Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko – běžky

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.5.2022 18:24
V pátek 13.5. byla protažená cesta kousek od Památníku na Zlatém návrší až k Labské boudě, na Violík a k Vosecké již víceméně bez sněhu.
V sobotu už šlo pohodlně dojet pouze ze Zlatého na rozcestí U čtyř pánů, dál už za sobotní dopoledne odtálo až na asfalt.
Směrem ze Zlatého Návrší na Mísečky byl v sobotu sjízdný souvislý pruh sněhu od čističky pod Vrbatovkou cca 750 metrů, pak už jen občasná sněhová pole.
Jestli bude takovéhle teplo, tak nejpozději v úterý už nebude na čem jezdit ani tady nahoře.
13.5. 16:41
13.5. 18:01
16:18
Vloženo 8.5.2022 22:24
Kolem osmé jsem vyrazil z Míseček na Vrbatku, dále k prameni Labe a dál na Českou budku. Nasadit se dá v první zatáčce za Jilemnickou b., potom ještě asi dvě, tři krátká přenesení (vždy několik metrů), sníh byl po ránu tuhý, výše pak i přimrzlý, nahoře sněhu pořád všude dost. Dle porovnání fotek se stejným termínem vloni je sněhu letos o poznání více.. Až na ten začátek to ještě nějaký čas půjde.. Já se dnes s touto opět parádní sezónou rozloučil. Mějte se fajn a díky všem reportérům!
8:40
9:20
9:46
9:48
Vloženo 6.5.2022 20:43
Svážnice ke střelnici a sprinterské kolečko celkem solidní podmínky, dá se i trojka a s krátkým přenášením/přeťapáním na práskačkách ještě i pětka (ale vzhledem k celkově horší kvalitě ji už nedoporučuji). Lyže už se nedají nazout u auta, ale až v průseku ze sjezdovky na stadion.
19:03
19:17

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 3.5.2022 0:31
Z Míseček na Zlaťák smysluplná soupažová posilka. Jakýsi skluz tam je. Dál na Sněžné Jámy , Szrenica rozšlapané utahané, ale jde to. Musí se hledat stopa, ale odraz furt je, rukama, pevnost podkladu dobrá. Sněhu spousta. A rolba na závěr zaparkovaná nad Mísečkama. Myslím, že jí spíš uklidily, avšak úpravila. Krásný asi poslední běžkový den sezóny.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 1.5.2022 21:01
Dnes z Míseček silnicí na Vrbatovu, dále Labskou boudu, osmičku na Petrovku a zpátky přes rozc. 4 pánů na Vrbatovu, Mědvědín a po sjezdovce dolů. Pak ještě mini okružík na okruhách. Co se týká sněhu, tak začátek na Masarykově silnici je prvních cca 300 m od Jílemnické boudy několik tmavých míst, ale dalo se vykličkovat. Pak už všude sněhu hodně s výjimkou úseku Černé sedlo - Mužské kameny (skoro celé v botách) a klasicky u Snèžných jam a kus k České budce
Vloženo 1.5.2022 13:09
Prvního května to občas bývá už jen symbolické svezení, ale letos je tomu stejně jako loni jinak. Na Horních Mísečkách je stále skvěle sjízdný 5 km okruh, sprinterské kolečko a svážnice ke střelnici. Tratě jsou až na výjimky relativně čisté (s nějakým tím jehličím a šiškami je třeba počítat) a dostatečně tvrdé na bruslení. Stopy na klasiku už chybí. Přenášení lze očekávat brzy na střelnici a nad sjezdovkou, ale většina míst má stále hodně sněhu. Kdo se chcete ještě pěkně sklouznout, vyražte. Parkoviště 30 Kč/hod, po 16. hodině zdarma, automat bere jen hotovost.
11:14
11:38

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 3.5.2022 0:22
No tak skvělou sjízdností Míseček, 5km okruh, bych to nenazval. Je to už písek. Zkoušel jsem najet i do 7km okruhu, vrátil jsem se. Sjízdnost asi taková, že na hladkých lyžích to byl střídák z 95% :), a odraz byl :)). Zasoupažit se dalo smysluplně jen před sjezdem padáčku na stadion. Situace je horší než loni touto dobou, ale dá se. Za týden už to nevidím.
Vloženo 29.4.2022 19:53
Dneska takové rozloučení se zimou - na Mísečky autem a pak po Masarykově silnici na Vrbatovu Boudu, ke Krakonošově zahrádce, ke Třem Pánům a Prameni Labe, na Hranici, kolem Violíku na Vysokou Pláň a přes Sněžné Jámy na Labskou Boudu. Tam dvě piva a pak po stopě rolby zpátky na Vrbatku, sjezd po silnici a po hřebeni na Medvědín, po sjezdovce dolů a teď za soumraku malý okruh v běžkařském areálu Horní Mísečky. Nepřenášel jsem ani jednou! Nádherné výhledy! Ty běžkařské trasy na Mísečkách mají od 10 do 50 cm utemovaného sněhu, bez poškození pěšáky, občas je znát ještě stopa na klasiku, musela to upravovat rolba. Nížiny krásně kvetou, ale tady je to taky fajn, střídají se skialpinisti, běžkaři, pěšáci a krásně se při tom opaluje. Skol!
Vloženo 27.4.2022 19:58
Z Míseček je na sjezdovce směrem nahoru na Medvědín ještě dost sněhu na výstup i sjezd.
Kolem Šmídovy vyhlídky hodně jehličí a rozšlapaná cesta, nicméně stále pěkný zimní zážitek.
Na hřebenu směr Labská velmi obměklý sníh, ale je ho zatím dost.
Zpátky dolů z Vrbatovy po magistrále se dá až na Mísečky (zatím se projedete pouze po jehličí, asfalt nečouhá :)
10:26
12:07
12:51

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 24.4.2022 23:42
Super. I v dešti překvapivě dobré podmínky. Mísečkové okruhy : Souvislý průjezd 5kou okruhem a svážnicí, ta už je horší, ale stále souvislá. Možná by šly i víc než 5ka okruhy. Překvapila mě pevnost tratě, relativní rovnost a snad i nedávná úprava. Firnovatí to pěkně. Vypadá, že to půjde i za týden.
Vloženo 23.4.2022 22:04
Ano, jde nasadit hned nad Jilemnickou boudou. Bez problémů na "jedničkové" lyže, žádné přenášení, žádné problematické místo ani na silnici na Zlaté návrší, ani nikde nahoře.
(Odpověď na dotaz uživatele Kuba z 21.4.: Ahoj, chtel bych vas poprosit, zda nekdo nevite, jak vypada cesta z Hornich Misecek smer Zlate navrsi/Labska? Daji se nasadit bezky hned nad Jilemnickou boudou? Je to jeste na "jednicky"? Radeji skate nebo klasiku? Nejaka mista k prenaseni? Dekuji za info.)
Vloženo 8.4.2022 17:24
Benecko Mísečky Benecko, celé projeté rolbou, na bruslení, jenom úsek mezi Rovinkou a pěti domky je rozjetý od traktoru. Stopa měkká, ale čistá, bez jehličí, bez kamene takže podmínky ideální. https://strava.app.link/yi04AgnW3ob
Vloženo 7.4.2022 11:07
Dodatečná informace. Skiareál se snaží zbavit sněhu z Vodovodní cesty ze Špindlu na Mísečky a z Labské svážnice (cesta přes haldy) od sjezdovky dolů do Špindlu. Je to tam hodně rozhrnuto, aby to rychle roztálo a šlo jezdit auty na Mísečky. Sjízdné to ale o víkendu ještě bylo...
Vloženo 27.3.2022 12:22
Jel jsem ze Špindlu Vodovodní na Mísečky po 16h. Vodovodní byla rozježděná, sněhu dost. Od Jilemnický hned přede mnou jela rolba nahoru Masarykovou silnicí k Vrbatce a asi dál k Labský. Já´jsem dojel k Vrbatově boudě. Během hodiny byl pěkný stav zlikvidován, dva skútry a kvanta pěších blbů, i takhle pozdě odpoledne. Bylo to bez stopy. Z Miseček svážnicí přes Haldy do Špindlu sněhu dost. Po celé dnešní trase není skoro žádná špína (až na ty pěší) a sněhu je všude dost. Bez stop na klasiku.
Vloženo 23.3.2022 19:33
Cesta Benecko - Mísečky velké množství jehličí a drobných větviček - viz poslední foto ,musí se hodně dávat pozor . Dále výšlap z Míseček na Medvědín vedle sjezdovky v lesním průseku bez problémů, pak z Medvědína po červené stopa zničena pěšáky , ale vzhledem ke kvalitě sněhu ( měkký ) docela dobře sjízdné, pak napojení na Masarykovu silnici směr Vrbat . bouda paráda ( viz foto ), nahoře krásně upravené pro klasiku oběma směry i na bruslení , nebylo to ledovaté vzhledem k slun.počasí .Krásné výhledy , málo lidí..co více si může milovník Krkonoš přát !
12:19
12:54
13:46
14:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 21.3.2022 11:30
V sobotu jsem jel z Beneckých tratí přes Labskou sjezdovku, Mísečky na Vrbatovu boudu a stejnou cestou zpět. Stopy jsou vymleté, ale z kopců to jde. Z Míseček na Vrbatovu boudu stopa není žádná, ale dobře se tam bruslilo, bylo to zatím tvrdé a i čisté, díky tomu to kvanta pěších nedokázali zničit. U Vrbatovy boudy je to ledová hora. A zpět dolů...na rovince u Janského vrchu je hodně špíny ze smrků, od Rovinek v Pirátovi spousta tupých pěšáků, ve stoupání od Třídomí v lese zase dost špíny, ale zatím jet šlo... Závidím Jizerkám úpravu, máme v Krkonoších sněhu dost, ale nejlepší svezení poskytují Vejsplachy, díky každodenní úpravě.
Vloženo 19.3.2022 19:23
Přejezd Janské Lázně - Harrachov. Start 8:30 Hoffmanova bouda, silnice na Černou horu nejprve do 1.zatáčky špinavá pak se zlepšilo. Bylo protaženo i se stopou ale střed rozježděný od zásobování. Okruhy kolem hory upravené ale ledové. Liščí hora rozťapkaná a tvrdá, měl jsem lyže na batohu. Z rozcestí na Luční široce projeto, pak se musí po polské straně, davy lidí, něco se dalo jet něco pěšmo. Ze Špindlerovky na Sněžné jámy kromě pár sjezdů pěšmo. Pak až do Harrachova naopak valnou většinu na lyžích. Na Voseckou je protažená stopa ale je ledová, špína až dole u Harrachova. Vše tvrdé ani na pláních není poprašek. Foukalo, asi pod nulou. Polojasno, opar.
9:22
9:55
9:58
10:16

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Vloženo 18.3.2022 15:45
Dnes opět z Míseček na hřebeny (Harrachovy kameny, Labská louka, Violík). Nahoře většinou zmrzlý firn, dole mokrý firn (zejména odpoledne). Na bruslení nic moc, na klasiku to jde, klister Universal+KR60 to celkem držel. Po pláních se dá chodit i sjíždět, bruslit moc ne (zařezává se to). Cesty na hřebenech už jsou zdupané, ale většinou se tam ještě jedna čistá stopa udržela.
Vloženo 16.3.2022 17:39
V noci opravdu sněžilo, ale bohužel nemrzlo. Sníh je mokrý a těžký. V 1000m napadly cca 2cm, ve vyšších polohách až 5cm, na hřebenech je to ale sfoukané. Přes den bylo zase teplo (na hřebenech 4 stupně ve stínu), takže sníh měkne dál. Už nikde není led (ani na hřebenech ani na pěšácké cestě z Medvědína na Šmídovky - tam se dá bez problémů plužit).
ZÁVODNÍ TRATĚ na Mísečkách ráno upravili (přinejmenším 5km okruh a svážnici ke střelnici) a jsou asi nejlepší. V lesních úsecích (těch je tam dost) je tam hrubší přemrzlý sníh, který celkem rychle jede. Podklad na bruslení uspokojivě tvrdý. Stopa mírně zmrzlá. Medvědínská svážnice upravená není a je pomalá.
MASARYKOVA SILNICE: Zatím projetá není, takže rozšlapaný hnůj. Na bruslení dřina, na sjezd pomalé, nahoru na klasiku to alespoň trochu drží, ale žádný skluz.
HŘEBENY (Harrachovy kameny, Labská louka, Labská bouda): Střídá se nafokuaný nový sníh (šedý) a starší sníh (bílý). Obojí měkne. Po pláních se dá jet i jít, ale je to pomalé a začíná se to bořit. Všechny cesty byly přes noc zafoukané a jsou tam jen nové stopy od lidí (jsou mokré, i ty pevné od skialpinistů). Na bruslení to není vůbec (leda trochu po silnici na Labskou boudu). Jediným pozitivem je, že tam zatím nedorazili pěšáci, takže potkáte jen dvě čisté stopy a nic jiného. Připadal jsem si jak před dvaceti lety.
Na své klistery ze včera (univerzál a červený) jsem dnes přidal ještě pevný Swix V60 a drželo to všude, kde nebyl uježděný sníh.
POZOR: Od 15. 3. je kvůli tetřívkovi zavřená cesta z Labské louky na Voseckou boudu (zelená turistická značka). Musí se to obcházet přes Českou budku a Tvarožník.
13:05
13:05
13:30
13:30

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 15.3.2022 14:22
Závodní tratě na Mísečkách jsou čerstvě upravené (svážnice ke střelnici, 5 km okruh, západní část 7 km okruhu).
Ale v noci bylo teplo (teď je ještě tepleji) a sníh je mokrý a pomalý. Na bruslení je měkký a na klasiku tak tak drží červený klister.
Vloženo 14.3.2022 22:08
Mísečky - Vrbatka - Harrachovy kameny - U čtyř pánů:
Překvapivě dobré i v podvečer.
Je neuvěřitelné, že sníh na hřebenech je stále tvrdý, přestože přes den tam bylo mírně nad nulou (i ve stínu).
Masarykova silnice i cesta na Labskou boudu jsou široce protaženy rolbou a sněhu je fůra (viz foto). Na Mísečkách je sníh mokrý, ve vyšších polohách je na cestě většinou uplouhaná hrabanka, na které to drží i na klasiku.
Z Mohyly na Harrachovy kameny i na cestě z Lysé hory ke Čtyřem pánům je kvalitní stopa, opět není ledová (až na pár ledových "louží" - viz foto). Na pláních mimo cesty je ufoukaný hutný jemnozrnný sníh (střídá se s umrzlými plotnami). S opatrností se po tom dá jet.
Cesta z Medvědína na Šmídovy vyhlídku je udupaný zmrzlý chodník. Naštěstí je okolo v lese hodně stop od skialpinistů.
Dnes v podvečer skoro všude držel universal klister.
Večer se zatáhlo a padal déšť se sněhem. Ve středu by měl napadnout nový sníh - napíšu, jak to dopadlo.
16:24
16:35
16:43
Vloženo 13.3.2022 17:05
Závodní tratě Mísečky: Dnes byly závody a je nově udělaný 5/7 km okruh na klasiku (dvě stopy vedle sebe, na bruslení nic moc). Rozšíření na 10 km není udělané vůbec, jen prošláplá stopa od lidí. Směrem na Janovu horu je to projeté rolbou, stopa jen o lidí, dál jsem nejel. Obě svážnice jsou dobře urolbované, zatím nejsou ledovaté ani měkké, stopa jen občas od lidí.
Sněhu je dost (odhadem kolem půl metru). Kam slunce nesvítí, je stále bílý, hutný, jemnozrnný (dokonce i ve stopách). Na slunečných místech firn až bahno, občas leďák (často ve stopách).
Dopoledne jsem mazal klistr Swix KR45, držel skoro všude. Odpoledne jsem přidal universal K22, ve stínu držel dobře, na slunci moc ne.
Vloženo 12.3.2022 19:34
Dnes ze Špindlerovky přes Petrovku, Ptačí kámen a Martinovku na Labskou a potom přes Vrbatovku a Mísečky do Špindlu. Úsek z Petrovky k Martinovce tradičně na nic, o stopě se tady ani nesní, na prudký, úzký sjezd je bezpečnější sundat lyže, stoupák od Martinovky sjízdný s trochou úsilí, poté však už úplná paráda, ledová krajina bez stromů a panoramata z Labské louky famózní. Masarykova silnice též OK, občas trochu zledovatělá. Obecně se nejedná o úplně ideální trasu pro běžky (spíše pro skialpy), ale výhledy a úžasná Labská louka to bohatě kompenzují.
Vloženo 6.3.2022 18:47
Report na trase Benecko-Mísečky😊Sněhu hadaděj, čistý, bez ledový ploten, nově pokryto prašanem příjemně uježděné od lidí,jen kolem Piráta to bylo až moc uhlazený a bez stopy-když už to upravují,tak nechápu v čem je problém,že tam neříznou stopu-která tam vždy bývala vpravo ze směru od Míseček.Kolem Janovy hory stopa je a naprosté minimum lidí. Závodní tratě dnes upravené, mladí biatlonisti tam měli trénink😉
10:08
10:17
10:19
10:36

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 5.3.2022 14:42
Dnes Béňo-Mísečky okolo Janovy hory a zpět. Úprava celkem slušná hlavně na Mísečkách, okolo Rovinky více zapadané.
8:42
9:09
9:19
9:23

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 26.2.2022 21:37
Projetá stopa na klasiku i bruslení od Rovinky, přes Piráta, od sjezdovky jen pro bruslení. Z Míseček krásná stopa přes Janovu horu na Rovinka. Z Rovinky k parkovišti také jakž takž stopa. Celkově paráda!
Vloženo 24.2.2022 7:26
Odpoledne jsem vyjel Vodovodní cestou na Mísečky a Masarykovou silnicí k Vrbatově boudě a zpět. Vodovodní i odpoledne byla tvrdá a bruslit šlo, z Míseček bylo upravenou rolbou až k Vrbatově boudě, do 2. zatáčky velmi tvrdé, od ní pořád pěkné, ale stopy od pěších blbů v celé šířce úpravy už jsou vidět, ale jde jet dobře. Nahoře trochu zafoukáno, ale jen mírně. Pochopitelně stopa na klasiku ani náznakem.
Vloženo 20.2.2022 16:42
Podívejte se, jakou legraci si z běžeckého lyžování dělá jistý nikoliv malý skiareál. Ten zelený stav prý znamená jen to, že je na té trati sníh, nikoliv úpravu. No není to od nich milé? https://www.herlikovice.cz/zima/bezky/
Vloženo 20.2.2022 10:44
určitě jo!

(Odpověď na dotaz uživatele Koloděj z 18.2.: Máte někdo info jestli má cenu zítra jet na Benecko/Mísečky na klasiku? Díky)
Vloženo 20.2.2022 10:43
19.2. od hotelu Beluevue (Benecko) přes Rovinky na Horní Mísečky a zpátky přes Janovu Horu. Sníh zmrzlý, místy cca 10% zapadané jehličím. Rovinky až Mísečky neupravené, zmrzlé.... upravené byly až závodní tratě na Mísečkách.

Janova Hora po cestě zpátky cca 40 % super sníh (nezmrzlý), zbytek zmrzlé a konec zapadaný jehličím. Na skate se dalo, na klasiku v pohodě.

O oblasti

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se nacházejí další závodní tratě. Lyžaři - turisté z Míseček ale častěji vyrážejí opačným směrem nahoru na Labskou louku. Z Labské louky se dá přejet do sousední oblasti označené jako Západní Krkonoše směrem k Vosecké boudě nebo na Dvoračky. Hranici s oblasti Východní Krkonoše jsme pak vymezili na hřebeni Špindlerovkou a v údolí Špindlerovým Mlýnem - trasy na Mísečky a v údolí podél Labe řadíme ještě sem do centrálních Krkonoš, ale ze Svatého Petra na Pláně a dál už do východních Krkonoš - toto jsme změnili nedávno, takové členění nám přijde logičtější.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše