Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov neb…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 2.5.2021 15:43
Z ČHS na Švýcárnu se musí od kopce nad parkovištěm asi 1.5km úplně pěšky - bez sněhu. Od Výrovky na Kamzík se dá jet poměrně hezky, místy přenášení. Hladový důl, Slatě a dál je sněhu stále hodně...
Vloženo 28.4.2021 12:41
Trasa Skřítek - Ovčárna.
Od Pece se dalo nasadit běžky. Kolem tyčí ale prošlapané od pěších, takže občas kličkování mezi kosodřevinou. Vrchol Vysoké hole už tráva, nutný traverz nad Velkým kotlem. Sníh dopoledne lehce přimrzlý. Sjezdovky nad Ovčárnou samozřejmě neupravené, ale sněhu dost.
Vloženo 25.4.2021 23:53
dnes to ještě od vřesovky až na ČHS šlo sjet, vytátá místa se dala objet, v dalších dnech to bude s přenášením, ale ještě by se mělo dát celkem víc jet než jít. Z ČHS směr Švýcárna je to horší, 2km bylo už střídavě na přenášení dneska, během pár dní asi úplně pěšky, náběhy na asi 2 fleky už jsou i dál směrem pod Kamzík. Nahoře ještě mraky sněhu:)
Vloženo 26.4.2021 21:33
K sobotní úpravě ještě doplním, že na Pradědu byla rolba těsně po 9h ráno, těsně po 10h pak dorazila na Červenohorské sedlo. To lze vyčíst z mapy.cz, z BS to uživatel nepozná. Obecně tyto systémy fungují následovně:
- GPS zařízení v rolbě zároveň disponuje SIM kartou a datovým tarifem = záznam úpravy se může dostat na internet v daném čase
- GPS během úpravy na internet připojena není a na internet se údaje dostanou až při synchronizaci po úpravě (což je asi případ poslední akce na Pradědu)
- GPS v rolbě chybí, nebo ji nikdo nezapne = záznam se na mapové systémy nedostane. Alespoň před pár lety, kdy jsem se ještě v používaných systémech dobře orientoval, Bílé Stopy neuměly zveřejnit manuálně zadanou informaci o úpravě. Skimapa to uměla.
Z aktuálnějšího příspěvku od lyžaře Michala je stejnak poznat, že informace o průjezdu rolby nejsou všespásné. Zaznamená se i průjezd po úseku bez sněhu. Čím nechci tyto technologie kritizovat, jen je vhodné informace z nich doplňovat zprávami od lyžařů :-)

(Odpověď na dotaz uživatele d z 24.4.: Chci se zeptat na věrohodnost záznamů na adrese:
bilestopy.cz/map/area/jeseniky/praded
Dnes (24.4.2021) jsem se kolem 11:00 hod na adresu díval a mapa zela zcela prázdnotou. V 21:35 hod jsem se díval znovu a na mapě byl zeleně vyznačen úsek CHS - Švýcárna - Praděd. Zajímalo by mne, kdy se tedy reálný stav dostane na mapu. V reálném čase to dnes myslím nebylo.
Dále to dle mapy v 21:35 hod vypadalo, že úsek Ovčárna - rozcestník na Pradědu nebyl dnes ani několik dní nazpět projetý rolbou vůbec.
Tedy co za loterii rozhoduje o tom, kdy a kde se bude rolbovat.)
Vloženo 25.4.2021 16:37
Zkuste se zeptat na FB skupina “Běžky na Červenohorském sedle”, píšou tam většinou aktuální stav.
(Odpověď na dotaz uživatele d z 24.4.: Chci se zeptat na věrohodnost záznamů na adrese:
https://bilestopy.cz/map/area/jeseniky/praded
Dnes (24.4.2021) jsem se kolem 11:00 hod na adresu díval a mapa zela zcela prázdnotou. V 21:35 hod jsem se díval znovu a na mapě byl zeleně vyznačen úsek CHS - Švýcárna - Praděd. Zajímalo by mne, kdy se tedy reálný stav dostane na mapu. V reálném čase to dnes myslím nebylo.
Dále to dle mapy v 21:35 hod vypadalo, že úsek Ovčárna - rozcestník na Pradědu nebyl dnes ani několik dní nazpět projetý rolbou vůbec.
Tedy co za loterii rozhoduje o tom, kdy a kde se bude rolbovat.)
Vloženo 24.4.2021 19:47
ČHS-Švýcárna. Start v 7:15 z parkoviště na ČHS, které bylo skoro prázdné. Stopa ráno vymrzlá, upravená rolbou, lidí minimum nikde nikdo. První km místy horší, dvě až tři místa, kde je potřeba kousek přenášet, dále už nádhera. Na Švýcárně +1C, polojasno. Po 9.h se rolba vracela dolů na ČHS a tak byl i sjezd na manšestru a ve stopě. Kolem 10h už znatelně více lidí, což bylo vidět i na zaplněném parkovišti. Celkově hodnotím velmi vysoko a děkuji rolbaři.
Vloženo 24.4.2021 7:09
Včera výjezd z ČHS k Červené hoře. Cesta k bílému sloupu poslední zbytky sněhu, zmrzlé, stopa rozslapana, na pár místech už se jde po trávě. Dal bylo více sněhu, ale stopa chybí.

Z ČHS směrem na Švýcárnu. Stopa pěkná, namrzla, místy už se také šlape po trávě, ve vyšších polohách je ještě pěkné lyžování, sjezdy po zledovatelem sněhu jsou nic moc.
Vloženo 23.4.2021 20:28
Dneska na skialpech: Ovčárna -> Švýcarna -> Petrovka -> Červenohorské sedlo. Od Pod Hřbety dolů na sedlo, už byl vidět místami asfalt. Ale celkem to ještě šlo. Zpátky jsem zvolil trasu po červené turistické: Klínovec -> Výrovka -> Malý Jezerník -> Švýcarna -> Ovčárna. Cesta zpátky byla lepší, hodně sněhu.
Vloženo 20.4.2021 22:40
Skřítek-Alfrédka. Ze Skřítku pod Ztracené kameny bez sněhu, nutné jit pěšky v bahně a ledu. Na magistrále podmínky relativně dobré, sníh ale dost mokry a podmáčený, bořil se, stopa pouze vyjetá lyžaři, pouze na klasiku. Kol Ostružné ok. Ve středu na mag asi bude dále sjízdné, ale už začínají místa bez sněhu. https://strava.app.link/Va1AVvDpCfb
Vloženo 18.4.2021 12:28
Dnes ČHS - Švýcárna - ČHS, ráno parádní sněhové podmínky, včerejší úprava v dobrém stavu, TOP lyžování, Švýcárna okno otevřeno. Cesta zpět už horší, sníh měkčí a mraky lidí. Nahoře na Švýcárně 0, na sedle +4, ale pár dní a možná i příští víkend to ještě půjde.
Vloženo 17.4.2021 21:17
Dnes z Petříkova na Paprsek s dětma. Urolbováno sníh mokrý sněhu dostatek prostě paráda.
Vloženo 17.4.2021 11:09
Dnes ráno zelený okruh na Skřítku, sněhu dost, počasí jako v lednu, stopa prošláplá běžkaři ze včera, na tom poprašek. Od parkoviště na Skřítku k chatě Alice parádní jízda v prašanu, top stav, kolem Vinné hory probíhá těžba dřeva, cca 100 m jsem nesl, pak spojka na Hvězdu sjízdná s velkou opatrností, leze hodně kamení, na Rabštejn od pohledu sjízdné možná na kole, na lyžích určitě ne :) Kopec od Hvězdy směr Skřítek nesjízdný, leze asfalt, kdo by jel směrem dolů pozor na to. Po cca 200 m jsem nasadil a odtud až na Skřítek většinou naprosto bez problému. Počasí kolem nuly, sněžilo, a to chvilkama dost, takže minimálně zítra ještě v pohodě sjízdné. Foto je z těch lepších úseků :)
8:53
9:24
Vloženo 16.4.2021 21:38
Okruhy na Rejvízu: sněhu dostatek 40-50 cm. Sníh mokrý, rychle odtávajíci, ale přes víkend určitě vydrží.
Vloženo 16.4.2021 20:53
(Odpověď na dotaz uživatele Marta z 16.4.: Dá se ještě na běžky v Petříkově ?)
Dnes: Petříkov - Smrk - malý šengen - Paprsek - císařská louka - Ostružná.
Sněhu jsou hromady, nádherná zima. Bohužel už sníh začínal měknout, ale i když se oteplí, podmínky budou dobré. Sjezd na ostružnou je jen prošláplý.
Vloženo 15.4.2021 17:01
Ze ČHS na Praděd a zpět, teplota ráno -3°C, odpoledne 0°C, na Pradědu furt pod nulou. Od pondělí stále sněží, na magistrále může být tak 50cm nového sněhu. Bohužel, rolba stále nevyjela, avšak stopa byla prošlapaná běškaři. Špatně se píchá, hůlky se boří. Pouze na klasiku. Potkali jsme cca 30 nadšenců. Okénko na Švýcárně v provozu. Od pátku se očekává oteplení, takže z ČHS to už nebude ideální, ale nahoře sníh vydrží min. 2 týdny.
Vloženo 15.4.2021 13:47
Ze Sedla na Praděd, -3 až -5st. celou dobu sněžilo, takže rolba zatím nevyjela. Stopa prošlapaná, nestabilní, od rozcestí nad Švýcárnou k Pradědu naváté duny ze sněhu střídavě s ledovými plotnami. Výhodou na sjezd jsou brýle.
Vloženo 12.4.2021 18:20
(Odpověď na dotaz uživatele Ilouš z 12.4.: Dobrý den, chtěli bychom na běžky ještě tento víkend, myslíte, že to někde půjde? Nečekám zázraky, klidně to párkrát sundám. Sedlo bude tutovka? Díky za jakoukoli odpověď.)

Včera ČHS-Ovčárna krásně sjízdné. Sníh sice firnový a ubýval, přes týden však čekám, že by tak 30cm mohlo připadnout. Co vím, upraveno je i na Paprsku. Vůbec bych se o sníh nebál. Taková zima tady už nebyla několik let.
Vloženo 12.4.2021 8:46
ČHS - švýcárna - Kouty: trochu se to lepilo, ale potkal jen asi 20 běžkařů, Z Petrovky do Kout jsem asi 6x sundával běžky, ale 90% cesty se dalo jet - dokonce až k závoře u chaty Pelikán v Koutech - možná , že to s určitými omezeními půjde i tento týden, jestli připadne..
Vláďa
Vloženo 9.4.2021 19:59
Autem nebo na kole určitě ne: https://www.facebook.com/SkiPraded/
P.S. Nebyl jsem tam, systém mě ale nutí uvést datum návštěvy...

(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 9.4.: Je možno projet z Ovčárny na Praděd popřípadě švýcárnu?)
Vloženo 3.4.2021 21:36
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 3.4.: Pomáhá a chrání policie na ČHS ?)
Ano, na parkovisti stoji hlidka, ale spis pro okrasu - nase auto s prazskou znackou a 3 lidmi v aute nekontrolovala. Alespon ta dnesni hlidka byla uplne v pohode
Vloženo 3.4.2021 12:14
A je to urolbovane 😃
12:13
12:13
Vloženo 3.4.2021 11:17
Bila sobota opravdu bila. Z Cervenohorskeho Sedla na Svycarnu 5-10cm noveho snehu. Rolbou ujetou stopu necekejte, ale slapnuta je krasna a porad sype a sype
Vloženo 2.4.2021 18:41
Ráno klasicky ze Skřítku na Alfrédku, pěšky tentokrát ještě kousek za rozcestí Pod ztracenými kameny (ke studánce), odtud s opatrností sjízdné až na Alfrédku, zpět už jsem jednou nesl, asi 10 metrů u Zvoničky. Jinak se střídaly úseky na hraně sjízdnosti a lepší místa. Čerstvá ranní úprava od Zvoničky po Alfrédku. Ve stínu to jelo dobře, na sluníčku měkké, ale na duben velmi solidní. Bufet na Alfrédce v provozu. Počasí ☀️. Lidí žádní, kromě nás dva běžkaři a asi čtyři pěší.
9:53
9:53
Vloženo 28.3.2021 16:33
Ráno Skřítek - Alfrédka - Skřítek. Pod Ztracené kameny pěšky, potom až na Alfrédku sněhu dost, bylo to hodně zmrzlé, takže ideální na soupaž, postupně na sluníčku trochu měklo, ale jelo se soupaží pěkně i zpět. Bufet na Alfrédce v provozu. Zásoby sněhu určitě i na příští víkend.
Vloženo 27.3.2021 18:52
ČHS - Švýcárna - ČHS v podvečerním sluníčku, od sedla cca po Petrovku měkké a vodnaté, potom čím dál tvrdší, od Kamzíku spíše led, teplota určitě pod nulou. Sněhu hodně ubývá, ale zatím celé v pohodě sjízdné, úprava parádní.
Vloženo 27.3.2021 11:26
Ceevenohorske Sedlo - Petrovka - rano krasne upravena stopa, zmrzla a v prubehu dne taje. Krasne lyzovani. Uz na CHS na parkovisti ani nebyla policejni hlidka.
Vloženo 23.3.2021 18:25
ČHS - Praděd - ČHS. Výborná včerejší úprava, mraky sněhu, lidí tak možná 15 na 25 km, okno na Švýcárně v provozu. Jen trochu divné podmínky, všude mlha, na ČHS 0 stupňů a mrholilo, hned za prvním stoupáním mrznoucí mrholení a cca od Kamzíku prašan, na Švýcárně -5. Měj jsem modrý extra a že začátku jsem musel soupaž, od Kamzíku držel parádně a dolů to svištělo samo, takže vcelku OK volba.
Vloženo 23.3.2021 9:29
Zima v okrese Sumperk jeste nekonci. Skritek - je tu policejni hlidka, ale stopy krasne upravene a cca 5-10cm noveho snehu, takze parada.
Vloženo 20.3.2021 14:28
Alfrédka a okolí - 100 % TOP stav.
Vloženo 15.3.2021 22:42
Karlov-Mravencovka-okruh Ostružná a zpět. Nižší polohy u Karlova problematické od Mravencovky už pěkná stopa a sněhu dostatek.

O oblasti

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky