Modravsko a Srní – běžky

Tato oblast v okolí řek Vydry a Křemelné navazuje na oblast Železnorudska, hraničním místem jsou Prášily. Kus nad nimi leží nejvyšší vrchol této oblasti, 1315 metrů vysoký a na lyžích přístupný Poledník. Důležitými obcemi v této oblasti jsou Srní, v jehož blízkosti leží pohodový lyžařský okruh okolo vrchu Spálený, a Modrava.…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 16.4.2023 0:33
Modrava - Březník. Jak málo stačí ke štěstí? Díky za prošlápnutí stopy, kamarádi lyžníci! Příští zimu, skol!
Vloženo 29.3.2023 22:55
Paráda na konec března
11:40
11:40
13:45
15:50

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 29.3.2023 22:10
Kolem 10hod paráda.Nebyla to pohádka ale šlo to. Trasa na Březník přez Černou Horu. Až nahoru jakš takš .Na konec března paráda.Dolů to bylo horší.Oteplilo se, vykouklo i sluníčko a nejelo to. Ale vlastně to bylo dobře jinak to mohl být masakr.Tledali jsme místa která nebyla odtátá a bylo jich každou chvílí míň a míň.Z Ptačích nádrží Na Ztracené už to bylo hodně těžké.A stopa z Březníku nám mizela před očima.Posledních 500 m už jsme vzdali a šli pěšky. Nepotkali jsme ani človíčka. Celkový dojem : poslední svezení v letošní sezóně a rozloučení s bílou stopou.
Vloženo 16.3.2023 18:21
Dnes ráno několik cm čerstvého prašanu, svítilo sluníčko, zimní pohádka! Jeli jsme Modrava-Černá hora-Březník a zpět. Místy na A lyže, jinde jednoznačně na B lyže. Jak se blížilo poledne, dost to tálo a co jsme ráno projeli, už někde nešlo. Tady to ještě pár dní nouzově půjde, lidí málo, super rozloučení se zimou, už zaletňuju… V.
Vloženo 12.3.2023 15:22
Z Modravy na Březník a zpět přes Ptačí nádrž. Hned od nástupu na Modravě spousta sněhu a sněhová paráda pokračovala až těsně pod Březník, kde to bylo vyfoukané na led a na cca dvou místech prosvítal i asfalt. Stopa opét neupravená, což je škoda, protože by to podmínka jistě umožňovala. Před ptačí nádrží padlý strom. Nutno sundat a obejít. Zbytek jinak paráda a znovu opakuju, škoda, že rolbař nevyjel 😪
Vloženo 7.3.2023 16:06
Na Březníku ráno kolem nuly, prosvítalo slunce. V poledne sněžení, večer na Modravě intenzivní déšť.

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 7.3.2023 16:05
Od Modravy na Březník pěkná stopa. Teplota kolem nuly.
Vloženo 5.3.2023 15:12
Směr Oblík.Od klokokana to působí luxusně, dvě zatačky a koukaj pampelišky. Pak střídaní 300 m snih, pak chvilku asfalt. Je to víc štěpení hůlkami než běžkování.
Vloženo 20.2.2023 23:05
podél Roklanského potoka místy se přenáší přes holá místa nebo louže. Od Rybárny je lepší cesta na Javoří pilu přes Tříjezerní slať, podél Roklanského potoka je to dost špatné. Dále pod Oblík a na Bavorskou cestu to ještě jde, občas holá místa.
Vloženo 19.2.2023 17:55
Z Modravy na Breznik stara stopa, ktera i pres dest byla použitelná. Místy kaluze a jehlici a neustavajici dest. Ale jeste to jelo.
Vloženo 14.2.2023 18:13
Dnes to bylo skvělé po všech stránkách. Jeli jsme "klasiku" z Modravy na Poledník a zpět. Čerstvě upravená a ráno zmrzlá stopa. Přes den se oteplovalo, tak na slunku sníh měknul. Ale jen trochu, i odpoledne to pěkně drželo, jen sníh samozřejmě pomalejší. Lidí tak akorát, ve stopě jsme si vyhověli.
Vloženo 13.2.2023 21:30
Ahoj, lyžníci. Dnes vybrána naše osvědčená trasa Modrava, parkoviště v obci - Březník a zpět celkem 15km.Start z parkoviště v Modravě, kde obsazenost v 12 hod.z 20 %. Teplota kolem nuly, stopa vyjetá rolbou upravena na ideální jízdu.Na jízdu jsem dal špička a pata lehce červený parafín, stoupání zajišťuje SKIN. Nízká oblačnost, sníh vlhký, viditelnost do 200m a na trase potkáte jen pár lidí, ticho klídek, takže dost dobrý relax - doporučuji. Milan a Hanka
Vloženo 9.2.2023 20:40
Srní - plavební kanál - Tříjezerní slať - Rybárna - Modrava - Rokyta - plav. kanál - Srní. Krásné stopy, luxusní počasí, sněhu je všude dostatek. Jenom z horní části Modravy na Rokytu nějaký blb jezdil okolo stopy asi na traktoru a občas jí přejel. V závěrečném klesání na Rokytu jel už zřejmě přímo stopou. Tohle byla jediná vada na kráse, jinak lyžařské podmínky na Šumavě jsou tento týden vynikající. Stopa z Modravy na Rybárnu je výstavní, bohužel taky přitahuje nejvíc lidí.
Vloženo 29.1.2023 22:28
Dnes jsem jel z Modravy na Javoří pilu a pak stoupal kolem Oblíku na Poledník. Na aktuální poměry tam je dost sněhu a za celou dobu ani jeden kamínek na rozdíl od stop kolem Kvildy. Ve vyšších partiích Poledníku luxusní svezení a stopy. Uježděná silnička z Modravy na Javoří pilu je jak dělaná na skate, dnes to letělo samo.
Vloženo 21.1.2023 20:57
Zdravím, dnes Modrava-Březník.
Stopa zatím bez rolby, ale vůbec to nevadilo, sněžilo celý den, podmínky dobré......
Vloženo 25.11.2022 9:50
dle webcam to nebude žádná sláva. minulý víkend to trochu šlo od Kvildy na premeny a dál. Nyní je teplota nad 0
a sníh spíš mizí....

(Odpověď na dotaz uživatele Libka z 24.11.: Dobry den, rada bych zitra vyjela z Prahy, muzete prosim nekdo potvrdit nejaky sjizdny okruh? Moc dekuji.)

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 17.3.2022 21:40
Modrava-Březník-Ptačí nádrž-Černohorská nádrž ... - odpo a navečer - velmi slušné podmínky - děkuji
Vloženo 9.3.2022 21:46
Modrava- Trijezerni slat- Javori pila- Modrava- Breznik a zpet Modrava. Slunicko, ale snih v cerstve upravene stope jel jako blesk! Snih byl cisty, misty na slunicku lehounce rozbredly, za par dni to na techto par mistech bude mozna na objizdeni/prenaseni, ale zatim naprosta senzace!!!
Vloženo 8.3.2022 20:11
Odpovím si na dotaz na Prášilsko: Dneska parádní výlet touhle trasou: Prášily - Formberg - Hůrka - Laka přes vodní kanál - Zlatý Stoleček - Gsenget - Frantův most - odtud ještě nahoru na Poledník a sjezd na Prášily. V Prášilech je třeba popojít na konec vsi, pak starší, ale kvalitní stopa, která trvá v podstatě celý okruh Laka (dnes s 1 cm popraškem nového sněhu). Za celý okruh Laka jsem nepotkal jediného člověka, zřejmě kvůli chybějícím informacím o stopě na netu. Ale je to pěkné, doporučuji. Stoupání od Frantova mostu na Poledník je horší, jsou tam zapadané vyjeté koleje a dneska už i pseudostopa ode mě. Ale lepší nahoru než dolů. Z Poledníku do Prášil už je pěkná stopa, i když taky staršího data. Asi by to chtělo všechno upravit rolbou, ale chápu, že není čas ani prostředky. Za celý den jen asi 10 lidí na Poledníku. Jinak od Prášil níž už to vypadá jak v dubnu.
Vloženo 8.3.2022 10:29
Dobrý den Pavle, byla jsem sice naposledy 28.2.2022 v pondělí, ale všude bylo hodně sněhu, krásné stopy. ubytování v Prášilech a okruhy od Železné Rudy po Kubovu Huť :)
Červená magistrála od Zámeckého lesa u Ž.Rudy po Bučinu byla top top, od té doby něco ještě přisněžilo, bude tam parádně.
Kamila


(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 7.3.: Nevíte někdo, jak to teď vypadá v okolí Prášil, např. okruh Laka nebo Poledník? Díky.)
Vloženo 5.3.2022 23:27
Na Srní v údolí už asi 14 dní není skoro žádný sníh, na Modravě je v obci 40 cm a v hořejších částech, např. Březník, v údolí potoka, nebo Černá Hora, vrchol, kolem 100 cm. Minulý víkend a ze včera na dnes lehce připadlo sněhu - vždy cca. 2 cm a stopy se tak krásně opravily a po úpravě rolbou, která na Modravě byla tento týden 3 krát, krásně jedou. Horší to je směr Kvilda a Horská Kvilda, kde upravovali stopy naposledy 27. 2. a jsou zde zledovatělé kusy a plotny u některých sjezdů (např. dojezd z Horské Kvildy na Korýtko nad Filipovou Hutí, sjezd z Horské Kvildy od hotelu Rankl k rozcestníku směr Filipova huť apod.), ale i zde hodně pomohl připadlý sníh, lyžaři ho dnes ráno a přes den zajezdili do stop a na většině míst se jezdilo dnes (5. 3.) slušně. Co se týká směru na Poledník a Prášily, Prášily také aktuálně nic nově neprotáhly a např. z Bavorské cesty (od Poledníku) k Tmavému potoku u Javoří pily je dost vydřený. Snad se to také zlepšilo nově připadlým sněhem, ale dnes jsme tam nebyli, info je 2 dny staré. Super kvalita stop je z Modravy směr Černá Hora a prameny Vltavy (dále na Kvildu ale nově protaženo není), z Modravy na Březník a z Modravy na Tříjezerní slať nebo Javoří pilu / Tmavý potok.
Vloženo 4.3.2022 22:15
Modrava-Březník, kolem Černé hory, Kvilda, Horská Kvilda, Filipova huť, Modrava. Začátek krásné stopy, pak byla starší údržba. Většina lidí stejně neujede desítky km, tak doporučuji zimní mapu na mapy,cz a podívat se na aktuální úpravu a vybrat si nejlepší-nejnovější stopu :)

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 19.2.2022 19:54
Noční déšť a mráz proměnily tratě (navzdory včerejší úpravě) v ledovou stěnu. Po nevydařeném pokusu o výsadek z parkoviště Pláně - směr Zadov, Zlatá studna (led, po větru jehličí, mech, šišky na trati) jsme přejeli na Modravu, kde se dalo slušně klasičit na skinech, směr Březník nebo směr Javoří pila. Jen pod stromy je spadaný mech, větvičky.. Na Ptačí nádrž a Černou horu jsme se nakonec nevydali kvůli následnému sjezdu, sjezdy ledem jsou nebezpečné. Aspoň bylo krásně, viz foto - Luzný z Březníku. Je třeba nový sníh.
Vloženo 19.2.2022 19:44
Modrava - Březník: namrzlá stopa, třetina trasy (pod stromy) stracciatella, stopa drhla jak šmirgl. Úprava stopy včera v 17h, dnes v 10h už skejtová i klasická (!!) stopa rozdupaná pěšáky. Za Ztraceným podmínky najednou daleko lepší. Černá hora - U pramenů - pod Stráží: luxus, občasný bordel ve stopě. Stoupání po Židovské cestě z Knížecích plání na Bučinu: zledovatělé, lyže vůbec nestoupaly. Bučinská cesta tragédie - jak zoraný pole. Ale jel jsem na kameňačkách, takže neřeším 😎
10:38
11:16
11:20
12:14

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8) + jejich polohy na mapě

Vloženo 15.2.2022 19:58
Modrava-Rybárna-Tmavý potok-hezky protaženo, hodně sněhu, navzdory sněhodešťové krupici z oblaků pěkný výlet. Horní stopa z Modravy na Rybárnu špinavější, ale pořád bez škrábanců. Včera Nové Hutě okruh-Pláně-U starých hutí- Studený potok-Pláně, taky velmi hezký, kromě sjezdu Nad Pozlem - lesem od Starých hutí na Studený potok-zledovatělá, hodně špíny, ojediněle i vytátá místa v prostředku- doporučuji sjet podél vleku dolů k potoku. Nevíte někdo, jak to vypadá kolem Srní- Sedelský vrch a akumulační nádrž? Dle webstránek jen do 10cm sněhu a to nezní povzbudivě....
Vloženo 4.2.2022 21:12
Dnes cca 10.30 P Modrava poloprázdné, placení kartou i hotově, výlet Modrava - Březník a zpět, mírně sněžilo, pěkně upravené stopy na klasiku, dostatek sněhu.
Vloženo 23.1.2022 19:49
Ráno sněžení, záchvěvy větru, postupem času se to zklidnilo. Stopa z Modravy kolem Rybárny na Tmavý potok většinou zavátá, lidí minimum. Prošlápli jsme to, pak oproti jeli lidi z Tříjezerní slati - místo jedné stopy v jednom směru a druhé pro směr opačným směrem x stop přes sebe, pěšáci, rozhamtáno. Masovka začala až kolem poledne, to se od Modravy šinul vláček, pořád nebylo projeto strojně. Sněhu dostatek, tráva nikde nekoukala.
Vloženo 21.1.2022 19:03
Modrava-Breznik-C.hora-Modrava. Rano cerstve projeto rolbou. Azuro. Minimum lidi. Proste top!
Vloženo 18.1.2022 15:11
5 cm nového sněhu. Jen občas hlína a kamínky, ale dá se to objet. U Tříjezerní slati perfektní podmínky. Parkoviště na Modravě poloprázdné.
Vloženo 15.1.2022 21:05
Roklanský potok nad Modravou a vyřízlá stopa směr Javoří pila, Poledník.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

O oblasti

Tato oblast v okolí řek Vydry a Křemelné navazuje na oblast Železnorudska, hraničním místem jsou Prášily. Kus nad nimi leží nejvyšší vrchol této oblasti, 1315 metrů vysoký a na lyžích přístupný Poledník. Důležitými obcemi v této oblasti jsou Srní, v jehož blízkosti leží pohodový lyžařský okruh okolo vrchu Spálený, a Modrava. Odtud se dá vyrazit třeba západním směrem na Javoří Pilu, na jih podél Modravského potoka, nebo na východ. Tam už ale začíná sousední oblast, Centrální Šumava.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Šumava