Střední Čechy – běžky

Původně jsme tuto oblast měli pojmenovanou poměrně nešťastně "Okolí Prahy", ale označení střední Čechy je lépe vypovídající. Přesnější vymezení oblasti však ukazuje mapa. Ze ní je snad patrné, že ne všechna místa ve středních Čechách sem patří. Samostatné oblasti totiž existují pro Brdy a Hřebeny táhnoucí se od Prahy na…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 22.1.2023 22:41
Od Velkých Popovic přes Kamenici a Gryblu do Jílového, všude to šlo, kvůli málu sněhu nebylo třeba sundavat, jen dávat pozor a vyhýbat se kamenům. Asi hraniční na nějaké slušné svezení na kameňačkách. Cesty většinou udusané od pěšáků, sníh vlhký, ale tím utemovaný. Jak psala Dana, pohledem z vlaku ještě v Říčanech mi přišlo o něco méně sněhu než ve Strančicích a dál.
Vloženo 22.1.2023 21:56
Cyklostezka Kamenné Žehrovice - Důl Tuchlovice na bruslení i klasiku v pohodě. Pod hůlkama je cítit asfalt, ale vidět není. Okolí hlavně v lese by chtělo ještě drobet případnout. Myslím, že ještě zítra to bude fajn, pak se uvidí.
Vloženo 21.1.2023 16:14
dopoledne bylo dost sněhu na bezky, stopy spis neprojete. Oblast Pohori/Markvart, NP Grybla.
Vloženo 21.1.2023 16:08
okolí PR Grybla, dopo spoustu snehu a potkala jsem i běžkaře. Stopy si jeli sami, ale těžko říct, jak to vydrzi do zítřka.
Vloženo 21.1.2023 20:24
Ledce - Ujkovice - Prodašice

(Odpověď na dotaz uživatele Jen z 20.1.: Dá se prosim upresnit ta lokalita, kde se da na poli bezkovat? To rozhrani MB - Nymburk? Treba uvest vesnici. Dekuji.)
Vloženo 20.1.2023 19:36
Pole a louky v blízkosti rozhraní okresů MB - Nymburk. Ve středu kalamita - cca 25 cm mokrého sněhu, který lámal stromy. Po částečném slehnutí se z toho stal ideální souvislý zmrzlý podklad cca 15 cm. Dnes jsem si vyjel 5 km kolečko na klasiku se staršími běžkami, jelo to dobře, nikde to nedrhlo, bylo by to i na lepší lyže.
Vloženo 18.12.2022 13:09
Ski Těškov dnes dopoledne okruh u penzionu úprava pro skate i klasiku , místy kouká tráva určitě B lyže ale jinak pěkné svezení.
Vloženo 18.12.2022 15:26
Od pěšího mostu v Čelákovicích přes Labe k železničnímu mostu, ke sv. Václavovi, podél tratě k přejezdu na Byšičky a zpět k sv. Václavovi a přes Grádo k mostu. Na většině trasy ujetá cesta od aut, tak se jelo skvěle. Kolikrát za desetiletí se poštěstí, aby se tu dalo běžkovat?
Vloženo 17.12.2022 15:15
Nad Velkými Popovicemi – prošlápnutá stopa (menší okruh), jelo to parádně.
Vloženo 14.12.2022 23:07
Zeleneč - po večerním chumelení pěkné noční svezení. Po včerejších -12 se oteplilo na příjemných -2. Polabí a máme tu jako na horách.

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 18.2.2021 12:24
Kladno. Vcera rano jeste sjizdne a docela dobre. Jel jsem na cyklostezce k Halde. Jen most pres dalnici spatne, jinak bez problemu. Dnes rano v lese nad Lapakem uz bez lyzi. Misty by to slo, ale uz by to nebyla radost.
Vloženo 16.2.2021 14:28
Určitě Hvězda, tam by díky studenému mikroklimatu mohl sníh přežít nejdýl a je to skoro rovina.
(Odpověď na dotaz uživatele David z 15.2.: Dobrý den, chceme s přítelkyní jít na běžky, ale nevíme kam. Ideálně aby převýšení moc nebylo. Neradi kopce dolů. Nejlépe lokalita: Praha a okolí Prahy. Poradíte prosím?)
Vloženo 16.2.2021 13:29
Dnes brzy ráno s čelovkou kolem Letiště Praha, sněhu dost, stopa pěkná, skate dnes také byl možný na asfaltové cestě, protože trochu připadlo.
Vloženo 15.2.2021 10:46
Ahoj všem,
krásná trasa je z Kostelce n. Labem do Brandýsa , je to udržované a vyjetá stopa
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 14.2.: Dobrý den kde se dá na bezky v okolí Benátek nad Jizerou dekuji)
Vloženo 14.2.2021 20:41
Křivoklátsko, okolí Líšné - po loukách okrajem lesa nádherné stopy. Sluníčko, na stromech silná námraza, a daleké výhledy.
Záznam trasy: https://strava.app.link/UiQ6OwTsSdb
Vloženo 14.2.2021 17:44
Celé Černošice projety, po rovince, podél řeky... paráda, ani nebyly potřeba dvojkové lyže.
Vloženo 14.2.2021 12:43
Toušeň Čelákovice luxus, ze Zelenče to bylo slabší ale byla vyjetá stopa vedle stezky a po okolních polích, dalo se.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie Fürjesová z 14.2.: Dobrý den,chci se zeptat,nevíte zda se dá jet po stezce zelenec-tousen-celakovice?děkuji LF)
Vloženo 14.2.2021 0:05
Roztoky, Horoměřice, Únětice, Číčovice, Okoř... všude po okolních polích jsou kilometry stop. Bohužel mají někteří spoluobčané tendenci je rozdupávat, případně rozjíždět čtyřkolkami, takže čím dál od civilizace, tím lepší kvalita.

(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 12.2.: Ahoj, nevíte někdo, zda se dá jít na klasiku někam na sever od Prahy (směr Tiché údolí, Unětice, Okoř ...) v dojezdu hromadnou doparvou? Případně zda je stopa / sjízdná cesta po pravém břehu Vltavy od Trojského záměčku směrem na Kralupy? Díky)
Vloženo 13.2.2021 18:23
Z Čelákovic - Jiřiny do Lysé n. Labem se okolo Labe dá, ale podmínky se hodně liší, někde je stopa, někde ujetá cesta či koleje, někde všechno dohromady, místy leze trochu hlíny, ale pohoda... jen dojezd do Lysé od řeky je dost špatný (hodně hlíny na cestě, jestli bude svítit dál sluníčko, asi to i brzy odtaje)... Na sportovní výkony to asi ideální není, ale na pohodový výlet na běžkách moc pěkné :)

(Odpověď na dotaz uživatele Lucka z 11.2.: Nevíte prosím, jestli jsou prošlapané nějaké stopy někde okolo trati Praha - Lysá n. Labem? :) Například jestli se dá zhruba po cyklostezce Zeleneč - Lysá? Nebo jiný tip v okolí? Díky moc!)
Vloženo 12.2.2021 16:08
Dnes okolo Beckovickeho háje. Pátek v poledne. Za 7km (1.5h) jsem kromě spousty zvířátek nepotkal živáčka. Naprostá paráda. Snehu dost. Jak bylo popsáno - kde nebylo zorane pole a je tam stopa tak lze i okolo po poli.
Vloženo 12.2.2021 10:48
Včera super na bezky zvlneny okruh za Štiřínem, poblíž Kamenice
(Odpověď na dotaz uživatele Viktorka:D z 9.2.: Nevíte někdo, jak to vypadá ve Štiříně?)
Vloženo 12.2.2021 8:52
Včera odpoledne jsem jel z Černého mostu po cyklostezce A441 směr Klániovice , po přejetí silnice Ve žlíbku jsem pokračoval po neznačené cestě přes louku do lesa (domky Placina) a dále lesní cestou Nové dvory a tam jsem se napojil na cyklostezku A50 , přes Klánovice dále po cyklostezce směrem zpět do Počernic., před dálnicí jsem u Tvze Hummmer sjel z cyklostezky a pokračoval po polní neznačené cestě kolem dálnice až na ulici Ve žlíbku. Všude dost sněhu na příjemné nenáročné projetí se na běžkách.
(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 11.2.: Dobrý den, máte někdo prosím aktuální info o stopách v Klánovickém lese? Děkuji.)
Vloženo 12.2.2021 0:25
Cyklostezka Kostelec n L - Brandys n L - 6km. Dnes navečer dobrodinci projeli nekolikrat sem - tam skutrem a vyrobili. mansestr, idealni na skate. Pokusili se udelat i stopu, ale snehu tak akorat a obcas leze trava nebo prosvita asfalt, ale da se. Rychla jizda, pekne svezeni. To jsem tu za 10 let jeste nezazil. Zajimave jet na lyzich a zavodit s bezci v teniskach. Opilci pozor na spadnuti do Labe.
Vloženo 11.2.2021 18:58
Dobrý den, stopa je celkem pěkná na Beckově v okolí hájovny. Ale jinak nevím...
(Odpověď na dotaz uživatele Veronika Š. z 10.2.: Dobrý den, prosím o info, zda je někde v oblasti Neratovice - Kostelec nad Labem - Líbeznice - Brandýs trasa pro skate? Eventuálně upravená klasika. Díky moc :-))
Vloženo 10.2.2021 12:04
GOLF BEROUN: trasa pro skate i klasiku. Vrstva sněhu je poměrně nízká a tak už je okruh místy vydřený na led a někde trošku kouká tráva. Nicméně okruh je skvěle opečovávaný a sníh na něj doplňují z okolí. Na okruhu 1 se dalo bruslit pěkně, téměř bez nutnosti zpomalovat kvůli povrchu. Okruh 2 byl horší, ale zrovna ho začínali upravovat, tak se možná zlepší.
Ráno tam moc lidí nebylo.
Vloženo 12.2.2021 12:05
Na cyklostezku podel Berounky... Radotin-Cernosice nebo Mokropsy-Dobrichovice.

(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 12.2.: Dobrý den chci se zeptat, poprosit o radu, kam vyrazit na běžky sdětmi okolo Černošic - Dobřichovic apod. Předem děkuji moc.)
Vloženo 10.2.2021 8:23
Kladno Rozdelov. V lese to jde prakticky vsude. Cyklostezka Rozdelov - Vyhasly - Svermov. Na kraji stopa, uprostred vyslapane od lidi - skvele na brusleni.
Vloženo 9.2.2021 23:06
KERSKO (Třebestovice - Hradišťko - Nymburk): V Kerském lese celkem pohoda po jednoduchých stopách, případně chodnících a kolejích po autech. Hratelná byla i červená dál přes Písty do Nymburka. Na polích někde škrtala hlína, ale často i slušná stopa (Bory), trochu slabší byl jen závěr před Nymburkem. Na 180 m n. m. vlastně paráda, tahle polabská trasa se nezadaří každou zimu.
Vloženo 9.2.2021 22:11
Lesy u Kozove hory, cesta pod Lapakem. Na cestach to jde dobre, ale pole jsou zorana a snehu na nich tak tak, ze obcas clovek proslapne na hroudu.
Vloženo 9.2.2021 19:37
Poděbrady, projetá stopa po loukách podle Labe od parkoviště za mostem k dálničnímu mostu a dále po lokách do Kluku po zelené turistické značce. Sněhu všude dostatek okolo 20 cm, ovšem podklad velmi měkký. Dobře se dalo jet ve stopách po autech. Další možnost jsou cyklostezky podle Labe tam je podklad pevnější. Počasí i sníh ideální.

O oblasti

Původně jsme tuto oblast měli pojmenovanou poměrně nešťastně "Okolí Prahy", ale označení střední Čechy je lépe vypovídající. Přesnější vymezení oblasti však ukazuje mapa. Ze ní je snad patrné, že ne všechna místa ve středních Čechách sem patří. Samostatné oblasti totiž existují pro Brdy a Hřebeny táhnoucí se od Prahy na jihozápad, Ladův kraj jihovýchodně od Prahy a Čertovo břemeno s Polánkou, které se nachází nedaleko Tábora.

Pro oblast středních Čech platí, že se zde lyžuje nepravidelně, když sníh náhodou závítá i do nížin. Strojově upravované tratě zde nehledejme. Výjimkou jsou golfová hřiště v Berouně a na Konopišti, kde se za dobrých podmínek můžeme setkat s upravenými okruhy.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy