Vysočina – běžky

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se…

Číst celý text

Členění oblasti Vysočina

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 5 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 26.1.2021 20:25
Včera s čelovkami Fryšava- Sklené-Vlachovice-Studnice-Tři Studně-Medlov-Fryšava. Letělo to v ledové stopě poprášené centimetrem prašanu..a k údivu nesmekalo..zažehlený modrý s modrým extra, 3 pod..z kopců s čelovkou docela "zážitek"
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 26.1.2021 15:27
JINDŘICHOHRADECKO.
SKIKLUB Čihadlo má zavřený vlek, tak průběžně udržují stopu pro klasiku, dva okruhy, modrý 6km, červený 18 km, nadm. výška okolo 600m. Viz skicihadlo.cz. Minulý týden jsem tam byl dvakrát, na delším okruhu, v obou směrech, stopa byla pěkná vč. značení- i směrovky s mapkou. V tomto kraji paráda a málo lidí.
20.1. 11:03
20.1. 12:10
Česká Kanada
Vloženo 26.1.2021 11:03
https://www.novabystrice.cz/bezecke-lyzovani/ms-3133

(Odpověď na dotaz uživatele Honz z 24.1.: Mám prosbu, víte-li někdo, jak to vypadá aktuálně s úpravou běžkařských tratí kdekoliv v České Kanadě, napište prosím. Nebo nevíte-li nějaký kontakt, kde by se to dalo zjistit.)
Česká Kanada
Vloženo 25.1.2021 18:57
Tři Studně - Fryšava - Vlachovice - Tři Studně. Na tvrdém podkladu tenká vrstva prašanu, -2°C, Swix V40
Na loukách dobré, v lesních úsecích špatné - ledová stopa. Dá se jet i volně mimo stopu, slehlý sníh na pláních parádně drží.
Málo lyžařů, parkoviště obsazené 50%. Pěkné svezení.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 25.1.2021 13:13
Musím pochválit neznámého z Hamrů nad Sázavou - nad cyklotrialem na kopci je dost dobrá stopa až k silnici do České Meze, i zkratka lesem se dá projet. Je to projeté čtyřkolkou se stopovačem a moc pěkně to jede. Zkoušel jsem to projet i k Radonínu - v lese to rozšlapali bezohlední hamtáci, pejskaři a jeden kůň (ten za to nemůže), ale dobrý lyžař to projede a od Křiváku po louce pod Radonínský rybník to docela jde, dál jsem nejel.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 24.1.2021 22:00
Dnes jsme ze Tří Studní dali jen krátký okruh přes Fryšavu. Automatická stanice v Herálci hlásí 15 cm, což zhruba sedí. Po oblevě je z toho ale firn a ve stopě totální zrcadlo. Dnešní noční pocukrování ani ne 1 cm prašanu bylo hned pryč. Ale zas to aspoň pěkně jede z kopce a dá se bruslit úplně všude :-))) No nic, jdu si konečně koupit ten klistr.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 24.1.2021 20:32
Vysoká, Okrouhlík: dnes od rozcestí okruh Okrouhlík stále ještě pěkně jetelný, i bruslit se dalo, sníh trochu přimrzlejší. Mimo trasu, která je upravována, ale už leze tráva a hlína. Směrem od rozcestí na Vysokou také zatím sjízdné. Pokud nenasněží, tak už to v následujících dnech ale bude velká bída.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 24.1.2021 18:10
Vzkaz pro čtyřkolkáře, který poničil lyžařskou stopu u Nového Hojkova: Chápu, že když máš malýho pinďoura a ještě ti nestojí, potřebuješ si to nějak kompenzovat, tak jsi si koupil čtyřkolku a děláš brrrm brrrm. Asi tě nikdo moc nemá rád a nic neumíš, tak prostě jezdíš po lesích, loukách a polích, které ti nepatří a ještě víc sereš lidi kolem sebe. Dobrá, ale proč ty kreténe ještě ničíš práci a radost druhým lidem a jezdíš ve stopě? Prosím lyžaře, pokud takového blba uvidíte, vyfoťte ho, ať víme co je to za "borce". Děkuji.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 24.1.2021 16:42
Vysoká- sníh je pryč :(
Jihlavsko a Telčsko
Dotaz Vloženo 24.1.2021 16:37
Slavkovice, Veselíčko: poradíte prosím, kde nejlépe u těchto tras zaparkovat? Na mapě žádné oficiální parkoviště nevidím a nechce se nám do mumraje přímo v Novém městě.
Zodpovědět Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 24.1.2021 12:01
Vysoká u Jihlavy: vcera uvalcovany 5 km okruh primrzl a na to napadl asi 1 cm sněhu, takze velmi dobre lyzovani. Díky předchozím úpravám sníh vydržel, vrstva je ale velmi tenka a obcas leze trava nebo hrudka hliny. Lze jet i mimo okruh, některé drivejsi stopy v okoli jsou dobré, jinde snih zmizel.
10:12
10:14
10:23
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 23.1.2021 16:17
Ráno klasikou od Medina - po městském okruhu a Medlovským údolím - Tři Studně - Fryšava - pár okruhů na ledovci a zpět kolem Tří Studní k lesní propojce na Sklené - Vlachovice a zpět kolem Arény.

Obleva se sněhem od včerejška pěkně zamávala. Na většině trasy (kromě úseku od Skleného k lesu) byla oproti včerejšku provedena nová strojová úprava rolbou, ale bohužel přes noc bylo nad nulou, ráno foukal vítr a sníh na mnoha místech už mizel před očima.

Na městském okruhu to byl až do zhruba 700 m.n.m spíš slalom mezi hroudami a krtinci, v Medlovském údolí bylo pár lepších úseků, kolem Třech studní v lese i nahoře na poli už taky dost velká oranice. Nejlepší podmínky byly dnes na ledovci, ale i tam už lezla hlína a tráva a stopy byly místy podmáčené. U Skleného už vystupovaly z pole rovnou zorané brázdy. Sjezd od Vlachovic se dal projet celý, místy už na hraně, občas kaluže vody.

Všechny přejezdy silnic už byly na přenášení stejně tak i průjezd Vlachovicemi. Kolem Arény se stále dalo projet ve stopě. Sníh všude těžký, pomalý, ve stopě často tmavý, podmáčený, celkově jarní podmínky. Uvidíme, kolik toho vydrží do rána než přituhne a jestli něco připadne.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Dotaz Vloženo 23.1.2021 15:37
Dobrý den, zítra se chystáme na běžky Kuklík, Milovin. Ráda bych se zeptala jak to vypadá se sněhem. Jedeme od Brna, tak abychom nejeli zbytečně. Moc dekuji...popřípadě budu ráda za jiné doporučení kam se vydat. Jsme začátečníci. Děkuji M
Zodpovědět Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 23.1.2021 15:35
Vydali jsme ze Tri Studni smer Kadov, dale na Kulkik a tady zacal problem, protoze trasa nebyla vubec upravena, snad letos jeste nikdy. V Kukliku jsme se dozvedeli ze se tady uprava nedela. Skoda, protoze je to krasny okruh pres Studnici zpet. Posledni cast uz byla upravena.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 23.1.2021 15:08
Teď jsem telefonoval s pracovníkem IC N.M.n.M. a byl vstřícný a ochotný uvažovat o změně jejich (pro mne značně nepřehledného) běžkowebu https://lyzovani.nmnm.cz/ a o jeho souzenění s on-line mapou roleb na https://mapy.nmnm.cz/mapa/skimapa/ (nyní třeba jsou tam nakresleny jen úpravy rolbou 3 dny staré, ale v tetxu pro 23.1.21 mají, že 22.1.21 rolba něco upravovala...).

Podnětné připomínky mame prý psát na: ic@nmnm.cz .

P.S. Přispět na údržbu tras můžeme podle těchto pokynů - https://lyzovani.nmnm.cz/verejna-sbirka-na-udrzbu-trati/ .
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 23.1.2021 12:26
Novy Hojkov, Vetrov
klasicky
60% zabava
40% pruda
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 23.1.2021 11:06
Stopy na Zdarsku - na www.sportispo.cz, jdi na odkaz lyžařské stopy a pak informace pro lyžaře. Viz https://www.sportispo.cz/zpravy.aspx (dole jsou kontakty a trasy na mapy.cz ).
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 23.1.2021 10:58
Křižanov už jen tráva a oranice. Snad zas po víkendu něco nasněží dle předpovědi
Ostatní Vysočina
Vloženo 22.1.2021 23:59
Okruh kolem Dářka, asi +3. Pouze vyšlapané stopy, či ve starých strojových, ale po celé trase. Tráva lezla jen na jednom místě u Radostína jinak sem tam ve stopě drobný flek hlíny, v lese občas pomalý mokrý flek, výjimečně možné krátké bruslení na lesní cestě. Mezi Radostínem a hlavní silnicí občas vyhrnutá cesta, dalo se krajem. V hlubším sněhu na loukách bylo cítit jak bota sem tam nepříjemně drhne v čim dál tvrdším korytu stopy. Stopy prošlápnuty i na Račín, kolem Radostína vice stop, podél silnice u Vojnova Městce byly taky vidět. Naopak na druhé straně Škrdlovic u Hrocha se rodina zrovna vrátila k autu, vyjeli směr Karlov, stopu viděli až na druhé straně silnice zpět do Škrdlovic, směrem na Končiny nebylo nic vidět prošlápnuto. skol
trasa viz. https://mapy.cz/s/rebozuhace
foto viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/6962097
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 22.1.2021 20:08
Na Novém Hojkově jsou sněhové podmínky pořád výborné. Hojkovský i Větrovský okruh byly v týdnu upraveny, dnes k večeru už bylo dost přimrzlo, místy lehce ledovaté, místy trošku naměklé, ale celkově velmi slušné, skate nebyl problém, stopa na klasiku byla docela ledovatá.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 22.1.2021 19:32
Dopoledne 2x okruh: Harusák - po městském okruhu ke koupališti a na kraj Maršovic - pak Medlovským údolím - Tři Studně - Fryšava - zpět kolem Tří Studní k lesní propojce na Sklené - Vlachovice a zpět kolem Arény.

Kolem trasy mokrý, vatovitý sníh, ve stopě umydlený a rychlý. V úseku Sklené - Vlachovice jsou stopy jen prošlapané a hodně rozšmajdané, protože tam už dlouho neprojela rolba. Na zbytku trasy stále zůstává patrná strojová úprava ze středy, ale pásy pro hůly už jsou dost rozorané. Nejlepší úseky: Vlachovice - Aréna a Fryšavský ledovec.

Na hodně místech už ve stopě leze hlína (vykukuje i na F. ledovci), zatím se ale dá vše s opatrností objet. Průjezd Vlachovicemi byl ještě možný, stejně i podél cesty kolem Arény. Lesní úseky už jsou hodně špinavé, mokré, s větvičkami, celý den bylo nad nulou, ze stromů kapalo.

Parkoviště v areálu Vysočina Arény byly zavřené - do neděle tam probíhá MČR. Zůstává prohrnuté parkoviště pod Harusákem.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 22.1.2021 18:16
Dnes klasicky od has. zbrojnice v Čachnově na Karlštejn a přes Knížecí studánku zpět. Ve spodní části sněhu výrazně ubylo, na horších lyžích ale v pohodě sjízdné. Od přístřešku rozvodí Labe-Dunaj ok i na skate. Ve stoupání po lesní cestě (pravá trasa) od Čachnova probíhá těžba dřeva.
Ostatní Vysočina
Dotaz Vloženo 22.1.2021 17:34
Nevite jaka je stopa po dnesku v Bystrici nad Pernstejnem? Diky za info.
Zodpovědět Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 22.1.2021 14:06
TOULOVCOVY MAŠTALE# JAROŠOVSKÝ KOPEC# TOULOVCOVA ROZHLEDNA
Takovou oblevu jsme nečekali ani v tom nejhorším snu. Ani v noci nepřišlo ochlazení aspoň na nulu. Ještě včera večer sjízdná dolní část. Dnes už pouze pro otrlé u rozhledny.
Jakmile se sněhové podmínky zlepší natolik, že bude možné udělat stopy určitě písneme😉 SKOL
Ostatní Vysočina
Vloženo 22.1.2021 14:03
Dnes velmi změklý sníh, stopy se boří, strojová úprava nula, z NM Medlovským údolím, nějaké zbytky úprav, dále směr Studnice, odtud směr Pohledec žádná stopa, nikde nic....
Vzhledem k tomu kolik napadlo sněhu, myslím že mohlo být kolem NM stovky tras. Přijde mi, že se úprava omezila na trasu VA, Vlachovice....slabé :(
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 22.1.2021 14:00
Od skihotelu nahoru přes silnici a pole jsem se napojil na okruhovou modrou, místy bez stopy. Nad Vlachovicema je krasne upraveny bruslarsky okruh. Z Vlachovic dál na Tři studně to vypadá taky dobře. Sníh těžkne :/
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 22.1.2021 8:21
někam si stoupni a jeď, až nebudeš chtět dál, tak se otoč. stop je všude mrak po nějaký louce si objedeš kolečka, různě se to kříží, takže tam zprava zpět můžeš jet trochu jinudy .
(Odpověď na dotaz uživatele Sandra z 20.1.: Poradí prosím někdo trasu pro začínající ? Někde okolo Fryšava, Tři studně. Děkuji)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 22.1.2021 8:16
my tam byli v úterý a sněhu bylo dost, večer jsme odjížděli a ještě se začalo hodně sypat. od tesly to bylo chvili rozjetý od těžby, ale i mírná obleva by tomu neměla uškodit, tam jsme jeli po louce z leva zpět tesla a lesem
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 21.1.: Jak vypadá trasa Nasavrky-Krásné-Ústupky, máte někdo info?)
Železné hory
Vloženo 21.1.2021 21:32
Odpoledne soupaž na trase Medin - Aréna - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšava - 3 x okruh na ledovci a zpět stejnou cestou.

Dole kolem NMNM sníh mokrý, nahoře už pěkně promrzlý - celkově dnes sníh pěkně rychlý po celé trase, mazal jsem LF8.

Od Medina k Vlachovicím upraveno rolbou velmi slušně od včera, kolem Arény je podél chodníku vyšlápnutá stopa, dá se pohodlně projet. Vlachovice - Sklené jen projeté stopy od lyžařů, už trochu rozkvedlané. Pozor na sjezdík lesem k silnici, ten už je dost ledovatý. Na pláni za silnicí už zase luxusní rolbované stopy až k Fryšavě.

Na ledovci je podél lesa čtyřproudá dálnice na klasiku a široký pás na bruslení vedle. Pozor na to, že úprava končí kus nad rybníkem - dál k vesnici už vede jen projetá stopa od lyžařů, stejně tak je pouze prošlápnutá zkratka přes ledovec.

Už je prohrnuté a otevřené velké parkoviště pod Harusákem, parkovat se dalo i na horním parkovišti pod Skihotelem, hlavní parkoviště u Arény je pořád uzavřené.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 21.1.2021 17:43
Dnes kolem Hodonína, místy leze oranice a je vytátá tráva, ale dá se. V lese lezly dost kořeny.
Železné hory
Vloženo 21.1.2021 17:02
Kovářov - na polích kolem Kovářova je sněhu ještě dostatek, v oranici ale místy leze hlína. Určitě na kameňačky.
Železné hory
Vloženo 21.1.2021 9:40
TOULOVCOVY MAŠTALE# JAROŠOVSKÝ KOPEC# TOULOVCOVA ROZHLEDNA
Milí přátelé, podařilo se znovu najet stopy. Bohužel již ne do Nové Vsi u Jarošova, ale dá se stále dojet. S nadmořskou výškou klesá i výška sněhu. Uvidíme jestli udržíme stopu do sobotního sněžení😉 Je tady nad nulou, sníh přemrzlý☃️
8:58
8:58
9:15
Ostatní Vysočina
Vloženo 21.1.2021 1:27
okolí Křižanova: teplota +4 chvílemi i +8, v noci už -4 ale do půlnoci vystoupalo na -1. Ztuhne to ale na skate na pláních to asi nebude. Dva dny to bude jakž takž, ale v sobotu hlásí deštivo a celý den kolem +4. Stav: Před několika dny najeta strojová stopa z Fajtova kopce k vysílači Ambrožný nad Sviny. Stopa stále vcelku udržovaná. ostatní trasy jen vyšlapávané. Projeta trasa Křižanov hřiště - Ambrožný - Ronov - Kadolec - Kostěné kopce - ZD Křižanovsko - hřiště. Stopy celkem fajn, na backcountry lyžích se nebořilo tak moc, hlína ve stopě místy u Svinů, v lesích (co z nich zbývá) u Loučské hájenky stav kupodivu fajn, u Ronova kolem lesní školky přes silnici 37 stoupáním k lesu stále ok, pak ale podél lesa hlína těch 400m, tam to sleze brzy. Lesní cestou nahoru do Kadolce paráda, jen 1 místo těžká technika vyjela z těžby. Objížďka Kadolce, u plotu pily opět sem tam hlína, a při sjezdu k silnici na Křižanov tenká vrstva sněhu leze hlína. Pod silnicí strništěm směr Kostěné kopce ok, ale u nich opět sem tam leze hlína. Pláně směrem ke hřbitovu jsou projeté a bez problému. Od sádek kolem ZD opět krásná stopa, kolem Šibeníku zpátky k silnici na Sviny stopa mimo polní cestu moc nebyla. Trasa viz. https://mapy.cz/s/fejeragoze, foto viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/6957295. Přehled tras v okolí: čárkovaně = staré stopy, modrá = stará strojová stopa na Fajťák. Na pláních u Svinů a pod Kostěnými kopci je stop určitě víc než vyznačeno. skol
14:30
14:30
14:54
15:24
15:24
16:07
16:07

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Ostatní Vysočina
Vloženo 20.1.2021 20:23
Ze Žďáru od vodojemu, přes Lhotku do Sklenného, pak ještě na Tři studně a Fryšavu, sluníčko, až +3°C, čerstvě najetá stopa čtyřkolkou, v oranici občas ještě něco vykoukne, na dvou je třeba objet vodu, nejhorší místo je v lese ve stoupání ke Sklennému, ale i tomu se dá ve sjezdu při troše šikovnosti vyhnout. Jinak sněhu dost, skoro až moc, protože čtyrkolka ho úplně neutáhne a pak se hlavně hole dost boří. Sníh takový tupější, ale jak s večerem klesala teplota, tak stopa zrychlovala. Furt je to na tuhé - já dával sádlo V55 a přes něj cervený Rex ProGrip a drželo to skvěle, jen pod stromama, kam shora skapala voda už to bylo takové klistrové. To platí pro úsek do Sklenného, dál na Fryšavu jen od lidí prošláplá stopa.
13:40
14:22
16:15
16:27
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 20.1.2021 19:14
Když jsem dnes okolo desáté hodiny u zásobníku VA potkal rolbu sjíždějící z Vlachovic byl jsem na dnešní den natěšený. Do Vlachovic dvě super strojově upravené stopy na klasiku a pruh na skate. O to větší zklamání mně čekalo od Vlachovic na Sklené a Tři Studně. Jedna stopa vyježděná od běžkařů. Totéž směrem na Medlov a Kadov. Oceňuji ohleduplnost při vyhýbání v jedné stopě. Částečné zlepšení stop (nikoliv na skate) od penzionu U Martina a u sjezdu z Rokytna do Nového Města. Patrná dřívější strojová úprava. Škoda, že v dnešní divné době nejsou prostředky na úpravu stop. Současné sněhové podmínky, dnešní počasí A+ a množství lidí by si to určitě zasloužilo.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 20.1.2021 18:33
O upravenou stopu jsme dnes ani nezavadili, vse bylo zafoukane a zapadane z uterni noci. Lidi to pres den nejak najezdili. Nejhezci cast mezi Vlachovicemi a Frysavou (otevrene okynko!) a nebo Vlachovice Rokytno. Kolem Medlova to bylo jak na dalnici, ale stopy spise chaoticke kvuli naporu lidi. Nakonec ale hezky bezky musim rict ;)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Dotaz Vloženo 19.1.2021 19:06
Nevíte prosím jak to momentálně vypafá v Nové Bystřici na golfu? Děkuji
Zodpovědět Česká Kanada
Vloženo 18.1.2021 21:51
Dnes skvele svezeni. Od novomestske zastavky k arene, pres Vlachovice, Frysavu a Samotin k Dratenicke skale, az sem strojova stopa.Pak po cervene TZT do Snezneho jen slabe vyslapana stopa,ale vsecko sjizdne. Dal ke Kratke a na Kuklik pouze stopa od lidi,ale dobra a to stejne az na Studnice a do Zubri.V lese vyhrnuty snih traktorem, taky sjizdne.Dal k ojtechovske silnici a odtud uz skvela strojova stopa na Vojtechovsky kopec,Skalsky dvur,Domaninsky rybnik na k nadrazi v Bystrici. Bystricaci maji patrne upravene vsechny stooy, co jsou na mapy.cz,tedy i odbocky do Rovneho a taky ze Skalskeho dvora na Lisek,Janovicky a trate kolem mesta. Novomestaci jen to,co maji webu.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 18.1.2021 21:34
18.1.odpoledne s dětmi na trase Kadov-Tři Studně-Fryšava-Samotín-Kadov.Stopa parádní a nezafoukaná,odpoledne připadlo jen nepatrně. Při soupaži je to občas měkčí pod hůlky. Mezi Fryšavskými hájenkami a Blatkami byla cesta asi dříve prohrnutá lesáky,je tam míň sněhu,tak pozor na kameny.Lyžařů poskrovnu,na Fryšavě okénko,klid a pohoda. Celkově parádní podmínky,velké díky a pochvala za úpravu! Když sněží a fouká,jako o víkendu,tak může být i hodinu po rolbě zaváto,to mi vysvětlil i můj 8 letý syn. Zkrátka Novoměstsko je lyžařský ráj a příště zase sem!
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 18.1.2021 20:43
Z Nové Bystřice k lesnímu hotelu Peršlák, přes Nový Vojířov a Hradiště do Nové Bystřice. Od Nového Vojířova stopa rozdupaná od pěších, ale ne až do Hradiště. Všechno dobře sjízdné, pohodový výlet.
V neděli okruh u golfu, pořád dobrá stopa pro klasiku i skate. Výhoda, že se tady nepletou pěšáci.
Česká Kanada
Vloženo 18.1.2021 20:35
Pondělní 13:30 start VA-Vlachovice-Rokytno-Studnice-Maršovice-koupaliště-VA. Až na Studnice protažena stopa A+, sjezd do marsovic po turistické žluté Velká zábava. Perfektní sníh, žádná tlačenice zkrátka Nový Město jak máme rádi. Díky za sníh.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 18.1.2021 12:40
Zborna/Sacberk - cerstve na klasiku protazeny (http://www.lyzarskejihlavsko.cz) okruh od Lyzare do Stribrneho Dvora, perfektni, pouze v casti kolem silnice na Smrcnou je obcas potreba opatrnost.
13:07
13:18
13:26
13:34
14:00

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 18.1.2021 7:32
Lhotka - Telc namesti - Vanov - Lhotka. Stopa vyslapana od lidi, ale da se omylem sjet pres les u bikeparku, kde jsou vetvicky a rozjezdeno. Krome sundani lyzi tady a pres silnici mozno dojet az k namesti (jak po vymreni). U Vanova se musi prelezt jakejsi plot nebo to vzit pres vesnici. Snih prasan.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 17.1.2021 23:20
Jihlava - Vysoká

Skate na "závodních" okruzích dnes 17. 1. na Vysoké na jedničkové lyže, pěkně upravené.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 17.1.2021 22:22
Upravuje se obvykle přes den. Předloni jsem čelovkou běžně jezdil a nebyl jsem zdaleka sám :-) Letos se zase chystám.

(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 10.1.: Ahoj, je možné na koukalovy okruhy vyrazit s čelovkou přes týden po práci 16-18 nebo již po setmění vyjíždí upravovat? Raději se ptám, nerad bych bezohledně rozryl upravenou stopu. Díky.)
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 17.1.2021 22:17
Karlov - Vojnův Městec - Radostín - Dářko - Karlov.
Perfektně strojově upraveno s vyjímkou úseku Vojnův Městec - Radostín, kde už byla stopa zafoukaná. Žádné veké davy, parádní lyžovačka.
V Radostíně v hospodě otevřeno okýnko (ale nevím, jetsli bude i přes týden).
V Karlově se dá parkovat u motorestu, ten je ale bez okýnka.
9:12
9:34
10:33
10:36
11:16
11:37

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 17.1.2021 19:33
Klasikou projeto ráno Skihotel - Vlachovice - Sklené zpět na Vlachovice - přes Tři Smrky k Sykovci na Tří Studně - Fryšava - okruh na ledovci a zpět přes Sykovec a Medlovským údolím na městský okruh a zpět k Medinu. Vše ráno slušně upraveno rolbou, sice pořád sněžilo, ale stopa nezafoukávala tak rychle jako v předchozích dnech a průběžně ji projížděli lyžaři. Na úsecích kde proběhla úprava v minulých dnech už byl i pevný podklad na hůlky. Pěkný už byl na soupaž i okruh na ledovci.

Do cca 10:30 stopy poměrně volné, pak začínal provoz rychle houstnout.

Na stoupání držel modrý V30, na skluz fungoval LF7 o poznání lépe než včera. I přes množství sněhu jsou projeté trasy vhodné tak na dvojkové lyže, kde nevadí nové škrábance - ze stopy lezou hroudy hlavně na Vlachovickém hřebeni, při průjezdu kolem Třech studní i jinde na trase, je potřeba dávat pozor.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 17.1.2021 19:02
Od Piláku a okruh u Polničky. Dostatek sněhu na loukách, v lese na hraně, pěkné svezení, zatím upraveno jen čtyřkolkou/skútrem a místy jen jedna stopa. Lidí dost, ale na to že byl víkend v ještě nic hrozného.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 17.1.2021 17:52
Dnes Krucemburk, Řeka, okruh kolem Radostina a zpět klasicky. Cca 40 cm sněhu, tratě obzvlášť kolem radostina upravené, za 1. Doporučuji.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 17.1.2021 16:33
Dnes skate na tratích v Hlinsku, místní části Rataje, kde je najetý cca 6km okruh. Trať pěkná, na skate ale místy trochu zapadaná, po ještě jednom projetí technikou bude super !
Železné hory
Vloženo 17.1.2021 13:54
Vlásenice u Kamenice na Lipou - rolbou upraveno asi 15 km (na skate i klasiku), většinou parádní a sněhově bez problému. Někde místy leze trošku tráva nebo se rolba prohrábla na zem, ale není to nic hrozného. Při průjezdu lesem je třeba dávat pozor, ale sjízdné to je v pohodě. Parkování u silnice na sev. okraji Vlásenice, případně podél příjezdové silnice za odbočkou z 639.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Ostatní Vysočina
Vloženo 17.1.2021 7:40
V Hlinsku jsem byl včera. Najeto skutrem cca 15km stopy na klasiku. Cca 5km je upraveno i na skejt, ale asi se to bude na novem sněhu trochu borit. Úprava je poměrně kvalitní, je vidět, že to dělají lyžaři, kteří vědí co a jak.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 16.1.2021 23:16
Dnes byly najety stopy čtyřkolkou od Staviště přes Lhotku na Sklené.

(Odpověď na dotaz uživatele OnPa z 15.1.: Dá se dostat na běžkách ze Žďáru přes Staviště a Lhotku do Sklenného ?
Je to po oraništi, nebo je tam dost sněhu ?

Díky,
Ondra)
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 16.1.2021 23:10
Dobrý večer, vzhledem k silnému větru a sněžení asi nešlo pro úpravu stop udělat více, jen tolik lidí ve stopě to nemohlo pojmout a kvatita stopy vypadala jako po Jizerské 50. Jedna rolba toho víc nestihne najet. Tak chci poděkovat za snahu o úpravu stop. Asi je ke zvážení zpoplatnění použití stop jako v zahraničí a tím se podílet na kvalitnější úpravě a jistotě, že bude najeto... i pro lidi z okolí, kteří si stěžuji na upadající úroveň. Také je možnost dobrovolně přispět na úpravu tratí )))
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.1.2021 22:25
Od parkoviště u Řásné přes hráz Velkého pařezitého rybníka, na Roštejn a okruh u Třeštice. Některé úseky upravené strojem, jiné od lyžařů. Spousta prašanu, i části rozdupané od pěšáků dobře sjízdné.
Včera na Javořici a v lesích kolem, převážně po odhrnutých cestách - lepší než šlapat hluboký sníh.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 16.1.2021 21:24
Pro Bocek. Diky moc za pripravu okruhu, byli jsme u vas u Toulovcovy rozhledny dnes 4 hodinky a bylo to super!
Železné hory
Vloženo 16.1.2021 20:34
Večer mezi 17:00 a 19:00 už byla severní část tratí zafoukaná. Vzhledem k hustému sněžení očekávám,že ráno půjdou stopy sotva vidět.
Nejlepší pasáž byl krátký okruh u rozhledny. Super skate.
Ostatní Vysočina
Vloženo 16.1.2021 19:30
Dnes Tri Studne - Kadov - Blatiny- Fryšava. Většina trasy pouze prošlapaná cesta od lidí, část cesty protažená silnice. Značení tragické, lidí jako smetí, spousta kamení. Na tursistický ťapání dejme tomu, ale jinak teda těžká tragedie. Příště raději jinam....
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.1.2021 19:19
Všechny dřívější informace z 16.1.21 jsou pravdivé, tak přidám co jeste nebylo řečeno. Z Vlachovic jsme vyráželi v cca 9:30 (takze lidi bylo až před Kadov přijatelně) směr Sklene, 3 Studne, Frysava, Frysavske hajenky, další úsek k silnici Kadov-Heralec po lesní cestě je dosti prohrnuty, tak pozor na kaminky, Blatka, Samotin (okénko u Kalouska otevreno), Kratka (v dalším úseku prolíná skrz sníh do stopy voda a skluznice pak hodně namrza, tak tmave zabarvena místa objedte, před Kadovem pres oraniste brzy vyleze hlina), Kadov (odtud uz bylo hodně lidi), Medlov, 3 Studne, Sykovec, Vlachovice.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.1.2021 18:48
Okruhy Rasna a okolo Parezaku. Strojova uprava zapadana, ale pekne vyslapano od ostatnich. Krasny prasan, prijemne svezeni. Kolem parezaku mimo znacene trasy lepsi nejezdit, tam je to rozslapane a mezi stromkama.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 16.1.2021 18:43
Klasikou projeto ráno a odpoledne od Medina - Vlachovice - Sklené zpět na Vlachovice - přes Tři Smrky k Sykovci na Tří Studně - Fryšava - zpět přes Sykovec a Medlovským údolím na městský okruh a zpět ke Medinu.

Všechno ve stopách včerejší, připadně dnešní úpravy rolbou. Po ránu na pláních dost zapadané a zaváté (v průběhu dne většinou dál sněžilo i foukalo), čerstvá úprava byla dole na městském okruhu. Odpoledne už skoro všude 2 stopy obnovené prošlapáním od lyžařů.

Vyplatí se vzít hole s co největšími košíčky, protože tam kde nebyl podklad zhutněný už dřív, se to teď dost boří. Celkově ideální na turistiku, dá se i na klasiku, na soupaž je to místy těžký boj :-) Jako stoupací držel dnes pěkně modrý V30.

Pozor! V NMNM stále není v provozu parkoviště pod Harusákem a dnes už bylo zavřené i parkoviště u Vysočina Arény (jsou tam sněžná děla a vyrábí se tam sníh). V areálu bylo možné parkovat jen na parkovišti přímo u Skihotelu. Tam bylo také otevřené občerstvovací okénko v Sun's Caffé.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.1.2021 18:27
Objevil se nový web s informacemi. Mnohem lepší než ten předchozí. Tak jsem se těšil. Jezdím do oblasti již přes dvacet let a každým rokem za jakýchkoliv pro lyžování možných podmínek byly stopy perfektně strojově projeté a mnohem více než bylo uváděno na webu. Tentokrát to byla totální tragédie. Mám dojem, že ti co projižděli stopy tak šli dělat nový web... Trasa, která byla při odpovídajících sněhových podmínkách vždy strojově projetá (Studnice - Chobot-Kuklík-Krátká- Kadov) asi polovina měkká, turistická stopa, druhá část pak prohrnutá cesta!!!. Tam kde jiné roky byly čtyři strojové stopy vedle sebe ( Medlov-Tři Studně- Sklené) jsou dvě poničené stopy. Chybí jakékoliv napojení Rokytna strojovou stopou od Třech Studních. A tak bych mohl pokračovat. Prosím ty lidi co udělali ty perfektní webovky ať jdou projíždět stopy tak jak to bylo posledních dvacet let. Jezdíme tam lyžovat a za normální situace do regionu přinášíme peníze. Tak nám dejte zpět co tady dvacet let bylo na nejlepší úrovni v republice! Asi se někde něco změnilo a propagace je důležitější než služba...
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.1.2021 18:14
Trochu jsem váhal kam dneska na skate, ale info že rolbaři vytáhli poprvé rolbu a najížděli celou noc... až mě překvapilo, kolik toho stihli. Trať pro spřežení taky najetá. Narozdíl od Honzyyy jsem asi jako většina lidí v klidu našel to ohromný parkoviště u vlachovickýho hřiště. Najeto 30+ km, spokojenost! Samo něco už bylo trochu zafoukaný, pod bílou skálou byl vítr docela nepříjemný... ale krásný zimní den a supr lyžovačka. Díky NMMN
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.1.2021 18:05
Ano, V40 dneska fungoval.
(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 16.1.: Zítra vyrážím,, prosím radu,,jakým stoupacím namazat ? Modrým voskem 40?)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.1.2021 17:20
Vysoka, zakladni okruh, po ranni uprave stopy na klasiku (http://www.lyzarskejihlavsko.cz) paradni svezeni.
14:21
14:24
14:27
14:38
14:38
14:42
14:55
15:21

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 16.1.2021 17:01
Dnes přes Teleci , Maděra, Landraty, Lucky vrch , Teleci . Krásný prašan, část trasy je projetá skútrem . Lucky vrch - okénko v provozu 😃
Paráda
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.1.2021 16:59
Velké zklamání. Sníh super, ale zbytek tragédie. Do Nového Města nM jsme jeli poprvé a čekali jsme “běžkařský ráj” srovnatelný s Jizerkami a bohužel to teda ani zdaleka nebyl. Parkování - na mapě je několik velkých parkovišť v okolí stadionu (biatlonových tratí), ale ani jedno nebylo otevřeno, takže se parkuje na divoko podél silnice nebo nebo ve městě. Nechápu, vždyť by se z parkovného mohla financovat úprava stop. Informace o stavu stop na webu města (nmnm.cz) - naprosto zavádějící, na mapě s aktuálně upravenými stopami ve skutečnosti zaneseny i silnice (rolbař evidentně nevypnul sledování při přejezdech po silnici), takže okruhy, které lze podle mapy proběhnout, jsou ve skutečnosti přerušené nebo se člověk brodí neupravenou trasou (např. kolem Fryšavy). Značení tras - v podstatě žádné rozcestníky, takže 50 % času člověk kouká do mapy a hledá, kudy jet. Občerstvení a další služby - absolutně nic (nelze svádět na coronu, protože nebylo vidět ani noc zavřeného).
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.1.2021 15:59
Projeto cca 50 km stop. Oranisko leze asi na dvou místech, jinde výška sněhu úplně dostatečné. Stopy najety trochu nelogicky (chybí propojka u Fryšavy nebo mezi Skleném a Třemi Studněmi). Dnes extrémní množství lidí. Vzhledem k tomu, že jsou jen dvě stopy, to na jakoukoliv jinou než turistickou jízdu není, člověk v podstatě pořád čeká v koloně lidí na to, až se uvolní stopa v protisměru.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.1.2021 14:20
Z Nasavrk (parkoviste u Zeme Keltu) na Krasne a zpet. Stopa projeta od lidi, misty i vic vedle sebe, nekde po polich projete stopy krizem krazem. Snehu dost, misty vykukuji drny, v lese koreny. Lidi dost. Pekne jezdeni, pouze na klasiku
Železné hory
Vloženo 16.1.2021 12:35
Ze Žďáru na Pilák, po upravené stopě, dále na Vápenici a Račín po cestě bez škrtnutí, po po zafoukané stopě na Dářko a Škrdlovice a pak zase po strojové stopě okruh okolo Polničky do ZR. Docela dřina.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 16.1.2021 12:18
Okruh u Nového Hojkova (Čeřínek) dnes ráno upraven na klasiku i bruslení - ale jen okruh Hojkov (ca 5 km). Sněhové podmínky skvělé, klidně jedničkové lyže, není třeba mít strach. Některá místa se zafoukávají, klasika je určitě lepší volba (stopa je velmi dobrá). Navazující okruh Větrov zatím upraven nebyl, ale někteří už tam předchozí stopu znovu prošlapávali.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 16.1.2021 9:20
TOULOVCOVY MAŠTALE# JAROŠOVSKÝ KOPEC# TOULOVCOVA ROZHLEDNA
Stopy čerstvě protaženy rozhledna-jarošov-nová ves u jarošova a zpět, ideální podmínky kromě několika míst nad Vranice, kde vedeme stopu po poli, ale drobně chumelí, takže večer i tam ideál. Těšíme, že se potkáme ve stopě. Skol
8:54
8:54
8:54
Ostatní Vysočina
Vloženo 15.1.2021 21:05
Dnes ráno Skihotel - Vlachovice - Sklené - Tří Studně - Fryšava - zpět přes Sykovec a Medlovským údolím na městský okruh a zpět ke Skihotelu a po poledni ještě nahoru k Vlachovicím a na okruh kolem parkoviště u Bílé Skály.

Ráno i odpoledne stále sněžilo, čtvrteční úprava byla zasypaná, ale znatelná až do Skleného. Ze Skleného na Fryšavu hančovina v prašanu jen v prošláplé stopě, tak do půl lýtek hluboké. Od parkoviště na Třech Studních už opět stopa vyšláplá ve čtvrteční úpravě Medlovským údolím, na pláních nad městem už ale zcela zapadaná. Na příměstském okruhu částečně obnoveno skůtrem.

Při druhé cestě na Vlachovice odpoledne protažené dvě stopy rolbou až k parkovišti a okruh kolem Bílé skály.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 15.1.2021 20:52
Dnes okruh u hřbitova-dratovec-pelestrovske lesy-křížek-hospudka. Ráno projeta stopa ctyrkolkou. Po ctyrkolce ještě něco u krize napadlo, takže stopa dost mekka. Až projede par lidi, tak to bude super. Při cestě zpátky Obrázek-Hrbitov už občas ve stopě koukala hlína. Jinak super :). Díky TSBH za úpravu!
10:12
10:12
10:14
11:41
Havlíčkobrodsko
Vloženo 15.1.2021 20:15
Dnes čerstvě protažené okruhy na pláních mezi Terezínem a Novým Světem u Kunžaku. Podmínky ideální.

(Odpověď na dotaz uživatele Anna z 13.1.: Poradí někdo, jak to vypadá se stavem stop v oblasti Zvůle, Rožnov, Matějovec, Radíkov?)
Česká Kanada
Vloženo 15.1.2021 20:11
Za mirneho snezeni okruh Okrouhlik II cely, Okrouhlik I zkraceny ke krizku, vse diky http://www.lyzarskejihlavsko.cz bez problemu sjizdne.
14:23
14:33
14:40
14:52
15:10
15:17
15:21
15:25

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 15.1.2021 20:05
Nově najetá stopa čtyřkolkou z Bílku za Sobiňov k hlíně
Havlíčkobrodsko
Vloženo 15.1.2021 19:49
viz http://bezky-telcsko.cz/ resp. https://www.facebook.com/BezkyTelcsko/
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš M. z 15.1.: Telč - Řásná? Prosím o info.)
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 15.1.2021 19:48
Okolí Kadova, vše jen prošlápnuté. Sněhu hodně, hůlky se boří. Chtělo by to úpravu 🙂
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 15.1.2021 19:40
Předně bych chtěl poděkovat nadšencům, kteří ve svém volnu upravují tratě v okolí Nového Hojkova (Míra, Ondra, Saša a další). Je jen škoda, že rolba, kterou mají k dispozici na úpravu tratí byla převezena do Jihlavy na úpravu okruhu 600 m na Heulose. Asi i proto nejsou tratě na N. Hojkově upraveny. Samozřejmě i vzhledem k počasí. Proto asi bude lepší, když tento víkend běžkaři z Jihlavy zůstanou na okruhu v Jihlavě a budou tam běhat dokola na krásně upraveném okruhu. Také mohou poděkovat moudrému rozhodnutí radních.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 15.1.2021 18:50
Z Bystřice nad Pernštejnem od rozvodny na Lísek a přes Skalák do Rozsoch. Až ke Skaláku upraveno čtyřkolku na klasiku, od tam prošláplá stopa. Jsou úseky, kde často kouká hlína nebo se stopa boří, semtam podmáčené. Cestou trochu chumelilo.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 15.1.2021 18:20
Dnes tu celý den sněžilo, ale věřím, že stopy se tu projíždí denně. Jinak kdo míří na Vysočinu, tomu doporučuji Tři studně. Je to určitě jedna z nejkrásnějších oblastí Vysočiny.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 15.1.2021 15:40
Krásné - Ústupky upravená trasa, dnes to projížděl skútrem. Někde je jedna stopa, někde dvě vedle sebe. Někde by to chtělo ještě trochu sněhu, ale dá se to.
Železné hory

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se dá i jinde.

Členění oblasti Vysočina