Česká Sibiř - Čertovo břemeno – běžky

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 20.3.2021 20:57
Ahoj, dneska jsem nevydržel a dojel na Javorovku, po cestě jsem se zděsil, kam jedu, když po cestĕ bylo minimum sněhu, ale u Libenic už bylo kolem 10cm a na Javorovce 15 až 25cm, nahoře byl borec, který měl skútr se stopovačem udělal na první louce okruh a pak jel dál na louky, pěkně jsem se vyblb, i když někde kouká tráva nebo krtinec, jestli máte možnost nebo odvahu, je tam krásně na sluníčku...😉
Vloženo 17.2.2021 11:51
Ahoj, poslední víkend na běžkách na Jistebnicku byl luxus. Slova nádhera, krása atd. Překrásné sobotní, nedělní i pondělní svezení v nádherných stopách a ještě k tomu to slunce. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se starají.
Vloženo 14.2.2021 21:51
Dnes v NE 14.2.: Louky okolo Chlistova: vyjeté okruhy od rolby/skutru i od lidí opět super. Dík za tu práci (poslete peníze na údržbu tratí – v Italských Dolomitech jsme platili 3-9E za den a tady je to stejně kvalitní!). Parkoviště na Chlístově OK, z poloviny prázdné.
Vloženo 12.2.2021 19:58
Ahoj, dnes Libenice, Bizon, Javorovka a zpět, po 14 hod. jsem potkal rolbu, sice se objevuje tráva a pár krtinců, ale dá se objet, nejlepší Javorovka, po 11 dnech mě to bavilo, parádní počasí a dobré svezení a prosba, pokud potkáte někoho chodícího ve stopách, nebojte se ho vyhnat...dělam to taky😈, pěkné svezení.
Vloženo 12.2.2021 9:18
Děkuji OV za rozsáhlou odpověď o stavu běžkař stop na Jistebnicku před nastávajícím víkendem.
Dekuji a přijedeme. T.
Vloženo 11.2.2021 14:03
Dnes proběhla kontrola stavu sněhové pokrývky na běžeckých trasách. Vlivem větru dochází k nerovnoměrnému rozmístění sněhu, některé lokality mají pouze 5cm sněhu. Po dohodě s rolbařem se pokusíme v pátek dopoledne upravit pouze trasu z Cunkova na Ounuz včetně okruhů...
Další vývoj počasí, můžete sledovat na stránce http://pocasijesetice.cz


(Odpověď na dotaz uživatele TaS z 11.2.: Dobrý den, prosím, budou se dnes ve čtvrtek protahovat stopy jak bylo 8. 2. avizováno Ondřejem Vackem.
Děkuji. T.)
Vloženo 10.2.2021 18:05
Byli jsme dnes okruh Jistebnice, Cunkov, Ounuz, Bezděkov, Růžená, Chyšky, Mozolov, Nadějkov a zpět Jistebnice. Stopy plus minus Jistebnice až Bezděkov, pak už nic, zaváté, v podstatě jsme každých pár set metrů hledali trasu v mobilu, trasy jsou mimo turistické cesty, kdesi po poli, takže velké bloudění... v tomhle mrazu sundávat každých sto metrů rukavice nechcete. Do protažení stop určitě nedoporučuju!
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 10.2.: Dobry den, jako nezkuseny bezkar, zvladnu najit stopu kdyz zaparkuji v Chlistove? Mam hledat stopu smer jezero sv. Vojtech nebo spis smer za kostelem? Rada bych jela zitra odpoledne s kamaradkou. Budu rada i za doporuceni lepsiho startovniho mista v okoli (Cunkov, Bezdekov). Podle mapy.cz tipuji, ze do Ounuzu v zime autem nedojedu, nevim. Mockrat dekuji za radu)
Vloženo 8.2.2021 20:55
Na chlístovských loukách jsou prošláplé okruhy zhruba ve směrech jak projížděl skútr. Sněhu přes 10cm, všude bílo, nelepí se, jede to pěkně ale nepříjemná jsou občasná podmočená místa, která nejsou ještě zamrzlá. Na "krtiny" jsem narazil jen velmi zřídka. Od parkoviště je ale prohrnutá cesta až na trávu k lesu, kde řádí lesáci a rozděluje přední louku na dvě. Cesta na Javorovou skálu projetá není. Problematičtější je parkování, aby se nepřekáželo ani lesákům ani vjezdu do statku, který je také prohrnutý. V 18h -6°C, zataženo, poletoval sníh. Silnice bez problémů
Vloženo 8.2.2021 19:00
Trasy zatím upraveny nejsou. Dnes v noci přibylo 10 - 15 cm nového sněhu. Například Ješetice hlásí 11 cm a Nadějkov 9 cm. Další sněžení (dle aktuálního výhledu modelu) se očekává v druhé polovině noci na úterý a ve středu odpoledne. Úprava stop proběhne s největší pravděpodobností během čtvrtečního odpoledne... Aktuální stav počasí a kolik připadlo sněhu můžete sledovat například prostřednictvím nedaleké meteorologické stanice: http://pocasijesetice.cz
Vloženo 8.2.2021 18:05
(Odpověď na dotaz uživatele Milan F. z 8.2.: Zdravím běžkaře,

máte prosím někdo zkušenost z dneška, zda je dost sněhu a upravená stopa?
Díky M.)

Odpověď
Jeli jsme dnes po polích okruh z Jistebnice směr Neveklov, pak po druhé straně od silnice na Cunkov zase do Jistebnice. Stopa upravena není, část jsme prošlápli sami, zpět jsme se napojili na stopu prošláplou někým jiným. Sněhu tak akorát na běžky 2 :-) Celkem fajn svezení, nelepilo se to :-)
Vloženo 8.2.2021 22:59
Díky.
Vloženo 7.2.2021 14:07
Líbeznice bez sněhu. Nedá se jet na běžkách.
(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 5.2.: Nevíte náhodou někdo jak to vypadá dnes na trase Libenice Cunkov?)
Vloženo 7.2.2021 14:05
Líbenice louky bez sněhu. Nedá se jet na běžkách.
Vloženo 5.2.2021 17:40
Teploty se drží stále nad 0 °C. Odtávají i poslední zbytky sněhu. Trasy jsou zcela neprůjezdné. - to se píše na https://certovo-bremeno.cz/bezkarske-trasy. Je u toho sice napsáno "Aktualizace 29. 01. 2021", ale evidentní je, že jen nedopatřením nedošlo k přepsání data. Tipoval bych 4.2.. Klikat na odkaz "Více na našem facebooku" nepomůže, žádný nový post tam není, ale když se člověk prokliká na komentář ke komentáři, má odpovědí ze 4.2. jasno: "sníh je pryč. Oteplilo se".

(Odpověď na dotaz uživatele Hanka z 5.2.: Ahoj, jaký je sníh na Čertově břemeni? Bude to o víkendu na běžky?)
Vloženo 5.2.2021 13:15
Docela dobře lze aktuální stav odhadnou podle webových kamer:
https://www.jipn.cz/strezimir_silnice.php
https://jipn.cz/strezimir_vodarna.php
https://www.hydronet.cz/cebr
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=nadejkov
Vloženo 5.2.2021 11:11
Zdravím, včera 4.2. odpoledne jsem se byl podívat na stopy. Je to hodně špatný. Jedině malý a velký stadion (kolečka na loukách) na Ounuz. Možná trochu na pláních Busíny- Chlístov. Liběnice - Bizon a Jistebnice - Bizon nesjízdné.
Vloženo 2.2.2021 21:26
Start Chlistov, lesem na Ounuz a zpět. Louky u Chlistova z 1/3 už nesjizdne, ale i tak se nechalo a bylo super lyžování. Po odpoledním dešti a oblevě bude už hodně špatný, snih měkký, rozbředly, nebo ledovaty. Na Ounuzu kolečka byla ještě pěkná, ale dnešní déšť hodně zničí. Děkuji za úpravu stop....
Vloženo 1.2.2021 19:17
Jistebnice-Cunkov v 9 rano v Jistebnici prázdno ,po cestě ani noha,perfektní svezení a počasí. Sem tam led
Vloženo 1.2.2021 19:17
Doplním stav z Líbenice do Jistebnice a pak k Alenině Lhotě. Stejný stav jako popsaná trasa na Cunkov.
Vloženo 1.2.2021 17:35
Hlavní trasa parkoviště Libenice - vysílač Ounuz a zpět.
Počasí luxusní, parkoviště plné (kolem 14) cca ze třetiny.
Stopa - tvrdý (místy přimrzlý) podklad, pro klasiku z cca 95% dobré svezení, zbytek 5% zledovatělé nebo stopa rozhrnutá nebo občas hlína, takže celkově dobrý dojem.
Posílám finanční příspěvek na stopy a také dotaz ... uvažuje se do budoucna, že by se upravily některá místa, kde by se zatrubnily (s nasypanou zeminou) strouhy a občasné vodoteče, tak aby stopa nebyla vodnatá/zmrzlá/vyjetá na hlínu, samozřejmě s ohledem na finance a zejména dohody s vlastníky pozemků?
Např. zde: https://mapy.cz/s/busekagupe
Vloženo 31.1.2021 19:46
Růžená-Chyšky-Nadějkov-Starcova Lhota-Busíny-Růžená (3:00), proti středě horší okolo Nadějkova, "silniční" úsek po výjezdu z Nadějkova směr Starcova Lhota sundat lyže (prohrnuto, ledovka, kamínky), ze Starcovy Lhoty na Busíny vyšlápnutá stopa. Jinak velká paráda. Jasno, -8°C, Orion svítil na cestu.
Vloženo 31.1.2021 19:25
Louky na východ od Chlístova opět plné nových stop udělaných skútrem (děkujem a posílám příspěvek, skůtr nejezdí na vodu!). Obě lesní spojky mezi loukama a Businami trochu dobrodružné, ale zábavné. Tvrdý podklad a čerstvý prašan na Chlístovských loukách umožňuje i bruslení a telemark mimo stopy! Prošlápnuté jsou stopy i směrem na Veletín. Nejlepší podmínky za posledních pár let!
Vloženo 31.1.2021 18:12
Upraveno rolbou: Jistebnice-Cunkov-Ounuz-Libenice-Křivošín. Stopa je tvrdá, bohužel po oblevě v týdnu je místy zledovatělá. Centrální parkoviště v Libenicích bylo dnes odpoledne úplně plné a auta stála i na hlavní silnici. Sněhu je dostatek a podmínky jsou v současné době velmi dobré a jde o pravděpodobně nejlepší stav v této sezoně. Doporučuji návštěvu začátkem týdne, kdy bude přes den poměrně chladno a stopy budou stále ideální.
Aktuální stav počasí a sněhovou pokrývku můžete sledovat například prostřednictvím nedaleké meteorologické stanice: http://pocasijesetice.cz
Vloženo 31.1.2021 17:53
Dnes jsem vyrazil z Borotína směrem na Libenice. Až na Sychrov stopa jen vyšláplá po poli, ale pak již upravený okruh až do Jistebnice. Po poli se ale dalo dobře i bruslit , protože podklad byl většinou tvrdý a na vrchu prašan.
Vloženo 31.1.2021 16:57
Super rano vystoupit z auta rovnou do stopy. Upraveno perfektne z Libenic na Javorovou skalu, stopa pres Businy upravena neni, ale od bizonu do Jistebnice zase parada, z Jistebice zpet na parkoviste Libenice, kopec pod parkingem dost odtato, lezou krtince
Vloženo 31.1.2021 14:17
Dnes Libenice, Alenina Lhota, Jistebnice, Libenice-nádhera, děkuji za úpravu stop. Paráda. (odpoledne parkoviště narvaný)
Vloženo 31.1.2021 13:53
Cunkov, ounuz. Skate. Trat v noci upravena, rano krasne tvrda. v pohode i na novech lyzich.Par problematickych mist, vytate a pak zmrzle. Daji se objet.

Diky moc za upravu trati!
Vloženo 30.1.2021 22:52
Ahoj, dnes 16 - 18.30, Libenice-Bizon-Javorovka a zpĕt, podklad vymrzá -4C, 5 cm snĕhu z dopoledne, velmi dobré svezení, bruslení i klasika dle stopy, pokud se povede úprava, bude to výborné🙂, pozor na silnice, potkal jsem 2 závodníky v poli...
Vloženo 30.1.2021 21:35
Dnes jsem vyrazila take z Cunkova - od Bizona. Vyjela jsem az po 16.hodine nahoru na Ounuz a prilehle louky. Bezkaru minimum. Strojova stopa sice nebyla, ale jelo se krasne, bylo to proslaple.. Dnes dopoledne nasnezilo cca 5 cm prasanu, podklad zmrzly. Dnes teplota minus 3 stupne.. Po ceste na cunkov jsem jela pres Jistebnici a tam bylo videt, ze snih odtal, ze silnice bylo patrne, ze to bylo mokre a podmacene, v okoli Majdaleny tedy bezkari zadni..
Vloženo 30.1.2021 18:33
Byl jsem dnes a sněhu bylo dost. Motal jsem se na okruzích kolem vysílače a dolu k Bizonovi. Stopa sice žádná ale na pohodovou jízdu stačilo.
(Odpověď na dotaz uživatele Coudek z 30.1.: Ahoj, ma nekdo prosim info o stavu trate? Cunkov, ounuz? Da se skate a nove lyze?

Diky moc)

O oblasti

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských tras, které dostaly jméno Greenways Čertovo břemeno. Pokud je zde sníh, je právě Česká Sibiř pro obyvatele Prahy nejbližším místem s rozsáhlejší sítí strojově upravovaných stop. Sjezdaři znají Českou Sibiř díky středisku Moninec - na vrchol tamní lanovky také běžkařské tratě vedou.

Na údržbu a zkvalitňování běžkařských tras Greenways Čertovo břemeno mají možnost přispět i lyžaři, a to buď převodem na účet Společenství obcí Čertovo břemeno 245 192 928 / 0300, či přímo během lyžování do kasiček. Více o možnostech podpory tras najdete na webu Společenství obcí Čertovo břemeno.

Podívejte se na okomentované fotky z lyžování v oblasti Čertova břemene a mapu kudy aktuálně vedou některé trasy (obojí z 21.1.2017). Dále je tu video a popis výletu v oblasti Čertova břemene (starší, z roku 2013).

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy