Kvilda - Bučina - Knížecí Pláně - Kvilda: popis výletu na běžkách a video

Toto video je záznamem z výletu na běžkách z pondělí 18.2.2013, kdy bylo doplňkem ke zprávě o sněhových podmínkách pro běžkaře v centrální části Šumavy okolo Kvildy.

Video je natočeno s použitím kamery primárně určené pro umístění na helmě (tady ale byla připevněna na opasku). Sněhové podmínky byly příznivé, ne tak ale počasí pro natáčení videa. Takže v reálu je to na Bučině a Knížecích pláních mnohem hezčí, než na tomto videu...

Komentář k trase zaznamenané na videu

Kvildy vychází několik známějších a častěji udržovaných běžkařských tras, než směrem na Bučinu a Knížecí pláně. Za pěkného počasí a dobře upravených stop je ale výlet směrem na jihovýchod od Kvildy možná nejkrásnější. Vhodný je pro vyznavače klasického stylu, stopy zde bývají blízko u sebe, což pro bruslení není ideální (a bruslení nebývá zase ideální pro stopy).

Výlet začíná na Kvildě. Pokud zaparkujete na hlavním parkovišti severně od obce, musíte se ještě nějak dostat na druhou stranu Kvildy. Ať už přímo pěšky po silnici (což jsme udělali na začátku výletu), nebo ji objet na lyžích po stopách nad vesnicí jako směrem k pramenu Vltavy a pak se vrátit kousek zpátky (tudy jsme se vraceli).

Jen kousek nad Kvildu vedou stopy po loukách a občas okolo různých chalup, pak už cesta vchází do lesa. Asi 1 kilometr nad Kvildou nás překvapily upravené stopy odbočující směrem na Borová Lada, pokračovali jsme ale dle původního plánu směrem na Bučinu. Stopy celou dobu zvolna ale táhle stoupají po cestě doprovázené elektrickým vedením.

Až před křižovatkou se Šumavskou magistrálou (vedoucí od pramenů Vltavy k Borovým Ladům) začíná víceméně rovina, to už jsme v nadmořské výšce bezmála 1200 metrů. Magistrálu překřížíme, chvíli ještě jedeme po rovině lesem, ale pak už začínáme klesat po krásné horské louce směrem k Bučině. Bučina je zaniklou obcí, kde jedinou „obydlenou stavbou“ je hotel Alpská vyhlídka. Jeho výborné poloze odpovídají i ceny ubytování, i ty Alpy jsou zde za dobrého počasí vidět, ale my měli dobré jen sněhové podmínky. Na rozcestí až dále pod hotelem (tedy na rozcestí jménem „Bučina“, nikoliv „Bučina – rozcestí“) jsme se definitivně rozhodli, že nepojedeme dál do Německa na tratě v okolí Finsterau, ale zůstaneme na české straně hranice a zamíříme na Knížecí pláně.

Trasa z Bučiny na Knížecí pláně je jednou z nejkrásnějších, kterou jsem na běžkách projel. Upravené stopy vedou horskými loukami občas vystřídanými nějakým tím lesíkem a sjezd je tak akorát strmý, aby si lyžaři mohli vychutnávat krajinu v okolí. Před rozcestím Furík už jedeme víceméně po rovině a začínají opravdové pláně bez lesíků. Po nich dojedeme až k Hájence Knížecí pláně, kde se mohou hladoví lyžaři zastavit v restauraci. Pokud někde na trase tohoto výletu bývá větší koncentrace lyžařů, je to tady.

Z Knížecích plání jsme pokračovali na sever, po překonání Vltavského potoka zajeli do lesa a po necelých dvou kilometrech dorazili na křižovatku upravovaných tratí. Tam jsme zahnuli doprava směrem na Borová Lada, ale ještě před začátkem sjezdu k obci jsme odbočili doleva směrem ke Kvildě po Vlasaté cestě. Tuto cestu jsem předtím neznal, ani v žádných lyžařských mapách nebyla tehdy vyznačena, možná se začala upravovat nedávno před naší návštěvou v únoru 2013. Vlasatá cesta ve své první polovině pozvolna ale delší dobu stoupá, následuje podobně pozvolné klesání, v závěrečném kilometru před napojením na trasu Kvilda - Bučina je to opět nahoru. Vlasatá cesta vede po celou dobu lesem a myslím, že jde o jednu z nejméně frekventovaných tras v této oblasti. Závěrečný úsek ke Kvildě se už shoduje s tím, co jsme jeli na začátku.

Existují i další varianty tohoto výletu. Třeba pro případ, kdy by Vlasatá cesta nebyla upravená, se nabízí taková "osmička"- z Kvildy přes prameny Vltavy (kudy my jeli už o den dříve na Březník a Modravu) nad Bučinu, odtud dolů na Knížecí pláně, z nich druhou cestou opět nad Bučinu a zpátky na Kvildu trasou, po které jsme my začínali.

Mapa s GPS záznamem trasy