Moravskoslezské Beskydy – běžky

Moravskoslezské Beskydy jsou nejrozsáhlejší částí Beskyd. Možná by se daly rozdělit na dvě dílčí části, vztažené k okolí dvou nejznámějších vrcholů, kterými jsou v západní části Radhošť s lyžařským centrem Pustevny a ve východní části pak Lysá hora, v jejímž okolí se také nacházejí běžecké stopy. Jenže pak by se těžko…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 18.3.2019 14:27
Bílý Kříž - Lysá Hora

Nedělní výlet za jarního počasí jako tečka za letošním běžkováním. První polovina trasy ráno již na hranici sjízdnosti, na pár místech bylo nutno sundat lyže. Na upravované trase z Papežova zatím sněhu dost. Z Lysé luxusní výhledy na fatry a tatry.. Odpolední návrat již značně kašovitá konzistence, velmi znatelný úbytek sněhu proti ránu. Každopádně krásná vyjížďka.. v Beskydách už to vypadá na jaro..
Vloženo 5.3.2019 21:26
Trasa Pustevny - Martinak dnes odpoledne...na spoustě míst jehličí, větve, stromy, takže asi uz jen pro "nadšence". Od Pusteven prvnich cca 500 m jsem 2x vyzula lyže, pak uz jsem jela, ale cesta tam pomalá, jehlici to hrozne brzdí, stopa je pořád pekne vyjeta, trošku nového sněhu. Ale i tak se to ještě dalo.
Vloženo 4.3.2019 22:44
Trasa Pustěvny - Martiňák, dnes dopoledne stopa upravena, nikdo nikde, sem tam jehličí na trase (hlavně v lese), jinak paráda.
Vloženo 3.3.2019 18:17
Trasa Pustevny - Martiňák dnes dopoledne ....krásná stopa, asi udělaná včera, trošku nového sněhu, parádní svezení. Kamarád to jel bruslením a taky byl nadšený.
Vloženo 2.3.2019 19:15
Pustevny - okruh kolem Zmrzlého - upraveno.Na zrzlém podkladu včerejší sněhová vrstvička,takže ok jak z kopce tak i do kopce.Ve dvou místech se musí vyzouvat.Pustevny-Radhošť - až za Radegasta "klasika" od pěšáků.Dál už při krajích spíše než strojová tak běžkaři projetá stopa a o něco více včerejšího sněhu,takže pak až po Radhošť ok
Vloženo 2.3.2019 14:15
Pustevny - pres noc napadlo 3cm prasanu,teplota kehce nad nulou,okruhy kolem Tanecnice a Martinak celkem fajn,klasika ve stope projete pred par dny,jen v lese misty hodne jehlici,ale vsude se to da projet. Na brusleni misty spatne.
Vloženo 2.3.2019 13:49
Velke Karlovice-v udoli zmrzla stopa,na slunicku rozbredle,nutno pres jakoukoli cestu sundat lyze. Ale stopy jeste celkem upravene,klasika ok,brusleni uz horsi. V lese spatne,vsude jehlici a sutry uz. V patek 1.3. do 800m prselo cely den...
Vloženo 28.2.2019 18:33
Dnes Pustevny Radhošť azzuro 8 stupňů. Stopa ve špatné kvalitě jehličí atd, počasí krásné ale samozřejmě to skoro vůbec nejelo na rovinkách bych tipoval 40 cm sněhu ve sjezdech už to docela mizi
Vloženo 24.2.2019 18:46
V Beskydech se nasla damska vetrovka Swix a damska vetrovka Klimatex. Pokud ji postradate, prosim piste do zprav barvu a velikost bundy a den a pribliznou lokalitu kde jste ji vytratili. Tel. 777522016.
Vloženo 24.2.2019 22:43
Pustevny - Martiňák: Nově upravená stopa, dobrý rychlý sníh, bez ledových míst.
Pustevny - Radhošť: Taky v pohodě, po stranách pěšácké cesty byly dvě stopy na klasiku.
Pásmo Kladnaté: Velmi špatné, beton s dírami starých šlápot, hodně jehličí. Prakticky nesjízdné, ale schůdné. Vcelku se dalo jet po vrstevnicové cestě jižně po hřebenem (Zadní Mečová - Hlavatá), ovšem bez stopy.
Výstup na Třeštík: Zledovatělé, pouze pěšky.
Sjezd Velkou Hanzlůvkou do Léskového: Špatné, zledovatělé, nahoře jenom stopy po vozidle.
Velké Karlovice: Spousta pěkných stop po Karlovské 50.
Vloženo 23.2.2019 19:05
Lysa hora - mam tam "svou" trasu, na BC s pasy, ale pak taky jedu po magistrale. Tvrda zmrzla, ale kupodivu projeta rolbou v useku Zimny-Ivancena, i diky tomu to celkem slo, i dal az k Albinovu jsem jel. Snih co mel za posledni 2 dny na vrcholu dle Chmu napadnout (19 cm) nejak neni videt, leda sotva milimetry.
Vloženo 21.2.2019 16:32
Pustevny. Radhošť a zpět. Upraveno rolbou bez stopovače, který tady v davu pěšáků stejně nemá smysl. Mokrý sníh na pevném podkladu, dobré svezení i na skate. Závodní okruh upraven jen v délce 3 km, opět bez stopovače. Asi příprava na možné sněžení. Dal jsem si ho v celé délce a nestálo to za nic - jehličí, větvičky, vršky ulámaných smrků těsně vedle stopy...
Vloženo 18.2.2019 18:04
Zdravím všechny běžkaře, kteří to ještě nechtějí vzdát. Dnes jsem byl na Bílé. Trasa Bílá - Mezivodí - Bílá. Jel jsem nejoprve nad sjezdovku na jih a pak dookola pře Javořinku atd. Trasa je projetá, ale ne dnes či včera, jak se někde píše, ale před třemi dny. Nicméně ne všude je projeto. Navíc je ve stopě tolik nepořádku ze stromu jako šišky, jehlice, větvičky, že to moc nejede a neklouže. Je to tak trochu na rozbití držky.Tam, kde je stopa čistá je to super. Dále chci upozornit na to, že jsem vyjížděl v 8:30hodin a stopa byla zmrzlá, což je fajn, když člověk jede dolů a pěkně to sviští, ale škrábat se v tom ledu nahoru je docela mazec. Mám běžky se šupinami a stejně jsem pořád klouzal zpět, čili dřina nadvakrát :-)
No a v neposlední řadě při sjezdu na Mazivodí mizí stopa, je tam cesta k chatám a ta je celá ledovatá, čili nejde brzdit, vážně vůbec, lepší je na úsek asi 1 km běžky sundat a jít pěšky, i když i to je poměrně složité v těch botech.
Každopádně jet se to dá a myslím, že pokud ještě něco nenapdane, je to jedna z možností, kde si ještě jít se projet.
Vloženo 10.2.2019 18:25
Velké Karlovice. Pepin centrum - Horal a zpět. Úprava na jedničku, slunečno, proti předpovědi jen mírný větřík, dopoledne pevná a rychlá stopa, odpoledne mokrá a pomalá, lidí málo (na Karlovice🤔)... Jen mě překvapilo, že se tu (na webu) včera neobjevil žádný příspěvek. Pomohlo by to... 😕Ale i přesto, že to byl dnes výlet naslepo, nemělo to chybu...
Vloženo 8.2.2019 16:47
Přímo na Horní Bečvě nic není. Výjimkou bývala prošlápnutá stopa začínající na vrcholu sjezdovky u Sachovy studánky. Ta byla někdy i upravená skútrem. Ale sněhu je hodně a možná se dá narazit a na nějakou jinou "lidovou tvořivost" a jet po ní, kam až tě dovede. Nebo zvolit jistotu na Pustevnách, Bílé, Soláni či ve Velkých Karlovicích. Všude je to jen pár kilometrů
(Odpověď na dotaz uživatele Rosta OV z 8.2.: Muže někdo doporučit nějaké trasy přímo na HORNÍ BEČVĚ mám ubytování na 3 dny)
Vloženo 8.2.2019 16:34
Na skate mohu doporučit pouze závodní okruh 5 km. Obecně jsou cesty v Beskydech úzké a upravovány na dvě stopy klasický, takže pruh uprostřed je poměrně úzký. Ale pokud sneseš nevraživé pohledy, nadávky nebo dokonce inzultace klasiků za zo, že jim ničíš stopu, můžeš bruslit prakticky všude.
(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 7.2.: Zdravím,
chtěl bych se zeptat, zda je úsek Pustevny-Martiňák sjízdný na skate? Beskydy běžecky neznám.
Díky)
Vloženo 9.2.2019 6:54
Jel jsem z Albínova nám. Stopa až po Malen.kotel spíš žádná, potom je to kapku lepší. Ovšem žádná strojovka to není, vše od běžkařů. Z Ivančeny po Zimný to jde, ze Zimného na Lysou stopa neexistuje. To už jsem běžky nesl. Přeju hezký den všem!
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 9.2.: Ahoj, nevíte někdo, jak je to s úpravou tras na Lysou horu? Jsou upravené trasy z Malenovic?

Díky moc)
Vloženo 8.2.2019 10:02
(Odpověď na dotaz uživatele Maras z 7.2.: Zdravím,
chtěl bych v sobotu na Morávku na okruh nad Sviňorkami, jel tam teď někdo, je tam stopa? Díky.)
Ve středu tam byla nová strojová stopa viz. můj příspěvek.
Vloženo 5.2.2019 10:13
Bílá-Charbulák-Bílý Kříž-Konečná-Bobek-Bílá. Stopa od rolby už po oblevě ztvrdla. Napadl nový sníh 10-15cm, ale stopa ještě šla vidět. Ještě že tak, jinak by v lese ani nešlo jet, všude spousta větviček a jehličí. Kolem osad je stopa rozdupaná pěšáky. Díky tomu, že v ní chodili za oblevy jsou v ní dost hluboké díry takže se z kopce blbě brzdí. Teplota -2/3 takže fialový VR držel parádně
Vloženo 3.2.2019 13:13
Ideální je Čeladná nebo Ostravice na golfových hřištích. Sice je to za platek, ale vše zapůjčí a ještě je tam kvalitní stopa. V tomto případě spíše Čeladná a modrá trať, to je vlastně celé rovina.

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 31.1.: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, budu začínat na běžkách a ideálně zítra bych si to chtěl vyzkoušet někde na hřišti nebo rovince, než se mi začne snad věnovat strýc. Můžete mi někde něco doporučit kam si zajet a třeba jen na hodinku si vyzkoušet půjčené běžky? Mockrát děkuji)
Vloženo 1.2.2019 18:56
Visalaje - Bílý kříž - Švarná Hanka, Grůň - Bílá: Kvalitní strojově upravená stopa, hodně sněhu. Jen úvodní úsek Visalaje - rozcestí k Bílému kříži je spíš na nesení běžek, cesta lesem je úzká, poškozená pěšími turisty, spadlý strom apod.
Vloženo 28.1.2019 1:04
Pro Karolína: podle mne skoro rovina jedině trasy podél Vsetínské Bečvy z Velkých Karlovic cca po údolí Babská asi 8km, po hotel Horal 10km. Pak z okruhů na Bílé by šlo z Bílé na Bílý kříž už větší stoupání cca 12km, pak kolem Ostravice, nevím jak je projeto, třeba Mazák-restaurace Krbovna 7-9km, je tam toho víc, různě přes Albínovo nám. atd.. na Pustevnách krom rozdupaných stop směr Radhošt jsou nějaké okruhy cca 8-10km taky ale táhle dolů a táhle nahoru...snad nerozzdupané, dlouho jsem tam nebyl. Hřebenovky bych s dítětem na zádech nezkoušel, možná snad Kohútka-Kasárna 12km. Dejte zimní mapu na mapy.cz a plánovačem vyklikejte...
Vloženo 31.1.2019 21:04
(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 29.1.: Zdar běžkaři, chtěl bych se podívat na tratě kolem Čeladné.)

Poplatek za použití tras je 200 Kč. Trasy jsou hezky upravovány. V ceně jsou sprchy a úschovna zavazedel.
Vloženo 27.1.2019 21:04
Dobrý den chtela bych se zeptat běžkaři zda by jste mi doporučili nejakou trasu v moravskoslezských Beskydech či okolí která není moc do kopce a hlavně teda z kopce tedy ktera je spíše rovinatá? Busu mít na sobě dítě, tudíš žádný adrenalinový sjezd nehrozí :) předem děkuji :)
Vloženo 29.1.2019 5:23
(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 28.1.: Zdravím, chystáme se s přítelem za týden někam na běžky. Oba jsem začátečníci a chtěli bychom poradit nějakou pěknou trasu. Klidně i delší, máme dobrou fyzickou kondici a rádi se pořádně projedeme. Jsme z Brna, našlo by se něco do cca 150km od Brna? Nebo. Nemáte někdo odkaz na nějakou stránku, kde se dají trasy vyhledat znázorněné na mapě? Díky moc za případnou odpověď.)
Proč nevyzkoušet od vás nejblíže Nové město na moravě,,spousty upravených běžeckých tratí...
Vloženo 28.1.2019 14:40
Projeli jsme hřebenovou trasu Javorový - Slavíč - Visalaje. Je tam sice stopa od běžkařů, ale spousta popadaných stromů. Nedoporučuji. Max. pro chodce se sněžnicemi.
Vloženo 26.1.2019 18:12
Nová Lhota,,dnes jsem projel úsek Nová Lhota,Kubíkův vrch,Velká Javořina,Holubyho chata a zpět cca18km naprostý luxus,pochvala kdo udržuje tratě,nemělo to chybu,doporučuji,palec nahoru...
Vloženo 23.1.2019 13:58
Pustevny - Martinak upraveno vcera, stopy pěkné, tvrdé, občas jehličí ve stopě, občas trčí menší větev, ale super svezení! Pustevny závodní okruh (5 km) upraven dnes dopoledne a taky skvělé. Vetvicek méně. Okruh 9 km ještě upraven není. Na Radhost bylo taky cerstve upraveno. Takze dobré :)
Vloženo 23.1.2019 6:47
Zdravím,tak dnes jsem si přečetl na webu Pustevny,že rolba upravila stopu na Martiňák.Vždyť už to bylo trápné vymlouvat se na popadané stromy.Jde o úsek cca 8 km a ne všude jsou jehl.stromy.Co mají říkat např. v Jizerkách,Krkonoších a pod.Už to,že byla upravená hřebenovka Bumbálka - Vsetín na Valašskou 50 něco napovídá.Vidím to tak,že z Pusteven bude pouze centrum pro pěšáky.Vždyť i zvýšení ceny parkovného na 150 Kč nikoho neodradí a což už tak nová Cesta korunami stromů.Ráj běžkařů se tak bude zřejmě stěhovat do jiných lokalit,bohužel.
Vloženo 25.1.2019 19:06
Ale ano da da.... je to cca 4 km zpravidla s bezkami v ruce....
(Odpověď na dotaz uživatele Tonda z 23.1.: Ahoj běžkomaniaci.
Bohužel Pustevny nebudou již nikdy pusté, ještě chybí kolotoče a vietnamci s digitálkama...
A teď dotaz. Protože jsem od Brna a cestováni řeším autobusem mám v plánu Pustevny busem, dát konečně "sportovní okruh", Radhošť kostelík, zpět Pustevny a sjezd na Martiňák. Je prosím reálné dostat se od hotelu Martiňák na BUS v Horní Bečvě? Díky.)

O oblasti

Moravskoslezské Beskydy jsou nejrozsáhlejší částí Beskyd. Možná by se daly rozdělit na dvě dílčí části, vztažené k okolí dvou nejznámějších vrcholů, kterými jsou v západní části Radhošť s lyžařským centrem Pustevny a ve východní části pak Lysá hora, v jejímž okolí se také nacházejí běžecké stopy. Jenže pak by se těžko určovalo, do které z nich zařadit třeba areál Bílá ležící na pomezí Radhošťské a Lysohorské hornatiny nebo tratě na golfových hřištích Čeladná či Ostravice.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy