Brdy a Hřebeny – běžky

Jediným „opravdovým“ pohořím v těsné blízkosti Prahy jsou Brdy. I když hřeben vedoucí od Prahy-Zbraslavi směrem k Dobříši je sice často nazýván jako Brdy, přesnějším označením jsou Hřebeny. Pokud v Praze ještě pár čísel sněhu potřebných pro vytažení běžek chybí, nejbližší možnost na bežky může právě tam. „Skutečné“ Brdy pak…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 19.3.2018 8:44
Jeli jsme Těně - Zaječov. Nejlépe se jelo ve stopě od auta. Jelo to prakticky bez zadrhnutí, jen klasika. při pokusu o bruslení to šlo na asfalt. Cestou zpět už bylo stop více, ale pořád to šlo. https://mapy.cz/s/2tCbu

Vyjeli jsme i na Kvaň, a potom zpět dolů. Možná by šlo pokračovat horem směr Tři Trubky, ale bylo by potřeba vždy desítky metrů přenést (kam až jsme viděli).

(Odpověď na dotaz uživatele marek z 17.3.: nevíte, jak to vypadá teď, když by chtěl člověk vyrazit na běžky ze Zaječova? Díky moc)
Vloženo 18.3.2018 0:17
Po hlavní Hřebenové trase až skoro k silnici na Kytín s opatrností pěkně sjízdné, i když velmi tenká vrstva čerstvého prašanu, který náramně dobře klouzal.
Vloženo 17.3.2018 14:03
Takze na druhou stranu od parkoviste - smer Kytin, Hostomice o dost lepsi. Dva kilometry dlouhy usek, kde se fakt dalo jet a nic nedrhlo. Jestli v noci jeste neco malo pripadne, tak se bude dat celej hreben prejet.
Vloženo 17.3.2018 12:56
Od parkoviste na kopci od Reznic jsem zkousel jet smerem na Cernolice. Asi kilometr to celkem slo, pak uz bylo hodne sutru. Ted po obede pokedu z parkoviste na druhou stranu smer Skalka
Vloženo 1.3.2018 22:05
Velmi slušné je kolečko po přehradě Záskalák v Mrtníku. Má asi 1,5 km , na ledu je asi 1 cm přimrzlého sněhu a hlavně na skate je to skoro dokonalé.
Vloženo 26.2.2018 14:33
pěžky ze Starého Podlesí srub na carvance a Tok.Sněhová pokrývka 15cm,dalo
by se běžkovat.
Vloženo 25.2.2018 17:44
V pátek 23.2. jsme nechali auto u ozdravovny „Brdy“ a vydali se po žluté na Třemšín. Sněhu málo, mezi stromy jen poprašek, tak se šlo bez lyží. Nahoře u křižovatky se zelenou z Teslínů by se dalo jet na běžkách po lesní cestě mezi stopami od pneu v prostředním pruhu (někdo to zkoušel) ale jinak dál 60% cesty s lyžemi v rukách. Tak to nemá cenu je tam vozit. Ale jinak tam bylo pěkně. Na Třemšíně a okolí také jen bez lyží. Jestli ještě něco nenapadne, tak je to tuto zimu konec.
Vloženo 22.2.2018 7:58
Jeli jsme od Pilské nádrže po zelené směr Koruna. Pokud nepřipadne, nejezděte tam, je li vám skluznice milá.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 16.2.: Nevíte někdo jak to vypadá se sněhem v okolí Orlova? Děkuji)
Vloženo 18.2.2018 19:23
Od Slaninské hájovny výše jakžtakž použitelné, od Pilské dále po zelené Bor, Pod Korunou... - nádhera a nikde ani noha.
Vloženo 9.2.2018 7:22
Hledal jsem poctive (Skalka, Pribram), ale snih nenasel..
(Odpověď na dotaz uživatele Bjela Hrabkova z 5.2.: Jaka je aktualni snehova situace v Brdech? Byl nekdo behem vikendu na bezkach? Jak bude za tyden?)
Vloženo 24.1.2018 11:36
Teslíny-Václavka-U sv. Jana-Praha-Na rovinách-Dolní Padrť-Horní Padrť-Klášter Teslíny-Břízkovec-Teslíny. I přes počínající oteplení dobré svezení. Lehké tání cca do 750mnm. Nad 800m v otevřeném prostoru kolem 30cm sněhu . Zatím se dalo jet i po pluhovaných cestách (Celá Teslínská..) nicméně tam už zanedlouho asi bude problém..Nejhorší úsek kolem sv. Jána (posyp kamínky pod sněhem). Kolem Padrtí sněhu méně(15-20cm) -
, ale větší část pouze vyjeté koleje - takže také zatím OK.
Trasa zde. https://mapy.cz/s/2lpD0
Část po lesních cestách mezi odbočkou z hlavní cesty u Sv. Jána - až křížení s el. vedením pod Prahou jsem čerstvě prošlápl v hlubokém sněhu. Stopa OK, krom jednoho přerušení tekoucí vodou..
Vloženo 21.1.2018 20:11
Teslíny - Nad Maráskem - Třemšín - Štěrbina -Teslíny - Nad Maráskem - Třemšín - Štěrbina - Voltuš - Rožmitál. 20 cm sněhu, nový sníh na starším podkladu, nahoře na Třemšíně i více, pod smrky méně, ale všude sjízdné. Dopoledne bylo těsně pod nulou a chumelilo, hodně se to lepilo, odpoledne paráda. Divoká příroda a hezké klasické stopy prošlápnuté od místních lyžařů. Místy podmáčený terén. Gps záznam první části trasy a fotky na https://strava.com/activities/1368607879
Vloženo 21.1.2018 18:28
Z Orlova dnes všechny cesty krásně zasněžené, stopy i na bruslení. Problémem je parkování v Orlově, pozor - asi polovina parkoviště pod lesem označena zákazem zastavení, kvůli hydrantu v okolí, vůbec jsme si toho nevšimli a paní z okolní chaty volala policii... Stálo tam asi 20 aut. ☺️Nakonec to dopadlo bez pokuty, naštěstí.
Vloženo 20.1.2018 18:22
Na níže uvedené trase bylo stále dost sněhu, na silnicích spíš led s tenkou vrstvou sněhu. Trasa ale není značená, takže dobrou mapu sebou, jinak se snadno ztratíte (jako my). V krásně, nejlepší část cesty vede přes hráz přehrady.
Vloženo 19.1.2018 16:58
V CHKO Brdy na Příbramsku (Kozičín, Orlov, Láz, Obecnice): krásných 20 cm sněhu! Běžkařaská stopa vyjetá, dnes jsem přidal další z Lázu na Skelnou huť, okolo Brdců k prameni Litavky. odrtud okolo Bílé skály zpět k Lázské nádrži a do Lázu.
Detailní info zde: http://www.objevbrdy.cz/snehove-zpravodajstvi-19-1.html
Vloženo 18.1.2018 16:31
(Odpověď na dotaz uživatele Václav z 18.1.: Ahoj,
dá se nějak jít na běžky v brdech kamkoliv?
děkuji.) Nejspíš zítra bude sníh mokrý, Teslíny (720m.n.m.) maj teď asi 13 cenťáků a do zítřka roztaje i nasněží takže bych s těmito hodnotami počítal i zítra. My se taky chystáme spíš s běžkami kameňačkami ale stejně se níž než 700 m.n.m. v lese neodvážíme.Na mýtině může být situace lepší. Nicméně situace se může nadále rychle měnit a vždy je potřeba nespoléhat se na více než 12 hod. staré info...
Vloženo 27.12.2017 15:52
Pohledem z rozhledny Máminka bylo jasné, že sníh v Brdech prostě není. Dopadová plocha Tok nemá ani náznak bílé barvy, webkamera ABS Brdy na chmi.cz ukazuje jen zbytky sněhu v lese a automatické měření sněhu v Teslínech je holé už dva dny.
Vloženo 8.12.2017 7:21
Tak v Brdech na místo sněhu dnes vydatně prší. Sníh ne a ne přijít :-( Včera (četvrtek) v Brdech jasno, nad 700 m poprašek, bílo. Ale Příbram měla +5°C. Tak snad nejvyšší nadělí na Vánoční svátky! SKOL!
Pokud by ještě někdo hledal inspiraci, pak další "Telegrafní trasa" je tady:
http://www.objevbrdy.cz/telegrafni-cesta-2-nase-bezkarska-trasa-pro-sezonu-2017-2018-mapa-uvnitr.html
Vloženo 27.11.2017 10:15
Ahoj všem,
co nevidět opět v Brdech nasněží. I letos se podařilo v CHKO Brdy "dojednat" nějaké úlevy, aby se všude nesypal kamínek, neplužilo se na holý asfalt, nerozhazovalo se větvoví. Poučeni z loňské sezóny tak připravujeme vlastní mapky a doporučené cesty po nejhezčích místech v Brdech.
1. běžkařská trasa vede v okolí brdského Kloboučku:
objevbrdy.cz/kloboucska-osmicka-1-nase-bezkarska-trasa-mapa-uvnitr.html

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Vloženo 5.2.2017 17:37
Střední Brdy (Příbramsko): obleva, dole mokrý sníh (cca 600-700 m.nm.) od 750 mn.m. krásný firn, dá se skvěle jezdit. Orlov-Slanina - dá se jet. Od Slaniny k Pilské nádrži posypáno, jde to blbě. Nejlepší je vyrazit přes Třemošnou na Buršovskou, Káňskou, Tok a Houpák, zpět přes Čihadelskou a Pilskou dolů. Tady vám to pojede naprosto parádně. Zítra na www.ObjevBrdy.cz podrobnější info. SKOL!
Vloženo 5.2.2017 16:58
Za Zajecova na Tok a zpet. Spodni cast na hranici sjizdnosti/spis za ni, zitra uz asi bwz sance. Okolo Toku dobre, jen rozbite trate a obcas couha kamen i koren.
Vloženo 5.2.2017 0:15
V sobotu Černolice - Skalka - Stožec - Studený vrch - Hostomice. Ve většině případů zledovatělé a na hranici sjízdnosti. V neděli již asi nesjízdné!
Vloženo 4.2.2017 21:19
Dnes Malá Víska - Jindřichova skála - Tok a přes lesy zpět. Sníh místy rozbředlý, místy led. Chtělo by to připadnout, ale většinou se dá. Silničky kolem Valdeku posypané, jede se lesem nebo příkopem. Lesní cesty kolem Toku nejlepší, měkký sníh, jen si člověk musí razit stopu, takže lépe mít BC.
Vloženo 4.2.2017 21:08
Stožec - Vysoká jedle - Hradec: všechno mokrý nebo zledovaťelý, sníh rychle mizí. zÍtra už to bude asi uplně bez sněhu...
Vloženo 3.2.2017 20:01
Skate buď Strašice/ Těně/Smolárna upraveno cca 15km, nebo Těškov upraveno 15 km
Vloženo 1.2.2017 17:50
Z parkoviště Skalka (hřeben Řevnice - Mníšek p.B.) krásná procházka po červené na Skalku - stopa prošlápnutá (odpoledne bohužel rozjetá autem). Ze Skalky krásná stopa na Jezírko, bohužel svah dolů Pod jezírko jedině pěšky - ze sněhu ční kameny. Jinak je sněhu dost, dá se jít i mimo značené turistické.
Vloženo 31.1.2017 23:06
Nepomuk - Planýrkou nahoru na Malý Tok, dále na Prahu (vrchol) a "pod vedením" zpět - krásná hladká stopa, o víkendu inverze, nahoře jasno a teplo (cca -2°C.). Dále Láz - Skelná huť - Bor taky hezká cesta se stopou. Jen reaguji na Orlov - probíhá tam těžba stahování dřeva, posypané cesty se dají obejet lesem (již vyjetá stopa :-) Sníh a teploty přejí, v Brdech pořád sypký sníh, prostě paráda!!! :-)
Vloženo 31.1.2017 13:17
Z Orlova na Tok - Jordán - okruh okolo Houpáku na Pilskou a zpět do Orlova. Sněhu dost ALE mimo vrcholu Toku všude protaženo a cesty převážně okolo Orlova posypané! Mapy níže vůbec neberte v potaz, jelikož jsou navržené trasy z větší části posypané. Určitě si neberte běžky od ježíška, je to tak na kameňačky. Stopa je rozbitá a na vrcholcích už to dost odtává, snad pomohlo sněžení.
Z Brd mohou být druhé Jizerky a to se nikdo ani nemusí moc snažit, stačí koupit jednu starou rolbu a bude tam celá Praha každý víkend. Vůbec nechápu proc sakra ty cesty musí protahovat!!! Chápu, že je potřeba težit dřevo, ale kvůli tomu snad nemusim posypat celý Brdy!!!
Vloženo 27.1.2017 21:01
Vlakem do Všenor. pěšky na hřeben nad Červenou hlínu. Hřebenovka dobrá spíše na klasiku přes Skalku dál po hřebeni ke Kytínské louce,kde jsem neodbočil,ale jel dále rovně směrem,kde jsem tušil Klondike.Všude vyježděné stopy,ale v lese postupně slabší a slabší stopa,až jsem zůstal posledním pátračem a běžky potupně sundal.Pak lesem do znetvořených Haloun a přes pole a ploty do Řevnic.Na hřebenu dobré,možná až do Hostomic,ale neexperimentujte.
(Odpověď na dotaz uživatele jerry z 27.1.: Zdravím, nevíte někdo jak to vypadá na cestě Černolice - Skalka a dál?

Díky!)
Vloženo 26.1.2017 8:37
Vážení kolegové, běžkaři!
Zde pod tímto odkazem najdete platné, VLS ČR odsouhlasené mapy s běžkařskými trasami v CHKO Brdy (Příbramsko).
Uvedené cesty (červeně) nebudou pluhovány, sypány kamínky atd. Prostě plně sjízdné pro běžkaře. Mapy jsou celkem 3 (Oblast Nepomuku, Lázu a Orlova). Prosíme, respektujte určitá omezení vyplývající z map. Pokud přijedete na okruhy, prezentované v mapách, je to jistota. Pozor! mapy platí jen pro tuto sezónu.

http://www.objevbrdy.cz/objevbrdy-cz-bezkarske-mapy-pro-tuto-sezonu-jsou-konecne-do-doby-vzniku-destinacni-spolecnosti-brdy-jsme-pouze-prosebnici.html

Ještě aktuální info z Brd: 8:30 hodin: velmi malá oblačnost, sníh stále sypký, cca 20-30 cm, -3°C. prostě pořád nám pánbůh přeje, využijte to :-)

Děkujeme redakci KamZaSnehem.cz, že zde můžete tu ta tam publikovat posuny v jednáních ohledně CHKO Brdy. Jste fajn!
Petr P.

O oblasti

Jediným „opravdovým“ pohořím v těsné blízkosti Prahy jsou Brdy. I když hřeben vedoucí od Prahy-Zbraslavi směrem k Dobříši je sice často nazýván jako Brdy, přesnějším označením jsou Hřebeny. Pokud v Praze ještě pár čísel sněhu potřebných pro vytažení běžek chybí, nejbližší možnost na bežky může právě tam. „Skutečné“ Brdy pak leží mezi Příbramí a Rokycany, jsou o něco vyšší (tedy i sněhové podmínky bývají o něco lepší). Přestože větší část Brd je vojenským prostorem s omezeným přístupem, stopy někde vyšlapány bývají. Upravované běžkařské trasy na Brdech nenajdeme, nicméně na Podbrdsku se taková místa nachází: Již několik let funguje Ski areál Těškov na okraji přírodního parku Radeč, kde jsou za dobrých podmínek upravovány okruhy o délce i přes 10 km. Nedaleko Těškova, ještě blíže k Brdům, se pak v posledních letech upravují stopy ve ski areálu Strašice.

Podívejte se na video a popis výletu po Hřebenech, mezi Černolicemi a Stožcem.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a Střední Čechy