Slezské Beskydy a Jablunkovsko – běžky

Slezské Beskydy a Jablunkovská vrchovina jsou nejvýchodnější oblastí celé České republiky. Nejznámějším lyžařským střediskem této oblasti jsou Mosty u Jablunkova, odkud vycházejí upravované běžecké tratě a vedou až ke hranicím se Slovenskem či Polskem.

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 17.1.2021 14:05
Jablunkov směr Mosty perfektně upravená trať na klasiku i skate. Lidí tak akorát.
Vloženo 16.1.2021 22:20
Dnes trasa Mosty u Jablunkova - Girová - Jablunkov. Ráno trasa pokryta cca 5cm nového prašanu, dost lidí, kteří prošlápli zapadanou stopu. Na Studeničném zavřeno, většina se vrací zpět, směr Girová na loukách závěje a nutno udělat stopu i směrem na Bukovec, chata zavřená. Zpátky před polednem přibylo běžkařů i pěšáků, kteří ničí stopu. Do Jablunkova stopa rychlá, při prvním sešupu od ski areálu i kameny.
8:18
8:35
9:04
9:50
Vloženo 13.1.2021 18:55
prošlapával jsem úsek traverzu od Javorového po Planou Dolinu, sněhu na dost, bez kamenů (Odpověď na dotaz uživatele Roman z 8.1.: Čaute, nějaké informace o podmínkách na traverzovce Javoš=Ostrý ...? Dík!)

Aktuality ze sezóny 2019/2020, popř. starších

Vloženo 9.2.2020 8:49
Pod M. Javorovým - chata Ostrý
Sněhu dost, stopa jen od běžkařů, ale místy i 2 pěšáci ve stopě. Z Ostrého už raději pěšky do Tyry, protože ledová krusta. Sluníčko, výhledy, dobro došli.
Vloženo 7.1.2020 18:17
Javoš_- Kalužný dnes naprostá špica v prašanu ve vyjeté stopě po běžkařích - stopa nezničená, trasa bez popadaných stromů. Možná to ještě do zítřka vydrží :-)
Vloženo 6.2.2019 19:48
Morávka - Sviňorky okruh OK, nově udělána strojová stopa, někdy ale bylo lepší jet mimo, podklad pevný, takže tyčky se neboří, padlý strom odstraněn. Velké díky za úpravu! Cesta z rozcestí Pod Malým Travným směr na Visalaje totálně shrnuta, takže bez stopy a skoro i bez sněhu!
Vloženo 31.1.2019 21:01
Trasa Jablunkov - Mosty u J. (skiareál) - chata Studeničné

Perfektně upravená trasa vede již z Jablunkova. Je možno zaparkovat na benzince nebo u hřbitova (projdete zadem kolem pohřební služby a kamenictví) a ihned možno nasadil lyže.
Mezi benzinkou a hřbitovem jsou 2 naprosto ploché a nádherné okruhy (cca 1000 a 500 m - vhodné i pro děti a začátečníky). Vlastní trasa vede teda pěkně do kopce až k areálu. Místy jsou až 4 stopy pro klasiku / ve větších stoupáních je vždy aspoň jedna/. Sněhu tak cca metr.
V areálu SkiMosty je nepříjemné, že musíte překřížit sjezdové trati a vyhnout se jak lyžařům jedoucím dolů, tak na pomách nahoru (hlavně při cestě zpět je to dost nebezpečné, protože vede z kopce). Pak až chatě Studeničné - vše perfektně upraveno. Žádné popadané stromy, pouze kolem chaty je to trochu rozbité. Za mně pět hvězdiček :-D
Vloženo 30.1.2019 20:58
Morávka - Sviňorky, k popisu níže přidávám pár fotek.
14:19
15:24
Vloženo 30.1.2019 18:36
Morávka - Sviňorky. Okruh OK, pořádná stopa začíná od rozcestí Kobzok, jel (šel) jsem pak stoupáním vpravo, v půlce už pějná stopa na běžkování až na rozcestí Pod Malým Travným. Dále jsem pokračoval pěknou stopou až na další rozcestí Úbočí po Travným. Cestou spadlý jeden strom, pod kterým se dá projet. Z rozcestí Pod Malým Travným jeli dva chlapíci směrem na Visalaje, takže i tam nějaká stopa bude. Z Úbočí pod Travným jsem se (blbec) vydal nahoru na Travný. Fakt nedoporučuji, snad leda masochistům. Stopa tam tak po 3 lidech byla, ale podklad oproti okruhu měkký, tyčky se bořily, takže to byl spíš skialpinismus. Cestou několik spadlých stomů, ale nebylo třeba sundat běžky. Nejhorší přišlo asi 300 m před vrcholem Travného. Cca 15 spadlých stromů a tam už bylo třeba sundat běžky. Bořil jsem se až po koule a nahoře toho měl fakt dost. Zpátky na rozcestí Úbočí, pak vpravo na pokračování okruhu, místy tam byly i dvě stopy, ale v nižších pasážích už to bylo i dost tvrdé (přimrzlé). Nahoře to není ani na pěší procházku, fakt se člověk boří, je tam 1,5 m sněhu. Na prochajdu i se psy můžu doporučit trasu od pekárny v Dolní Lomné nahoroukolem Polany, pak pokračovat po cestě k rozcestí na Kozubovou a krásně se dá dojít až na Kamenité, kde bylo i včera do 17:00 otevřeno. Tam i zpět 15 km.
Vloženo 23.1.2019 17:02
Trasa Mosty-Gírová-Hrčava a z5, stopa byla ale už něco pamatuje. Borec na 4kolce si to projel po stopě a vůbec mu to nevadilo, bezohlednost je třeba trestat na místě, tyčkou přes záda.
Vloženo 19.1.2019 21:18
Javorovy - Ostrý - winter classic - turistická stopa, 24 popadanych stromu, které podlezate a prelezate , hůlky se boří metr hluboko - sousta sněhu , málo lidi a na Ostrém super kuchyně - bezkovani to není ale velmi náročná zimní turistika luxus
Vloženo 12.1.2019 21:09
Dolem si to nedovolili, ale hřebenovku dneska "prošlápli", metrové díry....škoda, dopoledne to bylo ještě boží
Vloženo 12.1.2019 20:49
Trasa Řeka-Šindelná-Kalužný-spodem na Javorový a zpět do Řeky. Stopa projetá běžkaři ale problémem je množství sněhu 100cm takže tyčky se boří hodně hluboko. Má to ale jednu výhodu, nejsou tam pěší turisté protože bez lyží to nejde.
Vloženo 6.1.2019 22:04
Dnes, Javorový - Ostrý, stopa vyjetá běžkaři - pohádková zima (chtělo by to upravit stopy a bude to Paráda!!!).
Vloženo 10.3.2018 22:13
Javorový(traverza)-Ostrý-Kozinec: Sníh mokrý. Stopa/nestopa, ale žádné fleky bez sněhu. Z Ostrého na Kozinec sněhu ubývá a přibývá kaluží, sjezd polo-bezpečný. Sníh zmizí asi 1,2km nad Kozincem. Běžkařů potkáno cestou asi celkem 5. Určitě to ještě naposledy stojí za to ;o)
Vloženo 6.3.2018 7:42
Javorový(traverza)-Ostrý-Kozinec: Sníh zmrzlý, přeměněný, hrubý. Stopa OK, žádné fleky bez sněhu. Z Ostrého na Kozinec sněhu dost, bezpečný a pohodový sjezd. Z Kozince dolů už bez sněhu a v následujících dnech už bude jen hůř.
Vloženo 1.3.2018 20:48
Javorový - Slavíč - Kozinec. Návrat na Javorový po 35i letech!!! Ano, tak dlouho jsem tu neby!. A hned tak zase nebudu. Důvod je jednoduchý - nerad se nechávám omezovat. První omezení - nahoru lanovkou (předpokládám nejstarší v republice). To mi nevadí, na Pustevnách je to stejné, lanovka z Trojanovic taky jede jen každou hodinu a taky jsem se na ní s běžkami nikdy nevezl. Jenže zatímco na Pustevny vybruslím po Knížecí cestě a tedy už běžkuju, nahoru na Javorový musím společně s ostatními po sjezdovce. Nevadí mi to. Aspoň mám čas vzpomínat, jak jsem tady kdysi řádil na sjezdovkách (Bože! Jak jsme tady vůbec mohli jezdit?). Teplota je mi fuk, za chvíli jdu jen v tričku. Převýšení 500 m na 1,5 km dá zabrat. Rum s čajem je za odměnu. Až nahoře se dozvídám, že lanovka je stejně pár dnů mimo provoz. Zpátky dolů po sjezdovce? Blbost a druhý mínus.
Je nádherně, jasno, minus moc, zelený swix a jedeme. Začátek po hřebeni na Javorový a dál na Šindelnou. Tady se neupravuje, stopa prošlapaná, ale moc lidí tu v uplynulých třech extrémně mrazivých dnech nešlo. V sedle pod Šindelnou bez lyží (je to o hubu)prudce dolů a Nad Planou dolinou se napojuji na upravovanou trasu. Ta končí u chaty Ostrý. Upraveno bylo cca před týdnem a mezitím pár cm napadlo. Skate ani omylem, klasika ano, ale žádná sláva. Nejsou běžkaři = neupravuje se. Nebo je to naopak? Vejce nebo slepice? Co bylo dříve? Odbočka na Slavíč pouze prošlápnutá, poslední cca 1,5 km skate po prohrnuté cestě ve směru od Kamenité chaty. Slavíč = čaj, rum, polévka. Od paní domácí pro mě poslední - po 28 letech tady končí.
Závěr přes Kalužný a Ostrý dolů pod Kozinec, přičemž od Ostrého to jede samo, jen je třeba dát pozor a občas přibrzdit, což v dnešních podmínkách nebylo zrovna jednoduché. Planiska a dál do Oldřichovic těžkým pluhem po silnici, přibývá šutrů a proto v první možné zatáčce šup na pole a snažit se dojet, co nejdál. I tak to ještě dalo 3 km s lyžemi na zádech po silnici až na parkoviště pod lanovkou. A to je to třetí omezení. Jinak sněhu spousty, nádherný prašan, počasí super, potkal jsem dva běžkaře. Snad na víkend bude trasa upravena. Příště určitě raději Mosty nebo Sviňorky. Ale i přes negativa to byl krásný den, viz video v odkazu...

https://m.youtube.com/watch?v=F0ujUa_8CwY
Vloženo 27.2.2018 7:37
Mosty u Jablunkova-Studeničné-Gírová-Dílek. Sníh zmrzlý, ušlapaný, stopa se zavřenýma očima je, ale není to nic moc, strojovka jen okolo areálu Mosty.
Vloženo 23.2.2018 20:14
Morávka - Sviňorky. Z příspěvku se mi ztratil odkaz na dnešní video. Řekne to víc, než pouhá písmenka. Takže druhý pokus:

https://m.youtube.com/watch?v=LtPaDTmtpZU
Vloženo 23.2.2018 20:10
Morávka - Sviňorky. Okruh kolem Travného. Pět pod nulou, v lese nefoukalo.Nahoře spousta sněhu, dole dostatek. Okruh upraven stařenkou Lavinou, stopa vpravo, vlevo skate. V místních podmínkách luxus, i když se stopa občas zavlni. Do kopce to nevadí, v rychlosti z kopce je to místy jako nácvik slalomu na běžkách. Vysvětluji si to tak, že se rolbař v těchto místech ne zcela věnoval řízení, protože měl hlavu v záklonu pro snadnější aplikaci slivovice. Na zdraví!!!
Vloženo 18.2.2018 8:44
Mosty - Gírová - Dílek. Stopa místy rozježděná, ale jinak ok.
Vloženo 17.2.2018 16:32
Ahoj! Dnesni (17.02) vylet z Javoroveho a dal hrebenem pres Kaluzny na Slavic a zpet pres Ostry traverzem na Javorovy. Podminky super, snehu dost, sjezd z vrholu Javoroveho v smeru na Sindelnu bez kameni ale pak moc adrenalinu :D. Parada! V lese od Sindelnu pres Kaluzny paradna stopa (neco poskozena), ale super! Klimaticky prehod. Plno snehu. Pred Slavicem je to mozne neco pobruslit (na ceste tvrdy a rovny snih). Na Ostry stejnie v poradku. Traverz na Javorovy neupraveny rolbou ale stopa je bez problemu sjizdna klasikem. Doporucujem to na nedeli! Ne sedte v doma! ;). Omlouvam si za Cesky jazyk. Zdravim, Marek z Polska.
Vloženo 16.2.2018 20:46
Polska strana Beskyd - Kubalonka: Biatlonovy areal, 6 metru siroka stezka, strojove stopy, spousta mista na skejt i klasiku, spousta snehu, dneska dalsi novy. Trasy zabavne, kopeckovite 1-5 km dlouhe okruhy. Vrele doporucuju, kousek za Istebnou.
Vloženo 14.2.2018 10:23
Magistrála 1 Ski areál Mosty - Studeničné - Gírová: Sníh na minimálni hranici sjízdnosti, prachový. Na Studeničné v pohodě, amatérská stopa v obou směrech, ze Studeničné na Gírovou tak trochu pro dobrodruhy nebo backcountry běžky kvůli utrženému svahu a změně trasy. Chodník velmi úzký, rozbitý od turistů, stopu jsem projel, ale nebude tam dlouho.
Vloženo 12.2.2018 8:34
Javorový - Ostrý (traverz): stopa super, sněhu zatím úměrně, ale nesmí už moc tát, odpoledne už nebylo ani moc lidí..
Vloženo 12.2.2018 7:38
Javorový-Ostrý-Kozinec-Záolší: sněhu dost, z chaty Javorový na velký Javorový bez stopy, tvrdý zmrzlý podklad, z velkého Jav. na Šindelnou v pohodě, dalo se příjemně sjet. Ty stromy přes stopu jsou opravdu tragédie, obzvlášť poslední je na konci sjezdu a není úplně sranda to dobrzdit. Jsou tam už kolik let :-( od Šindelné už stopa. Konec sjezdu z Ostrého na Kozinec těžba dřeva, málo sněhu. Sjezd z Kozince na Záolší málo sněhu. Konec sjezdu asi 100 m úsek spousta kamení!!!
Vloženo 10.2.2018 17:54
Javorový - Ostrý: množství sněhu na samé spodní hranici optima, leč strojová stopa spolehlivě posunula zážitek ze zkluzu do komfortní zóny. Hřeben z Kaluzneho na Javorac projet běžkaři, sněhu akorát, stopa v pohodě, pár popadanych stromů, které se obchází. Jen sjezd z velkého javorového na Šindelnou raději sejdete pěšky (občas kamení)
Vloženo 9.2.2018 14:32
Trasa z Javorového na Ostrý je sjízdná, viz zpráva v sousední oblasti - http://www.kamzasnehem.cz/bezky/beskydy/moravskoslezske-beskydy. Sem (do sekce Slezské Beskydy a Jablunkovsko) by měly správně patřit jen zprávy ze Slezských Beskyd a Jablunkovské vrchoviny, ale asi to Jablunkovsko v názvu nebylo šťastně zvoleno, protože starších zpráv z Javorového vrchu tu taky pár je... přes léto s tím zkusíme něco udělat.

(Odpověď na dotaz uživatele Pavla z 9.2.: Nevíte jak to vypadá z Javorového na Ostrý a Kozinec?)
Vloženo 10.12.2017 23:23
Vyrazily jsme na Polskou stranu do Kubalonky a mají tam parádní areál! Široké upravené okruhy na skate i klasiku, sněhu přehršel, super svezení.
Vloženo 5.12.2017 18:12
Z Kozince na Ostrý vyšlapána stopa v sobotu a znovu v pondělí. Sněhu dostatek, trochu měkčí. Kousek za Kozincem řádili lesáci, ale pak už je to OK. Stále sněží nový :-)

O oblasti

Slezské Beskydy a Jablunkovská vrchovina jsou nejvýchodnější oblastí celé České republiky. Nejznámějším lyžařským střediskem této oblasti jsou Mosty u Jablunkova, odkud vycházejí upravované běžecké tratě a vedou až ke hranicím se Slovenskem či Polskem.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy