Javorníky a Vsetínské Beskydy – běžky

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké Karlovice jako hlavní lyžařské centrum této oblasti totiž leží v údolí Vsetínské Bečvy přesně mezi těmito dvěma pohořími. Část lyžařů zůstává v tomto údolí a další si mohou vybrat, jestli odtud vystoupají ke hřebeni Javorníků nebo…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Dotaz Vloženo 29.1.2020 11:06
Ahoj, nemáte prosím nějaké zprávy z hřebenovky Soláň - Vsacký Cáb, případně Kohútka - Kasárne? Díky!
Zodpovědět
Vloženo 27.1.2020 21:47
Údolní stopy ve Velkých Karlovicích pořád velmi slušné, přes den trošku změkly, večer "super rychlé", ale je to rovinka, tak i pro turisty pěkné a bezpečné ... jenom více než včera je nutné jít pěšky serpentinu nad pilou!
Vloženo 26.1.2020 22:45
Od Pepicentra-centrum Velkých Karlovic, údolím až k Razule a zpět ( s čelovkou - navnadila mě cesta autem na průsmyk,kdy jsem v údolí viděl desítky lyžařů ), všude překvapivě dost sněhu, i když stráně směrem k Soláni jsou naprosto holé, občas trochu trávy, nebo rozjetý krtinec, ale 90% velmi slušná stopa buď od skútrů nebo rolby, na širších loukách 5 stop vedle sebe, na "B"lyže naprosto v pohodě a bez šrámů, pozor akorát serpentinu nad pilou doporučuji jít pěšky! dolů určitě,nahoru je to lepší taky, tam je to v lese s kameny a je to o lyže i o ústa... Jinak naprosto překvapivě pěkné.
Vloženo 26.1.2020 21:59
Makovský průsmyk, Beskydek, Súkenická,chata Celnice, necelé Benešky a zpět. Ze sedla po magistrále hezké 2 stopy (pro neznalé je potřeba jet vlevo od značené hřebenové stopy), pak přes vrchol Beskydek (v tomto směru ok, ale ve sjezdu zpět jsou kameny ... skútr se stopovačem projel objizdnou cestu a to je lepší), k rozhledně to ujde, k Celnici dolů i nahoru jsem využil sjezdovku-ta je pěkná,lesní cesta špatná,pak tak 200m pěšky-vypluženo ale pak již hezké 2 stopy po traverzove cestě - nejlepší úsek. lyže jsou potřeba určitě horší,ale lze při opatrnosti bez vetsi úhony.
Vloženo 25.1.2020 23:54
Moc tady informací není takže úsek kasárna melocik super svezení po strojove stope dřívějšího data ale prostě super sníh podmínky a ty výhledy směrem na Fatru a Roháče to se musí prozit fotky přidám
Vloženo 25.1.2020 20:54
Javorníky v úseku Vranča - Portáš - Malý Javorník - Kasárna a zpět. Na tu dosavadní hrůzu to byla parádní jízda a k tomu naprosto luxusní počasí. Sněhu 10-20 cm, stopa vyjetá od běžkařů, od Stratence ke Kasárnám upravená rolbou. Pouze jeden spadlý neodklizený strom po trase. Žádné vydřené místa jsem neviděl, pouze poblíž Portáše čouhalo skrz sníh pár kamenů. Sjet se dá s velkou opatrností do Vranči až k parkovišti, na pár místech nutno odepnout lyže. Na parkoviště na Kohůtku pouští jen se sněhovými řetězy.
Vloženo 24.1.2020 18:55
Z Trestiku na Benesky velmi prijemne. Dost snehu stopa obcas zmrzla a pri sjezdu na Benesky uz lezou kameny. Skoda spatneho znaceni na rozcesti Nad Trestikem, kdy to neznale zavede do kopce, hlubokeho snehu a popadanych stromu. Pozor na to je nutne to vzit po modre doleva.
Vloženo 24.1.2020 13:41
Od Melociku strojová stopa, občas tvrdší, ale jinak super. Od Ztracence na Kohútku jen prošláplé od turistů, ale použitelné i na nové lyže. Byl to skvělý zážitek, doporučuji.
Vloženo 23.1.2020 7:26
K dotazu na trasu od Melocika na Kasárna, který zmizel společně se zadáním odpovědi vložené asi s dobrým úmyslem, ale ve výsledku i se špatným odkazem - dle zpráv na https://nabezky.sk/ byla trasa strojově upravena v úterý a na tomto webu jsou od té doby i další 3 zprávy od lyžařů, takže trasa sjízdná bude a asi i dobře. Detaily zpráv jsou na daném webu přístupné jen těm uživatelům, kteří sami píšou zprávy, nebo jsou ochotni za jejich zobrazení zaplatit.
Vloženo 19.1.2020 21:49
Velké Karlovice Leskové u Dorňáků-Velké Karlovice rozcestí Soláň. Málo sněhu, nazval bych to travní lyžování po Karlovských lúkách. Občas v lese vylézají kamínky. Pár čísel nového sněhu na ledový podklad a všude vylézá tráva. Něco jako první nebo poslední zimní svezení, akorát že je půlka zimy. Bčkové lyže. Lidí málo. Protáhnutí dobré...
Vloženo 11.1.2020 19:49
Ze solane směr bufet pod kotlovou vpodstate nesjizdne led a kde není tak milion pesaku pokud možno s coklem na vodítku přes stopu, dal na Třeštík nepatrně lepší. Dal přes Trojacku to docela de, ve sjezdu do mak. Sedla dost sněhu, ale bohužel projeto lakatosem. Z mak sedla na pod dupackou mizerný, ale pak až na lemesnou krásná stopa vyslapla od lidí, jako kdysi, žádný stopy od pesaku. Až se to bojím napsat. Sjezd do sedla nejetelny. Dal na kasarne jsem to vzal vzhledem ke tmě už po silnici. Po kraji relativně sjízdné, lyže už dostali takovou sadu, že sem to neresil. Skol
Vloženo 11.1.2020 10:52
Kohutka-Kasarna premrzly sníh, zledovatělé, jede se špatně, udusane skutrem, Ztracenec-Kasarna frezovana stopa premrzla... usek Maly Javornik-Kasarna o něco lepší, ale celkově špatná kvalita sněhu.
Vloženo 6.1.2020 22:18
Melocík - Kasárna - Stratenec dnes projeté rolbou: 2 stopy na klasiku. 30 až 50 cm sněhu. Hodně běžkařů, azuro a krásné výhledy. Strojová stopa končí na Stratenci. Pro letošek má nejlepší jízda.
Vloženo 6.1.2020 10:16
nasnežilo asi 5-6 cm dole v okolí v. karlovíc, stopa ráno urobená na všetkých okruhoch- u pepišú, razula-machúzky...vďaka za to...ešte by bodlo ďalších 5 cm a nočný mráz....
Vloženo 5.1.2020 23:04
Kasárna - Portáš. Připadlo asi 15cm nového sněhu. Stopa projetá pouze od běžkařů. Vůbec to ale nevadilo. Sněhu dostatek a za mě super svezení.
Vloženo 3.1.2020 18:55
Martiňák > Pustevny > Martiňák. Luxusní počasí, dvě stopy, sněhu dost, sem tam bordel ze stromů, ale pohoda. Při cestě zpátky kolem 16 hod projela od M rolba a lidí už málo, podle mě v sobotu dopo to bude luxus, pokud nebude moc padat. Na Pustevny nejezdit autem, to bude úplně zbytečný.
Vloženo 4.1.2020 11:12
Dobry den. Ted se da vyborne projet z Martinaku na Pustevny a zpet (cca 18km) Pekna upravena stopa v lehcim terenu. Nahore na Pustevnach se da pridat i cca 5km kolecko, take jiz upravene a dobre sjizdne i pro zacinajici :o)
(Odpověď na dotaz uživatele Bára z 3.1.: Dobrý den, jsme začátečníci a mezi vámi je určitě spousta zkušených.... Poradíte, prosím, nějakou jednoduchou trasu v aktuálně dobrém stavu? Díky moc)
Vloženo 1.1.2020 19:17
VELKÉ KARLOVICE (údolní trasa Razula – kostel): V úseku nad rozc. Podťaté je magistrála ve slušné kondici, vícero stop na klasiku, pás na bruslení; stopa je pevná, tráva vylézá v přijatelné míře. Od stájí dolů už o něco horší, ale pořád rozumně sjízdné (kromě toboganu za pilou); povozit se ještě dá i na okruhu mezi nádražím a Pepišem.
Vloženo 1.1.2020 11:22
Martiňák - Pustevny a zpět, super svezení. Kousek nad Martiňákem projetá stopa. Jediná asi tři horší místa jsou pod Pustevnama kde prosakuje voda a dá se to bokem v pohodě projet.
Vloženo 31.12.2019 18:29
VELKÉ KARLOVICE (trasy nad Leskovým):
Sedlo pod Lemešnou (Pindula) – Bařinka – prales Razula: sněhu celkem dost, přijatelně sjízdné v kolejích po traktoru, občas zledovatělé, pozor na šutry při sjezdu z Bařinky.
Horní cesta Malá Hanzlůvka (Capúry) – Uzgruň (Dynčák) – Leskové: totéž, víc sešlapáno pěšáky a psy, v dolním úseku naproti Horalu zpevněné běžkaři, ovšem bez stopy.
Lesní odbočka nad Galikem: uježděný a uchozený mlat, na některých místech led a stěrk; hratelné.
Údolní trasa Velké Karlovice: večer byla magistrála velice příjemná a rychlá.
Vloženo 1.1.2020 21:18
Dle lyžaře ze Slovenska to byla v pondělí paráda. Detaily a fotky na https://nabezky.sk/node/124113

Odpověď na dotaz uživatele Víťa z 1.1.: Ahoj,nevíte někdo v jakém stavu jsou stopy Z Kasáren směrem na Melocík ?
Díky za info)
Vloženo 30.12.2019 21:00
JAVORNÍKY (hřebenovka Kasárna - Kohútka - Krkostěna): na nejvyšším hřebeni až 40 cm příjemného suchého sněhu; sice neprotaženo skútrem, ale vyjeta turistická stopa - často s děrami po menšinových pěšácích, převážně se to ovšem dalo nazvat stopou. Dnes pěkné podmínky včetně dalekých výhledů (až k Hrubému Jeseníku; nejlepší pohled na slovenské hory tradičně ze svahu západně od Butorek).
Z Kohútky na Krkostěnu: po ušlapaném chodníku, častěji šutry, ale hratelné.
Sjezd pásmem Čerňanské Kyčery k Huslenky-zastávka: sešup po horních pasekách, níže už pěšky, s trochou otrlosti sjízdné louky v dolní polovině.
Vloženo 30.12.2019 17:32
Od Galiku po Pepiša stopa velice dobrá, 10 cm sněhu, sluníčko, dost lidí, teplota +2.Zitra jedem zase.
Vloženo 30.12.2019 16:57
Jezdil jsem okruh ve velkých Karlovicích délka cca jeden kilometr stopa byla poměrně slušná málo lidí tak jsem zvládl 10 okruhu. Pak mi to přestalo bavit jezdit pořád dokola. Asi na třech místech byla trochu hlíny respektive trávy ale nic hrozného pro rodiny s dětmi fajn pro závodní běžkaře ne
Vloženo 30.12.2019 12:33
Včera tj v neďěli Kasárna - od Franu na Malý Javorník a zpět. Sněhu hodně i v lese. Stopa se dala, po Ztracenec ale celkem rozšlapaná od pěšáků.
Vloženo 29.12.2019 21:39
Dneska jsme se byli sklouznout na okruhu u Pepicentra, dalo se na to, že se jedná o první sníh. Vhodné i pro začátečníky a rodiny s dětmi.
Vloženo 29.12.2019 19:41
BENEŠKY (hřebenovka z Čartáku na Třeštík): Přijatelné množství sněhu, na sundání lyží jsou asi tři lesní sjezdy v první třetině, dál už šutry vylézaly spíš ojediněle. Jízda převážně v chodníku ušlapaném pěšáky, kteří z 90 % převládali - s nějakou běžkařskou stopou moc nepočítejte, tohle ostatně bývá trasa víc pro vychutnávání krajiny než pro sportovní výkony...
Sjezd Rybjankou do Leskového: hratelné, nahoře jednoduchá stopa, dole zatím použitelná vyhrnutá cesta. Údolní trasa Velké Karlovice: obstojné stopy na klasiku, samozřejmě bývá i líp.
Vloženo 29.12.2019 17:43
Machúzky - hotel Galík - hotel Horal stopa upravená, ale jelikož se jedná o první sníh, tak stopa není ideální a hlavně to lepilo v lesní části za Galíkem směr Horal. Na jedničku to nebylo.
Vloženo 29.12.2019 14:27
v údolí od Miloňova až k Razule najety stopy skútrem, dál kolem Galiku k Babské jen prošláplé. Sněhu tak 15 cm, ale je sypký a nemá podklad, takže leze voda, tráva a občas hlína. Svezení pěkné, ale na jedničky to zatím není.
Vloženo 29.12.2019 21:34
Z Kohutky smer Kasarne sjizdne, projeto od lyzaru. Dle zpravy od kolegu ze Slovenska na https://nabezky.sk/node/77

(Odpověď na dotaz uživatele SP z 29.12.: Nevite jaky je stav bezeckych tras na Kohutce?)
Vloženo 28.12.2019 17:34
VELKÉ KARLOVICE - údolní trasa v Leskovém (od rozc. Podťaté po rozc. Babská): do 20 cm čerstvého prašanu, ze stopy skoro nic nevylézá ani v lese. Zatím strojově neupraveno, ale dá se svézt po jednoduchých stopách v trase skútru; přijatelná je i lesní odbočka nad Galikem, výše převážně jen po cyklostezce.
Vloženo 28.12.2019 11:04
Snehu dostatek ale stopa projeta nani, ceka se pry na silnejsi mraz, ale pro nadcence co chteji borit ledy a pak ochutnat borůvkové knedlíky na zdejší chatě mohu doporučit

O oblasti

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké Karlovice jako hlavní lyžařské centrum této oblasti totiž leží v údolí Vsetínské Bečvy přesně mezi těmito dvěma pohořími. Část lyžařů zůstává v tomto údolí a další si mohou vybrat, jestli odtud vystoupají ke hřebeni Javorníků nebo Vsetínských Beskyd (které byly dříve nazývány i jako Vsetínské vrchy). Teď už nikdo nebude muset řešit dilema, do které z oblastí zprávu odtud vkládat.

Běžecké lyžování ve Vsetínských Beskydech, to je zejména jedna dlouhá hřebenovka. Hlavní hřeben vede od sedla Bumbálka směrem ke Vsetínu a jeho východní část od Bumbálky přes Soláň na Vsacký Cáb bývá i strojově upravovaná. Na hlavní hřeben se napojují i tratě, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice.

Javorníky leží z poloviny na Slovensku, v některých místech vede hranice se Slovenskem přímo po hřebeni. Pro lyžařskou turistiku v Javorníkách je charakteristické, že se turisté na běžkách soustřeďují zejména na přejezd hlavního hřebene. Na ten se dá dostat třeba na východě z lyžařských tratí, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice, uprostřed hřebene se pak na hřeben dá vystoupat u střediska Kohútka. Západní část hřebene Javorníků z Kohútky směrem na Lidečko je lyžaři méně využívána, stopa nebývá většinou projeta.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy