Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko – běžky

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 1.12.2023 16:16
Tratě na Benecku upraveny.Ale nejlepší lyže zatim nechat doma.Ale zitra bude asi zas lépe.SKOL

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 1.5.2023 21:56
Z Miseček po silnici pěšky cca do 1180 m.n.m. Pak se sundávalo v další zatáčce a nahoře u Vrbatovy mohyly. Dále Labská bouda a Česká budka. Pokus jít na Tvarožník a Voseckou po 1 km skončil pro přebytek chodců (souvislá kolona) a nedostatek sněhu. Na Labském návrší stále podmínky velmi slušné, ale celkově už spíše jen pro skalní. Běžkařů bylo tak do dvacítky, pěších stovky.
Vloženo 29.4.2023 13:30
Včera z Horních míseček na Zlaté návrší, k prameni Labe a na Labskou boudu. Tam jsem přenocoval a poté dnes na Martinovu boudu a kolem Vysokého kola a Sněžných jam zpět na Českou budku, po plani ke čtyřem pánům a pod Kotlem na Lysou horu a pak zpátky na Zlaté návrší, po hrebeni na Medvědín a na Mísečky. Snih je tak od 1250 metru a vyse s vyjimkami (vytato kolem Vrbatovy mohyly, kolem Martinovky a mezi Sneznymi jamami a Violikem, a ted uz i na Medvedine - vse slo nejak objet). Asi to jeste tan na hoře na pláních pár dni pujde, ale prave zacina hodne prset. Za me krasna jarni turistika, rozloučení se sezonou a teseni se na příští sníh. Skol!
Vloženo 27.4.2023 19:34
Dnes ráno jsem se vydal na trasu Mísečky - Labská bouda - pramen Labe - Violík. Nasadit se dá kousek nad odbočkou na Medvědín, takže cca kilometr a kousek pěšky. S výškovými metry sněhu přibývá, nahoře stále solidní půlmetr. Podklad byl dnes zmrzlý i v poledne, na něm čerstvý poprašek nového sněhu, semtam sněhové přeháňky..
10:08
10:35
11:23
Vloženo 23.4.2023 17:33
Stále se dá slušně lyžovat. Mísečky, Harrachovy kameny, Lysá Hora, Dvoračky a přes Kotel zpět. Větší část sjezdovky na Lysé hoře se musí nést, sjízdný je jen hořejšek. Pak se dá od sjezdovky až k Dvoračkám lesem. Do Kotle se 6x sundáváním. Sjezd Kotlem zajímavý, od Kotelního potoka na Mísečky už jenom pěšky. Štumpovka narozdíl od všech bud široko daleko otevřena. Sníh mizí kosmickou rychlostí a bohužel má pršet.
11:00
11:03
11:58
11:59

» Zobrazit všechny fotky (celkem 16)

Vloženo 22.4.2023 18:31
Naprostá nádhera.
Mísečky, Vrbatka, Sněžné Jámy, Martinovka, Labská, přes Šmídovu vyhlídku a dolů po sjezdovce na Mísečky.
Lyže lze nasadit kousek nad Mísečkami (odbočka ke Kotli). Krom krátkého místa u odbočky na Medvědín se dá jít bez sundávání. Nahoře pořád velké množství sněhu. Sundavat se musí na malém úseku u Mohyly. Na Sněžné jámy jsme šli přes Pramen Labe a šikmo pod Violíkem. U Sněžných jam ale potřeba chvíli nést. Sjezd na Martinovku pořád parádní. Z Labské na Vrbatku se jde souvisle. Sjezdovka na Mísečky z Medvědína sjízdná asi z poloviny.
Boudy zavřené všechny až do 27.4. Ale o to více si hory užijete!
11:57
12:04
12:06
12:12

» Zobrazit všechny fotky (celkem 19)

Vloženo 21.4.2023 18:48
Dnes z Misecek nahoru. Asi 100 metru nad Jikemnickou Boudou lze nasadit na tenkou vrstvu mekkeho snehu. Nahore na vsude firn, krom mohyly siyvisla a celkkem silna vrstva, jeste nejakou dobu vydrzi. Jinak hospody a boudy na hrebenech vse zavřené.
Vloženo 16.4.2023 13:50
Okruhy na Mísečkách stále sjízdné. Pětka už je na pár místech hraně, na jednom místě se musí sundat a je tam pár kousků samé jehličí a šišky. Trojka je zatím v pohodě, brzy se bude přenášet u střelnice. Celkově dnes krásné sklouznutí, pár dnů to ještě půjde.
8:19
8:27
8:39
10:10
Vloženo 15.4.2023 17:37
Stále jde nasadit lyze kousek nad Jilemnickou. na hřebenech pořád dost sněhu, jen 2 hola místa u mohyly a pak u tvarozniku. Mistama i pěkná vyjeta stopa na sklouznuti, i když hlavně odpoledne už dost měkké. Nahoře musel trochu připadnout čerstvý snih v noci. Trasa Mísečky - Szrenica. Jediná otevřená hospoda na hřebeni, jinak zavřeno, Vosecka, Vrbatka, Labská, Martinovka... do konce dubna.
Vloženo 13.4.2023 15:56
Jarní lyžování na okruzích Horní Mísečky - oranžový a červený okruh ještě plně sjízdne s 10 až 50 cm sněhu, stále znatelná úprava, takže slo bruslit i soupaž. Jistota snehu 1000 m.n.m. a vyse.

Hodně sněhu bylo i na svážnici Krkonošské magistrály pod Medvědínem, ale tam už to rolba rozjezdila - bez úpravy. Předpokládám že toto všechno ještě pár dní vydrží.

Nad Mísečkami směrem Zlaté návrší to vypadá jeste výrazně lépe. Pocasi - dest se snehem a snih.

Parkovani 30 kc/h, po pate odpoledne zdarma
Vloženo 9.4.2023 6:29
Horní Mísečky, Bezecké tráty, Svaznice do Labského dolu , sjezdovka na Medvědín, Medvědín, Vrbatova bouda, Česká budka a zpět na Horní Mísečky. Jak již bylo popsáno, dobře se jelo, jen na sluníčku na Bezecké trati se jelo trochu pomalu. Ve sjezdech na měkkém sněhu se lyže téměř zastavovaly. Hrozilo nebezpečí pádu. S opatrností se však lyžovalo dobře.
Vloženo 8.4.2023 18:40
Začátek ráno na závodních tratích na Mísečkách, za mě 3km okruh úprava parádní pro oba styly (max. 2 dny staré), 5km okruh upravený o nějaký den dřív, ale taky víceméně bez problému, když se jede v předepsaném směru. Úsek společný s cestou na Benecko (nad Labskou) rozdupanější od pěších. Další okruhy pohledem z odboček možná pro dobrodruhy, úprava dávno, určitě ne bez přenášení. Svážnice k Medvědínu bez stopy na klasiku, na skate v pohodě.

Pak jsem to vzal po sjezdovce na Medvědín a turistickou cestou směrem k silnici na Vrbatku. Její stav "s denním chodem" - dopoledne parádně upravená, na skate to musela být paráda, stopa na klasiku dle očekávání není. Při návratu po 15 h měkké, rozdupané, ale na sjezd v pohodě, až k Jilemnické boudě sněhu dost. Dopo jsem ale pokračoval již zmíněnou parádně upravenou cestou k Labské. Pouze u mohyly Hanče a Vrbaty krátký úsek vyfoukaný na podklad.

Horská běžkařská turistika po trase Labská - Česká budka - po hranici k Vosecké velmi dobrá - neboří se to, není to led, stopy od pěších většinou nevadí, atd. Jediné místo, kde jsem sundaval na 20 m lyže kvůli podkladovým kamenům je na hraniční cestě směrem Szrenica, přesné místo viz fotka na mapě. Podobně pěkný byl i návrat od Lysé hory přes Růženčinu zahrádku k Vrbatce.

Detaily k trasám nedaleko Harrachova dám do samostatné zprávy.

Parkování na Mísečkách 30 Kč na hodinu, prvních 15 min zdarma, dalších max. 20 min mezi zaplacením a odjezdem.
9:59
10:09
10:15
10:42

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (19)

Vloženo 8.4.2023 11:50
Ahoj, dneska jsem dal cca 10 km na tratich na Miseckach. Stopy celkem dobre. Byl na tom cca 1cm mokreho noveho snehu. Moc to nejelo. Pak vyjezd na Labskou. Projeto rolbou nekdy pred 11:00. Na zacatku se to trochu borilo pak paradni manzestr az na Labskou. To bylo za odmenu za ten krpal na Vrbacku. Nahore mlha sem tam prosvitalo slunicko. Super tecka za sezonou (skate) .
Vloženo 7.4.2023 16:20
Mísečky - Vrbatka - Sněžné jámy:
Podobné, jako psal Jirka předvčírem.
Ale dnes padal na hřebenech mokrý sníh, na Mísečkách pršelo. Na hřebenech se dá chodit i po planinách, neboří se to, ale nový sníh je pomalý. Cestu na Labskou projela rolba. Celý den bylo několik stupňů nad nulou, na Violíku kolem 1 stupně.
Ráno držel modrý klister a na něm fialový KR40. Odpoledne na mokrém sněhu držel už jen trochu, na hraničním hřebeni lepil.
11:15
11:16
12:18
12:53

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 7.4.2023 0:28
Pětka, svážnice a trojka jsou v pohodě. Na svážnici přes sjezdovky jela rolba bez finisheru, takže tam byla oranice od pásů, ale to je Špindl. Prý Rattaj brzy vypadne, takže se snad už blýská na lepší časy…
16:00
16:03
16:15
16:22

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (8)

Vloženo 5.4.2023 20:58
Par kratsich okruhu bylo upraveno. Svaznice take dobra. Ovsem nejlepsi je vyjet na hreben pres Vrbatovku. Cesta nahoru rovna, tvrda s 1-2 cm prasanu. Na hrebeni zimni cesty take ok. Tim, je to zmrzle tak to neni rozslapane. Lidi minimum. Jen nadsenci:)
Vloženo 5.4.2023 6:24
Vcera navecer Misecky. Svaznice na Medvedin krasna, okruh ke strelnici v pohode. Stadion a nastup od parkoviste zmrzly. Jinak porad super jezdeni. Lehce pripadlo, obcas tupy snih. Do konce tydne to urcite porad pujde ...
Vloženo 4.4.2023 22:25
Nevím, jestli se v Harrachově ještě plánuje uprava. Je to vidět jen na Bílé Stopy nebo na mapy.cz. Pokud zůstane chladno, měla by trasa vydržet alespoň do pátku. Na skiareal.cz jsou informace o běžeckých tratích na Mísečkách a na Plání. Nevim, jestli jsou vždy aktuální. Byl někdo na okruhu kolem Pláně nad Špindlem?
(Odpověď na dotaz uživatele Honza79 z 4.4.: Ahoj chtěl bych o Velikonocích udělat tečku za letošním běžkováním a řeším kam vyrazit (skate). Co jsem kouka na zprávy, tak by to mohlo být dobré na Mísečkách nebo z Harachova smer Krakonošova snídaně, Kládová cesta.
Nevíte někdo, jestli je plánovaná úprava v těch to místech? Nebo jaký je aktuální stav na skate?
Díky!
Honza)
Vloženo 2.4.2023 14:48
MICHADLA jeste dost snehu. Svaznice na Medvedin, Strelnice horem i spodem. Stadion zmrzly. Ale jinak vsude super. Min tyden vydrzi. Skol
11:33
11:33
11:54
11:54
Vloženo 26.3.2023 14:15
Dnes Horni Misecky, Zlatak, Labska b., zpet a kolem sjezdovky Vodovodni na Medvedin, tam cervenou po sjezdovce na svaznici zpet na Misecky na stadion. Vsude snehu dost a ani to neni moc roztapany od pesaku. Cesta na Zlatak mozno nazout hned za Jilemnickou. Vsechno bruslenim, stopy nejsou.
11:54
12:38
12:45
Vloženo 20.3.2023 14:52
Krásný nedělní den na hřebenech. Nechali jsme se vyvézt lanovkou na Lysou, odtamtud kolem Kotle na Vrbatovku, dál na Českou budku a kolem Pramene Labe na Labskou, zpátky zase kolem Kotle a lanovkou zpět. Nefoukalo, sluníčko bylo zastřené za oblaky, přes poledne i polojasno. Trasa uježděná od jiných běžkařů a skialpinistů, po ránu nebyl sníh nijak nepříjemně zmrzlý, ale držel, odpoledne samozřejmě měkčí, ale s tím jsme při jarních teplotách počítali. Sněhu je na hřebenech ještě dost.
Vloženo 18.3.2023 20:17
Mísečky-Vrbatovka-Labská-Martinovka-Petrovka-Kameny-Vysoké Kolo-Česká budka-Harrachovy kameny-Vrbatovka-Mísečky. Odpoledne firnovatý sníh, sněhu všude dost, zpátky do Míseček krásně jelo. Podstatnou část po mezi Labskou a Kolem jsem nesl lyže na batohu, nedrželo mi to a bylo by to jen trápení. Počasí parádní, výhledy, více lidí hlavně podél hranic, jinak žádné davy. Lepší pro toho, kdo je schopen bruslit.
Vloženo 18.3.2023 1:37
čtvrtek 16.3 - závodní tratě 5 a 7 km vč. příserku směr Špindl, přes stromečky i svážnicí ke střelnici - vše paráda a luxusní úprava. Krásné polyžování, tak snad to oteplení nezničí. Jel jsem skate, stopy na klasiku byly ovšem také parádní.
Vloženo 17.3.2023 18:30
Jinak trasa náročnější, opravdu možné jen za výborného počasí, jinak je jízda po hřebeni riziková
Vloženo 17.3.2023 18:28
Fantastická projížďka ze Špindlerovky přes Petrovku na Dívčí a Mužské kameny, potom nepříjemný sjezd na Černé sedlo (plno kamenů, asi lepší sundat lyže), což je ale jediný horší úsek. Dále stoupání přes Vysoké Kolo na Sněžné Jámy a sjezd přes Violík a Pramen Labe na Labskou s občerstvením. Závěrečná část přes Labskou louku a poté pro zpestření přes Harrachovy kameny na Vrbatovku k mohyla pohodová, výhledy celou dobu úžasné. Třešničkou na dortu je dlouhý sjezd od Vrbatovky na Mísečky, odkud je možné vrátit se do Špindlu buď po relativně strmé Vodovodní cestě, nebo úbočím Labského dolu s dalším malým stoupáním a poté pozvolným sjezdem (to jsem udělal já). Trasa celkem 26 km, sněhové podmínky ideální, sjízdné prakticky bez sundání běžek (až na zmíněný úsek od Mužských kamenů na Černé sedlo, i ten jsem ale s velkou dávkou opatrnosti zvládl sjet). Běžkařů nebylo mnoho, zkrátka skvělý výlet sněhovým rájem s panoramatem Krkonoš.
Vloženo 17.3.2023 16:57
My tam byli včera (čtvrtek), nakonec jsme se rozhodli jen pěšky bez běžek a byli jsme rádi. Ale bylo i spousta lidí na běžkách a šlo to. Mezi Lysou a Kotlem tvrdé a hrbolaté, dál o něco lepší.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 15.3.: Netušíte někdo, jak by to v sobotu mohlo vypadat na hřebenech? Rádi bychom vyjeli lanovkou na Lysou a pak na Vrbatovu boudu. Sněhu je určitě dost, ale po těch deštích to bude asi hodně zmrzlé? Díky.)
Vloženo 16.3.2023 9:34
Benecké tratě, Rovinka okolo Piráta na Mísečky a zpět k Bellevue. Benecké tratě pěkné, sjezd k Rovinka super, dál neupravené, ale na skate dobré, stopa nic moc. Od Rovinka k Bellevue v lese tenká vrstva ledu a na něm větvičky a na světlince vytálá místa až na asfalt, už nedoporučuju. Nahoře připadlo několik cm nového sněhu.
Vloženo 13.3.2023 11:28
Z Benecka jsem projel přes Janovu b. na H.Mísečky a zpátky přes třídomí. Všude sněhu dostatek na Benecku ráno čerstvě upravený nový sníh . Ráno bez lyžařů během dne přibývalo, ale jen minimálně. Na Míssečkách upraveno vše kromě 10tky. Na Benecku také až k rovince. Dále sjízdné ale bez úpravy. Jasné počasí až do večera. Na březen nezvykle kvalitní svezení

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 12.3.2023 12:23
Horní Mísečky perfektně upraveno.
Sněhu dostatek,určitě lyže č.1..
Z Míseček na Benecko částečně upraveno.Skol.
Vloženo 11.3.2023 21:05
V pátek do pozdního večera dost pršelo a pak zase opravdu hodně sněžilo. Na tratích byl tak trochu projetý okruh 5 a 7km, 10km okruh jsme 2x prošlápli. Hodně foukalo, teplota kolem -5°C, pocitově tak -8°C
12:35
12:39
12:49
12:49

» Zobrazit všechny fotky (celkem 11)

O oblasti

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se nacházejí další závodní tratě. Lyžaři - turisté z Míseček ale častěji vyrážejí opačným směrem nahoru na Labskou louku. Z Labské louky se dá přejet do sousední oblasti označené jako Západní Krkonoše směrem k Vosecké boudě nebo na Dvoračky. Hranici s oblasti Východní Krkonoše jsme pak vymezili na hřebeni Špindlerovkou a v údolí Špindlerovým Mlýnem - trasy na Mísečky a v údolí podél Labe řadíme ještě sem do centrálních Krkonoš, ale ze Svatého Petra na Pláně a dál už do východních Krkonoš - toto jsme změnili nedávno, takové členění nám přijde logičtější.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše