Upozornění: KamZaSněhem.cz se primárně zaměřuje na sdílení informací o aktuálních podmínkách pro běžkaře. Tento článek ale patří do sekce s dlouhodobými tipy a nevěnuje se momentální sněhové situaci. Pro čerstvé informace sledujte zprávy od běžkařů ve východní části Krušných hor – a přidejte i své vlastní postřehy!
Přestože Krušné hory ve své východní části nedosahují závratné nadmořské výšky, jejich nejvyšší vrchol Loučná měří 956 metrů, na české straně se zvedají poměrně strmě z nížiny. Dostat se k nástupním bodům do upravených běžkařských tratí znamená zdolat nemalé převýšení na relativně krátké vzdálenosti. A právě Cínovec z tohoto pohledu patří mezi nejlépe dostupná místa.
Krušnohorský hřeben zde ve výšce 860 metrů nad mořem překonává silnice první třídy. Od doby zprovoznění dálnice do Drážďan už zde provoz výrazně poklesl a k hřebeni stoupá rovnoměrným sklonem. I tak to znamená z Dubí překonat 500 výškových metrů na cca 8 kilometrech. Prostě ve srovnání s dalšími nástupními místy, například Dlouhou Loukou zmiňovanou jako východisko výletu okolo Flájí a do Německa v jiném článku, se dá na Cínovec zejména v období s horší sjízdností silnic dojet ještě relativně dobře.
Detailněji rozebereme možnosti parkování, ale dá se sem pohodlně dojet i veřejnou dopravou. Autobusová zastávka Cínovec, České pomezí se nachází jen pár metrů od lyžařských stop. Vlastně stejně daleko, jako nejbližší z mnoha míst, kde je zde možné zaparkovat auto.
Parkování na Cínovci = na české straně
- Na Cínovci "u lávky"
- kapacita minimální, typicky pro jednotky aut,
- zdarma,
- pozor na parkování za značkou zákaz vjezdu nebo v křižovatce, je odměňováno pokutami,
- přímo u upravovaných stop,
- u hotelu Pomezí
- provozovatelé hotelu Pomezí někdy pronajímají volnou kapacitu jejich parkoviště běžkařům,
- naposledy zde byla spatřena cena 120 Kč,
- kapacita malá,
- přímo u upravovaných stop,
- za benzínovou pumpou u asijského obchodu
- kapacita menší desítky aut,
- zpoplatněné, naposledy 80 Kč,
- cca 100 m od upravované stopy,
- velké parkoviště v prostoru bývalých uranových dolů
- kapacita velká, závisí na stupni odhrabání sněhu, ale typicky přesahuje stovku aut,
- zdarma,
- od roku 2023 je parkoviště oplocené. V posledních sezónách platilo, že na začátku zimy bylo parkoviště uzavřené, zpřístupněno bylo až v průběhu sezóny,
- od upravovaných stop vzdáleno cca 300 metrů. Volným terénem se dalo na lyžích dojet i blíž, ale to po instalaci oplocení nejspíš už nejde,
- “nahoře” na golfovém hřišti, poblíž hotelu Krušnohorský dvůr
- kapacita asi vyšší desítky aut,
- zpoplatněné, celý den za 200 Kč, kratší parkování levnější,
- přímo u běžeckých tratí, nejstrategičtější poloha. Při cestě nejobvyklejšími směry tedy po magistrále na Vitišku nebo do Altenbergu se při parkování zde vyhnete často nepříliš atraktivnímu úseku přes Cínovecké pláně,
- na cestě k tomuto parkovišti je potřeba od hlavní silnice překonat ještě cca 800 m po vedlejší silničce, která bývá často pokrytá sněhem. Nic pro řidiče, kteří se jízdě na sněhu vyhýbají. Parkování podél této silničky bývá také často využívanou variantou, ale doporučovat ho nebudu. Sám bych tam nikdy neparkoval a vlastně ani nevím, jestli se to oficiálně smí.
Golfové hřiště na Cínovci a běžkařská trať na něm. Jak je vidět, jde o jedno z míst, kde sníh taje zpravidla rychleji.
Parkování na německé straně = Altenberg a okolí
Protože jsou české tratě propojené s německými, krátkou zmínku si zaslouží i některá parkoviště v Německu, v Altenbergu či jeho blízkosti. Bez nároku na úplnost, němečtí běžkaři by nejspíš dokázali tento seznam rozšířit:
- “centrální parkoviště” u hlavní silnice před příjezdem do Altenbergu
- nejblíže z ČR, cca 1 km za hranicemi
- přímo u běžeckých tratí, na jedné z hlavních tras německých okruhů
- kapacita vyšší, než u jakéhokoliv parkoviště na české straně
- v Altenbergu pod sjezdovkami
- vhodné primárně pro ty, co kombinují sjezdovky a bežky
- dle mapy přímo u běžeckých tratí, ovšem úprava této “spojky” je otazníkem
- u Reha-Klinik Raupennest
- pokud někdo chce spojit běžky s návštěvou wellness
- malé stovky metrů od stopy, ovšem v místech, kde sněhové podmínky bývají horší
- u silnice Altenberg - Rehefeld-Zaunhaus
- 2 menší parkoviště přímo u běžeckých tratí
Už je to dávno, co jsem na německé straně parkoval, nebo to aspoň zvažoval a zkoumal detaily. Tou dobou byla všechna zmíněná parkoviště zpoplatněná.
K lyžování v okolí Altenbergu se ještě vrátíme. Začneme ale možnostmi, které se otevírají běžkařům na české straně.
Z Cínovce na jihozápad = na Vitišku
Silnice z Cínovce na Vitišku dlouhá cca 4,5 km je v posledních letech asi nejčastěji využívanou trasou ve východní části Krušných hor. Je slušně široká, sjízdná obvykle nejdříve a také nejdéle, vhodná i pro začátečníky. A v neposlední řadě často upravovaná pro běžkaře.
Široká silnice Cínovec - Vitiška jako upravená běžecká trať.
Nachází se zde však i další, méně frekventované běžkařské trasy. Okruhy, které nazývám “pod Vitiškou” a jsou dlouhé 5 a 10 km, se nachází v lese severozápadně od silničky Cínovec - Vitiška, směrem k hranici s Německem. Bývá zde méně lidí, ale také zpravidla méně sněhu. Dá se přejet do Německa na tratě v okolí Altenbergu a nebo pokračovat z okruhů směrem k Moldavě. Tam končí na české straně železnice. Její pokračování v Německu už je bez kolejí, zato s upravovanou lyžařskou trasou vedoucí až k nádraží v Holzhau (kde vlaky už zas jezdí).
Záběry z lyžování po silnici na Vitišku i na okruzích “pod Vitiškou” jsou vidět na videu z ledna 2013, přestože většina záběrů v tomto videu pochází z tratí v okolí Altenbergu.
Mapa s GPS záznamem trasy
Od Vitišky se dá pokračovat po Krušnohorské lyžařské magistrále i směrem k Dlouhé Louce. Kritickým místem v tomto směru bývají pláně okolo Nového Města, kde bývá tradičně méně sněhu. Kdo má v oblibě ještě delší trasy, může z Dlouhé Louky pokračovat k přehradě Fláje a na Klíny. Což může být zajímavý hřebenový přejezd. Trasa z Cínovce na Klíny v jednom směru měří přes 30 km.
Můj oblíbený okruh vede přes Moldavu a tratě v okolí Holzhau (kde je možné trasu v závislosti na chuti, silách a sněhových podmínkách prodlužovat), zpátky na Cínovec pak přes trasy v okolí Dlouhé Louky a Nové Město. Ale už je to dávno, co se mi celý okruh podařilo projet. Takže v záznamech tras umístěných na KamZaSněhem.cz nemám žádný s přejezdem mezi Holzhau a Dlouhou Loukou. Ale tomu se věnuje článek o Dlouhé Louce, Flájích a Holzhau. Zde je GPS záznam a fotky z výletu z Cínovce do Holzhau z února 2023 a z Cínovce na Dlouhou Louku z března 2022.
Z Cínovce na východ = směrem ke Komáří Vížce
Běžkařské tratě vedoucí z Cínovce východním směrem mívají zpravidla méně sněhu. Méně často se také úpravují. Tratě jsou zde v některých úsecích o něco užší. Zato sem míří výrazně méně lyžařů. A některá místa, jako Sedmihůrská vyhlídka s rozhledem do podhůří, nebo louky v okolí Předního Cínovce, jsou vyloženě krásná.
Sedmihůrská cesta - upravená běžkařská trať za jarních podmínek v prosinci 2023.
Okruh z Cínovce ke Komáří Vížce měří cca 15 km. V závislosti na sněhových podmínkách existuje několik variant trasy. Obecně platí, že kritický a zpravidla ne moc hezký bývá lesní úsek kousek za Cínovcem (k bývalému dolu Cínovec II) a pak poslední cca půlkilometr k parkovišti pod Komáří Vížkou, kam ani nemá cenu zajíždět, pokud tam neparkujete nebo nechcete pokračovat dál.
Pro pokračování dál směrem k Adolfovu je potřeba ujít 500 m pěšky k vrcholu Komáří Hůrky.
Navazující úsek krušnohorské lyžařské magistrály Komáří Hůrka - Adolfov vede po pláních, doporučit ho lze za dostatečného množství sněhu a hezkého počasí. Za ideální situace se dá pokračovat ještě dál, směrem na Krásný Les, Petrovice, Tisou a Děčínský Sněžník. Ale to už se dostáváme do výrazně nižší nadmořské výšky. Zatímco Komáří Hůrka měří 808 metrů, v Krásném Lese už klesáme k 600 m a v Petrovicích dokonce ke 450 metrům. I z toho plyne, že tato trasa bývá sjízdná zřídka.
Jako inspirace pro delší výlet tímto směrem, z Cínovce přes Komáří Vížku a Adolfovu, může sloužit trasa mého výletu z února 2023. Měřila 45,5 km, ale část jsem najezdil při průzkumu tratí v okolí Adolfova.
Z Cínovce na sever do Německa = Altenberg
Přejet do Německa se dá velmi jednoduše. Na Cínovci v blízkosti Krušnohorského dvora a golfového hřiště jsou upravené tratě v ČR a Německu od sebe vzdáleny jen asi 100 metrů. Existují ale i další místa, kde se dá provizorně překonat státní hranice.
Tratě v okolí Altenbergu mají charakter okruhů, těch hlavních je 5. Nedá se jednoznačně říct, jestli probíhá úprava v Německu častěji než v ČR - někdy je to tak a jindy opačně, závisí na množství sněhu i dalších faktorech. Obecně platí, že zejména v okolí biatlonového areálu a blízko vrcholu Kahleberg se pohybuje víc lidí, než v ČR. Naopak další trasy v okolí Altenbergu zpravidla tak frekventované nebývají. Častěji zde narazíte i na pěší výletníky, i když většina tras pro pěší a pro lyžaře je oddělených.
Čím jsou zajímavé jednotlivé okruhy v okolí Altenbergu:
- Loipe Kahleberg (L1) je nejznámější, nejčastěji upravovaný i využívaný. Sněhu tu bývá v průměru nejvíce. Jak už plyne z názvu, součástí je i “zajížďka” ke Kahlebergu, s nadmořskou výškou 905 metrů nejvyššímu vrcholu široko daleko, který nabízí i pěkný výhled do okolí,
- západní okruh L4 neboli Wüster Teich je zároveň spojkou k obci Rehefeld-Zaunhaus. Jeho nejzápadnější část je známá tím, že se zde nachází tradičně méně sněhu a nejvíc kamenů. Ve spodní části blízko obce Rehefeld-Zaunhaus je možné se dostat přes lávku do ČR na nejdelší okruh pod Vitiškou, nebo pokračovat po občas upravované trase po německé straně hranice do Neurehefeldu a k Moldavě, kde navazují další běžkařské trasy,
- okruhy L2 a L3 ležící severně od silnice mezi obcemi Altenberg a Rehefeld-Zaunhaus také mívají tradičně méně sněhu. Za ideálních sněhových podmínek se naopak dá pokračovat ještě dál na sever, směrem na Schellerhau,
- okruh L5 (Scharspitze) se nachází východně od hlavní silnice mezi Cínovcem a Altenbergem. I zde bývá zpravidla méně sněhu, ale nejednou tento okruh příjemně překvapil nejlepší úpravou, i z toho důvodu, že lyžařů sem jezdívá nejméně. Asi i kvůli nutnosti překonávat zmíněnou hlavní silnici.
Na počátku roku 2013 jsme během lyžování v okolí Altenbergu natočili následující video, kdy jsme projeli většinu místních okruhů - L1, L2, L3 i L4. Pouze L5 jsme tenkrát vynechali, ale ten jsme zas projeli na videu vloženém výše.
Mapa s GPS záznamem trasy