Šumava - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Železnorudsko
Gerlova Huť - Rudská křižovatka - Pod Polomem - Nad samotami - Gerlova Huť, skvěle upraveno, poměrně tvrdá stopa i na skate super - 5 st. Bohužel se našlo pár jedinců, kteří pruh pro skate poničili pěší chůzí. Vzkaz pro pěšáky, když už jdete pěšky , tak na vnějšku klasické stopy aspoň 30 cm od dní
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Projeli jsme trasu H.Kvilda - Tetřeví cesta - Prameny Vltavy - Strážní - Bučinská - Kvilda - H.Kvilda. Vše strojově upraveno - díky! Trasa z Kvildy na pramen Vltavy - Strážní - Bučinská upravena jen na klasiku. Místy málo sněhu, obzvlášť na Bučinské, okolo Kvildy, plus některá místa mezi Kvildou a H.Kvildou. Doporučuji béčkové lyže.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
V noci na neděli napadlo asi 5cm. Louky kolem Horské Kvildy upravené - díky za to! Okruh na Zhůří bez čerstvé úpravy, nicméně dobře sjízdný pro klasiky i bruslaře. Na Zhůří málo sněhu, odhadem 20cm. Okruh na Filipovu Huť a zpět na H.Kvildu celý upravený. V lesních úsecích mezi Kvildou a Filipkou málo sněhu, často prosvítá hlína. Doporučuji béčkové lyže.
Trojmezí a Stožec
V sobotu z Nového Údolí přes Krásnou Horu na Kamennou Hlavu, do Českých Žlebů a po Kostelní a travní cestě do Stožce. Sněhu dostatek, většinou projeto rolbou, kromě úseku Kamenná Hlava – Travní cesta, nicméně i tak dobře sjízdné.
Modravsko a Srní
Ráno sněžení, záchvěvy větru, postupem času se to zklidnilo. Stopa z Modravy kolem Rybárny na Tmavý potok většinou zavátá, lidí minimum. Prošlápli jsme to, pak oproti jeli lidi z Tříjezerní slati - místo jedné stopy v jednom směru a druhé pro směr opačným směrem x stop přes sebe, pěšáci, rozhamtáno. Masovka začala až kolem poledne, to se od Modravy šinul vláček, pořád nebylo projeto strojně. Sněhu dostatek, tráva nikde nekoukala.
Železnorudsko
Prasily - Frantuv most - Gsenget - Zlaty stolecek - Laka - Formberg - Prasily. Dnes projeto rolbou, ale vyjel celkem pozde, takze zprvu jsme stopu proslapavali, pak uz manzestr. Pocasi ok, misty i slunicko, okolo nuly nebo trochu pod. Snehu dost, ale tradicni mista okolo signalky na Formbergu s vodou a krovim v ceste, doporucuji to jet smerem jako my. Jet to opacne, tak je to misty z kopce dost o usta. Hodinu po projeti rolbou cesta z Laka dolu znicena od pesich, neskutecny … pritom v zime tam lidi vidi zamrzly jezero a jinak nic :D
Modravsko a Srní
Modrava-Breznik-C.hora-Modrava. Rano cerstve projeto rolbou. Azuro. Minimum lidi. Proste top!
Železnorudsko
Včera na Bretterschachten: přijela jsem sice až těsně po 11 hod. a parkoviště prázdné nebylo, ale nějakých možná 15 až 20 aut by se tam určitě ještě vešlo. Cena auto+ 1 osoba 8,50 EUR. Většina byli místní a němečtí turisté. Super stopy, sněhu dost, ca. 30 až 40 cm dle netu. Občas sluníčko, teplota ca -3 C, možná někde tepleji. Oranžová trasa k Chamerhütte ca. 18 km moc pěkná. Černá trasa 26 km stále uzavřená, ale můžete si prodloužit a přidat další kolečko nebo některou jinou kratší trasu:-)
Modravsko a Srní
5 cm nového sněhu. Jen občas hlína a kamínky, ale dá se to objet. U Tříjezerní slati perfektní podmínky. Parkoviště na Modravě poloprázdné.
Železnorudsko
Gerlovka - Hofmanky - Můstek - U Obrázku - Gerlovka. Celkem to šlo, místy zmrzlý sníh, nahoře za Můstkem na jednom místě kamínky, ale s trochou obezřetnosti se zatím dalo jet na áčkových lyžích. Každopádně by nevadilo aspoň pár centimetrů nového sněhu. Byl jsem taky na Bretterschachten, tam jsou podmínky dobré. Parkoviště v sobotu totálně přeplněné (u nás i v Bavorsku).
Modravsko a Srní
Roklanský potok nad Modravou a vyřízlá stopa směr Javoří pila, Poledník.
Modravsko a Srní
Luxusní stopa na klasiku z Modravy na Březník, sněhu 40 cm na odbočce Na ztraceném směr Černá hora - Prameny Vltavy. Taktéž pěkná stopa na Javoří pilu a Poledník, jen pár místeček s trávou v údolí Roklanského potoka. Včera i dnes slunce a modro, bezvětří, lehký mráz, kochací dny. Žádné nové škrábance na lyžích. Parkoviště na Modravě v sobotu v 9:30 plné.
Železnorudsko
Špičácké sedlo - rozc. Nad silnicí a zpět. Sněhu dostatek, stopa průměr, ale jelo se krásně. Na bruslení většinou ne. Špičácké sedlo - Černé jezero - umrzlé, asi po km jsme vzdali. Sněhu dostatek, ale je zmrzlý, tak to není radost, stopa asi po 500m od parkoviště na sedle končí.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Kolem Kvildy stopy ve špatném stavu (hodně trávy, klacky, kameny. Cesta Kvilda - Bucina téměř nesjízdná. Dobré to pak je z pramene Vltavy přes Černou horu k Ptačí nádrži. Pak jsem jel zpět na Kvildu.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Jel jsem včera odpoledne z Horské Kvildy přes prameny na Černou horu a přes Bučinu a signálku zase zpět. Vysloveně Ačkové lyže bych si asi nebral a když ano tak na nich určitě nejezdit na Bučinu. Cesta z Bučiny zpět na Kvildu není moc dobrá - na řadě míst leze podklad, občas led a ve sjezdech dost špatné. Jinak z Kvildy doporučuji jet Tetřeví cestou, tam je sněhu dost, po klasické cestě je to dost mizérie - hlavně na těch loukách nad Kvildou. Od napojení Tetřeví cesty dál už je to dobré, tam ty ačkové lyže už nezničíte a dále od pramenů výše je sněhu také dost.
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Modravsko a Srní
Záměna běžek 16.1.na Modravě Kdo postrádá běžky se šupinami ATOMIC z fotky v černém obalu ATOMIC? Máte moje SPORTENy s hladkou skluznicí a starým vázáním v identickém obalu. Asi nikdo nejsme spokojeni😉. K záměně došlo buď před hospodou U tří sluk nebo v busu do Sušice. Sdílejte, prosím a případně pište na Blanka.pirnerova@email.cz Děkuju všem.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Dobrý den, dá se okruh H. Kvilda - Zhůří na lepších skate lyžích? Děkuji
Modravsko a Srní
Lze někde kolem Srní použít běžky na skate? Musí se někam popojet? Děkuji.
Modravsko a Srní
Je možné teď někam na běžky?
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Ahoj, zitra se chystame na Sumavu, podle webkamer zadna slava se snehem po obleve. Byl nekdo posledni dny a poradite kdyztak prosim, kde jsou nejlepsi trasy aktualne? Napr. Borova Lada - Knizeci Plane - Cerna hora - Modrava ok nebo misty uz neni snih?
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Železnorudsko
Modravsko a Srní
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Trojmezí a Stožec
Lipno
Šumavské podhůří
Novohradské hory

Nejen stav sněhu

O Šumavě

Nikde jinde v ČR nepokrývá síť propojených běžeckých stop tak rozlehlé území jako na Šumavě. Převaha pozvolných stoupání a mírných sjezdů dělá ze Šumavy ideální oblast zejména pro rekreační běžkaře. Podobně jsou na tom šumavské skiareály, převládají zde modré sjezdovky, i když se najdou i opravdu prudké svahy, jako třeba na Špičáku. Šumava je sice po Krkonoších, Jeseníkách a Kralickém Sněžníku čtvrtým nejvyšším pohořím u nás, ale kvůli jižnější poloze častěji bojuje s nedostatkem sněhu. To platí nejvíce pro místa v okrajových částech Šumavy, jako je třeba Lipno.

Rady a tipy - Šumava

Stožec a okolí: méně známá Šumava

Stožecko v jihovýchodní části Šumavy zůstává stranou pozornosti většiny lyžařů. Je pravda, že častěji bojuje s nedostatkem sněhu. Když ale přijde bohatší zima, míst s tolika různorodými možnostmi výletů na běžkách v ČR moc nenajdete.

Na Bučinu a Knížecí Pláně z Kvildy

Okolí zaniklých obcí na šumavských pláních patří mezi nejkrásnější místa, kam se dá v Čechách zajet na běžkách. Leží u hranic s Německem a za ideálního počasí jsou odtud vidět i rakouské Alpy.

Lyžaři radí lyžařům

Železnorudsko
Ahoj lyzari. Rad bych se zeptal zkusenych, v kolik je treba byt rano v Bodenmais v sobotu a v nedeli, abych bez potizi zaparkoval? Jsem zvykly vyjizdet z Prahy do Jizerek (Bedrichova), abych tam byl kolem pul devate (deti driv z postele nevykopu), musim totez absolvovat pro Bodenmais? Nebo podobne jako v Jizerkach zacinaji ranni bezkari uz kolem devate odjizdet a po chvii cekani clovek zaparkuje?

Jak jsem pochopil, parkovne a stopu je mozno platit kartou, ze? Nebo je lepsi mit s sebou hotovost?

Predem dekuji za odpoved a pomoc.
Přečíst odpověď

+ dalších 11 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Horní Vltavice 65-80 cm -
Kvilda 50-100 cm -
Lipno - Kramolín 50-100 cm 3 cm
Hochficht (AT) 60-80 cm 5 cm
Zadov - Churáňov 55-75 cm 2 cm

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Frymburk
Od pondělí 27.12. Máme otevřeno !!! Těšíme se na Vás a užijte si kopec zábavy ;-) Nažhavte lyže, sáně i snowboardy, protože jste se konečně dočkali. Dd pondělí 27.12.2021 máme otevřené naše brány a Vy si tak po roce můžete opět sklouznout na naší perfektně připravené sjezdovce RELAX Aktuální informace najdete na našich webových stránkách www.ParkFrymburk.cz nebo na facebookovém profilu Park Frymburk
Frymburk
Zahájení zimní sezóny plánujeme na pondělí 27. 12. 2021. Věříme, že letos se konečně vše podaří a my vás budeme moci v našem rodinném skiareálu přivítat! Aktuální informace o spuštění našeho areálu najdete na našich webových stránkách www.ParkFrymburk.cz nebo na facebookovém profilu Park Frymburk.
Frymburk
Bohužel i provoz našeho Parku Frymburk je z usnesení vlády uzavřen až do 28. února 2021. Aktuální informace o spuštění našeho areálu najdete zde a na našich webových stránkách www.ParkFrymburk.cz nebo na facebookovém profilu Park Frymburk. Stále a stále však doufáme v brzké otevření našeho areálu!
Frymburk
Provoz Parku Frymburk je z usnesení vlády uzavřen až do 14. února 2021. Vzhledem k platným zákazům a omezením jsou naše lyžařské tratě v areálu PARK FRYMBURK společnosti SKIPARK FRYMBURK s.r.o. bohužel PRO VEŘEJNOST UZAVŘENY. Aktuální informace o spuštění našeho areálu najdete zde a na našich webových stránkách www.ParkFrymburk.cz nebo na facebookovém profilu Park Frymburk. Stále doufáme v brzké otevření našeho areálu!
Frymburk
Provoz Parku Frymburk je z usnesení vlády do 22. ledna zakázan Doufáme v brzké otevření našeho areálu DLE USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY č. 1375 a 1376 ze dne 23.12.2020 je s účinností ode dne 27.12.2020 do 22. ledna 2021, ZAKÁZÁN provoz lyžařských vleků a lanových drah pro veřejnost v souvislosti s využíváním lyžařských tratí veřejností. Je NAŘÍZENO pobývat na veřejně přístupných místech nejvýše v počtu 2 osob (s výjimkou členů domácnosti) a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně 2 metry, pokud to je možné. Vzhledem k platným zákazům a omezením jsou naše lyžařské tratě v areálu PARK FRYMBURK společnosti SKIPARK FRYMBURK s.r.o. bohužel PRO VEŘEJNOST UZAVŘENY. Pro další informace o spuštění našeho areálu najde zde a našich webových stránkách www.ParkFrymburk.cz nebo na facebookovém profilu Park Frymburk

Nejnovější články

10 důležitých míst v Orlických horách

Lyžařská centra Deštné a Říčky, sedlo Šerlich, nejvyšší hora Velká Deštná, rozcestí Mezivrší a Pěticestí. Co dalšího se dostalo výběru míst v Orlických horách, která se bežkařům hodí znát?

Co chystáme nového na zimu?

Nově umožňujeme lyžařům upravovat své zprávy o sněhových podmínkách, např. pro dodatečné doplnění fotek nebo opravy překlepů. Zároveň začínáme zobrazovat polohu fotek na mapě. A to není všechno. Jaká další vylepšení jsme připravili a na co se ještě v průběhu 13. sezóny provozu KamZaSněhem.cz můžete těšit?

Kdy začne a jaká bude zima?

Jaká bude zima 2021/2022? Kdy se bude poprvé lyžovat? Dlouhodobé předpovědi počasí nemívají vysokou úspěšnost, tak zkusíme termín, kdy půjde poprvé vyrazit na běžky, odhadnout jinak. Statistiky za předchozích 12 sezón provozu KamZaSněhem.cz říkají, že se v průměru začíná lyžovat 9. listopadu. Jak jsme k tomu došli a jak velká bývá odchylka?

Další novinky a články

Obecná diskuse

29 příspěvků za posledních 14 dní. Nejnovější z 27.1.:

já taky samozřejmě považuju mušeření za poněkud obskurní zábavu. nicméně jen tak konstatuji, že mi vadí podobně, nebo dokonce o trochu méně než...

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak namazat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz

Vybíráte vybavení na běžky?

Běžky = lyže

Boty na běžky

Hůlky na běžky

Vše pro běžecké lyžování - porovnávejte na Heurece