Trojmezí a Stožec – běžky

Hraničními obcemi této oblasti jsou na severozápadě Strážný a Lenora. Nedaleko odtud leží Stožec, ze kterého se dá na běžkách vyrážet snad na všechny světové strany. Jižním směrem se nachází Nové Údolí - hraniční přechod, ze kterého se dá pokračovat na lyžích k upravovaným tratím v německém Haidmuhle. Jihovýchodním směrem ze…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 16.2.2021 15:55
Trasa Stožec - Dobrá. Dá se to, jen místy je už stopa značně rozježděná. Odpoledne již sníh hodně mokrý.
Vloženo 12.2.2021 8:19
Bohužel na Stožecku je jen 5-15 cm sněhu a strojová úprava není možná. Zdroj: http://bilastopa.cz/cs/stozecko-strazensko-novopecko-200/. Potvrzuje se zkušenost zmíněná v článku https://www.kamzasnehem.cz/clanky/stozec-sumava, že s nedostatkem sněhu se zde bojuje častěji.

(Odpověď na dotaz uživatele Jindra z 10.2.: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se budou zítra ráno upravovat některé běžkařské tratě v okolí Stožce. Děkuji za odpověď.)
Vloženo 5.2.2021 22:44
Nové Údolí – Světlá – Schwarzenberský kanál – Hučina – tunel – Medvědí cesta – Černý Kříž
Z Nového Údolí silnička vypluhovaná, od Nové Údolí rozc. cesta někdy z dřívějška upravena rolbou. Sníh starý, jelo to rychle, občas chyběl, ale až ke kanálu byl na většině míst sněhu dostatek. Kolem kanálu bylo několi míst, kde sníh zcela sešel. Na Medvědí cestě (ta na rozdíl od zbytku nebyla po strojové úpravě) se střídaly úseky s velkým množstvím sněhu s dlouhými beze sněhu. Pod svahem opět sněhu dostatek. Hučinská cesta vypluhovaná, od rozcestí Lesní potok – ústí jsem to obešel po lyžařské cestě. Celkově obleva, ale nebylo to špatné, snad zase napadá.

Aktuality ze sezóny 2020/2021, popř. starších

Vloženo 11.2.2020 21:52
Dnes Nová Pec - Klápa - Seitzova cesta - Koňský potok - Říjiště - Rossbach - Raškov - Raškov pastviny - Láz - Nová Pec. Dole sníh nebyl, cestou nahoru začal pod Klápou, dolů se dalo dojet až do Lázu. Nad kanálem sníh obstojný, v nejvyšších partiích i okolo 20 cm. Samozřejmě bez strojové úpravy, první stopy ode mě.
Vloženo 7.2.2020 20:19
Dnes na Stožecku. Nové Údolí - Nové Údolí rozcestí - Světlá (měl jsem v úmyslu pokračovat na kanál, ale nebylo to k tomu) - silnička - Stožec - Stožecká luka - Dobrá - Soumarský most - Volary.
Sněhu do 10 cm (mimo závěje) dobře se jelo po asfaltkách a po loukách, horší je to tam, kde je hrubý štěrk (ke Světlé). Stožecká luka s vyšlapanou stopou. Problematický úsek mezi Dobrou a Soumarským mostem - podmáčeno, prošlápl jsem se skrz led až do vody. Ze Soumarského Mostu do Volar zase velmi pěkné (v mezech možností), před Volary pokrývka zesílena závějemi.
Vloženo 12.3.2019 19:38
Dnes ze Stožce Rohanovou cestou na Ministerku a Jelenní cestou do Nového Údolí na vlak. Stopu jsme si vyřízli. Jenom tak umět namazat na čerstvý sníh. Chvilkama trápení, ale jinak dobrý.
Vloženo 18.2.2019 20:35
Já o víkendu používal informace z webu http://bilestopy.cz/cs/sumava Jestli je upraveno na skate tu teda přímo nezjistíš, ale co jsem měl možnost projet zde vyznačené trasy okolo Nové Pece, tak na 90% se bruslit dalo.

(Odpověď na dotaz uživatele Lada z 14.2.: Dá se někde zjistit, jestli se dá kolem Strážného někde bruslit? Bohužel achilovka mi klasit nedovolí, jinak mám klasiku radši. Po rovině můžu jezdit soupaž, ale do kopců těžko. Stránky skiareálu tvrdí, že upravujou i pro bruslení, ale třeba na mapě z bilastopa.cz není nic. V Německu je toho taky jen maličko.)
Vloženo 18.2.2019 20:26
Parádní svezení na Schönebenu a i když dnes bylo znatelně víc lidí než v pátek, na samotných okruzích to až tolik znát nebylo. Upraveno pro klasiku i skate, super podmínky, sněhu i přes docela teplo furt hodně. Platí se 4 €, je v tom ale zahrnuto i parkování, k dispozici WC a převlékárna. Já byl maximálně spokojený.
Vloženo 18.2.2019 20:08
Nová Pec - Láz - Schwarzenberský kanál - Klápa - Na palírně - Nová Pec

Oproti zimním mapám je mezi Novou Pecí a Lázem upravena jen jedna stopa (vpravo od silnice), spojka ke kanálu rovněž není projetá, ale dá se tam dojít po silnici, která vede rovně do kopce. Stopu mezi Klápou a Novou Pecí jsme nenašli, protože už bylo dost šero, zvolili jsme proto sjezd po žluté na rozcestí Na Palírně a dál zpět do Pece. Tuto cestu ale moc nedoporučuji, sněhu je tu pomálu a místy je už vidět i asvalt.
Vloženo 18.2.2019 19:49
Nová Pec Láz - Nová Pec u křížku - přes louku k Schwarzenberskému kanálu a dál po modré na Raškov - Rossbach - Jezerní smyk - Rossenauerova kaplička - Jezerní smyk - U Rossenauerova lesa - Jezerní stezka - Říjiště - Koňský potok a dál po cyklostezce směrem na Láz až ke Schwarzenberskému kanálu - Nová Pec u křížku - Nová Pec Láz

Mezi Raškovem a Rossbachem jen uježděná silnice, zbytek krásná stopa, sněhu spousta, občerstvení na Říjišti otevřeno, celodenní parkování na Lázu 80,- Kč.
Vloženo 16.2.2019 0:32
Hochficht - Schöneben - Sonnenwald - Grünwald - Moldaublick - Alpenblick.- Schöneben - Hochficht

Červený okruh Hochficht - Schöneben nedoporučuji těm, kteří dávají přednost klasice, na cyklostezce je to maximálně na bruslení. Naopak okruhy kolem Schönebenu naprostá paráda, krásné stopy, na své si přijdou i bruslaři, sněhu spousta :)
Vloženo 6.1.2019 9:34
Kolem Nové Pece po loukách máčklá stopa za skútrem. Stav dobrý.
Vloženo 15.12.2018 23:51
Trate kolem Schonebenu velmi pekne upraveny. Na klasiku vyborne, na skate je to jeste mekke.
Vloženo 31.3.2018 8:36
Schöneben dnes. Moc hezký výlet. Jel jsem nejdrive na Hochficht a pak Grünwald a zpět.

Fotky z přidružené FB skupiny od od ابو مصعد التثيكي jsou na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900365626801691/
Vloženo 2.1.2018 11:50
Zataženo, déšť se sněhem, Stožec 2°C, Nová Pec 1,3°C , Hliniště 1,4°C (7:00), sněhová pokrývka cca 15 cm , Plechý cca 110 cm, kvalita sněhu – zledovatělá vrstva s cca 2 cm nového mokrého sněhu.
Poslední úprava tras 26.12.2017.

ZDROJ: www.bilastopa.cz
Vloženo 29.12.2017 20:43
Dnes Nové Údolí - Haidmuhle - Altreichenau a zpět výborná podmínka, vyfrézované stopy na klasiku, běžkařů málo, sněhu dostatek ...a hospoda v Novém Údolí již otevřená od 28.12.
Vloženo 29.12.2017 17:49
Pipis podmínek omylem zadán jako dotaz - omlouvám se.

(Odpověď na dotaz uživatele Martin_z_Prahy z 29.12.: Trasa Nové Údolí - Haidmühle - Bishofsreuth - Mláka - Krásná Hora - Nové Údolí. Sněhu dostatek, zmrzlý podklad, 5 cm nového. V Bavorsku upraveno na klasiku, na bruslení pouze krátký okruh v Bishofsreuthu. V CZ pouze projeté stopy od lyžařů.Stav sněhu, úprava stop v Haidmühle viz http://www.haidmuehle.eu/deutsch/schneebericht/index.html)
Vloženo 15.2.2017 19:46
Zadní Zvonková - Josefův důl - Medvědí potok... Sněhu docela dost, ale bohužel rolba na této části "šumavské magistrály" projela naposled snad někdy před 14 dny. Připomínalo to spíš oraniště, sjezd dolů jsem pak ani neriskoval. A přitom kousek dál na rakouské straně je vidět, že stopu lze udržovat (ano, vím, je to o o trochu výš, lepší sníh, a taky se tam za stopu platí... oni by lidé jezdili i k Nové Peci a možná i platili, kdyby tu byl alespoň náznak nějaké snahy)
Vloženo 4.2.2017 21:51
Nové Údolí-Nové Údolí rozcestí místy podklad rozmazaný frézou. Upraveno dále směrem na Ministerku. Bohužel jsme zvolili cestu přes Rosenauerův pomník na Ministerku, kde je komplet protaženo pluhem, takže pěší výlet. Z Ministerky na Medvědí cestu dobré. Odtud na Medvědí kámen a zpět místy vytáto na podklad. Medvědí cesta - Jelení vrchy hodně frézou roztahaný podklad (vede po cestě lesem - silnice vypluhována). Dále až na Rossbach problematické, sněhu po stranách dost, ale v prostřed vylézaly kameny. Rossbach - vrchem - Láz- dostatek sněhu a upraveno. Láz - Nová Pec po louce kdysi upraveno, leze tráva, ale celkem bez problémů sjízdné.
Celkově bych hodnotil trasu Nové Údolí- Ministerka-Říjiště-Nová Pec za celkem dobře sjízdné, i když hlavně na začátku a konci leze podklad. Nové Údolí- Rosenauerův pomník- Ministerka nesjízdné a Jelení vrchy - Rossbach jen s maximální opatrností, pokud máte rádi svoje lyže. To, že na spoustě míst leží vrstva jehličí, lišejníků a větviček člověk postupem času začne ignorovat...
Vloženo 3.2.2017 21:14
Stožec - České Žleby - Strážný - Mlaka - Nové Údolí - Stožec

Stopy upravené, mazání problematické. Ráno umrzlo, přes den nad nulou. Někde rolba vyhrnula podklad. Chtělo by to pár čísel navíc.
Vloženo 2.2.2017 21:47
Včera a dnes:
Zmrzlé až ledovaté stopy, po poledni obměk (dnes výrazně víc, než včera). V lese pod stromy hodně nečistot. Mazal jsem VR75, kolegové fialový swix- obé drželo překvapivě vcelku slušně. Dnes jsme potkali rolbu, která projížděla trasu Stožes - N. Údolí - Oslinec - Bonerova cesta - Stožec. Plešné jezero, Jelení vrchy apod., stará stopa, ale dobré. Podobně Kostelní cesta, Krásní hora, Lenora - Soumarský most... Málo lidí.
Vloženo 31.1.2017 20:35
Ve Stožci ráno střídavě pršelo a sněžilo. Vyrážel jsem v cca 10:30. Ve stopě 1-2 cm těžkého mokrého sněhu. Skluz minimální, odraz nic moc = pěkná dřina. Během jízdy chvílemi mrholení nebo sněžení. Jel jsem po Bonerově cestě na Oslinec, kolem kanálu k Hučinské cestě, okruh přes Jelení vrchy a zpět po stejné cestě. Stopa od Oslince plná nečistot, dál už lepší. Teplota celý den lehce nad nulou. Nepotkal jsem jediného běžkaře, pouze dva pěšáky. Mazal jsem červený V60 - jakž takž držel, pokud to zítra zmrzne,bude to na klistr.
Vloženo 30.1.2017 17:36
Stožec - Tovární cesta - Oslinec- Nové údolí - přes Německo na Mlaka - Stožec

Kvalita sněhu oproti včerejšku díky vysokým teplotám přes den o stupeň horší, než včera. Sníh se měnil každou chvíli a bylo obtížné namazat. V lese stopy místy znečištěné jehličím a větvičkami, na slunci po poledni rozbředlé, ve smrkových mlazinách kvalita výborná celý den. Jinak stopy pěkně vyjeté po celé délce. Celkově stále ještě slušná lyžovačka. Stožec - N. Údolí 1 stopa + skate, v Německu upravené na klasiku, podobně i přes Krásnou horu na Stožec.
Vloženo 29.1.2017 17:00
Dnes ze Stožce do Volar a zpět přes Lenoru do Stožce.

Stopy pevné, vymrzlé a poměrně rychlé. Kolem poledne na osluněných místech trochu umydlené. poblíž Soumarského mostu méně sněhu - leze podloží. Jinak dobré. Celkově nadprůměrné běžkování. Ráno ve Stožci -20°C , přes den kolem nuly, slunečno, bezvětří. Stopy jsou upravované na klasiku.
Vloženo 21.1.2017 18:14
Trasa Volary - Soumarský Most - Dobrá - Stožec - Nové Údolí. Stopa perfektně upravená, na klasiku, sněhu dostatek (několk horších míst před a za Soumarským Mostem). Doporučuji.
Vloženo 13.1.2017 14:53
Chtěl jsem ze Stožce na Plešné jezero a pak Jelení vrchy.Nikde žádná upravená stopa,Plešné jezero jsem musel vzdát.Asi po téměř 4 h jsem se hlubokým sněhem doplahočil do Jeleních vrchů a odtud do Nové Pece už po silnici což byla nelepší jízda protože ji jen prohrnují a nesypou.Nikde se stopy neupravují a proto tam vyjet na běžky nedoporučuji.Asi 5 km před Jeleními vrchy jsem potkal dva lyžaře a pak se mi jelo lépe,ale jinak nikde nic.
Vloženo 28.12.2016 11:29
V okoli Stozce tak leda na koleckovy lyze, neni tam nic.
Vloženo 7.3.2016 18:27
Schoneben - krásné stopy, sněhu dost, bohužel níž (kolem Schwarz. kanálu) na české straně to letos nejde.
Vloženo 1.3.2015 9:53
Jelení vrchy - Plešné jezero - solidní stopa, sněhu ještě dost... Také směrem na Říjiště a dolní cestou (přes Klápu a Huťský dvůr) na Zadní Zvonkovou, dál v Rakousku pak výborné stopy. V horším stavu je souběžná horní stopa, v lese místy hodně znečištěná. Zbytky sněhu jsou také na trase z Rossbachu přes Rossenauerovu kapli na Jelení vrchy, párkrát zcela vytátá místa. Obecně řečeno: Stačí vyjet o pár metrů výš a máte ještě solidní sníh.
Vloženo 1.2.2015 7:18
Trasa Stožec-Ministerka-Schw. kanál-Rosenaeurův pomník-Nové Údolí-Stožec se dá v pohodě jet. Stopa rolbou je jen ze Stožce na Ministerku a z Nového Údolí do Stožce. Zbytek prošlápnuto. Mohlo by být více sněhu, ale na starších lyžích pohoda.

O oblasti

Hraničními obcemi této oblasti jsou na severozápadě Strážný a Lenora. Nedaleko odtud leží Stožec, ze kterého se dá na běžkách vyrážet snad na všechny světové strany. Jižním směrem se nachází Nové Údolí - hraniční přechod, ze kterého se dá pokračovat na lyžích k upravovaným tratím v německém Haidmuhle. Jihovýchodním směrem ze Stožce pak vedou trasy do oblasti Trojmezí. Na běžkách se dá jet třeba podél Schwarzenberského plavebního kanálu, k Plešnému jezeru (ležícímu pod nejvyšším vrcholem české části Šumavy, kterým je Plechý), či ještě dále k začátku vodní nádrže Lipno do Nové Pece a k hraničnímu přechodu Zadní Zvonková, kde navazují upravované stopy rakouského lyžařského areálu Schöneben.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Šumava