Česká Sibiř - Čertovo břemeno – běžky

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 28.2.2020 15:37
V noci na České Sibiři výrazně sněžilo. V Ješeticích leželo dnes ráno 15 cm sněhu. Dle provozovatele, ale bohužel není pevný podklad (nemrzne) pro úpravu běžkařských tras. Zatím to vypadá, že letošní sezona vůbec nezačne :-( Obrázek: Dnešní polední pohled na Čertovo Břemeno. Aktuální situaci můžete sledovat na stránce meteorologické stanice Ješetice: http://pocasijesetice.cz/ a na facebook stránce https://www.facebook.com/ceskasibir
Vloženo 19.1.2020 19:05
Dnes ráno po dlouhé době napadl na České Sibiři sníh. Sněhová pokrývka dnes ráno: 2 cm. Většina během dne odtála. Zatím to na běžky není :-( Zajímavý příspěvek si můžete přečíst na https://www.facebook.com/ceskasibir . Aktuální situaci můžete sledovat na http://pocasijesetice.cz/
Vloženo 14.11.2019 22:53
Na České Sibiři napadl první sníh. Minulý rok byla zaznamenána první souvislá sněhová pokrývka až 20. listopadu. Vyrazíme na běžky letos dříve? Můžete si přečíst zajímavý příspěvek na https://www.facebook.com/ceskasibir a graf, kdy leželo sněhu nejvíce několik let zpětně si můžete prohlédnout na stránce www.pocasijesetice.cz. Obrázek: Jistebnice 13. listopadu 2019

Aktuality ze sezóny 2019/2020, popř. starších

Vloženo 27.2.2019 18:59
Sníh na většině míst odtál, terén je nevhodný pro běžky.
Vloženo 23.2.2019 17:44
Dopoledne skvělé bruslení na zmrzlých loukách okolo Chlistova. Okolo poledne okruhy na Ounuzu. Staré stopy zde čerstvě projeté lidma – paráda. V neděli to už asi bohužel bude letos naposled…
Vloženo 20.2.2019 13:51
6:45-9:30
-2 až 2st. C, jasno
skvělé bruslení na všech loukách kolem Jistebnice od n.v. 550 m, podklad tvrdý, sněhu stále dost 3-20cm, nesouvislá pokrývka se dá ještě všude objet
Vloženo 17.2.2019 21:15
Dnes okruh Monínec - Ounuz - Cunkov - Alenina Lhota - Libenice - Sychrov - Křivosín - Jistebnice (velmi dobře upravené stopy) - Nadějkov - Mozolov - Chyšky - Javorová Skála - Monínec (týden stará stopa upravená traktorem). Okruhy na vrcholech čerstvě upraveny skútrem. Ráno velmi dobré podmínky pro bruslení, přemrzlý sníh, všude 5-20 cm, ale občas se vyskytují vytátá místa (kameny, tráva), nutná obezřetnost - čím níže, tím více. Po poledni vše výrazně měkne, k večeru opět přemrzá. Celkově krásné jarní lyžování.
Vloženo 17.2.2019 19:42
Od 7:15 skvělé bruslení na loukách. Okolo 9:30 již krusta povolovala.
Vloženo 17.2.2019 15:50
Libenice-Moninec-Brusiny a zpět. Jarní lyžování, zatím bez přenášení, ale místy na jižních stranách už tráva. Pozor na sjezd v lese k Brusinum, je tam nejdřív led a pak kameny. Ideální na dopolední bruslení na loukách.
Vloženo 16.2.2019 19:36
Dnes v poledne super svezení: Chlistov – loukama a lesem na Businy – objíždka lesem nad Businama (stále jestě sjízdná) – Ounuz okruhy – od Poštovny lesem dolů na chlistovský louky (až na tři stromy pres cestu kupodivu bezpečně sjízdný) – Chlístov. Na loukách krásný firn - lze jezdit I všude mimo stopy! Ráno prý ale bylo vše hodně zmrzlý. Málo lidí! Podle stavu sněhu a předpovědi odhaduju, že jestě přístí týden to bude snad OK. A moc dík všem, kteří v tomto krásným areálu udržují stopy!!!
Vloženo 16.2.2019 15:29
Dnes dopoledne parádní svezení. Stopy lehce přimrzlé, pro vyznavače bruslení skvělé podmínky mimo stopy.
Vloženo 15.2.2019 13:11
Dnes dopoledne Jistebnice- Businy- Javorová skála- U Bizona- Alenina Lhota- Jistebnice. Sněhu stále dost, mimo stopu souvislá sněhová pokrývka- dá se bruslit. V noci mrzlo, takže kolem 9 30 ještě umrzlé, sjezdy ošemetné- raději mimo stopu. K poledni už měkčí. Myslím, že ještě zítra běžkovat půjde :-)
Vloženo 14.2.2019 14:29
V úterý dopoledne, Libenice - Jistebnice - Alenina Lhota - Libenice, umrzlé, jedna ledovka. Místy nafoukaný sníh a jazyky. Celé odbrusleno, jen to někde na ledovce ujíždělo a někde naopak bylo až po kotníky sněhu.
Vloženo 13.2.2019 9:27
Vcera bylo snehu dost, ale zavate stopy a ledosnih.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 12.2.: Dobrý den, rád bych se zeptal v jakém stavu jsou aktuálně stopy po mírné oblevě. Plánuji trasu Jistebnice - Businy - Ounuz - Libenice - Jistebnice. Předem děkuji za odpověď.)
Vloženo 10.2.2019 19:46
Zdravím,
dnes z Kostelce na Orlov a zpět, žádní lidé, ještě velmi dobré, na klasiku to chce klister, na bruslení dosti měkké, ale i to jde. V blízkosti stromů ve stopě větvičky, ale není to hrozné. Uvidíme jak počasí zítra.
Milan
Vloženo 10.2.2019 19:25
Jel jsem včera tuto trasu v popsaném směru, jsou tam dva prudší sjezdy, první na cca 5 km z Busín a pak cca na 12 km před hotelem Mozolov. Oba jsou ale krátké a jsou na volném prostoru, takže se dají sjet cik cakem na volném sněhu mimo stopu. Aspoň mi to zpestřilo klasiku, protože na této trase si nezabruslíte. Jinak stopa je ještě stále dobrá, i když na pár místech, kdy se jede kolem stromů, tak je špinavá od jehličí a větviček. A dvě místa - u hotelu Mozolov a u osady Boučí - už jsou nesjízdné, tam je nutné kus popojít pěšky. S jídlem vám neporadím, vyjížděl jsem z Nadejkova, kde hospoda je, ale vypadala zavřeně a jinde jsem kolem hospody nejel.
(Odpověď na dotaz uživatele dd z 10.2.: Prosím, v jakém směru je lepší jet okruh Chyšky-Busíny-Nadějkov-Chyšky, tedy vyhnout se prudším sjezdům, a to zejména ke konci (méně sil)? Jaká je možnost stravování po cestě? Díky za odpověď.)
Vloženo 10.2.2019 10:59
Libenice, Alenina Lhota, Jistebnice, U Rezků, Libenice, vše zcela super. U Rezků také super. Stopa odpoledně měkla, ale stále dobře sjízdná. Nebylo nutno nic objíždět. Nikdo v ní nechodil. Děkuji velmi za úpravu stop.
Vloženo 9.2.2019 17:47
V sobotu dopoledne ve stopách mezi Bizonem a Libenicemi. Velmi dobré svezení, stopy jsou už pěkně vytvrdlé, takže přežijí i aktuální oblevu. A jestli příští týden znovu něco nasněží, bude to super. Díky místní správě za úpravu tratí!
Vloženo 9.2.2019 16:43
Dnes dopoledne z Jistebnice k Bizonovi a zpět. Ještě pořád parádní svezení, po celé trase dostatek sněhu bez nutnosti objíždění :-)))
Vloženo 9.2.2019 15:08
Křivošín - Kostelec a zpět - sněhu dost, stopa super, lidí málo, ale k poledni už to měklo. Celkově super svezení
Vloženo 9.2.2019 13:19
Dnes dopoledne z Jistebnice k Bizonovi a zpět. Ještě pořád parádní svezení, po celé trase dostatek sněhu bez nutnosti objíždění :-)))
Vloženo 8.2.2019 21:20
Myslím, že v sobotu 9.2. lze stále využít běžkařských tras. Samozřejmě, že místy již musíte počítat s občasnou malou objížkou, ale v sobotu bude zejména dopoledne stále dostatek sněhu. V pátek bylo provedeno rozsáhlé měření sněhové pokrývky na České Sibiři. Podívejte se na: https://www.facebook.com/ceskasibir Počasí živě z nedaleké meteorologické stanice: http://pocasijesetice.cz/
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 8.2.: Ahoj...chci se zeptat, jak to dneska šlo, dá se stále vpohodě jezdit? Chtěl bych si zítra dopoledne zajezdit, ale nevím jaká bude stopa s teplotou nad nulou...
Děkuji)
Vloženo 8.2.2019 19:48
Kolem Borotina uz se to rozpada, ale staci vystoupat na louky v okoli a drzi to porad krasne. Krivosin - Kostelec exkluzivni. Chtel bych strasne moc podekovat rolbarum i Spolecenstvi obci za udrzbu. Je to uzasna sluzba.
Vloženo 8.2.2019 14:46
Pekna strojova stopa po obou stranach, v miste osluneni byl mansestr uprostred a v nizsich partiich volnejsi, dna stop drzi, velmi pekne svezeni dnes dopoledne. Dekuji rolbarum!
Vloženo 8.2.2019 1:32
SKOL! No, mel to byt krasny vecer. A zpocatku i byl :) Pocasi ideal, opravena rolba opet zauradovala (timto budiz pochvalena udrzba tras), stopy pekny, z Jistebnice na Libenice dokonce naprosto excelentni, navic skoro zadny lidi. No, v Jistebnici sem zjistil, ze nemam mobil. Reknu vam, je to fajn pocit :) No, nasadil jsem tempo a vyrazil jsem zpet do Libenice s nadeji, ze ho 'urcite najdu'. Za 3/4 hodinky jsem zpet v Libenici, celkem namlaceno zhruba 25 km, coz je pred Jiz50 tak akorat. Mobil samozrejme nikde :) Dorazim domu a zkousim prozvanet - funguje, lec nikdo nezveda. Zhruba po hodine marneho prozvaneni dochazim k zaveru, ze mobil urcite lezi nekde ve stope (urcite bude hned za Jistebnici, to je prece jasny) a marne ceka na zachranu -> opet tedy nabiram smer Sibir, tentokrat tedy primo do Jistebnice. Ceka me super nocni lyzovani s mizernou celovkou do hor a hledani jehly v kupce sena. Pocasi naladu jeste vylepsuje - zacina prset. V duchu se chvalim za proziravy vyber vecerniho osaceni - mam perovku, ta je do deste nejlepsi :) Potkavam 2 celovkare, fajn typci, nicmene 'mobil nevideli'. Ale neva, bojuju dal, dorazim az na Cunkov - a tam uz hazim rucnik do ringu. Uz to nenajdu. Zacina prset fakt hodne, zveda se vitr - perovka je uz davno uplne prolita, je kosa. 8 kilaku z5 do Jistjebnice uz jedu vabank skejtem, mam dneska svuj den a kazdou chvili cekam jeho zavrseni v podobe zlomene hulky / lyze / nohy. Nicmene dorazim ziv, ale... porad mi jeste muze spadnout vetev na auto, ne? :) Pres 40km v nohach pred Jizerkou neni moc dobry, asi budu za radoveho snehulaka-turistu :) Jedu pres Libenici... ze bych se jeste zastavil na parkovisti a podival se, zda tam ten mobil preci jen nekde nelezi? Spis jen z povinnosti vylezu z auta a vyrazim ke stope. Nic. Horce se pousmeju a jsem definitivne smiren s osudem. Vzadu je jeste jedna stopa, dojdu k ni jen tak setrvacnosti, celovka selhava, nic nevidim. Otocim se zpet k autu, mimodek se podivam jen tak bokem a... v zaveji vidim zapichlou cernou desticku... TVL, neuveritelny, nejaka kapacita sebrala muj mobil nekde po ceste a vyvesila ho jen tak do zaveje! :) Timto dotycne osobne dekuju, kluk ma u me flasku, holka pusu - prihlaste se :) Ac byl mobil doslova obaleny ledem, tak prezil a regulerne funguje... Takze konec dobry, vsechno dobre, uz se tesim na priste. Doufam, ze cert tentokrate sveri sve bremeno nekomu jinemu :)
Vloženo 6.2.2019 19:03
Rolba je opravená. Dnes byla provedena úprava běžkařských tras mezi Jistebnicí, Aleninou Lhotou, Ounuzem, Libenicemi, Střezimíří, Meznem, Borotínem, Novým Kostelcem a zpět do Jistebnice.
Jsou vynikající sněhové podmínky.
Počasí na České Sibiři - Ješetice: sněhová pokrývka 22 cm. Sněhu je dostatek. V pátek bude provedeno rozsáhlé měření sněhové pokrývky na České Sibiři. Sledujte: https://www.facebook.com/ceskasibir Počasí živě z nedaleké meteorologické stanice: http://pocasijesetice.cz/
Vloženo 5.2.2019 20:22
Dnes jsme jeli trasu Libenice-Alenina Lhota-Jistebnice-Libenice. Vyjeli jsme v 10 hodin z parkoviště v Libenicích. Stopa nebyla ještě upravená kvůli porouchané rolbě, na jejíž opravě se pracovalo. Ale i v neupravené stopě se jelo nádherně a dnešní mrazivé a slunečné počasí zážitek ještě umocnilo. Na cestě z Jistebnice jsme opravenou rolbu potkali a cestu zpátky na parkoviště jsme si užili na úplně čerstvém manžestru, což se nám na běžkách ještě nikdy nestalo :-) Zkrátka dneska PARÁDA!!! Počasí, sníh, po poledni už upravená stopa...
Díky všem, kdo na úpravě tras mají jakoukoli zásluhu.
Vloženo 5.2.2019 19:59
Dnešní odpolední paráda.
Porouchaná rolba dojela přes Libenici do Jistebnice. Vytvořila skvělou stopu jak na bruslení , tak na klasiku.
Takže Jistebnice, Libenice , Alenina Lhota , Jistebnice to jde celé bruslením. Nová stopa po rolbě je místama na bruslení trochu měkčí , ale noční mráz to upraví .
Jinak po 16 hodině ještě nádherně slunečno, - 3 °C .
Doporučuji všem :-)
Vloženo 4.2.2019 19:30
SKOL! Takze dneska trasa Libenice -> Ounuz -> krouzeni na kolecku pod vezi -> Businy -> Na Skalce -> Alina Lhota -> Libenice. Celkem 23km. No, z Libenic na Polanky se jde maximalne kochat na Sumavaka, soupaz bez sance, teda pokud nahodou nemate misto kosicku misku na polivku... Presne na kote 2.1 km od parkoviste lezi s nohama nahore ona porouchana rolba, skoda, ze to nedala alespon do tech Libenic ;-( Od Polanky dale dejme tomu slusna stopa, da se jet celkem dobre. Nahore na Ounuzi je to v pohode, slusna stopa. Kolem ctvrte uz jsem tam byl sam, stopa jeste vice primrzla, hole se neborily a cestou na Aleninu Lhotu se dalo soupazit tak, ze by snad i Tord Asle Gjerdalen zavidel :) Hezkej zazitek. Na konec uz jen 10 minut trapeni rozbitou stopou z5 na parkoviste v Libenicich. Bylo fajn, nevahejte vyrazit. K dokonalosti chybi opravit rolbu a projet celou trasu - co na to udrzba tras? ;-)
Vloženo 3.2.2019 21:44
Zdravím všechny,
nejdříve velké poděkování za servis při přípravě běžkařských tras, co se podařilo upravit, bylo výborné, pouze zda mohu poprosit, když se rozbije rolba, bylo by možno vložit tuto informaci na web a k tomu napsat co se podařilo upravit a co nikoli? Myslím, že bychom všichni toto uvítali.

Děkuji. Milan

O oblasti

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských tras, které dostaly jméno Greenways Čertovo břemeno. Pokud je zde sníh, je právě Česká Sibiř pro obyvatele Prahy nejbližším místem s rozsáhlejší sítí strojově upravovaných stop. Sjezdaři znají Českou Sibiř díky středisku Moninec - na vrchol tamní lanovky také běžkařské tratě vedou.

Na údržbu a zkvalitňování běžkařských tras Greenways Čertovo břemeno mají možnost přispět i lyžaři, a to buď převodem na účet Společenství obcí Čertovo břemeno 245 192 928 / 0300, či přímo během lyžování do kasiček. Více o možnostech podpory tras najdete na webu Společenství obcí Čertovo břemeno.

Podívejte se na okomentované fotky z lyžování v oblasti Čertova břemene a mapu kudy aktuálně vedou některé trasy (obojí z 21.1.2017). Dále je tu video a popis výletu v oblasti Čertova břemene (starší, z roku 2013).

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy