Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno několik hlavních lyžařských středisek v této oblasti. Aktuálně to jsou směrem od…

Číst celý text

Jak přispět na úpravu stop?

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé…

Číst celý text

Jak přispět na úpravu stop?

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 28.1.2024 6:23
Dobrý den, je po sněhu. Kdyby se dalo na ski, jistě tu bude dost příspěvků.

(Odpověď na dotaz uživatele Ir z 27.1.: Dobrý den, můžu se zeptat na stav z dnešního dne Cínovec-Vitiska?děkuji za info)
Vloženo 23.1.2024 22:41
Podvečerní ježdění mezi Komárkou, Cínovcem a Vitiškou, stopy vymrzlé a rychlé. U Sedmihůrské vyhlídky kouká asfalt, ale ještě nebylo nutné jet příkopem, ve sjezdu od Cínovce na Sedmihůrskou silnici občas vykukují kamínky ale nebylo jich mnoho, jinak tenhle sjezd byl pro mě na zledovatělém sněhu spíš za trest (lepší sjezdař co se nebojí by asi problém neměl).

EDIT: kdo parkujete na Komárce, při vjezdu na parkoviště pozor na podélnou prohlubeň v cestě, je třeba jet krokem, jinak je to o nápravu.
Vloženo 23.1.2024 22:15
Klíny - Mníšek - Klínská brána a zpět. Parking na P4 bez potíží. Nad ránem připadlo něco málo čerstvého sněhu, který pěkně schoval nepořádek ve stopě. Sníh mokrý a měkký, takže pomalejší, bylo třeba si to trochu prošlápnout. V pohodě i na skate. V lese pod stromy stopa bez čerstvé pokrývky tvrdá a vymrzlá, ale na starších lyžích pořád výborné svezení. Ode dneška teplota leze nad 0, tak se to asi bude bohužel rychle zhoršovat. SKOL!
9:04
9:21
9:49
9:54

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 22.1.2024 16:30
Super podminky, krasna stopa (nikoliv strojem upravena), snehu dostatek. Jeli jsme 12km okruh Dlouha louka-Flaje prehrada-Dlouha louka.
Vloženo 21.1.2024 22:06
Do Skimapy se opět nezobrazují data z GPS naší rolby. Stalo se to opakovaně a závada není na naší straně. V oblasti Klínů tuto mapu neberte vážně, řiďte se spíše popisem uživatelů. Josef Dlouhý
Vloženo 21.1.2024 16:41
Klíny - Klínská brána - kolečko přes Jelení hlavu - Schwartenbergloipe nad Seiffenem a přes Klínskou bránu zase zpět. Parkování na Rašově (P3), ale dalo by se i nahoře na P4 (parkoviště neupravené, ale sjízdné). Přibližovačka za obecním úřadem ke Klínské oboře místy trochu backcountry, jestli začne ubývat sníh, bude to špatné. Od větrníků přes Desítku až na Klínskou bránu pěkně upravené, dá se skate i klasika, ale určitě doporučuji starší lyže. Hlavně v lesních úsecích je málo sněhu a na mnoha místech čouhají šutříky. Z tohoto pohledu tradičně riziková místa i při sjezdech z Jelení hlavy, lepší varianta za mě jet ve směru hodinových ručiček. Na německé straně krásně prořízlá stopa, ale sněhu taky méně a čím blíž k Seiffenu, tím víc listí a hlíny ve stopě. Překvapivě málo lidí, hlavně na Jelení hlavu a Schwartenbergloipe jsem jel místy skoro sám. SKOL!
9:48
10:03
10:25

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 21.1.2024 15:20
Dnes luxusní podmínky na Cínovci a okolí, poslední úprava tomu prospěla. Je to jednička s hvězdičkou. Zato u Němců bída, tam je to s bídou 2 mínus, poslední úprava proběhla včera, ale ze zákulisních zdrojů vím, že tamní rolbař Mohamed se s tím moc nepáře, takže často vykukují kamínky. Proto asi všichni jezdí k nám.
Jinak aktuální informace z Cínovce jsou na Facebooku - zde odkaz: https://www.facebook.com/bezeckestopy
Byla tam informace o proběhlé úpravě. Aktuálně se nepropisuje informace z GPS na mapy.cz.
Vloženo 21.1.2024 13:21
Dopoledne. Taky jsem úpravu nečekal. Super svezení i dnes, dnes méně lidí. Se slušností ohledně příspěvu na úpravu souhlas. QR kódy jsou po celé trase a na webu.
Vloženo 21.1.2024 10:02
Dnes opět🔝běžkování na trase Vitiška…. Cínovec. Že bude upraveno jsem nečekala…. jste borci 👏🏻 U vojáka slabší než včera, ale celkový dojem je naprosto skvělý. Podpora na úpravu je téměř povinnost, ale hlavně slušnost…. Takže 💸, jo a děkuju.
7:05
7:45
7:56
8:42

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 21.1.2024 16:21
Trasa Vitiška - Cínovec golf - Kahleberg Loipe až na vrchol - hranice Cínovec/Georgenfeld - Pomezí - směr Komárka k Sedmihůrské cestě a zpět po KLM na Vitišku. Brzo ráno (8:30) ještě bezproblémové parkování na Vitišce, koridor na Cínovec luxusní svezení. Na německé straně chvíli před námi projela rolba, ale úprava až na vrchol Kahlebergu nebyla šťastná volba, ve stopě hrozně kamení, byl to jediný kritický úsek na trase. Od Cínovce dále ke Komárce procesí běžkařů, ale pořád slušná stopa bez problémů i na nové lyže. Sjezd k hájovně Pod sedmi štíty už jsme kvůli kamínkům neriskovali, takže otočka a společně s davem mydlit zpět na Vitišku. Cca po 10 hodině už na magistrále tolik lidí, že se prakticky nedalo jet ve stopě, takže opatrný vyhýbací skate uprostřed. Zatím nejlepší podmínky v letošním roce, snad to vydrží. SKOL!
9:18
9:18
9:19
9:32

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 21.1.2024 7:41
https://www.idnes.cz/usti/zpravy/rolba-porucha-krusnohorsky-klub-dlouha-louka-bezkari.A240119_152022_usti-zpravy_grr

Odkaz k článku o situaci na Dlouhé Louce. Tam letos asi už neupraví.
Vloženo 20.1.2024 22:34
Dnes krasne bezky na Klinech, parking P4 (neni prohrabany, auta v rade vedle sebe u silnice), zluty okruh proti smeru kolem mlynu, pak na Klinskou branu a okruh kolem Jeleni hlavy, stale proti smeru rucicek, hlavni stopa pro klasiku je vpravo, zpet znovu pres branu a druhou pulku zluteho okruhu, stopa rolbou upravena, tvrda, akorat hluboka, zridka se objevila trava nebo hlina a vetvicky, ale nic zasadniho, proste parada, bezkujte 🙂
Vloženo 20.1.2024 19:28
Dnes super bezkovani od Obora klíny na jelení hlavu super úprava Krásný manzestr a vyrizla stopa,pak na dlouhou louku sice stopa od lyžařů,ale byl krásný den a vůbec to nevadiloa pak sjezd na hvězdu a do Mezaku.Velke poděkování rolbařum z Klínu.
Vloženo 20.1.2024 18:09
Včera i dnes ježdění v oblasti Cínovce a Altenbergu. Rolbaři na obou stranách hranice odvedli skvělou práci. Samozřejmě že sněhu je málo, čili občas vykukuje tráva/větvičky/kamínky. Dnes mraky lidí, zítra to bude asi stejně. Čili by bylo dobré dodržovat určitá pravidla, třeba nejezdit vedle sebe nebo se rozhlížet pokud chci předjet někoho před sebou. Sedmihůrská silnice - stopy jsou blízko sebe, čili bruslit mezi se bez najíždění přes stopu nedá.

Jinak k tratím v Altenbergu existuje i interaktivní mapa, přikládám odkaz:
https://www.altenberg.de/mobile/de/tours/#area=1012921&bm=oac%3Awinter&cat=Langlauf&filter=r-fullyTranslatedLangus-,r-onlyOpened-,sb-sortedBy-0&ov=winter_alpine&wt=Altenberg&zc=11,13.8184,50.77468
Pokud kliknete na Karte (v mobilním zobrazení dole uprostřed), tak se vám ta mapa zobrazí. Vedle denního "Berichtu" v pdf docela užitečná věc.
Vloženo 20.1.2024 13:59
(Odpověď na dotaz uživatele Anninka z 20.1.: Ahoj. Byl někdo na německé straně? Jak to tam vypadá s úpravou? A víte o nějakých stránkách, kam se dívat,jak to tam kde upravují. Díky za info :-)) https://www.altenberg.de/mobile/cs/page/denni-info-a-mesicni-psehled-ke-stazeni/47003971/
Vloženo 20.1.2024 13:49
Lara to pospala úplně přesně. Jel ještě kousek za Vitišku, v lese taky trochu slabší. Asi jako čtverec U vojáka, k polednímu už davy lidí. Chápu, že je hezky a lidí fotí, ale stále to není důvod se zastavovat uprostřed cesty. Super, taky rad přispěju.
Vloženo 20.1.2024 10:17
Tak tuto zimu mé první letošní běžkování. Vitiška…. Cínovec je parádní. Smyčka U vojáka občas tráva a sem tam šutry, ale dá se objet. Kamení je lépe viditelné ve stínu. Na přímém slunci mi to občas nevyšlo. Parkoviště na Vitišce málo shráblé, u silnice hromada sněhu. Takže je ještě menší. Bohužel, pár pitomců si řekne, hlavně, že jsem zaparkoval já…… V půl desáté o víkendu nemá smysl sem jezdit…. v dobré zimní sezóně nezaparkujete, pouze když už někdo má ski za sebou. Děkuji za úpravu a s radostí přispěju 😊👍🏻
8:13
8:23
8:31
8:35

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 19.1.2024 22:29
Znovu z Louček na Dlouhou Louku. Okruhy již více projeté od lyžařů, takže to jelo dobře. Úvozem asi nejlepší. Od Vysoké mýtě nejel zatím nikdo. Na Vrch Tří pánů rovněž hezká stopa. Vede i dál na Nové Město. Do Vilejšova už jelo lidí méně, na louce téměř zaváto. Stopa pak pokračovala k Žebráckému rohu. Po silnici zpátky na DL jsem jel jako druhý, tudíž nejslabší úsek. Okruh Fláje také dobře prošlapaný, nahoře u plotu závěje. Na Jihobřežní odbočovala stopa i směr Klíny. Sjezd do Litvínova na ledové krustě ještě ušel, ale člověk už si to neužil jako v úterý.
15:51
15:59
16:18
16:27

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 19.1.2024 17:19
Trasy včetně magistrály z Petrovic až na Sněžník upraveny. Místy méně sněhu, doporučuji starší běžky. Dostatečné parkování v Petrovicích u letadla.
Vloženo 19.1.2024 14:19
Seiffen - stopa čerstvě upravená, na bruslení pěkné, ve stopě na klasiku místama tráva nebo listí, hlavně na otevřených pláních, v lese lepší až výborné (podle místa), chtělo by to ještě alespoň 5 cm sněhu na klasiku.. Na Klinskou bránu nevím, vyjížděli jsme přímo ze Seifenu, ale všimla jsem si, že ta spojka z Německa na bránu byla upravená.
10:40
10:40
10:43
Vloženo 17.1.2024 18:33
Mezi Cínovcem a Vitiškou proběhla dnes úprava, rolba jela od statku podél silnice, ale tam vykukuje tráva, kromě magistrály je projet i okruh U vojáka, ale tam je to o lyže kromě jednoho úseku kde byla i stopa. Jezdilo se hezky, ale občas se píchá hůlkama do asfaltu. Od 14 hodin začalo sněžit, tak snad se podmínky zlepší.
Vloženo 17.1.2024 9:22
Od sanitky klíny smer klinska brána stopa od běžkařů,pak až Dlouhá louka hospoda jsem dělal stopu sám,jinak Krásný den a super sjezd na celovku do Meziboří.
Vloženo 16.1.2024 21:27
Bez jednoho týdne přesně po měsíci pokračování. Nasazení hned na Loučkách, tady sněhu akorát, hůlky píchaj do asfaltu. Postupně sněhu přibývá. Někdo jel přede mnou, takže nečekaně i se stopou. Nad Hvězdou na Střelnou a Loučnou (cestou po úbočí dolů rozhodně ne, občas koukne kámen) a pak na Dlouhou Louku. Zde vyjetá stopa byla nejlepší. Před hospodou skončila, dál jsem dělal stopu už sám. Okruh Vysoká mýť ve většině v klidu, jen pár míst se slabou pokrývkou. Nejlepší část je úvozem po červené značce. Na závěr zpátky včetně skvělého sjezdu zase až k domům na Loučkách. Obecně 15-20 cm nového prašanu, připomíná to zahájení sezóny na konci listopadu, sněhu ale trochu méně než tehdy. Z 90% je ho dostatek, že by to mohlo být projeto rolbou. Kdyby teda nějaká byla.
14:12
14:45
14:51
15:36

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 10.1.2024 22:20
Ve východní části se bohužel nikde nedá. Bez pořádného nového sněhu to ani nepůjde. Nejbližší možnost a vlastně i jediná je na Fichtelbergu a Klínovci nad 1000 m a i tam s rozdílnou kvalitou - viz dnešní foto od celnice na Božím Daru a od Meluzíny.
(Odpověď na dotaz uživatele Alca z 10.1.: Ahoj bezkari, da se nekde? Idealne nekde blizko z Teplic? Dekuji)
11:02
11:04
11:13
13:04

