Krkonoše – běžky

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské…

Číst celý text

Členění oblasti Krkonoše

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 31.1.2023 17:08
Stadin Horni Mísečky a závodní tratě obrovské zklamání. Pro běžkaře nikde neupraveno s tím, že sněhu je dost, tak tomu nerozumím.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 31.1.2023 9:35
(Odpověď na dotaz uživatele Šárka z 31.1.: Dobrý den, jsem začátečník a chtěla bych poradit kam na běžky v Krkonoších. Které jsou aktuálně sjízdné ?)
Dobrý den.
Jako začátečnici bych Vám poradila - Skibusem se dopravte na Pomezní boudy a odtud se na běžkách vydejte k Červenému kostelu a potom na Lysečinskou boudu a zpět. Je to nenáročná trasa, pouze sjezd k Červenému kostelu okolo sjezdovky je trochu těžší, ale s opatrností to dáte. A v případě krásného počasí nádherné výhledy na Sněžku a Rýchory.
Bude se Vám tam moc líbit.
Úpa a Rýchory
Vloženo 30.1.2023 18:47
Rokytnice-Ručičky-Kládovka-Krakonošova snídaně-cestou Terex na Alfrédku a zpět

Stará úprava už neznatelná, ale pomohlo, že podklad už je zhutněný a překvapivě dost běžkařů udržují - na mnoha úsecích - docela dobrou stopu.
Na ostatních úsecích jsem prošlapával.
Celý den sněžilo.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 30.1.2023 16:22
Dnes v poledne cesta od Normy po Stare celni ceste, neupraveno, jen proslapnuto, ale dalo se v pohode, pak na Terex spola zapadane stopy po predchozi uprave, ale drzelo to dobre, dobry podklad, lyze se neborily, drzely stopu, paradni usek az na Bilou vodu. Zde uz se vyradil nejaky skutr, cesta dolu na Harrachovku rozryta zapadanymi kolejemi od nekolika velkych aut a skutru, dojezd ke konci uz dobry az k Norme.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 1.2.2023 10:50
V neděli krásné svezení v areálu Pěnkavčí vrch - Velká Úpa. Nový manšestr a vypadá to, že to tam chvíli vydrží, protože lidí tam jezdí málo. Doporučuji vyjet lanovkou na Portášky než stoupat z údolí s ohledem na množství sněhu v nižších polohách.
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 31.1.2023 21:58
To je tady úplně normální. Krkonoše. Neupraveno, když už je upraveno, tak se nikdo nedozví, kde je upraveno. Jednotlivá střediska nijak nespolupracují. Přitom by to tady mohl být běžecký ráj… Tahle je to bitka, do toho pěšáci, skútry… Jsou ostrovy naděje jako Benecko, okolí Úpy, někdy Harrachov a ty zmiňované Mísečky.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 30.1.2023 15:29
Tak nakonec opět Malá Úpa a perfektní.Nevěřte zimním mapy.cz,že není upraveno,včera upravila Horní Malá Úpa všechny trasy včetně Lvího dolů a Haidy.Stopa skvělá vymrzlá,jen na Dlouhém hřebeni občas leze tráva ve stopě,to ve středu nebylo, nejhorší úsek viz foto,ale zase už nekoukal nikde asfalt😉Jinak skvělé podmínky, lidí velice málo,krásná zimní atmosféra,sice zima,ale bezvětří🤩Parkování bylo plné v 9:30,takže jsme stáli zadara podélně na Letce mezi prvnima😊
10:11
10:47
11:13
11:14

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Úpa a Rýchory
Vloženo 30.1.2023 7:37
Tratě na Benecku relativně ujdou, sjezd na Rovinku je o ústa a o lyže. Slalom mezi šutry a v dolní třetině je jeden téměř bezsněžný příkop přes cestu. Z Rovinky na Benecko k Bellevue místy ujeto až na asfalt.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 29.1.2023 21:21
Na Mísečkách se o víkendu jel závod SPŽ, trasa po ke střelnici (přes stromečky i po svážnici) i svážnice k medvědínským sjezdovkám je perfektní, včetně vyřízlé stopy. Jinde už je to podstatně horší, směr Rovinka neupraveno (resp. rolba rozhrábla pásy místy až na podklad), ale sjízdné. Cesta na Vrbatku OK, ale jen urolbováno beze stopy.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 29.1.2023 8:28
Černá Hora. Černohorská silnice z Hoffmanek sjízdná, ale místy leze led, od otáčky na Zrcadlovky lepší. Severní část velkého okruhu (svážnice) od sjezdovky má dostatek sněhu, nový manžestr, celkem měkké, ale moc hezké svezení, tam už je to i na závodní lyže. Dolů směrem ke Kolínské jsme nezajížděli, ale z doslechu je to tam dobré. Část velkého okruhu přes Zrcadlovky prý ještě není úplně OK, tam bych byl při sjezdech opatrný. Skol!
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 28.1.2023 21:39
Na beneckých tratích málo sněhu, proto je to místy vlnité podle terénu a užší než obvykle. Sjezd k Rovinka je s kameny. Pak je slušný úsek až ke sjezdovce Labská, od ní to málo sněhu rolba přemixovala pásy, takže trochu kamínky, hlína, listí. Na Mísečkách to vypadá dobře. Jel jsem na horších lyžích a dobře jsem udělal.

Ještě poděkování “servisákům” na Mísečkách za smejvač vosku. Pak mi to už jelo. Díky moc…
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 28.1.2023 21:00
Trasa Mísečky - Vosecká a zpět. Od Míseček sněhu dost. Na hřebenech dost leze kleč. Rolbou projeté na Labskou, jinak jen prošlapané od lidí a všude bez běžkařských stop.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 28.1.2023 20:59
Byli jsme s dětmi v Jilemnici na Hraběnce. Letos poprvé. Pro ně to stačilo (okolo 6 let). Trasy upravené rolbou, ale jen cca 4-5 cm sněhu na asfaltu, takže občas i kousek odlétnutého sněhu a asfalt byl vidět. Dětem to naštěstí nevadilo. Ovšem nebylo to na klasiku, protože stopy na klasiku nebyly vyježděné, na to málo sněhu.
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice
Vloženo 28.1.2023 17:43
Na Benecku krásné rovné tratě, jezdí se nádherně. Sněhu by mohlo být víc, ale ještě to šlo… Stopy na klasiku ale nejsou, jen bruslení.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 30.1.2023 15:40
Trasa Béďov - Vítkovice, skejt.
Celé jizerky bomba. Všude sice stará úprava a udusané od lyží, ale rychlý tvrdý sníh. Staďák - Šámalka - Kristiánov - Rozmezí - Knejpa - Kůrovec - Hraniční - Kiosek paráda. Nejlepší část od Kiosku po Jizerské na Jizerku, tam to jelo jak po teflonu, i když je to trochu rozšlapané od pěšáků. Jenom od Pešákovny na Jizerku je magistrála přerušená a objížďku jsem netrefil, tak kousek pěšky na Jizerku. Dále až ke Královskému mostu sněhu dost, jenom posledních 300m pěšky, nedá se brzdit. Dále po zelené pěšky 500m nahoru a od Orle zase lyže. Pozor - od Orle na Izerski Dzial je pouze 3cm sněhu, rozšlapané od pěšáků, prosvítá asfalt, sníh špinavý, plný bordelu s kamínkama. Dál směrem na nádraží Harrachov neupraveno, ale projetá stopa sviští jak po kluzišti. Pak doleva pěšky po Misarově cestě dolů do Harrachova na Nový svět a dále pěšky na vlek nahoru na Čerťák. Kousek se sjezdařema po sjezdovce, zde dost umělého sněhu, a dál už po Krkonošské magistrále přes Studenov na Ručičky. Hezky upraveno, skoro žádní lyžaři. Od Ručiček dál pozor: neupraveno až na Dvoračky je to ledové koryto, opačným směrem sjezd je o hubu. Z Dvoraček dolů na sjezdovce jsem zlomil hůlku, ale to nevadí, protože dál po Vlčí cestě super ůprava rolbou a pohodový sjezd až na Rezek (tato cesta není značena jako běžkařská, ale upravuje se a končí na novém malém parkovišti Pod vlčím hřebenem - nové nástupní místo). Na Rezku pár Medvědů do mě a pak pěšourem do Vítkovic.
Sněhu není dost, občas se píchá do silnice, hlavně v Polsku, ale za týden to bude všude super.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 27.1.2023 18:38
Děkuji Janule za skvělé doporučení. Svezení dnes po tvé trase úžasné. Já skate, ale stopa všude krásně vyfrézovaná. Spáleňák, Kostel, okruh Dlouhý hřeben, Lysečinská bouda, Kraví hora, Pomezky a zpět Spáleňák.
Nevíte někdo zda se dá bruslit až do Žacliku přes Rýchory? :-)
Úpa a Rýchory
Vloženo 27.1.2023 17:21
Misto u celnice vyhrnute pro cca 10 aut, kousek nad mistem kde cervena turisticka znacka krizi silnici. Pak 80m lesem po vyslapane pesine snehem do zatacky Terexu.
(Odpověď na dotaz uživatele zorka z 27.1.: Ahoj, jak se prosím dá vyrazit z celnice na Terex - lze nechat někde u celnice auto ? (na mapě jsou vyznačena 2 parkoviště a pozemky snad už patří Harrachovu .. ?))
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 25.1.2023 19:29
Horní Malá Úpa dnes naprosto famózní 👌🫶 Počasí perfektni a ráno čerstvě upravena Lyžařská až na Lysečiny, Dlouhý hřeben (nejlepší),Kraví hora (pár pěšáků to rozdupalo,ale nic hrozného),celkem 21km.
Všude perfektní stopa, pruh na bruslení měkčí, sněhu dost ,občas leze tráva nebo zem, ale opravdu jen minimální plošky a jde to objet,takže jsem docela litovala,že jedu na starých šupinách😉, protože odpoledne cukaly,jak se sníh na slunci měnil.Ze stromu pršelo (námraza a sníh),takže pod stromy hromádky někde ledovaté,jinde skoro na vodní lyže 😉skate pruh moc nejel,jak je to měkké,stopa byla lepší,hezky držela.Jo a u Kostela byla asi nějaká havárka,je tam vylita voda na cestu u křižovatky,která zmrzla na led,ale jde to objet.Vyražte než to zapadá 🤩
10:22
10:43
10:54
11:25

» Zobrazit všechny fotky (celkem 13)

Úpa a Rýchory
Dotaz Vloženo 25.1.2023 21:20
Ahoj,
V sobotu chceme ist na bezky Snezka -> Loucni buda a spatky.
Ocenime akekolvek info o schodnosti a kvalite bezkarskej trasy.
Je to vhodne na bezky alebo len skialpy? Dakujem
Zodpovědět Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Dotaz Vloženo 25.1.2023 15:10
Dobrý den, budu moc vděčná za aktuální info ohledně kvality stop na Černé hoře, Pěnkavčím vrchu a také Fit stopa ve Špindlu podél Labe. Předem děkuji každému, kdo dá zprávu.
Zodpovědět Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 23.1.2023 8:16
Na lyžařskou turistiku dobrý, upraveno, ale místy leze tráva i balvany. Hlavně ve sjezdu trochu divoké. Jinde spadane větvičky. Stopy jen od lyžařů, na strojovou není dost sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel Novotný z 22.1.: Dotaz - Nevíte jak to vypadá v Pasekách směrem na Štěpánku a okolí? Díky)
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 22.1.2023 15:32
Večer v sobotu z Míseček k Mohyle přes Šmída, nádhera, jen v zatáčce pod Vrbatovou boudou obří návěj. Dneska stopy na stadionu. Rolbou na skate projety okruhy 5, 7 a dokonce i 10km. Občas vykukují klacky borůvčí, párkrát roztátá místa u potoků přes cestu. Krásný prašan, ideální na modrý vosk a klasiku. Na skate dost měkké.
11:27
11:28
11:45
12:11

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 22.1.2023 13:13
Dnes Mísečky nový sníh upraven rolbou.
Nejlepší byla svážnice k Medvěďínu.
Je to na béčkové lyže,ale i tak překvapivě dobré.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 22.1.2023 0:11
Tábor a okolí - beznadějné

Ale na pěšky ok - co byste letos chtěli...
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice
Vloženo 21.1.2023 15:54
Černá hora. Nahoře do 12h napadlo asi 15cm, dole na Hofmankach jen zhruba 5. Vrchní partie sněhu dost, silně foukalo, tak občas zavej. Nahoru i dolů stále pouze po sjezdovce. Na sjezdovce Hofmanky rolba rozhrnula nastrikany technický sníh, ale neupravila, s obtížemi sjízdné jen po kraji.
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 20.1.2023 1:04
Jel jsem ze Špindlu nahoru na Medvědín po červené sjezdovce - jediná cesta, kterou se dá nahoru vyjet po sněhu. Sjedzdovka nic moc, technický sníh, občas kamínky, hodně lidí.
Z mědvědína je pěkně (lidmi) projetá červená, která vede plus mínus po hřebínku směrem ke Zlaťáku. Dá se tam i se skejty. Vršek cesty na Vrbatku je dobrý a nahoře pak, od Vrbatky na prameny Labe a zpět je to parádní - dost sněhu, pěkně ujeto, na bruslení pěkná cesta. Stopy tam vyřízlé nejsou.
Zpátky jsem sjížděl z Vrbatky až na Mísečky - spodní půlka cesty (cca od rozcestí s odbočkou na Medvědín) je hornší, v zatáčkách koukají kamínky, jednou jsem zahlédl asfalt - ale když se jede opatrně, dá se projet dobře (je to ale na dvojkové lyže). Na tratích jsem jel jen nejmenší kolečko: ke střelnici a zpět. Jet se to dá, ale rolba tam nejela - zřejmě je tak málo sněhu, že by to akorát rozorala. Takže stopa vyřízlá není. Občas kouká tráva nebo kamínky.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 17.1.2023 20:47
Nejlepší svezení aktuálně v republice.Zlate návrší-Pramen Labe-Labska Bouda.Hranice Česká budka-Sněžné Jámy neupravené.Z Míseček na Vrbatovu boudu v pohodě s opatrností hlavně dole. Opravdu aktuálně něj. okolí Labské Boudy.Maji to utažení rolbou.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 9.1.2023 16:30
Poslední ostrůvek sněhu v moři bláta, ke kterému se upínají skluznice běžkařů ze širokého okolí, byl dnes ještě sjízdný. Místy se již objevuje bláto. Na skate to šlo. Stopa na klasiku byla použitelná tak na 60% okruhu.
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice
Vloženo 7.1.2023 19:51
Po chřipce jsem se rozhodl pro rekonvalescenci na hřebenech. Vyrazil jsem na skialpech a manželka s dětmi na běžkách. Fialový klister moc nedržel. Na Horních Mísečkách, žádný sníh. Od odbočky na Medvědín se dá po silnici jet s trochou opatrnosti asi se 3 sundáními. Z Vrbatovy boudy krásný sjezd na 4 pány, k České budce se musí občas obcházet. Cesta na Sněžné jámy je skoro nesjízdná, dá se ale velmi opatrně jít příkopem kolem. Ze sněžných jam pár kroků pěšky, pak nádherný sjezd na Labskou boudu. Přes Pančavský vodopád zpátky na Vrbatku a pak na Mísečky. Teplota kolem nuly, pod mrakem, sníh rozbředlý. Snad se to zlepší.
11:42
11:46
11:52
12:44

» Zobrazit všechny fotky (celkem 25)

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 1.1.2023 18:03
Nesouhlas se Sedlonkou, bylo to super, ale chtělo si přivstat. Vyrazil jsem před osmou z Vosecké boudy přes Tvarožník k České budce a pak přes Labskou louku na Harrachovy kameny. U Vosecké už je to nesjízdné, nasadil jsem lyže nad Tvarožníkem.
Pak jsem se vrátil na Českou budku a pokračoval k chatě Wawel. Kolem ní je to vyfoukané, přenášel jsem, než jsem pod Vysokým kolem nasadil a sjel nadivoko na Martinovku. Z ní na Labskou boudu po značce opět dobře sjízdné kromě pár set metrů před Labskou. Z ní přes U 4 pánů na Lysou horu, to už byla rozšlapaná břečka.
Ale jak tak vidím předpověď počasí, souvislý sníh dlouho nevydrží...
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále – jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a dost se prolínají. Specialitou je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty (chaty, sídla, hory) jsou označeny pomocí různých červených symbolů, které ve formě plechové značky ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek. V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.

Členění oblasti Krkonoše