Žďárské vrchy - Žďársko – běžky

Okolí Žďáru nad Sázavou je známe nejen Martinou Sáblíkovou a Martinem Koukalem, ale také kvalitní úpravou lyžařských tratí v případě dostatku sněhové pokrývky. Hamry nad Sázavou, Velká Losenice, Polnička a Škrdlovice jsou další obce, do jejichž okolí stopy ze Žďáru nad Sázavou vedou.

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 29.2.2020 18:45
Zdravím, souhlasím s Jendou, ledovec tuty klasika, sníh jen trochu zvlhl a večer to přimzalo, takže zítra učitě znovu. Dá se dobře i mimo ledovec - stopa od turistů je na Fryšavu, Tři Studně ...doporučuji.
Vloženo 8.2.2020 10:04
Aktuálně z Čachnov a směr Karlštejn. Po cestách to celkem jde.
Vloženo 6.2.2020 20:16
Po poledni kolem nuly. Úžasně vytvořený krátký okruh na 2 až 4 cm sněhu u Pilské nádrže. Velmi občas tráva, blato a krtinec (bez kamenů), ale jinak úžasné svezení pro klasiku i skate. A navíc jasný a srozumitelný popis na webu: https://www.skizdarsko.cz (klikni na Informace o úpravě tratí a na Diskusi). Ať žije pan Homelář!
Vloženo 6.2.2020 15:43
viz. webkamera Svratouch na strankach CHMU nebo Tri Studne https://tristudne.cz/cz/webkamera (i v pravem panelu tady na strankach). Na Trech Studnich to lidi zjevne testuji. Nejakych 10cm bez podkladu, ale silny severni vitr to dost nerovnomerne zamichal. Na trave to bude na kamenacky na zavetrnych mistech, v lese podle mne nic, jedine asfaltove trasy, mozna.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 6.2.: Nevíte jak to vypadá z Čachnova směr Karlštejn, Pustá Rybná atd...)
Vloženo 26.1.2020 13:23
Jen rychlá kontrola autem, teplota -3, stav souhlasí s tím co je na skizdarsko, stezka kolem Pilské uválcována na bruslení, sem tam pěšáci a ledový flek ale dá se pro nadšence. Pilská louka několik stop dá se podobně ale čouhá tráva. Škrdlovický okruh spis jen u lesa vypadá podobně, viz. foto s tabulí, u silnice nikdo nejel (následující foto). Určitě lépe to vypadá na Novoměstském okruhu už od Sklenného, viz. poslední 3 fota u Třech Studní. Navíc se tu trhá ta mlha a dělá se hezky polojasno. V Po, Út to zatím vypadá že bude jen po poledni 1-2 nad nulou a něco možná připadne, pak asi v pátek přijde sprcha a teplo až 10 a hotovo :(
12:30
12:38
12:38

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Aktuality ze sezóny 2019/2020, popř. starších

Vloženo 26.2.2019 22:00
Dnes večer "skiareál" nad Pilákem a Řádkova louka - stále překvapivě dobré. Úsek cca 20m u lesa před Řádkovou loukou už je jen led s jehličím (takže jsem lyže raději sundal, ale na kameňačkách by se to furt dalo), ale jinak je celý okruh pořád sjízdný na pěkných lyžích. Kupodivu o něco horší je Řádkova louka kde u lesa je dost jehličí, ale ve stopě ho už klistři celkem vysbírali :-) Na skiareálu je všude pěkná tvrdá stopa, sjezd podél lesa je pořád za odměnu a dá se bez brzdění, takže stojí za to dát si to víckrát :-) Jinak sníh už je samozřejmě spíš sypaný led, ale místy se kupodivu ještě i klasikou dá. Jasně, už to není lyžovačka na celý den, ale na večení odskočení si "s košem" pořád pěkný.
Vloženo 23.2.2019 15:25
Louky u Škrdlovic byly dnes ještě pořád dobře sjízdné. Samozřejmě nic pro fajnšmekry. Od benzínky se dalo jet po okruhu na loukách. Sníh hodně zledovatělý, ale na bruslení prima. Klasika horší, stopa je neupravena a dopoledne byla dost zmrzla. Pořád ale hezké svezení.
Vloženo 20.2.2019 0:02
Dnes večer žďárský okruh. Sníh už je výrazně měkčí než včera a staré stopy už se pomalu mizí. V nově najeté stopě je pořád pěkné svezení klasikou, na bruslení je už sníh dost těžký. Na pár místech se už objevuje hlína, takže je občas potřeba přejíždět mezi stopami, ale pořád se dá lyžovat na nových lyžích.
Vloženo 18.2.2019 10:43
Celý víkend skvělé podmínky - Žďár, Polnička, Škrdlovice, Radostín, Račín, Žďár. Na slunci odpoledne měkko, ale ve stínu byly stopy tvrdé i odpoledne. Místy samozřejmě rozježděné nebo rozšlapané, ale nic fatálního. V lese divočina, hodně nafoukaného bince ze stromů, ale to je normální. Kdo nechce, nemusí tam. Od středy nebude přes noc mrznout, takže to bude asi konec, ale po+út+st by to ještě mělo jet dobře. Z Karlova do Radostína stopa ne rolbou, taktéž části okruhu kolem Dářka, ale na tvrdém to vůbec nevadilo.
Vloženo 16.2.2019 18:06
Pláně mezi Vatínem, Novým Veselí a Žďárem mezi 9 a 11.00h. Tvrdý, ale neledovatý povrch. I kolem 11té stále pevný odraz. Cestou jenom houfy srnek a občas nějaké káně. Odpoledne předpokládám, že to už asi měkne. Pro klasikáře vyjetá stopa vypadala dobře, ale bylo to tak rychlý, že jsem se jí vyhýbal.
Vloženo 16.2.2019 13:13
Škrdlovický okruh - dopoledne. Perfektně upravená dvojstopa + pás na bruslení, stopa pevná, promrzlá, bruslení rozměklé. Podmínky perfektní, jen u Polničky "brod" přes cestu, tady už stopa nevydržela. Kolem poledne už začala lehce povolovat i stopa. Víkend by to ještě mohlo ustát.
Vloženo 13.2.2019 23:29
Úprava všech čtyř rolbových okruhů (žďárský, hamerský, polničský, škrdlovický) právě proběhla v tradičním žďárském "nadstandardu" 2 stopy na klasiku + pás na skate.

Noční lyžování na čerstvém manšestru na Polničském okruhu nemělo chybu. Nic nedejte na jarní počasí a běžte jezdit, podmínky jsou stále nad očekávání dobré!
Stopa na klasiku je dokonalá, na skate se místy trochu boří, ale jestli v noci přituhne, bude také skvělá.
Vloženo 5.2.2019 22:54
Večerní lyžování na Hamerském okruhu - stopy stále ve skvělém stavu, perfektně vymrzlé a rychlé. Stopy najeté i na skate, bruslení je možné i kdekoli na pláních, které opět promrzly a jsou pokryté vrstvičkou prašanu.
Vloženo 2.2.2019 15:33
Žďárský okruh natažen rolbou. Ostatní ve stavu z minulých dnů. Místy lehce zaváté, stopa dost měkká, mimo projetou stopu se to strašně boří. +4, červený klistr jistota. V lese bordel, na loukách v pohodě. Snad bude spíš sněžit než pršet.
Vloženo 30.1.2019 21:10
Projety hamerský, žďárský, polničský i škrdlovický okruh. Všude naprosto parádní podmínky. Trocha nečistot jen na spojkách mezi okruhy v lese, ale nic hrozného. Nejlepší to bylo na hamerském okruhu, bo sem tam jel nejdřív a je to za větrem, odpoledne začalo fučet, tak na dalších okruzích stopy místy mizely. Nejhorší to bylo u Škrdlovic. Pár kýčovitých obrázků na fb.
Vloženo 30.1.2019 20:10
Okruh Vetla - luxusní stopa na klasiku, ve velké části dvojkolejná. Na pár nejexponovanějších místech se stopa lehce zafoukává, ale 90% trasy bez problémů.
11:31
11:31
11:48
11:57
Vloženo 30.1.2019 13:29
09:00 - 12:00: Tratě mezi Žďárem a Škrdlovicemi buď upravené dobře nebo výborně - jak na klasiku tak na bruslení (díky všem, kteří o ně pečují!). Nádherné počasí. Ideální podmínky!!
Vloženo 27.1.2019 22:32
Polničk + okruh Ž. n S., příjemné sklouznutí, lidí akorát, stopy prošlápnutý. Jediná kaňka - restaurace Tálský mlýn, kdy kuchaři ve 13 hod. v narvaném lokále došly brambory (pozn. většina jídel z lístku byly z brambor :-) Minulou neděli zase došla polévka, tak nemarněte čas, pokud máte hlad.
Vloženo 27.1.2019 12:44
Na běžkách okolo Velkého Dářka - http://kuzelovi.cz/vylety/320-velke-darko-na-bezkach
Stopa původně vytvořená skůtrem, ale už před několika dny (dle stavu a zapadání), udržovaná běžkaři - v solidním stavu. Sněhu všude hodně, čerstvý sníh mět trochu tendenci se lepit, ale nic strašného.
Vloženo 23.1.2019 18:20
Dneska Hamerský okruh, celý okruh v luxusním stavu - dvě stopy na klasiku a pás na bruslení. Ale bruslit se dá úplně kdekoli, krusta je stále perfektně pevná.
Přejezd lesem mezi žďárským a hamerským okruhem je zapadaný jehličím a na jednom místě vytátý až na hlínu (dá se objet). Led na Dívce je už dost pevný, takže se dá projet i mimo les přímo přes rybník :-)
Vloženo 21.1.2019 22:04
Využijte podminky jake dlouho nebyly. Nemusíte do stopy, protože všude je tvrdý povrch a dá se i bruslit od 530mnm vyse. Ja dnes Radostín n Oslavou a Pavlov.
Vloženo 21.1.2019 7:26
Sklené - Vlachovice - Tři Studně - Medlov - Kadov - Fryšava - Tři Studně - Sklené, vše upraveno na klasiku i bruslení, na loukách se dá lyžovat i kdekoli mimo vyjeté stopy na krustě.
Sklené - Světnov stopa klasická "turistická" rozrytá od lyžařů, ale v pohodě sjízdná. Od Světnova do Škrdlovic už zase perfektní strojová stopa na klasiku. Za Škrdlovic přes Polničku do Žďáru pak luxusní megadálnice okruhů žďárska upravené rolbou, vždy minimálně dvě stopy na klasiku a pás na bruslení. Škrdlovický i Polničský okruh v dokonalém stavu, na Žďárském okruhu už je trochu znát, že tam projely tisíce lidí, takže stopa místy ledovatí.
Vloženo 20.1.2019 17:35
Lyžařský přejezd Nové Město - Žďár přes Fryšavu, Žákovu horu, Cikháj a Škrdlovice (40 km) Rychlá stopa, zmrzlý sníh (nahoře 50 cm), v lesích kolem Žákovy hory stopa pouze od běžkařů a spadlé stromy. Sníh v lese je tvrdý jako beton, docela jsem se bál v prudkých sjezdech. Z Nového Města na Fryšavu stopa upravená ropnou na klasiku, od Škrdlovic až do Žďáru luxusní čtyřproudá trasa včetně pruhu na bruslení. Na polích a loukách se dá v pohodě jezdit i mimo stopu, sníh se vůbec neboří. Celkově nádherné svezení!
11:03
11:09
11:38
11:51
11:54
13:59
14:44
15:01

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 19.1.2019 21:52
Dnes večerní lyžování na ždárském okruhu - vynikající podmínky, stopa tvrdá a rychlá. Prakticky celý okruh najetý jako "čtyřkolejka" - čtyři stopy na klasiku a dvojitý pás na bruslení.
Vloženo 12.1.2019 20:57
Vynikajici podminky na zdarskym okruhu, na klasiku i skate, do lesa lepsi nevjizdet, padaji vetve a misty i stromy, na polnicku a skrdlovice stopa vyslapla, da se, vsechna cest rolbarum, informace i stopa nema chybu, jen at to neroztaje a nezafouka
Vloženo 10.1.2019 22:46
V okoli Chotebore se bude upravovat zitra dopoledne dle planku zverejneneho pod odkazem na https://www.chotebor.cz/bezkarske%2Dtrasy/d-15220/p1=15156 + neco navic; predpokladam v sobinove na trasy smerem na vychod a pak dale skrdlovicke, zdarske... az...? ;-)
Vloženo 10.1.2019 17:01
Velke diky rolbari ze Zdarska, pise aktualni zpravy a dela vybornou praci. I presto je to v techto podminkach pro klasiky jen na chvili, vitr se slabsim snezenim to zafouka a zpomali na vetru exponovanych mistech obe stopy mizi do hodiny, jinde vetsinou zustane aspon jedna. Klasikari se dnes vyradili lepe. Zdarsky, Pilsky, Skrdlovicky okruh.
Vloženo 9.1.2019 14:08
Na Piláku, Řádkově louce a Žďárském okruhu najeto rolbou dnes.
Vloženo 5.1.2019 9:51
Z okna se na to hezky dívá. Zatím směr Lhotka -Sklené nic nenajeto ani od lyžařů. Sníh mokrý, 0°C a padají "sedláci". Dnes to bude mejdlo, jestli to vůbec někteří odvážlivci vyšlápnou.
Vloženo 3.1.2019 23:32
Taky mě čeká víkend na Vysočině. Níže je info z okolí Ždáru. Pokud počasí vydrží, tak minimálně v neděli by to mohlo klapnout. Já běžky vezmu :)

http://www.skizdarsko.cz/informace-o-uprave-lyzarskych-bezeckych-trati-str-8-1-8-2.html

(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej z 3.1.: Zdravím, mám spíš dotaz než rady, ty až po víkendu kdyžtak. Rád bych info jaka je sněhová situace v oblasti, konkrétně nejlépe kolem Vojnova Městce. Rád bych vzal navikendovou návštěvu běžky, tak jestli to má smysl ☺)

O oblasti

Okolí Žďáru nad Sázavou je známe nejen Martinou Sáblíkovou a Martinem Koukalem, ale také kvalitní úpravou lyžařských tratí v případě dostatku sněhové pokrývky. Hamry nad Sázavou, Velká Losenice, Polnička a Škrdlovice jsou další obce, do jejichž okolí stopy ze Žďáru nad Sázavou vedou.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Vysočina