Moravskoslezské Beskydy – běžky

Moravskoslezské Beskydy jsou nejrozsáhlejší částí Beskyd. Možná by se daly rozdělit na dvě dílčí části, vztažené k okolí dvou nejznámějších vrcholů, kterými jsou v západní části Radhošť s lyžařským centrem Pustevny a ve východní části pak Lysá hora, v jejímž okolí se také nacházejí běžecké stopy. Jenže pak by se těžko…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 22.2.2020 18:55
Bílý kříž - Gruň upraveno strojově se stopou. Visalaje-Bílý kříž po modré udusané od pěšáků beze stopy pro lyžaře. Sněhu dost (20 cm nového), ale odpoledne začala obleva a v noci má pršet, takže tam, kde chyběl podklad, to bude brzo pryč.

(Odpověď na dotaz uživatele Lucie.P. z 22.2.: Dobrý den, nevíte někdo jaké jsou stopy pro běžkaře na Visalajích? Dá se dojet na Gruň? Díky. L.)
Vloženo 22.2.2020 14:57
Pustevny chata mir luxusni stopy :)
Vloženo 22.2.2020 5:56
Javorový odpoledne směr Kalužný spodní cestou. Sněhu dost cca 20 cm, stopa žádná. Sníh pouze nahoře takže dolů jedině pěšky.
Vloženo 21.2.2020 20:12
Rano zasnezene a zafoukane vetrem, odpoledne uz znicene od pesaku. Snehu vsude dostatek.
Dotaz Vloženo 21.2.2020 6:59
Zdravím, nevíte, jak teď vypadají běžecké stopy v okolí Pusteven a Bílé?Díky
Zodpovědět
Vloženo 15.2.2020 18:22
Pred obedem okruh kolem Zmrzleho podle hodinovych rucicek. Perfektni ale v nejnizsim miste uz trochu koren a prechod bez lyzi pres potoky. Zitra mozna jeste ok po vikendu asi ne. Nasledne po obede smer Radhost v polovine otocka nebot stopa zadna a povrch udusan a kluzky. Pesaci to tam zcela ovladli a na nas par bezkaru se divali jako na blazny.
Vloženo 15.2.2020 17:48
Pustevny. Okruhy Mír, Radhošť, Velká sjezdovka, Zmrzlý a Skalíkova louka. Celkem 45 km. Start ráno před osmou od chaty Mír, první v nádherně vyfrézované stopě (ještě byla teplá 😅), teplota +0, červený Swix, během dne párkrát domazáno.
Z Pusteven na Radhošť, bez stopy s 1-2 cm nočního sněhu. Tady úprava moc nedává smysl, vyjel jsem stopu na úplném okraji cca 10 metrů široké dálnice na vrchol a při cestě zpět, tedy za cca 30 minut, bylo vše rozšlapáno prvními pěšími vypatlanci. Hnus, velebnosti, chce se mi blejt🤮.
Okruh přes Velkou sjezdovku jsem otočil po čtyřech kilometrech v nadmořské výšce cca 800 metrů, kousek za místem, kde končila luxusní stopa. Rolba jela až dolů už bez stopovače. Sněhu rapidně zbývalo, zato se množila tmavá místa a šutry. Otočit a zpět nahoru v neposkvrněné stopě.
Kolem Zmrzlého proti směru hodinových ručiček, sjezd ve stopě bez komplikací, na úbočí směrem k Frenštátu v dolní části dva potoky, pouze překročení bez lyží, horni část už opět s dostatkem sněhu. Na tomto okruhu jsem dnes potkal asi nejvíc lidí.
Skalíkova louka okolo poledne pořád pěkná, tady hlavní proudy taky nejedou.
Sjezd k Míru už v těžším mokrém sněhu, stopa od rána dost utrpěla, ale pořád hodně dobré, i když pomalejší. 1,5 km před chatou Mír stopa končí, až k chatě pouze uhlazeno, sjízdné po závoru. Tedy aspoň pro mě, nikoli pro spousty dalších, jejichž lyže při dojezdu zpívaly. Nebo plakaly?
Obecně se dá říci, že od 800 metrů nahoru nebyl problém, sníh, slunce, perfektní úprava. Nejel jsem závodní okruhy, kde problémy nepředpokládám, ani Martiňák, z důvodu větší hustoty obyvatelstva😅
Dnes prostě krásný den viz
https://youtu.be/wu1vShTxgUM
Vloženo 14.2.2020 9:04
Martinak-Pust.-Mart. Supersvezení.Dole v zatáčkách jsou už na sněhu kamínky,tak bacha. Levou stopu zničili dva bruslaři. Takže z kopce jsem jel jak po D1 😕.
Vloženo 13.2.2020 19:40
Dnes modrý okruh na bílé- první kilometr špatný, samé přenášení, od odbočky na Samčanku jsem jel pravou variantou a to bylo pěkné na bruslení i klasiku a to až do nejvyššího místa a pak dál dolů skoro až k cestě taky dobrý. Za cestou zase málo sněhu a kličkování mezi šutrami.

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 5.2.: Dobrý den , nemáte někdo aktuální informaci o sněhových podmínkách na běžeckých tratích v okolí Bílé v beskydech ? Děkuji)
Vloženo 13.2.2020 16:36
Dnešní stav byl nahraně. Od auta až na začátek okruhu u závory z běžkama na rameni. Jezdím ve směru hodinových ručiček. Dole fakt málo sněhu, čím víš se stoupá, tím je to lepší. Horní část okruhu je pak už v pohodě. Sjezd od rozcestí nad sjezdovkou je zmrzlý, jsou tam hroudy ledu. Natloukl jsem si p..... Pokud nenapadne trochu sněhu je to v háji.
(Odpověď na dotaz uživatele Dáša z 12.2.: Hezký den, prosím jaká je aktuálně stav na Morávce, Sviňorky - je okruh protáhlý?
Předem moc děkuji za odpověď. Dáša)
Vloženo 10.2.2020 14:23
V neděli 9.2.2020 jsme jeli trasu z parkoviště pod hotelem Bezruč v Malenovicích na Lysou a zpět.
V plánu bylo vyjet vlekem Malenovice Hutě a nastoupit do stopy kousek od Albínova náměstí a pokračovat směrem na Ivančenu a Zimný. Bohužel vlek byl mimo provoz, takže nezbývalo než vyšlápnout cestou kolem jízdárny cca 2km a 200m výškových metrů. Velká škoda, že tato cesta není řešena jako přístup na Albínovo náměstí a tudíž upravena rolbou, dalo by se po ní bez problémů vyjet. Neupravené to bylo nahoru i dolů dost náročné, ale dalo se. Lepší volbou směrem nahoru je možná vlek Ski Malenovice, ale otázka je, jak pak zpět dolů.

Dále byla cesta upravena, ovšem s jedním podstatným problémem: jediná stopa je umístěna zhruba v jedné třetině celé šířky upraveného pásu a po stranách stopy byla navíc cca 5cm vysoká hrázka sněhu, někdě měkčího, někde zmrzlého. Takto je pás pro bruslení příliš úzký, špičky lyží se zasekávají právě do té hrázky sněhu vedle stopy a bruslení do kopce bylo dost špatné. Při jízdě ve stopě zase tato hrázka částečně vadila při odrazu hůlkou. Přitom zůstává vpravo od stopy zhruba půl metru zcela nevyužitého upraveného prostoru.
Pokud by rolbaři posunuli stopu o zhruba 30-50cm více doprava a opravili stopovač tak, aby prostor vedle stopy byl rovný a nevystupoval nad rovinu upravené stopy, tak by to bylo fajn. Takto je to opravdu velká škoda, vzhledem k vynaloženému úsilí.

Cesta je to vcelku pěkná, i když docela náročná, hodnotil bych ji jako červenou, místy až černou. V celé délce jen pro zdatné běžkaře. Bylo by dobré přidat profil trasy někam na web, zároveň po trase rozmístit kilometrovníky. Nahoru 3 hodiny svižným tempem, dolů 55 minut.
Vloženo 10.2.2020 13:15
Trasa Mír přes Pustevny na Martiňák a zpět v krásné stopě, která stála jistě nemalé úsilí a prostředky...
Kolem 14 nebo 15 hodiny se od chaty Mír směrem ke Skalíkově louce vydala dvojice ve tmavě červené Ladě Niva s plátěnou střechou s rozchodem kol přesně v obou stopách a ty záměrně a systematicky v celé délce zničila
Vloženo 9.2.2020 19:10
Bílý Kříž - Gruň a zpět,stopa žádná, cesta prohrnutá, někde zledovatělé plochy a místy bez sněhu .Na louce sněhu dost ,ale hodně "rozbitá" od běžkařů nebo pěších. Celkově dost dřina.
Vloženo 9.2.2020 11:07
Včera Bílá, Bobek, Bumbálka, Salajka, Bílá. Ze začátku super, ale na hřebeni málo sněhu. Rolba něco zmáčkla a něco odhrnula úplně pryč. Jako příprava na další sněžení je to asi ok, ale pro běžkaře by to místy asi bylo lepší to ani neupravovat:) z Bumbálky do Bílé už zase lepší. Beze stopy, jen na skate. Místy dost málo sněhu, místy zledovatělé. na horší běžky. Počasí a výhledy to ale vyvážily. Podle mě kdo chce do Bílé, tak asi raději na druhou stranu (nad Ondrášův dvůr). My (a nejen my) jsme se včera poučili, že i když je na bílé stopy uvedena úprava, tak to znamená že ta rolba tam projela, ne že jsou tam super podmínky...
Každopádně i tak jsme rádi za snahu a krásný den v horách. Kdo chce super podmínky, tak jeďte tam, kde jsou. Třeba do Jeseníků...
Vloženo 8.2.2020 20:22
Apeluju na zdravý rozum a slušnost. Nejezděte prosím na trase Chata Mír a Martiňák skate. Ničite stopy pro klasiku.
Vloženo 8.2.2020 20:14
Charbulák... Bílý Kříž. Sněhu hodně,stopa špatná nebo žádná.Ale podmínky dobré.
Vloženo 7.2.2020 21:44
Dneska se dalo na Pustevny i z Trojanovic. Mrholilo, kolem 0. První km krásné bruslení, pak už uklouzána jen úzká ulička, takže 2 vrstvy červeného Swixu to řešily. Nahoře závodní okruh přimrzlý, takže vosk už moc nechytal, ale o to rychleji to jelo ve stopě z kopce. Zítra předpokládám, že to bude z rána zmrzlé už od spoda.
Vloženo 6.2.2020 19:49
Pustevny - Radhošť - Martiňák - Pustevny. Teplota pod nulou, zataženo, vrchol v mracích. Všechny stopy poražený, ale:
- až k Radegastovi pole neorané, ráj pěšáků, dál na Radhošť dvě krásné stopy a široký pruh na bruslení (a pro pěšáky) s čerstvým sněhem, který ještě nestihl ztvrdnout a skate je spíše za trest
- sjezd od Maměnky směr Martiňák se ještě dá, ale brzy bude vyplužený
- na trase jsou desítky metrů, kde nešel použít stopovač a cesta je pouze uhlazená
- dva potoky přes cestu, nutno se rozhodnout, zda-li přejet kolmo nebo překročit, obojí je na hraně a nutno dávat pozor
- v druhé polovině trasy se stopy musely podělit o asfaltovou cestu s potokem a místy potok vyhrává
- cca 200 metrů před Martiňákem jsem to otočil, sněhu méně a o to více šutrů
Shrnuto: Sníh sice napadl, ale jen ve vyšších polohách, Rožnov je zelený. Martiňák je na hraně, předpokládám že stejně tak i Mír, sjezdu do Trojanovic nevěřím už vůbec. Za mě dnes jen 60%
Vloženo 6.2.2020 16:16
Trasa Pustevny - Martinak vcera v poledne cerstve protazeno. Krasna stopa i pres to, ze misty prosakovala voda. Odpoledne za odmenu i slunicko.
Vloženo 1.2.2020 17:10
Papežov - Lysá hora upraveno v pátek k večeru, dnes po poledni už manšestr zdaleka nebyl, ale pořád byl povrch relativně rovný - jen úseky, kudy vede zároveň pěší přímá trasa, místy připomínaly oraniště. Spodních cca 500 m nepříliš pěkná kombinace ledu a břečky (někdo i lyže směrem dolů sundal a to ne z důvodu,že by sjezd technicky nezvládl - já sjel v pohodě), po 2 km už úplně v pohodě. Asfalt zatím nikde nekoukal, maximálně prosvítal. Kdo má možnost volby, tak horší lyže a skate - stopa na klasiku je jen na 400m nahoře. Poměr bežkařů a skialpinistů zhruba 1:1, ale vládnou pěší a běžci.

Zimný - Ivančena strojovou stopu na klasiku má, kromě posledních 2 km. Kvalita střídavá - od nádherných úseků po horší, co jsou zašpiněné jehličím (na fotce je nejvíc zapadané místo). Asi 1km před Ivančenou jsem 150m přenášel viz další foto,na kameňačkách se to dá asi přejít. V neděli se bude přenášet podle mě na dalších 3 krátkých úsecích.

Teplota taková, že někdo dokonce vyrazil nahoře bez (ale nešlo o ženu :-). GPS záznam trasy (a všeho upraveného): https://www.strava.com/activities/3062563948

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 30.1.2020 19:21
Mečůvka, Martiňák, Pustevny běžecký areál. Na Mečůvce málo sněhu, po zelené pěšky na rozcestník s žlutou, od rozcestníku už jen na běžkách, paráda, nádherné zimní podmínky, od Martiňáku dvě strojově udělané stopy.
V běžeckém areálu na Pustevnách je dobře zasněžená a udělaná stopa jak na klasiku, tak i pro bruslaře.
Jen chci poprosit bruslaře, opravdu od Martiňáku na Pustevny není místo pro tuto techniku, jen zničíte tyto skvělé stopy, díky !!!
Vloženo 30.1.2020 16:14
Teď jsme projeli trasu Chata Mír- Skalikova louka ( k parkovišti na Pustevnách) a parádní svezení. Ráno chvilku skoro sluníčko, teď už sněžilo
Vloženo 29.1.2020 7:57
Ahoj, jed na Pustevny. Trasy Okruhy okolo Zmrzlého a Nořičí hory nebo směr Martinak nebo Mír.
(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej z 28.1.: Zdravím běžkaři, měl bych na Vás malý dotaz :-) rád bych o víkendu z Brna vyrazil do Beskyd na běžky ale vůbec tyto hory neznám, dokázal by mi někdo poradit kam vyrazit? Nějaký vhodný okruh kde je sníh a je to vhodné pro hobíky? Díky moc! :-))
Vloženo 29.1.2020 7:50
ANO.
(Odpověď na dotaz uživatele LH z 29.1.: Zdravím, dá se vyjet na Pustevny bez řetězů? Díky.)
Vloženo 27.1.2020 20:27
Pustevny nejlepší podminky v Beskydech. Sněhová situace je bohužel jaká je.
(Odpověď na dotaz uživatele Michal-VS z 25.1.: Dobrý večer,mohl by mi někdo prosím poradit nějakou trasu z Pusteven? Tam a zpět.. Zda se vůbec dá na běžkách..ale co jsem tady četl tak podmínky fajné :-)
Další týden bych se vypravil.. Díky)
Vloženo 27.1.2020 20:25
Dnešní bezky z parkoviště na Radhošť a zpět. Stopa místy rozslapana a měkká mazano modrým, ale podkluzovalo. Poté na Martinak a zpět. Stopa čerstvě projeta rolbou. Super.
Krásné počasí, lidí málo.
Vloženo 30.1.2020 18:49
Minulý víkend jsme ji s kamarádkama jely na běžkách a dalo se to v pohodě, celou dobu na lyžích. (Odpověď na dotaz uživatele Martin z 30.1.: Ahoj, nevite nekdo jak to vypada na Gruni, cesta na Bily kriz?)
Vloženo 26.1.2020 19:06
Chata Mír - Skalíkova louka a zpět, dnes naprostá paráda, stopa luxusní, jen místy trochu přemrzlá. Upraveno možná od půl km nad chatou. Oproti trase Martiňák - Pustevny minimum lidí.
Vloženo 26.1.2020 18:52
Dnes Lysohorská magistrála. Pěšky z Malenovic nahoru na Hutě. Dále cesta hodně rozbitá od pěšáků. Od jihu i méně sněhu a objevují se kameny ve stoupání. Od Ivančeny už dobrý, po cca 1km i jedna stopa ve výborném stavu, která jde až na Zimní. Na vrchol Lysé už někdy stopa poničená, ale dá se v ní vystoupat až nahoru. Dolů se dá sjet až na Papežov, sněhu dost, dá se přibrzdit, zatím není led.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 28.1.2020 6:40
Nene je to posypané štěrkem pod kterým je led, řetězy nejsou třeba.
(Odpověď na dotaz uživatele LH z 28.1.: Ahoj, jak to vypadá s výjezdem na prakoviště na Pustevnách? Je třeba řetězy? Díky.)
Vloženo 27.1.2020 8:53
Martiňák - Pustevny a zpět. Stopa perfektní, upravená, občas trošku namrzlá.
Vloženo 25.1.2020 18:57
Papežov - směr Ivančena. Čerstvě udělaná stopa (více o strojové úpravě www.bilestopy.cz), naprosto luxusní-drželo to jak mělo a klouzalo to jak mělo :), větší část bez lidí, v části, kde chodili i turisté na Lysou, tak nechodili do stopy (příjemné překvapení), spíše více skialpinistů. Velká změna oproti přelidněným Pustevnám.
Vloženo 25.1.2020 17:47
Chata Mír - Pustevny a zpět, stopa výborná, sněhu dostatek, super výhledy, na Pustevnách strašně hodně lidí/jsou ledové sochy/, parádní běžkování.
Vloženo 25.1.2020 17:32
Dnes jsem byl na Pustevnách. Z Podolánek jsem udělal první převýšení z údolí a pak se už dalo nazout a dojet na Martiňák. Zde bylo čerstvě upraveno, 2 vyfrézované stopy a uhlazený menšestr - PARÁDA!. Rychlá stopa bez omezení na Pustevny. Pak okruh kolem Nořičí hory - ze začátku upraveno pro skate i klasiku, dál už vyšlapáno běžkaři. Z jihu méně sněhu i ledové plotny od potoků. Na Radhošť hodně pěšáků, ale stopa kupodivu v dobrém stavu. Nahoře daleké výhledy (Malá Fatra, Javorníky). Zpátky na Pustevny a po Knížecí sjezd do údolí, dobře sjízdné až do Raztoky.
Vloženo 26.1.2020 10:46
Pustevny, odpoledne, autem z Prostred.Becvy, pulhodiny stani v kopci kvuli blokujicimu autu, horni parking za 100kc narvany, milion lidi,azuro, -3st,silny ledovy vitr. Zavodni 5km okruh kolem Zmzleho vrchu. Trasa upravena, tvrda, skate i klasika, spousta jehlici a vetvicek na zemi. Celkove lituji, ze ve V.Karlovicich neni dost snehu, protoze Pustevny nesnesou celkove s VK srovnani. Skol.
Vloženo 25.1.2020 8:23
Ahoj, z Hlavate na Martinak vede neupravovana hodně kopcovitá trasa. Sjízdné to je, když je dostatek prachoveho sněhu (teď ne). Martinak - Pustevny - Mír manchester a 2 strojové stopy.
(Odpověď na dotaz uživatele michaela z 23.1.: Ahojte, nevite, zda je dost snehu z Hlavate rozc na Martinak? dale pak je to OK se snehem pokracovat Pustevny, chata Mir a Roznov dojit?

dekuji)
Vloženo 24.1.2020 17:18
Chata Mír-Pustevny a zpět , podmínky přímo ideální, stopy pevné, sněhu opravdu dostatek. Lyžařů poměrně poskrovnu, což o víkendu už platit nebude. Lepší to být už ani nemohlo:)

https://otmarclimbing.rajce.idnes.cz/Bezky_Pustevny/#33333.jpg
https://otmarclimbing.rajce.idnes.cz/Bezky_Pustevny/#1111.jpg
https://otmarclimbing.rajce.idnes.cz/Bezky_Pustevny/#2222.jpg
Vloženo 22.1.2020 19:46
Pustevny - Martiňák a zpět, závodní okruh a část stopy pod Velkou sjezdovku, 30 km klasicky. Vše skvěle upraveno, stopy pevné a odolávající bruslařům, sněhu dostatek, teplota lehce pod nulou pro fialový Swix. Ráno jasno, odpoledne zataženo, kolem čtvrté začal poletovat jemný mokrý hnus, později přešel ve sněžení. Free ledové sochy jako bonus. Pro zimní inspiraci viz odkaz
https://youtu.be/Odv5hqr6iHk
Vloženo 22.1.2020 15:49
Dnes Pustevny - Martiňák stopa luxusní,jako na olympiadě,-2°,swix modrý extra. Škoda chodit do práce.
Vloženo 21.1.2020 20:10
Mír-Pustevny skutečně pohádka. Pustevny-Radhošť samozřejmě lidé, ale i tak bezva, dvě perfektní stopy po hřebenu. Od hotelu, po sjezdovce, dál po značce a lesem napojení zpět k Chatě Mír průjezdné, sníh tam je.

O oblasti

Moravskoslezské Beskydy jsou nejrozsáhlejší částí Beskyd. Možná by se daly rozdělit na dvě dílčí části, vztažené k okolí dvou nejznámějších vrcholů, kterými jsou v západní části Radhošť s lyžařským centrem Pustevny a ve východní části pak Lysá hora, v jejímž okolí se také nacházejí běžecké stopy. Jenže pak by se těžko určovalo, do které z nich zařadit třeba areál Bílá ležící na pomezí Radhošťské a Lysohorské hornatiny nebo tratě na golfových hřištích Čeladná či Ostravice.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy