Centrální Šumava - Zadov, Kvilda – běžky

Jako centrální Šumavu jsme označili rozlehlou oblast v okolí horního toku Teplé Vltavy. Největším lyžařským centrem v této oblasti jsou Zadov a Churáňov, kde kromě závodních běžeckých tratí začíná i velké množství upravovaných turistických stop. Jihovýchodně odtud leží další významné obce Horská Kvilda a Kvilda. Z ní na jih se…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 11.3.2023 21:56
Dnes z Kvildy na prameny a z5. Sněhu v lese dostatek. Na loukách velký- špatný, kameny, drny, lepší přenést. Čím blíže k pramenům tím lepši. Stopa neupravená pouze prošlapaná od běžkařů.
Vloženo 10.3.2023 20:38
Úbytek množství sněhu o několik centimetrů za den, běžkaři musí vyrážet na pěší vílety, stopy v okolí Kvildy zmizely, běžkaři už si nezalyžují ani ve vyšších polohách Šumavy, na meteostanici na Churáňově je výška krtin větší než výška sněhu, která je v zásadě nulová - takové pesimistické zprávy zazněly v dnešní reportáži na ČT24 - https://www.ceskatelevize.cz/porady/12026085531-byznys-ct24/223411058020310/, čas 20:08 (jako že po osmé hodině večer)

O Modravě se v té reportáži nemluvilo, ale zpráva z rána říkala "na Modravě nesouvislá vrstva sněhu do 5 cm…stav tras již není po dešti dobrý….mnoho vytátých míst…" Zdroj: https://bilastopa.cz/cs/modravsko-688/

(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš Nečas z 10.3.: Jak to vypadá na Modravě? před 4 dny tam byla projetá stopa. Zítra má něco nasněžit, tak jestli tam je na Březník alespoň trochu základ, tak by to šlo?)
Vloženo 3.3.2023 21:22
Parkovali jsme na "parkovišti autobusů" na Kvildě. Odtud jsme běželi po Šumavské magistrále k prameni Vltatvy, odtud dále na Černou horu, Černohorská nádrž, Filipova Huť a přes Březovou horu zpět do Kvildy.
Z Kvildy první 2 km přes louku až ke vstupu do lesa velmi špatné podmínky. Často tráva, sníh na ostrém slunci tekl. Od vstupu do lesa zlepšení. Čím se stoupalo výše, tím se podmínky podstatně zlepšovaly. Až do Filipovy Hutě pak dobré podmínky. V lesích byly úseky, kde bylo ve stopách hodně bordelu ze stromů. Na sluníčku to sice moc nejelo, ale ve stínu v lese byly stopy umrzlé a jely dobře. Přes Filipovu Huť jsme šli pěšky a od Korýtka jsme jeli přes Březovou horu - zde velmi špatné - stopy jen vyšláplé od lidí a dost rozbité, často hlína a dost špíny. Celkově na to, jaké teď panují podmínky, dobré svezení.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 21.2.2023 20:47
I na Bučině se musí přenášet množství vytátých míst. To říkali v reportáži o počasí na ČT24.
Vloženo 20.2.2023 19:33
Odpoledne z Kvildy přes Pramen Vltavy na Černou horu a zpět - po silnici pěšky až prakticky k lesu, zde začíná stará stopa, první část hodně znečistěná jehličím a lišejníky, nic moc, ale jde to bez přenášení a postupně se zlepšuje a čistí, od odbočky na Holubí skálu už pěkné poježdění, sem tam jen rozdupané od slonů, od Pramene výše skutečně zimní zážitek. Na cestě míjíme jednoho lyžaře snažícího se o skate, vzhledem k podmínkám ale působí dost exoticky...
Vloženo 19.2.2023 18:47
Dnes přes oběd od parkoviště pod Přilbou směrem na zlatou studnu. Stopa od pátku byla znatelná, ale všude po velkém větru spousta jehličí, větviček a šišek. Dobré to bylo na louce u zlaté studny, zde byl sníh čistý a dalo se sklouznout. No snad zima ještě úplně nekončí a po oblevě ještě něco napadne.
Vloženo 13.2.2023 19:03
Dnes okruh Borová Lada, Knížecí Pláně, Bučina, pramen Vltavy, Borová Lada. Jeli jsme klasiku, poslední úprava stop asi v pátek. Ale stopy slušné, neponičené. Sníh mokrý, mazali jsme klistry. Bohužel díky oteplení sníh změklý, odšlápnout ze stopy prakticky nešlo. Okamžitě se noha zabořila 20-25cm. Na skate to tam vůbec nebylo. A těch pár bruslařů, co jsme viděli, využívalo vypluženou silnici.
Vloženo 10.2.2023 18:15
(Odpověď na dotaz uživatele Lukas z 9.2.: Dobry den zítra jedu na Kvildu bezkovat , mohl by mi někdo prosím napsat 2 nejlepší trasy jaké jet ? Muže být i Modrava . Diky moc , na mapách jsem si něco našel šle přece jen preferuji zkušenost a doporučení.)

Závisí na preferencích každého lyžaře a tom, kolik chce ujet a jakým stylem. Za sebe bych doporučil Bučinu a Knížecí Pláně viz článek https://www.kamzasnehem.cz/video/bucina-2013-02 (jen to video bohužel někde umřelo), zejména v případě pěkného počasí to stojí za to, lidí tam bývá méně, pouze na klasiku. Úprava tam nebývá tak častá, ale před víkendem jí věřím. Přes prameny Vltavy na Březník je to taky krása, tam jezdívá lidí víc. Zpátky třeba přes Modrava. Kdo chce bruslit, tak asi směrem na Horskou Kvildu a k tratím na Zadově.
Vloženo 8.2.2023 19:24
Kvilda - Filipova Huť - Březník - Černá hora - Prameny - Kvilda.
Krásná stopa, perfektní běhání. Zvlášť oceňuji, že stopy jsou tady všude dostatečně daleko od kraje, takže na klasiku ideální. Stopa chyběla pouze krátký úsek asi 1km nad Kvildou.
Vloženo 7.2.2023 16:05
Kvilda - Bučina - Knížecí Pláně - Žďárské jezírko
Na klasiku v pohodě, stopa různé kvality skoro všude, s výjimkou několika krátkých úseků. Uprostřed často hluboké díry, takže při případných sjezdech mimo stopu dávejte pozor. Hospoda na Knížecích Pláních otevřená a kolem 13h zaplněná.
Vloženo 6.2.2023 17:10
Kvilda - Zhůří: spousta sněhu, bezvadné stopy, krásné běžkování. Děkujeme za skvělou úpravu!
Vloženo 28.1.2023 22:29
trasa Kvilda - Prameny - Bučina - Knížecí pláně - Židovská - Bučinská - Kvilda. Sněhu málo, nejlepší stopa k pramenům, ale na bruslení klasicky málo místa. Bučina - Knižecí pláně trochu po trávě a kamenech a následně cesta projetá autem, na Židovskou to stejný. Dál se dá buď po silnici, kde to jde až na občasný štěrk, nebo stopou podél silnice. Na Bučinské pak docela parádní bruslení po silnici (bez kamenů) až do Kvildy.
Vloženo 27.1.2023 22:49
Trasa Borová Lada - Bučina - Pramen Vltavy - Teplá Vltava - Pod Holubí skálou - Vlasatá - Borová Lada. Sněhu stále žalostně málo, nepřipadlo skoro nic. Až na Bučinu vcelku dobré, pak k Pramenům Vltavy místy kameny. Na spojce Teplá Vltava - Pod Holubí skálou kamenů docela dost. Ale je tady krásně, tak jestli se vám nechce čekat, až připadne sníh, vezměte staré lyže a jezděte.
Vloženo 27.1.2023 22:42
Trasa Borová Lada - Knížecí Pláně - Bučina - Židovská - Borová Lada. Sněhu je málo, často kouká tráva, borůvčí, hlína. Od odbočky ze Židovské na Knížecí Pláně a pak na Bučinu bohužel občas i kamínky. Vezměte nejstarší lyže, které už běžně vůbec nepoužíváte, uděláte jim radost a sami si to taky užijete!
Vloženo 26.1.2023 18:09
Dneska cesta z Modravy na Březnik. Zpět na rozcestí, na Cernou horu. Pouze slapana stopa. Na soupaz ok. Na skate skoro nepoužitelné. Ale sněhu dost. Na jednom místě pár kamínků.
16:25
16:25
Vloženo 24.1.2023 19:17
Ze Zadova přes Pláně do Nových hutí a zpět. První část docela pěkná, pak z Plání do N.H. zbytečně prohrnuto rolbou, která zničila ty stopy, co si lidi vyšlapali a odkryla to až na trávu. Myslím, úplně zbytečná práce. Ale dalo se to projet, jen to nebylo tak hezké jako v neděli, kdy jsme to jeli poprvé.
Vloženo 24.1.2023 19:12
Ze Zadova na Horskou Kvildu / Kvildu a zpět, stopy na turistickou klasiku OK. Je to pořád na horší lyže, v lese občas vykoukně nějaký kamínek nebo větev. Ale celkově moc fajn, i v mlze.
Vloženo 22.1.2023 13:56
Od Borové lady směr bučina stav horší - leze tráva, borůvčí, hlína, za bučinou k prameni Vltavy podmínky lepší, jak skate tak klasika - ve sjezdech pár míst s kameny, ale dá se opatrně projet. vše strojově upraveno
Vloženo 21.1.2023 17:20
Kam za sněhem? Na Kubovku jo. Na běžky už všude podmínky dobré, během dne napadalo tak, že už nic nedrhne. Stopa nestrojová, někde lepší, někde horší, někde úplně západáno.

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotky na mapě

Vloženo 19.12.2022 10:02
Pláně- Zlatá studna- Horská Kvilda-Tetřeví cesta- Pod Holubí skálou- Vlasatá cesta- Borová Lada- Šindlov- Pláně.
Parádní stopa- občas bludný kamínek v nižších polohách. Děkuji za úpravu stop.CCa 30cm sněhu.
Vloženo 18.12.2022 19:10
Borova Lada - Bucina - K.Plane - B.Lada - super stopa, malo lidi, super obsluha na K.P.
Vloženo 17.12.2022 21:40
Dnes bruslení Zadov - Borová Lada - Knížecí pláně - Bučina - Kvilda - Horská Kvilda - Zadov. Dalo se to. Od Šumavy úpravu jako v Jizerkách nečekám. Místy upravené před pár dny a tvrdý podklad pokrytý jen prašanem, místy bez rolby ale trochu ujeto od lyžařů. Místy trochu méně sněhu, asfalt a kamínky. Rozhodně na B lyže. Na klasiku stopa lepší (stále na B lyže).
13:22
14:15
Vloženo 13.12.2022 21:45
Dnes trasa Kvilda - Bučina - Prameny Vltavy - Tetřeví cesta - Lapka - Kvilda. V první polovině cesty na Bučinu je v lese manžestr místy vydřený na podklad, musí se opatrně, od rozcestníku už je to dobré. Odshora z Bučiny už je celá trasa v pořádku. Dneska jinak ideální podmínky, i když ráno se do -16°C moc nechtělo. Alpy byly jak na dlani.

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 5.3.2022 20:38
Kvilda, stopy staré týden, téměř to nemá cenu, lepší mnohem kolem Modravy. Kdyžtak napiš, doporučím, jsem tu, H
(Odpověď na dotaz uživatele Michaela z 2.3.: Ahojte, nevite prosim jak vypadaji stopy okolo Srni, Kvilda?dekuji Michaela)
Vloženo 26.2.2022 18:07
Pláně-Staré Hutě-Přilba-Zlatá Studna-Churáňov/Zadov-Nové Hutě-apod. - dobré podmínky
Vloženo 23.2.2022 21:13
Dnes okruh Pláně - Pod Přilbou - rysí (jelení) výběh - magistrála na H. Kvildu - Zl. Studna - U Matesa - oklikou na Churáňov a Pláně. Ráno stopy lehce zapadané (zejména spojnice Přilby a výběhů), trochu se to lepilo, ale dalo se. Magistrála z Kvildy na H. Kvildu pěkně vytažené 4 pruhy a zmrzlý rychlý sníh, v průběhu dne to tálo, takže v okolí Zl. Studny a Churáňova už byl měkčí sníh. Ale vyjeté stopy z předchozího dne držely a jelo se fajn. Lepší samozřejmě vyrazit hned ráno. Nahoře je sněhu dostatek, ale jestli vydrží takovéhle počasí, půjde to rychle dolů.
Vloženo 13.2.2022 21:36
Stadion Zadov - Pláně - Nové Hutě - Svinná Lada - Borová Lada - Šindlov - NH - Pláně - Stadion Zadov. Trochu zklamání, rozhodně neberte áčkové lyže! Úsek NH - Svinná Lada lesem, málo sněhu, bordel ve stopě, skluznice asi dostala celkem na frak. Po loukách to celkem ujde, směrem k BL ale množství sněhu a kvalita úpravy klesá. Stopa na skate namrzlá, rozdupaná od pěšáků (!!!), takže bruslit moc nejde a ve sjezdu je to celkem o hubu. Nechápu, proč mají pěšáci potřebu chodit ve stopě. Opatrně, místy jsou vytátá místa ve stopě na klasiku (půlmetrové díry).
11:31
12:05
12:09

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 13.2.2022 21:41
Stadion Zadov - Zlatá Studna - U Matesa - U Tří jedlí - Zhůří - HK - Zlatá Studna - Přilba - Pláně - Stadion Zadov.
Skvělé podmínky, perfektní úprava, na áčkové lyže, široké cesty, v pohodě i na skate.
11:33
12:52

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 9.2.2022 21:33
Dnes z Plání na Rozcestí pod Přilbou, Kvilda přes Hůrku, Horská Kvilda, Zhůří, Zlatá studna, Pod Churanovskym vrchem, Polce a Pláně. Pod Přilbu krásná stopa, pak na Kvildu trochu adrenalin :) jedna stopa celkem měkká a hluboká z Hůrky dolů dost rozbité od pěších. Z Kvildy na Horskou Kvildu klasika masa lidí stojící nebo svačící ve stopě (to prostě nepochopíš). Stopa měkká a pomalá tahalo to i za ruce. Od hospody u Kramku na Zhůří stopa tvrdá nikde ani živáčka až na zlatou studnu. Kolem stadionu na Polce pohoda jen ve sjezdu zas nejaky pěšák co nechápe že tam nemá co delat a dvojce běžkařů co to též brali po vlastních. Až na Pláně pohoda tvrdé a hezky to klouzalo. Nebýt jednoho deb*la který od parkoviště na Pláních stoupá v levé stopě. Sněhu hafo a den jak malovaný :)
Vloženo 6.2.2022 23:02
B.Lada Sindlov Studeny Potok a zpet. Vsude na ackove lyze, vyjma kratkeho useku v lese mezi Sindlovem a Studenym Potokem (klasika). V podstate na tuto trasu, pres obcas hranicni mnozstvi snehu, nadstardardni podminky!

O oblasti

Jako centrální Šumavu jsme označili rozlehlou oblast v okolí horního toku Teplé Vltavy. Největším lyžařským centrem v této oblasti jsou Zadov a Churáňov, kde kromě závodních běžeckých tratí začíná i velké množství upravovaných turistických stop. Jihovýchodně odtud leží další významné obce Horská Kvilda a Kvilda. Z ní na jih se dá zamířit k pramenům Vltavy nebo na hraniční přechod Bučina, kde se napojují německé lyžařské stopy. Východněji leží Borová Lada nebo Nové Hutě, odkud se dá dojet ještě dále na východ na Kubovu Huť, kde se nacházejí další závodní tratě. Horní Vltavice a Strážný jsou obcemi na hranici se sousední oblastí nazvanou Trojmezí a Stožec.

Podívejte se na video a popis výletu z Kvildy na Bučinu a Knížecí pláně.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Šumava