Krkonoše – běžky

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské…

Číst celý text

Členění oblasti Krkonoše

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 7.12.2021 19:24
V Krkonoších zima začala! Snad vydrží. Kolem Míseček je 30-40 cm sněhu, z toho cca 3 cm nový prašan. Sníh je čerstvý a boří se. Na neupravených tratích (většina) se hůlky boří až na hlínu.
Ze závodních tratí je upravena Medvědínská svážnice, dále 2 km okruh a kus 5 km (ke "zkracováku", kde se odděluje 5 km a 10 km). Upraven = kdysi to uhrnula rolba, tedy pevný podklad na skate, ale stopa jen od lidí (viz foto 2).
Směrem na Benecko je prošláplá jedna stopa, celkem kvalitní (viz foto 3), jen se v kopci boří ty hůlky. Zbytek 5 km okruhu celkem kvalitní stopa, prudké kopce vyplužené (viz foto 1). Východní část 7 km a 10 km okruhu je také prošláplá (už méně), v prudkých kopcích to stojí za starou belu (viz foto 4).
Sníh je kvalitní, zatím nepřemrzlý, drží to na modrý V40. Lidí malinko, silnice na Mísečky se dá jet bez řetězů. Sjezdovky ještě nejsou otevřené, pilně se zasněžuje (viz foto 5).
13:09
13:26
13:53
14:22

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 6.12.2021 16:52
Zůstaly krásné stopy z víkendu. Dnes stejná trasa jako včera plus nahoru i dolů z Janských na Černou horu po cernohorske silnici. Vše projeto od víkendu, od Zineckerovy boudy dokonce kousek čerstvý mansestr nahoru na Černou. A cely den trošku sněží, takže ve stopě malinko čerstvého prašanu. Takže luxus!!!
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 5.12.2021 17:01
Dnes z Černé Hory přes Velký okruh ke Kolínské (odpovídá gps z rolby), dobře průjezdná, sněhu dost, od Kolínské dál přes Lučiny, Zahrádky, k Lesní boudě všude upraveno i na klasiku. Trasa Jánské lázně-vrchol Černé Hory taky protažený, sice bez stopy, ale v pohodě sjízdné.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 5.12.2021 16:49
Okruhy na Benecku upravené, cesta Rovinka - Pirát rozkopaná vším možným, ale se stopou
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 5.12.2021 11:10
Kněžice - Sovinec
Upravováno pro natěšené lyžaře z Vrchlabí a okolí. Ve vrchní části u hřiště kasička na příspěvky. Zatím nádhera na skate, snad to vydrží. Dnes se dá už nastupovat i z parkoviště na Křížovkách.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 4.12.2021 18:38
Rovinka, rozjetá cesta od aut. Od křížení s Labskou sjezdovkou urolbovano. Od Jilemnicky na Medvedin jakž takže.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 4.12.2021 18:15
Komu čest tomu sláva, Kněžický vrch - Sovinec, nevím kdo, nevím proč a nevím pro koho. Krásně upravený cik cak okruh na bruslení. Navážejí sníh z okolí. Pár lidí, navzájem se zdravící. Tleskám a děkuju. PS: skoro ráj, ale není tam bufáč.... :-)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 3.12.2021 20:21
Z Janek na Černou, snehu dost ale kvalita bídná. Rozjezdeno autem a skutrama az pod horni sjedovky...odtud urolbovano a krasa. Snih premrzlej.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 3.12.2021 19:51
Na bruslení nic, buď měký a nebo tam byl traktor. Čuc OK, nad prezidentským expresem, na louce tvrdý površek podél silnice, supr póčo, na začátek dobrý, tam a sem a i trochu vody se dá pustit.......
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 3.12.2021 17:49
Dnes z Pece na Černou horu. Kladenska cesta vyjeta od roleb. Uprava zacina za Kolínskou a odpovídá záznamu rolby na bilestopy.cz. Bohužel bez vyřízlé stopy na klasiku (vsude), ale i tak si to dnes člověk nadmíru užil.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 3.12.2021 17:44
Na pásech vystoupáno k mohyle a potom zpátky na Mísečky ke stadionu. Sněhu všude zásoba 20-30 cm, přemrznutý a na silnici rozšlapaný od pěších. Rolba zatím nahoru neprojela. Po sjezdu prohlídka na stadionu, kde již upraveno na malém okruhu zatím bez stopy. Povrch pevný zmrzlý odpoledne možná trochu povolilo. Počasí ideální občerstvení ve Stopě otevřené. Snad podmínky vydrží i nadále.
10:24
10:26
10:27
10:37

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7) + jejich polohy na mapě

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 2.12.2021 13:36
Na Mísečkách je upraveno 3km kolečko a svážnice - sněhu hromada i na kvalitní lyže (20-30 cm ve stopě). Stopa pro klasiku chybí. Parkoviště zatím stále jede letní režim 30 Kč/h.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 27.11.2021 23:15
Dnes 27.11 přes Lisci hrbet se občas dalo nasadit s rizikem poškrábání skluznice. K večeru zpět přes lisci cestu souvisla vrstva zatuhleho sněhu, pro klasiku po rovince a do kopce ok, sjezd jedine bez pluzeni.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně

Aktuality ze sezóny 2020/2021, popř. starších

Vloženo 14.5.2021 13:04
Na asfaltce z Míseček na Vrbatovu boudu zbývá sníh na posledním cca 1.5 km. Je tam většinou mokrý led, jenom někde mírně natátý, dobře se po tom bruslí, ale na klasiku to není. Jízda dolů příkopem protože ten led je moc rychlý a nedá se brzdit :)
Bude to odtávat, ale pokud někdo chce bruslit na pár stech metrech tak to by se tam snad dalo ještě pár dní najít.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 12.5.2021 13:13
Dnes ráno jsem se rozloučil s touhle senzační běžkařskou sezónou. Před sedmou ranní jsem vyrazil z Míseček na Vrbatku a dál na pramen Labe. Nasadit se dalo mezi druhou a třetí serpentýnou (tedy prvních 1,5 km pěšky). Pak na Vrbatovu boudu dvě krátká přenesení (několik desítek metrů), ze začátku sníh dost špinavý, ale dostatek (vrstva většinou tak 20-40 cm). Nahoře jsem musel přenést asi 200 m kolem Vrbatova návrší, pak už pohoda. Dojel jsem na Českou budku, tam sníh končil a nezdálo se mi, že by šlo někam rozumně pokračovat. Užijte si ne příliš parné léto, díky všem reportérům a hlavně díky za tenhle web!
7:13
7:24
7:40
8:02
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 13.5.2021 14:47
Ahoj, se skvelou sezonou jsem se byl rozloucit v utery: Spindlerova bouda - Slonecznik - Lucni bouda - Vyrovka - Klinovky - Plane - Spindleruv Mlyn.
Na temer pulku kvetna paradni svezeni: nasadit bezky slo jiz 200 m nad Spindlerovkou, pak az po Lucni jen jedno prenaseni, cca 100 m kousek za rozcestim se zimni cestou na Lucni. Mezi Lucni a Vyrovkou jiz vyfrezovano na asfalt, ale temer cely usek lze jet vedle mantinelu. Stejne tak usek Vyrovka - Na Rozcesti. Na Klinovkach jiz jaro, ale dalo se dojet az k utulnam, pak 100 m prenest do lesa, dalsi prenaseni jiz 500 m pres paseky, nasledne 50 m u srubu, pak jeste 50 m pred Planemi a Hromovka sla sklouznout az do 2/3 bez prenaseni, pak uz sebehnout pesky k autu.
Shrnurti: po Klinovky na pulku kvetna vyborne, pak uz s kompromisy, se kterymi jsem ale pocital.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 11.5.2021 21:36
V pondělí z harrachovské celnice, Terex, Vosecká, Prameny, Lysá, Čertovka a zpět. 18km na lyžích (šutračkách) vč. 2 sjezdovek, 16km pěšky. Ty hlášený nehorázný haldy sněhu jsem teda čekal větší, než byly. Souvislá vrstva byla jen vyloženě na hřebenech a rozhodně to nebyl všude metr. Metr jsem nepotkal snad nikde, možná nafoukanej ze strany Kotle, kousek vedle ale zase bylo nula. Labská louka 60cm a celkem rovný, ale v tomhle teple dost měkký, i tak to bylo krásný, na hranici tak 20 a to oraniště od procesí polských pěšáků. Nahoře jsem potkal tak do deseti běžkařů, níž jen chodce. Amatéři se skialpama, který vůbec neumí používat, už maj naštěstí v kalendáři jaro/léto, nepotkal jsem ani jednoho. Terex těžká slabota, někdo mě pár dní do zadu namlsal, ale asi to za tu dobu dostalo dost zabrat. V těhle vedrech to taje doslova před očima. Původně jsem se tama chtěl i vrátit, ale už jsem to zklamání nechtěl trápit podruhý. I na Voseckou už to tenhle týden asi zmizí. Podle protijdoucích už se nedá sjet ani na Dvoračky, tak jsem to vzal na Lysou a sjel/sešel směrem k Ručičkám, odtud na Čertovku choďák a shora je jedna sjezdovka ještě sjízdá až dolů k řece - teda byla, v pondělí. Dneska už tam musí jedno dvě místa být bez. Vzhledem k tomu, ten metr nahoře opravdu není, a k tomu, co nás čeká za počasí, tak zavíračka. Někde pod Bílym Vrchem si někdo na cestě odložil oranžovošedočernej návlek Spohey, nejspíš tam ještě bude...
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 11.5.2021 14:01
Jel jsem od 4 pánů na K. snidani, potkal tam Nemce a tvrdil, ze z Harrachova je 1 km snih a zbyle 3 jsou asfalt. Na K. snidani uplne v pohode, sjezd sice spis na skiapl,ale snehu dost, krome dvou krátkych useku pres potoky. Dale na Voseckou (zavreno) asi 2x sundavani na 10 metru, jinak pohoda.
(Odpověď na dotaz uživatele Věra z 10.5.: Jak je to se sněhem Vosecká bouda,Krakonošova snídaně,Harrachov?)
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 10.5.2021 23:22
Ahoj, dnes z Hornich Misecek na Zlate navrsi a zpet.
Nasadit bezky by slo jiz v prvni ostre pravotocive zatacce nad Jilemnickou boudou, ale tam jsem potkal dnes rano frezu, kterou jsem predbehl, ale vsem za mnou se jiz pristup na hrebeny s bezkami na nohou zkomplikoval. Nahore porad parada a spoustu snehu. Dolu jsem jel pres Smidovu vyhlidku a Medvedin, kam akorat freza okolo 10:30 hod. dorazila.
Musel jsem tedy dolu po sjezdovce (2x sundani lyzi, nahore cca na 100 m, dole jen na 10 m), jinak to slo az temer k parkovisti.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 9.5.2021 12:46
Lyže možno nasadit už 10m od parkoviště v Mísečkách (výstup po sjezdovce na Medvědín a co nejrychleji na hřebeny). Tam všude moc pěkné svezení (vyfoukaný sníh akorát u vysílače Sněžné jámy ale i tam bez sundání lyží). Sníh spíše pomalý ale neboří se. Opalovací krém nutnost.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 9.5.2021 8:49
Mísečky-vrbatovka-pramen labe sníh přesně jak výše popsáno, ale bez opalovacího krému a slun. Brýlí pěkně spálený obličej i při včerejším polojasnu, dnes v neděli to jistě chce kůži chránit.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 8.5.2021 19:25
Mezi Voseckou boudou a Krakonošovou snídaní sněhu habaděj. Lyžařský zážitek je sice snížen tím, že cestu projela čtyřkolka, na druhou stranu sníh byl tak pomalý, že jsem při sjezdu neměl problém, a bruslaři směrem nahoru si taky nějak poradili. Níž jsem nejel, ale minimálně pod Krakonošovou snídani bylo sněhu dost, jela tam teda taky ta čtyřkolka..

Alternativou kudy do Harrachova, může být Terex. Ten má sněhu snad přes půl metru, jenom jak tam nikdo nejezdí, a rolba tam byla naposledy snad před dvěma měsíci, tak se to hodně boří. Dojel jsem jen kousek za Telefonku viz GPS https://strava.app.link/oAxbcWX25fb, pak jsem to otočil, ale ten jediný lyžař, jehož stopu jsem tam viděl, jel ještě dál.

Nadšený z velkého množství sněhu jsem si říkal, že z Krakonošovy snídaně po Kladové cestě na Ručičky to bude v pohodě. A zpočátku skutečně bylo, minimálně půl metru sněhu, navíc o stupeň až dva tvrdší povrch, než na Terexu, a minimum stop od pěších. Jenže jak mávnutím kouzelného proutku sníh zmizel, před rozcestím 15 - Kladová cesta u Matese jsem přenášel ještě jen 150 m, odtud dolů k údolní cestě z Rýžoviště téměř komplet bez sněhu, skoro 2 km s lyžemi v ruce.

Nahoru na Ručičky údolím jehličnatý sněholed, aspoň jsem si mohl pochválit volbu vybavení (ultrakameňačky a kombi boty), trochu po tom bruslit šlo, bez sněhu jen 10 + 10 + 20 m, dolů asi o hubu a lyže. Ručičky - Dvoračky nic moc, 6 úseků bez sněhu (20 + 50 + 20 + 50 + 200 + 10 m) plus ještě okolo Dvoraček žádný sníh. Pěší mají jasnou převahu, zaslouží si ji a doporučuji jim to.

Lyže jsem nasadil pár desítek metrů nad Dvoračkami a už je nesundal, i když v tom stoupáku je to asi jedno. Nahoře zas nádhera.

(Odpověď na dotaz uživatele Snoopy z 7.5.: Prosím nevíte, jak to vypadá se sněhem od Harrachova podél Mumlavy směrem k Vosecké boudě - kde lze nasadit běžky? A dále směrem na Labskou b.? Podle webkamery už i u Vosecké kouká na louce tráva...)
10:50
11:02
11:02
12:02

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 8.5.2021 19:10
Okolo 14 h na silnici z Míseček na Vrbatku 3 kraťoučké úseky bez sněhu (4m, 4m, 1m), sníh začíná kousek nad Mísečkami u místa, co odbočuje ze silnice zelená turistická do Kotle. V dolní části špinavější, lepší na skate než na klasiku (stopa není), sdílené s pěšími, ale na květen paráda. Výdejní okénko na Vrbatce dnes otevřeno. Nahoře ujeto několik cest rolbou z Labské, po ránu to je na skate nádhera. Cesta na Voseckou je povolena pouze po hraniční hřebenovce, sice tam chodí spousta pěších výletníků (z Polska na na Szrenici jezdí lanovka), ale to vůbec nevadí. V neděli to bude stát za to. GPS záznam viz https://strava.app.link/oAxbcWX25fb (část už je popsaná ve zprávě z rána, část bude v jiné oblasti později).
9:36
9:55
10:03
10:16

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 8.5.2021 9:06
Na Miseckach cca 3 cm nového sněhu. Okruhy mají poslední úpravu asi tu týden starou,viz zprávy níže. To by nevadilo, ale až na pár stovek metrů jsou zničeny ctyrkolkami. Na skate nedoporučuji vůbec, na klasiku stopa místy přežila, ale stejnak je asi lepší hned zamířit na hřebeny. Což jde i po svážnici k Medvědínu (taky upraveno před týdnem a 4kolka byla jen na menší části) a pak vzhuru po sjezdovce.
8:25
8:28
8:54
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 7.5.2021 23:42
Dnes v pátek nástup 300m nad Jilemnickou na Miseckach.Na Vrbatovce opět zavřeno ale odměna na mě čeká vzápětí slunce a hlavně rolbou upravená cesta pře Čtyři Pány na Labskou tam káva,Pivko,klobáska a hurá na pramen Labe tam je vše pod sněhem k České budce sněhu spousta. Začalo sněžit tak zpět na Labskou a pak krásně na Martinovku.Jeste jednou díky klukům z Labské boudy za krásný svezení (mimochodem celou zimu upravovali cestu jen oni skiarel to měl...)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 5.5.2021 15:28
Dnes super svezení bez přenášení lyží.Nastup cca.300m nad Jilemnickou boudou.Od Vrbatovky přez Čtyři Pány na Labskou boudu upraveno rolbou(Budou do neděle upravovat každý den)tak i bruslení možno.A navíc na Labské otevřeno okénko každý den relativně velký výběr a rozumné ceny.Tak kdo nezazimoval tak se tam určitě potkáme můžu jen doporučit!
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 4.5.2021 17:26
Dneska rozloučení s dlouhou a nádhernou zimní sezónou, kterou jsem celou jezdil v Jizerských horách, takže na závěr Krkonoše. Pěšky od Hotelu Fit – Fun – Ručičky – Dvoračky – Růženčina zahrádka, kde během dvou set nadmořských metrů neuvěřitelný rozdíl – a zima se vším všudy, metr sněhu, občas sluníčko, ale strašně silný vítr, ze kterého šla na mě místy hrůza. Potom tedy – U Čtyř pánů – Labská Louka – Svinské kameny – Vosecká Bouda – Krakonošova snídaně – Mumlavské vodopády – Harrachov.
9:23
10:32
10:32
10:42

» Zobrazit všechny fotky (celkem 13)

Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 2.5.2021 21:28
Dnes v 15:00 z Míseček směr Vrbatka.... cca 200 m na H. Mísečkama možno nasadit lyže..... sníh mokrý, ale podklad byl rovný. Bylo to bez stopy, ale napadlo cca 3-5 cm noveho mokrého sněhu, tak to bylo čisté bez jehličí.... kousek pod Vrbatkou, šla teplota pod nulu. Nahoře na hřebenu ledová krusta...nový sníh nafoukaný do sněhových jazyků..... viditelnost téměř na 20m.... Sněhu stále dostatek.... Určitě to půjde i příští víkend, ale záleží jak to bude s kvalitou podkladu..... Jinak při cestě zpět přes Medvědín.... a pak dolů po sjezdovce... stále to šlo sjet.... a překvapení nakonec... upravené stopy na H.Mísečkách (závodní okruhy) jel jsem jen kousek, ale dnes upraveno rolbou .... ale moc to nejelo... pokud to ráno přituhne, bude to krásné poježdnění.... jinak krásné ukončení sezony.... Parkování na Mísečkách 30CZK/hod. Bohužel ani Vrbatka ani na Medvědíně nebylo otevřené okénko, ale není se co divit. Potkal jsem 2 lidi na skialpech a 2 další běžkaře :).
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 2.5.2021 11:49
Mohu potvrdit Lukášovu zprávu, že na Mísečkách je sněhu ještě dost, objel jsem si teda jenom dvojku, víc sil jsem po celým dni neměl. Ta trocha jehličí je v květnu snesitelná, vytáté fleky na trati nikde ještě nebyly. Byl jsem i na hřebenech, kde je sněhu hodně a bylo i upraveno mezi Labskou a Vrbatkou přes rozcestník u 4 pánů. Ale odpoledne to bylo rozměklé a rozdupané. Dolů se dalo sjet po silnici až skoro k ceduli Mísečky, pak nutné přenést. V serpentině nahoře už také moc sněhu nebylo, ale jinak ještě silná vrstva všude.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 2.5.2021 11:42
Vyrazil jsem na skate po poledni z Harrachva po sjezdovce nahoru, celá je krásně bílá a nahoře se dalo jet po běžkařské a objet tak vrcholek Čerťáku. Odbočka na Studenov kolem vypadá dobře, ale po asi dvoustech metrech sníh skončil, tak jsem se vrátil a pokračoval horní cestou, ale i tam jsem musel sundat a přezout na běžecké boty, sníh už tam není, pak dál směrem na Ručičky nejdřív nic, pak asi kilometr sníh na okraji cesty byl, ale pak ve stoupání zase nic. Nahoře na Čertově pláni už se nasadit dalo a přes Ručičky a dál na Dvoračky se jet dalo už dobře. Sjezdovak nahoru na Lysou je v horních partiích skoro bez sněhu, ale ještě se tam jet dalo. Pak dál ke čtyřem pánům to bylo hodně měkké a rozdupané. Více viz příspěvek v další oblasti
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice

O oblasti

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále – jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a dost se prolínají. Specialitou je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty (chaty, sídla, hory) jsou označeny pomocí různých červených symbolů, které ve formě plechové značky ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek. V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.

Členění oblasti Krkonoše