Hrubý Jeseník – běžky

Archiv zpráv zimy 2022/2023

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Hrubý Jeseník ze zimní sezóny 2022/2023. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Hrubý Jeseník - aktuální zprávy

Vloženo 8.4.2023 20:46
Trasa Nova Ves - Mravencovka - U Maleho Kotle - Alfredka - Mravencovka - Nova Ves uz na bezky moc neni ani po vcerejsim snezeni, tak jsem si vzal radsi kolo. Potkal jsem tam vsak bezkare, kteri jeli na bezkach trasu Pod Ztracenymi kameny - Alfredka :-).
Vloženo 29.3.2023 20:04
Dnešní dopoledne na trase Ovčárna-Praděd-Švýcárna-Petrovka + okruhy pod Kurzovní vše naprosto famózní, lepší to snad nemohlo být. Vše krásně upraveno, sníh super kvalita, -5C, mírný vítr, skoro jasno. Celkově lidí velmi málo na zdejší poměry a pěšáků naštěstí ještě méně.
Vloženo 26.3.2023 21:24
Sníh tak nad 1100 m.n.m., kolem Vozky rano drobný poprasek nového snehu, celkově spíš pro skalní, ale kupodivu s pár přenášení se dalo sjet na CHS, dal na svycarnu viz predchozi, poslední blbá místa jsou ve stoupání od Petrovky ke Kamziku, pak až na Ovcarnu pěkné. Vysoká hole holá, pár to k Jelení studance šlo. Sjezd na Alfredku kupodivu šel také včetně kličkování mezi stromy po bývalé sjezdovce:)). Dal se dalo s 2 přenášeními dojet skoro až před Ztracené kameny, kde sníh končil. Poslední úprava byla vidět, i v ní jet, ale bylo to pomalé. Občas padal sníh, tak by to do příštího víkendu mohlo podle predpovedi aspoň nějak tak vydržet.
Vloženo 25.3.2023 22:11
ČHS - Švýcárna. Dnes už vyloženě pro fajnšmekry na práskačkách. První kilometr jsme z ČHS šli pěšky, pak ještě asi 4 úseky, kde už je nutno přenášet, ale na závěr sezóny pěkná projížďka.
Vloženo 19.3.2023 19:40
Víkendový přejezd hřebene se spaním na Pradědu. V sobotu ráno nás zachránila lenost a to, že jsem na Ramzovou dorazili vlakem až o půl desáté. Dole nám nerudná obsluha ohlásila, že lanovka kvůli větru jezdí celý den jen na Černavu, jeli jsme tedy alespoň tam, zatímco jiní běžkaři smutně vyrazili po červené značce na Šerák, tak my jsem navštívili WC, což byla druhá záchrana. Když jsem vyšli, tak jsem si všimli, že obsluha dělá koridor ze zábradlí u turniketu, borec byl ještě nerudnější než jeho kolega dole, ale po křížovém výslechu z něj vypadlo, že snad za půl hodiny až hodinu by se mohlo jet, lanovka se rozjela za tři minuty... Nahoře tomu nasadil korunu poslední borec, který při výstupu lanovku ještě zrychli a málem nás vzal na druhé kolo. Dál už nádhera v mezích jarního lyžování, hlavně firn, na Keprníku vymrzlo, k Vřesovce zase firn. Od Vřesovky celkem obstojná úprava, která do sedla rychle měkla. Ze sedla vzhůru zase trasa hezky tvrdla, ale davy z ní dělaly oraniště. V neděli jsme pokračovali přes Vysokou Holi, kde pomalu měknula ledová krusta (sněhu hodně málo, za pár dní už asi začne přenášení). Za Holí už byly sněhu opět hromady a krásně se jelo po lehce změknutém povrchu s celkem obstojným podkladem. Od Jelení studánky na Alfrédku už bylo v lese dost špíny, ale dalo se až k bývalému vleku, tam jsme narazili na polom a raději to vzali pěšky. Od Alfrédky už na to jaké bylo teplo hezká úprava, a to až Pod Ztracené Kameny, kde jsme to opět přenášeli. Nad Skřítekm jsme to ještě obuli, abychom to ukončili stylově, ale už to bylo o lyže. Za celý víkend jsem nikde lyže neškrábli, ale hlavně kolem Skřítku už to bylo dost štěstí.
18.3. 15:31
10:28
10:28
Vloženo 18.3.2023 21:40
V 7 ráno jsem vyrážel z Červenohorského sedla a jel přes Praděd na Ovčárnu a zpět. Spolu se stovkami lidí jsem si užil super běžkování. Pak jsem vyrazil na opačnou stranu a dojel na Vřesovou studánku. V lese u sjezdovek už jsou slabší místa, ale stále souvislý sníh/led, netřeba přenášet. Pak jsem přejel do sedla Skřítek a jel na Alfrédku. Nejdřív jsem šel rovně nahoru tím prudkým výstupem pod Ztracené kameny. Mapy.cz ukazovaly, že tam ráno jela rolba, ale to teda jela po hlíně. Nesl jsem lyže až na to rozcestí pod Ztracené kameny. Pak už bylo sněhu dost a jelo se krásně včetně okruhu kolem Ostružné. Zpátky jsem od Zelených kamenů jel dolů ke Žlutému potoku a tam je sníh souvislý. Od potoka na Skřítek nicmoc, ale dalo se.
Vloženo 18.3.2023 21:28
Dnes jsem jel Skřítek - Alfrédka. Nejdřív jsem to zkusil rovně nahoru tím prudkým výstupem pod Ztracené kameny. Nesl jsem lyže až na to rozcestí pod Ztracené kameny. Pak už bylo sněhu dost a jelo se krásně včetně okruhu kolem Ostružné. Zpátky jsem od Zelených kamenů jel dolů ke Žlutému potoku a tak je sníh souvislý, byl to super sjezd.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 17.3.: Ahoj, jel někdo Skřítek-Alfredka-Mravencovka?)
Vloženo 17.3.2023 20:43
čhs - švýcárna - kurzovní
Dnes jsem byl naposledy a je vidět, že už sezona končí. Jel jsem klasiku a mazal jsem klistr a musel jsem několikrát domazávat. Ráno zrmzlé a zledovatělé, rozbité stopy a často hodně listů a jehličí. Mimo cestu zejména kolem čhs už často chybí sníh a tečou potoky. Nejkritičtější to bylo kolem Petrovky, kde často byli souvislé ledové plotny, na tom nepatrný poprašek. S roustoucí výškou se to zlepšovalo, ale jarní firn už byl všude. Mezi švýcárnou a ovčárnou nejlepší sníh, ale zase nebyla jedinná stopa a rozdupané od pěšáků a lyže na tom tvrdém firnu moc nedržely směr. Zkoušel jsem i okruhy pod kruzovní a tam aní nemá cenu chodit, hodně rozbité, stopy zledovatělé. Cestou zpět stoupla teplota dnes nad nulu a led postupně roztávala, takže cesta sjezd ze Švýcárny se již dal sjet, ale i tak to bylo hodně náročné a začátečníkům rozhodně nedoporučuju. Odpoledne na njenižších pasážích kolem čhs už hodně měkké, zejména ve sjezdu přechody slunce stín byly občas jako by v autě docházelo palivo - o hubu.
Tento víkend by sníh ještě měl stačit, ale vzhledem k podmínkám (ráno zmrzlé, odpoledne mokrý těžký sníh) asi nelze čekat žádné zázraky. Při těchto teplotách k mému překvapení i docela dost běžkařů by v kritických pasážích kolem čhs už mohla začít po víkendu vylézat hlína. Kolem švýcárny a ovčárny sněhu dostatek...
Skol!
Vloženo 17.3.2023 20:20
Ahoj, byl jsem dnes po obědě. Dost tvrdé až na pár míst na slunci, kde to měklo. Ve stopě hodně ledové. Jinak sněhu dost. Dále na Ovčárnu hodně ledové.
(Odpověď na dotaz uživatele Dominik z 17.3.: Dobrý den,
jaká je aktuální situace z ČHS na Švýcárnu? Zítra se chystám.)
Vloženo 15.3.2023 23:57
Ad. dotaz na podmínky na trase Šerák - Vřesovka, dle meteo z webkamery viz. obr bylo v úterý nad nulou až 3 stupně, navíc pršelo, dnes mrzne -6, předpověď je spíše stále pod nulou jen výjimečně na chvilku k nule v pátek odpo. čili pokud tam byl do té doby nějaký prašan, ted už určitě není a výhled na nový je nulový. Souhlasím s tím že to bude na běžkách v zásadě o hubu. Je to nahoru dolů a na tvrdém podkladu nic co by si člověk užil. Muselo by to buď dost změknout nebo připadnout peřina, je třeba sledovat v pátek meteo ale moc nevěřím že to tam nahoře zásadně změkne
Vloženo 15.3.2023 9:41
Myslím, že lepší bude jet až z ČHS, strojová stopa sice bude už od Vřesovky, ale z Ramzové na lyžích se nahoru na Šerák dostanete jen krajem sjezdovky a na stoupaní by se hodilo mít na běžkách stoupací pásy jinak je to trápení...můžete se ještě nechat vyvézt lanovkou:)...na hřebenu je ještě sněhu dost, může být o víkendu umrzlo a pak to bude o hubu...
(Odpověď na dotaz uživatele Jedle z 14.3.: Ahoj, myslíte že je o víkendu reálné pro středně zkušené běžkaře jet z Šeráku na Ovčárnu, nebo to máme raději zkrátit a jet až od ČHS, kde už je strojová úprava?)
Vloženo 12.3.2023 18:48
Ze sedla na Praděd a zpět, pak ještě na Šindelnou a Vřesovou studánky. Hromada čerstvého prašanu, parádně upravené a jelikož už večer vyřízlé, tak i vymrzlé stopy, počasí jak z obrázku, na Švýcárně v poledne -5°, takže volba V40 blue extra jasná. Prostě skvělé podmínky, tak nebylo divu, že vyrazily davy. Tomu odpovídal i stav stop odpoledne, hlavně ty vyplužené sjezdy. Navíc ve spodních partiích kolem tabulí už do stopy šla místy voda. Naopak směrem na Vřesku stopa na klasiku úplně neporušená i odpoledne, tam zas ale pás na bruslení rozdupaný od pěšáků. Vzhledem k avizovanému oteplení za mě letos naposled, aspoň to takto stálo za to.
11:57
12:57
12:57
13:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Vloženo 10.3.2023 12:45
Rolbař psal na facebooku, že podmínky jsou ok. Info ze čtvrtka 9.3.
Info tady (i bez prihálšení):
https://www.facebook.com/jesenikbezky/?locale=cs_CZ

(Odpověď na dotaz uživatele Pepa z 10.3.: Zdravím chtěl bych v neděli z cervenohorskeho sedla na svycarnu neví někdo jesli je dost sněhu.dekuji.)
Vloženo 9.3.2023 16:20
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - Žlutý potok- Skřítek

V 9h bylo +2C , velmi dobré sněhové podmínky , na horizontále vynikající mírně pod 0C, , sjezd ke Žlutému potoku v pohodě.
Vloženo 4.3.2023 20:45
Jeli jsme z Červenohorského sedla na Dlouhé stráně a přes Medvědí horu do Loučné. Ráno z autobusu to vypadalo, že od Koutů nahoru už sníh na běžky je. Kolem dolní nádrže bylo sněhu místy dost pomálu, ale jinak se jelo dobře. Občas v lese některý úsek namrzlý. Ale většinou spíš měkký, pomalý sníh. Kolem nádrže na horním kolečku to bylo dost namrzlé a sněhu tam nebylo úplně moc, ale projet se v pohodě dalo. Z medvědí jsme jeli po sjezdovce, lesem okolo je to hrbolaté a namrzlé. Poslední úsek nad Obrázkem jsou na sjezdovce dost ledové plotny. Odtamtud už jsme šli pěšky. Po obou cestách směr Loučná bylo dost napadáno větví a sněhu čím níže, tím méně.
Vloženo 4.3.2023 17:22
Okruh Mravenečník nad Kouty nad Desnou - krasna úprava, minimum lidi, parádní svezení. Počasí proměnlivé, honila se mlha, občas vylezlo slunce. Listek na lanovku (cesta tam a zpet) 400 Kč.
Vloženo 4.3.2023 10:31
Rolbar rikal, ze je to sjizdne od Mravencovky dal. Jdeme z Karlova, tak uvidime.
(Odpověď na dotaz uživatele d z 3.3.: Zdar, pídím se po informacích, jak dobře jsou na běžkách sjízdné následující 3 úseky:
1.
"Nová Ves - vyhlídka" - "Štěrkovec" - "Mravencovka"
2.
"Nová Ves - vyhlídka" - "Jelení" - "Na Karlovem" - "Mravencovka"
3.
"Po Kloboukem (v Karlově nad Vodárkou)" - "Mravencovka"

Děkuji)
Vloženo 1.3.2023 15:23
Nádhera, sluníčko, -3°C, ze Sedla směr Vřesovka, na odbočce do leva okruhem zpět na Sedlo-čerstvý sníh, sice strojovka nebyla, ale jinak krásné svezení. Ze Sedla přes Petrovku až k Pelikánovi, po první vracečku strojově upraveno, strojovka vede dál k dolní nádrži, k Pelikánovi neupraveno, ale sněhu dost, stopy od běžkařů. Dalo se v pohodě dojet až k silnici.
Vloženo 27.2.2023 9:21
Paráda, hřeben z ČHS směr Praděd i okolí Dlouhých strání v neděli upraveno, stejně tak Paprsek a hlavní okruhy Dolní Morava.Kdo pojedete do Jeseníků užít nového sněhu, stáhněte si appku viz. https://pomahejpohybem.cz/ je tam Projekt "Údržba lyžařských běžeckých tras v Jeseníkách": Podporou tohoto projektu bude podpořena údržba tras v atraktivní turistické destinaci Jeseníky. Kompletní přehled údržby je na webu www.jdemenabezky.cz. Cíl: 100 000,-Kč Děkujeme za vaši pomoc
Vloženo 26.2.2023 19:32
Dnes odpoledne Skřítek - Alfrédka a zpět, sněhu všude dost už od Skřítku, úprava z rána zapadaná, ale za mě parádní zimní podmínky. Vytrvale sněžilo, což je taky fajn, lidi po 3 hodině minimum.
Vloženo 25.2.2023 21:29
Počasí děs běs, ale po modré z Červenohorskeho sedla na Praděd to bylo super. Teda vyjma posledního exponovaneho úseku, kde ten vítr stal za to. Ale v lese pekne pojezdenicko.
Vloženo 23.2.2023 19:05
Ze Skřítku pěšky pod Ztracené kameny,stopa na Alfrédku špinavá,jehličí,mech, větvičky.Okruh Ostružná začátek asi nejlepší,ale většina okruhu bez stopy a super zapadaná jehličím.Celkem nic moc.
Vloženo 22.2.2023 12:47
Brzo zrána stopa byla luxusní, rychlá, protažena na Švýcárnu, od Kamzíku poprašek, což nešlo úplně do kopy s klistrem, ale dalo se. Bohuže od Švýcarny stopa neupravena. Během dopoledne sník změkl a zpomaloval. Skol.
Vloženo 20.2.2023 19:05
Nova Ves - Mravencovka - Alfredka - Pod zelenymi kameny

Nova Ves - Mravencovka az tak 500m nad Mravencovku hnus vetvickovej, nejede to, parkrat jsem hodil drzku jak se lyze zasekavaji. snehu dost, ale snih mokry jak bachor

Ale pak nad Mravencovkou az pod zelene kameny super, bez vetvi a jehlici, novy snih 1-2cm, stopa jde porad videtm stredovy pruh bohuzel chvilema rozslapany pesimi, ale podklad pevny a na skatech pohoda. Necekal jsem moc a tak me to bavilo.

Cesta zpet sjezd z Mravencovky do Nove Vsi chvilemi o drzku, ale byla zabava ;-)

Jestli se rozhodujes mezi tim byt v praci nebo nahore, jed nahoru !
Vloženo 22.2.2023 20:36
aktuální informace o stopách, kdo ještě nezná....

https://jdemenabezky.cz/?x=17.14044179821778&y=50.11945126933271&z=13&layers=1044,624,600


(Odpověď na dotaz uživatele Alča z 22.2.: Ahoj, nevíte, prosím, někdo, jak momentálně vypadá trasa Červenohorské sedlo - Švýcárna? Chystám se tam v neděli z Brna. O víkendu má snad sněžit, protahují pravidelně stopy?)
Vloženo 17.2.2023 22:50
Hvezda-Kapitanska-Jeleni
Spina, sněhu dost. Chce to rolbu, pokud možno ne až v neděli odpoledne nebo ve středu...
Vloženo 17.2.2023 20:23
Bída, brodění větvičkami a jehličím. Déšť minimální, nevadil. Sněhu dost. Ale stopa v hrozný stavu. Alfrédka jako vždycky super - zelňačka špičková.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomio z 17.2.: Nevíte jak vypadá stopa z Karlova na alfredku přes mravencovku? Není tam moc jehličí a větviček? Připadlo trochu sněhu nebo pršelo jak hlásili v předpovědi.)
Vloženo 16.2.2023 20:22
Dnes ve stopě na loukach u Staré vsi u Rymařova vyborne podminky. Trochu zmrzlé , ale stopa perfektni na klasiku a ujetá na skate. Teplota kolem 1 stupně a za mě idealni máza fialovy klistr
Vloženo 15.2.2023 14:16
Dnes dopoledne ČHS - Švýcárna - Praděd - Ovčárna - Švýcárna - ČHS. V Šumperku mlha, nahoře na ČHS azůro a lehce pod nulou. Včerejší večerní úprava, vymrzlé stopy, paráda. Nahoru jsem jel zkratkou (ne přes Petrovku), což nikomu nedoporučuji, extra tvrdé, boulovaté, rozšlapané. Lidí po Švýcárnu málo, potom už více, mezi Pradědem a Ovčárnou doslova davy - pěšci, sáňkaři, psovodi a kočárkáři v přesile tak 50:1, nepřeháním... Po desáté hodině začaly stopy hodně měknout, už to nebylo ono. Sjezd pod Švýcárnou lehce rozbitý, ale s opatrností sjízdný úplně v pohodě, horší to bylo se střídáním zmrzlé stopy ve stínu a rozbředlé na slunku, na to je třeba dávat pozor. Parking na sedle pro běžkaře za 200.
9:01
9:02
9:39
9:39

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 10.2.2023 12:59
Dnes okruhy na Skřítku, projel jsem asi vše, co se dá jet na straně u chaty, kromě Traťovky, ale i tam je to krásně upravené až k silnici, byl jsem tam ve středu. Úprava už starší, ale pořád povětšinou parádní vymrzlá stopa. Trochu horší stav má klepáčovský okruh, a potom sjezd z Hvězdy na Rabštejn, tam už v nižších partiích začíná být znát nedostatek sněhu, místy něco leze (i kamínky), tak pozor, ale sjízdné je to bez problému celé až na Rábl. Modrý i zelený okruh v top stavu, překvapivě dobrá je i spojka lesem na zeleném. Lidí ráno minimum, počasí super.
8:52
9:19
9:46

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 10.2.2023 6:56
Od restaurace ve Žďárském potoku přes silnici stopy, pak po cestě na Výhledy, pak k silnici u Ferdinandova, Stříbrné Hory, Skály, Rýmařov, Stará Ves, Žďárský Potok. Teplota -5°C, azuro, bezvětří, stopy nádhera, sněhu 1/2 metru. Lidi neváhejte a běžte do stopy, stop všude mraky směrem na Horní Město. Letos zatím nejlepší běžkování!!!
Vloženo 8.2.2023 22:28
Skřítek-Rabštejn, cesta zasněžená,projetá stopa,částečně poškozená terenním autem snad zásobující chatu na Rabštejně. Děkuji neznámému nálezci mých "odložených" brýlí,který je pověsil na viditelné místo u běžkařské stopy.
Vloženo 6.2.2023 18:17
Hraběšice/Traťovka- Hvězda - Rabštejn -- nástup asi 1 km dobitý od auta, na Hvězdu dost pošlapaná stopa , pak už jen pohádka - prašan,azuro, bezvětří , -7C.
Vloženo 6.2.2023 9:57
Skřítek – Žlutý potok, Stará Ves – Rýmařov
Ze Skřítku upravená stopa, od Žlutého potoka a dál kolem Podolského potoka stopa zasněžená ale díky spustě běžkařů příjemně prošláplá, nechali jsemse ve Staré Vsi kousek vyvézt vlekem, pak po stopách do Rýmařova, lidí dost, ale žádný dav, stopy po loukách parádní, tak potřeba využít, není potřeba do vyšších poloh.
9:56
10:07
10:22
10:45

» Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Vloženo 5.2.2023 13:04
Dnes ze Skřítku po modré (silnici) na Rabštejn-sice bez strojovky, ale v pohodě sjízdné. Z Rabštejna strojovka zasněžená novým sněhem, ale dvě stopy krásně prošláplé, sněhu dost, prašan, lidí jako much, parkoviště plné na šrot. Jinak pohoda.
Vloženo 5.2.2023 11:35
Ráno 7.30 z Horního Města na Kamenku , Výhledy . Lehce za foukana stopa, ale luxusní svezení, sněhu mraky, lidí nikde, nádhera, doporučuji
Vloženo 5.2.2023 10:11
Včera ze sedla na Praděd. Cestu až na Kamzík jsem prošlapával, předem mnou nepatrná stopa, projel max. jeden člověk, proti mne žádný. Vyjížděl sem po 9té hodině. To je úsek označený na mapkách jako dobrý. A úsek od Kamzíku pod vrchol Pradědu označený jako " stav skvělý, tam nebyal stopa prozměnu žádná, Sníh se bořil, zamrzlý strom v ledu přes cestu, díry. K čemu ty mapky jsou opravdu nevím.Rolba jela směr sedlo až po 12 hodině.To už mi bylo k ničemu.
Palis
Vloženo 4.2.2023 21:07
Dnes rano z Cervenohorskeho sedla na Serak a pak dolu do Bele p.Pradedem. Na hrebenu pekne nasnezilo ,ale vic jak polovina trasy opravdu pro velike nadsence.
Vloženo 4.2.2023 18:21
Dnes odpoledne opět Skřítek Rabštejn, parádní podmínky, díky rolbaři za úpravu a úklid po vichřici. Kolem čtvrté hodiny už velmi málo lidí, jelo se moc dobře.
Vloženo 4.2.2023 16:13
Dnes Červenohorské sedlo—Vřesová studánka a po pauze sjezd do Koutů k Pelikánovi.Na Vřesovou studánku bez úpravy stopy takže do kopce tlačení sněhu do toho vítr a chumelenice,sjezd byl už lepší chvíli svítilo sluníčko a výhledy.Do Koutů také nebyla úprava ale od Petrovky to celkem frčelo že jsme byli u Pelikána za 30min.Doporučujeme👍
Vloženo 3.2.2023 18:47
Dnes bezky z Koutu nad Desnou pres u Pelikana na Petrovku dale Svycarna, Praded, Ovcarna, busem na Hvezdu a pote znova bezky do Male Moravky.
Vloženo 3.2.2023 15:36
Dnes dopoledne Ruda-Tvrdkov-Horni Mesto-Dobrecov a zpet pres Spicak a Tvrdkov. Huste snezeni, trosku mlha, viditelnost tak 100metru, -3C, prasan, cca 15cm noveho snehu, nikde zadna stopa (ani magistrala nad Hornim Mestem neni projeta). Nikde nikdo, fakt idylka a pohoda.
Akorat to neni zadny sportovni beh, ale spis takove to domaci sourani a proslapavani v novem snehu - skoro jako Fristensky na Severni pol :)
Vloženo 3.2.2023 8:00
Z Červeňáku na Švýcárnu, pak přes Petrovku až do Koutů k Pelikánovi. Na Sedle v 11:00 -2°C, na Švycce -7°C, v Koutech kolem 0°C. Sněhu habakuk, prašánek, stopa od lyžařů, ale nádhera. Dole mírný odměk, ale dá se dojet pod drátama až ke sjezdovkám.
Vloženo 2.2.2023 20:09
Dnes odpoledne Skřítek Rabštejn a zpět. Sněhu všude dost, úprava včerejší a na tom dost čerstvého pomalého sněhu, hodně náročné pro klasiky, pro bruslaře ještě horší. Teplota kolem nuly, silné sněžení, vítr v normě, lidí minimum, na Rabštejně jsem byl sám.
Vloženo 1.2.2023 17:15
Skřítek - Alfrédka - super podmínky, jen si nezapomeňte vzít s sebou vosk, teplota byla těsně nad nulou, tedy strašně se to lepilo...a to i na šupiny...
Vloženo 30.1.2023 17:16
Ovcarna VysokaHole Jelenka Alfredka Karlov az na hvezdu Moravka. Hreben pohoda, pod Jelenkou uzke tak radeji zout bezky rovnez cast koryta,pak jiz ideal,kolem Meavencovky a dolu na Karlov. Nad sjezdovkama v lese mene snehu,opatrne kaminky od rolby! Karlov ze zacatku kaminky pak jiz krasny ideal az na Hvezdu (kyvadlovy bus na Ovcarnu). Dojezd do Koutu luxus v rolbe po Pelikana. Da se na bezkach az k nadrazi Kouty.
Vloženo 29.1.2023 19:59
Podmínky parádní.Někdo mi vyměnil před hospodou v Nové Vsi běžky. Sporten Perun skin 182cm.Kontakt na mne 724110472.Ty co mám jsou z Přerova a já to tam mám kousek.Nebude někdo vědět?
Vloženo 30.1.2023 17:11
Ramzova ChS Praded Ovcarna. Od Cernavy po cervene po Serak v lese hodne ledovate,dale na Keprnik jiz pohoda. Pozor na sjezdu pod Keprnik smer Vresovka spadane vrsky stromu a trosku krusta. Vresovka az Praded a Ovcarna pohoda vse v rolbe,luxus :)
Vloženo 28.1.2023 17:39
Skřítek - na Hvězdu a Rabštejn nesjízdné, málo sněhu a těží tam lesáci...Směrem na Alfrédku jsou první 2 km lepší pěšky, dá se i na běžkách, ale sněhu málo - občas kořeny, kameny a bordel na cestě. Pak už krásná stopa a směrem k Alfrédce a dál už i 2 stopy a uprostřed na bruslení, sníh parádní, tam už je ho dost a dál po Jesenické magistrále také super podmínky.
9:34
10:01
Vloženo 28.1.2023 7:32
Včera odpoledne Skřítek - Alfrédka a zpět. Ze Skřítku pod kopec špinavé a ledové, ale jet se dá, nahoru pod Ztracené kameny pěšky, dolů určitě nejezdit, na mnoha místech lezou kořeny a kameny. Potom od rozcestí už v pohodě sjízdné, ke zvoničce ledové a nic moc, od zvoničky a Alfrédce už OK. Jel jsem i okruh Ostružná, zde sněhu hodně, ale stopa spíš turistická, úprava už moc nebyla znát, bruslit nemožno, v zadní straně okruhu dva potoky přes cestu, nutno přenést, druhý se dá i přejet. Celkově vcelku OK, ale sněhové podmínky na Paprsku, kde jsem jezdil v týdnu, mnohem lepší.
Vloženo 27.1.2023 20:43
Dnes jsme jeli od parkoviště u rozhledny v Nové Vsi na Alfrédku. Od parkoviště k Mravencovce místy stopa ujetá lyžaři , jelo se celkem dobře. U Mravencovky rozježďěno lesní technikou, ale byl to jen kousek, pak pěkná strojová stopa až k rozcestníku U Malého kotle a k Alfrédce, sjezd k ní dost rychlý, sníh ujetý a přemrzlý. Zpět pozor na sjez od Malého kotle, v horní část jsou ledové plotny, několik desítek metrů, pak se jede dobře. Tak ať se všem dobře jede.
Vloženo 25.1.2023 18:59
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka a zpět přes Žlutý Potok - Skřítek

Nástup od Skřítku (-2C) doslova špatný, jehličí, zmrazky, boule - nejlépe bez lyží.
Nahoře po horizontále nádhera, krásné stopy bez nečistot, taky skate o.k.
Azuro , teplota pod nulou , výhledy a bezvětří.
Sjezd ke Žlutému potoku už slabší , někde namrzlo, méně sněhu a odtud na Skřítek opět nic moc.
Chtělo by to pár cm sněhu, uvidíme.
Parking na Skřítku v pohodě, nevybírali parkovné - navýšení na 100 Kč ,kasírovat budou určitě o víkendu.
Vloženo 24.1.2023 14:42
Dobry den, je to lesni cesta - pohodlne svezeni dolu, ale v zime neudrzovana. Tj. muzou byt preveje, potazmo horsi brzdeni v hlubokem snehu v prudsich usecich - nicmene za soucasnych podminek asi bez problemu. Trasu z Ramzove pres Smrk a do Lipove-Lazne jste zvazovali?
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 23.1.: Ještě jednou ahoj. Prosím o radu, vybírám mezi trasami Šerák - Pod Šumným - Bystrý potok - Keprnický potok - Bělá pod Pradědem - Jeseník a Ramzová - Pod Obřími skalami - Sněhulákova cesta - Miroslav - Lipová-lázně. Projížděl někdo v poslední době některou z těchto tras nebo máte aspoň tušení, v jakém stavu mohou být, i třeba podle dřívějších zkušeností? :)
Nejsme tolik zdatní běžkaři, tak abychom se nepřecenili.
Díky moc,
Martin.)
Vloženo 25.1.2023 11:33
vcera jsem to zkusil cca 1km od hospody a na skate to bylo OK, ale o stopu v pravem slova smyslu se nejedna, stopa tam neexistuje, je to format "cesta pevny podklad, nerozryto od pesaku", rekl bych ze na skate dokonce lepsi nez to co je aktualne na stadionu, ale zkusil sem jen 1km nez prisla tma takze tezko rict jestli to takhle bylo az na Mravencovku
(Odpověď na dotaz uživatele JirkaH z 25.1.: Ahoj,
nemáte někdo představu jak vypadá stopa od rozhledny v Nové Vsi (Štěrkovec) k Mravencovce? Je to sjízdné, nebo raději nastoupit na Karlově? Chci jet dnes odpoledne směrem Mravencovka, Alfrédka, případně k rozc. Pod ztracenými kameny a zpět.
Díky JirkaH)
Vloženo 24.1.2023 12:51
Skřítek - do 20 cm sněhu , a potom Hvězda - Pod Viničnou horou -Prameny Oskavy- Skřítek

Celkem dobrý, ale potřebovalo by ještě pár cm sněhu. Stopa vyjetá od běžkařů.
Vloženo 23.1.2023 10:07
Nema chybu, nazehlene pod ztracajy>Alfredka> Karlov super :)
(Odpověď na dotaz uživatele Zbyněk z 22.1.: Nevíte jak vypadá stopa od Skřítku na Alfrédku ?)
Vloženo 22.1.2023 17:02
Hrebenovka Skritek >Alfredka soupacka lesem na Jelenku a hreben na Praded dolu Petrovka do Koutu, pod dratama na lyzich az do vlaku nadrazi :) Konecne nasnezeno od skritku pod ztracaky se da v pohode, opacnym smerem ale koreny, ibcas kamen. Pod Ztracaky >Alfredka (zrejme az do Karlova) super narolbovano. V lese dosti zaveje jsem tlapal, hreben luxus. Po sjezdovce v pohode dolu k Ovcarne. Vcera bylo dosti pesaku tak se spatne jelo, od zatacky pod Pradedem pak jazyky/zaveje tlapalisti hruza :( pak od zatacky dolu kolem Svicarny nadhera k Petrovce (jiste i na Cervenak) v rolbe dojonale. Od Petrovky vyjeta stopa az k Pelikanovi. Dale po dratama 400vky az k nadrazi. Super podminky >> vyuzijte
Vloženo 22.1.2023 8:02
Skřítek a okolí od 11.30 do 15.00, noční sněžení poněkud vylepšilo lednovou mizérii. Projeli jsme si horní červený okruh kolem Závory, pak po modré značce lesem k asfaltce k Hvězdě. Po té to celkem rovněž jde (díky tomu asfaltu). Na jednom místě lezou nějaké větve po neuklizené těžbě. Z Hvězdy stejbou cestou zpět, ke Skřítku jsem se vrátili částí modrého okruhu. Nakonec vcelku pěkný výlet.
11:57
12:11
12:56
12:56

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Vloženo 20.1.2023 16:12
Celá trasa Ovčárna- Praděd -Švýcárna dnes urolbována na maximální šířku na skate v očekávání sněžení, pro klasiku zbyly jen stopa od Švýcárny na Slatě a sjezd z V.Děda ke Kurzovce (ale o držku kvůli psům a stoupačům)
Vloženo 14.1.2023 6:58
Tak různě posbírané zprávy z okolí Pradědu: Skiareál začal posílat info "Opět je sjízdná běžecká stopa na Švýcárnu a Praděd" od středy 11.1 ráno. - čerpáno odtud https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded. Z Ovčárny na Praděd proběhl první pokus o úpravu rolbou již 10.1., naposledy tam byla rolba 13.1. Na Švýcárnu zajela 12.1. Vyčteno z jdemenabezky.cz

Další info už nechám na lyžařích. Tohle si sem taky trochu odkládám z důvodu, abych mohl pak uvést datum začátku plnohodnotné zimy do statistického článku https://www.kamzasnehem.cz/clanky/kdy-zacne-a-jaka-bude-zima. Teď už to doufejme zas neroztaje...
Vloženo 8.1.2023 17:21
(Odpověď na dotaz uživatele Lukas z 5.1.: Zustala jeste nekde po obleve nejaka stopa?Vzpada to,ze ani na Svycarnu se neda.Kolem Kurzovni boudy z web kamery jen asfalt.Nebo je to v lese jine?)

Tady jde asi jen doplnit, že informace "stopa Ovčárna-Praděd-Švýcárna: Sjízdná - vyřezaná stopa" zasílaná skiareálem Praděd zmizela z importu dat od střediska viditelného na https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded během silvestrovského dne. O nějaký den později snížili uváděné množství sněhu mimo sjezdovky na 10 cm. Na běžky to tam nebude, začínat se bude znovu od nuly resp. nelyžovatelných zbytků sněhu. Tratě v lese v okolí Kurzovní obecně nemají vysokou odolnost proti nepříznivým podmínkám.
Vloženo 29.12.2022 22:01
Ovčarna - Švícárna, je to sjízdné, místy zledovatělé, za odbočkou na Švícárnu dvakrát teče přes cestu potok, dá se přejet, hodně ledových ploten, ale jet se dá. Lehký posyp novým sněhem.
Vloženo 29.12.2022 7:44
(Odpověď na dotaz uživatele Kavka z 27.12.: Skol, jak to prosim vypada ze Cervenohorskeho smer Praded, je dost snehu? A je to sjizdne, nebo led? Dik)

Mezi Švýcárnou a Pradědem to bude v pohodě určitě, dle jdemenabezky.cz upraveno naposled ve středu večer. Při současných možnostech to asi bude jedno z nejlepších lyžování na přírodním sněhu v ČR a na druhou stranu žádný zázrak... a z ČHS nahoru jsem zahlédl jeden středeční GPS záznam od lyžaře, takže sjízdné to nějak bude. Další info samozřejmě vítáno.
Vloženo 27.12.2022 18:46
Všude slunce a bez sněhu, jen nad Hrubým Jeseníkem seděl mrak, i tam ale většina sněhu odtála. Teplota podivná, mírně pod nulou. Skřítek-Alfrédka po červené: parkoviště-Nad skřítkem pěšky, sjezd na Žlutý potok střídavě břečka a zmrzlá břečka, stoupání k Pod zelenými kameny a dál k Pod Josefinkou dobré, udusaný sníh s trochou prašanu, místy nutno změnit stopu kvůli kalužím nebo větvičkám, kazí se to až kousek před Alfrédkou.
Vloženo 27.12.2022 15:06
Nahore od lanovky z Koutu na Dlouhe strane bohuzel zcela nesjizdne...Sice poprasek asi 0.5 cm, ale primo na asfalt, vsechno to slezlo. Sjezdovka i obcerstveni nahore funguje.
Vloženo 27.12.2022 11:46
Dnes, po vcerejsim mrholeni a mlze +2st. a vitr,
Pres noc připadlo pár cm sněhu , stopy Ovčarna Praděd upraveno -4 st.
Jen ten vitr zůstal....
Vloženo 25.12.2022 16:58
Na Boží Hod trasa Skřítek - Alfrédka. Na sněhu se těžce podepsala poslední obleva a deště. První cca 500 m úsek z rozcestí Pod Ztracenými kameny ke Zvoničce (začátek traverzu) je nesjízdný. Od Zvoničky lze pokračovat až na Alfrédku, ale poslední cca 1,5 km je hůře sjízdný kvůli místy napadanému jehličí. Kvalitní zaběhání je pouze na úseku cca 3 km od Zvoničky. Za Alfrédkou je to opět tragédie. Závěr: Pokud Ježíšek nenadělí slušný příděl nového sněhu, nestojí za to brát na hory běžky...
Vloženo 24.12.2022 9:49
Cervenohorske Sedlo - Petrovka - do idealnich podminek to ma daleko, ale jet se v pohode da, snehu je dost a poskrabani lyzi zatim nehrozi. Stopy protazene rolbou hodne davno, ale stale se v nich da jet, jen je v nich dost jehlici, bukvic apod. Snih nataty, prsi do toho.
9:08
9:08
Vloženo 23.12.2022 19:53
ČHS - Červená Hora. Mlha, mrholilo, teplota kolem 0, sníh mokrý, primrzajici, strojova stopa už téměř nezřetelná. Ještě to ale šlo, vyrazte než to roztaje.
Vloženo 20.12.2022 22:30
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Zelené kameny - okruh Ostružná: Navzdory předpovědi počasí byly dnes dobré podmínky. Sníh byl dole sypký, nahoře ztvrdlý až namrzlý - asi bych volil klistr. Na Alfrédce -5. První půlku jsem nepotkal nikoho, pak asi 4 lidi. Za dva dny to má roztát, tak uvidíme..
14:13
15:00
15:00
15:33

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 19.12.2022 23:16
Přesnější informace z GPS rolby do map
Uvítal bych, kdyby se na mapách zobrazovala přesnější informace o úseku, kudy projela rolba. Aby tam bylo vidět, že tam je/není stopa na klasiku/skate nebo že tam rolba projela jen tak bez úpravy. Např. v neděli 18.12.2022 nebyla v úseku "Nad Karlovem" - "Karlovo rozcestí" fyzicky vyznačna stopa na klasiku, jen na skate. Úsek "Karlovo rozcestí" - "Mravencovka" byl rozvrtaný úplně, přestože na mapách obecnější záznam byl.
Podobně se to týká úseku "Vyhlídka" - "Štěrkovec" - "Mravencovka" po silnici, kde je úprava tradičně špatná. Toto může způsobit komplikace, především neplánované časové zdržení.
Vloženo 18.12.2022 20:50
Dnes opět z Karlova na Alfrédku, tentokrát přes Novou Ves, pak ještě pod Ztracené kameny a zpět. Azuro, ráno kosa snad -15, jak je sníh přemrzlý, tak to moc nejede, ale možná právě proto je to parádní svezení klasikou. Vše upraveno včera večer, k rozcestí Jelení leze dost podklad, dál už ale paráda, stejně tak eze podklad na cestě od Štěrkovce na Mravencovku, po silnici ok, ale tam to není upravené, jen stopa od lidí. Od Mravencovky ke Karlovu rozcestí obě cesty rozbité od pásů rolby, ale projet to jde.
10:48
12:50
12:53
15:04

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 18.12.2022 14:47
Ze Skřítku na Alfrédku podmínky výborné, sněhu dost , vše projetu rolbou
Vloženo 17.12.2022 20:56
Dnes z Horní Lipové na jeden plechový Šerák a topinku k Lesnímu baru .Přes vyhlídku ,Pod Klínem a Pyšnou louku zpět .Od vyhlídky 3-4km téměř panenská stroj.upravená stopa blíže k Lipové spíše bez ,ale i tak všude krásně zasněženo.Paráda
Vloženo 17.12.2022 16:42
Z Karlova na Alfrédku, 2x kolem Ostružné a zpět, letošní premiéra a hned skoro top podmínky - prašan, nad Karlovem cca 25 cm, kolem Alfrédky skoro půl metru, -8°C, dokonce i sluníčko se na chvilku ukázalo. Do rána ještě trochu napadlo, včera najeté stopy ale furt dobré, teď navečer zase rolba začala upravovat. Úseky mezi Karlovým rozcestím a Mravencovkou jsou projety rolbou bez frézy, je to tam dost přeorané, ale projet se to dá. Dál už super, lidí spíš pomálu, na Alfrédce se dalo i sednout vevnitř.
11:22
12:05
13:49
14:42
Vloženo 15.12.2022 15:26
Dnes odpoledne Skřítek. V průměru 15 cm prašanu, stopy od běžkařů. Projel jsem okruhy okolo Skřítku-celkem pěkné svezení, dá se i s novými lyžemi, malý okruh upraven z minulých dnů na bruslení.
Vloženo 12.12.2022 20:42
Magistrala Cervenak> Praded a zpet. Hodne snehu, jen vyjeto bezkari, stopa zatim nestabilni, snad se dockame strojove :) Od Svicarny po rozcesti k Pradedu jeto skutrem, nic moc, nahore zaveje a jazyky. Praded jeste zavrenej :(
Vloženo 12.12.2022 19:11
Malá morávka - Mravencovka - Alfrédka - Jelení studánka a zpět.
Hodně zapadaná stopa, neprojetá, Alfredka zavřená. Jelení studánka úplně zapadaná, dál neprůjezdné.
Vloženo 11.12.2022 19:25
Skřítek -Žlutý potok- Alfrédka - Pod Ztracenými kameny - Skřítek. Prozatím sněžení nepřišlo, ale dá se s horšími lyžemi a opatrností pěkně zalyžovat. Nižší polohy nutné opatrně - prudké sjezdy v lese na Rozcestí u Zeleného potoka a v lese Pod Ztracenými kameny raději pěšky. Nahoře mezi rozcestím Pod Ztracenými kameny po Alfrédku paráda. Sjezdy mezi rozcestím Pod Zelenými kameny a nad Žlutým potokem je potřeba opatrně - probíhá zde těžba dřeva, ale dá se taky bez problému. Stopa vyšlápnutá od lyžařů, bruslit se nedá. Projel jsem taky malý okruh na druhé straně Skřítku- dá se taky, ale místy v lese to chce ještě připadnou.
Vloženo 10.12.2022 18:36
Z CHS na Praděd- sněhu dost už od Sedla, klidně na nové běžky, občas po cestě kamínek. Stopa po Švýcárnu vyšlápnuta pouze od běžkařů, od Švýcárny strojovka na Praded. Takže super svezení.
Vloženo 8.12.2022 7:10
Pendlování mezi ČHS a Petrovkou, stopa od běžkažů, sněhu není tolik - místy až 10cm nového, bohužel někde z podkladu lezou kameny, na strojovou úpravu to není, pokud nepřipadne.
Vloženo 7.12.2022 16:56
Najetá stopa skůtrem z Ovčárny na Švýcárnu, 100% zima nádhera -6°C, málo lidí
Zdarec
Vloženo 7.12.2022 10:51
Ahoj, z ČHS na Praděd výborné svezení, podklad cca 5cm a na tom 10 cm nového -1C dále nahoru jenom lepší, stopa najeta lyžaři dobrá, asi na béčkový lyže. Středa už bude zase lepší. Skol
Vloženo 2.12.2022 13:13
Ahoj, první svezení, 29-30.11. V úterý Ovčarna-Švýcárna, ve středu Ovčárna-Praděd. Na začátek zimy pěkné svezení. Místy pozor na kamínky, takže na béčkové lyže. Ještě by to chtělo pár cm, ale snad se dočkáme. Lidí v týdnu bylo minimum, běžkařů jsme potkali pár. Co mám info tak dnes už je řízlá stopa s Ovčárny (chata Sabinka) na Praděd. A možná by to prý už šlo jet i s ČHS nahoru. Tolik stručné info… pokud někdo vyrazíte přeji hezké víkendové běžkování..

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 27.11.2022 11:18
Na Skřítku pršelo, lyže jsem nechal v autě. Pod Ztracenými kameny sníh a jeden lyžník s lyžemi na ramenou. Prý připadne. Pěšky Ztracené kameny, Pecný, Jelení studánka, Alfrédka a zpět po žluté na Skřítek. A tady už první "stopa"! Nedočkavci mají šanci.
12:07
12:11
12:27
12:31

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 20.11.2022 21:36
Informace hlavně pro místní:
Dnes jsme šli pěšky z Rabštejna do Rýmařova. Na loukách mezi Výhledy a Kamennou horou 5-10 cm sněhu (prašan s námrazou) bez podkladu. Na první sklouznutí by to i šlo. Teoreticky by mohlo ještě něco připadnout. V lese jen poprašek.
10:31
10:40
10:48

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Hrubý Jeseník