Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov neb…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 21.4.2019 7:47
Na uzavreni sezony paradni. Je treba si privstat, protoze po 11 uz je stopa rozslapana pesimi davy.
Vloženo 17.4.2019 21:09
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 16.4.: Dá se na trase Ovčárna-Praděd bruslit nebo jsou stopy pouze na klasiku? Díky) V tu něděli, kdy jsem byla já, tedy 14.4. , tam byli i "bruslaři", takže se určitě dalo.
Vloženo 14.4.2019 21:55
Ovčárna - Švýcárna ....na Švýcárnu dobrá upravená stopa, jela jsem dále za Švýcárnu, ale po cca 2 km už málo sněhu, kameny, sem tam jehličí, tak jsem to otočila. Pak výstup na Praděd, taky pěkná stopa. Na poslední běžkování moc pěkné. Jen turisti by více mohli dávat pozor na stopy a nelézt do nich.
Vloženo 14.4.2019 9:37
Dneska taky paráda, zatím sluníčko, čerstvě upravená stopa Praděd-Švýcárna, mírně nad nulou :)
Vloženo 14.4.2019 7:24
ČHS-Švýcárna-Praděd teplota cca -4°C ráno slabé sněžení, které během dne zesílilo, původně nesjízdné úseky(ČHS-u Výrovky) díky novému sněhu v odpoledních hodinách opět sjízdné na starších lyžích. Od Švýcárny dál zafoukaná novým sněhem strojová úprava. Rozhodně pro mě bylo překvapení že pravděpodobně při posledním běžkování se ještě sklouznu na prašanu a bez jehličí ve stopě.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 11.4.2019 20:23
Mezi Ovčárnou a Švýcárnou se nakonec ještě upravuje: "10.4.strojově upravená běžecká stopa na Švýcárnu.Budeme i dále upravovat" - to se píše v přebíraných zprávách od skiareálu Praděd, viz https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded
Vloženo 10.4.2019 11:20
Tak z Červenohorského sedla už nepoužitelné. Ke Skalní tabuli více pěšky než na lyžích (jsou tam dva souvislé cca 500metrové úseky se sněhem, jinak se to střídá natolik, že se nevyplatí sundavat a nandávat lyže), dál jsem to vzdal.
Vloženo 7.4.2019 8:11
Ovčárna-Švýcárna-Petrovka-ČHS. Dle infa se v sobotu konala poslední úprava této trasy. Po Švýcárnu super svezení,100cm sněhu, stopa pěkně upravená, pěšáci cesty ji ještě nestihli rozdupat, od jehličí v rámci možností většina úseků čistá.Sníh firn s ledovým podkladem, takže to jelo celkem rychle.(mazáno klistr hnědý Rex+na skluz žlutý parafín) Klesání směr na kamzík, i když se evidentně rolba snažila tak nejprudší část byla dost zasypaná jehličím a bylo potřeba na krátký úsek sundat běžky, jinak až ke Skalní tabuli to bylo velmi dobře sjízdné. Dále na ČHS už to se sněhem bylo dost proměnlivé někde až 50cm, jinde už sníh zmizel a bylo nutné přenášet (takových úseků bylo cca 5, ale byly naštěstí krátké), ale přesto stopa upravena až k silnici na ČHS. Jinak koukal jsem ještě, jak vypadá cesta směr Vřesová studánka a souvislý sníh na cestě začíná od sjezdovky a vypadá to že to bude taky sjízdné ale už neupravené a zašpiněné.
Vloženo 2.4.2019 19:24
Záleží na tom, jestli jsi masochista nebo ne. Jak to vypadá od Skřítku nahoru, nevím (stejně to asi člověk musí pěšky). Hřebenovka (Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - U Malého kotle) byla dneska dopoledne umrzlá, sněhu celkem dost, ovšem místy docela hustě, jinde méně, pokrytá jehličím, což moc jízdu neulehčuje. Samozřejmě už to taky trochu zdupali pěšáci. Skatem to jakž takž šlo, ve stopě jsem soupaž místy taky docela frčel, ovšem pokud bych měl něco namazáno, tak bych stál hned....
(Odpověď na dotaz uživatele Radomír z 2.4.: zdravím, dá se ještě ze Skřítku na hřebenovku (Ztracené kameny,jelení st. atd),děkuji Radek.)
Vloženo 23.3.2019 20:47
Skřítek - Alfrédka, 10 nad nulou, hodně měkké, po Zelené kameny hodně jehličí, pod Ztracené kameny pěšky. Skate, nebylo to špatné, spousta lidí jela klasiku. Pokud počasí potrvá, asi poslední běžky.
Vloženo 22.3.2019 22:46
Nová Ves -> Mravencovka: led, jehličí, sníh. Několik vytátých míst se musí přenášet. Ale pořád se dá.
Mravencovka -> Pod Malým kotlem -> Alfrédka -> Pod Ztracenými kameny, Ostružná: super svezení, rolbař to v pátek večer protáhl, takže čistej sníh a rychlá stopa. Zítra ráno to bude super.
Bude se protahovat zřejmě i příští víkend.
Vloženo 20.3.2019 17:08
ČHS - Praděd - Ovčárna. Paráda.
Vloženo 19.3.2019 21:18
Dnes po měsíci opět ve stopě. Z Nové Vsi na Mravencovku nic moc. Málo sněhu s ledem a špínou. První kilometr je už na hraně (tady to do víkendu určitě nevydrží). Dál k Mravencovce přece jen lepší. Odtud po zelené TZ pěkná vyřízlá stopa, občas špinavá (ale nic hrozného) s tradičním vytátým místem v polovině stoupání. Od Alfrédky okruh Ostružná i směr Zelené kameny skvělé podmínky jak na klasiku tak především na bruslení. Díky klesající teplotě (po čtvrté hodině na Alfrédce těsně pod nulou) byly tratě tvrdé a rychlé. Sjezd kolem Malého kotle rychlé mimo stopu, ve stopě pomalejší a cukavé. Sníh se během výletu měnil několikrát, ale bylo to celé na tuhý vosk. Lidí jsme potkali asi sedm.
Vloženo 19.3.2019 20:10
Ovčárna - Švýcárna a zpět. Výborné podmínky, krásná stopa. Lidí minimum.
Vloženo 18.3.2019 11:43
ČHS -Praded-ČHS. Ráno v 9 projeto rolbou, ideální stopa, od Švýcárnu již hodně pevný podklad a kolem Pradědu čistý led, tzn pro s běžkaře náročné. Podmínky ideální. ..
Vloženo 17.3.2019 8:03
Ze Skritku pesky pod Ztracene kameny, jen kvuli tomu, ze jsem mel zavodni lyze, dnes uz ale na kamenacky. Pod Ztracenymi kameny - Mravenci sedlo - okruh Ostruzna - U Maleho kotle perfektni, docela rychla a uplne cista stopa. Nahore obrovske mnozstvi vlhkeho snehu, odpoledne +1,5°C polojasno, vecer -1,5°C zatazeno, mlha. Vyborne podminky a na polovinu brezna zcela perfektni. Obsluha na Alfredce jako vzdy usmevava, velke dekuji i panu rolbari.
Vloženo 19.3.2019 12:21
Byli jsme tam min. Týden, stopa byla dobrá, v horní části krásně výhledy, ale zpátky když přituhne, musí se opatrně, aby se to moc nerozjelo.
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 18.3.: Prosím o informaci jak to vypadá na trase ČHS- Vřesová studánka, jsem začátečník, nikdy jsem tu trasu nejel a rád bych dne 20.3 vyzkoušel.)
Vloženo 15.3.2019 21:04
Dnes ČHS - Švýcárna - Praděd a zpět. Podmínky dobré, cca 15 cm nového sněhu, pod ním u ČHS tenký zmrzlý základ, ve vyšších polohách pak celkem přes metr sněhu. Stopa neupravená vyjetá běžkaři. Na závěr sezóny to byl pro mě luxus.
Vloženo 15.3.2019 17:26
Co udělat těm co vědomě ničí stopu. Nakopat je do zadku. Hotovo.
(Odpověď na dotaz uživatele Stopař z 5.3.: Zdravím vsechny běžkaře-tak jako mně, tak určitě i další štve, když se po stojově upravených cestách procházejí lidi bez lyží.Dokonce s dětmi v kočárku a volně pobihajícími psy-Nová Ves-Mravencovka-ale i jinde.K tomu ještě přibývá nový bum kolaři. Bohužel je málo "cedulek" které vystižně upozorňují, že na těchto cestách nemají co dělat. Myslím si, že je třeba s tím něco dělat...POMOŽTE !!!!!)
Vloženo 16.3.2019 12:38
Niceni stop vadi urcite vsem, jen nikdo nic nedela. Kdyz jim bude kazdy bezkar nadavat, tak jim to zneprijemni a treba toho casem nechaji.
Vloženo 16.3.2019 9:42
Zdravím-plně souhlasím s názorem -nakopat do zadku-na problém ničení stop bezohlednýmí chodci-bohužel je nás asi málo kterým to vadí. Nejvice by to mělo vadit těm, kteří tyto cesty upravují -dík za názor.
Vloženo 10.3.2019 19:22
Odpovím si sám, jel jsem ze Skřítku na Mravecovku s okruhem kolem Ostružné a zpět. Hustě sněžilo, jehličí většinou pod sněhem, kolem 16 začalo ještě hustěji pršet. Skřítek - Pod Ztracenými kameny spíš bez sněhu. Stopy na vrstevnici docela projeté, ale rychle se ztrácely pod novým sněhem. Bruslení bylo dnes za trest kvůli vrstvě nového sněhu, kdo vzal namazané lyže nebo zvládne soupaž, udělal lépe. Trasa Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka na tom byla o poznání hůř než zbytek. Snad po dnešním slejváku ještě nějaký sníh zůstane.

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 9.3.: Ahoj, nemáte prosím aktuální, tedy sobotní, zprávy z trati Mravencovka - Pod Ztracenými kameny? Je tam po sněžení upravená stopa? Dá se bruslit? Mám to na Paprsek o dost dál, tak se ptám. Děkuji za odpověď.)
Vloženo 10.3.2019 17:26
na ČHS jsem čekal pár cm čerstvého, ale byl tam jen symbolický poprašek, na horu se to nelepšilo, pro bruslaře a soupažníky asi dobrý, ale pro mne nic moc, tak jsem to otočil přes Petrovku dolů a se zavřenýma očima sjel až k Pelikánovi
Vloženo 8.3.2019 0:10
Nová ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Ztracenými kameny:
Dole led a jehličí, nahoře 3 cm čerstvého těžkého sněhu.
Na klasiku to bylo pomalé, na skate trošku lepší. Mohli by to protáhnout.
Vloženo 7.3.2019 20:23
Skřítek - Alfredka a nadreny jak kůň, na klasiku už to není. Po Žlutý potok les plny jehličí, klistr se totálně zaspini a pak se s tím nedá jet.

Po včerejším sněžení na promocene podložce 5 cm nového sněhu, skate mnohem lepší, ac taky pomalé.

Chata na Alfredce otevrena středa až neděle 10-16.
Vloženo 7.3.2019 15:24
Včera jsme se ženou prošlápli stopu z Videlského Kříže směrem na ČHS t. zv. milionovou cestu (modrá cyklo). Ráno 5cm prašanu na V45. Cesta je hodně zničená od pěšáků, ale bokem to jde. Čím výš, tím líp. V oblasti nad
Vysokým vodopádem se již jedná o extrémní běžkování pro téměř nesjízdné obrovské návěje, nicméně je to velmi fotogenická oblast. Po překonání sněhových dun zimní pohádka a dále na sedlo super svezení. Dost tam fučelo a byla zima, rozhodně žádný jaro, fukýráky se hodily. Trasa je hodně ve stínu a severně orientovaná. Sjezd k zpět k autu na Videlský Kříž přes duny nad Vysokým vodopádem je adrenalinový zážitek. Informace na holidayinfo o sjízdnosti této trasy je dost zavádějící. V popisu této trasy se píše, že když si chcete odpočinout od davů běžkařů, tak zde nikoho, protože zde není hospoda, nepotkáte a opravdu jsme nikoho nepotkali.
Jirka
https://horlo.rajce.idnes.cz/Milionova_cesta_Videlsky_Kriz_CHS#milion_cesta2.jpg
Vloženo 5.3.2019 12:34
Okruh Žďárský potok - Nová Ves - Nad Karlovem - Mravencovka - U Malého kotle - Alfrédka - Žďárský potok
Žlutá turistická trasa ze Žďárského potoka do Nové vsi a úsek mezi Jelení a Nad Karlovem již s minimem sněhu (jsou to přece jenom jižní svahy). Ostatní úseky okruhu s velice slušným množstvím sněhu a perfektně upravenou stopou, na kterou už několik týdnů nezasněžilo (je trochu špinavá od jehličí). Závodní areál v okolí Nové vsi upraven, ačkoliv sníh už i tam řídne. Sjezd z Alfrédky do Žďárského potoka je lahoda, jen až na samém konci trochu zledovatělé.
Vloženo 2.3.2019 20:50
Ovčárna - Jelení studánka hodně zmrzlé, vyfoukané, ale sjízdné
dále na Alfrédku docela dobře sjízdné
Alfrédka-Mravencovka přes Malý kotel krásná stopa.
Mravencovka-Karlov po zelene většina cesty jehličí a led, některé úseky jsme vyzouvali
Karlov-Hvězda začátek místy úplně bez sněhu, ale asi po 2 km potom krásná stopa až na Hvězdu
Vloženo 2.3.2019 19:59
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Pod Zelenými kameny - okruh kolem Ostružné - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka, zpět na Skřítek jsem to vzal přes Žlutý potok. Bruslení a soupaž, na klasiku to už spíš není. Úprava po celé trase skvělá, bruslení i stopa, jen místy hodně jehličí, jak se dá očekávat když nesněží. Pod Ztracené kameny jsem to sundal, ale s dvojkovými lyžemi by to asi šlo. Zelená z Mravencovky na Alfrédku je na hraně, takže je lepší to vzít přes Malý kotel. Ze Žlutého potoka na Skřítek místy divoké, ale šlo to. Jinak dobré, skluznice to vzala. Lidí docela dost, bufet na Alfrédce otevřen.
Vloženo 2.3.2019 18:31
Parkoviště restaurace na Hvězdě pod Ovčárnou - Jelení cesta.
Upraveno rolbou v pátek 1.3.2019, 1 stopa + skate.
Stav v sobotu: Na Hvězdě zledovatělé, směrem nahoru to měklo, od cca 965 n.m. bílý, čistý namrzlý sníh, klasika fantazie. Sjezdy bezpečné.

O oblasti

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky