Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov neb…

Číst celý text

» Jak přispět na úpravu stop?

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 8.4.2023 20:46
Trasa Nova Ves - Mravencovka - U Maleho Kotle - Alfredka - Mravencovka - Nova Ves uz na bezky moc neni ani po vcerejsim snezeni, tak jsem si vzal radsi kolo. Potkal jsem tam vsak bezkare, kteri jeli na bezkach trasu Pod Ztracenymi kameny - Alfredka :-).
Vloženo 29.3.2023 20:04
Dnešní dopoledne na trase Ovčárna-Praděd-Švýcárna-Petrovka + okruhy pod Kurzovní vše naprosto famózní, lepší to snad nemohlo být. Vše krásně upraveno, sníh super kvalita, -5C, mírný vítr, skoro jasno. Celkově lidí velmi málo na zdejší poměry a pěšáků naštěstí ještě méně.
Vloženo 26.3.2023 21:24
Sníh tak nad 1100 m.n.m., kolem Vozky rano drobný poprasek nového snehu, celkově spíš pro skalní, ale kupodivu s pár přenášení se dalo sjet na CHS, dal na svycarnu viz predchozi, poslední blbá místa jsou ve stoupání od Petrovky ke Kamziku, pak až na Ovcarnu pěkné. Vysoká hole holá, pár to k Jelení studance šlo. Sjezd na Alfredku kupodivu šel také včetně kličkování mezi stromy po bývalé sjezdovce:)). Dal se dalo s 2 přenášeními dojet skoro až před Ztracené kameny, kde sníh končil. Poslední úprava byla vidět, i v ní jet, ale bylo to pomalé. Občas padal sníh, tak by to do příštího víkendu mohlo podle predpovedi aspoň nějak tak vydržet.
Vloženo 25.3.2023 22:11
ČHS - Švýcárna. Dnes už vyloženě pro fajnšmekry na práskačkách. První kilometr jsme z ČHS šli pěšky, pak ještě asi 4 úseky, kde už je nutno přenášet, ale na závěr sezóny pěkná projížďka.
Vloženo 19.3.2023 19:40
Víkendový přejezd hřebene se spaním na Pradědu. V sobotu ráno nás zachránila lenost a to, že jsem na Ramzovou dorazili vlakem až o půl desáté. Dole nám nerudná obsluha ohlásila, že lanovka kvůli větru jezdí celý den jen na Černavu, jeli jsme tedy alespoň tam, zatímco jiní běžkaři smutně vyrazili po červené značce na Šerák, tak my jsem navštívili WC, což byla druhá záchrana. Když jsem vyšli, tak jsem si všimli, že obsluha dělá koridor ze zábradlí u turniketu, borec byl ještě nerudnější než jeho kolega dole, ale po křížovém výslechu z něj vypadlo, že snad za půl hodiny až hodinu by se mohlo jet, lanovka se rozjela za tři minuty... Nahoře tomu nasadil korunu poslední borec, který při výstupu lanovku ještě zrychli a málem nás vzal na druhé kolo. Dál už nádhera v mezích jarního lyžování, hlavně firn, na Keprníku vymrzlo, k Vřesovce zase firn. Od Vřesovky celkem obstojná úprava, která do sedla rychle měkla. Ze sedla vzhůru zase trasa hezky tvrdla, ale davy z ní dělaly oraniště. V neděli jsme pokračovali přes Vysokou Holi, kde pomalu měknula ledová krusta (sněhu hodně málo, za pár dní už asi začne přenášení). Za Holí už byly sněhu opět hromady a krásně se jelo po lehce změknutém povrchu s celkem obstojným podkladem. Od Jelení studánky na Alfrédku už bylo v lese dost špíny, ale dalo se až k bývalému vleku, tam jsme narazili na polom a raději to vzali pěšky. Od Alfrédky už na to jaké bylo teplo hezká úprava, a to až Pod Ztracené Kameny, kde jsme to opět přenášeli. Nad Skřítekm jsme to ještě obuli, abychom to ukončili stylově, ale už to bylo o lyže. Za celý víkend jsem nikde lyže neškrábli, ale hlavně kolem Skřítku už to bylo dost štěstí.
18.3. 15:31
10:28
10:28
Vloženo 18.3.2023 21:40
V 7 ráno jsem vyrážel z Červenohorského sedla a jel přes Praděd na Ovčárnu a zpět. Spolu se stovkami lidí jsem si užil super běžkování. Pak jsem vyrazil na opačnou stranu a dojel na Vřesovou studánku. V lese u sjezdovek už jsou slabší místa, ale stále souvislý sníh/led, netřeba přenášet. Pak jsem přejel do sedla Skřítek a jel na Alfrédku. Nejdřív jsem šel rovně nahoru tím prudkým výstupem pod Ztracené kameny. Mapy.cz ukazovaly, že tam ráno jela rolba, ale to teda jela po hlíně. Nesl jsem lyže až na to rozcestí pod Ztracené kameny. Pak už bylo sněhu dost a jelo se krásně včetně okruhu kolem Ostružné. Zpátky jsem od Zelených kamenů jel dolů ke Žlutému potoku a tam je sníh souvislý. Od potoka na Skřítek nicmoc, ale dalo se.
Vloženo 18.3.2023 21:28
Dnes jsem jel Skřítek - Alfrédka. Nejdřív jsem to zkusil rovně nahoru tím prudkým výstupem pod Ztracené kameny. Nesl jsem lyže až na to rozcestí pod Ztracené kameny. Pak už bylo sněhu dost a jelo se krásně včetně okruhu kolem Ostružné. Zpátky jsem od Zelených kamenů jel dolů ke Žlutému potoku a tak je sníh souvislý, byl to super sjezd.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 17.3.: Ahoj, jel někdo Skřítek-Alfredka-Mravencovka?)
Vloženo 17.3.2023 20:43
čhs - švýcárna - kurzovní
Dnes jsem byl naposledy a je vidět, že už sezona končí. Jel jsem klasiku a mazal jsem klistr a musel jsem několikrát domazávat. Ráno zrmzlé a zledovatělé, rozbité stopy a často hodně listů a jehličí. Mimo cestu zejména kolem čhs už často chybí sníh a tečou potoky. Nejkritičtější to bylo kolem Petrovky, kde často byli souvislé ledové plotny, na tom nepatrný poprašek. S roustoucí výškou se to zlepšovalo, ale jarní firn už byl všude. Mezi švýcárnou a ovčárnou nejlepší sníh, ale zase nebyla jedinná stopa a rozdupané od pěšáků a lyže na tom tvrdém firnu moc nedržely směr. Zkoušel jsem i okruhy pod kruzovní a tam aní nemá cenu chodit, hodně rozbité, stopy zledovatělé. Cestou zpět stoupla teplota dnes nad nulu a led postupně roztávala, takže cesta sjezd ze Švýcárny se již dal sjet, ale i tak to bylo hodně náročné a začátečníkům rozhodně nedoporučuju. Odpoledne na njenižších pasážích kolem čhs už hodně měkké, zejména ve sjezdu přechody slunce stín byly občas jako by v autě docházelo palivo - o hubu.
Tento víkend by sníh ještě měl stačit, ale vzhledem k podmínkám (ráno zmrzlé, odpoledne mokrý těžký sníh) asi nelze čekat žádné zázraky. Při těchto teplotách k mému překvapení i docela dost běžkařů by v kritických pasážích kolem čhs už mohla začít po víkendu vylézat hlína. Kolem švýcárny a ovčárny sněhu dostatek...
Skol!
Vloženo 17.3.2023 20:20
Ahoj, byl jsem dnes po obědě. Dost tvrdé až na pár míst na slunci, kde to měklo. Ve stopě hodně ledové. Jinak sněhu dost. Dále na Ovčárnu hodně ledové.
(Odpověď na dotaz uživatele Dominik z 17.3.: Dobrý den,
jaká je aktuální situace z ČHS na Švýcárnu? Zítra se chystám.)
Vloženo 15.3.2023 23:57
Ad. dotaz na podmínky na trase Šerák - Vřesovka, dle meteo z webkamery viz. obr bylo v úterý nad nulou až 3 stupně, navíc pršelo, dnes mrzne -6, předpověď je spíše stále pod nulou jen výjimečně na chvilku k nule v pátek odpo. čili pokud tam byl do té doby nějaký prašan, ted už určitě není a výhled na nový je nulový. Souhlasím s tím že to bude na běžkách v zásadě o hubu. Je to nahoru dolů a na tvrdém podkladu nic co by si člověk užil. Muselo by to buď dost změknout nebo připadnout peřina, je třeba sledovat v pátek meteo ale moc nevěřím že to tam nahoře zásadně změkne
Vloženo 15.3.2023 9:41
Myslím, že lepší bude jet až z ČHS, strojová stopa sice bude už od Vřesovky, ale z Ramzové na lyžích se nahoru na Šerák dostanete jen krajem sjezdovky a na stoupaní by se hodilo mít na běžkách stoupací pásy jinak je to trápení...můžete se ještě nechat vyvézt lanovkou:)...na hřebenu je ještě sněhu dost, může být o víkendu umrzlo a pak to bude o hubu...
(Odpověď na dotaz uživatele Jedle z 14.3.: Ahoj, myslíte že je o víkendu reálné pro středně zkušené běžkaře jet z Šeráku na Ovčárnu, nebo to máme raději zkrátit a jet až od ČHS, kde už je strojová úprava?)
Vloženo 12.3.2023 18:48
Ze sedla na Praděd a zpět, pak ještě na Šindelnou a Vřesovou studánky. Hromada čerstvého prašanu, parádně upravené a jelikož už večer vyřízlé, tak i vymrzlé stopy, počasí jak z obrázku, na Švýcárně v poledne -5°, takže volba V40 blue extra jasná. Prostě skvělé podmínky, tak nebylo divu, že vyrazily davy. Tomu odpovídal i stav stop odpoledne, hlavně ty vyplužené sjezdy. Navíc ve spodních partiích kolem tabulí už do stopy šla místy voda. Naopak směrem na Vřesku stopa na klasiku úplně neporušená i odpoledne, tam zas ale pás na bruslení rozdupaný od pěšáků. Vzhledem k avizovanému oteplení za mě letos naposled, aspoň to takto stálo za to.
11:57
12:57
12:57
13:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Vloženo 10.3.2023 12:45
Rolbař psal na facebooku, že podmínky jsou ok. Info ze čtvrtka 9.3.
Info tady (i bez prihálšení):
https://www.facebook.com/jesenikbezky/?locale=cs_CZ

(Odpověď na dotaz uživatele Pepa z 10.3.: Zdravím chtěl bych v neděli z cervenohorskeho sedla na svycarnu neví někdo jesli je dost sněhu.dekuji.)
Vloženo 9.3.2023 16:20
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - Žlutý potok- Skřítek

V 9h bylo +2C , velmi dobré sněhové podmínky , na horizontále vynikající mírně pod 0C, , sjezd ke Žlutému potoku v pohodě.
Vloženo 4.3.2023 20:45
Jeli jsme z Červenohorského sedla na Dlouhé stráně a přes Medvědí horu do Loučné. Ráno z autobusu to vypadalo, že od Koutů nahoru už sníh na běžky je. Kolem dolní nádrže bylo sněhu místy dost pomálu, ale jinak se jelo dobře. Občas v lese některý úsek namrzlý. Ale většinou spíš měkký, pomalý sníh. Kolem nádrže na horním kolečku to bylo dost namrzlé a sněhu tam nebylo úplně moc, ale projet se v pohodě dalo. Z medvědí jsme jeli po sjezdovce, lesem okolo je to hrbolaté a namrzlé. Poslední úsek nad Obrázkem jsou na sjezdovce dost ledové plotny. Odtamtud už jsme šli pěšky. Po obou cestách směr Loučná bylo dost napadáno větví a sněhu čím níže, tím méně.
Vloženo 4.3.2023 17:22
Okruh Mravenečník nad Kouty nad Desnou - krasna úprava, minimum lidi, parádní svezení. Počasí proměnlivé, honila se mlha, občas vylezlo slunce. Listek na lanovku (cesta tam a zpet) 400 Kč.
Vloženo 4.3.2023 10:31
Rolbar rikal, ze je to sjizdne od Mravencovky dal. Jdeme z Karlova, tak uvidime.
(Odpověď na dotaz uživatele d z 3.3.: Zdar, pídím se po informacích, jak dobře jsou na běžkách sjízdné následující 3 úseky:
1.
"Nová Ves - vyhlídka" - "Štěrkovec" - "Mravencovka"
2.
"Nová Ves - vyhlídka" - "Jelení" - "Na Karlovem" - "Mravencovka"
3.
"Po Kloboukem (v Karlově nad Vodárkou)" - "Mravencovka"

Děkuji)
Vloženo 1.3.2023 15:23
Nádhera, sluníčko, -3°C, ze Sedla směr Vřesovka, na odbočce do leva okruhem zpět na Sedlo-čerstvý sníh, sice strojovka nebyla, ale jinak krásné svezení. Ze Sedla přes Petrovku až k Pelikánovi, po první vracečku strojově upraveno, strojovka vede dál k dolní nádrži, k Pelikánovi neupraveno, ale sněhu dost, stopy od běžkařů. Dalo se v pohodě dojet až k silnici.
Vloženo 27.2.2023 9:21
Paráda, hřeben z ČHS směr Praděd i okolí Dlouhých strání v neděli upraveno, stejně tak Paprsek a hlavní okruhy Dolní Morava.Kdo pojedete do Jeseníků užít nového sněhu, stáhněte si appku viz. https://pomahejpohybem.cz/ je tam Projekt "Údržba lyžařských běžeckých tras v Jeseníkách": Podporou tohoto projektu bude podpořena údržba tras v atraktivní turistické destinaci Jeseníky. Kompletní přehled údržby je na webu www.jdemenabezky.cz. Cíl: 100 000,-Kč Děkujeme za vaši pomoc
Vloženo 26.2.2023 19:32
Dnes odpoledne Skřítek - Alfrédka a zpět, sněhu všude dost už od Skřítku, úprava z rána zapadaná, ale za mě parádní zimní podmínky. Vytrvale sněžilo, což je taky fajn, lidi po 3 hodině minimum.
Vloženo 25.2.2023 21:29
Počasí děs běs, ale po modré z Červenohorskeho sedla na Praděd to bylo super. Teda vyjma posledního exponovaneho úseku, kde ten vítr stal za to. Ale v lese pekne pojezdenicko.
Vloženo 23.2.2023 19:05
Ze Skřítku pěšky pod Ztracené kameny,stopa na Alfrédku špinavá,jehličí,mech, větvičky.Okruh Ostružná začátek asi nejlepší,ale většina okruhu bez stopy a super zapadaná jehličím.Celkem nic moc.
Vloženo 22.2.2023 12:47
Brzo zrána stopa byla luxusní, rychlá, protažena na Švýcárnu, od Kamzíku poprašek, což nešlo úplně do kopy s klistrem, ale dalo se. Bohuže od Švýcarny stopa neupravena. Během dopoledne sník změkl a zpomaloval. Skol.
Vloženo 20.2.2023 19:05
Nova Ves - Mravencovka - Alfredka - Pod zelenymi kameny

Nova Ves - Mravencovka az tak 500m nad Mravencovku hnus vetvickovej, nejede to, parkrat jsem hodil drzku jak se lyze zasekavaji. snehu dost, ale snih mokry jak bachor

Ale pak nad Mravencovkou az pod zelene kameny super, bez vetvi a jehlici, novy snih 1-2cm, stopa jde porad videtm stredovy pruh bohuzel chvilema rozslapany pesimi, ale podklad pevny a na skatech pohoda. Necekal jsem moc a tak me to bavilo.

Cesta zpet sjezd z Mravencovky do Nove Vsi chvilemi o drzku, ale byla zabava ;-)

Jestli se rozhodujes mezi tim byt v praci nebo nahore, jed nahoru !
Vloženo 22.2.2023 20:36
aktuální informace o stopách, kdo ještě nezná....

https://jdemenabezky.cz/?x=17.14044179821778&y=50.11945126933271&z=13&layers=1044,624,600


(Odpověď na dotaz uživatele Alča z 22.2.: Ahoj, nevíte, prosím, někdo, jak momentálně vypadá trasa Červenohorské sedlo - Švýcárna? Chystám se tam v neděli z Brna. O víkendu má snad sněžit, protahují pravidelně stopy?)
Vloženo 17.2.2023 22:50
Hvezda-Kapitanska-Jeleni
Spina, sněhu dost. Chce to rolbu, pokud možno ne až v neděli odpoledne nebo ve středu...
Vloženo 17.2.2023 20:23
Bída, brodění větvičkami a jehličím. Déšť minimální, nevadil. Sněhu dost. Ale stopa v hrozný stavu. Alfrédka jako vždycky super - zelňačka špičková.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomio z 17.2.: Nevíte jak vypadá stopa z Karlova na alfredku přes mravencovku? Není tam moc jehličí a větviček? Připadlo trochu sněhu nebo pršelo jak hlásili v předpovědi.)
Vloženo 16.2.2023 20:22
Dnes ve stopě na loukach u Staré vsi u Rymařova vyborne podminky. Trochu zmrzlé , ale stopa perfektni na klasiku a ujetá na skate. Teplota kolem 1 stupně a za mě idealni máza fialovy klistr
Vloženo 15.2.2023 14:16
Dnes dopoledne ČHS - Švýcárna - Praděd - Ovčárna - Švýcárna - ČHS. V Šumperku mlha, nahoře na ČHS azůro a lehce pod nulou. Včerejší večerní úprava, vymrzlé stopy, paráda. Nahoru jsem jel zkratkou (ne přes Petrovku), což nikomu nedoporučuji, extra tvrdé, boulovaté, rozšlapané. Lidí po Švýcárnu málo, potom už více, mezi Pradědem a Ovčárnou doslova davy - pěšci, sáňkaři, psovodi a kočárkáři v přesile tak 50:1, nepřeháním... Po desáté hodině začaly stopy hodně měknout, už to nebylo ono. Sjezd pod Švýcárnou lehce rozbitý, ale s opatrností sjízdný úplně v pohodě, horší to bylo se střídáním zmrzlé stopy ve stínu a rozbředlé na slunku, na to je třeba dávat pozor. Parking na sedle pro běžkaře za 200.
9:01
9:02
9:39
9:39

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 10.2.2023 12:59
Dnes okruhy na Skřítku, projel jsem asi vše, co se dá jet na straně u chaty, kromě Traťovky, ale i tam je to krásně upravené až k silnici, byl jsem tam ve středu. Úprava už starší, ale pořád povětšinou parádní vymrzlá stopa. Trochu horší stav má klepáčovský okruh, a potom sjezd z Hvězdy na Rabštejn, tam už v nižších partiích začíná být znát nedostatek sněhu, místy něco leze (i kamínky), tak pozor, ale sjízdné je to bez problému celé až na Rábl. Modrý i zelený okruh v top stavu, překvapivě dobrá je i spojka lesem na zeleném. Lidí ráno minimum, počasí super.
8:52
9:19
9:46

» Zobrazit polohy fotek na mapě

O oblasti

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

» Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky