Moravskoslezské Beskydy – rady a tipy pro běžkaře

KamZaSněhem.cz přináší zejména zprávy o aktuálních podmínkách - pro oblast Moravskoslezské Beskydy jsou zde.

Na této stránce ale najdete rady, které zůstávají platné dlouhodobě:

Lyžaři radí lyžařům

Mezi zprávami o aktuálních podmínkách se objevily některé odpovědi na dotazy, které mohou pomáhat i po delší době. Přesunuli jsme je sem:

Dotaz Vloženo 7.2.2020 8:20
Chtěl bych se zdejších zeptat, kde v Beskydech je to nejlepší na skate. Nejsem vůbec z tohoto koutu republiky a pojedu tam poprvé, chtěl bych se podívat na Pustevny. Podle toho, co jsem viděl na fotkách směrem na Martinov se ale bojím, že budou úzké stopy a ničil bych to klasikářům. Naopak jsem vyčetl, že Pustevny-Radhošť by to mělo být pro skate dobré. Tak prosím o komentář, případně doporučení, kde v Beskydech se dá v pohodě bruslit. Díky
Vloženo 7.2.2020 8:54
1) Na Pustevnách jsou na skate vhodné všechny trasy, kromě trasy na Martiňák a k chatě Mír včetně spojky přes Skalíkovu louku, jak píšou i na webu Pusteven - https://www.pustevny.cz/bezky/: "Trasy na Martiňák, chatu Mír a Skalíkovu louku jsou upravovány pouze pro klasickou techniku běhu. I jednotlivec, který přes vyřezané stopy bruslí, je dokáže značně poničit. Apelujeme na dodržování tohoto pravidla. Ostatní upravované trasy jsou upravovány jak pro klasiku, tak pro bruslení." Trasa na Radhošť bývá hodně využívána i pěšími a tedy mnohdy rozdupána, dává smysl tam vyrážet brzy po úpravě. Na sportovní skate bývá nejlepší závodní okruh, ten mívá i nejlepší sněhové podmínky.
2) Lysá hora z Papežova, ale také brzy po úpravě, protože část trasy využívají i pěší. Za dobrých sněhových podmínek jsou na skate použitelné i další napojené trasy, viz moje zpráva z 2.1 a GPS popř. tehdejší GPS záznam https://www.strava.com/activities/3062563948.
3) určitě Velké Karlovice, pokud je tam dost sněhu
Případně mě mohou doplnit místní znalci :-)
Dotaz Vloženo 8.2.2019 14:30
Muže někdo doporučit nějaké trasy přímo na HORNÍ BEČVĚ mám ubytování na 3 dny
Vloženo 8.2.2019 16:47
Přímo na Horní Bečvě nic není. Výjimkou bývala prošlápnutá stopa začínající na vrcholu sjezdovky u Sachovy studánky. Ta byla někdy i upravená skútrem. Ale sněhu je hodně a možná se dá narazit a na nějakou jinou "lidovou tvořivost" a jet po ní, kam až tě dovede. Nebo zvolit jistotu na Pustevnách, Bílé, Soláni či ve Velkých Karlovicích. Všude je to jen pár kilometrů
Dotaz Vloženo 7.2.2019 20:00
Zdravím,
chtěl bych se zeptat, zda je úsek Pustevny-Martiňák sjízdný na skate? Beskydy běžecky neznám.
Díky
Vloženo 8.2.2019 16:34
Na skate mohu doporučit pouze závodní okruh 5 km. Obecně jsou cesty v Beskydech úzké a upravovány na dvě stopy klasický, takže pruh uprostřed je poměrně úzký. Ale pokud sneseš nevraživé pohledy, nadávky nebo dokonce inzultace klasiků za zo, že jim ničíš stopu, můžeš bruslit prakticky všude.
Dotaz Vloženo 31.1.2019 14:31
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, budu začínat na běžkách a ideálně zítra bych si to chtěl vyzkoušet někde na hřišti nebo rovince, než se mi začne snad věnovat strýc. Můžete mi někde něco doporučit kam si zajet a třeba jen na hodinku si vyzkoušet půjčené běžky? Mockrát děkuji
Vloženo 3.2.2019 13:13
Ideální je Čeladná nebo Ostravice na golfových hřištích. Sice je to za platek, ale vše zapůjčí a ještě je tam kvalitní stopa. V tomto případě spíše Čeladná a modrá trať, to je vlastně celé rovina.
Dotaz Vloženo 29.1.2019 13:29
Zdar běžkaři, chtěl bych se podívat na tratě kolem Čeladné. Slyšel jsem, že tratě se platí, takže počítám, že to bude super upravené. Může někdo popsat jaké to tam opravdu je? Stojí za to se tam podívat? Díky Jirka
Vloženo 31.1.2019 21:04
Poplatek za použití tras je 200 Kč. Trasy jsou hezky upravovány. V ceně jsou sprchy a úschovna zavazedel.
Dotaz Vloženo 27.1.2019 21:04
Dobrý den chtela bych se zeptat běžkaři zda by jste mi doporučili nejakou trasu v moravskoslezských Beskydech či okolí která není moc do kopce a hlavně teda z kopce tedy ktera je spíše rovinatá? Busu mít na sobě dítě, tudíš žádný adrenalinový sjezd nehrozí :) předem děkuji :)
Vloženo 28.1.2019 1:04
Pro Karolína: podle mne skoro rovina jedině trasy podél Vsetínské Bečvy z Velkých Karlovic cca po údolí Babská asi 8km, po hotel Horal 10km. Pak z okruhů na Bílé by šlo z Bílé na Bílý kříž už větší stoupání cca 12km, pak kolem Ostravice, nevím jak je projeto, třeba Mazák-restaurace Krbovna 7-9km, je tam toho víc, různě přes Albínovo nám. atd.. na Pustevnách krom rozdupaných stop směr Radhošt jsou nějaké okruhy cca 8-10km taky ale táhle dolů a táhle nahoru...snad nerozzdupané, dlouho jsem tam nebyl. Hřebenovky bych s dítětem na zádech nezkoušel, možná snad Kohútka-Kasárna 12km. Dejte zimní mapu na mapy.cz a plánovačem vyklikejte...
Dotaz Vloženo 28.12.2018 7:57
Chtěl bych se zeptat jsem klasik začátečník zatím jsem byl jezdit na ski golfu na Ostravici a jednou na Pustevnách trat Pusteny-kostel Cyrila a Metoděje a zpět. Chci zkusit přírodní trasy můžete mi nějaké doporučit.
Vloženo 29.12.2018 22:18
Nejlépe Pustevny, je tam dost sněhu, ale je potřeba vyjet včas, parkoviště je brzy plné. Závodní okruh je jistota 5 km, ale je fyzicky docela těžký ... nebo se dá jet z Pusteven směrem na Martiňák, taky udržovana cesta pro běžkaře, ale cesta postupně klesa níž, ale pokud je upravovana, tak by to mohlo být OK. Bílá a Morávka jsou taky super tratě na běžky, ale tam je zatím málo sněhu.
Dotaz Vloženo 18.1.2018 16:27
Prosim, kde je nejaka bezkarska trasa pro zacatecniky v Beskydech?
Vloženo 19.1.2018 12:45
Trase z Pusteven na chatu Mír do RpR se říká důchodcovská (pořád mírně z kopce). Podobná je i z Pusteven na Martiňák. ale momentálně nevím kolik je tam sněhu.
Dotaz Vloženo 29.12.2016 19:52
Dobrý večer,
prosím o radu.Na běžkách jsem v životě nebyli ,ale chtěli by jsme začít.Chtěli by jsme někam zajet nejlépe na víkend.Poradíte nějakou lehčí trasu či nějakou klasiku?Nemusí být přímo v Beskydech mohou být i Jeseníky.
Děkuji za tipy.Hezký večer : )
Vloženo 30.12.2016 9:12
Jednoznačně stopy v údolí ve V.Karlovicích. Louky strojové stopy....

Našli jste zde rady, které již nejsou aktuální? Nebo mezi aktuálními zprávami leží dlouhodobě platné doporučení, které by se hodilo přesunout sem? Napište nám o tom na info@kamzasnehem.cz, něco s tím uděláme.

Odkazy pro oblast Moravskoslezské Beskydy

Další užitečné odkazy najdete i na úrovni nadřazené oblasti: