Javorníky a Vsetínské Beskydy – běžky

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké Karlovice jako hlavní lyžařské centrum této oblasti totiž leží v údolí Vsetínské Bečvy přesně mezi těmito dvěma pohořími. Část lyžařů zůstává v tomto údolí a další si mohou vybrat, jestli odtud vystoupají ke hřebeni Javorníků nebo…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 20.3.2022 18:12
Karlovice. Kolečko kolem Razuly. Úsek cca 400 m jedním směrem je ještě slušný, ale chce to morál, jezdit to tam a zpět přes dvě hodiny.
Včera Pustevny. Sice dle webu upraveno, čemuž věřím. Ale na Martiňák nesjízdné, kolem Zmrzlého též ne (jehličí). Na chatu Mír na hraně. Na závodním okruhu byly závody, tam to půjde. Takže slušné svezení jen Pohádka (okruh Velkou sjezdovkou, v délce cca 3,5 km jedním směrem).

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 18.3.2022 18:11
Jeli jsme 17.3. Kasárna-Portáš a zpět.Po Malý Javorník sněhu dostatek.Dál už sníh víc tál. V lese bylo někde místy jehličí.Dala se ještě jet celá trasa.
Vloženo 6.3.2022 0:58
Jeli jsme Kasarna Kohutka a zpet. Krasny prasan, krasne pocasi i stopa.
Vloženo 5.3.2022 20:29
V noci v Karlovicích připadl nový sníh. Dopoledne se dalo, i když sněhu do stopy nebylo moc a hodně lepil. Přes den to roztálo :-(
Vloženo 4.3.2022 21:15
Dnes okruh Velke Karlovice Horal. Celkem sjizdnych cca 8,5 km. Stopa zmrzla misty jehlici, obcas se prenasi ale da se.
Vloženo 26.2.2022 20:15
Ahoj,
jeli jsme dnes z Kasaren asi 1 km za Stratenec. V lese na začátku trochu jehličí, dál už pohoda. Sem tam chodci. Stopa drží, je měkčí. Když jsme tak docela hustě sněžilo.
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 26.2.: Nemáte někdo informace k trase Kohůtka - Kasarne ? Děkuji)
Vloženo 24.2.2022 22:19
Dnes trasa biatlonový stadion-Machúzky-Razula-Galík-Horal. Obstojné, místy trochu trávy, ale žádná hrůza. Na teplé dny, vítr, žádné připadnutí sněhu, velice fajn. Se zapadajícím sluncem si to sedá a tvrdne a zrychluje. Stopa obnovována běžkaři. Potkáno tak 70 lidí.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 24.2.2022 16:42
Dnes Stratenec pro změnu z Kasárni. Z Velkého Javorníku na Geržovském sedlo stopa lidová, sem tam pěšími rozbitá, ale stále použitelná. Pořád hromada sněhu. Dál na Stratenec a zpět na Kasárna taky dobré. Trošku natáté, ve stopě trochu ledu, ale pořád příjemné svezení. Azurové výhledy na Tatry a Fatry snad ani netřeba zmiňovat. Krása.
Vloženo 23.2.2022 17:20
Kohútka Stratenec a zpět. Asi tak dvě čísla nového lehce lepivého sněhu. V tom stopa od nemnoha dnešních běžkařů. Dalo sa!
Vloženo 20.2.2022 20:00
Dnes v Karlovicích cca 5 cm nového sněhu, zima ❄⛄se znovu vrátila. Manžel razil stopu já se vezla... Vzhledem k situaci, kdy celý týden střídavě pršelo nádherný zimní vylet. Lidí minimum, kavárna pod Šiškou otevrena, příjemná obsluha, výborně kafíčko i meruňkovice na zahřátí. Prostě Karlovice opět nezklamaly....
Vloženo 20.2.2022 19:46
Ve Velkých Karlovicích v noci dost sněžilo, od Pepiša až k Horalu se zase dalo. Sníh je těžký, mokrý. Stopy nebyly upravené, místy dost rozježděné.
Vloženo 19.2.2022 22:17
Z Makova nad sjezdovkou po modré do sedla pod Hričovcem .Sněhu ještě dost, trasa upravená ,ale polovina trasy v lese zasypaná větvičkami takže to někde vůbec nejelo a musel jsem pěšky .Nebo se to na přemrzlém sněhu z kopce tak rozjelo a jedinou brzdou byl pád. Krásný den ,ale chtělo by to nový sníh.
Vloženo 19.2.2022 15:06
Byl jsem v Karlovicích od úterý odpoledne do pátku dopoledne. V středu 16:2 krásné počasí a stopa super celý den na běžkách od Pepiša až do Leskové hotel Gálik. Ale už večer s čtvrtku na pátek lilo jak s konve a silný vítr který přetrval až do dopoledních hodin. Byl jsem se podívat na stopu ale u Pepiša vetšinou stopa pod vodou a stopy roztáté až na trávu.
(Odpověď na dotaz uživatele Josef T. z 18.2.: Dobrý den, jak to vypadá ve Velkých Karlovicích po včerejších deštích?)
Vloženo 17.2.2022 16:16
jedu s Karlovic , kde jsou ty krásné stopy. Prší tam a leze tráva se stopy reakre na Cevarom
Vloženo 16.2.2022 10:36
Ve Velkých Karlovicích jsou krásně udělané stopy.
Vloženo 15.2.2022 19:53
na Bílých stopách mají poruchu a tak není namalovaná stopa Solán Vsacký Cáb. Ráno je zde teplota minus tři stupně a přes den moc oteplení není. Běžkaří jezdí magistrálu .Namrzlé to není.
Vloženo 14.2.2022 22:18
dá se jet dobře Beskydská magistrála sněhu dost stopa trochu namrzlá. Je lepší dojet autem na Cáb a pak do stopy nebo na okruh. Dal jsem Cáb Tanečnice a šlo to.
Vloženo 14.2.2022 15:08
Machuzky - Razula - rano zmrzla stopa, v poledne jiz vse taje pri 6 stupnich,
Razula - Galik - zde stopa v poradku,useky na slunku taji
Galik - Partyzan - vse v poradku
U Pepise na okruzich se jezdilo
(Odpověď na dotaz uživatele Rosta z 14.2.: Nevíte náhodou jak to vypadá v Velkých Karlovicích s tratěma od Pepicentra( od Pepiša) kolem Razuly až k Gálikovy k Leskové.)
Vloženo 14.2.2022 9:14
Souhlasím s tím, co uvedl Martin. Z Třeštíku k občerstvení Pod Kotlovou super, potom na Soláň trasa ledovatá a plná chodců, kteří bohužel nepochopí, že na běžkách se z kopce ve stopě těžko brzdí.....
Tzn. moudřejší ustoupí a běžky vyzuje.
Vloženo 13.2.2022 18:26
Soláň-Tanečnice- Ptáčnice-Cáb-Dušná snehu hodně,stopy jsou upravené,ale zledovatělé,rychlé,tvrdé, místy ve stopě jehličí a větvičky/ dost fučelo/,šlo i bruslit,cesta z Cábu na Dušnou už skoro bez sněhu,místy led,jen po okraji lesa stopa od běžek,v lese na okruhu se ještě dá projet,počasí bylo skvělé,lidí málo,parádní svezení
Vloženo 13.2.2022 16:43
Dusna-Cab. Je potreba cca 2 kilaky jit po svych a pak nazout bezky. Stopy jsou, lesem se da, ale je to zledovatele. Kolem Cabu dobre. Chtelo by to trochu noveho snehu.
Vloženo 15.2.2022 7:52
Velke Karlovice pozdeji odpoledne, jiz mene bezkaru, +2st, snih od minuleho tydne bohuzel ubyl, byl mekci, stopy misty rozjezdenejsi, presto stale slusne, vcetne kratsich useku na skate.
Projel jsem usek Razula - biatlon.areal - Galik - Babska - Machuzky - Razula. Zaver s celovkou -2st, kdy uz primrzlo, byl rychlejsi. Pozor na prijezdove cesty k domum na trase, kaminky.
Skol.
Vloženo 12.2.2022 19:56
Upřesňuji předchozí zprávu "svátečního" běžkaře, který dojel ze Soláně na Kotlovou. Jel jsem Třeštík - Soláň - Cáb, stopa byla mimo oblast Soláně upravená rolbou a díky čerstvému poprašku to bylo zatím nejlepší letošní svezení + nádherné počasí k tomu.
Vloženo 12.2.2022 18:41
Kasárna - Kohútka ráno místy zledovatělé, ale pár cm nového sněhu tomu pomohlo. Odpo to povolilo a nakonec dobré svezení, sjezdy z Malého Javorník sjízdné. Jen chodí hodně pěšáků, ale podklad je tvrdý tak to zas tolik nerozbili
Vloženo 12.2.2022 17:42
Dnes Soláň - Kotlová, dál to nemělo smysl. Skate běžky nechejte doma, klasika místy asi v pohodě, ale často je to jen hrbatý led. Turistika s namazanýma ok, ale žádné fajn běžkování nečekejte.
Vloženo 12.2.2022 11:39
právě jsme jeli Beskydskou magistralu ze Soláně na Cáb. Stopa byla upravena která v noci namrzla. Na to napadlo tak 2 cm sněhu. S Cábu maji stopu okruhem směrem na Dušnou mimo cestu.Krásné počasí a viditelnost. ˇSkoda že kolem Soláně dupou stopu bezohlední sobci pešáci kteří upravenou stopu ničí
Vloženo 11.2.2022 15:49
dneska odpoledne jsme jeli ze soláně na Vsacky Cáb krásná čerstvá stopa potkali jsme rolbu dost sněhu a odpoledne už hustě sněžilo
Vloženo 11.2.2022 11:12
PRAVE JSME PRO VAS PROJELI ROLBOU BESKYDSKOU MAGISTRALU I KDYZ JE ODMEK DA SE TO JED
Vloženo 10.2.2022 23:22
Velké Karlovice-od oběda až do pozdního odpoledne. Machúzky-Galík-Horal, 2x tam a zpět. Sněhu dost, při horku torchu měkčí, postupně to zrychlovalo. Stopa krásná, děkuji za úpravu. Jel jsem soupaž, jinak bych to viděl na nějaké klistr univerzál. Děkuji obci za úpravu tras.

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 10.2.2022 19:37
Dnes Kohutka - Kasarna, stopa uklouzana, dost rozbita od pesich, nic moc. Zato slunko svitilo fest.

O oblasti

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké Karlovice jako hlavní lyžařské centrum této oblasti totiž leží v údolí Vsetínské Bečvy přesně mezi těmito dvěma pohořími. Část lyžařů zůstává v tomto údolí a další si mohou vybrat, jestli odtud vystoupají ke hřebeni Javorníků nebo Vsetínských Beskyd (které byly dříve nazývány i jako Vsetínské vrchy). Teď už nikdo nebude muset řešit dilema, do které z oblastí zprávu odtud vkládat.

Běžecké lyžování ve Vsetínských Beskydech, to je zejména jedna dlouhá hřebenovka. Hlavní hřeben vede od sedla Bumbálka směrem ke Vsetínu a jeho východní část od Bumbálky přes Soláň na Vsacký Cáb bývá i strojově upravovaná. Na hlavní hřeben se napojují i tratě, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice.

Javorníky leží z poloviny na Slovensku, v některých místech vede hranice se Slovenskem přímo po hřebeni. Pro lyžařskou turistiku v Javorníkách je charakteristické, že se turisté na běžkách soustřeďují zejména na přejezd hlavního hřebene. Na ten se dá dostat třeba na východě z lyžařských tratí, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice, uprostřed hřebene se pak na hřeben dá vystoupat u střediska Kohútka. Západní část hřebene Javorníků z Kohútky směrem na Lidečko je lyžaři méně využívána, stopa nebývá většinou projeta.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy