Centrální Šumava - Zadov, Kvilda – běžky

Jako centrální Šumavu jsme označili rozlehlou oblast v okolí horního toku Teplé Vltavy. Největším lyžařským centrem v této oblasti jsou Zadov a Churáňov, kde kromě závodních běžeckých tratí začíná i velké množství upravovaných turistických stop. Jihovýchodně odtud leží další významné obce Horská Kvilda a Kvilda. Z ní na jih se…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 28.1.2020 19:33
Dnes na trase Kvilda - pramen Vltavy - Bučina -Kvilda sněžení , výška nového sněhu 5 - 10 cm ( ale začal foukat vítr ) stopa vytvořena bežkaři, sjízdné ale podle mne vhodné na B čkové běžky.
Vloženo 28.1.2020 18:07
Na Zadově dnes povětšinou silné sněhové přeháňky, takže jsme nakonec po půl třetí vyrazili ze stadionku přes Churáňovsjý vrch a dále po modré na Zlatou studnu, Zhůří a zpět po stejné cestě.
Nejhorší je lesní úsek modré hned za Churáňovem, kde je na asfaltu jen slabá vrstvička. Dál jakž takž sjízdné. U Mezilesní slaťi dva krátké úseky, kde leze kamení, pak už dobré a sněhu relativně dost až na poslední dva km před Zhůřím, kde je opět asi jen 2-5 cm sněhu. Klouzalo to ale dobře. Na otevřených prostranstvích vichr, v lese OK. K večeru připadlo asi 10 cm sněhu.
Vloženo 21.1.2020 13:07
Ráno na Kvildě - 12°C, v poledne na sluníčku +3 - + 8°C. Na loukách ve stínu leží 10 - 15 cm prachového sněhu. V lese okolo Kvildy je 3 - 5 cm sněhu pod stromy. Na běžky po lesních cestách je to vhodné max. na velmi starých lyžích. V lese vykukují pod sněhem kameny, kořeny, šišky a jehličí. Do vyšších poloh je možné dojít pěšky a po té lyžovat na běžkách např. od Bučiny směrem na Černou Horu ( 1315 m.n.m.) nebo Z Modravy směrem na
Březník 1150 m.n.m.
Vloženo 20.1.2020 7:26
Z Borovek se musí pěšky na Židovskou a odtud již je prošláplá stopa na Bučinskou cestu, pak dál na Stráž strojová stopa, přes Č. horu na Modravu, Březník. Včera i dnes padal sníh tak se to ještě zlepšuje. Lyžovat se dá:-)
Vloženo 19.1.2020 20:25
Dnes 19.1. byly na Kvildě sněhové přeháňky a přes den 0° - -2°C.. Napadl prachový sníh do 3 cm. V okolí Kvildy, hlavně u lesa ve stínu na loukách, kde leží zbytky starého sněhu lze vyšlápnout stopu a trochu se sklouznout. V lese jsou lesní cesty prakticky bez sněhu vhodné, tak na pěší výlety. Na magistrále Kvilda - Horská Kvilda je stále více trávy než sněhu. Z tohoto důvodu nelze běžecké trasy upravovat ani skútrem.
Vloženo 14.1.2020 14:35
bída, na běžky to není
(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 11.1.: Prosím,jak to aktuálně vypadá na Kvildě a v jejím okolí na běžky? Moc děkuji!)
Vloženo 14.1.2020 14:34
bída bída, na běžky to není :-(
Vloženo 3.1.2020 21:05
Trasa Kvilda - Pramen Vltavy - Bučina - Kvilda. (místní názvy dále v textu jsou podle aplikace mapy.cz). Na Kvildě je sněhu poměrně málo. Na lyžích možno jet po Vltavské cestě na začátek lesa. V lese několik úseků bez sněhu. Od křižovatky Vltavské a Tetřeví cesty již sněhu dostatek. U pramene Vltavy cca 40 cm. Stopa dobrá, místy ledová. Sjezd ze sedla pod Stráží na Bučinu je náročný - tvrdý uklouzaný sníh. Z Bučiny na Kvildu podél silnice několik nesjízdných úseků. Doporučuji starší lyže, kde případné rýhy ve skluznici "nebolí"
Vloženo 4.1.2020 10:00
Kvilda - Bučina - vůbec nedoporučuji, málo sněhu, tráva, hlína, klacky, vetšina trasy nesjízdná. Z Bučiny na Prameny Vltavy stopa dobrá. Sjezd k pramenu Vltavy je dost náročný, ale dá se. Všude ale ve středním pásu rozšlapané od pěších turistů a to všude i na trasách z Modravy na Březník.
Vloženo 4.1.2020 9:52
Trasa Kvilda - Prameny Vltavy - jak píše Martin dá se dojet k lesu buď po cestě (uklouzaná, zmzlá) nebo vedle po louce (nic moc), od začátku lesa jsme kus nesli. Bylo to až za křižovatku Vltavská a Tetřeví cesta. Tam začíná jedna stopa (vlevo) ze začátku je už dost vytátá, zmrzlá ale dále už je celkem pěkná. Čím výš, tím je stopa lepší. Svezení pěkné až na ten začátek. Dál se dá jet na Černou horu, tam byla stopa pěkná.
Vloženo 2.1.2020 20:17
(Odpověď na dotaz uživatele Pavla z 2.1.: Kolik leží sněhu na bezky)

Kvilda-Horska Kvilda často tráva, hlina, zbytek zmrzly sníh. Nic moc.
Vloženo 30.12.2019 19:17
Dnes Kvida-Horska Kvilda .Po cele trati stopa od bezkaru nebo uslapana cesta pesimi turisty.Po cele trati snih😁😁👍
Vloženo 28.12.2019 7:51
Cesta z Modravy na Březník šlapaná lyžaři. Na letošní podmínky paráda! Nahoře na Březníku spoustu sněhu. Z Modravy na Rybárnu, dále kolem Roklanského potoka stopa šlapaná, je to na horší lyže. Podobně mezi Kvildou a Horskou kvildou.
Vloženo 26.12.2019 22:47
Stopy okolo Kvildy projeté pouze od lyžařů, sněhu cca 10 cm, takže kvalita stop tomu odpovídá (tráva, klacky, kamínky), rozhodně na nejhorší lyže. Ve vyšších polohách je sněhu víc, už bez škrábání, stopy ale jen prošláplé od lidí.
Vloženo 14.11.2019 20:33
První letošní běžkaření. Churáňov u Lenců - Pláně rozježděno od aut, při okraji vyšlapána obstojná stopa, ve které to místy zadrhává o podklad. sjezd od sjezdovky směrem na pláně dosti zledovatělý. Je to zatím spíše na soupaž v kolejích po autech. Vlastní stopu jsem prošlápl až na asfalt.
Na stadionu jsem si vyšlapal asi 400 metrový okruh na klasiku, v lese to zatím hodně dře.

Aktuality ze sezóny 2018/2019, popř. starších

Vloženo 3.3.2019 22:00
Stopy mezi Kvildou, Horskou Kvildou a Filipovou huti nevidely od vcerejska rolbu, spravci by se meli nad sebou zamyslet a zajet se podivat do Jizerek jak ma vypadat dobra udrzba stop. Kdyby byly stopy upravene, bylo by pekne svezeni. Mokry snih, ale namazat se dalo.
Vloženo 31.1.2019 22:28
Dnes z Kubovky po tratích kolem Obrovce na Šindlov, do Borových Lad a zpátky přes Svinná Lada opět na Šindlov. Nechtěl jsem jet stejnou cestou zpátky, tak ze Šindlova 10km sjezdu až do Vimperka po letos poprvé protažené cestě - klas.stopa + dvojitá skate.Tahle cesta je každý rok zafoukaná, neprotažená a i když v zimní mapě značená, tak jsem jí nikdy za ta léta nejel.Jediná vada na kráse této trasy je to, že sice končí v běžkařském areálu Vodník na kraji Vimperka a na nádraží je to 3km pěšky.Trasy kolem Borovky dvojitá klasika vedle více než luxusní skejtové,dnes nádherné počasí, romantika osluněných plání a málo lidí.Myslel jsem, že NMNM minulého týdne nic nepřekná, tady ale běžkařské nebe..
Vloženo 20.1.2019 18:47
Horská Kvilda, Zhůří, zlatá studna, na Hrebenovce, Rašeliniště, Horská Kvilda. Azuro, teplo, umrzlé stopy, tupý sníh, slabý skluz, takže celkem dřina :-) Lidí mraky, navíc závod Kašperská 30...
Vloženo 19.1.2019 17:20
Tam nejezděte, celý víkend tam jsou závody, Kašperská 30.
(Odpověď na dotaz uživatele Vojta z 18.1.: Ahoj, nejake zpravy jak to vypada kolem Zadova? Zitra se tam chystame na klasiku.)
Vloženo 19.1.2019 17:18
Horska Kvilda, Kvilda, Filipovka, Modrava, Černohorská nádrž, Filipovka, Horská. Vše nádherně upravené, vyjma úseku Kvilda Filipovka, tam oraniště. Kolem Kvildy rolbař bohužel upravoval dopoledne, z pěkných umrzlých stop udělal bořící se... snih prašan, slunce krásně hřálo...
Vloženo 4.1.2019 18:40
Dnes jsme se byli vyvětrat v okolí Churáňova - běžecké tratě, Horská Kvilda, Zhůří. Řada stop byla upravena včera, ale znovu dost připadlo, takže na mnoha místech to byla jízda čerstvým sněhem. Za tento týden zatím napadlo 15 - 20 cm.
Vloženo 4.1.2019 0:30
Včera před polednem Kvilda - Horská Kvilda, dost foukalo, teplota -7st., stopa neupravena, na skatech trochu trápeníčko, pro klasiky jakž takž, ale taky žádná hitparáda, místy stopa vyfoukaná a namrzlá a na tom čerstvý prašan, takže na Horskou to byla vcelku krize, nicméně po obědě se probral rolbař a projel stopu a dokonce byl i krásný manšestr!!👌Díky!👍Takže z Horský nakonec parádní bruslení, svištělo to bezvadně, k tomu minimum lidí, prostě paráda! Jen nechápu, jak někdo může šlapat - chodit ve stopě natož v čerstvě upravené stopě??!! 😠
Vloženo 2.1.2019 20:59
Dnes jsme se proběhli po trase Churáňov - Zlatá Studna - Horská Kvilda - Zhůří - Zlatá Studna - Churáňov. Ráno byly asi 3cm nového sněhu a foukalo, takže místy se jelo po starém sněhu. Stopy nebyly moc pěkné, ale s trochou opatrnosti to už bylo na lyže jedničky. A večer znovu připadlo.
Vloženo 1.1.2019 12:15
hurá! rolbař z Kvildy již konečně vystřízlivěl a 31.12 odpoledne konečně projel trasy v okolí Kvildy...!
Vloženo 1.1.2019 10:30
Kvilda - Horska Kvilda, prestoze teploty byly nad nulou, snehu bylo dost, s opatrnosti i na lyze jednicky. Odpoledne trasu dokonce projela rolba, takze byl i manzestr.
Vloženo 30.12.2018 18:22
Dnes z Kubovy Hutě k pramenu Volyňky a zpět. Nový sníh cca 5 cm. Rolbou neupraveno, projeto od lyžařů. Nad Šeravou v hustšim lese sněhu málo, jinak celkem dostatek. Doporučuji "horši" lyže. Celkově příjemné svezení.
Vloženo 30.12.2018 17:39
Nicméně i tak jsme si to z Kvildy k pramenům užili, je otázka, co by rolba zmohla na vydřených hladkých místech, která aspoň trochu zapadal sníh.
Dále Stráž-Židovská cesta-Vlasatá-Kvilda dobrá stopa v mezích možností napadaného sněhu, většinou paráda. Jen mezi židovskou a vlasatou se musí po silnici, kolem to je špatné, ale je to jen kousek a na silnici sněhu dost. Kdo má rád trasu bez fůry lyžařů, doporučuji. Skoro nikoho jsme nepotkali.
Vloženo 30.12.2018 16:03
10?cm nebapadlo ani omylem, tak 4, 5 max, nicméně pomohlo to. Bohužel stará písnička, z Modravy upravené rolbou přes Černou horu a od pramenů Vltavy zpět. Rolbař z Kvildy se na úpravu tratí standardně vyprdnul, takže od pramenů na Kvikdu a kolem Bučiny hančovina
Vloženo 30.12.2018 12:41
V noci napadlo cca 10cm. Podmínky dobré na skate i klasiku - kolem Kvildy, na Zhůří i na Přilbě. Pod čerstvým sněhem můžou být skrytá vytátá místa.
Vloženo 28.12.2018 23:39
ad Tomas: kdyz si odmyslim mrcasici se turisty a dementa, ktery se kochal a pri tom kochani si polozil batoh primo do stopy (sic!) tak sjezdy dobre

O oblasti

Jako centrální Šumavu jsme označili rozlehlou oblast v okolí horního toku Teplé Vltavy. Největším lyžařským centrem v této oblasti jsou Zadov a Churáňov, kde kromě závodních běžeckých tratí začíná i velké množství upravovaných turistických stop. Jihovýchodně odtud leží další významné obce Horská Kvilda a Kvilda. Z ní na jih se dá zamířit k pramenům Vltavy nebo na hraniční přechod Bučina, kde se napojují německé lyžařské stopy. Východněji leží Borová Lada nebo Nové Hutě, odkud se dá dojet ještě dále na východ na Kubovu Huť, kde se nacházejí další závodní tratě. Horní Vltavice a Strážný jsou obcemi na hranici se sousední oblastí nazvanou Trojmezí a Stožec.

Podívejte se na video a popis výletu z Kvildy na Bučinu a Knížecí pláně.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Šumava