Modravsko a Srní – běžky

Tato oblast v okolí řek Vydry a Křemelné navazuje na oblast Železnorudska, hraničním místem jsou Prášily. Kus nad nimi leží nejvyšší vrchol této oblasti, 1315 metrů vysoký a na lyžích přístupný Poledník. Důležitými obcemi v této oblasti jsou Srní, v jehož blízkosti leží pohodový lyžařský okruh okolo vrchu Spálený, a Modrava.…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 11.4.2019 20:25
Poslední úprava asi na celé Šumavě proběhla v pátek 5.4. - v sobotu 6.4. hlásili: "včera byla upravena trasa Modrava – Březník – 7,5 km, jedná se o poslední strojovou úpravu této sezóny… sněhová pokrývka souvislá, kromě úseku u Modravského mostu, ostatní trasy již hodně vytáté" - zdroj: http://bilastopa.cz/cs/modravsko-384/
Vloženo 31.3.2019 7:27
Modrava - Březník a zpět, super svezení, čerstvě upravené stopy z pátečního večera, tvrdé umrzlé, čisté, nikde jehličí. Jen strašné vedro :-)
Vloženo 16.2.2019 22:51
Modrava - Březník - Černohorská nádrž - Modravský potok a zpátky do Modravy - sněhu i po oblevě pořád dost, v lese ve stínu stopa někde dokonce vymrzlá, na sluníčku měkké, taje to. Lidí akorát, místy jsme jeli úplně sami. Mimo magistrálu - Švelská od Ptačí nádrže a Vltavská jenom jedna stopa, docela oříšek když jedete z kopce a nechcete na hladkém povrchu (místy rozšlapáno pěšími) vrávorat v pluhu, občas někdo jede nahoru véčkem; to je pak problém, když ten, co jede do kopce neuhne, když se řítíte ve stopě. Místa je tam dost i na druhou stopu, škoda, že to neupravují.
Dneska se na šupinách sníh nelepil.
Vloženo 3.2.2019 13:28
Včera jsme jeli trasu Slunečná-Liščí díry-Předěl-Poledník a zpět Bavorskou cestou dále přes Novou Studnici, Větrný vrch, Slunečná. Trasa upravená na klasiku, již od začátku pěkná, bohužel uprostřed rozšlapaná od chodců, kterých jsme cestou potkali nesčetně. Moc prosím všechny, kteří se vydávají na Šumavu aby zvážili pěší turistiku ve stopách, při sjezdech se nedá téměř vyhnout obrovským dírám vytvořených těžkou turistickou obuví a při včerejších podmínkách kdy podklad byl umrzlý do ledu bylo upravdu těžké běžky v tomto terénu jakkoliv ovládat. Psi zdaleka nezpůsobují tolik škody co chodci.... Děkuji moc a krásné běžkování Šumavou
Vloženo 31.1.2019 6:53
Trase: Skelná-Prášily-Poledník-Velký Bor-Prášily-Skelná. Naprosto super, čerstvě najeté, sníh kvalitní, lidí akorát...

Pro bruslaře (skate) nejen z Prahy: Velká část Šumavy je pro klasikáře, pokud chcete bruslit, musíte si najít vhodná místa (Zadov, Bavorsko...) Neničte stopy! Třeba se situace za několik let změní, ale zatím to je tak, jak to je, respektujte to prosím!
Vloženo 7.1.2019 8:43
V sobotu Pláně-Horská Kvilda-Modrava- Prášily. V neděli zpět sejnou cestou. V sobotu upraveno až po Modravu, Do Prášil už bud neupravené nebo zapadané. V neděli ráno upraveno kratší část od Prášil, místy vydřené, pak už neupravená stopa, rozdupáno chodci, které jsme potkali den před a spřežením psů. od Javoří pily už slušnější stop. Zbytek Modrava-Pláně stopa bez problémů.
Vloženo 3.1.2019 22:10
Dnes jsme šli po magistrále kousek od Modravy směrem na Prášily, sněhu je dost, ale stopa není upravena, takže je to spíš zimní turistika. Po pár kilometrech jsme to otočili a vrátili se zpátky.
(Odpověď na dotaz uživatele Zuzana z 3.1.: Nevíte, zda se dá dojet po magistrále z Modravy do Prášil?)
Vloženo 3.1.2019 22:06
Dnes trasa Modrava - Na Ztraceném - Březník - Ptačí nádrž - Modrava. Bylo asi 10cm nového sněhu. Stopy upraveny včera, díky! Od Modravy po Modravský potok ještě místy málo sněhu (ale o lyže to není), dál úplná paráda, obzvlášť pro klasiky. Na bruslení je stopa po většinu trasy úzká.
Vloženo 2.1.2019 18:52
Zima je zpět!Na trase Modrava-Březník-Ptačí nádrž přes poledne čerstvě upraveno,poté ještě navalil sníh,ale pomohlo to slabším místům.Na klasiku paráda!
Vloženo 1.1.2019 19:17
Dnes trasa Modrava - Březník, snih mokrý, místy bahno, na kopci mlha a vítr, dole déšť, ale má se to zlepšit :-)
Vloženo 29.12.2018 18:22
Ahoj všem, dnes el klasiko Modrava-Březník-Ptačí nádrž-Modrava, na pohodu, mnohem lepší podmínky než předevčírem na Kvildě, na začátku a sem tam občas vytátá místa, ale dá se to, stopa rychlá, ale lidí jak na Václaváku! A dopo začal padat, tak snad... 😉
Vloženo 17.12.2018 8:36
Modrava ~ Rybarna a okruk kolem Trijezerni slate hezky upraveno, misty mekci. Modrava ~ Breznik ~ Cerna hora ~ Kvilda ~ C. hora ~ Filipova hut ~ Modrava krasne svezeni, misty mekci ale celkove na prvni snih perfektni, snehu dost.

Aktuality ze sezóny 2018/2019, popř. starších

Vloženo 8.4.2018 12:39
K Modravy na Březník, krásná stopa, krásné počasí.
Sníh v poledne už měkký, ale stále hodně sněhu.
Krásná sezona na Šumavě!!!
Vloženo 30.3.2018 21:07
Kvilda - Filipova Hut - Modrava - Javori pila - Polednik - Modrava - Kvilda. Cesta ke Korytku dost sněhu, obcas jehličí, stopa spatna, 20 m pred Korytkem vytato. O d Filipovi Hute dnes strojove upraveno az na Javori pilu. Dopoledne tak do 10 h stopa premrzla, jelo to. Za Javori pilou na Polednik dost sněhu, kolem vrcholu i lepsi kvalita. Cesta zpet dolu od Javori pily na Modravu mi zabrala jednou tolik času co nahoru. Vyhodou mokrého sněhu alespoň je, že vas zbrzdi při nebezpcnejsich sjezdech, kde jsou vytate plochy. Z Poledniku to slo pustit skoro bez pluzeni. Fotky z některých mist na facebooku - https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900381040133483/
Vloženo 23.3.2018 22:48
Zadov-Horská Kvilda-Filipova Huť-Modrava-Na Ztraceném-Ptačí Nádrž-Černá Hora-Kvilda-Horská Kvilda-Zadov. Od Zadova po Horskou Kvildu neprojeto. Od Hamrského potoka po Filipovu Huť se sníh už v půl desáté dost lepil. Dopoledne a přes poledne od Modravy přes Černou Horu až na Kvildu tak 7cm nového sněhu. Projeto běžkaři. Od Kvildy na Horskou Kvildu zapadaná stopa. Zlata Studna po Zadov strojově upraveno.
Vloženo 23.3.2018 21:40
Dnes navečer okruh z Filipovky směr -Lovčí skála-Černohorská nádrž-Modravský potok most (čerstvý sníh cca. 5-7 cm, stopa projeta od běžkařů, mazal jsem modrý OK). U mostu čerstvě najetá trať - odtud stopa rychlá, dalo se soupažit i do mírného kopce. Klasika horší neboť rolba promíchla nový sníh s podkladem a tak to občas podklouzne. Na Ztraceném- tam potkávám rolbu vracející se z Březníku - poté svezení za rolbou ve vzduchovém pytli ovšem s oderem nafty). Stopa je tak rychlá, že rolbě stačím i do mírného kopce a tak si dávám nucenou přestávku. Rolba odbočuje směr Prameny Vltavy, dojíždím na Filipovku. Kolem 19. hod rolba projíždí i úsek kolem Filipovky. Už se nemohu dočkat ranního svezení........ i když mazání asi bude alchymie, zkusím podklad klistr a na to modrej nebo fialovej (podle toho zda-li se to v noci protrhne
Vloženo 22.3.2018 21:17
Od Modravy po Filipovu Hut zavata stopa. Dale na Horskou Kvildu jiz dobre. Pridam par fotek na facebook.
Vloženo 22.3.2018 21:14
Zadov-Horska Kvilda-Antygl-Pod Oblikem-Javori pila-Modrava-Filipova Hut-Zadov. Od Zlate Studny na Horskou Kvildu strojove projeta stopa. Pozor na sjezd k Hamerskemu potoku u mostu malo snehu. Cesta udolim na Antygl nebezpečna! Mala snehu vykukuji kameny a koryta potoků. Od mostu po Rokytu neni snih. Dale na Hakesickou ceatu spatne, ale dalo se po premrzlem snehu od skutru. Smerem Pod Oblik hluboky snih bez stopy. Od Pod Obliku k Javori pile jwdna stopa. Dale na Polednik stopy take jsou. Dolu na Modravu zledovatele a někde vytate
Vloženo 4.3.2018 19:38
Prášily - Poledník - Modrava: Čerstvý sníh, slunečno, po mrazech nebo jehličí ve stopě ani památky. Odpoledne při stoupající teplotě tála stopa, pomalá.
Vloženo 26.1.2018 16:44
Dnes z Modravy na Poledník a zpět.

Podle předpovědi mělo být už ráno + 2°C, v reálu bylo ještě kolem půl desáté -3°C. Stopa kolem Roklanského potoka zmrzlá a velmi rychlá. Dál od Tmavého potoka na Poledník neupraveno, což bylo trochu zklamání (Prášily avizovaly na dnešek úpravu). Jízda ve zmrzlé rozježděné stopě nebyla nic moc. Vosky, ani klistry se nechytaly, takže vše na rukách. Celý den dnes ale slunečno a téměř bezvětří, takže v tomto směru super. Sníh postupně měkl a sjezd z Poledníku už byl pomalý a poměrně bezpečný. Nazpět jsme to vzali kolem Tříjezerní slatě a tahle pasáž nezklamala. Rychlá a vymrzlá stopa a nula lidí. Dnes rozhodně nejlepší úsek. Sjezd k Rybárně rychlý, ale bezpečný.
Vloženo 25.1.2018 23:32
Modrava - Filipova Huť - Horská Kvilda - Kvilda - Filipova Huť -Lovčí skála - Černohorská nádrž - Modrava.
Ráno stopy zledovatělé (pod stromy měkké). Oproti minulým dnům dnes slunečno. Po poledni sníh mokrý a kašovitý (zejména na loukách kolem Kvildy a F. Huti), někde stopy trochu znečištěné (Březová hora), nicméně najdou se stále pěkné úseky. Dobrá a vcelku rychlá stopa byla kolem Jezerní slatě a pak zejména z F.Huti přes Černohorskou nádrž na Modravu. Pocitově lepší lyžovačka jak včera.
Vloženo 24.1.2018 21:37
Včera večer upravila rolba z Kvildy okruh přes Bučinu + Tetřeví cestu. Jeli jsme z Modravy na Březník, přes Černou horu k Pramenům Vltavy, směr Kvilda, Březovou horu a přes Filipovu Huť zpět na Modravu. Stopy na celém okruhu v dobré kvalitě, nejlepší na Tetřeví cestě, kde skoro nikdo nejezdí. Sníh vlhký, těžký, špatně se mazalo. Sjezdy pomalé. Většinu dne mlha a drobně mžilo. Na Filipově Huti krátce vysvitlo slunko. Přes Březovou horu se začínají objevovat ve stopě nečistoty. Běžkařů více pouze mezi Prameny a Kvildou. Na Březník jsem jel úplně první. Teď večer aktuálně mírně pod nulou.
Vloženo 23.1.2018 22:20
Modrava - F. Huť - Vlasatá cesta - Knížecí Pláně - černá hora - Modrava

Z Modravy na Filipovu Huť najeta čerstvá stopa. Dál přes Březovou horu včerejší úprava s cca pěti cm čerstvého sněhu. Kolem Kvildy, Vlasatá cesta a dál na Knížecí Pláně jen hrbolatá stopa od běžkařů. Stoupání na Bučinu oraniště, přes Stráž už lepší a od Pramenů přes Černou horu pěkná stopa až na Modravu.Máza dnes problematická, ale zatím na pevné vosky (VR 50+55 a později červený extra celkem držely). Teplota kolem nuly, ráno sněhové přeháňky proměnlivé konzistence. Nejlepší podmínky byly na úseku Prameny - Modrava, naopak kolem Knížecích Plání hodně umydlené a pěkně to střílelo. Vcelku ale vydařený den se spoustou sněhu a ani lidí moc nebylo.
Vloženo 22.1.2018 8:37
Včera s čelovkou z Modravy na Javoří Pilu a zpět.
Sněhu přes metr, prašan, podmínky dobré.
Vloženo 16.1.2018 21:35
Minimálně 20 cm nového sněhu, teploty lehce nad nulou, neupraveno. Dneska sníh lepil moc, nejlepší stoupací vosk byl sjezdový parafín. Kdo nemazal vyhrál. Bruslení nemožné. Cesta Modrava-Březník prošlapaná jedna stopa. Přes Černou horu odpoledne úplně zaváté, téměř neprostupné. Z Kvild na Prameny Vltavy stopa rozšlapaná od školních zájezdů. Snad to projedou, když přestane sněžit.
Vloženo 14.1.2018 7:43
Vcera Filipova Hut, Cernohorska nadrz, Breznik, Filipova Hut. Snehove podminky velmi dobre. Jen skoda bruslaru co rozbyli stopy. Napocital jsem jich za cely den tak do deseti. Stopa uplne na sr...ku. Kdyby sly vlozit fotky, tak pridam.
Vloženo 12.1.2018 20:24
Dnes v poledne Modrava, Březník a zpět. Čistá upravená stopa na klasiku, zmrzlý sníh, jelo to hodně slušně, paráda.
Vloženo 8.1.2018 8:19
Modrava-prm.Vltavy, Modrava-Březník, ráno strojově upraveno, těžký, vlhký sníh, místy zledovatělé stopy. 1st.C, mlha. Sněhu dostatek.
Vloženo 2.1.2018 19:23
Velky Bor - Nova studnice (na zacatku snehu mene - radeji jsem sel asi 300 m pesky - dale uz snehu dostatek, ale stopa komplet zavata). Nova studnice - Bavorska cesta (cca 10cm vesmes noveho snehu na asfaltove ceste). Bavorska cesta - Predel (snehu dostatek, stopa kompletne zavata) Predel - Gruberg (Snehu dostatek - 1 stopa od proslapana od lidi) Gruberg - Velky bor (snehu mene, 500 m pred Velkym Borem jsem radeji sundal opet lyze)
Vloženo 2.1.2018 11:48
Teplota -1°C, 8.15 hod., sněžení, cca 45 cm sněhu, z toho asi 6 cm sněhu nového, pod novým sněhem výskyt ledovky…
trasy byly naposledy strojově upraveny v sobotu.
ZDROJ: www.bilastopa.cz

O oblasti

Tato oblast v okolí řek Vydry a Křemelné navazuje na oblast Železnorudska, hraničním místem jsou Prášily. Kus nad nimi leží nejvyšší vrchol této oblasti, 1315 metrů vysoký a na lyžích přístupný Poledník. Důležitými obcemi v této oblasti jsou Srní, v jehož blízkosti leží pohodový lyžařský okruh okolo vrchu Spálený, a Modrava. Odtud se dá vyrazit třeba západním směrem na Javoří Pilu, na jih podél Modravského potoka, nebo na východ. Tam už ale začíná sousední oblast, Centrální Šumava.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Šumava