Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko – běžky

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se…

Číst celý text

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš.…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 26.4.2024 22:04
Dnes, patek 26.4.2024, z parkoviste Horni Misecky s bezkami v rukou cca 2 km po asfaltu smer Vrbatka, po nazuti nadherny vyslap pres Vrbatku, po hrane Labskeho dolu na Labskou boudu, prameny Labe, Ceskou budku a po Krkonosske magistrale kolem ropiku zpet pres Vrbatku na Horni Misecky. Vsude nahore dostatek snehu, slunicko cely den, prasan, proste nadhera.
Vloženo 12.4.2024 10:02
Horní Mísečky-Masarykova silnice- Zlaté návrší-Harrachovy kameny-Kotel-rozcestí před Lysou horou otočka-zpět Zlaté návrší-Šmídova vyhlídka-Medvědín horní stanice-po sjezdovce dolů na H.Mísečky /parking/
Chladné ráno a zvědavost co zbylo ze sněhu na hřebenech mne vylákaly na poslední běžky. Po přečtení posledních reportů /Pomy, Rob/ jsem si nedělal velké naděje na sklouznutí ale zkusil jsem.
Ultra kameňačky, se šupinami. Příjemná teplota nad nulou, bezvětrno, na parkovišti H.Mísečky při příjezdu tři auta, včetně mého...
Z parkoviště v teniskách, boty běžk. na batohu a lyže v ruce jsem vyrazil zkratkou po žluté nahoru. Přezul jsem a lyže připnul prvně nad třetí zatáčkou. Čtvrtá vytátá a pak úsek až k odbočce ke Śmídově vyhlídce značně "okousaný" od sněhu. Nad odbočkou směr Vrbat.bouda asi 100-200 m s přenášením /nebo přeťapání/ a dále rovina k chatce Zel. stř. se sněhem. Paradoxně je pokryta pouze cesta, stráně na úbočí nad i pod jsou beze sněhu. Kolem býv.Jestřábí b. přes roz.nad Kotelní jámou /nutnou křižovatku přenést s lyžemi v ruce/. Pak je jediná varianta jízdy po Hančově louce - vrstevnice cca na úrovní řopíků směr Harr.kameny, kotel, Lysá h. Jediné místo kde se dá ještě jezdit a dívat se na holé stráně Pančavy, Violíku, Sněžných jam, dokonce i pohled ke vzdálené Sněžce ukazuje okolí Luční boudy bez sněhu ...."Bizár"
Nazpět jsem odbočil z Masarykovy sil. /pěkný úsek sjezdíku/ na rozcestí a odbočku ke Šmídově vyhlídce a nějak se na lyžích dostal ke Svinským loužím. U vysílače Medvědín, sucho, sjezdovka na Mísečky, sucho....přezutí do tenisek a po sjezdovce k parkingu.
Krásný výlet !
10:45
11:02
11:23
11:30

» Zobrazit všechny fotky (celkem 16)

Vloženo 8.4.2024 19:23
Dneska poslední rozloučení se sezónou, z Misecek pesky po Masarykove silnici k třetí zatáčce, pak už bylo možné nasadit lyže s přerušením kolem mohyly, nejdriv po severnim ubocim ke Krakonosove zahradce a pak skoro az na Lysou, pak zpět a k rozcestí ctyr panu. Tam to dal neslo ani k Labske, ani k Prameni, takže po severnim uboci zpátky na Vrbatovu boudu a po silnici dolu, pres Smidovu vyhlidku na Svinské Louze, kde konec snehu. Medvedim tez holý, vodovodni cesta jeste hranicne sjizdna k zatacce a pak pěšky.

Bylo to fajn, ale horky vzduch a jarní slunce delaji snehum rychly konec, timhle tempem bude za par dni vsechno fuc. Pruroda je letos tak o pet nedel rychlejsi. Tak zas za pulroku.
Vloženo 8.4.2024 2:10
Letošní poslední jízda typu mapování. Od třetí zatáčky Masarykovy silnice nad Jilemnickou sjízdné. Měkký rozšlapaný sníh. Kolem pramenů Labe slušně velké bílé fleky takže se dalo po jejich hranicích něco najet. K Violíku už to nešlo, těsně pod něj ano. Mimo cesty pevnější, pomalé. Krásný den a krásný konec sezóny. Ubývá to rychle, cestou zpět už byly některé mostíky, co stály cestou nahoru o 2h dříve, propadlé.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 4.4.2024 23:56
Ahoj, včera rozloučení se zimní sezonou: Horní Mísečky - Zlaté návrší a zpět.
Z parkoviště pěšky ke křížení svážnice a Vodovodní cesty, pak už na běžkách bez sundavání, ale často na hraně směr sjezdovky. Nejlepší svezení bylo na svážnici za křížením s modrou sjezdovkou. Tam jsem jezdil tam a zpět na celkem tvrdém podkladu a čistém sněhu. Následně po červené sjezdovce na Medvědín, přes Šmídovu vyhlídku na Zlaté návrší. Masarykova cesta již měkčí, ale sněhu dost. Na Zlatém návrší zmrzlé. Dolů pak jedno přenášení a končil jsem v předposlední zatáčce u křížení s horní částí Vodovodní cesty z Medvědína, pak už bylo více asfaltu než sněhu.
Na hřebenech to ještě chvíli půjde, ale přístup a sestup už je teď komplikovaný.
Vloženo 5.4.2024 8:08
Ještě trochu retrospektivy do Velikonoc, 1.4. běžky z horní stanice Medvědína přes Šmídovu vyhlídku, po Masarykově silnici na Vrbatovku, kolem mohyly přes Labskou louku k Prameni Labe a České budce, pak kousek směrem na Voseckou a zpátky. Na Labské louce ještě pár rovinek. Mezi Medvědínem a Masarykovou silnicí horší terén se špinavým sněhem, ale nebylo potřeba sundávat, dále na trase už spousty sněhu, trochu měkčího, ale na Velikonoce v téhle sezóně luxus, na hřebenech je úplně bílo, spíš ta dostupnost je horší.
Jak to vypadá teď nevím, kvůli vysokým teplotám je každý den hodně znát, navíc lanovka ze Špindlu má pauzu až do 1.5.
Vloženo 1.4.2024 20:46
Přidávám se k Ondrovi. Svážnice jednoznačně vede, nejlepší úsek je rozhodně od sjezdovek na Medvědíně po zatáčku. Ještě to chvíli určitě půjde, ale pro mě konečná... Díky rolbařovi za úpravu, přezouvám na kolce a budu se těšit na další sezónu! 👍😁
Vloženo 1.4.2024 0:51
Rozloučení se sezónou, hřebenovka 30km 12-20h. Medvědín - svinské louže, Vrbatka, Labská, Martinovka, Velký Šišák, Sněžné jámy, Česká budka, Růženčina zahrádka, Mísečky, Svážnice do zatáčky a pak po cestě až dolů na Medvědín. Celkem přenášení odhadem 1,5 km, zhruba stejně tak po kritických místech. Nejhorší podmínky mezi šišákem a českou budkou, tam často úplně bez sněhu. Všude hodně rozšlapáno, ale zpravidla si lze v přilehlém firnu vyšlápnout vlastní stopy... Sjezd na Mísečky překvapivě v pohodě, přenášení u sjezdovky jen cca 300 metrů. Nejlepší jednoznačně svážnice, rolba čerstvě projela v 19h od sjezdovek do zatáčky a dále až dolů na konec sněhové pokrývky! Cca 300 metrů od křížení s černou sjezdovkou, bohužel od zatáčky dolů bez finišeru, ale pořád paráda - žádné jehličí apod. Svážnice od stadionu ke sjezdovkám stále s dvěmi stopami od MČR - pravděpodobně jediné místo v Krkonoších, kde si lze strojovou stopu užít. :-) Tak zase v prosinci...
Vloženo 31.3.2024 19:01
Svážnice ke sjezdovkám na začátku hodně špinavá a měkká + trochu rozdupaná od pěších. Za sjezdovkami k Haldám (zatáčka) byl stav mnohem lepší, tvrdší podklad a špíny výrazně méně, takže pohoda. Byl jsem tam tak v 16:30… Skate, je tam u náznak stopy…
Vloženo 30.3.2024 11:55
Jak píše Mech, svážnice ke sjezdovkám super, ráno rychlá a čistá. Ke střelnici sice se stopami ale horší, místy hodně špinavá a již méně sněhu. Masarykova silnice po cca 300-500 m od cedule lze nazout lyže. Pak jedno místo s asfaltem cca 1m, jinak v pohodě. Samozřejmě rozslapano všude od pěších. A to i na hřebeni kolem Labské boudy... takže nejlépe vyrazit hned ráno a lyžovat tak do 11 :) Na hřebenech tipuji sníh vydrží tak ještě 14 dnů. Okruhy tento víkend konec, možná svážnice ke sjezdovkám vydrží o pár dnů déle.
Vloženo 29.3.2024 19:42
Svážnice na Mísečkách byly ráno tvrdé a poměrně rychlé, přes den pochopitelně na slunci měkly.
Svážnice přes sjezdovky na Medvědíně je díky urolbování v lepší kondici, ale zatím se jakž takž dá jezdit i směrem ke střelnici. Na letošní sněhovou bídu příjemné velikonoční svezení na konci sezóny.
Vloženo 28.3.2024 10:56
27.3. Tepl. nad nulou, polojasno. později oblačno, silnější vítr až nahoře od Mohyly ale dalo se, sníh měkký, občas vatový po předešlých sněh.přídavcích .
3 hod klasika, mikro na ultra měkkých kameňačkách
Obě svážnice sjízdné, sněhu stále dost, úprava na skate, byť několik dnů zpátky, je nadále znát.
Horní částí modré sjezdovky nahoru k horní stanici lanovky-sjezd k 2.zatáčce- Mohyla.Harrachovy kameny a zpět po silnici až k ceduli H.Mísečky /na lyžích/.
Masaryk.silnice není tak jezdivá a uhlazená jako obě svážnice ale na skate sněhu dost. Je na ní patrná snaha o pluhování /marná..../ a od 2-3 zatáčky sněhu ještě přibývá.
Nahoře docela funělo..JVvítr...Horská služba (??) měla nějaké závody či testy na skialpech.
Skol
Kvitoval jsem, že všichni co jsem potkával byli na lyžích a nikdo cestou nepobíhal po sněhu v trailových botách.
Takovej nešvar poslední dobou na hřebenech......
11:26
11:26
11:35
11:35

» Zobrazit všechny fotky (celkem 16)

Vloženo 26.3.2024 16:16
Dnes svaznice, stadion a ke strelnici na Miseckach parada. Sice tupy snih, ale mansestr.
7:56
7:56
8:41
8:41
Vloženo 25.3.2024 2:12
Svážnice pevné, ale s novým lepivým sněhem, sněžilo s přestávkami neustále. Tak 3-5cm nového sněhu. Velmi pomalé a tedy silové. Bez nového sněhu už by nešlo přejet mezi svážnicemi. Ale jde to stále.
Něco ještě nasněží, sedne a úterý bude asi skvělé. Pak to vzhledem k oteplení půjde asi rychle dolů. Malá svážnice ke střelnici bude brzy nesjízdná. Vypadá to na Velikonoční konec v oblasti okruhů.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 23.3.2024 10:55
Pro Petra: úpravu lze sledovat na webu skiareálu, je to většinou +- ale lepší než nic...
https://www.skiareal.cz/zazitky/sportovni-vyziti/bezecke-trate

P.S. ke stadionu lze vystoupat na běžkách po kraji sjezdovky, propojka nad vlekem Louka byla ještě včera sjízdná
Vloženo 23.3.2024 3:44
Svážnice 18-21h, super podmínky. Díky aktuálně konanému MČR jsou okruhy oficiálně uzavřeny, svážnice a cesta k Vrbatce jsou vyhrazeny pro trénink. Reálně už ale ani na okruzích po 18h nikdo není, zato se nyní denně upravuje. V pátek se zřejmě jela klasika, na svážnici byly dokonce tři stopy. Sníh měkčí, ale jelo to...mezi černou sjezdovkou a zatáčkou lze dávat cca 1,25 km tam a zpět takřka po rovině, takže paráda. Ve 20h staženo rolbou na hladko - v sobotu se zřejmě bude závodit na skate. Celkově super podmínky, takřka po celou dobu lehký déšť se sněhem, od neděle bude povrch snad i umrzlý.
Vloženo 22.3.2024 15:58
Běžky Mísečky až Labská dnes dopoledne od začátku až do konce mokré, těžké, hodně námahy,ale radost minimální. Bohužel bylo o dost tepleji než dle předpovědi,ale zase nebyla mlha. Výhledově neděle až středa vypadá na luxusní podmínky. K dotazu na úpravu lze uvést, že doposavad se zdá, že se až na Labskou i svážnice u Medvedina upravuje každý den. Ale jen na skate. Úprava ale odpovídá podmínkám. Na mapy.cz či bílých stopách úprava není značená. Jestli někdo víte,kde najít odkaz na plánovanou či končící úpravu, hoďte to sem. Díky a Skol PS: od parkoviště se už ke svážnici i nástup na Návrší musí tak 800 metrů pěšky. Do neděle se to asi protáhne.
Vloženo 19.3.2024 11:29
Porad to jde a porad to je krasne. Dnes rano z parkoviste H.Misecky svaznici az za sjezdovky do zatacky. Tam a zpet je jeden okruh 5 km, super upravene, snehu dost, mansestr, tvrde. Pouze skate, stopy na klasiku nejsou. Jezdete
9:19
9:19
Vloženo 18.3.2024 8:05
Z Míseček, kus Masarykovou silnicí, pak vodovodní cestou na Medvědín, přes Šmídovu vyhlídku na Vrbatovu boudu, dále kolem Pančavy na Labskou, Martinovku, Petrovku a po hřebeni přes Petrovy kameny, Sněžné jámy k České budce a Vrbatovu boudu na Mísečky.
Podmínky: slunečno. Dole sníh rozměklý, na hřebeni povolil jen na cnvíli po poledni, pak zase přituhával. Klistr ani šupiny nezabíraly.
Z Medvědína na Šmídovu vyhlídku dopoledne zmrzlé, nic moc to nebylo ani mezi Martinovkou a Petrovkou. Přenášení: 50 m od Petrovky nahoru, pak z Mužských kamenů do sedla, kolem sněžných jam cca 50 metrů a z Vysoké pláně 150 metrů.
Krásné počasí a prima svezení na závěr sezony.
Vloženo 18.3.2024 7:50
V podvečer upravila rolba svážnici ke sjezdovkám, slušná byla cesta na vrchol Medvědína od 2. zatáčky Masarykovy silnice, pochopitelně jen na bruslení.
Masarykova silnice k Vrbatově boudě brutálně rozšlapaná pěšáky v celé šířce a když to v podvečer zmrzlo, tak to bylo dost šílené, hlavně dolů... Jako by nemohli chodit Starou vozovou cestou, už jen proto, že je to výrazně blíž... Tratě pod vrstvou jehličí, ale jel jsem jen nejkratší okruh.
Vloženo 14.3.2024 14:27
Z parkoviště H.Míchadla po sjezdovce na okruhy a hlavně svážnicí k medvědínským sjezdovkám a za ně kilák až k zatáčce do Špindlu, včera a i dnes. Svážnice perfektní, ke střelnici včera špinavé, dnes upravené ale pořád špinavější než luxusní svážnice. Jinak Svážnicí nahoru tvrdé, manšestr a ráno krásně promrzlé. Zítra ráno nemá mrznout, bude to asi měkčí. Jezdit tak do 10-11 ráno (nejlépe v sedm, osm), pak to měkne. Ale díky za úpravu, v posledních osmi dnech jsem tam byl 6krát a vždy super (tedy v rámci možností). Sněhu na svážnici dost. Na krásný trénink pořád super - mluvím o bruslení, stopy na svážnici občas jsou, občas ne, na okruhu ke střelnici jsou. Na Labskou po silnici zatím nejezdím, když to jde tady, ale před 2ma týdny tam bylo sněhu mrak. A v neděli jsem zkusil horní spojku na Medvědín a taky sněhu hafo. Ono to do toho dubna nějak dá, jako každý rok.
8:37
8:37
Vloženo 11.3.2024 10:49
Spojení od sjezdovky k Jilemnický boudě na Masarykovu silnici už asi od pondělí bude na sundání lyží, včera to ještě šlo. Svážnice ke sjezdovkám byla včera upravená rolbou, cca. v 16:30.
Vloženo 11.3.2024 7:33
Z Míseček na Vrbatovu boudu, Labskou boudu podél Pančavy, Martinovku, Pod Smělcem, Sněžné jámy, Česká budka, rozc. u čtyř pánů a přes Vrbatovu boudu dolů na Mísečky. Pak okruhy na Mísečkách.
Teploty nad nulou, sníh firnový lehce rozměklý -> podmínky nahoře lepší než před měsícem, když byl sníh zledovatělý. Od Velkého Šíšáku k rozc. 4 pánů byl odpoledne silný vítr.
Vyfoukaná 2 místa u Sněžných jam se dají objet, 1 místo cca 20 m od Vysoké pláně k Violíku se musí přenést. Jinak sněhová pokrývka nahoře souvislá, sněhu dost. Lidí na hřebenech a na labské pláni na obvyklé poměry velmi málo.
Dole na Mísečkách okruhy dobře použitelné (bez stopy pro klasiku) pouze ty před několika dny rolbované (možná i svážnice - ty jsem ale nezkoušel). Zkoušel jsem okruh k horní stanici Labské lanovky a je sjízdný, ale dost často úplně černý sníh od jehličí a šišek. V současné době je na horách ostré rozhraní, kdy pod 1000 metrů není sníh skoro žádný a od 1100 více než půl metru. V horní části Krkonoš sníh do konce března rozhodně vydrží.
Vloženo 11.3.2024 0:42
O dost horší než včera. Pomalejší na skluz, měkčí, i to jehličí bylo významnější. Stopa pro klasiku nebyla udělaná, na rozdíl od soboty. Byla znát vyšší teplota (7stupňů). I předpověď se změnila tak, že už nejsou očekávané noční teploty pod nulou, to bude znát a bylo i dnes. Včerejší optimizmus mi přešel. Těžko říct, co pro to může udělat efektivní úprava tratí, asi ne moc. Ale furt dobrý tréning, zcela souvislé a rovné. Svážnice kvalitní.
Pokud zhoršováni půjde tempem ze včerejška na dnes, do konce března to na okruzích nevidím.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 9.3.2024 23:40
Kdo má přístup na Mísečky a chce, tak pro něj sezóna neskončila.
Super podmínky co do tvrdosti a souvislosti trati. Jehličí bezvýznamné, odraz pevný, skluz horší, ale rozumný.
Obě svážnice ve výborném stavu, sněhu dost. Tady to asi půjde do konce března točit kilometry.
Souvislé napojení na silnici na Vrbatku.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 8.3.2024 14:18
Včera byly školní závody na Mísečkách...trať pro děti pěkná, upravená, ale jak to vypadá dnes???
Cesta na Vrbatku je ještě v dobrém stavu.
Vloženo 4.3.2024 15:42
Ahoj, na Horních Mísečkách je zatím největší problém se špínou na sněhu, jehličí. Např. tady už toho bylo včera skutečně hodně... https://mapy.cz/s/cosagedeme
Na Masarykově silnici na Vrbatovu boudu jsou jako obvykle touto dobou největší překážkou velké skupiny pěšáků, jednu takovou (cca. 20 lidí) jsem potkal v sobotu v podvečer. Zbyde po nich jen rozryté oraniště v celé šířce silnice... Moc pěkně se v tom jezdí...
Vloženo 3.3.2024 23:06
Ahoj, upraveno pár okruhů, viz mapy.cz. Je to hodně měkké, pouze na skate, stopa není. Sněhu je až na vyjímky celkem dost, ale kde není denně upraveno, je dost jehličí. Dalo by se upravit třeba i na Benecko, ale kdo by platil naftu, že... :) Suverénně nejlepší svážnice, za nejlepším úsekem se vyplatí přejet obě sjezdovky, tam bylo i lehce přimrzlo. Dalo by se možná sjet až dolů na Medvědín, ale zapomněl jsem gopass v autě, takže se nekonalo :D Nicméně určitě to lze po Vodovodní. Fajn podmínky taky směrem na Vrbatku, ale i v již slušné nadmořské výšce to bylo pořád stejně měkké, takže svážnice nejlepší. Skol
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 3.3.: Ahoj .Nemáte prosím někdo info jaká je situace momentálně na tratích Horní Mísečky?Děkuji Martin)
Vloženo 25.2.2024 22:02
Ahoj, H. Mísečky- Vrbatovka- Česká budka-Svinské kameny- Vosecká-Alfrédka a zpět. Nahoru na Vrbatovku upraveno nahladko rolbou, celkem fajn svezení, především na skate. Nahoře hřeben velmi dobré, místy rozdupáno, odpoledne již více. Úsek Česká Budka-Vosecká spíše na skialpy než na běžky, ale dalo se. Pak strojově upravená trať na Alfrédku, ráno občas led, pak to změklo a některé pasáže rozbředlé. Na Terexu jeden potok přes cestu (lze objet), plus cca 0,5 km úsek hodně špíny a malá vrstva sněhu, asi bude brzy s přenášením. Jinde sněhu dost a ještě nějaký čas vydrží.
Vloženo 25.2.2024 14:35
Dnes na Mísečkách v závodních tratích. Okruh 5km upraven na skate, místy přítomná i stopa, stromy od pátečního sněžení už bez sněhu, sníh převážně firn, nahoře u lanovky na Labské místy i smíchaný s tím čerstvým. V zatáčce ve stoupání za připojením okruhu 7km 2 vytátá místa. Jde je opatrně přejet bez sundávání. Pokud vyjde předpověď počasí tak za týden už půjde lyžovat akorát na hřebenech sjezdovce.
12:41
12:42
12:42
12:43

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

O oblasti

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se nacházejí další závodní tratě. Lyžaři - turisté z Míseček ale častěji vyrážejí opačným směrem nahoru na Labskou louku. Z Labské louky se dá přejet do sousední oblasti označené jako Západní Krkonoše směrem k Vosecké boudě nebo na Dvoračky. Hranici s oblasti Východní Krkonoše jsme pak vymezili na hřebeni Špindlerovkou a v údolí Špindlerovým Mlýnem - trasy na Mísečky a v údolí podél Labe řadíme ještě sem do centrálních Krkonoš, ale ze Svatého Petra na Pláně a dál už do východních Krkonoš - toto jsme změnili nedávno, takové členění nám přijde logičtější.

Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše