Okolí Prahy – běžky

Sami si nejsme jistí, jak přesně vymezenou oblast si pod označením "okolí Prahy" představit :-), ale jedno je jasné – když přijde sníh i do nížin, jezdí se na běžkách i zde. Patří sem zejména místa od Prahy směrem na západ a na sever. V minulých letech byly do této oblasti zařazovány i zprávy z lyžařských stop od Prahy na…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali

V této sezóně zatím nebyla k dané oblasti vložena žádná zpráva.

Aktuality ze sezóny 2019/2020, popř. starších

Vloženo 5.2.2019 10:14
Dnes ráno svezení podél Berounky od zel mostu v Mokropsech k Dobrichovickemu mostu a zpět. Sníh tvrdý, premrzly, občas vyjeta stopa, někde jde jet soupaž v koleji od auta nebo proslapane cestě od lidi. Krasne počasí, povrch nic moc ale šlo to!
Vloženo 11.1.2019 17:24
Ahoj, narazil jsem na stránky (které jsou sice starší, ale provozovatel se mi ozval) , které avizují trasy u Nového Jáchymova, kousek od Berouna...
viz:
https://bezecketrasy.webnode.cz/bezkarske-trasy/

Nemáte někdo zkušenost?
Vloženo 11.1.2019 9:47
Kladno - Lapák
Na cyklostezce pod Lapákem a na přilehlém poli směrem na Dobrou a Doksy lze na starých běžkách běžkovat. Pár stop tam nyní je. Jestli dnes v pátek trochu připadne, tak večer nebo zítra brzy ráno by to mohlo být výrazně lepší svezení.
Vloženo 18.12.2018 13:00
Ski areal Teskov. Cca 5cm snehu. Na louce pred penzionem cca 800m kolecko. Projete rolbou. Slo krasne bruslit, ale i klasika byla v pohode. Okoli na polich a v lese zatim nepuzitelné.
Vloženo 18.12.2017 9:18
Kladno - cyklostezka u Lapáku
Napadlo cca 10 cm, což se lyží sjede na pár mm. Na cyklostezce pár dobrých úseků, ale také úseky s kamínky. Mimo cyklostezku se jede hodně po trávě, ale jde to. První sklouznutí na Kladně v sezóně. :-)
Vloženo 21.2.2017 23:24
a je to v pr. a na ho. ;ú/
Vloženo 16.2.2017 20:21
V oblasti "okolí Prahy" bych asi s ohledem na teploty posledních dní a deštivou předpověď nehledal. Při o trochu lepší předpovědi bych navrhoval okolí Lomnice nad Popelkou, ta je dosažitelná vlakem, riziko deště i v sobotu je ale větší... kdyžtak zprávy a odkaz na lokální web je na http://www.kamzasnehem.cz/bezky/krkonose/podkrkonosi-jilemnice-vrchlabi. Takže bych asi volil Jizerky - z vlaku v Kořenově je to k upraveným stopám tak 1,5 km a Jizerská 50 se jede až v neděli. Ale spíš bych volil polské Jakuszyce http://www.kamzasnehem.cz/bezky/jizerske-hory/jakuszyce o 2 stanice dál po stejné vlakové trati, tam je zastávka přímo u upravených stop.

(Odpověď na dotaz uživatele Bára z 15.2.: Ahoj,
Neměl byste někdo radu, kam za sněhem teď v sobotu 18.2.? Vyrážíme se skautským oddílem, tedy něco méně náročného (kolem 10km), co nejblíže Prahy (ale samozřejmě by šly i jizerky apod, pokud to spoje dovolí) a aby se tam bylo možné dopravit nejlépe vlakem, popř. busem (ale bude nás tak 15, tak aby nas i s běžkami vzali)
Díky)
Vloženo 5.2.2017 22:17
Kladno. Ve ctvrtek, v patek i sobotu jsme byl na Dlouhych Borovinach (u Prazske Krizovatky) a ve ctvrtek a patek skvele svezeni na zmrzlem podkladu. V sobotu odpoledne uz to bylo mekke a dnes uz to hodne talo a snehu rychle ubyvalo. Potrebovali bychom dalsi snehovou injekci.
Vloženo 3.2.2017 8:44
Kladno:
Pole vedle Kožovky až ke kladenskému letišti nabízejí po úterním sněžení skvělé podmínky. Krásná čistá stopa. https://mapy.cz/s/1n4Fk
Stopa podél cyklostezky pod Lapákem také jde.
Vloženo 26.1.2017 23:39
Kerský les (Třebestovice-Hradišťko a zpět): Zelená od Třebestovic horší, dost větviček atd., lepší je paralelka jižněji, ta ovšem s nesjízdným začátkem. Hlavní cesta od motorestu k Hradišťku má ledový podklad a uprostřed většinou sníh s jednoduchou stopou. Jen někde se dá odbočit, třeba okruh kolem Krásné Pepiny. Celkově omezenější možnosti než včera v Klánovickém lese, takové dost minimalistické ježdění a určitě na staré lyže, ale marné to nebylo.
Vloženo 24.1.2017 17:26
Okolí Dolních Břežan - louky a pole směr Lhota, Ohrobec, Libeň, Okrouhlo. Všude prošlápnuté stopy, slušná kvalita, kilometry stop. Ojediněle kouká orba. Nejlepší nástup hřbitov dolní Břežany, nebo cyklotrasa 19A směr Libeň.
Vloženo 24.1.2017 9:18
Přírodní park Hornopožárský les - od parkování na okraji obce Skalsko u silnice ve směru na Markvart - dalo by se i od autobusu ze zastávky Markvart. Přímo na louce u silnice kvalitně vyběhané kolečko na klasiku cca 1 km dlouhé. Lesem po značkách i neznačených cestách na okraj Těptína, na Panskou skálu a přes hájovnu Horní Požáry zpět na okraj Skalska. Všude slušně vyběhané stopy na klasiku, některé hlavnější cesty protažené nebo projeté náklaďákem, ale neposypané a i po nich se na běžkách dá, lesní silnice u Horních Požárů (modrá zn.) trochu zledovatělá, ale přijatelná.
Vloženo 23.1.2017 14:06
Běžkování na Kladensku:
Klasika a skate asi nejlepší na Záplavách (pro Nekladeňáky Turyňský rybník = Záplavy je asi 2 km dlouhá vodní plocha) - dostatek sněhu, čisté stopy.

Cyklostezka Kladno - Tuchlovice: zejména v lesních úsecích horší špinavá stopa. Potřebovalo by připadnout.
Tip na skate od jednoho včerejšího běžkaře: Lesní silnice z Bratronic směrem na Chýňavu (pro ty, kteří jezdí na kolečkových bruslích v létě, ví)
Vloženo 19.1.2017 16:33
Dnes jsem byl v golfarku u Benešova, výborné podmínky na skate i na klasiku. Jak někde na horách. Jen to převýšení... ale to není chyba sněhových podmínek (-:
Golf parkem u Benešova jsem myslel golf park Konopiště.
Vloženo 18.1.2017 20:27
Golf Konopiste - Okruh na klasiku i skate stale perfektni.
Vloženo 16.1.2017 9:14
Mnichovo Hradiště parkoviště za zámkem, odtud upravené stopy skůtrem na klasiku, cca 7 km, poslední úprava dnes ráno.
Vloženo 10.1.2017 22:14
Golf beroun - 2 km okruh na skate, misty leze trava ale jde to bez problemu

http://www.golfberoun.cz/html/ROOT---Cestina/Aktuality/BEZECKA-DRAHA-OTEVRENA.htm
Vloženo 10.1.2017 21:01
Golf Konopiśtě - perfektní večerní svezení. Upraven asi 4 km okruh na skate i klasiku. Podmínky dobré.
Vloženo 10.1.2017 14:00
Jel jsem v neděli vlakem přes Bezděz, v lesích kolem trati jsem viděl na cestách stopy od běžek, je tam víc sněhu (asi 15 cm), tak by to nemuselo být špatné. Ale nezkoušel jsem.
Vloženo 8.1.2017 22:57
Dnes klasika kolem Krusne hory u Berouna, je to na starsi bezky, obcas kaminky.
Vloženo 8.1.2017 12:41
Suchomastská přehrada, u Králova Dvora. Dá se kroužit skate i klasika, 1 km kolečko, na ledu se i bruslí, je to pevné. https://drive.google.com/file/d/0B4Rn2GWFx195ZWVId0lWRVRlOW8/view?usp=sharing Je to tady https://mapy.cz/s/1jDlM :)
Vloženo 8.1.2017 11:04
Okruh na skaze v délce 4 km je na golfovém hřišti Golf Resort Konopiště. Na klasiku zatím stopu nemají.
Vloženo 7.1.2017 15:48
Dlouhé Boroviny a pole do Hřebče. Jde to pořád dobře. Na otevřených místech sněhu dostatek, v lese je to horší, ale pořád dobré. Na Záplavách sněhu málo, ale asi by to šlo. Na Hřebeřské přehradě sněhu víc a viděl jsem tam jeydit lidi na lyžích.
Vloženo 6.1.2017 11:11
Na Kladně je přes 10 cm sněhu. Sletiště ani Lapák jsem ještě nezkoušel, ale dnes ráno jsem jezdil v Dlouhých Borovinách (les za Pražskou křižovatkou) a na větších cestách je sněhu dostatek, občas nějaká větvička, tak raději starší lyže. šlo by to i na bruslení. Večer půjdu zkusit další místa.
Vloženo 5.1.2017 20:19
Dle situace v Praze to vidím i u Kladna spíše bídně (je to ale odhad od stolu), nicméně web dálkových bruslařů http://brusleni.e-zpravy.cz/article.php?id=541 doporučuje Záplavy/Turyňský rybník mezi Kamennými Žehrovicemi a Srby jako ideální pro dvojboj: brusle i běžky - je tam prý skvěle hladký led pod cca 6cm sněhu.

(Odpověď na dotaz uživatele Pepan z 4.1.: Kladno - nevi nekdo, zda se da nekde kolem Kladna sklouznout? Diky.)
Vloženo 2.3.2016 9:02
Kladno --- Včera večer jsem prošlápl stopu u Lapáku (mezi cyklostezkou a železniční tratí). Sníh byl mokrý, ale bylo ho dostatek. Jel jsem od lesa Kožovky po poli.
Dnes brzy ráno 2.3. bylo umrzlo a bylo to rychlejší svezení. Nevím, jestli to vydrží do večera.
Někdo běžkoval i přímo na cyklostezce, ale není tam žádná stopa či spíše možná byla a pak byla rozdupána.
Vloženo 21.1.2016 16:34
Dnes super běžkování na golfovém hřišti kousek od Benešova (golf resort Konopiště). Uválcovaná trasa na skate a stopy upravené skútrem. Sice sněhu kolem 7 cm, ale podklad je naprosto rovný bez kamenů, takže to bohatě stačí.
Vloženo 24.2.2013 10:04
Okolo Pruhonickeho parku jsem potkal nekolik bezkaru, takze tu nejakou proslaplou stopu urcite najdete.
Vloženo 22.2.2013 21:45
Vynikající běžkování kolem vrcholu Vysoká. Z Kolína směr Červené Pečky cca 12 km, z Kutné Hory cca 5 km. Při dnešní nadílce možno na běžkách přímo z domu, jinak lze zaparkovat ve vesnici Vysoká a pak už jen zažívat nežnou zimu s mírným stoupáním a klesáním. Tady to jede samo i do kopce :-)
Vloženo 28.1.2013 11:11
POLABÍ: z Kolína přes Libický luh do Nymburka. http://www.mapy.cz/s/6ald . Většinou dobře sjízdné po sešlapaných cestách, občas i náznaky stopy, škrtacích míst celkem málo. Nábřežní stezka podél Labe bez problémů vyjma průjezdu Poděbrady. S ohledem na nadmořskou výšku 185-205 m slušné lyžování.
Podobný stav byl v předchozích dvou dnech v Klánovickém lese i v Divoké Šárce (tam kromě části údolní cesty).

O oblasti

Sami si nejsme jistí, jak přesně vymezenou oblast si pod označením "okolí Prahy" představit :-), ale jedno je jasné – když přijde sníh i do nížin, jezdí se na běžkách i zde. Patří sem zejména místa od Prahy směrem na západ a na sever. V minulých letech byly do této oblasti zařazovány i zprávy z lyžařských stop od Prahy na jihovýchod směrem k Sázavě, nicméně nyní je již pro tento region vytvořena samostatná oblast Ladův kraj. Původně jsme do okolí Prahy řadili i Českou Sibiř, území na pomezí středních a jižních Čech. I tu si ale lyžaři oblíbili natolik, že pro ni byla zřízena samosatná oblast a zprávy do ní byly přesunuty.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy