Jihlavsko a Telčsko – běžky

Původním geograficky nepříliš správným označením Jihlavské vrchy je vymezena část Vysočiny od Jihlavy směrem na jih až k Telči. Z Jihlavy za dobrých sněhových podmínek vycházejí upravované běžecké tratě různými směry. V rámci projektu Lyžařské Jihlavsko jsou ale upravovány i okruhy o něco dále od Jihlavy, v okolí obce Vysoká a…

Číst celý text

» Jak přispět na úpravu stop?

Původním geograficky nepříliš správným označením Jihlavské vrchy je vymezena část Vysočiny od…

Číst celý text

» Jak přispět na úpravu stop?

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 26.2.2024 0:42
Okruh v Jihlavě stále v provozu, i když se již zřejmě blíží svému konci. Proti situaci před 2 týdny o kousek zkrácený (aktuálně 600 m) a zmizely sněhové kopečky. Na pár místech již minimum sněhu a hodně špíny, tam to již zřejmě během příštího týdne odtaje úplně. Většina okruhu však stále solidní (relativně čistá a s vyšší vrstvou sněhu). Ve střední části, kde se oba směry stýkají již poněkud úzké. Pouze jedna stopa uprostřed pro oba směry a na bruslení po stranách příliš malá šířka. Na většině okruhu se však lze stále při bruslení pohodlně vejít a po většině délky probíhá vpravo stopa. Sníh odpoledne bohužel mokrý a povolený, většinou to ještě šlo, ale místy už poněkud hlubší než je záhodno. Každopádně sníh mazlavý neskluzný, pro bruslení žádná sláva, ani stopa nebyla moc rychlá. Později však trať začla opět přimrzat a znatelně zrychlila. Potom se již bruslilo dobře, s výjimkou těch hlubších míst, kde to bylo přílišné oraniště. Lidí se za dobu mého pobytu objevilo jen několik. Další návštěvu již letos zřejmě nestihnu, tedy doufám, že příští zimu budou v Jihlavě v nadějně započaté tradici pokračovat.
Vloženo 14.2.2024 9:40
lyžařský okruh v Jihlavě u Českého mlýna stále perfektní, ráno upravená stopa jak na klasiku, tak na skate. Dnes se dokonce brzy ráno i ještě zasněžovalo. Přikládám fotky ze dneška a minulého týdne dokreslující atmosféru okruhu........
Vloženo 11.2.2024 0:13
Umělý okruh v Jihlavě stále funguje a přes aktuálně nepříznivé počasí (vysoké teploty) poskytuje překvapivě kvalitní podmínky. V provozu okruh o délce 700 m, pro klasiku (stopa vpravo) i skate (proměnlivá šířka pruhu, někde luxusně široké, někde tak akorát). Výška sněhu rovněž proměnlivá, někde poměrně dost, někde nic moc, ale v zásobě je dost sněhu zatím přítomného v podobě několika kopečků. Trať není jen prostý ovál na rovině, ale poněkud členitější. Povrch mírně zvlněný, několik prudších krátkých stoupání a sjezdů, ostrá zatáčka na opačném konci. Tedy pro lyžaře žádná nuda, ale stále nějaká změna a nutnost změny stylu při klasice i bruslení. Sníh samozřejmě technický, aktuálně v konzistenci mokrého firnu, ovšem tratě překvapivě kompaktní, žádná hluboká břečka, pouze mírně rozježděný povrch (více či méně dle místa). Místy také nějaká špína, ale celkově nic hrozného a na tu aktuální bídu velmi slušné polyžování. Přitom lidí poskrovnu a se soumrakem nezbyl skoro nikdo, zrovna když trať začala zrychlovat. Vzhledem k nynějšímu biatlonovému MS v Novém Městě zřejmě jediná možnost na běžky po celé Vysočině. Jak se mi tamní podmínky jevily, trať by se měla ještě nějakou dobu udržet v provozu. Tedy škoda nevyužít.
Vloženo 6.2.2024 10:24
dnes ráno v areálu Českého mlýna v Jihlavě u řeky Jihlavy v 490 m.n.v. vynikající podmínky; skvěle upravený téměř 750 metrů dlouhý okruh na umělém sněhu, brzy ráno povrch lehce tvrdý a tedy rychlý, najeto 25 km; https://kamery.lyzarskejihlavsko.cz/webkamera_amfiteatr/
Vloženo 14.1.2024 15:07
Jihlava se připravuje na "světový pohár" v běhu na lyžích. Až 4 metry vysoké hromady umělého sněhu čekají na rozhrnutí, části okruhu dlouhého cca 800 m jsou už využívány sportovci. A teď vážně. Vše je pravda, jen ten svěťák nám chybí... Už od prosince byl k dispozici asi 200 metrový okruh na umělém sněhu, který vydržel teploty nad 10 stupňů i celodenní deště. Okruh byl a je pravidelně upravován, na části je vyfrézovaná stopa na klasiku, a většina povrchu je upravována pro skate. A nyní spolek Lyžařské jihlavsko rozšiřuje trať až na v úvodu zmiňovaných cca 800 m..., to vše ani ne 500 metrů nad mořem. Zkrátka, Jihlava, to je dobrej oddíl.
9:13
9:15
10:06
Vloženo 10.12.2023 13:14
Na Novém Hojkově byl ve středu rolbou upraven okruh 5,5 km, na něj v noci na dnešek napadlo několik cm nového mokrého sněhu, ale množství aktivních lyžařů to docela rychle ujezdilo, podklad je pevný. Sněhu je dost.
Vloženo 3.12.2023 12:46
U Nového Hojkova byl rolbou upraven 5,6 km okruh - pruh na skate i stopa na klasiku, místy se zafoukává, takže stopa není všude, je to pochopitelně ještě docela měkké, ale hezké lyžování, sněhu víc než dost.
10:37
11:14
11:20

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 29.11.2023 21:18
U Vysoké u Jihlavy byl dnes 5 km okruh projet malým a velkým válcem. Sněhové podmínky se zlepšily, tráva leze jen na několika málo místech, skate je velmi dobrý, stopa na klasiku je vyježděná jen místy a je mělká. Viz. též foto na http://www.lyzarskejihlavsko.cz
Vloženo 26.11.2023 15:36
první sníh není jen v okolí Jihlavy, ale přímo i v Jihlavě; pokus o vyjetí stopy u Křížku; bez podkladu je to těžké a ještě se to navíc hodně lepí, ale i tak na konec listopadu alespoň něco; napadlo zatím asi tak 12-14 cm sněhu;
14:05
14:14
Vloženo 26.11.2023 13:15
U Vysoké u Jihlavy byl včera ráno a dnes ráno znovu uválcován 5 km okruh (díky www.lyzarskejihlavsko.cz). Sněhu je ještě málo a tak pochopitelně leze tráva, ale sklouznout se dá.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 7.4.2023 15:13
už fakt naposledy tuto zimu z Vysočiny, z Jihlavy, z Českého mlýna. V minulých dnech došlo k rozhrnutí sněhu pro lepší odtávání a zároveň byla na lokální poměry luxusně upravena zadní část okruhu, na délku zhruba 125 metrů. Postupně to odtává a dnes už byly potřeba nějaké další drobné úpravy, ale i tak se dalo pro skalní běžkaře, co jim nevadí se pořád otáčet, najezdit pár slušných kilometrů. Po ránu namrzlo a rychlé, pak to logicky změkne. Dnes najeto cca 20 km s 160 otáčkami,..... ale fakt už naposledy..... První dvě fotky jsou ze středy ráno, poslední z dnešního rána.
5.4. 7:03
5.4. 7:30
9:09
Vloženo 31.3.2023 10:15
Dovolím si přerušit zprávy z Krkonoš a Jizerek a přináším jednu z Vysočiny, opět od Českého mlýna v Jihlavě. Okruh s umělým sněhem zase trochu odtál, souvislých a sjízdných je jen zhruba 130 metrů délky v zadní části, ale díky za ně. I když včera tady bylo 13 stupňů a dvě hodiny lilo, dnes po ránu byl lehce umrzlý, rychlý povrch, zprvu na klasiku po částečně vyjeté stopě a když to povolilo i na bruslení. Třeba to ještě chvíli vydrží, i když zase hlásí dost deštivé počasí.....
7:14
7:33
Vloženo 26.3.2023 12:55
běžkařský areál u Českého mlýna v Jihlavě stále ještě neřekl poslední slovo. Včera i dnes ráno se dal na jeho zkrácené zadní části stále provozovat běh na lyžích. Na délku asi jen 170 metrů, šířka od 1 do 3 metrů, občas je nutné vzít lopatu a zaházet odtáté místo, ale nadšencům to nevadí. Včera i dnes najeto klasikou okolo 10 km. Navíc se má ochladit.........
8:50
8:50
9:07
Vloženo 22.3.2023 20:32
běžkařský areál u Českého mlýna v Jihlavě oslavil třetí měsíc nepřetržitého provozu. Dnes ale zřejmě naposledy téměř 800 metrů umělého sněhu díky skvělé práci dobrovolníků z SK Lyžařského Jihlavska poskytlo radost z běžek mě a dalším nadšencům. Už to bylo sice jen na části okruhu, na špinavém sněhu a jen z části i s klasickou stopou, ale i tak ten zázrak ani ne v 500 m. n.v. a v podmínkách hodně mírné zimy trval tak úžasně dlouho. Díky, díky.
7:32
7:35
Vloženo 6.2.2023 22:51
Hojkov - Mešnice: krásně upraveno rolbou - 2 stopy + pruh na bruslení, celkem po loukách asi 8 km, sněhu dostatek, pozor je třeba dávat jen na některých průjezdech mezí (opravdu špatný je ale pouze jeden průjezd). Stopy krásně tvrdé vymrzlé.
17:17
17:24
Vloženo 1.2.2023 0:10
Hojkov - Mešnice: rolba ujela množství nového sněhu, nicméně vzhledem k větru a sněžení se to zafoukávalo, takže stopa pochopitelně nebyla. Sněhu je dost, bez problému na dobré lyže.
Jihlava - Vysoká: uválcován 5 km okruh, viz též zpráva a foto na www.lyzarskejihlavsko.cz
Vloženo 28.1.2023 13:55
Hojkov - Mešnice: uválcované smyčky po loukách mezi remízky. Sněhu je málo, ale na skate to stačí, stopa není. Místy je to parádní, místy leze tráva ale s trochou opatrnosti to není problém. Jen je potřeba překonat prvních 200 m od nástupu u JZD přes "zeleninu".
11:07
11:23
12:18

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 22.1.2023 17:01
Vysoká u Jihlavy: v sobotu uválcován 5 km okruh, na ten dnes napadlo asi 5-8 cm nového sněhu. Stopa prošláplá od lyžařů dobře, bruslení se taky dalo. Trošku leze tráva, ale nevadí to, jen na pár krtinců je potřeba dát pozor. Od křižovatky na Okrouhlík prošláplé stopy směr Vysoká. Když jsem odjížděl, tak přijížděla čtyřkolka to znovu uválcovat, tak to pak bude dobré.
Aktualizace 23.1.: celý okruh uválcován, podmínky velmi dobré zvláště na skate, stopa na klasiku se místy vyjela docela solidní ale není všude
15:17
15:21
Vloženo 17.12.2022 18:13
Mešnice (od Hojkova) - upraveno rolbou pro bruslení i klasiku, většinou velmi dobré, jen pár míst je horších, ale při troše pozornosti to není problém, krásné svezení, doporučuji.

Vysoká u Jihlavy - ráno 5 km okruh upraven rolbou, ale bohužel jak je málo sněhu, tak se rolba často prohrábla na trávu. Stav je horší než v porovnání s Mešnicí (nebo než jak to vypadalo ve čtvrtek po uválcování), ale přesto díky většinou travnatému podkladu to jde.
15:05
15:09
15:30
15:42

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 13.12.2022 20:29
U Vysoké u Jihlavy byl uválcován standartní 5 km okruh - leze tráva ale celkem překvapivě slušné svezení. Je potřeba dát pozor na pár krtinců, ale to jen na několika málo místech.
17:25
17:27

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 11.12.2022 19:01
Na loukách u Mešnice (nad Hojkovem) byly urolbovány smyčky mezi remízky - 2,2 km nahoře + smyčka asi 1 km směrem k Hojkovu (ta je kvalitativně horší). Samozřejmě leze tráva, tak je potřeba mít horší lyže a dávat trochu pozor ale pro nadšence na první svezení OK.
15:12
15:19
15:20

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 14.2.2022 22:34
Magická Mešnice za úplňku - nahoře v motanicích sníh v pohodě, z Hojkova od ZD nejlepší vybehnout do půlky kopce pěšky. Při troše štěstí to vydrží do víkendu
19:00
19:16
Vloženo 8.2.2022 21:09
Hojkov - Mešnice: výborné podmínky na skate i klasiku, sněhu dost (jen na některých přejezdech mezí je třeba trošku opatrnosti), stopa mělčí ale solidní. Celkem upraveno rolbou asi 6,5 km v několika smyčkách, tratě jsou pevné, neboří se i když je sníh měkký. Nejlepší nástup je od ZD na kraji Hojkova, kde se dá i zaparkovat. Viz též info na http://www.lyzarskejihlavsko.cz
17:39
17:50
17:50
Vloženo 2.2.2022 21:28
Vysoká u Jihlavy - sněhu dost, tráva leze jen v kopci u vodárny, jinak bez problémů. Stopa krásně prošlapaná, pruh na skate včera upravený byl už ale hodně zasněžený (10 cm nového sněhu) Pár lidí by to ale asi rychle ujezdilo 😀.
Vloženo 27.1.2022 21:34
Na Čeřínku / Nový Hojkov je upraveno asi 12 km rolbou (skate + klasika) a velmi dobré podmínky, sněhu dostatek. Hlavní část, tj. okruh u Hojkova je tvrdý, ostatní části (Skoulovy kopce a spodní propojení) jsou měkčí ale také bezproblémové. Díky sněžení a větru se to hodně zafoukává, na skate to vůbec nevadí, stopa se samozřejmě na většině míst zafoukla, ale půjde prošlápnout snadno. Na neděli je tu plánován závod "Jihlavská 15", podmínky jsou na to velmi dobré.
18:07
18:29

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 23.1.2022 15:23
Čeřínek / Nový Hojkov - upraveno rolbou pruh na bruslení + stopa na klasiku vše co se tu upravuje, tedy 5 km základní okruh + 2 km smyčka směr Boršov + 3 km Skoulovy kopce + spodní spojka. I když sněhu není moc, tak většinou je to dobré až velmi dobré, tráva leze jen na pár místech, ve stopě je to horší.
11:37
12:05
12:30
12:53
Vloženo 22.1.2022 18:24
5 km okruh u Vysoké u Jihlavy upraven rolbou na skate i klasiku. K tomu dále pouze na klasiku upraveno ke křižovatce na Okrouhlík, 2 km okruh k Okrouhlíku, smyčka od kasáren směrem k Jihlavě a smyčka od Vysoké směrem k Popicím. Ve stopě dost často leze tráva, ale i přesto je to lyžování slušné, jen raději horší lyže. Bruslařský okruh je většinou pěkný, ale na pár místech se rolba prohrábla na trávu. Pokus upravit stopu směrem ke Kostelci nevyšel, díky větru je tam dost vyfoukáno. viz také zprávy na https://lyzarskejihlavsko.cz/
15:20
15:23
15:44
15:47

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 12.1.2022 20:29
Nový Hojkov (Čeřínek) - uválcována malá vrstva sněhu, takže leze tráva, ale pro nadšence se staršími lyžemi to jde. Upravena část Skoulovy kopce (asi 2,5 km) i část Pod Pešlovcem (také asi 2,5 km).
18:05
18:16
18:18
Vloženo 31.12.2021 13:25
věřte, nevěřte, v Jihlavě u Českého mlýna dnes dopoledne velmi kvalitní lyžovačka na okruhu cca 250 m, místy výška vyrobeného sněhu až 2 metry, třeba to vydrží tuhle super oblevu. Vše opět díky Lyžařskému Jihlavsku.
Vloženo 9.12.2021 22:07
Dnes u Vysoké u Jihlavy upraven rolbou 5 km okruh. Vrstva sněhu je sice malá, ale přesto velmi dobré podmínky (tráva leze jen na pár místech a nijak to nevadí). Stopa je vyjetá jen zpočátku, na stopovač je ještě málo sněhu. viz také foto a zpráva na www.lyzarskejihlavsko.cz
17:50
17:57

O oblasti

Původním geograficky nepříliš správným označením Jihlavské vrchy je vymezena část Vysočiny od Jihlavy směrem na jih až k Telči. Z Jihlavy za dobrých sněhových podmínek vycházejí upravované běžecké tratě různými směry. V rámci projektu Lyžařské Jihlavsko jsou ale upravovány i okruhy o něco dále od Jihlavy, v okolí obce Vysoká a u Nového Hojkova nedaleko areálu Čeřínek, kde díky nadmořské výšce nad 700 metrů bývají podmínky nejpříznivější.

Na Telčsku v okolí nejvyššího vrchu Českomoravské vrchoviny (Javořice 837 m n.m.) jsou k dispozici jak turistické lyžařské tratě, tak i závodní tratě v Řasné. Stopy vedou až do Telče, takže se nabízí jedinečná možnost zajet na běžkách přímo k památkám UNESCO.

» Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Vysočina