Vysočina - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Odpoledne soupaž na trase Medin - Aréna - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšava - 3 x okruh na ledovci a zpět stejnou cestou. Dole kolem NMNM sníh mokrý, nahoře už pěkně promrzlý - celkově dnes sníh pěkně rychlý po celé trase, mazal jsem LF8. Od Medina k Vlachovicím upraveno rolbou velmi slušně od včera, kolem Arény je podél chodníku vyšlápnutá stopa, dá se pohodlně projet. Vlachovice - Sklené jen projeté stopy od lyžařů, už trochu rozkvedlané. Pozor na sjezdík lesem k silnici, ten už je dost ledovatý. Na pláni za silnicí už zase luxusní rolbované stopy až k Fryšavě. Na ledovci je podél lesa čtyřproudá dálnice na klasiku a široký pás na bruslení vedle. Pozor na to, že úprava končí kus nad rybníkem - dál k vesnici už vede jen projetá stopa od lyžařů, stejně tak je pouze prošlápnutá zkratka přes ledovec. Už je prohrnuté a otevřené velké parkoviště pod Harusákem, parkovat se dalo i na horním parkovišti pod Skihotelem, hlavní parkoviště u Arény je pořád uzavřené.
Železné hory
Dnes kolem Hodonína, místy leze oranice a je vytátá tráva, ale dá se. V lese lezly dost kořeny.
Železné hory
Kovářov - na polích kolem Kovářova je sněhu ještě dostatek, v oranici ale místy leze hlína. Určitě na kameňačky.
Ostatní Vysočina
TOULOVCOVY MAŠTALE# JAROŠOVSKÝ KOPEC# TOULOVCOVA ROZHLEDNA Milí přátelé, podařilo se znovu najet stopy. Bohužel již ne do Nové Vsi u Jarošova, ale dá se stále dojet. S nadmořskou výškou klesá i výška sněhu. Uvidíme jestli udržíme stopu do sobotního sněžení😉 Je tady nad nulou, sníh přemrzlý☃️
Ostatní Vysočina
okolí Křižanova: teplota +4 chvílemi i +8, v noci už -4 ale do půlnoci vystoupalo na -1. Ztuhne to ale na skate na pláních to asi nebude. Dva dny to bude jakž takž, ale v sobotu hlásí deštivo a celý den kolem +4. Stav: Před několika dny najeta strojová stopa z Fajtova kopce k vysílači Ambrožný nad Sviny. Stopa stále vcelku udržovaná. ostatní trasy jen vyšlapávané. Projeta trasa Křižanov hřiště - Ambrožný - Ronov - Kadolec - Kostěné kopce - ZD Křižanovsko - hřiště. Stopy celkem fajn, na backcountry lyžích se nebořilo tak moc, hlína ve stopě místy u Svinů, v lesích (co z nich zbývá) u Loučské hájenky stav kupodivu fajn, u Ronova kolem lesní školky přes silnici 37 stoupáním k lesu stále ok, pak ale podél lesa hlína těch 400m, tam to sleze brzy. Lesní cestou nahoru do Kadolce paráda, jen 1 místo těžká technika vyjela z těžby. Objížďka Kadolce, u plotu pily opět sem tam hlína, a při sjezdu k silnici na Křižanov tenká vrstva sněhu leze hlína. Pod silnicí strništěm směr Kostěné kopce ok, ale u nich opět sem tam leze hlína. Pláně směrem ke hřbitovu jsou projeté a bez problému. Od sádek kolem ZD opět krásná stopa, kolem Šibeníku zpátky k silnici na Sviny stopa mimo polní cestu moc nebyla. Trasa viz. https://mapy.cz/s/fejeragoze, foto viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/6957295. Přehled tras v okolí: čárkovaně = staré stopy, modrá = stará strojová stopa na Fajťák. Na pláních u Svinů a pod Kostěnými kopci je stop určitě víc než vyznačeno. skol
Žďárské vrchy - Žďársko
Ze Žďáru od vodojemu, přes Lhotku do Sklenného, pak ještě na Tři studně a Fryšavu, sluníčko, až +3°C, čerstvě najetá stopa čtyřkolkou, v oranici občas ještě něco vykoukne, na dvou je třeba objet vodu, nejhorší místo je v lese ve stoupání ke Sklennému, ale i tomu se dá ve sjezdu při troše šikovnosti vyhnout. Jinak sněhu dost, skoro až moc, protože čtyrkolka ho úplně neutáhne a pak se hlavně hole dost boří. Sníh takový tupější, ale jak s večerem klesala teplota, tak stopa zrychlovala. Furt je to na tuhé - já dával sádlo V55 a přes něj cervený Rex ProGrip a drželo to skvěle, jen pod stromama, kam shora skapala voda už to bylo takové klistrové. To platí pro úsek do Sklenného, dál na Fryšavu jen od lidí prošláplá stopa.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Když jsem dnes okolo desáté hodiny u zásobníku VA potkal rolbu sjíždějící z Vlachovic byl jsem na dnešní den natěšený. Do Vlachovic dvě super strojově upravené stopy na klasiku a pruh na skate. O to větší zklamání mně čekalo od Vlachovic na Sklené a Tři Studně. Jedna stopa vyježděná od běžkařů. Totéž směrem na Medlov a Kadov. Oceňuji ohleduplnost při vyhýbání v jedné stopě. Částečné zlepšení stop (nikoliv na skate) od penzionu U Martina a u sjezdu z Rokytna do Nového Města. Patrná dřívější strojová úprava. Škoda, že v dnešní divné době nejsou prostředky na úpravu stop. Současné sněhové podmínky, dnešní počasí A+ a množství lidí by si to určitě zasloužilo.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
O upravenou stopu jsme dnes ani nezavadili, vse bylo zafoukane a zapadane z uterni noci. Lidi to pres den nejak najezdili. Nejhezci cast mezi Vlachovicemi a Frysavou (otevrene okynko!) a nebo Vlachovice Rokytno. Kolem Medlova to bylo jak na dalnici, ale stopy spise chaoticke kvuli naporu lidi. Nakonec ale hezky bezky musim rict ;)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Dnes skvele svezeni. Od novomestske zastavky k arene, pres Vlachovice, Frysavu a Samotin k Dratenicke skale, az sem strojova stopa.Pak po cervene TZT do Snezneho jen slabe vyslapana stopa,ale vsecko sjizdne. Dal ke Kratke a na Kuklik pouze stopa od lidi,ale dobra a to stejne az na Studnice a do Zubri.V lese vyhrnuty snih traktorem, taky sjizdne.Dal k ojtechovske silnici a odtud uz skvela strojova stopa na Vojtechovsky kopec,Skalsky dvur,Domaninsky rybnik na k nadrazi v Bystrici. Bystricaci maji patrne upravene vsechny stooy, co jsou na mapy.cz,tedy i odbocky do Rovneho a taky ze Skalskeho dvora na Lisek,Janovicky a trate kolem mesta. Novomestaci jen to,co maji webu.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
18.1.odpoledne s dětmi na trase Kadov-Tři Studně-Fryšava-Samotín-Kadov.Stopa parádní a nezafoukaná,odpoledne připadlo jen nepatrně. Při soupaži je to občas měkčí pod hůlky. Mezi Fryšavskými hájenkami a Blatkami byla cesta asi dříve prohrnutá lesáky,je tam míň sněhu,tak pozor na kameny.Lyžařů poskrovnu,na Fryšavě okénko,klid a pohoda. Celkově parádní podmínky,velké díky a pochvala za úpravu! Když sněží a fouká,jako o víkendu,tak může být i hodinu po rolbě zaváto,to mi vysvětlil i můj 8 letý syn. Zkrátka Novoměstsko je lyžařský ráj a příště zase sem!
Česká Kanada
Z Nové Bystřice k lesnímu hotelu Peršlák, přes Nový Vojířov a Hradiště do Nové Bystřice. Od Nového Vojířova stopa rozdupaná od pěších, ale ne až do Hradiště. Všechno dobře sjízdné, pohodový výlet. V neděli okruh u golfu, pořád dobrá stopa pro klasiku i skate. Výhoda, že se tady nepletou pěšáci.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Pondělní 13:30 start VA-Vlachovice-Rokytno-Studnice-Maršovice-koupaliště-VA. Až na Studnice protažena stopa A+, sjezd do marsovic po turistické žluté Velká zábava. Perfektní sníh, žádná tlačenice zkrátka Nový Město jak máme rádi. Díky za sníh.
Jihlavsko a Telčsko
Zborna/Sacberk - cerstve na klasiku protazeny (http://www.lyzarskejihlavsko.cz) okruh od Lyzare do Stribrneho Dvora, perfektni, pouze v casti kolem silnice na Smrcnou je obcas potreba opatrnost.
Jihlavsko a Telčsko
Lhotka - Telc namesti - Vanov - Lhotka. Stopa vyslapana od lidi, ale da se omylem sjet pres les u bikeparku, kde jsou vetvicky a rozjezdeno. Krome sundani lyzi tady a pres silnici mozno dojet az k namesti (jak po vymreni). U Vanova se musi prelezt jakejsi plot nebo to vzit pres vesnici. Snih prasan.
Jihlavsko a Telčsko
Jihlava - Vysoká Skate na "závodních" okruzích dnes 17. 1. na Vysoké na jedničkové lyže, pěkně upravené.
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Železné hory
Jak vypadá trasa Nasavrky-Krásné-Ústupky, máte někdo info?
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Poradí prosím někdo trasu pro začínající ? Někde okolo Fryšava, Tři studně. Děkuji
Česká Kanada
Nevíte prosím jak to momentálně vypafá v Nové Bystřici na golfu? Děkuji
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Ahoj, je možné se napojit na nějakou trasu v Bystřici nad Pernštejnem?
Ostatní Vysočina
Má někdo info, jestli je upraveno kolem České Třebové (i na skate)?
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Žďárské vrchy - Žďársko
Jihlavsko a Telčsko
Železné hory
Havlíčkobrodsko
Humpolecko
Česká Kanada
Ostatní Vysočina

Nejen stav sněhu

O Vysočině

Českomoravská vrchovina neboli Vysočina pokrývá tak velký prostor na pomezí Čech a Moravy, že zmapovat všechny tamní běžkařské trasy je takřka nemožné. Pro fanoušky lyžování a biatlonu jsou symbolem Vysočiny kopcovité závodní tratě u Nového Města na Moravě, které jsou zásobeny i technickým sněhem. Ale lyžování typické pro Vysočinu má úplně jiný charakter. Terén je většinou jen mírně zvlněný a plný stop jak upravovaných, tak od lyžařů vyšlapaných stop. Asi nejznámější skiareál na Vysočině se také nachází u Nového Města na Moravě. Ten už je pro Vysočinu typičtější. Nachází-li se na Vysočině dostatečně strmý kopec, tak je relativně krátký, takže sjezdovky na Vysočině bývají kratší.

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Hodonín u Kunštátu 30-80 cm -
Olešnice 30-50 cm -
Nové Město na Moravě 30-40 cm -

Další skiareály

Doporučujeme

Nejnovější články

Mezi Haničkou, Říčkami a bunkry

Jižní část hřebenovky Orlických hor je běžkaři vyhledávána o něco méně, než trasy v centrální části hřebene. Pokud ale o něco nižší nadmořskou výšku vykompenzují slušné sněhové podmínky, dá se na trase mezi Haničkou a Říčkami pěkně lyžovat. A také spatřit množství bunkrů, jak ukazuje i video připojené k článku.

Novinky pro 12. sezónu KamZaSněhem.cz

Méně reklam zobrazovaných registrovaným uživatelům, kteří aktivně píší zprávy o aktuálních podmínkách. K tomu vylepšené vkládání a zobrazování fotek. To jsou hlavní novinky na KamZaSněhem.cz pro startující zimní sezónu. Přečtěte si o nich více.

Spouštíme poradnu pro lyžaře

Potřebujete radu při výběru vybavení pro běžecké lyžování? Hodí se vám tipy na mazání běžek? Nebo chcete vědět více o nejnovějších trendech? V nové poradně se dočtete mimo jiné o vhodném oblečení na běžky.

Další novinky a články

Obecná diskuse

112 příspěvků za posledních 14 dní. Nejnovější z 21.1.:

Souhlas s Lukášem, Joséém i ehmmm - ohleduplnost a slušnost by měla být na prvním místě. Že je cesta úzká je fakt, tomuhle faktu bychom se měli...

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak vybrat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz