Šumavské podhůří – běžky

Šumavské podhůří je níže položená oblast severovýchodně od Šumavy. Největšími městy v této oblasti jsou Sušice, Vimperk a Prachatice. Slušné možnosti lyžování nabízejí Kašperské Hory, odkud vedou stopy k vrchu Javorník a dále se napojují na tratě v okolí Zadova. Ve Vimperku a Prachaticích se dá při dobrých sněhových podmínkách…

Číst celý text

Šumavské podhůří je níže položená oblast severovýchodně od Šumavy. Největšími městy v této…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 14.1.2024 12:58
Stopy na Cestě knížete Jana, od Planskeho, kněžny Terezie i krasetinska v dobré kondici, dá se dojet až ke hvězdárně v pohodě.
11:10
11:10
11:23
12:25
Vloženo 9.1.2024 18:58
Dnes odpoledne byly upraveny vsechny stopy okolo Klete na klasiku i brusleni. Stav stop je prekvapive výborný.
Vloženo 8.12.2023 14:45
Vyšný: Místy trčí tráva, sněhu není tolik, co by člověk myslel. Ale na bruslení i klasiku je to pořád dost paráda.
Vloženo 7.12.2023 13:48
Kleť a Vyšný. Na Kleti naprosto bezchybná, strojově upravená stopa na klasiku (trasa Modrý obrázek-U Sloupu-U Tunelu-Nad Širokým kamenem-Nad Uhlířskou hájovnou; viz mapa). Na bruslení se dá také, ale trochu se to boří.
Na loukách za Vyšným (nástup za firmou Sixl) najetá stopa směrem na Lazec + izolovaný 2,5 km okruh za domem č.p.70. Z klasické stopy trošku leze tráva (ale ne hlína!), pás na skate měkký.
Do soboty to určitě vydrží, pak už se to bude zhoršovat.
Vloženo 2.12.2023 14:00
Kleť dnes ještě neprotažena, snad to vyjde zítra dopoledne (čerstvé zprávy budou z první ruky). Nicméně v Krumlově se dá běžkovat i v Jelence :-) Fotka převzata z FB skupiny Krumlech.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 15.2.2023 6:46
Běžky v úbočí Kletě. Krasetín - U Sloupu -U Tunelu - sjezdovka - Pod Výhleem - cesta V Balů - po cestě Kněžny Terezie na Krasetínskou - Modrý obrázek.
Sníh starý firn, na něj napadané jehličí a bukvice. Slušná pokrývka od Sloupu před Modrý obrázek. Nahoře přes 15 cm. Velká část cest vypluhovaná, většinou však zůstal slušný podklad, občas nutno jít po straně.
Vloženo 29.1.2023 16:07
Pod Kletí: Hledej stopu. Včera protažená strojová dnes dvakrát přejetá stopou automobilovou, několik stop psa, lidí a čertví jaké další zvěře. Vše přikryto řádným ledovým přelivem. Na Kulaťáku neboli cvičáku pro změnu včera trénovali policisti jízdu na čtyřkolce s pásy. Takže tam taky nic moc, zejména severní část.
14:28
14:37

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 18.1.2021 9:00
Trasa Křemže - Vackův mlýn -Stupenské Jednoty - Chmelná - Vinná - Vackův mlýn - Křemže. částečně upraveno skutrem (Ski klub Chmelná ??), částečně lyžaři vyjeté stopy. Stopy na loukách jsou dobré, nepříjemný je přejezd oranice - jednou hned pod vrchem Chlumeček, podruhé od vleku ve Chmelné do sedýlka před Vinnou. Ve Chmelné u vleku je upravené parkoviště, sjezdovka je urolbována a využívána k sáňkování.
10:50
12:24

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 15.1.2021 21:20
Okruhy na Libíně dnes odpoledne projel skútr. Na trase ze Sedýlka okolo Rohanovského vrchu (protaženo je dál, než je vyznačeno na zimních mapách) kameny nekoukají, ale na jedničkové lyže to ještě není. Během vyjížďky jsme žádné další běžkaře nepotkali.
Vloženo 2.1.2021 22:03
Trasa Skříněřov - Koryto - Kříšťanov - Arnoštov - Spálenec - Zbytiny. Celkem asi 16 km po loukách a přes lesy. Jednalo se o zimní turistiku na lyžích volným terénem a po cestách. Výška sněhu 5 - 15 cm, sníh zmrzlý. Je možno jet téměř všude na lyžích, na kterých nevadí škrábance ve skluznici.
9:38
11:22
15:32
15:32

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 12.2.2020 20:13
Dnes na Kleti. Horní Moučka - U Sloupu - U tunelu - U sjezdovky - Pod hvězdárnou - Kleť - zpět na U sjezdovky - Pod výhledem - Krásetínský obrázek - U Modrého obrázku - Zlatá Koruna. Čerstvý sníh, sněžilo, dobrá byla cesta Knížete Jana, jinde se občas drhlo, na vrcholu to pro množství kamenů pochopitelně nešlo.
Vloženo 4.2.2019 9:50
Okruh kolem Ždánova (nastupní místo bus Kasperske hory, Zlibek rozc.). Vyjizdel jsem kolem 14:30. Stopu jsem proslapaval jako prvni, byla uplne zapadana. Pres noc pravdepodobne i moje stopa znova trochu zapadla.
Vloženo 1.2.2019 20:56
Prachaticko - Libín . Projel jsem z Libínského Sedla nahoru k rozhledně a okruhy kolem . Sněhu dost , ideální podmínky . Stopy upravují traktorem , klasikou se jede hezky , na mnoha místech se dá i dobře bruslit.
Vloženo 13.1.2019 21:00
Trasa: Třísov - Pod Jiříčkovským vrchem - Krásetinský obrázek - Nad Výhledem - Kleť - Krásetín - Holubov

V Třísově sněhu pomálu, ale od rozc. Pod Jiříčkovským vrchem až na Kleť už by se dalo krásně jet. Na popsané trase stopa není, jen prošlapaná cestička ve sněhu, ale nahoře jsme potkali běžkařů spousta, sněhu taky dost. Na cestě z Krásetína do Holubova už vše roztálo, ideální je proto dojet autem až na parkoviště u lanovky.

Šli jsme jen pěšky, ale třeba někdo využije.
Vloženo 6.1.2019 9:31
Nevíte někdo, kolik připadlo na Kleťi? Bylo by to aspoň na starý běžky?
Vloženo 27.12.2017 20:50
Kubova huť. Trať upravená rolbou, super na klasiku i skate. Sníh trochu zmrzlý, ale dalo se to. Lidí málo. Okruhy nebyly potažené všechny a proto byly asi i špatně značené, ale ztratit se nedalo :-) 4z5
Vloženo 2.2.2017 12:37
Byl jsem tam se starými běžkami, po stejné trase jako Medard ( Zl.koruna - Kokotín - Kleť. Až tak do 800 mnm bylo nutno vynést, nejhezčí stopa ( strojová ) Krasetínský obrázek- u Modrého obr. Na jižní straně odtáto. Celkově dost špatné...
Vloženo 2.2.2017 12:23
Aktálně je to z trasami na Kleti horší. Nahoře přes den roztáto...Více v druhém příspěvku.
Mám za to, že půjčit lze jenom třeba v ČB, ve Wave sportu na Rudolfovské, v půjčovně za IGY...A v nejbližších horách, na Hojné Vodě u p. Šulisty
(Odpověď na dotaz uživatele Světlana z 25.1.: Zdravím, je tu nějaká možnost si kolem Kleti zapůjčit běžky? Díky)
Vloženo 25.1.2017 20:47
V sobotu jsem byl na Kleti, sice pěšky, ale i tak jsem rozhodl hodit krátké info.

trasa: Zlatá Koruna žst. - Pod Granátníkem - Kokotín - Bílý kámen - Nad Výhledem - Kleť.

Až do Kokotína by to na běžky bohužel moc nebylo, dál už naštěstí sníh příbýval, ale jak už jsem psal, šel jsem pěšky po turistické značce, kde stopa vyjetá nebyla. Cestou jsem ale narazil na několik strojově upravených tras, které pravděpodobně kopírují cyklotrasy, takže bych se nebál vyrazit. Byla vyloženě inverze :)
Vloženo 24.2.2013 9:38
Tak na Kleti napadla spousta sněhu. V sobotu ještě sněžilo a stopy pouze vyšlapané od běžkařů, ale kolem poledne sněžení přestávalo a stopy se začaly rýsovat. Pokud teploty vydrží, tak by to mohlo být super.
Vloženo 20.2.2013 13:09
Nevíte někdo, jak to teď vypadá kolem Kleti ? Stránky oranžové stopy mlčí a jinde jsem to nedohledal.Sněhu asi bude dost, ale stopy...?
Díky!
Vloženo 3.3.2012 8:01
Dolní trasy směr Červený Dvůr a Chvalšiny jsou bez sněhu, horní okolo Kleti prakticky nesjízdné, místy chybí sníh, jezdit se nedá. http://www.lyzovaniklet.cz/
Vloženo 14.2.2012 21:46
Blanský les - trasa okolo Kletě je připravena na klasiku i bruslení a je ve vynikajícím stavu,všem doporučuji.
Vloženo 2.2.2012 11:31
Rittsteig - 8km od Nýrska. Upraveny stopy pro klasiku i bruslení na louce. Stopa přes SH k Černému jezeru je projeta, znečištěna jehličím, velmi nepříjemný sjezd od SH k bývalé cestě (dost prudký).

O oblasti

Šumavské podhůří je níže položená oblast severovýchodně od Šumavy. Největšími městy v této oblasti jsou Sušice, Vimperk a Prachatice. Slušné možnosti lyžování nabízejí Kašperské Hory, odkud vedou stopy k vrchu Javorník a dále se napojují na tratě v okolí Zadova. Ve Vimperku a Prachaticích se dá při dobrých sněhových podmínkách nastoupit do stopy hned za městem. Relativně samostatnou oblastí, ale zeměpisně sem patřící, je Blanský les ležící nedaleko Českého Krumlova a Českých Budějovic s nejvyšším vrcholem Kleť. Právě tam se v poslední době výrazně zlepšily podmínky pro běžecké lyžování díky projektu Oranžovou stopou Blanským lesem.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Šumava