Česká Sibiř - Čertovo břemeno – běžky

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 11.2.2023 13:15
Proti čtvrtku znatelné zhoršení. V poledne kolem nuly, zataženo, pocitově vlhko. Sníh firnovatí a dole u Cunkova se objevují více hnědé "krtiny". Zůstal jsem na louce u věže, kde se dalo celkem rozumně kroužit. Stopa umydlená.
Vloženo 9.2.2023 19:01
Zaparkováno u Bizona a pak nahoru běžmo na Ounuz. Dole je všude bílo, tvrdo ale z pole kouká oranice. Nahoře je více sněhu a najdou se i místa s ne úplně tvrdou stopou. Nejlepší sníh byl v závěru stoupání k věži a na louce u věže. Z horních luk je lepší ta směrem k sjezdovce. Druhá je částečně něčím rozježděná. Chlístovské louky se zdály bílé ale vypadalo to pouze na tenkou vrstvu, nezkoušel jsem. V poledne bylo lehce pod nulou ale trošku časem změklo. Celkově docela dobré kroužení. Silnice suché.
Vloženo 7.2.2023 20:40
V úterý 7.2. jsme navštívili běžecké trasy okolo Javorové skály.
V podstatě stejný stav, který popisoval pan Koč.
Auto jsme zanechali u restaurace U Bizona a vyrazili na SZ.
Stopa strojově neupravená, svrchu silně namrzlá, místy vyčnívají drobné kameny či hlína. Stopa na klasiku lyžaři protáhlá, na bruslení párkrát prošlápnutá, nicméně skaty se mírně propadaly skrz namrzlou horní krustu.
Mile překvapil krátký sjezd (cca 300m) pod vysílačem Ounuz. Jelikož tato zmiňovaná stopa se nachází ve stínu, sněhová pokrývka je dostatečná a nikde neprosvítají kameny. Velmi solidní stopy na klasiku (2x) a bruslící pás rovněž krásně prošlapaný (máte se do čeho opřít). Na tomto krátkém sjezdu jsme zůstali tak půl druhé hodiny, skutečně nejhezčí úsek, jímž jsme projížděli.

Na kameňačky určitě doporučuji, nové běžky bych zvážil. Při ostatních sjezdech skutečně musíte dávat dobrý pozor, abyste neskončili se zářezy na skluznici.
Vloženo 6.2.2023 9:23
Krásné slunečné počasí, pořád ještě sněhu dost, ale každopádně by to chtělo na tenhle zmrzlý a pátečním deštěm "preparovaný" základ aspoň trochu nového sněhu, předpověď bohužel nic neslibuje... Na louce u vysílače u Ounuzu jsem obnovil bruslařské kolečko (po předchozích deštích tam byla na povrchu krusta, tu jsem ale rozšlapal). Po obědě v hospodě U Bizona jsem ještě udělal menší okruh po lese a loukách směrem ke golfovému hřišti, ale tam už je to jen na kameňačky.
Vloženo 4.2.2023 18:50
Kam na běžky? No přece do Cunkova a na Ounuz(Javorová skála). Dnes odpoledne jsem byl na běžkách. Sluníčko se střídalo s občasným sněžením. I přes oblevu v okolí lze si parádně zaběžkovat. V Cunkově leží 6 cm a na vrcholu Ounuz (Javorová skála) ve výšce 702 metrů nad mořem je dokonce 14 cm a stopa velmi příjemná, zmrzlá a vyšlapaná od běžkařů. Doporučuji start ideálně z Cunkova u penzionu "U Bizona" (možnost občerstvení v hospůdce) a vyrazit směrem na Ounuz. Podmínky budou v následujících dnech dobré, jelikož se očekává celodenní mráz. Aktuální stav můžete sledovat také prostřednictvím kamery Cunkov(Webkamery-Česká Sibiř). Bohužel v Libenicích (centrální parkoviště) a na dalších místech nelze v současné době nastoupit na trasu(bez sněhu). Nízká sněhová pokrývka neumožňuje strojovou úpravu běžkařských tras na území Čertova břemene, ale přesto si lze parádně zaběžkovat v přírodě bez velkého počtu lidí. Tak neváhejte a přijeďte :-)
14:42
14:43
Vloženo 30.1.2023 12:24
Ahoj, v podstatě potvrzuji napsané. Sněhu ale není mnoho, někde kouká tráva, případně hroudy hlíny, doporučoval bych spíše "béčkové" lyže. Pokud by se mělo výrazně oteplit tak to určitě nepůjde.
Vloženo 30.1.2023 8:40
V neděli jsem vyrazil na trasu Libenice-Cunkov-Ounuz. Leží zde 2 až 6 cm sněhu. Podmínky jsou velmi dobré(viz fotky). Trasy jsou vyšlapané od lidí a to z toho důvodu, že zatím není možná úprava tras rolbou(nízká sněhová pokrývka). V parkovišti Libenicích bylo v 15:00 hodin 20 aut a v Cunkově (penzion "U Bizona") v 16:00 hodin 15 aut. V první polovině týdne má ještě slabě sněžit a teplota bude většinou pod nulou. Dle výhledu se má na víkend výrazněji oteplit. Tak pokud máte chuť a chcete si užít přírodní běžkování téměř bez lidí, neváhejte vyrazit. Pohodlně můžete zaparkovat v Libenicích nebo v Cunkově. Aktuální stav můžete sledovat také prostřednictvím kamer https://www.pocasiceskasibir.cz/kamery nebo kdykoliv naleznete odkaz na této stránce(užitečné odkazy).
15:53
16:15
Vloženo 29.1.2023 0:01
Chlístovské okruhy projety před časem skútrem. Přemrzlá stopa, místy drhnou body. Není najeto tolik kombinací stop jako při víc sněhu ale nechá se najít slušná zmrzlá stopa. -3.5°C, zataženo, mrznoucí mlha. Parkoviště v Chlístově protaženo.
Vloženo 27.1.2023 18:44
Střezimíř - Větrov - Libenice - Alenina Lhota - U Bizona a zpět.
Sníh zmrzlý, není ho moc, ale dalo se jet už ze Střezimíře. Vyšlapané stopy, občas rozjeté autem, sem tam kouká hrouda nebo řepka. Celkově dost dobré, ale připadnout by neškodilo.
Vloženo 26.1.2023 7:45
Od Bizona na Ounuz dobré, přes Businské peklíčko to kupodivu také nebylo tak hrozné jako jindy, na loukách u Chlistova opět vykrouženo mnoho okruhů skůtrem. Děkujem ! Lyže B samozřejmostí...
Vloženo 24.1.2023 12:20
Ounuz-Jistebnice a zpět. Šlo to.
Vloženo 23.1.2023 11:24
Jeli jsme od Bizonu nahoru k vysilaci a pak okruh nahore po loukach. Stopa pouze vyjeta lidmi, sem tam nejaka trava, ale celkove pohoda.
Vloženo 21.1.2023 19:33
Připadlo dost, na loukách od bizonů dál je to už výborné. Strojově ale zatím nic upraveného není (ani od od parkoviště u Líbeznice, ani od bizonů). Měl jsem s sebou ale opět jen kameňačky, na louce u vysílače jsem kroužil od 11 hodin sám (byly vidět zaváté zbytky mých stop ze čtvrtka). Doufal jsem, že se někdo přidá a že to třeba ušlapeme tak, že půjde i bruslit. Do 12 hodin nikdo nedorazil a mě to přestalo bavit. Ale když už jsem měl jen kameňačky, tak jsem se rozhodl že se projedu po okruhu vyznačeném v zimní verzi na mapy.cz (po žluté kolem osady Businy, pak ke Starcově Lhotě a zpět kolem Aleniny Lhoty k bizonům). Cesta v lese byla opravdu na kameňačky, na loukách to jde. Kolem osady Businy je to blbě značené i blbě průjezdné, musí se dost dát pozor aby se to trefilo - žlutá značka se místy ztrácí, je tam spousta plotů které se musí objíždět. Strojově ani zde není nic vyjeto. Směrem k Alenině Lhotě pak je to přes golfové hřiště jen "na tušáka" - kdo to tam moc nezná, tak bez GPS moc jednoduše neprojede. Hospoda "U bizona" je otevřená (od pátku do neděle, od 11 hodin, v pátek od 15).
K dopravě: Pokud pojedete od Benešova, tak je asi lepší jet až do Sudoměře a pak přes Borotín (a tedy nikoli přes Mezno a Střezimíř). Když jsem tu byl ve čtvrtek tak jsem zjistil, že stavba okolí trati na Č. Budějovice ještě není dokončená, na objížkové (nedostavěné) silnici je spousta bláta, ve směsi se sněhem to tam bude asi dost klouzat. Přes Borotín to dnes bylo OK (i když místy sněhové jazyky).
Vloženo 19.1.2023 18:23
5 až 10 cm nového sněhu bez podkladu. Z parkoviště "U bizona" šlo vyjet po zasněžených loukách až k vysílači, tam jsem na louce vyjel kolečko na klasiku. Měl jsem s sebou kameňačky, ale při troše opatrnosti by to šlo i s lepšími lyžemi. K dokonalosti to ale má daleko, chtělo by to přece jen další dávku toho bílého...
Vloženo 19.12.2022 19:42
Libenice -Cunkov -Ounuz a zpět. Místy zafoukaná stopa,ale jinak naprostá nádhera,zabruslil jsem si líp,než na Šumavě.
Vloženo 21.12.2022 21:42
Krásný svezení....
14:37
14:40
14:49
14:59

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 21.12.2022 21:12
Počasí slunečné, trať pěkná, jelo to parádně. Trasa : Libenice-Cunkov-Ounuz- Monínec a zpět
Vloženo 18.12.2022 16:03
Libenice-Cunkov skvela stopa,slunicko,mráz,cesnecka,krasne sklouznuti🙂
Vloženo 18.12.2022 15:00
Libenice-cunkov-ounuz- a zpět.
Sluníčko, trasa upravená, jak na skate, tak i na klasiku. Mnelo jsem A lyze a v pohodě. Parkoviště v Libeňský či h a u Bizona plně že 3/4.Tak využijte dokud to jde.
Vloženo 18.12.2022 16:13
Po nočním sněžení byla stopa místy zafoukaná. Na loukách u Chlístova bylo několik okruhů projeto skůtrem.
11:27
11:27

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 18.12.2022 12:36
Včera z Chlístova přes Busíny, Ounuz, Aleninu Lhotu do Jistebnice a zpět. Sníh úžasný, stopa po úpravě a následném větším sněžení dobrá, lidí tak akorát. Tolik sněhu pohromadě už dlouho nebylo, a tak jsme si to parádně užívali!
Vloženo 18.12.2022 11:12
Jistebnice-Ounuz-libenice a zpět, stopy velmi dobré👍Přímá trasa libenic-Jistebnice neupravena.
Vloženo 16.12.2022 9:23
Chlístov-Busíny- Na Skalce-Jistebnice (Pekařství s milou obsluhou)-Cunkov-Onuz. Vše paráda :), jen NEEE spojnice z Ounuzu lesem na Chlístovské louky, tam je to o lyže i nohy.
Vloženo 15.12.2022 16:03
Bizon-Ounuz-Businy-A.Lhota
Dnes ideální podmínky, stopa po ranu že včerejška lehce zasnezena, v lesích nad Businami to občas drhlo.Na loukách naprosto super
9:28
9:35
10:14
Vloženo 14.12.2022 23:08
Chlístov, Ounuz, Bizon... Podmínky přímo ideální a to bylo ještě kolem poledne před dalším sněžením k večeru...
víkend se rýsuje slibně:.-) viz. zde:
https://www.pocasiceskasibir.cz/snih/certovo-bremeno-bezecke-trasy
Vloženo 11.12.2022 19:24
Dnes od Bizona na Ounuz OK, lesem přes Busíny s velkou dávkou fantazie přeskákat šlo, milé překvapení na Chlistovských loukách - krásné stopy vyjeté skůtrem !! Zpět prvoprůšlap mezi čouhající trávou kolem Starcovy Lhoty a Aleniny Lhoty zase k Bizonovi na výbornou kulajdu. Škoda, že se na ostatních trasách asi čeká až to půjde projet rolbou. Přitom by pro začátek stačil i ten skůtr. Moc prosím.... Posílám 5 000,- aby vás ta údržba letos bavila, ale hlavně pro toho chlápka z Chlistova :-).
Vloženo 12.12.2022 12:12
Dnes asi již hodně zasněžené, ale v sobotu Cunkov - Libenice atypickou trasou s využitím kolejí od aut. V kolejnici na Javoří - po červené nad Brtný - prvostopou kolem Ostrého vlevo (!!) nahoru dolu, za Ostrým napojení na kolejnici - závěrečné dvě louky od posedu prvostopou - a zpět.

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 11.2.2022 17:31
(Odpověď na dotaz uživatele Hana z 11.2.: Neví někdo jestli bude možné o víkendu běžkovat?)

Na Čertově Břemeni se tento víkend lyžovat nebude, není sníh. Nuly ve statistikách na https://www.pocasiceskasibir.cz/snih a zelená barva na kamerách mluví jasně.
Vloženo 4.2.2022 23:40
trasa Růžená - Bezděkov - Businy - Chlístov a zpět: bez stopy, mokrý sníh, +5 stupňů, na loukách na na polích už kouká tráva a ornice, ale dá se projít, kde je nafoukáno tak ještě i 30 cm. Na loukách u Chlístova je ještě vidět, že to je strojově projeté, na tom se dá jet dobře.
Vloženo 4.2.2022 18:07
Na parkovišti u Bizona rozbředlý sníh.Oproti včerejšímu dni sníh vzhledem k oteplení na okruzích u Ounuzu hodně odtál.Ještě se od Bizona dalo, ale nic moc.

O oblasti

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských tras, které dostaly jméno Greenways Čertovo břemeno. Pokud je zde sníh, je právě Česká Sibiř pro obyvatele Prahy nejbližším místem s rozsáhlejší sítí strojově upravovaných stop. Sjezdaři znají Českou Sibiř díky středisku Moninec - na vrchol tamní lanovky také běžkařské tratě vedou.

Na údržbu a zkvalitňování běžkařských tras Greenways Čertovo břemeno mají možnost přispět i lyžaři, a to buď převodem na účet Společenství obcí Čertovo břemeno 245 192 928 / 0300, či přímo během lyžování do kasiček. Více o možnostech podpory tras najdete na webu Společenství obcí Čertovo břemeno.

Podívejte se na okomentované fotky z lyžování v oblasti Čertova břemene a mapu kudy aktuálně vedou některé trasy (obojí z 21.1.2017). Dále je tu video a popis výletu v oblasti Čertova břemene (starší, z roku 2013).

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy