - Dráteník - Samotín - Fryšava - Tři Studně - Medlov - Kadov - Krátká - Sněžné. Kolem Sněžného dost slabé, je to tam víc hnědé než bílé, navíc úžasný průjezd cca metr kolem čerstvého hnojáku 😀 od Dráteníku krásná turistika, skvělí a milí lidé ve stopě, slunečno... Stopa samozřejmě horší. Kolem Fryšavy a Tří Studní pořád hodně slušná stopa, ale taky hodně lidí. Ještě pořád to byla paráda, díky všem co se starají o stopy! Jdu se modlit, aby to šlo i zítra.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 12.2.2023 15:33
Příměstský okruh + Medlovské údolí stejnou cestou tam i zpět. Taje to, občas lezou hroudy, ale vše dobře sjízdné. Kdo se jako já bojí zledovatělých sjezdů, může vyrazit (pokud to nezmrzne) - sníh je mokrý, pomalý 🙂
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 11.2.2023 17:56
skol ! Dnes od 9,40 ráno od chaty ski běžkařů v Hlinsku v Ratajích na okruhy na loukách směrem na Svratku. Občas zafoukáno, ale stopy jdou, na bruslení dole hodně ledovaté, nahoře občas. Ale díky Hlinečáci za aspon nějakou úpravu.
Železné hory
Vloženo 11.2.2023 14:16
Krásné okruh nad obcí . Celý týden dobrý , se sluníčkem výborný.
Železné hory
Vloženo 11.2.2023 0:12
Fryšava - Břimovka stopa dobrá. Směr k hospodě U Kolouška v lese stáhnuta stopa od traktoru. Šlo to. Dal stopa ok, Krátká,Kadov, Studnice, Tři Studně Fryšava stopa paradni
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 10.2.2023 20:32
Klasika, soupaž z Veselíčka přes Hlinné - Slavkovice - Radňovice - Jiříkovice - Sklené - Tři studně - Kadov - Kuklík - Studnice a pak už okruhy kolem NMNM.
Celý den pod nulou, bez srážek a většího větru. Nejlepší pasáže na jihu mezi Veselíčkem a Jiříkovicemi. Čerstvá úprava čtyřkolkou, téméř bez lidí, sice méně sněhu, ale kromě průjezdu lesem a občas vyoraných hrud bez problémů. Akorát tu není žádné značení, takže se vyplatí sledovat kudy vedou vyjeté stopy na https://www.korunavysociny.cz/bila-magistrala
Směr NMNM stopa zavátá. Od Jiříkovic ke Lhotce projeto jen skůtrem který porůznu divoce kroužil po pláních, takže udržet za ním směr ke Lhotce bylo dost složité, navíc tu přibylo sněhu takže se dosti bořily hole. Od Lhotky ke Sklenému úprava čtyřkolkou už postarší neobnovená, v lesních úsecích dost zoraná, nechtěl bych to jet dolů. Od Skleného dál přes Fryšavu a Tři studně už klasika, starší úprava rolbou s pásem na bruslení. Z nějakého důvodu ale už dlouho neobnovená. Ke Kadovu jakž takž, ale stopa rozježděná, sjezdy vyhlazené, bez obnovy, zasloužila by si srovnat rolbou. Stejně tak i pasáž ke Kuklíku a nahoru ke Studnici. Lidí hromady, ale stopa rozrytá a neobnovená. Od Rokytna už opět paráda, tam stopa od rolby celkem drží, zdaleka nejlepší je v Medlovském údolí a na příměstském okruhu. Potěšil i upravený průjezd kolem Arény se smíšeným provozem pro pěší a lyžaře.
9:58
9:58
10:05
10:58

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 10.2.2023 20:24
Louky kolem Senotína a Klenové v pohodě sjízdné.
Česká Kanada
Vloženo 10.2.2023 15:47
Tři Studně - Sklené - Vlachovice - Rokytno - penzion U Martina (bruslení): i dnes stále perfektní podmínky, nejlepší stopa je mezi Skleným a Vlachovicemi, ve zbylých úsecích už je (cca od úterka) zledovatělá. Zatím to netaje..
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 10.2.2023 10:37
Klasický styl
Medin - skokanské můstky - Jiříkovice - Lhotka - Sklené - Tři Studně - Fryšavský ledovec - Sklené- Vlachovice - Sykovec- dolů kolem koupaliště k Medinu.
Stopa do Skleného přes Lhotku je od skútru nebo čtyřkolky ideální pro klasiku, na pláních se už začalo drobně sprašovat a stopa byla místy zafoukaná. Od Veselíčka ke Lhotce stopu zničil zemědělec. Průjezdy lesy v okolí Lhotky plné jehličí a větviček. Na Fryšavském Ledovci by to chtělo opravit a přidat stopy pro klasiku!
Doporučuji Příměstský okruh v NMnM - pěkně upravený a označený, možná směrovky před a za přejezdem přes potok by mohli být lépe umístěné, někdy jsou také směrovky dále od křížení a pak jsem zapomněl kam mám jet. Ale to jsou drobnosti.
Tip: Podělím se o zkušenosti s Rex Tape grip. Určitě existují pásky i od jiných výrobců, ale já zkoušel tuto pásku. Hledal jsem něco co by mi zkrátilo přípravu lyží pro stoupání bez neustálého voskování a také abych sebou nemusel vozit vosky pro přemazávání. Páska je to takový mix klistru s tuhým voskem nanesená na folii. Stačí přebrousit smirkem a přitlačit pásku s voskem na odrazovou zónu a strhnout ochrannou pásku (smirek je v balení u pásky). Velmi jednoduché a dle mé zkušenosti výborně nahrazuje jak tuhý vosk, tak klistr. Tento týden jsem pásku testoval poprvé a musím přiznat, že mě páska mile překvapila a určitě ji budu používat i dále. Velmi dobře drží ve stoupáních především ve strojové stopě (jak v čerstvé, tak v přemrzlé či dokonce zledovatělé), lehce prokluzuje na hlubokém sněhu, ale i tady se dá použít. Po zdrsnění komory a nalepení vosku vydržel kolem 70 km - 80 km (výrobce udává až 250 km, ale to bude nadsazený údaj), pak už jsem lepil nový kus pásky. Co je zvláštní, tak na vosk se nechytaly nečistoty (jehličí apod.). Ochranou fólii z pásky jsem si nechal v kapse a před uložením lyží do auta jsem pásku fólii znovu nalepil na vosk, abych si nezašpinil auto od vosku (přeci jen vosk je směsí do klistru a lepí i když méně něž klasický klistr).
Pro rekreační lyžaře může být toto řešením na celou sezonu a nemusí řešit vosky, nažehlování a korkování a zajistí dobrý odraz na většině typů sněhu.
@Děda Lebeda - ad Lyžařské desatero: pravidla musí být co nejjednodušší jak to jde, jinak to nebude nikdo číst a už vůbec to pak lidé nepochopí. Asi největší problém je pochopit případ, kdy je jedna stopa na klasiku a pás pro bruslení. A je jedno, zda klasická stopa je vpravo nebo vlevo! Jde pořád o jednu klasickou stopu. Pak mohu jet touhle stopu nahoru i dolu, ale dle mého názoru musím pak dodržet pravidlo č. 2: SJÍŽDĚJÍCÍM Z KOPCE UVOLNĚTE VČAS STOPU, resp. pak také platí pravidlo č. 5: POKUD JE JEDNA STOPA PŘEDNOST MÁ SJÍŽDĚJÍCÍ LYŽAŘ
Pokud to takto bude každý chápat, pak nebude problém. Když je pak hodně lidí, stoupám nahoru a klasická stopa je vlevo, tak je výhodnější stoupat pásem na bruslení vpravo, ale toto závisí na počtu lyžařů ve stopě.
Prostě když je jedna klasická stopa, tak dám vždy přednost tomu co jede dolů nehledě na to na jaké straně klasická stopa je a zda vedle je pás pro bruslení. Je to můj výklad a pak se nemusí pravidla upřesňovat a můžou zůstat v podobě v jaké jsou.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 10.2.2023 8:55
Ve ctvrtek vecer byly vsechny trate nove najety. Tak vyrazte.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 9.2.2023 23:47
Tři Studně - Vlachovice - Hotel Ski - Vysočina Aréna - Jelení skalka - Sykovec-kemp - Tři Studně - Fryšava:
trasa zmrzlá, rychlá, dá se téměř celou dobu bruslit, ale snesla by už přerolbovat, na mnoha místech už je příliš zledovatělá a hrbolatá, takže nebezpečná.

Nejlépe upravený úsek v širším okolí Tří Studní je horní polovina stoupání na východní trase z Nového města k Sykovci -- dálnice na dvě šířky rolby, stále je tam vidět téměř po celé šířce manšestr. Parádní bruslení je i od Sykovce k penzionu U Martina.

@Marena: ad. trasy upravované skůtrem severovýchodně Fryšavy -- nejen, že tady není možné bruslit, ale skůtr nezhutní ani bezprostřední okolí stopy pro klasiku, takže se hůlky boří, hrozí zlomení.

@Martin: ad. lyžařské desatero -- specielně na Novoměstsku by se mělo doplnit jedenácté pravidlo "NENIČTE STOPU PRO BRUSLENÍ VYJÍŽDĚNÍM TŘETÍ STOPY NA KLASIKU UPROSTŘED". Tento jev, patrný nejvíce mezi Kadovem a Kuklíkem, kde to vypadá, jakoby se tu včera jel závod pouze na klasiku, není jinde vídán, ilustrační foto je z okolí Kuklíku.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 9.2.2023 20:16
Bohužel moc nerozumím tomu, když jsou konečně dobré sněhové podminky proč rolba nevyjede na úpravu od Vysočina arény směr Vlachovice a Fryšava častěji. Ne v pondělí a potom až v pátek večer? To jako fakt? Za celou zimu tak 2 týdny sněhu a rolba odpočívá! To je na zamyšlení.
Žďárské vrchy a Novoměstsko
Vloženo 9.2.2023 17:45
Na Frysavskem ledovci byla dobra stopa, ale nekde zafoukano větrem. Tři Studně až Kadov stopa už rozšlapaná, chtelo by to úpravu. Lidí na ctvrtek dost a bohuzel někteří nechapou, že pes nemá ve stope co delat, je to obcas fakt neprijemny...
Žďárské vrchy a Novoměstsko

O oblasti

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se dá i jinde.

Členění oblasti Vysočina