Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské…
Členění oblasti Krkonoše
Takže kdyby to ještě někoho napadlo, na běžky už sem nejezděte, nemá to smysl.
Skol :)
» Zobrazit všechny fotky (celkem 17)
Bezva výlet. Měkký sníh, slunečno nad Krkonošemi. Masarykovu silnici jsem odspodu záměrně vynechal, je hodně rozdupaná od pěšáků a stačil mi jen sjezd z Vrbatky na odbočku k Šmídově vyhlídce. Nahoře je sněhu hodně ale pěšáků též. Naštěstí nahoře je podél tyčí vyjetá stopa takže tam se docela dobře jede.
Krásný kochací výlet. Skol
» Zobrazit všechny fotky (celkem 12)
» Zobrazit všechny fotky (celkem 12)
Skol
(Odpověď na dotaz uživatele Jiri z 5.4.: Skol, nevite prosim jak to vyzera z Misecek na Labskou? Byl nekdo dnes?
Diky)
» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)
zpet svaznici ke sjezdovkam a dal k zatacce. Upravili okruh ke strelnici, svaznice tez cerstve upravena. Snehu dost.
» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)
Nebál bych se toho. Budete kousíček od tratí v okolí Černé hory a místní skiareál(y) hlásí: "Pro běžkaře je na hřebenech upraveno zhruba 16 km běžeckých tras, zejména na Černé hoře a nad Pecí pod Sněžkou.", dle novinky vydané v úterý - https://www.skiresort.cz/informace/novinky/brezen-za-ceny-vedlejsi-sezony-a-s-idealnimi-podmi_208/. Poslední úprava tratí sice proběhla v pátek téměř před týdnem, ale očekával bych, že před víkendem proběhne další. Na hřebenech půjde určitě lyžovat taky, tam je sněhu dost. Jak bude vypadat přejezd od Kolínské přes Lučiny nad Zahrádky (= oblast, kde bývá tradičně sněhu nejméně), odkud už to bude na hřebeny v pohodě, by musel napsat někdo, kdo tam byl.
Lyže jsem nasazoval až po třech kilometrech (od vlaku), Harrachovou cestou od Čtyř pánů samozřejmě lyže v ruce a pak cca kilometr před vodopádem, celkem asi 2/3 cesty na lyžích. Terexka je úžasná hlavně proto, že tam skoro nikdy nikdo není, byl jsem tam už mnohokrát, na běžkách, na kole, po svých, dnes ani noha - a to je super 😎
» Zobrazit všechny fotky (celkem 14)
(Odpověď na dotaz uživatele Vlada z 22.3.: Kudy nejlepe z hrebenu (Prazska b. a okoli) do Pece nebo Janek? Aby bylo co nejmin pesky, i kdyz s nosenim pocitam a mam na to boty.)
Na Terexu od celnice má smysl nandat lyže tam, co začíná můj GPS záznam - tam zároveň dojela v noci na pátek rolba. Níže je sníh jen 120 metrů od zatáčky. Stopa na klasiku byla i v sobotu po poledni ve výborném stavu, pro skate závisí na denní době a podílu lyžařů k pěším, kteří se tam pohybují, ale většinou je to velmi slušné. Ráno jsem ještě projel bez přenášení, zpátky už jsou 3 metry 300 metrů na začátkem úpravy asfaltové. Viz poslední fotka. V neděli se asi budou přenášet další 2 velmi krátká místa. Celkově Terex super.
Sjezd od Vosecké ke Krakonošově snídani relativně slušně jetelný. Jenom ráno jsem si říkal, že je škoda, že zásobovací rolba za sebou trasu neuhladí. Stopa na klasiku ale byla minimálně ve spodní části neporušená.
Kládová cesta v horní části vynikající, v druhé části se tradičně mírně zhoršuje. Na jednom místě se vytáté místo objíždí škarpou a je tam i další méně hezký ledovatý úsek, ale pořád průjezdné. Na rozcestí Kládovka jsem sundal lyže na 30 metrů na odbočce k Lubochu a dobře jsem udělal, že jsem se tam vydal. Zbytek sjezdy už byl velmi pěkný.
Od Lubochu dolů to vypadalo vyloženě nelyžařsky, ale tam jsem ani nechtěl. Nahoru podél Mumlavy stopa je, ale místy dost jehličí nebo ledu. Směrem nahoru se to dá, dolů bych tam jet nechtěl. Vše ostatní bylo zatím lepší. Kládovou cestu jsem projel znova a pokračoval po její jižní části. Dnes ještě bez přenášení, zítra očekávám 3 kraťoučká. Podél Ryzího potoka na Ručičky sice trochu jehličí, ale úprava pořád hezká.
Od Ručiček nahoru potěšila úprava se stopou na klasiku k první sjezdovce. Pokračování už tak pěkné není. Jedno přenášení bahna asi 5 metrů, některé lesní úseky ledovaté a špinavé. Směrem nahoru jako součást okružního výletu se to dá snést. Něco jako vyjít si na Dvoračky na oběd a pak to sjet dolů by byl čirý nerozum.
Kdo by chtěl z Dvoraček na trasy k Rezku, ať zkusí jet dolů po sjezdovce (vlek jezdil, tak asi bude sjízdná). Ale já už tam nejel.
Ve stoupání nahoru na hřeben jsem na první část nejstrmějšího úseku lyže sundal, kvůli pár šutrům i ledu. Dál už na lyžích. Převládají tam skialpinisté a pěší, běžkaři jsou v menšině. Na hřebenech sněhu habaděj. Přímá cesta na Voseckou je už od 15.3. zavřená, probouzí se tam tetřívek. Takže je třeba jet přes cestu na hřebeni (českopolská hranice), tam už mají pěší jasnou převahu, ale vlastně to ani nijak nevadí. I okolo velkých kamenů, kde občas lezou šutry, to ještě bylo sjízdné v pohodě a bezpečně.
Ještě doporučím dávat bacha při přejezdech mezi stínem a natátými místy na sluníčku, zejména ve stopě. Dnes jsem takhle šel k zemi 2x.
» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (16)
Na hřebenech jsou skvělé podmínky. Nového sněhu je tam spíš 5-10 cm (dole na Mísečkách tak 2-3) a většinou není sfoukaný. Odpoledne byla na všech cestách trochu hrabanka, ve které celkem držel stříbrný klistr. Ledovaté je to jen na hřebeni z Vrbatovy mohyly na Harrachovy kameny (ledovatá není ani horní část silnice na Vrbatku). Nový sníh je i na planinách, takže se po nich moc nedá jet. Překvapivě kvalitní je i hraniční cesta z České budky přes Violík na Sněžné jámy. Je tam znát čerstvý sníh, nikde žádný šutr a dost často je vedle cesty stopa od skialpistů, do které lidi nehamtají. Pouze na Vysokém kole už je sněhu málo, tam se na lyžích moc jít nedá. Sníh je celkem rychlý, jelo to rychle i s naklistrovanýma lyžema.
Tahle nádhera (která asi ještě pár dnů vydrží) začíná zhruba u odbočky z Masarykovy silnice na Šmídovou vyhlídku. Nižší úseky silnice se střídá pískovitý firn na slunci s tvrdým podkladem ve stinných úsecích. No a spodní část silnice je už hnůj. Kolem Míseček to během pár dnů sleze na asfalt a bude se muset začínat u odbočky k pensionu U Kotle.
Kdo zvažujete v pracovním týdnu jarní běžky, mohu Mísečky vřele doporučit.
» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (8)
O oblasti
Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále – jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a dost se prolínají. Specialitou je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty (chaty, sídla, hory) jsou označeny pomocí různých červených symbolů, které ve formě plechové značky ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek.
V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.