Centrální Šumava - Zadov, Kvilda – běžky

Jako centrální Šumavu jsme označili rozlehlou oblast v okolí horního toku Teplé Vltavy. Největším lyžařským centrem v této oblasti jsou Zadov a Churáňov, kde kromě závodních běžeckých tratí začíná i velké množství upravovaných turistických stop. Jihovýchodně odtud leží další významné obce Horská Kvilda a Kvilda. Z ní na jih se…

Číst celý text

Jako centrální Šumavu jsme označili rozlehlou oblast v okolí horního toku Teplé Vltavy.…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 24.4.2024 12:39
Brzo ráno z Filipovy Huti na Cernou horu a zpátky, sněhu na asfaltce tak 5 až 10 cm, občas se objíždělo po kraji, Na Černé Hoře zimní pohádka. To samé prý na Březníku, přístupy od Kvildy a od Modravy prý jakž takž drží. Před polednem už bylo nad nulou a lehce to odtávalo.

Obecně na Šumavě nad 1000 m - 1100 m sníh víceméně je, pod touto hranicí víceméně není (záleží i na expozici a orientaci svahu či cesty).

Zítra i pozítří má v noci mrznout, ve dne bude kolem nuly, do toho nějaké drobné sněhové přeháňky, tak asi poslední příležitost rozloučit se zimou.
Vloženo 17.2.2024 22:54
Jeli, vlastně 2km jsme šli k pramenu Vltavy. Cesta se po 2km změnila v led a vzápětí se objevil sníh. Sníh byl další 4km a pokračoval dále.
Vloženo 13.2.2024 17:24
Dnes úterý 13.2.
Od 1/3 cesty Kvilda - Pramen Vltavy jsme na běžkách zvládli.
Lágr
Vloženo 28.1.2024 18:38
Ahoj,

právě jsem přijel ze Šumavy z týdenní dovolené. Kolem Horské Kvildy je to vytáté. Sovislá pokrývka byla dnes ještě mezi Kvildou a Jezerní slatí. Dalo se celkem dobře bruslit po loukách, kde mi to přišlo i lepší, než po starém pásu od rolby. Předpokládá to ale teploty pod nulou.
Minulou neděli byly krásně upravené trasy ve Finsterau. Deštivé počasí ve středu a pátek se na kvalitě nejspíš projevilo, ale sjízdné to dle mě bude stále. Bučina měla včera stále přes 80 cm sněhu. Na lyžích se tam ale napřímo z Kvildy už nedá.

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 28.1.: Jak to vypadá se sněhem na skate? Máme jet 2.2.na Horskou Kvildu.Jsou lepší podmínky v Německu? Děkuji.)
Vloženo 28.1.2024 18:55
Trochu se zpožděním:

Včera (a zřejmě i dnes) se dala na klasiku projet trasa Kvilda - magistrála - Lapka - Tetřeví cesta - Pramen Vltavy - Stráž - Bučina. Vyjma hodně špatného úseku od vyustění Tetřeví cesty k Holubí signálce (asi 1 km) sjízdné, pouze párkrát se musí přenášet, ale vždy jen pár metrů. Od Lapky po Stráž resp. vyústění Židovské cesty projeto rolbou, takže nečistoty zmizely. Stopy nebyly ledovaté vyjma závěru na Bučinu, kde už rolba nejela. Běžkovat se dalo i na trase Modrava - Březník - Černá hora, ale po úpravě to bylo v sobotu dost zmrzlé. Na Javoří Pilu vytáté a k Lovčí skále už to taky nemá smysl, pokud nenasněží. Přímá cesta z Kvildy na Bučinu špatná. První polovina vytátá nebo podmáčená, druhá po vichru silně znečištěná jehličím, šiškami atd, podobně jako jiné trasy neprojeté rolbou.
Vloženo 27.1.2024 0:08
Finsterau - Bučina - Pramen Vltavy - Kvilda. Místy velmi špatné s jehličí a šipkami, málo sněhu. Místy dobré podmínky, např. před Bučinou a Prameny Vltavy. Cca 2km před Hraběcí Hutí nutno sundat běžky.
Vloženo 23.1.2024 10:48
Sněhu je v okolí Kvildy málo, asi 10 cm - stopa na loukách mezi Kvildami vypadá dobře, mezi stromy je to horší - v lese je to o tom, že byste zničili lyže. Na Zadově je to horší než u Kvildy - některé trasy se nedají upravovat, výběr tras na Šumavě se zmenšil, lepší podmínky jsou u německých hranic - to je jen několik klíčových informací z reportáže v Událostech ČT viz https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000110121/, čas okolo 39. Asi nejpřínosnější zpravodajství pro běžkaře, které jsem kdy v TV viděl.
Vloženo 21.1.2024 12:39
V sobotu trasa Kvilda-Prameny Vltavy-Bučina-Ptačí nádrž-Prameny Vltavy-Kvilda, lidí jako smetí kvůli pěknému počasí a víkendu, stopa pěkná až na kus u Ptačí nádrže (tam jsem to kvůli nesjízdné cestě otočil) a než se člověk dostal z Kvildy na pěknou stopu tak to taky trvalo 2/3 km. Odpoledne byl u Kvildy úsek na přenášení o kus delší než ráno.
Vloženo 21.1.2024 0:06
Pláně - Churáňov. Lehce poprášený leďák, stopa kvalitní,upravená. Lidí jak na Václaváku.
12:54
13:24
16:22

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 16.1.2024 20:16
Dnes parádní svezení z Borových Lad na Bučinu a přes Knížecí pláně zpět. Díky novému sněhu rolba protáhla ráno stopu a bylo to parádní. Kousek nad Borovkou se musí přes dva potůčky, jinak jsou stopy výborné. Dneska bylo jen pár lidí a počasí pěkné i přes absenci sluníčka. Na Knížecích pláních vám hostinský vnutí panáka, tak bacha na to.
Vloženo 14.1.2024 17:16
Trasa z Vimperka od Sloupu na Paseku není dobře průjezdná, vracel jsem se zhruba z poloviny zpět.
Vloženo 14.1.2024 20:40
V sobotu na současnou sněhovou situaci luxusní podmínky od Modravy až po Bučinu, kolem Černé hory, Březníku a Stráže sněhu nejvíce , též doporučuji nahoru z Kvily na Bučinu podél silnice a zpět přes Prameny Vltavy , sjezd z Bučiny v lese si protijedoucí moc neužívali..
V pátek kratší projížďka z Plání přes Přilbu na Zlatou studnu a přes Churáňov zpět , všude se dalo, z Plání přes Staré Hutě až Pod Přilbu vyjma prvních pár set metrů, kde vyhynuli lesáci , dokonce velmi dobré, v podstatě nesjízdný je úsek Pod Churáňovským vrchem- U Rašeliniště
Vloženo 14.1.2024 12:02
Z Kvildy na Bučinu misty pár rozmoklých míst, ale na klasiku se dá hezky, na bruslení je to úzké a celkově nic moc. Doporučuji tento úsek směrem na Bučinu (úseky s horší stopou máte ve stoupání a ne ve sjezdu :-)). Pak na Prameny, krásná stopa, opět spíš na klasiku, pak směrem na Kvildu, tam místy místa vydřená na asfalt, odtud kolem Tetřeva, zde krásné a málo lidí, a Lapky, taky super, ke Tremlum, na Horskou Kvildu a zpet na Kvildu. Úsek mezi Kvildou a Horskou je tradičně dálnice, zároveň jediný vyloženě přívětivý na bruslení.
Vloženo 11.1.2024 16:11
Aktuálně mezi Kvildama naprosto luxusní podmínky! Čerstvě upraveno pro klasiku i skejt, úplná dálnice! Rolba to před HK otočila u potoka, dál už neupraveno. Parádní svezení. Tak jezděte! SKOL
12:50
12:53
12:56
Vloženo 11.1.2024 16:43
Zadov - nástup ze stadionu hodně rozbitý, lepší je vyrazit z parkoviště Pláně. Když ze stadionu tak to vemte doprava pod Meteostanicí a pak ve skezdu doleva… pod Ch.Vrchem-Zlatá Studna už lepší. Okolo ZS super podmínky, i na Danielce. Pozor ve sjezdu k Danielovi na kamínky ve stopě. Danielka od 3 jedí na Zhůří horší úprava. Nejlepší úseky: U Lenců - Pláně - Nové Hutě. ZS + Danielka. Na Šumavu pořád skvělý podmínky. Snad něco připadne. Tak jezděte. SKOL!
14:47
15:21
16:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 11.1.2024 12:18
Trasa Kvilda pramen Vltavy, začátek přes louku nic moc ale dá se projet. Potom ještě málo sněhu první kilometr v lese ale pak už od rozcestí U mostu dobrý. Dále pramen Vltavy -Bučina sněhu dost jen trochu rozdupane, starší úprava. Pak jsem to vzal přes hranici na Finsterau kde jsou v německu vyžehlené stopy, i na bruslení úplně super až dolu pod střelnici. Jen občas sem tam větvička ve stopě. Zpět přes Bučinu a Holubí skálu dobrý, jen na konci lesa před Kvildou už jsem to raději došel pěšky.
Vloženo 11.1.2024 1:02
Podmínky dobré. Jen pozor ve sjezdech z Hřebenovky na Zlatou Studnu a na Danielce na Horskou, zde se vyskytují kamínky a ledové plotny. Velmi pěkná je stopa v úseku pod Přilbou - Přilba - Pláně, jen před Pláněmi je cca. 800m úsek rozježděný od lesní techniky. Stopy u Zadova v okolí rašeliniště a na tratích asi nic moc, ale jenom jsme tam nakoukli. Parkoviště na Pláních za 100(mince/bezkontakt), pod Přilbou asi zdarma.
14:22
14:45
15:13

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 7.1.2024 20:54
Na Šumavě v noci a dnes přibylo dost sněhu. Běžkařů v okolí Kvildy moc nebylo a lyžovali ve stopách, které si sami vyjeli, říkají v reportáži z Událostí ČT viz https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000110107/, v čase cca od 11 min. Ovšem reportáž natáčeli nejspíš dopoledne, protože odpoledne se v okolí Kvildy už objevily strojově upravené tratě. V okolí Zadova se upravovalo dokonce dopoledne.
Vloženo 28.12.2023 12:46
Sjízdné jsou jen ojedinělé úseky a i tak po šiškách. Nenechte se zmást značením v mapách, že tudy včera jela rolba,z poloviny šlo o orbu jehličí.
Vloženo 28.12.2023 16:24
Kvilda - Prameny Vltavy; až po odbočku na Tetřeví cestu hrůza, jede se spíše po jehličí než po sněhu. Dál k Pramenům Vltavy by mohla být hezká čistá stopa, kdyby…. kdyby tam rolba nejela naposledy v sobotu. Použitelná je jen stopa vlevo. Uprostřed je koryto vyšlapané od pěšáků, kteří se tam bořili v předchozích dnech. Včera rozdupávali pravou stopu, protože ve zmrzlém korytě se jim šlo špatně.
K tomu se k Pramenům vydali dva cyklisti na kolech😩
Předjíždět se tam prakticky nedá, při jízdě zpátky dolů se musíte modlit, aby všichni, co jedou nahoru, stihli včas uhnout. Ve sjezdu se vyhýbat do ledového koryta se fakt nedá. Je to tam nebezpečné.
Vloženo 26.12.2023 17:48
Trasa Kvilda - Horská Kvilda vcelku dobře sjízdná. Mokrý měkký sníh. Občas kličkování mezi loužema, u potoků hodně vlhko.
Vloženo 24.12.2023 19:55
Mokrý sníh, silný vítr ani postupně se zesilující déšť se sněhem nás neodradil od trasy Kvilda - Horská Kvilda. Spolu s hrstkou nadšenců jsme vděčni za úpravu stopy i v takových podmínkách!
Vloženo 18.12.2023 9:38
Včera to šlo.
(Odpověď na dotaz uživatele Dita z 15.12.: Nevedel by nekdo, zda se da stale na bezkach dojet z Kvildy na prameny Vltavy?)
Vloženo 9.12.2023 22:23
Ted asi jedine Zadov a okoli.

(Odpověď na dotaz uživatele Zuzana B z 6.12.: Ahoj, da se někde na Šumavě na skate?
Chystame se od 10.-15.12., ale bojím se, jestli to nesleze do té doby.
Díky!)
Vloženo 9.12.2023 22:21
Kvilda - HK - Zhuri - U Matesa - Zl. Studna - HK - Kvilda.
Na klasiku dobry, stopa spis vyslapana od lidi nez upravena (uprava pred 2dny?), skejtova stopa zasnezena. Na skejt je to ted spis na Zadove, na klasiku solidni svezeni. Na Kvilde pry maji rozbitou rolbu, tak uvidime. Jedinej horsi usek byl mezi Matesem a ZS. Jinak v pohode. Snih mekkej a mokrej. Hulky se borily pul metru pod snih. Ale na Sumavu porad skvely podminky! Snehu je dost. Tak jezdete. Skol!
14:44
14:44
14:53
15:04

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 5.12.2023 17:06
Kvilda - Prameny - Bučina - Knížecí Pláně a zpět. Sněhu víc než dost, na klasiku pěkné svezení. Výborná zpráva: restaurace na Knížecích Pláních je otevřená od 10 do 17h! Stopa z Bučiny na Pláně čerstvě projetá rolbou, jinak občas zapadaná, pár km nad Kvildou ráno dobrá, odpoledne rozjetá čtyřkolkou. Na začátek prosince super.
Vloženo 30.11.2023 17:11
Tak dneska byla první projížďka na běžkách, trasa Zhůří - U Tří jedlí - Horská Kvilda - Kvilda - H. Kvilda a zpět přes vrch Břemeno. Včera projela stopy rolba, po nočním lehkém sněžení to dnes projeli lyžaři, na pár místech koukala tráva, ale na to, že je 30.listopadu, to bylo super. Zítra a v sobotu to jistě zapadá, základ tam ale je.
10:09
10:13
12:44

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 11.3.2023 21:56
Dnes z Kvildy na prameny a z5. Sněhu v lese dostatek. Na loukách velký- špatný, kameny, drny, lepší přenést. Čím blíže k pramenům tím lepši. Stopa neupravená pouze prošlapaná od běžkařů.
Vloženo 10.3.2023 20:38
Úbytek množství sněhu o několik centimetrů za den, běžkaři musí vyrážet na pěší vílety, stopy v okolí Kvildy zmizely, běžkaři už si nezalyžují ani ve vyšších polohách Šumavy, na meteostanici na Churáňově je výška krtin větší než výška sněhu, která je v zásadě nulová - takové pesimistické zprávy zazněly v dnešní reportáži na ČT24 - https://www.ceskatelevize.cz/porady/12026085531-byznys-ct24/223411058020310/, čas 20:08 (jako že po osmé hodině večer)

O Modravě se v té reportáži nemluvilo, ale zpráva z rána říkala "na Modravě nesouvislá vrstva sněhu do 5 cm…stav tras již není po dešti dobrý….mnoho vytátých míst…" Zdroj: https://bilastopa.cz/cs/modravsko-688/

(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš Nečas z 10.3.: Jak to vypadá na Modravě? před 4 dny tam byla projetá stopa. Zítra má něco nasněžit, tak jestli tam je na Březník alespoň trochu základ, tak by to šlo?)
Vloženo 3.3.2023 21:22
Parkovali jsme na "parkovišti autobusů" na Kvildě. Odtud jsme běželi po Šumavské magistrále k prameni Vltatvy, odtud dále na Černou horu, Černohorská nádrž, Filipova Huť a přes Březovou horu zpět do Kvildy.
Z Kvildy první 2 km přes louku až ke vstupu do lesa velmi špatné podmínky. Často tráva, sníh na ostrém slunci tekl. Od vstupu do lesa zlepšení. Čím se stoupalo výše, tím se podmínky podstatně zlepšovaly. Až do Filipovy Hutě pak dobré podmínky. V lesích byly úseky, kde bylo ve stopách hodně bordelu ze stromů. Na sluníčku to sice moc nejelo, ale ve stínu v lese byly stopy umrzlé a jely dobře. Přes Filipovu Huť jsme šli pěšky a od Korýtka jsme jeli přes Březovou horu - zde velmi špatné - stopy jen vyšláplé od lidí a dost rozbité, často hlína a dost špíny. Celkově na to, jaké teď panují podmínky, dobré svezení.

» Zobrazit GPX záznam trasy

O oblasti

Jako centrální Šumavu jsme označili rozlehlou oblast v okolí horního toku Teplé Vltavy. Největším lyžařským centrem v této oblasti jsou Zadov a Churáňov, kde kromě závodních běžeckých tratí začíná i velké množství upravovaných turistických stop. Jihovýchodně odtud leží další významné obce Horská Kvilda a Kvilda. Z ní na jih se dá zamířit k pramenům Vltavy nebo na hraniční přechod Bučina, kde se napojují německé lyžařské stopy. Východněji leží Borová Lada nebo Nové Hutě, odkud se dá dojet ještě dále na východ na Kubovu Huť, kde se nacházejí další závodní tratě. Horní Vltavice a Strážný jsou obcemi na hranici se sousední oblastí nazvanou Trojmezí a Stožec.

Podívejte se na popis výletu z Kvildy na Bučinu a Knížecí pláně.

Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Šumava