Česká Sibiř - Čertovo břemeno – běžky

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských…

Číst celý text

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi,…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 19.1.2024 15:48
Aktuální info z webu Čertovo břemeno:
Vážení návštěvníci, z důvodu nízké sněhové pokrývky není možná úprava běžkařských tras na území Čertova břemene. V případě změny zveřejníme aktualizaci. Děkujeme

Je tam prý cca 5cm :(
Vloženo 10.12.2023 20:34
V nedělí po 13:00 hodině jsem jel trasu Libenice(centrální parkoviště)-Sychrov-Křivošín-Jistebnice-Na skalce-Alenina Lhota(zde jsem se občerstvil v penzionu Luis)-Libenice(centrální parkoviště). Ujeto cca 21 Km a návrat v 17:00 hodin. I přes oblevu jsou na většině míst trasy velmi slušné-tvrdé. Jen místy, především u lesa je trochu nafoukaného listího. Počasí velmi slušné oproti sobotě, kdy byla silná mlha. Překvapilo mě, že jsem na trase potkal jen málo běžkařů (asi 10). Pokud máte chuť vyrazit, tak začátkem týdne to ještě půjde, potom se uvidí jak bude silná obleva.
14:05
14:54
Vloženo 10.12.2023 20:42
Zpráva od kolegy Lukáše Budiše: Okolí Chlistova - Kvalita sněhu tak za 2. ale stopy jsou i v lese a dalo se jezdit.
Vloženo 10.12.2023 11:21
Skejtem 16km okruh Libenice-Alenina Lhota-Jistebnice-Křivošín-Sychrov-Libenice. Odpoledne umydlené, jelo hezky, později místy měkčí, mlhavo. Rolbař citlivěji k terénu (drobnější úpravy oproti minulým rokům). Díky za úpravu! Příspvěk přes QR poslán. LC
Vloženo 9.12.2023 12:09
Usek Jistebnice-Ounuz - uprava neni dnesni, ale stopa na klasiku je vetsinu trasy velmi dobra. Hlina nejvic paradoxne nahore u Ounuzu, jinak skoro vubec. Malo lidi, na parkovisti v Cunkove volna mista. Doporucuji!
Vloženo 6.12.2023 16:09
Sněhu je dost, upravené rolbou, ale doporučuji hlavně na klasiku. Na skate je upraveno také, ale hodně se boří.
Vloženo 3.12.2023 21:58
Klasický okruh Jistebnice, Ounuz, Jistebnice s projížďkou po Chlistovských loukách. K tomu prvoprůšlap do Veletína do hospůdky Za pecí. Pivo studené, polévka teplá, hruškovice vynikající !! Doporučujem !
Škoda, že pod Busíny rolba nedojela.... Snad příště.
Vloženo 3.12.2023 21:33
Dnes s dcerkou a synem pěkná projížďka u Libenic směr Cunkov. Parkoviště prohrnuté, stopa super, lehce se bořilo, ale přeci jen to byla první úprava. Těšíme se, až se sem zase podíváme.
12:06
13:52

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 3.12.2023 20:32
Okruh Libenice - Alenina Lhota - Jistebnice - Libenice. Sněhu aspoň 40 cm, stopy krásně vyjeté, místy se jedna strana během dne zafoukala. Na bruslení se to dost bořilo, nejvíce asi kolem Křivošína a u Libenice směr Ounuz. U Aleniny Lhoty a směr Jistebnice mi to přišlo na skate lepší. Celkově prima zimní běžkování.
Vloženo 3.12.2023 15:31
Libenice-Cunkov a zpět. 2 stopy a pruh na bruslení. Stopy pěkné prostředek měkký. Na první úpravu dobre. Parkoviště v Libenicích protažené. Moc pěkné lyžování.
Vloženo 2.12.2023 15:03
Pořád sněží, takže se dá hezky běžkovat na silnici. Až tedy v noci dle předpovědi přestane, vyjede rolba Jistebnice-Cunkov-Libenice.
Vloženo 1.12.2023 7:26
Pole Oldřichovec - MIličín, pole naproti motorestu, na doporučení Mirka Pokorného. Na listopadové svezení dobré, jen ty srnky jsem vyplašil, moc děkuji za tip. Akorát tu svíčkovou jsem nestihl :(
Vloženo 29.11.2023 23:55
Zdravím.
Dnes pole u Oldřichovec - Miličín vedle silnice 3 - Praha - Tábor, vrstevnice 680 m.n.m. okruh na klasiku cca 3 km délka, výška sněhu cca 20 cm prasan, super "turistické" svezení na starších lyžích. Parkování u hospody, svíčková za 160 doporučuji 😃.
Vloženo 29.11.2023 19:50
Chlístovské louky upravené vzorně Klasikem z Busín, díky! 10-15cm sněhu, prašan, tvrdí podklad, většinou ideální stopa. Večer cca 4°C pod nulou, jasno, sucho. Bohužel nebylo prohrnuté parkoviště v Chlístově, nebezpečí zahrabání se a nevyjetí.
Vloženo 26.11.2023 11:01
Zima dorazila také do středních Čech a již je naplánována údržba běžkařských tras :-)
Na trasách leží 4 až 8 cm sněhu. Pokud se počasí výrazně nezmění - zatím to vypadá velmi dobře :-), tak v týdnu opět připadne sníh. Zatím je naplánována první úprava tras na následující víkend (pátek 1. 12. nebo sobota 2. 12.). Je v plánu "zkušebně" upravit trasu Ounuz-Cunkov-Libenice. Jakmile bude provedena úprava tras, dáme vědět. Pokud máte chuť na běžky nyní, můžete vyrazit a vyšlápnout si cestu. Momentálně je dobré zaparkovat v Cunkově, jelikož centrální parkoviště v Libenicích není zatím prohrnuté.
Také tuto sezónu můžete sledovat aktuální stav prostřednictvím kamer Libenice, Cunkov..., přinášíme Vám také sněhové zpravodajství a aktuální počasí z místních meteostanic. Vše naleznete na stránce Počasí Česká Sibiř https://www.pocasiceskasibir.cz (tento odkaz naleznete kdykoliv na této stránce v sekci užitečné odkazy)
Přeji nám všem dlouhou a bohatou zimu na sníh. Přeji Vám příjemné zážitky na běžkách :-)
(Fotky: Díváte se na záběr z kamer ze dne 26. listopadu v čase 10:30 hodin.)
Vloženo 26.11.2023 8:18
Na zahradě 10 cm včerejšího mokrého sněhu a na tom 6 cm prašánku. Na trávě by to asi šlo. Votice -3 stupně.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 11.2.2023 13:15
Proti čtvrtku znatelné zhoršení. V poledne kolem nuly, zataženo, pocitově vlhko. Sníh firnovatí a dole u Cunkova se objevují více hnědé "krtiny". Zůstal jsem na louce u věže, kde se dalo celkem rozumně kroužit. Stopa umydlená.
Vloženo 9.2.2023 19:01
Zaparkováno u Bizona a pak nahoru běžmo na Ounuz. Dole je všude bílo, tvrdo ale z pole kouká oranice. Nahoře je více sněhu a najdou se i místa s ne úplně tvrdou stopou. Nejlepší sníh byl v závěru stoupání k věži a na louce u věže. Z horních luk je lepší ta směrem k sjezdovce. Druhá je částečně něčím rozježděná. Chlístovské louky se zdály bílé ale vypadalo to pouze na tenkou vrstvu, nezkoušel jsem. V poledne bylo lehce pod nulou ale trošku časem změklo. Celkově docela dobré kroužení. Silnice suché.
Vloženo 7.2.2023 20:40
V úterý 7.2. jsme navštívili běžecké trasy okolo Javorové skály.
V podstatě stejný stav, který popisoval pan Koč.
Auto jsme zanechali u restaurace U Bizona a vyrazili na SZ.
Stopa strojově neupravená, svrchu silně namrzlá, místy vyčnívají drobné kameny či hlína. Stopa na klasiku lyžaři protáhlá, na bruslení párkrát prošlápnutá, nicméně skaty se mírně propadaly skrz namrzlou horní krustu.
Mile překvapil krátký sjezd (cca 300m) pod vysílačem Ounuz. Jelikož tato zmiňovaná stopa se nachází ve stínu, sněhová pokrývka je dostatečná a nikde neprosvítají kameny. Velmi solidní stopy na klasiku (2x) a bruslící pás rovněž krásně prošlapaný (máte se do čeho opřít). Na tomto krátkém sjezdu jsme zůstali tak půl druhé hodiny, skutečně nejhezčí úsek, jímž jsme projížděli.

