Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov neb…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.4.2018 9:32
Pěkná stopa z Ovčárny na Švýcárnu, i na Praděd 100 m před vysílač. Jarní firn, 10C. Dle webkamery Švýcárna na cestě ještě sníh i dnes, 15.4.
Vloženo 9.4.2018 15:03
Info od Miroslava:
Asi už závěr sezony Ovčárna, Švýcárna, Praděd. Azůro. Ovčárna-Praděd přes včerejší rolbováni, žel rozšlapané od davů lidí (ale před 16hod jela rolba nahoru-tak manšestr a panenská stopa a závěrečná paráda :-) ), směr Švýcárna žel už hodně špinavý, dolů na ČHS prý stopa lepší, ale nutno už párkát přenést (kolem Švýcarny je tak přes půl metru, rozcestí pod Pradědem určitě víc, od Barborky po "A" byla ve stínu Petráků kolem 16hod úplně nová stopa pevná a rychlá i při +8st.

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/904889583015962/
Vloženo 8.4.2018 10:34
Sřítek - Ramzová
Dopoledne po svých nad Ztracené kameny, kde se dalo již nasadit. Na celém hlavním hřebenu krásný firny a také stopa, až na malé výjimky nerozdupaná, což se stane málo kdy. Slunce, nicméně na "trenky" to úplně nebylo, občas nepříjemně zafoukalo. Z Ovčárny na Švýcárnu stopa, celkem dobrá, nicméně sníh už značně kašovitý a moc to nejelo, na soupaž do kopce rozhodně ne (tedy pro mně, možná to někdo bez klistru i mohl dát, byly tam nějaké závody). Tady už jsem jel v tričku z krátkým rukávem. Ze Švýcárny také stopa, v kopcích občas i docela rychlá, na třech místech se už ale muselo přenášet. Zde to stoprocentně půjde ještě dnes, a pak už konec. Ze Sedla na Vřesovou studánku přede mnou jeli dolů nějakcí skialpinisté, tak trochu projeli stopu, která byla tradičně rozdupaná, i tak po ní očas kráčeli pěšáci, které jsem potkával do protivky. Z Vřesové studánky už jsem nepotal nikoho, traverz s opatrností pomalu sjízdný, nahoru na Keprník celkem utrpení, cesta naprosto rozdupaná. Před vrcholem nutno na jednom místě přenést. Z Keprníku sjezd ve firnu celkem bezpečný,kdyby tam všude nebyly díry po pěšácích,. Na Šerák na několikika místech bylo nutno sundávat. Horní část pod lanovkou bez sněhu, na sjezdovce na Čerňavu jakž takž, dále velké fleky bez sněhu, takže cesta dolů rozhodně žádná pohoda. Ze sedla na Ramzovou již v žádném případě nedoporučuji. Ještě příští týden jistě půjde jet hlavní hřeben a z Ovčárny na Švýcárnu, pokud to bude někdo chtít zkoušet. Já už ne, takže skol v příští sezóně.
Vloženo 3.4.2018 11:29
Trasa: Červenovodské sedlo - Švýcárna - Ovčárna - Praděd - Švýcárna - Sedlo
Od Švýcárný nahoru OK. Od Švýcárný dolu to bylo odpoledné už nic moc, sněhu málo a místy víc jehličí než sněhu.
Parádní skate na závěr sezóny, ale od úterý už jedině kameňačky a sem tam asi i přenášet.
Vloženo 3.4.2018 8:00
Dlouhé stráně - okruh Mravenečník, sněhu dostatek jen při prvním sjezdu na okruhu jediné místo (v nejnižším bodě) kameny(!) překryté čerstvým prašanem, jinak bez problémů, kolem poledne sníh lehce mokrý, nejlepší jarní lyžovačka na klasiku i skate, u nádrže luxusní výhledy, nejlepší ukončení běžkařské sezóny, super zážitek!:)
Vloženo 2.4.2018 22:48
Skřítek-Ramzová
Ráno v 8.15 ze Sřítku po svých na rozcestí pod Ztracenými kameny. Nelze v žádném případě jet na lyžích. Dole krystalický led, ve stoupání souvislá vrstva větviček a jehličí. Dále již zcela v pohodě na Alfrédku. Jeli jsme jako první. Stopa zasněžená zpočátku prašanem, který se později měnil ve vatu, v podstatě nepoužitelná, neboť to v ní nejelo. Takže pokud moužno soupaž prostředkem, celkem to šlo, nového sněhu tak cca 2. cm. Z Alfrádky na Jelení studánku na rozdíl od minulého týdne, kdy tam byla celkem slušná stopa, dnes pouze zaněžená, od pěšáků rozdupaná cestička. Z Jelení studánky na Vysokou holi tvrdý udasný, místy ledový sníh, Na V. holi pak již pouze led, ale s náznakem stopy. S trochou snahy to celé jde, byť to nebyl žádný požitek z jízdy. . Sjezdovkou s krásným sněhem to jde na Ovčárnu náramně. Dále na Švýcárnu a na Sedlo. Asi nejhorší, co jsme kdy zažili. Obě stopy zcela zničené a rozdupané až na Švýcárnu, sníh střídavý, mokrý, firn a zledovatělý, takže to pěkně cukalo. Takot až k úvrati na rozcestí do Koutů, pak již pěkná stopa až na Sedlo jelo to velmi dobře. Nicméně, příští týden to už na některých místech zcela jistě bude vytáté. Ze Sedla na Vřesovou opět žádná stopa, celá šířka zcela rozdupána od pěšáků, ale při troše snahy to celkem šlo. Traverz z Vřesové studánky sjízdný za značné opatrnosti, také rozpdupán, jako ostatně i zbytek cesty na Šerák. Sníh mokrý čerstvý, místy firn, místy krusta. Z Keprníku sjízdné s jistou dávkou adrenalinu (a nezbytné opatrnosti). Sjedzovka až na Ramzovou zatím dobře sjízdná, krásný firn, pouze pod Čerňavou asi tři ledové plotny, jimž se lze vyhnout. Celkově: docela těžká dřina, jarní lyžovačka se střídavým sněhem a s větrem. Příští týden, kdyby to chtěl někdo zkoušet, to s největší pravděpodobností půjde, s výjimkou bezesporu několika úseků ze Švýcárny na Sedlo.
Vloženo 1.4.2018 9:02
Přidávám páteční fotky z trasy Ovčárna-Švýcárna-ČHS + pokračování na Vřesovou studánku (kde byla také dobře upravená stopa) jel jsem až na Ramzovou ale od Vřesové studánky na Keprník už je to tradičně trasa spíš pro skialpinisty či cross country běžkaře i když o sníh i zde nouze nebylo.

Fotky od Petra z připojené FB skupiny jsou na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900900246748229/
Vloženo 31.3.2018 19:49
Ovčárna-Praděd
Naprosto boží svezení, nahoru jsme šly v noci, bylo to přemrzlé a klouzalo, ale po šesté ráno dvakrát projela rolba a sjezd dolů byl naprostý luxus!
Vloženo 31.3.2018 11:25
Včera rozlučková kochací trasa z Ovčárny přes hřeben kolem Ztracených kamenů a dále po vrstevnici k Alfrédce a dolů do Karlova.

Na hřebenu parádní podmínky tj slunečno a skoro bezvětří. Po krustě se dalo pěkně bruslit a využít tak celou šířku hřebene. Kolem Ztracenek jsme s opatrností sjeli 2/3, níže popadané stromy a svinčík = nesjízdné. Sníh na vrstevnici mokrý kašovitý, v místech, kde nesvítilo slunce byla stopa tvrdší a dalo se pěkně sklouznout. Na bruslení o něco lepší, než na klasiku. Teplota na Alfrédce + 6°C. Sjezd kolem Malého kotle na Mravencovku překvapivě rychlý, stopa v dobrém stavu (lepší jak nahoře). Z Mravencovky na Karlov málo sněhu, ledovaté a špinavé. Občas lezou kameny a hlína a pár kratších míst se musí přenést. Trasu jsme zakončili za poslední karlovskou sjezdovkou.
Nejlepší úsek byl mezi Vysokou holí a Pecným. Celá trasa mimo posledního úseku se dala jet i na lepších lyžích.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900645520107035/
Vloženo 31.3.2018 8:30
Nádrž Dlouhé Stráně....upravená stopa..nahoře stále sněhu dost.

Od Ivety z připojené FB skupiny, fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900349470136640/
Vloženo 31.3.2018 8:28
Nová Ves - Mravencovka - Alfredka - Pod zelenými kameny a zpět + okruh kolem Ostružné. Ráno pěkně tvrdé, k poledni to měklo. Za Z. kameny je to už špatné a do Mravencovky taky. Lepší je delší cesta na Alfredku, není tak rozbitá. Jinak dneska to projížděla rolba, ale jak je to měkké, tak s tím nic moc neudělala.

Od Jakuba z připojené FB skupiny, fotky jsou na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900284080143179/

Ještě z diskuze:
Miloslav: žel rolba jela až po deváté a nemrzlo to,a kratší byla v pohodě, než stopu proplužila po hodině paní a po obědě to prý vedle rozšlapali
Jakub: Já to právě jel odpoledne dolů a byla víc rozbitá než dlouhá, kterou jel kolega.
Vloženo 31.3.2018 8:22
Nová Ves, Alfrédka, okruh Ostružná dnes teda už hodně teplo, NV-Štěrkovec už špatné,Mravencovka-Alfrédka, žel lidé za 2-3hodiny rozpluží a prý i rozšlapou

Od Miloslava z připojené FB skupiny - fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900390693465851/
Vloženo 30.3.2018 19:17
Nová Ves, Mravencovka, Alfrédka, okruh kolem Ostružné, Pod Ztracenými kameny a zpět. Celkem 31km, modro a slunečno, jel jsem většinou stříďák, takže jsem mazal klistr. První 2km stopa spíš nebyla, pak to šlo, pěkná stopa, ale bylo to dost měkké, poslední 2km před obrátkou zase spíš jehličí než sníh. Ale jo, pěkné jarní svezení.
Vloženo 29.3.2018 21:37
Dnes trasa Cervenohorske sedlo -Svycarna -Praded a zpět. Že sedla po modré hned za silnicí se nasadí běžky a v pohodě. Sníh mokrý z počátku. Jsou dvě stopy. Možnost i bruslení. Výše umrzly a pořád dostatek. Nějak chybou jsem se dostal na zelenou a stoupání na Svycarnu. V lese jehličí ve stopě a větvičky po celé délce v úsecích. Pak super sníh od Svycarny až na Praded umrzly a v noci napadlo cca 3 cm. Trasa pro fakt alespoň trochu trenovane. Ten kopec je vražda. Z Pradedu umrzla trasa velký vítr mínus 2. Za Svycarnou opět chyba a po červené na sedlo nedoporučuji. Strašná stopa nesjizdne na běžkách a místy díry po botách chodců. Stoupání pěšky po většinu trasy. Pak krkolomné sjezdy přes sjezdovky až na sedlo. Počasí vítr občas sněžení mírně. Trasa přes 22km. Z Koutů na Svycarnu až ve vyšších partiích sníh a dobrá stopa. Že sedla po červené nedoporučuji. Sedlo -Praded po modré a zelené dobrá volba. Sníh tu bude ještě hodně dlouho. Půl metru na trase všude. Skvělý zážitek před Velikonoci.
Vloženo 28.3.2018 22:40
Vcera jsem sel ovcarna sedlo a zpet, a cesta ok. Pred sedlem na strane “od koutu” trochu led ale jinak ok. Zpet jsem chtel po hrebenu ale rozdupane, tak aspon kousek po modre na kamzik. Minuly tyden jsem sel skritek ovcarna po hrebeni, a jak tady pisou, od skritku nahoru pesky, pozustatky vychrice, od stracenych kamenu parada. Hodne pak foukalo, nad kotlem to byl led ale aspon to pekne klouzalo, naopak bych to nechtel jit
Vloženo 27.3.2018 18:39
Dnes Ovčárna - ČHS, -5°, prašan, stopy v dobré kondici,
pouze 1 km před ČHS trochu ledu. Sněhu je nadbytek.
Vloženo 27.3.2018 7:33
Moc děkuji panu Václavu Š. za info. Doufám, že o velikonocích to ještě půjde. V
Vloženo 26.3.2018 22:27
Z Hvězdy nevím, ovšem Karlov - rozcestí pod Ztracenými kameny ve velmi dobré kondici i s okruhem kolem Ostružné. Půjde to zcela jistě i o Velikonocích. Stopa byla na víkend pěkně upravená a následky vichřice v podobě jehilčí a větviček tak odstraněny. Na Skřítek se dojet nedá, musí se vynést nebo snést, cesta je téměř souvislá vrstva větviček a jehličí. Celý hřeben je sjízdný, jen Vysoká Hole a Kamzičník jsou vyfoukané až na led, ale lze to projet. Bohužel, sjezd z Jelení studánky je prakticky nemožný, protože je rozdupaný od nezopovědných běžkařů, kteří jak dolů, tak nahoru sundávají lyže a chodí po téměř celé šířce možného sjezdu. Dále na Alfrédku , pod sjedzem, však již v pořádku a místy dokonce nad poměry dobrá stopa. Celou trasu ze Ztracených kamenů na Ovčárnu (a dále na Červenohorské sedlo, lze jen doporučit, a to i na jedničkových lyžích.
(Odpověď na dotaz uživatele Vlaďka z 26.3.: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli někdo neví jestli je ještě sjízdné na běžkách Hvězda-Karlov-Skřítek a potom Ovčárna-Vysoká Hole-Jelení studánka-Alfrédka. Děkuji)
Vloženo 26.3.2018 0:15
Info od Tomáše:
Dnes dopoledne z ČVS na Praděd, Ovčárnu a zpět, pěkné podmínky, více na fotkách.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/897320923772828/
Vloženo 26.3.2018 0:29
Info od Václava:
Jeseníky Praděd - Švýcarna - Ovčárna

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/896818193823101/
Vloženo 24.3.2018 20:34
(Odpověď na dotaz uživatele Tamara z 24.3.: Prosim,mužete mi někdo napsat aktuálni stav stop okolo Červenohorské sedla . Zda je sjizdna trasa Červenohorské sedlo - Vřesová studánka? Děkuji. T.)Dnes Ovčarna Švýcarna Červenohorské sedlo Vřesová studánka , nádhera Ráno stopa super až na ty chodce kteří bezohledně likvidujou upravu tratí
Vloženo 23.3.2018 16:32
Lze vyjet ze Skřítku, buďto vystoupat přímo na hřeben přes Ztracené kameny a pokračovat na Petráky a Červenohorské sedlo, což je dohromady těch cca 25, je to esence Jeseníků , nebo z rozcestí pod Ztracenými kameny jet kolem Alfrédky na Jelení Studánku a dále po hřebení (tsam si více zajedete v možná upravené stopě (viz příspěvek Petra níže. Další pokračování jste si již navrhli sami:), ovšem z Ramzové na Krališkák a do Dolní Moravy je to docela náročných cca 40 km, takže byste si to museli nějak rozvrnout.
(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej z 23.3.: Dobrý den, nejsme znalci Jeseníků, nejsme běžkaři nároční na vymazlený terén, jsme běžkaři výletníci. Rádi bychom o Velikonocích přešli Jeseníky, od pátku do pondělí, takových nějakých 25km na každý den třeba... Co byste doporučili? Věřím, že sníh ještě bude. Koukám třeba na trasu Ovčárna - Ramzová - Kralický Sněžník - Dolní Morava. Je to optimální? Možná moc krátké. Dá se vyjet ještě někde dřív než na Ovčárně? Děkujeme za případnou radu, Ondřej a Eliška)
Vloženo 22.3.2018 19:20
Ze Skřítku nelze projet na Hvězdu, jelikož v lese je po vichřici spousta popadaných stromů. Trasa Skřítek - Pod ztracenými kameny s obtížemi sjízdná, ale ve stopě spousta jehličí a větviček, výše v lese spadlé stromy, které lze objet. Pod ztracenými kameny - Alfrédka na začátku ještě horší stopa s jehličím, ale od rozcestí Pod zelenými kameny až po Alfrédku krásná stopa s dostatkem sněhu včetně okruhu kolem Ostružné. Zpáteční trasa dolů směrem na Žlutý potok s jehličím, větvemi a spadlými stromy. Od Žlutého potoka po rozcestí U škaredé jedle po lesní silničce stopa hodně špatná - jehličí a vydřená místa.
Vloženo 20.3.2018 20:06
Skřítek...Karlov a zpět,sněhu od oblevy moc nepřipadlo ...v oblasti Skřítku tak 2cm,směrem ke Karlovu asi trochu víc.Ke Ztraceným kamenům asi lepší pěšmo...v serpentinách už málo sněhu a zelený koberec z větviček po víkendové vichřici,2 vyvrácené stromy přes cestu těsně pod Kameny.Dále už Magistrála po Mravencovku ve výborném stavu na klasiku i skate,pěkně to drželo na modrém extra,později na VR 45.Projeli jsme i okruh Nad Karlovem,tam už opět horší,v nejnižších partiích dostaly skluznice pěkně zabrat,svážnice k Jelení ale opět dobrá a dost používaná na skate.Zpět jsme nechtěli pěšky dolů od Kamenů,takže přes Žlutý potok - ve sjezdu jeden vyvracený strom,místy dost větví - celkově jetelné bez větších problémů.Nahoru na Skřítek místy zledovatělé,taky hodně zeleně.
Počasí:zataženo,-5 C,chvílemi lehce sněžilo,vítr slabý.
Jel bych znovu ale jako výchozí bod zvolil Novou Ves
Vloženo 19.3.2018 11:47
Červenohorské sedlo – Švýcárna – Praděd a zpět. Cca 10cm čerstvého sněhu, teplota - 12°C. Konečně došlo i na zelený vosk! Sníh nahoře vyfoukaný, místama ledové plotny, sjezd ze Švýcárny na hraně, ale samovrazi sjedou bez problémů. Vítr polevil, fouká pouze na Pradědu.
Vloženo 17.3.2018 20:32
Zkusím si odpovědět sám. Jel jsem skate Nová Ves-Pod Malým Kotlem-Alfrédka-okruh Ostružná-Pod Ztracenými kameny a zpět. Čerstvý sníh po úpravě rolbou (jela dnes dopoledne) celkem zakryl všechna ledová místa a jehličí a větvičky. Jelo to dost dobře - místy to i lehce přemrzlo. Stopa byla dobrá, hodně se dalo ujet i na soupaž. Řekl bych, že modrý vosk by celkem fungoval, teplota kolem -9. Místy ten vítr zafoukával stopy, ale naštěstí je většina trasy krytá lesem, takže ta zima nebyla tak hrozná. Vřele doporučuji, lidí bylo (vzhledem k tomu, že byl víkend) málo a kdoví, jak dlouho to vydrží
(Odpověď na dotaz uživatele Jouza z 16.3.: Ahoj, nevíte někdo, jak to aktuálně vypadá z Nové Vsi na Alfrédku, dále Ostružná a směrem na rozcestí Pod Ztracenými kameny? Je tam nějaká úprava? Díky za jakoukoliv zprávu.)
Vloženo 17.3.2018 17:51
Dnes Petříkov-Paprsek-Velký Šengen a zpět, připadlo 10 cm prašanu a dále padá, takže místy je zavátá stopa, jinak podmínky velmi dobré, teplota pod -10°C, takže cokoliv měkčího než modrý vosk nemělo smysl mazat, všechny místa průjezdné a strojově upravené mimo velkého Šengenu, ale stopa i zde je dobře projetá od běžkařů.
Vloženo 17.3.2018 15:20
nova ves zmrzle -mravencovka smer kotel dobre-alfredka stracene kameny dobra stopa
Vloženo 20.3.2018 14:49
Vyrazte před devátou a davům utečte

(Odpověď na dotaz: Ahoj, uvažuji o návštěvě sedla-švýcárna teď o víkendu. Můžete mi někdo prozradit, jak moc to je o ví­kendu "václavák" nebo se to dá přežít? Nerad bych se vyhýbal tisícům běžkařů.
Díky Petr)
Vloženo 11.3.2018 9:53
Kouty nad Desnou - okruh Mravenečník - i když nebyl protažený tak stále ve výborném stavu, sníh už měkký, ze stromů padal mokrý sníh a voda. Řekl bych ale, že pokud do toho nenaprší, tak příští víkend to bude ještě bezva.

O oblasti

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky