Brdy a Hřebeny – běžky

Archiv zpráv zimy 2010/2011

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Brdy a Hřebeny ze zimní sezóny 2010/2011. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Brdy a Hřebeny - aktuální zprávy

Vloženo 30.1.2011 18:38
Chtěla jsem vyzkoušet Brdy hned za Prahou, ze Zbraslavi -Baně. Sněhu trochu, bylo to spíš pro turisty a cyklisty, na běžkách jsem nikoho nepotkala. Doufala jsem, že dojedu aspoň na kraj Brd, kde se to zlepší, ale ztratila jsem se mezi jílovištěm černolicemi, je tam vysekaný les a stromy přes cestu, značka chybí...takže pouze pro romantické dobrodruhy na starých běžkách a s trekovými botami v baťůžku:-)
Vloženo 24.1.2011 12:45
Sněhová pokryvka je sice souvislá, ale nebylo možné běžkovat, aniž by to skluznice občas odnesla na nějakém tom štěrku nebo kameni - malá dcera se na tom učila ale my jsme šli raději pěšky.
Po čerstvé nadílce už tipuju, že se dá běžkovat i s novými běžky. Manželka tam plánuje zajít v týdnu, dodám čerstvější informace co nejdříve. (info je ze Skalky nad Mníškem pod Brdy)
Vloženo 30.12.2010 20:59
Dneska super lyžování v Brdech, sluníčko, námraza na stromech a rychlá stopa. Projeli jsme celou hřebenovku z Jinců až na Zbraslav. Lesní silničky jsou místy protažené, ale s dostatečnou vrstvou sněhu - vhodné k bruslení. Turistická stopa často vede lesními průseky a pěšinami mimo hlavní červenou značku (viz mapa). Základnou na Klondajku se dá projet (hustá síť stop). Pozor na sjezdu z Kuchyňky, kde je sníh místy sfoukaný. Jinak všude sněhu dost, starý zmrzlý sníh je přikrytý vrstvou prašanu.
Zákres dnešní trasy 43 km:
http://www.kamennimuzici.cz/mapa/#track4443
Vloženo 29.12.2010 17:05
slíbené slunečno se nedostavilo, zato frišno bylo. ráno autem na parkoviště u Skalky, odpoledne bylo přeplněné. Průzkum na obě strany po červené, na bruslení to má to cenu směrem na Na rovinách, kde je i fungující krásně vytopená hospoda u Dernerů. Podmínky dobré, po oblevě je na ledu tak 5 čísel sněhu, na bruslení dobré, po většinou drží, v lese ujíždí. Na klasiku je stopa většinou mělká, místy chybí.
Mooooc pěkné to bylo.
Vloženo 23.12.2010 20:01
V neděli bylo lyžování na Brdech takřka ideální. Bruslení v pohodě, cesty většinou úplně bez štěrku, sněhu dost i po protažení, od Dobříše na Voznici a pak v lesích okolo - dost slušná stopa, prašan, ovšem občas to někdo podupal, ale šlo to. Nebylo potřeba jezdit ani nahoru na Stožec, dole vážně dobré. Ovšem tahle obleva to tam zničí, jestli ovšem něco nenapadne. Dobré je, že po minulé oblevě tam je zmrzlý podklad a na tom nový sníh, slušný základ na další měsíce. Tak jen aby sněžilo a lesáci se nesnažili zničit každou stopu i na vedlejších cestách. Minulý rok jsem měl pocit, že to snad dělají naschvál.
Vloženo 12.12.2010 16:14
Hřebeny jsou pro turisty s opatrností sjízdné, ale sněhové podmínky byly minulý víkend rozhodně lepší. V noci na neděli napadlo pár čísel sněhu, ale i tak je sníh ve stopě dost často mokrý. Parkoviště na silnici Mníšek - Řevnice se zaplnilo až odpoledne, lyžařů bylo výrazně méně než minule.

Asfaltka od parkoviště kolem Skalky k rozcestí Červený kříž je projetá traktorem a za moc nestojí - rozhodně se po ní nedá bruslit, mělká stopa na klasiku uprostřed nebo na okraji na většině míst vyjetá je. Přímá stopa k Červenému kříži průsekem existuje, ale taky není žádný zázrak.

Stopa od Červeného kříže k bývalé vojenské základně je určitě hezčí. Ve vojenské základně sníh přibyl - ovšem dost stop, co byly projekty minulý víkend, už je zapadaných. Projetá není ani stopa pokračující dál kolem základny - místo ní je se prolézá dírou v plotě a stopa pak vede podél plotu mezi smrčky. Zpátky jsme to zkusili po červené pod základnou, stopa tam je, ale až moc často z ní čouhají kameny nebo asfalt.
Vloženo 5.12.2010 23:31
Celkem slušně se dá bruslit po asfaltce vedoucí od silnice Dobříš - Hostomice k bývalé vojenské základně Klondajk (6km). První úprava tratě (prohrnutí široké asfaltky) se povedla, druhá (projetí několika aut) už tolik ne, povrch není úplně rovný.

Dál po hřebeni se už pokračuje stopou na klasiku, která narozdíl od února prochází přímo prostorem bývalé vojenské základny Klondajk. V prostoru základny je parádních stop na klasiku několik. Dále stopa pokračuje po červené hřebenovce směrem ke Kytínské louce (na bruslení to tam není).

Asfaltka z obce Halouny nahoru ke Klondajku je první 2km pěkně prohrnutá a umožňující bruslení, dál už až příliš vyčuhují kamínky a asfalt a bruslit se dá jen na kameňačkách. Vrstevnicovou cyklostezku ve svahu SZ pod Klondajkem nelze s lyžováním nahoře vůbec srovnat, nedoporučuji ji. V Halounech jsem parkoval, protože na parkovišti na silnici Mníšek - Řevnice bylo dost plno.

Pro ilustraci mapa s GPS záznamem trasy: http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=902427

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Brdy a Hřebeny