Modravsko a Srní – běžky

Tato oblast v okolí řek Vydry a Křemelné navazuje na oblast Železnorudska, hraničním místem jsou Prášily. Kus nad nimi leží nejvyšší vrchol této oblasti, 1315 metrů vysoký a na lyžích přístupný Poledník. Důležitými obcemi v této oblasti jsou Srní, v jehož blízkosti leží pohodový lyžařský okruh okolo vrchu Spálený, a Modrava.…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 28.1.2020 16:21
Modrava - Ptaci nadrz- Cerna hora- Cernohorska nadrz- Modrava
Snehu vsude dost, stopa absolutne neupravena...Modrava smerem na Ptaci nadrz rozjezdena od mentálně retardovanych bezkaru,jez i pres upozornění ve stopach brusli...Ptaci nadrz-Cerna hora neprotazena, huste snezilo, na Černé hoře vitr..snad to upraví...
Vloženo 27.1.2020 21:59
Modrava - Březník - Prameny - Holubí skála - Bučina - Černá hora - Modrava

Ráno lehce pod nulou, sníh zmrzlý, na povrchu slabá krusta, později teploty nad nulou,mokrý hrubozrnný sníh. Podmínky těžké, obtížné na namazání. Stopa povětšinou špinavá, občas nutné objet nebo přenést. Nejlepší úsek asi Černá hora - Černohorská nádrž - Modravský most (až na dva úseky, kde je lepší lyže přenést), nejhorší asi signálka kolem Holubí skály - Bučina - Stráž. Při návratu na Modravu stopa už dost rozmatlaná. Mlhavo, hospada naBřezníku zavřená, Alpská vyhlídka na Bučině otevřená.
Na Zadově sjízdný jen stadionek a horní partie churáňovských luk (níže krtince a tráva). V lese hlína, kameny, led = nesjízdné.
Dotaz Vloženo 27.1.2020 11:12
Dobrý den. Nevíte někdo, kam by se dalo jet s dětmi na běžky na Šumavě? Raději bych něco klidnějšího a méně náročného (Spíše procházka na běžkách). Díky
Zodpovědět
Vloženo 22.1.2020 6:02
Zatím to jde pouze na stadionu na churáňově nebo na loukách nad ním, tam je to utažené pouze na bruslení.(Odpověď na dotaz uživatele Hřeb z 21.1.: Rád jezdím klasiku, což o to. Je to nádhera! Takže moc děkuji za úpravy stop na klasiku. Ale taky si to rád proložím občas na pár hodin bruslením. Dejte mi tip, kam vyrazit z Filipky beztrestně bruslit? Dík!)
Vloženo 22.1.2020 22:20
V sobotu z Modravy na Březník, sněhu od 2 do 40 cm, ve stopě to odtávalo, ale zatím to šlo. Od rozcestníku Na Ztraceném k Březníku již pohoda, sněhu přes 30 čísel. Směrem zpátky do Modravy kousek před rozcestníkem Modravský potok (most) byl zledovatělý sníh, klouzačka málem do potoka :-). Od Černohorské nádrže prý byla vytátá místa, tak jsme jeli zpátky tu stejnou trasu, teď je to dle zpráv upraveno taky - v neděli dopoledne sněžilo, připadlo asi 5 cm, ale na konec týdne zase hlásí teplo... Lidí akorát, ale ve stopě zase bruslaři, pěšáci - dokonce na úseku, kde je 3 metry vedle prohrnuto pro pěší, no a venčení psů taktéž :-(
Vloženo 8.1.2020 10:39
Pro Milana - http://bilastopa.cz/cs/modravsko-399/ - trasy jsou upravovány na klasiku. Čti také Šiška Petr a JJ.
Vloženo 6.1.2020 14:14
ad bruslení: koncem roku na Modravě bruslilo hafo lidí a krom toho chodili ve středovém pásu i turisté pěšky a dokonce i s kočárky a se psy, achjo.
Vloženo 6.1.2020 12:34
Z Modravy na Březník krásně upraveno, sněhu dost. Od rozcestí u Ptačí nádrže na Černou horu na začátku Vltavské cesty pár míst s vyoranými kameny od rolby, dál paráda. Od Pramenů na Stráž neupraveno, sjet po Židovské cestě se dá vcelku pohodlně. .
Ad bruslaři - nezbývá než jim otravovat život neustálým upozorňováním a nebát se případnou diskuzi trochu vyhrotit. Není to příjemné ale jinak se s tím nic dělat nedá.
Vloženo 6.1.2020 6:27
Včera krásný den v upravených stopách,připadlo kolem 7cm sněhu.Bylo kolem -3 takže velice snadná máza a pohodový odraz.Velké poděkování za úpravu tras na součastné podmínky paráda.Jen ty lidi to jejich chování to nechápu.Stopy jsou upravené pouze na klasiku a přesto se najdou lidi, kteří tam přijedou se skate běžkama a ničí tam všem ostatním stopy.Nakopat vám všem prdel chováte se jako hovada.Měli by jste počkat až připadne a vyrazit na Horskou Kvildu kde se upravuje i na bruslení.Buďte ohleduplní a respektujte zákaz bruslení !!!
Vloženo 5.1.2020 17:12
Z Modravy nahoru na Březník dobrý, v neděli bylo sluníčko a taky dost lidu. Pod Březníkem uhýbáme směr Ptačí nádržích, kolem Černé hory super, ale od pramenu Vltavy úplně jinej snih. Sypkej, teplejší, klouzavejsi. Dolu do Kvildy pul cesty OK, ale před kvildou uz málo, tak 3 cm na ceste. Kvilda ma málo snehu, občas se jede skrz trávu. Z Kvildy přes Filipku lesem strašný. Málo sněhu , kořeny, kamínky. Od Filipky do Mádru už zas relativně okey.
Vloženo 6.1.2020 21:19
Yanine - sorry, ale zrovna na Modrave je to dost siroke, aby se vesli jak klasici, tak bruslari. Vetsi problem vidim u pesaku a psu
Vloženo 3.1.2020 19:17
Z Modravy na Rybárnu krásná stopa, vyjeta běžkaři, bez kamenů, obcas se dá i bruslit, dál pak nádhera na bruslení, před Javori pilou občas asfalt. Stojí za to, my byli vzhledem k současným podmínkám nadšení.
Vloženo 2.1.2020 22:49
Modrava - Březník - Černá hora - Modrava. Po celé trase v rámci možností perfektně upravená stopa. Rolbařům díky! Od Modravy k mostu občas trocha hlíny nebo kamení ve stopě. Kolem Ptačí nádrže občas vytátá místa. U odbočky na Č. horu opět hlína a kamení ve stopě. Béčkové lyže nebylo třeba ani jednou přenášet. Na to, jak je málo sněhu, parádní svezení. Skol!
Vloženo 31.12.2019 22:48
Pro Michala. Ono by se tam právě bruslit nemělo :( Jak mají všude na stránkách s úpravou napsáno.
Vloženo 31.12.2019 19:50
Modrava - Ptačí nádrž - Březník. Večer stopa zmrzlá, okolo Ptačí nádrže místy stopa až na asfalt. Bruslit lze. Rychlý sjezd z Březníku.
Vloženo 28.12.2019 20:48
Dnes jsme jeli z Modravy podél potoka a pak pod Poledník. Stopa prošlápnutá od lidí, ale celkem pěkná. Podél potoka byli dvě-tři místa s málo sněhem, jak jsme stoupali výše, hodně se to zlepšovalo. Cestu na Březník dle informací od ostatních dnes protahovali i strojově.
Vloženo 28.12.2019 19:14
Dnes jsme jeli trasu z Modravy na Breznik. Snih kvalitni a dobre upravena stopa rolbou. Lidi tak akorat :) Pekny prvni bezko zazitek tuto sezonu.
Vloženo 26.12.2019 22:22
Z Modravy na Březník 20-40cm sněhu, čim výš tim víc. Neupraveno, propich až na asfalt, projeto od běžkařů, singletrack. Nejvhodnější soupaž, pro skate krajně nevhodný. Dole super tréninkové kolečko, k rozcestí u mostu, s použitím pevné peší cesty, tam-zpátky. Přes Ptačí nadrž na Filipovu huť to jde, kvalita stopy značně horší než Březník. Propich ještě hlubší kolem nádrže. Projela tam 4pásovka, která zlikvidovala stopu, takže to zhoršila. Kdyby jely 2 a každá držela svou stopu, bylo by to ku prospěchu. Kdyby to srovnala rolba, udělal by se podklad, sněhu dost. Černá hora špatné, hluboké, singletrack projetý jedním běžkařem, velký odpor ze všech stran. Bez úpravy to je smysluplný z Modravy na Brězník.

Aktuality ze sezóny 2018/2019, popř. starších

Vloženo 11.4.2019 20:25
Poslední úprava asi na celé Šumavě proběhla v pátek 5.4. - v sobotu 6.4. hlásili: "včera byla upravena trasa Modrava – Březník – 7,5 km, jedná se o poslední strojovou úpravu této sezóny… sněhová pokrývka souvislá, kromě úseku u Modravského mostu, ostatní trasy již hodně vytáté" - zdroj: http://bilastopa.cz/cs/modravsko-384/
Vloženo 31.3.2019 7:27
Modrava - Březník a zpět, super svezení, čerstvě upravené stopy z pátečního večera, tvrdé umrzlé, čisté, nikde jehličí. Jen strašné vedro :-)
Vloženo 16.2.2019 22:51
Modrava - Březník - Černohorská nádrž - Modravský potok a zpátky do Modravy - sněhu i po oblevě pořád dost, v lese ve stínu stopa někde dokonce vymrzlá, na sluníčku měkké, taje to. Lidí akorát, místy jsme jeli úplně sami. Mimo magistrálu - Švelská od Ptačí nádrže a Vltavská jenom jedna stopa, docela oříšek když jedete z kopce a nechcete na hladkém povrchu (místy rozšlapáno pěšími) vrávorat v pluhu, občas někdo jede nahoru véčkem; to je pak problém, když ten, co jede do kopce neuhne, když se řítíte ve stopě. Místa je tam dost i na druhou stopu, škoda, že to neupravují.
Dneska se na šupinách sníh nelepil.
Vloženo 3.2.2019 13:28
Včera jsme jeli trasu Slunečná-Liščí díry-Předěl-Poledník a zpět Bavorskou cestou dále přes Novou Studnici, Větrný vrch, Slunečná. Trasa upravená na klasiku, již od začátku pěkná, bohužel uprostřed rozšlapaná od chodců, kterých jsme cestou potkali nesčetně. Moc prosím všechny, kteří se vydávají na Šumavu aby zvážili pěší turistiku ve stopách, při sjezdech se nedá téměř vyhnout obrovským dírám vytvořených těžkou turistickou obuví a při včerejších podmínkách kdy podklad byl umrzlý do ledu bylo upravdu těžké běžky v tomto terénu jakkoliv ovládat. Psi zdaleka nezpůsobují tolik škody co chodci.... Děkuji moc a krásné běžkování Šumavou
Vloženo 31.1.2019 6:53
Trase: Skelná-Prášily-Poledník-Velký Bor-Prášily-Skelná. Naprosto super, čerstvě najeté, sníh kvalitní, lidí akorát...

Pro bruslaře (skate) nejen z Prahy: Velká část Šumavy je pro klasikáře, pokud chcete bruslit, musíte si najít vhodná místa (Zadov, Bavorsko...) Neničte stopy! Třeba se situace za několik let změní, ale zatím to je tak, jak to je, respektujte to prosím!
Vloženo 7.1.2019 8:43
V sobotu Pláně-Horská Kvilda-Modrava- Prášily. V neděli zpět sejnou cestou. V sobotu upraveno až po Modravu, Do Prášil už bud neupravené nebo zapadané. V neděli ráno upraveno kratší část od Prášil, místy vydřené, pak už neupravená stopa, rozdupáno chodci, které jsme potkali den před a spřežením psů. od Javoří pily už slušnější stop. Zbytek Modrava-Pláně stopa bez problémů.
Vloženo 3.1.2019 22:10
Dnes jsme šli po magistrále kousek od Modravy směrem na Prášily, sněhu je dost, ale stopa není upravena, takže je to spíš zimní turistika. Po pár kilometrech jsme to otočili a vrátili se zpátky.
(Odpověď na dotaz uživatele Zuzana z 3.1.: Nevíte, zda se dá dojet po magistrále z Modravy do Prášil?)
Vloženo 3.1.2019 22:06
Dnes trasa Modrava - Na Ztraceném - Březník - Ptačí nádrž - Modrava. Bylo asi 10cm nového sněhu. Stopy upraveny včera, díky! Od Modravy po Modravský potok ještě místy málo sněhu (ale o lyže to není), dál úplná paráda, obzvlášť pro klasiky. Na bruslení je stopa po většinu trasy úzká.
Vloženo 2.1.2019 18:52
Zima je zpět!Na trase Modrava-Březník-Ptačí nádrž přes poledne čerstvě upraveno,poté ještě navalil sníh,ale pomohlo to slabším místům.Na klasiku paráda!
Vloženo 1.1.2019 19:17
Dnes trasa Modrava - Březník, snih mokrý, místy bahno, na kopci mlha a vítr, dole déšť, ale má se to zlepšit :-)
Vloženo 29.12.2018 18:22
Ahoj všem, dnes el klasiko Modrava-Březník-Ptačí nádrž-Modrava, na pohodu, mnohem lepší podmínky než předevčírem na Kvildě, na začátku a sem tam občas vytátá místa, ale dá se to, stopa rychlá, ale lidí jak na Václaváku! A dopo začal padat, tak snad... 😉
Vloženo 17.12.2018 8:36
Modrava ~ Rybarna a okruk kolem Trijezerni slate hezky upraveno, misty mekci. Modrava ~ Breznik ~ Cerna hora ~ Kvilda ~ C. hora ~ Filipova hut ~ Modrava krasne svezeni, misty mekci ale celkove na prvni snih perfektni, snehu dost.

O oblasti

Tato oblast v okolí řek Vydry a Křemelné navazuje na oblast Železnorudska, hraničním místem jsou Prášily. Kus nad nimi leží nejvyšší vrchol této oblasti, 1315 metrů vysoký a na lyžích přístupný Poledník. Důležitými obcemi v této oblasti jsou Srní, v jehož blízkosti leží pohodový lyžařský okruh okolo vrchu Spálený, a Modrava. Odtud se dá vyrazit třeba západním směrem na Javoří Pilu, na jih podél Modravského potoka, nebo na východ. Tam už ale začíná sousední oblast, Centrální Šumava.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Šumava