Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko – běžky

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Dotaz Vloženo 24.1.2020 14:25
Ahoj, prosím o informaci ohledně aktůální situace v okolí Herlíkovic, popř. trasa Žalý - Benecko.
Děkuji a zdravím běžkaře
Zodpovědět
Vloženo 22.1.2020 15:50
5km okruh na Mísečkách hezky upraveny, jen pozor okolo Labské, tam rolba místy vytáhla nahoru kaminky. I v lese občas trochu více větviček a jehličí. Nejhezčí svezení je magistralou směrem ke sjezdovce Medvědín
Vloženo 21.1.2020 15:55
Dnešní Horní Mísečky byly jedna velká paráda! Sníh krásný a pevný. Tratě upravené. 5/5
Vloženo 20.1.2020 8:35
V sobotu mizérie na Benecku, okruhy nefunkční. Sjízdná jen hlavní trasa od hotelu k Rovince, neupravená, cesta po silnici zpět ledová i na bruslení. V neděli něco napadlo a trochu vylepšilo dojem.
Mnohem lepší svezení ale bylo v neděli z Rezku ke Dvoračkám, kde bylo i více napadaného sněhu, nicméně také neupraveno.
Skol
Vloženo 19.1.2020 14:21
Na Mísečkách od nedělního rána napadlo 2-5cm prašanu. Ledová hora je tak docela slušně pokryta. Po sobotním závodu je velmi slušně upravený 5km okruh i se stopou, rolbou projetý je i 7km okruh, ale před delší dobou. 10km má prošláplou stopu dílem rozjetou od traktoru. Před prudkým stoupáním na 10km jsem na jednom místě zadrhnul o kamínek nebo kus dřeva. Lidí je málo, parkoviště plné tak ze ¾.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 18.1.2020 20:09
Horní Mísečky (1000m) - Vrbatova bouda (1400m) a zpět. Sněhu dost. Široká lesní cesta, uježděný sníh. Docela to šlo ale není tam žádná stopa. Dnes 1cm nového. Běžkaři + pěší + skialpinisti + sáňkaři dohromady.

Úseky od Vrbatovy boudy na západ a severozápad (hřebeny) podobné, jen sněhu méně (vyváté), občas ledová plotna.
Vloženo 18.1.2020 19:52
Dnes jsem se pohyboval celý den na stadionu na Mísečkách, tak přináším aktuální report. Veřejné závody, které pořádala VSK Humanita Praha se jezdili na různých okruzích, ale nejdelší z nich byly 3,3km FIS okruh (stromečky na střelnici, svážnice, sprintové kolo a pak cílový pytlík) - tento okruh je nyní velmi hezky upraven na skate - není to vůbec ledovaté, je tam něco jako firno-prašan, prostě krásné lyžování. Na klasiku je stopa pěkná, jen docela ledovatá.
Vloženo 16.1.2020 8:43
V sobotu 18.1. se budou na závodním 3km okruhu na Mísečkách (střelnice, svážnice, sprintové pytlíky) konat veřejné lyžařské závody, během konání závodu bude na okruhu a na stadionu přístup pro "běžné" lyžaře omezen. Rozpis závodu - http://www.b5h.cz/data/verejny-zavod_HORNI_MISECKY_18012020.pdf
Vloženo 14.1.2020 11:21
Manžestr na "trojce" ke Střelnici,Svážnice má i řízlou stopu pro klasiky,1 cm prašanu.Pěkné svezení,i když ne úplně rychlé.
Vloženo 12.1.2020 15:33
u Míseček bych ještě doplnil, že projela rolba na Vrbatku. Zde byla trať nejlepší. (nebylo tak uježděné-uhlazené jako na závodních tratích. I když tratě taky zatím velice obstojné). Bohužel Mísečky zase bez záznamů na bilestopy,cz. Jinak pětka už začíná být na tradičních dvou místech špatná.To dole od rozcestí pětky a sedmičky a pak zase za vlekem, který vede od přehrady.
Vloženo 12.1.2020 9:05
Na Svážnici super podmínky na skate,stopa pro klasiky dnes není.Závodní tratě jsou více mlatové a v klasické stopě je občas špína-jehličí ze stromů.
Vloženo 11.1.2020 21:11
Odpoledne to bylo hodně zmrzlé, z kopce to frčelo až moc. Upravené jsou okruhy 5 km a kratší. 7 a 10 km v tom zmrzlém sněhu ve sjezdech dost o ústa ( tankodrom a čouhající kameny). Ale i na té pětce to vypadlo, že sněhu není nijak moc, sem tam byly kamínky, trať hrbolatá.
Vloženo 11.1.2020 10:27
V nocu upraveno,na tvrdý manžestr a vyřízlou stopu napadlo 2cm prašanu.Bezva svezení jak na skate,tak i na klasiku,pozor na čokláře.
Vloženo 10.1.2020 17:29
Žalý: Vesměs bída, několik cm mokrého sněhu, místy louže, některé cesty už skoro nesjízdné, viz fotka, jinde je to lepší, ale na nějakou extázi to tady v oblasti není nikde.
Vloženo 8.1.2020 14:06
Dotaz pro "Luca" ze dne 5.1.:
Mam tomu rozumet tak, ze se Rovinka-Benecko nebude upravovat vubec nebo jenom docasne? Vy mate nejake detailnejsi info?
Dik...
Vloženo 6.1.2020 19:42
Nadherneee! Od hotelu Zaly upravena stopa.
Rovinka- Benecko se prý upravovat nebude. Skoda :(
Ale tim, ze byl napadany čerstvý snih, tak super!
Vloženo 3.1.2020 9:55
Brzo ráno na Svážnici pro klasiky vyžehlená stopa(i nový manžestr) ke sjezdovkám jede moc pěkně,od sjezdovek k Labskemu dolu více jehličí.Ranní jasno(-6) se v devět změnilo na mlhu.
Vloženo 3.1.2020 13:25
Pro Martina, to asi vadí někomu, kdo má pozemek u cesty přes Zákoutí. Jiná možnost není, těch lidí není tolik, podívej se do katastru. Že tam jezdí auta, když není sníh asi nevadí, ale když tam má občas projet rolba, tak je to asi špatně. To bude nějaká "aktivistka".
Vloženo 2.1.2020 19:55
Na Mísečkách je aktuálně upraveno cca 8 km tratí. Při živém rozhovoru do večerních Událostí ČT bylo vidět, že stopy na klasiku i prostor na bruslení jsou na stadionu v dobrém stavu. Zároveň šéf stadionu říkal, že s ohledem na horší sněhové podmínky se nedá upravovat každý den.
Vloženo 2.1.2020 9:26
Tak jsem se dnes dozvěděl, že z nějakých pochybných důvodů se letos nebude upravovat úsek Rovinka-Janova Hora. Komu to proboha mohlo vadit? Mám dojem, že občas naše "orgány" reagují příliš horlivě tam kde to není potřeba a naopak. Větší detaily viz odkaz níže.

http://krkonose.eu/cs/aktuality/2520
Vloženo 1.1.2020 22:01
Nádherné počasí,slunicko,minimum bežkaru ,ale bohuzel sněhové podmínky se zhoršily proti 30.12.-z Benecka na Rovinku ledovatka s jehličím ,dále směr Misecky lepsi,naMiseckach super včetně stop.Nadherna viditelnost,zasnezene smrcky a hory miluju,takže dnesni den neměl chybu!😊
Vloženo 30.12.2019 20:06
Ahoj kamarádi!
Dneska Benecko - Rovinka - směr Vítkovice a zpět. Stopa ještě není, pouze od lidí, ale celkem v poho. Na bruslení fajn, občas nějaký ten hrbol. V lesíku sněhu logicky méně, takže se špatněji odpichuje. Od Rovinky sníh lepší. Po obědě dost lidí, logicky. Na první poježdění krása.
Vloženo 30.12.2019 20:04
Benecko
Jel jsem tam dnes s obavou že se tam prý nedá lyžovat. Dá a je to skvělý!!!

Sněhu je minimum ale skvělý!!!!!;)
Vloženo 30.12.2019 17:29
Odbyli jsme si s ratolestmi premiéru na běžkách. Belleau > Rovinka - občerstvení. Sněhové podmínky řekl bych technické minimum. Příjemná procházka za ideálního počasí. Úsek doporučuji pro první seznámeni se s běžkami - kdyby bylo do čeho vyříznout stopu, tak ideál.
Vloženo 30.12.2019 14:49
Předchozí příspěvek Milana Jelínka sedí jen na část tratí:
Medvědínská svážnice je opravdu pěkná a to přinejmenším do zatáčky nad Labským dolem (stopa vedla i níž, ale tam už jsem nejel). A hlavně tam bylo chladněji, takže stále ještě držel fialovej vosk.
Na závodních tratích jsou stopy jen na stadionu a na 3 km okruhu ke střelnici (ale i tam stopa občas chybí). Okruh 5km je projetý rolbou, ale bez stopy. A v jihovýchodní části (stoupák k lanovce z Labské) se občas rolba zařízla do hlíny (viz foto). Ale není to nijak hrozné, všude se hnědé fleky dají objet.
Okruhy 7km a 10km nejsou rolbou projeté vůbec, na většině je prošláplá stopa od lyžařů (nově též od pěší skupiny Poláků).
Na Mísečkách byl ve stínu +1 stupeň a na slunci mnohem více. Mimo lesní úseky sníh měkne a mejdlovatí.
Vloženo 30.12.2019 10:23
V noci natahané manžestry a vyřízlá stopa na klasiku.V půl osmé jede s novou úpravou rolba po Svážnic.Bezvadné podmínky na klasiku i bruslení.Vhodnější jsou dnes trochu větší košíčky.
Vloženo 29.12.2019 17:45
Mísečky - Vrbatka - Česká budka - Sněžné jámy:
Sněhu dost a kvalitního. Všechno držel modrý vosk, jen na sluníčku to malinko klouzalo.
Silnice na Vrbatku dnes urolbovaná, ale záhy zdupaná (foto 1 a 2). Přesto dobře sjízdná pro klasiku i bruslení. Lidí mraky, cca polo vina lyžařů, zbytek pěšky. Sníh měkký, ale uspokojivě rychlý. Leďák nikde.
Od Vrbatky na Čtyři pány už to rolba v poslední době neprojela, ale je tam kvalitní stopa od lyžařů. Na bruslení nic moc (foto 3). Lidí přiměřeně. Od Čtyř pánů k hranicím také stopy, ale víc zdupadné.
Na hraničním hřebeni klasický zdupaný chodník, ale všude dost sněhu - skoro nikde není vyfoukáno a kameny koukají jen minimálně (foto 4).
Parkoviště na Mísečkách se brzy naplnilo, lidí opravdu všude hodně.
Vloženo 28.12.2019 18:06
Z Benecka na Mísečky a zpět druhou stranou. Vánoční prašánek, zatím všude dostatek. Protaženo není, na to je sněhu zatím málo. Na Rovince medové pivo. Nemá to chybu.
Vloženo 28.12.2019 16:01
Mísečky - Benecko - Rovinka - Třídomí (okruh)
Na Mísečkách je -6 stupňů a od včera napadlo cca 5 cm prašanu. Celkem je tu 20-30 cm, dole na Benecku odhadem 5-10 cm. Celý okruh je sjízdný, prakticky žádný kamínek. Většinou všude bílo, jen občas vykukuje leďák z minulých dnů (viz foto 1). Na dvou cca 30m úsecích ještě trochu teče potok (viz foto 2). A také dost padají větvičky ze stromů. Vše drží modrý vosk až na ty hodně uježděné úseky.
Upraveno není nikde. Závodní okruh 5 km byl projet rolbou asi včera, ale jen na bruslení - žádná stopa na klasiku. Okruhy 7 km a východní část 10 km mají dobrou stopu od lyžařů. Stejně tak dobrá stopa (někdy i dvoukolejná) vede z "Václaváku" až na začátek Benecka (viz foto 3). Cesty kolem Benecka i Trojdomí jsou stále sjízdné auty, je na nich cca 3 cm ujetého sněhu (viz foto 4 a 5). Stoupák z Trojdomí na Mísečky je uježděný od lyžařů, občas i zdupaný od chodců. Ale prašan je měkoučký a dá se v tom jet i na klasiku.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 27.12.2019 18:25
Od Špindlu Labským dolem na Labskou boudu, zpátky přes Vrbatku a svážnici pod Medvědín.
Na běžkách jsme projeli celou trasu Buď fit. Sněhu stále málo, ale myslím, že jsem kámen nechyt žádný.
Od konce Buď fit téměř na konec Labského dolu bez běžek. Moc vysoké kameny, naopak nízko větve plné sněhu. Až posledních cca 0.5 km pod Labskou boudou na běžkách, bez nich se to moc bořilo.
Labská zavřená, ale kupodivu wifi funkční.
Od Labské k Vrbatově b. ty pravé zimní hory: stopa jen od běžkařů, většinou zavátá. Hodně čerstvého ale pevného sněhu. Taky mlha a dost vítr.
Od Vrbatovy b. už hodně lidí, takže pěkně uježděno.
Dojezd pod Medvědín nic moc. Poslední úsek vpravo od sjezdovky rozoraný rolbou na hlínu, tak jsme jeli po sjezdovce, ale ta v 15:30 je zledovatělá nebo boule.
Skol.
Vloženo 27.12.2019 9:31
Po sedmé hodině ranní na Svážnici nový manžestr,po kterém jezdí dva stánkaři se psím spřežením,takže to kvalitu povrchu nevylepšuje.Na závodních tratích 5cm nového prasanu,tady upraveno neni.Vhodné na bruslení i soupaž.
Vloženo 26.12.2019 15:21
Nový sníh, napad přes noc a celé dopoledne pořád trochu padá. Cesta na Vrbatovu b. výborná, uježděná, ovšem stopa jen občas od běžkařů. Spousta běžkařů.
Nad Vrbatovou b. už skoro nikdo, neuježděno, ale i tak poměrně tvrdý sníh. Jenže velký vítr, sněžení a tak jsme to otočili.
Dále jsem prozkoumal svážnici od běž. areálu přes sjezdovky Medvědín. Nahoru k zatáčce perfektní, rovný, uježděný, asi spíš na bruslení.
Za zatáčkou dolů měkčí, tam zas jede málokdo. Ke křižovatce nad dolní st. Medvědín se dá sjet dobře. Ovšem to je tak nejnižší bod, kde se dá.
Vodovodní c. nahoru na Mísečky je v podstatě nesjízdná až do nejprudšího místa uprostřed.
Aleš
Vloženo 25.12.2019 10:46
Na tu letošní bídu to celkem šlo. Na bruslení je projetá jen část od stadionu ke střelnici, tam si člověk krásně zabruslí. Jinak okolní tratě spíš na klasiku. Začalo do toho pršet a je to už hodně namočené.

přeji hezké poježdění
Vloženo 24.12.2019 16:14
První letošní běžky - na Mísečkách. Po příjezdu na parkoviště (které bylo zdarma), pohledu na holou stráň a silný déšť jsme to chtěli otočit. Naštěstí déšť po chvíli vystřídal sníh.

Nicméně už stadion příjemně překvapil - po čtyřkolkách ani stopy. Okolo stadionu cca 1 km tratí i se stopou. Pěkná byla i cesta ke střelnici a svážnice až za Medvědínské sjezdovky. Jsou sjízdné i další cca 3km závodních tratí. Od sjezdovek ke konci vrstevnice k Labskému dolu (cca 1 km) nejlepší úsek, tam mrzlo a jelo to krásně. Sněhu dostatek, za mě parádní lyžování, viz fotky. Směrem na návrší jsem nejel.

Skol!
Vloženo 22.12.2019 21:15
Info od Vladimíra: Cesta z Hornich Misecek na Zlate navrsi je pro bezky sjizdna. S par vytatymi misty je mozno pokracovat az k prameni Labe (dal k CZ/PL hranici ale uz to moc nejde). U Ruzenciny zahradky je taky snehu pro bezky dost. Sice je to dost kratka trasa, ale aspon neco. Nahore je ale snih dost rozhamtany a zmrzly, chce to jet opatrne, at si nezlamete oudy. V noci ze soboty napadly asi 1-2 cm prasanu, kterej prikryl mensi kameny, takze bacha na skluznice.
Vloženo 22.12.2019 19:32
Mísečky Svážnice super. 5km okruh šel. Spodní část dobrý, horní část na hraně. Zejtra by to mělo jít podobně. Pokud jde o čtyřkolky a jejich pirátskou akci, nedopadlo to tak špatně. Dalo by se říct, že nic nezkazily, v porovnání s počasím. :)
Vloženo 22.12.2019 17:40
Info od Ondry:
Mísečky - Dnes v nedeli pripadlo cca 5cm a je to celkem ok.
Vloženo 22.12.2019 14:11
V noci na tvrdý podklad spadly 3cm prašanu,po kterém to ze začátku moc rychle nejede.Ideální na bruslení i soupaž,stopa na klasiku není.Opatrně na Svážnici při přejíždění sjezdovek,hrozí tu střet ze sjezdařema.
Vloženo 22.12.2019 17:39
Info od Marcely:
Dnešní Horní Misecky- rano to bylo spíše na brusle😤, nicméně i svaznice už začíná být pekne vytata, v některých místech kamínky a občas už vykukuje cesta 😭Na tratích byly závody. Jela jsem i na Medvedin a i Vrbatku - na začátku je nutné trochu lyze poponest v ruce- jinak je cely úsek sjízdný, ale na hřebeni je taky jaro 🙈. Pokud vecer bude pršet, tak zítra to bude poslední ježdění, jinak pak už “pro otrlé”😳.
Hlavní parkoviště už je za prachy...😔

O oblasti

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se nacházejí další závodní tratě. Lyžaři - turisté z Míseček ale častěji vyrážejí opačným směrem nahoru na Labskou louku. Z Labské louky se dá přejet do sousední oblasti označené jako Západní Krkonoše směrem k Vosecké boudě nebo na Dvoračky. Hranici s oblasti Východní Krkonoše jsme pak vymezili na hřebeni Špindlerovkou a v údolí Špindlerovým Mlýnem - trasy na Mísečky a v údolí podél Labe řadíme ještě sem do centrálních Krkonoš, ale ze Svatého Petra na Pláně a dál už do východních Krkonoš - toto jsme změnili nedávno, takové členění nám přijde logičtější.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše