Brdy a Hřebeny – běžky

Jediným „opravdovým“ pohořím v těsné blízkosti Prahy jsou Brdy. I když hřeben vedoucí od Prahy-Zbraslavi směrem k Dobříši je sice často nazýván jako Brdy, přesnějším označením jsou Hřebeny. Pokud v Praze ještě pár čísel sněhu potřebných pro vytažení běžek chybí, nejbližší možnost na bežky může právě tam. „Skutečné“ Brdy pak…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 21.1.2022 18:35
Z Obecnice na Roviny je to bída, je potřeba jít kus pěšky (ale záleží jak moc kdo má svoje běžky rád). Z Rovin po zelené na Tok a dál po červené na Dlouhý kámen už je to lepší. Z Dlouhého kamene na Houpák už zase nic moc. Dřevěnka a Čihadelská pěkně sjízdné. Sněhu moc není, nad 750 m n.m. cca 5 cm, v nejvyšších polohách možná místy až 10 cm. Ale velká část cest je uježděná auty nebo technikou a na uježděném sněhu je slabá vrstva nového sněhu, takže ikdyž je sněhu málo, tak kromě několika málo míst to jede pěkně. Odpoledne ještě sněžilo, tak možná něco málo připadlo.
(Odpověď na dotaz uživatele Barbora z 21.1.: Prosím o zprávy z Orlova, Toku a okolí, jestli by to v sobotu šlo. Děkuji Barbora)
Vloženo 21.1.2022 14:18
Tesliny cca 5-7cm, nic moc
(Odpověď natesliny dotaz uživatele Zdenek z 19.1.: Ahoj sportovci, jak vypadaji podminky na bezky?)
Vloženo 14.1.2022 12:31
není zač
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 11.1.: díky!)
Vloženo 10.1.2022 21:29
Ahoj, včera to na bezky podle mě ještě nebylo. Šli jsme ze Zaječova na Tok. V zajecove skoro žádný sníh nebyl. Sníh sice směrem na tok přibýval, ale i kousek pod tokem byla tak 5-10cm vrstva sněhu :)
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 9.1.: Ahoj, byl jste někdo dnes 9.1. nebo 10.1. běžkovat? Jak to tam vypadá se sněhem?)
Vloženo 26.12.2021 13:03
Zdravím bohužel v Brdech to není na lyžovačku. Defakto po přechodu teplé fronty 24.12.21, zůstal starý sníh jen v polohách nad 800m vesměs nesouvisle vrstvi do 4cm, během včerejška napadlo tak max 6cm nového sněhu. Takže v hřeben. částech pohoří leží od 4cm do 9cm. Marťas
(Odpověď na dotaz uživatele Hynek z 26.12.: Dobrý den, nevíte, zda se dá v některé části Brd nebo jinde v okolí Prahy aktuálně (26.12) na běžky? Předem díky za zprávu. HŠ)
Vloženo 12.12.2021 12:20
Dnes ráno z Orlova po zelené na Tok a pak zpět přes Pilskou nádrž. Nad Orlovem málo sněhu, ale sjízdné, na Toku je sněhu dost. Sjezd k Pilské nádrži krásný a i pak dále do Orlova bez problémů.
Vloženo 10.12.2021 19:38
Dneska Kolvín směr Padrtě, cca 15cm sněhu i více, pěkné podmínky, snad to chvíli vydrží bohužel tam projel nákladák, ale dá se v tom jet.
Vloženo 10.12.2021 17:59
Podmínky pro lyžováni: 500m až 650m sjízdné s opatrností na otevřených úsecích lesních cest. Např. hřebenovka v úseku: Pod Hradcem-Vysoká jedle-Liška-Stožec-základna Klondajk. ve stopě leží od 4cm do 10cm
650m až 750m podmínky lepší již se nechá s opatrností i vlese ve stopě leží cck do 12cm
750-865m podmínky dobré ve stopě leží sprav. od 10cm do 20cm. Ale lépe si vzít starší lyže.
Martas
Vloženo 10.12.2021 15:02
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 9.12.: Ahoj, víte někdo, jak to teď vypadá na Brdech? Má to cenu se tam zítra na běžky vydat?
Díky!)
Dnes dopoledne na Hřebenech to šlo s občasnými holými místy ale taje to před očima, myslím, že už to bude nesjízdné
Vloženo 4.12.2021 20:21
Okolí Toku: cca 5 - 10 cm sněhu bez základu, lze se pohybovat na širkokých nekamenitých cestách na dvojkových lyžích, občas člověk zadrhne. Za těchto podmínek sjízdná např. Aliance od rozc. U křížku nahoru.
Vloženo 28.11.2021 16:39
Cesta k základně od křižovatky pod Hradcem směr Stožec mokrá, rozbredly snih, nahoře cca 600m úsek kde by to šlo, sněhu 5cm. Mírně ujetý sníh. Nikdo na běžkách, jen chodci a cyklisté.

Aktuality ze sezóny 2020/2021, popř. starších

Vloženo 18.2.2021 16:44
Vyšlápl jsem si ráno od Nepálu na hřeben - že to ještě zkusím. Je to už opravdu pro skalní a na kameňačky. Konec sezony pokud se zima ještě neprobere... V kuse sjízdná byla ještě hřebenovka po Tocké mezi Prahou a malým Tokem. Včetně cesty kolem Čákovy vyhlídky. Pár zledovatělých míst (hlavně od sv. Jána na malý Tok.), ale lyže se sundavat nemusely. OK je také spojka Sv. Ján - Pražská linka. Spojka Malý tok - Pražská linka nic moc (kousek lyže dolu). Pražská linka holá a na okolních cestách, kde sníh ještě byl řádil harvestor... Tak SKOL v další sezóně (snad bude také tak vydařená:)
Vloženo 17.2.2021 17:44
Dnes ráni Teslíny - Praha - Nepomuk - Teslíny. Už to nestojá za nic a zítra bych to už nikomu nedoporučoval. Cesty rozježděné od lesáků a kamenů už kouká spousta. Je to už o lyže.
Vloženo 14.2.2021 22:01
Zaparkováno v Černolicích, lyže nasazeny na Červené hlíně a následně klasika po červené - U Šraňku - Parkoviště Mníšek - Červený kříž - Na rovinách a zpět. Cílem byl skate a podmínky celkem obstojné, vyrazil jsem pozdě odpoledne a lidí v tuto dobu už málo. Trasa poměrně čistá, potkal jsem ostrovy bukvic, mezi kterými se kličkuje nic moc. Na áčkové lyže možná ano, ale chce to obezřetnost. Skol!
Vloženo 14.2.2021 18:52
Dnes okolo 8:30 ráno, první auto na parkovišti Dobríš, Na Hradci. Teplota -14 stupňů:) Podél Studeného vrchu a Malého vrchu až na Písek a zpět. Sněhu místy dost, místy to bylo fakt na hraně, obecně všude dost kamínků, větviček, listů, ledu...nové běžky s tulení kůží nechte doma a vemte starší pár lyží. Příroda, výhledy, atmosféra boží.
Vloženo 14.2.2021 18:09
Dnes kolem poledne. Orlov - Nad Slaninou - Obecnické sedlo - Pilská nádrž - Pod Tokem - U Šraňku - Tok - Na třetí - Pilská nádrž - Orlov.
Většinu cesty v pohodě, občas kamínky na cestě. Stopa na klasiku jen místy, ale slušné na bruslení. Na áčkové lyže místy s velkou opatrností na béčkové v pohodě. Sněhu na asfaltu ale jen tenká vrstva a sluníčko rychle pracuje. Pozor na sjezdu od rozcestí "U šraňku" k rozcestí "Na třetí" nebezpečná kombinace ledových ploten a vytátých míst.
Vloženo 13.2.2021 22:44
HŘEBENY (Osov – Skalka – Černolice – Řevnice): Hřebenová cesta od Jeleních palouků je zpočátku přijatelná, směrem k vojenskému prostoru ovšem nepříjemný mělký mlat s častým štěrkem, červená pod Klondajkem tradičně mizerná (asi bylo rozumnější zkusit cestu na opačné straně severně dole pod hřebenem). Od Soudného ovšem slušné, uchozená cesta s dobrou vrstvou sněhu a stopami na klasiku po obou stranách, jen někde vylézá podklad. Takto lze pokračovat přes Skalku až k Černolicím, odkud potěšil sjezd po cestě nazpátek do Řevnic, tedy s trochou otrlosti vůči občasnému nářku skluznice.
Vloženo 13.2.2021 21:07
Dneska ze Skořice na Padrte. Na Kolvine pěkne podmínky cca 15cm. Na padrtema pod Prahou cca 20cm i více, asi nejhezčí podmínky.
Vloženo 13.2.2021 20:52
Hřebenovka ze Zbraslavi přes Jíloviště, Černolice, Skalku a Stožec:
Od konečné autobusu č. 129 Baně na Jíloviště ušlapané od pěších, ale pěkný pestrý terén a sněhu dost. Z Jíloviště do Černolic nedoporučuji červenou značku s prudkými kamenitými srázy. Mnohem lepší je jet po červené cyklotrase (blíže k dálnici), kde vede prostředkem cesty slušná stopa. Černolice se dajít ze západu objet po loukách, ale je to trochu divočina. Na rozcestí U Šraňku začíná nejhezčí úsek - široký pás na skate a po obou stranách mělké, ale pevné stopy. Na stromech námraza, lyžařů spousta a občerstvovna na Skalce v provozu. Je to pěkné až k rozcestí Na Soudném, občasným šutrům a ledovým plotnám se dá v pohodě vyhnout.
Dál po hřebeni je to kvůli prohrnutým cestám horší (více kamínků), ale dá se. Těsně podél zdi základny na Klondajku je prošlápnutá sjízdná stopa. Silnice od základny až na Stožec je bohužel prohrnutá skoro až na asfalt a lyže tam hodně trpěly. Raději bych to od Klondajku po Stožec příště zkusil po červené pod hřebenem. Od Stožce dál vrstva sněhu na asfaltce trošíčku lepší.
Vše vynahradil moc pěkný a bezpečný závěrečný sjezd k myslivně Jelení Palouky a volná jízda loukami až do Hostomic. Celkově 40 výživných km, které se na Hřebenech nezadaří každý rok.
Vloženo 13.2.2021 20:29
(okolí Dobříše): Jelení palouky a dál po červené:
málo lidí, na bruslení výborné, klasika jde také skvěle. Stopa vyloženě není, ale po stranách od běžkařů vyježděná něco jako stopa. Občas kamínky, ale nahoře na hřebeni už uplně čisto.
Vloženo 13.2.2021 18:29
Parkoviště nad Mníškem / Řevnicemi. Směrem na Černolice v pohodě, spíš pro bruslení, stopa na klasiku sem tam, ale i tak se dalo. Na Černolice tam i zpět fajn.
Vloženo 13.2.2021 18:27
Jediné, co mohu na Hřebenech doporučit i na bruslení je úsek U Šraňku- Na Soudném, při troše opatrnosti i na "dobré" lyže.Klasicky "šmajdat" na modrej se tam dá, i když stopa není. Dál k Obrázku občas kameny, od Obrázku projeto a bída, podle prostoru také spíš pěšky. Silnice k bráně, kde s bruslívalo, je projetá na asfalt. Cyklo na sever a celá severní strana zničená těžbou, občas lepší kousek. Sjezd do Haloun od místa, kde se připojuje cesta od Obrázku, celkem dobrý, ale dávat pozor! Za Halouny sjezd přes louky do Řevnic ke hřbitovu dobrý.
Vloženo 13.2.2021 16:36
Těškov
Upravené stopy, ale spíš než na sněhu je to na trávě a hlíně. Skoro všude nějaký ten kamínek nebo krtinec. Nahoře je to trochu lepší, tam něco vyčnívá jen výjimečně, ale pokud člověk nechce jezdit kolem dokola nemá šanci. Varuji, kdo se sem vypraví, tak si vemte kameňačky, jinak si zničíte lyže jako my.
Vloženo 12.2.2021 19:25
Dnes v 9 ráno: Orlov - Nad Slaninou - Obecnické sedlo - Pod Tokem - Seník pod Tokem - Tok - Houpák a zpět přes Carvánku - U Šraňku - Pilská nádrž - Orlov.
Z Orlova po modré nahoru vyšlapáno od lidí, kolikrát lepší přenést (kamínky), ale od rozcestí Nad Slaninou je to už dobré. Nahoře okolo Toku už jsou moc pěkné stopy (v brdském měřítku), po dnešku ještě lépe vyšláplé. Vyšlápl jsem i stopu na dopadovou plochu na Toku, kde by to bylo i na sněžnice. Z Toku na Houpák opět pěkné stopy, zpátky okolo Carvánky taktéž. Okolo Pilské nádrže je to už vyjeté autama, ale uprostřed se dá bruslit a na kraji většinou nějaká stopa je. Nahoře bylo azuro, stromy v zimním hávu, jedna velká paráda! Parkoviště v Orlově bylo po poledni plné, doporučuji vyrazit hned ráno. Užijte si to jako já!


(Odpověď na dotaz uživatele Pavelsni z 11.2.: Neví někdo, jestli vedou stopy z Obecnice k Houpáku a Toku? Šlo by to třeba přes Klobouček? Chci jet zítra 12.2. a nevím, odkud tam vyrazit. Podle všeho by nahoře nějaký sníh být měl...)
Vloženo 12.2.2021 19:21
OK, tu a tam kamínek, ale dá dojet přes Skalku, k Červenému kříži nad Kytínem i dále.
(Odpověď na dotaz uživatele Klára z 12.2.: Dobrý den, máte někdo přehled jak to vypadá na hřebeni Brd? Černolice a dále? Děkuji předem za info)
Vloženo 11.2.2021 11:01
Včera trasa Orlov - Třemošná -Tok - Houpák - zpět kolem Pilské nádrže, něco přes 20 km.

V nižších polohách ještě místy málo sněhu, občas vykoukne kamínek, některé cesty prohrnuté, ale neposypané, tvoří se náledí. Nahoře okolo Toku sněhu dost i s relativně hezkými úseky s vyšlápnutou stopou, na "přírodní" klasiku se to dalo, užil jsem si to náramně a nikde ani duše :-)
Vloženo 10.2.2021 21:28
Dnes jsem vyrazil z Teslín, auta na parkovišti skoro žádný. Směr Třemšín prohrnuto až na kamínky, nedá se :-( Takže jedině na druhou stranu směr Padrť - na hranici sjízdnosti, ale celkem to šlo. Pod býv. Klášterem těžba dřeva :-( nešlo projet, musel jsem se vracet zpět na rozcestí. Nejlepší svezení asi po cestě na Trokavec. Odhadem tak 5-10cm sněhu, ale chtělo by to aby připadlo aspoň ještě dalších 10cm...
Mapka trasy zde: https://www.suunto.com/cs-cz/move/michalrada/602413ca0077e464064f9959
Vloženo 10.2.2021 19:02
Z parkovište pod Skalkou krásné brusleni přes Soudný až k dubu Třebízského a zpět. Orgasmické pocity.. paráda. Perfektní podmínky😊
Vloženo 11.2.2021 11:01
Jel jsem ve středu z Orlova na Tok a kolem Kloboučku zpátky od Orlova. Bylo to dobré, ale chce to béčkové lyže. Na spoustě míst je to prohrnuté až na vylézající kamínky. I při sebevětší opatrnosti se jim nedá úplně vyhnout. Navíc, jak je sníh prachový, tak jsem to občas při bruslení prošlápl až na pevný poklad. Jediný úsek, kde se dalo fakt bez potíží bruslit a kde se s trochou opatrnosti dá i na áčkových lyžích, je mezi Orlovem a Pilskou a v jejím okolí. Ale když si vezmete horší lyže, u kterých se nebudete bát o skluznici, tak se to dá prima užít. Atmosféra jak na horách, zasněžené stromy a tak, prostě krása.(Odpověď na dotaz uživatele jsausten z 9.2.: Dobrý den,
zkoušel někdo trasu z Orlova či Kozičína směr Tok popř. trasy z Teslín okolo Padrťských rybníků směrem Praha/Malý Tok?

Díky)
Vloženo 9.2.2021 20:32
Dnes nevečer jsem se jen zastavoval /bez lyží/, na vrcholu silnice II/116 mezi Řevnicemi a Mníškem p.B.
Ve volném terénu je do 15cm sněhu, parkoviště plné, běžkaři byli k vidění v hojném počtu. Hřebenovka vypadala sjízdně na obě strany, ale spíše pro bruslaře, stopy nebyly ani po krajích. Stav ze silnice, dále jsem nebyl.

O oblasti

Jediným „opravdovým“ pohořím v těsné blízkosti Prahy jsou Brdy. I když hřeben vedoucí od Prahy-Zbraslavi směrem k Dobříši je sice často nazýván jako Brdy, přesnějším označením jsou Hřebeny. Pokud v Praze ještě pár čísel sněhu potřebných pro vytažení běžek chybí, nejbližší možnost na bežky může právě tam. „Skutečné“ Brdy pak leží mezi Příbramí a Rokycany, jsou o něco vyšší (tedy i sněhové podmínky bývají o něco lepší). V Brdech, které byly desítky let vojenským prostorem s omezeným přístupem, si stopy lyžaři vyšlapávají sami. Upravované běžkařské trasy na Brdech nenajdeme, nicméně na Podbrdsku se taková místa nachází: Již několik let funguje Ski areál Těškov na okraji přírodního parku Radeč, kde jsou za dobrých podmínek upravovány okruhy o délce i přes 10 km. Nedaleko Těškova, ještě blíže k Brdům, se pak v posledních letech upravují stopy ve ski areálu Strašice.

Podívejte se na video a popis výletu po Hřebenech, mezi Černolicemi a Stožcem.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy