Centrální Šumava - Zadov, Kvilda – běžky

Jako centrální Šumavu jsme označili rozlehlou oblast v okolí horního toku Teplé Vltavy. Největším lyžařským centrem v této oblasti jsou Zadov a Churáňov, kde kromě závodních běžeckých tratí začíná i velké množství upravovaných turistických stop. Jihovýchodně odtud leží další významné obce Horská Kvilda a Kvilda. Z ní na jih se…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 7.2.2023 16:05
Kvilda - Bučina - Knížecí Pláně - Žďárské jezírko
Na klasiku v pohodě, stopa různé kvality skoro všude, s výjimkou několika krátkých úseků. Uprostřed často hluboké díry, takže při případných sjezdech mimo stopu dávejte pozor. Hospoda na Knížecích Pláních otevřená a kolem 13h zaplněná.
Vloženo 6.2.2023 17:10
Kvilda - Zhůří: spousta sněhu, bezvadné stopy, krásné běžkování. Děkujeme za skvělou úpravu!
Dotaz Vloženo 6.2.2023 0:31
Ahoj, nebyl jste někdo o víkendu na Kvildě? Jak to tam vypadá se sněhovými podmínkami? Díky!
Zodpovědět
Vloženo 28.1.2023 22:29
trasa Kvilda - Prameny - Bučina - Knížecí pláně - Židovská - Bučinská - Kvilda. Sněhu málo, nejlepší stopa k pramenům, ale na bruslení klasicky málo místa. Bučina - Knižecí pláně trochu po trávě a kamenech a následně cesta projetá autem, na Židovskou to stejný. Dál se dá buď po silnici, kde to jde až na občasný štěrk, nebo stopou podél silnice. Na Bučinské pak docela parádní bruslení po silnici (bez kamenů) až do Kvildy.
Vloženo 27.1.2023 22:49
Trasa Borová Lada - Bučina - Pramen Vltavy - Teplá Vltava - Pod Holubí skálou - Vlasatá - Borová Lada. Sněhu stále žalostně málo, nepřipadlo skoro nic. Až na Bučinu vcelku dobré, pak k Pramenům Vltavy místy kameny. Na spojce Teplá Vltava - Pod Holubí skálou kamenů docela dost. Ale je tady krásně, tak jestli se vám nechce čekat, až připadne sníh, vezměte staré lyže a jezděte.
Vloženo 27.1.2023 22:42
Trasa Borová Lada - Knížecí Pláně - Bučina - Židovská - Borová Lada. Sněhu je málo, často kouká tráva, borůvčí, hlína. Od odbočky ze Židovské na Knížecí Pláně a pak na Bučinu bohužel občas i kamínky. Vezměte nejstarší lyže, které už běžně vůbec nepoužíváte, uděláte jim radost a sami si to taky užijete!
Vloženo 26.1.2023 18:09
Dneska cesta z Modravy na Březnik. Zpět na rozcestí, na Cernou horu. Pouze slapana stopa. Na soupaz ok. Na skate skoro nepoužitelné. Ale sněhu dost. Na jednom místě pár kamínků.
16:25
16:25
Vloženo 24.1.2023 19:17
Ze Zadova přes Pláně do Nových hutí a zpět. První část docela pěkná, pak z Plání do N.H. zbytečně prohrnuto rolbou, která zničila ty stopy, co si lidi vyšlapali a odkryla to až na trávu. Myslím, úplně zbytečná práce. Ale dalo se to projet, jen to nebylo tak hezké jako v neděli, kdy jsme to jeli poprvé.
Vloženo 24.1.2023 19:12
Ze Zadova na Horskou Kvildu / Kvildu a zpět, stopy na turistickou klasiku OK. Je to pořád na horší lyže, v lese občas vykoukně nějaký kamínek nebo větev. Ale celkově moc fajn, i v mlze.
Vloženo 22.1.2023 13:56
Od Borové lady směr bučina stav horší - leze tráva, borůvčí, hlína, za bučinou k prameni Vltavy podmínky lepší, jak skate tak klasika - ve sjezdech pár míst s kameny, ale dá se opatrně projet. vše strojově upraveno
Vloženo 21.1.2023 17:20
Kam za sněhem? Na Kubovku jo. Na běžky už všude podmínky dobré, během dne napadalo tak, že už nic nedrhne. Stopa nestrojová, někde lepší, někde horší, někde úplně západáno.

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotky na mapě

Vloženo 19.12.2022 10:02
Pláně- Zlatá studna- Horská Kvilda-Tetřeví cesta- Pod Holubí skálou- Vlasatá cesta- Borová Lada- Šindlov- Pláně.
Parádní stopa- občas bludný kamínek v nižších polohách. Děkuji za úpravu stop.CCa 30cm sněhu.
Vloženo 18.12.2022 19:10
Borova Lada - Bucina - K.Plane - B.Lada - super stopa, malo lidi, super obsluha na K.P.
Vloženo 17.12.2022 21:40
Dnes bruslení Zadov - Borová Lada - Knížecí pláně - Bučina - Kvilda - Horská Kvilda - Zadov. Dalo se to. Od Šumavy úpravu jako v Jizerkách nečekám. Místy upravené před pár dny a tvrdý podklad pokrytý jen prašanem, místy bez rolby ale trochu ujeto od lyžařů. Místy trochu méně sněhu, asfalt a kamínky. Rozhodně na B lyže. Na klasiku stopa lepší (stále na B lyže).
13:22
14:15
Vloženo 13.12.2022 21:45
Dnes trasa Kvilda - Bučina - Prameny Vltavy - Tetřeví cesta - Lapka - Kvilda. V první polovině cesty na Bučinu je v lese manžestr místy vydřený na podklad, musí se opatrně, od rozcestníku už je to dobré. Odshora z Bučiny už je celá trasa v pořádku. Dneska jinak ideální podmínky, i když ráno se do -16°C moc nechtělo. Alpy byly jak na dlani.

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 5.3.2022 20:38
Kvilda, stopy staré týden, téměř to nemá cenu, lepší mnohem kolem Modravy. Kdyžtak napiš, doporučím, jsem tu, H
(Odpověď na dotaz uživatele Michaela z 2.3.: Ahojte, nevite prosim jak vypadaji stopy okolo Srni, Kvilda?dekuji Michaela)
Vloženo 26.2.2022 18:07
Pláně-Staré Hutě-Přilba-Zlatá Studna-Churáňov/Zadov-Nové Hutě-apod. - dobré podmínky
Vloženo 23.2.2022 21:13
Dnes okruh Pláně - Pod Přilbou - rysí (jelení) výběh - magistrála na H. Kvildu - Zl. Studna - U Matesa - oklikou na Churáňov a Pláně. Ráno stopy lehce zapadané (zejména spojnice Přilby a výběhů), trochu se to lepilo, ale dalo se. Magistrála z Kvildy na H. Kvildu pěkně vytažené 4 pruhy a zmrzlý rychlý sníh, v průběhu dne to tálo, takže v okolí Zl. Studny a Churáňova už byl měkčí sníh. Ale vyjeté stopy z předchozího dne držely a jelo se fajn. Lepší samozřejmě vyrazit hned ráno. Nahoře je sněhu dostatek, ale jestli vydrží takovéhle počasí, půjde to rychle dolů.
Vloženo 13.2.2022 21:36
Stadion Zadov - Pláně - Nové Hutě - Svinná Lada - Borová Lada - Šindlov - NH - Pláně - Stadion Zadov. Trochu zklamání, rozhodně neberte áčkové lyže! Úsek NH - Svinná Lada lesem, málo sněhu, bordel ve stopě, skluznice asi dostala celkem na frak. Po loukách to celkem ujde, směrem k BL ale množství sněhu a kvalita úpravy klesá. Stopa na skate namrzlá, rozdupaná od pěšáků (!!!), takže bruslit moc nejde a ve sjezdu je to celkem o hubu. Nechápu, proč mají pěšáci potřebu chodit ve stopě. Opatrně, místy jsou vytátá místa ve stopě na klasiku (půlmetrové díry).
11:31
12:05
12:09

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 13.2.2022 21:41
Stadion Zadov - Zlatá Studna - U Matesa - U Tří jedlí - Zhůří - HK - Zlatá Studna - Přilba - Pláně - Stadion Zadov.
Skvělé podmínky, perfektní úprava, na áčkové lyže, široké cesty, v pohodě i na skate.
11:33
12:52

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 9.2.2022 21:33
Dnes z Plání na Rozcestí pod Přilbou, Kvilda přes Hůrku, Horská Kvilda, Zhůří, Zlatá studna, Pod Churanovskym vrchem, Polce a Pláně. Pod Přilbu krásná stopa, pak na Kvildu trochu adrenalin :) jedna stopa celkem měkká a hluboká z Hůrky dolů dost rozbité od pěších. Z Kvildy na Horskou Kvildu klasika masa lidí stojící nebo svačící ve stopě (to prostě nepochopíš). Stopa měkká a pomalá tahalo to i za ruce. Od hospody u Kramku na Zhůří stopa tvrdá nikde ani živáčka až na zlatou studnu. Kolem stadionu na Polce pohoda jen ve sjezdu zas nejaky pěšák co nechápe že tam nemá co delat a dvojce běžkařů co to též brali po vlastních. Až na Pláně pohoda tvrdé a hezky to klouzalo. Nebýt jednoho deb*la který od parkoviště na Pláních stoupá v levé stopě. Sněhu hafo a den jak malovaný :)
Vloženo 6.2.2022 23:02
B.Lada Sindlov Studeny Potok a zpet. Vsude na ackove lyze, vyjma kratkeho useku v lese mezi Sindlovem a Studenym Potokem (klasika). V podstate na tuto trasu, pres obcas hranicni mnozstvi snehu, nadstardardni podminky!
Vloženo 6.2.2022 14:05
Kubova huť-Šindlov. Vėtšinou dobrá stopa. Hodně foukalo ale v lese to skoro nebylo poznat. Nad Šindlovem na loukách zafoukáno. Nejhorší to bylo kolem Michlovy huti, delikátní sjezdy a stoupání podél vleku a pak hlavně lesem k silnici, přetátý sníh, větvičky, to je na stromeček nebo zutí lyží. Kolem pramene Volyňky už krása. Nad 1000m prašánek, pod pak přemrzlý. Po poledni parkoviště plné,těsně nad nulou. Zadarmo, cedule s poplatkem placeným mobilem platí v létě. Byl jsem to poprvé a okruhy docela nahoru dolů, pěkné.
9:51
12:01

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 5.2.2022 21:26
Pláně-Zhůří-Filipova huť-Černá hora-Bučina-Knížecí pláně-Borová lada-Pláně. Kromě počáteční spojky na okruhy všude projeto a stopa na klasiku i bruslení. Až na Horskou kvildu fúra lidí ale pak už málo. Kromě spodku u Lady, kde to byla betonová stopa, pėkná popráškovaná stopa. Silnice je ledová, parkoviště se zaplnilo v 10:30. Polojasno až oblačno, lehce pod nulou, večer -2.5°C při odjezdu, ve Vimperku +2°C. U pramene Vltavy 80cm sněhu. Celkově parádní ale dlouhé. Všechny hospody po cestě se zdály otevřeny.
Vloženo 5.2.2022 19:15
Dnes Strážný - Knížecí pláně. Sněhu dost, do kopce to jde. Pozor na sjezdy stopa zledovatělá, nejde plužit zničený od bruslařů co vyjeli stopy uprostřed stop. Bruslí tam, kde nemají. Jsou to bezohlední "hovada" !!
Vloženo 31.1.2022 19:52
Okruhy kolem Obrovce nad Kubovou Hutí dnes dopoledne - nejdříve jsem nadával na staré a zmrzlé, znečištěné jakžtakž stopy, takže i když pak začalo kolem desáté hustě sněžit, tak jsem stejně zrevidoval svůj úmysl jet zase přes Šindlov na okruhy kolem Borovky, jako před víkendem a zůstal jsem jen na okruzích kolem Obrovce, kde jsou nyní tratě čistější, než v lesích kolem Světlé Hory a Švajglovky. Když jsem odjížděl po poledni, tak stopy již zapadané novým sněhem a čekající na úpravu. Za celé 4 hod jsem nepotkal živou duši, pro romantiky jak dělané..😁
Vloženo 29.1.2022 23:01
Dnes skate ze Zadova od stadionu přes Zhůří na Horskou Kvildu, Kvildu a zpět (už bez Zhůří). Sněhu přiměřeně, ale na A-čkové lyže bych to neviděl. Sem tam vykoukne kámen nebo tráva. Ale jinak svezení pěkné. Sníh je ale tak od 900 m.n.m. a někde ani to ne.
Vloženo 24.1.2022 21:24
Projeli jsme trasu H.Kvilda - Tetřeví cesta - Prameny Vltavy - Strážní - Bučinská - Kvilda - H.Kvilda. Vše strojově upraveno - díky! Trasa z Kvildy na pramen Vltavy - Strážní - Bučinská upravena jen na klasiku. Místy málo sněhu, obzvlášť na Bučinské, okolo Kvildy, plus některá místa mezi Kvildou a H.Kvildou. Doporučuji béčkové lyže.
Vloženo 24.1.2022 21:19
V noci na neděli napadlo asi 5cm. Louky kolem Horské Kvildy upravené - díky za to! Okruh na Zhůří bez čerstvé úpravy, nicméně dobře sjízdný pro klasiky i bruslaře. Na Zhůří málo sněhu, odhadem 20cm. Okruh na Filipovu Huť a zpět na H.Kvildu celý upravený. V lesních úsecích mezi Kvildou a Filipkou málo sněhu, často prosvítá hlína. Doporučuji béčkové lyže.
Vloženo 15.1.2022 18:08
Kolem Kvildy stopy ve špatném stavu (hodně trávy, klacky, kameny. Cesta Kvilda - Bucina téměř nesjízdná. Dobré to pak je z pramene Vltavy přes Černou horu k Ptačí nádrži. Pak jsem jel zpět na Kvildu.

O oblasti

Jako centrální Šumavu jsme označili rozlehlou oblast v okolí horního toku Teplé Vltavy. Největším lyžařským centrem v této oblasti jsou Zadov a Churáňov, kde kromě závodních běžeckých tratí začíná i velké množství upravovaných turistických stop. Jihovýchodně odtud leží další významné obce Horská Kvilda a Kvilda. Z ní na jih se dá zamířit k pramenům Vltavy nebo na hraniční přechod Bučina, kde se napojují německé lyžařské stopy. Východněji leží Borová Lada nebo Nové Hutě, odkud se dá dojet ještě dále na východ na Kubovu Huť, kde se nacházejí další závodní tratě. Horní Vltavice a Strážný jsou obcemi na hranici se sousední oblastí nazvanou Trojmezí a Stožec.

Podívejte se na video a popis výletu z Kvildy na Bučinu a Knížecí pláně.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Šumava