Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko – běžky

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 18.2.2019 16:51
Jen opravuji svůj předchozí příspěvek. Nějak se mi zdvojily fotky.
Znalci jistě poznají, co k čemu patř. Pro ty ostatní:
1) pěkně upravená cesta od Čtyř pánů k Vrbatce,
2) trochu ulízané a trochu udupadné cesty od Čtyř pánů dál (na Českou budku či na Labskou boudu)
3) silnice dolů z Vrbatky odpoledne pokrytá rozumnou vrstvou firnu
Vloženo 18.2.2019 16:47
Mísečky - Vrbatka - Česká budka - Sněžné jámy a zpět.
Na Mísečkách je opravdu teplo, teploměry i ve stínu přes den přesahují +10 stupňů a v noci někdy ani neklesnou pod nulu. Sněhu je tu spousta a ubývá pomalu. Zítra (v úterý) to bude asi podobné.
Na slunečných cestách kolem Míseček přes den sníh měkne v pomalý firn. Ve stínu (a po ránu všude) je to umrzlé. Tam, kde Slunce nezasvítí po celý den, jsou cesty tvrdé, ale ne ledovaté a je na nich příjemná hrabanka.
Cesty na hřebenech jsou tvrdší, nikde to zatím nešlo do hlubokého firnu - spíš leďák nebo tvrdý ujetý sníh s hrabankou. Po okolních pláních se dá pěkně bruslit (hlavně dolů je to krása), ale na hraničním hřebeni a v dolících sníh měkne a lyže se do něj občas zaříznou.
Silnice na Vrbatku je široce projetá, ráno v horních partiích trochu leďák, ale nic nebezpečného. Odpoledne už byla pokrytá slabou vrstvou firnu (viz foto 3), ve kterém se dalo brzdit. Spodní polovina cesty má firnu víc a je až pomalá. .
Cesta z Vrbatky ke Čtyřem pánům je nejlépe upravená, je tam i pevná stopa (viz foto 2), ve které to odpoledne kupodivu drželo na klasiku. Od Čtyř pánů dál jsou cesty ulízané (viz foto 1), občas zdupané pěšáky, většinou pokryté firnovou hrabankou, ve které namazané lyže trochu drží.
Hraniční hřeben je klasicky nejhorší, udupadný skoro leďák, hrabanky málo, lyže podkluzují. Dolů se dá jet po pláních, ale jede to pěkně rychle a při zatáčení se to zařezává.
Mazali jsme gumu (KR30), na to corn violet (KR40) a do toho trochu univerzálu (K22N). Celkem to drželo, ale co jsme nezažehlili, rychle se sjelo (pomohlo před kopcem znovu přimazat univerzál). Jen na hraničním hřebeni nedrželo nic.
Lidí bylo celkem dost, ale dalo se mezi nimi prokličkovat. Labská bouda je celou zimu zavřená, ale na Vrbatce měli otevřeno a trochu rozšířili nabídku jídel (i když ceny jsou už skoro stejné jako byly na Labské).

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 16.2.2019 16:47
Vítkovice - Roudnice - projeta jsem vše, co bylo upravené (19km), akorát cestou na Rezek jsem to otočila - zledovatělé, hrbolaté, občas jehličí a špína, ale bylo to čerstvě upravené. Vše sjízdné, je tam snad metr sněhu, na loukách je to ráno namrzlé, od 11hod to měklo, ve stínu to frčí. Úprava proběhla jak na skate, tak stopa byla po celé trase, ale dost často je to s hrudkama, což odpoledne nevadí, když to změkne. V lese je místama jehličí a špína,ale dá se to. Silnice z Hrabačova naprosto bez sněhu, sem tam led, což mě překvapilo vzhledem k těm metrovým mantinelům.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 13.2.2019 8:14
Ahoj. Nejsem místní, ale slyšel jsem, že ve Vrchlabí, hned na příjezdu z Vašeho směru, je nově vzniklé středisko, kde zasněžují a upravují stopy. Je to úplná rovina s nadjezdem přes místní komunikaci. http://www.nabezky.cz/
(Odpověď na dotaz uživatele Zuzana z 12.2.: Prosim o radu. Mate tip na kratickou relativne rovnou trasu pro predskolni ditko, ktere s radosti objevuje kouzlo bezek? Budeme ve Vitkovicich, neni problem popojet nekam autem. V Krusnych horach je Jeziskova cesta primo pro deti, je neco takoveho v Krkonosich? Dekuji!!!)
Vloženo 13.2.2019 9:50
Ve Vítkovicích jsou udržované (ne zcela pravidelně) stopy hned nad horní stanicí lanovky na Aldrov. Malé kolečko na rovině je na louce od lanovky směrem na Roudnici, další trasy v okolí směrem na Křížlice, Jestřabí nebo na Rezek. Plánky jsou na stránkách skialdrov.
V sobotu byly stopy minimálně týden staré a dost zaváté, ale podle http://bilestopy.cz/cs/krkonose/beneckovitkovice už je část nově projeta.
Vloženo 6.2.2019 21:23
Rovnou si odpovím sama :-D Popsaný okruh super, spodek cesty na Zlaťák je jako sjezdovka, ale ráno skoro nikdo, krásně upraveno, od odbočky na Medvědín upraveno dřív, ale pořád krásná cesta až k odbočce k prameni Labe ( jen manšestr, bez stopy). Dál až k Vosecká jen ujeté a ušlapané, ale dalo se, od Vosecká až na Ručičky paráda, i když tak od Krakonošovi snídaně už trošku zmrzlejší sníh. Z Ručiček na Dvoračky, jak už tu psal někdo dříve, uježděno sjezdaři, ale dá se,horší je přechod sjezdovek, samá ledová plotna a podjíždí to dolů. Sjezdařů ale málo. Od Dvoraček do Dolních Míseček upraveno i se stopou, k rozcestí Vidlice hodně ledovaté l, ale pak už směrem k Mísečkám paráda. Akorát namazat se mi nepodařilo,modrý extra tentokrát moc nepodržel a klistru jsem se bála...
(Odpověď na dotaz uživatele Janka z 4.2.: Prosím, jak vypadají hřebenovky? Vymýšlím nějakou trasu z výhledy, jen jestli je nahoře sjízdné...
Např. Mísečky - Labská - pramen Labe - Vosecká - Krakonošova snídaně - po Kládové cestě na Ručičky - Dvoračky. Případně jiné tipy, kam na výhledy...
Děkuji)
Vloženo 5.2.2019 8:30
Ahoj Pavle,

nejblíž je to po Vodovodní, jeď vpravo a sleduj ty, co jedou shora. Používá se teď jako sjezdovka pro začátečníky.
Viz mapa: https://mapy.cz/s/3nNdI

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 4.2.: Ahoj
dá se někudy skatem vybruslit ze Špindlu na trasy kolem Míseček, resp. Benecka?
Díky moc za odpověď.)
Vloženo 4.2.2019 18:15
Roudnice
Dopoledne zmzlo, poprašek nového sněhu, na Křížlice při oblevě místy rozoráno pásovou čtyřkolku, v trase ledové hroudy od frézování silnice. Na druhou stranu už byly tratě v pohodě v rámci klimatických podmínek.
I v půl 11 se dalo v pohodě zaparkovat.
Vloženo 2.2.2019 17:28
Ze zatáčky po vrstevnici na Rovinku - úprava nebyla, trošku víc větviček a hodně padal sníh ze stromu, takže hrbolaté, ale v pohodě sjízdné, z Rovinky kolem Janovy hory pozor na sjezd ve stopě, dost to tam padalo ze stromů (vznikají opravdu velké boule), od Janovy hory na Mísečky krásná čerstvá stopa. Z Míšeček kolem piráta - horní úsek dobré podmínky, čím níž tím víc větviček viz foto. Sníh mokrý, ale jelo to parádně, nutno konstatovat, že nemažu, mám šupiny :-)
Pozn. pro řidiče jelikož to taje, tak z Křížovek na Benecko raději s řetězy, sice jsem to vyjela s náhonem na dvě kola bez nich, ale to byl spíš zázrak (ráno to bylo tvrdší). Odpoledne to začalo tát a silničáři projeli pluhem středem silnice a nahrnuli hluboký sníh ke krajům vozovky, dost problematické vyhnout se protijedoucímu autu - riskovali jsme tam zapadnutí - bylo to hluboké až 20cm,hrbolaté oraniště s kráterama, pod sněhem je led.
Vloženo 1.2.2019 18:42
Na zimákách, které tady jsou povinné,úplně v pohodě
(Odpověď na dotaz uživatele Janule z 1.2.: Jak to vypadá se sjízdností silnice z Hořejšího Vrchlabí na Benecko - jsou ještě třeba řetězy? Koukala jsem, že se z Benecka na Mísečky konečně upravuje, tak bych tam vyrazila, ale nemám řetězy.)
Vloženo 31.1.2019 15:11
Dnes jela rolba z Miseček i z Herlikovic.
Vloženo 29.1.2019 13:25
Roudnice
Dopoledne řádila na tratích rolba, takže po víkendových závodech ani památky. Akorát fouká, takže místy zaváto, sem tam stopa od pěších a psů, a na louce kousek pod Vurmovkou řádili asi hned po rolbě nějací závodníci ve skatu, takže tam je kolečko oranice.
Ale celkově obrovské plus. Svezení krásné, výhledy parádní úprava trati i v týdnu, parkoviště. Co víc si běžný běžkař může přát.
Vloženo 28.1.2019 13:49
Tratě na Roudnici
Tratě dnes dopoledne byly ve stavu po včerejších závodech Jilemnické 50, takže sice najetý velký okruh, ale pro klasiku, několik stop vedle sebe. Trať ale oproti jiným běžecký areálům (teď z víkendu Vrchlabí a kolem Štěpánky) mnohem tvrdší, je znát že před závody rolbovali jak o život. Bohužel dnes dobrý dojem kazily sjezdy, zatáčky jsou po zavodnících tabkondrom.
Ale celkově hodnotím pozitivně, stopa skoro všude, ani v dnešní husté mlze se nešlo ztratit a dopoledne ani noha.
Vloženo 19.1.2019 16:51
Okruhy na Miseckach skvele upraveny, vc. 10 km, tam tedy jen skate, okruh na Janovu horu projety, dale smer Rovinka tankodrom od pesaku, z Rovinek smer Misecky taky zadny hit, skoda.
Vloženo 18.1.2019 12:55
Ahoj. Mám info, že byla dnes upravena na Roudnici trat Jilemnické 50. Večer se to ma udajně udělat znova se stopařem. Tedy zítra by tam měl fajn stav. (trat zatím bez značení, to bude probíhat příští týden)
Vloženo 17.1.2019 15:52
Ahoj, dneska okruhy na Míseckách upravemé, tedy tradičně kromě 10. Z Rovinek oběma směry pouze turisticky proťapané, upraven jen úsek od Labské na stadion. Skol !
Vloženo 16.1.2019 10:33
14.-15.1. Benecko upraveno na Rovinku. Dal smerem na Misecky na skate lyzich se dalo dojet tak k Piratovi a tam konec.
Vloženo 13.1.2019 20:44
Dnes (neděle) BENECKO - ROVINKA. Přišli jsme v 9 ráno, pouze vyjetá stopa od prvních návštěvníků. Na nohách skate lyže, takže konečná. Každopádně jsme to odpíchali na Rovinku a tím, že na Janovu horu to bude určitě upravené, protože stejná situace byla v pátek, ale už z Rovinky vše upravené. No ale dneska ani ťuk. Takže jsme se smutně otočili a bylo..... Nahoře na okruzích byly dětské závody, takže se nejspíš věnovali tam stopám, ale i tak velké zklamání. Mraky sněhu, ale prdy brdy...
Vloženo 13.1.2019 16:13
z benecka na Rovinka hluboky snih pouze svepomocne koleje od prvnich nadsencu. Se skejtovymi lyzemi jsme to po kilometru otocili. Bida
Vloženo 12.1.2019 21:08
Benecko - Rovinka - Mísečky po plynovodu. Docela se dá, i když rozdupáno a rozježděno od čtyřkolek. Asi 5 cm nového sněhu a stále sněží. Cesta z Míseček na Zlaťák taky ujde. V poslední pasáži závěje a docela fouká.
Vloženo 12.1.2019 15:47
Nebyl dnes nekdo .ezi Beneckem a Miseckami? V posledni dobe se moc neupravovalo a dle komentare ze vcera to upravene jednou bylo. Diky.
Vloženo 11.1.2019 21:15
Mísečky - Rovinka - Žalý a zpět: Dnes byl sníh tupý a pomalý, v sobotu to asi bude podobné. Nového sněhu je spousta (za poslední dny cca 20 cm). Kolem Rovinky celkem 30 - 40 cm, na Mísečkách hodně přes půl metru. Všechny tratě jsou upravené až na 10 km okruh na Mísečkách. Většina z nich prošla úpravou asi v pátek. Na klasiku to celkem šlo (držel modrý Swix V40), bruslení byla celkem dřina.
Cesta z Míseček přes Janovu horu na Rovinku je opravdu hodně měkká (asi ji před tím moc neupravovali a pod včerejším novým sněhem nebyl tvrdý podklad). Dost sněhu je i na cestě z Benecka na Rovinku (viz fotku). Závěrečná cesta na Žalý je projetá rolbou, ale nemá vyjetou stopu a chodí tam lidi dost pěšky.
Odpoledne začalo sněžit a do večera napadly tak 3 cm.
Vloženo 11.1.2019 21:06
Dnes jsem si udělala výlet na Benecko. Cesta na Rovinku nebyla upravena, takže sice udusaná od ostatních, ale bohužel kvůli plno lidem, kteří nemají problém jít prostředkem a ani se nesnaží jít na stranu, když proti nim bruslíte, byla tedy cesta hodně hrbolatá. Z Rovinky směrem na Janovu horu byla cesta upravena rolbou, ale v poledne se to už hodně bořilo. Dále potom z Rovinky směrem na Žalý to bylo fajnově upravený a pevný. Takže Vám přeji pohodový víkend.
Vloženo 10.1.2019 7:05
Masarykova silnice po odpojení cesty z Medvědína hluboký sníh, neupraveno. Od odbočky ze Šmídovy vyhlídky přes metr vysoké jazyky a závěje. Byl zde i zapadlý skútr. Projeto od pár nadšenců na běžkách. Nad hranicí lesa však okamžitě zaváto, foukal proměnlivý nárazovitý vítr, hustě sněžilo a byl zvířený sníh. Jsem zvyklý na ledasco, ale i ve sjezdařských rukavicích mi byla zima, takže jsem to za mohylou Hanče a Vrbaty otočil zpět dolů.
Vloženo 7.1.2019 17:32
Ahoj, dneska krásně upravené Rovinky - Mísečky a to i pŕes Janovu Horu. Na Mísečkách 5 i 7 super, 10 v pohodě sjízdná, dejme tomu i na brusleni..., pro úpravu je třeba jestě trochu sněhu.
Vloženo 6.1.2019 21:49
Benecko-Rovinka-Misecky a zpet.

Konecne protazeny cely okruh mezi Rovinkou a Miseckami.Snehu relativne dost,mene na strane pres Janovu horu (pri sjezdu jsem koupil sutr),na nekterych mistech vnitrni stopa hluboko propadla az do vody.

Parkovne na Benecku 70,- (prijezd po poledni).Celkove parada,nikoliv však s A lyzemi. Okruhy na Miseckach projete.

Ceny nekomentuji,jednani TMR rovnez ne.
Vloženo 6.1.2019 19:39
Na Mísečkách z okruhů projetá max. sedmička (desítka není), ale vyjímečně je upraveno kolečko přes Rovinka. Co se týče parkovného na Mísečkách, asi se na to z principu nedá nic namítat, je to jejich věc na kolik to našponujou, ale kdyby aspon nelhali. Ted ve zprávách na ČT nějaký mluvčí skirealu tvrdil, že upravují kolem Míseček 40km tratí. Pravidelně samozřejmě neupravují ani pulku.
Vloženo 4.1.2019 22:17
Sezóna začíná! Konečně. Dnes naprosto skvělé lyžování. Všechny běžecké tratě na Benecku, trasy na H. Mísečky a dokonce i trať do Herlíkovic a na Žalý, čerstvě projeté rolbami. Na H. Mísečkách projeté komplet všechny tratě.
Vloženo 3.1.2019 14:23
Fantasticky upravene trate v okoli Jestrabi/Roudnice, pouze vsak na skate. Velka pochvala rolbarum. alternativa k Miseckam i Benecku. Na Rezek bylo jen proslapane.
Vloženo 1.1.2019 7:22
jel jsem z Benecka přes tridomi na Mísečky a zpátky pres Janovu horu. Na Benecko je upraveno k Rovince dále sjízdné lepší skate. Od Labské již upraveno. Zpátky upraveno k rozcestí 7km trati, že dal sjízdné s opatrností, hrbolate stopa jen náznakem u kraje. V jednom místě nedaleko Vítkovic je venku kovová struha na odvodnění. nutné zastavit a překročit. není to vidět tak je třeba jet opatrně.
Zdar
Vloženo 31.12.2018 15:29
Misecky-Rovinka. Tak to uz nevim kolik by toho snehu chteli, aby to zacali udrzovat😩. Nasi bratia slovaci je pojmenovali vystizne: Jebko & Trtko (J&T) At zije cesky Aspen.
Vloženo 31.12.2018 13:34
Ahoj, dneska na Mísečkách upravená 5 i 7, super pocasí ! Z Benecka na Rovinky OK, od Třídomí na Mísečky se dalo i bruslit ( dejme tomu )..... Upraveno systémem běžkaři sobě, rolba tam tuto zimu ještě nezabloudila. Na můj dotaz jsem od TMR dostal odpověď, že dosud není dost sněhu, tak nevím..... Přes Janovu Horu pouze pro odvážné :-), jen proťapáno ....
Skol !
Vloženo 31.12.2018 10:02
Ahoj. Včera jsem jel ze Žalého na Benecko-hrůza-rozšlapáno, udusáno, stopa žádná, na skate hrbolaté. Cesta z Míseček přes Janovu Horu na Rovinku je absolutní divočina a nesjízdná, resp. pro turistu, co na běžkách chodí dobrý, ten, co se snaží běhat-ztráta času. Nová velbloudka z Rovinek k Mohwaldově boudě-absolutně nesjízdná, rozšlapaná.
Vloženo 30.12.2018 20:34
Z Benecka na Rovinka udusané, rovné. Z Rovinka po plynovodu udusané s hřbetem uprostřed, bez stopy. S trochou fantazie lze bruslit, soupažit. Z Míseček po tratích je stopa po odbočku pětky. Po odbočku sedmičky neupravené ale pevné. Dál pak až na Janovu horu hluboký sníh s jednou stopou od nadšenců. Dvě vytátá místa. Pozor při sjezdu!!
Na to že je sezóna, hodně lidí i sněhu, tak nic moc. Radši bych si zaplatil a jel po upraveném, než divočina zadarmo.
Vloženo 30.12.2018 15:27
Benecko závodní okruhy ráno dobře upravené, sněhu dost, bruslení ok.
Cesta z Rovinek zpět rozdupaná a plná pěšáků a psů.

O oblasti

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se nacházejí další závodní tratě. Lyžaři - turisté z Míseček ale častěji vyrážejí opačným směrem nahoru na Labskou louku. Z Labské louky se dá přejet do sousední oblasti označené jako Západní Krkonoše směrem k Vosecké boudě nebo na Dvoračky. Hranici s oblasti Východní Krkonoše jsme pak vymezili na hřebeni Špindlerovkou a v údolí Špindlerovým Mlýnem - trasy na Mísečky a v údolí podél Labe řadíme ještě sem do centrálních Krkonoš, ale ze Svatého Petra na Pláně a dál už do východních Krkonoš - toto jsme změnili nedávno, takové členění nám přijde logičtější.

V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše