Česká Sibiř - Čertovo břemeno – běžky

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 21.1.2021 21:21
Ahoj, dneska Libenice-Bizon-Javorovka a zpĕt, snĕhu je dost, přes den to na povrchu povoluje a navečer přimrzá, je to tvrdý a rychlý, taky jsem se natáh, chtělo by to utáhnout, aby to v noci vymrzlo, mĕlo to tvar a bylo to bezpečnĕjší...a přežilo davy o víkendu, jezdĕte s rozumem🙂
Vloženo 21.1.2021 20:49
Libenice - Cunkov - Ounuz a zpet. Jel jsem skate, snih firn, ale je ho dostatek. Trat uz trochu rozjezdena, porad se da jet v pohode.
Vloženo 21.1.2021 18:28
Louky východně od Chlístova plné nádherně vyrobených čerstvých stop na klasiku. Super práce, dík, posílám příspěvek. Průjezd lesem na Businy trochu náročný Směr Veletín jsou stopy zavátý…
Vloženo 21.1.2021 17:08
Dnes odpoledne okolí Kostelce: nejdříve krusta a zmrzlá stopa za pár hodin v závětrných místech už mokrý a slehlý sníh. Začíná se objevovat podklad (u Kostelce).
Dotaz Vloženo 21.1.2021 22:15
Dobrý den, jakou trasu by jste doporučili pro začínající běžkaře.
Jak dlouhý je okruh Cunkov, Ounuz, Busíny, Na skalce, Alenina Lhota, Cunkov.
Děkuji
Zodpovědět
Vloženo 21.1.2021 8:22
Dobrý den, byl jsem včera na trase Libenice - Cunkov. Pár bruslařů jsem potkal, ale trasa není upravena rolbou a místy to na bruslení není. Myslím, že to pro Vás bude pohodlnější až trasu upraví rolba. K úpravě dojde pravděpodobně dnes odpoledne. Více informací na http://pocasijesetice.cz a https://certovo-bremeno.cz


(Odpověď na dotaz uživatele Jan Jiskra z 20.1.: Dobrý večer,
dá se bruslit, nebo jsou projeté jen stopy?
Díky za informaci)
Vloženo 20.1.2021 22:03
Pozor na Cunkov nelze dojet od Sedlce- Prčice, v zimě je silnice neudržovaná.
Vloženo 20.1.2021 21:38
Stopa vede vedle silnice. Myslím, že až nahoru po silnici vyjedete.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 20.1.: Prosím, jsem naprosto neznalý. Dá se dojet v zimě/nyní autem až do Ounuzi nebo se silnice v zimě mění na běžeckou trasu?)
Vloženo 20.1.2021 10:58
Dobrý den, dnes jsem byl na běžkařských trasách. Jaký je aktuální stav a kde se lze občerstvit nebo jaké je aktuálně počasí? Informace naleznete i na stránce meteorologické stanice Ješetice: http://pocasijesetice.cz
Vloženo 19.1.2021 21:56
Líbenice-Borotín-Kostelec-Křivošín-Líbenice (17.5km, 2:45). Až na pár míst při sjezdu do Borotína a kolem hnoje za Borotínem, krásně vysněženo. Často až moc, kdy se za husté chumelenice v pátek projetá trasa jen tušila podle nerovností terénu. Kromě objezdu Sychrova, kdy trasa vede asi pod vsí, zkratky u Kostela a stoupání od rybníka na Křivošín (viz.screenshot), jsem cestu odtušil i za tmy s čelovkou, pár lidí tu dnes asi naštěstí projelo. Ale řekl bych, že ráno to už bude zahlazené úplně. Zapadaná byla dost i frekventovaná stopa na okruhu Křivošín-Smrkov. 18:30 nahoře husté sněžení, těsně pod nulou, silnice bíle vysněžené, dole v Sedleci pak těsně nad nulou, sněžení a silnice mokré. Parkoviště protažené, jen pár aut.
Vloženo 18.1.2021 21:06
Růžená-Busíny-Starcova Lhota-Nadějkov-Mozolov-Chyšky-Rúžená. Parádně projetá a pevná stopa téměř po celé délce. Na Busínech místní okruh na klasiku. Nejednoznačná je odbočka na Starcovu Lhotu, je prostě potřeba se nějak do ní dostat. Projetá dvojstopa malého okruhu pokračovala k Bisonovi. Za vsí upravená stopa pokračuje ze Lhoty po levé straně silnice směr na Nadějkov. Nadějkov-Chyšky vedeno trochu jinak než mě bylo známo z minulých let ale je to vynikající. Také se zdá, že je tam natočený nějak okruh na louce na Kvášťovem. Parkoviště na konci Růžené prohrnuto. V 19h lehce sněžilo a foukalo, teplota kolem nuly. Celkem 8 lidí za 3.5hod.
Vloženo 18.1.2021 15:23
Já s vámi v podstatě souhlasím, však sám jsem z Jistebnice, a také nechápu, proč např. webovky skiareálu Monínec uvádí, že sjezdovka leží v samém srdci České Sibiře, i když to není pravda. Tedy asi chápu - marketingově to zní nejspíš lépe. To samé s tím chatkovým campem a jeho současným názvem. Jako provozovateli se nedivím, že si název Moninec dal do názvu. Je to značka, lidé i z daleka si to hned spojí s lyžařským areálem a hned vědí, kde přesně se to nachází. Název Javorová skála už tolik asi lidem neřekne, a tak je teď pouze návem hory.

P.S.: Taky to furt beru tak nějak přirozeně za jih Benešovska, ale Moninec (část Sedlce-Prčice) spadá už více než deset let pod okes Příbram ;)
Vloženo 18.1.2021 11:58
Petr - Co já si pamatuji, tak i okruhy i stopy, které se dnes projíždějí tak označili a vymysleli nadšenci v Jistebnici. Jsou to stále stejné tratě jak před 30 lety. Centrum Ounuz a Čertovo břemeno patří pod Jistebnici a vzdálenost 5 Km. A nepatří pod Miličín vzdálenost 25 Km. Jako pionýrák na Ounuzi, 60 let je to Javorová skála a des je to Kroužky nad Moníncem. Nebo v novinách a všude uvádí Monínec na Příbrabsku a ve skutečnosti je na Benešovsku. K tomuto sepsání jsem se rozhodl když jsem slyšel v pátek 15. 1. kolem poledne v autě český rozhlas radiožurnál a v něm přímo živě vstup ad Bizona s nabídkou běžkařských tratí. Radaktor se ozval že se hlásí z Cunkova z centra běžek z přírodního parku Jistebnická vrchovina. Cizák to ví kde stojí a místní si hrajou na Českou sibiř. Jinak vy co pokračujete v provozování tratí po jistebnických to děláte také dobře. Jen tak dál. Hlavně aby bylo co rolbovat. Děkujeme.
Vloženo 18.1.2021 10:27
PaT: Je to tak. Jistebnicko, Nadějkovsko ani Borotínsko jsou již mimo oblast České Sibiře, ani my místní si to nemyslíme. Jádro České Sibiře je až mezi Miličínen a Jankovem. Ze stop, co jsou upravovány na území obcí Mikroregionu Čertovo břemeno zasahuje na Českou Sibiř s přimhouřením oka maximálně pár úseků v okolí Střezimíře. Ale myslím, že i když je tady (i jinde) Jistebnická vrchovina (Čertovo břemeno) zařazena pod Českou Sibiř, tak to tu nikoho netrápí ;)
Vloženo 18.1.2021 9:53
Prosím Vás, jezdím na běžky na Jistebnici a kolem 40 let. Všechny tratě mám projetý stokrát.Vždy tu byla výborná běžkařská parta.Pamatuji když se začaly stopy strojově upravovat někdy před 25 lety. Napřed skútr z Monínce a pak rolbou nadšenců z Jistebnice. Ale vždy jsem si myslel že lyžuji (v létě koluji) v přírodním parku Jistebnická vrchovina.Teď je všechno Česká Sibiř. Mrzí to za ty co to před lety vybudovali. Díky Vám. Díky i Vám co pokračujete. Díky všem za skvělé stopy a lyžovačku.
Vloženo 17.1.2021 21:47
Trasa Libenice-Cunkov-Onuz a okruh parádní trať, vyjeto strojove a super i n skate... Dále pak Onuz-Busíny- Jistrbnice-Křivošín - Libenice, tam uzlž to bylo o poznani horší.. Stopa tam je, skate se na tom taky dá, ale je to o zničení lyží. Skoro všude kouká tráva nebo hlína a jsou v tom kamínky...
Vloženo 17.1.2021 20:43
Reaguji na "turistiku" na Chlístově. Je tam 15km špičkových stop na klasiku díky "klasikovi" s Busín. Díky
Vloženo 17.1.2021 20:37
Nadějkov - Mozolov - Chyšky - Růžená - Busíny - Ounuz - Cunkov - Alenina Lhota - Pod Busíny - Starcova Lhota - Nadějkov.

