Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno několik hlavních lyžařských středisek v této oblasti. Aktuálně to jsou směrem od…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.3.2023 19:20
Dnes Cínovec-Vitiška,je to konec,většina cesty bez sněhu. už ani pěšáci nechodí,nemají co rozdupat.. :-D
Vloženo 12.3.2023 22:15
Na tu bídu skvělé svezení dneska. Adolfov - Komáří vížka sice holé pláně ale kupodivu bez většího sundavání kličkováním v navátém sněhu ve škarpách, z Komáří na Cínovec pěkné svezení levou cestou jen s jedním přenesením u Sedmidubské vyhlídky, z Cínovce na Vitišku strojová stopa a davy lidí, pak kolem Nového Města spíš ťapání v trávě s trochou prašanu a pak zas ke Dlouhé louce a Loučné slušná stopa. Přes poledne prašam povolil a stopu umydlil, občas zrádné kamínky a kličkování v místech bez ledového podkladu mimo stopu. Závěrečný sjezd do Meziboří kupodivu obstojně šel a úplně sundat se dalo až v 650 m.n.m. kam se podklad nějak udržel. Ovšem, pokud nepřijde opět nějaké výrazné sněžení, asi konec.
Vloženo 12.3.2023 21:24
Dnes dopoledne, nádhera ☀️ a okruh Dlouhá louka - Žebrácký roh , super upravená trať na klasiku i skate, díky za úpravu 👍. Dle počasí na příští dny, to byla zřejmě super rozlučka se ❄️❄️❄️.
Vloženo 12.3.2023 20:12
Dnes začátek na Flájích. Od studánky nahoru na červenou značku okolo Puklé skály a do Českého Jiřetína. Od Horní Vsi uhlazeno na Žebrácký roh, kde už čekala čerstvá stopa na Dlouhou Louku. První parádní úsek dneška, sem tam slabší místo ať už na štěrkové cestě nebo pak na silnici, ale holt konec sezóny, s tím se musí počítat. Na Dlouhé Louce odbočka na Loučnou a zpět a pak přes Vysokou mýť na Vrch Tří pánů. Stopy byly ze včerejška, ale stále dobré. Po loukách kolem větráků a nad Novým Městem už to není ani hraniční, dolů ke trafu jsem šel už pěšky. Překonání Klínovčíku ucházející a od Vitíšky na Cínovec další výborná část, hlavně úsek ke Štěničárně neměl chybu. Na exponovaných místech na hřebenu už čouhá asfalt. Německem pak návrat na Nové Město. Sjezd do údolí už taky občasné asfaltové fleky, směrem k Zaunhaus bez úpravy, ale vcelku slušná stopa, dokud ji tedy nerozjezdilo několik bruslařů-to je mimo chápání. Přes lávku na českou stranu, kde také stopy od lyžníků. Mezi Vitíškou a Moldavou se pak motalo i dost pěšáků i se psy (samozřejmě bez vodítek, to je přece jasné...), ale to už jsem byl skoro na konci. Vzhledem k malému množství sněhu a při předpovědi na další dny to dnes byla téměř jistě rozlučka. Vyšla skvěle a hlavně dopoledne i s luxusem v podobě sluníčka.
8:33
9:08
9:41
9:45

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (9)

Vloženo 12.3.2023 18:37
Adolfv již jen pro skalní běžkaře.Po navátinách kolem lesa to s trochou opatrností bylo "jetelné".Počasí prima,ale nejpíše konečná.
Vloženo 12.3.2023 17:47
Dnes dopoledne Cínovec Vitiška, neskutečná bomba, slunce, stopy čerstvě udělané, na závěr sezóny, paráda.
Vloženo 12.3.2023 15:17
Dlouhá Louka - Žebrácký roh neskutečná doplední nádhera díky za úpravu a sezónu
Vloženo 12.3.2023 13:50
Cínovec Vitiška Voják. Souhlas s Larou. Dnes super na tu bídu kolen sněhu. V každém případě dnes a podle předpovědi asi poslední možnost se svézt. Někde vyleze tráva nebo kamínky, zbytek vykoná slunce a vyšší teploty. Též diky rolbařům. Alespoň malý příspěvk na účet
Vloženo 12.3.2023 11:12
Dnes Vitiška… Cínovec… Voják… absolutní pecka. Úprava i počasí. Ano, U vojáka někde slabší místa, ale s tím musí člověk počítat. Na tu letošní bídu se sněhem, musím uznat snahu chlápků, co nám tu parádu v této oblasti připravují. Díky všem 👍🏻😬👍🏻
Vloženo 11.3.2023 20:57
Z Cínovce směr Vitíška, odpo 14hod, dost na otevřených pláních větrno a sněžení. Na magistrále podmínky dobré, nasněžilo a bylo upraveno, z Vitíšky přes Němec..namrzlo na otevřených úsecích, ale v lesních to byla paráda. Celkově klasika i skate v poho, na podmínky které právě jsou. Tak jezděte dokud to jde. 🙂
Vloženo 11.3.2023 6:43
Dlouhá louka: 9.3.2023 napadlo dalších 10 cm, o úpravě na víkend rozhodneme dle vývoje počasí, v sobotu brzy ráno. - z http://kbstopa.cz/, ten běžící text nahoře na webu se fakt nedá číst, jinak bych to sem nekopíroval.
Vloženo 8.3.2023 21:22
Z Moldavy od ranního busu přes hranici a podél hranice do Zaunhausu. 10 - 20 cm nového sněhu přes noc, takže lepidlo. Mazání nepomohlo, ty 3 km trvaly 45 min., děs. Podél hranice k Cínovci zapadáno, tak jsem to zalomil po Alte Teichstrasse, nahoře jsem potkal rolbu, podmínky se rapidně zlepšili. Pak směrem na Schellerau, beze stop. U Schellerau projety trasy skútrem, pár německých lyžníků zlepšilo stopu, tak jsem jel k Stepanshöhe, jelo to docela slušně, stále mírné sněžení. Dále zpět přes Pöbelknöchen k oběma tajchům u Altenbergu, všude slušná stopa od lidí. Rolba do této oblasti vůbec nejela. Dále kolem Neuerer Qergraben. Odbočkou po Evasteig (upraveno pěkně rolbou) a zpět, pak na Zinnvald. Nakonec opět lepilo a na Cínovci vánice, že jsem až zabloudil, ale busík 14.53 do Teplic nakonec chycen. Byl to nářez 29 km, ale cítím se jak po 50 tce.
Vloženo 8.3.2023 21:11
Celý den chumelilo, stopy kupodivu byly, jen na otevřených pláních se místy zafoukaly. Kolem Fichtelbergu, Božího Daru a přes Milov do Perninku. Nikde problém, že by bylo málo sněhu a musel by se bát o skluznice.
Vloženo 8.3.2023 17:51
Cínovec.Napadlo asi 15 cm.sněhu.Na české straně jen měkká stopa od lyžníků.Na německé straně na 80% tratí upraveno,na klasiku výborné,na skate trochu měkčí,ale dá se.Po 13.hod. chumelenice.
Vloženo 7.3.2023 18:30
Adolfov/hlava děravá/.
Vloženo 7.3.2023 18:24
Připadlo cca. 7 cm sněhu v kvalitě "vata".Lehce nad nulou,na parkovišti 5 aut a běžkaře jsem potkal jednoho.Na procházku na běžkách to dobré.
Vloženo 7.3.2023 17:50
Dnes od Komáří Hurky na Cínovec a zpět severní i jižní cesta docela dobré, až na vyjímky všechnoaa problémová místa pod sněhem, potkal jsem dohromady k 10 lidem takže uježděno.
Vloženo 6.3.2023 23:08
Na Cínovci v chumelenici na Kahleberg a zpět a pak po magistrále na Dlouhou Louku, k Loučné a dolů. Pár centimetrů nového prašanu. Všude bez problémů sjízdné, louky nad Novým Městem ale mají opravdu málo. Přes den třikrát hustě sněžilo.
16:12
16:56
17:44

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 5.3.2023 22:42
Cínovec-Moldava-Altenberg velice dobré. Odbočka ještě do Teichhaus, až úplně dole mezi domy méně sněhu, stopa dobrá, i když ke konci víkendu už hodně opotřebovaná. Spojka k Drachenkopf rozrytá lesní technikou, tam už to letos nepůjde. K okruhům v Holzhau jen vyjetá stopa po Schwarzes Buchsweg, já se raději vrátil na Moldavu a ještě si střihnul kvalitní stopy k Cínovci. Slabých míst bylo pomálu, lidí víc jak včera. Často sněžilo, připadlo něco nového prašanu.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 5.3.2023 18:14
Závod Krušnohorská třicítka z Cínovce, vzorně připravená trať, jely se 3 12km okruhy, v pohodě i na áčkové lyže.
Přes den drobně sněžilo (asi 2cm), stopa byla pevná a rychlá.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 5.3.2023 18:05
Dnes kolečka na Kahlebergu. Část stop nedávno upravená, část starší, ale ještě přijatelné. Přes noc přibyly 2-3 cm a to hodně pomohlo, tvrdý podklad pod tím byl překryt a to bylo fajn. Celkově sněhu dostatečně, áčkové lyže neutrpí.
Vloženo 5.3.2023 7:31
Klíny po Jelení Hlavu stopa a jelo se dobře. Dál po červené směr Fláje už jen hluboká brázda od lidí. Jednou lyže do ruky na krátký úsek jinak sněhu plno.
Dobrodružství zaručeno. Na konci obory sice stará, ale stopa až na Nové Město přes Vrch Tří Pánů a kolem vrtulí na vlak.
Vloženo 4.3.2023 17:34
Moldava - Cínovec - Komárka - Adolfov a zpět. Z Moldavy na Cínovec na trase Krušnohorské 30 výborné podmínky, čerstvě upraveno, vytátá místa pořadatelé závodu zaházeli lopatou.
Z Cínovce na Komárku nedoporučuji jet po severní "turistické" trase - je to tam hodně hrbolaté, jsou tam zamrzlé potoky a ledové plotny viz 2. a 3. foto. Naopak jižní strojově upravená trasa je i přes malé množství sněhu celkem v pohodě, jenom pozor v místě nejprudšího sjezdu, kde lezou ostré šutry. Od rozcestí pod Komárkou až na Komáří Vížku se musí lyže přenést 1km po asfaltu. Dál z Komárky směrem na Adolfov je to celkem slušně sjízdné po umrzlých pláních, vyfoukaným místům se dá vyhnout, ale byla tam taková vichřice, že jsem to u Habartic raději otočil zpět.
11:47
11:59
12:11
13:11

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 4.3.2023 15:01
Dnes ráno z Vitišky k Zaunhaus přes mostek na Cinovec a na Vitišku. Většinou dobré podmínky, dobře upraveno, sem tam horší občas kamínky, ale nic, co by znemožnilo jet na dobrých lyžích. Byl jsem překvapen, docela málo lidí. Zatím vše drží, trochu přimrzlé, jen jedno místa kousek pod sjezdem z Vitišky, tam led
Lepší přenést cca 100m. Vjet do toho nemůžete, je na rovince. Na louce u Cínovce málo sněhu, ale zatím není problém

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 4.3.2023 13:01
Včera Loučná pod Klínovcem, kolem Macechy, vypravili jsme se sem, protože podle map tady byla ve čtvrtek upravovaná stopa. To byla pravda, ale dobrá stopa jen místy, místy tráva a musí se přenášet. Ale i tak jsme si to užili, některé rovinky moc pěkné, tak se dá zopakovat a pak jet dál. Ale sezóna končí :(.
Vloženo 3.3.2023 23:10
Dnes mezi 14-18 hod třicítka mezi Cínovcem a Moldavou. Ze začátku mlhavo, po páté chvílemi i sluníčko a pořád pod nulou. Stopy na rozdíl od předešlých dnů držely celou dobu. Nejlepšími úseky dneška byla magistrála Cínovec-Vitíška a z Zaunhaus na Cínovec podél hranic, až na zanedbatelné očekávatelné drobnosti velice pěkné stopy. V týdnu jsem vyzkoušel Dlouhou Louku, Boží Dar a dnes tedy Cínovec a nejvíce sněhu mi připadalo právě zde. Jinak probíhala příprava na Krušnohorskou třicítku. Zítra jsem chtěl jet Scharspitze, ale dočetl jsem se, že se tam běží nějaký 24 hodinový závod a trať je pro veřejnost uzavřená. Tak pozor, kdybyste tam taky někdo chtěl jet.
16:00
16:33
16:38
16:43

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 3.3.2023 19:40
Kahlenberg - hustá mlha, celý den pod nulou, stopa pevná a rychlá, místy zledovatělá. Pěkná strojově upravená stopa vede loukami a lesíky po hřebeni nad Schellerhau k vrcholu Stephanshöhe. Občerstvení na Kahlenbergu otevřené, berou i koruny. Až na české straně na Pramenáči se na chvilku ukázalo sluníčko. Sjezd z Pramenáče k Vitišce umrzlý a rychlý. Na německé straně je o něco více sněhu než v Čechách, ale na "béčkových" lyžích jsou trasy na obou stranách hranice stále dobře sjízdné, vytátá místa se dají objet.
Zítra a v neděli se v okolí Cínovce pojedou běžkařské závody "Krušnohorská třicítka".
11:04
11:48
11:50
12:37

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 2.3.2023 19:49
Dneska 43 km okruh - z Moldavy po náspu na Teichhaus, pak vyšlápnutou stopou po cestě "Schwarzer Buschweg" nahoru k Fischerbaude, kde je moc pěkná vyhlídková strojová stopa "Höhenloipe" po hřebeni s širokým pásem na skate až k vysílačce nad vleky v Holzhau. Spojovací cesta Ringelstrasse od Fischerbaude k Žebráckému rohu je rozrytá od lesáků, ale dalo se to objet vedlejšími stopami přes Steinkuppe. Z Žebráckého rohu na Dlouhou louku je to dobré na skate, ve vyříznuté postranní stopě občas leze asfalt. Dlouhá Louka - Vysoká Mýť - Nové Město - Vitiška také dobře sjízdné, vytátá místa se dají objet, pouze na okruhu Vysoká Mýť jsem jednou škrtl o kamínek. Na sluníčku to měklo, ale ve stínu a v lese byl i odpoledne sníh tvrdý a rychlý.
10:23
11:04
12:32
12:55

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Vloženo 2.3.2023 19:43
Dnes z Noveho mesta pres Vitisku na Cinovec, pak Kahleberg a Nemeckem pres Moldavu a ceske okruhy zpet do Noveho mesta. Magistrala byla dopoledne perfektni, v Nemecku vsude min. 1 stopa na klasiku, na skate to slo vsude. Prislo mi, ze v Nemecku jako by bylo vic snehu. Po obede uz to docela talo, na slunci snih dost lepil, neprijemne byly prejezdy ze stinu na slunce, dost prudce to zpomalovalo, na to pozor. Magistrala odpoledne- ve stope uz obcas byla mista vytata na asfalt. Snad ty podminky jeste par dni vydrzi
Vloženo 2.3.2023 7:36
Klíny park. u větrníku - Klínská brána, Jelení hlava celkem dobrý, sem tam kouká tráva. Pozor sjezd z Jel. hlavy k Klínske brane obcas koukaj kameny. Zpátky po hranici ke Klíské bráně cesta horší - několik vytátých míst. Pak do Němec horní partie dobrý, dole kolem Deutscheinsiedel horší. Návrat k parkovišti u větrníku nic moc.

O oblasti

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno několik hlavních lyžařských středisek v této oblasti. Aktuálně to jsou směrem od západu na východ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, okolí Cínovce, Telnice (Adolfov) a organizačně jsou součástí Krušnohorské bílé stopy i trasy v okolí Petrovic. K těm se sice z Adolfova dá dojet přes Krásný Les i na lyžích, ale my už je společně s dalšími tratěmi u Tisé řadíme oblasti Děčínského sněžníku.

A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře ve východní části Krušných hor kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích na mnoha místech. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory