Javorníky a Vsetínské Beskydy – běžky

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké Karlovice jako hlavní lyžařské centrum této oblasti totiž leží v údolí Vsetínské Bečvy přesně mezi těmito dvěma pohořími. Část lyžařů zůstává v tomto údolí a další si mohou vybrat, jestli odtud vystoupají ke hřebeni Javorníků nebo…

Číst celý text

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 1.2.2024 9:06
Konečne po dvoch mesiacoch zimy strojovo upravany usek Beskydsko-Javornickej Magistraly:Melocik -Kasarne-Stratenec.

Od vrcholovej stanice SKI Makov smerom na Kasarne dostatok snehu v stope.
Využite upravenú stopu,kým to pesiaci nerozslapu.

V sobotu 03.02.2024 11.roc.prechodu B-J Magistralou štart Melocik o8,30.hod.organizuje VUC Zilina.
12:31
12:50
12:58
13:06

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 14.1.2024 20:11
Dneska Kasárna-Portáš.Po Stracenec sníh sice byl,ale stopa totálně zničená bezohlednýma pěšákama.Z Malého Javorníku už pak jedině pěšky.Sníh místama už ve velmi tenké vrstvě a kde ho jen trochu bylo,tak i ten rozmlácený botama od pěšáků,...mám pocit,že se snad letos vyrojili a naprosto nerespektují žádná pravidla....dneska to prostě bylo jen na výkon a zkoušku nervů :-))
Vloženo 12.1.2024 15:53
(Odpověď na dotaz uživatele Rosta z 12.1.: Nevíte jak to vypadá s tratěmi v obci Velké Karlovice. Od Pepicentra k Lanterně nebo až k hotelu Galik. Děkuji) Včera večer obhlídnout autem za stejným účelem, Na běžky nic. jen pár cm na trávě.Ověřeno i u parkoviště pod Razulou.Sníh jen na sjezdovkách .
Vloženo 25.12.2023 16:46
Dnes dopo poprvé na hřebenovce Javorníků u sousedů, obleva všude jak tající bílá čokoláda, +3, jel od sedla Melocíka smĕr Čerenka, rolba vyjela, drželo to formu, sjezdy příjemnĕ pomalé. Brzy to sleze úplně a budeme muset počkat na novou nadílku.
Vloženo 21.12.2023 14:46
Kasarne-M.Javornik a späť

Dnes teplota -2°C,do 5 cm nového snehu,stopa neupravena,vietor,sneženie,hmla.
Od Chat na Kasárňach po Sedlo Gezov cez les 5-10 cm snehu,spadnute min.4 stromy,ktoré komplikuju prejazd,vodne pramene treba naširoko prekračovať.
Na hrebeni snehové podmienky OK do 20 cm snehu,občas naviate zaveje.
Podmienky sa majú zlepšovať ma napadnúť ďalších 20 cm snehu.
8:14
10:32
11:12
Vloženo 16.12.2023 12:02
Upravené stopy Horní Becva.
Včera upravené.
Prvá polovina trasy cca 4 km OK.
Od odbočky na Sachovu Studanku poškodené od ťažby dreva.cca úsek 300 m neprejazdny (sklad guľatiny.)
Ďalší úsek prejazdny z obmedzením mala vrstva snehu,ale da sa prejsť.
Vloženo 10.12.2023 19:26
Celodenní sněžení a vítr ustal tak zítra ráno vyjíždíme s rolbou s Cábu na Solán upravit trasu a srovnat závěje.Na Cábu je 45 cm sněhu s toho cca 10 nového.Teplota v 19 hod minus 2 stupně.
Vloženo 10.12.2023 18:39
Podťaté, Světlá, bus - Kasárna - Krkostěna - Huslenky, žel. zast. Od autobusové zastávky se dalo jet po modré, prošlápnuto od běžkařů a dále po prohrnuté silnici na Kasárna. Až na Portáš stopa od běžkařů.
Kohůtka - Krkostěna částečně stopa od běžkařů a pěších turistů, občas závěje a jeden spadlý strom, který se dal objet. Sjezd z hřebene po loukách už bez stopy, těžší vlhký sníh, dalo se dojet až k prvnímu domu, dále už prohrnutá cesta. Velmi dobré podmínky, s dalším oteplením se zřejmě mírně zhorší.
Vloženo 10.12.2023 9:23
Pulčín-Kasárna. Okolo Pulčína stopa od běžkařů, která vedla směrem na Zděchov. Šerklava a Butorky méně sněhu v lese. Butorky jsme jeli zleva a dalo se to projít. Cesta pod Val.Kyčerou a Makytou vyjeta od lesáků, sněhu dostatek. V žlábku po kolech led a na něm poprašek sněhu. Uprostřed vrstva sněhu do které se člověk zabořil. Svážnice z Papajského sedla na Kohútku prošlápnutá pouze od pěšáků a od nás. A z Kohútky na Kasárna, ikdyž taky bez stopy, tak už za odměnu, konečně to bylo ušlapané a uježděné od lidí a jelo to vcelku slušně.
Vloženo 8.12.2023 21:38
dnes jsme jeli ze Soláně na Cáb bylo projeto rolbou před dvěma dny. Na tom 2cm nového sněhu teplota minus 3 perfektni svezení. Na Cabu grog a něco na zub. Doporucuji. Okruh dvě stopy a cesta na brusleni. maji to dobře upravené
Vloženo 8.12.2023 18:05
Dnes jsme jeli Kasárna -Portáš.Od autobusu jsme jako tradičně vyšlapali na Fran,který byl kupodivu otevřený.Je fakt.že už bylo po 10 hodině.Běžkařská stopa sice nebyla upravená strojem,ale i tak byla parádní..jelo se perfektně.Po Ztracenec sněhu dost a i od Ztracence to bylo super až na Portáš.Sjeli jsme dokonce i Velký Javorník,který jinak běžně šlapeme pěšky ,protože bývá zledovatělý...diky výborným sněhovým podmínkám se dalo sjet bezpečně vlastně všechno...k Portáši už sněhu místama není tolik jak na otevřeném prostranství,ale zatím se dá běžkovat parádně,otázka je jak dlouho sníh vydrží a proto, kdo může jet tedˇ o víkendu na hřeben,tak neváhejte :-).Poráš byl otevřený a nikde nikdo,byli jsme tam sami...asi moc lidi nevěří,že se dá už na tomto hřebeni krásně zaběžkovat.....
Vloženo 5.12.2023 17:00
rano jsme vyjeli na doporučení magistrálou s Třeštiku na Solán a pak na Cab a Dušnou. Výborné svezení . dejte si pozor na sjezd s Třeštíku a sjezd v Lušovky. Jinak super . Cábsky okruh bez kamení dobrý. Porom se dalo bruslit až na autobus na Dušné. Doporučujeme
Vloženo 4.12.2023 21:17
dnes jsme projeli rolbou s Cabu na Solán stopy jsme neřezali jen křídlem 40 cm prachového sněhu s lese méně a usek Cab Dušna lepší podmínky cesta na bruslení a okruh je široká cesta taže dost sněhu. přejeme hezké svezení. Usek Solán Bumbálka dnes taktéž projeto rolbou
Vloženo 3.12.2023 18:57
Trasa chata Třeštík - Soláň - Tanečnice - Ptáčnice - Santov - Hajdůšky. Sněhu celkem dost i v lese, téměř bez kamenů, trochu ve stoupání ze sedla před Soláněm a ve sjezdu z Tanečnice a na lesní části prohrnuté cesty k Santovu. Pouze prošlápnuto od běžkařů.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 15.3.2023 21:42
V pondělí jsme jezdili trasu k velké sjezdovce a zpět (asi 6x).Sněhu dostatek, ale byl mokrý, "tupý", ve sjezdech to "tahalo za nohy" ale stopa celkem dobrá a hlavně bez jehličí a listí. Je to asi jediné místo na Pustevnách, kde se dá ještě běžkovat.V neděli jsme jeli od dolní části parkoviště kolem Skalíkovy louky na chatu Mír (ale jen cca 5km k přístřešku a zpět).V neděli OK, ale teď už tam asi bude jehličí a listí ve stopě.
(Odpověď na dotaz uživatele kuty z 15.3.: Cao, nevite nekdo jestli je to jeste jetelne na pustevnach? Dik za info!)
Vloženo 17.2.2023 20:36
(Odpověď na dotaz uživatele Josef T. z 17.2.: Dobrý den, bude mít ještě cenu zítra jet do Velkých Karlovic? myslím v okolí hotelu Galik)
Viz. Milan
Podle předpovědi má v noci a zítra celý den pršet.Stopa dnes byla skoro za 1, ale co s tím udělá ten déšť?!?!
Vloženo 17.2.2023 20:31
Velké karlovice: od Ski Machůzky - Galík- Babská a zpět(2x).Dvě stopy na klasiku, uprostřed pro bruslaře, včera projeto rolbou- dnes OK.Místy mírně namrzlá stopa,(SKINY byla dobrá volba) bohužel pršelo, ale přesto dobré svezení.Na pár místech je stopa už dost vydřená, ale není to žádná hrůza.Dost sněhu je i v lese nad Galíkem a sjízdné jsou i oba sjezdy z lesa.Pouze v místech, kde stopu křižuje cesta je potřeba opatrně přejít (na dvou místech jsem raději sundal lyže).
Vloženo 16.2.2023 21:02
Z Dušné na Vsacký Cab zbytky stopy na bruslení, převážně ledová. Dále vyjeta ledova stopa na klasiku s jehlicim a větvemi. U Lušovky jsem to točil. Vhodné na staré turistické bezky a pro odvážné.
Vloženo 15.2.2023 13:35
Dnes ze Soláně na Benešky a zpět. Stopa téměř neexistuje, vesměs ledové koryto. Všichni ostatní běžkaři, které jsem potkal, nesli náčiní v ruce (z i do kopců). Harakiri sjezdy byl sice adrenalin, ale ne zážitek. Skupince důchodkyň jsem jejich plán vydat se v mých stopách naštěstí rozmluvil. Pokud už musíte ze Soláně, vyzkoušel bych raději směr na Cáb (i když kdo ví, jaké je to tam).
Namazat kloudně nešlo, stříbrný klistr občas zabral, než ho led a větvičky odstranily ze skluznice. Možná skiny by pomohly.
Škoda, tahle "Beskydská magistrála" už mě podruhé zklamala. Asi mám prostě smůlu.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 14.2.2023 21:50
dnes jsme rolbou upravili usek Dušná Vsacký Cáb.Část okruhem dvojstopa a část nataženy manžestr . teplota je u nás v noci -2 a přes den kolem nuly.
Vloženo 14.2.2023 21:07
dnes jsme jeli ze Soláně na Cáb,dost sněhu a dobrá stopa po rolbě a je to sjízdné až na Dušnou.hezké svezení.
Vloženo 14.2.2023 10:25
Aha, tak to je dobrá připomínka. My jeli v neděli, tudíž jsem si nevšimla, že tento autobus jezdí pouze o víkendu.

(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 13.2.: A jezdí ten autobus z Karlovic na Bumbálku i přes týden ? Idos ukazuje totiž ,že jezdí jen přes víkend)
Vloženo 13.2.2023 10:28
Trasa Bumbálka - Velké Karlovice krásně sjízdná. Stopa ve Velkých Karlovicích je klasicky upravená, ale zároveň posílám tip na výlet z Bumbálky. Auto zaparkovat na velkém parkovišti (zdarma) a jet na běžkách až do Velkých Karlovic k Muzeu, tam nasednout na autobus a nechat se vyvézt zpět na Bumbálku.
Vloženo 12.2.2023 21:48
kde jsou ty stopy dle článku v deníku od p.Nedavaškové s 10.2.23 kam na běžky. Radši jsme jeli na Javorníky na které zapoměla a udělali jsme dobře.
Vloženo 11.2.2023 20:39
solán Cáb doré stopy taky, Cábské okruhy čerstvě upraveno super, na Santov upraveno rolbou a i sjízdné na Dušnou.
Vloženo 11.2.2023 18:35
Kasárna-Melocik a zpět. Sněhu hodně,stopy dobré,někde napadené větvičky ze stromů,sjezdy dobré,místy dost hluboké "lavóry",lidí málo.
Vloženo 10.2.2023 16:54
Informace pro běžkaře, kteří mají v záměru jet v So trasu Bumbáka - Soláň od těch, co udržují stopy.
Zítra tj. v So 11.2. se budou odstraňovat lesníky - těžaři popadané stromy v úseku délky cca 1 km v okolí Benešek. Bude tam značka zákazu vjezdu pro lyžaře - běžkaře z důvodu bezpečnosti. Takže tam v So nejezděte.
Vloženo 9.2.2023 20:34
dnes jsme jejli s kolegy s Bumbálky na Solán, před Soláněm měně sněhu, dále na Vsacký Cáb perfektní stopa rolbou a dále na Dušnou.Dost sněhu, slunce, nezozbité stopy od pěšáku. parádní jízda. Díky tém kdo se o to starají
Vloženo 6.2.2023 21:03
děkujeme, perfektní svezení ze Soláně na Cáb a dál na Vsetín.Jako v pohádce.
Vloženo 6.2.2023 18:19
z Kohútky na Papaj projel ponekud nesikovny skutr primo po stope tak se v te jeho nakloněné housence musela šlapat stopa nová. Z Kohutky na Krkostenu několik popadanych stromu, ale daly se obejít, občas pod stromy méně sněhu a popadané větvičky z pátečního větru, jinde zas hluboký sníh s jakž takž proslaplou stopou. Z Krkosteny na Cernanskou Kyc. zadna stopa, opět dva tři stromy s prelezanim, sněhu moc, po loukách v Adamovských cikcak dolu krása, dál po hřebeni už to bylo mnohem méně namáhavé, opět cikcak po loukách na Žáry a kolem vleku dolů po loukách krásný sjezd, kolem Šipinků s opatrnosti dolů do Huslenek, viz. gpx trasa
nebo album
https://eu.zonerama.com/esence77/album/9426638

» Zobrazit GPX záznam trasy

O oblasti

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké Karlovice jako hlavní lyžařské centrum této oblasti totiž leží v údolí Vsetínské Bečvy přesně mezi těmito dvěma pohořími. Část lyžařů zůstává v tomto údolí a další si mohou vybrat, jestli odtud vystoupají ke hřebeni Javorníků nebo Vsetínských Beskyd (které byly dříve nazývány i jako Vsetínské vrchy). Teď už nikdo nebude muset řešit dilema, do které z oblastí zprávu odtud vkládat.

Běžecké lyžování ve Vsetínských Beskydech, to je zejména jedna dlouhá hřebenovka. Hlavní hřeben vede od sedla Bumbálka směrem ke Vsetínu a jeho východní část od Bumbálky přes Soláň na Vsacký Cáb bývá i strojově upravovaná. Na hlavní hřeben se napojují i tratě, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice.

Javorníky leží z poloviny na Slovensku, v některých místech vede hranice se Slovenskem přímo po hřebeni. Pro lyžařskou turistiku v Javorníkách je charakteristické, že se turisté na běžkách soustřeďují zejména na přejezd hlavního hřebene. Na ten se dá dostat třeba na východě z lyžařských tratí, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice, uprostřed hřebene se pak na hřeben dá vystoupat u střediska Kohútka. Západní část hřebene Javorníků z Kohútky směrem na Lidečko je lyžaři méně využívána, stopa nebývá většinou projeta.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy