Krkonoše – rady a tipy pro běžkaře

KamZaSněhem.cz přináší zejména zprávy o aktuálních podmínkách - pro oblast Krkonoše jsou zde.

Na této stránce ale najdete rady, které zůstávají platné dlouhodobě:

Tipy na výlety a další články

Kam z Harrachova po upravených tratích

Harrachov je známý hlavně skokanskými můstky a skiareálem. Běžeckých tratí se však v okolí nachází snad ještě víc, než sjezdovek. Nastoupit na běžky můžete na více místech na okrajích města. Kam až můžete dojet z Harrachova po upravovaných tratích?

Na běžky okolo Černé a Světlé hory

Nejvýše položené upravované běžecké tratě v Krkonoších. Často jedno z prvních míst, kde se dá lyžovat. Zároveň na krkonošské poměry asi největší jistotu pravidelné úpravy pro běžkaře. To vše najdeme na Černé hoře.

Lyžaři radí lyžařům

Mezi zprávami o aktuálních podmínkách se objevily některé odpovědi na dotazy, které mohou pomáhat i po delší době. Přesunuli jsme je sem:

Dotaz Vloženo 15.1.2024 10:44
Máte někdo zkušenost jak je přístupná Sněžka na běžkách z Horní Malé Úpy přes Svorovou horu nebo po zelené
a pak na Luční ? Je to třeba srovnatelné s přejezem jako je Luční - Špindlerovka - Kameny - Vosecká nebo je to vyložené nevhodné pro běžky. Dík
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 15.1.2024 19:06
Z Pomezek na Jelenku to asi půjde, z Jelenky na Svorovou horu je to hodně prudké a klikaté, směrem dolů to ani pěšky často nejde moc sejít, dál je to rovina až ke Sněžce, ale na hřebeni hodně fouká, tak si dokážu představit, že to bude led, ze kterého koukají kameny. Tipuju, že dohromady tak kilometr nebude jetelný, ale letos jsem tam nebyl.
Vloženo 16.1.2024 7:56
K dotazu na Krkonošský přejezd doplním: úsek Sněžka - Slezský dům se z převážné části překonává s běžkami v ruce. Teoreticky by byla možná varianta objet to po asfaltce polským územím, ale tam je dle map zákaz vstupu. Úsek Slezský dům - Luční bouda je technicky nenáročný a je krásný.

Se sjezdem ze Sněžky k Pomezním boudám nemám osobní zkušenost, ale před pár týdny jsem se o něm bavil s jedním krkonošským lyžařem. Pro něj jako pro technicky zdatného lyžaře zvyklého na krkonošské podmínky to trasa pro výlet na běžkách vhodná je. Ale asi se počítá s jejich občasným sundáváním a náročnost tam bude určitě vyšší, než třeba zmiňovaný úsek Luční bouda - Špindlerovka.
Dotaz Vloženo 16.3.2022 22:12
díky za odpovědi na hřebenovku :) tak se zeptám jinak, je někde v Rokytnici trasa na bruslení? Budu bydlet na lovčence na horní stanici jedny tý lanovky... takže bych potřeboval jezdit někde tam nahoře, abych se pak dostal na hotel... jde o to, jestli tam vůbec je kde reálně bruslit?
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 17.3.2022 18:41
Z tohoto místa je nejlepší začít od Ručiček kousek směrem dolů k Harrachovu a pak odbočit na Kládovou cestu a po ní jet až na Krakonošovu snídani - úsek, co je na videu u tohoto článku https://www.kamzasnehem.cz/video/dvoracky-2013-04 v čase 0:20-0:45. Teď snad bude lepší počasí, než při natáčení tohoto videa :-) Od Krakonošovy snídaně bych pokračoval kousek nahoru k Vosecké boudě a pak odbočil na cestu Terex, po ní se dá jet až k silnici vedoucí do Polska. Obecně se vše od Ručiček směrem na sever a západ upravuje pro oba styly. Slušné to může být i z Ručiček na Čertovu horu (pokud proběhne úprava). Údolí Mumlavy se sice taky upravuje pro oba styly, ale bruslařskou část rádi a intenzivně využívají i pěší...
Dotaz Vloženo 11.2.2020 13:59
Ahoj, budeme příští týden na pár pracovních dní ubytovaní na Erlebachově boudě, má smysl si brát běžky? Kam byste doporučili vyrazit? (prosím něco rozumně dostupného hlavně časově) Je dost sněhu a něco upraveno? Případně máte tip, co si projet (Trasu tak cca na 1,5 hodiny)? Skate/klasika?
Pedem mockrát díky, oplátkou můžu nabídnout perfektní informační servis na jizerské magistrále :)
Iva
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 12.2.2020 11:35
U Erlebašky asi týden jezdí vlek. Na běžkách se už dá na běžky všude, věřím, že to přežije i blížící se pondělní oteplení. Bohužel na skate, případně klasiku to tady je dle počasí a možnosti rolbařů, respektive skate se dá téměř vždy na Moravskou, ale za mizerných podmínek, pěší nebo skútry to hned po úpravě ničí...a to i vyříznutou stopu. Ale i tak běžkařů na klasiku je tu dost(turistů). Skol
Vloženo 12.2.2020 12:43
Doplněk k běžkám v okolí Erlebašky:
Na Moravskou jsou to necelé 3km, respektive od křižovatky nad Erlebaškou, kde už se nedává štěrk, to je tak 2,5km. Přesto bych si na tuto trasu tzv.áčkové lyže nebral( úprava tak 3xdo týdne, ale hned rozšlapané, ale na sportovní vybití OK. Další běžkařské trasy, jak i ukazují mapy.cz, jsou neupravované a i kvůli nyní neustále padajícímu sněhu a větru jsou do pár minut zafoukané. Je to spíše na backcountry, či tvrdé lyže, neboť terén je dost nepravidelný (samé propady a podobně...jako za starých časů), takže fakt turistika.
Vloženo 14.2.2020 21:43
K trasám blízko Erlebachovy boudy doplním ještě zkušenosti z lyžování 2 roky zpátky:
1) tohle zmiňoval už PetrM: trasa od Špindlerovy boudy k Moravské boudě, stejně tak i silnička někam k parkovišti na začátkem sáňkařské dráhy, prostě tohle https://mapy.cz/s/2sPXX. Celkem něco přes 3 km, 1-2 stopy po stranách + mezi tím se asi dá bruslit do té doby, než to rozdupou pěší.
2) ještě je rozumně dostupné trasa "Buď fit" v Labském dole - od Dívčí lávky cca 4km proti proudu Labe. Upravuje se jen pro klasiku.
Aktuální podmínky na obou těchto trasách se hledají těžko, takže napsání zprávy, jaké to tam bylo, určitě potěší. Další možnosti lyžování na upravených tratích už jsou vzdálenější, jak na Mísečky tak na Pláně sebere dost času se tam vydrápat.
Dotaz Vloženo 25.3.2019 21:19
Neznám to moc na Mísečkách. Poradí někdo s ohledem na aktuální situaci?
Vzhledem ke zrušeným autobusům se potřebujeme v neděli dostat z H.Míseček do Špindlu. Běžky+středně těžké batohy+možná ne úplně zkušení běžkaři.
Kterou cestu volit? Případný nedostatek sněhu a dojití pěšky nevadí. Případně nějaký časový odhad.
Tuším, že Vodovodní cestou by to šlo. Může být lepší volba: kolem Harrachovy skály k Benecku a z vršku Labské zpět do Bedřichova? Je ještě nějaká rozumná možnost?
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 26.3.2019 14:33
Dobrý den Mirku,
nejkratší cesta je Vodovodní, viz zde https://mapy.cz/s/3q8Ot . Sněhu dost, jen v místě bodu 2 již asi budou koukat kameny, pozor. Sjízdnost záleží na stavu sněhu a úpravě. Je tam jeden krátký prudší kopec. Sundat a těch 200m snést? Max. 15 minut. Cca. 2,1 km.

Nebo se nechá jet svážnicí směr Labský důl, zde https://mapy.cz/s/3q8P7 je to 2 km do mírného kopce a pak je poměrně mírný sjezd 3,5 km do Špindlu. Pozor také při přejezdech sjezdovek. Opět záleží na aktuálním stavu sněhu, kterého je dost. Tím stavem sněhu myslím, jestli to jede nebo ne a proběhlou úpravu. Obě cesty jsem jel v neděli večer a bylo to trochu oraniště a zas tak moc to nejelo. ( max. 30 minut)

K.
Dotaz Vloženo 12.2.2019 19:35
Prosim o radu. Mate tip na kratickou relativne rovnou trasu pro predskolni ditko, ktere s radosti objevuje kouzlo bezek? Budeme ve Vitkovicich, neni problem popojet nekam autem. V Krusnych horach je Jeziskova cesta primo pro deti, je neco takoveho v Krkonosich? Dekuji!!!
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 13.2.2019 8:14
Ahoj. Nejsem místní, ale slyšel jsem, že ve Vrchlabí, hned na příjezdu z Vašeho směru, je nově vzniklé středisko, kde zasněžují a upravují stopy. Je to úplná rovina s nadjezdem přes místní komunikaci. http://www.nabezky.cz/
Dotaz Vloženo 4.2.2019 13:52
Ahoj
dá se někudy skatem vybruslit ze Špindlu na trasy kolem Míseček, resp. Benecka?
Díky moc za odpověď.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 5.2.2019 8:30
Ahoj Pavle,

nejblíž je to po Vodovodní, jeď vpravo a sleduj ty, co jedou shora. Používá se teď jako sjezdovka pro začátečníky.
Viz mapa: https://mapy.cz/s/3nNdI
Dotaz Vloženo 25.1.2019 22:03
Ahoj, jako trasu z Pomezek byste doporučili pro začátečníka? Např. okruh Haida, je tam velké převýšení? Jízda z kopce je zatím trochu problém :-) díky
Úpa a Rýchory
Vloženo 28.1.2019 12:16
Dobrý den.
Okruh Haida zvládnete. Nějaká převýšení tam jsou, ale není to nic hrozného. Je to pohodové lyžování s krásnými výhledy na Sněžku. Určitě vyzkoušejte.
Ještě mohu doporučit trasu z Pomezních bud ke kostelu a pak k Lysečinské boudě. Na trase Vás čeká jen jeden velký "sešup" a to vedle sjezdovky k Červenému kostelu. Ale dá se to, v nejhorším sundáte lyže a kopec sejdete po cestě pěšky. Není to dlouhá cesta. Od kostela určitě vyzkoušejte trasu k Lysečinské boudě. Bude se Vám líbit.
Dotaz Vloženo 13.1.2018 19:55
Zdravím všechny. Chtěl bych poradit jako vūbec neznalému. Je možné se z pomezek dostat na běžkách na Sněžku? Moc děkuji za odpověď
Úpa a Rýchory
Vloženo 14.1.2018 15:32
Z pomezek se da na Snezku pres Jelenku a potom pres Svorovou horu,ale z Jelenky to je spis turistika nez bezkareni. Nebo se da pres Spaleny mlyn a dale pres Janovy boudy a dal pres Ruzohorky to je na bezkach lepsi.
Dotaz Vloženo 10.1.2017 22:16
Nevíte prosím, zda funguje restaurace nebo nějaké občerstvení v areálu Lomnice n. Pop. ?
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice
Vloženo 11.1.2017 18:17
Primo v arealu mustku nic moc, ale v Lomnici, Plouznici nebo Syrenove se da najist vyborne. Syrenov i Plouznice jsou primo na trase magistraly. Odkazy zde:

http://www.naplouznici.cz/
http://naklepande.cz/
http://www.ubytovani-lomnice.cz/
Dotaz Vloženo 9.1.2017 12:12
Chci dát přejezd Krkonoš od Harrachova do Trutnova, nevite nekdo jesli se to nahoře dá projet? na každý mapě je(uprava trati) to jinak...myslel jsem tuhle trasu: Čertova hora - Ručičky - Dvoračky - Vrbatova bouda - Horní Mísečky - Špindlerův Mlýn - Pláň - U Srubu - Stoh - Na Rozcestí - přes Lyščí horu - Lučiny - Václavák - Krausovy boudy - Horní Maršov - býv. Maxova bouda - na Sněžné domky - kolem rozhledny a vrchu Baba...chtel bych to jet na skate
Za cenné rady předem děkuji
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 9.1.2017 17:46
Zdar, už jsem absolvoval pár přejezdů Krkonoš, bud z Harrachova nebo Rokytnice na Malou Upu,přes Lysou Horu, Labskou Boudu, Martinovku,Petrovku,Špindlerovku,Luční Boudu, Sněžku a na Pomezní boudy, jel jsem to většinou na univerzálních práskačkách ale záleží na podmínkách a sněhu, ale cesta tam i zpět zabrala celý den a musel sem si přivstat po ránu, jinak parádní výlet když vyjde počasí.Ted Brzo se chystám na něco podobného a sehnat partáky je docela obtíž...kdyby jsi měl eventuelně zájem o společnost, ozvi se.
Já osobně bych do Špindlu nesjížděl ale taky to jde ale po těch hřebenech to je prostě lepší
Dotaz Vloženo 23.3.2016 23:13
Jsme s rodinou ve Spindlu a chceme jet na bezky na Misecky. Koukam, ze cena za lanovku Medvedin na 1 jizdu pro rodinu je 780,-. Ctu to dobre? Mate nekdo nejaky tip, jak se tomu vyhnout? Tuto cenu povazuju za spatny vtip.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 24.3.2016 7:19
no, pokud máš auto, tak se snad vyplatí jet na Mísečky autem, je to sice 40 km (směr Jilemnice), ale poměr cena x výkon je rozhodně lepší...
Nebo, pokud je nahoře sníh a jste zdatní, udělat celodeňák, vyjet busem na Špindlerovku a odtud přes Labskou na Mísečky. Dolů to pak po sjezdovce sjedete zpět do Špindlu... SKOL :-)
Dotaz Vloženo 24.2.2015 14:20
Ahoj,
můžu se zeptat, jestli v souvislosti se sobotní Krkonoškou 70, dojde k nějaké uzavírce běžkařských tras pro běžné turisty? Obzvlášť mě zajímá trasa z Tetřevých bud na Klínovky.
Díky moc za odpověď.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 27.2.2015 22:40
to Pavel: při K70 nic turistům uzavřeno není
Dotaz Vloženo 14.2.2015 11:04
ldck.aie, případně jiní místní znalci, jak se nejlépe dostat z Jakuszyc na tu cestu hraničním průsekem na Szrenicu (Svinské kameny) a Tvarožník?? Díky!
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 14.2.2015 16:31
Vlček:
aaaa//www#mapy#cz/s/fRL8

Tady píšou, že html kód bude automaticky odstraněn, takže: Nahraď aaaa http:, nahraď # tečkou. Je možné jak z bodu 1, tak z bodu 2, v bodě 3 se cesty spojí. Ale pozor - je to v Krnapu a nemělo by se tam!
Dotaz Vloženo 2.2.2015 10:11
Ahoj, chystáme se v pátek do Janských na běžky, poradíte nějakou pěknou trasu? Přijedeme busem na kolonádu tak kudy se dostat na stopu, odjíždět máme v plánu taky z Jánských. Děkuji :)
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 3.2.2015 23:42
Ahoj Lucko, nejblíž to máš na Modrokamenku a odtud to je rolbou projetý na Krausovky buď přímo, nebo přes Pražačku. Od Krausovek možno zvolit okruh okolo Světlé nebo přes Pardubky na Černou. Možností je hodně. Mrkni na fotky ze včera: http://nautilu.rajce.idnes.cz/Cerna_hora_26.1.a_2.2.2015#trasa2.2.2015.jpg
Vloženo 4.2.2015 6:56
Jééé, děkuji za pěkný report, pomohlo! Už se teda neskutečně těším :)
Dotaz Vloženo 22.1.2015 11:28
Ahoj, poraďte prosím nejlepší cestu na běžkách z Vosecké boudy na Orle. Jak nejlépe objet Harrachov a kde přejet do Polska?
Díky moc za odpověď.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 22.1.2015 13:01
Pavel: To snad ani přímo nejde. Já bych to pod Voseckou vzala po cestě Terex pod Jakšínem a třeba až přes rozcestí Celnice k harrachovskému kempu, pak pěšky k žst a odtamtud dál na běžkách na Orle.
Vloženo 22.1.2015 16:04
Z Vosecké Mumlavou do Harrachova na autobusové nádraží.Busem k vlakovému nádraží. Přejít koleje a upravenou stopou /dvě možnosti/ k Orle. Datum neplatí ale vyzkoušeno.
Vloženo 23.1.2015 15:28
Ahoj Pavle, já to jezdívám od Vosecké nahoru po žluté která se připojí na červenou (Cesta českopol. přátelství), po níž pokračuji na Szrenicu, PL chata, a pořád poté červené až se po celkem zajímavém sjezdu objeví zelená. Zelená je turistická ale super off roadka, takřka vždy jsou tam vyjeté koleje od běžkařů. Sjedeš dole u Jakuszyc, a dle nálady buď projedeš přes stadion, nebo se mu vyhneš a po směrovkách dosvištíš rovnou na Orle. Jely jsme ji s kámoškou minulou sobotu, začaly jsme dole v Harrachově, Terrexem na Voseckou, a pak výše uvedenou trasou přehoupnutí se přes hřeben do Jakuszyckého areálu. Je to z velké části od Szrenice sjezd, ale jak říkám, turistická, takže nečekat upravenou stezku:) Ale rozhodně stojí za ozkoušení, nedoporučila bych začátečníkům kteří si nejsou úplně jisti při sjezdech volnějším terénem (viz mimo jizerskou magistrálu), Krkonoše jsou samy o sobě dobrou školou .)
Vloženo 24.1.2015 21:22
Z Jakušic na Voseckou po hraniční čáře, pohodová turisťárna, nikde nikdo, 5 cenťáků prašanu, sluníčko, prostě pohoda.

Našli jste zde rady, které již nejsou aktuální? Nebo mezi aktuálními zprávami leží dlouhodobě platné doporučení, které by se hodilo přesunout sem? Napište nám o tom na info@kamzasnehem.cz, něco s tím uděláme.

Odkazy pro oblast Krkonoše

Další užitečné odkazy najdete v rámci podrobnějšího členění oblasti Krkonoše