Vysočina - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Pěkný den, v okolí Novoměstska můžete využít momentálně už jen souvislé vrstvy na Fryšavském ledovci. Tamnější klima stále odolává. Nebo můžete využít Vysočina Areny v předem určených časech.. (Odpověď na dotaz uživatele Janča z 7.3.: Zdravím, prosím někoho kdo ví, lze ještě běžkovat? Chtěla bych zítra vyrazit. Díky za odpověď.)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Pěkný den, sněhu je tam stále dostatek. Nemusíte se bát, že byste si nezalyžovala. Navíc je plánována další úprava skútrem, aby se lyžování o něco lépe zpříjemnilo. Je zde však nutné dojít pěšky - nedá se tam dojet na běžkách až k lesu od parkoviště... (Odpověď na dotaz uživatele Roman eN z 23.2.: Dobrý den, nevíte, jak to aktuálně vypadá na Fryšavském ledovci, jestli se tam dá lyžovat? Jde mi o nadcházející víkend. Děkuji.)
Žďárské vrchy - Žďársko
Nejlepší trasa pro Vás bude ze Skleneho do Vlachovic. Opravdu vhodné pro začátečníky.
Jihlavsko a Telčsko
Magická Mešnice za úplňku - nahoře v motanicích sníh v pohodě, z Hojkova od ZD nejlepší vybehnout do půlky kopce pěšky. Při troše štěstí to vydrží do víkendu
Žďárské vrchy - Novoměstsko
O víkendu až do dneška perfektní lyžování. Novoměstsko se vzchopilo a postupně projelo nejdůležitější trasy (z NMNM nahoru, okruh k Rokytnu, okruh přes Sklené a Ledovec). Protože nic nepadá, je všechno pořád dobře zachovalé, jen občas zafoukané a místy už je odtáto na trávu (fakt výjimečně ale). Nejhorší úsek asi mezi Skleným a Vlachovicemi v lese. Hlavně ale zmrzly pláně, takže se dá bruslit úplně kdekoliv - nejlepší okolo Studnic, Skleného, mezi Třemi Studněmi a Ledovcem, na Hájenky a nad Medlovem směrem na Kadov. Lze to projet i z Kadova na Samotín a zpět na Hájenky, ale tam už tam odtává fakt dost. Dokud to bude přes noc mrznout, tak to ještě pár dní takto nejspíš vydrží
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Dnes odpoledne/večer jela po Frysavskem ledovci zase rolba, to jsem ani nedoufal, palec nahoru.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Slunečno, větrno, ráno mrzlo, odpoledne nad nulou. Přes Blatky na Samotín ledovaté, mezi Krátkou a 3 studněma už hodně vytátých míst. Jinak od Vlachovic dobré.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Fryšavský ledovec a okolí perfektní práce rolbovače. Krásné stopy jak v sobotu ,tak mírné zafoukané v neděli, přesto perfektní. Vypadá to, že si kluci z Nového města nechali poradit od někoho znalého prostředí a podmínek. Určitě je lepší menší porce km kvalitně ,jak 100km na nic. Chce to vyjíždět podle předpovědi a z rozvahou. Děkuji všem za super víkend
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Od Martina-Studnice-louky okolo až k Zubří. Pevný podklad freeskating. Akorát je potřeba vybrat louku s dostatkem sněhu. Sjezd lesem do Kuklíku ledovatý, od křížení s lesní asfaltkou prohrnutý od lesáků, ale dá se projet. Dole kolem kuklíku až pod Krátkou strašný. Leze hlína, měkký podklad. Tam to vůbec nestojí za to.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Z Nového Města od koupaliště - Rokytno - Studnice - Kuklík - Samotín - Fryšava - Tři Studně - N. Město koupaliště. Nádherné počasí, slunečno bezvětří. Překvapivě dobrá stopa z Nového Města. Dalo se i z vlakové zastávky. Místy kouká hlína, ale většinou jde objet. Nejhorší okolo Kuklíku. Lesní sjezdy ledovaté a vyhrnuté. Takové jarní podmínky.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Dobrý den, když vyjedete brzy, tak se dá zaparkovat na parkovišti ve Třech Studních, loni bylo zpoplatněné tuším 50 Kč/den, letos jsem tam ještě nebyla. Odtamtud se vydáte kousek přes pole a jste tam (musí se přejít silnice).
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vysočina aréna(VA)-Vlachovice-Tři Studně-Fryšavský ledovec a stejnou cestou zpět dnes pozdě odpoledne a zpět večer s čelovkou. Klasika. Klasická stopa hodně mělká místy rozježděná, ale stále znatelná, teplota kolem 5 °C, bohužel dnes svítilo, takže taje úsek vedle lesa nad VA směrem k Vlachovicím a objevují se asi tři místa s hlínou, trávou, ale vždy se dají objet, jen pozor při sjezdu z Vlachovic dolů, jestli to zamrzne, tak to bude dolů fičák. Pořád je to na A lyže, sníh mokrý až rozbředlý. Mazal jsem červený klistr a držel celou cestu. Úsek Sklené-Tři Studně pouze jedna prošlápnutá stopa, tady by bylo fajn před víkendem projet ještě jednu stopu, aby se dalo lépe vyhnout. Nejlépe se jezdí tam, kde projela rolba, protože se hůlky tolik neboří na ztvrdlém podkladu (VA-Vlachovice, Tři... více
Žďárské vrchy - Novoměstsko
SVRATKA : Dnes proběhla revize tratí a vyrovnání mlýnkem. Díky pravidelnému najíždění v minulosti je na podstatné části okruhu u lesa stále dostatečný podklad pro skate, bohužel se ale za stávajících sněhových podmínek již nepodaří vymáčknout stopu na klasiku. Facebook : XC SKI SVRATKA
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vysočina aréna(VA)-Vlachovice-Tři Studně-Fryšavský ledovec-Fryšavské hájenky a stejnou cestou zpět dnes navečer, dojezd dolů s čelovkou. Klasika. Mapa https://mapy.cz/s/nozobenupo. Klasická stopa hodně mělká místy rozježděná, ale stále znatelná, teplota kolem 3-4 °C, nízká oblačnost, takže sníh tak rychle naštěstí netaje a přežije oteplení v tomto týdnu. Pořád je to na áčkové (A) lyže, sníh mokrý až rozbředlý. Mazal jsem červený klistr a naprosto pohodová jízda. Sjezdy pomalé. Sněhu celou trasu dostatek, takže určitě vyražte klidně na delší výlet. Nad VA u lesa roztáté místo, ale dá se objet. Prakticky celou dobu dvě stopy na klasiku. Úsek Sklené-Tři Studně pouze jedna prošlápnutá stopa - pozor v lese se těží, rozjetá stopa traktorem. Nejlépe se jezdí tam, kde projela rolba, protože se... více
Žďárské vrchy - Žďársko
Vyzkoušen okruh na stadionu a Řádkově louce + cesta k Mamlasovi. Velmi mokrý a extrémně pomalý sníh, do toho déšť. Stadion a Řádkova louka stále sjízdná bez problémů i na jedničkových lyžích. Na klasiku bez problému, na skejt sjízdné, ale dřina. Určitě byl dobrý nápad do toho v tomto stavu nevjíždět na údržbu. Cesta od stadionu k Mamlasovi už jen na horší lyže - čím blíž k Mamlasovi, tím víc hlíny a trávy. Déšť a teplo tomu evidentně ještě dá zabrat. Do nového sněhu to bude bída.
Další zprávy od běžkařů

Další členění

Poslední zpráva
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Žďárské vrchy - Žďársko
Jihlavsko a Telčsko
Železné hory
Havlíčkobrodsko
Humpolecko
Česká Kanada
Ostatní Vysočina

Nejen stav sněhu

O Vysočině

Českomoravská vrchovina neboli Vysočina pokrývá tak velký prostor na pomezí Čech a Moravy, že zmapovat všechny tamní běžkařské trasy je takřka nemožné. Pro fanoušky lyžování a biatlonu jsou symbolem Vysočiny kopcovité závodní tratě u Nového Města na Moravě, které jsou zásobeny i technickým sněhem. Ale lyžování typické pro Vysočinu má úplně jiný charakter. Terén je většinou jen mírně zvlněný a plný stop jak upravovaných, tak od lyžařů vyšlapaných stop. Asi nejznámější skiareál na Vysočině se také nachází u Nového Města na Moravě. Ten už je pro Vysočinu typičtější. Nachází-li se na Vysočině dostatečně strmý kopec, tak je relativně krátký, takže sjezdovky na Vysočině bývají kratší.

Rady a tipy - Vysočina

Lyžaři radí lyžařům

Žďárské vrchy - Žďársko
Zdravím a prosím o radu. Dcera začíná (i já) a potřebujeme poradit, kam se vydat? Oblast Svrtaka, Blatiny, Tři Studně..? Moc díky za radu.
Přečíst odpověď

+ další jeden zodpovězený dotaz

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Nové Město na Moravě - -
Hodonín u Kunštátu - -
Olešnice - -

Další skiareály

Nejnovější články

Dobře vysušené boty jsou základ

Je to základní fyzika, vlhký izolační materiál má větší tepelnou vodivost, než když je naprosto suchý. A tak když ve stopě, na sjezdovce nebo na skialpech, mrzne až to praští, i v lehce navlhlé obuvi se chlad rychleji propracuje k chodidlům a prstům na nohou.

Kdy začne a jaká bude zima?

Jaká bude zima 2022/2023? Kdy se bude poprvé lyžovat? Dlouhodobé předpovědi počasí nemívají vysokou úspěšnost. Zkusíme tedy termín, kdy bude možné poprvé vyrazit na běžky, odhadnout jinak. Statistiky za předchozích 13 sezón provozu KamZaSněhem.cz říkají, že se v průměru začíná lyžovat 10. listopadu. Jak jsme k tomu došli a jak velká bývá odchylka?

Na lyže o Velikonocích? Ano!

Bude se o Velikonocích lyžovat? V Jizerkách, Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách určitě. A budou někde upraveny tratě pro běžkaře? Možná. Podívejme se, jaká je kde šance.

Další novinky a články

Obecná diskuse

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak namazat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz

Vybíráte vybavení na běžky?

Běžky = lyže

Boty na běžky

Hůlky na běžky

Vše pro běžecké lyžování - porovnávejte na Heurece