Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko – běžky

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 28.4.2020 8:45
Z H.míseček po żlute pěšky na zlaté návrší dále už na lyžích na kabelku louku, k vosecke boudě (posledni úsek už nesjizdny) na Labskou, k Pancavskym vodopadum a dolů na Mostecký.vse sjízdné s opatrností. Sněhu je nahoře cca 1m. Počasí na 1.
Vloženo 21.4.2020 23:06
HM - Vrbatka - Pramen Labe. Několi přenášení a přeťapání, ale stále to jde. Nahoře paráda ale dost foukalo.
Na svážníce jsme jen nakoukli, tak nemohu hodnotit. Parkování na spodním parkovišti na HM bez problémů a omezení.
Vloženo 22.4.2020 19:10
Dobrej pokus o vtip... Je to na lyže...
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 22.4.: Dobrý den,
nevíte prosím, jaký je stav silnice z Horních Mísečků na Zlaté návrší? Je sjízdná na silničním kole?)
Vloženo 20.4.2020 16:50
H. Mísečky Vrbatova bouda- jde to cca. od odbočky zelené na Dvoračky, ale i tam už jsou kratší místa bez sněhu. Stejně i ve 2. a 4. zatáčce. Na kameňačkách lze přejít bez úhony po asfaltu... :-) Jinak trochu rozdupáno pěšáky a místy špinavé, prostě jaro.
Vloženo 19.4.2020 21:16
policajti to hlidali,ale da se parkovat mezi dolnimi a hornimi m.,pak dojit 1,5km po svejch....
jinak bacha,navratilcum co tam zaparkovali davali pokuty.
lyzovacka supr!
Vloženo 18.4.2020 13:22
Na Horních Mísečkách jsou pomáhači a chrániči a posílají auta parkovat na Dolní Mísečky. Cesta na Vrbatku bez přenásení sjízdná, krásné jarní lyžování.
Vloženo 17.4.2020 13:57
Zákaz už není, jen je zavřené parkoviště. U vícedenního bez závor je cedule, že je rozhodnutím Lib. kraje uzavřeno.
Vloženo 16.4.2020 18:59
Nevite nekdo jestli ti klauni uz dali pryc ten zakaz vjezdu nahoru?
Vloženo 16.4.2020 7:43
Mísečky: Na 3 km okruhu a na svážnici do Labáku moc pěkné jarní svezení (sk8). Sněhu většinou dostatek, cca 30 - 50 cm.
Vloženo 6.4.2020 12:54
Zákaz vjezdu je už na křižovatce dole ve Vítkovicích. Nejen značka, ale i záterasa poloviny silnice.
(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 5.4.: Ahoj, je na Misecky zakaz vjezdu (prip. odkud) Diky)
Vloženo 5.4.2020 0:29
Odpověď Ondrovi
Parkoviště v Mísečkách zavřeli v pátek v 8 hodin, ale uzavření a zákazy vjezdu tam nejspíš zůstanou, takže nepomůže ani vstávat se slepicemi:-(. Třeba se ale mýlím.
Napište prosím, kdo máte nějakou aktuální zprávu k parkování a zákazům vjezdu, chtěla bych se tam vydat někdy v následujícím týdnu.
Vloženo 4.4.2020 22:52
Děkuji všem za zprávy. Nedá se nic dělat...jedině si pořádně přívstat 😉
Vloženo 3.4.2020 14:17
Díky za odpovědi. Naštěstí parkoviště zavřeli zavřeli v 8:00 a já tam přijel v 7:30. Když jsem kolem desáté odjížděl, už tam byly zákazy vjezdu a to už na výjezdu z Vítkovic a pak na dolním i horním parkovišti. Jak píše Bára a Jarda - sněhové podmínky jinak supr, sněhu zatím dost. Věřím, že to půjde i po Velikonocích.
Vloženo 3.4.2020 13:48
(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 3.4.: Skol,
myslíte že je riziko jezdit teď o víkendu na běžky do Krkonoš? Budou prudit? A je možný někde zaparkovat?)

Komplikace bude v tom, že Liberecký kraj a policie osadí příjezdové cesty k vyhledávaným atrakcím zákazovými značkami. - cituji z https://www.seznamzpravy.cz/clanek/znamou-lyzarku-rozzlobil-zakaz-vstupu-do-prirody-buzerace-mocnych-rika-97683. Součástí článku je i seznam postižených míst, ve kterém se nachází i Mísečky (a z jiné části Krkonoš Harrachov i Rokytnice).
(prosím zde toto opatření nekomentovat - a kdyby přece jen někdo měl tuto potřebu, tak jen v obecné diskuzi https://www.kamzasnehem.cz/diskuze )
Vloženo 3.4.2020 9:15
Dobrý den. Od pátku se uzavírají na Dolních i Horních Mísečkách parkoviště.

(Odpověď na dotaz uživatele Mišous z 2.4.: Ahoj, nejel jste někdo z Míseček na Vrbatku a dál? Dá se na Horních Mísečkách zaparkovat? Díky!)
Vloženo 3.4.2020 9:31
Ahoj, vcera jsme byli z Misecek na Vrbatovku a Snezne Jamy pak pres Labskou zpet. Snehu spousta a nahore i prasan - podminky super. Cesta jen vyslapana. Okruhy na Miseckach do 5km uplne v phode. 7 pripadne 10 jen s opatrnosti a misty prenest. Vsechno bez upravy ale skejtovat se da. Nicmene vzhledem k uzavreni parkovist asi trochu bezpredmetne.
(Odpověď na dotaz uživatele Ondra z 25.3.: Ahoj, nevíte prosím někdo, jak vypada cesta z Míseček na Labskou louku a okolí Labské louky? Děkuji)
Vloženo 16.3.2020 21:33
Benecko - hlavní cesta Václavák - Rovinka dobře sjízdná, okruhy už jsou horší - tam je to už nejetelné. Sníh ještě nějakou chvíli na Václaváku vydrží.
Vloženo 16.3.2020 20:30
Mísečky opět upravené, včetně sedmičky a svážnice. Sedmička už by možná na pár metrech nebyla pro každýho na jedničkový lyže, ale furt pěkná a zbytek úplně top. Zákaz vjedu na Horní Mísečky nebyl.
Vloženo 15.3.2020 22:38
Chtěli jsme dojet autem na Mísečky na parkoviště, ale asi 2,3 km před Mísečkama je na silnici zákaz vjezdu. To vedlo k tomu, že všichni zaparkovali (tedy až na pár ignorantů co jeli dál) na parkovišti před zákazem a pak šli 2,5 km po silnici s běžkama v ruce... (dá se to "zkrátit" po sjezdovce která je cestou, od horního konce pomy se dá po vrstevnici jet "stopou" až na mísečky, takže člověk po silnici šlape jen jeden km).
Naše cesta vedla z Míseček na Vrbatovku (ta je zavřená), prameny, hranici s PL, pak zpět na okruhy na mísečkách.
Sněhu dostatek, okruhy parádně upravevé, 5 i 7 km okruh v pohodě sjízdný, 10km jsem nezkoušel. Lidí málo, sluníčko, teplota kolem nuly...
Vloženo 15.3.2020 13:22
Ještě včera bez náznaku předjaří, ale na slunci to asi bude povolený... čistej snih navrchu, jen hodně blbů bez lyží...

(Odpověď na dotaz uživatele Barbora z 15.3.: Dobrý den 😊,
Nevíte prosím, jak to vypadá na Mísečkách? Dá se ještě na běžky nebo už je to mokrý...
Děkuji za info 😊😊)
Vloženo 13.3.2020 19:32
Zavodni okruhy Misecky celkem v pohode i na skate. Smerem na Benecko neupraveno.
Vloženo 12.3.2020 7:14
Benecko stadion _ Rovinka - mísečky a zpět pozdě odpoledne 11.3. : Mokrý sníh, místy opravdu víc voda než sníh - žádný úsek se nemusí přenášet, ale někde už to zřejmě ve čtvrtek bude nutné. Benecké okruhy jsou na hraně sjízdnosti na horších lyžích. Rovinka - Mísečky opravdu (snad poprvé tuto zimu) upraveno rolbou - pás na bruslení a jedna stopa. Rozdupané místy od pěšáků, ale i tak velký pokrok. Stopa i od sjezdovky k Mísčkám, což také nebývá. V celé délce je po pravé straně cesty ve směru z Míseček na Rovinka. I na Mísečkách byl sníh hodně mokrý, měkký a pomalý.
Vloženo 10.3.2020 15:59
Ahoj, dnes trasa Benecko od hotelu Žalý na Horní Mísečky upravena rolbou. 😀
Vloženo 8.3.2020 16:36
Dopolední skate: na Mísečkách upraveno závodní 5km kolečko (7 ani 10 km ne), na Rovinku projeto pouze od lyžařů. Luxusní úprava směrem sjezdovka Medvědín, dokonce s vyřízlou stopou, úprava ale končila u sjezdovky. Cesta na Zlaté návrší upravena až nahoru, ale vzhledem k velkému provozu i pěších a sluníčku rychle měkla.
Vloženo 5.3.2020 17:37
Odpolední skate, závodní 5 km, kolečko přes Medvědín, na Zlaté návrší a zpět. Všude bez problémů na áčkové lyže. Místa na slunci samozřejmě hodně rozměklé, ale po stranách všude vidět stopy po úpravě. Stopa na závodních okruzích hodně rychlá
Vloženo 3.3.2020 18:59
Od vikendu trasy dost utrpely, aby se na ne ted opet snasel snih. Dnes odpoledne ho bylo misty 5, misty pres 10 cm noveho a vlhkeho. Cely 5 km okruh je sjizdny s tim, ze nekde jsou horsi mista, ovsem jetelna. Jednickove lyze bych ale nebral. Prituhne-li, a napadne-li jeste neco pres noc, mohlo by byt zitra pekne svezeni.
Vloženo 2.3.2020 7:39
Když jsem v neděli 1.3.2020 po 16:00 vyjížděl ze startu beneckých tratí, zrovna jela rolba, takže to asi bude upravené, ikdyž tam ještě jezdilo hodně lidí, takže to asi rozjezdili. Na přes Piráta je to neupravené až ke sjezdovce Labská, pak už rolba jela na Mísečky. Bruslit se nechá dobře, stopa rozmydlená. Od Rovinek k Bellevue je krizový úsek v zatáčce, fleky sněhu s loužemi, tam to už nevydrží, pokud nepřipadne a nezmrzne.
Vloženo 29.2.2020 15:02
Cesta z Míseček na Vrbatku je uježděná spíše od lyžařů než od rolby. Sníh je měkký, na bruslení to není ideální. Na klasiku se dá jít krásně na modrej, i když stopa většinou chybí. Z Medvědína na Šmídovu vyhlídku vede uspokojivá stopa. Občas zdupaná od pěšáků, ale lyžaři (zejména na skialpech) stopu krásně urovnají. Na bruslení to není! Všude okolo je 40 cm nového, zatím prachového sněhu. Ten ale asi ztěžkne, teplota stoupá už skoro k nule.
Vloženo 28.2.2020 17:13
Okruh Mísečky - Benecko - Rovinka - Trojdomí - Mísečky:
Sněhu je dost. Jediný potok přes celou cestu je na konci sjezdu z Janovy hory na Benecko (za závorou).
Závodní okruhy 5 km a 7 km projela rolba asi včera, možná dřív. Stopa je tam pevná, v bruslícím pruhu několik cm sněhu, který lidi pomalu uježďují. Okruh 10 km nebyl dnes projetý ani lyžaři. Od Václaváku na Janovu horu je jen stopa vyjetá od lyžařů, někdy i dvě vedle sebe. Kolem Rovinky a Trojdomí jsou uspokojivé stopy i bruslící pruh. Dnes to bylo na modrý Swix, i když dole kolem Benecka trochu klouzal.
Vloženo 28.2.2020 10:00
Ze zkušenosti k diskuzi o jízdě vlevo doplním, že jízda na lyžích obecně podléhá pravidlům FIS (viz. např. Pravidla Jizerské magistrály, která jsou ve shodě). Jízda mimo tyto pravidla mohou být místně upravena, nicméně také obecně známa, tj.informací u konkrétního místa z obou stran tratě a na všech místech kde je možné na trať vstoupit. Není-li tomu tak, bude soud v případě kolize velmi pravděpodobně rozhodovat v neprospěch lyžaře jedoucího vlevo, tedy po nesprávné straně. Že se jezdí vlevo kvůli nějaké historické tradici je bohužel nerelevantní, pozor na to, je to nebezpečné.

O oblasti

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se nacházejí další závodní tratě. Lyžaři - turisté z Míseček ale častěji vyrážejí opačným směrem nahoru na Labskou louku. Z Labské louky se dá přejet do sousední oblasti označené jako Západní Krkonoše směrem k Vosecké boudě nebo na Dvoračky. Hranici s oblasti Východní Krkonoše jsme pak vymezili na hřebeni Špindlerovkou a v údolí Špindlerovým Mlýnem - trasy na Mísečky a v údolí podél Labe řadíme ještě sem do centrálních Krkonoš, ale ze Svatého Petra na Pláně a dál už do východních Krkonoš - toto jsme změnili nedávno, takové členění nám přijde logičtější.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše