Praha a střední Čechy – rady a tipy pro běžkaře

KamZaSněhem.cz přináší zejména zprávy o aktuálních podmínkách - pro oblast Praha a střední Čechy jsou zde.

Na této stránce ale najdete rady, které zůstávají platné dlouhodobě:

Tipy na výlety a další články

Lyžování na golfovém hřišti v Berouně

Beroun Golf Club je jedním z golfových hřišť, kde si můžete zalyžovat na upraveném okruhu. S ohledem na jeho nadmořskou výšku to ale chce mít štěstí na sněhové podmínky.

Hřebenovka na Hřebenech

Kdo si užívá lyžování i bez strojově upravených stop a chtěl by vyrazit na běžkách z Prahy do nejbližších kopců a lesů, jsou pro něj Hřebeny volbou číslo jedna. Pozor, dostatek sněhu zde ale bývá jen zřídka.

Vypich = lyžování v Praze na umělém sněhu

Centrum pražského lyžování na technickém sněhu se od roku 2018 přesunulo z Chuchle na Vypich. Má to nějaké výhody i v době, kdy zrovna v Praze napadne přírodní sníh? A kde všude se na umělém sněhu lyžovalo v Praze v minulosti?

Na běžky v okolí Jižního Města

Hostivařský lesopark, Milíčovský les, ale i přilehlá pole a louky. Když napadne jednou za čas dostatek sněhu i v Praze, lyžaři z Jižního Města či Petrovic mají na poměry hlavního města slušný výběr, kam vyrazit na běžky.

Lyžaři radí lyžařům

Mezi zprávami o aktuálních podmínkách se objevily některé odpovědi na dotazy, které mohou pomáhat i po delší době. Přesunuli jsme je sem:

Dotaz Vloženo 4.12.2023 20:47
Nevíte kde je to Praze nebo okolí nejlepší na skate? Byl jsem v neděli v lesoparku Hostivař, na cestách to bylo ušlapané, úzké a umrzlé, takže nic moc. Ve volném terénu to bylo příliš mnoho prašanu. (naměřil jsem 13cm sněhu).
Praha
Vloženo 5.12.2023 6:30
Na skate to bývá nejlepší:
- ve Hvězdě a na Ladronce
- v Letňanském lesoparku
- v Milíčovském lese (okolo hald a na cestě středem lesa)
Plus různé cyklostezky, ale pro ně to platí spíše těsně po sněžení.
Hostivař bývá na skate obvykle maximálně průměrná, v sobotu byla asi ještě dobrá, v pondělí jednoznačně špatná.
Dotaz Vloženo 16.1.2021 9:01
Milicovske homole, kde přesně to je? Na skate upravené?
Praha
Vloženo 16.1.2021 16:51
Jako Milíčovská homole je místními nazývána sestava tří kopců, která zde vznikla, když se stavělo Jižní Město. V článku https://www.kamzasnehem.cz/clanky/bezky-praha-jizni-mesto je to místo nazváno "haldy". Z těch 3 kopců je nejvyšší Milíčovský vrch (309 m) - viz https://mapy.cz/s/lusopelapa. Asfaltové cesty okolo hald zpravidla dobře ušlapou pěší a ušlapou lyžaři a proto se zde na pražské poměry bruslí velmi slušně. Strojově upravované to ale není.
Dotaz Vloženo 13.1.2021 23:08
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li se v Brdech někde upravuje stopa rolbou na skate? Případně poradit, kde by to na bruslení bylo nejvhodnější? Děkuji za odpověď.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 15.1.2021 6:49
Přímo v Brdech (ani na Hřebenech) se běžkařské trasy strojově neupravují. Kdo má rád skate i na úsecích "přírodně upravených", může místy využívat asfaltových cest s uježděným sněhem. Na Hřebenech jsou vidět ukázky takových dvou úseků ve videu u článku https://www.kamzasnehem.cz/video/hrebeny-2013-01. Můj odhad ale je, že na obstojný skate v těchto místech to chce víc sněhu, než aktuálně napadlo.

Na Podbrdsku se ale nachází i "ski areál" Těškov, kde upravují za dobrých podmínek okruhy na polích a na loukách. Info se nachází na http://www.sparta-cycling.cz/ a tím, že jde primárně pro cyklisty, tak je pro ně při úpravě skate priorita. Jak to tam vypadalo před lety je vidět na starém videu zde https://www.kamzasnehem.cz/video/teskov-2013-01, ale to je z roku, který byl opravdu bohatý na sníh.
Dotaz Vloženo 10.1.2021 21:03
Něco pro naprosté začátečníky v Brdech? není třeba moc km spíše rovina...děkuji:-)
Brdy a Hřebeny
Vloženo 11.1.2021 17:18
Zdravím pro začátečníky je vhodná trasu z Teslín po zelené ke Spálené boudě a dále po žluté k Soudné louce kde odbočit ze žluté tz a jet dále přes Getsemanky k chatě Na Burku a na vrchol Nad Marástkem. Dále také trasa z Orlova směr Pilská nádrž přes haj. U Slaniny. Také je pěkná a nenáročná trasa z park.na hřebeni při cestě Mníšek pod Brdy-Řevnice kde se nechá pohodlně bez velkých sjezdů jet po červené tz směr Skalka-Červený kříž-Na Rovinách- Vrážky.
Dotaz Vloženo 2.2.2019 21:21
Zdravim, chci se zeptat kde sa na Moninci mohu pripojit na tuhle trasu jestli to vubec jde? Jdu tim smerem na bezky poprve....dekuji moc
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 3.2.2019 17:03
vyjedeš na horní stanici lanovky a vydáš se po cestě nahoru a tam se nachazejí upravené stopy
Dotaz Vloženo 22.1.2018 10:37
Zdravím, mohl by mi prosím někdo poradit, která část by byla nejvhodnější pro mne jako absolutní začátečnici ? Výchozí bod bych viděla na Borotín. Nemusím jet celé kolo, stačila by vybraná část, klidně pojedu po stejné trase TAM i Zpět.
Děkuji za pomoc.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 22.1.2018 14:51
Libenice- Bizon- Libenice= mírně zvlněná trasa.

Našli jste zde rady, které již nejsou aktuální? Nebo mezi aktuálními zprávami leží dlouhodobě platné doporučení, které by se hodilo přesunout sem? Napište nám o tom na info@kamzasnehem.cz, něco s tím uděláme.

Odkazy pro oblast Praha a střední Čechy

Na úrovni této hlavní oblasti žádné užitečné odkazy nemáme.

Další užitečné odkazy najdete v rámci podrobnějšího členění oblasti Praha a střední Čechy