Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov neb…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 17.4.2022 15:28
Ovčárna-Švýcárna-Praděd brzo ráno projeto rolbou. Naprosto luxusní svezení v čerstvě vyřezaných stopách. TOP podmínky na skate i klasiku. V 8h -6°C a celkem silný vítr.
Vloženo 17.4.2022 11:12
Čhs- Švýcarna, asi na 7mi místech přenášení do 20 ti metrů. Ale na velikonoce a kameňačky dobrý.
Vloženo 7.4.2022 21:44
Ahoj, dnes z ČHS na Švýcárnu Praděd a zpět… dalo se jet hned od začátku, taková turistika ale fajn svezení. Místy dost jehličí a listí, ale i místy pěkné úseky … nahoře dost foukalo ale šlo to. Lyžníků jsme potkali několik desítek … na víkend to ještě půjde.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 6.4.2022 10:00
Úterý 5.4. 17:15 - 20:00
Ze Skřítku jsme šli pěšky na rozcestí Pod Ztracenými kameny. Odtud už na lyžích na Alfrédku a zpět. Museli jsem stopu prošlapovat, ale sněhu stále dost. V projeté stopě už kvalitní svezení, na dnešek bych klidně doporučil. Zpátky zase pěšky - dost to klouzalo.
Vloženo 4.4.2022 19:41
ČHS-Praděd sněhu plno a bylo poznat že úprava proběhla v neděli, takže magistrála byla zapadená pouze do 2-3cm sněhu. Tratě v celé délce velmi dobré, pevné vhodné na bruslení i klasiku na úzkých áčkových běžkách, sníh zatím prašan sem tam napadáno zmrzlý sníh ze stromů. Kolem Pradědu a Ovčárny odpoledne manšestr zřejmě čerstvě upravený rolbou, kolem páté už trochu rozdupaný od pěšáků, když to srovnám s Paprskem v neděli, tak zde je mnohem lepší svezení, kolem Paprsku už je dřívější sobotní úprava zapadená snad víc jak 10 cm sněhu a stopy prakticky jen vyšláplé nerovné, vhodné spíš pro nenáročného turistu a na bruslení nevhodné.
Vloženo 3.4.2022 20:53
ChS-Švýcárna-Z5, včera projeto, 10cm prašanu, sněhu dostatek, žádné problematické pasáže ani v největších stoupácích. Petrovka-Kouty nepřijeto, ideální podmínky, možná nejlepší za tuhle zimu. Střídavě oblačno, polojasno, Praděd v mracích. Viz
https://strava.app.link/LGdHCyASVob
Vloženo 3.4.2022 13:16
Černohorské - Švýcárna super na klasiku i skate. Švýcárna - Ovčárna neupravené ale v pohodě. Hodně sněhu, málo lidí
Vloženo 2.4.2022 17:22
Dnes Červenohorské sedlo—Švýcárna.Všechno v pohodě až na pár drobností,za Kamzíkem ve stopě směr Praděd byl led asi 100m a místy lehce jehličí.Náhodou že je duben tak si myslím že to šlo.Sníh tam bude nahoře tak do středy takže pokuď máte čas tak vyražte.
Vloženo 2.4.2022 13:51
Ze Skřítku pod Ztracené kameny nesjízdné, takže pěšky. Odtud ranní úprava, zpočátku dost špinavé, od zvoničky až pod Malý Kotel potom dobré, kolem Alfrédky výborné. Bufet uzavřen. Nového sněhu na Skřítku tak 1 cm, kolem Alfrédky tak 10. Lidí málo, cca 5 běžkařů a pár pěšců. Na duben výborné, mnohem lepší běžkování než stejné místo 14 dní zpět.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 27.3.2022 19:52
Skřítek - Ostružná - Alfrédka. Od parkoviště na Skřítku pěší výstup pod Ztracené kameny, poté už skate. Kvalita sněhu jarní, místy už hodně jehličí, ale vzhledem k datu spokojenost. Velké díky rolbařovi za ranní úpravu, stálo to za to!
Pokud se budete chtít vydat do stopy i za týden, vězte, že na Alfrédce si už nic nedáte - tento víkend končí.
Vloženo 23.3.2022 8:43
Trasa Červenohorské sedlo, Petrovka, hladová cesta, Horní nádrž, dolů do Kout přes sjezdovku. Počasí nádhera, místy (stín) zmrzlé, jinak rozbředlý sníh. Celá trasa průjezdná bez přenášení. Nejdříve bude neprůjezdná hladová cesta - některá místa už mají nízkou vrstvu sněhu. Překvapivě lze projet i stadion okolo horní nádrže - místy je asfalt, ale dalo se objet. Bezpečný sjezd přes sjezdovku - téměř bez lidí.
Vloženo 20.3.2022 15:27
Ze Skřítku na Alfrédku a zpět. Ze Skřítku pod Ztracené kameny nesjízdné, nutno pěšky, potom už na lyžích, ke zvoničce mnoho jehličí, potom trochu lepší. Ve stopě ale často nečistoty, takže jsem jel soupaž středem, tam velmi tvrdé a přiměřeně hrbolaté. Cca od odbočky na Vilemínku už se jelo dobře, okruh Ostružná taky. Při cestě zpět už střídání ledových míst a kaše na sluníčku. Sněhu dost, ale za mě asi letos naposledy, pokud jako loni nenasněží v půlce dubna 20 cm...
Vloženo 19.3.2022 21:11
Trasa Skřítek - Alfrédka - okruh kolem Ostružné. Azuro, teplota pod nulou. Trať dopoledne zmrzlá a rychlá, odpoledne na slunci odměklá. Níže položené pasáže s jehličím, horni část (hlavně na okruhu) čistá. Díky rolbařovi za perfektní úpravu, bylo to příjemné předjarní svezení!
Vloženo 16.3.2022 17:09
Dneska lanovka Medvědí hora. Pak běžky na horní nádrž Dolní Stráně. V noci napadl sníh, takže trasa neupravená, ale jedna stopa vyjetá běžkaři, ale pouze na klasiku,sněhu dost, místy se to dost bořilo. Takže se jelo vcelku dobře. Ale poslední asi dva kilometry velmi hustá mlha a silný vítr, takže se stopa okamžitě zahrnovala sněhem. Chtěli jsme pak dál po Mravenečníku, ale počasí fakt nedovolilo. Takže zpět. Zítra hlásí pěkně, takže by to mohlo být super svezení. A pokud by to upravili, byla by to bomba.
Vloženo 12.3.2022 21:54
Ve srovnání Skřítek x Nová Ves x Stará Ves vychází podle mého názoru nejlépe Stará Ves (neporušená strojová úprava, bez nečistot ve stopě, minimum lidí). Ještě zítra tam určitě budou skvělé podmínky (severní orientace trasy dělá divy). Díky ski Rýmařov za úpravu.
Vloženo 12.3.2022 15:47
Dnes Červenohorské sedlo-Švýcárna a zpět.No…tak jako dalo se ale místy led,voda,vedle stopy někdy není sníh ale lidí hodně.Dnes asi naposledy protože má být příští týden kolem 5 stupňů nad 0 takže asi až v sezóně 2022/2023
Vloženo 11.3.2022 21:27
Ještě k dotazu Nová Ves - Alfredka: nejhorší úsek od parkoviště po Mravencovku (zledovatělé, po včerejším větru hodně jehličí, větviček a šišek ve stopě), dál nahoru už to je výrazně lepší (doporučuji delší trasu směrem k malému kotli)
Vloženo 11.3.2022 19:41
Vůbec neváhejte. Jel jsem sice ze Skřítku, ale stopa ještě dobrá - bylo to upraveno myslím ve středu rolbou co jela z té Nové Vsi.

(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 11.3.: Ahojte ve spolek.Chtěl bych zítra na běžky z Nové vsi na Alfrédku. Jak je prosím vás na tom stopa ?)
Vloženo 11.3.2022 19:34
Dneska Skřítek - Alfrédka - Ostružná, a dokola, najeto 60 km. Opravdu to nebylo po asfaltu. Podmínky jsou skoro ideální.

(Odpověď na dotaz uživatele Leo z 11.3.: Kolem Alfrédky to vypadá taky špatně? Plánoval jsem cestu přes hřeben a přes Alfrédku zpátky.

(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 11.3.: Ahoj, jak to vypadá ze Skřítku směrem na okruh Ostružná, Alfrédku? Díky za info
Ahoj, velmi špatný. Je to již rozteklé a rozježděné a jede se skoro na asfaltu. Včerejší info.
Nedoporučuji!))
Vloženo 11.3.2022 14:07
Podívejte se třeba na kamery na jeseniky.net. Sněhu habakuk. Těmi 10cm myslí hřeben - pokud byste se vydal na Jelení studánku, kde to je vyfoukané. Stejně tak nahoře na Pradědu u vysílače je sněhu méně.

(Odpověď na dotaz uživatele Patrik z 8.3.: Ahoj, chci jet na běžky kolem Pradědu, ale všude píšou jen 10 cm sněhu. Je to reálné?)
Vloženo 11.3.2022 10:56
Ahoj, velmi špatný. Je to již rozteklé a rozježděné a jede se skoro na asfaltu. Včerejší info.
Nedoporučuji!
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 11.3.: Ahoj, nevíte někdo jaký je stav tratí na Skřítku a směr Ostružná/Alfrédka?

Díky, Petr)
Vloženo 8.3.2022 17:35
Odpolední vyjížďka ČHS - Praděd a zpět. Podmínky téměř ideální, jediné ledové místo je tak 50m hned u vysílače, sjezd z Pradědu k odbočce na Švýcárnu rozdupán pěšími, ale dalo se, jinak parádně upraveno až na sedlo. Azůro, lidí málo. 1*
13:33
13:51
14:25
14:48

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 7.3.2022 14:58
Stopy na louce perfektní, v lese místy větrem popadané jehličí.
Vloženo 8.3.2022 12:18
ze sedla směr Šerák se strojově upravuje jen po Vřesovku + okruh Šindelná. Dál od Vřesovky je to čistá turisťárna. Dost často jsou bohužel stopy od běžkařů rozdupané od pěšáků (někdo se sněžnicemi, někdo bez)
(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 7.3.: Ahoj lidi,

Nevíte někdo jak to vypadá má cestě z Cervenohorskeho sedla na Serak? Je tam stopa vyjeta rolbou? Dá se celou cestu bruslit ?

Díky moc a běžkám zdar

Michal)
Vloženo 5.3.2022 18:27
Dnes jsme jeli okruh Mravenečník.Nechali jsme auto v Koutech nad Desnou na parkovišti u skiareálu a odtud jsme šli na lanovku která nás zavezla na Medvědí horu(dejte si pozor na vystupování ve stanici je tam led tak neuklouzněte) a z té jsme potom jeli ten okruh Mravenečník.Podmínky dobré rolba vše okolo 5:00 ráno projela takže vše v pořádku,sněhu asi 75cm.Celý okruh jsme jeli kolem 4 hodin a vzdálenost asi 16km.
Vloženo 4.3.2022 17:15
Rejviz okruh: Zcela nebezkovatelne - nedostatek snehu. Snezi a pres sobotu neco napadne, tezko rict, zda dostatecne.
Vloženo 2.3.2022 21:09
ČHS - Petrovka - Hladová cesta - DS - Malá Jezerná - Fr. myslivna - Vysoká hole - Ovčárna - ČHS, parádní počasí, pevné vymrzlé stopy, přitom pořád normální sníh. Až k přístřešku pod horní nádrží to jelo skoro samo. Dál už stopa dost mělká a občas zafoukaná, totéž i k Malé Jezerné. Dál přes Fr. myslivnu stopy od skialpinistů, v poho na běžkách sjízdné až na Velký Máj. Přes Vysokou holi ale ledovaté, tam to na běžky nedoporučuju. Dolů po krásně upravené modré turistické sjezdovce labůžo. Kolem Ovčárny tradičně korzo. Krásně řízlou stopu od Kurzovní k rozc. Pod Pradědem bohužel částečně rozjezdil skútr. Dál po magistrále přes Švýcárnu na sedlo už perfekní stopa a pěkně to svištělo. Ve Sjezdu od Slatí je pořád dost sněhu, horší je to od Kamzíku, tam už jsou trochu ledové plotny, ale dá se to. Jinak všude i pod 1000 m je to pořád na tuhé vosky, jen doporučuji zažehlit modrou gumu jako základ, ten starý sníh vespod je hodně abrazivní.
Vloženo 2.3.2022 1:48
crosscountry z Koutů na Dlouhé stráně, přes Františkovu myslivnu na hlavní hřeben a zpět do Koutů přes Švýcarnu, Petrovku. Azuro, téměř bezvětří, nejdřív tak -5 pak i nahoře kapalo se stromů. První stoupání po červené je vpodstatě pro pěší, rozdupáno, hned na začátku u sjezdovky čouhají kameny. Uhlířská stopa prošláplá nepravidelně, šlo to až po chatu Uhlířka. Na chatě se paří takže odtud prohnuto, bohužel několik úseků s kameny. 200m za Tříramenným potokem v lehkém sjezdu kameny sice jen na pár metrech ale kritické, sakrování veliké, zářezy jisté. Za vracečkou asfaltová Uhlířka kus prohrnutá, optimální kvalita i množství prašanu začíná až za znovu překročeným Tříramenným potokem cca 930mnm. Nahoře pár skupinek běžkařů, upraveno stále velmi dobře, stopa skoro vždy na kraji, u nádrže místy zafoukaná. Od nádrže na Malou Jezernou je celá rolbovaná úprava nepravidelně zafoukaná muldami ale jde to. Přes Františkovu myslivnu až na hřeben stopa od skialp i běžkařů, hlubší sníh paráda, sjezd na myslivnu bez starosti. Hůlky se tu boří trochu víc, v prudkém stoupání na hřeben už podklad tvrdší, stále ale s prašanem. Jak kape ze stromů tak to bude bohužel tvrdší víc a víc. Kousek pod hřebenem už zimní pohádka. Přes Velký Máj ještě stále trochu prašan, na Vysokou Holi už vyfoukaná místa, nahoře prakticky úplně tvrdo a led. Dolů pak asi 150m pěšky než začne prašan a hezké cik cak svezení k hotelu Figura. Dosud jen sem tam někdo, odsud už plno. Na rozcestí pod Pradědem klasicky vydupáno ale jde to a stopa na kraji. Na Švýcárnu resp. Petrovku fajn, dost lidí ale před pátou už ok, stopy často po obou stranách, s prašanem bezpečné sjezdy. Větvičky ve stopě přibývají, na Hladové cestě už semtam zmrzlá místa, za odbočkou z Hladové už stopa zmrzlá, dá se dobře střídat slabá vrstva pomalého prašanu s bleskovou stopou. Zmrzlá místa trochu častěji, jde to až 200m před závorou zmrzlé úplně. S opatrností k Pelikánovi, pak asfalt, ale lze po chvíli ještě po louce. Pod dráty vysokého napětí do Koutů to jde, rozdupáno bez stopy, s dvěma třemi potůčky na sundání, nepříjemným mlázím a sundáním v tom ďolíku téměř u sjezdovky. skol. foto a trasa viz. https://eu.zonerama.com/esence77/Album/8198038

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 1.3.2022 20:33
Cervenohorske sedlo >Svicarna >Praded 🏔️a zpet. Odpoledni protazeni. Krasne slunecne pocasi, mrazivo, bezvetri, bezva upravena stopa. Ideal je potreba vyuzit 👉
14:28
14:51
15:36
Vloženo 1.3.2022 12:17
Karlosi, díky za to upřesnění. Určitě to ocení i ostatní. Teď při zvětšení vidím, že je stopa vedená po souběžné cestě. Škoda, že to nezmínili v popisu, já si toho v reálu vůbec nevšiml.

O oblasti

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky