Šumava – běžky

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro…

Číst celý text

Členění oblasti Šumava

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.3.2020 21:04
Modrava-Březník-Černá hora a zpět. Semtam krátká přenášení a místy trochu bordelu ve stopách, ale jinak perfektní svezení a dobrá kvalita stop.
Modravsko a Srní
Vloženo 11.3.2020 9:38
Na Březník a zpět úplná paráda, dalo se i na Černou Horu a nádrže. Modrava je i při nedostatku sněhu jistota, tam bylo sněhu dost, ani to nevypadalo, že je skoro jaro, trochu sněžilo a v poledne ještě protahovali stopu.
Modravsko a Srní
Vloženo 11.3.2020 9:29
V neděli a v pondělí kolem Kvildy bezvadné lyžování, na Prameny, přes Stráž, signálka, Tetřeví cesta. Přesně jak píšou, kde byla v sobotu a v pátek rolba se dalo krásně jet. S malou potíží jsme sjeli až do Kvildy po Bučinské, z druhé strany od Tremlů před Kvildou už jsme došli po cyklostezce, na loukách kolem Kvildy už moc roztátých míst, na Horskou bych nejela. Nečekaně dost sněhu a stopy kde to šlo upravené.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 9.3.2020 8:33
Brzy ráno- Jasno- teplota -1 °C. Gerlova huť- Zámecký les- Pod polomem- Rudská křižovatka- Popelní domky- Ašerlák- Gerlova huť- Nad Pošťákem Gerlova huť a tou samou cestou opačně nazpět. Zmrznutý podklad s vrstvou čerstvého sněhu cca 3-5cm. Občas kamínek. Před Zámeckým lesem občas kritická místa. Super svezení. Děkuji rolbařům za ranní úpravu stop.
Železnorudsko
Vloženo 6.3.2020 22:17
"Ve čtvrtek jsme jeli z Kvildy na pramen Vltavy, ze začátku to bylo ještě dobré, ale pak se začaly objevovat vytáté fleky." - z rozhovoru s lyžařem. "Ve středu jsme upravili trasy směrem k hranicím, ale pokud nepřipadne sníh, další úprava nemá smysl." - z rozhovoru se starostou Kvildy. Volný přepis z reportáže z pořadu o počasí na ČT.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 2.3.2020 10:25
Prášily - podél Prášilského potoka občas kritická místa- Gsenget - Zlaty Stoleček- Laka- podminky velmi dobre. Laka - Hurka- Formberg- pod dráty brodění a dva spadlé stromy- sjezd do Prášil, kamínky. Prášily- Poledník nad Liščí díry snehovo vodnata stopa , špatné podmínky- výše se stopa zlepšuje- Na hřebeni vladli zimni podmínky Polednik- Bavorska cesta. Opět níže se podmínky zhoršovaly. Sjezd ke Slunečné jen pro Mela Gibsona. A pak opět vodnata rozteklá břečka k parkovišti Slunečná , umocněná návštěvníky Prášilského jezera.
Železnorudsko
Vloženo 1.3.2020 19:20
Z Horské Kvildy přes Zlatou Studnu na Churáňov nedoporučuji, z poloviny tráva a kamení, jen místy v lese je to lepší. Zbylý sníh měkký, mokrý. Bída.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 1.3.2020 17:19
Dnes Kvilda Bucina. Nahoře v lese nad 1150 m sněhu dost, měkký. Dole v okolí Kvildy, zvlášť cestou zpět už tak tráva na 30% plochy.
Včera večer Kvilda-Horská Kvilda, a to je fakt čiré zoufalství, bazona, bahno, tráva, kamení.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 29.2.2020 15:45
Z Modravy přes Březník, Černou horu, Bučinu, okruh nad Fistenrau, Signální, Teplou Vltavu a zpátky na Modravu. Teplota přes 4 stupně, sluníčko má fakt sílu, sníh je těžký rozměklý. Ze stromů mohutně taje. Velký rozdíl oproti včerejšku. Červený voskwse nechytal, bylo by to na klistr, ale ten jsem nedával, tak jsem si máknul. Rolba je stále rozbitá,tak jen prošlapáno od lyžařů nebo to co stihla rolba projet včera. Markantní rozdíl je v Německu, kde je vše skvěle upraveno. Lidí na to, že byla sobota docela málo. Skol.
Modravsko a Srní
Vloženo 28.2.2020 19:50
Dnes odpoledne z Modravy přes Javoří pilu podél Oblíku na Poledník a zpět. Sněhu od včera připadlo hodně, krásný prašan, akorát na modrý extra. Bílé stopě se rozbila rolba, takže stopy jen vyšlapané od lyžařů. Lidí jsem podvečer potkal jen pár. Paráda.
Modravsko a Srní
Vloženo 28.2.2020 18:35
Dnes odpoledne rychly vypad z Gerlova huť - Zamecky les a zpet. Naprosta parada. Cerstve upraveny prasan, minus 4 °C, liduprazdno. Stopa perfektni, nikde zadny kaminek ci prosvitajici asfalt. Je to urcite na jednickove lyze. Opet ale 2 vandalove na bezkach se psy ve stope, takze ji vyrazne poskodili. Prosim vsechny aby respektovali ZAKAZ VSTUPU PSU na bezkarske trate!
Železnorudsko
Vloženo 28.2.2020 12:45
Už je sněhu dost úplně všude, jen tedy dopoledne byly stopy zatím jen ochotnické.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 27.2.2020 22:10
Z Prášil na Poledník jsem si vyslapli stopu - napadlo pres noc asi 10cm, po odbocku na Prasilske jezero se to obcas proslaplo na sutry, ale dal snehu pribyvalo, na Poledniku ukazovala snehomira 60cm. Ted vecer uz zase snezi, takze rano by to uz melo byt OK.
Železnorudsko
Vloženo 27.2.2020 19:24
Asi se to změní po očekávaném sněžení, ale zatím Zadov a okolí a Zhuří na total kamenačky. Jel jsem Zadov-Prilba-Kvilda-Prameny-C.hora-Modrava-Filipka-H.Kvilda-Zhuri-Zl.studna-Zadov. Projel jsem vše, ale dostatek sněhu a stroj.stopa jen v úseku Kvilda-Prameny-C.hora-Modrava. Všude jinde stopa jen ochotnická, někde (zvláště na Zhuří a Zadové na hraně přežití, tam je 2-5 cm sněhu).
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.2.2020 17:44
Zde to kolem ZAdova na běžky vůbec nejde, zítra zkusím alespoň Horská Kvilda - Kvilda, tam by dle místních alespoň trochu mohlo jít. Snad něco napadne. Teď sněží. Mějte se fajn Petr
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.2.2020 16:52
Co připadlo, u Zadova nestačí, nejde to zde. U Kvildy taky ne, pár míst z Kvildy na H.kvildu ok na kamenacky. Z doslechu mám, že určitě ok jsou Prameny V -C.hora-Breznik-Modrava
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.2.2020 9:09
Churáňov: napadlo 5 cm sněhu, ale zatím silný vítr, nedá se jít ven.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.2.2020 11:33
Dobře sjízdná trasa na úseku Modrava - Prameny Vltavy přes Černou horu. Sníh je změklý a poněkud náročný, ale dá se i na skate. Stopa místy trochu "špinavější", ale sundání lyzi bylo nutne jen v kratkych usecich kolem Ptačí nádrže.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 25.2.2020 18:27
Ahoj, na tu bídu co panuje s počasím (velká obleva, nedělní slejvák) je nejrozumnější cesta z Modravy na Březník, případně na Černou horu. Dnes ráno okolo 7h ráno z Modravy na Černou horu na skate byl sníh úplně zmrzlý, stopy dost rozbité. Dolů to jelo jak namydlené. Potkali jsme 1 člověka, při návratu, bylo parkoviště na Kvildě úplně prázdné. Po 10h jsme s větší skupinou a vozíkem Croozer na běžkách vyrazili na Březník. Sníh rozmoklý, přes cestu všeho všudy 3 potůčky, ale dají se překročit a lyže se nemusí sundávat. Ve stopách spousta spadaného jehličí a lyšejníků. Jet se ale dá, lidí málo, nikoho nenapadne, že zbylo na trati dost sněhu. Ze Ztraceného jsem pokračoval na Ptačí nádrž, Černou horu a Prameny Vltavy. Dalo by se pokračovat i na Bučinu. Lyže se musí sundat jen jednou. Sníh výrazně pomalejší než ráno. Nahoře trochu sněžilo, dole déšť. V noci má ale sněžit.A bude se ochlazovat. Jinam, třeba na Tříjezerní slať nebo Javoří pilu se nedá, sníh nezbyl.
8:03
8:04
8:04
8:16
11:13
12:41
12:43
12:59
13:25
13:59

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Modravsko a Srní
Vloženo 24.2.2020 18:03
Klidně mne opravte, ale po nedělní obří oblevě se nedá u Zadova, N.Huti, B.Lad a asi i u Kvildy vůbec nikde. Co jsem se ptal běžkařů na Kvildě, tak jakž takž je to prý od Bučiny či Pramenů Vltavy na Černou horu. Netuším, jak to vypadá z Modravy na Březník a v Bodenmeisu.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 21.2.2020 15:53
Borová Lada - Knížecí pláně, přisněžilo, počasí krásné zimní, sněhu relativně dost, stopa nově upravená, ale stejně je to spíš na běžky č. 2...
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 21.2.2020 9:01
Trasa Modrava - Březník čerstvě najetá stopa, sněhu po celé trase dostatek po středečním sněžení. Svezení celkem hezké. Ve středu jsme jeli z Kvildy na prameny Vltavy a na Černou horu. Docela hustě sněžilo, takže stopa byla zasněžená a pouze projetá lyžaři, ale krásný sníh, parádní svezení, lidí pár, většinou to vzdávali, ale mě se to líbilo moc. Konečně jako v zimě.
Modravsko a Srní
Vloženo 17.2.2020 9:32
Pláně-Zlatá Studna-Zhůří-Horská Kvilda- Filipova Huť-Lovčí skála- Černá hora-Bučina-Knížecí pláně po červený-Vlasatá cesta- Kvilda-Horská Kvilda-Zlatá Studna- Pláně. Ve vyšších polohách sněhu dostatek. Níže sněhu méně. Sem tam kritická místa. Občas v lese může koukat kámen.Lyže druhá jakost. Teplota 5 stupňů . Polojasno až jasno. Jarní lyžovačka. Ski zdar.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 15.2.2020 21:30
Jela jsem Pláně-Churáňov-Zlatá Studna-Horská Kvilda - Filipova Huť- Kvilda- H. Kvilda-Pláně. Sjízdné na celé trati, místy ( spíše ojediněle) větvičky, tráva, šišky, jehličí. Část trasy jen projetá lyžaři, strojově neupravená - v okolí Churánova, horská Kvilda-Filipova Huť-Kvilda. Ale zase v těchot částech příjemně bez davů lidí. Počasí i sníh fajn. Ale víkend to nejspíš nepřežije.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 15.2.2020 17:56
Ahoj, podívej se na příspěvek z dneska, podle bilastopa.cz se da jezdit jenom v rozmezí Modrava - Březník - Bučina - B.Lada - Kvilda, možná trochu Horská Kvilda a Zadov. Na https://www.bilestopy.cz/map/area/sumava uvidis, kde jsou upravené stopy. V.

(Odpověď na dotaz uživatele Silvia z 15.2.: Dobrý den.. mate prosim nějaký typ kam se vyplatí jet na běžky na Šumavě ( lokalita nerozhoduje)... v neděli 16.2.?
Děkuji předem za odpověď.)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 15.2.2020 17:49
Dneska (sobota 15.2.) jsme jeli Borová Lada - Knížecí Pláně - Bučina a Židovskou cestou zpět. Počasí krásné, ale jarní se vším všudy. Dalo se jet už z vesnice, ale sněhu je bohužel málo a každou chvíli kouká podklad. Vzali jsme běžky jedničky a byla to asi chyba. Na dvojky, kde pár škrábanců nevadí, ideální podmínky, navíc má snad od úterý přisněžit!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 12.2.2020 20:13
Dnes na Kleti. Horní Moučka - U Sloupu - U tunelu - U sjezdovky - Pod hvězdárnou - Kleť - zpět na U sjezdovky - Pod výhledem - Krásetínský obrázek - U Modrého obrázku - Zlatá Koruna. Čerstvý sníh, sněžilo, dobrá byla cesta Knížete Jana, jinde se občas drhlo, na vrcholu to pro množství kamenů pochopitelně nešlo.
Šumavské podhůří
Vloženo 12.2.2020 12:56
Čerstvě napadaný sníh - místy až 10cm bez stopy od parkoviště Hůrecké silnice. Horní Grádelskou přes rozcestí Nad Pošťákem, k hotelu Grádl. Napadané větve. Kolem hotelu Grádl je to hodně špatné, ale čim výš tím je to lepší. Zpět po Šumavské magistrále, vše bez vyjeté stopy, ale konečně to připomíná zimu.
Železnorudsko
Vloženo 11.2.2020 21:52
Dnes Nová Pec - Klápa - Seitzova cesta - Koňský potok - Říjiště - Rossbach - Raškov - Raškov pastviny - Láz - Nová Pec. Dole sníh nebyl, cestou nahoru začal pod Klápou, dolů se dalo dojet až do Lázu. Nad kanálem sníh obstojný, v nejvyšších partiích i okolo 20 cm. Samozřejmě bez strojové úpravy, první stopy ode mě.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 9.2.2020 23:03
Areál Schöneben:
Na klasiku i bruslení strojově upraven jen úsek Schöneben - Alpenblick - Moldaublick, mezi Moldaublick - Schöneben stopa není. Bruslit se dá (snad až na 2 místa) celá červená trať (3), klasicky je to bohužel mnohem horší, stopa je na spoustě míst vytátá až na asfalt. Nejlepší podmínky jsou mezi odbočkou na Grünwald a Moldaublick, směrem k Schönebenu se to pak v obou směrech zhoršuje. Sníh je i na ostatních tratích, ty ale nejsou strojově upravené.
Vyrážel jsem z Grünwaldu, dopoledne tam bylo do 10 aut, pokud pojedete z Lipna nad Vltavou, doporučuji, přes Kyselov je to mnohem kratší než objíždět celé jezero. Za využití tratí se platí 5€, hned u parkoviště je automat na mince i platební karty. Jestli se nezlepší počasí, příští víkend už nebude na čem jezdit, na druhou stranu, na to jak jsou letos špatné podmínky, jsem se projel dobře, na neděli a jarní prázdniny lidí málo.
Lipno

O oblasti

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy. Vhodnost terénu je navíc umocněna projektem Bílá stopa, který vytváří hustou síť udržovaných běžeckých tratí spojujících celou Šumavu - nikde jinde v České republice nepokrývá síť běžeckých stop tak velké území jako právě na Šumavě.

Členění oblasti Šumava