Šumava - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Klidně mne opravte, ale po nedělní obří oblevě se nedá u Zadova, N.Huti, B.Lad a asi i u Kvildy vůbec nikde. Co jsem se ptal běžkařů na Kvildě, tak jakž takž je to prý od Bučiny či Pramenů Vltavy na Černou horu. Netuším, jak to vypadá z Modravy na Březník a v Bodenmeisu.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Borová Lada - Knížecí pláně, přisněžilo, počasí krásné zimní, sněhu relativně dost, stopa nově upravená, ale stejně je to spíš na běžky č. 2...
Modravsko a Srní
Trasa Modrava - Březník čerstvě najetá stopa, sněhu po celé trase dostatek po středečním sněžení. Svezení celkem hezké. Ve středu jsme jeli z Kvildy na prameny Vltavy a na Černou horu. Docela hustě sněžilo, takže stopa byla zasněžená a pouze projetá lyžaři, ale krásný sníh, parádní svezení, lidí pár, většinou to vzdávali, ale mě se to líbilo moc. Konečně jako v zimě.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Pláně-Zlatá Studna-Zhůří-Horská Kvilda- Filipova Huť-Lovčí skála- Černá hora-Bučina-Knížecí pláně po červený-Vlasatá cesta- Kvilda-Horská Kvilda-Zlatá Studna- Pláně. Ve vyšších polohách sněhu dostatek. Níže sněhu méně. Sem tam kritická místa. Občas v lese může koukat kámen.Lyže druhá jakost. Teplota 5 stupňů . Polojasno až jasno. Jarní lyžovačka. Ski zdar.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Jela jsem Pláně-Churáňov-Zlatá Studna-Horská Kvilda - Filipova Huť- Kvilda- H. Kvilda-Pláně. Sjízdné na celé trati, místy ( spíše ojediněle) větvičky, tráva, šišky, jehličí. Část trasy jen projetá lyžaři, strojově neupravená - v okolí Churánova, horská Kvilda-Filipova Huť-Kvilda. Ale zase v těchot částech příjemně bez davů lidí. Počasí i sníh fajn. Ale víkend to nejspíš nepřežije.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Ahoj, podívej se na příspěvek z dneska, podle bilastopa.cz se da jezdit jenom v rozmezí Modrava - Březník - Bučina - B.Lada - Kvilda, možná trochu Horská Kvilda a Zadov. Na https://www.bilestopy.cz/map/area/sumava uvidis, kde jsou upravené stopy. V. (Odpověď na dotaz uživatele Silvia z 15.2.: Dobrý den.. mate prosim nějaký typ kam se vyplatí jet na běžky na Šumavě ( lokalita nerozhoduje)... v neděli 16.2.? Děkuji předem za odpověď.)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Dneska (sobota 15.2.) jsme jeli Borová Lada - Knížecí Pláně - Bučina a Židovskou cestou zpět. Počasí krásné, ale jarní se vším všudy. Dalo se jet už z vesnice, ale sněhu je bohužel málo a každou chvíli kouká podklad. Vzali jsme běžky jedničky a byla to asi chyba. Na dvojky, kde pár škrábanců nevadí, ideální podmínky, navíc má snad od úterý přisněžit!
Šumavské podhůří
Dnes na Kleti. Horní Moučka - U Sloupu - U tunelu - U sjezdovky - Pod hvězdárnou - Kleť - zpět na U sjezdovky - Pod výhledem - Krásetínský obrázek - U Modrého obrázku - Zlatá Koruna. Čerstvý sníh, sněžilo, dobrá byla cesta Knížete Jana, jinde se občas drhlo, na vrcholu to pro množství kamenů pochopitelně nešlo.
Železnorudsko
Čerstvě napadaný sníh - místy až 10cm bez stopy od parkoviště Hůrecké silnice. Horní Grádelskou přes rozcestí Nad Pošťákem, k hotelu Grádl. Napadané větve. Kolem hotelu Grádl je to hodně špatné, ale čim výš tím je to lepší. Zpět po Šumavské magistrále, vše bez vyjeté stopy, ale konečně to připomíná zimu.
Trojmezí a Stožec
Dnes Nová Pec - Klápa - Seitzova cesta - Koňský potok - Říjiště - Rossbach - Raškov - Raškov pastviny - Láz - Nová Pec. Dole sníh nebyl, cestou nahoru začal pod Klápou, dolů se dalo dojet až do Lázu. Nad kanálem sníh obstojný, v nejvyšších partiích i okolo 20 cm. Samozřejmě bez strojové úpravy, první stopy ode mě.
Lipno
Areál Schöneben: Na klasiku i bruslení strojově upraven jen úsek Schöneben - Alpenblick - Moldaublick, mezi Moldaublick - Schöneben stopa není. Bruslit se dá (snad až na 2 místa) celá červená trať (3), klasicky je to bohužel mnohem horší, stopa je na spoustě míst vytátá až na asfalt. Nejlepší podmínky jsou mezi odbočkou na Grünwald a Moldaublick, směrem k Schönebenu se to pak v obou směrech zhoršuje. Sníh je i na ostatních tratích, ty ale nejsou strojově upravené. Vyrážel jsem z Grünwaldu, dopoledne tam bylo do 10 aut, pokud pojedete z Lipna nad Vltavou, doporučuji, přes Kyselov je to mnohem kratší než objíždět celé jezero. Za využití tratí se platí 5€, hned u parkoviště je automat na mince i platební karty. Jestli se nezlepší počasí, příští víkend už nebude na čem jezdit, na druhou stranu, na to jak jsou letos špatné podmínky, jsem se projel dobře, na neděli a jarní prázdniny lidí málo.
Modravsko a Srní
Filipova huť - Březník - Modrava, super trať i počasí, na bruslení i klasiku. Vyrazili jsme v 9 ráno, takže bylo málo lidí. Okolo oběda ale už to bylo jak na Václaváku, to už jsme to ale balili :-).
Modravsko a Srní
Katastrofální množství lidí. Není na Modravě kde zaparkovat
Trojmezí a Stožec
Dnes na Stožecku. Nové Údolí - Nové Údolí rozcestí - Světlá (měl jsem v úmyslu pokračovat na kanál, ale nebylo to k tomu) - silnička - Stožec - Stožecká luka - Dobrá - Soumarský most - Volary. Sněhu do 10 cm (mimo závěje) dobře se jelo po asfaltkách a po loukách, horší je to tam, kde je hrubý štěrk (ke Světlé). Stožecká luka s vyšlapanou stopou. Problematický úsek mezi Dobrou a Soumarským mostem - podmáčeno, prošlápl jsem se skrz led až do vody. Ze Soumarského Mostu do Volar zase velmi pěkné (v mezech možností), před Volary pokrývka zesílena závějemi.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Dnes jsme jeli z Kvildy k pramenům Vltavy a bylo to skvělé!!! Zítra vyrazíme znovu. 🙂 Zdravím Petr (Odpověď na dotaz uživatele Silvia z 7.2.: Dobrý den, je někde mozno o víkendu na běžky v oblasti Šumavy( kdekoliv)? Děkuji)
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Nevíte někdo jaké jsou podmínky pro běžky okolo Prášil? Díky za info
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Nevíte, jak vypadají tratě na Zadove-Churanove?
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Železnorudsko
Modravsko a Srní
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Trojmezí a Stožec
Lipno
Šumavské podhůří
Novohradské hory

Nejen stav sněhu

O Šumavě

Nikde jinde v ČR nepokrývá síť propojených běžeckých stop tak rozlehlé území jako na Šumavě. Převaha pozvolných stoupání a mírných sjezdů dělá ze Šumavy ideální oblast zejména pro rekreační běžkaře. Podobně jsou na tom šumavské skiareály, převládají zde modré sjezdovky, i když se najdou i opravdu prudké svahy, jako třeba na Špičáku. Šumava je sice po Krkonoších, Jeseníkách a Kralickém Sněžníku čtvrtým nejvyšším pohořím u nás, ale kvůli jižnější poloze častěji bojuje s nedostatkem sněhu. To platí nejvíce pro místa v okrajových částech Šumavy, jako je třeba Lipno.

Rady a tipy - Šumava

Na Bučinu a Knížecí Pláně z Kvildy

Okolí zaniklých obcí na šumavských pláních patří mezi nejkrásnější místa, kam se dá v Čechách zajet na běžkách. Leží u hranic s Německem a za ideálního počasí jsou odtud vidět i rakouské Alpy.

Lyžaři radí lyžařům

Železnorudsko
Ahoj lyzari. Rad bych se zeptal zkusenych, v kolik je treba byt rano v Bodenmais v sobotu a v nedeli, abych bez potizi zaparkoval? Jsem zvykly vyjizdet z Prahy do Jizerek (Bedrichova), abych tam byl kolem pul devate (deti driv z postele nevykopu), musim totez absolvovat pro Bodenmais? Nebo podobne jako v Jizerkach zacinaji ranni bezkari uz kolem devate odjizdet a po chvii cekani clovek zaparkuje?

Jak jsem pochopil, parkovne a stopu je mozno platit kartou, ze? Nebo je lepsi mit s sebou hotovost?

Predem dekuji za odpoved a pomoc.
Přečíst odpověď

+ dalších 11 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Kvilda 40-80 cm -
Hochficht (AT) 40-60 cm -
Železná Ruda - Špičák 20-40 cm -
Lipno - Kramolín 15-40 cm -
Železná Ruda - Nad nádražím - Belveder 10-30 cm -

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Frymburk
Park Frymburk má 30cm - 40 cm technického sněhu a otevřeny všechny sjezdovky a vleky včetně dětského parku.
Železná Ruda - Špičák
Varování: správci areálu Špičák uvádějí na svých i jiných stránkách včetně kamzasnehem.cz nepravdivé údaje, zřejmě, aby získali více zákazníků. V uplynulém týdnu uváděli 2 funkční sjezdovky, ale byla otevřena jen jedna! Také uváděli 20–50 cm sněhu, což byl naprostý nesmysl, reálně bylo 0–20 cm v dost zoufalém stavu se spoustou prodřených míst, ledových ploten a kamínků. Na urgenci na kontaktní mail neodpovídají a slečny v pokladnách to změnit nemohou. Doporučuji spíše sousední areál Arber, kde je to o hodně lepší a nelžou zákazníkům.

Doporučujeme

Nejnovější články

Mapa běžeckých tratí v Jakuszycích

Nejvíce map na běžeckých tratích potkáte v polských Jakuszycích. Desítky cedulí s mapou, na každém rozcestí. Součástí článku je mapa tratí, doplněnou o názvy jednotlivých rozcestí ji jinde na internetu nenajdete. K tomu pár dalších rad k lyžování v Jakuszycích.

10 let s KamZaSněhem.cz a kudy dál?

KamZaSněhem.cz má za sebou 10 let existence. Web vytvářený víceméně po večerech a víkendech se za tu dobu stal asi nejnavštěvovanějším webem zaměřeným na běžecké lyžování v ČR.V posledních letech se nám ho ale nedaří rozvíjet tak, jak bychom si přáli. Co s tím? Bude jen stačit poprosit lyžaře, aby psali více zpráv? Pomůže někdo s programováním? Nebo web radši prodáme?

Paprsek = běžkařská jistota Jeseníků

Kam na běžky na Moravě, když níže na horách neleží dost sněhu? Slušná nadmořská výška, desítky kilometrů upravovaných tratí i jejich pravidelná úprava znamenají, že Paprsek určitě patří do nejužšího výběru míst. A nejen v době s nedostatkem sněhu.

Další novinky a články

Obecná diskuse

25 příspěvků za posledních 14 dní. Nejnovější z 20.2.:

Pokoušel jsem se hledat, co se v médiích za poslední týdny o lanovce ze Záhoří píše - a našel jsem jen následující. Zdrojem je denik.cz, vlastní...

Přejít do obecné diskuze