Šumava – běžky

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro…

Číst celý text

Členění oblasti Šumava

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 17.1.2019 14:29
Chtěl jsem přes Huťský rybník na Pohoří, ale po stopě ani památka, takže jsem to asi po 2 km boření po kolena ve sněhu vzdal. Doufal jsem, že bude sníh tvrdší alespoň v lese, ale nebyl. Jinak nádherná zimní idyla, ale na sněžnice.
Novohradské hory
Dotaz Vloženo 15.1.2019 10:39
Nevíte jestli jsou rolbou upraveny i běžecké trasy z ŽL (špičácké sedlo) směrem na Západ - tj. Černé jezero, Bílý potok, Stateček atd ? Díky moc za info. RCh.
Zodpovědět Železnorudsko
Dotaz Vloženo 14.1.2019 5:38
Ahoj, čtu na webu Scheiben i Bretterschatten, ze jsou stopy zavrene kvuli padu stromu. Byl tam nekdo o tomto vikendu?
Zodpovědět Železnorudsko
Vloženo 13.1.2019 21:00
Trasa: Třísov - Pod Jiříčkovským vrchem - Krásetinský obrázek - Nad Výhledem - Kleť - Krásetín - Holubov

V Třísově sněhu pomálu, ale od rozc. Pod Jiříčkovským vrchem až na Kleť už by se dalo krásně jet. Na popsané trase stopa není, jen prošlapaná cestička ve sněhu, ale nahoře jsme potkali běžkařů spousta, sněhu taky dost. Na cestě z Krásetína do Holubova už vše roztálo, ideální je proto dojet autem až na parkoviště u lanovky.

Šli jsme jen pěšky, ale třeba někdo využije.
Šumavské podhůří
Vloženo 13.1.2019 18:47
To bohužel nevím, ale myslím, že sněhu tam bude taky dost. Jak je to tam s úpravou stop netuším.
(Odpověď na dotaz uživatele Kubajzs z 12.1.: Ahoj Honzo, díky za info. A nevíš, jak to vypadá kolem Pohorské Vsi? Rád bych okruh přes Huťský rybník do Pohoří, tak jestli mám vážit cestu ze Strakonic... Díky!)
Novohradské hory
Vloženo 12.1.2019 15:08
Ahoj. Dopoledne jsme byli v Novohradkách. Sněhu dost. Dali jsme okruh kolem Vysoké. Většina cesty projetá skútrem nebo lyžaři. Chce to se držet cesty podle zimní Mapy.cz. Tu projíždějí. Teplota těsně pod nulou. Celkem dost běžkařů ve stopě. Celkově nádhera.
Novohradské hory
Vloženo 11.1.2019 13:01
Ahoj,
je možné vynechat Starou a Novou Hůrku. Jeďte mezi Ašerlákem a Rudskou křižovatkou po cestě s názvem Armádní. Je to i mírnější stoupání. Rudskou křižovatku a jezero Laka spojuje žlutá značka, tam se taky dá jet, ale stopa je vyšláplá jen od lyžařů. Taky se dá jet z Rudy na Gerlovu Huť autobusem a odsud přes Ašerlak na Laka a přes Polom do Rudy, to je kratší.
(Odpověď na dotaz uživatele Veronika z 4.1.: Ahoj :)
chceme zítra zkusit Železná Ruda - Debrník - Polom - Stará Hůrka - jezero Laka - Nová Hůrka - Železná Ruda -28 km. Dá se to zkrátit? Nevíte, jak to tam vypadá a zda je to sjízdné? Na jak dlouho tak cesta je a je tam hodně stoupání? Popřípadě prosím o nějakou jinou variantu trasy.. klidně i méně km :) díky moc V.)
Železnorudsko
Vloženo 7.1.2019 9:00
Paráda, stopa projetá, sněhu dost (i v lese, tam občas led, ale stopa čistá). https://www.facebook.com/ceskokrumlovskydenik/videos/375184173269345/?__xts__%5B0%5D=68.ARChrdiKlULVssL9RtI33yinqXh4AbuCu0PfSlx7lzJ_rYXIWl9AZgten3uzJqNfnJKt5e1e-l_0p-djKtBBUN6Wxh7wdojASMRwLQ7haZoTHLnyu8tsgG2YWYjQ3arCujPZGmPd7LZzIPnPdMkZyBN2nvf7r7zInsv1EDzxc__mwZRAf8ER5-ey-sBY3L0X2FGj3SIdzaw5OBWAHLqwUC00wBVwz3mVL32-aAn_HaVElElSpLaxlj0ZRlqjqOblITC3CIpgpHKEeR2VkRGj-pdbiK5GnUFvDftutPMchZRec5sSausqrNEfJDOn-ymV_vTkugZ7F9t6EO1PnxCgjaNAMyc7i2OWEw&__tn__=FFHHH-R
Novohradské hory
Vloženo 7.1.2019 8:43
V sobotu Pláně-Horská Kvilda-Modrava- Prášily. V neděli zpět sejnou cestou. V sobotu upraveno až po Modravu, Do Prášil už bud neupravené nebo zapadané. V neděli ráno upraveno kratší část od Prášil, místy vydřené, pak už neupravená stopa, rozdupáno chodci, které jsme potkali den před a spřežením psů. od Javoří pily už slušnější stop. Zbytek Modrava-Pláně stopa bez problémů.
Modravsko a Srní
Vloženo 6.1.2019 20:05
Úžasný skate na perfektně upravených tratích. Přijeli jsme kolem 9:30 a parkoviště skoro prázdné.
Železnorudsko
Vloženo 6.1.2019 9:31
Nevíte někdo, kolik připadlo na Kleťi? Bylo by to aspoň na starý běžky?
Šumavské podhůří
Vloženo 6.1.2019 9:34
Kolem Nové Pece po loukách máčklá stopa za skútrem. Stav dobrý.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 6.1.2019 7:25
Odpoved na dotaz k Scheiben

https://www.langlaufzentrum-scheiben.de/schneebericht/
Železnorudsko
Vloženo 4.1.2019 18:40
Dnes jsme se byli vyvětrat v okolí Churáňova - běžecké tratě, Horská Kvilda, Zhůří. Řada stop byla upravena včera, ale znovu dost připadlo, takže na mnoha místech to byla jízda čerstvým sněhem. Za tento týden zatím napadlo 15 - 20 cm.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 4.1.2019 22:33
Přijeli jsme okolo 11 do Aktivcentra Bodenmais, po půl hodině marných pokusů o parkování jsme to vzali. Němci mají asi ještě volno a my jsme hlavně spali dlouho :-). Bacha, v okolí Arberu se pojedou nějaké závody (19.1. Biatlon, ale kudy to tam vede, netuším), takže v lednu to možná nebude o víkendu nic moc. Lidí hodně a počasí dost ošklivé, hodně foukalo a sněžilo. Sjeli jsme o kus níž na Scheiben, zde lidí méně, manšestr připravený a počasí lepší, je to tam trochu krytější lesem. Parkování u dědy za 3e, nemám žádná negativa, snad jen kratší okruhy než v Bodenmais. Nevíte někdo, zda k areálu na Scheiben existuje nějaký web s infem jako pro Bodenmais?
Železnorudsko
Vloženo 4.1.2019 0:30
Včera před polednem Kvilda - Horská Kvilda, dost foukalo, teplota -7st., stopa neupravena, na skatech trochu trápeníčko, pro klasiky jakž takž, ale taky žádná hitparáda, místy stopa vyfoukaná a namrzlá a na tom čerstvý prašan, takže na Horskou to byla vcelku krize, nicméně po obědě se probral rolbař a projel stopu a dokonce byl i krásný manšestr!!👌Díky!👍Takže z Horský nakonec parádní bruslení, svištělo to bezvadně, k tomu minimum lidí, prostě paráda! Jen nechápu, jak někdo může šlapat - chodit ve stopě natož v čerstvě upravené stopě??!! 😠
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 3.1.2019 22:10
Dnes jsme šli po magistrále kousek od Modravy směrem na Prášily, sněhu je dost, ale stopa není upravena, takže je to spíš zimní turistika. Po pár kilometrech jsme to otočili a vrátili se zpátky.
(Odpověď na dotaz uživatele Zuzana z 3.1.: Nevíte, zda se dá dojet po magistrále z Modravy do Prášil?)
Modravsko a Srní
Vloženo 3.1.2019 22:06
Dnes trasa Modrava - Na Ztraceném - Březník - Ptačí nádrž - Modrava. Bylo asi 10cm nového sněhu. Stopy upraveny včera, díky! Od Modravy po Modravský potok ještě místy málo sněhu (ale o lyže to není), dál úplná paráda, obzvlášť pro klasiky. Na bruslení je stopa po většinu trasy úzká.
Modravsko a Srní
Vloženo 3.1.2019 20:34
Ještě doplnění:
všechny trasy jsou upravené a otevřené, spousta sněhu.
Je možné platit parkování (6 euro) i vstupné (2,30 euro dospělý, 1,20 euro dítě) kartou - stojan na parkovišti u zastávky skibusu z Bodenmais.
JK
Železnorudsko
Vloženo 3.1.2019 20:28
Pěkný den,
dnes v půl dvanácté na Bretterschachten (Bodenmais) jsme již nezaparkovali. Tak jsme si dali oběd v Bodenmais a kolem jedné již pár volných míst bylo.Včera (středa) v 10,45 tam bylo pár posledních volných míst. Ale to byl všední den. A cesta z Prahy do Jizerek je podstatně kratší než do Bodenmais. Varianta je zaparkovat v Bodenmais a pak pokračovat skibusem na Bretterschachten. Zdravím. JK
(Odpověď na dotaz uživatele Zdenek z 3.1.: Ahoj lyzari. Rad bych se zeptal zkusenych, v kolik je treba byt rano v Bodenmais v sobotu a v nedeli, abych bez potizi zaparkoval? Jsem zvykly vyjizdet z Prahy do Jizerek (Bedrichova), abych tam byl kolem pul devate (deti driv z postele nevykopu), musim totez absolvovat pro Bodenmais? Nebo podobne jako v Jizerkach zacinaji ranni bezkari uz kolem devate odjizdet a po chvii cekani clovek zaparkuje?

Jak jsem pochopil, parkovne a stopu je mozno platit kartou, ze? Nebo je lepsi mit s sebou hotovost?

Predem dekuji za odpoved a pomoc.)
Železnorudsko
Vloženo 2.1.2019 21:04
Určitě nedá, naopak. Jediné místo, o kterém vím, že se dá, tak je trasa mezi Černým jezerem a Zadními chapuly, kde pak trasa pokračuje do Německa (tuto trasu upravuje rolba z Německa). Zbytek magistrály je snad celý upravován pouze na klasiku. Na bruslení je vždy lepší zajet do areálů v Německu. Na české straně je pak nejlepší volbou Kvilda, Horká Kvilda, Zadov popřípadě některé trasy na Borovoladsku. Jinde nemá smysl moc jezdit.
(Odpověď na dotaz uživatele Adam z 2.1.: Ještě doplnění k předchozímu dotazu (omlouvám se za rozdělení). Dohledal jsem nějakou (neinteraktivní) mapu ke stažení na mapy-bílá stopa, kde jsou vyznačeny i úseky na bruslení, ale je jich poměrně málo. Zároveň je tam ale jinou barvou vyznačena Šumavská magistrála, tak bych se chtěl zeptat, jestli platí, že všude na magistrále se dá bruslit?)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 2.1.2019 20:59
Dnes jsme se proběhli po trase Churáňov - Zlatá Studna - Horská Kvilda - Zhůří - Zlatá Studna - Churáňov. Ráno byly asi 3cm nového sněhu a foukalo, takže místy se jelo po starém sněhu. Stopy nebyly moc pěkné, ale s trochou opatrnosti to už bylo na lyže jedničky. A večer znovu připadlo.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 2.1.2019 18:52
Zima je zpět!Na trase Modrava-Březník-Ptačí nádrž přes poledne čerstvě upraveno,poté ještě navalil sníh,ale pomohlo to slabším místům.Na klasiku paráda!
Modravsko a Srní
Vloženo 1.1.2019 19:17
Dnes trasa Modrava - Březník, snih mokrý, místy bahno, na kopci mlha a vítr, dole déšť, ale má se to zlepšit :-)
Modravsko a Srní
Vloženo 1.1.2019 12:15
hurá! rolbař z Kvildy již konečně vystřízlivěl a 31.12 odpoledne konečně projel trasy v okolí Kvildy...!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 1.1.2019 10:30
Kvilda - Horska Kvilda, prestoze teploty byly nad nulou, snehu bylo dost, s opatrnosti i na lyze jednicky. Odpoledne trasu dokonce projela rolba, takze byl i manzestr.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 3.1.2019 7:29
Mam pozitivni zkusenost z minulych let s trasou Horska Kvilda, po Danielce kolem Zlate Studny na Zhuri, a z kopce (s jezdnim prenasenim silnice) zpatky na H.Kvildu -- vzdy, kdyz jsem tam dorazil (za rozumnych snehovych podminek), dalo se pekne si zabruslit.

(Odpověď na dotaz uživatele Adam z 2.1.: Existuje někde přehledně (ideálně formou mapy) nějaký seznam tras vhodných pro skate? Našel jsem přehledy, kde bylo kdy upraveno, ale jestli je to vhodné i pro skate jsem nedohledal. Šumavu neznám, takže mi jde nejen o aktuální stav úpravy (ten se samozřejmě hodí), ale i o to, kde je obecně dostatečná šířka... Předem díky!)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.12.2018 20:46
Bodenmais - super podmínky. Okolo Železné rudy pár cm sněhu a tady cca 40cm a dobře upravené stopy.
Železnorudsko
Vloženo 30.12.2018 18:22
Dnes z Kubovy Hutě k pramenu Volyňky a zpět. Nový sníh cca 5 cm. Rolbou neupraveno, projeto od lyžařů. Nad Šeravou v hustšim lese sněhu málo, jinak celkem dostatek. Doporučuji "horši" lyže. Celkově příjemné svezení.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.12.2018 17:39
Nicméně i tak jsme si to z Kvildy k pramenům užili, je otázka, co by rolba zmohla na vydřených hladkých místech, která aspoň trochu zapadal sníh.
Dále Stráž-Židovská cesta-Vlasatá-Kvilda dobrá stopa v mezích možností napadaného sněhu, většinou paráda. Jen mezi židovskou a vlasatou se musí po silnici, kolem to je špatné, ale je to jen kousek a na silnici sněhu dost. Kdo má rád trasu bez fůry lyžařů, doporučuji. Skoro nikoho jsme nepotkali.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.12.2018 16:03
10?cm nebapadlo ani omylem, tak 4, 5 max, nicméně pomohlo to. Bohužel stará písnička, z Modravy upravené rolbou přes Černou horu a od pramenů Vltavy zpět. Rolbař z Kvildy se na úpravu tratí standardně vyprdnul, takže od pramenů na Kvikdu a kolem Bučiny hančovina
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.12.2018 12:41
V noci napadlo cca 10cm. Podmínky dobré na skate i klasiku - kolem Kvildy, na Zhůří i na Přilbě. Pod čerstvým sněhem můžou být skrytá vytátá místa.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 29.12.2018 18:22
Ahoj všem, dnes el klasiko Modrava-Březník-Ptačí nádrž-Modrava, na pohodu, mnohem lepší podmínky než předevčírem na Kvildě, na začátku a sem tam občas vytátá místa, ale dá se to, stopa rychlá, ale lidí jak na Václaváku! A dopo začal padat, tak snad... 😉
Modravsko a Srní
Vloženo 29.12.2018 14:47
Schoneben
Nastup od Grunvaldu, ale stopa spatna malo snehu, spise ve stope a soupaz, je na kamenacky. K hlavnimu okruhu jsem jednou prenasel u lesiku s potuckem, jinak to slo. Mezi alpenbick a moldaublick trasa sjizdna ale zledovatela, brusleni mozne. K hotelu na Schoneben jsem nejel. Na tu bidu kolem to docela jde. Najeto 20km mezi rozhlednami.
Lipno
Vloženo 29.12.2018 16:39
Bodenmais - azuro, stopa upravena na klasiku i skate, podklad tvrdy, misty zledovately ve sjezdech. Na skate moc pekne, jen furt nahoru dolu. Lidi dost, ale vzhledem k ruznorodosti okruhu se to roztrha. Nektere trasy (cervena) “uzavrene” a neupravene rolbou, ale lze projet po turisticke stope. Jen zde pozor na odtata mista. Otevrena byla misto červené alternativni trasa na chatu pod Maly Javor, jen je to obousmerne, coz zde je spise vyjimka. Doporucuji prijet okolo 9:00, v 10:00 uz byl velky problem s parkovanim. Automat na kartu fungoval.
Železnorudsko
Vloženo 28.12.2018 23:39
ad Tomas: kdyz si odmyslim mrcasici se turisty a dementa, ktery se kochal a pri tom kochani si polozil batoh primo do stopy (sic!) tak sjezdy dobre
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.12.2018 20:18
Dnes odpoledne ze stadionu na Churáňově už jen pro otrlé... :-(, kolem ZL.studny, Zhůří i u Matesa už to ale docela jde, všude však tvrdé, ledové a hodně rychlé. Louky mezi Kvildama ještě také docela jdou - je zde i pár malých okruhů kde nekouká ani tráva. Odměnou bylo krásné počasí a Slunce. Docela by mě zajímalo jak vypadají na tom ledu sjezdy z Černé hory .... ?
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.12.2018 20:18
Bretterschachten - nádherné počasí, sníh zmrlý, část tras zavřená. Ale jinak krásné svezení, upraveno jak pro skate tak pro klasiku.
Železnorudsko
Vloženo 28.12.2018 15:34
ad Adel: tam jsme byli dnes, z Modravy na Březník a pak na Černou horu a zpět, 2x, podmínky lepší než včera Zhůří, ale mraky lidu a také vytátá místa, ale dalo se, stopa tuhá a rychlá, vše na soupaž
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.12.2018 14:32
Ahoj, také jsem jela včera stejný okruh plus ještě s odbočkou ze Studny na Přilbu. Což nebyl pro skate dobrý nápad.. Naprosto souhlasím s Martinem. Podmínky jsou dostačující leda tak pro turistické běžkování. Při návratu na Kvildu bylo už více trávy než sněhu. Sníh bída, chtělo by to, aby připadlo a přituhlo, tak si držme palce! Nevíte někdo, jak to vypadá se stopou na Březník? Zda je vhodná na skate nebo upravena jen pro klasiku, jak se píše na Bílé stopě? Diky.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.12.2018 0:00
ad Michal: jel jsem dnes to stejné, dokonce ve stejný čas, ale dojmy mám dost rozdílné: podmínky příšerné, na loukách tráva a bláto, mezi tím zbytky špinavého sněhu, v lese taky špinavé, sněhu trochu víc, ale bída, jestli budou dnešní podmínky i zítra tak je šmytec
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 27.12.2018 14:14
Okruh Kvilda - Horská Kvilda - Zlata Studna - Zhuri - Horská Kvilda - Kvilda. 20 km bruslení - podmínky OK, všude 2 stopy a stred na brusle, čekal jsem to horší, sníh mokrý ale je všude - jenom okolo zhuri je to trochu rozbité , nový bezky bych nebral.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.12.2018 23:20
Na Bretterschachten dnes nádhera, sice pouze cesta k chatě pod Javor a zpět, ale tvrdé a rychle. Cesta rolbovana až na vrchol Velkého Javoru. Jen pozor automat na parkovišti nebral karty, ale pouze mince (auto+1bezkar) 8,30E.
Železnorudsko

O oblasti

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy. Vhodnost terénu je navíc umocněna projektem Bílá stopa, který vytváří hustou síť udržovaných běžeckých tratí spojujících celou Šumavu - nikde jinde v České republice nepokrývá síť běžeckých stop tak velké území jako právě na Šumavě.

Členění oblasti Šumava