Trojmezí a Stožec – běžky

Hraničními obcemi této oblasti jsou na severozápadě Strážný a Lenora. Nedaleko odtud leží Stožec, ze kterého se dá na běžkách vyrážet snad na všechny světové strany. Jižním směrem se nachází Nové Údolí - hraniční přechod, ze kterého se dá pokračovat na lyžích k upravovaným tratím v německém Haidmuhle. Jihovýchodním směrem ze…

Číst celý text

Hraničními obcemi této oblasti jsou na severozápadě Strážný a Lenora. Nedaleko odtud leží Stože…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 14.3.2024 16:40
Dnes pěsky Bližší Lhota - Saitzova cesta, tam jsem nasadil běžky asi ve výšce 1150 m, na cestě ale nebyl souvislý sníh, pak Pod Smrčinou - Smrčina - Hraničník - Studničná, pak opět pěšky Říjiště - Nová Pec.
Výstup na Smrčinu velmi náročný, částečně pěšky, částečně na běžkách, ve velké části tekla cestou voda. Ze Smrčiny na Hraničník hezké svezení až na některá vytátá místa. Z Hraničníku sjet nelze - příliš prudké a pak rychle ubýval sníh. Ještě se dalo svézt v pasece před Studničnou, pak už nebyl.
Sníh starý, trochu odměklý, na hřebeni je ho většinou značná vrstva. Pod smrky silně pokrytý vrstvou jehličí a větviček. Počasí bylo jarní, nahoře mlha, ale nemrzlo.
Vloženo 6.3.2024 18:11
Z Třístoličníku na Plechý. Sněhu dostatek až na asi dvě místa v okolí kamenů. Starý firn, ušlapaný, nebořil se. Příjemná hřebenovka, dobře sjízdná.
Vloženo 1.12.2023 18:22
Stožec – Stožecká luka – Pod Radvanovickým vrchem – Zelená cesta – Volarské šance – Dobrá – Dobrá žel. zast.
Sněhu bylo dost (okolo 30 cm), celý den sněžilo, stopy žádné, bylo nutné prošlapat. Před Dobrou velmi mokrý úsek (sice pod sněhem, ale prošláplo se do vody). Celkově náročné, ale pěkné.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 7.2.2023 19:43
Dnes okruh Lenora - České Žleby (nad sjezdovku je dobré se vyvézt pomou za 40 Kč) - Krásná hora - Nové Údolí - Stožec - Dobrá - Soumarský most (vlak). Všude jsou pěkné stopy, v lesích je na nich občas jehličí, ale nic hrozného. Rolba průběžně jezdila v okolí Stožce, na mapy.cz nejsou bohužel všechny stopy, které jsou ve skutečnosti vyjeté. Ale vedle těch od rolby je spousta stop od lidí, takže se dostanete skoro všude. Dnes to byla paráda, mráz, sluníčko, lidí pomálu, co víc si přát. Doporučuji hospodu U Pstruha ve Stožci, jinak na Novém Údolí otvírají ve středu 8.2.
Vloženo 2.2.2023 5:48
Včera běžky. Nové Údolí - V Podkově - Dolní krásnohorská cesta - Kostelní cesta - Travní cesta - Stožecká luka - Dobrá - Soumarský most - Volary.
Sněhu dostatek a dále sněžilo, prašan až trochu mokrý. Stopy většinou vyšlapané, občas ale opět zaváté. Mezi Stožcem a Dobrou velmi slušná stopa, od Dobré k Soumarskému mostu se občas prošláplo do mokra.
Vloženo 29.1.2023 22:43
Stožec, Nové Údolí, sněhu málo, ale horší je, že nafty zřejmě až moc, všechny lesní cesty proplužené nebo aspoň projeté lesní technikou. Nejlepší úsek je magistrála (Ministerka), ponechaná svému osudu, projetá lyžaři.
Vloženo 22.1.2023 12:00
Kam za sněhem? Do Lenory ne. Sněhu ještě málo, srandy a adrenalinu kvůli náhodnému drhnutí bezek spousty, ale orvaniny značné. I na louce ještě nic moc.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 21.1.2023 13:08
Cesta tam nic moc, spíš jsem šla, abych neorvala běžky o podklad, zpátky už bylo sněhu dost, ale nějak nechtěl pěkně klouzat :-) Každopádně jsem stopu prošlápla jako první, snad někomu poslouží.

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotky na mapě

Vloženo 8.2.2022 7:29
Nové Údolí – Haidmühle – Kreuzfichte – Leopoldsreut – Bischofsreut – Mlaka – Krásná Hora – Stožec. Napadlo hodně sněhu, nicméně v Haidmühle byla většina tras rolbována už od ranních hodin. Kolem Bischofreutu stopy čerstvě upraveny nebyly (Z Leopoldsreutu po pluhované cestě, kolem Bischofreutu hlubokým sněhem). Na české straně též nebylo čerstvě rolbováno, ale stopy prošlapané od většího množství lyžařů, na původní stopě od rolby. Sněhu všude dostatek, jen na Stožeckých lukách je trochu vyfoukáno.
Vloženo 6.2.2022 22:57
Odpoledne trasa C.Zleby Mlaka N.Udoli Stozec Krasna Hora a zpet Zleby. Snih premrzly a vsude v podstate dobre na ne uplne nove ackove lyze. Nejhorsi mezi N.Udolim a Stozcem, tam je to misty skoro na prenaseni, ale meli jsme dobre nervy a lyze to zvladly bez jedineho skrabance. Ma ale nasnezit, tak to mozna bude uplne skvele!
Vloženo 4.2.2022 19:40
Dnes z Nove Pece do Strazneho. Zacatek od vlaku pres louky na hrane, trava prosvita proslaplou stopou, od rozcesti Nova Pec u Krizku upraveno presne dle GPS rolby. Celkove stopa dobra, snehu dost, minimum horsich a jen nekolikametrovych useku. Nedoporucuji proslapavat bezkarske trasy mimo upravene cesty rolbou, snehu je misty fakt hodne, utavite se jako ja dnes od Ministerky k Rosenauerove pomniku. Mile prekvapeni - od Mlaka-Zlata cesta projetou rolbou az do Strazneho (neni vyznaceno na GPS trasach rolby) Je upravena jedna stopa, prostredek cesty je podivne vyfrezovan, ale vyrizla stopa na kraji je paradni. Jinak snih tezky, misty mokry, misty umrzly, cely den na klistru, bily universal Swix drzel perfektne, nelepil se nikde!
Vloženo 25.1.2022 9:32
V sobotu z Nového Údolí přes Krásnou Horu na Kamennou Hlavu, do Českých Žlebů a po Kostelní a travní cestě do Stožce. Sněhu dostatek, většinou projeto rolbou, kromě úseku Kamenná Hlava – Travní cesta, nicméně i tak dobře sjízdné.
Vloženo 16.2.2021 15:55
Trasa Stožec - Dobrá. Dá se to, jen místy je už stopa značně rozježděná. Odpoledne již sníh hodně mokrý.
Vloženo 12.2.2021 8:19
Bohužel na Stožecku je jen 5-15 cm sněhu a strojová úprava není možná. Zdroj: http://bilastopa.cz/cs/stozecko-strazensko-novopecko-200/. Potvrzuje se zkušenost zmíněná v článku https://www.kamzasnehem.cz/clanky/stozec-sumava, že s nedostatkem sněhu se zde bojuje častěji.

(Odpověď na dotaz uživatele Jindra z 10.2.: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se budou zítra ráno upravovat některé běžkařské tratě v okolí Stožce. Děkuji za odpověď.)
Vloženo 5.2.2021 22:44
Nové Údolí – Světlá – Schwarzenberský kanál – Hučina – tunel – Medvědí cesta – Černý Kříž
Z Nového Údolí silnička vypluhovaná, od Nové Údolí rozc. cesta někdy z dřívějška upravena rolbou. Sníh starý, jelo to rychle, občas chyběl, ale až ke kanálu byl na většině míst sněhu dostatek. Kolem kanálu bylo několi míst, kde sníh zcela sešel. Na Medvědí cestě (ta na rozdíl od zbytku nebyla po strojové úpravě) se střídaly úseky s velkým množstvím sněhu s dlouhými beze sněhu. Pod svahem opět sněhu dostatek. Hučinská cesta vypluhovaná, od rozcestí Lesní potok – ústí jsem to obešel po lyžařské cestě. Celkově obleva, ale nebylo to špatné, snad zase napadá.
Vloženo 11.2.2020 21:52
Dnes Nová Pec - Klápa - Seitzova cesta - Koňský potok - Říjiště - Rossbach - Raškov - Raškov pastviny - Láz - Nová Pec. Dole sníh nebyl, cestou nahoru začal pod Klápou, dolů se dalo dojet až do Lázu. Nad kanálem sníh obstojný, v nejvyšších partiích i okolo 20 cm. Samozřejmě bez strojové úpravy, první stopy ode mě.
Vloženo 7.2.2020 20:19
Dnes na Stožecku. Nové Údolí - Nové Údolí rozcestí - Světlá (měl jsem v úmyslu pokračovat na kanál, ale nebylo to k tomu) - silnička - Stožec - Stožecká luka - Dobrá - Soumarský most - Volary.
Sněhu do 10 cm (mimo závěje) dobře se jelo po asfaltkách a po loukách, horší je to tam, kde je hrubý štěrk (ke Světlé). Stožecká luka s vyšlapanou stopou. Problematický úsek mezi Dobrou a Soumarským mostem - podmáčeno, prošlápl jsem se skrz led až do vody. Ze Soumarského Mostu do Volar zase velmi pěkné (v mezech možností), před Volary pokrývka zesílena závějemi.
Vloženo 12.3.2019 19:38
Dnes ze Stožce Rohanovou cestou na Ministerku a Jelenní cestou do Nového Údolí na vlak. Stopu jsme si vyřízli. Jenom tak umět namazat na čerstvý sníh. Chvilkama trápení, ale jinak dobrý.
Vloženo 18.2.2019 20:35
Já o víkendu používal informace z webu http://bilestopy.cz/cs/sumava Jestli je upraveno na skate tu teda přímo nezjistíš, ale co jsem měl možnost projet zde vyznačené trasy okolo Nové Pece, tak na 90% se bruslit dalo.

(Odpověď na dotaz uživatele Lada z 14.2.: Dá se někde zjistit, jestli se dá kolem Strážného někde bruslit? Bohužel achilovka mi klasit nedovolí, jinak mám klasiku radši. Po rovině můžu jezdit soupaž, ale do kopců těžko. Stránky skiareálu tvrdí, že upravujou i pro bruslení, ale třeba na mapě z bilastopa.cz není nic. V Německu je toho taky jen maličko.)
Vloženo 18.2.2019 20:26
Parádní svezení na Schönebenu a i když dnes bylo znatelně víc lidí než v pátek, na samotných okruzích to až tolik znát nebylo. Upraveno pro klasiku i skate, super podmínky, sněhu i přes docela teplo furt hodně. Platí se 4 €, je v tom ale zahrnuto i parkování, k dispozici WC a převlékárna. Já byl maximálně spokojený.
Vloženo 18.2.2019 20:08
Nová Pec - Láz - Schwarzenberský kanál - Klápa - Na palírně - Nová Pec

Oproti zimním mapám je mezi Novou Pecí a Lázem upravena jen jedna stopa (vpravo od silnice), spojka ke kanálu rovněž není projetá, ale dá se tam dojít po silnici, která vede rovně do kopce. Stopu mezi Klápou a Novou Pecí jsme nenašli, protože už bylo dost šero, zvolili jsme proto sjezd po žluté na rozcestí Na Palírně a dál zpět do Pece. Tuto cestu ale moc nedoporučuji, sněhu je tu pomálu a místy je už vidět i asvalt.
Vloženo 18.2.2019 19:49
Nová Pec Láz - Nová Pec u křížku - přes louku k Schwarzenberskému kanálu a dál po modré na Raškov - Rossbach - Jezerní smyk - Rossenauerova kaplička - Jezerní smyk - U Rossenauerova lesa - Jezerní stezka - Říjiště - Koňský potok a dál po cyklostezce směrem na Láz až ke Schwarzenberskému kanálu - Nová Pec u křížku - Nová Pec Láz

Mezi Raškovem a Rossbachem jen uježděná silnice, zbytek krásná stopa, sněhu spousta, občerstvení na Říjišti otevřeno, celodenní parkování na Lázu 80,- Kč.
Vloženo 16.2.2019 0:32
Hochficht - Schöneben - Sonnenwald - Grünwald - Moldaublick - Alpenblick.- Schöneben - Hochficht

Červený okruh Hochficht - Schöneben nedoporučuji těm, kteří dávají přednost klasice, na cyklostezce je to maximálně na bruslení. Naopak okruhy kolem Schönebenu naprostá paráda, krásné stopy, na své si přijdou i bruslaři, sněhu spousta :)
Vloženo 6.1.2019 9:34
Kolem Nové Pece po loukách máčklá stopa za skútrem. Stav dobrý.
Vloženo 15.12.2018 23:51
Trate kolem Schonebenu velmi pekne upraveny. Na klasiku vyborne, na skate je to jeste mekke.
Vloženo 31.3.2018 8:36
Schöneben dnes. Moc hezký výlet. Jel jsem nejdrive na Hochficht a pak Grünwald a zpět.

Fotky z přidružené FB skupiny od od ابو مصعد التثيكي jsou na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900365626801691/
Vloženo 2.1.2018 11:50
Zataženo, déšť se sněhem, Stožec 2°C, Nová Pec 1,3°C , Hliniště 1,4°C (7:00), sněhová pokrývka cca 15 cm , Plechý cca 110 cm, kvalita sněhu – zledovatělá vrstva s cca 2 cm nového mokrého sněhu.
Poslední úprava tras 26.12.2017.

ZDROJ: www.bilastopa.cz
Vloženo 29.12.2017 20:43
Dnes Nové Údolí - Haidmuhle - Altreichenau a zpět výborná podmínka, vyfrézované stopy na klasiku, běžkařů málo, sněhu dostatek ...a hospoda v Novém Údolí již otevřená od 28.12.
Vloženo 29.12.2017 17:49
Pipis podmínek omylem zadán jako dotaz - omlouvám se.

(Odpověď na dotaz uživatele Martin_z_Prahy z 29.12.: Trasa Nové Údolí - Haidmühle - Bishofsreuth - Mláka - Krásná Hora - Nové Údolí. Sněhu dostatek, zmrzlý podklad, 5 cm nového. V Bavorsku upraveno na klasiku, na bruslení pouze krátký okruh v Bishofsreuthu. V CZ pouze projeté stopy od lyžařů.Stav sněhu, úprava stop v Haidmühle viz http://www.haidmuehle.eu/deutsch/schneebericht/index.html)
Vloženo 15.2.2017 19:46
Zadní Zvonková - Josefův důl - Medvědí potok... Sněhu docela dost, ale bohužel rolba na této části "šumavské magistrály" projela naposled snad někdy před 14 dny. Připomínalo to spíš oraniště, sjezd dolů jsem pak ani neriskoval. A přitom kousek dál na rakouské straně je vidět, že stopu lze udržovat (ano, vím, je to o o trochu výš, lepší sníh, a taky se tam za stopu platí... oni by lidé jezdili i k Nové Peci a možná i platili, kdyby tu byl alespoň náznak nějaké snahy)

O oblasti

Hraničními obcemi této oblasti jsou na severozápadě Strážný a Lenora. Nedaleko odtud leží Stožec, ze kterého se dá na běžkách vyrážet snad na všechny světové strany. Jižním směrem se nachází Nové Údolí - hraniční přechod, ze kterého se dá pokračovat na lyžích k upravovaným tratím v německém Haidmuhle. Jihovýchodním směrem ze Stožce pak vedou trasy do oblasti Trojmezí. Na běžkách se dá jet třeba podél Schwarzenberského plavebního kanálu, k Plešnému jezeru (ležícímu pod nejvyšším vrcholem české části Šumavy, kterým je Plechý), či ještě dále k začátku vodní nádrže Lipno do Nové Pece a k hraničnímu přechodu Zadní Zvonková, kde navazují upravované stopy rakouského lyžařského areálu Schöneben.

Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Šumava