Javorníky a Vsetínské Beskydy – běžky

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké Karlovice jako hlavní lyžařské centrum této oblasti totiž leží v údolí Vsetínské Bečvy přesně mezi těmito dvěma pohořími. Část lyžařů zůstává v tomto údolí a další si mohou vybrat, jestli odtud vystoupají ke hřebeni Javorníků nebo…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 8.3.2020 21:38
Kohůtka - Kasárna - Kohůtka, po nočním sněžení sjízdné, pří návratu v některých sjezdech v lese kamení.
Vloženo 29.2.2020 20:44
Kasárna-Portáš. Projeto rolbou,ale stopa pro silný vítr zafoukaná,ale i tak paráda. Kameny jen pod Malým Javorníkem.
Vloženo 29.2.2020 12:11
Z FB profilu Beskydsko-Javornícka lyžiarska bežecká magistrála z 29.2.20 v 10:00:
🚨🚨🚨POZOR Bohušu na trati 🚨🚨🚨
Presúva sa z Kasární na Melocík ✌️💪
🔝🔝🔝 Melocík - Kasárne - Stratenec - Kohútka UPRAVENÉ🔝🔝🔝
Užívajte 🎿❄️💙🤩
P.S. Z.B.: Napadlo asi 20 cm nového sněhu.

(Odpověď na dotaz uživatele zbartos z 29.2.: Napište prosím vaše dnešní (So 29.2.20) zkušenosti s úsekem Portáš - Stratenec - Melocik. Chceme tam jet zítra (Ne 1.3.20) a váháme, zda si můžeme vzít slušné běžky... Je stopa v některé části i projetá (rolba či skútr) ? Děkujeme předem.)
Vloženo 22.2.2020 16:34
V.Karlovice, tezke podminky, spise na B-lyze,+2st, tezky mekky firn, hlavne na slunku, rano asi protahle skutrem, jinak stopy Razula-pila mizerne, i trava, hlina, kaminky, vse pro mne zachranil stadionek s umelym snehem a vybornou upravou na skate, tam jsem krouzil, rano bylo asi lepe nez odpoledne, je to letos bida.
Vloženo 15.2.2020 21:18
Ještě doplnění ke hřebenu Javorníků, kvalita sněhu zvlášť odpoledne už byla horší, stopa začala buď ledovatět nebo vlhnout, v lese tvrdo na slunci trochu kašička a tak se už střídal rychlý sníh s pomalým...jízda z kopce jak když spolujezdec šlápne sem tam na brzdy. Kameny ve sjezdu z Malého Javorníku a ze Stolečného směr Kohútka. Na Kohútce sjezdovka Spartak už měla místa vydřené na hlínu. viz foto vid
https://www.zonerama.com/esence77/Album/6004155
gps stopa https://mapy.cz/s/kujugunuse
jestli po té oblevě na začátku příštího týdne něco na hřebenech vydrží, tak možná zas po dalším víkendu (teoreticky zasněží) to bude snad ještě rozumně sjízdné. S rozkvetlýma kočičkama.
Vloženo 15.2.2020 21:14
Kasárna-Melocik a zpět - od Kasáren podminky vynikající,stopa dobrá, čerstvý sníh, sjezdy bez kamenů,od osady Gregušovci sněhu trochu méně,ale stopa pořád dobrá,směrem blíž k Melociku sníh místy mokrý,ale projet se pořád dá ve stopě.Na zpáteční cestě stopa rychlejší,k večeru začalo přimrzat.
Vloženo 15.2.2020 12:34
Hřeben Kohútka - Stratenec - Kasárna asi +2, v noci napadl čerstvý sníh. Sem tam ve stoupání kamen, hlína jen stopově, od Stratence už většinou krásné dvě stopy. Trochu teda rozjezdeno a rozslapano, hlavně od Velkého Javorníku v lese, ale nic extrémního. Skol
10:31
11:39
11:49
12:20

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Vloženo 14.2.2020 22:12
Velké Karlovice dnes po práci.
OD Machúzek směr Razula: už za hranou, dost trávy, víkend vyloučen, teplota dost nad nulou. Poté od Galiku na Horal - taky boj. jediný slušný úsek, který vydrží i sobota je od Horalu lesem směr Razula. Jel jsem to celé, ale to nedoporučuji, stačí jen do těch míst, kde začne cesta prudce klesat, pak raději zpět, s čelovkou jsem tam bojoval. Na těch místech nad Horalem krásná stopa. Jinak doporučuji Pustevny - super, anebo právě upravenou stopu na Javornících - Melocík - Kasárna - Ztracenec, zítra vyzkouším.
Vloženo 9.2.2020 22:33
Dnes trasa Cáb-Soláň.. ve sjezdech sem tam kameny i větší, stopa od bezkaru rozjezdena kolem, bezky jsem sundavala jen v posledním sjezdu před napojením na asfaltku na Solan. Po tezbach se otevřely krásné výhledy... starší bezky s sebou..
Vloženo 9.2.2020 21:38
Trasa Soláň Pod Kotkovou. Sněhu málo, na loukách to jde,ale v lese na sjezdech trčí kameny. Na jednoho běžkaře připadalo 10 pěšáků.Počasí slunečno.
Vloženo 8.2.2020 20:41
Hřeben Javorníků Portáš - Kasárna, 30 až 40 cm sněhu, spodní vrstva těžký přemrzlý sníh, nahoře pár cm prašanu. Stopa vyjetá běžkaři. Počasí skvělé, azuro a mírně pod nulou.
Vloženo 8.2.2020 13:33
Karlovice rano dobre,podklad zmrzly,pres den zacalo sviti slunko a snih rychle ubival.Machuzky - Razula nic moc,navic hodne lidi.Razula - Horal podminky dobre.obcas nejaky kamem. Projeto rolbou.
Vloženo 8.2.2020 11:51
5 km cesty Dušna Cab je pro bežkaře sjizdna jde to a okruh kolem cabu je projety skutrem 6 km hrebenovka na Solan nic moc
Vloženo 7.2.2020 22:29
Velke Karlovice, bilo, podminky ale hranicni tak 5-10cm, obcas mrholilo, +2st, tezky snih, aspon neco, malo bezkaru, jen fanatici jako ja. Od parkoviste na Razuli, rozcesti Podtate a zpet kolem Galika, k Babske a zpet. Misty kameny, hlina. Zitra Nocni Valachy, zkracena trat, hazeli lopaty, no nevim, podminky na zavod tristni, nejlepsi z toho vseho asi okruh pod Lanternou.
Vloženo 7.2.2020 17:44
Pustevny..příjezd busem k 11hod,velká mlha,sněhu na trasách cca 20cm,teplota do min 2stC,upravena trasa na Martiňák a krátký okruh 5km..pak asi snaha upravit i další okruhy..Po 13hod už drobný déšt,teplota nad 0st,stopy fidlavé.Dojel jsem dolů pod chatu Mír,pod ní ještě asi 1,5km po auty uklouzané silnici..blbé oteplení!!
Vloženo 7.2.2020 9:00
Javorníky: Ratrak vyšiel do terénu aj dnes ráno z Melocíka smerem na Kasárne a pripravuje trasu na v poradí deviaty ročník Prechodu Beskydsko-javorníckou lyžiarskou bežeckou magistrálou. Ten bude v sobotu 8. februára na trase z Melocíka na Makov Kasárne a naspäť.

Z tiskové zprávy Žilinské Župy, viz http://www.zilinskazupa.sk/sk/aktuality/aktuality/bezkarska-sezona-pomaly-rozbieha-2.html (tam jsou i další detaily o akci). Pre fanúšikov bežeckého lyžovania sú všetky čerstvé informácie dostupné na webovej stránke kraja v sekcii Bežkoservis. - http://www.zilinskazupa.sk/nas-kraj/krasy-zaujimavosti-kraja/lyziarska-turistika/bezkoservis/
Vloženo 7.2.2020 3:23
Velke Karlovice zatim beze stop ujezdeno skutrem od vecera pokracuje snezeni
Vloženo 29.1.2020 23:20
Ve Velkých Karlovicích připadlo tak 5cm vlhkého sněhu, tím se překryla občas vylezlá tráva ... tj. údolní stopy velmi pěkné, jel jsem s čelovkou od pepicentra až pod Babskou, od Razuly je na lesním traverzu méně sněhu, na jednom místě trochu hlíny,jinak ok, údolní louka pod babskou perfektní. sníh pomalý, ale jak přituhovalo tak zrychloval. Pro Ondřeje ... oblast Karlovic pro hobíky velmi doporučuji, otázkou ale je, jestli se vyplní předpověď,tak o víkendu bude nejlépe sedět doma ☹️ , protože v lijáku nemá smysl být ani nahoře na Pustevnách, ani dole v Karlovicích ... tak ideálně v Kolibě pít slivovici.
Vloženo 30.1.2020 13:39
Byl jsem od 27-29.1 ubytován na chatě Babská takže musím jenom souhlásit s čechačkem jezdil jsem od Babské až na rozcestí a včera v den odjezdu ještě ráno u Pepiša a dobrý. Jenom dodatek kdyby se někdo z vás chtěl ubytovat na Babské NEDOPORUČUJI ANI SVÉMU NEJHORŠÍMU NEPŘÍTELI relax po běžkách žádný ,sauna nefunkční, bazén přechlorovaný,fitness nula,gastronomie hrůza, ubytovaní katastrofa jak to někdo koupil po komunistech i s personálem tak to zustalo.
Vloženo 27.1.2020 21:47
Údolní stopy ve Velkých Karlovicích pořád velmi slušné, přes den trošku změkly, večer "super rychlé", ale je to rovinka, tak i pro turisty pěkné a bezpečné ... jenom více než včera je nutné jít pěšky serpentinu nad pilou!
Vloženo 26.1.2020 22:45
Od Pepicentra-centrum Velkých Karlovic, údolím až k Razule a zpět ( s čelovkou - navnadila mě cesta autem na průsmyk,kdy jsem v údolí viděl desítky lyžařů ), všude překvapivě dost sněhu, i když stráně směrem k Soláni jsou naprosto holé, občas trochu trávy, nebo rozjetý krtinec, ale 90% velmi slušná stopa buď od skútrů nebo rolby, na širších loukách 5 stop vedle sebe, na "B"lyže naprosto v pohodě a bez šrámů, pozor akorát serpentinu nad pilou doporučuji jít pěšky! dolů určitě,nahoru je to lepší taky, tam je to v lese s kameny a je to o lyže i o ústa... Jinak naprosto překvapivě pěkné.
Vloženo 26.1.2020 21:59
Makovský průsmyk, Beskydek, Súkenická,chata Celnice, necelé Benešky a zpět. Ze sedla po magistrále hezké 2 stopy (pro neznalé je potřeba jet vlevo od značené hřebenové stopy), pak přes vrchol Beskydek (v tomto směru ok, ale ve sjezdu zpět jsou kameny ... skútr se stopovačem projel objizdnou cestu a to je lepší), k rozhledně to ujde, k Celnici dolů i nahoru jsem využil sjezdovku-ta je pěkná,lesní cesta špatná,pak tak 200m pěšky-vypluženo ale pak již hezké 2 stopy po traverzove cestě - nejlepší úsek. lyže jsou potřeba určitě horší,ale lze při opatrnosti bez vetsi úhony.
Vloženo 25.1.2020 23:54
Moc tady informací není takže úsek kasárna melocik super svezení po strojove stope dřívějšího data ale prostě super sníh podmínky a ty výhledy směrem na Fatru a Roháče to se musí prozit fotky přidám
Vloženo 25.1.2020 20:54
Javorníky v úseku Vranča - Portáš - Malý Javorník - Kasárna a zpět. Na tu dosavadní hrůzu to byla parádní jízda a k tomu naprosto luxusní počasí. Sněhu 10-20 cm, stopa vyjetá od běžkařů, od Stratence ke Kasárnám upravená rolbou. Pouze jeden spadlý neodklizený strom po trase. Žádné vydřené místa jsem neviděl, pouze poblíž Portáše čouhalo skrz sníh pár kamenů. Sjet se dá s velkou opatrností do Vranči až k parkovišti, na pár místech nutno odepnout lyže. Na parkoviště na Kohůtku pouští jen se sněhovými řetězy.
Vloženo 24.1.2020 18:55
Z Trestiku na Benesky velmi prijemne. Dost snehu stopa obcas zmrzla a pri sjezdu na Benesky uz lezou kameny. Skoda spatneho znaceni na rozcesti Nad Trestikem, kdy to neznale zavede do kopce, hlubokeho snehu a popadanych stromu. Pozor na to je nutne to vzit po modre doleva.
Vloženo 24.1.2020 13:41
Od Melociku strojová stopa, občas tvrdší, ale jinak super. Od Ztracence na Kohútku jen prošláplé od turistů, ale použitelné i na nové lyže. Byl to skvělý zážitek, doporučuji.
Vloženo 23.1.2020 7:26
K dotazu na trasu od Melocika na Kasárna, který zmizel společně se zadáním odpovědi vložené asi s dobrým úmyslem, ale ve výsledku i se špatným odkazem - dle zpráv na https://nabezky.sk/ byla trasa strojově upravena v úterý a na tomto webu jsou od té doby i další 3 zprávy od lyžařů, takže trasa sjízdná bude a asi i dobře. Detaily zpráv jsou na daném webu přístupné jen těm uživatelům, kteří sami píšou zprávy, nebo jsou ochotni za jejich zobrazení zaplatit.
Vloženo 19.1.2020 21:49
Velké Karlovice Leskové u Dorňáků-Velké Karlovice rozcestí Soláň. Málo sněhu, nazval bych to travní lyžování po Karlovských lúkách. Občas v lese vylézají kamínky. Pár čísel nového sněhu na ledový podklad a všude vylézá tráva. Něco jako první nebo poslední zimní svezení, akorát že je půlka zimy. Bčkové lyže. Lidí málo. Protáhnutí dobré...
Vloženo 11.1.2020 19:49
Ze solane směr bufet pod kotlovou vpodstate nesjizdne led a kde není tak milion pesaku pokud možno s coklem na vodítku přes stopu, dal na Třeštík nepatrně lepší. Dal přes Trojacku to docela de, ve sjezdu do mak. Sedla dost sněhu, ale bohužel projeto lakatosem. Z mak sedla na pod dupackou mizerný, ale pak až na lemesnou krásná stopa vyslapla od lidí, jako kdysi, žádný stopy od pesaku. Až se to bojím napsat. Sjezd do sedla nejetelny. Dal na kasarne jsem to vzal vzhledem ke tmě už po silnici. Po kraji relativně sjízdné, lyže už dostali takovou sadu, že sem to neresil. Skol
Vloženo 11.1.2020 10:52
Kohutka-Kasarna premrzly sníh, zledovatělé, jede se špatně, udusane skutrem, Ztracenec-Kasarna frezovana stopa premrzla... usek Maly Javornik-Kasarna o něco lepší, ale celkově špatná kvalita sněhu.

O oblasti

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké Karlovice jako hlavní lyžařské centrum této oblasti totiž leží v údolí Vsetínské Bečvy přesně mezi těmito dvěma pohořími. Část lyžařů zůstává v tomto údolí a další si mohou vybrat, jestli odtud vystoupají ke hřebeni Javorníků nebo Vsetínských Beskyd (které byly dříve nazývány i jako Vsetínské vrchy). Teď už nikdo nebude muset řešit dilema, do které z oblastí zprávu odtud vkládat.

Běžecké lyžování ve Vsetínských Beskydech, to je zejména jedna dlouhá hřebenovka. Hlavní hřeben vede od sedla Bumbálka směrem ke Vsetínu a jeho východní část od Bumbálky přes Soláň na Vsacký Cáb bývá i strojově upravovaná. Na hlavní hřeben se napojují i tratě, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice.

Javorníky leží z poloviny na Slovensku, v některých místech vede hranice se Slovenskem přímo po hřebeni. Pro lyžařskou turistiku v Javorníkách je charakteristické, že se turisté na běžkách soustřeďují zejména na přejezd hlavního hřebene. Na ten se dá dostat třeba na východě z lyžařských tratí, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice, uprostřed hřebene se pak na hřeben dá vystoupat u střediska Kohútka. Západní část hřebene Javorníků z Kohútky směrem na Lidečko je lyžaři méně využívána, stopa nebývá většinou projeta.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy