Vysočina – běžky

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se…

Číst celý text

Členění oblasti Vysočina

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 7.3.2022 12:37
Pěkný den,
v okolí Novoměstska můžete využít momentálně už jen souvislé vrstvy na Fryšavském ledovci. Tamnější klima stále odolává. Nebo můžete využít Vysočina Areny v předem určených časech..
(Odpověď na dotaz uživatele Janča z 7.3.: Zdravím, prosím někoho kdo ví, lze ještě běžkovat? Chtěla bych zítra vyrazit. Díky za odpověď.)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 25.2.2022 14:16
Pěkný den,
sněhu je tam stále dostatek. Nemusíte se bát, že byste si nezalyžovala. Navíc je plánována další úprava skútrem, aby se lyžování o něco lépe zpříjemnilo. Je zde však nutné dojít pěšky - nedá se tam dojet na běžkách až k lesu od parkoviště...


(Odpověď na dotaz uživatele Roman eN z 23.2.: Dobrý den, nevíte, jak to aktuálně vypadá na Fryšavském ledovci, jestli se tam dá lyžovat? Jde mi o nadcházející víkend. Děkuji.)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 14.2.2022 22:34
Magická Mešnice za úplňku - nahoře v motanicích sníh v pohodě, z Hojkova od ZD nejlepší vybehnout do půlky kopce pěšky. Při troše štěstí to vydrží do víkendu
19:00
19:16
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 14.2.2022 13:47
O víkendu až do dneška perfektní lyžování. Novoměstsko se vzchopilo a postupně projelo nejdůležitější trasy (z NMNM nahoru, okruh k Rokytnu, okruh přes Sklené a Ledovec). Protože nic nepadá, je všechno pořád dobře zachovalé, jen občas zafoukané a místy už je odtáto na trávu (fakt výjimečně ale). Nejhorší úsek asi mezi Skleným a Vlachovicemi v lese. Hlavně ale zmrzly pláně, takže se dá bruslit úplně kdekoliv - nejlepší okolo Studnic, Skleného, mezi Třemi Studněmi a Ledovcem, na Hájenky a nad Medlovem směrem na Kadov. Lze to projet i z Kadova na Samotín a zpět na Hájenky, ale tam už tam odtává fakt dost. Dokud to bude přes noc mrznout, tak to ještě pár dní takto nejspíš vydrží
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 13.2.2022 22:28
Dnes odpoledne/večer jela po Frysavskem ledovci zase rolba, to jsem ani nedoufal, palec nahoru.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 13.2.2022 16:14
Slunečno, větrno, ráno mrzlo, odpoledne nad nulou. Přes Blatky na Samotín ledovaté, mezi Krátkou a 3 studněma už hodně vytátých míst. Jinak od Vlachovic dobré.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 13.2.2022 17:49
Fryšavský ledovec a okolí perfektní práce rolbovače. Krásné stopy jak v sobotu ,tak mírné zafoukané v neděli, přesto perfektní. Vypadá to, že si kluci z Nového města nechali poradit od někoho znalého prostředí a podmínek.
Určitě je lepší menší porce km kvalitně ,jak 100km na nic. Chce to vyjíždět podle předpovědi a z rozvahou. Děkuji všem za super víkend
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 12.2.2022 20:23
Od Martina-Studnice-louky okolo až k Zubří. Pevný podklad freeskating. Akorát je potřeba vybrat louku s dostatkem sněhu. Sjezd lesem do Kuklíku ledovatý, od křížení s lesní asfaltkou prohrnutý od lesáků, ale dá se projet. Dole kolem kuklíku až pod Krátkou strašný. Leze hlína, měkký podklad. Tam to vůbec nestojí za to.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 12.2.2022 20:09
Z Nového Města od koupaliště - Rokytno - Studnice - Kuklík - Samotín - Fryšava - Tři Studně - N. Město koupaliště. Nádherné počasí, slunečno bezvětří. Překvapivě dobrá stopa z Nového Města. Dalo se i z vlakové zastávky. Místy kouká hlína, ale většinou jde objet. Nejhorší okolo Kuklíku. Lesní sjezdy ledovaté a vyhrnuté. Takové jarní podmínky.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 10.2.2022 20:55
Vysočina aréna(VA)-Vlachovice-Tři Studně-Fryšavský ledovec a stejnou cestou zpět dnes pozdě odpoledne a zpět večer s čelovkou. Klasika. Klasická stopa hodně mělká místy rozježděná, ale stále znatelná, teplota kolem 5 °C, bohužel dnes svítilo, takže taje úsek vedle lesa nad VA směrem k Vlachovicím a objevují se asi tři místa s hlínou, trávou, ale vždy se dají objet, jen pozor při sjezdu z Vlachovic dolů, jestli to zamrzne, tak to bude dolů fičák. Pořád je to na A lyže, sníh mokrý až rozbředlý. Mazal jsem červený klistr a držel celou cestu. Úsek Sklené-Tři Studně pouze jedna prošlápnutá stopa, tady by bylo fajn před víkendem projet ještě jednu stopu, aby se dalo lépe vyhnout. Nejlépe se jezdí tam, kde projela rolba, protože se hůlky tolik neboří na ztvrdlém podkladu (VA-Vlachovice, Tři Studně-Fryšavský ledovec- Fryšava - super svezení, chválím). Co je vyjeté od skútru nebo čtyřkolky, tak se dost boří a raději se těmhle úsekům vyhněte, pokud si v těchto teplých dnech chcete slušně zajezdit. Asi nejlepší je Fryšavský ledovec vč. přípoje na Tři Studně. Navíc zde jsou včera večer najety čtyřkolkou nové stopy pro klasiku, bohužel se při těchto teplotách propadají a jsou pomalejší než mělké staré stopy po rolbě, takže většina lyžařů využívá ty staré stopy, které jsou na tvrdém podkladu a neboří se tolik hůlky. Každopádně kolem ledovce 5 klasických stop, takže se dá jezdit slušně v obou směrech. Uvidíme co s tím udělá ochlazení přes noc a očekávaný nápor lyžařů od pátku přes víkend.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 10.2.2022 19:46
SVRATKA :
Dnes proběhla revize tratí a vyrovnání mlýnkem. Díky pravidelnému najíždění v minulosti je na podstatné části okruhu u lesa stále dostatečný podklad pro skate, bohužel se ale za stávajících sněhových podmínek již nepodaří vymáčknout stopu na klasiku.
Facebook : XC SKI SVRATKA
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 9.2.2022 20:53
Vysočina aréna(VA)-Vlachovice-Tři Studně-Fryšavský ledovec-Fryšavské hájenky a stejnou cestou zpět dnes navečer, dojezd dolů s čelovkou. Klasika. Mapa https://mapy.cz/s/nozobenupo. Klasická stopa hodně mělká místy rozježděná, ale stále znatelná, teplota kolem 3-4 °C, nízká oblačnost, takže sníh tak rychle naštěstí netaje a přežije oteplení v tomto týdnu. Pořád je to na áčkové (A) lyže, sníh mokrý až rozbředlý. Mazal jsem červený klistr a naprosto pohodová jízda. Sjezdy pomalé. Sněhu celou trasu dostatek, takže určitě vyražte klidně na delší výlet. Nad VA u lesa roztáté místo, ale dá se objet. Prakticky celou dobu dvě stopy na klasiku. Úsek Sklené-Tři Studně pouze jedna prošlápnutá stopa - pozor v lese se těží, rozjetá stopa traktorem. Nejlépe se jezdí tam, kde projela rolba, protože se hůlky tolik neboří (VA-Vlachovice, Tři Studně-Fryšavský ledovec- Fryšava - super svezení, chválím). Úsek Sklené-Tři Studně a Fryšava-Fryšavské hájenky je jedna stopa a boří se, hůlky jdou hluboko, je to rozměklé, hodně pomalé.
Za mě na to, jak je teplo, tak dnes super svezení a překvapivě stále dostatek sněhu při oblevě, minimum vody na tratích díky úsekům, kde to projela rolba. Co je vyjeté od skútru nebo čtyřkolky, tak se dost boří a raději se těmhle úsekům vyhněte, pokud si v těchto teplých dnech chcete slušně zajezdit. Asi nejlepší je Fryšavský ledovec vč. přípoje na Tři Studně. Bohužel na skate to moc nebude, protože se sníh ve skatovém pruhu kvůli teplu dost boří a s tím nikdo nic neudělá, pokud nezačne mrznout. Osobně bych chtěl poděkovat všem, kteří se podílejí na přípravě tratí!
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 9.2.2022 15:11
Vyzkoušen okruh na stadionu a Řádkově louce + cesta k Mamlasovi. Velmi mokrý a extrémně pomalý sníh, do toho déšť. Stadion a Řádkova louka stále sjízdná bez problémů i na jedničkových lyžích. Na klasiku bez problému, na skejt sjízdné, ale dřina. Určitě byl dobrý nápad do toho v tomto stavu nevjíždět na údržbu.

Cesta od stadionu k Mamlasovi už jen na horší lyže - čím blíž k Mamlasovi, tím víc hlíny a trávy.

Déšť a teplo tomu evidentně ještě dá zabrat. Do nového sněhu to bude bída.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 8.2.2022 22:27
Navečer od parkoviště u VA příměstský okruh, pak kolem koupaliště na Sykovec, přes Vlachovice k VA, pak ještě poježdění ve VA, +3°C, lehce pršelo, nahoře kolem Vlachovic se to změnilo na sníh. I přes ten déšť mnohem lepší dojem než v sobotu. Až k Sykovci pěkná stopa, i když na online mapě NMNM není úprava zakreslená, dál přes Vlachovice už jen projeté od lidí - spíš na skejt. Zkusil jsem kousek i čerstvě najetou stopu skútrem na Jiříkovice, ale tam je sníh neutažený a boří se to. Swix KN44 nero tentokrát fungoval perfektně, jen ve VA na umělém sněhu to bylo horší, tam už to chtělo něco jiného. Sněhu zatím všude dost, ale ty teploty zítra a ve čtvrtek s tím asi dost zacvičí.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 8.2.2022 21:09
Hojkov - Mešnice: výborné podmínky na skate i klasiku, sněhu dost (jen na některých přejezdech mezí je třeba trošku opatrnosti), stopa mělčí ale solidní. Celkem upraveno rolbou asi 6,5 km v několika smyčkách, tratě jsou pevné, neboří se i když je sníh měkký. Nejlepší nástup je od ZD na kraji Hojkova, kde se dá i zaparkovat. Viz též info na http://www.lyzarskejihlavsko.cz
17:39
17:50
17:50
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 8.2.2022 17:19
Dnes stopy zafoukane a zapadane z NM pres Medlovske udoli do Studnic, na Kuklik, Kadov,Tri Studne a Sklene pres Vlachovice zpet do NM. Po obede uz to zacinalo tect, myslim,ze zitra uz nebude o cem, jen v nejvyssich polohach. Na vyfoukanych mistech uz lezl podklad. Nevim, jak moc se spravci stop snazi, ale poslednich hodne let je problem pocasi. Nasnezi a za chvili to jde dolu, a to mnozstvi bezkaru pres tyden byva zanedbatelne. Kdyz byva delsi dobu dost snehu astabilni pocasi, stopy jsou super. Ale to uz je malokdy a malokdy bude, zimy jsou cim dal teplejsi, bohuzel.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 8.2.2022 15:21
SVRATKA: dnes upraven okruh u lesa na klasiku i brusleni v delce 3,3 km. Spodni louka je upravena v delce 1 km. Ocekava se oteplení a tak dalsi uprava je planovana na sobotu. Pokud chcete info o tratich na faceboku tak pak je pod identifikaci :
XC SKI SVRATKA
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 8.2.2022 11:34
Dobrý den, myslím si, že Běžkař má pravdu, upadající úroveň úpravy lyžařských stop je zřejmá i lidem co zde nejezdí často. Je to o lidech, kteří se "starají" o tuto službu. Je to věc vedení města, najít lepší možnosti úprav stop a podívat se, jak to dělají jinde...Orlické hory, Jizerky nebo Šumava. Není třeba poukazovat jen na horská střediska, i když NMNM se samo pasuje do světového centra lyžování. Pěkné stopy mají ve Svratce, Jihlavě nebo Herálci, ale tam to provozují srdcaři, kteří sami lyžují. A VOTOM to je.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 8.2.2022 10:30
Nevím co se v oblasti NMNM - Vlachovice -3 studně - Ledovec děje ...ale jezdím zde často několik let. Ale nikdy jsem nezažil horší stopy. Myslím si, že to nemá nic společného se sněhem, lidmi nebo počasím. Připadá mi, že úprava stop je záměrně dělaná tak, aby nevyhovovala sportovním stylům. Proč né. Jen mi vadí neustálé info, stopa najeta, perfektní .. a pod a pak člověk má strach v divné stopě o sportovní vybavení.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 7.2.2022 9:04
Tento víkend to moc lepší myslím asi ani být nemohlo,teplota nad nulou,vítr,mokrý sníh,předpověď byla hodně špatná:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jansk.jskweather
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 6.2.2022 18:29
Já naopak sohlasím s Danielou. Informační centrum, které zadává info na web by se mělo přejmenovat na centrum dezinformační.
Jel jsem dnes v 10 z Vlachovic na Fryšavu, Blatky, Blatiny, Kadov, Tři studně, ...
Dlouho jsem si tak nezanadával.
Stopy projeté většinou jen skůtrem či čtyřkolkou, mělké, hůlky se občas bořily. Dokonce i na ledovci stopy vyšmrdlané, najeté zcela nelogicky, kdy nově najeté stopy skůtrem měly mezi sebou mantinely a nebylo tak možné předjíždět. Takže jízda v protisměru v mizerné stopě.
na Blatky a z Blatek na Samotín úplné zoufalství, vyhrnuté cesty,tam kde nebyly vyhrnuté stály za ...
Kuklík - Kadov - Tři studně - k pláči. Mělká stopa, úplné sklo.
Za lepší náladu děkuji jen týmu "U Kolouška", kam jsem si zajel spravit chuť.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 6.2.2022 9:45
Ráno od vlaku z nmnm zast. zmrzlé a rychlé, ale v 9 začalo sněžit, takže klistr lepí. Nenechte se předchozími příspěvky odradit, je to perfektní, na Fryšavě je prázdná hospoda. Přes Blatky do Samotína cesty vyhrnuté pluhem, ale dá i na nových lyžích.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 6.2.2022 21:18
Dobrý den. Jezdím na vysočinu už pěknou řadu let ,ale tohle jsem ještě nezažil. Tentokrát parkování na Chobotu a pokračování na běžkách směr Kuklík, Kadov. Po celou dobu stopa mizerná, absolutně nevytlačená a navíc bohužel pes noc roztátá a následně zmrzlá. Podotýkám, že zase tak moc nefoukalo, přesto stopy projeté stopovačem ztrácejí smysl. Pokud jede stopovač po polní cestě, tak je potom jasné ,že nemúže nikdy stopu aspoń trochu slušně vytlačit. Z nějakých nepochopitelných důvodů při všech sjezdech a výjezdech nebyla stopa rozšířená pro bezpečné běžkování, Díky napodobenině stop bylo ,jak jsem mohl sledovat ,sjíždění všech úseků pro většinu nadšených běžkařů velmi nebezpečné. Bohužel byla situlace obdobná jak minulý, tak bohužel i předminulý vikend . Stopy sice projeté rolbou a vysočina arény až po fryšavský ledovec což je super, ale vždy v době, kdy předpoved hlásila silný vítr. Následně v neděli solidní počasí, ale rolba spí a běžkování v neděli na aspon trochu slušné stopě nikde. Občas by se mohl někdo mrknout na předpoved a trochu zaimprovizovat ,vjet s rolbou do lesa třeba od Martina na Kadov ,kde nebude tolik foukat nebo vyrazit jednou pro změnu v neděli. Podotýkám, že sněhu je dostatek i pro rolbu .
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 6.2.2022 8:01
Okruhy Skrdlovice a Polnicka. Zmrzle zavate stopy a na hodne mistech koukala hlina. Nejlepsi usek od Pilskeho lesa pres Nad Polnickou po Kameny rybnik. Chce to novy snih.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 5.2.2022 21:33
V sobotu to byla čertovsky rychlá podmínka na trase Kadov-Kuklík-Studnice-Sklenné-Fryšava.Všude krusta,dole až ledovatá stopa,nahoře v úseku Studnice-Sklenné-Fryšava ve stopě po úpravě spíš krystal, místy trochu přefouklý prachovým.Na tuhý vosk to nebylo,raději klistr nebo Rex páska, ideální na soupaž.Nebylo to vůbec tak špatný svezení,jenom je na stopovač prostě moc tvrdý sníh,kde to jde by byla rolba lepší. V lese míň sněhu,tak opatrně.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 5.2.2022 19:43
Trasa Kadov - Tři Studně - Studnice - Kuklík - Kadov. Na stránkách Lyžařské Novomestsko avizovano a dnes aktualizováno "dostatek sněhu" a "kvalitní stopa", nicméně realita katastrofální, převážně rozbitá a ledová stopa, místy hlína a kameny. Počasí i přes vítr zcela ok, lidi dosti, ale to je v pořádku. Vadila nam ta neadekvátní informace na webu spojená s nenaplnenym očekáváním. Viděli jsme i dosti pádů jen podtrhujích mizerný stav stop. Stačí napsat, jak to skutečně je, a vyrazili by jen skalní běžkaři a milovníci dobrodružství.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 5.2.2022 18:38
VA - Vlachovice - Sklené - Fryš. ledovec - Fryšava, Kadov - Medlov - Sykovec a kolem koupaliště k autu. Vyráželi jsme už před devátou a až do Vlachovic pohoda, dál už davy lidí, mezi Kadovem a 3 studněmi hotový Václavák. Solidní úprava rolbou jen v úseku 3 studně - Sykovec - sedlo. Jinde to byla tragédie - někde pár dní staré stopy, z nichž se stalo při oblevě oraniště a následně to dnes v noci zmrzlo, někde projeto čtyřkolkou, kde stopy byly vytlačené hluboko a okolo se hůlky bořily. Bacha v úseku Fryšava - Kadov: je tam spousta potůčků a jak je to zmrzlý, tak to celkem sviští. Mazal jsem fialový klistr Rex a černý Swix KN33, oboje celkem drželo, ale pod Vlachovicemi a na Fryš. ledovci byl nafoukaný sníh, který namrzal. Tak jsem klistr na Fryšavě překryl VR65 a to byla chyba, od té doby odraz nula. Sečteno podtrženo: hrůza
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 5.2.2022 17:25
Ahoj, byl jsem odpoledne ve Svratce a Leoši díky za super upravený okruh pro klasiku. Teplota kolem 0 a trochu foukalo. Stopa přimrzlá a pěkně rychlá. Skol
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 5.2.2022 16:40
Ve Vlachovicích to vypadalo jak na startu Jizerské 50, málokdo z těch lidí ale asi píše na kamzasnehem. Veliké parkoviště s dobrovolným příspěvkem velmi nacpané, stejně tak bylo ve stopě. Naštěstí je běžkování jedním z mála sportů, kde si účastníci sportoviště vytvářejí a moc jej nekazí. Směrem ke Sklenému (podél silnice řetěz aut) ostrý ledový vítr, nad Vlachovicemi místy vydřeno na hlínu, ale tomu se lze vyhnout, teplota okolo -1°C nebo okolo nuly. Strojová úprava většinou už poněkud rozježděná, ale stopa na klasiku docela zmrzlá a rychlá. Mimo stopu přemrzlá vrstva, nebořím se. Vosky nevím, mám lyže s chlupama. V úsecích přes les napadané větvičky, nicméně sněhu vypadá dost. Na Fryšavském ledovci to vypadá v zásadě podobně, také ostrý vítr a rychlá stopa. Sněhu minimálně 30cm. Ještě v příštích pár dnech by to mohlo být dobrý.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 5.2.2022 0:15
Právě jsme najeli všechny tratě, přes noc má lehce mrznout, takže zítra bude pěkné lyžování.
Žďárské vrchy - Novoměstsko

O oblasti

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se dá i jinde.

Členění oblasti Vysočina