Na kameňačky určitě doporučuji, nové běžky bych zvážil. Při ostatních sjezdech skutečně musíte dávat dobrý pozor, abyste neskončili se zářezy na skluznici.
Vloženo 6.2.2023 9:23
Krásné slunečné počasí, pořád ještě sněhu dost, ale každopádně by to chtělo na tenhle zmrzlý a pátečním deštěm "preparovaný" základ aspoň trochu nového sněhu, předpověď bohužel nic neslibuje... Na louce u vysílače u Ounuzu jsem obnovil bruslařské kolečko (po předchozích deštích tam byla na povrchu krusta, tu jsem ale rozšlapal). Po obědě v hospodě U Bizona jsem ještě udělal menší okruh po lese a loukách směrem ke golfovému hřišti, ale tam už je to jen na kameňačky.
Vloženo 4.2.2023 18:50
Kam na běžky? No přece do Cunkova a na Ounuz(Javorová skála). Dnes odpoledne jsem byl na běžkách. Sluníčko se střídalo s občasným sněžením. I přes oblevu v okolí lze si parádně zaběžkovat. V Cunkově leží 6 cm a na vrcholu Ounuz (Javorová skála) ve výšce 702 metrů nad mořem je dokonce 14 cm a stopa velmi příjemná, zmrzlá a vyšlapaná od běžkařů. Doporučuji start ideálně z Cunkova u penzionu "U Bizona" (možnost občerstvení v hospůdce) a vyrazit směrem na Ounuz. Podmínky budou v následujících dnech dobré, jelikož se očekává celodenní mráz. Aktuální stav můžete sledovat také prostřednictvím kamery Cunkov(Webkamery-Česká Sibiř). Bohužel v Libenicích (centrální parkoviště) a na dalších místech nelze v současné době nastoupit na trasu(bez sněhu). Nízká sněhová pokrývka neumožňuje strojovou úpravu běžkařských tras na území Čertova břemene, ale přesto si lze parádně zaběžkovat v přírodě bez velkého počtu lidí. Tak neváhejte a přijeďte :-)
14:42
14:43
Vloženo 30.1.2023 12:24
Ahoj, v podstatě potvrzuji napsané. Sněhu ale není mnoho, někde kouká tráva, případně hroudy hlíny, doporučoval bych spíše "béčkové" lyže. Pokud by se mělo výrazně oteplit tak to určitě nepůjde.
Vloženo 30.1.2023 8:40
V neděli jsem vyrazil na trasu Libenice-Cunkov-Ounuz. Leží zde 2 až 6 cm sněhu. Podmínky jsou velmi dobré(viz fotky). Trasy jsou vyšlapané od lidí a to z toho důvodu, že zatím není možná úprava tras rolbou(nízká sněhová pokrývka). V parkovišti Libenicích bylo v 15:00 hodin 20 aut a v Cunkově (penzion "U Bizona") v 16:00 hodin 15 aut. V první polovině týdne má ještě slabě sněžit a teplota bude většinou pod nulou. Dle výhledu se má na víkend výrazněji oteplit. Tak pokud máte chuť a chcete si užít přírodní běžkování téměř bez lidí, neváhejte vyrazit. Pohodlně můžete zaparkovat v Libenicích nebo v Cunkově. Aktuální stav můžete sledovat také prostřednictvím kamer https://www.pocasiceskasibir.cz/kamery nebo kdykoliv naleznete odkaz na této stránce(užitečné odkazy).
15:53
16:15
Vloženo 29.1.2023 0:01
Chlístovské okruhy projety před časem skútrem. Přemrzlá stopa, místy drhnou body. Není najeto tolik kombinací stop jako při víc sněhu ale nechá se najít slušná zmrzlá stopa. -3.5°C, zataženo, mrznoucí mlha. Parkoviště v Chlístově protaženo.
Vloženo 27.1.2023 18:44
Střezimíř - Větrov - Libenice - Alenina Lhota - U Bizona a zpět.
Sníh zmrzlý, není ho moc, ale dalo se jet už ze Střezimíře. Vyšlapané stopy, občas rozjeté autem, sem tam kouká hrouda nebo řepka. Celkově dost dobré, ale připadnout by neškodilo.
Vloženo 26.1.2023 7:45
Od Bizona na Ounuz dobré, přes Businské peklíčko to kupodivu také nebylo tak hrozné jako jindy, na loukách u Chlistova opět vykrouženo mnoho okruhů skůtrem. Děkujem ! Lyže B samozřejmostí...
Vloženo 24.1.2023 12:20
Ounuz-Jistebnice a zpět. Šlo to.
Vloženo 23.1.2023 11:24
Jeli jsme od Bizonu nahoru k vysilaci a pak okruh nahore po loukach. Stopa pouze vyjeta lidmi, sem tam nejaka trava, ale celkove pohoda.
Vloženo 21.1.2023 19:33
Připadlo dost, na loukách od bizonů dál je to už výborné. Strojově ale zatím nic upraveného není (ani od od parkoviště u Líbeznice, ani od bizonů). Měl jsem s sebou ale opět jen kameňačky, na louce u vysílače jsem kroužil od 11 hodin sám (byly vidět zaváté zbytky mých stop ze čtvrtka). Doufal jsem, že se někdo přidá a že to třeba ušlapeme tak, že půjde i bruslit. Do 12 hodin nikdo nedorazil a mě to přestalo bavit. Ale když už jsem měl jen kameňačky, tak jsem se rozhodl že se projedu po okruhu vyznačeném v zimní verzi na mapy.cz (po žluté kolem osady Businy, pak ke Starcově Lhotě a zpět kolem Aleniny Lhoty k bizonům). Cesta v lese byla opravdu na kameňačky, na loukách to jde. Kolem osady Businy je to blbě značené i blbě průjezdné, musí se dost dát pozor aby se to trefilo - žlutá značka se místy ztrácí, je tam spousta plotů které se musí objíždět. Strojově ani zde není nic vyjeto. Směrem k Alenině Lhotě pak je to přes golfové hřiště jen "na tušáka" - kdo to tam moc nezná, tak bez GPS moc jednoduše neprojede. Hospoda "U bizona" je otevřená (od pátku do neděle, od 11 hodin, v pátek od 15).
K dopravě: Pokud pojedete od Benešova, tak je asi lepší jet až do Sudoměře a pak přes Borotín (a tedy nikoli přes Mezno a Střezimíř). Když jsem tu byl ve čtvrtek tak jsem zjistil, že stavba okolí trati na Č. Budějovice ještě není dokončená, na objížkové (nedostavěné) silnici je spousta bláta, ve směsi se sněhem to tam bude asi dost klouzat. Přes Borotín to dnes bylo OK (i když místy sněhové jazyky).
Vloženo 19.1.2023 18:23
5 až 10 cm nového sněhu bez podkladu. Z parkoviště "U bizona" šlo vyjet po zasněžených loukách až k vysílači, tam jsem na louce vyjel kolečko na klasiku. Měl jsem s sebou kameňačky, ale při troše opatrnosti by to šlo i s lepšími lyžemi. K dokonalosti to ale má daleko, chtělo by to přece jen další dávku toho bílého...

O oblasti

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských tras, které dostaly jméno Greenways Čertovo břemeno. Pokud je zde sníh, je právě Česká Sibiř pro obyvatele Prahy nejbližším místem s rozsáhlejší sítí strojově upravovaných stop. Sjezdaři znají Českou Sibiř díky středisku Moninec - na vrchol tamní lanovky také běžkařské tratě vedou.

Na údržbu a zkvalitňování běžkařských tras Greenways Čertovo břemeno mají možnost přispět i lyžaři, a to buď převodem na účet Společenství obcí Čertovo břemeno 245 192 928 / 0300, či přímo během lyžování do kasiček.

Podívejte se na okomentované fotky z lyžování v oblasti Čertova břemene a mapu kudy aktuálně vedou některé trasy (obojí z 21.1.2017). Dále je tu video a popis výletu v oblasti Čertova břemene (starší, z roku 2013).

Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy