Javorníky a Vsetínské Beskydy – běžky

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké Karlovice jako hlavní lyžařské centrum této oblasti totiž leží v údolí Vsetínské Bečvy přesně mezi těmito dvěma pohořími. Část lyžařů zůstává v tomto údolí a další si mohou vybrat, jestli odtud vystoupají ke hřebeni Javorníků nebo…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.3.2023 21:42
V pondělí jsme jezdili trasu k velké sjezdovce a zpět (asi 6x).Sněhu dostatek, ale byl mokrý, "tupý", ve sjezdech to "tahalo za nohy" ale stopa celkem dobrá a hlavně bez jehličí a listí. Je to asi jediné místo na Pustevnách, kde se dá ještě běžkovat.V neděli jsme jeli od dolní části parkoviště kolem Skalíkovy louky na chatu Mír (ale jen cca 5km k přístřešku a zpět).V neděli OK, ale teď už tam asi bude jehličí a listí ve stopě.
(Odpověď na dotaz uživatele kuty z 15.3.: Cao, nevite nekdo jestli je to jeste jetelne na pustevnach? Dik za info!)
Vloženo 17.2.2023 20:36
(Odpověď na dotaz uživatele Josef T. z 17.2.: Dobrý den, bude mít ještě cenu zítra jet do Velkých Karlovic? myslím v okolí hotelu Galik)
Viz. Milan
Podle předpovědi má v noci a zítra celý den pršet.Stopa dnes byla skoro za 1, ale co s tím udělá ten déšť?!?!
Vloženo 17.2.2023 20:31
Velké karlovice: od Ski Machůzky - Galík- Babská a zpět(2x).Dvě stopy na klasiku, uprostřed pro bruslaře, včera projeto rolbou- dnes OK.Místy mírně namrzlá stopa,(SKINY byla dobrá volba) bohužel pršelo, ale přesto dobré svezení.Na pár místech je stopa už dost vydřená, ale není to žádná hrůza.Dost sněhu je i v lese nad Galíkem a sjízdné jsou i oba sjezdy z lesa.Pouze v místech, kde stopu křižuje cesta je potřeba opatrně přejít (na dvou místech jsem raději sundal lyže).
Vloženo 16.2.2023 21:02
Z Dušné na Vsacký Cab zbytky stopy na bruslení, převážně ledová. Dále vyjeta ledova stopa na klasiku s jehlicim a větvemi. U Lušovky jsem to točil. Vhodné na staré turistické bezky a pro odvážné.
Vloženo 15.2.2023 13:35
Dnes ze Soláně na Benešky a zpět. Stopa téměř neexistuje, vesměs ledové koryto. Všichni ostatní běžkaři, které jsem potkal, nesli náčiní v ruce (z i do kopců). Harakiri sjezdy byl sice adrenalin, ale ne zážitek. Skupince důchodkyň jsem jejich plán vydat se v mých stopách naštěstí rozmluvil. Pokud už musíte ze Soláně, vyzkoušel bych raději směr na Cáb (i když kdo ví, jaké je to tam).
Namazat kloudně nešlo, stříbrný klistr občas zabral, než ho led a větvičky odstranily ze skluznice. Možná skiny by pomohly.
Škoda, tahle "Beskydská magistrála" už mě podruhé zklamala. Asi mám prostě smůlu.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 14.2.2023 21:50
dnes jsme rolbou upravili usek Dušná Vsacký Cáb.Část okruhem dvojstopa a část nataženy manžestr . teplota je u nás v noci -2 a přes den kolem nuly.
Vloženo 14.2.2023 21:07
dnes jsme jeli ze Soláně na Cáb,dost sněhu a dobrá stopa po rolbě a je to sjízdné až na Dušnou.hezké svezení.
Vloženo 14.2.2023 10:25
Aha, tak to je dobrá připomínka. My jeli v neděli, tudíž jsem si nevšimla, že tento autobus jezdí pouze o víkendu.

(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 13.2.: A jezdí ten autobus z Karlovic na Bumbálku i přes týden ? Idos ukazuje totiž ,že jezdí jen přes víkend)
Vloženo 13.2.2023 10:28
Trasa Bumbálka - Velké Karlovice krásně sjízdná. Stopa ve Velkých Karlovicích je klasicky upravená, ale zároveň posílám tip na výlet z Bumbálky. Auto zaparkovat na velkém parkovišti (zdarma) a jet na běžkách až do Velkých Karlovic k Muzeu, tam nasednout na autobus a nechat se vyvézt zpět na Bumbálku.
Vloženo 12.2.2023 21:48
kde jsou ty stopy dle článku v deníku od p.Nedavaškové s 10.2.23 kam na běžky. Radši jsme jeli na Javorníky na které zapoměla a udělali jsme dobře.
Vloženo 11.2.2023 20:39
solán Cáb doré stopy taky, Cábské okruhy čerstvě upraveno super, na Santov upraveno rolbou a i sjízdné na Dušnou.
Vloženo 11.2.2023 18:35
Kasárna-Melocik a zpět. Sněhu hodně,stopy dobré,někde napadené větvičky ze stromů,sjezdy dobré,místy dost hluboké "lavóry",lidí málo.
Vloženo 10.2.2023 16:54
Informace pro běžkaře, kteří mají v záměru jet v So trasu Bumbáka - Soláň od těch, co udržují stopy.
Zítra tj. v So 11.2. se budou odstraňovat lesníky - těžaři popadané stromy v úseku délky cca 1 km v okolí Benešek. Bude tam značka zákazu vjezdu pro lyžaře - běžkaře z důvodu bezpečnosti. Takže tam v So nejezděte.
Vloženo 9.2.2023 20:34
dnes jsme jejli s kolegy s Bumbálky na Solán, před Soláněm měně sněhu, dále na Vsacký Cáb perfektní stopa rolbou a dále na Dušnou.Dost sněhu, slunce, nezozbité stopy od pěšáku. parádní jízda. Díky tém kdo se o to starají
Vloženo 6.2.2023 21:03
děkujeme, perfektní svezení ze Soláně na Cáb a dál na Vsetín.Jako v pohádce.
Vloženo 6.2.2023 18:19
z Kohútky na Papaj projel ponekud nesikovny skutr primo po stope tak se v te jeho nakloněné housence musela šlapat stopa nová. Z Kohutky na Krkostenu několik popadanych stromu, ale daly se obejít, občas pod stromy méně sněhu a popadané větvičky z pátečního větru, jinde zas hluboký sníh s jakž takž proslaplou stopou. Z Krkosteny na Cernanskou Kyc. zadna stopa, opět dva tři stromy s prelezanim, sněhu moc, po loukách v Adamovských cikcak dolu krása, dál po hřebeni už to bylo mnohem méně namáhavé, opět cikcak po loukách na Žáry a kolem vleku dolů po loukách krásný sjezd, kolem Šipinků s opatrnosti dolů do Huslenek, viz. gpx trasa
nebo album
https://eu.zonerama.com/esence77/album/9426638

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 6.2.2023 16:06
Velké Karlovice. Pravdu má samozřejmě Děda Lebeda, o něco níž psal Miri o výborně upravených tratích "na bruslení". Tak abyste nebyli překvapení. Pokud se vejdete do oraniště mezi 2 stopy široké tak cca 1m, pak můžete bruslit do aleluja. Ale jinak počítejte s tím, že to úplně pohodlné není a musíte zároveň ničit stopy klasikům. Není mi jasné, proč v takové lokalitě, kde jsou ideální podmínky na skate (jak do šířky, tak vzhledem k terénu), upravují 4 a někde i více stop vedle sebe a na tu pro skate už se vykašlou. A přitom to v minulosti nebýval problém. Nějak jsem to odbruslil, ale do pohody to má daleko. Ale nakonec lepší jak drátem do oka....
Vloženo 6.2.2023 9:36
Velké Karlovice, Razula. Kolem 13h. Parkovné Razula 150Kč, parkoviště plné z 2/3. Jezdil jsem okruhy od Razuly dolů k benzince a zpět. Výborné sněhové podmínky, strojově upravená stopa. V jednosměrkách jsou vždy dvě stopy, jedna na předjíždění. V obousměrkách je jedna stopa pro každý směr. Jen je škoda, že při těchto dobrých podmínkách neudělali koberec na skate. Na louce by bylo místa dost aspoň na malé kolečko. Lidí bylo tak akorát, že se dalo jet rychle, předjíždět a nemuset se zpomalovat čekáním. Asi 500m dole na trati pod Razulou je otevřen kiosek s punčem.
Další parkování je dole u Pepicentra a u sjezdovky U Bambuchů, která je také v provozu. Běžkuje se od Pepicentra a po hipodromu, přes Machůzky nahoru. Na hipodromu jsem viděl někoho skejtovat, ale neověřeno.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 6.2.2023 9:01
Horal směr Pepicentrum (Velké Karlovice), nádherné stopy a krásné zimní počasí. Parkování u SKI Razula 150 Kč i při příjezdu odpoledne.
Vloženo 5.2.2023 22:01
Machuzky- Galik- Horal a zpět. Krásně upravené stopy na klasiku i na bruslení, spousta sněhu,dost béžkařů..parádní svezení
Vloženo 5.2.2023 21:30
dnes se nám podařilo s velkým úsilím se probít
Beskydskou magistrálou s Cábu na Solán a upravit stopy, táktéž Díly Vsacká tanečnice upraveno.Na hřebenu 50 - 70 cm prašánu. Tak si to užijte. Je projeta celá Beskydská magistrála ZL kraje Bumbálka ,Solán,Cáb,Dušná
Vloženo 5.2.2023 21:19
Soláň - Cáb - Soláň. Dnes po poledni. Děkujeme všem, co se zasloužili o odklizení stromů a upravenou stopu! Skvělé svezení, měkčí podklad i větvičky apod. po silném větru jsou jen drobnostmi. :-)
Vloženo 4.2.2023 20:34
dnes po 10 hodinách se nám podařilo probít polomy a závějemi s Cábu na Dušnou.RGV se tak k poruše dostali a dodávku el. obnovily.My jsme rolbou vedle cesty natáhli manžestr. běžkaři si to od 17 hod chválili.. hezké svezení.
Vloženo 4.2.2023 18:38
Kychová Papajské sedlo - Kohútka: sněhu dost, silnice je prohrnutá k pomníčku ale dá se jet i po ní viz. foto, stopa mimo silnici začíná cca “U značky” asi 200m za konírnou. Stopa až dvě pak na Papaj, občas pošlapáno pěšáky, pak vede jedna stopa jak po vrstevnicové cestě směr Kondrk, Uherská tak směr Kohútka. Mimo stopu celkem nepříjemná vrstva hlubokého sněhu.
15:47
15:49

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 3.2.2023 11:34
jelikož mají bílé stopy stále poruchu tak aspoň tyto informace Dušná Vsacky Cáb a okruhy Cábské strojně upraveno 30 cm sněhu,Cáb Solán právě jede rolba upráveno, velké Karlovice Pepiš Horál upráveno strojově, Partizán,Bumbálka,Vysoká upraveno rolbou dále na Solán skůtrem. Odpoledne v 15 hod vyjíždí rolba s Dílu Val.Bystrice na Tanečnici přejeme hezké svezení
Vloženo 29.1.2023 9:42
Od Partyzána, přes sedlo pod Lemešnou, Kasárně, Kohútka. Po Kohútku spíše dobrodružná běžko-turistika, zejména sešup do sedla a výšlap nahoru. Od Kasáren docela dobré. Stopa vyšlapaná od běžkařů. Po celé trase je to sem tam namrzlé a rozbité od chodců, sem tam šutřík. Ze pátku na sobotu trochu poprášilo. Celkově ale vydařený výlet 😊
Vloženo 27.1.2023 20:45
Kohútka - Kasárna a zpět. Přírodní sníh mimo trasu cca 30 cm. Stopa jen sporadicky, spíše široký uježďený a prošlapaný chodnik. Sedlo pod Kohútkou - Frňovské sedlo hodně tvrdé a místy zledovatělé, místy kameny. Dále po sedlo Gežov to bylo lepší. Traverz na Kasárna hodně tvrdý, bez stopy a místy zledovatělý. Konečně se dalo vyjet, tak lepší než nic. Snad ještě pořádně nesnaží.
Vloženo 24.1.2023 22:18
Dnes na kameňačkách, turisticky: Dušná - Cáb (zleva okruhem) - Ptáčnice - Tanečnice - Hážovské díly - Rožnov (Kramolišov). Z Dušné na Cáb čerstvě upraveno. Kde to šlo, tak jsou i krásné strojové stopy. Dole pár horších míst, ale horní část byla úplná nádhera a rozhodně to stálo za to. Z Cábu až na Díly projeto skútrem bez stop, ale stopy od lidí. Velká většina šla krásně jet. Samozřejmě s výjimkou prudkých lesních sjezdů. Z Dílů do Rožnova si člověk musí najít své cesty :) Teplota na Cábu kolem nuly, někde padal mokrý sníh ze stromů, ale zatím sníh nahoře drží. Fotky jsou mix všeho.
11:52
12:14
12:52
14:11

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (9)

Vloženo 24.1.2023 11:10
u nás na Cábu k předešlému článku máme stopy udělané a taky Beskydskou magistrálu s Cábu na Solán.
Vloženo 24.1.2023 10:58
stopy máme udělané rolbou je tu 35-40 cm sněhu teplota minus 2 takže hurá na běžky

O oblasti

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké Karlovice jako hlavní lyžařské centrum této oblasti totiž leží v údolí Vsetínské Bečvy přesně mezi těmito dvěma pohořími. Část lyžařů zůstává v tomto údolí a další si mohou vybrat, jestli odtud vystoupají ke hřebeni Javorníků nebo Vsetínských Beskyd (které byly dříve nazývány i jako Vsetínské vrchy). Teď už nikdo nebude muset řešit dilema, do které z oblastí zprávu odtud vkládat.

Běžecké lyžování ve Vsetínských Beskydech, to je zejména jedna dlouhá hřebenovka. Hlavní hřeben vede od sedla Bumbálka směrem ke Vsetínu a jeho východní část od Bumbálky přes Soláň na Vsacký Cáb bývá i strojově upravovaná. Na hlavní hřeben se napojují i tratě, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice.

Javorníky leží z poloviny na Slovensku, v některých místech vede hranice se Slovenskem přímo po hřebeni. Pro lyžařskou turistiku v Javorníkách je charakteristické, že se turisté na běžkách soustřeďují zejména na přejezd hlavního hřebene. Na ten se dá dostat třeba na východě z lyžařských tratí, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice, uprostřed hřebene se pak na hřeben dá vystoupat u střediska Kohútka. Západní část hřebene Javorníků z Kohútky směrem na Lidečko je lyžaři méně využívána, stopa nebývá většinou projeta.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy