Praha a střední Čechy – běžky

V Praze a jejím blízkém okolí se zpravidla většinu zimy lyžovat nedá, ale přijde-li sněhová nadílka i do nižších poloh, nemusí místní lyžaři jezdit na hory a mohou jít na běžky blíže svému bydlišti. Takové období většinou netrvá dlouho, sníh obvykle brzy roztaje. Rok od roku přibývají i kratší upravené tratě (některé z nich i…

Číst celý text

Členění oblasti Praha a střední Čechy

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 11.2.2022 17:31
(Odpověď na dotaz uživatele Hana z 11.2.: Neví někdo jestli bude možné o víkendu běžkovat?)

Na Čertově Břemeni se tento víkend lyžovat nebude, není sníh. Nuly ve statistikách na https://www.pocasiceskasibir.cz/snih a zelená barva na kamerách mluví jasně.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 8.2.2022 21:41
Dnes Orlov -Tok- Carvánka - Pilská - Kozičín. Pěšky na sedlo u Třemošné. Pak se dalo k Obecnické silnici. Spojka čerstvě vypluhováno na asfalt. Kánská dobrá, požární pás k Alianci problémy s potokama. Silnice kolem Carvánky dobrá, pak sjízdné k Pilské. Pak už pěšky. Nahoře tak 3 až 5 cm nového.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 6.2.2022 23:45
Viz můj předchozí příspěvek (Jakub).
Houpák bez sněhu, na Toku spíšklasická turistika. Prošlapané zmrzlé stopy, led.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Brdy a Hřebeny
Vloženo 6.2.2022 23:35
Na běžky nedoporučuji, prakticky i vyšší polohy na ledu. Dnes to šlo taky dost dolů v tom vichru při nadnulových teplotách. Ve vyšších polohách lze najít pár stop v lese, ale je to nouzovka. Jinak těžký mokrý sníh a silnice prakticky téměř všude zledovatělá, mezi vyjetými kolejemi taky špatné. V nižších polohách - od Pilské nádrže do Orlova téměř komplet vytátá. Leda úsek z Dlouhého vrchu na Kvaň les les po červené by se z nouze dal jet. Nebo Houpák - Dlouhý vrch. Maximální výška sněhu tak 10 - 15 cm kolem 750m.n.m. Víc tam bude leda v nějaké ojedinělé závěji nebo dolíku.
I na fatbike to byl očistec, na ledu to ještě šlo, ale valivý odpor v těžkém mokrém sněhu byl ideální na posílení nohou :).
V noci a dalších dnech snad ještě něco připadne.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 5.2.2022 21:24
Sobota odpoledne-pokud se nezmění počasí s novým sněhem, nedoporučuji bohužel na Hartvíkov jezdit.Stopy silně zledovatělé a rozjeté,místy nebezpečné s vystupujícím podkladem.V lese zřejmě ještě horší.
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 5.2.2022 21:02
Na běžky to opravdu moc není, souvislá vrstva sněhu je až od cca 750 m n.m., navíc je zmrzlý. V nižších částech zcela bez sněhu, četné ledové plotny. Na pěší výlet celkem fajn.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 5.2.2022 20:42
Z Nepomuku bylo potřeba dojít až nahoru na bývalou boudu u sv. Jana (800 m.n.m.), na Prahu a zpět místy zledovatělá cesta (asi ok na bruslení), vedle stopa ve zmrzlém sněhu.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 5.2.2022 19:02
Na běžky to bohužel není, v lese na cestě se sníh ještě drží, ale je to spíš led.

(Odpověď na dotaz uživatele Olda z 3.2.: Nevíte jak se sněhem Orlov Pilská Bohutín?

Díky)
Brdy a Hřebeny
Vloženo 4.2.2022 23:40
trasa Růžená - Bezděkov - Businy - Chlístov a zpět: bez stopy, mokrý sníh, +5 stupňů, na loukách na na polích už kouká tráva a ornice, ale dá se projít, kde je nafoukáno tak ještě i 30 cm. Na loukách u Chlístova je ještě vidět, že to je strojově projeté, na tom se dá jet dobře.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 4.2.2022 22:00
Ahoj,dnes opet od Obecnice na Tok,do 700m ale uz bohuzel utalo hodne,dlouhe useky uplne bez snehu.Nad 750m misty podmacene,ale sjizdne,snih mokry.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 4.2.2022 18:07
Na parkovišti u Bizona rozbředlý sníh.Oproti včerejšímu dni sníh vzhledem k oteplení na okruzích u Ounuzu hodně odtál.Ještě se od Bizona dalo, ale nic moc.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 4.2.2022 17:12
Dneska z Teslín na Padrťské, ještě to šlo, místy podmáčené. 10- 15 cm, v Teslínech tak 20cm. Zítra už to bude chtít akorát nad 750metru.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 4.2.2022 17:22
Střezimíř – Větrov – Libenice – Sychrov – (Borotín) – (Sudoměřice u Tábora). Od vlaku se dalo vyrazit dobře ze Střezimíře, sníh zmrzlý, množství různé, někde závěje, jinde vyfoukáno. U Borotína už sníh nebyl.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 4.2.2022 10:21
Blanička, Domamyšl, Hartvíkov, Klenčí, Altán, Pohnání- krásná upravená trasa až k altánu, k Pohnání horší, ale dá se
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 3.2.2022 21:06
Ahoj,dnes rano start U Vojaka po pesine na Zelenou linii(bezky v ruce,cca 1km)pak uz se daly nasadit a s obcasnym prenasenim dojet az pod kamenne schody,dale pozarnim pasem,tam uz spousta snehu a dokonce kus strojove upravene stopy!!,ta byla upravena i v useku Senik pod Tokem-Tok po cervene znacce,tam ale uprava konci,neslo projet podmacenym terenem...
Po odpoledni obleve ale asi nizsi partie nesjizdne,nad 750m se snad snih v dostatecnem mnozstvi udrzi.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 3.2.2022 19:52
Zdravíme doporučujeme k nástupu do stop využít parkoviště v Orlově Nebo dojet do Nepomuku u Rožmitálu a vydat se na hřeben Prahy. Kvalitní vrstva sněhu se nachází v Brdech nad 700m kde leží většinou do 17cm a v hřeben.part. nad 800m je to do cck 25cm. za redakci Brdské stopy. Martin Douša


d
(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 3.2.: Ahoj,poradíte mne někdo,kde mám zaparkovat? Chci s dcerou na výlet s běžkami do Brd. Jedeme z Davle. Děkuji)
Brdy a Hřebeny
Vloženo 3.2.2022 17:23
Jela jsem od Bizona nahoru na okruhy u Ounuzu.I když nebyly strojově upravené stopy,přesto to bylo fajn,krásně čistý bílý sníh,bez návalu lidí,stopa vyjetá od několika málo běžkařů.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 1.2.2022 19:21
Dnes z parkoviště U Bizona na Cunkově rovnou nahoru na okruhy na Ounuzi. Sněhu dost, stopy přes den projeté několika běžkaři, na místě však již lehce zaváté. Je to spíše přírodní běžkování, tj. stopa je taková poloviční, když už je, ale lze jak bruslit, tak i klasiku. Na takové to hodinové svezení to stačí. Jak to ale vypadá v jiných částech netuším, sněhu na hezké svezení asi nikde dostatek zatím nebude.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 1.2.2022 16:56
Dobrý den dnes dopoledne jsem byl. Stopy upravené nejsou,ale pár nadšenců již něco vyšláplo tak se nechá.
(Odpověď na dotaz uživatele Milan Fořt z 1.2.: Zdravím, prosím neznáte někdo aktuální stav? Díky m. fort)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 1.2.2022 13:40
Dnes dopoledne okruh Hartvíkov-louky-Domamyšl. Sněhu tak akorát (10-15cm), stopu jsem si prošlapoval sám, ale na cestě zpět už byla zase zasněžená. Aktuálně sněží, tak snad se na to vrhnou brzy s rolbou
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 31.1.2022 14:00
Na Ounuzu dnes ráno leželo 5 cm sněhu. Od 12:00 hodin v této oblasti vydatně a trvale sněží - sněhu je tedy více. Dle aktuální předpovědi na stránce Počasí Česká Sibiř může do středy napadnout až 20 cm sněhu. Pokud vám nevadí, že není trasa strojově upravená, můžete vyrazit. Údržba se obvykle plánuje na víkend. Ideální je zaparkovat na Cunkově - penzion "U Bizona". Přeji příjemné zážitky na České Sibiři :-)

(Odpověď na dotaz uživatele Jitka z 31.1.: Jak to vypadá nyní se sněhem na běžky okolo Ounzu?Dá se ještě?Díky)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 30.1.2022 10:42
Dneska znovu z Teslín na Padrťské, už to bylo dost ledovate. Sněhu dost, místy je to spíš na brusle. Potkal jsem dva pány co jeli směrem na Třemšín, tam prej to bylo lepší.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 29.1.2022 23:27
Dnes z Nepomuku k Červenému Lomu, na Roviny, Prahu, Malý Tok, okruh k Brdce a zpět do Nepomuku. Sněhu dost hlavně ve vyšších polohách kolem 800m. U Červeného lomu je silnice trochu odhrabaná a místy i posypaná štěrkem, takže je třeba dát pozor, místy to drhne.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 29.1.2022 19:07
Dneska z Teslín kolem Padrti přes vlasenku cca 15cm -20cm. Dneska lidí jak v Bedřichově. super podmínky, akorát na hrázi vyfoukano.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 28.1.2022 18:29
Dnes z Nepomuku kolem Červeného lomu a dále po modré a následně po žluté na Prahu. Pak přes Malý Tok na Brdce a zpět po Havelské a Planýrce do Nepomuku. "Hlavnější" cesty jsou uježděné, v některých místech i protažené, ale všude byla cca 1 cm vrstva nového sněhu na uježděném podkladu, takže to jelo výborně (kromě asi dvou krátkých úseků). Nahoře kolem Prahy, Malého Toku a Brdců je cca 10 - 15 cm, někde možná i 20 cm. Kolem poledne bylo na vrcholu Prahy -4 °C podle místního teploměru.
(Odpověď na dotaz uživatele Tereza z 28.1.: Dobrý den,
jak je to tam momentálně teď se sněhem??
Děkuji za odpověď 🙂)
Brdy a Hřebeny
Vloženo 26.1.2022 20:42
Ve středu 26. ledna po dvanácté hodině odpolední start Jistebnice, přes Aleninu Lhotu a cíl Cunkov. Povrch horší oproti předchozí trase (viz příspěvek níže), ale sjízdný. Jsou úseky, kde lze mimo trasu objet. Jakmile napadnou 2 cm sněhu bude povrch opět velmi dobrý. Počasí: Stopa pěkně přimrzlá a bezvětří. Na trase jsem nikoho nepotkal (tam i zpět). S pozdravem Ondřej Vacek (Počasí Česká Sibiř).
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 25.1.2022 19:16
V úterý 25. ledna po čtvrté hodině odpolední start Cunkov a cíl Ounuz. Povrch velmi dobrý, tedy téměř stejný jako o víkendu. Obleva se téměř neprojevila - místy dokonce ledovka. Na parkovišti v Cunkově "U Bizona" jediné auto. Sněhová pokrývka: Cunkov 8 cm a Ounuz 12 cm. Většinu dne meteostanice Cunkov ukazovala jeden stupeň pod nulou (teplotu zjistíte v pravém horním rohu na snímku kamery). Lidi kde jste? Podmínky jsou slušné a do konce týdne nehrozí, že sníh sleze úplně. Přeji příjemné zážitky na České Sibiři. S pozdravem Ondřej Vacek, autor Počasí Česká Sibiř.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 25.1.2022 19:01
Dnes Orlov-Tok a zpet. Kolem Pilske n. a i vys vypluhovano skoro az na asfalt.Bud to je zamer a nebo to i dost odtalo. Snehu by bylo dost ale je v prikopu. Po uverejneni mapy zimnich tras jsem to cekal lepsi.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 24.1.2022 21:28
Teslíny směr padrťské rybníky sněhu dostatek. Újezděno na tvrdý dopoledne zmrzly sníh, teplota kolem 2°C. Kolem Hořejšího padr. rybníka neprůjezdné, musí se šlapat po svých. Za značkou Cyklisto sesedni z kola Konec už se zase dá jet.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 23.1.2022 20:07
Dnes odpoledne jsem jela jarni okruh ve směru Harvikov - Vodice - Osikovec - Bydlin - Nad Domamyšlí - Hartvikov. Teplota 2 stupne nad nulou. Kvalita sněhu jarní pomalý a těžký. Stopa tak 50% s prosvítající travou nebo hlinou kde se jelo pres oranici ci krtiny. Misty bylo lepsi jet mimo stopu, ale na sundani lyzi to nikde nebylo. Snad to nebyl posledni snih letosni sezony :-) Pozor na sjezd jak se sjizdi kopec od toho cipu lesa mezi Nad Domamyšlí a rybníkem Louky, jak tam bývá takový "hupík". Naváží tam drevo (jsou tam hranice dreva) a je to tam dost rozryté, nerozjizdet se!
Přírodní park Polánka a okolí

O oblasti

V Praze a jejím blízkém okolí se zpravidla většinu zimy lyžovat nedá, ale přijde-li sněhová nadílka i do nižších poloh, nemusí místní lyžaři jezdit na hory a mohou jít na běžky blíže svému bydlišti. Takové období většinou netrvá dlouho, sníh obvykle brzy roztaje. Rok od roku přibývají i kratší upravené tratě (některé z nich i na umělém sněhu), častěji si ale lyžaři v Praze a okolí musí prošlapávat stopy sami. Do "Prahy a okolí" však řadíme i oblasti, které jsou od Prahy vzdáleny dále, jako je třeba Čertovo břemeno na hranici středních a jižních Čech, kde jsou běžkařské trasy upravovány. To samé platí i pro přírodní park Polánka, který leží nedaleko odtud, ale v našem třídění ho zařazujeme na Vysočinu.

Členění oblasti Praha a střední Čechy