Brdy a Hřebeny – běžky

Jediným „opravdovým“ pohořím v těsné blízkosti Prahy jsou Brdy. I když hřeben vedoucí od Prahy-Zbraslavi směrem k Dobříši je sice často nazýván jako Brdy, přesnějším označením jsou Hřebeny. Pokud v Praze ještě pár čísel sněhu potřebných pro vytažení běžek chybí, nejbližší možnost na bežky může právě tam. „Skutečné“ Brdy pak…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 18.2.2021 16:44
Vyšlápl jsem si ráno od Nepálu na hřeben - že to ještě zkusím. Je to už opravdu pro skalní a na kameňačky. Konec sezony pokud se zima ještě neprobere... V kuse sjízdná byla ještě hřebenovka po Tocké mezi Prahou a malým Tokem. Včetně cesty kolem Čákovy vyhlídky. Pár zledovatělých míst (hlavně od sv. Jána na malý Tok.), ale lyže se sundavat nemusely. OK je také spojka Sv. Ján - Pražská linka. Spojka Malý tok - Pražská linka nic moc (kousek lyže dolu). Pražská linka holá a na okolních cestách, kde sníh ještě byl řádil harvestor... Tak SKOL v další sezóně (snad bude také tak vydařená:)
Vloženo 17.2.2021 17:44
Dnes ráni Teslíny - Praha - Nepomuk - Teslíny. Už to nestojá za nic a zítra bych to už nikomu nedoporučoval. Cesty rozježděné od lesáků a kamenů už kouká spousta. Je to už o lyže.
Vloženo 14.2.2021 22:01
Zaparkováno v Černolicích, lyže nasazeny na Červené hlíně a následně klasika po červené - U Šraňku - Parkoviště Mníšek - Červený kříž - Na rovinách a zpět. Cílem byl skate a podmínky celkem obstojné, vyrazil jsem pozdě odpoledne a lidí v tuto dobu už málo. Trasa poměrně čistá, potkal jsem ostrovy bukvic, mezi kterými se kličkuje nic moc. Na áčkové lyže možná ano, ale chce to obezřetnost. Skol!
Vloženo 14.2.2021 18:52
Dnes okolo 8:30 ráno, první auto na parkovišti Dobríš, Na Hradci. Teplota -14 stupňů:) Podél Studeného vrchu a Malého vrchu až na Písek a zpět. Sněhu místy dost, místy to bylo fakt na hraně, obecně všude dost kamínků, větviček, listů, ledu...nové běžky s tulení kůží nechte doma a vemte starší pár lyží. Příroda, výhledy, atmosféra boží.
Vloženo 14.2.2021 18:09
Dnes kolem poledne. Orlov - Nad Slaninou - Obecnické sedlo - Pilská nádrž - Pod Tokem - U Šraňku - Tok - Na třetí - Pilská nádrž - Orlov.
Většinu cesty v pohodě, občas kamínky na cestě. Stopa na klasiku jen místy, ale slušné na bruslení. Na áčkové lyže místy s velkou opatrností na béčkové v pohodě. Sněhu na asfaltu ale jen tenká vrstva a sluníčko rychle pracuje. Pozor na sjezdu od rozcestí "U šraňku" k rozcestí "Na třetí" nebezpečná kombinace ledových ploten a vytátých míst.
Vloženo 13.2.2021 22:44
HŘEBENY (Osov – Skalka – Černolice – Řevnice): Hřebenová cesta od Jeleních palouků je zpočátku přijatelná, směrem k vojenskému prostoru ovšem nepříjemný mělký mlat s častým štěrkem, červená pod Klondajkem tradičně mizerná (asi bylo rozumnější zkusit cestu na opačné straně severně dole pod hřebenem). Od Soudného ovšem slušné, uchozená cesta s dobrou vrstvou sněhu a stopami na klasiku po obou stranách, jen někde vylézá podklad. Takto lze pokračovat přes Skalku až k Černolicím, odkud potěšil sjezd po cestě nazpátek do Řevnic, tedy s trochou otrlosti vůči občasnému nářku skluznice.
Vloženo 13.2.2021 21:07
Dneska ze Skořice na Padrte. Na Kolvine pěkne podmínky cca 15cm. Na padrtema pod Prahou cca 20cm i více, asi nejhezčí podmínky.
Vloženo 13.2.2021 20:52
Hřebenovka ze Zbraslavi přes Jíloviště, Černolice, Skalku a Stožec:
Od konečné autobusu č. 129 Baně na Jíloviště ušlapané od pěších, ale pěkný pestrý terén a sněhu dost. Z Jíloviště do Černolic nedoporučuji červenou značku s prudkými kamenitými srázy. Mnohem lepší je jet po červené cyklotrase (blíže k dálnici), kde vede prostředkem cesty slušná stopa. Černolice se dajít ze západu objet po loukách, ale je to trochu divočina. Na rozcestí U Šraňku začíná nejhezčí úsek - široký pás na skate a po obou stranách mělké, ale pevné stopy. Na stromech námraza, lyžařů spousta a občerstvovna na Skalce v provozu. Je to pěkné až k rozcestí Na Soudném, občasným šutrům a ledovým plotnám se dá v pohodě vyhnout.
Dál po hřebeni je to kvůli prohrnutým cestám horší (více kamínků), ale dá se. Těsně podél zdi základny na Klondajku je prošlápnutá sjízdná stopa. Silnice od základny až na Stožec je bohužel prohrnutá skoro až na asfalt a lyže tam hodně trpěly. Raději bych to od Klondajku po Stožec příště zkusil po červené pod hřebenem. Od Stožce dál vrstva sněhu na asfaltce trošíčku lepší.
Vše vynahradil moc pěkný a bezpečný závěrečný sjezd k myslivně Jelení Palouky a volná jízda loukami až do Hostomic. Celkově 40 výživných km, které se na Hřebenech nezadaří každý rok.
Vloženo 13.2.2021 20:29
(okolí Dobříše): Jelení palouky a dál po červené:
málo lidí, na bruslení výborné, klasika jde také skvěle. Stopa vyloženě není, ale po stranách od běžkařů vyježděná něco jako stopa. Občas kamínky, ale nahoře na hřebeni už uplně čisto.
Vloženo 13.2.2021 18:29
Parkoviště nad Mníškem / Řevnicemi. Směrem na Černolice v pohodě, spíš pro bruslení, stopa na klasiku sem tam, ale i tak se dalo. Na Černolice tam i zpět fajn.
Vloženo 13.2.2021 18:27
Jediné, co mohu na Hřebenech doporučit i na bruslení je úsek U Šraňku- Na Soudném, při troše opatrnosti i na "dobré" lyže.Klasicky "šmajdat" na modrej se tam dá, i když stopa není. Dál k Obrázku občas kameny, od Obrázku projeto a bída, podle prostoru také spíš pěšky. Silnice k bráně, kde s bruslívalo, je projetá na asfalt. Cyklo na sever a celá severní strana zničená těžbou, občas lepší kousek. Sjezd do Haloun od místa, kde se připojuje cesta od Obrázku, celkem dobrý, ale dávat pozor! Za Halouny sjezd přes louky do Řevnic ke hřbitovu dobrý.
Vloženo 13.2.2021 16:36
Těškov
Upravené stopy, ale spíš než na sněhu je to na trávě a hlíně. Skoro všude nějaký ten kamínek nebo krtinec. Nahoře je to trochu lepší, tam něco vyčnívá jen výjimečně, ale pokud člověk nechce jezdit kolem dokola nemá šanci. Varuji, kdo se sem vypraví, tak si vemte kameňačky, jinak si zničíte lyže jako my.
Vloženo 12.2.2021 19:25
Dnes v 9 ráno: Orlov - Nad Slaninou - Obecnické sedlo - Pod Tokem - Seník pod Tokem - Tok - Houpák a zpět přes Carvánku - U Šraňku - Pilská nádrž - Orlov.
Z Orlova po modré nahoru vyšlapáno od lidí, kolikrát lepší přenést (kamínky), ale od rozcestí Nad Slaninou je to už dobré. Nahoře okolo Toku už jsou moc pěkné stopy (v brdském měřítku), po dnešku ještě lépe vyšláplé. Vyšlápl jsem i stopu na dopadovou plochu na Toku, kde by to bylo i na sněžnice. Z Toku na Houpák opět pěkné stopy, zpátky okolo Carvánky taktéž. Okolo Pilské nádrže je to už vyjeté autama, ale uprostřed se dá bruslit a na kraji většinou nějaká stopa je. Nahoře bylo azuro, stromy v zimním hávu, jedna velká paráda! Parkoviště v Orlově bylo po poledni plné, doporučuji vyrazit hned ráno. Užijte si to jako já!


(Odpověď na dotaz uživatele Pavelsni z 11.2.: Neví někdo, jestli vedou stopy z Obecnice k Houpáku a Toku? Šlo by to třeba přes Klobouček? Chci jet zítra 12.2. a nevím, odkud tam vyrazit. Podle všeho by nahoře nějaký sníh být měl...)
Vloženo 12.2.2021 19:21
OK, tu a tam kamínek, ale dá dojet přes Skalku, k Červenému kříži nad Kytínem i dále.
(Odpověď na dotaz uživatele Klára z 12.2.: Dobrý den, máte někdo přehled jak to vypadá na hřebeni Brd? Černolice a dále? Děkuji předem za info)
Vloženo 11.2.2021 11:01
Včera trasa Orlov - Třemošná -Tok - Houpák - zpět kolem Pilské nádrže, něco přes 20 km.

V nižších polohách ještě místy málo sněhu, občas vykoukne kamínek, některé cesty prohrnuté, ale neposypané, tvoří se náledí. Nahoře okolo Toku sněhu dost i s relativně hezkými úseky s vyšlápnutou stopou, na "přírodní" klasiku se to dalo, užil jsem si to náramně a nikde ani duše :-)
Vloženo 10.2.2021 21:28
Dnes jsem vyrazil z Teslín, auta na parkovišti skoro žádný. Směr Třemšín prohrnuto až na kamínky, nedá se :-( Takže jedině na druhou stranu směr Padrť - na hranici sjízdnosti, ale celkem to šlo. Pod býv. Klášterem těžba dřeva :-( nešlo projet, musel jsem se vracet zpět na rozcestí. Nejlepší svezení asi po cestě na Trokavec. Odhadem tak 5-10cm sněhu, ale chtělo by to aby připadlo aspoň ještě dalších 10cm...
Mapka trasy zde: https://www.suunto.com/cs-cz/move/michalrada/602413ca0077e464064f9959
Vloženo 10.2.2021 19:02
Z parkovište pod Skalkou krásné brusleni přes Soudný až k dubu Třebízského a zpět. Orgasmické pocity.. paráda. Perfektní podmínky😊
Vloženo 11.2.2021 11:01
Jel jsem ve středu z Orlova na Tok a kolem Kloboučku zpátky od Orlova. Bylo to dobré, ale chce to béčkové lyže. Na spoustě míst je to prohrnuté až na vylézající kamínky. I při sebevětší opatrnosti se jim nedá úplně vyhnout. Navíc, jak je sníh prachový, tak jsem to občas při bruslení prošlápl až na pevný poklad. Jediný úsek, kde se dalo fakt bez potíží bruslit a kde se s trochou opatrnosti dá i na áčkových lyžích, je mezi Orlovem a Pilskou a v jejím okolí. Ale když si vezmete horší lyže, u kterých se nebudete bát o skluznici, tak se to dá prima užít. Atmosféra jak na horách, zasněžené stromy a tak, prostě krása.(Odpověď na dotaz uživatele jsausten z 9.2.: Dobrý den,
zkoušel někdo trasu z Orlova či Kozičína směr Tok popř. trasy z Teslín okolo Padrťských rybníků směrem Praha/Malý Tok?

Díky)
Vloženo 9.2.2021 20:32
Dnes nevečer jsem se jen zastavoval /bez lyží/, na vrcholu silnice II/116 mezi Řevnicemi a Mníškem p.B.
Ve volném terénu je do 15cm sněhu, parkoviště plné, běžkaři byli k vidění v hojném počtu. Hřebenovka vypadala sjízdně na obě strany, ale spíše pro bruslaře, stopy nebyly ani po krajích. Stav ze silnice, dále jsem nebyl.
Vloženo 9.2.2021 8:11
Nejdřív jsem chtěl vyrazit z Voznice přes Knížecí studánky na Stožec. Projeto pluhem. Odjel jsem autem do Trnový resp. od zastávky Na hradci, tam taky. Projeto pluhem líp jak na D1. Čuměj šutry. Prošláp jsem stopu skoro až ke Klondajku po cca 80cm krajnici. Nic moc. Pak za Jistevníkem doleva lesem. I tam wtf protaženo. Zpátky na Jelení palouky. Nepotkal jsem jedinýho běžkaře. Ani se nedivim. Projel jsem se, ale jak je to protažený, tak leda nudnej vejlet na klasiku po krajnici, která je nadto na mnoha místech poničená lesáckym dobytkem.
Vloženo 8.2.2021 20:55
Mníšek - Klondajk a zpět. Od silnice kolem Skalky až na rozcestí nad Kytínem pěkné, stopy vyšláplé, sněhu stačilo. Pak dále až k Soudnému lesem, občas koukají kořeny, prosakují potůčky, trochu backcountry. Od Soudneho ke Klondajku bohužel protažené pluhem.
Vloženo 3.2.2021 18:43
opožděná, a vůbec celkem zbytečná (a možná pro nynější zimu taky poslední) zpráva ze středních Brd: úterý odpoledne sice povětšinou od pásma lesa nad Příbramí sníh byl, ale podmínky pro běžkování spíš bídný; i na úrovni kolem 750 m (Třemošná) byly po lese a menších cestách menší plošky už bez sněhu, ujetý větší cesty, kde nemohly jezdit auta, ještě sjízdný (Třemošenská cesta), kam auta mohly, místy nesjízdný (Buršovská cesta), menší cestičky někdy taky sjízdný;
nedostal jsem se bohužel už nad 800 m, kde to možná bylo fous lepší (blíž k centru, tj. k Toku, to vypadalo líp, tam bezsněhý plošky zřejmě nebyly), ale ani od nejvyšších partií bych si po pokračujícím nočním, dnešním a i dalších táních nic nesliboval (a moje teorie (byť dostatečnou praxí neověřená) k měřícím sněhovým automatům (konkr. Teslíny, Praha) - když uvádějí kolem x cm starýho odtávajícího (a ne moc vysokýho, tak pod 20 cm) sněhu, asi vůbec to neznamená, že všude kolem bude tak aspoň půlka x, spíš to znamená, že na spoustě i nedalekejch míst to může bejt i 0);
prostě s běžkama (i sněžnicema) bych, pokud nenasněží dostatečně vysoká vrstva novýho sněhu, nikam do Brd už nevyrážel
Vloženo 31.1.2021 20:43
Dnes jsme vyrazili z Nepomuku směr Padrťské rybníky. Cesta mizerná, zledovatělá, led pokrytý trochou včerejšího prašanu. U Červeného lomu došlo k přehodnocení situace, zatočit na Teslínskou cestu jsme se už neodvážili, vystoupali jsme ale na Prahu a pokračovali Malý Tok a několikrát otočili kolečko kolem Hradiště. Zde už bylo sněhu dost, pěkné stopy a dalo se jet i po protažených cestách. Tedy v místech kolem 800 m.n.m. je sněhu docela dost, naopak pod 700 je to bída.
Vloženo 31.1.2021 19:27
Cesta autem do Nepomuku z Lázu je hodně problematická. Mají problém vyhnout se dvě auta z vyjeté ledové koleje. Pak běžky směr Brdce. Po cestě stoupani z Nepálu až Pod Plešec minimální vrstva sněhu na zledovatělé cestě. Je dobré mít ostré hroty hůlek. Dále po cestě směr Skelná Huť stále zledovatělá cesta s menší vrstvou sněhu a špatnou stopou. Stoupání na Brdce už rozumně sjízdné. Z Brdcu dále po hřebenové cestě až na odbočku na Pražskou linku sice nic moc stopa, ale bez náledí. Poté bočními cestami na Malý Tok už hezká stopa i hřebenovka na Prahu přes Čakovu vyhlídku je dobře sjízdná. Z Prahy do Nepomuku opět ve sjezdech nebezpečné. Sjezdy celkové problém. Umrzlé stopy nebo hromady sněhu.
Vloženo 31.1.2021 16:30
Dnes z Orlová přes Pilskou nádrž pak směr Třemošná. Snehu poměrně dost, cesty uprostřed umrzle s ledem, ale da se to v pohodě. Lidi na parkovišti mraky, ale pak se to rozprskne.
Vloženo 30.1.2021 20:29
Dneska že Skořice na Padrte. Dole cca 5cm, na Kolvine směrem na padrte cca 15-25cm. Super svezení. Stopy jak od rolby. Nerostalo všechno, napadnul novej sníh.
Vloženo 30.1.2021 19:29
Vypadá to překvapivě dobře.
Cca 10cm nového sněhu na ledovém podkladu, s naddmořskou výškou se to ještě zlepšuje.

(Odpověď na dotaz uživatele Martin Rytíř z 27.1.: Ahoj, nevíte jak to vypadá na cestách z Orlova? Martin)
Vloženo 30.1.2021 19:27
Kolem Jerusalema dnes snezilo, ale ráno předtím nezustal zay podklad, takže kolem Brodu to nebude podle me nic moc. Doporucoval bych vyrazit spíš do Brd.


(Odpověď na dotaz uživatele Jitka z 30.1.: Ahoj, víte někdo, zda se dá běžkovat na této trase: Příbram/Brod? popis trasy viz link: https://www.denik.cz/regiony/na-bezky-se-uz-nemusi-jen-do-hor-nedaleko-pribrami-jsou-idealni-podminky-20170130.html

Děkuji)
Vloženo 30.1.2021 19:22
Dnes odpoledne jsem jel z Orlova na Tok, zadem kolem Koruny a přes Pilskou nádrž zpět. Na většině míst jsem byl dnes tak druhý běžkař, ale celkově supr pojezdeni (na Brdske podminky samozřejmě).
Cca 650-750mnm je cca 10cm noveho snehu. Na asfaltkach a celkych cestách je pod ním led, takže supr, na menších cestách dole téměř nic nezbylo. Od cca 750mnm zustal na podkladu mokry snih, který lehce premrzl a na nem je tech 10cm nového.
Vloženo 30.1.2021 17:41
To bych také rád věděl, ale zítra to bude super, to je celé...
(Odpověď na dotaz uživatele Richard z 30.1.: Ahoj, nevíte někdo, jak to po dnešku vypadá v Brdech celkově, popřípadě odhad, jak by to mohlo vypadat zítra?
Díky!)

O oblasti

Jediným „opravdovým“ pohořím v těsné blízkosti Prahy jsou Brdy. I když hřeben vedoucí od Prahy-Zbraslavi směrem k Dobříši je sice často nazýván jako Brdy, přesnějším označením jsou Hřebeny. Pokud v Praze ještě pár čísel sněhu potřebných pro vytažení běžek chybí, nejbližší možnost na bežky může právě tam. „Skutečné“ Brdy pak leží mezi Příbramí a Rokycany, jsou o něco vyšší (tedy i sněhové podmínky bývají o něco lepší). V Brdech, které byly desítky let vojenským prostorem s omezeným přístupem, si stopy lyžaři vyšlapávají sami. Upravované běžkařské trasy na Brdech nenajdeme, nicméně na Podbrdsku se taková místa nachází: Již několik let funguje Ski areál Těškov na okraji přírodního parku Radeč, kde jsou za dobrých podmínek upravovány okruhy o délce i přes 10 km. Nedaleko Těškova, ještě blíže k Brdům, se pak v posledních letech upravují stopy ve ski areálu Strašice.

Podívejte se na video a popis výletu po Hřebenech, mezi Černolicemi a Stožcem.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy