Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské…
Členění oblasti Krkonoše
» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)
Chladné ráno a zvědavost co zbylo ze sněhu na hřebenech mne vylákaly na poslední běžky. Po přečtení posledních reportů /Pomy, Rob/ jsem si nedělal velké naděje na sklouznutí ale zkusil jsem.
Ultra kameňačky, se šupinami. Příjemná teplota nad nulou, bezvětrno, na parkovišti H.Mísečky při příjezdu tři auta, včetně mého...
Z parkoviště v teniskách, boty běžk. na batohu a lyže v ruce jsem vyrazil zkratkou po žluté nahoru. Přezul jsem a lyže připnul prvně nad třetí zatáčkou. Čtvrtá vytátá a pak úsek až k odbočce ke Śmídově vyhlídce značně "okousaný" od sněhu. Nad odbočkou směr Vrbat.bouda asi 100-200 m s přenášením /nebo přeťapání/ a dále rovina k chatce Zel. stř. se sněhem. Paradoxně je pokryta pouze cesta, stráně na úbočí nad i pod jsou beze sněhu. Kolem býv.Jestřábí b. přes roz.nad Kotelní jámou /nutnou křižovatku přenést s lyžemi v ruce/. Pak je jediná varianta jízdy po Hančově louce - vrstevnice cca na úrovní řopíků směr Harr.kameny, kotel, Lysá h. Jediné místo kde se dá ještě jezdit a dívat se na holé stráně Pančavy, Violíku, Sněžných jam, dokonce i pohled ke vzdálené Sněžce ukazuje okolí Luční boudy bez sněhu ...."Bizár"
Nazpět jsem odbočil z Masarykovy sil. /pěkný úsek sjezdíku/ na rozcestí a odbočku ke Šmídově vyhlídce a nějak se na lyžích dostal ke Svinským loužím. U vysílače Medvědín, sucho, sjezdovka na Mísečky, sucho....přezutí do tenisek a po sjezdovce k parkingu.
Krásný výlet !
» Zobrazit všechny fotky (celkem 16)
Bylo to fajn, ale horky vzduch a jarní slunce delaji snehum rychly konec, timhle tempem bude za par dni vsechno fuc. Pruroda je letos tak o pet nedel rychlejsi. Tak zas za pulroku.
Z parkoviště pěšky ke křížení svážnice a Vodovodní cesty, pak už na běžkách bez sundavání, ale často na hraně směr sjezdovky. Nejlepší svezení bylo na svážnici za křížením s modrou sjezdovkou. Tam jsem jezdil tam a zpět na celkem tvrdém podkladu a čistém sněhu. Následně po červené sjezdovce na Medvědín, přes Šmídovu vyhlídku na Zlaté návrší. Masarykova cesta již měkčí, ale sněhu dost. Na Zlatém návrší zmrzlé. Dolů pak jedno přenášení a končil jsem v předposlední zatáčce u křížení s horní částí Vodovodní cesty z Medvědína, pak už bylo více asfaltu než sněhu.
Na hřebenech to ještě chvíli půjde, ale přístup a sestup už je teď komplikovaný.
Jak to vypadá teď nevím, kvůli vysokým teplotám je každý den hodně znát, navíc lanovka ze Špindlu má pauzu až do 1.5.
Svážnice přes sjezdovky na Medvědíně je díky urolbování v lepší kondici, ale zatím se jakž takž dá jezdit i směrem ke střelnici. Na letošní sněhovou bídu příjemné velikonoční svezení na konci sezóny.
Nebo lze z Tetrevich vyrazit na magistrálu (liščí cesta). Po už cca kilometru je snehu dost, lze dojet směr Friesovy, Zadní rennerovky a dal výš Dvorská, na rozcestí tam už je to backcountry paradise :)
» Zobrazit polohy fotek na mapě
3 hod klasika, mikro na ultra měkkých kameňačkách
Obě svážnice sjízdné, sněhu stále dost, úprava na skate, byť několik dnů zpátky, je nadále znát.
Horní částí modré sjezdovky nahoru k horní stanici lanovky-sjezd k 2.zatáčce- Mohyla.Harrachovy kameny a zpět po silnici až k ceduli H.Mísečky /na lyžích/.
Masaryk.silnice není tak jezdivá a uhlazená jako obě svážnice ale na skate sněhu dost. Je na ní patrná snaha o pluhování /marná..../ a od 2-3 zatáčky sněhu ještě přibývá.
Nahoře docela funělo..JVvítr...Horská služba (??) měla nějaké závody či testy na skialpech.
Skol
Kvitoval jsem, že všichni co jsem potkával byli na lyžích a nikdo cestou nepobíhal po sněhu v trailových botách.
Takovej nešvar poslední dobou na hřebenech......
» Zobrazit všechny fotky (celkem 16)
Trasa: Pec, Zahrádky, Lesní b., Lyžařská b., Liščí hora, chata Na Rozcestí, Výrovka, Luční b. Slezský dům, Sněžka. Zpět stejnou trasou.
Z Pece na vršek Zahrádek po silnici pěšky, kolem Lesní boudy cca 400m na běžkách (kameňačky), od Lesní k Lyžařské opět pěšky (na silnici byl asfalt). U Lyžařské boudy jsem bežky už nandal, dál už byl všude (až na Sněžku) souvislý sníh. Od Lyžařské na Liščí horu to bylo dost rozdupané od chodců a jak to bylo zmrzlé víceméně na led, tak to nebylo moc příjemné. Z Liščí h. na Rozcestí zase tvrdé, ale dalo se. Od Rozcestí k Výrovce taky ok. Jediné nepříjemné místo bylo nejprudší místo výstupu od Výrovky nahoru ke Kapličce (směrem na Luční b.) - šel jsem tou širokou cestou úplně vlevo, u které je tyčové značení a byl to led (i na cestě i mimo cestu). Nějak jsem se tam vyškrabal, ale při zpáteční cestě jsem zjistil, že kdybych šel naopak širokou cestou úplně vpravo (jezdí tamtudy rolby na Luční b.), tak ta je zaprvé pozvolnější, ale hlavně na ní není led, ale příjemný sníh. Cesta dál kolem Luční b. ke Slezskému domu v pohodě. Od Slezského domu na Sněžku sníh nebyl, až na posledních cca 50 metrech byl led (bez nesmeků velmi nebezpečné).
Netuším, jak to tam vypadá teď, sice v neděli a následující noc napadl čerstvý sníh, ale pak bylo zase trochu tepleji... Tak snad i tahle starší informace někomu pomůže.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin Sajal z 24.3.: Uvítám jakékoliv zprávy z období neděle - úterý z míst jako úsek mezi Kolínskou boudou a Zahrádkami, Liščí cesta, okolí Dvorské boudy, příp. úsek přes Liščí horu k Lesní boudě. Info z dalších blízkých míst taky potěší, i když tam je to líp odhadnutelné - vyšší polohy na hřebenech budou v pohodě a okolí Černé hory se odhadne podle aktivity rolby. Díky.)
Něco ještě nasněží, sedne a úterý bude asi skvělé. Pak to vzhledem k oteplení půjde asi rychle dolů. Malá svážnice ke střelnici bude brzy nesjízdná. Vypadá to na Velikonoční konec v oblasti okruhů.
https://www.skiareal.cz/zazitky/sportovni-vyziti/bezecke-trate
P.S. ke stadionu lze vystoupat na běžkách po kraji sjezdovky, propojka nad vlekem Louka byla ještě včera sjízdná
bus Šp.mlýn - Špindlerova bouda-Polední kámen-Luční- Kaplička-Výrovka-Rozcestí "buffét"-Klínky- horní stanice Lanovky Na pláni-modrá sjezdovka-Hromovka park.
Terén byl včera cca 10h zmrzlý, běžky starší, odolné, kameňačky IV. třídy, se šupinami, zvyklé na všechno ....
Ráno polojasno, během dne skoro jasno, nahoře na hřebenech určitě pod nulou, studený lehčí vítr od SZ.
Z důvodu uzávěry cesty přes Čertovu louku se musí obcházet směr Luční bouda přes Polsko. Překvapivě sníh i na této polské straně, že je rozdupáno od /také polských/ pěšáků netřeba popisovat blíže. Jezdit se dá později za Poledním kamenem vedle cesty kde se jede pěkně po zmrzlých plochách. Luční bouda - zastávku na jídlo kulajda + maxi rohlík ale kdo chce dát za ohřátou svíčkovou 380,-kč....to je fakt zářez.
Kaplička nahoře nad Luční b. je téměř po střechu zapadaná sněhem.
Cestu využívá rolba z Luční takže sjezd dolů na Výrovku v nejprudší části /tak 200m/ jsme na polozmrzlém a rozbitém podkladu vzdali a sešli pěšky bez lyží pod levotočivou zatáčku.
Návštěva Výrovky neplánovaně ale o to příjemnější překvapení - milá obsluha, lepší ceny než na Luční, maxi borůvkový koláč, výborné espreso+americano.
Dále cesta kolem bufáče na Rozcestí, dolů na Klínovky trochu tvrdší podklad. Další cesta od býv.klínové boudy lesem nedoporučuji- rozdupáno botami, přitom v minulosti jsem tam pěšáky nikdy neviděl....Nicméně v této části na cestě pod Klín.boudami, která na jaře bývá kritická, sněhu stále dost.
Připojení na Krk.magistrálu a takto pohodlně na lyžích až k lanovkám Na Pláni.
Sjezd po modré /nic moc zážitek/ až k rukávu k parkovišti Hromovka a pěšky bez lyží dolů k parkingu.
Mě se výlet moc líbil!
No a teď ta poznámka. Nikdy v minulosti jsem neviděl v zimních podmínkách na hřebenech Krkonoš tolik chodců a běžců. Mluvím o české straně hor. Výsledek jejich pohybu je znát na podložce, zejména na cestách ve svahu a většinou tam, kde terén není jednoduchý. Takovým pravidlem je, že kde je rozdupaný příkrý svah se moc variant objezdů se nenabízí a tam si jízdu dle mého neužijí ani skialpinisti. Já vím, že hory jsou pro všechny ale nechápu proč skupiny mladých lidí běhají v trailových botách po zimních cestách pokrytých sněhem a v podstatě "vyautovávají" zájemce o jízdu na úzkých prkýnkách/back country aj/. Ach jo.
Možná je to následek péče /spíše nepéče/ o stopy rolbami, možná jsou to trendy liberalizace všeho, nejlépe bez pravidel a hlavně, když je nasyceno ego jednotlivce/ů/. Bez ohledu na logiku, že v zimě se na cestách lyžuje.....
Skol
Podmínky: slunečno. Dole sníh rozměklý, na hřebeni povolil jen na cnvíli po poledni, pak zase přituhával. Klistr ani šupiny nezabíraly.
Z Medvědína na Šmídovu vyhlídku dopoledne zmrzlé, nic moc to nebylo ani mezi Martinovkou a Petrovkou. Přenášení: 50 m od Petrovky nahoru, pak z Mužských kamenů do sedla, kolem sněžných jam cca 50 metrů a z Vysoké pláně 150 metrů.
Krásné počasí a prima svezení na závěr sezony.
Masarykova silnice k Vrbatově boudě brutálně rozšlapaná pěšáky v celé šířce a když to v podvečer zmrzlo, tak to bylo dost šílené, hlavně dolů... Jako by nemohli chodit Starou vozovou cestou, už jen proto, že je to výrazně blíž... Tratě pod vrstvou jehličí, ale jel jsem jen nejkratší okruh.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza1994 z 12.3.: Ahoj, má někdo info, jak to vypadá kolem Černé hory, příp. nad Pecí (Magistrála - Liščí cesta, či kolem Výrovky a Luční boudy? Předem díky)
O oblasti
Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále – jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a dost se prolínají. Specialitou je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty (chaty, sídla, hory) jsou označeny pomocí různých červených symbolů, které ve formě plechové značky ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek.
V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.