Slezské Beskydy a Jablunkovsko – běžky

Slezské Beskydy a Jablunkovská vrchovina jsou nejvýchodnější oblastí celé České republiky. Nejznámějším lyžařským střediskem této oblasti jsou Mosty u Jablunkova, odkud vycházejí upravované běžecké tratě a vedou až ke hranicím se Slovenskem či Polskem. Slezské Beskydy ale pokračují právě do Polska (kde se jim říká Beskid Slaski)…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 7.3.2022 16:24
Kubalonka Istebnia- skvělé upravené tratě na oba druhy jízdy. Sněhu dost a sněžilo. Dle obsluhy plánují udržet areál v provozu do 25.3. Parkoviště cena 10zl
Vloženo 28.2.2022 21:35
Kubalonka/ PL
Sněhu pořád hodně, něco málo čerstvého přisněžilo. Upraven celý areál na oba styly. Trasy velmi tvrdé a rychlé. Zimní prázdniny v PL se skončily, takže liduprázdno.
Vloženo 24.2.2022 14:48
(Odpověď na dotaz uživatele hadrák z 19.2.: Bukovec,okruh pod Komorovským Grúněm je taky asi pasé.V týdnu,jak se trochu ochladí(krom úterka,to jedině až po poledni)bych zajel do PL-Kubalonka-je to výš.Nepřidal by se někdo,nebo k někomu?(Soběšky-sedm28tři4903pět).Honza)
Tak na Kubalonce před polednem skoro plné parkoviště,stopa poměrně čistá,na bruslení už dost vyšustaná a ztvrdlá(skoro na ocelové hrany).No lidí ve stopě moc nebylo.Nedá se tam moc odpočívat,furt nahoru/dolů.Prostě sportovní areál.Určitě lepší dojezd od Jablůnkova,bo zpět jsem jel na Wislu/Skočov brutální zácpy v opačném směru.
10:44
11:53
Vloženo 19.2.2022 9:40
Mosty u J. - Studeničné.
Neprůjezdné. Konec. Sníh zmizel.
Resp. dá se projet od skiareálu na tunel 1.4km.
Vloženo 17.2.2022 21:19
Kubalonka- Istebna, PL
Odpoledne +3°C. Po noční a ranní oblevě setrvává sněhová pokrývka nadále velmi vysoká. Odpoledne upraveno skútrem (jen 1 stopa pro klasiku), dálnice pro skejt je nezměněná (jen se to v tom měkkém sněhu bořilo). Parkoviště 10 Zł / nutná hotovost/. Večer už má sněžit, takže tady si ještě běžkování dlouho užijeme.

(Vedlejší bonus ČS Orlen v Istebné- cena N95 5,44 PLN (tedy 30,19 Kč), nafta 5,46 PLN (30,30 Kč). Počítáno podle kurzu 5,55 ve směnárně v Jablunkově).

Pozn.: Moc děkuji klukům z Mostů za protažení toho horního úseku v Bukovci! Snad se ještě letos svezem.
Pozn. 2 pro Hadráka - vzal jsem si běžky se skiny a držely pěkně, jinak červený klistr. :-D
Vloženo 16.2.2022 19:16
Bukovec-podle Padre-M,projeto v protisměru hod ručiček.Jen mi hlava nebere,jak jedete stoupání od vracečky nad Pískem.To dáte ve stopě?Ulehčuji si to probrusleným stromečkem,ale bývá málo místa,bo jsou tam vyfrézované dvě stopy.Pod rozcestím K. Grúně bahno na cestě,ale zbytek OK,nově projeté rolbou.I na louce k Dílku,až na nečekaný krtinec ve stopě.Doufám,že psék tam nenadělal paseku ve stopě,tím stromečkem jsem tomu dal zabrat víc.
14:31
Vloženo 14.2.2022 18:10
Bukovec - okruh severním úbočím Girové
https://mapy.cz/s/fecakanefo
Start na konečné u školy. Běžky se dá nasadit hned u posledního baráku (tedy cca po 100 metrech). Sněhu kupodivu pořád dost až hodně. Dolní část trasy -po úpravě z minulého týdne stopy pořád pěkně drží, dole zmrzlé, nahoře poprašek. Jelikož zde nejsou žádné turistické trasy, tak to ani moc není rozšlapané od pěšáků. Horní část trasy se letos neupravuje (nevím proč),ale je prošlapána běžkaři, taktéž sněhu dost. Kolem Komorovského gruně kousek zničené cesty od lesáků /přenášel jsem ani ne 100 m, zbytek se dá objet lesem/.
Podmínky kupodivu výborné (ve srovnání s tou bídou co je vedle v Mostech nebo Lomné). Trasa vydrží určitě do středy a doufám, že by mohla přežít i tu čtvrteční oblevu.
Pro ty, co to tam neznají je lépe jet okruh proti směru hodinových ručiček /2x nepříjemné klesání - při napojování horní a dolní cesty na západě a pak u zvoničky/.
Skol!
Vloženo 12.2.2022 18:02
Mosty u Jablunkova - Studeničný -Gírová a zpět. Podmínky velmi špatné. Po oblevě rozježděno a rozšlapáno a pak zmrznuto. S běžkováním to nemá bohužel moc společného.
Vloženo 9.2.2022 20:48
Pro BC ideální. Nydek Hluchová směr Konihlava, Filipka, Dziol a na běžkách až na konečnou Paseky.
Vloženo 8.2.2022 16:04
Nad sjezdovkami v Mostech stopa upravena rolbou(2 stopy) po Studeničný-chata,dál vypluhováno.Z toho hřebenu zpátky k louce u hr. přechodu-na louce kolečko v teple rozměklá úprava.Lesem zpět k sedačce upraveno.Obšas rozjetá pár metrů stopa nějakou pneumatikou.
11:40
11:40
12:14
Vloženo 3.2.2022 20:46
Polsko, Areál Kubalonka, Istebna
Velké množství sněhu, perfektní podmínky, -3°C, nádherně upraveno-jak pro klasiku, tak i skate. Funguje celý areál. Na místě otevřena i půjčovna.
Parkovné se nezměnilo (10Zł), platí se v hotovosti.
Vloženo 3.2.2022 17:34
Bukovec od školy k přístřešku na Dílku odmakané bez náznaku stopy(snad jen lehce pod 15 čísly slehlého prašanu).Cesta od Dílku pod K. Grúň propluhovaná,ani se nedalo zabruslit.Spojka na vrstevnici ani nejela v hlubokém sněhu,tak zpátky a po vyšlápnutém to jelo dolů ke škole.Jinak tam bylo nádherně.
12:26
12:27
17:03
Vloženo 31.1.2022 19:31
Vítr nafoukal místy do stopy hodně jehličí a větviček. Ale jinak to bylo fajn. Trasa z Mosty u Jablunkova po Gírovou. Kupodivu dost sněhu.
Vloženo 31.1.2022 15:25
Nýdek-tak to tam šlo téměř do kytek. Třetina upraveného vypadá jako na fotce. Bruslit s lehkým odrazem se dalo na neupravených plochách, mezi. Ztuhlý firn.
11:34
11:51
Vloženo 30.1.2022 8:56
Včera ráno projížďka z Mostů na Studeničný, sněhu dost.
Vloženo 29.1.2022 22:09
Bukovec. Vrstevnicovka nad obcemi Písek a Bukovec výborně upravená, sněhu je dost. Vlastně až moc, protože dnes odpoledne už byla stopa zavátá. Sledujte bilestopy.cz
Vloženo 29.1.2022 22:06
Nýdek. V obci nově projíždějí stopy traktorem s alpinkou (hydraulický finišer). Na loukách JV od náměstí jsou najeta 2 kola - 1 km a 2,5 km na skate, na klasiku jen částečně. Dnes ráno bylo čerstvě upraveno, sem tam krtina, ale výborné svezení. Uvidíme, kdy bude po dnešním sněžení následovat další úprava.
Vloženo 25.1.2022 7:27
Ahoj, včera jsem byla z Jablunkova směrem na Mosty u Jablunkova... Nějaká stopa tam je, je to místy trošku rozjedene, ale dá se 🙂potkala jsem pana co jel až ze Studenicneho a říkal že se to dá.
(Odpověď na dotaz uživatele Míra K z 21.1.: Ahoj lyžníci, nemáte někdo info z okolí Třince? Dá se někde na běžky? Případně je někde v Beskydech (kdekoli) úprava i na skate? Díky moc!!)
Vloženo 27.12.2021 1:13
Mosty u Jablunkova - Skalka: Opět třeba pochválit odvážnou úpravu v masivu Velkého Polomu, kde se stopy běžně nenajíždějí (viz bilestopy.cz). Sněhu je však bohužel málo. Úsek Severka (spodní stanice lanovky) - rozcestí “Skalka-lesní cesta" je bohužel prakticky nejetelný - obří kameny ve stopě. Úsek “Skalka-lesní cesta” - “rozcestí pod Beskydem” je protažený pluhem, aspoň se dá dobře bruslit. Úsek “rozcestí pod Beskydem”- “Skalka” je na klasiku na místní poměry luxusní, krásná stopa! Zítra to ještě půjde.
Vloženo 22.12.2021 18:19
Mosty u Jablunkova: Dnes podle bilestopy.cz vyrazila rolba. Bohužel rolbař je velký optimista, což oceňuji, ale ukázalo se, že sněhu je opravdu málo - hlavně to nemá žádný základ. Na loukách je vidět tráva, i přes úpravu pouze přítlačným křídlem na skate. Klasickou stopu nemělo smysl razit. Jediný úsek, kde to ještě trochu jde, je rovinka pod lesem směrem k celnici. Ale i tam čouhají kamínky. Škoda.
Vloženo 14.12.2021 22:29
Javorový - Nad Planou Dolinou - U Kalužného - Chata Ostrý - zpět Nad Planou Dolinou - sjezd do Tyry
aka "Javorový - Ostrý vrstevnice" nebo "Javorový - Ostrý traverz", viz https://mapy.cz/s/gocupagemu

Jelikož o této trati nebývají často informace, dovolím si shrnout:
- lanovka na Javorový jede každou hodinu (tj. když přijdete např. celá a deset minut, "chvost" ještě se štěstím chytíte a svezete se
- následně není třeba lézt až k chatě Javorový (pokud si ovšem nechcete dát úvodní čaj a štamprlu na zahřátí po zmrzlém výjezdu lanovkou), stačí u začátku vleku uhnout doleva po traverzové cestě - horší úsek, často vyfoukané, napojíte se na asfaltku, sjedete po ní 350 m dolu a jste u začátku běžecké trati
- lanovka možnost platby kartou, umí vyvézt i chariot pro dítě (a v létě kolo bez problému, bohužel umí vyvézt i elektrokolo...)
- profil trati velmi mírný
- trať se strojově neupravuje!!! Zkusím řešit s MSK jak by šlo zajistit (dříve úprava byla, podporoval právě kraj), trať má totiž neskutečný potenciál
- aktuálně (11.12.2021) dobrá stopa od lidí, některé úseky ještě těžba Lesů ČR (či soukromého vlastníka lesů), ale dobře sjízdné s opatrností či raději na béčkových lyžích
- každopádně na začátek prosince neskutečně dobré podmínky
- na chatě Ostrý i na Javorovém možnost platby kartou, Ostrý je horská chata, která si po několik posledních let drží svou kvalitu (rychlé a celkem dobré jídlo a pití)
- v případě špatných sněhových podmínek se trať přes Kozinec špatně okruhuje, necháte-li auto pod lanovkou, je problém se k němu vrátit. MHD dobrá (např. zpět z Tyry, tam do Oldřichovic)
- přes Kalužný se dá prodloužit na Slavíč, tam už je profil trochu míň mírný (aktuálně na Slavíči výstavba nové chaty na místě původní, vzhledem k tomu, že bez stavebního povolení tak je otázka, kdy otevře) či na Kamenitý, a zpět k rozcestí U Kalužného
- pokud na trati uvidíte pěšáky ve stopě, nemilosrdně hůlkou přes lýtka (od Kalužného na Ostrý už ne, tam je jich přesila :-)
- snažte se udržovat stopu

Skol!

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 18.4.2021 9:23
Okruh nad Morávkou, sněhu 30 cm dole - 80 cm nahoře. Bohužel jen vyjetá stopa, ale nahoru to nevadí, užil jsem si to.
12:15
13:08
13:08
14:41

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 9.4.2021 10:12
Morávka
Vloženo 9.4.2021 10:11
Okruh nad Morávkou sjízdný.
Vloženo 25.3.2021 18:50
Morávka 22 km. Sněhu pořád dost, o víkendu už to ale půjde asi až od rozcestníku Kobzok cestou doprava. Dnes sníh těžký, moc to nejelo, nahoře to bylo lepší, místy i přimrzlé, škoda, že to není to projeté rolbou.
10:53
11:40
11:40
12:20

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 24.3.2021 16:35
Kubalonka, Polsko. 10 km z hran. přechodu v Bukovci ( https://mapy.cz/s/javazotube )
Malý ale sympatický areál. Nachází se zde: https://mapy.cz/s/lahatopaka

Kdo má test od zaměstnavatele na COVID, může do PL /platí testy do 48 hod./, pobyt v PL do 12 hod.
Na hraničním přechodu ani noha.
Sníh- výška - cca 50-60 cm, upravený celý areál. Perfektní podmínky. 1-2 trasy na klasiku, prostředek široký na skate.
Poplatek za parkování 10 PLN. Platí se hotově.
Webkamera zde: (jedná se o kameru č. 3) https://www.pzn.pl/kamerki-on-line
Vloženo 23.3.2021 19:07
Okruh nad Morávkou. Sjízdné už od stanoviště rolby (cca 15 cm), sníh trošku mokrý, postupně cm přibývají, ve vyšších polohách to bylo cca 40 cm a sníh přimrzal. Nahoře pod Travným stopa pokračovala i dále, tam to vyzkouším snad ve čtvrtek.
13:31
14:01
14:20
14:21

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 22.2.2021 20:01
Byl jsem v Jablunkově o víkendu, už to bylo spíš po trávě. Od Mostů už lepší, ale hodně měkké.
Asi poslední běžkování, ta obleva je hodně rychlá, a ochlazení v nedohlednu. Tak dám běžky na půdu, a hurá na kolo.
Vloženo 18.2.2021 15:01
(Odpověď na dotaz uživatele Karolína z 18.2.: Zdravím, chtěli bychom si na víkend půjčit běžky, jsme začátečníci a hledáme nějakou trasu kde bychom si to mohli zkusit, co byste doporučili prosím a hlavně aby tam byl sníh když už se nám otepluje.. díky :))dobry den dle predpovedi zacatecnikum nedoporucuji podminky spatnev horach kolem 500 m.kde ted snih taje.nejlepe asi bude na pradedu.
Vloženo 15.2.2021 16:12
Jablunkov - Mosty (skiareál) - Studeničné
Nádherné počasí, perfektní stopa, upraveno v celé délce, od Jablunkova po Mosty i výborné podmínky na skate, dále už je to horší. Bonus - od skiareálu upravená nová trasa (dolní) směrem na tunel - nástup při dolní stanici sedačky / viz více na bílestopy.cz/, začátek sice 2x nahoru/dolů jako na houpačce, ale pak už v klidu. Je možno jezdit i jako okruh a jezdí to minimum lidí.
Na Studeničném výdejní okénko funguje. Chata na Girové je komplet uzavřená / nefunguje ani výdejní okénko, ani o víkendech, nic/.

O oblasti

Slezské Beskydy a Jablunkovská vrchovina jsou nejvýchodnější oblastí celé České republiky. Nejznámějším lyžařským střediskem této oblasti jsou Mosty u Jablunkova, odkud vycházejí upravované běžecké tratě a vedou až ke hranicím se Slovenskem či Polskem. Slezské Beskydy ale pokračují právě do Polska (kde se jim říká Beskid Slaski). Relativně blízko hranic s ČR se nachází nejznámější běžkařský a zároveň biatlonový areál Slezských Beskyd Kubalonka s množstvím okruhů namotaných na relativně malém prostoru.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy