Žďársko – běžky

Okolí Žďáru nad Sázavou je známé nejen Martinou Sáblíkovou a Martinem Koukalem, ale také kvalitní úpravou lyžařských tratí v případě dostatku sněhové pokrývky. Hamry nad Sázavou, Velká Losenice, Polnička a Škrdlovice jsou další obce, do jejichž okolí stopy ze Žďáru nad Sázavou vedou.

Číst celý text

Okolí Žďáru nad Sázavou je známé nejen Martinou Sáblíkovou a Martinem Koukalem, ale také…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali

V této sezóně zatím nebyla k dané oblasti vložena žádná zpráva.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 16.2.2023 21:22
Sklené - Studnice. Stále velmi slušné. 👍
15:35
15:47
17:41
17:42

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 7.2.2023 21:11
Odpoledne nalákáni čerstvou úpravou polničského a škrdlovického okruhu, na startu byly -3°, sluníčko, ale k večeru samozřejmě přituhlo. Začátek za Pilákem je dost strašidelný, ani začátek pole za ním nic moc, pak už lepší, ale sněhu je tak tak, takže i přes parádní úpravu místy lezou hroudy a hrany mezí. Jeli jsme i většinu žďárského okruhu a i tam místy leze hlína, jak je to tam ale projeté víckrát, tak je to tvrdé a jede to jak šus. Jen bych se vyhnul údolí u rybníka Mikšovec, tam je té špíny víc a k tomu led.
15:17
15:26
15:44
15:46

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 6.2.2023 11:49
Okolí V. Dářka super, občas trochu promočeno z kaluže a tam, kde jsou dvě stopy, byla jedna z nich často dost rozbitá. Vzhledem k rozlehlosti oblasti a množství stop to ale nijak moc nevadilo, nebyl problém se vyhnout/objet. Lidí asi bylo dost, ale rozprostřeli se. Prostě parádní den!
Vloženo 6.2.2023 8:52
Ze Ždírce okolo rybníku Řeka, přes Hlubokou do Radostína a zpět. Stopa projetá čtyřkolkou na klasiku, sněhu dost, pouze lokálně promáčená místa kolem Řeky a na louce u Ždírce. V Radostíně otevřená hospoda se skvělou kuchyní. V Novém Ransku u Ždírce pohodlné parkování u motorestu, lyže nasadíte hned u auta.
12:15
13:16

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 5.2.2023 15:50
Začínali jsme až v poledne a stopy krásně držely, asi -4°, na Ačkové lyže, místy jen trošku hlíny na přejezdu z cesty na pole, nic hrozného. Cestou byly vidět od silnice upravené stopy skútrem už od Krucemburku.
Vloženo 4.2.2023 16:54
Radonín. Veskrze dobré. Sem tam podmáčeno, ledovo nebo hruda.
14:51
15:00
15:05

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 1.2.2023 20:17
Ve Žďáře projeto 5km okruh u Piláku + 2 km propojka k zimnímu stadionu. Sněhu je dost, klidně na A lyže. Chce to sledovat web, kdy bude projeto. Sníh mokrý a těžký, stopa měkká, ale docela to i jelo. Projížděno nyní denně po obědě, aby se dalo odpoledne lyžovat. Má ještě něco připadnout, tak by mohly být projety i další okruhy. Víkend významně ovlivní, jestli bude v pátek sněžit nebo pršet.
Vloženo 24.1.2023 20:08
Na skiareálu u Pilské nádrže projeto cca 5km. Stopa už se prakticky nedá použít, na skate je to bída s hlínou a trávou. Sklouznout se ještě dá, ale i kameňaček mi bylo líto.
Vloženo 14.12.2022 20:26
Ze Sobinova pres Nove Ransko na Hlubokou! Upraveno v utery. Misty uz stopa zafoukana. Obcas zadrhne, ale kdo ma blizko tak stoji za to provetrat kamenacky.
Vloženo 9.2.2022 15:11
Vyzkoušen okruh na stadionu a Řádkově louce + cesta k Mamlasovi. Velmi mokrý a extrémně pomalý sníh, do toho déšť. Stadion a Řádkova louka stále sjízdná bez problémů i na jedničkových lyžích. Na klasiku bez problému, na skejt sjízdné, ale dřina. Určitě byl dobrý nápad do toho v tomto stavu nevjíždět na údržbu.

Cesta od stadionu k Mamlasovi už jen na horší lyže - čím blíž k Mamlasovi, tím víc hlíny a trávy.

Déšť a teplo tomu evidentně ještě dá zabrat. Do nového sněhu to bude bída.
Vloženo 6.2.2022 8:01
Okruhy Skrdlovice a Polnicka. Zmrzle zavate stopy a na hodne mistech koukala hlina. Nejlepsi usek od Pilskeho lesa pres Nad Polnickou po Kameny rybnik. Chce to novy snih.
Vloženo 22.1.2022 19:35
Louky nad Pilskou nádrží mají sněhu dostatečně, ornice nesjízdná.
Vloženo 9.12.2021 12:47
Na Radkove louce tolik nefouká, skate v 5 cm prašanu na tvrdým podkladu, po posilovací dávce skluznyho to i pěkně odjizdelo, jinak je to lepidlo. Stopa na klasiku je jen ve vnější smyčce, vnitřní zapadany. Skol
Vloženo 29.11.2021 19:20
Nad Pilákem upraveno kolečko na bruslení.
Vloženo 15.2.2021 7:30
https://strava.app.link/ypfzYArdTdb Od Pilské nádrže do Polničky krásně projetá jednosměrná stopa s pásem na skate uprostřed, stopa končí u Polničky u stříbrného rybníku (u hřiště) smyčku. Po Pilské, uprostřed mokré místo bacha na námrazu na lyžích. Vydejni okno v Polničské, super jídla, nutné ale již od konce stopy asi km pěšky (je to posypané). Počasí boží
Vloženo 10.2.2021 21:31
Dobře viz. http://www.ski-velkedarko.cz/

(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 9.2.: Dobrý den, jak to vypadá se sněhem a stopou u Velkého Dářka, díky za info)
Vloženo 9.2.2021 19:42
Start od parkoviště Kovářova, ale lepší je to až od zimáku, odtamtud je už stopa. Projeta celá včerejší úprava čtyřkolkou na klasiku, něco i dvakrát. Něco čerstvého prašanu a pod tím starý zmrzlý sníh. V areálu u Piláku a na Řádkově louce už stopy rozvaklané, je tam fakt provoz, tak budou potřebovat opravit. Dál kolem Piláku se musí kousek objet po ledě, ale žádný problém. Dál už krásná stopa na klasiku, jen na 2 místech trocha hlíny a někde leze zespodu voda, vše se ale dá v poho objet. Jak se k večeru ochlazovalo, tak se dělala zrcátka a fakt to svištělo.
Vloženo 1.2.2021 8:57
Jen lehký okruh kolem Radostína a Dářka, vše krásně umrzlé, skate mimo stopy. A výdejní okénko v Radostíně perfektní, jídlo i obsluha.
Vloženo 31.1.2021 21:08
Dneska ve Žďársku naprosto skvělé podmínky. Přes noc všechno zmrzlo, takže se dalo skvěle jezdit (klasik, skate) i mimo upravené cesty. Přítelkyně mazala V60 a celkem drželo. Lidí bylo celkem dost. Občas na poli již kouká půda. Kdo může, tak vyražte, než přijde obleva a nic tam nezůstane.
Vloženo 31.1.2021 14:09
Včera večer jsem se vydal z Hamrů směr Šlakhamr- místy dobré, místy horší. Pro potřeby akutní saturace běžkařské touhy to stačí, stopa typu “běžkaři sobě”.
Vloženo 30.1.2021 10:11
Všechny názvy najdeš v Mapy.cz (doporučuji Zimní mapy). Jedná se o rozcestníky, rybníky apod. Louka je "takový klikyhák" nad Areálem Martina Koukala. ANO, nejčastěji bývají upravené cesty kolem v.n. Pilská. Louka-Areál-'Žďár bývá velmi hezky upravený na skate i klasiku. Zbytek bývá často prošlapaný nebo projetý čtyřkolkou. Jinak se určitě také podívej na Nové město. Od zítra má zase začít mrznout, tak snad :). Skol. p.s. Doporučuji tyto stránky: NM:https://sport.nmnm.cz a Žďár: https://www.sportispo.cz/page.aspx?IDTema=12
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 29.1.: Re.: Fíla. Pro "cizozemce" ... Dívka, Mamlas, Louka... Pokud bychom si chtěli zajezdit na běžkách v okolí Žďáru, ale nejsme místní (příjezd z Pardubic) a neznáme lokální názvy, co bys nám, prosím poradil? Slyšel jsem, že okolí Pilské nádrže je upravené. Jedná se o ty výše uvedené názvy? Jaký je aktuální stav? Je i něco dalšího pro příjemné rodinné běžkování? Moc díky za info, Honza)
Vloženo 29.1.2021 19:25
V 9:30 nástup do stopy u Martina Koukala. Trasa: Aréna-Louka-Mikšovec-Dívka-Mamlas-ke Žďáru a zpět k Aréně. Prošlapaná stopa od pár lidí v úseku Aréna-Mamlas. Mamlas-Žďár jsme prošlapávali my. Bruslit se dá super Louka-Aréna-Žďár. Nejspíš dnes ráno upraveno na skate. Super pár rovinek :). Sněžilo celkem fest skoro celou dobu a sněží asi ještě teď, takže paráda:). Když jsme přijeli, tak čtyřkolka upravovala u parkoviště (nevím kam až). Lidi skoro žádní nebyli. Skol.
Vloženo 25.1.2021 13:13
Musím pochválit neznámého z Hamrů nad Sázavou - nad cyklotrialem na kopci je dost dobrá stopa až k silnici do České Meze, i zkratka lesem se dá projet. Je to projeté čtyřkolkou se stopovačem a moc pěkně to jede. Zkoušel jsem to projet i k Radonínu - v lese to rozšlapali bezohlední hamtáci, pejskaři a jeden kůň (ten za to nemůže), ale dobrý lyžař to projede a od Křiváku po louce pod Radonínský rybník to docela jde, dál jsem nejel.
Vloženo 22.1.2021 23:59
Okruh kolem Dářka, asi +3. Pouze vyšlapané stopy, či ve starých strojových, ale po celé trase. Tráva lezla jen na jednom místě u Radostína jinak sem tam ve stopě drobný flek hlíny, v lese občas pomalý mokrý flek, výjimečně možné krátké bruslení na lesní cestě. Mezi Radostínem a hlavní silnicí občas vyhrnutá cesta, dalo se krajem. V hlubším sněhu na loukách bylo cítit jak bota sem tam nepříjemně drhne v čim dál tvrdším korytu stopy. Stopy prošlápnuty i na Račín, kolem Radostína vice stop, podél silnice u Vojnova Městce byly taky vidět. Naopak na druhé straně Škrdlovic u Hrocha se rodina zrovna vrátila k autu, vyjeli směr Karlov, stopu viděli až na druhé straně silnice zpět do Škrdlovic, směrem na Končiny nebylo nic vidět prošlápnuto. skol
trasa viz. https://mapy.cz/s/rebozuhace
foto viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/6962097
Vloženo 20.1.2021 20:23
Ze Žďáru od vodojemu, přes Lhotku do Sklenného, pak ještě na Tři studně a Fryšavu, sluníčko, až +3°C, čerstvě najetá stopa čtyřkolkou, v oranici občas ještě něco vykoukne, na dvou je třeba objet vodu, nejhorší místo je v lese ve stoupání ke Sklennému, ale i tomu se dá ve sjezdu při troše šikovnosti vyhnout. Jinak sněhu dost, skoro až moc, protože čtyrkolka ho úplně neutáhne a pak se hlavně hole dost boří. Sníh takový tupější, ale jak s večerem klesala teplota, tak stopa zrychlovala. Furt je to na tuhé - já dával sádlo V55 a přes něj cervený Rex ProGrip a drželo to skvěle, jen pod stromama, kam shora skapala voda už to bylo takové klistrové. To platí pro úsek do Sklenného, dál na Fryšavu jen od lidí prošláplá stopa.
Vloženo 23.1.2021 11:06
Stopy na Zdarsku - na www.sportispo.cz, jdi na odkaz lyžařské stopy a pak informace pro lyžaře. Viz https://www.sportispo.cz/zpravy.aspx (dole jsou kontakty a trasy na mapy.cz ).
Vloženo 17.1.2021 22:22
Upravuje se obvykle přes den. Předloni jsem čelovkou běžně jezdil a nebyl jsem zdaleka sám :-) Letos se zase chystám.

(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 10.1.: Ahoj, je možné na koukalovy okruhy vyrazit s čelovkou přes týden po práci 16-18 nebo již po setmění vyjíždí upravovat? Raději se ptám, nerad bych bezohledně rozryl upravenou stopu. Díky.)
Vloženo 17.1.2021 22:17
Karlov - Vojnův Městec - Radostín - Dářko - Karlov.
Perfektně strojově upraveno s vyjímkou úseku Vojnův Městec - Radostín, kde už byla stopa zafoukaná. Žádné veké davy, parádní lyžovačka.
V Radostíně v hospodě otevřeno okýnko (ale nevím, jetsli bude i přes týden).
V Karlově se dá parkovat u motorestu, ten je ale bez okýnka.
9:12
9:34
10:33
10:36

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 17.1.2021 19:02
Od Piláku a okruh u Polničky. Dostatek sněhu na loukách, v lese na hraně, pěkné svezení, zatím upraveno jen čtyřkolkou/skútrem a místy jen jedna stopa. Lidí dost, ale na to že byl víkend v ještě nic hrozného.
Vloženo 17.1.2021 17:52
Dnes Krucemburk, Řeka, okruh kolem Radostina a zpět klasicky. Cca 40 cm sněhu, tratě obzvlášť kolem radostina upravené, za 1. Doporučuji.

O oblasti

Okolí Žďáru nad Sázavou je známé nejen Martinou Sáblíkovou a Martinem Koukalem, ale také kvalitní úpravou lyžařských tratí v případě dostatku sněhové pokrývky. Hamry nad Sázavou, Velká Losenice, Polnička a Škrdlovice jsou další obce, do jejichž okolí stopy ze Žďáru nad Sázavou vedou.

Jak přispět na úpravu stop: Žďár nad Sázavou, Velké Dářko

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Vysočina