Zbyněk – profil lyžaře

Registrován od 16.12.2018, vložil celkem 69 zpráv.

Co dělám kromě lyžování?

Kolo, běhání, turistika, zahrada...

Vložené příspěvky

Vloženo 20.2.2021 20:01  
Dnes ráno opět bruslení po pláních. Z Nových Dvorců jsem jel ke hřišti, pak dokola kolem rybníčků přes Dálovský ledovec, následně výběžek louky směr Dětřichov a kolem Kukaččího lesa zpět do Dálova a Dvorců. Za státní silnicí jsem pokračoval kolem vrtulí a Oldřichovského kopce na Lipinu.

Celkově to hodnotím lepší, jak včera. Ráno bylo cca - 3°C a krusta byla krásně promrzlá a k tomu inverzní počasí (nad 500 m n.m. azuro) a bezvětří. Hlavně na "ledovci" to bylo parádní a jako bonus výhledy na hřeben Jeseníků, Roudnou nebo Suchý vrch. Pár problematických míst (za Jezírkem, Dvorce - vrtule - Ol. kopec) se našlo, ale přenášet jsem nemusel nikde. Firn vydržel zmrzlý zhruba do desáté, pak to začalo měknout. V Lipině v 10:30 + 2°C. Na Prabábě už pouze zbytky rozbředlého sněhu. Tady to asi zítra sleze úplně.
Nízký Jeseník
Vloženo 19.2.2021 13:43  
Po shlédnití předpovědi jsem se rozhodl ještě to jednou zkusit, a to tentokrát bruslením.

Vyjel jsem z Nových Dvorců na Dálov, pak směr Dětřichov a objel Kukaččí les. Sníh (co do výšky i konzistence) tak na hraně, ale krusta zatím držela a jelo to hezky.

Za Kukaččím lesem pole po obou stranách cesty. Zprava se nejprve opatrně dalo jet, pak kousek louky a hluboká oranice. Tu jsem objel zleva a kolem potůčku dojel do Horní Loděnice. Hned za mostkem vlevo na polní cestu a přes zavláčené pole na křižovatku Bruntál x Opava. Potud to šlo.

Za křižovatkou podél statkové cesty směr Petrovice ale bída. Málo sněhu, leze tráva a hroudy. Sjel jsem k lesu vlevo, a dál k lesíku u přejezdu a vrátil se na statkovou cestu. Odtud na Hraničné Petrovice ještě horší. Vpravo oranice, kde je víc hlíny, jak sněhu = nesjízdné, vlevo pole za zmrzla na hranici sjízdnosti pro otrlé. Přejezd z Ondrášova na Jívovou tudy už nedoporučuji. Já pokračoval na opačnou stranu. Kolem remízku ke statku v Loděnici sníh naštěstí byl,

Následně jsem to vzal od hřiště zadem kolem vrtulí. Sníh tu rychle mizel a taky měkl, tak jsem byl nucen přejít z bruslení na klasiku a využíval přitom zasněžených kolejí. Za lesáckou chatou slušná vrstva nafoukaného sněhu a vysněžené až k turistickému rozcestníku. Pak opět lesk a bída kurtizán. Částečně se dá využít statková cesta (šutry nelezou), zbytek pajdání mezi hroudami. Louky kolem Oldřichovského kopce o stupeň lepší. Nová terexovka odtátá, dá se příkopou, pak už dobré. Sjezd do Lipiny k chatám bez problému. Na Prabábě víc sněhu, jak na pláních nad Loděnicí, takže jsem sjel celou louku v pohodě a na půl cesty ke Třem dubům to zabalil.

Pokud přes noc trochu přimrzne a přes den bude podobně jak dnes, dalo by se i zítra. Chce to ale zvolit trošku jinou a kratší trasu nebo vyjet dřív. Dnes po desáté sníh už hodně mokrý, ačkoliv v jedenáct v Lipině ukazoval teploměr pouze půl stupně nad nulou.

Experimentální trasa zde: https://mapy.cz/s/logukotupo
Nízký Jeseník
Vloženo 17.2.2021 13:47  
Prošlápli jsme okruh mezi Dálovským jezírkem, hřištěm a rybníkem. Sníh zmrzlý a na něm trochu čerstvého prašanu. U Jezírka mlha, že by se tu bál i Rákosníček. Drobné mrznoucí mrholení kolem jedenácté přešlo v husté sněžení. Nahoře se teplota držela pod nulou a jelo to parádně. V nižších polohách (Břízky, Prabába) sníh už vatovitý, ale i tak pěkné loučení s letošní "domácí" sezónou.
Nízký Jeseník
Vloženo 16.2.2021 18:19  
Nové Dvorce

Zataženo, mlha, vítr. Stopy zapadamé dvěma cm sněhu a na většině míst zafoukané. V prašanu se ale jezdilo i tak pěkně. Zpět po Studené cestě plítká stopa na nerovném podkladu, jelo to ale vcelku dobře. Na pár místech lezou kameny. Louky u Břízek a přes Prabábu díky novému sněhu lepší, jak včera. Dnes ještě poctivý zimní den s teplotami pod nulou.
Nízký Jeseník
Vloženo 15.2.2021 21:45  
Dnes ještě lepší, jak včera. Jel jsem až na Dálovský ledovec krajem kolem lesa k Březince. Vrcholová partie sfoukaná, jinak ale paráda, sněhu dost. Azuro a bezvětří. Ráno cca -12°C, pocitově lehce pod nulou. Od Modré studánky na Šternberk (po loukách) už celkem bída. Stopa rozšmatlaná, sníh v odpoledním slunci měkl (ač bylo pořád dost pod nulou) a objevují se hroudy a tráva. V Nové zatáčce jsem nakoukl kousek do lesa. Stopa je tu plítká a nerovná, ale tvrdá a vymrzlá - dobré na soupaž. Kolem Lipinské křižovatky a přes Prabábu stopa drnovka. Po víkendu asi vše zmizí.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.2.2021 20:18  
Ještě pár ilustračních fotek z dnešního běžkování u Dálova.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.2.2021 15:05  
Nejblíže to máte na Novou Ves. Zde bývají najety okruhy v lese i na loukách (pěkný přírodní stadionek) a pak se upravuje z Nové Vsi na Mravencovku. Je to oblíbená trasa v mírném terénu. Zpět to lze vzít nad Karlovem přes Jelení. Trasy z Mravencovky jinak dál pokračují na Alfrédku, což je do kopce, pak přijde pěkné svezení po rovině směr Zelené kameny nebo okruh Ostružná.

Další možností je zajet na Hvězdu a vydat se po Lázeňské cestě na Malou hvězdu a Anenský vrch nebo na opačnou stranu a podívat se do Rýmařova popř Staré Vsi, kde jsou pěkné trasy směr Kamenná hora, Horní Město nebo kolem Ptáčníka na Žďárský potok a Skřítek. Tady doporučuji vyhnout se jindy vděčnému úseku od Škaredé jedle na Žlutý potok, kde je nyní cesta proplužena.

(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 13.2.: Dobrý večer,
Chci se zeptat jestli mate nějaké doporučení pro začínající běžkaře, kam vyrazit. Příští víkend se chystáme na chatu do Dolní Moravice a nevíme kam vyrazit... popřípadě jestli dáte nějaké rady a tipy. Dekuji za odpověď.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2021 14:39  
Nové Dvorce - Dálov

Včera připadly asi 2 cm sněhu a navrch námraza, což stačilo na to, aby se stav stop zlepšil o 100%. Sníh pokryl krustu, led a nerovnosti, dala se vytlačit i mělčí stopa akorát se rychleji rozšmatle. Tam, kde je oranice, stále lezou hroudy a kameny. Nejhorší je to mezi Jezírkem a vysílačem. Louky v pohodě. Pěkná stopa se podařila od hřiště k rybníku a dál ke Dvorcům. Páteřní cesta od posedu k Modré studánce projeta traktorem, stopa mělčí rozmydlená, ale celkem rychlá.
V Nové zatáčce stálo 8 aut, nějak zvlášť super mi to tam ale nepřišlo. Jinak jsem potkal asi 10 běžkařů, vesměs až po jedenácté hodině. Jezdil jsem jen na loukách.
Pokud jde o počasí, tak dnes asi nejhezčí zimní den z letošního roku.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.2.2021 22:00  
Dnes po obědě ze Staré Vsi na Žďárský potok, Zelené kameny, Alfrédku, Novou Ves a zpět do Staré Vsi.

Ráno a vlastně celý den poměrně větrno a mrazivo (od -8 po -12°C na Alfrédce). Kolem druhé pak i kratší sněhové přeháňky.

Ze Staré Vsi místy zafoukané, dále ze Žďárského potoka na Žlutý potok vzdálenější levou variantou blíže silnici 11. Ačkoliv po celé délce koleje od aut, stopu to téměř nepoškodilo, byla v pěkném stavu.

Od Žlutého potoka projeto dnes ráno rolbou. Stopa jako nová už ale nevypadala, jelikož si ji pro sebe zabralo několik bruslařů, kterým nestačí skoro 2 m pás vedle. Jinak se mi moc nepodařilo na kopec namazat. V30 nedržel a měkčí taky ne, takže dřina rukama :-). Na rovině to jelo solidně byť sníh pomalejší.

Na Mravencovku kolem Malého kotle to moc nejelo, z Mravencovky na Novou Ves po lyžařské paráda. Pocitově nejlepší skluz i odraz dneska.

Na stadionku, v lese i na loukách krásné nové stopy, lidí jako i jinde málo. Nakonec jsem to vzal po loukách freeride na Starou Ves a naprostá paráda. Louky zcela rovné bez zámětů, na firnu do deseti cm prašanu, takže se dala vytlačit stopa srovnatelná se strojovou. Bez nějakého většího úsilí jsem sjel do Staré Vsi a lyže sundával až před školou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.2.2021 19:26  
Tak jsem byl prubnout to naše ledové království.
Vyrážel jsem z Lipiny od hřbitova. Krajem podél plotu to jde přepajdat na křižovatku. Louka je jinak zledovatělá a skoro bez sněhu. Další plán byl jet kolem Kukačky, ale silnice je vyplužená a posypaná až ke krajnici, tak jsem to vzal nahoru kolem Břízek. Po hranu jen tráva a led, dál už byl i sníh. Propojovací chodníček do Nové zatáčky paradoxně průjezdný. Dál po Studené cestě k Modré studánce mělká stopa v rámci podmínek. Alespoň tu byl sníh a občas se dalo i hezky sklouznout. Je nutné ale překonat 4 nebo 5 kratších zledovatělých úseků. Páteřní cesta od Studánky k posedu vypadala sjízdně, já to vzal ale kolem lesa, kde se střídaly plotny se sněhovými úseky. U průchozího remízku jsem jel směrem k rybníku a kolem dalšího remízku k Novým Dvorcům a zpět k průchozímu remízku. Tady to celkem šlo, tak jsem to dal ještě dvakrát. Pak jsem pokračoval kolem lesa. K modré TZ jakž takž, dál bída - málo sněhu, lezou hroudy. Za rohem lesa překvapivě dobré, louka od posedu k Nové zatáčce naopak špatná, ledovatá skoro bez sněhu. Kolem Břízek tentokrát druhou stranou blíže silnici, ale moc jsem si nepomohl. Klesání na křižovatku ve znamení hledání alespoň trochy sněhu mezi trávou ledem a hroudami - jen pro otrlé. Ke hřbitovu kolem plotu a přes Prabábu krajem lesa. Docela bída, ale dojel jsem až k vysílači. Ještě jsem zkusil pokračovat ke Třem dubům, ale v polovině to zabalil - lezlo kamení.

Celkově tedy nic extra, ale vzhledem k tomu, že jsem podobný stav čekal, mi to až tak hrozné nepřišlo. Prostě taková běžkařská turistika na čerstvém vzduchu. Mám obavu, že lepší to tuto zimu už nebude.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.2.2021 12:48  
Vhodná je třeba Lázeňská cesta (modrá TZ) z Hvězdy na Malou Hvězdu. Stopa začíná hned za silnicí naproti parkoviště na Hvězdě. Je to rovina. Případně můžete zkusit dojet až na Anenský vrch. To už je trochu kopcovitější. Sledujte https://bilestopy.cz/map/area/jeseniky/ případně http://www.peras-ski.cz/ a https://lbt-v-okoli-vrbna-pod-pradedem.webnode.cz/ . Rolba tam projela tuším v pondělí a zdá se, že z Rudné protahují i dnes.

(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 10.2.: Dobrý den, prosím o tip na nenáročnou procházku na běžkách v okolí Karlovic, Karlovy Studánky, Vrbna pod Pradědem. Nejlépe zpět k výchozímu bodu (automobil).)
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.2.2021 19:35  
Podle SKI Karlov v tomto úseku probíhá těžba, tak to bude nejspíš důvod toho přerušení. Jak to vypadá v reálu ale netuším.

(Odpověď na dotaz uživatele Radka z 9.2.: Ahoj, neví někdo, jak to vypadá na trase z Malé Morávky na Hvězdu od rozcestníku Ranná až Pod železným vrchem? Projetá stopa je v tom úseku přerušena.
Díky za odpověď R.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.2.2021 19:33  
Stará Ves - Výhledy - Kamenná hora - Janovický les - Stará Ves + kolečka na Výhledech a pod Kamennou horou

Trasa upravena rolbou včera, na ní cca 4 cm prašanu a vespod slušná vrstva firnu. Na otevřených místech zaváté, zafoukávalo se i během dne. Na Výhledy jsme šlapali první, dál pak potkávali projíždějící běžkaře, takže stopa se průběžně udržuje. Sněhu překvapivě dost, nahoře (Výhledy, Kamenná hora) odhadem čtvrt metru. Pouze přes Janovický les sněhu málo a pod ním led. Rolba to pouze utáhla a bylo to rozšmajdané a rozježděné. Šutry nebo hlína ale nelezou. Zbylá část trasy OK. Sníh tupější, pomalý, sjezdy bezpečné. Do kopce to drželo dobře na modrý extra.
Parádní zimní atmosféra a pěkná lyžovačka.

Ještě jak tu byly zmiňovány ty Guntramovice, tak mají z dneška novou aktualizaci: http://www.skiguntramovice.cz/aktualita/20/
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2021 20:59  
Ivono, byl jsem se dnes proběhnout nad Lipinu, Těšíkov a na běžky to není. V noci spíš padal zmrzlý déšť a ta trocha sněhu, co spadla k ránu je sfoukaná. Na povrchu je slabá ledovo-firnová krusta a na ní poprašek prachového sněhu. Hřeben MB - Petrovice - Jívová bude to samé. Sníh je jen kolem lesa a remízků. Jako základ to bude dobré, ale chtělo by to navrch alespoň 5 cm. V lese sněhu o něco víc, ale i tak bída.
(Odpověď na dotaz uživatele Ivona z 8.2.: Ahoj,
nevíte někdo,prosím, jak vypadá trasa Domašov nad Bystřicí-Jívová-Pohorany-Sv.Kopeček?Díky za info.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2021 19:47  
Na svých stránkách mají info z 6.2., že jsou tratě nesjízdné. Otevřená prostranství budou pravděpodobně sfoukaná.
(Odpověď na dotaz uživatele Ika z 8.2.: Zdar
Nevíte zdali je upravena stopa u areálu v Budisove-Guntramovicich? Dik)
Nízký Jeseník
Vloženo 7.2.2021 19:20  
Dnes odpoledne pěšky.

Lesní cesty nad Šternberkem (Zámecká, Kukaččí, Prabába) posypané 1-3 cm sněhu, místy sfoukané na led. Hodně nečistot (obaly od bukvic, drobné větvičky). Mezi Lipinskou křižovatkou a hřbitovem silný vichr, že byl problém vůbec jít. Všechen sníh je smetený, louky jsou holé. Pokud nenapadne tak 10cm a nepřestane foukat, nemá smysl o běžkování vůbec uvažovat.
Nízký Jeseník
Vloženo 2.2.2021 18:01  
Po včerejší trase.
Lehce pod nulou, mlha, větrno, občasné namzající mrholení. Stopám to ale neuškodilo, spíš naopak - ztvrdly a jelo to hezky. Fialový speciál bral vyjma dvou nejprudších úseků hezky i ve stoupáních. Nebýt debilních kolejí všude možně, tak dnes za jedna. Nad Šternberkem v letošní zimě zatím asi nejlepší sklouznutí.
Nízký Jeseník
Vloženo 1.2.2021 21:15  
Lipina - Oldřichovský kopec - vrtule - Slunečná a zpět

Na povrchu zmrzlá centimetrová krusta, pod kterou je přemrzlý sypký sníh, tedy přesně opačně, než by člověk potřeboval. Na bruslení měkké, na klasiku se obtížněji vytlačuje stopa, ale vyšlápnout se přece jen dá. Celková výška sněhu asi 10 cm. Vyjel jsem dvě menší kolečka - kolem Oldřichovského kopce a na loukách za Slunečnou. Přejezd mezi nimi po poli moc ideální není - lezou hroudy. Další problém je přejíždění vyplužených cest u vrtulí a kolejí od všech možných strojů. Dvě místa jsou i nebezpečná. Na louce za poslední vrtulí nad prameništěm Sprchového potoka je napříč hluboká zledovatělá kolej a u ptačích hnízd pod Oldřichovským kopcem je na cestě vytátá odvodňovací srážka a na ni navazující hluboká příkopa - nelze přejet, nutno překročit! Sjezd do Lipiny k chatám na tomhle sněhu taky dost problematický, ale nakonec jsem to zvládl bez pádu. Jinak paráda včetně počasí (slunečno, skoro bezvětří), že se mi ani nechtělo domů. Zítra to ještě půjde, pak asi konečná.
Nízký Jeseník
Vloženo 29.1.2021 17:36  
Autobusem na Šerlich, odkud začala luxusní nová stopa od rolby k Velké Deštné (projety obě cesty. Strojovka pokračuje k Homoli a dál přes Korunku na Záhoří. Já jel na Pěticestí levou variantou. Okruh kolem Tetřevce celý týden neupraven, ale dalo se, stopa prošláplá od běžkařů. Zde také (kolem poledne) začalo sněžit. Z Pěticestí na Mezivrší rozplužené a rozšmajdané od běžkařů a pěších - nic moc. Na Anenský vrch o chloupek lepší. Tahle strana se neupravovala už týden a je to znát. Buď mají v Říčkách porouchanou rolbu nebo na to prdí... Zpět na Mezivrší a přes Komáří vrch na Pěticestí (dle mě lepší, než "upravovaná" souběžná cesta). Sjezd do Záhoří v již částečně zasněžené stopě pomalejší, ale stále v prašanu. Dole na loukách vata a vydatné chumelení.

Mazal jsem VR50 - celkem to šlo.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2021 16:05  
K ránu pěkný samec, louky zafoukané. Ze Záhoří směr Homole běžkaři prošláplá stopa ve včerejší strojovce. Nad serpentinami ke Korunce a dál k Homoli velmi pěkné. Pak na Pěticestí levou variantou už stopa horší, někde zafoukané a rozplužené. Na bruslení tento úsek nedoporučuji do další úpravy. Sjezd na Záhoří paráda - jelo to tak akorát. Na loukách pod lesem stále luxusní stopa.

Podmínky trochu komplikované. Sníh někde vata, někde mýdlo, někde prašan. Jemně padal mrznoucí déšť, na hřebenu kolem jedné začalo sněžit. Nemazal jsem nic a celkem to šlo. Většinou mlha, slunko nevykouklo ani na okamžik. Odpoledne dole kolem nuly.

Lidí málo - do dvaceti běžkařů včetně cca deseti postávajících na Pěticestí... např. od Homole na Pěticestí nikdo.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.1.2021 23:38  
Orlické Záhoří - Jelenka - Luisino Údolí - Deštné - Bunkrovka - Šerlich - pod Velkou Deštnou - Bedřichovka - Orlické Záhoří

K ránu opět něco připadlo. Dole cca 3 cm, ve vyšších polohách dvojnásobek. Stopa se ale v prašanu prošlapávala dobře, takže až po Homoli paráda a pouze dva běžkaři. U Korunky prohrnutá skládka na rozcestí, zřejmě z důvodu přibližování dříví, naštěstí běžkařské trasy nedotknuty.

Od Homole k Jelence díky většímu počtu lidí a nočnímu větru stopa trochu horší kvality a sníh trochu lepil.

Jelenka - Luisnino Údolí - Deštně stopa nic moc. Rozježděné, pod stromy méně sněhu, sjezd po sjezdovce náročný (občas plotny nebo hlubší sníh).

Výstup po Bunkrovce těžký, sníh spíš umydlený, s vyšší nadmořskou výškou lepší. Stopa vyjma louku celkem slušná.

Na Šerlich (Masaryčku) střídavě lepší a horší kousky (nejhorší klasicky les přes Bukačku).

Šerlich - bufet pod Velkou Deštnou - Jelenka trochu rozmydlené, ale dalo se, následný sjezd na Bedřichovku poněkud pankový. K hranici vysokého lesa OK, pak ale adrenalin až dolů. Vyplužené, sníh zmzrlý, špinavý, naštěstí kameny nelezou. I tak ale spíš pro otrlé.

Z Bedřichovky čerstvá stopa od rolby až do Záhoří (včetně osvětleného okruhu). Stopa byla odpoledne pěkně vymrzlá a dolů to hezky svištělo.

Počasí na hřebenu a jižní straně (Deštné, Luisino Údolí) nevlídné - mlha, vysoká vzušná vlhkost, syrovina), na severní straně (Záhoří) o poznání příjemněji, byť teplota (celý den lehce pod nulou) plus minus stejná.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.1.2021 19:38  
Dnes ze Záhoří po čerstvé stopě od rolby na Pěticestí. Zde se rolba točila a jela zpět (projela i cestu od Korunky k Homoli. My pokračovali směr Zdobnice a posléze přes sjezdovky v Říčkách na Mezivrší. Tady starší stopa trochu zasněžená, ale lehce jetelná (prašan). Lidí tu zřejmě moc neprojelo, takže kvalita zůstala slušná. Z Mezivrší na Pěticestí většinou rozmydlené, dál po Bunkrovce trochu zafoukané, ale celkově OK. Luxusní stopa ke Korunce a k Záhoří. Pěkné nové stopy i na loukách. Dnes asi lepší na klasiku, než bruslení.

Cekově dnes málo lidí (např. Pěticestí - sjezdovky - Mezivrší nikdo). Teplota po celý den lehce pod nulou. Určitě na pevné vosky. Já mazal VR45, někde to smekalo, někde OK. Bufet na Pěticestí zavřený.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.1.2021 19:41  
Šerlich - směr Čihalka - Vrchmezí - Šerlich - Homole - Orlické Záhoří

Po odbočku k Šerlišskému mlýnu nic moc (hlavně kolem Bukačky), pak ale pěkná stopa byť lehce zapadaná. Ten centimetr nebo dva stopám velmi prospělo. Dojeli jsme na skládku dřeva cca 4 km před Čihalkou a zde odbočili vpravo propojkou na Vrchmezí. I tady překvapivě pěkná stopa ve starší úpravě od rolby a nula lidí. Na Vrchmezí taky slušná stopa. Z Vrchmezí zpět na Šerlich a pravou variantou na Velko Deštnou. Následný úsek Jelenka - Homole - Orlické Záhoří neměl chybu , především od vysílače ke křižovatce na Pěticestí. Jen od Jelenky k Homoli pravá stopa už rozglajdaná, ale dalo se v levé (po druhé odpoledne liduprázno). Pozor pouze v závěru klesání lesem k Záhoří - ledovaté a leze podklad. Na loukách nad Záhoří čerstvá stopa od rolby.

Dnes velmi pěkné svezení na klasiku (daleko lepší na namazání, než včera) i bruslení a málo lidí. Teplota celý den lehce pod nulou.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.1.2021 16:14  
Polsko - Spalona

Čerstvě upravené stopy buď z dnešního rána nebo včera večer. Sněhu celkem dost. Některé úseky trochu zledovatělé, povětšinou ale stopa pěkná... nicméně namazat na klasiku dost obtížné. Na bruslení skoro ideální podmínky. Kolem poledne už docela větrno, většina trasy je ale schovaná v lese, což je výhoda. Trasy jsou zde (nečekaně) pěkně široké, ale náročné. Minusem je obrovský počet lidí, zejména pěšáků, kteří se běžkažům často motají pod lyže, navíc Poláci jsou dost neukáznění. Většina jich ale chodí na rozhlednu Jagodna, pravá strana okruhu (červená?) o dost klidnější (nevýhodou je pak drsné stoupání na Jagodnou). Úplně nejlepší byla však propojka okruhu, kde byl lepší sníh a takřka netknutá stopa.

Cekově to hodnotím jako zajímavou alternativu k české straně, zejména pak ve větrném počasí. Z Orlického Záhoří je to na Spalonu cca 5 km.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2021 14:11  
Lipina - Kukačka - Modrá studánka - po žluté zpět na Kukačku - Prabába - Kiosek

Ráno sníh mokrý, těžký. Louky zafoukané. V lese překvapivě ještě dobré, byť stopa pomalá. Nahoře o něco lepší sníh. nelepilo se to, ani nestřílelo (měl jsem ze včerejška modrý extra). Ještě jsem dojel až ke Kiosku bez sundávání. Nakonec teda docela dobrá a na nějaký čas poslední lyžovačka nad Šternberkem. V poledne ve městě + 4°C.
Nízký Jeseník
Vloženo 19.1.2021 19:09  
Přes noc připadly další 3-4 cm sněhu. Podařilo se mi vyjet celkem slušnou stopu kolem Kukačky, akorát je to měkké, jak je to při kraji cesty těsně u příkopy. Sníh trochu vlhký, tupější. Kolem Modré studánky kvalita sněhu lepší nicméně při poledni už taky lehce začal lepit. Okolo Břízek a přes Prabábu stále udržované stopy běžkaři. Nakonec jsem sjel bez přenášení až ke Kiosku.
Nízký Jeseník
Vloženo 17.1.2021 18:51  
Dnes z Lipiny kolem Kukačky k silnici, nahoru k Modré studánce, dvě kolečka a zpět po loukách kolem Břízek.

Ke Kukačce umydlené, na odraz horší. Od Kukačky k silnici stopa zničená autem. V druhé polovině tohoto úseku se mi podařilo vyjet novou stopu kolel příkopy. Když se to zedvakrát projede, bude to dobré. Na spojovačce ke Studánce koleje od auta, tak jsem raději odbočil na louku a prorazil novou stopu podél lesa. Mezi Modrou studánkou, chatou Lipinka a posedem stopy poznamenané víkendem, ale stále použitelné. Rozšlapané nebo rozježděné tady není nic. Celkem slušná stopa je na poli podél lesa (od modré TZ) a dál přes louku do Nové zatáčky. Stopy jsou vyjeté až k lesu nad Šternberk. Se dvěma krátkými přenášeními jsem sjel až na Kiosek. Vycházková cesta k Zelené budce s minimem sněhu, ale jak je to ušlapané a uježděné od bob, dá se projet a kameny jdou dobře vidět.

Jinak ideální podmínky. Ráno -8°C, téměř nefoukalo, slunečno, sníh prachový. A tolik běžkařů jsem naposledy v těchhle končinách potkal v minulém tisíciletí :-).
Nízký Jeseník
Vloženo 15.1.2021 19:52  
Ve stopách 1-2 cm, nahoře i 3. Stopy na otevřených prostranstvích částečně zafoukané, ale daly se obnovit. Ke Kukačce trochu pošlapané a poněkud rozmydlené. Dál lepší. Slušné je to kolem Lipinky. Studená cesta také prošláplá, stopa spíš průměr. Nějaké stopy jsou i přes Prabábu, ale jak už nejezdí Standa Tesař, tak to není ono. Jinak na Prabábě tak 15 cm. Foukalo (únosně) jen nahoře. Celkově pěkné zimní podmínky.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.1.2021 15:39  
Nad Šternberkem připadlo 5-10 cm sněhu. Prošlápli jsme Kukaččí cestu, dále pak propojku k Modré studánce, okruh kolem Lipinky a po loukách zpět ke Šternberku.

Kolem Kukačky se píchá do asfaltu, jinak ale stopa dobrá. Nahoře 15-20 cm sněhu, takže jsou sjízdné i lesní cesty, dokonce jsme projeli i pěšinu pod Novou zatáčkou. Jen na polích to stále dře - chybí podklad. Jinak konečně pořádné zimní podmínky.
Nízký Jeseník
Vloženo 13.1.2021 13:01  
Po omrknutí situace dnes dopoledne to vypadá nad Šternberkem následovně:

Na otevřených prostranstvích větrno, stopy, které jsem projížděl v pondělí jsou zafoukané. Vzhledem k tomu, že připadlo jen 1-2 cm, jsou lesní úseky stále nesjízdné. Na Kukaččí cestě leží cca 3 cm sněhu a pod tím 1 cm firnu. Zámecká cesta je na tom ještě hůř - 2 cm bez podkladu. Pokud nepřipadne, nemá moc smysl za současného stavu vyjíždět. Na běhání je počasí ale parádní :-).
Nízký Jeseník
Vloženo 13.1.2021 12:53  
Třeba Nová Ves. Tam bude ale asi o víkendu mrak lidí. Pokud by do té doby připadlo a upravili rolbou, tak je ideální Rýmařov nebo ze Žďárského potoka kolem Škaredé jedle k rozcestí Žlutý potok a zpět.
(Odpověď na dotaz uživatele Rene z 13.1.: Diky za typ na Zbojnicky okruh. Já jsem myslel něco hodně nenáročneho po rovině tak 5 km. Rene)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 18:11  
Z Prabáby do Dálova a zpět.

Ráno lehce pod nulou, na Prabábě promrzlé a překvapivě dobré i na těch 5 cm. Na Lipinské křižovatce mraky lidí (převážně sánkující děti s rodiči) a to bylo teprve půl desáté. Za Břízkami už klid. Projel jsem stopu zprava kolem silnice - celkem dobré. Lesní propojka do Nové zatáčky pěšky, pak kolečko na loukách paráda - nejlepší úsek trasy. Dál k Jezírku už rozglajdané a leze podklad. Celkově už ty partie přes pole nejsou nic moc a kromě hlíny občas lezou i kameny. Na loukách je to ale zatím dobré a místy i pěkné sklouznutí. K poledni sníh zvlhl a začal "tahat". Kdo vyjel odpoledne, asi si moc nezajezdil.Mohlo by konečně trochu víc mrznout, jak nám slibují meteorologové už asi tři dny. Mimo rodinek a omladiny u Jezírka jsem potkal jen jednu běžkařku.
Nízký Jeseník
Vloženo 8.1.2021 18:10  
Ráno autobusem 8:40 od nemocnice, zpět po poledni z Dálova.

Na otevřených prostranstvích sněhu cca 10 cm. Zem není zmrzlá, takže na polích se sem tam škrtá o hlínu. Na pár místech pod sněhem voda. Políčko nad Novými Dvorci špatné - moc velké hroudy, pole mezi Jezírkem a Loděnickým rybníkem celkem OK. Docela dobrá i louka mezi Novou zatáčkou a cílem Ecce Homo. Lesní cesty nesjízdné.
Na první běžkování to celkem šlo, ale chtělo by, aby zem promzla a napadly 2-3 cm, pak to bude dobré. Zatím na horší lyže.

Vyjetá stopa tady: https://mapy.cz/s/mepogukesu
Nízký Jeseník
Vloženo 9.2.2020 19:34  
Nová Ves - Alfrédka (po zelené) - okruh Ostružná - Nová Ves (po červené)

Z Nové Vsi mělčí, trochu rozmydlená stopa, občas nečistoty, zpočátku odraz hůlek z asfaltu, ale dá se. Prudké stoupání po zelené nic moc - bez stopovače a hodně kamení a hlíny. Sjezd tudy ne! Od hranice vysokého lesa k Alfrédce už dobré, i když sem tam se musí kvůli nečistotám ze stopy vyskočit. Na okruhu kolem Ostružné ve střední části ve stopě hodně kamenů, jinak ale svezení pěkné a prakticky bez lidí. Magistrála k Zeleným kamenům vypadala ve výborném stavu. Zpět kolem Malého kotle lepší jak "zelená", ale i zde ve spodních partiích lezou kameny! Naštěstí to dnes dolů moc rychle nejelo.

Celé dopoledne lehce pod nulou. Mazal jsem fialový swix. Do poloviny stoupání k Alfrédce odraz nic moc, výše už dobré. Celkově o něco horší, než když jsem tuhle trasu jel začátkem ledna, hlavně víc kamení. Chtělo by to pár čísel navíc. Kolem Rýmařova nesouvislá pokrývka. Parkoviště na Nové Vsi už o půl desáté skoro plné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2020 20:30  
Pokud by se výhledově nějak zásadně změnily podmínky tak nenáročný a málo frekventovaný je např. okruh kolem Chalupské slati. Pak se mi to hodně líbilo v okolí Stožce, ale se sněhem to tam bývá slabší. Většina lehčích tras jako z Modravy na Březník, Javoří Pilu, z Kvildy na Prameny nebo louky u Kvild jsou dost navštěvované.
(Odpověď na dotaz uživatele Andrea z 27.1.: Dobrý den. Nevíte někdo, kam by se dalo jet s dětmi na běžky na Šumavě? Raději bych něco klidnějšího a méně náročného (Spíše procházka na běžkách). Díky)
Modravsko a Srní
Vloženo 31.1.2020 12:15  
Nevím jak je to letos, ale z Modravy na Rybárnu a Tříjezerní slať se souběžně s lyžařskou stopou udržovala pluhováním i cesta pro pěší.
(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 30.1.: Dobrý den, chci se pouze zeptat. Plánujeme jít na běžky z Modravy okruh na Tříjezerní slať, půjde s námi ale kamarádka, která na běžkách nejezdí a chtěla by jít pěšky. Je možné jít na Tříjezerní slať mimo stopu? Děkuji za reakce)
Modravsko a Srní
Vloženo 31.1.2020 12:10  
Zadov + 5°C
Běžkování v břečkosněhu od Lenců na Pláně. Za silnicí jsem na louce při kraji lesa vyšlápl malé kolečko asi 600 metrů. Víc se nedalo, není tu už sníh. Se sebezapřením jsem vydržel na lyžích slabou hodinu a půl. V jedenáct hodin už stav cesty kolem Kobyly na hranici únosnosti.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.1.2020 23:16  
Zadov - Horská Kvilda - Kvilda - Tetřeví cesta - Prameny Vltavy- Črená hora - Filipova Huť - Horská Kvilda - Zadov

Dnes super den. Po Kvildu stopa turistiská (vyjma úvodu od Lenců k Pláním, kde projela rolba), dále už frézovaná stopa ze včerejška. Od Pramenů čerstvá stopa od rolby až skoro do Filipovy Huti. Dál opět turistická stopa až na Zadov. Pozor při sjezdu z Hřebenovky na Zadov (V Polcích/zelená TZ) v jednom místě kameny. Nejlepší úsek byl přejezd Černé hory (asi nejlepší, co jsem tu kdy zažil), Tetřeví cesta také výborná.Sníh různorodý od prašanu (Černá hora) po vatu na loukách u Kvildy/ Horské Kvildy. Snad to zítra ještě půjde.

Trasa zde: https://mapy.cz/s/fesokenozu
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 29.1.2020 20:04  
Na Zadově napadlo od včerejšího rána do dnešního dopoledne cca 15 cm, na Bučině zhruba dvojnásobek. Jeli jsme Churáňov - Horská Kvilda - Kvilda - Prameny - Stráž -Knížecí Pláně a zpět s variantou přes Tetřeví cestu.

Po Knížecí Pláně ve vyšlapané stopě od lyžařů, ale svezení v prašanu dobré. Na loukách větrno, stopy se zafoukávaly. Z Knížecích Plání čerstvě vyřízlá stopa od rolby z Borových Lad. Strojovka pokračovala i dál z Bučiny přes Signálku a Tetřeví cestu na Magistrálu. Odtud už v rozkvedlané a částečně zaváté a zasněžené stopě zpět na Zadov. V závěru přívaly lepivého sněhu. Až na ten závěr paráda. Bučina, Prameny Vltavy přes půl metru sněhu.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.1.2020 18:07  
Na Zadově dnes povětšinou silné sněhové přeháňky, takže jsme nakonec po půl třetí vyrazili ze stadionku přes Churáňovsjý vrch a dále po modré na Zlatou studnu, Zhůří a zpět po stejné cestě.
Nejhorší je lesní úsek modré hned za Churáňovem, kde je na asfaltu jen slabá vrstvička. Dál jakž takž sjízdné. U Mezilesní slaťi dva krátké úseky, kde leze kamení, pak už dobré a sněhu relativně dost až na poslední dva km před Zhůřím, kde je opět asi jen 2-5 cm sněhu. Klouzalo to ale dobře. Na otevřených prostranstvích vichr, v lese OK. K večeru připadlo asi 10 cm sněhu.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 27.1.2020 21:59  
Modrava - Březník - Prameny - Holubí skála - Bučina - Černá hora - Modrava

Ráno lehce pod nulou, sníh zmrzlý, na povrchu slabá krusta, později teploty nad nulou,mokrý hrubozrnný sníh. Podmínky těžké, obtížné na namazání. Stopa povětšinou špinavá, občas nutné objet nebo přenést. Nejlepší úsek asi Černá hora - Černohorská nádrž - Modravský most (až na dva úseky, kde je lepší lyže přenést), nejhorší asi signálka kolem Holubí skály - Bučina - Stráž. Při návratu na Modravu stopa už dost rozmatlaná. Mlhavo, hospada naBřezníku zavřená, Alpská vyhlídka na Bučině otevřená.
Na Zadově sjízdný jen stadionek a horní partie churáňovských luk (níže krtince a tráva). V lese hlína, kameny, led = nesjízdné.
Modravsko a Srní
Vloženo 24.1.2020 14:24  
Nové Dvorce - Dálov
Dnes "sibiř" (mráz, vítr, mlha), ale jinak excelentní podmínky. Stopa vydržela a taky trochu vymrzla, takže na skluz paráda a ve stoupáních taky drží. Nejlepší je úsek kolem silnice, jak je cíl Ecce Homo. Za tři hodiny jsem ujel lehce přes třicet km, což normálně nedám ani ve strojových stopách :-). Kdyby to takhle vypadalo příští týden na Šumavě, byl bych spokojený na 100%... No, kdo to o víkendu nezkusí, je u mě blázen :-).
Nízký Jeseník
Vloženo 22.1.2020 18:26  
Stopy dnes částečně zafoukané (hlavně kolem Jezírka pěkně protahovalo), ale za těchhle podmínek není problém si bez většího úsilí vyjet novou. Jinak na tu letošní bídu super běžkování, lepší než mnohde na horách. Jestli vydrží teploty pod nulou, tak to půjde i o víkendu. Stejně jako včera, i dnes mlhavo.
Nízký Jeseník
Vloženo 21.1.2020 17:55  
Jestli si chce někdo zaběžkovat, tak docela slušné podmínky jsou od cíle Ecce Homo po Dálovské jezírko. Sněhu sice není moc, ale na sklouznutí to stačí. Nejlepší jsou zavláčená pole, kde je pod sněhem zmrzlý podklad. Opticky pěkně to vypadalo i dál směr Kukaččí les nebo Vrtule, tam jsem ale nejezdil. Celý den lehce pod nulou, mlhavo.
Nízký Jeseník
Vloženo 7.1.2020 16:25  
Nová Ves - Alfrédka - Josefínka a zpět

Nová Ves - Mravencovka (po asfaltce):
Na uježděné a ušlapané cestě pár cm sněhu. Stopa velmi mělká nebo žádná, podklad ale neleze. První půlku se píchá do asfaltu, pak je to lepší. Na bruslení tento úsek lepší, než na klasiku.

Mravencovka - Afrédka (po zelené):
Z Karlova včera jela rolba (úprava začíná právě od Mravencovky). Spodní úsek utažen bez stopovače, na cestě hodně kamení a čtyři strouhy. Nahoru se to dá prokličkovat, sjíždět tudy ale nedoporučuji v žádném případě. Za třetím "brodem" začíná krásná stopa. Rovina k Alfrédce zase trochu horší, ale špatné úseky se dají objet.

Mravencovka - Alfrédka (po červené kolem Malého kotle):
70% cesty krásná stopa, spodek jen utažen, ale sjezd bez problémů, jen na pár místech je nutno ze stopy vyskočit.

Okruh kolem Ostružné:
První a poslední třetina parádní čistá stopa, v prostřední partii ve stopách nečistoty (tráva, hlína, občas kámen), ale vše lze objet.

Magistrála:
Standardní úprava (dvě stopy a široký pás) v dobré kvalitě, sněhu zde tak 20-25 cm.

Sníh výborný suchý, zmzlý, teplota lehce pod nulou, azuro. Lidí málo. Bufet na Alfrédce otevřený út-ne 10-16 hod. Vzhledem k současné sněhové bídě to hodnotím jako super výlet.
9:46
10:13
10:14
10:16
10:41
10:55
11:13
11:43
12:45

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2019 21:18  
Dnes po měsíci opět ve stopě. Z Nové Vsi na Mravencovku nic moc. Málo sněhu s ledem a špínou. První kilometr je už na hraně (tady to do víkendu určitě nevydrží). Dál k Mravencovce přece jen lepší. Odtud po zelené TZ pěkná vyřízlá stopa, občas špinavá (ale nic hrozného) s tradičním vytátým místem v polovině stoupání. Od Alfrédky okruh Ostružná i směr Zelené kameny skvělé podmínky jak na klasiku tak především na bruslení. Díky klesající teplotě (po čtvrté hodině na Alfrédce těsně pod nulou) byly tratě tvrdé a rychlé. Sjezd kolem Malého kotle rychlé mimo stopu, ve stopě pomalejší a cukavé. Sníh se během výletu měnil několikrát, ale bylo to celé na tuhý vosk. Lidí jsme potkali asi sedm.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2019 22:41  
Dnes přejezd z Hvězdy do Rýmařova, zřejmě poslední v letošní sezóně.

Vyráželi jsme za teploty cca 0°C. Stopa zmrzlá, pod stromy hodně znečištěné jehličím. Mimo vysoký smrkový les čisté a super na skluz i odraz. Sjezd na rozcestí Karlov/M. Morávka příjemný, vcelku rychlý a jelo to dobře i po jehličí. Poslední kilometr klesání do Karlova problematický - málo sněhu, led, špína... Asi dvacet nejhorších metrů jsem raději přenesl. Karlovem k vodárně se musí asi 1 km pěšky, silnice je ledovatá, je to nepříjemné. Od vodárny na Mravencovku ledovaté a špinavé nicméně stříbrný červený swix v kombinaci s nalepeným jehličím fungoval, takže jsem to zvladl celé ve stopě. Dolů to ale tudy nedoporučuji... Od Mravencovky kolem Malého kotle už poměrně čisté a sněhové, sníh se ale postupně měnil, takže jsem musel přemazávat. K Alfrédce super sníh, od Alfrédky (+ 1,5°C) k Zeleným kamenům tvrdé, rychlé, umydlené, na odraz nic moc, takže většinou soupaž. Na bruslení ale výborné a platí to v podstatě o celé trase... Sjezd ke Žlutému potoku rychlý ale bezpečný. Kolem potoka ke Škaredé jedli velmi příjemné (i tady stále 30-50 cm), Žďárský potok - Ptáčník - Stará Ves už sníh poměrně mokrý, ale stopa tvrdá. Sníh zatím drží i na jižních svazích. Přes Janovický les špinavější, ale dá se, z Nového Pole do Rýmařova občas vykukuje hlína, ale zatím překvapivě souvislé, takže jsme dojeli až k nemocnici bez sundávání. Nakonec lepší, jak jsem čekal a od Malého kotle vyjma Janovický les stopa víceméně čistá. Kopce na opačné straně k Ondřejovu a Stránskému z pola bez sněhu, a směrem na Jamartice, Štáhle a Břidličnou sníh zmizel docela. Oblevu příští týden určitě nepřežije Nové Pole a osluněné svahy kolem Staré Vsi, od Žďárského potoka by to mohlo vydržet.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2019 22:34  
Rýmařov odpoledne + 1°C, mokrý sníh. Stopa na Starou Ves celkem rychlá, umydlená. Mazáno červeným swix stříbro - moc nebral, přemazáno červený extra - to už bylo lepší. Dál směr Výhledy sníh víc vatovitý a tupější- na odraz dobré, na skluz trochu horší, okruh na Výhledech částečně zafoukaný, ale celkově dobré. To samé kolečko pod Kamennou horou. Subjektivně nejlepší stopa byla mezi Výhledy a Kamennou horou. Sjezd na Janovice přiměřeně rychlý a bezpečný. Nahoře mlha a velmi jemné mžení, které člověk ani nevnímal. Všeho všudy jsme potkali asi 15 běžkařů. Nakonec z toho byla ještě pěkná lyžovačka, lepší, než jsem čekal.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.2.2019 22:25  
Mám informaci od známého, že dnes projížděli stopy na Rýmařovsku a jelo se výborně. Sněhu zatím dost a včera prý připadlo 10 cm nového.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2019 13:58  
Dálov - Nové Dvorce

Oproti včerejšku výrazně lepší. Stopa sice místy poněkud rozglajdaná, ale vymrzlá, takže se tolik nebortí a je to také o dost rychlejší. Jel jsem to samé co včera + Dálovské jezírko. Kolem Jezírka je malý, ale hezký okruh (asi nejlepší stopa vůbec). Okruh kolem Břízek pod Novou zatáčkou taky slušný, pěkná stopa je i kolem hřbitova, níže k vysílači už rozježděné. Sjel jsem v pohodě až na Kiosek, ačkoliv koryto k Vyhlídce bylo dnes docela ostré :-). Včera v 11 na Dálově už vata , dnes po dvanácté nad městem pořád prašan.
1 - Dálovské jezírko, 2 - nad Modrou studánkou, 3 - nad Novou zatáčkou, 4 - k Loděnickému rybníku, 5 - nad Loděnickým rybníkem, 6 - k chatě Lipinka
9:17
9:29
9:46
10:05
10:23
11:12

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Nízký Jeseník
Vloženo 6.2.2019 17:50  
Stopy po včerejšku hodně měkké, při odrazu se to boří a uhýbá do stran - chybí podklad a sníh odspodu natává. Nejlepší Nová zatáčka - posed. Ráno prašan, kolem jedenácté už vata. Zítra a snad i v pátek to ještě půjde, víkendu už moc šancí nedávám.
Nízký Jeseník
Vloženo 5.2.2019 15:49  
Kolem Nových Dvorců, Dálova je na loukách 30-40 cm čerstvého prašanu, v lese podle místa 10-25 cm většinou bez podkladu, ale kameny lezou jen vyjímečně. Prošlápl jsem stopu po loukách mezi Novou zatáčkou a Modrou studánkou + kolečko nad Loděnickým rybníkem a pak menší okruh v lese kolem chaty Lipinka. Tady při nájezdu od Modré studánky velká rozbředlá kaluž - nutno obejít/objet po bariéře. Vytátá místa jsou občas i na loukách, někde jsem narazil i na tekoucí vodu - zem není promrzlá. Ve stopě se dá dojet až k lesu na Prabábě. Problematická je pouze pěšina pod Novou zatáčkou. Celý den azuro (k poledni sníh vatovatěl) a skoro bezvětří, takže paráda až na tu dřinu.
Nízký Jeseník
Vloženo 30.1.2019 20:40  
Dnes jsme jeli tohle: https://mapy.cz/zimni?planovani-trasy&x=15.2734054&y=50.8544288&z=12&rc=9ihm2xaECU9iX8Sxa1JG3Qwa5ZmB.atflMycsn5ocxaE2h&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&mrp=%7B%22c%22%3A141%7D&rt=&rt=&rt=&rt=&rt=&rt=&xc=%5B%5D
Super sníh, stopa i počasí... a na téhle trase minimum lidí.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 25.1.2019 23:16  
Pro Me2d, ale i další, co preferují skate a plánují navštívit Železnorudsko:

Zajeďte si do Německa do střediska Bodenmais/Bretterschachten. Tam si zabruslíte a nebudete ničit stopy klasikům. Ze Železné Rudy je to asi 17 km autem. Tratě nadstandartně upravované, pěkné výhledy, výborné sněhové podmínky. Dá se vyjet i na nejvyšší vrchol Šumavy Velký Javor. Nevýhodou je, že se za vstup platí (ale ne moc), že tam bývá více lidí a na můj vkus je to takové moc "umělé", ale ne každému to vadí.
Železnorudsko
Vloženo 23.1.2019 16:09  
Dnes freeride bruslení z Lipiny směr vrtule. První kilometr celkem opruz (kopec, ledový protivítr a krusta ne všude pevná). Po projetí lesíka u vysílače (Oldřichovský kopec) ale paráda. Firnové pole tvrdé a na něm centimetr námrazy, takže rozhodně lepší podmínky, jak v sobotu. Akorát počasí nic moc - hustá mlha a dost větrno. Dál jsem jel kolem Slunečné na okraj Těšíkova, k farmě a následně po zelené TZ směr Kyselka. Na louce nad Kyselkou jsem udělal kolečko a vrátil se druhou stranou Slunečné k vrtulím. Tady vítr i mlha slabší, zase občas měkčí podklad. Trochu jsem ještě pojezdil kolem větrníků a vrátil se stejnou cestou zpět. Na to, že jsem to chtěl na začátku otočit, jsem si nakonec docela vyhověl, takže komu nevadí "sibiř" má použitelnou alternativu ke klasickým stopám.
Nízký Jeseník
Vloženo 22.1.2019 21:10  
Dnes odpoledne Rýmařov - Nové Pole - Javor - Výhledy - Kamenná hora - Stříbrné Hory - Rýmařov

Stopy stále ve výborném stavu a ze stadionku čerstvě najetý okruh nad Stráleckým údolím, tady je to asi úplně nejlepší. V Janovickém lese trochu nečistoty ve stopě, jinak vše OK. Celou dobu azuro a mrazivo (po Ondřejov mlha) a jen slabý větřík.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2019 20:31  
Dnes Rýmařov - Stará Ves - Žďárský potok - Kamenná hora - Horní Město - Rýmařov

Vyjma Ž. potok - Výhledy (zelená TZ) a kousíčku u Skal stopy ve výborném stavu, tvrdé, vymrzlé. Na fialový speciál to do kopce trošku střílelo, ale nepřemazával jsem. Chvíli (kolem jedenácté) slunečno, zbytek pod mrakem, ale bezvětří. Nad Rýmařovem je rolbou vyjetá stopa i nad Stráleckým údolím podél lesa. Zde nikdo nejezdí a stopa je ve výtečném stavu. Nedoporučuji ale sjíždět do údolí k bývalému areálu - v lese to nevypadalo nic moc. Na Žďárském potoce výborná dršťková polívka.
9:57
10:04
10:38
10:40
10:43
10:45
11:29
11:46
11:53
11:57
12:04
13:20

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Hrubý Jeseník
Vloženo 19.1.2019 20:36  
Tak nám začala bruslařská sezóna. Jel jsem z Lipiny od chat na Oldřichovský kopec, vrtule, Horní Loděnici, Hraničné Petrovice do Jívové a zpět.

Kvalita krusty není všude stejná, někde na můj vkus moc ledovaté, někde (při krajích lesa) měkké, ale celkově dobré a docela rovné, i sjezdy bezpečné. Nejlepší asi ve vrcholových otevřených partiích. Občas byla k vidění stará zmrzlá stopa, snad by se v ní i dalo jet, slušné mi to v tomto směru přišlo od petrovických vrtulí do Jívové. Slunečno, mrazivo, takřka bezvětří, bílé pláně s jiskřícím sněhem a nikde nikdo - připadal jsem si jako někde v Laponsku. Výhledy také pěkné. Byly krásně vidět hřebeny Jeseníků s Pradědem, Slunečná, Malý a Velký Roudný nebo Červená hora. Kriticky hodnotím pouze svůj fyzický výkon... holt bruslit po dvou letech není jen tak :-). Dole na Prabábě, jak se láme terén, už leze tráva, ale zatím se dá sjet až k lesu. Za celý výlet jsem potkal jednoho běžkaře u Jívové a pak jednoho šternberáka u loděnických vrtulí.
Nízký Jeseník
Vloženo 16.1.2019 13:34  
Zdravím,
ze Staré Vsi můžete jet kolem Ptáčníka na Žďárský potok a dále kolem Škaredé jedle na rozc. Žlutý potok. Odtud buď stejnou cestou podél potoka nebo přes kopec blíže silnici zpět na Žďárský potok. Lze také pokračovat na Skřítek nebo přes Zelené kameny na Alfrédku. Tady už je ale náročné stoupání.
Další možností ze Staré Vsi je vyrazit na druhou stranu na Výhledy, Kamennou horu, Horní Město, Rýmařov. Vyjma stoupání na Kamennou horu jde o lehký terén s minimem lyžařů. Nedoporučuji ale za větrného počasí. Stav stop můžete sledovat tady: http://bilestopy.cz/cs/vychodnijeseniky/rymarov Pár fotek z této lokality: https://plus.google.com/photos/100963182590207801178/albums/6529564753882147713
(Odpověď na dotaz uživatele Vít z 16.1.: Ahoj ,
Chtěl bych v pátek 18.1.vyrazit z Staré Vsi někam na běžky .Nikdy jsem tam nebyl .Prosím o nějaký typ na upravenou stopu pro začátečníky .Díky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2019 14:28  
Od nedělního večera připadlo tak 7 cm. Ke Kukačce stopa dobrá, dál totální oraniště, navíc je to ztvrdé a nedá se v tom pořádně jet - nedoporučuji. Spojovačka k Modré studánce zmizela, prošlápl jsem novou, ale dlouho to asi nevydrží. Nahoře chumelenice a silný vítr. Okruh kolem Lipinky jakž takž. Hlavně ze strany od chaty trochu divočina. Místy nebylo vůbec vidět kudy jet. Jiný běžkař pak obnovil stopu kolem lesa mezi posedem a modrou TZ a tato stopa je slušná. Po jedenácté to začalo docela lepit, tak jsem to vzal zpátky po žluté TZ a moc dobrý nápad to nebyl. Studená cesta plná kolejí, o nějakém běžkování se nedá moc mluvit. Propojka ke Kukačce o něco lepší. Dál už OK až na ten lepivý sníh. Vydržela i stopa kolem svodidel, přes Prabábu ale vše zafoukané, tak jsem si prošlápl novou. Kupodivu to šlo pěkně, sníh se moc nebořil, ani nelepil. S jedním přenášením jsem pak sjel až ke Kiosku. Nahoře minimálně čtvrt metru, dole 5-10 cm sněhulákového sněhu.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.1.2019 16:57  
Tentokrát jsem šel běhat a vzal to zároveň jako průzkum stavu sněhu po oblevě a včerejším dešti.
Nad Šternberkem (Kiosek) spíš jen zbytky mokrého sněhu (nesjízdné). Dál a výš od města sněhu přibývá a mění se na jemný vatovitý. Od 500 m n.m. možná i níže v noci něco připadlo (potvrdila to i webkamera v Domašově n.B.) a u lipinského hřbitova určitě 15 cm je. Běžel jsem dál v koleji auta na křižovatku a po Ecce Homu do Černé zatáčky. Stopa směr Kukačka přežila a i když je trochu zapadaná, půjde ji použít (pokud ji někdo nezničí). Sněhu dost a držel se i v korunách, což je dobré znamení. Také tu na rozdíl od otevřených prostranství moc nefoukalo. Při seběhu do Krvavé zatáčky se vrstva sněhu rychle ztenčuje a od 400 m n.m. je to tak na hranici sjízdnosti. Haná komplet bez sněhu.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 12:29  
I vzhledem k avizované oblevě jsem vyrážel do stopy už 7:45. Přes noc napadly asi 3 cm spíše vatovitého sněhu, takže to trochu lepilo (nahoře více, vrstevnice kolem Kukačky lepší). Projel jsem vše, co bylo najeto v předešlých dnech. Stopy zatím ve slušném stavu, nezafoukané. Oblačno, mlha, teplota se držela lehce pod nulou. Dole sníh umydlenější tj. lepší na skluz, horší na odraz. Nakonec jsem dojel bez sundávání lyží až na Kiosek (zítra už to asi nepůjde, v lese nad Šternberkem sníh odtává). Na to, že je sobota, jsem potkal všehovšudy jen čtyři lyžaře a to až při návratu domů.
Nízký Jeseník
Vloženo 11.1.2019 20:09  
Dnes po středeční trase. Stopa ke Kukačce slušná. dál k silnici dost poničené lesní technikou, propojovačka k Modré studánce dobrá (na Mirkovo přání jsme to protáhli přímo po lesní cestě). Okruh kolem Lipinky také poničený klaďákem, ale ne tolik, dá se. Prošlápli jsme ještě stopu po loukách krajem lesa a přes Novou zatáčku a Prabábu se vrátili domů. Nad křižovatkou vyšlápnuté kolečko - celkem dobré, Prabába nic moc. S jedním přenášením jsme sjeli až ke Kiosku. Tady je to ale už na hraně. Nahoře 15-20 cm, bezvětří, od lehkého sněžení po skoro jasno. Teplota něco málo pod nulou.
9:12
9:37
9:51
10:03
10:11
10:17
10:19
10:55
11:11

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Nízký Jeseník
Vloženo 9.1.2019 14:43  
Jel jsem dnes z Lipiny k silnici a podél svodidel do Černé zatáčky. Zde jsem narazil na stopu ze včerejška a pokračoval po ní po vrstevnici kolem Kukačky až k silnici pod Dálov. Sníh mokrý hrubozrný o síle 5-10 cm. Od Kukačky sněhu více a hlavně se úplně změnila struktura na jemnou pomalou vatu. Stopa průměr, ale v těchto podmínkách to ani moc lépe vyjet nejde. Až na zatáčky úplně rozježděné auty nakonec ale vcelku dobré. Od silnice jsem prošlapal stopu k Modré studánce a dál okruh kolem chaty Lipinka. Nahoře mlha, trochu větrno a drobné sněžení (vata). Výška sněhu asi 15 cm, kameny nelezou, jen někde (hlavně na loukách) stopa natává od země (stále ještě chybí pořádný podklad). Zpět jsem jel stejnou cestou. Na Prabábě jen jedna hodně měkká stopa středem. Suma sumárum dnes docela dřina, ale zimní atmosféra úžasná. Teplota kolem nuly, ve Šternberku + 3°C.
Nízký Jeseník
Vloženo 6.1.2019 17:15  
Přejezd z Hvězdy na Rýmařov
Kapitánská cesta větrno, částečně zafoukané, na skluz ale slušné, na odraz ještě lepší, sjezdy bezpečné. To samé i od vodárny na Mravencovku. Tam projety všechny cesty rolbou a díky závětří ve velice slušném stavu. Stopy rychlé, vymrzlé. Jeli jsme na Karlov a dále přes Jelení na Novou Ves. V úseku Nad Karlovem - Jelení je několik vytátých míst, které lze objet, v jednom případě překročit. Jinak OK. Pokračovali jsme přes stadion na Janovice chvíli v turistické stopě, posléze freeride. Pláně byly pokryté tenkou krustou, která se nebořila, takže i tady bez problémů. Z Janovic kousek pěšky a kousek (zám. parkem) na běžkách na Nové Pole a nakonec do Rýmařova na stadion v turistické stopě vyjeté po zafoukané úpravě skútrem. Tady je méně sněhu a občas prosakuje zespodu voda, ale hroudy nelezou a s opatrností je to i na lepší lyže. Teplota lehce pod nulou, místy drobné sněžení. Nad 800 m n.m. odhadem 30 cm sněhu, nad 1000 m n.m. bude přes 50 cm. Mazal jsem červené Toko univerzál a ve stoupáních držel parádně. Pro mě zatím nejlepší letošní svezení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.1.2019 13:23  
Dnes ráno jsem udělal průzkum v okolí Dálova (Modré studánky). Leží 5-10 cm prachového sněhu bez podkladu. V lese nesjízdné (kameny), pole (řepka) sjízdné velmi problematicky (hroudy, hrbolaté), louky přece jen o něco lepší. Vyjel jsem provizorní kolečko viz. https://mapy.cz/s/3j1rE . Na tu bídu nakonec spokojenost a dalo se i trochu sklouznout. Nejvíc sněhu je podél silnice. Pak jsem pokračoval kolem Břízek a přes Prabábu. Zde plus mínus stejně sněhu jako nahoře a jakás takás stopa, takže jsem v pohodě dojel až k bývalé Vlčkově školce. Zatím je to ale rozhodně na "kameňačky".
Nízký Jeseník
Vloženo 18.12.2018 16:30  
Dnes přejezd z Hvězdy do Rýmařova. Kapitánská cesta na jedničku s hvězdičkou, níže nad Karlovem už málo sněhu a lezou kameny. S opatrností se dá sjet až k potoku. Z Karlova na Mravencovku totálně zničené klaďákem, který ve své destrukční činnosti pokračoval dál na Starou Ves. Nahoru to až tolik nevadilo, i vzhledem k tomu, že dnes lyže držely jak přibité, ale dolů na Karlov nedoporučuji do nové úpravy! Co nezničil klaďák, tak dokonaly čtyřkolky, takže z Mravencovky zůstala neporušená pouze cesta na Alfrédku kolem Malého kotle. My jeli na Novou Ves po vyšlápnuté stopě - nic moc, ale lepší, jak to oraniště. Okruhy na stadionku na loukách v perfektním stavu, v lese neprojeto. Pokračovali jsme po hezké turistické stopě, která oproti předpokladu nesměrovala na Starou Ves, ale Rýmařov. Idylka trvala snad tři km, než opět zaúřadovali lesáci, závěr jsme si tak prošlápli sami a končili nakonec v Rýmařově u Lidlu. Zde už bylo málo sněhu a sem tam vykukovaly hroudy. Až na úsek Karlov - Nová Ves pěkné svezení v teplotách lehce pod nulou a bezvětří, a v poslední třetině i pod modrou oblohou. Mazal jsem fialový swix a drželnečekaně dobře i v prudších stoupáních. Když nepočítám pár dětí na stadionku, tak jsme potkali na Mravencovce asi pět běžkařů a to bylo za celý den vše.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.12.2018 19:42  
Nová Ves - Zelené kameny a zpět
Dnes zahájené sezóny. Sníh prašan, nahoře na vrstevnici asi 30 cm, dole zhruba polovina. Projetý je i okruh kolem Ostružné. Stopa slušná (občas trochu zafoukaná) a drželo to i ve stoupáních. Na bruslení dobré mezi Alfrédkou a Zelenými kameny (rychlé, tvrdé). Na Alfrédce -9°C, mlhavo, frišno, bezvětří... prostě pravá zima.
Pozor: bufet na Alfrédce od 28.12. v provozu, údajně až do konce zimy!
Hrubý Jeseník