Modravsko a Srní – běžky

Tato oblast v okolí řek Vydry a Křemelné navazuje na oblast Železnorudska, hraničním místem jsou Prášily. Kus nad nimi leží nejvyšší vrchol této oblasti, 1315 metrů vysoký a na lyžích přístupný Poledník. Důležitými obcemi v této oblasti jsou Srní, v jehož blízkosti leží pohodový lyžařský okruh okolo vrchu Spálený, a Modrava.…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 29.1.2023 22:28
Dnes jsem jel z Modravy na Javoří pilu a pak stoupal kolem Oblíku na Poledník. Na aktuální poměry tam je dost sněhu a za celou dobu ani jeden kamínek na rozdíl od stop kolem Kvildy. Ve vyšších partiích Poledníku luxusní svezení a stopy. Uježděná silnička z Modravy na Javoří pilu je jak dělaná na skate, dnes to letělo samo.
Dotaz Vloženo 25.1.2023 13:07
Zdravím, můžete mi někdo napsat, jak to vypadá se sněhem, chtěli bychom o víkendu z Modravy na Březník. Díky.
Zodpovědět
Vloženo 21.1.2023 20:57
Zdravím, dnes Modrava-Březník.
Stopa zatím bez rolby, ale vůbec to nevadilo, sněžilo celý den, podmínky dobré......
Vloženo 25.11.2022 9:50
dle webcam to nebude žádná sláva. minulý víkend to trochu šlo od Kvildy na premeny a dál. Nyní je teplota nad 0
a sníh spíš mizí....

(Odpověď na dotaz uživatele Libka z 24.11.: Dobry den, rada bych zitra vyjela z Prahy, muzete prosim nekdo potvrdit nejaky sjizdny okruh? Moc dekuji.)

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 17.3.2022 21:40
Modrava-Březník-Ptačí nádrž-Černohorská nádrž ... - odpo a navečer - velmi slušné podmínky - děkuji
Vloženo 9.3.2022 21:46
Modrava- Trijezerni slat- Javori pila- Modrava- Breznik a zpet Modrava. Slunicko, ale snih v cerstve upravene stope jel jako blesk! Snih byl cisty, misty na slunicku lehounce rozbredly, za par dni to na techto par mistech bude mozna na objizdeni/prenaseni, ale zatim naprosta senzace!!!
Vloženo 8.3.2022 20:11
Odpovím si na dotaz na Prášilsko: Dneska parádní výlet touhle trasou: Prášily - Formberg - Hůrka - Laka přes vodní kanál - Zlatý Stoleček - Gsenget - Frantův most - odtud ještě nahoru na Poledník a sjezd na Prášily. V Prášilech je třeba popojít na konec vsi, pak starší, ale kvalitní stopa, která trvá v podstatě celý okruh Laka (dnes s 1 cm popraškem nového sněhu). Za celý okruh Laka jsem nepotkal jediného člověka, zřejmě kvůli chybějícím informacím o stopě na netu. Ale je to pěkné, doporučuji. Stoupání od Frantova mostu na Poledník je horší, jsou tam zapadané vyjeté koleje a dneska už i pseudostopa ode mě. Ale lepší nahoru než dolů. Z Poledníku do Prášil už je pěkná stopa, i když taky staršího data. Asi by to chtělo všechno upravit rolbou, ale chápu, že není čas ani prostředky. Za celý den jen asi 10 lidí na Poledníku. Jinak od Prášil níž už to vypadá jak v dubnu.
Vloženo 5.3.2022 23:27
Na Srní v údolí už asi 14 dní není skoro žádný sníh, na Modravě je v obci 40 cm a v hořejších částech, např. Březník, v údolí potoka, nebo Černá Hora, vrchol, kolem 100 cm. Minulý víkend a ze včera na dnes lehce připadlo sněhu - vždy cca. 2 cm a stopy se tak krásně opravily a po úpravě rolbou, která na Modravě byla tento týden 3 krát, krásně jedou. Horší to je směr Kvilda a Horská Kvilda, kde upravovali stopy naposledy 27. 2. a jsou zde zledovatělé kusy a plotny u některých sjezdů (např. dojezd z Horské Kvildy na Korýtko nad Filipovou Hutí, sjezd z Horské Kvildy od hotelu Rankl k rozcestníku směr Filipova huť apod.), ale i zde hodně pomohl připadlý sníh, lyžaři ho dnes ráno a přes den zajezdili do stop a na většině míst se jezdilo dnes (5. 3.) slušně. Co se týká směru na Poledník a Prášily, Prášily také aktuálně nic nově neprotáhly a např. z Bavorské cesty (od Poledníku) k Tmavému potoku u Javoří pily je dost vydřený. Snad se to také zlepšilo nově připadlým sněhem, ale dnes jsme tam nebyli, info je 2 dny staré. Super kvalita stop je z Modravy směr Černá Hora a prameny Vltavy (dále na Kvildu ale nově protaženo není), z Modravy na Březník a z Modravy na Tříjezerní slať nebo Javoří pilu / Tmavý potok.
Vloženo 8.3.2022 10:29
Dobrý den Pavle, byla jsem sice naposledy 28.2.2022 v pondělí, ale všude bylo hodně sněhu, krásné stopy. ubytování v Prášilech a okruhy od Železné Rudy po Kubovu Huť :)
Červená magistrála od Zámeckého lesa u Ž.Rudy po Bučinu byla top top, od té doby něco ještě přisněžilo, bude tam parádně.
Kamila


(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 7.3.: Nevíte někdo, jak to teď vypadá v okolí Prášil, např. okruh Laka nebo Poledník? Díky.)
Vloženo 4.3.2022 22:15
Modrava-Březník, kolem Černé hory, Kvilda, Horská Kvilda, Filipova huť, Modrava. Začátek krásné stopy, pak byla starší údržba. Většina lidí stejně neujede desítky km, tak doporučuji zimní mapu na mapy,cz a podívat se na aktuální úpravu a vybrat si nejlepší-nejnovější stopu :)

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 19.2.2022 19:54
Noční déšť a mráz proměnily tratě (navzdory včerejší úpravě) v ledovou stěnu. Po nevydařeném pokusu o výsadek z parkoviště Pláně - směr Zadov, Zlatá studna (led, po větru jehličí, mech, šišky na trati) jsme přejeli na Modravu, kde se dalo slušně klasičit na skinech, směr Březník nebo směr Javoří pila. Jen pod stromy je spadaný mech, větvičky.. Na Ptačí nádrž a Černou horu jsme se nakonec nevydali kvůli následnému sjezdu, sjezdy ledem jsou nebezpečné. Aspoň bylo krásně, viz foto - Luzný z Březníku. Je třeba nový sníh.
Vloženo 19.2.2022 19:44
Modrava - Březník: namrzlá stopa, třetina trasy (pod stromy) stracciatella, stopa drhla jak šmirgl. Úprava stopy včera v 17h, dnes v 10h už skejtová i klasická (!!) stopa rozdupaná pěšáky. Za Ztraceným podmínky najednou daleko lepší. Černá hora - U pramenů - pod Stráží: luxus, občasný bordel ve stopě. Stoupání po Židovské cestě z Knížecích plání na Bučinu: zledovatělé, lyže vůbec nestoupaly. Bučinská cesta tragédie - jak zoraný pole. Ale jel jsem na kameňačkách, takže neřeším 😎
10:38
11:16
11:20
12:14

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8) + jejich polohy na mapě

Vloženo 15.2.2022 19:58
Modrava-Rybárna-Tmavý potok-hezky protaženo, hodně sněhu, navzdory sněhodešťové krupici z oblaků pěkný výlet. Horní stopa z Modravy na Rybárnu špinavější, ale pořád bez škrábanců. Včera Nové Hutě okruh-Pláně-U starých hutí- Studený potok-Pláně, taky velmi hezký, kromě sjezdu Nad Pozlem - lesem od Starých hutí na Studený potok-zledovatělá, hodně špíny, ojediněle i vytátá místa v prostředku- doporučuji sjet podél vleku dolů k potoku. Nevíte někdo, jak to vypadá kolem Srní- Sedelský vrch a akumulační nádrž? Dle webstránek jen do 10cm sněhu a to nezní povzbudivě....
Vloženo 4.2.2022 21:12
Dnes cca 10.30 P Modrava poloprázdné, placení kartou i hotově, výlet Modrava - Březník a zpět, mírně sněžilo, pěkně upravené stopy na klasiku, dostatek sněhu.
Vloženo 23.1.2022 19:49
Ráno sněžení, záchvěvy větru, postupem času se to zklidnilo. Stopa z Modravy kolem Rybárny na Tmavý potok většinou zavátá, lidí minimum. Prošlápli jsme to, pak oproti jeli lidi z Tříjezerní slati - místo jedné stopy v jednom směru a druhé pro směr opačným směrem x stop přes sebe, pěšáci, rozhamtáno. Masovka začala až kolem poledne, to se od Modravy šinul vláček, pořád nebylo projeto strojně. Sněhu dostatek, tráva nikde nekoukala.
Vloženo 21.1.2022 19:03
Modrava-Breznik-C.hora-Modrava. Rano cerstve projeto rolbou. Azuro. Minimum lidi. Proste top!
Vloženo 18.1.2022 15:11
5 cm nového sněhu. Jen občas hlína a kamínky, ale dá se to objet. U Tříjezerní slati perfektní podmínky. Parkoviště na Modravě poloprázdné.
Vloženo 15.1.2022 21:05
Roklanský potok nad Modravou a vyřízlá stopa směr Javoří pila, Poledník.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 15.1.2022 20:52
Luxusní stopa na klasiku z Modravy na Březník, sněhu 40 cm na odbočce Na ztraceném směr Černá hora - Prameny Vltavy. Taktéž pěkná stopa na Javoří pilu a Poledník, jen pár místeček s trávou v údolí Roklanského potoka. Včera i dnes slunce a modro, bezvětří, lehký mráz, kochací dny. Žádné nové škrábance na lyžích. Parkoviště na Modravě v sobotu v 9:30 plné.
Vloženo 9.1.2022 23:01
Jo, ale budou na vas mit blby kecy. Asi maji radsi ty lidi, co tam chodi s coklama pesky! Osobne tam jezdim bud v 7 rano nebo vecer po setmeni. Jinak je to masakr.

(Odpověď na dotaz uživatele Kristýna Svobodová z 9.1.: Dá se na Modrava na skate?)
Vloženo 8.1.2022 19:23
Stopa z Modravy na Březník a směr Černá hora, pramen Vltavy strojně protažená. Ve vyšších polohách sněhu dostatek (cca po 2 km od začátku stopy v Modravě). V nižších polohách ledové plotny, tu a tam prosvítá tráva. Březník cca 40 cm sněhu. Pokud si ráno přivstanete, stopa je jen vaše. Fajn svezení všem!
Vloženo 8.1.2022 9:23
Stojí to za prd. Z webkamer to vypadá, že je sníh, ale je jen pocukrováno. Je tak 10 cenťáků sněhu (ve vyšších polohách samozřejmě o něco víc). Teď by na běžky dobrovolně vyrazil jen zoufalec. Těch pár míst, co jsou jakž tak sjízdné (vyšší polohy - Březník, Černá hora), je plných svátečních lyžařů a důchodců (protože nikam jinam se nedá jít). Takže hromady lidí na jednom místě, kde toho sněhu stejně tolik není. Musí ještě nasněžit, tohle je bída.

(Odpověď na dotaz uživatele Anna Lávičková z 7.1.: Dobrý den, jaká je prosím situace se sněhem na běžkovaní v okolí Kvildy, Modravy, Březníku tento víkend (7-9.1) prosim? :) Díky!)
Vloženo 3.1.2022 14:20
Ještě na Nový rok Modrava - Březník skoro na ráčkové lyže. včera už jsme nebyli.
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 31.12.: Ahoj, nevíte, jak vypadá trasa Modrava Březník? Díky za info.)
Vloženo 30.12.2021 21:55
Dneska večer, mžilo, sníh měkký, stopa ušla. Modrava-Březník, případně odbočka na Prameny Vltavy. Poslední běžkařská trasa v okolí (Churáňov i Kvilda bez sněhu)
Vloženo 28.12.2021 20:19
Tak ted na bezkach uz jde jenom Breznik a Prameny. Vsude jinde asi pro pesi


(Odpověď na dotaz uživatele Romana z 28.12.: Pekny den, lyznici!

Chci se vydat na Šumavu samozřejmě bezkovat...ale i chodit.
Patram po zimnich trasach pro pesi a v nekolika oficialnich zdrojích vcetne map je uvedeno jako zimni pesi trasa udrzovana pluhem např. MODRAVA - RYBARNA - TRIJEZERNI - ROKYTA A PO SILNICI ZPET nebo BOROVA LADA - KNIZECI PLANE A ZPET.
Můžete mi to prosim pekne nekdo potvrdit at nenarazim na stopu a nekoho, kdo me přetáhne hulkou :))

Diky a jezdete 👍)
Vloženo 27.12.2021 23:43
Dnes jsme jeli z Prasil smer Polednik pres Slunecnou po zlute,zelene cervene tur.znacce.Pekna stopa v druhe polovine i fajn snih ,mimo cestu 40-50cm.
Zpet zelena,modra ,zluta . V Bilou stopou uvedeno jako upravovana stopa.Bohuzel cim dale od Poledniku tim hure, asi 1km pred opetovnym
napojenim na Slunecne jsme sundavali bezky ,misty nesjizdne chybel snih
Od Slunecne zas dobry.
Vloženo 27.12.2021 23:17
Modrava - Březník - Na Ztraceném - ČH nádrž - Modravský most - Modrava.
Ráno parádní stopa jak pro klasiku tak na skate, minimum lidí, celá trasa sjízdná bez problémů na áčkových lyžích. Po poledni druhé kolo z Modravy na Březník a zpět, měkká stopa - vysvitlo i slunko, ale frčelo to, parkoviště při odjezdu narvané, lidí hafo. Ve stopě bohužel šlápoty od pěšáků a dokonce i od běžců! Sama běhám, jsem klasik i bruslař takže mám pochopení pro všechny ale běhat v upravené stopě??? Pro to pochopení opravdu nemám 😏👎
Vloženo 27.12.2021 22:30
Ze Srní ráno busem na Modravu, klouzání mezi Rybárnou, Javoří pilou a Temným potokem, 2x. Nádherná dvojstopa pro klasiky čerstvě projetá (stejně jako dalších více než 100km), pouze krátké úseky s jednou stopou tedy vhodné pro bruslaře, pak dále na Jezerní hřeben po něm dolů směr Prášily stále po dvoustopové klasické magistrále až k odbočce Pod Jezerním hřebenem, dále na žlutou neupravovanou zimní cestu na Zelenohorské chalupy a domů do Srní po žluté pěšky, jen kousky na lyžích po vysněžených pasekách a loukách v okolí Srní. Šumava je rájem pro klasiky.
Teplota nad nulou i na hřebenu, máza univerzální klistr nutná. Snad obleva ještě počká....
11:40
11:47
11:47
14:02

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 25.12.2021 22:01
Snehu vsude hafo, ale na upravu totalne kaslou. Ma Brezniku metr melkeho snhu, uprava naposledy pred 14 dny. Asi nechtej, aby jim tam nekdo jezdil. S Jizerkama naprosto neporovnatelne!
Vloženo 10.12.2021 19:11
Dnes dopoledne okruh Modrava - Březník - Na ztraceneném - Filipovka - Modrava. Ráno jela rolba, takže stopy super, málo lidí, azuro, na Březníku úplná pohádka. Cestou na Filipovku jela rolba proti, takže všechno krásně vytažené, jen úsek z Filip. na Modravu nic, sjezd v hlubokém sněhu, novou stopu jsem aspoň založil. Sníh parádní, jelo se krásně.

O oblasti

Tato oblast v okolí řek Vydry a Křemelné navazuje na oblast Železnorudska, hraničním místem jsou Prášily. Kus nad nimi leží nejvyšší vrchol této oblasti, 1315 metrů vysoký a na lyžích přístupný Poledník. Důležitými obcemi v této oblasti jsou Srní, v jehož blízkosti leží pohodový lyžařský okruh okolo vrchu Spálený, a Modrava. Odtud se dá vyrazit třeba západním směrem na Javoří Pilu, na jih podél Modravského potoka, nebo na východ. Tam už ale začíná sousední oblast, Centrální Šumava.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Šumava