Šumava – běžky

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro…

Číst celý text

Členění oblasti Šumava

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 17.3.2022 21:40
Modrava-Březník-Ptačí nádrž-Černohorská nádrž ... - odpo a navečer - velmi slušné podmínky - děkuji
Modravsko a Srní
Vloženo 14.3.2022 15:57
V neděli okruh Prášilský potok - Hůrka - Nová Hůrka po magistrále - Ašerlák - po Armádní Hůrka - Laka - Gsenget - Prášily - Prášilský potok. Kolem Vysokých lávek bez sněhu nebo tu a tam na louce, pak na magistrále ve stínu led, sjezd z Hůrek rozšlapaný a místy roztátý, popadané stromy. Za Novou Hůrkou hodně jehličí, místy čistý led, místy i dopoledne břečka. Armádní dobrá, na slunci pochopitelně čvachta. Podél jezerního potoka k laka led, sjíždět bych to nechtěl. Přes Zlatý stoleček na Gsenget dobré, sjezd k Prášilskému potoku kolem poledne už naštěstí měkčí, tak se dalo brzdit. Druhá půlka sjzedu do Prášil už hodně bídná-vytátá místa, kameny, jehličí. Za Prášily sníh už jen na louce asi kilometr.
Železnorudsko
Vloženo 10.3.2022 19:26
Dnes okruh Železná Ruda-Hůrka-Prášily- okruh kolem Jezernice na Poledník, zpět přes Gerlovu huť. Sněhu je pořád dost, firn, místy špinavý, čerstvě upraveno rolbou. Krásný jarní lyžování v krátkým rukávu.
Železnorudsko
Vloženo 9.3.2022 21:46
Modrava- Trijezerni slat- Javori pila- Modrava- Breznik a zpet Modrava. Slunicko, ale snih v cerstve upravene stope jel jako blesk! Snih byl cisty, misty na slunicku lehounce rozbredly, za par dni to na techto par mistech bude mozna na objizdeni/prenaseni, ale zatim naprosta senzace!!!
Modravsko a Srní
Vloženo 8.3.2022 20:11
Odpovím si na dotaz na Prášilsko: Dneska parádní výlet touhle trasou: Prášily - Formberg - Hůrka - Laka přes vodní kanál - Zlatý Stoleček - Gsenget - Frantův most - odtud ještě nahoru na Poledník a sjezd na Prášily. V Prášilech je třeba popojít na konec vsi, pak starší, ale kvalitní stopa, která trvá v podstatě celý okruh Laka (dnes s 1 cm popraškem nového sněhu). Za celý okruh Laka jsem nepotkal jediného člověka, zřejmě kvůli chybějícím informacím o stopě na netu. Ale je to pěkné, doporučuji. Stoupání od Frantova mostu na Poledník je horší, jsou tam zapadané vyjeté koleje a dneska už i pseudostopa ode mě. Ale lepší nahoru než dolů. Z Poledníku do Prášil už je pěkná stopa, i když taky staršího data. Asi by to chtělo všechno upravit rolbou, ale chápu, že není čas ani prostředky. Za celý den jen asi 10 lidí na Poledníku. Jinak od Prášil níž už to vypadá jak v dubnu.
Modravsko a Srní
Vloženo 5.3.2022 23:27
Na Srní v údolí už asi 14 dní není skoro žádný sníh, na Modravě je v obci 40 cm a v hořejších částech, např. Březník, v údolí potoka, nebo Černá Hora, vrchol, kolem 100 cm. Minulý víkend a ze včera na dnes lehce připadlo sněhu - vždy cca. 2 cm a stopy se tak krásně opravily a po úpravě rolbou, která na Modravě byla tento týden 3 krát, krásně jedou. Horší to je směr Kvilda a Horská Kvilda, kde upravovali stopy naposledy 27. 2. a jsou zde zledovatělé kusy a plotny u některých sjezdů (např. dojezd z Horské Kvildy na Korýtko nad Filipovou Hutí, sjezd z Horské Kvildy od hotelu Rankl k rozcestníku směr Filipova huť apod.), ale i zde hodně pomohl připadlý sníh, lyžaři ho dnes ráno a přes den zajezdili do stop a na většině míst se jezdilo dnes (5. 3.) slušně. Co se týká směru na Poledník a Prášily, Prášily také aktuálně nic nově neprotáhly a např. z Bavorské cesty (od Poledníku) k Tmavému potoku u Javoří pily je dost vydřený. Snad se to také zlepšilo nově připadlým sněhem, ale dnes jsme tam nebyli, info je 2 dny staré. Super kvalita stop je z Modravy směr Černá Hora a prameny Vltavy (dále na Kvildu ale nově protaženo není), z Modravy na Březník a z Modravy na Tříjezerní slať nebo Javoří pilu / Tmavý potok.
Modravsko a Srní
Vloženo 5.3.2022 20:37
Bretterschachten-kolem Malého javora-Schareben-Eck a zpět. Na parkovišti před jedenáctou jsem využil volného místa někoho, kdo zrovna odjel. Platí se šest euro za auto a přes dvě za osobu, v automatu, český návod, lze platit jen kartou. Stopy jsou v blízké a střední vzdálenosti od parkoviště koncipovány jako okruhy, v zásadě jednosměrné, na levé straně, chvíli mi to trvalo pochopit :). Dále lze jet v obou směrech, druhá půlka tratě již nebyl okruh. Úprava v zásadě denně. Pěkný zážitek, ale celkem najeto kolem šedesáti km, takže to bolí :). Jinak doporučuji.

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Železnorudsko
Vloženo 8.3.2022 10:29
Dobrý den Pavle, byla jsem sice naposledy 28.2.2022 v pondělí, ale všude bylo hodně sněhu, krásné stopy. ubytování v Prášilech a okruhy od Železné Rudy po Kubovu Huť :)
Červená magistrála od Zámeckého lesa u Ž.Rudy po Bučinu byla top top, od té doby něco ještě přisněžilo, bude tam parádně.
Kamila


(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 7.3.: Nevíte někdo, jak to teď vypadá v okolí Prášil, např. okruh Laka nebo Poledník? Díky.)
Modravsko a Srní
Vloženo 5.3.2022 20:38
Kvilda, stopy staré týden, téměř to nemá cenu, lepší mnohem kolem Modravy. Kdyžtak napiš, doporučím, jsem tu, H
(Odpověď na dotaz uživatele Michaela z 2.3.: Ahojte, nevite prosim jak vypadaji stopy okolo Srni, Kvilda?dekuji Michaela)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 4.3.2022 22:15
Modrava-Březník, kolem Černé hory, Kvilda, Horská Kvilda, Filipova huť, Modrava. Začátek krásné stopy, pak byla starší údržba. Většina lidí stejně neujede desítky km, tak doporučuji zimní mapu na mapy,cz a podívat se na aktuální úpravu a vybrat si nejlepší-nejnovější stopu :)

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Modravsko a Srní
Vloženo 26.2.2022 18:07
Pláně-Staré Hutě-Přilba-Zlatá Studna-Churáňov/Zadov-Nové Hutě-apod. - dobré podmínky
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 23.2.2022 21:13
Dnes okruh Pláně - Pod Přilbou - rysí (jelení) výběh - magistrála na H. Kvildu - Zl. Studna - U Matesa - oklikou na Churáňov a Pláně. Ráno stopy lehce zapadané (zejména spojnice Přilby a výběhů), trochu se to lepilo, ale dalo se. Magistrála z Kvildy na H. Kvildu pěkně vytažené 4 pruhy a zmrzlý rychlý sníh, v průběhu dne to tálo, takže v okolí Zl. Studny a Churáňova už byl měkčí sníh. Ale vyjeté stopy z předchozího dne držely a jelo se fajn. Lepší samozřejmě vyrazit hned ráno. Nahoře je sněhu dostatek, ale jestli vydrží takovéhle počasí, půjde to rychle dolů.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 19.2.2022 19:54
Noční déšť a mráz proměnily tratě (navzdory včerejší úpravě) v ledovou stěnu. Po nevydařeném pokusu o výsadek z parkoviště Pláně - směr Zadov, Zlatá studna (led, po větru jehličí, mech, šišky na trati) jsme přejeli na Modravu, kde se dalo slušně klasičit na skinech, směr Březník nebo směr Javoří pila. Jen pod stromy je spadaný mech, větvičky.. Na Ptačí nádrž a Černou horu jsme se nakonec nevydali kvůli následnému sjezdu, sjezdy ledem jsou nebezpečné. Aspoň bylo krásně, viz foto - Luzný z Březníku. Je třeba nový sníh.
Modravsko a Srní
Vloženo 19.2.2022 19:44
Modrava - Březník: namrzlá stopa, třetina trasy (pod stromy) stracciatella, stopa drhla jak šmirgl. Úprava stopy včera v 17h, dnes v 10h už skejtová i klasická (!!) stopa rozdupaná pěšáky. Za Ztraceným podmínky najednou daleko lepší. Černá hora - U pramenů - pod Stráží: luxus, občasný bordel ve stopě. Stoupání po Židovské cestě z Knížecích plání na Bučinu: zledovatělé, lyže vůbec nestoupaly. Bučinská cesta tragédie - jak zoraný pole. Ale jel jsem na kameňačkách, takže neřeším 😎
10:38
11:16
11:20
12:14

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8) + jejich polohy na mapě

Modravsko a Srní
Vloženo 19.2.2022 17:11
Z Gerlovy Hute Polomsky okruh. Snehu dost ale jinak tragedie. Pres ten jehlicnaty koberec se skoro nedalo jet.
Misty to opravdu pres jehlici ve stope nejelo vubec. Fakt zoufalstvi. Alespon ze pocasi vyslo..
Železnorudsko
Vloženo 15.2.2022 19:58
Modrava-Rybárna-Tmavý potok-hezky protaženo, hodně sněhu, navzdory sněhodešťové krupici z oblaků pěkný výlet. Horní stopa z Modravy na Rybárnu špinavější, ale pořád bez škrábanců. Včera Nové Hutě okruh-Pláně-U starých hutí- Studený potok-Pláně, taky velmi hezký, kromě sjezdu Nad Pozlem - lesem od Starých hutí na Studený potok-zledovatělá, hodně špíny, ojediněle i vytátá místa v prostředku- doporučuji sjet podél vleku dolů k potoku. Nevíte někdo, jak to vypadá kolem Srní- Sedelský vrch a akumulační nádrž? Dle webstránek jen do 10cm sněhu a to nezní povzbudivě....
Modravsko a Srní
Vloženo 14.2.2022 9:35
Pohoří na Šumavě.Krásné počasí,stopy velice slušné,parkovat až na parkovišti pod Myslivnou.Minimum běžkažů,na Baronově Mostě,jídlo prima,příznivé ceny.Jeďte tam dokud to jde.
Novohradské hory
Vloženo 13.2.2022 21:36
Stadion Zadov - Pláně - Nové Hutě - Svinná Lada - Borová Lada - Šindlov - NH - Pláně - Stadion Zadov. Trochu zklamání, rozhodně neberte áčkové lyže! Úsek NH - Svinná Lada lesem, málo sněhu, bordel ve stopě, skluznice asi dostala celkem na frak. Po loukách to celkem ujde, směrem k BL ale množství sněhu a kvalita úpravy klesá. Stopa na skate namrzlá, rozdupaná od pěšáků (!!!), takže bruslit moc nejde a ve sjezdu je to celkem o hubu. Nechápu, proč mají pěšáci potřebu chodit ve stopě. Opatrně, místy jsou vytátá místa ve stopě na klasiku (půlmetrové díry).
11:31
12:05
12:09

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 13.2.2022 19:32
Rano v 8:30 z Gerlovky po Armadni na Hurku, potom Laka a dal pres Gsenget na Prasily. Na Gsengetu jsem potkal prvni lidi, takze jsem si uzil luxusni pocasi a krasnou trat uplne bez lidi: stopa velmi dobra, pevna, vymrzly prasan, od Hurky bohuzel dve stopy, takze jsem mel co delat, abych se mezi bruslenim vesel (priznavam poruseni pravidel, ale skutecne jsem jel jel velmi uzkym krokem nebo soupaz, a po ranu to bylo uplne vymrzle, skody minimalni, pri tak malem poctu lidi nerozumim, prc neni jenom jedna stopa a pas). Od Prasil po magistrale zpatky na Hurku, opet hezka uprava, rychly a prijemny snih, potkal jsem max. 30 lidi. Potom uz opet v pasu pro brusleni (uprava starsi, ale stav moc pekny) pres Polom smer Ruda, odbocka na Dalnici a zpet Gerlovka. Tady uz lidi byli, ale nic hrozneho. V 12:00 v aute, odjezd. Tenhle den byl reklama na bezecke lyzovani. Diky rolbarum za upravu.
Železnorudsko
Vloženo 13.2.2022 21:41
Stadion Zadov - Zlatá Studna - U Matesa - U Tří jedlí - Zhůří - HK - Zlatá Studna - Přilba - Pláně - Stadion Zadov.
Skvělé podmínky, perfektní úprava, na áčkové lyže, široké cesty, v pohodě i na skate.
11:33
12:52

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 9.2.2022 21:33
Dnes z Plání na Rozcestí pod Přilbou, Kvilda přes Hůrku, Horská Kvilda, Zhůří, Zlatá studna, Pod Churanovskym vrchem, Polce a Pláně. Pod Přilbu krásná stopa, pak na Kvildu trochu adrenalin :) jedna stopa celkem měkká a hluboká z Hůrky dolů dost rozbité od pěších. Z Kvildy na Horskou Kvildu klasika masa lidí stojící nebo svačící ve stopě (to prostě nepochopíš). Stopa měkká a pomalá tahalo to i za ruce. Od hospody u Kramku na Zhůří stopa tvrdá nikde ani živáčka až na zlatou studnu. Kolem stadionu na Polce pohoda jen ve sjezdu zas nejaky pěšák co nechápe že tam nemá co delat a dvojce běžkařů co to též brali po vlastních. Až na Pláně pohoda tvrdé a hezky to klouzalo. Nebýt jednoho deb*la který od parkoviště na Pláních stoupá v levé stopě. Sněhu hafo a den jak malovaný :)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 8.2.2022 7:29
Nové Údolí – Haidmühle – Kreuzfichte – Leopoldsreut – Bischofsreut – Mlaka – Krásná Hora – Stožec. Napadlo hodně sněhu, nicméně v Haidmühle byla většina tras rolbována už od ranních hodin. Kolem Bischofreutu stopy čerstvě upraveny nebyly (Z Leopoldsreutu po pluhované cestě, kolem Bischofreutu hlubokým sněhem). Na české straně též nebylo čerstvě rolbováno, ale stopy prošlapané od většího množství lyžařů, na původní stopě od rolby. Sněhu všude dostatek, jen na Stožeckých lukách je trochu vyfoukáno.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 6.2.2022 23:02
B.Lada Sindlov Studeny Potok a zpet. Vsude na ackove lyze, vyjma kratkeho useku v lese mezi Sindlovem a Studenym Potokem (klasika). V podstate na tuto trasu, pres obcas hranicni mnozstvi snehu, nadstardardni podminky!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 6.2.2022 14:05
Kubova huť-Šindlov. Vėtšinou dobrá stopa. Hodně foukalo ale v lese to skoro nebylo poznat. Nad Šindlovem na loukách zafoukáno. Nejhorší to bylo kolem Michlovy huti, delikátní sjezdy a stoupání podél vleku a pak hlavně lesem k silnici, přetátý sníh, větvičky, to je na stromeček nebo zutí lyží. Kolem pramene Volyňky už krása. Nad 1000m prašánek, pod pak přemrzlý. Po poledni parkoviště plné,těsně nad nulou. Zadarmo, cedule s poplatkem placeným mobilem platí v létě. Byl jsem to poprvé a okruhy docela nahoru dolů, pěkné.
9:51
12:01

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 6.2.2022 22:57
Odpoledne trasa C.Zleby Mlaka N.Udoli Stozec Krasna Hora a zpet Zleby. Snih premrzly a vsude v podstate dobre na ne uplne nove ackove lyze. Nejhorsi mezi N.Udolim a Stozcem, tam je to misty skoro na prenaseni, ale meli jsme dobre nervy a lyze to zvladly bez jedineho skrabance. Ma ale nasnezit, tak to mozna bude uplne skvele!
Trojmezí a Stožec
Vloženo 6.2.2022 11:12
Od parkoviště (Prášily, Skelná - zastávka) do Prášil hezká ale hodně zmrzlá stopa, v úsecích podél silnice (hlavně kolem rozcestí Prášilský potok) je ve stopě hodně štěrku ze silnice. Dále od Prášil na Novou studnici a přes Velký Bor zpět perfektní dobře upravená stopa s pár cm nového sněhu, ideální podmínky.
Železnorudsko
Vloženo 5.2.2022 21:26
Pláně-Zhůří-Filipova huť-Černá hora-Bučina-Knížecí pláně-Borová lada-Pláně. Kromě počáteční spojky na okruhy všude projeto a stopa na klasiku i bruslení. Až na Horskou kvildu fúra lidí ale pak už málo. Kromě spodku u Lady, kde to byla betonová stopa, pėkná popráškovaná stopa. Silnice je ledová, parkoviště se zaplnilo v 10:30. Polojasno až oblačno, lehce pod nulou, večer -2.5°C při odjezdu, ve Vimperku +2°C. U pramene Vltavy 80cm sněhu. Celkově parádní ale dlouhé. Všechny hospody po cestě se zdály otevřeny.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 5.2.2022 19:15
Dnes Strážný - Knížecí pláně. Sněhu dost, do kopce to jde. Pozor na sjezdy stopa zledovatělá, nejde plužit zničený od bruslařů co vyjeli stopy uprostřed stop. Bruslí tam, kde nemají. Jsou to bezohlední "hovada" !!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 5.2.2022 18:17
Rano Polomsky okruh z Gerlovy Huti po smeru hodinovych rucicek, prvni pulka az k sedlu Pod Polomem pekny, pevny podklad, na tom 0 az 5 cm prasanu. Sjezd na Zamecky les bez potizi, dalnice smer Gerlovka tvrda jak mlat, bez hrbolu. Naopak na druhou stranu za silnici tvrde, hrbolate, dost spiny, zlepseni az od rozcesti Novy Brunst, k U obrazku jiz dobre.
Železnorudsko
Vloženo 4.2.2022 21:12
Dnes cca 10.30 P Modrava poloprázdné, placení kartou i hotově, výlet Modrava - Březník a zpět, mírně sněžilo, pěkně upravené stopy na klasiku, dostatek sněhu.
Modravsko a Srní

O oblasti

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy. Vhodnost terénu je navíc umocněna projektem Bílá stopa, který vytváří hustou síť udržovaných běžeckých tratí spojujících celou Šumavu - nikde jinde v České republice nepokrývá síť běžeckých stop tak velké území jako právě na Šumavě.

Členění oblasti Šumava