Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 2.4.2022 23:37
Na Dlouhé Louce možno postavit sněhuláka. Asfaltka k oboře ale jen s popraškem ze včerejška. Něco jako lyžování jsem zkoušel u plotu na hřebenu Loučné. Největší závěj má pořád ještě kolem 1,5 metru. Bohužel už sníh není souvislý, na vrcholu a hlavně u brány u odbočky na Střelnou jsou úseky téměř bez sněhu, takže letos opravdu naposledy.
9:13
9:20
10:16
Vloženo 19.3.2022 11:41
Dopoledne na Cinovci směr Vitiška. Místy i výborná stopa, jinak upraveno jak jen to šlo. Obvyklá místa je nutné objet, někde půlka cesty se sněhem nebo ledem a půlka asfalt. Podle mě poslední příležitost se ještě relativně slušně svézt. Kolem 9 hodiny trochu sněžilo, jen poprašek, ten jízdu dost zpomalil. Mlha a foukalo. Určitě doporučuji starší lyže.
8:03
8:03
9:34
9:34

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 14.3.2022 8:53
Zdravím, včera jsme ještě natočili pohodových 25 km na DL. Je tam hodně míst co se musí přenášet, ale pro srdcaře se to ještě dá. Souhlasím s kolegou níže, že web Dlouhé Louky je bohužel spíše nepoužitelný. Myslím že tenhle týden tam ještě něco natočit půjde, je tam dobrá vrstva, která chvíli vydrží, pokud nezaprší. Skol!
Vloženo 14.3.2022 8:17
Nejprve jsem jel na Dlouhou Louku, tam pláně prakticky bez sněhu a při pohledu na stopy jsem to vzdal a jel na Cínovec. Přes Pramenáč na Vitišku (zledovatělé, místy nutné objíždět). Pak jsem zkusil okruh 10 km a to je katastrofa - stará zledovatělá stopa plná jehličí, často je nutné přenášet. Celkově velké zklamání.
Je škoda, že o stavu jednotlivých tras nejsou někde přehledné aktuální informace. Dají se sice najít v těchto příspěvcích, ale to je někdy (třeba v terénu) dost obtížné. A "aktuální informace" na webu Dlouhé Louky jsou už úplně mimo (i když mají třeba dnešní datum), tak pozor.
Vloženo 13.3.2022 21:21
Dnes 6:30 Cínovec, výjezd na Kahleberg a tratě kolem biatlonového areálu - umydlené, vo držku; zpět na Cínovec a po červené na Komáří hůrku, resp. rozcestí Pod Komáří hůrkou - zcela bez lidí a celkem pěkný sníh, jen jedno místo metr dlouhé se musí přejít po trávě; zpět na Cínovec a pak okruh U vojáka a na Pramenáč velmi pěkné; sjezd na Vitišku a po magistrále zpět na Cínovec - nejhorší zážitek, po celé šířce umydlené, i v 11 dopoledne na slunci zcela ledové, na starých kombíkách bez hran jsem se nemohl odrazit při bruslení.
Vloženo 12.3.2022 17:35
Ranní svezení po kahleberských okruzích. Všude čerstvě urolbováno, občas bez stopy pro klasiku, ale celkově pohodové svezení bez slabších míst.
Vloženo 12.3.2022 15:52
Cínovec - Vitiška, hezké svezení, tam přes Pramenáč a zpátky po magistrále, všude zatím sněhu dost
10:48
11:24
14:55
15:08
Vloženo 11.3.2022 22:48
Dlouhá Louka - po silnici Žebrácký roh - přes pastviny vrch "Nad Křížkem" - Vilejšov - Pod vrchem Tří Pánů - ČTZ zpět na DL. Začíná to být pro skalní běžkaře. Na několika místech pořád pěkné svezení (nejlepší úseky za mě louky kolem "Křížku" a spojka mezi rozcestím Pod vrchem Tří pánů a DL), ale rychle přibývá kritických míst (viz foto). Pokud vám nevadí lyžování na trávě a jehličí, vyražte si užít sluníčko, než sníh definitivně zmizí. Jinak vytáhněte pohorky a kola, jaro je za dveřmi. SKOL!
14:56
15:08
15:30
15:51

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 11.3.2022 14:53
Větrno,ale jinak paráda směrem Kahleberg, sice namrzlý,ovsem radost z pohybu mi to nezkazilo
9:52
9:52
10:06

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 11.3.2022 13:01
Cínovec. Hodně větrno a tím pádem chladno, ale slunečno. Směrem na Vitišku téměř výborná stopa, ale až
tam jsem nebyl, smyčka u roz. u Vojáka horší kvalita, ale dá se velmi dobře i na lepších lyžích. . Stopy zmrzlé, občas jehličí, které nepříjemě brzdí. Sněhu zatím dost, ale sem tam místa, která jsou horší.
8:10
8:44
Vloženo 11.3.2022 7:44
Z Horni Blatne pres Bludnou, pak po KLM na rozc. Pod Spicakem a zpet pres Abertamy do H. Blatne. Vylet s rodinkou, cc 22km. Snehu celou trasu dost, obcas v lese namrzle, jinak na slunku rozmekle. Stopa vetsinou parada, znecistena trosku sem tam v lese. Posasi super a lidi malo.
Vloženo 10.3.2022 22:58
Dnes ráno Dlouhá Louka. Pod vrch tří pánů paráda. Na Vilejšov se také dalo. Dolů k Flajim dvě místa bez sněhu, jedno se dá objet a druhé přeběhnout po trávě. Někde je to už ale na hraně. Kolem přehrady ve stínu ok, na slunci místa s blátem. Běžky jsem sundal jednou při stoupání podél obory kde už byl jen asfalt. Pár nepříjemností ale několikanásobně převážilo krásné počasí a liduprázdná krajina. Pokud se vyrazí ráno a vemou nějaké horší lyže, dá se ještě trochu zablbnout.
Vloženo 10.3.2022 19:45
Jarní rozlučková jízda na Klínech. Z P4 až k desítce jen pro skalní, pak už celkem hezké svezení ke Klínské bráně a pak áčkovej okruh Jelení hora. Komu nevadí sem tam šrám na skluznici, tak ještě jednou hurá do stopy.
Vloženo 9.3.2022 20:02
Z Komáří Hůrky na Cínovec po červené značce v pohodě. Vyjel jsem od ranního busu. Prvních 500 m k západu (odbočka žluté) nutno nést. Pak celkem slušné, některá místa slabší, ale všude lze projet. Z Cínovce do Německa po červené směr Zaunhaus. Podél Rašelinového potoka již asi dvě místa bez sněhu, lze objet. Okruh nad Zaunhausem je už špatný, 5 míst kde je nutno přenést lyže. Tratě kolem kanálu Neugraben v dobrém stavu, kolem vrchu Pöbelknöchen až k Schellerhau v hustých lesích je to taky v pohodě. Každým dnem ale bude kvalita horší, takže letos jsem byl asi naposledy.
Vloženo 9.3.2022 6:43
Pramenáč v prosinci, lednu, únoru i březnu, po směru i proti směru hodinových ručiček, pokaždé jiný, ale pokaždé super. Na stoupání od Štěničárny sem tam slabší místo, ale celkově krásná trasa, při západu slunce mírně přituhlá, svištělo to jako blázen a dalo se skoro celé soupaží. Dokonce i počáteční sjezd z Pramenáče byl v pohodě. A jako bonus jen pár lidí.
Vloženo 9.3.2022 0:11
Na Dlouhé Louce stopy stále v dobrém stavu, občas se narazí slabá místa, co se dají objet. Některé stopy na sluníčku odpoledne už povolovaly. K večeru s ochlazením pro změnu přituhly a krásně to svištělo. Dal jsem na Žebrácký roh a zpět do Vilejšova, po zelené pod Tři pány a pak na Dlouhou Louku úvozem a na Loučnou. Ve většině bez potíží. Sjezd směrem ke Hvězdě po zmrzlém sněhu jen pro odvážné.
17:00
17:50
18:33
Vloženo 8.3.2022 21:40
Díky fotbalík za tip, vážně to bylo z Moldavy, kde jsme ubytovaní, přes Sklářský vrch a Oldřišský vrch až na Žebrácký roh úplně super umocněný dnešním nádherným počasím. Vraceli jsme se přes Německo, kde to také ze začátku šlo až k přechodu na Moldavu, tam už jsme až na výjimku kolem rybníků běžky nesli. Ale i tak super den!
Vloženo 8.3.2022 17:56
Cínovec-Pomezí na Vitišku také dobrý i na nové lyže.
Vloženo 8.3.2022 12:05
Z parkoviště DL pěšky po asfaltce nahoru na Vysokou Mýťˇ… dále přes Třípanský vrch k vrtulím a zpět… dolů po louce k parkovišti se jelo dobře po užších sněhových zbytcích.
Dnes jedno z nejlepších svezení v sezóně.
Podklad vymrzlý, pokrývka měkčí. Na bruslení skvělý. Stopy ve velmi dobrém stavu až na pár drobných úseků.
Dalo by se říct, že celá tato trasa je vynikající.
Počasí jako na objednávku.
Potkala jsem 4 lidičky na ski a dva pěší.
Co víc si přát.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 6.3.2022 22:55
Dlouhá Louka - Vlčí hora - podél obory k Flájím - Vilejšov - po ČTZ na Vrch Tří pánů - okruh přes Vysokou mýť a po silnici zpět na DL. Bál jsem se, že pojedu po ledu, ale poprášeno čerstvým sněhem a tratě kolem DL parádní. Stopa na klasiku mělká a místy rozmydlená, na skate luxus skoro všude. Nejkritičtější úseky podél Flájské přehrady - vydřeno až na podklad, místy čouhají šutříky, na několika místech nelze objet, nutno přenést (viz foto). Tenhle úsek rozhodně nedoporučuju na nových lyžích. Jinak pořád dobré, za ty dvě stovky do závory to dnes ještě stálo ;-). SKOL!
10:15
10:53
12:05

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 6.3.2022 19:45
Nejdřív od nádraží na Novém Městě na Vitíšku. U rozcestí pod Vitíškou nahoru k chatě i ke Starému trafu kousek bez sněhu. Asfaltka na Vitíšku v dolní polovině v pohodě, nahoře na rovince téměř kompletně odtátá, ale dá se jet vedle. Pak po magistrále k Vojákovi, čtverec okolo Houbiček a na Pramenáč, řekl bych stejné jako včera. Ze Štěničárny jsem pak jel na Vápenici a ke Starému trafu po hezké vyšlapané stopě. Bylo by to stejně dobré jak na Nové Město, tak na Moldavu, ale hojně se tu chodí, takže stopa zanikla. Od Moldavy vystoupání na Sklářský vrch a pak na Oldřišský vrch, kde to bylo výborné (na vrcholu jsou hromady sněhu). Sjezd směrem k Žebráckému rohu a potom již ve stopě směr na Dlouhou Louku. Zde jsem projel asi všechny okruhy, stále parádní, sem tam slabší místo, ale holt se blíží závěr sezóny. (Foto jsou ze Sklářského vrchu a z vrchu Nad křížkem pohled k Loučné).
10:28
11:32
Vloženo 6.3.2022 17:13
Doplním Honzu Šotolu: od Pomezí jela rolba ke statku a pak podél silnice směrem ke Krušnohorskému dvoru. Sněhu je tam dostatek a přes golf není třeba vůbec jezdit.
Jinak v oblasti Dlouhé Louky tratě stejně parádní jako včera. Na pláních u větráků na Novém Městě je vyšláplá stopa podél lesa a nikde není nutné přenášet. Pokud by člověk jel z Cínovce, tak jedinej úsek na přenášení je od trafa ca. 1 km, tam, kde vede cesta mezi chalupama nahoru, je už sněhu dost.
Vloženo 6.3.2022 16:15
Z Cínovce na Vitišku a okolní okruhy dnes stejné, jako popisoval včera Martin Sajal.
Doplním jen, že dnes drobně sněžilo (takový silnější poprašek), který udržuje stopy stále bílé. Vyložený led ve stopě byl tak na 10 % trati. A pořád je nahrabaný sníh uprostřed cest, takže na klasiku to drží. Na cínoveckých pláních (hlavně na golfu) je to vyfoukané, ale cesta se vždy najde. S přenášením silnic se dalo jet na lyžích až na velké parkoviště na Cínovci.
Mazali jsme fialový klister Swix KR40 a na něj pevný modrý V40. Zpočátku to občas drhlo, ale žádná lepící kalamita. Celý den mrzlo (v poledne byly stále -4 stupně), takže přinejmenším pondělní dopoledne bud na mázu podobné.
Jako fotky přikládám schválně ta nejhorší místa, jinak je to lepší. Pro mě všude na áčkové lyže.
9:37
9:43
10:27
Vloženo 5.3.2022 22:42
Začátek na Mračném vrchu, kde se střídají pohodové úseky se špatnými (tj. málo sněhu a spousta jehličí a jiné špíny) i s mizernými (kde je trochu ledu a žádný sníh). Kousek od rozcestí se žlutým okruhem pod vysokými smrky směrem k Desítce slabší, dál na Klínskou branku již dobré. Odbočka do Německa, horní část Schwartenbergloipe také se stopou, většinou krásnou, ale také dvě krátká místa bez sněhu. Přes Jelení hlavu dobré, ale ve sjezdu směrem na Klínskou branku čouhají kamínky. Dál na Jihobřežní moc hezké, i když jen stopa od lyžařů. Jihobřežní se zhoršila, hlavně otevřená pasáž je už na dvojí přenášení. Pak chvilku turisticky od přehrady k červené značce a na pláň před Žebráckým rohem. Jen o kousek výš než na Flájích a hned to bylo na sněhu znát. Kolečko okolo Kamenné jsem si zčásti vyrobil vlastní stopu, druhou polovinu jsem pak jel ve vyjeté stopě, ale vždy jen chvíli, protože ji nějaký trouba rozšlapal. Hlavně že na obou stranách od stopy je místa dost... Pak po silnici na Dlouhou Louku v nádherné stopě. Dvakrát se musí do příkopu (u přístřešku mezi rybníky a před Dlouhou Louku), když už je odtáto. Upravenou spojku ze silnice na Dlouhou Louku k rozcestí Pod Vlčí horou na modré značce zničili lesáci (dle otisků traktor). Co pohledávali v lese plného závějí těžko hádat. No a v blízkosti parkoviště samozřejmě korzující ignorové.
8:25
9:22
9:41
9:56

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 5.3.2022 18:14
Z Cínovce na Vitišku odpoledne stopy již lehce použitější, ale i tak pěkné, bez horších míst (silnice je široká, tak výjimečně vytátý kraj nevadí). Obdélníkový okruh U Vojáka má 3 pár metrů dlouhá horší místa (kamínky), jinak pěkný. Okruh přes Pramenáč 100m dlouhý úsek s kamínky a štěrkem, kde se objíždí vyjetou stopou po trávě vedle, jinak OK. I směrem dolů (to špatné místo je v horní části). Z Vitišky dál k trafu u Nového Města výborné, jediné horší místo pod sjezdem směrem od Vitišky.

2 km mezi trafem a koncem louky s větrníky dle očekávání na hraně, ale se staršími lyžemi skoro bez přenášení. Od trafa podél tyčí v podstatě bez sněhu, ale podél lesa směrem Bouřňák je sněhu dost a k parkovišti pod Bouřňákem se přes louku taky nějak dá. Tam na 50 m sundat, stejně bych tam sundaval kvůli silnici. Pak je ještě jeden 100m dlouhý úsek podél tyčí, kde je víc trávy než sněhu, mnozí sundavají, ale na lyžích to jede rychleji :-) Přes louku s větrníky jsou 2 varianty - delší cestou podél lesa s celkem slušnou vyjetou stopou viz GPS záznam https://www.strava.com/activities/6777644198, nebo přímo podél vytáté asfaltky, kde se chvílemi jede škarpou, jednou se sundají lyže kvůli překročení asfaltky a asi 30m je fakt hnusných. Ale dalo se.

Tratě v okolí Dlouhé Louky dnes asi nejlepší, málo lidí, i odpoledne ve velmi slušném stavu. Projel jsem vše upravené, vzhledem k šířce tratí nejsou vyloženě špatné skoro žádná místa, vše se dá objet. Horší jsou krátké úseky Flájské silnice pod Dlouhou Loukou (místy 1cm ledu). Tradičně pozor na sjezdu z Loučné - křížení s potokem už asi nejde přeskočit. Okruh Vysoká Mýť upraven až od lesa (tedy ne přes celou louku na Dlouhé Louce), ale stojí za to ten kousek vydržet. Spojku mezi Flájskou silnicí a okruhem Vlčí hora nedoporučuji, ten potok jsem přeskočil jen těsně :-) Z neupraveného jsem dal jen stoupání přes Vilejšov, nahoru úplně v pohodě, dolů to chce na pár místech dávat pozor, na rolbu je tam sněhu málo.

Při návratu jsem zajel do Altenbergu, avizovali dnes upravený Loipe Kahlberg. Vyloženě problematické místo jen jedno - v západní části okruhu podklady skoro přes celou šíři cesty, po směru hodinových ručiček se ten kopec leze nahoru a tedy v pohodě, proti směru o zničení lyží. Z pohledu klasika Německo o stupeň až dva horší než v ČR, stopy mělké, použité, chybějící i ve stoupáních, která mě přijdou ještě vhodná na stopu. Na skate asi lepší.
8:31
8:47
9:04
9:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (17)

Vloženo 5.3.2022 14:31
Dnes naprosto luxusní svezení v oblasti Dlouhé Louky, tratě parádní. Směrem na Žebrácký roh končí úprava 2 km od hranic (v místě, kde trať odbočuje z asfaltky), ale dá se jet dál - nakoukl jsem k Holzhau, ale tam je sněhu výrazně méně a už se neupravuje.
Vloženo 5.3.2022 13:10
Dopoledne z Cínovce přes Pramenáč k Vitišce. Úprava velmi dobrá, ve stopě to slušně jelo, od Cínovce do kopce na Pramenáč, tam jsou slabá místa, z Pramenáče trochu led. Ale jinak super svezení. Těch pár cm sněhu udělalo své. Opět si neodpustím, až na ty pešáky a psi. Ani dnes jsem nepochopil, proč musí být od bruslařů rozjetá stopa, když všude je dost místa. A kde není, nebruslím.
Vloženo 5.3.2022 10:34
Ahoj, na Dlouhé Louce určitě zaparkujete, možná budete stát chvíli frontu. Mějte připravené mince 10,20,50….cena je skutečně 200,- Kč.
Tady posílám odkazy, které jsou dobré.

http://kbstopa.cz/

https://dlouhalouka.com/…. Tady vidíte příjezd k parkovišti… cca o 150 m níž, než je vjezd.

http://www.skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod#

(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 5.3.: Ahoj, nevíte náhodou, zda je dobrá šance na Dlouhé Louce v neděli zaparkovat, když přijedu v cca 11h? V Bedřichově na kameře hned vidím, že šance není:) ale na DL netuším, prý to tam je teď za 200 Kč a a musím mít s sebou pytel drobných:))
Vloženo 4.3.2022 19:43
(Odpověď na dotaz uživatele Kristina z 4.3.: Dobrý den, neví prosím někdo, jak to vypadá mezi Cínovcem a Komáří Vížkou? Děkuji)

Při plánech na víkend tuto trasu vynechám. Poslední úprava 19.2. a dnes v komentáři na sociální síti "Málo sněhu a okolo sedmihurské vyhlídky bez sněhu. Tam to nemá cenu ani s dvojkama." Očekávaný stav s ohledem na zprávu níže z minulého týdne a denní teploty v první půlce tohoto týdne.
Vloženo 4.3.2022 21:12
Dlouhá Louka: 3.3.2022 pozdě odpoledne upraveno, rolba najela 40 km, sněhu dostatek, tratě tam kde je upraveno, viz https://skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod ve velmi dobrém stavu. odstavná plocha zmrzlá a v provozu. toto byla již úprava na víkend.

Zdroj: http://kbstopa.cz/, tam se to v běžícím textu těžko čte.

O oblasti

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Úpravu běžeckých tras na Děčínském Sněžníku zajišťuje a financuje společnost Hudy. Uživatelé Facebooku mohou sledovat informace o stavu a úpravě tras na Sněžníku i na FB stránce @bezkysneznik.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory