Na Knížecí Pláně a Bučinu se dá vyrazit z různých míst. Upravované běžecké tratě sem vedou i z Borových Lad nebo ze Strážného, ale nejčastěji sem lyžaři míří od Kvildy, stejně jako my.
Tento výlet je vhodný pro vyznavače klasického stylu. Stopy zde bývají vyříznuty poměrně blízko u sebe, což pro bruslení není ideální (a bruslení zas nebývá ideální pro stopy).
Parkování a začátek trasy na Kvildě
Pokud zaparkujete na hlavním běžkařském parkovišti severně od obce, musíte se ještě nějak dostat na druhou stranu Kvildy. Ať už přímo pěšky po silnici (což jsme udělali na začátku výletu), nebo ji objet na lyžích po stopách nad vesnicí jako směrem k pramenu Vltavy a pak se vrátit kousek zpátky (tudy jsme se vraceli). Kdo se chce těmto úsekům vyhnout, může využít parkoviště pod vleky ski areálu Kvilda na jižní straně obce.
Stoupání na Bučinu
Jen kousek nad Kvildu vedou stopy po loukách a občas okolo různých chalup, pak už cesta vchází do lesa. Asi 1 kilometr nad Kvildou nás tehdy překvapily upravené stopy odbočující směrem na Borová Lada, pokračovali jsme ale dle původního plánu směrem na Bučinu. Stopy celou dobu zvolna ale táhle stoupají po cestě doprovázené elektrickým vedením.
Až před křižovatkou se Šumavskou magistrálou (vedoucí od pramenů Vltavy k Borovým Ladům) začíná víceméně rovina, to už jsme v nadmořské výšce bezmála 1200 metrů. Magistrálu překřížíme, chvíli ještě jedeme po rovině lesem, ale pak už začínáme klesat po krásné horské louce směrem k Bučině. Bučina je zaniklou obcí, kde jedinou „obydlenou stavbou“ je hotel Alpská vyhlídka. Jeho výborné poloze odpovídají i ceny ubytování. I ty Alpy jsou zde za dobrého počasí vidět, ale my měli dobré jen sněhové podmínky. Nedaleko hotelu je k vidění i památník železné opony - replika kusu hraničního plotu s ostnatým drátem jako vzpomínka na dobu před revolucí.
Sjezd po pláních na Knížecí Pláně
Na rozcestí až dále pod hotelem (tedy na rozcestí jménem „Bučina“, nikoliv „Bučina – rozcestí“) přichází další volba. Rovně bychom pokračovali do Německa na běžecké tratě v okolí Finsterau, ale my raději zůstaneme na české straně hranice a odbočíme doleva na Knížecí Pláně.
Trasa z Bučiny na Knížecí pláně je jednou z nejkrásnějších, kterou jsem na běžkách projel. Upravené stopy vedou horskými loukami občas vystřídanými nějakým tím lesíkem a sjezd je tak akorát strmý, aby si lyžaři mohli vychutnávat krajinu v okolí. Před rozcestím Furík už jedeme víceméně po rovině a začínají opravdové pláně bez lesíků. Po nich dojedeme až k Hájence Knížecí Pláně, kde se mohou hladoví lyžaři zastavit v restauraci. Pokud někde na trase tohoto výletu bývá větší koncentrace lyžařů, je to tady.
Návrat zpět na Kvildu
Možností návratu je několik. My jsme z Knížecích Plání pokračovali na sever, po překonání Vltavského potoka zajeli do lesa a po necelých dvou kilometrech dorazili na křižovatku upravovaných tratí. Tam jsme zahnuli doprava směrem na Borová Lada, ale ještě před začátkem sjezdu k obci jsme odbočili doleva směrem ke Kvildě po Vlasaté cestě. Tehdy v únoru roku 2013 nás překvapila, ani v žádných lyžařských mapách tou dobou nebyla vyznačena, nejspíš se začala upravovat nedávno před naší návštěvou. V současnosti již patří mezi pravidelně (i když nikoliv nejčastěji) upravované běžkařské trasy.
Vlasatá cesta ve své první polovině pozvolna ale delší dobu stoupá, následuje podobně pozvolné klesání, v závěrečném kilometru před napojením na trasu Kvilda - Bučina je to opět nahoru. Vlasatá cesta vede po celou dobu lesem a myslím, že jde o jednu z nejméně frekventovaných tras v této oblasti. Závěrečný úsek ke Kvildě se už shoduje s tím, co jsme jeli na začátku.
Shrnutí + možná prodloužení a zkrácení
Vynecháme-li objíždění Kvildy, tento výlet měří cca 22 kilometrů. Trasa ve formě GPS záznamu je vidět zde na mapě.
Srovnatelně dlouhá je i alternativa užitečná třeba pro případ, kdy by Vlasatá cesta nebyla upravená. Nabízí se nabízí taková "osmička" - z Kvildy přes prameny Vltavy nad Bučinu, odtud dolů na Knížecí pláně, z nich druhou cestou opět nad Bučinu a zpátky na Kvildu trasou, po které jsme my začínali.
Možnosti prodloužení našeho výletu:
- kratší prodloužení (asi o 3 km) znamená varianta, kdy místo přímé cesty z Kvildy na Bučinu pojedete přes pramen Vltavy a až odtud přes kopec po Strážní cestě na Bučinu,
- kdo by rád výrazně delší trasu, může si zajet do Německa na tratě v okolí Finsterau a po nich jezdit dle libosti.
Možnost zkrácení:
- při přímém návratu z Knížecích Plání na Kvildu (tedy s vynecháním Vlasaté cesty) se výlet zkrátí na 19 km. Ovšem za cenu delšího úseku tam a zpět po stejné cestě.
Kde hledat aktuální informace
- Bilastopa.cz - informace o úpravách běžeckých tratí na celé Šumavě. Hledejte zprávy z oblastí Kvildsko a Borovoladsko.
- v části Centrální Šumava - Zadov, Kvilda zde na KamZaSněhem.cz - pokud do těchto míst vyrazíte, prosíme podělte se zde o informace, jaké jsou aktuální podmínky. Podrobnější údaje o stavu stop v některých částech Šumavy se hledají těžko a nejlepší je pomáhat si navzájem touto cestou...