Je dle mého názoru nejlepší okruh pro klasiku v okolí. Krásné výhledy, často se střídá stoupání a klesání, méně lidí, skvěle upravená stopa traktorem (děkuji).
Jen mě tedy překvapilo, že oproti Mapy.cz je stopa vedena přes Starcovu Lhotu, a tak jsem chvili Pod Busíny marně hledal odbočku.
Nejkrásnější úsek je asi okolo Mozolova a Růžené. Naopak pozor mezi Pod Busíny a Nadějkovem, tam je stopa občas vedena po polní ceste, kde je tu a tam nějaký kamínek, či jiná rychlobrzda :D.
Děkuji za úpravu a údržbu stop a snad ještě sníh chvíli vydrží.
Vloženo 17.1.2021 17:38
Okruh Libenice - Borotin - Kostelec - Krivosin. Do Borotina ve stope hodne hliny, muselo se jet v pruhu pro Skate. Za Borotinem dale az na vyjimky paradni stopa a minimum lidi. Na Skate by to bylo cele dobre

Krivosin - Jistebnice - Alenina Lhota - Libenice. Stopa dobra, lidi vice. Nove lyze bych tam ale stale nebral
Vloženo 17.1.2021 15:30
Jeli jsme po trase Chlístov, Busíny, Ounuz, U Bizona. Start v 10:00. Sníh skvělý, lehce pod nulou, počasí krásné. Od Chlístova do Ounuzu je to taková turistika, ale stopy tam jsou. Z Ounuzu k Bizonovi skvělá strojově vyjetá stopa. V těchto místech trochu víc lidí, ale žádné davy. Moc bych chtěl pochválit výdejní okénko restaurace U Bizona. Skvělé tři polévky, párky, klobásy, čaj, grog, punč, točené pivo. Rychlá obsluha a nízké ceny. Fakt skvělé !!!
Vloženo 17.1.2021 10:10
Dnes opět ztracené klíčky od auta zn. Peugeot. Zřejmě na parkovišti na Cunkově U Bizona. Jsou v hospodě.
Vloženo 17.1.2021 7:34
V sobotu 16.1. zůstaly u hospody U Bizona hůlky. Jsou zde k vyzvednutí.
Vloženo 20.1.2021 13:00
Krásný den přeji, nezlobte se, že se tady tak ptám...chtěl bych v sobotu zajet do Jistebnice či někam do okolí a dát si s rodinkou nějaký malý nenáročný okruh ( 10 km) Mohli by jste mi jako znalí této krajiny a místa prosím poradit a doporučit. Děkuji moc za pomoc
Vloženo 16.1.2021 23:06
Ano, rolba dnes trasy upravovala. Jaké je a bude počasí v této lokalitě? Jaké jsou možnosti parkování nebo občerstvení a doplňující informace k běžkařským trasám můžete nalézt i na stránce meteorologické stanice Ješetice: http://pocasijesetice.cz
(obrázek: Dnes došlo i k úpravě stop (velké poděkování J.Bendovi) pomocí traktoru: Nadějkov-Mozolov-Chyšky-Růžená-Busíny-Nadějkov - autor: Čertovo břemeno.)
Vloženo 16.1.2021 20:34
Dnes ráno okolo půl deváte jsme jeli z Libenic na Cunkov . Nasněžilo a nafoukalo , stopy těsně před náma projelo pár běžkařů . Sněhu je dostatek , podmínky velmi slušné . Po desáté už parkoviště v Libenicích skoro zaplněné .
Jestli později přes den upravovala stopy rolba netuším.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 16.1.: Jak to prosím vypadá v okolí Jistebnice, Cunkova, Nadějkova apod.? Byli jste někdo včera/dneska? Stojí mi za to vyrazit tam z Prahy? :-) Děkuji!)
Vloženo 15.1.2021 21:09
Ahoj, dnes odpo Libenice-Bizon-Javorovka a zpĕt, silné snĕžení 7 cm plus, za tmy zmizela stopa místy komplet, jinde pouze jedna klasika, bylo by prima to utáhnout i vzhledem k předpovědi...a bylo by super dát 2 cedule na Javorovku nebo neználci zase rozdupou 2 nejlepší okruhy nad sjezdovkou, pĕkný svezení.
Vloženo 15.1.2021 20:41
Prosím, prosím, pěkně prosím, protáhněte to výjimečně i zítra ráno. Dle předpovědi nás čeká takřka ideální bežkařský víkend, bylo by krásné, kdybychom si ho mohli užít v perfektních stopách. Sněhu je tam všude po dnešním sněžení pro opětovnou úpravu dnes upravených stop dost. Za sebe slibuji, že když to zítra ráno protáhnete znovu, pošlu Vám těch 1000 Kč 😀
Vloženo 15.1.2021 19:18
Líbenice-Křivošín-Stružinec-Brtný-Líbenice, po 16h silně sněžilo, stopy po rolbě často zaváté, udržována jen jedna stopa apod. Smrkovský kopec už pěkně vysněžen. Totálně blbá máza, dělalo to ohromné bakule pod patou. Díky zlomené hůlce zkrácena trasa přes Stružinec, silnice krásně vysněžena, pohodová na běžky. Poté zpět do Líbenice místy opět jedna stopa. Překvapivě bylo parkoviště docela plné v 16h. V 18h už ale jen pár aut ;-) Silnice z Prčice prohrnutá. Večer ustávalo sněžení, lehce pod nulou. Jestli se neprojede rolbou, tak ranní ptáčatu budou muset si asi sama vyšlápnout stopu a kdoví jak to bude s dvojstopou/vyhýbání při víkendové invazi z města ;-)
Vloženo 15.1.2021 18:38
Dnes skaty. Z Chlistova na Ounuz velky spatny, trosku lesni turistika. Ounuz krasa, 2 okruhy, sice kratke, ale malo lidi a pekne svezeni. Pak pres Cunkov kolem bizonu do Aleniny lhoty, asi nejvic lidi, ale porad v norme, projete rolbou, ale napadano. Potom spodem pres Businy zpet, opet spatne, bez rolby, misty drny. Skoda, ze sem nejdou davat fotky.
Vloženo 15.1.2021 17:58
Chlistov bez špíny ve stopě a úžo, ale zítra asi zkolabuje, je tam jen 15 míst na parkovišti, už dnes bylo plné.
Vloženo 15.1.2021 17:26
Stopy byly v poledne projety. Bohužel se odpoledne silně zavály. Mluvím tedy o trase Jistebnice-Božejovice-Brtec-Jistebnice.
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 14.1.: Ktere trasy budou prosim zitra upraveny rolbou pro brusleni (pokud nejake)? A v kolik cca vyjizdi rolba? Dekuji.)
Vloženo 15.1.2021 17:24
Vzkaz pro Pavlu.: Pavlo díky, nyní jsem se tam byl projet :)
Vloženo 15.1.2021 17:15
Dnes ráno to upravili, ale je to již silně zaváté.
(Odpověď na dotaz uživatele Míra z 9.1.: Kdy bude upravená trasa z Jistebnice do Brtce?)
Vloženo 15.1.2021 17:09
Dnes po obědě okruh Jistebnice-Božejovice-Brtec-Jistebnice: stopa místy silně zavátá, většinou byla vidět jen jedna ze dvou. Na polích méně sněhu, než by bylo optimální (u Božejovic), ale odpoledne silně sněží.... Je třeba počítat, že v sobotu ráno stopa nemusí být vidět ani jedna. Poloha je nižší než v centrální části, tedy je nutné tolerovat trávu ve stopě. Trasa pro nenáročné běžkaře se super výhledem do krajiny, když povyšlápnete kopec nad Brtcem...
Vloženo 15.1.2021 17:05
Tábor
(Odpověď na dotaz uživatele David z 15.1.: Dobrý den, chystám se do této oblasti poprvé a chci se zeptat, jestli je někde v blízkém okolí půjčovna běžek - ideálně fungující i o víkendu. Děkuji!)
Vloženo 15.1.2021 16:27
Informace o rozsahu dnešní úpravy jsou na webu Čertova Břemene - https://certovo-bremeno.cz/bezkarske-trasy. Je upraveno více tras, než pro minulý víkend, ale okruh Chyšky - Nadějkov - Businy v seznamu upravených tras není.

Co se týče lyží, zkušenosti říkají, že do těchto míst je lepší "jedničkové" lyže nebrat - samozřejmě jsou úseky, kde vše bude OK, ale je zde dost míst, kde zde vedou trasy po polích a objevuje se hlína. Sněhu není zas tolik. Když pošle někdo z dnes lyžujících detaily, bude to samozřejmě lepší.

Hlavní trasy na Čertově břemeni se standardně upravují jak pro klasiku, tak pro bruslení. Trasy, které jsou na mapě https://certovo-bremeno.cz/download/prilohy/lyzoletak-mapa.pdf vyznačeny jako upravované rolbou, bývají i pro bruslení. Trasy upravované skútrem/čtyřkolkou pouze pro klasiku.

(Odpověď na dotaz uživatele Hana z 15.1.: Jak vypadají trasy v pátek dopoledne po předchozím větru? Je vyjetý okruh Chyšky - Nadějkov - Businy?)
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 15.1.: Chtěl bych se zeptat, jestli je na tratích dost sněhu i na "jedničkové" lyže, tj. jestli si nemám ničit nové lyže a vzít radši ty starší? Prosvítá ve stopě tráva nebo hůř hroudy a kameny? Pokud se podmínky liší, prosím o info, kde je to nejlepší. Předem díky za každou informaci.)
(Odpověď na dotaz uživatele Ondra z 15.1.: Které trasy jsou prosím vhodné pro skate nebo je zde upravována stopa pouze pro klasiku? Děkuji za reakci)
Vloženo 15.1.2021 11:31
Dobrý den, právě jsem aktualizoval stránky, kde naleznete informaci o dnes upravených trasách, možnosti občerstvení na trase, jaké bude počasí o víkendu apod. Stránky budou průběžně aktualizované. Více v obsáhlém příspěvku na stránce meteorologické stanice Ješetice: http://pocasijesetice.cz
(páteční dopolední záběr po úpravě trasy - autor: Čertovo břemeno)
Vloženo 15.1.2021 9:47
Ahoj všichni, ráda bych, aby zazněl protinázor k Luko: Trasy na Ounuzi jsou udělané, kolečka na loukách nad sjezdovkou také, ale já ráda výlet, tj. chci nejen kroužit dokola, takže moc díky za rolbování a skutrování dalších stop, trocha trávy a klacků mi nevadí. Těším se naopak na rozšíření okruhů (např. Businy - Chyšky - Mozolov - Nadějkov nebo Jistebnice - Magdalena- Nadějkov). Z
Vloženo 14.1.2021 17:39
Reaguji na poslední zprávu. Na loukách mezi Chlístovem a Busínami se pravidelně projíždí stopy, někdy i dvakrát denně. L
Vloženo 14.1.2021 16:11
Chtěl bych se zeptat. Když je na běžky a na rolbu ještě málo sněhu. Nebylo by k zamyšlení, aby se stopy
najížděly co nejvýše. Já děkuji moc za to co pro nás běžkaře děláte a pravidelně přispívám.
Ale myslím si že čím výše tím více sněhu. A Uonuz má nějakých 720 a stejné to je na překrásných pláních
a loukách u Chlístova. Schované a obklopené lesy. To by byly stopy, I teď když je ,, dole,, méně sněhu.
Škoda že se jezdí v 500 metrech na polovičním sněhu. Ale i za to děkujeme.
Vloženo 13.1.2021 14:09
Dnes se ve stopě u osady Ounuz našly klíčky od auta zn. Nissan. Jsou k vyzvednutí v hospodě U Bizona.
Vloženo 12.1.2021 22:46
S čelovkou po sněžení Libenice-Jistebnice-Alenina Lhota-Libenice, připadlo 3-10cm, místy jsou naváté jazyky. Spodek pěkně zmrznul, až to v pátek projede rolba, tak to bude pěkné lyžování
Vloženo 11.1.2021 19:46
Louky okolo Chlistova jsou plné pátečních i dnešních čerstvých (!) stop dělaných skútrem. Místy je tam vedle sebe vic stop nez na startu Jizerský 50! Super! Na jih lze jet az na Businy, na sever až na Veletín. Stopy v perfektním stavu. Jestli ještě pripadne, tak to bude paráda. Doporucuju! Potkal jsem jednoho lyžníka… Moc díky tomu „skutristovi“ – skvěle volil jednotlivé okruhy, má cit pro terén! Parkoviste na Chlistove je protazené, ráno tam byla značka zákaz vjezdu. Ted uz tam není.
Vloženo 11.1.2021 21:00
Česká Sibiř - VOTICE - START a návrat do města votice - protažené stopy směr Votice - Beztahov - Křešice (9km umělá stopa)

Votice - Hostišov - Miličín - Třetužel - přošláplá stopa 10KM

sněhu dostatek, kvalita perfektní, lidí celkem nula
Vloženo 10.1.2021 18:49
Startoval jsem ve 12 z Jistebnice. Jel jsem: Jistebnice - Bizon - Ounuz - Libenice - Jistebnice.
Oproti patku byla trasa z Jistebnice k Bizonu lepsi (zrejme pripadlo).
Od Bizona na horu na Ounuz a okruhy tam -nadhera.
Bizon - Libenice - zhorsena kvalita stopy (nic pro nove bezky).
Libenice - Jistebnice a muj oblibeny sjezd od Sychrova - pekelna oranice a pro me par novych zarezu na skluznici.
Jinak parada, zadny velky davy jsem nepotkaval.
Dekuji za upravu a udrzbu stop.
Vloženo 10.1.2021 17:53
Dobrý den, dnes jsem byl osobně na běžkách. Jak byla trasa upravená? Jaká je kapacita parkovišť? Kde bylo otevřené občerstvení? Jaké bylo počasí při mé "cestě"? Více v obsáhlém příspěvku na stránce meteorologické stanice Ješetice: http://pocasijesetice.cz
(fotka z mobilu: pohled z Ounuzu na penzion U Bizona)
Vloženo 10.1.2021 15:44
Trasa z central parking Libenice směr Cunkov strašně rozbitá. Stopa prakticky na většině míst už 0. Na takové to "blbnutí" s prkýnkama na nohou to ještě šlo, ale žádný velký zážitek to úplně nebyl. No co, člověk je alespoň na vzduchu :D Jinak jela jsem cca 8:40 - 10:40. Stopy relativně plné, při návratu k parkovišti jely davy. Parkoviště před tou 11 hodinou zaplněno (sem tam místo), fronty se netvořily, ale podle mě tam bylo daleko víc lidí, než kolik ty stopy pojmou. Úplně komfortní to nebylo. Navíc jako začátečník, co neumí plynule naskakovat a vyskakovat ze (byť neexistující) stopy jsem většinou všem uhýbala. Ale jak říkám, člověk byl na vzduchu a v pohybu, to se počítá :-) Tahle část trasy už ale zítra moc sjízdná nebude. Co je potřeba kvitovat je příjezd - jela jsem od Sedlce-Prčice, silnice upravená, bez sněhu. Až cca kilák před parkovištěm je konec chemického posypu, vše ale vzorně proštěrkované. Parkoviště taky upravené a bezproblémové (na co měli někteří řidiči řetězy, to je mi záhadou).
9:18
10:04
10:45
Dotaz Vloženo 11.1.2021 20:47
Prosím, kudy nejlépe z Chlístova na cestu Pod Busíny?? Na cestě, která vedla v minulých létech jsem narazila na napadané smrky a nové ohrady kolem Busín.
Zodpovědět
Vloženo 10.1.2021 15:33
Rolba jela moc rychle a proto horsi stopa. Bylo by treba jezdit pomaleji coz by zlepsilo kvalitu stopy.

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských tras, které dostaly jméno Greenways Čertovo břemeno. Pokud je zde sníh, je právě Česká Sibiř pro obyvatele Prahy nejbližším místem s rozsáhlejší sítí strojově upravovaných stop. Sjezdaři znají Českou Sibiř díky středisku Moninec - na vrchol tamní lanovky také běžkařské tratě vedou.

Na údržbu a zkvalitňování běžkařských tras Greenways Čertovo břemeno mají možnost přispět i lyžaři, a to buď převodem na účet Společenství obcí Čertovo břemeno 245 192 928 / 0300, či přímo během lyžování do kasiček. Více o možnostech podpory tras najdete na webu Společenství obcí Čertovo břemeno.

Podívejte se na okomentované fotky z lyžování v oblasti Čertova břemene a mapu kudy aktuálně vedou některé trasy (obojí z 21.1.2017). Dále je tu video a popis výletu v oblasti Čertova břemene (starší, z roku 2013).

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy