Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko – běžky

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Dotaz Vloženo 2.4.2020 10:50
Ahoj, nejel jste někdo z Míseček na Vrbatku a dál? Dá se na Horních Mísečkách zaparkovat? Díky!
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 25.3.2020 22:02
Ahoj, nevíte prosím někdo, jak vypada cesta z Míseček na Labskou louku a okolí Labské louky? Děkuji
Zodpovědět
Vloženo 16.3.2020 21:33
Benecko - hlavní cesta Václavák - Rovinka dobře sjízdná, okruhy už jsou horší - tam je to už nejetelné. Sníh ještě nějakou chvíli na Václaváku vydrží.
Vloženo 16.3.2020 20:30
Mísečky opět upravené, včetně sedmičky a svážnice. Sedmička už by možná na pár metrech nebyla pro každýho na jedničkový lyže, ale furt pěkná a zbytek úplně top. Zákaz vjedu na Horní Mísečky nebyl.
Vloženo 15.3.2020 22:38
Chtěli jsme dojet autem na Mísečky na parkoviště, ale asi 2,3 km před Mísečkama je na silnici zákaz vjezdu. To vedlo k tomu, že všichni zaparkovali (tedy až na pár ignorantů co jeli dál) na parkovišti před zákazem a pak šli 2,5 km po silnici s běžkama v ruce... (dá se to "zkrátit" po sjezdovce která je cestou, od horního konce pomy se dá po vrstevnici jet "stopou" až na mísečky, takže člověk po silnici šlape jen jeden km).
Naše cesta vedla z Míseček na Vrbatovku (ta je zavřená), prameny, hranici s PL, pak zpět na okruhy na mísečkách.
Sněhu dostatek, okruhy parádně upravevé, 5 i 7 km okruh v pohodě sjízdný, 10km jsem nezkoušel. Lidí málo, sluníčko, teplota kolem nuly...
Vloženo 15.3.2020 13:22
Ještě včera bez náznaku předjaří, ale na slunci to asi bude povolený... čistej snih navrchu, jen hodně blbů bez lyží...

(Odpověď na dotaz uživatele Barbora z 15.3.: Dobrý den 😊,
Nevíte prosím, jak to vypadá na Mísečkách? Dá se ještě na běžky nebo už je to mokrý...
Děkuji za info 😊😊)
Vloženo 13.3.2020 19:32
Zavodni okruhy Misecky celkem v pohode i na skate. Smerem na Benecko neupraveno.
Vloženo 12.3.2020 7:14
Benecko stadion _ Rovinka - mísečky a zpět pozdě odpoledne 11.3. : Mokrý sníh, místy opravdu víc voda než sníh - žádný úsek se nemusí přenášet, ale někde už to zřejmě ve čtvrtek bude nutné. Benecké okruhy jsou na hraně sjízdnosti na horších lyžích. Rovinka - Mísečky opravdu (snad poprvé tuto zimu) upraveno rolbou - pás na bruslení a jedna stopa. Rozdupané místy od pěšáků, ale i tak velký pokrok. Stopa i od sjezdovky k Mísčkám, což také nebývá. V celé délce je po pravé straně cesty ve směru z Míseček na Rovinka. I na Mísečkách byl sníh hodně mokrý, měkký a pomalý.
Vloženo 10.3.2020 15:59
Ahoj, dnes trasa Benecko od hotelu Žalý na Horní Mísečky upravena rolbou. 😀
Vloženo 8.3.2020 16:36
Dopolední skate: na Mísečkách upraveno závodní 5km kolečko (7 ani 10 km ne), na Rovinku projeto pouze od lyžařů. Luxusní úprava směrem sjezdovka Medvědín, dokonce s vyřízlou stopou, úprava ale končila u sjezdovky. Cesta na Zlaté návrší upravena až nahoru, ale vzhledem k velkému provozu i pěších a sluníčku rychle měkla.
Vloženo 5.3.2020 17:37
Odpolední skate, závodní 5 km, kolečko přes Medvědín, na Zlaté návrší a zpět. Všude bez problémů na áčkové lyže. Místa na slunci samozřejmě hodně rozměklé, ale po stranách všude vidět stopy po úpravě. Stopa na závodních okruzích hodně rychlá
Vloženo 3.3.2020 18:59
Od vikendu trasy dost utrpely, aby se na ne ted opet snasel snih. Dnes odpoledne ho bylo misty 5, misty pres 10 cm noveho a vlhkeho. Cely 5 km okruh je sjizdny s tim, ze nekde jsou horsi mista, ovsem jetelna. Jednickove lyze bych ale nebral. Prituhne-li, a napadne-li jeste neco pres noc, mohlo by byt zitra pekne svezeni.
Vloženo 2.3.2020 7:39
Když jsem v neděli 1.3.2020 po 16:00 vyjížděl ze startu beneckých tratí, zrovna jela rolba, takže to asi bude upravené, ikdyž tam ještě jezdilo hodně lidí, takže to asi rozjezdili. Na přes Piráta je to neupravené až ke sjezdovce Labská, pak už rolba jela na Mísečky. Bruslit se nechá dobře, stopa rozmydlená. Od Rovinek k Bellevue je krizový úsek v zatáčce, fleky sněhu s loužemi, tam to už nevydrží, pokud nepřipadne a nezmrzne.
Vloženo 29.2.2020 15:02
Cesta z Míseček na Vrbatku je uježděná spíše od lyžařů než od rolby. Sníh je měkký, na bruslení to není ideální. Na klasiku se dá jít krásně na modrej, i když stopa většinou chybí. Z Medvědína na Šmídovu vyhlídku vede uspokojivá stopa. Občas zdupaná od pěšáků, ale lyžaři (zejména na skialpech) stopu krásně urovnají. Na bruslení to není! Všude okolo je 40 cm nového, zatím prachového sněhu. Ten ale asi ztěžkne, teplota stoupá už skoro k nule.
Vloženo 28.2.2020 17:13
Okruh Mísečky - Benecko - Rovinka - Trojdomí - Mísečky:
Sněhu je dost. Jediný potok přes celou cestu je na konci sjezdu z Janovy hory na Benecko (za závorou).
Závodní okruhy 5 km a 7 km projela rolba asi včera, možná dřív. Stopa je tam pevná, v bruslícím pruhu několik cm sněhu, který lidi pomalu uježďují. Okruh 10 km nebyl dnes projetý ani lyžaři. Od Václaváku na Janovu horu je jen stopa vyjetá od lyžařů, někdy i dvě vedle sebe. Kolem Rovinky a Trojdomí jsou uspokojivé stopy i bruslící pruh. Dnes to bylo na modrý Swix, i když dole kolem Benecka trochu klouzal.
Vloženo 28.2.2020 10:00
Ze zkušenosti k diskuzi o jízdě vlevo doplním, že jízda na lyžích obecně podléhá pravidlům FIS (viz. např. Pravidla Jizerské magistrály, která jsou ve shodě). Jízda mimo tyto pravidla mohou být místně upravena, nicméně také obecně známa, tj.informací u konkrétního místa z obou stran tratě a na všech místech kde je možné na trať vstoupit. Není-li tomu tak, bude soud v případě kolize velmi pravděpodobně rozhodovat v neprospěch lyžaře jedoucího vlevo, tedy po nesprávné straně. Že se jezdí vlevo kvůli nějaké historické tradici je bohužel nerelevantní, pozor na to, je to nebezpečné.
Vloženo 27.2.2020 20:11
Ahoj, dnes dopoledne upravená 5, 7 a obě svážnice, průběžně zasněžované novým přídělem sněhu. Vzhledem k předchozímu počasí podmínky nad očekávání. Skol !
Vloženo 26.2.2020 22:53
Ahoj, byl jsem tam včera. Bylo upraveno kola 5 a 7 a svážnice na Medvědín. asi 2 cm čerstvého sněhu. Po 30 min lijáku jsem ve 14h odjízděl. 7 horší místy špinavá stopa, po dnešním sněžení to bude na jedničkové lyže.
(Odpověď na dotaz uživatele standa z 26.2.: Zdravim. Ma nekdo informace o stavu snehu 26.2. na Miseckach - zavodnich okruzich? Diky)
Vloženo 26.2.2020 20:16
Když už pro všechny, tak aspoň celé:
https://www.jizerskaops.cz/magistrala/pravidla-pohybu/
Vloženo 24.2.2020 15:23
Upřesnění pro Petra a ostatní: ZÁKLADNÍ je PRAVIDLO č. 1
PRAVIDLA PRO BĚŽKAŘE
1. Berte ohled na ostatní, vzájemnou ohleduplností předejdete většině případných nepříjemných situací.


2. V upravených stopách jezděte vpravo, podobně jako na silnici.

3. Je-li proříznuta jen jedna stopa a zbytek trati je upraven pro bruslaře, má přednost lyžař jedoucí vpravo, bez ohledu na to, jede-li z kopce nebo do kopce.

4. Pokud je upravena pouze jedna stopa (úprava skútrem, bez pruhu pro bruslaře) přednost má lyžař, který jede z kopce.
Vloženo 24.2.2020 11:09
Na Beneckých závodních tratích se vždy jezdilo a jezdí vlevo (což logicky vychází ze směru jízdy na závodních okruzích, který je po směru hodinových ručiček), tato skutečnost je uvedena na info cedulích na okruzích. Kdo takto nečiní ohrožuje sebe i ostatní.
Vloženo 23.2.2020 21:19
David Krause - moc dekuju. Ono po dnešním lijáku je otázka zda se to vsechno finalne nesplachlo :(
Vloženo 23.2.2020 14:50
Všude, v Beskydech, Tatrách, Alpách, na Kavkaze....se jezdí vpravo. A předpokládám, že by toto pravidlo mělo platit k na Benecku.
Občas narážím na jedince, který jede vlevo a zdůvodňuje to tím, že jede z kopce a tedy má přednost. To je pozůstatek z dob komunistických, kdy rolba bylo sprosté slovo a úprava tratí sci-fi. Tehdy terénem často vedla opravdu jen jedna prošlápnutá stopa, ve které bylo brzdění z kopce problém a logicky ze stopy vystupoval stoupající běžkař. Dnes je všude na upravených tratích místa dost a proto platí pravidlo pravé ruky, tedy stopa na pravé straně trati má přednost.

(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 23.2.: Připojuji se k Horalce s dotazem, proč se na Benecku jezdí vlevo? A případně kam až toto pravidlo platí - tj. kde se přejíždí do pravé stopy?
Předem děkuji nějaké dobré duši za odpověď.)
Vloženo 23.2.2020 14:33
(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 23.2.: Připojuji se k Horalce s dotazem, proč se na Benecku jezdí vlevo? A případně kam až toto pravidlo platí - tj. kde se přejíždí do pravé stopy?
Předem děkuji nějaké dobré duši za odpověď.)

Pokud je upraven prostředek na skate, nebo je tam prostě dostatek místa, tak přednost má ten co jede ve stopě vpravo. Bez ohledu na to jestli do/z kopce, nebo po rovině. Pokud jsou stopy na obou stranách, tak bez debat, jedu vpravo. Občas někdo jede ve stopě v protisměru protože je třeba ta stopa lepší, lépe to v ní jede, ale musí dávat pozor a přednost.
Vloženo 25.2.2020 16:28
O víkendu bylo na Mísečkách pěkně upraveno - jezdili jsme okruhy od 1 do 7,5 km. Je ale otázka jak se na situaci podepsal nedělní déšť. Je potřeba počítat také s poplatkem za parkování 300,- Kč - jednorázová sazba a je jedno jak dlouho tam člověk je (spodní bezplatné parkoviště je dost daleko). Restaurace stopa - jen pro info: polévka 100,- , kofola 60,- , WC 15,- atd.
Vloženo 25.2.2020 9:36
POZOR !!! ale mezi závodníky i nejširší trénující veřejností VŽDY platí: kdo jede klasicky ve stopě NAHORU má přednost !!!! před tím kdo jede dolů !!!!!!
Vloženo 23.2.2020 21:38
K diskuzi jízdy vlevo na Benecku - na začátku okruhů, na stadionu, je infocedule s mapkou a tam je upozornění, že se tu jezdí vlevo. Takže ti, co vědí, tak jezdí a velká část, co o tom pochopitelně vědět nemůže, jezdí logicky vpravo. :-) Benecký chaos. Už jsem na to upozornila na fb - stránky "Benecko vzdušné lázně", kde dávají pravidelné info pro turisty, hlavně tedy hezké fotky sjezdovek + přijďte pobejt...tak akorát jednou napsali, že jsou tratě upravené a to je vše.
Vloženo 23.2.2020 14:39
Benecko - P3, 70 Kč na den
Horní Mísečky - centrální parkoviště 300 Kč na den

Jinak vlevo se na Benecku jezdí proto, že závodní okruhy jsou jednosměrné a jezdí se po směru hodinových ručiček. Šipkami je to tam vyznačené, leč na hlavní cestě - “Václavák”, která je zároveň součástí závodních okruhů i turistickou trasou, se často jezdí vpravo, chybí tam jasné vyznačení.

(Odpověď na dotaz uživatele Lookin z 22.2.: Ahoj mohu se prosím zeptat kde se dá když budu chtít jet na Benecko nebo Horní mísečky - závodní okruhy dobře zaparkovat? Děkuju)
Vloženo 23.2.2020 11:30
Ještě malý dovetek-na hory si má člověk jet odpocinout a načerpat sily,pokochat se krásnou přírodou a krajinou a ne řešit problémy s "jízdou v protismeru" -vzdyt se ani neshodneme v tom,který směr je správný😁jako řidička bych se klonila k jízde vpravo a to všude i na Benecku.Prosím,popřemýšlejme o tom .Pekny den všem ! horalka
Vloženo 22.2.2020 21:36
Dnešní sníh a počasí a úprava stop super !
Mohl by mi někdo vysvětlit smysl jízdy vlevo? děkuji,horalka
Vloženo 22.2.2020 19:04
Jako vždy tento rok katastrofa, upraveny jen ty závodní okruhy, ale od Rovinky dál nic......, Bruslit se dá.
Vloženo 22.2.2020 10:52
Dnes po 7 ráno pár závodních okruhů na Benecku - krásně upravené stopy na oba styly, sníh pěkný (asi by to bylo sneslo fialku, ale jel jsem sk8). Na několika místech je vyhrabán nepořádek včetně kamínů, ale lze si na to dát pozor. Krásné svezení.

O oblasti

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se nacházejí další závodní tratě. Lyžaři - turisté z Míseček ale častěji vyrážejí opačným směrem nahoru na Labskou louku. Z Labské louky se dá přejet do sousední oblasti označené jako Západní Krkonoše směrem k Vosecké boudě nebo na Dvoračky. Hranici s oblasti Východní Krkonoše jsme pak vymezili na hřebeni Špindlerovkou a v údolí Špindlerovým Mlýnem - trasy na Mísečky a v údolí podél Labe řadíme ještě sem do centrálních Krkonoš, ale ze Svatého Petra na Pláně a dál už do východních Krkonoš - toto jsme změnili nedávno, takové členění nám přijde logičtější.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše