Krušné hory – rady a tipy pro běžkaře

KamZaSněhem.cz přináší zejména zprávy o aktuálních podmínkách - pro oblast Krušné hory jsou zde.

Na této stránce ale najdete rady, které zůstávají platné dlouhodobě:

Tipy na výlety a další články

Z Dlouhé Louky do německého Holzhau

Dlouhá Louka a Holzhau. Dva areály, každý v jiné zemi, přesto propojené upravenou běžkařskou tratí. Do Holzhau se dá z Dlouhé Louky dojet i dobrodružnějšími trasami. Na videu máme natočenou tu okolo přehrady Fláje a přes Český Jiřetín. Ale i tu nejkratší upravovanou.

Lyžaři radí lyžařům

Mezi zprávami o aktuálních podmínkách se objevily některé odpovědi na dotazy, které mohou pomáhat i po delší době. Přesunuli jsme je sem:

Dotaz Vloženo 2.12.2023 19:31
Nevite prosim, zda uz (zase) funguje velke (bezplatne) parkoviste na cinovci?
Východní Krušné hory
Vloženo 2.12.2023 20:04
Nefunguje. Je to oplocené a nelze tam vjet.
Vloženo 25.12.2023 8:01
Před Vánoci toto velké parkoviště už zas fungovalo. Oplocení tam je stále, jen v místě vjezdu je přerušené.
Myslím, že minulé zimy to bylo podobné. První víkend(y) sezóny se používat nedalo, ale pak ho otevřeli.
Dotaz Vloženo 28.1.2023 20:05
Dobrý den, poradíte odkud začít, když bychom rádi spíše německou stranu u Klinů? Rádi bychom zítra vyrazili. Děkuju
Východní Krušné hory
Vloženo 28.1.2023 20:30
Vhodné nástupní místo, ze kterého je to blíž do Německa, je parkoviště na Mračném vrchu - tady https://mapy.cz/s/razapacese
Dotaz Vloženo 23.1.2023 12:54
Máte prosím někdo informace, proč je zrušeno velké parkoviště na Dlouhé Louce?
Východní Krušné hory
Vloženo 23.1.2023 19:41
Mělo by jít pouze o přesun: Od nové sezóny 2022/2023 bude odstavná plocha z důvodu větší kapacity nově na louce za penzionem Rozcestí s vjezdem těsně pod penzionem po levé straně při příjezdu - to psali v prosinci na kbstopa.cz. A teď v neděli, když napadl první lyžovatelný sníh tohoto roku: placená odstavná plocha zatím zavřená.

Příští víkend to bude asi už po novu - tohle jsou aktuální informace z neděle: na tratích leží 10-15 cm hutného prachového sněhu. tratě dobře sjízdné zatím bez strojové úpravy. a v pondělí doplněno: o úpravě tratí na víkend rozhodneme po sněžení ve čtvrtek a pátek
Dotaz Vloženo 26.11.2022 8:20
Zdravím všechny nedočkavé a mám dotaz jestli někdo z Vás neví zda je obnovena stržená lávka - přechod na Rehefeldem na českou stranu ? Dík
Východní Krušné hory
Vloženo 2.12.2022 21:04
Ano je zcela nová ale je posunutá asi o 200 m, jezdil jsem okolo do listopadu na kole.
Dotaz Vloženo 10.2.2022 15:55
Ahoj,
o víkendu jedeme poprvé na běžky do Krušných hor. Prosím o typ na okruh ca 40-50 km ubytování budeme v Mikulově. Event. i typ, kde se cestou můžeme zastavit na jídlo. Děkuji P.
Východní Krušné hory
Vloženo 11.2.2022 7:21
Záleží na úpravě tratí. Každopádně vjet nahoru na Nové Město nebo Moldavu, jde to i vakem či busem. A pak se dát směrem buď na Dlouhou louku nebo opačně na Cínovec. Na Dlouhou louku asi nebudou upraveny pláně a bude nutno jít kus pěšky. Lze i jet na Dlouhou louku přímo autem, ale je to přes údolí tak 25 km. Na Dlouhé louce jsou fakt krásné okruhy, při troše štěstí bude upraven i spojovák kolem Flájské nádrže k okruhu Jelení hora. Ale ta byla tuto sezonu strojově upravena jen jednou. Jídlo jen na Dlouhé louce.
Nebo zamířit druhým směrem na Cínovec a pokračovat na Komáří Víšku. Taky krásné trasy, ale opět je to o úpravě. Když budou upraveny okruhy 5 a 10 km, tak je rozhodně nevynechat. Jsou šikovně zastrčené a není tam tolik lidí. S jídlem je to lepší, Moldava - nadraží, Nové město. Vitiška, pár restaurací na Cínovci a Komárka.
Z obou tras je možno přejet do Německa, tam bývá úprava častější. Z cínovce na Altenberg a okruhy kolem Kahlebergu a opět zastčený a opomíjený Sharspitze, Na Dlouhé louce lze přejet z Žebráckého rohu do Holzhau.
Problém je, že výše uvedené trasy spravuje šest nezávislých spolků a většinou nejsou propojky udržované.
Dotaz Vloženo 24.1.2022 23:46
Dobry den, chtela bych se prosim zeptat, zacinam s bezkama, mohl by mi nekdo poradit kde konkretne v jake lokalite je nejlepsi se ucit?
Dekuju!!!
Východní Krušné hory
Vloženo 25.1.2022 21:15
Z Cínovce na Dlouhou louku je to vše jistota a žádný prudký kopec takže nehrozí nebezpečné pády..
Dotaz Vloženo 11.2.2021 19:47
Dobrý den, nevíte někdo, jak je to s příjezdem a parkováním u bývalé obce Háje u Potůčků? Na mapě gis.kr-karlovarsky.cz/klm/ je tam vyznačené parkoviště, ale zajímalo by mě, zda se tam v praxi dá v zimě dojet a do kolika hodin je o víkendu šance na zaparkování. Mám to blíž na Šumavu, ale v posledních letech je to tam se sněhem slabší, tak se snažím poznávat i Krušné hory.
Západní Krušné hory
Vloženo 12.2.2021 15:41
Na Háje se v zimě nedostanete, neprotahuje se to...
Dotaz Vloženo 12.2.2021 11:47
Ahoj, chystám se v sobotu na Dlouhou louku. Nikdy jsem tam nebyl. Prosím poraďte, co je upraveno na bruslení. Nedávno tu byl příspěvek někoho, kdo si stěžoval že bruslaři ničí stopy, tak bych to nerad dělal taky.
A jaké jsou tam možnosti parkování, bývá to hlavní parkoviště plné? Pokud ano, kde jinde se dá parkovat?
Díky
Východní Krušné hory
Vloženo 12.2.2021 13:17
Dobrý den, na parkovišti na 100% zaparkujete. Mějte mince na zaplacení 10,20,50. Dopoledne o víkendu bývá fronta při vjezdu. Jinde neparkujte, zadní malé parkoviště je pouze na povolení MÚ Osek. Na víkend bude jistě upravené vše. Bruslí se na všech okruzích. Užší je propojka přes Vilejšov, jinak je šířka dostačující, dle mého názoru, pro oboje.... bruslení i klasiku.
Dotaz Vloženo 29.1.2021 22:50
Prosím o informaci, po kterých trasách se můžeme vydat, pokud potřebujeme prostor na skate? Děkuji
Východní Krušné hory
Vloženo 30.1.2021 12:06
Ve východní části Krušných hor se na většině míst upravuje pro oba styly, tedy i pro skate. Z míst, která mám "naježděna" osobně, mohu doporučit např. cokoliv mezi Dlouhou Loukou a Cínovcem. Samozřejmě závisí na aktuálních sněhových podmínkách a úpravě.

Kde to na skate NENÍ:
- na Sněžníku. Ale od Tisé směrem k Petrovicím již bruslit lze - podrobněji to psal Petr zde https://www.kamzasnehem.cz/bezky/krusne-hory/tisa-decinsky-sneznik/trasy#otazky
- na některých tratích v Německu. Pouze na klasiku se upravuje významná část tratí v okolí Holzhau a úsek po bývalé železnici mezi Holzhau a Neurehefeldem/Moldavou.
Dotaz Vloženo 29.1.2021 22:23
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli se v okolí Sněžníku/Tisé dá i bruslit. Děkuji.
Tisá a Děčínský Sněžník
Vloženo 29.1.2021 22:32
Dobrý den, na Sněžníku prosím nebruslete, viz report níže, ve zkratce jde o to, že za
1. Máme tady složení běžkařů takové, že 95% jsou klasici.
2. Vzhledem k návštěvnosti tras - kdybychom vyřízli jen 1 stopu, stejně si klasici t druhou sami vyrobí.

Doporučuji trasy od Turistické chaty na Rájec a dál na Petrovice - jezdí tu rolba, je tu méně lidí a je tu prostor na skate - http://www.zapomenute-pohranici.cz/

To znamená, že v okolí Tisé bruslit lze.
Dotaz Vloženo 23.1.2021 20:26
Ahoj, zitra ráno bych rád vyrazil autem na Cínovec a odtud dále na běžky. Myslíte, že bude silnice v pořádku? Vyrážím tímto smérem poprvé. Moc děkuji. Petr
Východní Krušné hory
Vloženo 23.1.2021 21:25
Pokud nejsou extrémní podmínky, silnice Dubí - Cínovec bych se nebál. Je bez záludných míst a bývá dobře udržovaná. Jako řidič, co nerad na sněhu, tam jezdím v době s větším množstvím sněhu rozhodně raději, než na Dlouhou Louku, Nové Město nebo Klíny.
Dotaz Vloženo 22.1.2021 9:24
Prosím, co je P4 a Na Klínech? Klíny jsem našla na mapě. Ale co P4...? Chceme menší okruh s dětmi. Byli jsme na Dlouhé louce, to bylo akorát, jen těch lidí a fronta na parkoviště. Je někde v okolí Litvínova podobný okruh, kde se dá zaparkovat "rychleji"? Děkuji. Neznám to tam...
Východní Krušné hory
Vloženo 22.1.2021 10:04
P4 je parkoviště, na webu Klínů je mapka s trasami a parkovišti. Parkoviště jsou o víkendu placená a dost obsazená. Okruhy jsou spíše pro sportovně založené jedince, nejsou to plně rovinky. Jsou tam dva doopravdy hezké okruhy (první přes Klínskou bránu na Mníšek (přes DDR), druhý kolečko přes Jelení hlavu). Každý z nich z Klínů cca 15 km. S dětmi se to dá kolem tří hodin.
Dotaz Vloženo 22.1.2021 7:32
Je vhodná trasa na bruslení z Petrovic směrem na Děčínský Sněžník? Upravuje se to rolbou nebo skůtrem? Díky
Tisá a Děčínský Sněžník
Vloženo 22.1.2021 9:37
Ahoj, z Petrovic, přes Rájec až k turistické chatě na Tisou to je na skate. Potom dál trasy na Sněžník už na skate nejsou, protože máme 2 stopy. Ale je to rovinka a lze to dobře soupaží :)
Dotaz Vloženo 20.1.2021 12:39
Ahoj, poradíte mi prosím, kam jet s dětmi na klasiku, aby to bylo upravené? Cínovec?Dlouhá louka? Samozřejmě víkend...děkuji předem za tipy.
Východní Krušné hory
Vloženo 21.1.2021 8:40
V okolí Cínovce i Dlouhé louky se pravidelně upravuje. S dětmi možná lepší ta Dlouhá louka, na magistrále mezi Cínovcem a Vitiškou bývá dost plno, ale v podstatě neuděláte chybu ani na jednom z těch míst. Asi záleží, kam to máte blíž.
Dotaz Vloženo 12.1.2021 20:37
Upravuji se stopy v tydnu v noci/rano na Dlouhe louce? Nebo se upravuje jen o vikendu? Diky
Východní Krušné hory
Vloženo 13.1.2021 6:17
Na Dlouhé Louce upravují dle aktuálních podmínek, tedy když to má smysl, tak i v týdnu. Dává smysl sledovat Skimapu s GPS záznamem úpravy http://skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod a web http://kbstopa.cz/ s podrobnostmi v textové podobě. Ideálně oba weby - např. teď na Skimapě už záznam z úpravy v noci na středu je, ale na kbstopa.cz zatím podrobnější info není (dost možná se rozhodovalo o úpravě na poslední chvíli dle podmínek).
Dotaz Vloženo 6.2.2019 6:40
Prosím, kde parkovat na Cínovci? Minulou sezónu jsem jezdila ke golfu, ale tam je to malé. Díky
Východní Krušné hory
Vloženo 6.2.2019 7:01
Jak jsem psal včera, hned při vjezdu na Cínovec za hotelem Pomezí doleva a cca 100 metrech je velké parkoviště, včera zdarma o víkendu nevím. Je tam taková celkem nenápadná odbočka na šířku jednoho a půl auta, když to přejedete je možno se po pár metrech na kruháči vrátit. Nebo je možno za pár eur zaparkovat na německé straně u celnice a tam bude místo vždy.
Dotaz Vloženo 8.1.2019 13:04
Zdravím všechny a mám dotaz.
Jak je to se vstupem na biathlon arénu?
Když jsem tam byl naposledy byla tam cedule UZAVŘENO.
Nějaké sporťáky jsem tam viděl ale byli v dresech takže asi trénink a neměl jsem odvahu jim tam vlézt. Bylo to tedy o víkendu tak jestli to nezavírají právě jenom na něj a v týdnu je vstup bez problémů.
Díky předem za vysvětlení.
Východní Krušné hory
Vloženo 8.1.2019 14:06
Aréna je v zásadě stále uzavřena. Respektive je určena pro trénink oddílů a školy. Důvod je hlavně bezpečnost. Momentálně je v týdnu takový "tolerovaný" vstup za předpokladu neomezení trénujících. Víkendy bývá zavřeno zcela a během závodů je to jasné. A jak to vypadá venku, tak už teď budou vysněženy i tratě mimo Kahleberg, tak to bude lepší.
Dotaz Vloženo 5.1.2019 15:50
Dobry den. Dotaz: projizdeji v okoli Boziho Daru trasy i na klasiku? Mela bych jet zitra na Bozak. Dekuji za odpoved
Západní Krušné hory
Vloženo 5.1.2019 19:35
Jasně i klasika. Mimo brusliciho okruhu, ale na klasiku na tam hodně tras, takže žádný strach
Dotaz Vloženo 27.1.2017 22:10
Co úsek po červené turistické od Liškárny (konec plání vých. od Adolfova) přes Jelení vrch, Stříbrný rybník, Panenskou na Tisou, protahuje se to i tam? Je to tam v lese a sněhu tam bývá zpravidla více i déle drží než na stezce Zapomenuté pohraničí. Na mapách to však není vyznačeno, přitom je to nádherná trasa.
Východní Krušné hory
Vloženo 27.1.2017 22:50
Od Liškárny na Stříbrňák,Panenskou,rybník Cihlák jezdí spolehlivě "rolba Německých turistů". Pod Panenskou nejedou po červené ale dolu strání k lesu a doleva a potom doprav po neznačené cestě která už na mapách je. Projedou to za každého počasí a je to pěkná trasa.
Dotaz Vloženo 27.1.2017 18:43
Ahoj, chystám se zítra na Fláje. Není možné přehradu na běžkách objet? Nechce se mi vracet... Poraďte. Díky.
Východní Krušné hory
Vloženo 27.1.2017 20:48
Fláje se dají objet delším okruhem přes Český Jiřetín, trasou třeba jako je na tomto videu http://www.kamzasnehem.cz/video/flaje-holzhau-2013-03 (v Holzhau není třeba objídžět celý areál, trasa vede podél hranice celou dobu). Spojka do Českého Jiřetína by se narozdíl od doby, kdy vzniklo video, již měla upravovat - na http://skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod je vidět, že rolba tam byla před minulým víkendem. Pak se musí kousek pěšky přes Jiřetín a po silnici v Německu, ale je to pár stovek metrů a pak už začínají tratě areálu Holzhau.
Dotaz Vloženo 25.1.2017 10:08
To Dzim.: Díky za zprávu, kde parkuješ v Pyšné?
Východní Krušné hory
Vloženo 25.1.2017 12:08
Odpověď Pavlovi: většinou když mířím přímo na Lesnou, parkuju nahoře u cesty ke sjezdovkám. Když jdu na Sluneční cestu, nechávám auto spíš na spodním parkovišti u bývalé Chatařky. O víkendu je ale potřeba tam být nejpozději v deset, potom už je to s místem horší.
Dotaz Vloženo 24.1.2017 14:52
Na http://www.kbstopa.cz/ píšou, že Nové Město není již členem kbstopy. Znamená to, že se část magistrály mezi Cínovcem a Bouřňákem už neupravuje? Podle skimapy to vypadá, že se upravuje jako dřív. Dík za odpověď.
Východní Krušné hory
Vloženo 24.1.2017 18:55
Ano, není členem KB stopy, ale upravuje se za podpory mest Dubí. Rolba z Cínovce. Jezdí se pravidelně směr na Komárku i směr na Nové město k trafu. Min jednou týdně v pátek se pojede. Někdy když napadne i v týdnu. Skimapa nelže. KBS s tím nemá nic společného což může bát uživateli stop stejně jendo, hlavně že je upraveno. Krušnohorský dvůr
Vloženo 24.1.2017 21:02
Je to přesně jak píše Ondřej a zápis do skimapa.cz je zapisován prostřednickvím GPS ve vlastnictví, režii a provozu KBS v rolbě která změnila majitel a původně jezdila na Novém městě nyní na Cínovci. KBS je zapsaný spolek z části podporovaný krajem. Součástí může být i nový provozovatel rolby na Cínovci pokud projeví zájem, stejně jako jsou nově součástí úseky Adolfov a Petrovice.
Dotaz Vloženo 21.1.2017 14:44
Dotaz pro KBS: Daji se koupit znamky i na Adolfove ci Komarce? Rad bych podporil, ale mnou drive vyuzivane DMS se zrusily a Dlouhou Louku a Kliny mam krapet z ruky. Predem diky za odpoved.
Východní Krušné hory
Vloženo 21.1.2017 17:03
Pro oblast Krásný Les - Petrovice - Tisá - Sněžník můžete zakoupit KBS známku v Petrovicích v letadle AIR Restaurant, je to na trase magistrály.
Patrick
Dotaz Vloženo 13.1.2017 19:37
Nemate nekdo tipy a rady jak to chodi na Pyšné? Kde se parkuje, jestli je modra trasa na Lesnou protažená jen na klasiku, nebo i na skate a tak. Dik!
Východní Krušné hory
Vloženo 14.1.2017 9:12
Běžně je tam pro oba styly, přímo nahoru na Lesnou je cesta trochu užší, ale dá se bruslit, na Sluneční cestě jsou leckdy i dvě stopy na krajích a mezi nimi dostatek prostoru na bruslení. Jak je to s parkováním ale nevím, ale asi někde u sjezdovky.
Vloženo 14.1.2017 9:13
Ahoj. Moje zkušenosti a znalost skoro domácího prostředí: parkovat se dá na na parkovišti u HS, ale parkují tam i všichni na sjezdovky. Při problematickém počasí můžeš mít problém vyjet až nahoru bez 4x4 nebo bez řetězů. Auto lze nechat dole na Pyšné u restaurací a rolba občas zajíždí i dolu nebo projít mezi baráka a napojit se na modrou na začátku Sluneční cesty. Upravuje se jen s 1 stopou na klasiku, takže se dá bruslit. Já osobně raději nechám auto nahoře na konci Sluneční za Svahovou a jedu z vrchu nebo pokračuji na okruh Svahová.
Dotaz Vloženo 6.2.2016 15:23
Když jsem šel, okolo biatlonového areálu u Zinwaldu, zdálo se mi, že je tam sněhu dost. Nevíte zda tento areál náhodou nezasněžují a jestli zde může lyžovat veřejnost.
Východní Krušné hory
Vloženo 8.2.2016 10:05
Zasněžují to, ale veřejnost tam může jen ve vyhrazený čas a platí se - na začátku sezony chtěli 5 EUR za volné ježdění, teď nabízejí jen kompletní biatlon s trenérem, za 59 EUR. Termíny jsou na www.altenberg.de

Našli jste zde rady, které již nejsou aktuální? Nebo mezi aktuálními zprávami leží dlouhodobě platné doporučení, které by se hodilo přesunout sem? Napište nám o tom na info@kamzasnehem.cz, něco s tím uděláme.

Odkazy pro oblast Krušné hory

Další užitečné odkazy najdete v rámci podrobnějšího členění oblasti Krušné hory