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 26.12.2023 7:36
Trafo - Vitiška jen pro skalní příznivce drenalinu, od Vitišky ke Štěničárně 85% v pohodě a tři přenosy, u Štěničárny skok přes potok a pak už luxusní úsek k Cínovci. Na německé straně bez strojové úpravy, ale povinná návštěva kóty 905 a svařáček za 3,50.
Dnes ráno na horách +8°C a zbytky sněhu mizí před očima. Ale Cínovec - Štěničárna ještě půjde, hlavně starší běžky a nepromokavou obuv.
Vloženo 25.12.2023 21:32
Dnes Komárka - Vitiška: z Komárky na Cínovec Pomezí asi deset přenášení. Z Cínovce Pomezí k závoře u golfu většinou po trávě. Od závory u golfu na Štěničárnu nejlepší úsek.Ze Štěničárny na Vitišku pět přenášení.
Vloženo 23.12.2023 20:51
Ranní Moldaváček dnes nedojel, tak jsem musel po svých z Oseku. U Rýzmburku nasazeno a postupně na Vysokou mýť, Dlouhou Louku a dolů. Úplně sám, jen před Dlouhou Loukou se někdo chvíli pokoušel. Po kolena prašanu rychlostí kilometr za půlhodinu, takže původní plán byl notně zredukován. Předpovídaných 40 cm nového sněhu zřejmě vyšlo. Můj odhad je momentálně tři čtvrtě metru i díky intenzivnímu celodennímu sněžení. Dolů to ani nejelo, jak je sníh hluboký. Ale dalo se dostat na lyžích až do Litvínova. Rozdíl však byl markantní: z hromad prašanu do sotva 3 cm čehosi, co bylo ráno sněhem, i když mokrým. Aktuálně je sněhu tolik, že by měl přežít další příšernou oblevu. Škoda, že jsme si ho ani nestačili užít.
8:52
9:13
11:04
12:00

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (8)

Vloženo 23.12.2023 20:17
Dneska po poledni skate kolem Kahlebergu. Dopoledne projeto rolbou, v poledne na cestě cca 2 cm prašanu, fest sněžilo, zpátky tak 5 cm. Vedle cesty poctivý půl metr nového sněhu. Zpátky do Dubí dost hardcore, zapadlý auta, běžkaři na E55...
Vloženo 22.12.2023 20:39
Inforamce pro ty, kteří by se chtěli zítra projet v prašanu stejně jako já. Nevěděl jsem, jak to bude vypadat, tak jsem šel na prohlídku pěšky. Po včerejším dešti konečně během noci začalo sněžit, dopoledne 5-10 cm nového sněhu, vesměs prašanu. Během pětihodinového výletu čtyři hodiny silně sněžilo. Na začátku na Flájích bylo znát, že na silnici předtím už skoro všechno roztálo, pod novým sněhem jen vrstva ledu. Dál jsem šel Flájský okruh směrem k silnici, dole čouhaly kameny, výš dobré. Od Ručiček na Dlouhou Louku už sněhu spousta, bez problémů by se to dalo projet. Před rozcestníkem Pod Vlčí horou na malém kousku potůček. Na obou cestách k rozhledně jsou padlé stromy, asi zůstanou až do jara. Na Loučné sněhu nejvíc, úplně sypký prašan a krásných -3 stupňů, vítr přijatelný. U plotu závěje. Celkově nad 800 m v pohodě sjízdné (vyjma odfoukaných nebo extrémně podmáčených míst). Škoda, že jsem nevzal lyže už dneska.
12:09
13:08
13:32
14:03

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (14)

Vloženo 20.12.2023 11:39
Cínovec-Vitíška

Souvislá vrstva na skate. Tvrdý beton, borci kteří mají techniku se krásně svezou, pro nás hobbíky horší :).

Stopa max soupaž, je to sklo. Občas tak tvrdé, že bych se bál o hrany.

O oblasti

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno několik hlavních lyžařských středisek v této oblasti. Aktuálně to jsou směrem od západu na východ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, okolí Cínovce, Telnice (Adolfov) a organizačně jsou součástí Krušnohorské bílé stopy i trasy v okolí Petrovic. K těm se sice z Adolfova dá dojet přes Krásný Les i na lyžích, ale my už je společně s dalšími tratěmi u Tisé řadíme oblasti Děčínského sněžníku.

A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře ve východní části Krušných hor kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích na mnoha místech. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Jak přispět na úpravu stop: Dlouhá Louka - Fláje, Cínovec - Nové Město, Adolfov

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory