Železnorudsko – běžky

Železnorudsko je nejzápadnější oblastí Šumavy. Centrem této oblasti je Železná Ruda a blízký lyžařský areál Špičák. Z těchto míst se dá na běžkách vyrážet různými směry - východním směrem leží Prášily a jezero Laka, severním směrem je možno vystoupat na Pancíř a pokračovat známou hřebenovkou přes Můstek na Prenet, východním…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 26.1.2022 19:05
Gerlova Huť - Rudská křižovatka - Pod Polomem - Nad samotami - Gerlova Huť, skvěle upraveno, poměrně tvrdá stopa i na skate super - 5 st. Bohužel se našlo pár jedinců, kteří pruh pro skate poničili pěší chůzí. Vzkaz pro pěšáky, když už jdete pěšky , tak na vnějšku klasické stopy aspoň 30 cm od dní
Vloženo 22.1.2022 18:23
Prasily - Frantuv most - Gsenget - Zlaty stolecek - Laka - Formberg - Prasily. Dnes projeto rolbou, ale vyjel celkem pozde, takze zprvu jsme stopu proslapavali, pak uz manzestr. Pocasi ok, misty i slunicko, okolo nuly nebo trochu pod. Snehu dost, ale tradicni mista okolo signalky na Formbergu s vodou a krovim v ceste, doporucuji to jet smerem jako my. Jet to opacne, tak je to misty z kopce dost o usta. Hodinu po projeti rolbou cesta z Laka dolu znicena od pesich, neskutecny … pritom v zime tam lidi vidi zamrzly jezero a jinak nic :D
Vloženo 19.1.2022 10:33
Včera na Bretterschachten: přijela jsem sice až těsně po 11 hod. a parkoviště prázdné nebylo, ale nějakých možná 15 až 20 aut by se tam určitě ještě vešlo. Cena auto+ 1 osoba 8,50 EUR. Většina byli místní a němečtí turisté. Super stopy, sněhu dost, ca. 30 až 40 cm dle netu. Občas sluníčko, teplota ca -3 C, možná někde tepleji. Oranžová trasa k Chamerhütte ca. 18 km moc pěkná. Černá trasa 26 km stále uzavřená, ale můžete si prodloužit a přidat další kolečko nebo některou jinou kratší trasu:-)
Vloženo 15.1.2022 23:15
Gerlovka - Hofmanky - Můstek - U Obrázku - Gerlovka. Celkem to šlo, místy zmrzlý sníh, nahoře za Můstkem na jednom místě kamínky, ale s trochou obezřetnosti se zatím dalo jet na áčkových lyžích. Každopádně by nevadilo aspoň pár centimetrů nového sněhu. Byl jsem taky na Bretterschachten, tam jsou podmínky dobré. Parkoviště v sobotu totálně přeplněné (u nás i v Bavorsku).
Vloženo 15.1.2022 18:28
Špičácké sedlo - rozc. Nad silnicí a zpět. Sněhu dostatek, stopa průměr, ale jelo se krásně. Na bruslení většinou ne.
Špičácké sedlo - Černé jezero - umrzlé, asi po km jsme vzdali. Sněhu dostatek, ale je zmrzlý, tak to není radost, stopa asi po 500m od parkoviště na sedle končí.
13:05
13:12

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 13.1.2022 18:52
Dnes Špičák (Hoffmanky)- Gerlova huť- Hůrka- Laka- Gsenget- Prášily- Hůrka- Gerlovka- Železná Ruda. Sněhu je dost, stopa krásná, pár problematických míst je jenom kolem Prášil, 2x jsem tam sundaval. Sníh umrzlý, odpoledne to trochu povolilo.
Vloženo 10.1.2022 9:44
V sobotu Bodenmais - Bretteschachten. Snehu dost, upravuji kazdy den, zatim byl prohrnuty jen 15km okruh, ale to vzhledem k profilu bohate staci :-). Byli jsme odpoledne a to hodne snezilo a foukalo, takze zadna hitparada. Parkovani v pohode, ale rano muze byt plno. Jen pozor, funguje jen automat na kartu, viz upozorneni na jejich webu.
Vloženo 28.12.2021 13:49
Sám si mohu odpovědět na dotaz a dát tak zprávu ostatním. Trasa projeta dnes dopoledne v tom směru jak níže uvedeno. Po desáté začalo pršet/silně mrholit, takže byl člověk asi za hodinu mokrý. Sněhu na ty poměry bylo relativně dost, Samozřejmě kvalita horší a navíc špína ze stromů...Sjezd za Rudskou křižovatkou dolů ke Gerlovce jet opatrně - občas ledové plotny nebo na jednom místě vidět silnice. Možná lepší jet okruh v opačném směru, protože silnice od Polomu dolů měla lepší kvalitu i pokrytí. Projeto na skinech bez škrábnutí od kamenů. Klasici volili fialový klister.
(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 26.12.: Ahoj, můžete prosím dát zprávu o stavu tratě na okruhu Gerlovka - Zámecký les - Pod Polomem - Rudská křižovatka - Gerlovka? Zejména jak vypadá sjezd za Rudskou křižovatkou dolů k Gerlovce. Koukají kameny - je to na dobré lyže či kameňačky?
Předem díky a skol.)
Vloženo 27.12.2021 12:47
Upravený okruh z Prášil do Prášil po hranici. Do 1000m.n.m. spíš na nejhorší lyže. Šutry, klacky, vytátá místa, ledová mista. Výše je sněhu dost, ale dopoledne tam mrholilo, skoro pršelo - takže měkké a nedokážu si odhadnout jak dlouho to vydrží.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 17.12.2021 9:13
Ahoj ,jedu zítra,kdyby sis chtěla přidat ,tak není problém 😉
Vloženo 13.12.2021 23:18
Z Gerlovky na Hofmanky v pondělí dopoledne parádně upravená trasa, na klasiku i skate. Teplota bohužel nad nulou a lehce mrholilo, je otázka jak dlouho sníh vydrží.
Vloženo 12.12.2021 23:35
Hůrecká silnice - okruh kolem Polomu parádně upraven rolbou - jedna stopa + pás na bruslení. Sněhu hodně, krásné lyžování. (záznam rolby viz též www.bilestopy.cz
14:19
15:03
15:14
Vloženo 5.12.2021 23:30
Potvrzuji skvělé tratě na Bretterschachten. Nejsou ještě k dispozici všechny okruhy, ale ty připravené jsou moc pěkné. Servisní budova se záchody a restaurací ještě nebyla otevřená, ale bez toho se člověk obejde.
Docela mě překvapuje informace, že byla sjízdná stopa v okolí Gerlovky, protože v sobotu večer v Rudě dost pršelo. Jestli vydrží do příštího víkendu, určitě vyzkouším.
Vloženo 5.12.2021 20:51
Pochvala rolbari. Skvělé zahájení sezóny!
Vloženo 5.12.2021 19:53
Ráno sleduji online šumavské rolby a zelené okruhy na mapě v okolí Gerlovky rozhodnou - letošní zahájení bude na Šumavě :-).
Ve čtvrt na 2 z rozvodí luxusní nožní stopu přes Nový Brunst na Gerlovku, (po cestě 1 lyžník), z Gerlovky klasicky Nad samoty a na Zámecký les v dnes vysoustružené stopě, je i manžestr pro bruslaře. Velká rolba je zaparkovaná na začátku lyžařské cesty nad parkovištěm - tak to asi bude i nadále jezdit!
Protože odpoledne pokročilo, zpět stejnou cestou, tedy celkem 23km nádherného poježdění. Tam na fialovém tuhém na 0 st., zpět přemazáno univerzálním klistrem do zledovatělé stopy, ten držel krásně.
13:40
15:10
Vloženo 5.12.2021 13:08
Včera tratě na Bodenmais skvěle upravené. Od 10,00 plné parkoviště u stadionu. Krásný výjezd až k Kleiner Arber. Perfektní zahájení zimy. Byly upravené tratě, které ofiko ještě nebyly na webu zelené.
Parkoviště 6 EUR, vzdušné 2,60 EUR v automatu.
Vloženo 5.12.2021 10:05
Ahoj, ano dalo se úplně v pohodě, okruh Polom z Gerlovky. Gerlovka cca 15cm (z toho 3cm prasanu na premrzlym zakladu) Polom min 35cm (z toho tak 8cm prasanu). Vyslapnuto stoupani na Polom ze zmeckeho lesa jsme razili sami…Ted mam aktualni info od kelegy ze prave probiha strojova uprava!
Vloženo 4.12.2021 19:21
(Odpověď na dotaz uživatele Luboš z 2.12.: Ahoj, nemá někdo info jak to vypadá se sněhem na Gerlovce? Bylo by to na B lyže? Plánuju zkusi v sobotu ráno...)
Jak to dopadlo, dalo se běžkovat, dík za info

Aktuality ze sezóny 2020/2021, popř. starších

Vloženo 19.4.2021 18:44
Zdravím všechny lyžaře a také ty, kteří se přes sezónu starají o údržbu tratí. Všichni víme, jak to letos bylo a proto, když už se nad námi počasí smilovalo a nabídlo nám i lyžování po lockdownu, tak mě to vedlo k tomuto zamyšlení. Ne vždy jde vše naplánovat a řídit se jen kalendářem. Prostě některý rok, třeba jednou za 20 a více let je to jinak a dá se na to zareagovat. Ve středu 14. 4. jsem lyžoval v okolí Jizerky, celkem 30 km a v pátek 16. 4. na Modravě 25 km. Nakonec potom ještě v neděli 18. 4. Gerlova Huť 20 km. A když mám tu možnost, tak bych to chtěl porovnat. Vše jsem odběhal klasikou na áčkových lyžích Fischer Twin Skin Carbon , které zůstaly netknuté. Takže sněhu bylo dost, viz foto. Všude byla ukončena strojová úprava a bylo to ohlášeno. Přesto přístup k mimořádné situaci (nejen sněhové) byl dost odlišný, jak je vidět z přiložených fotografií...Jednoznačný vítěz je Jizerka. A přitom na to stačí jeden nadšenec se skútrem, který vytvořil super podmínky na cca 30 km tratí! Myslím, že by se kompetentní pánové mohli zamyslet (a to hlavně třeba na Šumavě a v Krušných horách), že není třeba vždy hned vše ukončovat, ať už kvůli sněhovým podmínkám, LS ČR a nebo nedostatku financí, ale třeba jen zmenšit rozsah úpravy a nebo použít skútr. Není vždy nutná drahá a dotovaná úprava rolbou, ale jak ukázal pán se skútrem, stačí nadšení a nesrovnatelně menší náklady. A i tak se dá zachránit desítky kilometrů tratí, pro jinak ostatními již odepsanou sezónu....No a zpět na Šumavu. Takové úseky jako Modrava - Březník - Ptačí nádrž - Modravský potok most -Modrava, kolečko Gerlova Huť nebo aspoň úsek GH - Popelné domky si o to přímo říkají! Díky za úpravu a zkusme se zamyslet, jestli by se, mnohdy i během sezóny, nedala řešit (např. při nedostatku sněhu) situace jinak, než tím, že se úprava prostě neprovádí. P.S. Foto 1 - Jizerka, foto 2 - Modrava, Foto 3 - Gerlova Huť.
14.4. 12:30
16.4. 13:28
18.4. 10:20
Vloženo 18.4.2021 9:56
Bída, na běžky už to vlastně není. Jakž takž použitelná vrstva je až od 950 metrů, stopa nikde, většina trasy rozdupaná od pěšáků a sníh je navíc těžký. Šli jsme Ruda - Pancíř - Špičácké sedlo - Černé j. - Bílá strž - Stateček a od něj dolů už s běžkami na ramenou do Hojsovky na vlak.
Vloženo 15.4.2021 13:42
Odpoledne asi posledni svezeni na Gerlovce...v pulce dubna jsem na prasanu mockrat nejezdil :) ...nektere useky byly lepsi nez jsem cekal (pri silnici smer Hurka-tam s podkladem, par dni jeste vydrzi..) a pak spodni z Gerlovky smer Gradl-tam jen asi 2 kratsi vytaty mista..ale tam kam se dostane slunce a nebyl podklad to rychle mizi...ta horni a smer polom uz nepouzitelny...
Vloženo 22.3.2021 11:30
Gerlovka-Zámecký les-Debrník-včera to projel a upravil. Jedna stopa pro klasiku, zbytek na bruslení. Zapadáno asi 3 cm prašanu, super svezení. Lidí jen pár. U Debrníku už je minimum sněhu na trase !!!
Vloženo 9.2.2021 11:10
Večer projela rolba 20km okruh přes Polom a malý okruh u parkoviště Gerlova Huť. Podklad je tvrdý a na něm urolbovaná vrstva prašanu. Jelo to pěkně.
Vloženo 5.2.2021 17:34
Včera z Gerlovky směr hotel Grádl pak zpět nahoru k Samotám slušný stav , stopa místy zledovatělá a v bruslařské části sem tam něco čouhalo. Čím dál od parkoviště ale lepší stav ,takže dotazovaný okruh myslím v pohodě .
U mě nebyl čas ,ale dál směr Nad Polomem pokračovalo více běžkařů.
👍
(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 4.2.: Milí spolulyžníci, můžete prosím dát zprávu, jak to vypadá se sněhem a stopami v okolí Gerlovky - ideálně směr Zámecký les, Pod Polomem a zpět na Gerlovku. Zbyl po dešti nějaký sníh či již koukají kameny na silnicích? Předem díky!)
Vloženo 31.1.2021 20:07
Gerlovka - ašerlák - Laka - Zlatý stoleček - Frantův most - Prášily - Formberk - Nová Hůrka a ašerlákem zpět na Gerlovku. Jedním slovem = PARÁDA, na Šumavu se běžkařský národ vejde daleko lépe než na ostatní hory. Nařezané stopy byly posněžené čerstvým sněhem, ve sjezdech občas vypluženo až na ledový podklad vzniklý po dešti v minulých dnech. Stříbrný univerzální klistr vypadal dopoledne na dost odvážnou mázu, ale jelo to ideálně celých 35 km. Občerstvení v Prášilech: U Michala polévky i jídla, kafíčka se zákusky v cukrárně U Pampelišky. Někteří zde parkovali za 70 Kč na den (tedy pokud se vešli). Takže téměř klasická turistika se vším všudy.
Vloženo 28.1.2021 12:31
Stopy úžasné, jen se vznášíme, nejkrásnější běžkovací den. Moc a moc děkujeme a tleskáme panu rolbaři za ty krásně upravené stopy Gerlova Huť - Nad Pošťákem - Zámecký les.
Vloženo 27.1.2021 11:45
Rolbaři opět za 5 ! Gerlovka -Zámecký les -Debrník neupraveno. Letos pokud člověk chce vyjet z Žel.Rudy na běžecké tratě jediným dopoledním autobusem směrem na Sušici má smůlu a jede systémem "UPRAV SI SÁM". Pan rolbař vyrazí na trasy až když jsou plné běžkařů. Asi ho baví jak se lyžaři uklízejí do příkopů. Je to asi jediná činnost, která se za nové vlády na radnici zhoršila.
Vloženo 20.1.2021 21:47
Tímto bych chtěl mockrát poděkovat pánovi od rolby, který dnes zvládl projet snad všechny trasy na Železnorudsku :) Bylo nádherně, naprosto nejlepší den běžkování, který jsem tu za tento rok zažil. Ještě jednou moc díky. Samozřejmě také děkuji těm, kteří prošlápnuli cesty vedoucí k jezeru Laka. Jel jsem Nová Hůrka - Jezero Laka - Pod Polomem - Debrnická alej. Perfektní! Dá se to vzít až dolů do Alžbětína na vlak, ale už bylo pozdě ;)
Vloženo 15.1.2021 13:53
Okolo Železné Rudy je jedna stopa pro klasiku a zbytek na bruslení- viz: https://bilestopy.cz/ Dnes projeto se zobrazí zeleně.
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 15.1.: Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, kde na Šumavě se strojově upravují trasy na skate?
předem děkuji za info)
Vloženo 14.1.2021 8:27
Nová Hůrka - Laka - Zlatý Stoleček - Prášily - Skelná - Nová Hůrka
sněhu dost na nové lyže, neupraveno, stopa přijatelně vyjetá. Pěšími nerozdupáno, ale dva skůtry HS to u Gsengetu zjevně schválně zcela rozoraly.

O oblasti

Železnorudsko je nejzápadnější oblastí Šumavy. Centrem této oblasti je Železná Ruda a blízký lyžařský areál Špičák. Z těchto míst se dá na běžkách vyrážet různými směry - východním směrem leží Prášily a jezero Laka, severním směrem je možno vystoupat na Pancíř a pokračovat známou hřebenovkou přes Můstek na Prenet, východním směrem se okolo Černého jezera dá dojet až k hraničnímu přechodu Zadní Chalupy, kde se dá dále pokračovat po německých lyžařských stopách. Známější je ale hraniční přechod mezi Železnou Rudou a Bavorskou Rudou, kde se dá napojit na velké množství německých lyžařských tratí, například pod nejvyšším vrchem celé Šumavy Velkým Javorem.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Šumava