Česká Sibiř - Čertovo břemeno – běžky

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 17.12.2018 7:34
V neděli bylo sněhu dostatek a mrazivé počasí ho udržovalo sypkým a nelepivým. Na některých místech byla i strojově vytvořená stopa. Skvělé lyžování! Jen v lesích byly úseky s nedostatkem sněhu a příliš mnoho kamení.
Vloženo 16.12.2018 22:44
Od parkoviště Libenice stopa od lyžařů až k Ounuzu, ale u Cunkova vede uvnitř ohrady pro koně (cesta okolo ohrady je nesjízdná). Místy leze tráva (ale velmi málo), kamení jen na krátkém úseku lesem. Na loukách mezi Monincem a Javorovou skálou jsem vyjel kolečko na klasiku, někdo se tam pokoušel i bruslit, a po poledni když jsem odjížděl zpět k Libenici tak tam přijel skůtr a vyjel kolečko skútrem. Asi by to sneslo úpravu stopy mezi Libenicí a Ounuzem, zvlášť jestli dnes večer něco málo připadne..
Vloženo 14.12.2018 16:26
Na České Sibiři leží 12 cm sněhu (zaznamenala meteorologická stanice Ješetice - www.pocasijesetice.cz), ale o tomto víkendu nebudou trasy upravovány. Kdyby napadlo ještě cca 5 cm a bylo umrznuto, tak by byla úprava tras pravděpodobně možná.

Sledujte aktuální počasí na České Sibiři na www.pocasijesetice.cz nebo ve skupině na facebooku, kde je 700 členů. - www.facebook.com/ceskasibir

Aktuality ze sezóny 2017/2018, popř. starších

Vloženo 10.3.2018 14:37
Tak to bohužel vypadá, že je po sezoně. Na České Sibiři leží v současné době nesouvislá sněhová pokrývka a proto není úprava tras již možná. Aktuálně nám meteorologická stanice Ješetice (www.pocasijesetice.cz) hlásí téměř 15 °C!
Jaká byla uplynulá meteorologická zima na České Sibiři?
Článek naleznete na www.facebook.com/ceskasibir - dejte stránce "To se mi líbí" a budete mít vždy aktuální přehled o počasí na České Sibiři.
Vloženo 26.2.2018 0:05
Veletín-Chlístov-louky-Busíny-Ounuz-Javorová skála-Chlístov-Veletín. Pěkná prošláplá stopa Veletín-Chlístov, tráva kouká minimálně.
Na chlístovských loukách v pravé stinné části natočeno několik dlouhých okruhů skůtrem na klasiku s pevnou stopou, paráda, díky!!! Stopa je protažena po příjezdové lesní silnici na Busíny (umydlené od aut), kde varianta odbočuje doprava strmě nahoru na louku, kde se napojí na cestu z Bezděkova (tam se zdá také prošláplá stopa) aby vyšla na Busínech. Tuto variantu nejezdit dolů, to je na sundání lyží ale nahoru se dalo v pohodě. Busíny-Ounuz stav jako v pátek, okruhy na Javorové skále horší, protože protála klasická stopa, kde koukala tráva, bruslení shruba stejný stav. Sjezd od Poštovny už také horší, vyplužená místa na šutry/větve, zadrhává. Zdálo se nově najeto rolbou z Ounuze k Bizonovi ale to tedy nic moc.
Příště bych jel Veletín-chlístovské okruhy, kde byly nejlepší podmínky a šance na jejich setrvání. Jasno, -7°C, 4 lidi
Vloženo 27.2.2018 9:18
V sobotu byla rolbou projetá dvojstopa - z Ounuzu na Libenice, chvílemi zdvižená radlice, hodně promáčklé, tráva, ale dojely/došly jsme do Borotína a zkratkou přes Pejšovu Lhotu dojely do Křivošína, kde jsme k našemu velkému údivu na tradičním místě objevily také rolbovou dvojstopu, pak raději sjezd k Nehonínu a lesem vlastní trasou po zbytcích sněhu na hráz Velké Kaplice a potom zpět vlastní trasou podél silnice na Chlum, vlevo poté vpravo. Ale velký díky za snahu vyrobit stopu rolbou! Kolem Křivošína jsme byly první uživatelky. Hodně trávy, ale klouzala.
Vloženo 25.2.2018 19:26
Na loukach pod Postovnou krasne projete stopy jen se k nim dostat.Lesem už je to dost těžke. Louky pod Busimy už skoro bez snéhu. Kupodivu i okruh nad sjezdovkou je dost
špatnej ten býva nejlepši.Asi už to brzo nebude k
tomu.Ale budme vdéčni za každy den.
Vloženo 24.2.2018 21:53
Chlistov – Businy – Ounuz – Poštovna – Chlistov:
Trochu náročnější „skikros“ než totéž ve Středu 21.2 (v pohodě, ale trochu trávy, krtinců, zmrzlin a šutrů). Ale:
1. na loukách mezi Chlistovem a Businy nově úplně super skútrem vyfrézované stopy (okruhy, malé okruhy, smyčky) – ta dobrá duše co to udělala, si zaslouží pochvalu a hlavně velký dík! Ten kdo to udělal, má super cit pro ideální stopu a krajinu! Děkujeme a pochvala za cit pro terén!
2. Nová zkratka z Chlistovských luk na Businy super!
3. Pod Businama dost odtáltý – možná lepší horem a chvlíli pěšky lesem…
4. Okruhy nad Ounuzem rolbou nové vyjetý – na letošní poměry skvélé!
Hospoda na Poštovně otevřena!
Vloženo 24.2.2018 16:23
Dneska pekne svezeni Chlistov-Veletin, je tam proslapnuta stopa, snehu neni mnoho a obcas kouka trava. Lidi jezdili i smerem k Ounuzu.
Vloženo 23.2.2018 18:48
Chlístov-Busíny-Ounuz-Javorová skála-Chlístov-hlavní silnice-Chlístov. Kolem Chlístova prošláplá celkem solidní stopa, až na vyjímky nekouká tráva. Zdá se projeto i na Veletín. Mezi odbočkou k Poštovně a Busíny u lesa zcela bez sněhu, ale objíždí se to stínem po druhé straně. Busíny objíždět normální cestou po louce, která je sice částečně travnatá ale lesem po značce je to ještě horší (pěšky). Les na Ounuz sjízdný. Na louce u cesty pak začíná pěkná najetá dvojstopa rolbou, která pokračuje na oba okruhy. Bohužel klasická stopa na dosti místech je tam protlačena až na hlínu, takže to tam bude tát/vymrzat. Na bruslení je to lepší, tam je větší vrstva sněhu. Sníh na stinných místech za lesíky drží ale na slunečných místech je to horší. Svezení bylo velmi pěkné ale obávám se, že jak je vidět hlína, tak to půjde dolů i při holomrazu. Cesta lesem od Poštovny na louky dobrá, rozhodně daleko lepší než varianta přes Busíny. Jasno, -3°C, 7 lidí za odpoledne.
Vloženo 22.2.2018 14:54
Jak na Cunkově nevím, ale včera jsem ujel asi 20 km v prostoru mezi Polánkou a Vodicema, stopa bezproblémová, ve značné části strojově projetá. Viz mapa zde http://www.ospolanka.cz/trasy/#14/49.4575/14.8400
Vloženo 21.2.2018 20:30
Chlistov – Businy – Ounuz – Poštovna – Chlistov:
Okolo Chlistova na letošní poměry luxus. Stopa lesem k Businám OK. Okolo Busin (vlevo od baráku lesem) trochu náročnější, ale sjízdné. Stoupání lesem na Ounuz kupodivu OK. Na loukách u Ounuzu skvělé. Hospoda u Poštovny zavřená. Cesta lesem od Poštovny přímo na chlistovské louky kupodivu v pohodě. Lyže ani jednou netrpěly! Potkal jsem 4 lyžaře .
Vloženo 21.2.2018 18:35
Ahoj,
dnes jsem jel od Bizona ke sjezdovce, k Businám- Chlistov- Veletín- zpět k Businám na rozcestí pod Businami a Bizon.
Stoupání od Bizona- prostředek louky nic moc, hodně vidět tráva, ale žádné krtiny. Kolem Ounuzu a sjezdovky na poměry sněhu skvělé svezení. Cesta k Chlistovu a Veletínu výborná. Okolo Chlistova občas zafoukaná stopa. Okolí Busin- louka pod Businami hodně odtátá, s opatrností lze projet, ale běžky trpí. Cesty lese dostatečně pokryté sněhem.
Viděno z auta- Cesta od Bizona k Libenicím se zdá sjízdná, ale místo slabá vrstva sněhu. Cesta od Libenic k Větrovu- zdála se být ve výborném stavu, nebyla v ní vidět tráva.
Resumé- doporučuji zajet, lepší podmínky asi už nebudou.
P.S.- nevít někdo kdy zas bude sněžit :D
Vloženo 20.2.2018 12:15
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 20.2.: Jak to vypadá aktuálně se stopami?) Včera dopoledne malý okruh Chlístov-Skalka-Bizon-Businy krása, mrazivo, azuro, sněhu na hranici sjízdnosti, ale dalo se.
Vloženo 18.2.2018 18:14
Chlístov-Poštovna-Javorová Skála-Chlístov. Na loukách i lesem prošláplá stopa, krtince nekoukají. Nejlepší svezení na větším okruhu blíž k lanovce. Hospoda u Poštovny zavřená. Lehce pod nulou, zataženo.
Vloženo 17.2.2018 19:40
Sněhu sice není dost, ale na lyžování to stačí. Dnes v 18 hodin postupně mizely i holiny z dopoledne. Ti kteří si zítra ráno vyjedou, mohou zkusit okruhy nad sjezdovkou Monínec, rozsáhlé louky kolem Chlistova anebo kolem golfového resortu za Aleninou Lhotou.
Vloženo 16.2.2018 17:34
Bohužel, ale sněhu zde není dostatek. Více informací na www.facebook.com/ceskasibir/ nebo z nedaleké meteorologické stanice Ješetice www.pocasijesetice.cz


(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 16.2.: Jak to vypadá se sněhem,bude se na víkend upravovat stopa?vypadá to že sněhu bude dost)
Vloženo 10.2.2018 14:51
Sníh na lyže není. Na loukách a cestách leží jen místy nesouvislý slabý poprašek. Je lepší si vzít trekingové boty a hole....
Vloženo 9.2.2018 10:56
Jinak podle zpráv z dnešního dne, trasy nebudou strojově upravovány, takže je to na nás! pa Z
Vloženo 9.2.2018 12:23
Včera jsem to zkusil z Cunkova na Javorovou Skálu. Sněhu málo, tak 5 cm, krtince, kamení a místy sfoukané, žádná pohoda.
Vloženo 9.2.2018 10:51
Jeminkote, Pavle, nejsem tak blbá, abych soudila podle rok strarých fotek - www.hydronet.cz nebo www.webcams.cz - a máš to v reálném čase. pa Zůza

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 9.2.: Podle fotek to vypada sice fajn, ale ty fotky jsou z ledna minuleho roku. Byl někdo z vás v této oblasti běžkovat, resp. může někdo podat solidní zprávu o stavu sněhu, popř. běžeckých tras?

Díky)
Vloženo 8.2.2018 10:38
Ahoj bežkaři, ad Bohouš - podle fotek to vypadá dobře (Cunkov, Jistebnice), měli bychom lobovat za úpravu na víkend. Koneckonců, nějaký nadšenec vyrazil z Libenic i na té pocukrované trávě minulou neděli, má můj obdiv. Z
Vloženo 8.2.2018 8:02
Ahoj. Já bych se spíš chtěl zeptat jaké to tam je. Bude se tam v sobotu možné projet na běžkách. Děkuji
Vloženo 9.2.2018 16:45
Jaká je aktuální situace na Čertově Břemeni, tedy na České Sibiři?

Podívejte se na aktuální situaci a výhled počasí.
Více na www.facebook.com/ceskasibir/
Meteostanice poblíž Libenic: www.pocasijesetice.cz
Vloženo 27.1.2018 19:19
Nechtěli jsme nechat utéct možná poslední šanci na lyžování na Čertově Hrbatině. Zaparkovali jsme u Bizona, s dvojím sundaváním běžek na silnicích vyjeli na okruh za Ounuzí a kroužili a kroužili. Celkem hustá mlha, ale sníh je na 99% louky, rolbou projetá stopa je z 90% použitelná. Sníh mokrý, blíží se firnu, lepší než jme čekali. Do zítřka tam myslím přijatelný sníh vydrží.
Vloženo 26.1.2018 20:07
I na Českou Sibiř dorazila bohužel obleva. Místy leží ještě nějaký ten sníh, ale je to zledovatělé. Více informací ve skupině počasí na České Sibiři: www.facebook.com/ceskasibir/
Vloženo 26.1.2018 6:06
Potvrzuji vse, co pise Zdenek, ale celkem bez problemu jsme objeli cely okruh Libenice - Bizon - Jistebnice - Libenice. Je to pravda na bezky spis trojky nez dvojky.
Vloženo 25.1.2018 23:22
Zdravím, dnes jsem na běžkách byl odpoledne. Chtěl jsem vyrážet z Libenic, ale tam se to moc nedalo, tak jsem vyrážel od první křižovatky, kde se stopa kříží se silnicí směrem k Bizonovi. Byla to docela bída, ale projet se to dalo. Od Bizona nahoru k Ounzu už to bylo se sněhem lepší a nahoře ho bylo relativně dost, takže počítám že zítra by se mělo od Bizona nechat vyrazit a nahoře by to sjízdné být mělo. Ale jak to povolilo a potom zmrzlo, tak je to dost ledovatý.

(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej z 25.1.: ahoj, pokud budete dnes někdo běžkovat, dejte prosím info, jak vypadají stopy. chtěl bych zítra taky vyběhnout, ale aby byl sníh. díky)
Vloženo 25.1.2018 9:19
Vyjížděl jsem ze zastávky u Brtný na Ounuz. Občas krtince a místama led kolem Aleniny Lhoty k Cunkovu. Bylo to hodně měkký na bruslení. Stopa celkem šla, od Cunkova na Ounuz už bez krtinců. Celou cestu se dalo bruslit. Odjížděl jsem kolem půl 6 a byly 4 stupně.
Vloženo 24.1.2018 13:53
trasa Jistebnice-Libenice-Alenina Lhota-Jistebnice sjízdná

O oblasti

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských tras, které dostaly jméno Greenways Čertovo břemeno. Pokud je zde sníh, je právě Česká Sibiř pro obyvatele Prahy nejbližším místem s rozsáhlejší sítí strojově upravovaných stop. Sjezdaři znají Českou Sibiř díky středisku Moninec - na vrchol tamní lanovky také běžkařské tratě vedou.

Na údržbu a zkvalitňování běžkařských tras Greenways Čertovo břemeno mají možnost přispět i lyžaři, a to buď převodem na účet Společenství obcí Čertovo břemeno 245 192 928 / 0300, či přímo během lyžování do kasiček. Více o možnostech podpory tras najdete na webu Společenství obcí Čertovo břemeno.

Podívejte se na okomentované fotky z lyžování v oblasti Čertova břemene a mapu kudy aktuálně vedou některé trasy (obojí z 21.1.2017). Dále je tu video a popis výletu v oblasti Čertova břemene (starší, z roku 2013).

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a Střední Čechy