Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov neb…

Číst celý text

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.3.2024 18:28
Dnes v 9 hodin autobusem na Ovčárnu. Myslím, že poprvé v životě se nám stalo, že jsme na Praděd a Švýcárnu jeli úplně sami, v panenské stopě. Stopy byly ráno zcela v pohodě, skoro bych řekl na jedničkové lyže. Ze Švýcárny také, ale ze sedélka už to stačil někdo sem tam rozšlapat. Ale jen místy. Pak 5 km okruh kolem Kurzáku ( už docela měkký a upraven pouze na skate, ale docela dobrý. Následně krásným firnem výšlap pod Vysokou holi a horním okrajem obou kotlů na Jelení studánku a zpět, opět zcela sami. Po hřebeni to už nejde, musí se jet takto. Ale je to zatím v pohodě. Kolem Jelení studánky a
Břidličné ale už skoro bez sněhu, pokud byste chtěli až na Pecný, nutno kolem studánky přenést. Tož víc se toho momentálně v Jeseníkách projet nedá.
Vloženo 10.3.2024 13:50
Ovčárna, tratě pod Kurzovní chatou - krásně upraveno na klasiku i skate a málo lyžníků. Pak Švýcárna a směr ČhS. Upraveno,ale hodně pěších, na které je třeba dávat pozor. Stopa končila za Slatěma. V prudkém sjezdu už málo sněhu, spíše led, nebezpečné pro sjíždění a také jsem nechtěl ničit běžky. Na Švýcárně mnoho lidí. Dostal jsem informaci, že od rána chodí zástupy Poláků. A ti, jak mám zkušenost z Jakuszyc ,nerespektují upravené stopy. Takže to je asi důvod včerejšího postesknutí Johanky o Dementu Jesenicku.
Vloženo 10.3.2024 9:51
Jeli jsme z Ovčárny na Praděd a pak Švýcárna a zpět.Sníh zrnitý, trochu poprašek ve stopě,takže jelo se dobře,Na Pradědu mlha a docela pořádný vítr.Vyrojil se ale nový zimní druh DEMENT JESENICKÝ Je extrémně škodlivý,rozrývá běžkařské stopy a naprosto nic nerespektuje. Neumí číst cedulky,že nemá chodit v běžkařských stopách....Včera jich tam bylo obrovské množství...katastrofa!!!!
Vloženo 6.3.2024 7:27
Na Praděd v pohodě. Sníh mokrý, u vysílače led. Na Švycarnu už bída. Sníh samé jehličí, místy prohlubně s vodou. Pokud napadne pár cm, tak stále o.k.
(Odpověď na dotaz uživatele Sibyla z 6.3.: Také uvítám info o trase Ovčárna - Praděd - Švýcárna, hlavně s výhledem na příští týden, kdy máme jarní prázdniny. Moc děkuji.)
Vloženo 25.2.2024 7:29
Natěšený na nový sníh, kterého nakonec moc nebylo, a na lyže po 3 týdnech. Nakonec to zas bylo na klistry, ale nějak se nám za celý den nepodařilo trefit ten správný na ty ledovaté úseky. Hodně musela pococt soupaž takže jako trénink na Vasák ideální. Sjezdy rychlé a vzhledem k davům pěšáků je nutné být opatrný, dá se od nich čekat cokoli. Okruhy pod Kurzovní dost nerovné, sněhu je tam dost, ale hezké svezení to není
10:33
10:34
10:34
13:47

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 15.2.2024 19:33
Ahoj .Dnes Ovčárna a asi kilák za Švýcárnu. Pak už jehličí, tak to nesjížděl.

Sníh již měkký. ale pořád to jede. Zlatý Praděd.. A myslím jediné místo, kde to ještě jde.
Busem s Hvězdy, sníh začíná až kousek před Ovčárnou.
Palis
Vloženo 15.2.2024 9:17
Na to jaká je zima jsou zde podmínky velmi dobré :-) není to tak ledovaté jako směrem na Švýcárnu. Bylo to rychlé, mimo míst kde je jehličí (krátky úsek v nižsí partii). Nikde nic nelezlo, ale otázka co s tím udělá víkendová obleva. Celkově je to nahoru stoupání dolů sešup - pro průměrné běžkaře v pohodě, děti a začátečníky bych vzal někam více na rovinu (Teď asi jenom Praděd).
Vyražte dokud to jde.

(Odpověď na dotaz uživatele Palis z 14.2.: A ještě jeden dotaz. Nikdy jsem nebyl okruh ze sedla na Vřesovou studánku.
Jaký je tam terén? nemyslím teď sněhové podmínky, i když rolba z 13.2.2024 říká, že stav skvělý.
Děkuji.
Palis)

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 15.2.2024 13:16
Z ČHS na Švýcárnu je to špatné, sníh ještě byl, ale spousta jehličí, místy vydřené, víc hnědé než bílé. Lépe pěšky než běžky. Od Švýcárny na Praděd/Ovčárnu už dobré. Okruh u Kurzovní je top.

(Odpověď na dotaz uživatele Palis z 14.2.: Ahoj. A jde to z Čer . sedla? chci jet zítra ráno.
Palis)
Vloženo 14.2.2024 7:52
Včera Ovčárna-Praded-Svycarna-zavodni okruh-Ovčárna. Sněhu všude dost, od Ovčárny ke Kurzovní dost rozjezdene skutry, dál už pěkně upravené, u Pradědu i tvrdé, jinde to bylo na bruslení docela náročné, lehce rozbředlý sníh. Klasika by šla asi dobře. Žádná hitparáda ale asi pořád nejlepší v celé republice.
Vloženo 2.2.2024 15:03
Ahoj. Dnes klasika z Ovcarny na Sedlo a zpet. Nazpatky jsem to vzal na Kamzik 1.5km turistickou modrou a dobre jsem udelal. Snih tam byl dobrej oproti okruhu klasikou po bezkarske dolu.
Vloženo 2.2.2024 9:55
Ahoj, byl jsem tam dnes ráno - viz můj zápis. Co se týče okruhu kolem Ostružné, tam je stopa jen od lidí, ale dnes ráno byla zafoukaná.


(Odpověď na dotaz uživatele Honza M. z 31.1.: Věděl byste někdo aktuální stav stopy:
- mezi Ztracenými kameny a Alfrédkou? (https://en.mapy.cz/s/kadedabuka)
- na okruhu kolem Ostružné? (https://en.mapy.cz/s/lasehocuse)

Díky moc!)
Vloženo 2.2.2024 9:53
Skřítek - rozc. Žlutý potok - Zelené kameny - Alfrédka: dnes překvapivě dobré podmínky. Čekal jsem led a jehličí, ale napadl na to cca 1 cm sněhu, takže vše špatné bylo překryto:-). Nahoře bylo -2°. Mazal jsem klistry.
Vloženo 30.1.2024 22:22
Na sněžníce v pohodě, nesmeky se hodí maximálně na sjezdovku a na Keprník (ale jen návětrný vrchol). Nicméně Keprník byl vcelku OK, není tam hladký led, ale hrubý led, navíc v sobotu i s jemným popraškem. Nicméně jen kousek na vrcholu. Vše jsem to jel na běžkách (sobota) včetně výlezu na kamenný vrchol Keprníku. V lese je sníh na hřebenu povětšinou měkký, rozježdený/rozšlapaný od lidi. Rozhodně doporučuji směr Ramzová -> ČHS, z Šeráku to jde dolů blbě všemi směry a Na Vřesovku to vzít spodem, přes Kamenné okno to je taky ledovaté, ale taky to není nějak dlouhé.
27.1. 12:21
27.1. 12:21
Vloženo 31.1.2024 12:37
Na běžky tento úsek nedoporučuji vůbec, šli jsme v pondělí v nesmekách. Vše silně zledovatělé, pár běžkařů jsme potkali, dle jejich slov se trápili. Kdyby napadlo 5-10 cm,bylo by to jiné.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 30.1.: Honzo, jak to prosím vypadá konkrétně na trase Šerák - ČHS? Je to na běžky?Nesmeky? Sněžnice? Díky za odpověď)
Vloženo 30.1.2024 13:19
Dvoudenní přejezd Jeseníků: Z Ostružné přes Keprník, Červenohorské sedlo a Praděd až na Skřítek. Sněhu je ještě všude dost, jen by to chtělo nějaký nový - povrchový sníh je často přemrzlý a v místech, kde nesvítí slunce, je místy led. Upravené stopy od Vřesové studánky až na Ovčárnu velmi kvalitní (na klasiku), jen pozor na nebezpečný strmý úsek pod Švýcárnou, kde zmíněný led komplikuje sjezd všem běžkařům. Vrcholové nezalesněné partie (Keprník, Vysoká Hole, Velký Máj) jsou kompletně zledovatělé a to bez ohledu na to, zda jedete po cestě nebo volným terénem - silně nedoporučuji. Tam se dá chodit s nadsázkou jen s mačkami (urval jsem si tam na ledu okraj skluznice). Vrstevnice od Alfrédky pod Ztracené kameny jako vždy skvělá, upravená. Dá se v pohodě sjet i na Žlutý potok. Finální úsek u Skřítku téměř holý led.
Vloženo 1.2.2024 8:02
Ahoj všichni skialpinisté a případní běžkaři, v Koutech chtějí doopravdy za 1 cestu nahoru a dolů 400,-Kč, podle mne nemorální, ale mají stále plno. Ale ještě to vylepšili, protože za výstup bokem po sjezdovce Vás zkasírují za 200,-Kč-dostanete skialpinistický skipas!!! Tak se vydělává. A s těmi skialpovými botami, že Vás nepustí do linkového autobusu-TO JE PRAVDA. Stalo se to v neděli 28.1. autobusem v 10.41 hod. v Koutech a účastníkem sporu jsem byla já a manžel. Zřejmě mají autobusáci dost peněz. Mohlo by se toto stát třeba v Rakousku nebo Itálii? Asi těžko. Ale dobře nám tak. Ovšem, nenechte se odradit od lyžování a běžkování.
Vloženo 29.1.2024 19:54
Ahoj, je to zpáteční (nahoru i dolů), ale i tak za mě nehorázné!

(Odpověď na dotaz uživatele Tom z 29.1.: Ahoj, nemáte někdo info/zkušenost s lanovkou z Koutů na Dlouhé stráně? To jako fakt chcou za jednu jízdu 400kč jak mají v ceníku? Nebo je to nahoru+dolů? Dík)
Vloženo 29.1.2024 15:05
Ahoj, byl jsem na Pradědu po 3 letech, ale co tam předvádí lidi bez lyží se psy...rozdupané stopy, chaotické pobíhání s telefony jak získat top fotky na soc.sítě, pejsci na volno... zlepšilo se to až ze sedla na Švýcárnu. Stopy dobře připravené, jen najeté moc do kraje, větve vás mlátí po obličeji. Rolbař co vozí lidi na autobus klidně rozjede stopy. Celkově velké zklamání, že nikdo nerespektuje lyžaře. Asi to bude touhle dobou. Zdraví Hans
Vloženo 29.1.2024 10:28
Dobrý den, Iveto
Byl jsem včera, z Koutů nad Desnou po sjezdovce nahoru a pak okolo Margarety a Homole celý velký okruh okolo DS je ve velmi dobrém stavu, žádné sundavání lyží, přenášení.
Já pak pokračoval okolo Velké Jezerné a Františkovy myslivny nahoru na hlavní hřeben, tam okolo Velkého Máje a Vysoké je to na běžky hodně ledovaté. Zpátky pak přes Petrovku, Hladovou cestu a okolo Kamenné chaty a zpátky nahoru k horní nádrži a po sjezdovce do Koutů, tohle je sjízdné pro zdatnější lyžaře. Ale bylo krásné počasí, nefoukalo a poměrně málo lidí.

(Odpověď na dotaz uživatele Iveta z 28.1.: Zdravím, nebyl někdo Na Dlouhých stráních o víkendu? Jak to vypadalo? Děkuji)
Vloženo 29.1.2024 9:03
Vcera Ovcarna-Praded-Svyc.-C.sedlo.Od Ovcarny slusny snih charakterem krupice,skin moc nedrzel.Bezvetri,jasno.Sjezd za Svyc. na sedlo hodne rychly,ledovy nebolo do ceho se oprit pri pluzeni.V oslunenych mistech rozmekle,misty jehlici ve stope,stopy paradni,lec ledove.Chtelo by to novy snih.Pozor-budete-li chtit pouzit bus z C.sedla,nekteri ridici odmitaji vas vpustit do busu v bezkarskych botech,o sjezdarskych ani nemluve.(Pry je to v prepravnim radu).Byl jsem svedkem konfliktu.
Pouze ve skibusech neni problem.
Vloženo 28.1.2024 21:06
Dnes z Cervenohorskeho sedla na Svycarnu.Stopy pekne udrzovane,ledove z kopce hodne rychle s horsi ovladatelnosti,nekde hodne jehlici ,ale jinak pekne svezeni
Vloženo 28.1.2024 20:14
Dnes Nová Ves Vyhlídka, směrem na Mravencovku čistý led, otočili jsme to po prvním km. Okruhy na loukách upravené, tvrdé, ideální na skate.
Vloženo 28.1.2024 10:10
Skřítek, 9.30.
+ 2 C , parkoviště silně zledovatělé , z poloviny obsazené.
Strana směr Krtičník-Hvězda zledovatělé, špinavé .
Strany směr Ztracené kameny přemrzlý, zledovatělý sníh , jehličí.

Vypadá to, že dobré podmínky budou na vrstevnici Pod ztracenými kameny-Alfrédka , ale ten nástup a hlavně sjezd dolů budou vyžadovat hodně velkou opatrnost.
Vloženo 26.1.2024 18:57
Dnes Skritek — CHS. Hreben ledovaty, jelo se blbe. Ovcarna - Praded hezke, Praded - Svycarna rozmydlene a zacalo prset. Svycarna - sedlo Ok, rychle, ale mokre. Na sedle uz ale snezilo. Nikde nelezl podklad snehu dost.
12:39
12:53
Vloženo 26.1.2024 11:48
Skřítek - Zelené kameny - Alfrédka: Prvních pár set metrů čistý led a hodně jehličí. Od rozc. Nad Skřítkem už to bylo lepší - tvrdý zmrzlý sníh, jehličí přijatelně. Na vrstevnici jsem to čekal lepší - ale malá vrstva sněhu + jehličí ve stopě fungovalo na klistry jako brzda:-D Bruslil jsem tedy středem, ale ten je zas celkem nerovný. Sjezd od Zelených kamenů byl o ústa - velmi rychlý sníh + neupravený povrch + zmrzlé stopy od lidí, co to jeli někdy dřív byly smrtelná kombinace.
Vloženo 23.1.2024 23:29
Jen bych doplnil, že dle trackování a komentářů rolba Vřesovka -> Švýca projela předchvílí. Tudíž bych případně přehodnotil :)
Vloženo 23.1.2024 14:57
ČHS - Švýcarna - Praděd a zpět: Sněhu dostatek, ale bohužel neupraveno až na Švýcárnu. Stav odpovídal tomu, že rolba tudy naposledy projela v pátek 19. ledna. Škoda. Stopy pouze od lidí, hodně vykloktané ve sjezdech, místy sněhové jazyky v mlze obtížně viditelné. Pokud zvažujete, jestli na Sedlo, nebo Paprsek, volil bych určitě Paprsek, kde rolba dle záznamu upravovala dnes dopoledne.
Vloženo 21.1.2024 17:43
Ad Pohořany- Jívová - dnes jsem tam byla běhat a je to naprosto neslučitelné s běžkami. Kdyby připadlo tak 15 čísel, tak možná.

(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 20.1.: Zdarec.Budu vděčný za zprávu jak vypadá 21.,ještě lépe 22.1. trasa motorest Skřítek-přístřešek Hvězda, nebo rozhledna Nová Ves-Mravencovka a na jaké lyže.Ptát se na Pohořany-Jívová je asi zbytečné?Díky Jirka.)
Vloženo 20.1.2024 21:04
Okruh Mravenečník a nahoru k Dlouhým stráním. Krásně upravené, super podmínky.
10:51
11:00
11:36
12:40

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 20.1.2024 16:50
Jel jsem Skřítek - Ztracené kameny - Zelené kameny - Alfrédka, od Ztracených kamenů krásná upravená stopa. Je to na dobré lyže.

O oblasti

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky